PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή σε e39 από 520 σε....????


Σελίδες : [1] 2

stefanos_cool
16-08-08, 16:14
Γεια χαρά,

έχω μία ε39 520 του 99, πέρυσι έδωσα αρκετά λεφτά για βάψιμο γενικό, ζαντολάστιχα,
χαμήλωμα κλπ. Έχω μπει στην πρίζα όμως να την κάνω μ5 ή 530, αξίζει τελικά?
Σκέφτηκα να την δώσω και να πάω να πάρω μία έτοιμη 530 ή μ5, το κακό είναι όμως
ότι αυτά που έχω ρίξει μέχρι τώρα δεν πρόκειται να τα πάρω.
Ποια είναι η γνώμη σας, και αν κάποιος από εσάς έχει κάνει παρόμοια μετατροπή ας
μου πει λεπτομέρειες.
Σε μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα για 530 θέλουν από 4000-6000 ε και για
μ5 από 9000-13000 ε.

υ.γ. Την έχω στα χέρια μου περίπου 5 χρόνια και ξέρω ότι είναι σε όλα τζάμι!!!

Ευχαριστώ,

Στέφανος

BILL007
16-08-08, 16:46
Φίλε Στέφανε έτσι απο απορία...Πόσο σου πήγε το εξωτερικό βάψιμο?ή έκανες ολική αλλαγή χρώματος?υποθέτω πως έκανες μόνο εξωτερικό...:D:D:D

stauros772000
17-08-08, 06:19
αν ειναι μονοβανο,καντο 28αρι,αλλιως 30αρι,και αν μπορεις να ταιζεις το μ5 ,καντο μ5.
σιγουρα καλυτερο θα ηταν να επαιρνες μαμα 30αρι,αν και μονο αν γνωριζες οτι ειναι τζιτζι.
δεν ξερεις σε τι θα πεσεις,και το δικο σου το εχεις κανει καινουριο......τι το συζητας?το ιδιο σκαφος ειναι.....κανε την μετατρο.....

stefanos_cool
17-08-08, 14:05
Φίλε Στέφανε έτσι απο απορία...Πόσο σου πήγε το εξωτερικό βάψιμο?ή έκανες ολική αλλαγή χρώματος?υποθέτω πως έκανες μόνο εξωτερικό...:D:D:D

Bill γεια σου,

όλα μαζί (σιδέρωμα,βάψιμο,διπλοβερνικάρισμα,τσιμούχες παρμπριζ,κλπ.) 3.400 ε

Σαν βάψιμο μόνο πήγε 2.000 και μέχρι τα 3.400 είναι τα υπόλοιπα.
Σιδέρωμα = Γενική φανοποιεία ώστε όταν κοιτάς το αμάξι από το πλάι να μην κάνει πουθενά νερά, να είναι δηλαδή σαν καινούριο.
Διπλοβερνικάρισμα= Μετά την τελικά βαφή ξανατρίβεται με ντουκόχαρτο 1200 και ξαναπερνιέται βερνίκι, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γυαλίζει πάρα πολύ και να σου δίνει την αίσθηση ότι έχει λιώσει τζάμι πάνω στο αυτοκίνητο και το μέταλλο του χρώματος να φαίνεται σε βάθος.
τσιμούχες παρμπριζ,κλπ.= Όλα τα λάστιχα παρμπριζ, παραθύρων, τα εσωτερικά των μαρσπιέδων (αυτό που γράφει bmw) σήματα μπρος πίσω.

Έκανα μόνο εξωτερικό βάψιμο, αλλά ξυλόθηκαν όλα για να γίνει σωστή δουλειά!!!

http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/Nikon_05881_ST.jpg
http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/Nikon_05888_ST.jpg
http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/Nikon_05894_ST.jpg

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω πμ με λεπτομέρειες του συνεργείου.
Φτιάχνει κυρίως bmw!

Οι φωτό είναι τωρινές, το αμάξι έχει φτιαχτεί πριν 18 μήνες.

Φιλικά,

Στέφανος

stefanos_cool
17-08-08, 14:10
αν ειναι μονοβανο,καντο 28αρι,αλλιως 30αρι,και αν μπορεις να ταιζεις το μ5 ,καντο μ5.
σιγουρα καλυτερο θα ηταν να επαιρνες μαμα 30αρι,αν και μονο αν γνωριζες οτι ειναι τζιτζι.
δεν ξερεις σε τι θα πεσεις,και το δικο σου το εχεις κανει καινουριο......τι το συζητας?το ιδιο σκαφος ειναι.....κανε την μετατρο.....

Σταύρο γεια σου,

είναι δίβανο, φυσικά και θα ήθελα να το κάνω μ5, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με κτεο δήλωμα κλπ.
Στο τρίλιτρο απ ότι ξέρω και μου είπαν δεν χρειάζεται και πολλά για την μετατροπή.

Σ ευχαριστώ,

Στέφανος

BILL007
17-08-08, 15:14
...
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω πμ με λεπτομέρειες του συνεργείου.
Φτιάχνει κυρίως bmw!
Οι φωτό είναι τωρινές, το αμάξι έχει φτιαχτεί πριν 18 μήνες.Φιλικά,Στέφανος

Φίλε Στέφανε με ενδιαφέρει το θέμα γιατί εμένα μου έχουν προκιάσει όλη την αριστερή μπάντα και δυστηχώς με τοπικές δεν φτιάχνεται...Μόνο όλο το φτερό να βαφτεί γίνεται.Γι αυτό σκέφτομαι να το βάψω όλο για να μην δείχνει παράτερο.Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνες με pm λεπτομέριες για το συνεργείο που το πήγες.Και πάλι σε ευχαριστώ και να χαίρεσαι την μπέμπα σου:D

Οσο για το θέμα που έχεις εγώ θα σου πρότεινα αν σε βγάζουν τα οικονομικά να πας σε Μ5 ασυζήτητα...Οι τιμές που έχω ακούσει και εγώ είναι γύρω στα 10.000 οπότε καλά σου έχουν πει εκεί που προφανώς έχεις ρωτήσει.:dance:

stefanos_cool
17-08-08, 15:42
Φίλε Στέφανε με ενδιαφέρει το θέμα γιατί εμένα μου έχουν προκιάσει όλη την αριστερή μπάντα και δυστηχώς με τοπικές δεν φτιάχνεται...Μόνο όλο το φτερό να βαφτεί γίνεται.Γι αυτό σκέφτομαι να το βάψω όλο για να μην δείχνει παράτερο.Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνες με pm λεπτομέριες για το συνεργείο που το πήγες.Και πάλι σε ευχαριστώ και να χαίρεσαι την μπέμπα σου:D

Οσο για το θέμα που έχεις εγώ θα σου πρότεινα αν σε βγάζουν τα οικονομικά να πας σε Μ5 ασυζήτητα...Οι τιμές που έχω ακούσει και εγώ είναι γύρω στα 10.000 οπότε καλά σου έχουν πει εκεί που προφανώς έχεις ρωτήσει.:dance:

Κοίτα τα πμ σου.

D.T.
22-08-08, 14:40
Οι τιμες που βρηκεσ μου ακουγονται αρκετα λογικες.Εγω εχω το κανει 523 (170ps) με 25kgr ροπη και εχω βρει την χαρα μου.Μεγαλη διαφορα, φαντασου το 30αρι.Λεει!

stefanos_cool
22-08-08, 19:23
Οι τιμες που βρηκεσ μου ακουγονται αρκετα λογικες.Εγω εχω το κανει 523 (170ps) με 25kgr ροπη και εχω βρει την χαρα μου.Μεγαλη διαφορα, φαντασου το 30αρι.Λεει!

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Πόσο σου στοίχησε για 523;

andreas_R
22-08-08, 20:18
Eπειδη το εχω περασει τι τρυπακι αυτο εχουμε και λεμε

Εγω το ειχα κανει 528 και πραγματικα το αμαξι δεν ειχε καμια
απολυτως σχεση!

Το 530 θα ειναι σαφως ανωτερο απο 528

To καλυτερο θα ειναι να το κανεις m5 αν αντεχει η τσεπη σου
και εαν εχεις υπομονη αλλα εχω την εντυπωση οτι τα λεφτα που λες
ειναι καπως λιγα .... εγω οταν ειχα ρωτησει πριν 2.5 χρονια περιπου μου ελεγαν 22000 ευρω περιπου αλλα οχι μονο μηχανικα μερη αλλα τα παντα σχεδον

stefanos_cool
22-08-08, 20:27
Eπειδη το εχω περασει τι τρυπακι αυτο εχουμε και λεμε

Εγω το ειχα κανει 528 και πραγματικα το αμαξι δεν ειχε καμια
απολυτως σχεση!

Το 530 θα ειναι σαφως ανωτερο απο 528

To καλυτερο θα ειναι να το κανεις m5 αν αντεχει η τσεπη σου
και εαν εχεις υπομονη αλλα εχω την εντυπωση οτι τα λεφτα που λες
ειναι καπως λιγα .... εγω οταν ειχα ρωτησει πριν 2.5 χρονια περιπου μου ελεγαν 22000 ευρω περιπου αλλα οχι μονο μηχανικα μερη αλλα τα παντα σχεδον

Ανδρέα καλησπέρα,

κι όμως τώρα εκεί παίζουν οι τιμές (καλό για μας) και φυσικά με όλα τα παρελκόμενά τους(άκρα,αναρ/σεις κλπ.)

Σ ευχαριστώ,

Στέφανος

andreas_R
22-08-08, 20:37
Aν οντως αυτες ειναι οι τιμες και θελεις να φτιαξεις κατι
που δεν θα βαρεθεις ποτε τοτε φτιαξε το m5

γιατι με 10000 +13000 συνολο 23000 και ολη η φασαρια ακομα και 26-27000 να σου φτασει


δεν παιρνεις m5 γνησιο


Απο μενα καλη τυχη στο project

saikoE39
22-08-08, 21:39
Η απαντηση στην ερωτηση σου....ειναι τι λεει η καρδια σου..???
Το μοτερ του ειναι 2βανο....οποτε....3.0....!!!!!5-6000 ειναι μια καλη τιμη...(αρκει μεσα στην τιμη αυτη φρενα και αναρτηση να ειναι new)...
Οσο για Μ5.....αν βγαλουμε εκτος το θεμα του να βρεις καλο μοτερ...με 13.000(περιπου) εχεις ενα αυτοκινητο ετοιμο..στημενο σωστα..με σαλονια και πισω πατωμα......!!!!
Βεβαια οι τιμες στα Μ5 εχουν πεσει....με 28.000 βρισκεις καλη μετατροπη...και με 35-38.000 γνησιο...

Οτι λεει η καρδια σου και η τσεπη σου...
Αν το εχεις για καθε μερα...και το κανεις Μ5...σε ολα τα εξοδα βαλε και την αγορα ενος μικρου οχηματος...!!!!!

KATSARAIOS
23-08-08, 00:06
εχουμε ξανασυζητησει και την λυση του κομπρεσσορα,
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=12865

BMW523i
23-08-08, 10:22
Λοιπόν βάλε και εμένα που είμαι στο ίδιο δίλλημα! Οι τιμές που γράφεις μου φαίνονται αρκετά χαμηλά, διότι και εγώ όταν είχα ρωτήσει κάπου στα 18000+ ήταν για το Μ5! Εγώ βλέπω μόνο δύο λύσεις , 540 ή Μ5! Η σκέψη μου είναι να φέρω ένα ολόκληρο από Γερμανία μετά το φάσελιφτ όμως!

stefanos_cool
23-08-08, 14:54
Η απαντηση στην ερωτηση σου....ειναι τι λεει η καρδια σου..???
Το μοτερ του ειναι 2βανο....οποτε....3.0....!!!!!5-6000 ειναι μια καλη τιμη...(αρκει μεσα στην τιμη αυτη φρενα και αναρτηση να ειναι new)...
Οσο για Μ5.....αν βγαλουμε εκτος το θεμα του να βρεις καλο μοτερ...με 13.000(περιπου) εχεις ενα αυτοκινητο ετοιμο..στημενο σωστα..με σαλονια και πισω πατωμα......!!!!
Βεβαια οι τιμες στα Μ5 εχουν πεσει....με 28.000 βρισκεις καλη μετατροπη...και με 35-38.000 γνησιο...

Οτι λεει η καρδια σου και η τσεπη σου...
Αν το εχεις για καθε μερα...και το κανεις Μ5...σε ολα τα εξοδα βαλε και την αγορα ενος μικρου οχηματος...!!!!!

Κώστα γεια σου,

φύγαμε για τρίλυτρο!!!!

saikoE39
23-08-08, 15:31
18.000 ειναι πολλλλλλλλλλλλλλλαααααααααααααααααααααααααα....... ..............
τροπετο facelift με 80.000 χλμ.....με σαλονι full...Navi κλπ....αναρτησεις kw3...ολο το look....μαζι με πισω πατωμα....new φρενα....14.000..τοσο πηγαν σε γνωστο....!!!!!!

saikoE39
23-08-08, 15:33
Κώστα γεια σου,

φύγαμε για τρίλυτρο!!!!

Aνεταααααα....:bugeye:

BMW523i
23-08-08, 15:55
18.000 ειναι πολλλλλλλλλλλλλλλαααααααααααααααααααααααααα....... ..............
τροπετο facelift με 80.000 χλμ.....με σαλονι full...Navi κλπ....αναρτησεις kw3...ολο το look....μαζι με πισω πατωμα....new φρενα....14.000..τοσο πηγαν σε γνωστο....!!!!!!

Εσένα θα σε πω τίποτα! Έχεις τέτοιες περιπτώσεις και δεν ενημερώνεις???? Αν και άμεσα δεν είμαι για μετατροπή, αν έχεις κάτι πες μας και εμάς!!!!

Apostolos
26-08-08, 13:48
3λιτρο Μ54 Β30 (μοτέρ, εγκέφαλο, Luft, διαφορικό, ημιαξόνια και εξατμιση) συν τα δικά μου δικά του (έχω ένα Μ54Β22) κομπλέ τοποθετημένο 6000€ στον Παπαδόπουλο στην Θεσσαλοονίκη

Brouslee
14-01-09, 15:59
Ok.Ας τοποθετηθω κι εγω επι του θεματος.Αν κι εγω Αλφιστα,στην οικογενεια βρισκονται 2 BMW Ε39,μια 520 κ μια 540.Η 520 ειναι μονοβανη,αυτοματη και καπου στα 260.000χλμ(δηλ.τωρα)μας αφησε το αυτοματο χρονους.Λεει λοιπον ο ξαδερφος μιας και θα γινει η αλλαγη κιβωτιου,να ριξει ενα μεγαλυτερο μοτερ πανω.Απο οτι καταλαβα η λυση μονοδρομος ειναι το 28αρι(προφανως και δεν παμε στα μεγαλυτερα),αλλα δυστυχως 28αρι δε βρισκω πουθενα κομπλε(εγκεφαλο,πλεξουδα κτλ κτλ) με κιβωτιο κτλ...Εχει κανεις καμια ιδεα;Συμβουλες,κατατοπισεις;;

stauros772000
14-01-09, 16:55
δυτικη θεσσαλονικη,28αρι κομπλε,με καταλυτες,εγκεφαλο,χωρις το κιβωτιο του,το οποιο ειναι και αυτοματο,και υπαρχει και αυτο,μου τα αφηνε 2500 πριν κανα 2μηνο.

Brouslee
14-01-09, 16:57
Μ βοηθάς λίγο στο θέμα όνομα,τηλέφωνο κτλ;:)

Brouslee
14-01-09, 17:02
Κι επισης το ερώτημα είναι ΤΙ ακόμα μπορεί να χρειαστεί για να γίνει κομπλέ η μετατροπή;

Φρένα;
Αμορτισερ;
Άλλες ζάντες;

Υπάρχει τελικά κομπλέ 28αρι με αυτόματο κιβώτιο οεο;:banghead:

stefanos_cool
21-07-09, 12:07
Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχουμε αφήσει μια συζήτηση στη μέση λόγω σοβαρής βλάβης
που είχα με την υγεία μου….χαχαχαχχα…οι γιατροί έμφραγμα το λένε…εγώ το λέω
χτύπημα στροφάλου! Όπως και να χει την σκαπούλαρα οπότε λέω να πραγματοποιήσω σύντομα
κάποια όνειρά μου και μέσα σ αυτά είναι και το θέμα που είχα ξεκινήσει παλαιότερα, γιατί τελικά η ζωή είναι λίγη…. και ωραία!!!!
Κάποια δεδομένα έχουν αλλάξει, …π.χ. οι τιμές κλπ. όπως επίσης και το όνειρο για M5
μετά από το ξετίναγμα που μου κάνανε οι γιατροί ….χαχαχα…δύο Μ5 (ε60) μου φάγανε ..όχι
ένα, αλλά δεν πειράζει ……αφού ζω …χαλάλι τους και να είναι πάντα καλά να σώζουνε ζωές!

Κανονικά δεν θα έπρεπε να ζω γιατί όταν με πήγαν στο
συνεργείο είχα αρτηριακή πίεση 25 με 14 και 170 παλμούς (όποιος ξέρει καταλαβαίνει)
χαχαχα… εκεί κατάλαβα για πρώτη φορά ότι δεν είμαστε τίποτα, οπότε φίλοι μου
καλοί θέλω τα φώτα σας για να προσθέσω μερικά άλογα στο πλοίο μου καθώς
και φρένα …κλπ.κλπ…. για να μπορώ να χαρώ αυτό που γουστάρω!!! (όσο μπορώ δηλαδή)
Σόρρυ αν σας τρόμαξα λίγο με τα παραπάνω off topic, το θέμα είναι ότι τώρα είμαι μια χαρά
(που λέει ο λόγος) και θέλω τις γνώσεις σας, τις γνώμες σας και γενικά την πολύτιμη
βοήθειά σας.:)

υ.γ. Η συνέχεια αυτού του θρεντ έγινε με αφορμή της προχθεσινής βόλτας
με τα μαχητικά αλλά και της προηγούμενης στη Χαλκίδα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20492

Apostolos
21-07-09, 13:13
pm sent :)

individual
21-07-09, 13:53
γεια σου και απο εμενα.εγω προσωπικα ειμαι κατα των μετατροπων,αλλα αφου εφαγες "κολλημα"γιατι δεν φερνεις απο γερμανια ενα ολοκληρο??βρες και ενα καλο συνεργειο γεια τοποθετηση και εισαι ετοιμος,με τα ιδια λεφτα πανω-κατω.

το κερδος σου θα ειναι οτι δεν θα σου ληπει ουτε καν το παραμικρο ανταλλακτικο και το ακομα μεγαλητερο κερδος σου θα ειναι ολο το υπολοιπο αμαξι,με οτι συνεπαγεται αυτο.
(τροπετο,καπο,φτερα,πορτες,αναρτηση,προφυλακτηρες και οτι αλλο

individual
21-07-09, 14:05
ριξε μια ματια στο mobile.de αρχιζουν απο 15000 2000 μον.και μετα και αν πας απο κοντα θα παρεις καλυτερη τιμη(το εχω δει το εργο).

εννοηται οτι δεν θα περασεις τελωνειο

VanVIC
21-07-09, 16:01
...θέλω τα φώτα σας για να προσθέσω μερικά άλογα στο πλοίο μου καθώς
και φρένα …κλπ.κλπ…. για να μπορώ να χαρώ αυτό που γουστάρω!!! (όσο μπορώ δηλαδή)
Σόρρυ αν σας τρόμαξα λίγο με τα παραπάνω off topic, το θέμα είναι ότι τώρα είμαι μια χαρά
(που λέει ο λόγος) και θέλω τις γνώσεις σας, τις γνώμες σας και γενικά την πολύτιμη
βοήθειά σας.:)

υ.γ. Η συνέχεια αυτού του θρεντ έγινε με αφορμή της προχθεσινής βόλτας
με τα μαχητικά αλλά και της προηγούμενης στη Χαλκίδα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20492

Κατ'αρχήν να δοξάζεις τον Θεό που έγινες καλά και χαίρεσαι την οικογένειά σου και κυρίως που σε έχει η κορούλα σου !

Σχετικά με το Ε39, αν θες να "μείνεις" σε Ε39, 2 λύσεις υπάρουν:

1η λύση
Πουλάς το δικός σου και αγοράζεις ένα προσεγμένο μεταχειρισμένο M5E39 (σαν αυτό που σου πρότεινα). Σχετικά απλή αλλά και πιό "σίγουρη" λύση.

2η λύση
Μιλάς με ένα συνεργείο "σχετικό" με μετετροπές, και ξεκινάς το project της μετατροπής.
Σ'αυτήν την περίπτωση (που σου προτείνω να μην ακολουθήσεις), οπως αναφέρθηκε και απο κάποιους άλλους "συναδέλφους", μπορείς εσύ ή το συνεργείο να φέρετε ένα έτοιμο, γνήσιο, μεταχειρισμένο Ε39Μ5 απο Γερμανία, να το "γδύσετε" και να "ντύσετε" το δικό σου.
Εδώ στο forum υπάρχει μέλος με συνεργείο που ασχολείται με τέτοιες δουλειές.
Θα σου στείλω PM (για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση...) με το όνομα του.

Αν ήμουν εγώ ο Στέφανος, θα επέλεγα την πρώτη λύση χωρίς δευτερη σκέψη.
Εκτός κι αν είσαι του δόγματος: σε δουλειά να βρσικόμαστε...

Θα μπορούσα να σου μιλήσω για 3-λιτρα και κομπρέσορες αλλά δε νομίζω οτι απ΄τη στιγμή που υπάρχει το Μ5Ε39 αξίζει να σκεφτείς κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να σου μάζεψα λίγο την σκέψη...

Στέφανε... ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ !
Οσο και να αγαπάμε τα αυτοκίνητά μας, σίγουρα η αγάπη μας για την οικογένεια και τα κοριτσάκια μας είναι απείρως μεγαλύτερη.
Ας αφιαιρώσουμε τον όποιο χρόνο έχουμε περισσότερο σ'οτι αγαπάμε περισσότερο και μας αγαπάει... (σκέψου το κοίταγμά τους...)

Ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

stefanos_cool
21-07-09, 16:05
Κατ'αρχήν να δοξάζεις τον Θεό που έγινες καλά και χαίρεσαι την οικογένειά σου και κυρίως που σε έχει η κορούλα σου !

Σχετικά με το Ε39, αν θες να "μείνεις" σε Ε39, 2 λύσεις υπάρουν:

1η λύση
Πουλάς το δικός σου και αγοράζεις ένα προσεγμένο μεταχειρισμένο M5E39 (σαν αυτό που σου πρότεινα). Σχετικά απλή αλλά και πιό "σίγουρη" λύση.

2η λύση
Μιλάς με ένα συνεργείο "σχετικό" με μετετροπές, και ξεκινάς το project της μετατροπής.
Σ'αυτήν την περίπτωση (που σου προτείνω να μην ακολουθήσεις), οπως αναφέρθηκε και απο κάποιους άλλους "συναδέλφους", μπορείς εσύ ή το συνεργείο να φέρετε ένα έτοιμο, γνήσιο, μεταχειρισμένο Ε39Μ5 απο Γερμανία, να το "γδύσετε" και να "ντύσετε" το δικό σου.
Εδώ στο forum υπάρχει μέλος με συνεργείο που ασχολείται με τέτοιες δουλειές.
Θα σου στείλω PM (για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση...) με το όνομα του.

Αν ήμουν εγώ ο Στέφανος, θα επέλεγα την πρώτη λύση χωρίς δευτερη σκέψη.
Εκτός κι αν είσαι του δόγματος: σε δουλειά να βρσικόμαστε...

Θα μπορούσα να σου μιλήσω για 3-λιτρα και κομπρέσορες αλλά δε νομίζω οτι απ΄τη στιγμή που υπάρχει το Μ5Ε39 αξίζει να σκεφτείς κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να σου μάζεψα λίγο την σκέψη...

Στέφανε... ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ !
Οσο και να αγαπάμε τα αυτοκίνητά μας, σίγουρα η αγάπη μας για την οικογένεια και τα κοριτσάκια μας είναι απείρως μεγαλύτερη.
Ας αφιαιρώσουμε τον όποιο χρόνο έχουμε περισσότερο σ'οτι αγαπάμε περισσότερο και μας αγαπάει... (σκέψου το κοίταγμά τους...)

Ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

+1000!!!!!!!!!!!!!

VanVIC
21-07-09, 16:25
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/279658/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/261478/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/256585/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/232243/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/97771/

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες κι άν παρουσιαστείς με "ζεστά" 27-28 χιλιάρικα, ψώνισες !
Βέβαια θέλει λίγο προσοχή για να μην "ψωνίσεις απο σβέρκο"...
:dblthumb2
Αντε, με το καλό !

gregE36
21-07-09, 16:48
το θεμα ειναι οτι με αυτα τα λεφτα παιρνει και Μ3 Ε46 που ειναι και πιο καλο και δεν το (παντρευεται)κιολας και πιο λιγα κυβικα

stefanos_cool
21-07-09, 16:53
το θεμα ειναι οτι με αυτα τα λεφτα παιρνει και Μ3 Ε46 που ειναι και πιο καλο και δεν το (παντρευεται)κιολας και πιο λιγα κυβικα

greg, μιλάω μόνο για σειρά 5 και μόνο για Ε39.(όχι ότι δεν μου αρέσει και η Ε60)
Δεν λέω πολύ καλή η Μ3 Ε46 αλλά δεν κάνει πλέον για τις ανάγκες μου (τις οικογενειακές)

BMW523i
21-07-09, 17:07
Καταρχάς από εδώ και πέρα σου εύχομαι να μην έχεις θέματα με την υγεία σου! Για το Ε39 η λύση ακούει στο Μ5! Αλλά εκεί έχουμε μεγαλύτερο κόστος αν είναι για καθημερινό αυτοκίνητο! Αν υπάρχει θέμα με την συντήρηση πάμε για ένα 530 που είσαι μια χαρά, απλά πάλι δεν θα υπάρχει το μπλοκε! Και ένα μοτέρ από 335 λέει πολλά:gaysex::gaysex:!

stefanos_cool
21-07-09, 17:27
Καταρχάς από εδώ και πέρα σου εύχομαι να μην έχεις θέματα με την υγεία σου! Για το Ε39 η λύση ακούει στο Μ5! Αλλά εκεί έχουμε μεγαλύτερο κόστος αν είναι για καθημερινό αυτοκίνητο! Αν υπάρχει θέμα με την συντήρηση πάμε για ένα 530 που είσαι μια χαρά, απλά πάλι δεν θα υπάρχει το μπλοκε! Και ένα μοτέρ από 335 λέει πολλά:gaysex::gaysex:!


Ευχαριστώ πολύ!!!

Γιατί όχι μπλοκέ το 530?

gregE36
21-07-09, 17:40
αν θες χωρους παω πασο...

stefanos_cool
21-07-09, 17:49
αν θες χωρους παω πασο...


Άστα να πάνε, μερικές φορές δεν μου φτάνει καλά καλά ούτε το πορτπαγαζ της Ε39.
Δεν είναι όμως μόνο οι χώροι ... το σπουδαιότερο για μένα είναι η άνεση στα πολλά
χιλιόμετρα. Κάνω αθ-θεσ/κη-αθήνα αυθημερόν και κατεβαίνω ατσαλάκωτος.
Το έχω κάνει και με Μ3, ... δεν είναι το ίδιο πίστεψέ με! Δε λέω εκεί έχεις την άνεση
της προσπέρασης κλπ. αλλά τα χιλιόμετρα ...τα νιώθεις!

Apostolos
21-07-09, 17:55
Ώρε φουντώματα λέμε.........:) :) :)

gregE36
21-07-09, 18:04
εχεις δικιο στα ταξιδια ειναι ανετο:smokin:

Speedy
21-07-09, 19:02
Το ποστ του Vanvic με καλυψε απολυτα και ειδικα το πρωτο απο ολα που ανεφερε!

bmw330vasilis
21-07-09, 19:10
φιλε Στεφανε.....το 3 λιτρο...μαματο....αλλα μετα απο λιγο καιρο .... λιγο....!!
ή θα πας για κομπρεσσορα μετα......ή Μ5 απο την αρχη και καθαρισες.....!!
Το αμαξι σου....οπως το χεις ....δεν θα το αλλαζα...για κανενα Μ5...!Το χεις κουκλα και η μετατροπη πλεον οπως εχω ξαναπει...ειναι PLUG & PLAY.....αρκει να ειναι αξιοπιστος ο πωλητης του μοτερ !
Προχωρα ακαθεκτος στην μετατροπη....εχεις δωσει την ψυχη σου και οχι μονο σ αυτο το αυτοκινητο.....απλα ζυγισε το 330 με κομπρεσορα απαραιτητα...ειναι βαρυ το σκαφος σου.....ή Μ5 κατευθειαν και καθαρισες!!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ στην αποφαση σου!!

gregE36
22-07-09, 07:54
εγω πιστευω το 3.0 ειναι οκ.το Μ5 ειναι υπερβολικο σε συντηρηση για αμαξι καθημερινο και ποσο μαλον οταν θα κανεις ταξιδια και θα εχεις καταναλωση τεραστια

stefanos_cool
22-07-09, 09:47
φιλε Στεφανε.....το 3 λιτρο...μαματο....αλλα μετα απο λιγο καιρο .... λιγο....!!
ή θα πας για κομπρεσσορα μετα......ή Μ5 απο την αρχη και καθαρισες.....!!
Το αμαξι σου....οπως το χεις ....δεν θα το αλλαζα...για κανενα Μ5...!Το χεις κουκλα και η μετατροπη πλεον οπως εχω ξαναπει...ειναι PLUG & PLAY.....αρκει να ειναι αξιοπιστος ο πωλητης του μοτερ !
Προχωρα ακαθεκτος στην μετατροπη....εχεις δωσει την ψυχη σου και οχι μονο σ αυτο το αυτοκινητο.....απλα ζυγισε το 330 με κομπρεσορα απαραιτητα...ειναι βαρυ το σκαφος σου.....ή Μ5 κατευθειαν και καθαρισες!!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ στην αποφαση σου!!

+1000 !!!!

πράγματι ….την έχω σαν καινούρια, δεν μπορώ αυτό το αμάξι να το αλλάξω
ούτε με το καλύτερο Μ5, είναι πλέον ένα με μένα.
Ελπίζω να βοηθήσεις στο όλο θέμα με τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου.
Εννοώ για τριλιτρο κλπ.


Ευχαριστώ!!!

bmw330vasilis
22-07-09, 10:13
οτι χρειαστεις....στην διαθεση σου Στεφανε.......!


+1000 !!!!

πράγματι ….την έχω σαν καινούρια, δεν μπορώ αυτό το αμάξι να το αλλάξω
ούτε με το καλύτερο Μ5, είναι πλέον ένα με μένα.
Ελπίζω να βοηθήσεις στο όλο θέμα με τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου.
Εννοώ για τριλιτρο κλπ.


Ευχαριστώ!!!

stefanos_cool
22-07-09, 10:16
οτι χρειαστεις....στην διαθεση σου Στεφανε.......!

Να σαι πάντα καλά φίλε Βασίλη!

Ευχαριστώ.

andreas_R
22-07-09, 10:18
Στεφανε ή M5 εφοσον σε παιρνει οικονομικα ή τιποτα.

Οτιδηποτε αλλο θα σου προσφερει χαρα με ημερομηνια ληξης, ενω το αλλο το ζωο απο κατω απο το καπο
ειναι ΑΛΛΟ πραγμα

VanVIC
22-07-09, 10:20
+1000 !!!!

πράγματι ….την έχω σαν καινούρια, δεν μπορώ αυτό το αμάξι να το αλλάξω
ούτε με το καλύτερο Μ5, είναι πλέον ένα με μένα.
Ελπίζω να βοηθήσεις στο όλο θέμα με τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου.
Εννοώ για τριλιτρο κλπ.


Ευχαριστώ!!!

Αν τελικά τ'αποφασίσεις και πάς για 3-λιτρο, σκέψου: Μήπως να το κάνεις μετατροπή και να βάλεις και το steptronic (το αυτόματο που "παίζει" και manual) ?
Aν είχα 5'αρι 3-λιτρο, δεν θα το'χα με χειροκίνητο κιβώτιο.
Με το αυτόματα ολοκληρώνεται η "αρχοντιά"... (στο συγκεκριμένο αμάξι).
Σκέψου και ακόμα κάλύτερα ψάξε μπας και μπορέσεις να οδηγήσεις για λίγο κανα τέτοιο.

Προτείνω να μην προχωρήσεις σε μετατροπή αν δεν οδηγήσεις έστω και για 4-5 km ένα 5-άρι σαν αυτό που έχεις στο μυαλό σου να φτιάξεις.
Για παράδειγμα το Μ5Ε39 ΔΕΝ είναι αυτό που φαντάζεσαι σχετικά με το ΠΩΣ βγάζει την δύναμή του στον δρόμο (στην αίσθηση αναφέρομαι).

BMW523i
22-07-09, 10:27
πράγματι ….την έχω σαν καινούρια, δεν μπορώ αυτό το αμάξι να το αλλάξω
ούτε με το καλύτερο Μ5, είναι πλέον ένα με μένα.
Ελπίζω να βοηθήσεις στο όλο θέμα με τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου.
Εννοώ για τριλιτρο κλπ.

Αυτό είναι όλο το ζουμί!!! Μια από τα ίδια και εγώ!

andreas_R
22-07-09, 10:30
Βλεπω να το κανεις 3λιτρο και σε κανα χρονο να λεμε τα ιδια περι m5 μετατροπης κτλ

χαχαχα

VanVIC
22-07-09, 10:32
Βλεπω να το κανεις 3λιτρο και σε κανα χρονο να λεμε τα ιδια περι m5 μετατροπης κτλ
...

Του τα εξήγησα κι απο κοντά Αντρέα και ελπίζω να με ακούσει.

andreas_R
22-07-09, 10:34
Ετσι πρεπει!!!

Speedy
22-07-09, 11:16
Να κανω μια ερωτηση?
Ο υπερκυβισμος συμφερει?

VanVIC
22-07-09, 11:19
Να κανω μια ερωτηση?
Ο υπερκυβισμος συμφερει?

Δε νομίζω οτι συμφέρει στην περίπτωση που υπάρχει μεγαλύτερο μοτέρ απο το εργοστάσιο (όπως στην περίπτωση του Στέφανου).

Ο υπερκυβισμός θα ήταν "λύση" αν κάποιος ζητούσε "περισσότερα" απο ενα μοτέρ 5lt V10 M (ας πούμε).

Δεν είναι φθηνή λύση ο υπερκυβισμός (αν γίνει όπως προβλέπεται...)

Apostolos
22-07-09, 13:00
Στέφανε προχώρα......... είμαστε μαζί σου :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

stefanos_cool
22-07-09, 15:36
Αν τελικά τ'αποφασίσεις και πάς για 3-λιτρο, σκέψου: Μήπως να το κάνεις μετατροπή και να βάλεις και το steptronic (το αυτόματο που "παίζει" και manual) ?
Aν είχα 5'αρι 3-λιτρο, δεν θα το'χα με χειροκίνητο κιβώτιο.
Με το αυτόματα ολοκληρώνεται η "αρχοντιά"... (στο συγκεκριμένο αμάξι).


Νατααααα.......χμμμμμ....νέα μπρίζα αυτή!!!!!!!!

Παρακαλώ να συζητηθεί το θέμα…..λεπτομερώς.

Ενδιαφέρον … που λέει και μια ψυχή.



Ωραίος ο Βαγγέλης………………

Nick_E60_GR
22-07-09, 15:44
Νατααααα.......χμμμμμ....νέα μπρίζα αυτή!!!!!!!!

Παρακαλώ να συζητηθεί το θέμα…..λεπτομερώς.

Ενδιαφέρον … που λέει και μια ψηχή.



Ωραίος ο Βαγγέλης………………

530 6speed Steptronic = max 340 hp + περιορισμοί στην τελική ταχύτητα (ότι βγάλει με 5η)
+ μεγαλύτερη κατανάλωση + λιγότερη διάθεση για παιχνίδια. ..άσε που δεν νομίζω να μπαίνει στο Ε39..
...σε περίπτωση που έχεις βλέψεις για κάτι παραπάνω στο απώτερο μέλλον...

gregE36
22-07-09, 15:50
εμμενα που ειναι steptronic δεν το αλαζω με τιποτα ομως. δεν ξαναπερνω χειροκινητο αμαξι με τιποτα, ουτε χιλιαρακι πολης

VanVIC
22-07-09, 16:01
530 6speed Steptronic = max 340 hp + περιορισμοί στην τελική ταχύτητα (ότι βγάλει με 5η)
+ μεγαλύτερη κατανάλωση + λιγότερη διάθεση για παιχνίδια. ..άσε που δεν νομίζω να μπαίνει στο Ε39..
...σε περίπτωση που έχεις βλέψεις για κάτι παραπάνω στο απώτερο μέλλον...

Νίκο χωρίς να διαφωνώ μ'αυτά που γρέφεις, η άποψή μου είναι, γι'αυτό που καταλαβαίνω οτι ψάχνει ο Στέφανος, οτι το steptronic συνδιάζεται ιδανικά με το 3-λιτρο (δες πόσο πολύ παέι βόλτα με την οικογένεια...)

Αν έψαχνε το "απόλυτο" με βάση την οδηγική (προσωπική του) απόλαυση, το "Μ" θα ήταν μονόδρομος (αυτό του πρότεινα αρχικά).

Το να βάλει 3-λιτρο και μετά κομπρέσορα (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id= αν θέλει ESS) καλύτερα να το βγάλει απ'το μυαλό του απο τώρα. :nono:
Το λέω αυτό γιατί αν΄κάνει κάτι τέτοιο, θα του κοστίσει τα διπλάσια απο το να το πουλήσει το δικό του και να πάρει ένα Μ5Ε39 ή να κάνει μετατροπή το δικό του.

Αλλά και να μην το νοιάζουν τα παραπάνω χρήματα, το Ε39 3-λιτρο με κομπρέσσορα ΔΕΝ θα'ναι πιο γρήγορο απο το Μ5Ε39.
Σκέψου οτι εγώ άνοιξα απο 2έρες (ξεσκέπαστος εγώ) με Μ5Ε39 και μέχρι και τα 250 πηγαίναμε ακριβώς τα ίδια (ούτε ο ένας μπορούσε να ξεμυτήσει ούτε ο άλλος)
Σκέψου τώρα πόσα παραπάνω κιλά είναι ενα Ε39 απο το Ζ3 και βγάλε συμπέρασμα...

stefanos_cool
22-07-09, 16:18
Νίκο χωρίς να διαφωνώ μ'αυτά που γρέφεις, η άποψή μου είναι, γι'αυτό που καταλαβαίνω οτι ψάχνει ο Στέφανος, οτι το steptronic συνδιάζεται ιδανικά με το 3-λιτρο (δες πόσο πολύ παέι βόλτα με την οικογένεια...)

Αν έψαχνε το "απόλυτο" με βάση την οδηγική (προσωπική του) απόλαυση, το "Μ" θα ήταν μονόδρομος (αυτό του πρότεινα αρχικά).

Το να βάλει 3-λιτρο και μετά κομπρέσορα (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id= αν θέλει ESS) καλύτερα να το βγάλει απ'το μυαλό του απο τώρα. :nono:
Το λέω αυτό γιατί αν΄κάνει κάτι τέτοιο, θα του κοστίσει τα διπλάσια απο το να το πουλήσει το δικό του και να πάρει ένα Μ5Ε39 ή να κάνει μετατροπή το δικό του.

Αλλά και να μην το νοιάζουν τα παραπάνω χρήματα, το Ε39 3-λιτρο με κομπρέσσορα ΔΕΝ θα'ναι πιο γρήγορο απο το Μ5Ε39.
Σκέψου οτι εγώ άνοιξα απο 2έρες (ξεσκέπαστος εγώ) με Μ5Ε39 και μέχρι και τα 250 πηγαίναμε ακριβώς τα ίδια (ούτε ο ένας μπορούσε να ξεμυτήσει ούτε ο άλλος)
Σκέψου τώρα πόσα παραπάνω κιλά είναι ενα Ε39 απο το Ζ3 και βγάλε συμπέρασμα...

χμμμμ.. και ο Νίκος καλά τα λέει ... και ο Βαγγέλης.

Η αλήθεια είναι ότι μ αρέσει το παιχνίδι ... χαχαχα...και στην οικογένειά μου...ειδικά στην
κόρη μου....πρώτες δευτέρες έτσι....είπαμε πρώτα η ασφάλεια!!!
Επίσης μου αρέσει και η άνεση (αλλιώς θα είχα Μ3)...βέβαια αν σκεφτείτε ότι στην πόλη
δεν κινούμαι σχεδόν καθόλου με το Ε39, θα μπορούσα να θυσιάσω την πολυτέλεια της
άνεσης του αυτόματου με την σπιρτάδα του χειροκίνητου.
Έχω οδηγήσει 523 steptronic και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε? το γουστάρω
το αμπραγιάζ, άσε που με το steptronic ....ίσως να βάλω και μπελάδες στο κεφάλι
μου με τα ηλεκτρονικά του.

υ.γ. Το Μ5 μην το συζητάμε καθόλου παιδιά, τουλάχιστον για τα επόμενα 2-3 χρόνια.
(δεν μπορώ να το δικαιολογήσω, ούτε να το συντηρήσω)

stefanos_cool
22-07-09, 16:21
μου αρέσει η ιδέα του τρίλιτρου με κομπρέσορα....αλλά δεν έχω ιδέα πως πάει.
Πόσα άλογα αποδίδει αυτό το σύνολο τρίλιτρου και κομπρέσορα?
Και αν γνωρίζετε πόσο στοιχίζει και τι άλλο θα χρειαστεί για την όλη μετατροπή?
π.χ. φρένα, άκρα, σασμάν, διαφορικό....κλπ.

Speedy
22-07-09, 16:24
Το θεμα δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη...αλλα και η ροπη που θα παρεις απο μια τετοια μετατροπη.

stefanos_cool
22-07-09, 16:27
Το θεμα δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη...αλλα και η ροπη που θα παρεις απο μια τετοια μετατροπη.

Θέλω λεπτομέρειες Σπυράκο, για πες τι εννοείς?

VanVIC
22-07-09, 16:28
...Πόσα άλογα αποδίδει αυτό το σύνολο τρίλιτρου και κομπρέσορα?
...

http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id=

stefanos_cool
22-07-09, 16:41
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id=

Part number: 115-56
Boost pressure: 7 PSI
Horsepower: 325 SAE (Stock 225SAE/231DIN)
Torque: 300lbs/ft
Correction factor for drivetrain loss is 15% above RWHP as seen in dynograph (RWHP/0.85)
0 - 60: Man : 5.6 sec, Aut : 6.5 sec
Installation time : 5-7 hours
Price:

USD 5995/EUR 4555

και τοποθέτηση?

Βαγγέλη, αντέχει ο κινητήρας όμως τόσο μεγάλη διαφορά ιπποδύναμης?

VanVIC
22-07-09, 17:01
Part number: 115-56
Boost pressure: 7 PSI
Horsepower: 325 SAE (Stock 225SAE/231DIN)
Torque: 300lbs/ft
Correction factor for drivetrain loss is 15% above RWHP as seen in dynograph (RWHP/0.85)
0 - 60: Man : 5.6 sec, Aut : 6.5 sec
Installation time : 5-7 hours
Price:

USD 5995/EUR 4555

και τοποθέτηση?

Βαγγέλη, αντέχει ο κινητήρας όμως τόσο μεγάλη διαφορά ιπποδύναμης?

Kατά την ESS o 3-λιτρος κινήτήρας (Μ54Β30) λειτουργεί άψογα με πίεση μέχρι και 8,5 PSI (περίπου 0,5 bar).
Με πιο χοντρή φλάντζα (συμπίεση 9,5:1) και σφηρίλατα τον πάνε μέχρι και 15 PSI (περίπου 1 bar).

Το δικό μου λειτουργεί με 8 PSI και δεν το λυπάμαι καθόλου...
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αλλά Στέφανε, μην βλέπεις μόνο το κόστος αγοράς που αναγράφεται στο site (4555 EUR).
Eίναι και ο ΦΠΑ και ο εκτελωνισμός και η τοποθέτηση.
Μόνο για να δείς τον κομπρέσορα τοποθετημένο και να δουλευει το μοτέρ, υπολόγιζε γύρω στα 6500 (χωρίς το κόστος του 3-λιτρου μοτέρ που θές).

Χονδρικά, για να κάνεις το δικό σου Ε39 3-λιτρο και να του βάλεις κομπρέσορα ESS, μαζί με κάποια περιφερειακά που πιστευω οτι θα θές (φρένα, μλποκέ κλπ) μαζί με το κόστος του μοτέρ και της μετατρπής, θα ξεπεράσεις τα 18.000 ευρώ.
Νομίζεις οτι υπερβάλω ?

Δυστυχώς δεν είναι λιγότερα Στέφανε.
Γι αυτό με βλέπεις και επιμένω στην λύση του Μ5Ε39.

Η μία εναλλακτική που σου πρότεινα (Νίκος) δε νομίζω οτι θα σου κοστίσει παραπάνω απο 15000.
Και εκεί θα τα'χεις όλα Μ (και το φοβερό μπλοκέ και τα φρενα και και και...)
και αν θές, με δική σου ευθύνη, δεν αλλάζεις και τίποτα στην άδεια...

Speedy
22-07-09, 17:27
Θέλω λεπτομέρειες Σπυράκο, για πες τι εννοείς?


Με καλυψε ο Vanvic!

Παντως αξιζει το ολο θεμα Αν και εφοσον κρατησεις το e39...Βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση και ποιο οικονομικη που το αφηνεις οπως εχει και του βαζεις ΜΟΝΟ κομπρεσορα!

Nick_E60_GR
22-07-09, 17:33
Με καλυψε ο Vanvic!

Παντως αξιζει το ολο θεμα Αν και εφοσον κρατησεις το e39...Βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση και ποιο οικονομικη που το αφηνεις οπως εχει και του βαζεις ΜΟΝΟ κομπρεσορα!

Πολύ σωστός! 260 αλογάκια δεν είναι κακά για αρχή (+ διαφορικό και φρένα) ...και έχεις την άνεση να σου "κάτσει" ένα φθηνό τρίλιτρο Μ54 6άρι manual συνολάκι σε 2-3 χρόνια... (και το 5αρι σου μια χαρά είναι αν έχεις SC) όπου θα χρειαστείς μόνο μπεκ και πρόγραμμα στον ίδιο κομπρέσσορα.

stefanos_cool
22-07-09, 17:42
Πολύ σωστός! 260 αλογάκια δεν είναι κακά για αρχή ...και έχεις την άνεση να σου "κάτσει" ένα φθηνό τρίλιτρο Μ54 6άρι manual συνολάκι σε 2-3 χρόνια... όπου θα χρειαστείς μόνο μπεκ και πρόγραμμα στον ίδιο κομπρέσσορα.

Ενδιαφέρον!!!! Και όχι μόνο!!!
αλλά.....αν είδα σωστά έχουν 1500 ευρώ διαφορά (πιο ακριβός του δίλιτρου)
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=129&id=

Nick_E60_GR
22-07-09, 17:47
Ενδιαφέρον!!!! Και όχι μόνο!!!
αλλά.....αν είδα σωστά έχουν 1500 ευρώ διαφορά (πιο ακριβός του δίλιτρου)
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=129&id=

Α, είσαι 2λιτρος ...νόμιζα 2.2

Οι TS2 τα ίδια λεφτά έχουν. Με TS1 δεν πας πουθενά με τις θερμοκρασίες στην Ελλάδα....

stefanos_cool
22-07-09, 17:58
Kατά την ESS o 3-λιτρος κινήτήρας (Μ54Β30) λειτουργεί άψογα με πίεση μέχρι και 8,5 PSI (περίπου 0,5 bar).
Με πιο χοντρή φλάντζα (συμπίεση 9,5:1) και σφηρίλατα τον πάνε μέχρι και 15 PSI (περίπου 1 bar).

Το δικό μου λειτουργεί με 8 PSI και δεν το λυπάμαι καθόλου...
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αλλά Στέφανε, μην βλέπεις μόνο το κόστος αγοράς που αναγράφεται στο site (4555 EUR).
Eίναι και ο ΦΠΑ και ο εκτελωνισμός και η τοποθέτηση.
Μόνο για να δείς τον κομπρέσορα τοποθετημένο και να δουλευει το μοτέρ, υπολόγιζε γύρω στα 6500 (χωρίς το κόστος του 3-λιτρου μοτέρ που θές).

Χονδρικά, για να κάνεις το δικό σου Ε39 3-λιτρο και να του βάλεις κομπρέσορα ESS, μαζί με κάποια περιφερειακά που πιστευω οτι θα θές (φρένα, μλποκέ κλπ) μαζί με το κόστος του μοτέρ και της μετατρπής, θα ξεπεράσεις τα 18.000 ευρώ.
Νομίζεις οτι υπερβάλω ?

Δυστυχώς δεν είναι λιγότερα Στέφανε.
Γι αυτό με βλέπεις και επιμένω στην λύση του Μ5Ε39.

Η μία εναλλακτική που σου πρότεινα (Νίκος) δε νομίζω οτι θα σου κοστίσει παραπάνω απο 15000.
Και εκεί θα τα'χεις όλα Μ (και το φοβερό μπλοκέ και τα φρενα και και και...)
και αν θές, με δική σου ευθύνη, δεν αλλάζεις και τίποτα στην άδεια...

Δεν νομίζω καθόλου ότι υπερβάλεις. Ίσα ίσα...εγώ τα υπολόγιζα και λίγο παραπάνω, σαφέστατα και βάσει δεδομένων δεν συμφέρει να το κάνω...αφού μπορώ κάλλιστα
να δώσω το δικό μου (~13-16000) και να πάρω ένα έτοιμο με ~30-32000 (Μ5)
αλλά....υπάρχει και το αλλά με την δήλωσή μου (δεν το δικαιολογώ) + τέλη ,ασφάλειες κλπ.
Όπως επίσης και το γεγονός ότι έχω ρίξει πολλά μα…πάρα πολλά λεφτά σε αυτή την
καρότσα, ειλικρινά είναι όλα καινούρια. Το αμάξι αν το δεις (χωρίς πινακίδες) θα πεις..
ότι είναι καινούριο του κουτιού.
δες εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=7444

Speedy
22-07-09, 17:58
Ναι οντως ειναι ποιο ακριβως!!

Apostolos
22-07-09, 19:05
Στεφανε ρωτησε σε πρωτη φαση βελτιωτες που μπορουν να αναλαβουν μια κομπλε μετατροπη σε τριλιτρο να δεις καταρχην που κυμαινεσαι οικονομικα. Πιστευω πως σαν τριλιτρο θα σε ικανοποιησει για σβελτες και οχι μονο οικογενειακες μετακινησεις. Τωρα αν καποια στιγμη και με το καιρο το συνηθισεις μπορεις να πας σε λυσεις δοκιμασμενες οπως σου προανεφεραν. Ξεκινα σιγα σιγα απο μια καλη βαση (βλεπε M54Β30) και μετα ολα τα αλλα ερχονται :)

stefanos_cool
22-07-09, 19:44
Στεφανε ρωτησε σε πρωτη φαση βελτιωτες που μπορουν να αναλαβουν μια κομπλε μετατροπη σε τριλιτρο να δεις καταρχην που κυμαινεσαι οικονομικα. Πιστευω πως σαν τριλιτρο θα σε ικανοποιησει για σβελτες και οχι μονο οικογενειακες μετακινησεις. Τωρα αν καποια στιγμη και με το καιρο το συνηθισεις μπορεις να πας σε λυσεις δοκιμασμενες οπως σου προανεφεραν. Ξεκινα σιγα σιγα απο μια καλη βαση (βλεπε M54Β30) και μετα ολα τα αλλα ερχονται :)

Νομίζω πως αυτό θα είναι και το πιο καλό!

Σ ευχαριστώ.

stefanos_cool
22-07-09, 20:01
Πρόσθεσα και pol για να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον !:dance:

Θα εκτιμούσα και φυσικά θα με βοηθούσε πάρα πολύ στην τελική μου απόφαση, αν μετά
την ψήφο σας ποστάρατε και το γιατί!

Και εννοείται …. ότι όλοι οι συνάδελφοι μπορούν και θέλω να ψηφίσουν, ανεξάρτητα
αν είναι κάτοχοι σειράς 1,3,5,Z…κλπ.


Σας ευχαριστώ!

VanVIC
22-07-09, 20:38
Πρόσθεσα και pol για να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον ...

Ετσι όπως το "εστησες" το poll, ψήφισα την επιλογή του 3-λιτρου+κομπρέσορα αν και την άποψή μου την έχω παραθέσει διεξοδικά (Μ5) σε προηγούεμνα post μου.

Σημέιωσε το εξής:
και μόνο με αναβάθμιση σε 3-λιτρο, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο αλλά...
είσαι μέλος και συμμετέχεις (ενεργά πλεον) σ'αυτό το forum...
Χωρίς να το καταλάβεις, θα "μπείς στην μπρίζα" για κομπρέσορα χωρίς να το καταλάβεις καν.

Θυμήσου με Στέφανε, θυμήσου με...:deal:

Ευχομαι εσύ να'σαι καλά και όλα θα γίνουν !


Υ.Γ.: Επειδή προβλέπω πως θα εξελιχθεί -τελικά- το project, θα είμαι στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

stefanos_cool
22-07-09, 20:59
Ετσι όπως το "εστησες" το poll, ψήφισα την επιλογή του 3-λιτρου+κομπρέσορα αν και την άποψή μου την έχω παραθέσει διεξοδικά (Μ5) σε προηγούεμνα post μου.

Σημέιωσε το εξής:
και μόνο με αναβάθμιση σε 3-λιτρο, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο αλλά...
είσαι μέλος και συμμετέχεις (ενεργά πλεον) σ'αυτό το forum...
Χωρίς να το καταλάβεις, θα "μπείς στην μπρίζα" για κομπρέσορα χωρίς να το καταλάβεις καν.

Θυμήσου με Στέφανε, θυμήσου με...:deal:

Ευχομαι εσύ να'σαι καλά και όλα θα γίνουν !


Υ.Γ.: Επειδή προβλέπω πως θα εξελιχθεί -τελικά- το project, θα είμαι στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

Είναι πέραν του βεβαίου σίγουρο ότι θα σε χρειαστώ … για ένα και πολύ πολύ
βασικό λόγο…..
Απλά… το έχεις κάνει και εσύ, έχει πετύχει (και με αποδείξεις) και πλέον το χαίρεσαι!

alexk
22-07-09, 21:42
Στέφανε, έμπλεξες αγαπητέ.

Εγώ προσωπικά προτείνω να πουλήσεις το δικό σου πεντάρι και να πάρεις ένα γνήσιο Μ5 ή ένα γνήσιο 530.
Πιστεύω (και έχει αποδειχθεί) ότι όσα χρήμματα επενδύσεις/πετάξεις στο δικό σου αυτοκίνητο, δεν θα τα πάρεις ποτέ μα ποτέ πίσω.
Άν σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πάντα, τότε μπορείς να πας σε εξτρίμ μετατροπές.

Καλά να είμαστε πάνω από όλα, και κάνουμε και την πλάκα με τα οχήματα μας :)

bmw330vasilis
22-07-09, 23:24
+1...............!....μ αντιπροσωπευει αυτο το παιδι ρε γμτ.....!!



Ετσι όπως το "εστησες" το poll, ψήφισα την επιλογή του 3-λιτρου+κομπρέσορα αν και την άποψή μου την έχω παραθέσει διεξοδικά (Μ5) σε προηγούεμνα post μου.

Σημέιωσε το εξής:
και μόνο με αναβάθμιση σε 3-λιτρο, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο αλλά...
είσαι μέλος και συμμετέχεις (ενεργά πλεον) σ'αυτό το forum...
Χωρίς να το καταλάβεις, θα "μπείς στην μπρίζα" για κομπρέσορα χωρίς να το καταλάβεις καν.

Θυμήσου με Στέφανε, θυμήσου με...:deal:

Ευχομαι εσύ να'σαι καλά και όλα θα γίνουν !


Υ.Γ.: Επειδή προβλέπω πως θα εξελιχθεί -τελικά- το project, θα είμαι στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

Dimzan
22-07-09, 23:49
Εγω σου προτεινω οπως ειπε και ο alexk να πας σε 530 η /μ5 απευθειας και οχι να κανεις μετατροπη.


Και ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα μαθουμε τι θα γινουν με τα σηματα τελη κλπ. Με βαλεις δηλαδη κανα Μ5 και ψαχνεις 1000+ το χρονο λογω κυβικων παλαιοτητας ρυπων.

gregE36
23-07-09, 07:39
δυστυχως εχει δικιο το παιδι απο πανω πρεπει εμεις με τα παλια νατα πουλησουμε και να παρουμε αμαξι μετα του 2005 οποτε αν ειναι να δωσεις 15000-20000 το πουλας και περνεις 530 Ε60

stefanos_cool
23-07-09, 08:54
Στέφανε, έμπλεξες αγαπητέ.

Εγώ προσωπικά προτείνω να πουλήσεις το δικό σου πεντάρι και να πάρεις ένα γνήσιο Μ5 ή ένα γνήσιο 530.
Πιστεύω (και έχει αποδειχθεί) ότι όσα χρήμματα επενδύσεις/πετάξεις στο δικό σου αυτοκίνητο, δεν θα τα πάρεις ποτέ μα ποτέ πίσω.
Άν σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πάντα, τότε μπορείς να πας σε εξτρίμ μετατροπές.

Καλά να είμαστε πάνω από όλα, και κάνουμε και την πλάκα με τα οχήματα μας :)

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου σ αυτό το θρέντ "έχω ρίξει πολλά μα…πάρα πολλά λεφτά σε αυτή την
καρότσα, ειλικρινά είναι όλα καινούρια. Το αμάξι αν το δεις (χωρίς πινακίδες) θα πεις..
ότι είναι καινούριο του κουτιού." &"δεν μπορώ να πάρω ή φτιάξω Μ5 διότι δεν το δικαιολογώ"
οπότε αν το κάνω αυτό θέλω + ~8-10000 για να το κάνω πάλι όπως είναι τώρα το
δικό μου + το ότι δεν θα ξέρω 100% ότι το αμάξι είναι άψογο + τέλη , ασφάλειες κλπ.
από τη στιγμή που θα είναι γνήσιο 530

Είναι σίγουρο ότι τα χρήματα που βάζεις ποτέ δεν τα παίρνεις πίσω, αλλά αυτό
είναι επιλογή μου από τη στιγμή που δεν έχω σκοπό να το πουλήσω. (για πιο λόγo άλλωστε?)

Ευχαριστώ!

stefanos_cool
23-07-09, 09:02
+1...............!....μ αντιπροσωπευει αυτο το παιδι ρε γμτ.....!!

και μένα Βασίλη...και κάθε μέρα που κοιτάω το σχετικό θρεντ με το δικό του project
φτιάχνομαι όλο και πιο πολύ!

και επειδή είδα ότι ό δρόμος θα είναι μακρύς για την ολοκλήρωση του δικού μου
project … ελπίζω ….να δείξετε κατανόηση και υπομονή απέναντί μου.;)

off topic: Βασίλη έχουμε και το θέμα του ήχου….μην ξεχνιόμαστε!!! χαχαχα…:icon_kidr

gregE36
23-07-09, 09:35
τοτε αφου το εχεις παρει αποφαση προχωρα για 3.0λιτρο με το καλο

stefanos_cool
23-07-09, 09:50
Ρε παιδιά δεν είμαι προληπτικός…αλλά??!!
Κοιτάξτε στην παρακάτω εικόνα τον αριθμό των μηνυμάτων που γράφει
πάνω δεξιά στην παράθεση που έκανα στο Βασίλη!!!!!!!!!!
Σύμπτωση????? χαχαχαχα…δεν ξανάγινε αυτό!!!

λείπει όμως το ESS…χαχαχαχα….


http://www.imageshack.gr/files/3c2byr8dxl19xbxnp9hj.jpg

Nick_E60_GR
23-07-09, 09:56
χαχαχα καλό!!!!! μονόδρομος τότε......

stefanos_cool
23-07-09, 10:03
Μα ρε Νίκο το είδες? Όλα συνωμοτούν υπέρ μου που λέει και ο Pablo Cohelo

Δεν κάνω άλλο ποστ ….μην πάει γρουσουζιά….
Πλάκα κάνω, δεν είμαι προληπτικός….

bmw330vasilis
23-07-09, 12:57
προχωρα Στεφανε.....για πολλους και διαφορους λογους....πανω απο ολα συναισθηματικους και μετα οικονομικους......ΚΑΝΤΟ 530......και αργοτερα ESS............!!!!

και οπως εχω ξαναπει......οτι θες....δεν κουραζεις κανεναν μας.....ισα ισα ...τι πιο ωραιο να μοιραζομαστε την χαρα και τον ενθουσιασμο φιλων!!

stefanos_cool
23-07-09, 13:05
προχωρα Στεφανε.....για πολλους και διαφορους λογους....πανω απο ολα συναισθηματικους και μετα οικονομικους......ΚΑΝΤΟ 530......και αργοτερα ESS............!!!!

και οπως εχω ξαναπει......οτι θες....δεν κουραζεις κανεναν μας.....ισα ισα ...τι πιο ωραιο να μοιραζομαστε την χαρα και τον ενθουσιασμο φιλων!!

Ευχαριστώ Βασίλη!

BILL007
23-07-09, 13:28
Φίλε Στέφανε κάντο 530 και όταν το βαρεθείς κι αυτό, βάλτου και ένα ΕSS και τέλος...:D:D:D

stefanos_cool
23-07-09, 13:38
Φίλε Στέφανε κάντο 530 και όταν το βαρεθείς κι αυτό, βάλτου και ένα ΕSS και τέλος...:D:D:D

ναι ναι….γι αυτό ψήφισες ess εεε???? όλα μαζί θα γίνουν μάλλον!!!
Και βλέπουμε….χαχαχα…
Τέλος???? χαχαχαχα…τι τέλος? τότε αρχίζουν όλα!!!!
Βασιλάκη …. βαριέμαι γρήγορα!!!!!!!:ylsuper:

BILL007
23-07-09, 13:41
Βασιλάκη …. βαριέμαι γρήγορα!!!!!!!:ylsuper:

Ωχ ωχ ωχ...Αμα βαριέσαι γρήγορα κακό (για την τσεπούλα σου) Στέφανε...Σε βλέπω ESS κατευθείαν...LOL!!!:nutkick:;)

Mε το καλό φίλε...Ανεξαρτήτως τι θα κάνεις...:greenboun

Sp!ros G
23-07-09, 13:44
Παντως θα μπορουσες Στεφανε να δεις και το 540 (M62B44)

Νομιζω πως απο ροπες και γκαζια θα σε καλυπτε απολυτα.

4400cc , V8 , 282hp και 420 N·m.

Τωρα απο κοστος δεν εχω ιδεα ποσο θα μπορουσε να φτασει και αν αξιζει τελικα ,

αλλα σαν μοτερ ειναι πολυ καλο!!

Apostolos
23-07-09, 14:11
Παντως θα μπορουσες Στεφανε να δεις και το 540 (M62B44)

Νομιζω πως απο ροπες και γκαζια θα σε καλυπτε απολυτα.

4400cc , V8 , 282hp και 420 N·m.

Τωρα απο κοστος δεν εχω ιδεα ποσο θα μπορουσε να φτασει και αν αξιζει τελικα ,

αλλα σαν μοτερ ειναι πολυ καλο!!

Από όσο κατάλαβα ο Στέφανος θέλει να είναι 'οπτικά νόμιμος" με ότι αυτό συνεπάγεται, οπότε μάλλον τον απορρίπτουμε τον V8 και μένουμε στον 3λιτρο straight six Μ54Β30 :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

stefanos_cool
23-07-09, 15:04
Από όσο κατάλαβα ο Στέφανος θέλει να είναι 'οπτικά νόμιμος" με ότι αυτό συνεπάγεται, οπότε μάλλον τον απορρίπτουμε τον V8 και μένουμε στον 3λιτρο straight six Μ54Β30 :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

+ 1!!! Πολύ σωστά φίλε Δημήτρη!

VanVIC
23-07-09, 15:30
Αραγε ο S54B32 του Μ3Ε46 "παντρέυεται" με το Ε39 ?
Αραγε ...

stefanos_cool
23-07-09, 15:35
Αραγε ο S54B32 του Μ3Ε46 "παντρέυεται" με το Ε39 ?
Αραγε ...

οοοππππς ...νέα μπρίζα...πολλά αμπέρ κι αυτή....

γιατί όχι Βαγγέλη, σαν μοτέρ τα ίδια δεν είναι?

Δημήτρηηηηηη (Apostolos)....για απάντησε εσύ που ξέρεις!!!!

Nick_E60_GR
23-07-09, 16:08
Γίνεται αλλά ...ξέχασέ το.
Μαϊμούδεμα 1ης κατηγορίας.... θέλει πολύ "πατέντα" για να παίξει σωστά... (μπρος, κάτω, μέσα) μηχανικά/ηλεκτρονικά.
Άσε που θα "βγάζει μάτι" και δεν νομιμοποιείται με τίποτα....

stefanos_cool
23-07-09, 18:08
Γίνεται αλλά ...ξέχασέ το.
Μαϊμούδεμα 1ης κατηγορίας.... θέλει πολύ "πατέντα" για να παίξει σωστά... (μπρος, κάτω, μέσα) μηχανικά/ηλεκτρονικά.
Άσε που θα "βγάζει μάτι" και δεν νομιμοποιείται με τίποτα....

όχι...αν είναι για μαϊμουδιές το ξεχνάμε..

Apostolos
23-07-09, 19:00
οοοππππς ...νέα μπρίζα...πολλά αμπέρ κι αυτή....

γιατί όχι Βαγγέλη, σαν μοτέρ τα ίδια δεν είναι?

Δημήτρηηηηηη (Apostolos)....για απάντησε εσύ που ξέρεις!!!!

Μου τα πρόλαβε ο Νικόλας χαχαχαχα :) :) έχω και εγώ Στέφανε το "δάσκαλο" μου, και τι δάσκαλο!!

stefanos_cool
24-07-09, 10:01
Μην ξεχνιόμαστε παρακαλώ!!!:)

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-07-09, 10:04
Μην ξεχνιόμαστε παρακαλώ!!!:)

Aμα εχεις σκοπο να το κρατησεις αρκετα χρονια ακομη..........3λιτρο και μετα ess, αλλιως δωστο και παρε ενα μτχ Μ5:idea:

Οτι και να κανεις παλι παρεα θα κανουμε οποτε....:bananasmi

onyx
24-07-09, 12:28
Να το κάνεις 3.0 μόνον. Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη από το υπάρχον που μπορεί να σε καλύψει.
Και ακόμα κι αν σκοπεύεις να βάλεις ESS καλύτερα να το κάνεις αφού το δοκιμάσεις σαν 3.0 και δουλεύουν όλα καλά...
Είναι ωραίο να απολαμβάνεις ξεχωριστά κάθε στάδιο βελτίωσης. Πιο πολλές χαρές και πιο πολλές ελπίδες για εφικτές επιπλέον βελτιώσεις.

bmw520e39
24-07-09, 13:47
στη θεση σου θα επελεγα τοποθετηση κνητηρα 3 λιτρων. γνωριζω οτι ειναι υπεραρκετο και τουλαχιστον εμενα με καλυπτει. εχεις νεο αμαξι. αργοτερα αν δεν σου φτανει και αυτο κανεις την επιπλεον αναβαθμιση με ESS.

Nick_E60_GR
24-07-09, 15:01
Να το κάνεις 3.0 μόνον. Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη από το υπάρχον που μπορεί να σε καλύψει.
Και ακόμα κι αν σκοπεύεις να βάλεις ESS καλύτερα να το κάνεις αφού το δοκιμάσεις σαν 3.0 και δουλεύουν όλα καλά...
Είναι ωραίο να απολαμβάνεις ξεχωριστά κάθε στάδιο βελτίωσης. Πιο πολλές χαρές και πιο πολλές ελπίδες για εφικτές επιπλέον βελτιώσεις.

Συμφωνώ απόλυτα!

stefanos_cool
24-07-09, 15:30
Είναι ωραίο να απολαμβάνεις ξεχωριστά κάθε στάδιο βελτίωσης. Πιο πολλές χαρές και πιο πολλές ελπίδες για εφικτές επιπλέον βελτιώσεις.

σα να έχεις δίκιο!!! θα δούμε....

m-power_01
24-07-09, 15:41
530 δαγκωτο!!! Νομιζω οτι θα σε καλυψει και θα σου κανει ολα τα γουστα...

stefanos_cool
26-07-09, 12:28
Μην ξεχνιόμαστε παρακαλώ!!!:)

andreas11080
26-07-09, 22:33
ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 528 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟ 520 (ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ). ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΤΟΝ Μ5 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ 528.

shido
26-07-09, 22:36
για ελαχιστα λεφτα λιγοτερα δεν νομιζω οτι αξιζει να παει σε παλαιοτερο μοτερ (28/αρι)

stefanos_cool
27-07-09, 08:44
για ελαχιστα λεφτα λιγοτερα δεν νομιζω οτι αξιζει να παει σε παλαιοτερο μοτερ (28/αρι)

:+1: Πολύ σωστά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stefanos_cool
27-07-09, 15:37
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΤΟΝ Μ5 .

αυτό έχει απορριφθεί σχεδόν εξ αρχής … και τώρα
με τα νέα μέτρα…ένας λόγος παραπάνω!!!

stefanos_cool
31-07-09, 14:17
και μιας που έχουμε συζητήσει τις τελευταίες μέρες για τα νέα τέλη κλπ.
μήπως θα πρέπει να ψαχτώ για συγκεκριμένους κινητήρες?
Ίσως για να μπορώ να επωφεληθώ από κάποιο νεότερο μοντέλο κινητήρα?
Λέω μήπως….:scratchch

Σε μία αναζήτηση που έχω κάνει με την βοήθεια κάποιων φίλων
μελών από το φόρουμ μας, έχω βρει κινητήρα 530 (2002-2003)
με ~45000 km

mitsos_chania
31-07-09, 14:20
να υποθεσω φιλε Στεφανε οτι λογω των μετρων δεν σκεφτεσαι ουτε καν να το κανεις 540 ε????

stefanos_cool
31-07-09, 14:25
να υποθεσω φιλε Στεφανε οτι λογω των μετρων δεν σκεφτεσαι ουτε καν να το κανεις 540 ε????


Μπα … 8κύλινδρο το έχω απορρίψει από την αρχή. (δες προηγούμενα ποστ)
Ότι κάνω …θα κάνω σε 6κύλινδρο πάντα!

gregE36
31-07-09, 15:02
δυστυχως με τα νεα μετρα ειναι για να τα πουλαμε στεφανε και οχι να τους ριχνουμε και αλλα ετσι που τα κανουνε θα πρεπει να πληρωνεις 1000 ευρω το χρονο για τελη κυκλοφοριας +το καινουργιο σημα το οικολογοσημο ,ασε που θα ανεβουν τα ασφαλιστρα 50%πανω και θα πληρωνεις αλλα ευρωπη με ηπους..οποτε αστα να πανε.ασε που και να το ππουλησεις δεν στο παιρνει κανεις η αν το δωσεις θα το δωσεις τσαμπα και ολα αυτα πριν αρχισουν τα νεα μετρα αν αρχισουν θα το χαρισουμε μετα.....κλαφτα

stefanos_cool
31-07-09, 15:12
δυστυχως με τα νεα μετρα ειναι για να τα πουλαμε στεφανε και οχι να τους ριχνουμε και αλλα ετσι που τα κανουνε θα πρεπει να πληρωνεις 1000 ευρω το χρονο για τελη κυκλοφοριας +το καινουργιο σημα το οικολογοσημο ,ασε που θα ανεβουν τα ασφαλιστρα 50%πανω και θα πληρωνεις αλλα ευρωπη με ηπους..οποτε αστα να πανε.ασε που και να το ππουλησεις δεν στο παιρνει κανεις η αν το δωσεις θα το δωσεις τσαμπα και ολα αυτα πριν αρχισουν τα νεα μετρα αν αρχισουν θα το χαρισουμε μετα.....κλαφτα

καλά μην τρελαινόμαστε, πριν μερικούς μήνες πάλι μας είχε πιάσει
πανικός για τα τεκμήρια κλπ. τεσπα, στο θέμα μας… εγώ έχω πάρει
την απόφασή μου εδώ και πολύ καιρό, απλά ψάχνω το καλύτερο
δυνατό. Το Ε39 δεν το πουλάω, ότι και να γίνει διότι δεν έχω βρει
κάτι καλύτερο μετά το E39 (βάσει πάντα με την τσέπη μου και τα γούστα μου)
και να σου πω την αλήθεια αν κάτσεις με χαρτί και μολύβι θα δεις ότι και αυτοί
που το κάνανε ή θα το κάνουνε πάλι μία ή άλλη θα έρθουν.

gregE36
31-07-09, 15:39
και εγω μαζι σου ειμαι ουτε εγω το δινω γιατι μου αρεσει πολυ το μονο που με χαλαει ειναι το γκαζι γιατι ειχα μαθει μια ζωη με γρηγορα αυτοκινητα και τωρα μου κακοφαινεται απλα δεν θα το σκοτωσω αν κατσει η περισταση σε καλη τιμη τοτε βλεπουμε απλα δεν θα του ριξω χρημα γιατι το εκανα στα παλια μου αμαξια και δεν θελω να το κανω και τωρα

Speedy
31-07-09, 15:46
Πολλους εχω ακουσει να πηγαινουν στην λυση του υπερκυβισμου λογω τιμης αλλα και αξιοπιστιας μιας και ειναι δοκιμασμενη λυση!

gregE36
31-07-09, 15:49
να σου πω την αληθεια ειναι το μονο που θα σκεφτομουνα λογω τιμης οπως ειπες και ειδικα τωρα με τα νεα μετρα

Speedy
31-07-09, 15:59
Ειναι οτι καλυτερο ειδικα με τα νεα μετρα και σχεδον γινετε τριλιτρο το αυτοκινητο!

shido
31-07-09, 16:10
o διλητρος γινεται 2,6 με 194 αλογα και 25 κιλα ροπη

VanVIC
31-07-09, 16:16
Πολλους εχω ακουσει να πηγαινουν στην λυση του υπερκυβισμου λογω τιμης αλλα και αξιοπιστιας μιας και ειναι δοκιμασμενη λυση!

Εχουμε κι εδώ ένα παράδειγμα σε πολύ περιποιημένο 46-άρι, το οποίο φοράει και κομπρέσορα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=157
Είναι του "δικού μας" ΑΝΔΡΕΑ ΔΡΑΓΑΖΗ

Apostolos
31-07-09, 16:16
o διλητρος γινεται 2,6 με 194 αλογα και 25 κιλα ροπη

Κάποτε που είχα ρωτήσει τον Σπανό μου είχε πει ότι αντικαθιστά στρόφαλο, μπιέλες καθώς και τον εκκεντροφόρο εισαγωγής από τον τρίλιτρο με την ανάλογη χαρτογράφηση με κόστος αν θυμάμαι καλά γύρω στα 4500€. Είναι μια λύση και αυτή ικανοποιητική αν δεν μπορεί να βρεθεί ένα "σωστό" κομπλέ τροπέτο από 530ι αλλά από θέμα κόστους είναι "κάπως".

VanVIC
31-07-09, 16:18
Εχουμε κι εδώ ένα παράδειγμα σε πολύ περιποιημένο 46-άρι, το οποίο φοράει και κομπρέσορα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=157
Είναι του "δικού μας" ΑΝΔΡΕΑ ΔΡΑΓΑΖΗ

Κάποτε που είχα ρωτήσει τον Σπανό μου είχε πει ότι αντικαθιστά στρόφαλο, μπιέλες καθώς και τον εκκεντροφόρο εισαγωγής από τον τρίλιτρο με την ανάλογη χαρτογράφηση με κόστος αν θυμάμαι καλά γύρω στα 4500€. Είναι μια λύση και αυτή ικανοποιητική αν δεν μπορεί να βρεθεί ένα "σωστό" κομπλέ τροπέτο από 530ι αλλά από θέμα κόστους είναι "κάπως".

Αυτό που έγραψα παραπάνω, στον Σπανό έχει φτιαχτεί.
Είναι schnitzer το "πακέτο" και δεν είναι φθηνό...

Speedy
31-07-09, 16:20
Εχουμε κι εδώ ένα παράδειγμα σε πολύ περιποιημένο 46-άρι, το οποίο φοράει και κομπρέσορα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=157
Είναι του "δικού μας" ΑΝΔΡΕΑ ΔΡΑΓΑΖΗ


Nαι ενταξει το ξερω μιας και τυχαινει να ειμαστε και φιλοι με τον κυριο...και ξερω τι δουλεια του εχουν κανει!
χεχεχεχε..!!!

VanVIC
31-07-09, 16:23
...και ξερω τι δουλεια του εχουν κανει!
χεχεχεχε..!!!

Τι εννοείς ?
Δεν έχει γίνει καλή δουλειά ?
Ο Αντρέας μας έλεγε οτι ήταν πολύ ευχαριστημένος.

Speedy
31-07-09, 16:26
Τι εννοείς ?
Δεν έχει γίνει καλή δουλειά ?
Ο Αντρέας μας έλεγε οτι ήταν πολύ ευχαριστημένος.



Ναι αυτο σου λεω!!
Και επειδη ειμαστε και οικογενειακα προσωπα:twak:ξερω πολυ καλα το αυτοκινητο του!

Δεν το λεω κατηγορηματικα ισα ισια που δεν εχει αντιμετωπιση ποτε κανενα προβλημα!

gregE36
31-07-09, 16:31
νομιζω οτι το κοστος του υπερκυβισμου ειναι το μισο απο οτι λετε γυρω στα 3000 μαχιμουμ

stefanos_cool
31-07-09, 16:38
και ξαναρωτώ μιας που έχουμε συζητήσει τις τελευταίες μέρες για τα νέα τέλη κλπ.
μήπως θα πρέπει να ψαχτώ για συγκεκριμένους κινητήρες?
Ίσως για να μπορώ να επωφεληθώ από κάποιο νεότερο μοντέλο κινητήρα?

την λύση του υπερκυβισμού την έχουμε ξανακουβεντιάσει, αλλά δεν
με καλύπτει σε αυτό που θέλω…..!!! :nono:

τι λένε και οι δάσκαλοί μου????

Speedy
31-07-09, 16:44
Οταν λες για συγκεριμενους κινητηρες τι εννοεις?
Να βαλεις ας πουμε εναν κινητηρα Ε60?

Apostolos
31-07-09, 17:07
και ξαναρωτώ μιας που έχουμε συζητήσει τις τελευταίες μέρες για τα νέα τέλη κλπ.
μήπως θα πρέπει να ψαχτώ για συγκεκριμένους κινητήρες?
Ίσως για να μπορώ να επωφεληθώ από κάποιο νεότερο μοντέλο κινητήρα?

την λύση του υπερκυβισμού την έχουμε ξανακουβεντιάσει, αλλά δεν
με καλύπτει σε αυτό που θέλω…..!!! :nono:

τι λένε και οι δάσκαλοί μου????

Στέφανε αν αναφέρεσαι σε κινητήρες της σειράς Ν53B30 μεταγενέστερους από τους Μ54 που φορέθηκαν στη Σειρά Ε60 (και όχι μόνο) πέραν του 2005, αν παραβλέψεις τα παντρέματα στα ηλεκτικά του, την πιθανότητα να χρειάζεται "κοψε - ράψε - ζύγισε" στον κεντρικό άξονα και ότι άλλο πιθανότατα προκύψει πάλι θα έχεις πρόβλημα "οπτικά" είναι τελείως διαφοροποιημένος σαν κινητήρας, δεν θα είσαι οπτικά νόμιμος που θέλουμε μιας και στην καρότσα του Ε39 δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ αυτό το μοτέρ. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link για να καταλάβεις τι εννοώ "οπτικά νόμιμος" κάνοντας σύγκριση τον Μ54Β30 και τον Ν53Β30

http://www.5series.net/information/options/engines/

stefanos_cool
31-07-09, 17:23
Στέφανε αν αναφέρεσαι σε κινητήρες της σειράς Ν53B30 μεταγενέστερους από τους Μ54 που φορέθηκαν στη Σειρά Ε60 (και όχι μόνο) πέραν του 2005, αν παραβλέψεις τα παντρέματα στα ηλεκτικά του, την πιθανότητα να χρειάζεται "κοψε - ράψε - ζύγισε" στον κεντρικό άξονα και ότι άλλο πιθανότατα προκύψει πάλι θα έχεις πρόβλημα "οπτικά" είναι τελείως διαφοροποιημένος σαν κινητήρας, δεν θα είσαι οπτικά νόμιμος που θέλουμε μιας και στην καρότσα του Ε39 δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ αυτό το μοτέρ. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link για να καταλάβεις τι εννοώ "οπτικά νόμιμος" κάνοντας σύγκριση τον Μ54Β30 και τον Ν53Β30

http://www.5series.net/information/options/engines/

οκ με κάλυψες Δημήτρη, οπότε δεν αξίζει τον κόπο για πιο νέο
μοντέλο, σωστά?

σχετικά όμως με τα νέα τέλη κλπ. θα κέρδιζα κάτι … αν …λέω …αν
έβαζα Ν53B30 αντί του Μ54Β30

Apostolos
31-07-09, 17:29
οκ με κάλυψες Δημήτρη, οπότε δεν αξίζει τον κόπο για πιο νέο
μοντέλο, σωστά?

σχετικά όμως με τα νέα τέλη κλπ. θα κέρδιζα κάτι … αν …λέω …αν
έβαζα Ν53B30 αντί του Μ54Β30

Δεν μπορεί να δηλωθεί ο συγκεκριμένος κινητήρας σε αυτό το σασί μιας και δεν βγήκε ποτέ από το εργοστάσιο παραγωγής, (μπορείς να το κάνεις Μ5 από Ε39 αν θες και να το δηλωσεις κανονικά) αλλά με κινητήρα Ν53Β30 δεν βγήκε ποτέ στην παραγωγή. Αλλά πες και να δηλωνότανε το τρίλιτρο αυτή τη στιγμή έχει τέλη 580 + 100 λόγο ότι το αυτοκίνητό σου είναι μοντέλο 1999 οπότε Στέφανε δεν κερδίζεις κάτι, αλλά αντιθέτως χάνεις (σε σχέση με το 530 Μ54Β30 που είναι οπτικά ίδιο με το 520 που έχεις τώρα) . Και τα νέα τέλη δεν παίζει ρόλο τι κινητήρα φοράς χρονολογικά, αλλά τι χρονολογία έχει εκδοθεί η πρώτη άδεια του αυτοκινήτου σου. Δώρο άδωρον δηλαδη....

Υ.Γ Αλήθεια Στέφανε τι κάνεις σήμερα? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

stefanos_cool
31-07-09, 17:57
Δεν μπορεί να δηλωθεί ο συγκεκριμένος κινητήρας σε αυτό το σασί μιας και δεν βγήκε ποτέ από το εργοστάσιο παραγωγής, (μπορείς να το κάνεις Μ5 από Ε39 αν θες και να το δηλωσεις κανονικά) αλλά με κινητήρα Ν53Β30 δεν βγήκε ποτέ στην παραγωγή. Αλλά πες και να δηλωνότανε το τρίλιτρο αυτή τη στιγμή έχει τέλη 580 + 100 λόγο ότι το αυτοκίνητό σου είναι μοντέλο 1999 οπότε Στέφανε δεν κερδίζεις κάτι, αλλά αντιθέτως χάνεις (σε σχέση με το 530 Μ54Β30 που είναι οπτικά ίδιο με το 520 που έχεις τώρα) . Και τα νέα τέλη δεν παίζει ρόλο τι κινητήρα φοράς χρονολογικά, αλλά τι χρονολογία έχει εκδοθεί η πρώτη άδεια του αυτοκινήτου σου. Δώρο άδωρον δηλαδη....



οπότε ξεχνάμε τον νεότερο κινητήρα και πάμε για Μ54Β30.



Υ.Γ Αλήθεια Στέφανε τι κάνεις σήμερα? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Λέω να πάω μια βόλτα μέχρι Ωρωπό με ένα φίλο που έχει ένα E60...ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!

Apostolos
31-07-09, 18:06
οπότε ξεχνάμε τον νεότερο κινητήρα και πάμε για Μ54Β30.



Λέω να πάω μια βόλτα μέχρι Ωρωπό με ένα φίλο που έχει ένα E60...ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!

:wub::wub::wub::wub:

paganis
31-07-09, 21:02
καλησπερα..προσωπικα στην θεση σου θα εκανα μια διαγραφη απο το σαιτ...σου μπαινουν πολλες κακες ιδεες εδω μεσα τελικα.....χαχαααα!!!!!...στα σοβαρα τωρα... φιλαρακι αφου θες να κρατησεις την μπεμπα σου..μιας και εισαι συναισθηματικα δεμενος πλεον μαζι της...εγω θα πηγαινα σταδιακα για την βελτιωση που επιθυμεις! γνωριζεις επισης πως και εγω θελω να κανω την ιδια μετατροπη καποια στιγμη....ξεκινα λοιπον με το μοτερακι της 330 και το πακετο που το συνοδευει( φρενα-αναρτησεις)...αφησε το να το χαρεις..και οταν μετα απο καιρο εχει αποδειξει την αξιοπιστια του και το βαρεθεις με 230 αλογα ,προχωρα για την βημα του κομπρεσσορα!! μακαρι να το εκανα και εγω αλλα οπως σου εχω εξηγησει προς το παρον θα πορευτουμε με την υπαρχουσα κατασταση...

VanVIC
31-07-09, 21:06
καλησπερα..προσωπικα στην θεση σου θα εκανα μια διαγραφη απο το σαιτ...σου μπαινουν πολλες κακες ιδεες εδω μεσα τελικα.....χαχαααα!!!!!...

εσένα δεν σου μπάινουν ιδέες ?
οι περισσότεροι το ίδιο πάθαμε, ειδικά μετά το άκουσμα εξακύλινδρων BMW...
Θα δείς...
;)

paganis
31-07-09, 22:27
απλα τον πειραζω...αφου το εχουμε συζητησει...εχω και εγω το μικροβιο της βελτιωσης και μαλιστα στα ακρα!! εμενα οχι απλως μου εχουν μπει και ιδεες...αλλα μου εχουν καρφωθει κιολας!! καθε μερα σκεφτομαι πως μπορει να γινει..εχοντας και το δικο σου σαν προτυπο!!εχω σκοπο το ζ3 μου να το κανω οσο καλυτερο γινεται...σταδιακα βεβαια...και παντα με μερακι και υπομονη....!! ειδα και την σελιδα στο περιοδικο,με την παρουσιαση του δικου σου...παντα τετοια και καλυτερα!!

Nick_E60_GR
01-08-09, 01:01
Αλήθεια που θα βρούμε ένα τέτοιο "σετάκι" (μοτερ κομπλέ με ...την εξαγωγούλα/σασμαν/εγκέφαλο/πλεξούδα) η Ευρώπη δεν το είδε καθόλου, λες να το βγάλει στις τελευταίες Ευρωπαϊκές Ε60 εκδόσεις?????

http://www.5series.net/information/options/engines/my2008_535i/

Apostolos
01-08-09, 09:08
Αλήθεια που θα βρούμε ένα τέτοιο "σετάκι" (μοτερ κομπλέ με ...την εξαγωγούλα/σασμαν/εγκέφαλο/πλεξούδα) η Ευρώπη δεν το είδε καθόλου, λες να το βγάλει στις τελευταίες Ευρωπαϊκές Ε60 εκδόσεις?????

http://www.5series.net/information/options/engines/my2008_535i/

xaxaxaxaxaxaxaxaxa Νικόλα δεν θέλω αποκλίσεις από τον στόχο.........(λέγε με ESS) :) :) :)

VanVIC
01-08-09, 09:25
Αλήθεια που θα βρούμε ένα τέτοιο "σετάκι" (μοτερ κομπλέ με ...την εξαγωγούλα/σασμαν/εγκέφαλο/πλεξούδα) η Ευρώπη δεν το είδε καθόλου, λες να το βγάλει στις τελευταίες Ευρωπαϊκές Ε60 εκδόσεις?????

http://www.5series.net/information/options/engines/my2008_535i/

xaxaxaxaxaxaxaxaxa Νικόλα δεν θέλω αποκλίσεις από τον στόχο.........(λέγε με ESS) :) :) :)

Προσωπικά αν ήμουν στην θέση του Νίκου και μάθαινα αυτό που έμαθε (απο το link που μας παρέθεσε) θα άρχιζα το ψάξιμο "όπου"...

Ξέρετε πόσο ευχαριστημένος είμαι απο τον ESS αλλά αν είχα κι εγώ τέτοια επιλογή, θα την προτιμούσα.

stelmaniac
01-08-09, 09:33
Νομιζω οτι δε μπορει να δηλωθει μετατροπη απο 2 σε 5.000 κ.ε. διοτι ειναι τεραστια η διαφορα...εκτος κι αν αλλαξε παλι ο νομος(εισαγωγης και ελληνικα)....

Nick_E60_GR
01-08-09, 10:14
xaxaxaxaxaxaxaxaxa Νικόλα δεν θέλω αποκλίσεις από τον στόχο.........(λέγε με ESS) :) :) :)

hehe Δημήτρη ....λέμε και καμια μαλ@κία να περάσει η ώρα, όχι ότι δεν θα το 'θελα ...αλλά το κόστος θα είναι πολύ κοντά στο κόστος ...του να γίνει V10.

To ΕSS TS2 (340hp-420 NM) είναι δυνατότερο από εργοστασιακό 535i (330hp) ενώ το TS2+ είναι στα ίδια με ένα "Dinan stage2" 535i (~380hp-420 NM)

VanVIC
01-08-09, 10:20
hehe Δημήτρη ....λέμε και καμια μαλ@κία να περάσει η ώρα, όχι ότι δεν θα το 'θελα ...αλλά το κόστος θα είναι πολύ κοντά στο κόστος ...του να γίνει V10.

To ΕSS TS2 (340hp) είναι δυνατότερο από εργοστασιακό 535i (330hp) ενώ το TS2+ είναι στα ίδια με ένα "Dinan stage2" 535i (~380hp)

Ασε που για κάποιες εκδόσεις υπάρχει και το TS3...;)

Nick_E60_GR
01-08-09, 10:24
Ασε που για κάποιες εκδόσεις υπάρχει και το TS3...;)

!!!!!!.....μη γίνεσαι προκλητικός χεχεχεχεχε

VanVIC
01-08-09, 10:27
!!!!!!.....μη γίνεσαι προκλητικός χεχεχεχεχε

πρόστυχος μήπως ήθελες να πείς ?
:D

stefanos_cool
01-08-09, 10:28
Αλήθεια που θα βρούμε ένα τέτοιο "σετάκι" (μοτερ κομπλέ με ...την εξαγωγούλα/σασμαν/εγκέφαλο/πλεξούδα) η Ευρώπη δεν το είδε καθόλου, λες να το βγάλει στις τελευταίες Ευρωπαϊκές Ε60 εκδόσεις?????

http://www.5series.net/information/options/engines/my2008_535i/

Νίκο (δάσκαλε) θέλω λεπτομέρειες για το θέμα αυτό!!!!!!:bowdown:


εσένα δεν σου μπάινουν ιδέες ?
οι περισσότεροι το ίδιο πάθαμε, ειδικά μετά το άκουσμα εξακύλινδρων BMW...
Θα δείς...
;)
Μου αρέσει να μου μπαίνουν ιδέες, με κρατάνε ζωντανό….;)


στα σοβαρα τωρα... φιλαρακι αφου θες να κρατησεις την μπεμπα σου..μιας και εισαι συναισθηματικα δεμενος πλεον μαζι της...

καλημέρα….άσε φίλε…τώρα μπήκε ΝΕΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ…το λένε
E60 530 LOOK M5….και το κόλλησα χτες το βράδυ όταν είδα
να με πλησιάζει το τέρας του Δημήτρη (Apostolos)….
χμμμμ….όταν με έκανε και βόλτα….ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ!!!
Και όπως είπε και ένας φίλος…(ονόματα δεν λέμε κόκκινο compact
έχει με αστάθεια στον πίσω άξονα…) όταν υπάρχει κάτι που θα σε
κάνει να ξεχάσεις τον παλιό σου έρωτα…τότε τα πράγματα αλλάζουν!:ylsuper:

VanVIC
01-08-09, 10:32
...τώρα μπήκε ΝΕΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ…το λένε
E60 530 LOOK M5….και το κόλλησα χτες το βράδυ όταν είδα
να με πλησιάζει το τέρας του Δημήτρη (Apostolos)….
χμμμμ….όταν με έκανε και βόλτα….ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ!!!
...


Για have a look...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17356

Nick_E60_GR
01-08-09, 10:42
πρόστυχος μήπως ήθελες να πείς ?
:D

...αν δεις και τις διαφορές στις ροπές ...ε ναι! ....είναι προστυχιά.

535i εργοστασιακό = 370 Νm
ESS απλό TS2 = 420 Nm

353i "Dinan stage2" = 424 Nm
ESS TS2+ = 465 Nm

TS3 = ....άντε γεια ...ανοίγουμε μόνο με Μ5 και πάνω... για να μην ταλαιπωρούμαστε άσκοπα ;)

stefanos_cool
01-08-09, 10:46
Για have a look...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17356

Ναι Βαγέλη μου ναι.....έτσι είναι και του Δημήτρη, αλλά όχι ... steptronic!!!

Ρε φίλε??,,.......


Μου έχει πάρει τα μυαλά...δεν έχω κοιμηθεί όλο το βράδυ.....:ylsuper:

VanVIC
01-08-09, 10:48
Ναι Βαγέλη μου ναι.....έτσι είναι και του Δημήτρη, αλλά όχι ... steptronic!!!

Ρε φίλε??,,.......


Μου έχει πάρει τα μυαλά...δεν έχω κοιμηθεί όλο το βράδυ.....:ylsuper:

Ο Νίκος ξέρει για το συγκεκριμένο M5 εεε 530 look M5 ήθελα να πώ.
Στη βράση κολάει το σίδερο...

Apostolos
01-08-09, 10:52
To ΕSS TS2 (340hp-420 NM) είναι δυνατότερο από εργοστασιακό 535i (330hp) ενώ το TS2+ είναι στα ίδια με ένα "Dinan stage2" 535i (~380hp-420 NM)

Melody to my ears........τέτοια να ακούω...
Ακούς Στέφανε.....Ακούς τι λέει "ο δάσκαλος" :wub::wub::wub::wub:

stefanos_cool
01-08-09, 10:54
Ο Νίκος ξέρει για το συγκεκριμένο M5 εεε 530 look M5 ήθελα να πώ.
Στη βράση κολάει το σίδερο...

πολύ καλό δε λέω … αλλά δεν θέλω steptronic!!!
Θέλω χειροκίνητο εξάρι!!!!
(είδες? είμαι και ολιγαρκείς)
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/310483/

VanVIC
01-08-09, 10:57
πολύ καλό δε λέω … αλλά δεν θέλω steptronic!!!
Θέλω χειροκίνητο εξάρι!!!!
(είδες? είμαι και ολιγαρκείς)
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/310483/

Eγώ προτείνω να μιλήσεις με Νίκο και να κανονίσετε μια βόλτα μ'άυτό που σου έδειξα.
Δεν τον ξέρω τον ιδιοκτήτη αλλά δέιχνει να'χει κάνει απίστευτη δουλειά που δεν πληρώνεται...
Και το steptronic είναι άααλλο φρούτο, θα δείς...

Apostolos
01-08-09, 11:01
Eγώ προτείνω να μιλήσεις με Νίκο και να κανονίσετε μια βόλτα μ'άυτό που σου έδειξα.
Δεν τον ξέρω τον ιδιοκτήτη αλλά δέιχνει να'χει κάνει απίστευτη δουλειά που δεν πληρώνεται...
Και το steptronic είναι άααλλο φρούτο, θα δείς...

Από το λίγο που κατάλαβα τον Στέφανο μετά από την χτεσινή συνομιλία μας μου έδωσε την εντύπωση πως προτιμάει το αυτοκίνητό του λίγο πιο "αντρικό" εεεεε Στέφανε.... :) :) :) :)

stefanos_cool
01-08-09, 11:14
παρακαλώ ... το θέμα ε39 έκλεισε, για να μην είμαστε off topic βάσει τίτλου θρεντ, η συνέχεια εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=309060#post309060

stefanos_cool
12-08-09, 21:21
Δυστυχώς ή ευτυχώς μετά από πάαααρα πολύ ψάξιμο, υπολογισμούς με χαρτί
και μολύβι είδα ότι δεν με συμφέρει τελικά να πουλήσω την Ε39 και να πάρω
Ε60 (μεταχειρισμένη) για πολλούς και διάφορους λόγους!
Ένας από αυτούς είναι ότι όλα τα Ε60 που βρήκα αν και κατά 4-5 χρόνια νεότερα μοντέλα
από την δική μου δεν είχαν τίποτα μα τίποτα καλύτερο να μου δώσουν από πλευράς
γενικής εμφανησιακής κατάστασης αλλά και μηχανολογικής, παρά μόνο το γεγονός
ότι θα ήταν απλά νεότερο μοντέλο!
Εξωτερική κατάσταση, ούτε ένα που να μην είχε έστω και 2-3 χτυπήματα.
Σαλόνι, ούτε ένα που να δείχνει έστω πιο φρέσκο από το δικό μου.
Μηχανολογικά, ούτε ένα που να έχει έστω λιγότερα χιλιόμετρα και να πω οκ δεν
βαριέσαι αφού έχει τα μισά χιλιόμετρα από το δικό μου ας το πάρω!
Ειλικρινά μόνο ένα σχεδόν πεντακάθαρο βρήκα, που πράγματι όταν τα έβαλα
δίπλα δίπλα με την δικιά μου ήταν εμφανής η διαφορά της 5ετίας ήθελα όμως άλλα 15000 ευρώ
επιπλέον για να την αποκτήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερα εξτρά, όπως π.χ.
19άρες ζάντες, εξατμίσεις κλπ.
Οπότε για κάποιο διάστημα που δεν ξέρω αν τελικά είναι 1, 2, 5 χρόνια ξεχνάω
την αντικατάσταση κρατάω το 39άρι μου που είναι σε όλα αστέρι και συνεχίζω
το project που ξεκίνησα εδώ και καιρό, ή μάλλον το σχεδιασμό του project!!!
Έχω στενοχωρηθεί λίγο που δεν κατάφερα να βρω καθαρό αμάξι για να αντικαταστήσω
το 39άρι και να πραγματοποιήσω το νέο μου όνειρο, αλλά από την άλλη λέω κάθε εμπόδιο
για καλό. Ίσως να είναι γραφτό τελικά
να καταφέρω να ολοκληρώσω την βελτίωση στο 39άρι που εδώ και αρκετό καιρό
σκέφτομαι να κάνω!
Το μεγάλο ευτύχημα είναι ότι η πώληση της Ε39 που είχε σχεδόν ολοκληρωθεί την
περασμένη βδομάδα, ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή από τον αγοραστή και μάλιστα
με πολύ μεγάλη λύπη από μέρους του διότι προέκυψε πρόβλημα με την οικογένειά του
και τα χρήματα της Ε39 θα έπρεπε να πάνε για άλλο σοβαρότερο σκοπό.
Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ ότι η Ε60 είναι σε πολλά θέματα πιο καλή, πιο
σύγχρονη από την Ε39 από την άλλη όμως η ζυγαριά έγειρε προς την μεριά της Ε39
για όλους τους παραπάνω λόγους και για κάποιους ακόμη προσωπικούς!!!
Εύχομαι σύντομα να ολοκληρωθεί ο σωστός σχεδιασμός του project μου φυσικά
με την βοήθειά σας και τελικά να πραγματοποιήσω το όνειρό μου για το 39άρι μου!
Τελικά είναι της μοίρας μου γραφτό αυτό το αμάξι να μην βγει από το γκαράζ μου
αλλά ούτε φυσικά και από την καρδιά μου.
Για να μην ανοίγω κι άλλο θρεντ, αν είναι εφικτό θα ήθελα να μου δώσετε και πληροφορίες
για την εξωτερική βελτίωση όπως π.χ. προφυλακτήρες M5 ή M pack, φρένα και αναρτήσεις.
Σε μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα σε μεγάλα καταστήματα πώλησης ανταλλακτικών
οι τιμές για το body kit look M5 ή M pack κυμαίνονται από 1300 – 1700 ευρώ, έχουμε κάποια
καλύτερη λύση?

stelmaniac
12-08-09, 21:30
τη θεση μου για την περιπτωση σου τη γνωριζεις..μια φορα θα πω τη γνωμη μου και θα σιωπησω:
εγω θα αλλαζα τιμονι και θα εβαζα τη μαμα οθονη για να ειναι το αμαξι μεσα οπως πρεπει να ειναι...
αντε και εναν Μ προφυλακτηρα μπροστα...ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...

asot
12-08-09, 21:43
Καλη συνέχεια με την Ε39
Συμφωνω με τον προλαλήσαντα...
Εκανα και γω την αλλαγή τιμονι και πραγματικά αξίζει...!!
Ριξε μια ματια εδώ http://i5.photobucket.com/albums/y158/Czar654321/X5/72409xmod1.jpg

Αν χρειαστείς βοήθεια στην αναζήτηση (από ebay.de), πες
Στο περίπου: Τιμόνι sport M τριακτινο περίπου 180 + αερόσακος (περιπου 200-300)
Θα "πιασεις" όμως τουλάχιστον 300 από το δικό σου (με τον αερόσακο)

Επίσης, η εργοστασιακή οθόνη (με η χωρίς NAVI) είναι μια καλή πρόταση...
Καλή συνέχεια

stefanos_cool
12-08-09, 21:49
τη θεση μου για την περιπτωση σου τη γνωριζεις..μια φορα θα πω τη γνωμη μου και θα σιωπησω:
εγω θα αλλαζα τιμονι και θα εβαζα τη μαμα οθονη για να ειναι το αμαξι μεσα οπως πρεπει να ειναι...
αντε και εναν Μ προφυλακτηρα μπροστα...ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...


Λίγα αλογάκια ακόμη ρε Στέλιο ζητάω για να μπορώ να κάνω μια προσπέραση
με αξιοπρέπεια και ασφάλεια ρε φίλε, δεν θέλω να κάνω υπερβολές για να το
βάλω σε πίστα ή κόντρα??!!

Με το τιμόνι τι εννοείς? Μια χαρά δεν είναι κι αυτό?
Για την οθόνη έχεις δίκιο, αλλά δεν μου βρήκες λύση. Μήνες περιμένω να μου βρεις
οθόνη, εκτός αν ξεχνάς αυτά που λες. Θυμάσαι όταν ήρθες σπίτι και το είδες που
έβαλες τις φωνές και σου λέω οκ, δίκιο έχεις αλλά δεν βρίσκω και απάντησες ρε τι
σε νοιάζει …. θα σου βρω εγώ!!!!
Πρόσεχε Στέλιο γιατί έχω και μάρτυρα!!!! χεχεχε!!!!
Για τον προφυλακτήρα γιατί μόνο τον μπροστινό?

stelmaniac
12-08-09, 21:53
Λίγα αλογάκια ακόμη ρε Στέλιο ζητάω για να μπορώ να κάνω μια προσπέραση
με αξιοπρέπεια και ασφάλεια ρε φίλε, δεν θέλω να κάνω υπερβολές για να το
βάλω σε πίστα ή κόντρα??!!

Με το τιμόνι τι εννοείς? Μια χαρά δεν είναι κι αυτό?
Για την οθόνη έχεις δίκιο, αλλά δεν μου βρήκες λύση. Μήνες περιμένω να μου βρεις
οθόνη, εκτός αν ξεχνάς αυτά που λες. Θυμάσαι όταν ήρθες σπίτι και το είδες που
έβαλες τις φωνές και σου λέω οκ, δίκιο έχεις αλλά δεν βρίσκω και απάντησες ρε τι
σε νοιάζει …. θα σου βρω εγώ!!!!
Πρόσεχε Στέλιο γιατί έχω και μάρτυρα!!!! χεχεχε!!!!
Για τον προφυλακτήρα γιατί μόνο τον μπροστινό?

τα αλογακια που θα τα βρεις...στον ιπποδρομο...??:nutkick:

το τιμονι δεν ειναι τιποτα αλλα η οθονη κοστιζει φιλε...αν το αποφασισεις πες μου...

stefanos_cool
12-08-09, 21:54
Καλη συνέχεια με την Ε39
Συμφωνω με τον προλαλήσαντα...
Εκανα και γω την αλλαγή τιμονι και πραγματικά αξίζει...!!
Ριξε μια ματια εδώ http://i5.photobucket.com/albums/y158/Czar654321/X5/72409xmod1.jpg

Αν χρειαστείς βοήθεια στην αναζήτηση (από ebay.de), πες
Στο περίπου: Τιμόνι sport M τριακτινο περίπου 180 + αερόσακος (περιπου 200-300)
Θα "πιασεις" όμως τουλάχιστον 300 από το δικό σου (με τον αερόσακο)

Επίσης, η εργοστασιακή οθόνη (με η χωρίς NAVI) είναι μια καλή πρόταση...
Καλή συνέχεια

ναι έχεις δίκιο, είναι πολύ πιο όμορφο!!!
Με τον αερόσακο όμως θα είναι όλα οκ?
με ebay είμαι άσχετος, σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σου.

Ευχαριστώ πολύ!!!

stefanos_cool
12-08-09, 21:57
τα αλογακια που θα τα βρεις...στον ιπποδρομο...??:nutkick:


τι εννοείς;




το τιμονι δεν ειναι τιποτα αλλα η οθονη κοστιζει φιλε...αν το αποφασισεις πες μου...

Στο έχω πει από τότε που το είδες!

stelmaniac
12-08-09, 21:59
θα σε παρω αυριο απ τη δουλεια...

stefanos_cool
12-08-09, 22:04
θα σε παρω αυριο απ τη δουλεια...


οκ ευχαριστώ φίλος!:yippee:

gregE36
12-08-09, 23:20
φιλε στεφανε οντως το τιμονακι το 3ακτινο το θες θα νομιζεις οτι αλαξες αμαξι μολις το αλαξεις χωρια οτι θα εχεις καλυτερη αισθηση λογω οτι θα ειναι λιγο μικροτερο.οσο για τα αλογακια θα παμε παρεα για μοτερακι μου φαινεται να τα τουμπανιασουμε:jester::jester::jester::yipee:

AlexVag
12-08-09, 23:27
αν μιλατε για το τιμονι της m5 παιδια ειναι πολυ ομορφο και βοηθαει που ειναι μικροτερο...εγω οταν το εβαλα στην αρχη ειχα ενα προβλημα με τα βυσματα του αεροσακου αλλα το ελυσε ο ηλεκτρολογος μου που δουλευει και στην bmw...επισης σε σχεση με το παλιο λειπει ενα κουμπει, αυτο που οταν το πατας φιλτραρει τον αερα...παντος αξιζει παιδια...εγω το πηρα μεταχειρισμενο και του αλλαξα δερμα οταν εκανα και το σαλονι και ειναι τελειο...

gregE36
12-08-09, 23:34
http://img229.imageshack.us/img229/3376/02082009181.th.jpg (http://img229.imageshack.us/i/02082009181.jpg/)MPACK

stefanos_cool
13-08-09, 09:12
Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο λινκ από ebay για φρένα?
Θέλω να πω κάποιος από εσάς που έχει αγοράσει και έχει μείνει
ικανοποιημένος.
Θέλω πρώτα να βάλω τα απαραίτητα, εννοώ ΦΡΕΝΑ και μετά όλα
τα περιφερειακά όμως τιμόνι, οθόνες κλπ.
Κάποιοι μου είπαν ότι αν το κάνω 530 δεν χρειάζεται να αντικαταστήσω φρένα.
Εγώ πιστεύω ότι όχι μόνο πρέπει να αντικαταστήσω αλλά να βάλω και ακόμη
πιο μεγάλα για καλύτερη ασφάλεια.
Τι λέτε?

gregE36
13-08-09, 09:36
to 530 φοραει 324 διαμετρο δεν ειναι και ασχημα .καλυτερα ομως θα ηταν να συνδιαστη με 4pot δαγκανα τοτε θα ηταν πραγματικα αγκυρες.καλα το σκεφτηκες φρενα πανω απο ολα

VanVIC
13-08-09, 09:53
Στέφανε Καλημέρα.

Εφ'όσον τελικά το 39άρι θα μείνει, αν τελικά το κάνεις 3-λιτρο, φαντάζομαι θα σου βάλουν και τα φρένα του 3-λιτρου.
Αν παραμείνει στα άλογα του 3-λιτρου, τα αντίστοιχα εργοστασιακά φρένα μια χαρά θα'ναι. Ετσι κι αλλιώς έχεις πεί οτι δεν θα το θές για "πίστα".
Αν όμως έχεις σκοπό να προχωρήσεις παραπέρερα... (ας πούμε για κομπρέσορα), τότε καλό είναι να μεριμνήσεις για πολυπίστονα φρένα (4πίστονα ή και 6πίστονα).
Προσωπικά (αν και το Ζ3 είναι ελαφρύτερο απο το Ε39) με τα 6πίστονα ΑP-Racing/Galfer που φοράω μπροστά και τα εργοστασιακά Ζ3Μ που έχω πίσω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και κάποια στιγμή θα βάλω και πίσω 4πίστονα (για άλλους λόγους και προοπτικές)

Σχετικά με την εξωτερική αισθητική βελτίωση, κι'εγώ θα επέλεγα το body-kit του Μ5Ε39.
Αν θυμάμαι σωστά, σου έχω στείλει PM που σου έδωσα πληροφορίες για κάποιον που μπορεί να σε βοηθήσει και προς αυτήν την κατευθυνση.

Για το τιμόνι, επειδή είναι το μέρος του αμαξιού με το οποίο είμαστε σε περισσότερη επαφή, συμφνωνώ κι'εγώ για την τοποθέτηση του τριάκτινου της Μ5.
Κι'εγώ αυτό έχω (επειδή φορέθηκε και στο Ζ3 αλλά χωρίς τα πλήκτρα) αλλά το ξαναέντυσα με 3-πλή επένδυση για να γίνει και πιο "παχύ" και καλύτερο σε άισθηση στο χέρι.

Πάντως, σκέψου τί θές να γίνει το 39'αρι και μετά υπάρχουν λύσεις, όρεξη και χρήμα να υπάρχει. Υπάρχουν κάτι 39άρια...


Υ.Γ.: Μιας και είμαι σε διακοπές (απλά βρήκα μια ευκαιρία και "μπήκα") κατά πάσα πιθανότητα δεν θα'χω την ευκαιρία να παρακολουθήσω την εξέλιξη του thread αλλά θα τα πούμε απο τέλη του μήνα.

stefanos_cool
13-08-09, 10:19
Στέφανε Καλημέρα.

Εφ'όσον τελικά το 39άρι θα μείνει, αν τελικά το κάνεις 3-λιτρο, φαντάζομαι θα σου βάλουν και τα φρένα του 3-λιτρου.
Αν παραμείνει στα άλογα του 3-λιτρου, τα αντίστοιχα εργοστασιακά φρένα μια χαρά θα'ναι. Ετσι κι αλλιώς έχεις πεί οτι δεν θα το θές για "πίστα".
Αν όμως έχεις σκοπό να προχωρήσεις παραπέρερα... (ας πούμε για κομπρέσορα), τότε καλό είναι να μεριμνήσεις για πολυπίστονα φρένα (4πίστονα ή και 6πίστονα).
Προσωπικά (αν και το Ζ3 είναι ελαφρύτερο απο το Ε39) με τα 6πίστονα ΑP-Racing/Galfer που φοράω μπροστά και τα εργοστασιακά Ζ3Μ που έχω πίσω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και κάποια στιγμή θα βάλω και πίσω 4πίστονα (για άλλους λόγους και προοπτικές)



Βαγγέλη γεια σου,

το πρώτο στάδιο της μηχανολογικής βελτίωσης σίγουρα θα είναι το τρίλιτρο με προοπτική
να μπει και το ESS σύντομα, οπότε πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να μπουν τα ανάλογα
φρένα από την αρχή του project.



Σχετικά με την εξωτερική αισθητική βελτίωση, κι'εγώ θα επέλεγα το body-kit του Μ5Ε39.
Αν θυμάμαι σωστά, σου έχω στείλει PM που σου έδωσα πληροφορίες για κάποιον που μπορεί να σε βοηθήσει και προς αυτήν την κατευθυνση.


Έχεις δίκιο, πράγματι μου έχεις στείλει πληροφορίες αλλά προχτές που έκανα εκκαθάριση
των pm αντί να τα κατεβάσω στο σκληρό σε μορφή txt έκανα γκάφα και τα έσβησα.
Αν δεν είναι κόπος στείλε μου πάλι τις πληροφορίες.

Για το τιμόνι, επειδή είναι το μέρος του αμαξιού με το οποίο είμαστε σε περισσότερη επαφή, συμφνωνώ κι'εγώ για την τοποθέτηση του τριάκτινου της Μ5.


Πράγματι είδα φωτό και είναι άλλο πράγμα, αλλάζει όλο το αμάξι!


Πάντως, σκέψου τί θές να γίνει το 39'αρι και μετά υπάρχουν λύσεις, όρεξη και χρήμα να υπάρχει. Υπάρχουν κάτι 39άρια...


Ναι, σχεδόν έχω καταλήξει όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου, θα γίνει εξωτερικά
look M5 και μηχανολογικά 530 με προοπτική (άμεσα χεχεχε) σε ESS!!!
Ναι….υπάρχουν κάτι 39άρια….. και θέλω να το κάνω κάπως έτσι!!!!
Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που δεν θα το αντικαταστήσω με Ε60
και έτσι θα έχω την δυνατότητα με τα χρήματα που θα έδινα επιπλέον για την απόκτηση
της Ε60 να κάνω την Ε39…. όπως της αξίζει!!!!


Υ.Γ.: Μιας και είμαι σε διακοπές (απλά βρήκα μια ευκαιρία και "μπήκα") κατά πάσα πιθανότητα δεν θα'χω την ευκαιρία να παρακολουθήσω την εξέλιξη του thread αλλά θα τα πούμε απο τέλη του μήνα.

Θέλω να σου τονίσω (για άλλη μια φορά) ότι για μένα είναι πολύ σημαντική η γνώμη σου και η βοήθειά σου.
Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις για τις λεπτομερείς συμβουλές σου.
Εύχομαι να περνάς καλά στις διακοπές σου και να είσαι σίγουρος ότι θα τα πούμε
από τέλη του μήνα που θα ξεκινήσει η υλοποίηση του project μου!

Και πάλι σ ευχαριστώ!

stefanos_cool
13-08-09, 12:20
Δημιουργήθηκε νέα απορία, έπειτα τηλεφωνικής επικοινωνίας με 2 διαφορετικούς
μηχανικούς που κάνουν μετατροπές BMW.

Ο ένας μηχανικός μου λέει ότι μπορούμε να κάνουμε την μετατροπή μόνο
με τρίλιτρο μοτέρ και ο άλλος επιμένει υποχρεωτικά και στην αντικατάσταση
και του σασμάν με προαιρετικό το διαφορικό.

Η διαφορά δεν είναι μικρή αν σκεφτούμε ότι η πρώτη από την δεύτερη λύση
έχει διαφορά κόστους 3000-3500 ευρώ!!!!!!(συμπεριλαμβάνονται και άκρα από το 530)

Τι είναι τελικά το σωστό?

Sp!ros G
13-08-09, 12:31
520 με 530 συμφωνα με το BMWfans εχουνε διαφορετικα σασμαν και σημαντικη διαφορα στο βαρος τους.

Αρα αν μιλαμε για ολοκληρωμενη μετατροπη θελει και το σασμαν αλλαγη.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/530i-M54/LHD/M/2002/march/browse/manual_transmission/manual_gearbox_s5d_z/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/520i-M54/LHD/M/2000/august/browse/manual_transmission/manual_gearbox_s5d_g/

gregE36
13-08-09, 12:44
οπωσδηποτε θες και το σασμαν του3.0τρου οπως και το διαφορικο στεφανε

AlexVag
13-08-09, 12:46
για αλλαγη σε 3λιτρο αλλαζουν και τα ηλεκτρονικα οποτε θες κομμενο αμαξι για να βγαζεισ και να βαζεις στο δικο σου...αλλιως ολο κατι θα σου λειπει...αντιθετα το 2.8 μπαινει με τα ιδια ηλεκτρονικα...το σασμαν και το διαφορικο ετσι και αλλιως δεν θα αντεχαν τη δυναμη

gregE36
13-08-09, 12:55
μηπως να βαλεις 2.8 και να το κανεις ESS ???295 αλογακια ειναι καλα...

Sp!ros G
13-08-09, 13:02
Το αμαξι ειναι διβανο,αρα παει κατευθειαν για 530.

gregE36
13-08-09, 13:08
δλδ οσα ειναι διβανα δεν πανε για 2.8??

gregE36
13-08-09, 22:27
τι εγινε δεν ξερει κανεις ?δεν υπαρχει 2.8 2πλοβανατο??

alexk
13-08-09, 22:52
τι εγινε δεν ξερει κανεις ?δεν υπαρχει 2.8 2πλοβανατο??

Όχι δεν υπάρχει.

gregE36
13-08-09, 23:07
αρα εμενα που ειναι 2.0τρο 2πλοβανατο δεν θα μπορω να κουμπωσω τον 2.8 με τα δικα μου ηλεκτρικα και εγκεφαλο?sorry ρε παιδια που σας πριζω αλλα ψαχνομαι...

stauros772000
13-08-09, 23:33
28αρι διβανο βγηκε.

alexk
13-08-09, 23:33
αρα εμενα που ειναι 2.0τρο 2πλοβανατο δεν θα μπορω να κουμπωσω τον 2.8 με τα δικα μου ηλεκτρικα και εγκεφαλο?sorry ρε παιδια που σας πριζω αλλα ψαχνομαι...

Δεν είμαι ο πλεον ειδικός για τη συγκεκριμμένη ερώτηση, αλλά το βλέπω από χλωμό έως κατάχλωμο.
Ίσως κάνω και λάθος, αλλά δεν νομίζω :takecover

gregE36
13-08-09, 23:44
αν εχει βγει 2βανο ολα ειναι ευκολα λογικα το ξερω οτι παιζει με τα μαμα ηλεκτρικα αν δεν εχει βγει μαλον δεν θα παιζει .....:nixweiss:

gregE36
13-08-09, 23:46
28αρι διβανο βγηκε.
εισαι σιγουρος κανα σαιτ να το βρουμε υπαρχει???

Sp!ros G
13-08-09, 23:46
Απο 2/1995 εως 9/1998 το 528 ητανε μονοβανο ,ενω απο 9+/1998 εως 8/2000 ητανε διβανο.

Αν το δικο σου Greg ειναι διβανο τοτε θα χρειαστεις αλλαγη στα ηλεκτρολογικα σου για να βαλεις

Μ52Β28 ,ενω δε θα χρειαστεις για τον Μ52ΤUB28 και τον Μ54Β30.Ομως το πρωτο ειναι πιο παλιο μοτερ

πιο αργο και σιγουρα με περισσοτερα χιλιομετρα και η χρηματικη διαφορα τους δε νομιζω πως ειναι αρκετη

για να σκεφτεσαι τον Μ52 απο τον Μ54.

gregE36
13-08-09, 23:49
ωπα εμενα με ενδιαφερει πιο μοτερ μπαινει με τα μαμα μου ηλεκτρικα αρα μπορω να διαλεξω σε 2βανο 2.8 και σε 3.0τρο????

stauros772000
13-08-09, 23:57
ριξε πανω ενα διβανο 28αρι με τον εγκεφαλο του και καθαρισες.αν δεν εχει τον μαμα ecu,θα μπλεξεις με "μαστορια"και προγραματα..........

το 28αρι παει στα 2-2.5 χιλιαρικα.αν ειναι παραπλησιο το 3λιτρο βαλε 3λιτρο.αλλιως 28αρι που ειναι ολοιδιο με το 2αρι

gregE36
14-08-09, 09:09
αυτο ελεγα να κανω θα το ψαξω και για 3.0 και οποιο συμφερει καλυτερα απλα δεν ξερω αν με το 3.0 αντεχει και το steptronic

stelmaniac
14-08-09, 09:24
εισαι σιγουρος κανα σαιτ να το βρουμε υπαρχει???

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20891 ριξτε μια ματια κυριοι...

gregE36
14-08-09, 09:41
M522.8ΤU=2πλοβανατο:rockon:

Apostolos
14-08-09, 11:27
M522.8ΤU=2πλοβανατο:rockon:

Καλή σου μέρα φίλε...Με μια πρόχειρη ματιά στο ΕΤΚ είδα ότι μπορείς να βάλεις κανονικά μέχρι και το 28άρι το μοτέρ μιας και τα ηλεκτρικά και ο εγκέφαλος ms 42 είναι όλα ίδια (απλά θα χρειαστείς μια απλή επαναχαρτογράφηση από το 28άρι), ακόμα και το air flow που είδα το δίνει κοινό. Ο τρίλιτρος Μ54Β30 θέλει τα δικά του ηλεκτρικά μιας και χρησιμοποιεί τον μεταγενέστερο ms43 εγκέφαλο για να δουλέψει. Διαφορές έχεις επίσης στα ημιαξόνια, έχει πιο χοντρά "καλάμια" το 28άρι σε πάχος, αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα και τα μαμά μια χαρά είναι αν δεν σκέφτεσαι να το αναβαθμίσεις "τρελά" το 28άρι...Για το ημιαυτόματο σασμάν που έχεις βγάζει 2 τύπους με διαφορετικούς κωδικούς το καθένα. Και τα 2 πάντως τα δίνει για χρήση αποκλειστικά στο 2λιτρο. Πιθανότατα να μπαίνει κανονικότατα το δικό σου απλά θα διαφοροποιούνται οι σχέσεις τους...θα είναι πλέον "κοντό" το σασμάν σου για τον 28άρι....όπως και το διαφορικό σου το δίνει αποκλειστικά για 520ι 3.46 βήμα από όσο θυμάμαι, το 28άρι έχει πιο μακρύ δίνει 2 βήματα 3,07 και 2,93. Τα φρένα δεν χρειάζονται αλλαγή μέχρι και το 535 τα ίδια δίνει....

gregE36
14-08-09, 11:38
μαλιστα αρα κουμπωνουμε 2.8 βαζουμε προγραμα και αλαζω και ενα διαφορικο.οχι δεν εχω τρελες βλεψεις για το αμαξι απλα να περπαταει αξιοπρεπως που πιστευω μετα θα ειναι οκ

Apostolos
14-08-09, 11:48
μαλιστα αρα κουμπωνουμε 2.8 βαζουμε προγραμα και αλαζω και ενα διαφορικο.οχι δεν εχω τρελες βλεψεις για το αμαξι απλα να περπαταει αξιοπρεπως που πιστευω μετα θα ειναι οκ

Μπορείς και να κρατήσεις και το δικό σου...που ξέρεις μπορεί και να σου αρέσει έτσι με το κοντό βήμα...:rolleyes::rolleyes:

gregE36
14-08-09, 11:50
το θεμα ειναι αν αντεχει??

gregE36
14-08-09, 11:51
κοντο βημα =ρεπριζ

VanVIC
14-08-09, 11:56
κοντο βημα =ρεπριζ

και με την κατανάλωση, τον θόρυβο στο ταξίδι με τις ψηλές RPM τί γίνεται ?

Η καλύτερη λύση είναι η ολοκληρωμένη (και με σασμάν και διαφορικό) εργοστασιακή λύση.

Apostolos
14-08-09, 11:59
το θεμα ειναι αν αντεχει??

Αντέχει μην ανησυχείς, το κουτί είναι το ίδιο μόνο το κορωνοπήνιο διαφέρει, όπως το είπες πιο κοντό βήμα = ρεπρίζ....:rolleyes::rolleyes: άντε με το καλό η μετατροπή...

gregE36
14-08-09, 12:04
και με την κατανάλωση, τον θόρυβο στο ταξίδι με τις ψηλές RPM τί γίνεται ?

Η καλύτερη λύση είναι η ολοκληρωμένη (και με σασμάν και διαφορικό) εργοστασιακή λύση.
αυτο δεν το σκεφτηκα κοιτα για σασμαν δεν το βλεπω αλλα αν αλαξω μονο διαφορικο πιστευω θα ειναι οκ σε θεμα στροφων και θορυβου

Apostolos
14-08-09, 12:04
το θεμα ειναι αν αντεχει??

και με την κατανάλωση, τον θόρυβο στο ταξίδι με τις ψηλές RPM τί γίνεται ?

Η καλύτερη λύση είναι η ολοκληρωμένη (και με σασμάν και διαφορικό) εργοστασιακή λύση.

Εδώ έχει ένα δίκιο ο Βαγγέλης όσο αναφορά την κατανάλωση αλλά να σου πω και εγώ προτιμώ τις ρεπρίζ χεχεχε από τις τελικές, ούτως η αλλιώς με ότι χιλιόμετρα ταξίδευες πριν θα ταξιδεύεις και τώρα με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση...είμαι σίγουρος ότι σπάνια θα το ¨τελειώσεις" το μαμά βήμα από το 520 με τον 28άρι κινητήρα...ξέρω τι σου λέω εκ πείρας.........:rofl2::rofl2:

gregE36
14-08-09, 12:18
κοιτα εθνικη δεν τρεχω λογω οικογενειας (φωναζουν)δλδ 140 με το ζορι οποτε μπορει να μην το καταλαβω οτι κανει θορυβο λογω πιο πολλων στροφων τωρα απο καταναλωση εδω μεσα ποσο θα ανεβει ?τωρα ρουφαει 13-14 λιτρα

stefanos_cool
14-08-09, 12:20
και με την κατανάλωση, τον θόρυβο στο ταξίδι με τις ψηλές RPM τί γίνεται ?

Η καλύτερη λύση είναι η ολοκληρωμένη (και με σασμάν και διαφορικό) εργοστασιακή λύση.

πολύ σωστά!!!!

Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για αμάξι που το φυσικό του περιβάλλον είναι τα
ταξίδια και όχι οι αναβάσεις!!!

Εδώ έχει ένα δίκιο ο Βαγγέλης όσο αναφορά την κατανάλωση αλλά να σου πω και εγώ προτιμώ τις ρεπρίζ χεχεχε από τις τελικές, ούτως η αλλιώς με ότι χιλιόμετρα ταξίδευες πριν θα ταξιδεύεις και τώρα με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση...είμαι σίγουρος ότι σπάνια θα το ¨τελειώσεις" το μαμά βήμα από το 520 με τον 28άρι κινητήρα...ξέρω τι σου λέω εκ πείρας.........:rofl2::rofl2:

Δημήτρη μπορείς να βρεις τι διαφορές έχουμε στη συνάρτηση rpm<=>km
και για τις δύο εναλλακτικές;

Apostolos
14-08-09, 12:21
κοιτα εθνικη δεν τρεχω λογω οικογενειας (φωναζουν)δλδ 140 με το ζορι οποτε μπορει να μην το καταλαβω οτι κανει θορυβο λογω πιο πολλων στροφων τωρα απο καταναλωση εδω μεσα ποσο θα ανεβει ?τωρα ρουφαει 13-14 λιτρα

Βάλε το μοτέρ και κάνε την επαναχαρτογράφηση... Είμαι σίγουρος πως δεν θα πειράξεις το βήμα του διαφορικού σου...Αν πάλι δεν σ'αρέσει (δεν το νομίζω) απλά βάζεις το διαφορικό από το 28άρι....τόσο απλά ;) (άντε να αλλάξεις τα ημιαξόνια και τα καρε από το 28άρι για ψυχολογικούς λόγους το πολύ χαχαχαχαχα)

gregE36
14-08-09, 12:22
να σας πω την αληθεια μου φαινοταν και μακρυ αλλα μαλον λογω αδυναμιας κινητηρα:scratchch

gregE36
14-08-09, 12:24
Βάλε το μοτέρ και κάνε την επαναχαρτογράφηση... Είμαι σίγουρος πως δεν θα πειράξεις το βήμα του διαφορικού σου...Αν πάλι δεν σ'αρέσει (δεν το νομίζω) απλά βάζεις το διαφορικό από το 28άρι....τόσο απλά ;) (άντε να αλλάξεις τα ημιαξόνια και τα καρε από το 28άρι για ψυχολογικούς λόγους το πολύ χαχαχαχαχα)
λογικα ετσι θα γινει θα το δοκιμασω και θα δουμε .εχουμε καιρο μπροστα μας

stefanos_cool
14-08-09, 12:26
κοιτα εθνικη δεν τρεχω λογω οικογενειας (φωναζουν)δλδ 140 με το ζορι οποτε μπορει να μην το καταλαβω οτι κανει θορυβο λογω πιο πολλων στροφων τωρα απο καταναλωση εδω μεσα ποσο θα ανεβει ?τωρα ρουφαει 13-14 λιτρα

χμμμ…το πρόβλημα λύνεται βάζοντας στο ταχύμετρο μπροστά ένα πακέτο
τσιγάρα, δεν ανοίγεις παράθυρα και είσαι κούκλος!
Με κλειστά παράθυρα στο δικό μου πάω με 180 και δεν καταλαβαίνεις
τίποτα στην καμπίνα και πιστεύω το ίδιο και στο δικό σου.

stefanos_cool
14-08-09, 12:29
να σας πω την αληθεια μου φαινοταν και μακρυ αλλα μαλον λογω αδυναμιας κινητηρα:scratchch

θυμάσαι να μας πεις rpm στα 100km?-140km?-160km?-180km?

gregE36
14-08-09, 12:32
χμμμ…το πρόβλημα λύνεται βάζοντας στο ταχύμετρο μπροστά ένα πακέτο
τσιγάρα, δεν ανοίγεις παράθυρα και είσαι κούκλος!
Με κλειστά παράθυρα στο δικό μου πάω με 180 και δεν καταλαβαίνεις
τίποτα στην καμπίνα και πιστεύω το ίδιο και στο δικό σου.

χαχαχα τα εχεις περασει και εσυ αυτα εε??κοιτα με το bmw δεν το εχω βγαλει ταξιδι οικογενειακος το προβλημα το ειχα με το παλιο μου αμαξι που ερχοντουσαν πιο βιαια τα χιλιομετρα λογω τουρμπο με αυτο οντως δεν νομιζω θα το δω αυριο το πρωι...

Apostolos
14-08-09, 12:33
Δημήτρη μπορείς να βρεις τι διαφορές έχουμε στη συνάρτηση rpm<=>km
και για τις δύο εναλλακτικές;

Καλημέρα Στέφανε...είπα και εγώ σαν πολύ ¨αργεί¨ αυτό το παιδί.......Πάω να ρίξω μια βουτιά και θα επανέλθω.....Σου στέλνω την σελίδα να υπολογίσετε τα πάντα (κατέβασε το excel αρχείο) ...αν δεν τα καταφέρετε, θα το δούμε παρέα το απόγευμα...καλή διασκέδαση με τους υπολογισμούς....χεχεχε :) :)

http://www.diffsonline.com/techinfo/index.shtml

m-power_01
14-08-09, 12:34
θυμάσαι να μας πεις rpm στα 100km?-140km?-160km?-180km?

Μπορεις να πει τα βηματα διαφορικου και σασμαν να υπολογισουμε..

gregE36
14-08-09, 12:34
θυμάσαι να μας πεις rpm στα 100km?-140km?-160km?-180km?
οχι θα το τσεκαρω ομως, με 5η ετσι?

stefanos_cool
14-08-09, 12:37
να σας πω την αληθεια μου φαινοταν και μακρυ αλλα μαλον λογω αδυναμιας κινητηρα:scratchch

δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως είναι το ίδιο με το δικό σου.

http://www.youtube.com/watch?v=PPVzV32ei7A

stefanos_cool
14-08-09, 12:37
οχι θα το τσεκαρω ομως, με 5η ετσι?

πάντα!.....................

gregE36
14-08-09, 12:38
Μπορεις να πει τα βηματα διαφορικου και σασμαν να υπολογισουμε..
δεν τα ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι η 2αρα φτανει τα 110 χλμ σχεδον αυτο μου κανει οτι ειναι πολυ μακρυ

Apostolos
14-08-09, 12:39
Καλημέρα Στέφανε...είπα και εγώ σαν πολύ ¨αργεί¨ αυτό το παιδί.......Πάω να ρίξω μια βουτιά και θα επανέλθω.....Σου στέλνω την σελίδα να υπολογίσετε τα πάντα (κατέβασε το excel αρχείο) ...αν δεν τα καταφέρετε, θα το δούμε παρέα το απόγευμα...καλή διασκέδαση με τους υπολογισμούς....χεχεχε :) :)

http://www.diffsonline.com/techinfo/index.shtml

m-power_01
14-08-09, 12:42
Καλημέρα Στέφανε...είπα και εγώ σαν πολύ ¨αργεί¨ αυτό το παιδί.......Πάω να ρίξω μια βουτιά και θα επανέλθω.....Σου στέλνω την σελίδα να υπολογίσετε τα πάντα (κατέβασε το excel αρχείο) ...αν δεν τα καταφέρετε, θα το δούμε παρέα το απόγευμα...καλή διασκέδαση με τους υπολογισμούς....χεχεχε :) :)

http://www.diffsonline.com/techinfo/index.shtml

καταπληκτικο excel και εγω τοσο καιρο τα βγαζω με κομπιουτερακι ευγε!!!

gregE36
14-08-09, 12:43
αυτο στο video ειναι χειροκινητο μαλον και κοντο γιατι με τριτη πιανει τα 100

Apostolos
14-08-09, 12:43
καταπληκτικο excel και εγω τοσο καιρο τα βγαζω με κομπιουτερακι ευγε!!!

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa να 'σαι καλά φίλε.....:rofl2::rofl2::rofl2:

stefanos_cool
14-08-09, 12:45
Καλημέρα Στέφανε...είπα και εγώ σαν πολύ ¨αργεί¨ αυτό το παιδί.......Πάω να ρίξω μια βουτιά και θα επανέλθω.....Σου στέλνω την σελίδα να υπολογίσετε τα πάντα (κατέβασε το excel αρχείο) ...αν δεν τα καταφέρετε, θα το δούμε παρέα το απόγευμα...καλή διασκέδαση με τους υπολογισμούς....χεχεχε :) :)

http://www.diffsonline.com/techinfo/index.shtml

Μπράβο Δημήτρη, πάρε και μια θετική και από μένα!!!!...χεχεχεχε

Apostolos
14-08-09, 12:50
Μπράβο Δημήτρη, πάρε και μια θετική και από μένα!!!!...χεχεχεχε

thanks :yippee:

Apostolos
14-08-09, 13:02
με το κοντό κορωνοπήνιο, και πάλι μακρύς είμαι χαχαχαχαχαχαχαχαχα:eek::eek: με πρόγραμμα και κόφτη 7000rpm (να υπενθυμίσω ότι οι τιμές είναι σε μίλια)

http://img25.imageshack.us/img25/754/99154272.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/99154272.jpg/)

stefanos_cool
14-08-09, 13:09
με το κοντό κορωνοπήνιο, και πάλι μακρύς είμαι χαχαχαχαχαχαχαχαχα:eek::eek: με πρόγραμμα και κόφτη 7000rpm (να υπενθυμίσω ότι οι τιμές είναι σε μίλια)

http://img25.imageshack.us/img25/754/99154272.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/99154272.jpg/)

Πολύ κοντό δεν είναι??? χεχεχεχε
195Χ1,609=313,755km@7000rpm!!!!:bowdown:

Apostolos
14-08-09, 13:10
Πολύ κοντό δεν είναι??? χεχεχεχε
195Χ1,609=313,755km@7000rpm!!!!:bowdown:

xaxaxaxaxaxaxaxax now you are talking!!!!!!! :) :) Βέβαια με την νέα χαρτογράφηση της ESS θα χάσω λιγάκι όσο αναφορά σε κόφτη, μετατοπίζει τον κόφτη κάπου στις 6800 με 6850rpm αλλά πιστεύω είναι κάτι που θα το αντέξω χαχαχαχαχαχα :)

stefanos_cool
14-08-09, 13:21
xaxaxaxaxaxaxaxax now you are talking!!!!!!! :) :) Βέβαια με την νέα χαρτογράφηση της ESS θα χάσω λιγάκι όσο αναφορά σε κόφτη, μετατοπίζει τον κόφτη κάπου στις 6800 με 6850rpm αλλά πιστεύω είναι κάτι που θα το αντέξω χαχαχαχαχαχα :)

Καλά....δεν θα βάζω 6η....για να μην σε πληγώνω!!!χεχεχεχε!!!!;)

Sp!ros G
15-08-09, 00:52
Εκτος απο το 540 και το Μ5 υπηρξε αλλο Ε39 με 6αρι χειροκινητο σασμαν απο τη μανα του???

scania124
15-08-09, 08:14
530 και ESS μαζι με την μια και θα γινει ποιο εργαλειο το εργαλειο.:ylsuper:

stefanos_cool
15-08-09, 13:04
Εκτος απο το 540 και το Μ5 υπηρξε αλλο Ε39 με 6αρι χειροκινητο σασμαν απο τη μανα του???


Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά ο μηχανικός μου μου είπε ότι θα χρησιμοποιηθεί 6άρι σασμάν!

VanVIC
16-08-09, 10:08
...Βέβαια με την νέα χαρτογράφηση της ESS θα χάσω λιγάκι όσο αναφορά σε κόφτη, μετατοπίζει τον κόφτη κάπου στις 6800 με 6850rpm αλλά πιστεύω είναι κάτι που θα το αντέξω χαχαχαχαχαχα :)

η ESS βάζει τον κόφτη στις 6900 αλλά αν θές, τους ζητάς και στο βάζουν στις 7000 RPM.
Απλά προτείνουν σαν πιο ασφαλές το 6900.
Πολλοί πελάτες τους ζητούν κόφτη στις 7000 RPM και φτιάχνουν το πρόγραμμα αντίστοιχα.
Οπότε μην στεναχωριέσαι γι'αυτό το θέμα.

shido
16-08-09, 10:26
Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά ο μηχανικός μου μου είπε ότι θα χρησιμοποιηθεί 6άρι σασμάν!

Οχι μονο αυτα τα δυο ειχαν απο μια προχειρη ματια

Apostolos
16-08-09, 12:57
η ESS βάζει τον κόφτη στις 6900 αλλά αν θές, τους ζητάς και στο βάζουν στις 7000 RPM.
Απλά προτείνουν σαν πιο ασφαλές το 6900.
Πολλοί πελάτες τους ζητούν κόφτη στις 7000 RPM και φτιάχνουν το πρόγραμμα αντίστοιχα.
Οπότε μην στεναχωριέσαι γι'αυτό το θέμα.

Γιούπι, επομενως συνεχιζω να παραμενω "κοντος - μακρυς" χωρις απωλειες :)

stefanos_cool
16-08-09, 13:00
Γιούπι, επομενως συνεχιζω να παραμενω "κοντος - μακρυς" χωρις απωλειες :)


Με έχετε μπερδέψει, εγώ τελικά τι πρέπει να κάνω? να αλλάξω διαφορικό ή όχι
μετά την μετατροπή?:scratchch

Apostolos
16-08-09, 13:16
Με έχετε μπερδέψει, εγώ τελικά τι πρέπει να κάνω? να αλλάξω διαφορικό ή όχι
μετά την μετατροπή?:scratchch

Γεια σου Στεφανε, χρησιμοποιησε το αρχειο που σου εδωσα το eχcel και υπολογισε το με το παρον βημα διαφορικου και τη διασταση των ελαστικων σου και μετα υπολογισε το με το βημα της 3λιτρης να δεις διαφορες

AlexVag
16-08-09, 13:35
παιδια εχω μια ερωτηση...εχω και εγω μια ε39 2.8lt μετατροπη απο 520...ωστοσο οταν εκανα τη μετατροπη δεν αλλαξα τιποτα απο την εξατμιση...εχω μονο εναν καταλυτη ελευθερας...εαν βαλω ολο το συστημα απο 528 θα δω καποια διαφορα στη ροπη η σε κατι αλλο? και ενα λιγο
off topic...θελω και κερδισω καποια αλογακια ακομα(οχι πολλα και με 10 ειμαι μια χαρα) εχετε να μου προτεινετε κατι που μπορω να κανω? εχω ειδη τσιπακι και βγαζω 207 αλογα...σκεφτομουν για ess αλλα τα χρηματα ειναι πολλα και επιπλεον δεν εχουν καποιο κιτ για το μοντελο μου με ιντερκουλερ...

stefanos_cool
16-08-09, 13:48
Γεια σου Στεφανε, χρησιμοποιησε το αρχειο που σου εδωσα το eχcel και υπολογισε το με το παρον βημα διαφορικου και τη διασταση των ελαστικων σου και μετα υπολογισε το με το βημα της 3λιτρης να δεις διαφορες

οκ, αλλά δεν γνωρίζω τα βήματα για να τα βάλω στο excel και δεν ξέρω και
από πού μπορώ να τα βρω.
Μήπως τα γνωρίζεις εσύ να μου τα στείλεις?

Τα λάστιχα πίσω είναι 265/35/18

shido
16-08-09, 14:17
3.46 εχει το διλητρο
2.93 εχει το 530
Επισης να διαβασετε ενα θρεντ του geo με το πολυ κοντο διαφορικο.Με 3.46 τελικα το αμαξι του ηταν πιο αργο απο οτι με το 3.23(μαμα βημα 325)

stefanos_cool
16-08-09, 15:04
3.46 εχει το διλητρο
2.93 εχει το 530
Επισης να διαβασετε ενα θρεντ του geo με το πολυ κοντο διαφορικο.Με 3.46 τελικα το αμαξι του ηταν πιο αργο απο οτι με το 3.23(μαμα βημα 325)

αν δουλεύει σωστά το xls και αν τα νούμερα που μου έδωσες Γιάννη είναι σωστά
τότε όχι μόνο δεν θα είμαι κοντός …αλλά .....θα έχω και γ@μ@ το βήμα!!!
@5750rpm => 148mph(238km) με 5η και 180mph(290km) με 6η ???
άρα στις 3000rpm => 150km με 6η !!!!!




http://www.imageshack.gr/files/0gj2o8gdp1phabsjua6i.jpg

VanVIC
16-08-09, 16:02
παιδια εχω μια ερωτηση...εχω και εγω μια ε39 2.8lt μετατροπη απο 520...ωστοσο οταν εκανα τη μετατροπη δεν αλλαξα τιποτα απο την εξατμιση...εχω μονο εναν καταλυτη ελευθερας...εαν βαλω ολο το συστημα απο 528 θα δω καποια διαφορα στη ροπη η σε κατι αλλο? και ενα λιγο
off topic...θελω και κερδισω καποια αλογακια ακομα(οχι πολλα και με 10 ειμαι μια χαρα) εχετε να μου προτεινετε κατι που μπορω να κανω? εχω ειδη τσιπακι και βγαζω 207 αλογα...σκεφτομουν για ess αλλα τα χρηματα ειναι πολλα και επιπλεον δεν εχουν καποιο κιτ για το μοντελο μου με ιντερκουλερ...

Για την περιποίηση του μοτέρ 2,8lt (Μ52 αν δεν κάνω λάθος) καλύτερα να σου μιλήσουν άνθρωποι που το έχουν και έχουν ψαχτεί και έχουν κάνει κάποια πράγματα.
Απ'ότι γνωρίζω, οι Lil και M_dolce θα μπορούσαν να σε καθοδηγήσουν για να πάς "στα σίγουρα" και να μην ξοδευτείς άσκοπα σε λύσεις που ένεχομένως δεν θα σου δώσουν αυτό που ψάχνεις αλλά μπορεί να περιλαμβάνουν και ρίσκα.
Σου προτείνω να τους στείλεις ενα PM.

shido
16-08-09, 16:15
Tα βηματα Στεφανε ειναι σωστα.Στα εδωσα μεσα απο το realoem
@Vanvic
αλλο μοτερ το 28αρι στο Ε36 αλλο στο Ε46 του Μdolce ειναι διπλοβανο.
Στο Ε39 εβγαινε και με τα δυο μοτερ,αναλογα την μερομηνια παραγωγης.

VanVIC
16-08-09, 16:17
αν δουλεύει σωστά το xls και αν τα νούμερα που μου έδωσες Γιάννη είναι σωστά
τότε όχι μόνο δεν θα είμαι κοντός …αλλά .....θα έχω και γ@μ@ το βήμα!!!
@5750rpm => 148mph(238km) με 5η και 180mph(290km) με 6η ???
άρα στις 3000rpm => 150km με 6η !!!!!

Στέφανε το Ε39 530 (αλλά και το Ε46) έχουν διαφορικό με βήμα 2,93.
Πράγματι για το ταξίδι πιστευω οτι είναι ιδανικό, ειδικά αν έχεις 6'αρι κιβώτιο.
Ομως, δεδομένου του μεγαλύτερου βάρους του Ε39, στην θέση σου θα προσπαθούσα να το "βοηθήσω" και με λίγο πιο κοντό βήμα.

Εγώ στο δικό μου φοράω το μπλοκέ (25%) διαφορικό του Ζ3Μ το οποίο έχει βήμα 3,15.
Πιστευω οτι αν είχα και μια 6η στο κιβώτιο (πού θα μου πάει? το'χω στόχο κι αυτό) θα ήταν ότι καλύτερο για να έχω και πιο ήσυχο (και οικονομικό ταξίδι).
Ετσι κι αλλιώς, η 5η είναι 1:1, η 6η είναι overdrive για ταξίδι, οικονομία κλπ.

Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσε να "παντρεφτεί" το συγκεκριμένο διαφορικό (απο Ζ3Μ) στο 530 για να μπορούσες να'χεις και μπλοκέ (αξίζεί, πίστεψέ με).
Νομίζω οτι το βήμα 3,15 θα ήταν ιδανικό για το δικό σου 530...
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
Αν γίνεται και το μαποφασίσεις, ζήτα να γίνει μαζί με την μετατροπή και πάρε ΜΙΑ τιμή για όλα.
Λογικά ένα τέτοιο διαφορικό, αν ένας μηχανικός στο περάσει "πακέτο" με την υπόλοιπη μετατρπή, δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω απο 500-600 ευρώ.
Αν το ζητήσεις "μετά", υπολόγιζε 1000άρικο στανταράκι.

shido
16-08-09, 16:28
Στέφανε το Ε39 530 (αλλά και το Ε46) έχουν διαφορικό με βήμα 2,93.
Πράγματι για το ταξίδι πιστευω οτι είναι ιδανικό, ειδικά αν έχεις 6'αρι κιβώτιο.
Ομως, δεδομένου του μεγαλύτερου βάρους του Ε39, στην θέση σου θα προσπαθούσα να το "βοηθήσω" και με λίγο πιο κοντό βήμα.

Εγώ στο δικό μου φοράω το μπλοκέ (25%) διαφορικό του Ζ3Μ το οποίο έχει βήμα 3,15.
Πιστευω οτι αν είχα και μια 6η στο κιβώτιο (πού θα μου πάει? το'χω στόχο κι αυτό) θα ήταν ότι καλύτερο για να έχω και πιο ήσυχο (και οικονομικό ταξίδι).
Ετσι κι αλλιώς, η 5η είναι 1:1, η 6η είναι overdrive για ταξίδι, οικονομία κλπ.

Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσε να "παντρεφτεί" το συγκεκριμένο διαφορικό (απο Ζ3Μ) στο 530 για να μπορούσες να'χεις και μπλοκέ (αξίζεί, πίστεψέ με).
Νομίζω οτι το βήμα 3,15 θα ήταν ιδανικό για το δικό σου 530...
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
Αν γίνεται και το μαποφασίσεις, ζήτα να γίνει μαζί με την μετατροπή και πάρε ΜΙΑ τιμή για όλα.
Λογικά ένα τέτοιο διαφορικό, αν ένας μηχανικός στο περάσει "πακέτο" με την υπόλοιπη μετατρπή, δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω απο 500-600 ευρώ.
Αν το ζητήσεις "μετά", υπολόγιζε 1000άρικο στανταράκι.

Καλο θα ειναι να μην μπερδευουμε τον κοσμο ειτε επειδη μπερδευομαστε ειτε επειδη δεν ξερουμε.Τι δουλεια εχει να μπει σε τετοιο κοπο οταν τα μαμα διαφορικο του Μ5 Ε39 που ειναι και η καροτσα του Στεφανου εχει βημα 3.15 και μπλοκε και με 6αρι

stefanos_cool
16-08-09, 16:57
Tα βηματα Στεφανε ειναι σωστα.Στα εδωσα μεσα απο το realoem


Πολύ ωραία τότε, άρα τα νούμερα που βγάζω είναι σωστά!!!


Λογικά ένα τέτοιο διαφορικό, αν ένας μηχανικός στο περάσει "πακέτο" με την υπόλοιπη μετατρπή, δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω απο 500-600 ευρώ.
Αν το ζητήσεις "μετά", υπολόγιζε 1000άρικο στανταράκι.


εννοείται ότι θα γίνουν όλα μαζί αυτά! Δεν ξέρω μήπως πάρω την απόφαση
και κάνω και το ESS μαζί με τα άλλα.
(έχω μπερδευτεί λίγο με τα stage…δεν ξέρω μήπως πρέπει να το κάνω
stage 3 για να έχω και μοτέρ καινούριο!!! μιας και το Ε39 θα ΜΕΙΝΕΙ!!!)

Μ5 Ε39 που ειναι και η καροτσα του Στεφανου εχει βημα 3.15 και μπλοκε και με 6αρι

σχετικά με το μπλοκέ δεν το συζητάμε … χωρίς μπλοκέ είναι μισή μετατροπή

Καλο θα ειναι να μην μπερδευουμε τον κοσμο ειτε επειδη μπερδευομαστε ειτε επειδη δεν ξερουμε.

Γιάννη καλοδεχούμενες (και όχι μόνο) είναι όλες οι ιδέες, μόνο έτσι και με αρκετό ψάξιμο θα βρούμε την καλύτερη λύση.

υ.γ. ίσα ίσα ιδέες και συμβουλές από ανθρώπους που έχουν γνώση και πείρα όπως
εσύ, ο Βαγγέλης και όλα τα παιδιά που με βοηθάνε στο project μου, είναι απαραίτητες
και δεν σου κρύβω ότι χωρίς αυτές θα είχα κάνει ήδη αρκετά λάθη.

VanVIC
16-08-09, 17:11
...σχετικά με το μπλοκέ δεν το συζητάμε … χωρίς μπλοκέ είναι μισή μετατροπή ...

Στέφανε είμαι σίγουρος οτι έχω προτείνει την λύση του διαφορικού του Μ5Ε39, όλη την πίσω γέφυρα μαζί με το διαφορικό (ίσως σε κάποιο άλλο thread αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ τώρα) αλλά κάποιος γνώστης (δεν το γράφω ειρωνικά) μου απάντησε οτι θα χρειάζονταν αρκετά άλλα πράγματα για να γίνει (άξονες, άκρα κλπ)

Ούτε αυτή η "υποθετική" υλοποίηση με το διαφορικό του Ζ3Μ ξέρω αν είναι πραγαμτοποιήσιμη γι'αυτό και σου έγραψα να ρωτήσεις.
Κι επειδή "ρωτώντας πας στην πόλη"...

Με την ευκαιρία, ουδέποτε θεώρησα τον εαυτό μου "γνώστη".
Βέβαια, απ'το 2004 που είμαι εδώ έχω μάθει (και με έχουν μάθει) αρκετά πράγματα αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε "ειδικό" ούτε "γνώστη".
Απλά μοιράζομαι μαζί σας τις εμπερίες μου (πράγματα που έχω δοκιμάσει, λύσεις που έχω εφαρμόσει στο δικό μου BMW και μπορώ να έχω άποψη, εντυπώσεις κλπ) και πράγματα τα οποία έχω διαβάσει εδώ ή και και αλλού.

stefanos_cool
16-08-09, 17:26
Στέφανε είμαι σίγουρος οτι έχω προτείνει την λύση του διαφορικού του Μ5Ε39, όλη την πίσω γέφυρα μαζί με το διαφορικό (ίσως σε κάποιο άλλο thread αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ τώρα) αλλά κάποιος γνώστης (δεν το γράφω ειρωνικά) μου απάντησε οτι θα χρειάζονταν αρκετά άλλα πράγματα για να γίνει (άξονες, άκρα κλπ)

Ούτε αυτή η "υποθετική" υλοποίηση με το διαφορικό του Ζ3Μ ξέρω αν είναι πραγαμτοποιήσιμη γι'αυτό και σου έγραψα να ρωτήσεις.
Κι επειδή "ρωτώντας πας στην πόλη"...

Με την ευκαιρία, ουδέποτε θεώρησα τον εαυτό μου "γνώστη".
Βέβαια, απ'το 2004 που είμαι εδώ έχω μάθει (και με έχουν μάθει) αρκετά πράγματα αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε "ειδικό" ούτε "γνώστη".
Απλά μοιράζομαι μαζί σας τις εμπερίες μου (πράγματα που έχω δοκιμάσει, λύσεις που έχω εφαρμόσει στο δικό μου BMW και μπορώ να έχω άποψη, εντυπώσεις κλπ) και πράγματα τα οποία έχω διαβάσει εδώ ή και και αλλού.

Γι αυτό σε πάω γιατί είσαι μετριόφρων και χαμηλών τόνων.;)

Φυσικά και είχες προτείνει την λύση του διαφορικού του Μ5 και το θυμάμαι πολύ
καλά, θα ψάξω να το βρω και θα το ποστάρω αν και δεν έχει σημασία από την στιγμή
που το επιβεβαιώνω ότι το θυμάμαι, όπως επίσης θυμάμαι και την λύση του steptronic
που πρότεινες και μου άρεσε, προχτές οδήγησα 530 με steptronic και έπαθα πλάκα.:ylsuper:

Περιμένω απάντηση από τον μηχανικό αν είναι εφικτή η σχετική μετατροπή και κατά
πόσο θα επηρεάσει την μετέπειτα πορεία της αναβάθμισης του ESS.

Αν θέλεις εξήγησέ μου τις διαφορές του ts1,ts2,ts3 ή γράψε το σχετικό link αν το έχεις
αναφέρει σε άλλο θρεντ.

VanVIC
16-08-09, 17:47
...Αν θέλεις εξήγησέ μου τις διαφορές του ts1,ts2,ts3 ή γράψε το σχετικό link αν το έχεις
αναφέρει σε άλλο θρεντ.


http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id=

Στέφανε δεν καταλαβαίνω γιατί αλλά για το Ε39, η ESS δείνει μόνο την λύση του TS1 (με 7PSI).
Αυτό σημαίνει ιπποδύναμη 325 ίππους κατά την ESS.
Δεν ξέρω τί διαφοροποίηση μπορεί να υπάρχει σε σχέση με τα Ε46 που δίνει και TS1 και TS2 και TS2+ και TS3.
Θα'ναι καλύτερα να μιλήσεις απ'αυθείας με τον Hans στην ΕSS για να σου πεί τί μπορεί να κάνει για σένα.

Μέχρι και TS2, δεν πειράζεις τίποτα στον κινητήρα σου, απλά "κουμπώνεται" το kit της ESS.
Στο TS2+ σου αλλάζει εκκεντροφόρους και βάζει 2mm (απο 83mm σε 81mm) μικρότερη τροχαλία για να ανεβάσει +0,5 PSI πίεση ο κομπρέσσορας (απο 8PSI se 8,5PSI) και να "βγούν" 30-40 περισσότεροι ίπποι (κατά την ESS πάντα)
Στο TS3, τα πράγματα παρασοβαρευουν αφού για να ανεβάσει κι΄αλλο την πίεση (την πάει απο 12 εως 15 PSI) και να "διατηρήσει" την αξιοπιστία της "υλοποίησης" και του κινητήρα, αλλάζει και εντόσθια και με άλλη φλάντζα αλλάζει και την σιμπίεση. Βέβαια σου δίνει και άλλα πρόγραμμα με άλλα μπέκ και σου λέει οτι για πιο σωστή απόδοση χρειάζεσαι και πιο "ελευθερη" εξάτμιση (χταπόδι, καταλύτες κλπ) και για να "βγεί" η δύναμη σωστά στο δρόμο, προτείνει και μπλοκέ διαφορικό και ενισχυμένο δίσκο κλπ.
Το TS3 σε απόδοση δείχνει να "σκοτώνει" αλλά χρειάζεται αρκετή δουλειά και πολύ χρήμα.

stefanos_cool
16-08-09, 18:06
Στέφανε είμαι σίγουρος οτι έχω προτείνει την λύση του διαφορικού του Μ5Ε39, όλη την πίσω γέφυρα μαζί με το διαφορικό (ίσως σε κάποιο άλλο thread αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ τώρα) αλλά κάποιος γνώστης (δεν το γράφω ειρωνικά) μου απάντησε οτι θα χρειάζονταν αρκετά άλλα πράγματα για να γίνει (άξονες, άκρα κλπ)



Θα έσκαγα αν δεν το έβρισκα το παρακάτω ποστ!!!!


Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα να ενισχύσεις σασί και να αλλάξεις διαφορικά.
Τώρα να θέλεις να βάλεις ένα μπλοκέ, μόνο καλό θα κάνεις.
Η πιο σωστή λύση θα'ταν να άλλαζες όλη την πίσω γέφυρα με μια απο Ε39 Μ5 που έχει και το μπλοκέ διαφορικό.

Βαγγέλη δεν το βρίσκαμε γιατί δεν ήταν στο δικό μου θρεντ αλλά σε αυτό:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19998

stefanos_cool
16-08-09, 18:15
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=102&subcat2=125&id=

Στέφανε δεν καταλαβαίνω γιατί αλλά για το Ε39, η ESS δείνει μόνο την λύση του TS1 (με 7PSI).
Αυτό σημαίνει ιπποδύναμη 325 ίππους κατά την ESS.
Δεν ξέρω τί διαφοροποίηση μπορεί να υπάρχει σε σχέση με τα Ε46 που δίνει και TS1 και TS2 και TS2+ και TS3.
Θα'ναι καλύτερα να μιλήσεις απ'αυθείας με τον Hans στην ΕSS για να σου πεί τί μπορεί να κάνει για σένα.

Μέχρι και TS2, δεν πειράζεις τίποτα στον κινητήρα σου, απλά "κουμπώνεται" το kit της ESS.
Στο TS2+ σου αλλάζει εκκεντροφόρους και βάζει 2mm (απο 83mm σε 81mm) μικρότερη τροχαλία για να ανεβάσει +0,5 PSI πίεση ο κομπρέσσορας (απο 8PSI se 8,5PSI) και να "βγούν" 30-40 περισσότεροι ίπποι (κατά την ESS πάντα)
Στο TS3, τα πράγματα παρασοβαρευουν αφού για να ανεβάσει κι΄αλλο την πίεση (την πάει απο 12 εως 15 PSI) και να "διατηρήσει" την αξιοπιστία της "υλοποίησης" και του κινητήρα, αλλάζει και εντόσθια και με άλλη φλάντζα αλλάζει και την σιμπίεση. Βέβαια σου δίνει και άλλα πρόγραμμα με άλλα μπέκ και σου λέει οτι για πιο σωστή απόδοση χρειάζεσαι και πιο "ελευθερη" εξάτμιση (χταπόδι, καταλύτες κλπ) και για να "βγεί" η δύναμη σωστά στο δρόμο, προτείνει και μπλοκέ διαφορικό και ενισχυμένο δίσκο κλπ.
Το TS3 σε απόδοση δείχνει να "σκοτώνει" αλλά χρειάζεται αρκετή δουλειά και πολύ χρήμα.

οκ, τώρα τα κατάλαβα!!!

Όχι μια χαρά θα είμαι και με το ts1!!! Απλά επειδή είμαι τελειομανής
έλεγα μήπως γινόταν ts3 για να αλλάξω και τα εντόσθια του 3λιτρου
και να ξέρω ότι έχω ολοκαίνουριο μοτέρ, βέβαια αυτό μπορώ να το
κάνω και χωρίς να έχει σχέση η ESS. Όπως και να έχει ένα e-mail
στον Hans δεν βλάπτει.

Apostolos
16-08-09, 18:25
Στέφανε η πίσω γέφυρα από το Μ5 Ε39 μπαίνει εύκολα χωρίς πατέντες, (παρεπιπτόντως σε περιμένει μια τέτοια γέφυρα στο 5ο όροφο του Παναγιωτίδη χεχεχε :) ) το θέμα είναι με τον κεντρικό που πάει στο σασμάν. Το Μ5 Ε39 έχει κεντρικό μήκους 1590mm ενώ το 530 έχει μήκος 1599mm. Επιπλέον τι σασμάν θα βάλεις? Εξατάχυτο από 3λιτρο Ε46 (φορέθηκε και στο τρίλιτρο 530 Ε60), θα θέλεις κόντυμα τον άξονα του κεντρικού (με ότι αυτό συνεπάγεται, ζύγισμα κλπ). Το εξάρι του Μ5 Ε39 δεν νομίζω να παντρεύεται και τόσο εύκολα στο βολάν του Μ54Β30... (πρέπει να δεις οι βίδες από το καβούκι της χελώνας αν συμπίπτουν και πολλά άλλα, θα πρέπει να συμβουλευτείς μάστορα που να γνωρίζει και να καταννοεί ακριβώς τι θέλεις να κάνεις, μη σου πω ότι θα πρέπει να το έχει κάνει τέτοιο εγχείρημα....
Αντε ρίξε και μια ματιά και στο πιο κάτω link και είσαι έτοιμος......:)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/97-02-BMW-540i-M5-E39-6-SPEED-TRANSMISSION-DIFFERENTIAL_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q 2em14QQhashZitem4ce5f86953QQitemZ330275776851QQptZ MotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Geo_3D
16-08-09, 18:57
Δεν χρειαζεται κανενα κοψιμο και ζυγισμα του κεντρικου....

Ο κεντρικος ειναι στην ουσια 2 κοματια που ενωνονται με ενα πολυσφηνο,το οποιο μπορει να ανοιξει ή να μικρυνει πολυ περισσοτερο απο 9mm ~ 1cm που ειναι η διαφορα....

Αυτο που δεν ξερω αν θα ταιριαξει ειναι το κομματι του κεντρικου που δενει στο διαφορικο,οπως συμβαινει και στα Ε46 6-κυλινδρα και Ε46 330.....Ολα εχουν σταυρο,ενω του 330 εχει στρογγυλο δεσιμο.Δεν ξερω πως ειναι του Μ5 δεν το εχω κοιταξει....

VanVIC
16-08-09, 19:19
Θα έσκαγα αν δεν το έβρισκα το παρακάτω ποστ!!!!




Βαγγέλη δεν το βρίσκαμε γιατί δεν ήταν στο δικό μου θρεντ αλλά σε αυτό:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19998

Σ'ευχαριστώ Στέφανε. Εγώ σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν κατάφερα να το βρώ.
Anyway, η απάντηση που έλαβα στην πρότασή μου για "αναβάθμιση" με κομπλέ πίσω γέφυρα απο Μ5Ε39 με το αντίστοιχο διαφορικό, ήρθε απο τον γνώστη (πράγματι) Evangelo :

Και κεντρικό άρα από Μ5 και σαζμάν άρα από Μ5 και άκρα άρα από Μ5 ??????

οπότε σκέφτηκα μήπως εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί η λύση με το μπλοκέ του Ζ3Μ.
:nixweiss: