PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν κανει μπλοκαρισμα μοτερ!!!!


L8apex
29-07-08, 19:38
Ποιος εχει ξαναακουσει κατι τετοιο?
Πηγα σημερα να βαλω ενα συναγερμο....ολα καλα μετα απο 6 ωρες:icon02:
μου λει ο μαστορας ...φιλε εισαι ετοιμος... τεσταρουμε το συστημα και δουλευε μια χαρα .
Ογκομετρικο , τηλεειδοποιηση, και 400Εuro...

Οταν φτανω σπιτι ειπα να το δοκιμασω και μετα απο 2-3 δοκιμες ολα ηταν αψογα.
Τοτε μου ηρθε η ιδεα και μπαινω στο αυτοκινητο...... βαζω συναγερμο.....αρχιζει να χτειπαει....και βαζω το κλειδι να δω αν παιρνει μπροστα:icon02:!!!!!

Το αυτοκινητο πηρε κανωνικα και η σειρηνα δουλευε κανονικα και τα νευρα μου σπασανε κανονικα.....:dupe::soapbox:
Αυτο σημαινει πως αν και εχω συναγερμο μπαινει ο τυπος μεσα το κλεβει και φευγει σαν κυριος με τη σειρηνα να χτειπα...μεχρη να κοψει το καλοδιο.

Του τηλ και η δικαιολογια ηταν πως στα καινουρια αυτοκινητα που εχουν immobilaiser δεν κοβουν το ρελλε της τρομπας βενζινης γιατι παρουσιαζονται προβληματα...:icon11


Το εχει ξαναακουσει κανενας αυτο?
Ε46 2002 εχω και τωρα με εχει προβληματισει!

Τι λετε? στα δικασας αυτοκινητα εχει παιξει κατι αντιστειχο?
Οταν βαλετε συναγερμο παιρνει μπροστα το αυτοκινητο?

Αντών///is
29-07-08, 20:39
Φίλε, σαν να βλέπω επανάληψη το ίδιο έργο, 13 χρόνια μετά...
Νοέμβριος 1995. Εγκατάσταση after market αντικλεπτικού (Cobra) στην καινούργια Ε36 μου, πριν την παράδοση, στον επίσημο έμπορο BMW. Η απάντηση που μου έδωσαν ήταν ακριβώς ίδια. Eπιβεβαιωμένη και από την αντιπροσωπεία της Cobra.

MrZ
29-07-08, 20:55
Τί αυτοκίνητο έχεις δεν μας είπες...Εμένα το έχουν συνδέσει κανονικά και ο κινητήρας παίρνει μπροστά αλλά μόλις αδειάσει το κύκλωμα από κάυσιμο σβήνει...Δηλαδή με μια γκαζιά σβήνει(ρουφάει πολύ:woowoo:)Αν τα καταφέρουν δεν πάνε μακριά χαχα...Το μαμά immobiliser δεν έχει καταργηθεί.
Βάλε κάποιον να σε κλειδώσει μέσα με δεύτερο κλειδί για να μπεί σε λειτουργία το μαμά immobiliser,αλλά πώς θα βάλεις μπροστά χωρίς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί?Ο διαρρήκτης δεν θα έχει κλειδιά,αν χρησιμοποιήσεις το δικό σου κλειδί θα απενεργοποιήσεις το immobiliser...Δεν ξέρω...

Edit:Μας είπες τί αυτοκίνητο έχεις,εγώ δεν το πρόσεξα.Δεν ξέρω...εγώ έχω Ε36 του '92.

bimmer-corfu
29-07-08, 21:15
Εγώ είχα βάλει σε Ε36 316 cobra συναγερμό το 1993 και δούλευε κανονικά.

L8apex
29-07-08, 23:51
316 E46 compact εχω
Τωρα ομως δεν ξερω τι να κανω...να κοψω την αντλια βενζινης με πιθανη βλαβη στο μελλον οπωςς λεει το μαστορι?
ή να κοψω τη μιζα που με ενα απλο σπροξηματακι σε κατηφορα το βαζουν μπροστα και φευγουν σαν κυριοι?

Τελικα τι να κανω?
τελικα νομιζετε οτι θα βγει προβλημα απο τη τρομπα βενζινης ή το ρελλε της?

Απλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα ο συναγερμος χωρις μπλοκαρισμα του κινητηρα!

Dimzan
30-07-08, 00:00
παιδια σορρυ αλαλ γτι δινετε τοσα φραγκα για συναγερμους??? προσωπικα θα προτιμουσα να βαλω gps tracker με ειδοποιηση και με τα υπολοιπα να βαλω ενα κινεζικο τυπου κομπρα με ιδια χαρακτηριστικα η δε θα βαζα καν.. αν εινα να στο κλεψουν ξερουν ολα τα καλουδια.. για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις το gps. σε καποιες χωρες σ μειωνουν τα ασφαλιστρα κλοπης αν το χεις...

τεσπα καθενας με τον τροπο του

nikos_E34
30-07-08, 08:25
εγω μετα την ταινια τρανσπορτερ με την 7αρα και εμπνευσμενος απο το πληκτρολογιο που ανοιγε ο τυπος για να βαλει το αμαξι μπροστα πηγα μια μερα σε ενα φιλο που βαζει συναγερμους , gps , κτλ..τοτε ειχα ενα κινεζικο κομπρα μονο να σφυραει,να κλειδωνει τις πορτες και να ανεβαζει τα παραθυρα...ε πηγα και εβαλα στο σταχτοδοχειο και εγω πληκτρολογιακι αριθμητικο συνδεμενο με ρελε καπου στο ιντζεξιον (συγκεκριμενα 2 ρελε ενα στο σταρτερ και ενα εκει που δινει ρευμα στις μπομπινες) ... πολυ ψαρωτικο ηταν οταν πριν βαλω το κλειδι ανοιγα το συρταρακι του σταχτοδοχειου και το πληκτρολογιο αναβοσβηνε κοκκινο..εβαζα κωδικο και αναβοσβηνε η διεση μετα πρασινο...μετα οσες φορες και να το εβαζα μπρος δεν ξαναεβαζα κωδικο...οταν εφευγα απο το αμαξι ανοιγα το συρταρακι παταγα συνεχομενα αστερισκο και διεση και αναβοσβηνε κοκκινο...κοστος 100 ευρω...μαζι με ενα κουμπακι για την αντλια σε σημειο που ακομα και ο νεος ιδιοκτητης παρολο που του εδειξα που ειναι 1 εβδομαδα με επαιρνε τηλ να ερθω απο εκει να του ξαναδειξω...αυτα ειχα στο Ε34 και 2 φορες προσπαθησαν να το παρουν (τη δευτερη το εσπρωξαν διο μετρα) και τα παρατησαν...και τις διο φορες ουτε ενας σκεφτηκε να ανοιξει το σταχτοδοχειο ποσο μαλλον να ψαξει το κουμπακι...αυτα περι ιμομπιλαιζερ και σαχλα εγω στη θεση σας δεν θα εβαζα καν εργοστασιακο διοτι για μισο λεπτο το εχουν σπασει

υγ. ο τυπος με ρωτησε αν θελω με το πληκτρολογιο να το βαζω μπροστα και αρνηθηκα για διο απλους λογους
1)σπαει το ποδαρι του ο διαολος και καποιος ξερει τον κωδικο...κλαφτα!
2)να μου σβησει το αμαξι σε κανα σταυροδρομι και αντι να γυρισω κλειδι και να φυγω να παταω κωδικους...αν ειναι αυτοματο το αμαξι κωλολεει

L8apex
30-07-08, 13:19
καλη πατεντα δε λεω....αλλα σε πιο καινουρια αυτοκινητα με immobiliser δεν μπλοκαρουν κινητηρα!!!!!!!
αυτη τη δουλεια τη αφηνουν στο immobiliser
Τελικα αυτο ειναι σωστο ή κακως τους ακουμε που λενε οτι αν μπλοκαρουν μοτερ με αλλο τροπο(αντλια βενζινης) τοτε πολυ πιθανον να εχω προβλημα στη τροφοδοσια!

ποιος εχει δικιο?