PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw vs alfa romeo


mariosE36anisixos
27-07-08, 20:50
Λοιπόν παιδιά θέλω να θέσω ένα θέμα και να πείτε την γνώμη σας όλοι(πάντα αντικειμενικά)..
Έχω ένα φιλαράκι και έχει μια alfa romeo 147 και με έχει πρήξει οτι η alfa romeo είναι καλύτερα αυτοκίνητα και φυσικά πιο όμορφα....

Απαντήστε αντικειμενικά::calm::rockon:

Dimzan
27-07-08, 21:02
μα κανετε κατι συγκρισεις...

για μενα τα αλφα δεν υπαρχουν αμα περασει 8ετια. Παλιονουν γρηγορα (οχι απο ομορφια)..

Ωραιο το 147 δε λεω αλλα ....

demis_330
27-07-08, 22:38
Ημαρτον με τις αλφα, εχει ο αδερφος μου την Junior, δεν τρελλαινομαι, ούτε θα το αγοραζα ποτε.

Αυτοί που προσπαθούν να συγκρίνουν οποιοδήποτε αμάξι (δεν μιλαω για exclusive cars) με τα BMW, να ξερεις οτι ειναι κρυφομπεμβεδακηδες και σιγουρα θα ηθελαν να ηταν κατοχοι μια ομορφης μπέμπας !!!:bigthumb:

grnm
27-07-08, 22:46
re paidia eimai o monos pou dn tou aresei KANENA A.R apo osa exei dei?
mono to 8c leei kati alla ola ta alla dn me siginun idietera.
Apopsi mou panta e.

mariosE36anisixos
27-07-08, 22:50
Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση σε αυτά...η bmw είναι άλλη κλάση..

JuNiOr_
27-07-08, 22:57
μονο οι alfisti πιστευουν οτι υπαρχει τετοια συγκριση..
κατα τ αλλα ομορφα αυτοκινητα απο μια μαρκα με ιστορια(καλη και κακη),ψιλοαργα,με κακιστο value for money, που τα εχουν βρει σκουρα στο δρομο για να γινουν premium...
η νεα ρατσα πρεπει να ειναι πολυυυ βαρια...:jumpgirl:

Dimzan
27-07-08, 22:58
επανερχομαι στο αρχικο σου ερωτημα για το ποια ειναι καλυτερα αμαξια.

το ντιζαιν ειναι παντα υποκειμενικο αλλα μπορω να πω πως η αλφα εχει βγαλει πραγματικα ομορφα αμαξια. Αν συγκρινω 2 αμαξια αρκετα αντιπροσωπευτικα για τις 2 εταιρειες το 156 και το Ε46 σορρυ αλλα αν μιλαμε για το Ci απλ δεν παιζεται η bmw. αλλα και παλι ειναι στον καθενα.

Μηχανικα η αλφα εχει επιδειξει πολυ δυνατα μηχανικα συνολα κατα καιρους και μαλιστα στα ελαφρια σασι της αποδιδουν και πολυ καλα. Δε θεωρω ομως οτι φτανουν στα χλμ της bmw ποτε οι μηχανες τους. Δες ποσο εχει ενα αλφα με 150000χλμ και ποσο μια μπεμπα (σε ποσοστιαια απαξιωση παντα)

Κρατηματα: νομιζω μιλαμε για 2 τοπ εταιρεις στο χωρο που το κατεχουν πολυ καλα. απαντηση εδω δεν εχω σαφη αν και νομιζω οτι τα μικρα αλφα στριβουν καλυτερα απ τα μικρα bmw.

οι υπολοιποι τομεις για μενα ειναι λιγοτερο σημαντικοι για τετοια συγκριση.. Και οι 2 εταιρειες ακριβα αμξια βγαζουν οποτε..

JuNiOr_
27-07-08, 23:02
υπαρχει ελαφρια αλφα αυτη τη στιγμη περα απο τη μιτο??γιατι μπρερα κα 159 κανουν τη ζυγαρια να βαραει κοκκινο..

Dimzan
27-07-08, 23:11
τι να πω οντως τα καινουρια ειναι πολυ βαρια. Ειδικα το 159 ειναι υπερβολικα μαπα αμαξι. Μονο μοστρα εχει και προσπαθει την πολυτελεια. Υποθετω και κρατηματα. Απο επιδοσεις ομως σκιζει , περναει χαλαρα 125αρι μηχανακι. Νομιζω ειναι αρκετο..

Εχω να πω παντως πως το 156 με εχει συναρπασει σαν αμαξι κι ας εχει τα προβληματα του. Γτι και στα 1600 ηταν δυνατο και ανετο και στριφτερο και ομορφο.. Ποσο μαλλον το 2λιτρο με τα 165αλογα που τυχαινει να μπαινω πιο συνχα..

Απλα για μενα τα αλφα ειναι ολο προβληματα και δεν τα εμπιστευομαι.. τετοια αποψη εχω εγω... το βλεπω να κανει κυκλους το θρεντ....

E12 520
27-07-08, 23:38
Παιδια εγω Alfiστας δεν ειμαι αλλα δεν θα ελεγα οχι σε μια Alfa 75 2.5 milano η μια ιστορικη junior!

Απο τις καινουργιες περα απο το ντιζαιν τους τα αυτοκινητα ειναι πολυ βαρια δεν εχουν καλες επιδοσεις σε συγκριση με τους αντιπαλους τους ανα κατηγορια και φυσικα ειναι πανακριβα στο κοστος συντηρησης τους αλλα και στο κοστος αγορας τους!

Οχι βεβαια πως οι bmw ειναι φθηνοτερες αλλα εγω δεν θα επαιρνα προσωπικα μια 147 1.6 η μια 159 1.8 γιατι δεν αξιζουν τα λεφτα τους!Υπαρχουν καλυτερα αυτοκινητα στην αγορα με λιγοτερα λεφτα με καλυτερες επιδοσεις και ποιο αξιοπιστα!

Aceman1925
28-07-08, 01:42
δεν θα σας κρυψω οτι πηγαινα για την 156 πρην καταληξω στην μπεμπα μου.Ειναι δυνατο αμαξι αλλα οταν ετοιχε και μπηκα σε ενα αν εξερεσουμε οτι τρελαθηκα με το διακοσμο μετα αρχησαν τα χοντρα μειων.πηγε ο φιλος να το ξεκλειδοσει και αυτο ξανακλειδωσε μονο του!,αναψε και εσβησε τη μηχανη 2-3 φορες επειδη του εβγαξε error στα οργανα.Στο δρομο εκανε διακοπες το A/C.κ.α
Οταν τον ρωτησα μου ειπε "ολα αυτα τα εχουν οι ιταλιδες,τα χω συνηθησει"

Λυπαμαι αλλα δε θα παρω...

billys13
28-07-08, 07:28
Δεν υπαρχει πουθενα αυτη η εταιρια οποτε δεν γινεται να γινει και συγκριση......:icon42:

bimmer-corfu
28-07-08, 08:37
1) Όντως δεν υπάρχει πουθενά παρά μόνο σε ελάχιστες αγορές
2) Σε τέστ διαρκείας της 156 σε πίστα (Auto motor und sport) χρειάστηκε να αλλάξουν 3 φορές κιβώτιο ταχυτήτων (!!!) και τα ηλεκτρονικά κατέρρευσαν.

Είναι κούκλες εμφανισιακά και σε οδική συμπεριφορά (όσο μπορεί μια μπροστοκούνα) αλλά...
Το αστείο είναι ότι ΚΑΘΕ φορά που τα περιοδικά δοκιμάζουν μια νεα ΑΛΦΑ λένε ότι η ποιότητα είναι πιά πάρα πολυ καλή και σίγουρα έχει γίνει πρόοδος και στην αξιοπιστία αλλά αυτά για κάνα χρόνο τα λένε μόνο ή μέχρι να γίνουν τα πρώτα τεστ διαρκείας.

replay33
28-07-08, 08:56
παιδια εγω πριν το e36 παντος ειχα μια alfa romeo 146 junior ηταν καλο αυτοκινητο
αν και εβγαλε κατι ψιλοπροβληματα,του πατερα μου παλι ειναι το 156 το πηραμε το 2002
και οταν σας λεω δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα το εννοω και εχει τωρα 140000χιλ
απο αλλους παλι που ακουω ειναι συνεχεια στην γκρινια και τα προβληματα,ισως σταθηκαμε
τυχεροι εμεις.
υ.γ παντος bmw δεν ειναι

petros
28-07-08, 09:28
Oμορφα αυτοκινητα αλλα υπαρχουνε τα γνωστα προβληματα αξιοπιστοιας.Προσωπικα δεν ειχα ποτε μια Αλφα αλλα γνωριζω απο δυο φιλαρακια που ειχαμε την 156 και μετα πηρανε και οι δυο 3αρες.Λες οι Αλφιστοι να ειναι πραγματι κρυφομπεμπεδακιδες?

Chalyps
28-07-08, 10:28
H πλειοψηφία των αναφορών που έχουν κάνει τα μέλη μας έρχεται να επιβεβαιώσει και την γενική εικόνα της εταιρίας στην αγορά.
Πολύ καλό ντιζάιν μέσα κ έξω καλή οδηγική συμπεριφορά , μοτέρ με καλά τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά οχι αξιόπιστα.
Γενικά η αξιοπιστία στο σύνολο ενος αυτοκινήτου alfa είναι ο αδύναμος κρίκος.
Προβλήματα απο λιγότερο σοβαρά έως και σοβαρότα καλείται να αντιμετωπίσει η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων.
Που μπορεί λοιπόν να συγκριθεί μια bmw με ενα alfa?
Η απάντηση.....πουθενά ...ίσως στην ¨φινετσάτη¨ σχεδίαση, με άποψη , ορισμένων μοντέλων αλλά μέχρι εκεί, μετά το χάος μεταξύ τους....

KiNG
28-07-08, 15:22
Εγώ είχα παλιά μία 33 του '88, όσο το είχα δεν μου είχε βγάλει κανένα πρόβλημα, στο τέλος την χάρισα σε ένα φίλο γιατί δεν πουλιόταν, τώρα έχει 250.000κμ δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα αλλά βέβαια τρίζει όλη σαν κουδουνίστρα.

Bmw116isport
28-07-08, 15:50
μέρα με την νύχτα κ απο θέμα ποιότητας κ απο όλα...δεν το συζητάω ίσως να μπαίνει λίγο καλύτερα λόγο μπροστα κίνησης...αλλά δεν βγαίνει καλά...στην ουσία ούτε κρατήμα έχει καλύτερο ούτε στρίβει γρηγορότερα...τα ηλεκτρονικά που έχει η BMW δεν έχει η alfa με την καμια...η bmw συνχωρεί λάθη...όχι τόσο όμως το άλφα...κ αν μουρώσει κλάφτα χαράλαμπε :)

E36 RULES!!
28-07-08, 16:14
Σύντομα, λιττά και περιεκτικά:

1) Η Α.R. ηταν ο βασικος ανταγωνιστης της BMW την εποχη 60-80... Veloce-2002 και λοιπα. Τοτε τα γιαπωνεζακια δεν ξερανε να στριβουνε, μαλλον ξερανε αλλα τα Prince Skyline,Datsun 240Z κλπ κλπ τα κρατάγανε για την πάρτη τους.

2) Η Α.R. τώρα εχει μονο design κατ'εμε... ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΑΜΑΞΙΑ στην Ευρώπη ολόκληρη (εξαιρουνται πατατες οπως Mi.To, 8c-ναι δν μ'αρεσει σχεδιαστικά και αυτοματως κατατασσεται στα παταοειδη :) κλπ) αλλα ως εκει... Το Cuore Sportivo εχει παραμεινει μονο επειδη η 159 εχει βλοσυρο βλεμμα και οπισθια.

3) ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι αλφίστες ΜΙΣΟΥΝ τα BMW γιατι η δεύτερη κράτησε την πισω κινηση και γενικα διατηρησε ορισμενα παραδοσιακα στοιχεια (μπαρουφες λεω, η πισω κινηση ειναι αυτη που τους καει :p:), πραγμα που η Alfa ΔΕΝ το έκανε και απογοητευτηκαν...Αλλα αντι να φυγουν απο τους Μιλανεζους, βρίζουν τους Βαυαρούς. lol.

mitroudis
28-07-08, 22:22
παιδια, μετρο συνκρησης δεν υπαρχει,ο καθε ενας λεει τα δικα του...
ολλα καλα ειναι, αρκει να τα συντηρεις στην ωρα τους....
αλλα τα αυτοκινητα με την σημερηνη τεχνολογια καπου βγαζουν προβληματα....
..εχω να γραψω πολλα, αλλα πηστευω οτι ο καθε ενας εχει την αποψη του για τα alfa romeo...
φινετσα, και στιλ με αποψη...


μητρουδης τασος
alfetta gtv

Geo_3D
28-07-08, 22:26
Alfa Romeo!!!!!!

DoctorAbo
28-07-08, 22:39
Σύντομα, λιττά και περιεκτικά:

1) Η Α.R. ηταν ο βασικος ανταγωνιστης της BMW την εποχη 60-80... Veloce-2002 και λοιπα. Τοτε τα γιαπωνεζακια δεν ξερανε να στριβουνε, μαλλον ξερανε αλλα τα Prince Skyline,Datsun 240Z κλπ κλπ τα κρατάγανε για την πάρτη τους.

2) Η Α.R. τώρα εχει μονο design κατ'εμε... ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΑΜΑΞΙΑ στην Ευρώπη ολόκληρη (εξαιρουνται πατατες οπως Mi.To, 8c-ναι δν μ'αρεσει σχεδιαστικά και αυτοματως κατατασσεται στα παταοειδη :) κλπ) αλλα ως εκει... Το Cuore Sportivo εχει παραμεινει μονο επειδη η 159 εχει βλοσυρο βλεμμα και οπισθια.

3) ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι αλφίστες ΜΙΣΟΥΝ τα BMW γιατι η δεύτερη κράτησε την πισω κινηση και γενικα διατηρησε ορισμενα παραδοσιακα στοιχεια (μπαρουφες λεω, η πισω κινηση ειναι αυτη που τους καει :p:), πραγμα που η Alfa ΔΕΝ το έκανε και απογοητευτηκαν...Αλλα αντι να φυγουν απο τους Μιλανεζους, βρίζουν τους Βαυαρούς. lol.

Σωστός ο Κύριος συνάδελφος. Στην επόμενη συνάντηση κερνάω fredo !!!!!

330CI
28-07-08, 23:56
Λοιπόν, εγώ μιας και οδηγούσα Alfa (Alfa όμως, οχι gruppo) επι 15 συναπτά έτη, νομίζω ότι είμαι αρκετά αντικειμενικός για να κάνω μια σύγκριση. Δεν θα σταθώ στην ποιότητα κατασκευής, μιας και πιστεύω οτι το κάθε αυτοκίνητο αν συντηρείται προληπτικά (και με σχετικά "λογική" οδήγηση) βγάζει πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, τουλάχιστον έτσ συνέβη με τις δικές μου άλφα. Η αλφα είναι ¨αίσθηση" , design (οι παλιές τουλάχιστον), τεχνολογία (βλέπε μεταβλ. χρονισμός βαλβίδων -πρώτη η Αλφεττα-), μοτέρ(πολλά άλογα και πολλές στροφές) , κράτημα και φρένα. ΟΜΩΣ: η μπέμπα (η ε46 τουλάχιστον που πήρα) έχει επίσης κράτημα, καλύτερα φρένα, γερά μοτέρ και αίσθηση στιβαρού αυτοκινήτου. Η άλφα είναι καρδιά, η μπέμπα λογική. Τώρα και με δεδομένο οτι τέλος η πίσω κίνηση για τις ιταλίδες, ΔΕΝ θα ξανάπαιρνα Άλφα, γιατί απλά η μπέμπα είναι καλύτερο αυτοκίνητο σαν σύνολο. Σαν μοτέρ όμως ρε μάγκες (δύναμη, απόκριση στο γκάζι) δεν υπάρχει σύγκριση, καθώς η φιλοσοφίες είναι διαφορετικές.
Και πάρτε και κάποιες φωτό από το "μωρό" που αποχωρίζομαι σε 3-4 ημέρες...

http://img190.imagevenue.com/loc115/th_78263_SP_A0830_122_115lo.jpg (http://img190.imagevenue.com/img.php?image=78263_SP_A0830_122_115lo.jpg)http://img190.imagevenue.com/loc410/th_78274_SP_A0831_122_410lo.jpg (http://img190.imagevenue.com/img.php?image=78274_SP_A0831_122_410lo.jpg)http://img183.imagevenue.com/loc392/th_78280_SP_A0832_122_392lo.jpg (http://img183.imagevenue.com/img.php?image=78280_SP_A0832_122_392lo.jpg)http://img213.imagevenue.com/loc493/th_78294_SP_A0833_122_493lo.jpg (http://img213.imagevenue.com/img.php?image=78294_SP_A0833_122_493lo.jpg)

mariosE36anisixos
29-07-08, 02:05
Ποτέ δεν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο για το στύλ και την φινέτσα εκτός αν θέλεις να νομίζεις οτι έχεις αυτοκίνητο..Ωραία αυτοκίνητα τα άλφα αλλά με την ίδια λογική ωραία αυτοκίνητα είναι και τα σέατ..τη σχέση μπορούν να έχουν με την bmw;η απάντηση είναι απλή ΄΄καμία΄΄.....
Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι τιμές που απλά σου δείχνουν την διαφορά των αυτοκινήτων,αν τα άλφα ήταν καλύτερα τότε θα ήταν πολύ πιο ακριβά, κανείς δεν σου χαρίζει αυτοκίνητα απλά στα κοστολογεί..Με μια άλφα ξεχνάς την αξία μεταπώλησης..
παιδιά απλά προσγειωθείται ότι πληρώνεις παίρνεις!

nassosbmw1
07-01-09, 16:47
Τι καημός κι αυτά τα Alfa Romeo...είχαμε πριν από χρονια στην οικογένεια δύο Α-33...Ο πεθερός το παλιότερο,ο ξάδερφος το πιο καινούργιο(1,4/90άλογα)και στα 2 η μηχανή σαν μοτέρ δεν ζήτησε τίποτα,το υπόλοιπο αμάξι,απλά ζήτησε σχεδόν άλλο ένα σε κόστος ανταλλάκτικών και βλαβών...το μεγάλο μείον ήταν το βραδυνό ταξίδι...μπορούσες να πέσεις σε λακκούβα και απλά να μείνεις από φώτα ή να μείνεις και τελείως...έτσι τα μακρυνά ταξίδια νύχτα ήταν άγνωστη λέξη...
βλάβες ενδεικτικά:
ασφάλειες και ασφαλειοθήκη (χαλάρωση/οξείδωση)
θεματάκια τροφοδοσίας (στο παλιό ειδικά στη κίνηση)
διακόπτες διάφοροι
μπαταρία/ανορθωτής/δυναμό
μίζα (μόνο 3 φορές)
φρένα πίσω (έσπαγαν κάτι ελατήρια)
χειρόφρενο απλά ανύπαρκτο...
μοτέρ υαλοκαθαριστήρα
πλαστικά/κονσόλα
κόρνα (επαφές τιμονιού)
σαζμάν/συγχρονιζέ (κλασσικό πρόβλημα άλφα δεν λύθηκε στα βελότσε/αλφασούντ/Α146,ε,δεν θα λυθεί ποτέ...)
συμπλέκτης/πλατώ:μπήκε από το 1,5 και λύθηκε το θέμα
βαφή: του πεθερού που ήταν μόνιμα κάτω από υπόστεγο ήταν σε καλή κατάσταση τα πρώτα 5χρόνια...του ξλάδερφου ήταν ματ στην τριετία...
τριγμοί παράθυρα κολλημένα και αναθυμιάσεις ήταν πράγματα που είχαμε συνηθίσει και δεν μας πολυένοιαζαν...
...όσο για το κράτημα,μόνον στα γιαπωνέζικα της εποχής "έριχναν"κλάση...μόνο που τα γιαπωνέζικα με μια επίσκεψη για λάστιχα και αμορτισσέρ έλυναν το πρόβλημα...(και υπάρχουν ακόμα...)

καλά-χρυσά τα άλφα,αλλά 1ον) υπάρχουν και άλλες προτεραιότητες στη ζωή, 2ον) δε μπορείς να περνάς τη ζωή σου με μηχανικούς και ανταλλακτικατζήδες...και 3ον) υπάρχουν και άλλες προτάσεις πάθους και οδηγικής απόλαυσης και με λιγώτερο κόστος χρήσης και με περισσότερη αξιοπιστία...και δεν μιλάμε μόνο για BMW....:cheers:

Bimmermeister
07-01-09, 16:53
ΒΜW ΡΕ!!! και αφηστε τα αλφακια να μιλανε, μονο αυτο μπορουν να κανουν... ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

JuNiOr_
07-01-09, 17:15
Σύντομα, λιττά και περιεκτικά:

1) Η Α.R. ηταν ο βασικος ανταγωνιστης της BMW την εποχη 60-80... Veloce-2002 και λοιπα. Τοτε τα γιαπωνεζακια δεν ξερανε να στριβουνε, μαλλον ξερανε αλλα τα Prince Skyline,Datsun 240Z κλπ κλπ τα κρατάγανε για την πάρτη τους.

2) Η Α.R. τώρα εχει μονο design κατ'εμε... ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΑΜΑΞΙΑ στην Ευρώπη ολόκληρη (εξαιρουνται πατατες οπως Mi.To, 8c-ναι δν μ'αρεσει σχεδιαστικά και αυτοματως κατατασσεται στα παταοειδη :) κλπ) αλλα ως εκει... Το Cuore Sportivo εχει παραμεινει μονο επειδη η 159 εχει βλοσυρο βλεμμα και οπισθια.

3) ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι αλφίστες ΜΙΣΟΥΝ τα BMW γιατι η δεύτερη κράτησε την πισω κινηση και γενικα διατηρησε ορισμενα παραδοσιακα στοιχεια (μπαρουφες λεω, η πισω κινηση ειναι αυτη που τους καει :p:), πραγμα που η Alfa ΔΕΝ το έκανε και απογοητευτηκαν...Αλλα αντι να φυγουν απο τους Μιλανεζους, βρίζουν τους Βαυαρούς. lol.

+ απειρο..

yiannis2002
07-01-09, 19:00
180000 φορές το ίδιο θέμα...και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο
στο πύρ το εξώτερον όποιος πει καλή κουβέντα για τις άλφα και στο τέλος λουκετάκι...

sakkunen
07-01-09, 20:13
Πάντως στο φανταστικό γκαράζ μου, μια θέση θα κέρδιζε η GTV 2,0 TB. 10+ χρόνια μετά κ την χαζεύω όπως κ όταν ήμουν πιτσιρικάς. Μεγάλη καψούρα! :ylsuper:


Τώρα μπορεί να κλειδωθεί Γιάννη!:smiley_ab

TAZ118!
07-01-09, 21:08
Εμενα οι Alfa σαν σχεδιασμος ποτε δεν μου αρεσαν και απο αξιοπιστια ηταν παντα ΓΤΠ.
Ωστοσο αναγνωριζω οτι ειναι μια πολυ ιστορικη εταιρεια,με πολλες τεχνολογικες
καινοτομιες και τα αυτοκινητα της σχεδιαστικα ξεχωριζουν απο τα πολλα.
Απλως θελει να γινει BMW αλλα ακομα δεν μπορει.Στην προσπαθεια της να την φτασει στα ποιοτικα στανταρ και στην στρεπτικη ακαμψια εχει καταντησει να παραγει μπροστοκινητα τα οποια ειναι βαρυτερα(!!) απο τις αντιστοιχες BMW.
Επαναλαμβανω οτι τις σεβομαι και οτι αν καποτε αγοραζα μπροστοκινητο(Πιπερι στο στομα!!)
θα αγοραζα μια αλλα μεχρι τοτε BMW για παντα...

Speedy
07-01-09, 21:41
Και εγω σαν λατρεις της αυτοκινησης σεβομαι το ιστορικο ονομα της Αλφα αλλα μου ειναι εντελος αδιαφορα αυτοκινητα!
Ισως να παιζει ρολο τα πολλα προβληματα που εχουν ακουστει κατα καιρους...

georg
28-02-11, 12:26
Καλημερα,ρε παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας ειμαι μεταξυ ενος bmw 316 coupe 1998 (115 hp) και μιας alfa romeo 147(122hp) 2004.Μπορειτε να μου πειτε τι να επιλεξω?

thanasis2008
28-02-11, 13:21
Καλημερα,ρε παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας ειμαι μεταξυ ενος bmw 316 coupe 1998 (115 hp) και μιας alfa romeo 147(122hp) 2004.Μπορειτε να μου πειτε τι να επιλεξω?
Καλημερα φιλε μου , εγω θα διαλεγα γερμανια bmw , εχω περασει και απο ιταλικο αυτοκινητο alfa 147 120hp του 2002 με αποτελεσμα να γινω φιλος με τον μηχανικο , δεν λεω οτι το bmw e46 που εχω δεν εχει βγαλει προβληματα ,αλλα σχετικα με την αλφα ειναι μερα με την νυχτα και σε κοστος και σε συχνοτητα .Η αλφα εχει ακριβα ανταλλακτικα απ ' οτι θυμαμαι .

bimmer-corfu
28-02-11, 14:23
Έτσι είναι....

GAN E90
28-02-11, 15:34
Παιδια εγω Alfiστας δεν ειμαι αλλα δεν θα ελεγα οχι σε μια Alfa 75 2.5 milano η μια ιστορικη junior!



Οχι βεβαια πως οι bmw ειναι φθηνοτερες αλλα εγω δεν θα επαιρνα προσωπικα μια 147 1.6 η μια 159 1.8 γιατι δεν αξιζουν τα λεφτα τους!Υπαρχουν καλυτερα αυτοκινητα στην αγορα με λιγοτερα λεφτα με καλυτερες επιδοσεις και ποιο αξιοπιστα!

ένταξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα και η bmw υπερτιμημένη είναι και εκτος αυτου πιστευω οτι πρεπει να εχουν αποψη οσοι εχουν οδηγηση alfa

georg
28-02-11, 17:14
Παιδια ευχαρηστω για τις απαντησεις σας ,εκανα ενα test drive και ειδα οτι η bmw ειναι καλυτερη αν και η alfa ηταν πολυ καλη στις στροφες και το design πολυ καλο αλλα ειναι μονο design. Τελικα αγορασα την bmw 316 coupe..

Stallion3.2
01-03-11, 23:26
εννοείται ότι είναι πολύ σχετικά αυτοκίνητα η 316coupe των 30φέυγα χιλιάδων ευρώ (όταν είχα πάει για να αγοράσω μια για να την κάνω έπειτα 330 το 2004 έβγαινε με υφασμάτινα bucket, άσπρα φλας και ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ 32χιλιάρικα...., ακόμα κάπου έχω το υπέροχο προσπέκτους της και την προσφορά απο τον Κορφιάτη) με την 147 1.6 των 22.... έλεος!

Stallion3.2
01-03-11, 23:33
πέρασαν απο τα χέρια μου 2 ιδιόκτητες alfa (156 1,6 και GT 3.2) και αμέτρητες δανεικές απο 145 μέχρι brera 3.2 και σαν λάτρης των ΜΕΓΑΛΩΝ bmw (που προσπαθώ να οδηγήσω σε κάθε ευκαιρία) μπορώ να πώ πολύ απλά ότι όπου χάνει η μία κερδίζει η άλλη...τόσο απλά... μέχρι τα 35 χιλιάρικα και τα δύο λιτρα οι alfa romeo είναι καλύτερες, απο εκέι και πάνω είναι γήπεδο της bmw... εννοείται ότι μια Z4 3.0 είναι πολύ καλύτερο αυτοκίνητο απο μια spider 3.2 όπως επίσης μια 159 ΤΒΙ, ιδίως με το πακέτο ΤΙ (αντίστοιχο του m-pack) είναι ανώτερη απο μια 3άρα μέχρι 320 και ισάξια μιας 325. προσωπική άποψη αυτή και χωρίς να θέλω να προκαλέσω, ετσι? πάντως απο το να πάρω μια 320Ci με 5 εξτρά προτίμησα με τα ίδια χρήματα μια GT 3.2 με φουλ εξοπλισμό και άριστη ποιότητα (θα ξανάρθω σε συνάντηση και όποιος θέλει θα δεί πως ΔΕΝ χαλανε και ΔΕΝ τρίζουν οι alfa με 110.000χλμ ΜΕ πίστες στην πλάτη τους)

Fairytale
01-03-11, 23:39
xaxaxa ΝΑΤΟΣ, σε παίρνουν τηλ. όταν χάνετε υποψήφιο μέλος σας ε; (πλάκα κάνω).
Τελικά οι νέες alfa θα γυρίσουν στην πισωκίνηση;
Γιατί εντάξει... μοτέρς τούμπανα φτιάξατε, την μετάδοση θα την φέρετε στον σωστό άξονα να κάνουμε double-play;
Καλημερα,ρε παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας ειμαι μεταξυ ενος bmw 316 coupe 1998 (115 hp) και μιας alfa romeo 147(122hp) 2004.Μπορειτε να μου πειτε τι να επιλεξω?O georg μιλάει προφανώς για Ε36.
C U out there

Stallion3.2
01-03-11, 23:46
xaxaxa ΝΑΤΟΣ, σε παίρνουν τηλ. όταν χάνετε υποψήφιο μέλος σας ε; (πλάκα κάνω).
Τελικά οι νέες alfa θα γυρίσουν στην πισωκίνηση;
Γιατί εντάξει... μοτέρς τούμπανα φτιάξατε, την μετάδοση θα την φέρετε στον σωστό άξονα να κάνουμε double-play;
C U out there

έλα ρε παραμυθά φίλε μου.... είχα να μπώ πολύ καιρό, γενικά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα (παντρεμένος πιά και προσεχώς πατέρας....) και είπα να περάσω μια βόλτα και είδα το κατάλληλο θρεντ/τσιγλκητήρι, χαχα, όσων αφορά την επιστροφή στην πίσω κίνηση για δες τι έγραψα σε άλλο θρεντ.....

Stallion3.2
01-03-11, 23:47
O georg μιλάει προφανώς για Ε36.
C U out there

οκ δεκτόν.....

E36 RULES!!
02-03-11, 00:08
έλα ρε παραμυθά φίλε μου.... είχα να μπώ πολύ καιρό, γενικά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα (παντρεμένος πιά και προσεχώς πατέρας....) και είπα να περάσω μια βόλτα και είδα το κατάλληλο θρεντ/τσιγλκητήρι, χαχα, όσων αφορά την επιστροφή στην πίσω κίνηση για δες τι έγραψα σε άλλο θρεντ.....

Με το καλό!!!!

Stallion3.2
02-03-11, 00:09
ευχαριστώ...... (ξέχασα που είναι τα εμότικον...)

stelmaniac
02-03-11, 05:43
Δε μπορω να καταλαβω πραγματικα τη φυση των αποριων μερικων ανθρωπων: Τι να διαλεξω, αλφα ή μπεμβε....Και γω αμφιταλαντευομαι: Πορσε ή σκοντα??? Για να σοβαρευομαστε λιγο, συγκρινουμε premium brand names με κοινες αυτοκινητοβιομηχανιες....

bimmer-corfu
02-03-11, 08:57
Δε μπορω να καταλαβω πραγματικα τη φυση των αποριων μερικων ανθρωπων: Τι να διαλεξω, αλφα ή μπεμβε....Και γω αμφιταλαντευομαι: Πορσε ή σκοντα??? Για να σοβαρευομαστε λιγο, συγκρινουμε premium brand names με κοινες αυτοκινητοβιομηχανιες....

χαχαχαχχα η πιο σωστή απάντηση έστω και αργά!

Stallion3.2
02-03-11, 10:28
Δε μπορω να καταλαβω πραγματικα τη φυση των αποριων μερικων ανθρωπων: Τι να διαλεξω, αλφα ή μπεμβε....Και γω αμφιταλαντευομαι: Πορσε ή σκοντα??? Για να σοβαρευομαστε λιγο, συγκρινουμε premium brand names με κοινες αυτοκινητοβιομηχανιες....

bmw 1955:

http://www.autohausmunich.com/1958_bmw_isetta-1.jpg

alfa romeo 1955:

http://img2.netcarshow.com/Alfa_Romeo-Giulietta_Spider_1955_800x600_wallpaper_01.jpg

...........:chair::dblthumb2

Dim77
02-03-11, 13:29
BMW 1956
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/507.JPG/800px-507.JPG

1995
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6e/Car2-1.jpg/800px-Car2-1.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/1998_BMW_328i.JPG/800px-1998_BMW_328i.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/BMW_750il.jpg

Είναι ανώφελη μια τέτοια σύγκριση που κάνεις (αν και έβαλες μια Corvette αντί για μια αλφα) γιατί όμορφα παραδείγματα και άσχημα υπάρχουν εκατέρωθεν...

Ακολουθεί και η άλφα η οποία έχει μερικά (επίσης όπως και η BMW) από τα ομορφότερα αυτοκίνητα του κόσμου (τα οποία εγώ δεν θα βάλω χεχεχε)

Dim77
02-03-11, 13:33
Alfa 1995
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/R0010870-2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Alfa_Romeo_155.JPG/800px-Alfa_Romeo_155.JPG

και ένα του 1956..ναι είναι Αλφα 2 LCW
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/AlfaRomeo2_LKW_1.jpg/800px-AlfaRomeo2_LKW_1.jpg
και ένα πιο νέο σπορτιφ επαγγελματικό
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/AR6.14_front.jpg/782px-AR6.14_front.jpg
Αλφα AR6...βασισμένο στο Ducato


Είπαμε παραδείγματα υπάρχουν εκατέρωθεν από φοβερά μέχρι...τραγικά.
Δεν βγάζει πουθενά αυτό.

Stallion3.2
02-03-11, 19:54
συμφωνώ ότι δεν βγάζει πουθενά... το παράδειγμα του isetta το έβαλα γιατί πιο πριν έγινε σύγκριση alfa romeo με skoda και ότι , τάχαμ, δεν είναι premium κατασκευαστής...απλά να θυμούνται οι φανατίλες απο που προέρχονται και οι μπέμπες.....


υ.γ. και η Merc φτιάχνει φορτηγά...ε και?

georg
02-03-11, 20:07
Καλησπέρα,γενικά απο την συζητηση σας αλλα και απο πολλούς φίλους που εχω και οδηγάνε alfa romeo ο κρυφός καημός τους ειναι να οδηγησούν μια μπέμπα .Φυσικά οι οδηγοι των αλφα και γενικα οι οδηγοι των γαλλικων και ιταλικων αυτοκινήτων οταν βλεπουνε μια μπεμπα αμεσως να την προσπερασουνε για να δειξουνε οτι κατι ειναι και εχουν λογο ύπαρξης.

υ.γ. απο την λιγη εμπειρια που εχω απο την δικη μ μπεμπα οι αλλοι οδηγοι μολις την βλεπουνε λιώνουνε απο ζηλια!!!

EVERGET
02-03-11, 20:46
Σεβαστή η ιστορία της alfa αλλά μέχρι εκεί! Τα σημερινά μοντέλα εκτός από ιταλικό στιλ δεν έχουν να πουν τίποτε άλλο. Κρίμα που κατήργησε τον 3.2 για μοτέρ GM, κρίμα που τα τελευταία μοτέρ γράφουν FPT (Fiat Powertrain Technologies)...Αlfa χωρίς "Alfa" καρδιά δεν είναι αυτό που ξέραμε και μας άρεσε!!!

Driver M
02-03-11, 21:10
Iστορική εταιρεία η alfa με αξιόμαχο ακόμα και σήμερα στόλο, ο οποίος βέβαια σνήθως υπολείπεται λίγο από τα αντίστοιχα μοντέλα bmw.
Ωστόσο, για την τιμή που έχουν σίγουρα θα προτιμούσα μια 159 1750tbi από μια 316, ή giulietta με τον 1.4 170Ηp από μια 116.

Γενικά, για τα λεφτά τους τα alfa είναι πολύ καλά αυτοκίνητα, με κλασική ιταλική κομψότητα και οδηγική αίσθηση (όχι βέβαια όπως στο παρελθόν αλλά το γονίδιο υπάρχει) και με την έλευση τουρμπίνων σε όλη τη γκάμα έχουν πλέον και καλό γκάζι.
Μια από τις εταιρείες που πάντα θα εκτιμώ και ελπίζω το μέλλον της να είναι ακόμα πιο ανοδικό, όπως το πλούσιο παρελθόν της.

Stallion3.2
02-03-11, 22:31
Καλησπέρα,γενικά απο την συζητηση σας αλλα και απο πολλούς φίλους που εχω και οδηγάνε alfa romeo ο κρυφός καημός τους ειναι να οδηγησούν μια μπέμπα .Φυσικά οι οδηγοι των αλφα και γενικα οι οδηγοι των γαλλικων και ιταλικων αυτοκινήτων οταν βλεπουνε μια μπεμπα αμεσως να την προσπερασουνε για να δειξουνε οτι κατι ειναι και εχουν λογο ύπαρξης.

υ.γ. απο την λιγη εμπειρια που εχω απο την δικη μ μπεμπα οι αλλοι οδηγοι μολις την βλεπουνε λιώνουνε απο ζηλια!!!

καλά τα ίδια λένε οι αλφίστι στο φόρουμ τους, οι βαγγίτες στο δικό τους και πάει λέγοντας.... το θέμα είναι να γίνει κουβέντα χωρίς ζαμπόν μπροστά στα μάτια μας και κυρίως ΑΝ έχουμε εμπειρία.... εγώ προσωπικά λατρέυω bmw 6cyl απο 25άρι και πάνω και απεχθάνομαι τα τετρακύλινδρα της... επίσης έχω ένα κόλλημα με την alfa αλλά αναγνωρίζω και τα ελλατώματα της (πχ έλλειψη σοβαρού μοτέρ άνω των 2 λίτρων απο την εποχή gm). τώρα αν στ'αλήθεια πιστέυετε ότι οι alfisti ζηλέυουν τις 316 η την σειρά 1...... έλεος! προσωπικά ζηλέυω τα //Μ... και μόνο.

E36 RULES!!
02-03-11, 23:08
Για κατσε ρε συ... Και η Alfa δεν βγαζει 1.6? Τα μισα 156 ηταν χιλιοεξακοσαρια αν θυμαμαι καλα.. ΟΚ οι μισοι απεχθανονται τα τετρακυλινδρα επειδη δεν πανε.. Και? ΟΛΑ τα alfa ειναι τα υπερτούμπανα? Δεν ειναι αναγκη να γινόμαστε douchebags μαν, η καθε εταιρεία εχει τα υπερ και τα κατα της.. Και εγώ δεν γουσταρω τα μπροστοκινητα Alfa, δεν το κανω και θεμα.. Το μόνο που τους εβγαζα το καπελο (πριν τις MiTo και NEA Giulietta) ηταν το styling (και ΟΧΙ design;) υπαρχει διαφορά), που περναγε 159 και Brera και μου κοβονταν τα ποδια.. Και αυτο παλι σε ορισμένα μοντελα, αρκετά ειναι ουτε κρυο ουτε ζεστη.. Κανενα αμαξι ομως δεν απεχθάνομαι.. Απο την αλλη μερια, τους οδηγους μερικων... ουυυυυυυυυυυυυυ..

Ανεκαθεν, οι BMWδακηδες θα κραζουν την Alfa με πατημα τη μπροστά κινηση (μεχρι τωρα βεβαια, θα βγουν και τα FWD και θα ταπωθουμε κ εμεις), και οι Alfisti θα κραζουν τη BMW για τα 316.. Και αν ειναι κανενας Ιαπωνας κοντα θα πεταχτει και θα πει ''μαζεψτε τα κασονια σας που δεν πανε μια'' :rofl2: Και θα μιλησει ο Αμερικανος μετα και θα λεει για ροπες και για κυβικες ιντσες.. Ετσι ειναι αυτα.. Σαν το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός.. Το μονο που δεν καναμε ακομα ειναι να μαζευτει το forum της BMW (τυχαιο παραδειγμα), με το forum της Alfa (παλι τυχαιο) και να παιξουμε ξυλο εξω απο την αντιπροσωπεία της VW..

Ελεος με το φανατισμο.. Λες και παιρνουμε ποσοστά οι μεν και οι δε απο την καθε ρημάδα εταιρεία.. Ψαχνω και εγω βεβαια να βρω αμεροληψια σε μερικους bmwδακηδες και alfisti.. Που ορισμενοι ειναι παρε τον εναν και βαρα τον στον αλλον! Ναι καημό δεν το'χε ο καθενας να οδηγησει bmw..

Μου θυμίζει το αλλο μαργαριταρι-thread, ''αντι-bmw συμπεριφορες στον δρομο''..

Fanatic
02-03-11, 23:28
Μου θυμίζει το αλλο μαργαριταρι-thread, ''αντι-bmw συμπεριφορες στον δρομο''..

:+1::+1::+1::+1:

nick1
02-03-11, 23:31
πολυ ωραια αυτοκινητα τα αλφα ρομεο, μονο που αυτα που ηταν ωραια εχουν πλεον γινει κεφαλογραβιερα απο την σκουρια, δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να οδηγει ΑΡ με κινηση μπροστα. Παντως για να πουμε κατι ακομα, παλια με 130 140 αλογα ενιωθες το γκαζι σημερα εινα αμφιβολο αν 300 αλογα σου διδουν την ιδια αισθηση

Stallion3.2
03-03-11, 00:13
Για κατσε ρε συ... Και η Alfa δεν βγαζει 1.6? Τα μισα 156 ηταν χιλιοεξακοσαρια αν θυμαμαι καλα.. ΟΚ οι μισοι απεχθανονται τα τετρακυλινδρα επειδη δεν πανε.. Και? ΟΛΑ τα alfa ειναι τα υπερτούμπανα? Δεν ειναι αναγκη να γινόμαστε douchebags μαν, η καθε εταιρεία εχει τα υπερ και τα κατα της.. Και εγώ δεν γουσταρω τα μπροστοκινητα Alfa, δεν το κανω και θεμα.. Το μόνο που τους εβγαζα το καπελο (πριν τις MiTo και NEA Giulietta) ηταν το styling (και ΟΧΙ design;) υπαρχει διαφορά), που περναγε 159 και Brera και μου κοβονταν τα ποδια.. Και αυτο παλι σε ορισμένα μοντελα, αρκετά ειναι ουτε κρυο ουτε ζεστη.. Κανενα αμαξι ομως δεν απεχθάνομαι.. Απο την αλλη μερια, τους οδηγους μερικων... ουυυυυυυυυυυυυυ..

Ανεκαθεν, οι BMWδακηδες θα κραζουν την Alfa με πατημα τη μπροστά κινηση (μεχρι τωρα βεβαια, θα βγουν και τα FWD και θα ταπωθουμε κ εμεις), και οι Alfisti θα κραζουν τη BMW για τα 316.. Και αν ειναι κανενας Ιαπωνας κοντα θα πεταχτει και θα πει ''μαζεψτε τα κασονια σας που δεν πανε μια'' :rofl2: Και θα μιλησει ο Αμερικανος μετα και θα λεει για ροπες και για κυβικες ιντσες.. Ετσι ειναι αυτα.. Σαν το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός.. Το μονο που δεν καναμε ακομα ειναι να μαζευτει το forum της BMW (τυχαιο παραδειγμα), με το forum της Alfa (παλι τυχαιο) και να παιξουμε ξυλο εξω απο την αντιπροσωπεία της VW..

Ελεος με το φανατισμο.. Λες και παιρνουμε ποσοστά οι μεν και οι δε απο την καθε ρημάδα εταιρεία.. Ψαχνω και εγω βεβαια να βρω αμεροληψια σε μερικους bmwδακηδες και alfisti.. Που ορισμενοι ειναι παρε τον εναν και βαρα τον στον αλλον! Ναι καημό δεν το'χε ο καθενας να οδηγησει bmw..

Μου θυμίζει το αλλο μαργαριταρι-thread, ''αντι-bmw συμπεριφορες στον δρομο''..

έτσι είναι..... εγώ θεωρώ ότι στα μικρά κ.εκ. (μέχρι 2.0 προ downsizing εποχή) οι alfa ήταν ανώτερες γιατί το υπέροχο στήσιμο τους δεν μπορούσε να έρθει σε δύσκολη θέση απο την υπερβολική ροπή. η 156 GTA είναι στα όρια πριν γίνει πεζοδρόμιοκυνηγός και την βοηθάει το μπροστινό σύστημα με διπλά ψαλίδια και ένα 'πισωκίνητο' στήσιμο αλλά ως εκεί... στα μεγάλα οι bmw είναι μπροστά, η πίσω κίνηση με τα εξάσφαιρα μοτέρ και το καλό ζύγισμα τις βοηθάνε να ζωγραφίσουν στο δρόμο. υπάρχουν υπερ και κατά και στα δύο, καλό είναι να βγάλουμε το ζαμπόν απο τα μάτια όλοι μας και να κρίνουμε με πιο ανοιχτό μυαλό.


ΥΓ αυτό εμτο ξύλο καλό ακούγεται....να δείρουμε κάνα γκολφάκια? :jester::jester: (πλάκα mode)

E36 RULES!!
03-03-11, 00:16
έτσι είναι..... εγώ θεωρώ ότι στα μικρά κ.εκ. (μέχρι 2.0 προ downsizing εποχή) οι alfa ήταν ανώτερες γιατί το υπέροχο στήσιμο τους δεν μπορούσε να έρθει σε δύσκολη θέση απο την υπερβολική ροπή. η 156 GTA είναι στα όρια πριν γίνει πεζοδρόμιοκυνηγός και την βοηθάει το μπροστινό σύστημα με διπλά ψαλίδια και ένα 'πισωκίνητο' στήσιμο αλλά ως εκεί... στα μεγάλα οι bmw είναι μπροστά, η πίσω κίνηση με τα εξάσφαιρα μοτέρ και το καλό ζύγισμα τις βοηθάνε να ζωγραφίσουν στο δρόμο. υπάρχουν υπερ και κατά και στα δύο, καλό είναι να βγάλουμε το ζαμπόν απο τα μάτια όλοι μας και να κρίνουμε με πιο ανοιχτό μυαλό.


ΥΓ αυτό εμτο ξύλο καλό ακούγεται....να δείρουμε κάνα γκολφάκια? :jester::jester: (πλάκα mode)
Αχά! Σωστή επιχειρηματολογία!



ΥΓ: Το ψηνεις για το ξύλο? :D

stelmaniac
03-03-11, 17:22
και απεχθάνομαι τα τετρακύλινδρα της....

πολυ γελιο...η αλφα εχει καλυτερα 4κιλυνδρα...!!! Μιλαει κι η Ιταλια μια αυτοκινητιστικη χωρα ΔΙΧΩΣ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗΣ...αυτοκινητα για ζαρτιερες και επιδειξιομανεις...

Driver M
03-03-11, 17:59
πολυ γελιο...η αλφα εχει καλυτερα 4κιλυνδρα...!!! Μιλαει κι η Ιταλια μια αυτοκινητιστικη χωρα ΔΙΧΩΣ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗΣ...αυτοκινητα για ζαρτιερες και επιδειξιομανεις...
Φαντάζομαι πως το λες για πλάκα.

Γιατί αν βάλεις κάτω τις κορυφαίες εταιρείες που έχει η Ιταλία, τότε όχι δίχως λόγω ύπαρξης τη λες, αλλά αντίθετα είναι η Μέκκα της καθαρόαιμης και σπορ αυτοκίνησης.

kloukakis
03-03-11, 19:00
Ποιός θέλει κανα δυο θετικές, γιατι δεν με αφίνει να δώσω στον rules?

Φίλε stelmanic και εγώ ελπίζω στο πόστ 59 να γράφεις για πλάκα, γιατι αν το εννοεις "μάλλον" δεν έχεις και μεγάλη επαφή με το αντικείμενο....

Ρε παιδιά οκ όλοι έχουμε τις απόψεις μας, αλλά κάπου να είμαστε και αντικειμενικοί!! Αν είναι επειδή είμαστε BMW forum να τα θεοποιούμε επειδή τα γουστάρουμε και δεν τα αλλάζουμε με τίποτα και να βγάζουμε όλα τα άλλα σπουπίδια τι να πω πια!!! Συζήτηση να γίνεται και όχι επίθεση σε ότι μη BMW!!!

Τόσο κράξιμο για τα αλφα οτι χαλάνε κάθε μέρα? Σε ποιο φόρουμ διαβάζεται όλοι? Θέλετε να κάνουμε και μια αναζήτηση για προβλήματα στα ΤΕΛΕΙΑ BMW, που μετά το Ε36 δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει?

Τα αλφα είναι τα αντίστοιχα μπροστοκίνητα BMW και οι οδηγοί τους συνήθως άτομα που αγαπάνε την οδήγηση σαν και εμάς, ίσως γι αυτό να έχουν πάθος με τα αμάξια τους όπως εξάλλου και εμείς με τα δικά μας. Είναι οδηγοκεντρικά αυτοκίνητα και σε γεμίσουν με χαρές και ας μην κάνουν παντιλίκια(εκτός αν βάλεις όπισθεν). Εξάλλου στα λίγα άλογα ίσως βάζουν και καλύτερα την δύναμη στης στροφές ειδικά για τον μέσο-καλό οδηγό.

Η απάντηση στο αλφα ή BMW είναι διαφορετική για τον καθένα. Ήμουν έτοιμος να πάρω 147, αλλά ευτυχώς δεν είχαμε χρήματα και λίγο καιρό αργότερα ερωτεύτηκα την πίσω κίνηση και περίμενα μέχρι να πάρω το ις!!

Πως ξέρεις αν πρέπει να πάρεις το ένα ή το άλλο? Τα βάζεις δίπλα και μπαίνεις σε ένα απο αυτά. Καποιοι θα μπουν στο ένα και κάποιοι στο άλλο, αλλά και τα δύο είναι άξια λόγου και έχουν να σου δώσουν πράγματα!

Κωνσταντίνος
03-03-11, 21:14
Μιλάμε για μια εταιρία που συμμετέχει πρωταγωνιστικά σε αγώνες απο το 1920.
Που έχει να επιδείξει μερικά απο τα ομορφότερα αυτοκίμητα στην ιστορία.
Και που συνεχίζει να δημιουργεί αυτοκίνητα που σε κάνουν να γυρίσεις το κεφάλι.
Και σίγουρα θες να οδηγήσεις ή και να αποκτήσεις.


Δε μπορω να καταλαβω πραγματικα τη φυση των αποριων μερικων ανθρωπων: Τι να διαλεξω, αλφα ή μπεμβε....Και γω αμφιταλαντευομαι: Πορσε ή σκοντα??? Για να σοβαρευομαστε λιγο, συγκρινουμε premium brand names με κοινες αυτοκινητοβιομηχανιες....

πολυ γελιο...η αλφα εχει καλυτερα 4κιλυνδρα...!!! Μιλαει κι η Ιταλια μια αυτοκινητιστικη χωρα ΔΙΧΩΣ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗΣ...αυτοκινητα για ζαρτιερες και επιδειξιομανεις...

Κόψε το αλκοόλ. Σε πειράζει...

stelmaniac
03-03-11, 22:31
Κόψε το αλκοόλ. Σε πειράζει...

Αλκοολ πινουν οι αντρες οποτε εσυ δεν κινδυνευεις, κοιμησου ησυχος. Σιγα μην καταναλωσω φαια ουσια για να βαλω στο ανυπαρκτο μυαλο σου τι σημαινει αυτοκινηση. Μεινε στα δεντρα..καλα εισαι...

Κωνσταντίνος
03-03-11, 22:37
Αλκοολ πινουν οι αντρες οποτε εσυ δεν κινδυνευεις, κοιμησου ησυχος. Σιγα μην καταναλωσω φαια ουσια για να βαλω στο ανυπαρκτο μυαλο σου τι σημαινει αυτοκινηση. Μεινε στα δεντρα..καλα εισαι...

Γ@μάτα είμαι.
http://www.youtube.com/watch?v=MwHWbsvgQUE
:greenboun :D

orpheus
03-03-11, 23:11
ετσι ειναι παιδια ....οι connaisseur της αυτοκινησης επιλεγουν bmw ....ειναι μονοδρομος .ειμαστε οι εκλεκτοι του θεου .ειμαστε οι πεφωτισμενοι:jester::smashtard:party:


:calm: μαγκες

Stallion3.2
04-03-11, 10:13
Αλκοολ πινουν οι αντρες οποτε εσυ δεν κινδυνευεις, κοιμησου ησυχος. Σιγα μην καταναλωσω φαια ουσια για να βαλω στο ανυπαρκτο μυαλο σου τι σημαινει αυτοκινηση. Μεινε στα δεντρα..καλα εισαι...

http://ecx.images-amazon.com/images/I/4165KoyJCjL._SL500_SX190_CR0,0,190,246_.jpg

Fairytale
04-03-11, 18:49
xaxaxa είσαι σίγουρος ότι θα δείρουνε golf-άκια;
C U out there

EVANGELOS
04-03-11, 18:54
http://www.youtube.com/watch?v=kguRT_gT9M4

http://www.youtube.com/watch?v=UwdyqMe5I64&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ci10PuVP750&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3NpP9dEKIkw&feature=related

"nobody can call themselves a true petrolhead" until they have owned one"

Action Man
04-03-11, 19:09
Μιλαει κι η Ιταλια μια αυτοκινητιστικη χωρα ΔΙΧΩΣ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗΣ...αυτοκινητα για ζαρτιερες και επιδειξιομανεις...

Aυτό, απλά δεν παίζει.


http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrari_F40
http://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Stratos
http://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Delta_S4
http://en.wikipedia.org/wiki/Lamborghini_Diablo
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_Sprint_GT_%28Veloce%29
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Alfa_Romeo_156_N_Technology_James_Thompson_WT CC_2007_Curitiba.jpg

Kαι πολλααα άλλα.


Kαι το καλύτερο Ελληνικό site για ιταλικά αυτοκίνητα(TO Ιταλικό) είναι αυτό:
http://www.hfintegrale.gr/cms/

Στο οποίο είμαι μέλος πολλά χρόνια,και πραγματικά χαίρομαι για αυτό!

stelmaniac
04-03-11, 21:54
Aυτό, απλά δεν παίζει.


http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrari_F40
http://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Stratos
http://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Delta_S4
http://en.wikipedia.org/wiki/Lamborghini_Diablo
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_Sprint_GT_%28Veloce%29
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Alfa_Romeo_156_N_Technology_James_Thompson_WT CC_2007_Curitiba.jpg

Kαι πολλααα άλλα.


Kαι το καλύτερο Ελληνικό site για ιταλικά αυτοκίνητα(TO Ιταλικό) είναι αυτό:
http://www.hfintegrale.gr/cms/

Στο οποίο είμαι μέλος πολλά χρόνια,και πραγματικά χαίρομαι για αυτό!

Καλα για εσενα το πιο ομορφο αμαξι ειναι το Ε30 ρε Παντελη,θα μιλησουμε και για αυτοκινητα...χαχαχα!!!!!

Action Man
08-03-11, 12:54
Nαι,για μένα είναι κούκλα η Ε30,αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να μιλήσουμε για αυτοκίνητα.

Τεσπά, οι Ιταλοί είναι πρωτοπόροι σε πολλούς τομείς της αυτοκίνησης.