PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουπς,παλι βλακεια εκανα!!help


BladeGT
17-08-08, 06:23
εκανα τη χαζομαρα σε φαναρι και τραβηξα το χειροφρενο λιγακι να χαλαρωσω κ μετα ξεχασα να το βγαλω κ εφυγα ετσι...καποια στιγμη παρατηρισα το λαμπακι :tapedshut και λεω ωωωχ!!!!! με τα πολλα..πριν οταν τραβουσες εν κινηση το χειροφρενο εμπενε το abs εκανε το κλακ κ ολα μια χαρα....τωρα δεν το κανει! πιανει κανονικα το χειροφρενο!!!
ΤΟ abs το δοκιμασα και μπαινει κανονικα οταν πλακωθηκα στα φρενα... λετε να εκαψα τιποτα αισθητιρες?
αλλα πως? μηπως απτο δεμενο χειροφρενο ανεβασε θερμοκρασιες και καηκαν? παντως δεν ειδα τιποτα καπνους να βγαινουν απτις ροδες... μηπως απλα κομπλαρε το abs και δεν το διαβαζει? τι μπορει να γινε? μηπως επιδη ζεσταθηκαν δεν μπορει να τα διαβασει? παντως φρενα κανονικα ολα...
τωρα να κλαψω γιατι εγινε κατι κακο..η να χαιρομαι που επιτελους η Ε36 εχει χειροφρενο που ολο κ καπου θα χρειαστει? :P
μου τη δινει οταν ενα αμαξι περνει αποφαση μονο του πφφφφ..ηθελα εγω να το φτιαξω αυτο.. :/ :P
απλα ανυσηχω μην εγινε τιποτα κακο σε κανα αισθητιρα κανα μηχανικο μερος...

bimmer-corfu
17-08-08, 07:47
Δεν ήξερα καν ότι επεμβαίνει ABS αν τραβήξουμε χειρόφρενο εν κινήσει. Είναι σίγουρο αυτό? Πάντως ζημιά μάλλον δεν έχεις κάνει

NIKOS Z3
17-08-08, 12:13
Νομιζω οτι το χειροφρενο πιανει ξεχωριστα απ το φρενο δηλ οταν τραβαμε χειροφρενο δεν πιανει η δαγκανα του δισκοφρενου αλλα κατι σιαγωνακια που βρισκοντε ποιο μεσα νομιζω δηλαδη!

Giannis e36
17-08-08, 12:17
Δεν ήξερα καν ότι επεμβαίνει ABS αν τραβήξουμε χειρόφρενο εν κινήσει. Είναι σίγουρο αυτό? Πάντως ζημιά μάλλον δεν έχεις κάνει

αυτό που λέει ο GT το επιβεβαιώνω και εγώ έτσι κάνει και εμενα άμα τσιμπήσω φρένο και ανεβάσω χειρόφρενο πιάνει το abs πίσω

Giannis e36
17-08-08, 12:19
Νομιζω οτι το χειροφρενο πιανει ξεχωριστα απ το φρενο δηλ οταν τραβαμε χειροφρενο δεν πιανει η δαγκανα του δισκοφρενου αλλα κατι σιαγωνακια που βρισκοντε ποιο μεσα νομιζω δηλαδη!
έτσι είναι ναι αλλα όταν πατάς φρένο και σύγχρονος χειρόφρενο λειτουργεί το abs

BladeGT
17-08-08, 14:26
το ξερω για τα σιαγονακια ρε σεις,,
το θεμα ειναι οτι εν κινηση αν πας να το τραβηξεις μπαινει το abs γιατι πας να μπλοκαρεις τους τροχους... παντως για πρωτη φορα εκανα παντιλικια με χειροφρενα με πισοκινητο αμαξι..... (ηλιθιο??) :pth: :screwy:

Giannis e36
17-08-08, 14:31
το ξερω για τα σιαγονακια ρε σεις,,
το θεμα ειναι οτι εν κινηση αν πας να το τραβηξεις μπαινει το abs γιατι πας να μπλοκαρεις τους τροχους... παντως για πρωτη φορα εκανα παντιλικια με χειροφρενα με πισοκινητο αμαξι..... (ηλιθιο??) :pth: :screwy:

LOL....χώνεις την πρωταρα και γυρίζει.....

stefanos_cool
17-08-08, 14:43
εκανα τη χαζομαρα σε φαναρι και τραβηξα το χειροφρενο λιγακι να χαλαρωσω κ μετα ξεχασα να το βγαλω κ εφυγα ετσι...καποια στιγμη παρατηρισα το λαμπακι :tapedshut και λεω ωωωχ!!!!! με τα πολλα..πριν οταν τραβουσες εν κινηση το χειροφρενο εμπενε το abs εκανε το κλακ κ ολα μια χαρα....τωρα δεν το κανει! πιανει κανονικα το χειροφρενο!!!
ΤΟ abs το δοκιμασα και μπαινει κανονικα οταν πλακωθηκα στα φρενα... λετε να εκαψα τιποτα αισθητιρες?
αλλα πως? μηπως απτο δεμενο χειροφρενο ανεβασε θερμοκρασιες και καηκαν? παντως δεν ειδα τιποτα καπνους να βγαινουν απτις ροδες... μηπως απλα κομπλαρε το abs και δεν το διαβαζει? τι μπορει να γινε? μηπως επιδη ζεσταθηκαν δεν μπορει να τα διαβασει? παντως φρενα κανονικα ολα...
τωρα να κλαψω γιατι εγινε κατι κακο..η να χαιρομαι που επιτελους η Ε36 εχει χειροφρενο που ολο κ καπου θα χρειαστει? :P
μου τη δινει οταν ενα αμαξι περνει αποφαση μονο του πφφφφ..ηθελα εγω να το φτιαξω αυτο.. :/ :P
απλα ανυσηχω μην εγινε τιποτα κακο σε κανα αισθητιρα κανα μηχανικο μερος...


Φίλε καλησπέρα,

σε καμία περίπτωση δεν έχει abs το χειρόφρενο, απλά έχεις αυτή την αίσθηση διότι το έκανες μαζί με φρένο...οπότε πίσω έμπαινε το abs των φρένων.
Επίσης από θερμοκρασίες φυσικά και δεν παθαίνει τίποτα, αν πάθαινε οι μισοί από εμάς θα είμασταν χωρίς abs!!!!
Ελπίζω το ".η να χαιρομαι που επιτελους η Ε36 εχει χειροφρενο που ολο κ καπου θα χρειαστει?" να ήταν χιούμορ!!!! Εκτός αν εννοείς την χρήση του στο παρκάρισμα!!
Δεν μπορώ να φανταστώ bmw να πηγαίνει στο πλάι από χειρόφρενο...

Φιλικά,

Στέφανος

stelmaniac
17-08-08, 18:21
Εχουν τα Ε36 ABS στους πισω τροχους?

BladeGT
17-08-08, 18:47
γιατι υπαρχει αμαξι που εχει abs μονο μπροστα?????

παιδια δεν παταω φρενο λεμε.... οταν ξεπερνας τα 20 χλμ και πας να τραβηξεις το χειροφρενο το abs το κοβει οχι επειδη μπλοκαρουν οι τροχοι(που να μπλοκαρουν με τουσ σιαγονες που εχει...) αλλα γιατι ετσι δουλευει το συστημα..κανει ενα ΚΛΑΚ κ το χειροφρενο το περνει στα χερια σηκωνετε πανω χωρις να πιανει πουθενα...

το χιουμορ με το οτι τωρα εχει η bmw χειροφρενο το εννοουσα εν μερη...πολλες φορες οταν θες να κανεις drift θες λιγο χειροφρενακι καμια φορα να τσιμπησεις να φυγει ο ποπος του αυτ/του... η αλλιως... καμια φορα αν πλαγιασεις πολυ και θες να το φερεις τετακε να γλυτωσεις κανα γκρεμο λεμε τωρα η γενικα για καποια κατασταση εκτακτης αναγκης πως αλλιως να το γυρισεις?

bimmer-corfu
17-08-08, 18:54
Τουλάχιστον κάποια απο τα πρώτα Ε36 316 δεν είχαν ABS στους πίσω τροχούς αφού τα ταμπούρα στους πίσω τροχούς συνήθως δεν μπλόκαραν. Σίγουρα δεν θα ήταν τα μόνα αμάξια με ABS μόνο πίσω

stefanos_cool
17-08-08, 19:18
γιατι υπαρχει αμαξι που εχει abs μονο μπροστα?????

παιδια δεν παταω φρενο λεμε.... οταν ξεπερνας τα 20 χλμ και πας να τραβηξεις το χειροφρενο το abs το κοβει οχι επειδη μπλοκαρουν οι τροχοι(που να μπλοκαρουν με τουσ σιαγονες που εχει...) αλλα γιατι ετσι δουλευει το συστημα..κανει ενα ΚΛΑΚ κ το χειροφρενο το περνει στα χερια σηκωνετε πανω χωρις να πιανει πουθενα...

το χιουμορ με το οτι τωρα εχει η bmw χειροφρενο το εννοουσα εν μερη...πολλες φορες οταν θες να κανεις drift θες λιγο χειροφρενακι καμια φορα να τσιμπησεις να φυγει ο ποπος του αυτ/του... η αλλιως... καμια φορα αν πλαγιασεις πολυ και θες να το φερεις τετακε να γλυτωσεις κανα γκρεμο λεμε τωρα η γενικα για καποια κατασταση εκτακτης αναγκης πως αλλιως να το γυρισεις?

Φίλε μου δεν ξέρω ... τι να πω.... να σου πω την αλήθεια αυτό που λες "κανει ενα ΚΛΑΚ κ το χειροφρενο το περνει στα χερια σηκωνετε πανω χωρις να πιανει πουθενα... " μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι μόνο στο δικό σου!
Σχετικά τώρα με την βοήθεια του χειροφρένου στα ανάποδα...εσύ ξέρεις!

Φιλικά,

Στέφανος

BladeGT
17-08-08, 20:18
οχι σε ολα γινεται :S και στη bmw τη cabrio μιας φιλης ετσι κανει...
κ γενικα σε οσα αμαξια εχουν χειροφρενο και abs γινεται αυτο :S

stefanos_cool
17-08-08, 21:05
οχι σε ολα γινεται :S και στη bmw τη cabrio μιας φιλης ετσι κανει...
κ γενικα σε οσα αμαξια εχουν χειροφρενο και abs γινεται αυτο :S

ΟΚ! από περιέργεια θα το τσεκάρω και στο δικό μου αύριο και θα σου πω!!!
Στο e36 που είχα δεν το έκανε...100%.

yiannis2002
17-08-08, 21:15
οχι σε ολα γινεται :S και στη bmw τη cabrio μιας φιλης ετσι κανει...
κ γενικα σε οσα αμαξια εχουν χειροφρενο και abs γινεται αυτο :S


Δεν νομίζω, εκτος και αν ισχυει μόνο για τα bmw. Πχ σε accord, type-r, clio, megane. ibiza κλπ που εχω οδηγησει, οπως και στο Ε36 που ειχα, αν και υπάρχει abs το χειροφρενο μπλοκάρει τους πίσω τροχους κανονικά.

BladeGT
17-08-08, 21:18
νταξει ισως κανω λαθος για τα αλλα αμαξια..παντως εμενα και στη δικη μου και στης φιλης μου τη bmw το κανει :S αυτο εν κινηση

stefanos_cool
17-08-08, 21:28
νταξει ισως κανω λαθος για τα αλλα αμαξια..παντως εμενα και στη δικη μου και στης φιλης μου τη bmw το κανει :S αυτο εν κινηση

Δεν άντεξα και πήγα και το δοκίμασα τώρα, δεν το κάνει. Ίσως να είναι σε ορισμένα μοντέλα.
Το σίγουρο είναι πάντως ότι δεν έγινε ζημιά που το είχες ξεχάσει!!!

Να σαι καλά και καλοτάξιδι!!!

Στέφανος

BladeGT
17-08-08, 21:45
ζημια νταξει...το θεμα ειναι οτι γιατι δεν το κανει τωρα... βασικα απτην ωρα που το επαθα δεν εχω οδηγησει παλι το αμαξι..σε λιγο λεω να βγω μια βολτα κ θα το δοκιμασω αν ειναι μηπως ξεκολλησε

Giannis e36
17-08-08, 22:52
και εμενα το κάνει παιδιά και είναι φυσιολογικό:deal:

apostdimo
18-08-08, 21:35
Καλησπέρα σε όλους, μόλις γύρισα απο διακοπές μεν, αλλα μπαίνω κατευθείαν στις τεχνικές αναλύσεις... Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή... abs υπάρχει σε όλους τους τροχούς κανονικά, εμπρός - πίσω, (δεν θυμάμαι να υπήρχε αυτοκίνητο με abs μόνο εμπρός απο καταβολής συστημάτων αντιμπλοκαρίσματος. απλα αρχικα, υπήρχαν 2-κάναλα, μετά 3-κάναλα και τέλος 4-κάναλα abs) αλλιώς θα υπήρχε ασυμετρία στο φρενάρισμα. Ο λόγος που οι πίσω τροχοί δεν μπλοκάρουν μεν, αλλα προσφέρουν επιβράδυνση είναι επειδη υπάρχει ο κατανεμητής βάρους, ο οποίος είναι ενας απλος μηχανισμός (λειτουργεί παράλληλα και ανεξάρτητα με το abs) και αναλόγος με την μετατόπιση φορτίου προς τα εμπρός, λόγο φρεναρίσματος, "κόβει" τα φρένα στους πίσω τροχούς. Αυτο το σύστημα υπάρχει απο τότε που μπήκαν φρένα στα οχήματα, διοτι με το παραμικρό φρενάρισμα και την ματατόπιση ΕΜΠΡΟΣ του βάρους του οχηματος, η ουρά του αυτοκίνητου θα διέγραφε τρελα τόξα και θα προσπερνούσε την μούρη στις στροφές με φρένα και όχι μονο... Ο κατανεμητής πέδησης υπάρχει ακόμα και σήμερα, αλλιώς σε κάθε φρανάρισμα θα "εμπαινε" το abs, απλα σήμερα ειναι ηλεκτρονικός, είναι αυτό που λένε EBD (electronic brake differencial), αν έχετε παρατηρήσει σε διάφορα διαφημιστικά φυλλάδια. Ας έρθουμε, όμως στο θέμα μας, το χειρόφρενο λειτουργεί στους πίσω συνήθως, τροχούς και είναι χειροκίνητο. Αν "δέσει" δηλαδή, μια ντίζα κρατά τις σιαγώνες σφυχτα. Το "μάτι" του ABS σε αυτήν την περίπτωση, "βλέπει" (εννοείται ο,τι τρέχουμε στο δρόμο και τραβάμε χειρόφρενο, χωρίς να πατάμε φρένο) οτι οι τροχοί έχουν μπλοκάρει, αλλα δεν μπορεί να επαιμβει στη ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ντίζα. Το abs μπορεί να επαιμβει ΜΟΝΟ στην αντλια των φρένων, η οποία φρενάρει τους τροχούς όταν εμεις παταμε το πενταλ του φρένου με το πόδι (ουσιαστηκα, το abs παρακούει την εντολή μας για φρεναρισμα και απλά χαλαρώνει την πίεση στα φρένα, άσχετα αν εμεις πατάμε τερμα το πενταλ). Οταν λοιπόν, ο φιλος μας τράβηξε το χειρόφρενο και αισθάνθικε το abs να λειτουργει, αυτο όντος λειτουργούσε, αλλα χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα. Επίσης, όλες σχεδον οι bmw και τα Ε36, έχουν κατανομή βάρους στους 2 άξονες 50-50. δηλαδή, μισο βάρος στον πίσω άξονα και το αλλο μισό στον εμπρός (λίγα αυτοκίνητα παραγωγής ακομα και σήμερα έχουν 50-50 κατανομή βάρους στους 2 άξονες.), σε αυτην την περίπτωση τα πίσω φρένα, ο κατανεμητής πέδησης και το abs είναι πόλυ σημαντικό να υπάρχουν και να λειτουργούν σωστά, αφου και τα ΠΙΣΩ φρένα συνεισφέρουν σημαντικα κατα την πέδηση. Τα Ε36 με δίσκους πίσω, εχουν εσωτερικά μικρά ταμπούρα για το χειρόφρενο, αν κινούμαστε με το χειρογφρενο δεμενο, αυτα είναι που φθίρονται, το υπόλοιπο σύστημα πέδησης δεν επιρρεάζεται.
Δεν θέλω να κουράσω αλλο και ευχαριστώ όσους με διάβασαν!! Ελπίζω να βοήθησα...

stefanos_cool
18-08-08, 21:39
Καλησπέρα σε όλους, μόλις γύρισα απο διακοπές μεν, αλλα μπαίνω κατευθείαν στις τεχνικές αναλύσεις... Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή... abs υπάρχει σε όλους τους τροχούς κανονικά, εμπρός - πίσω, (δεν θυμάμαι να υπήρχε αυτοκίνητο με abs μόνο εμπρός απο καταβολής συστημάτων αντιμπλοκαρίσματος. απλα αρχικα, υπήρχαν 2-κάναλα, μετά 3-κάναλα και τέλος 4-κάναλα abs) αλλιώς θα υπήρχε ασυμετρία στο φρενάρισμα. Ο λόγος που οι πίσω τροχοί δεν μπλοκάρουν μεν, αλλα προσφέρουν επιβράδυνση είναι επειδη υπάρχει ο κατανεμητής βάρους, ο οποίος είναι ενας απλος μηχανισμός (λειτουργεί παράλληλα και ανεξάρτητα με το abs) και αναλόγος με την μετατόπιση φορτίου προς τα εμπρός, λόγο φρεναρίσματος, "κόβει" τα φρένα στους πίσω τροχούς. Αυτο το σύστημα υπάρχει απο τότε που μπήκαν φρένα στα οχήματα, διοτι με το παραμικρό φρενάρισμα και την ματατόπιση ΕΜΠΡΟΣ του βάρους του οχηματος, η ουρά του αυτοκίνητου θα διέγραφε τρελα τόξα και θα προσπερνούσε την μούρη στις στροφές με φρένα και όχι μονο... Ο κατανεμητής πέδησης υπάρχει ακόμα και σήμερα, αλλιώς σε κάθε φρανάρισμα θα "εμπαινε" το abs, απλα σήμερα ειναι ηλεκτρονικός, είναι αυτό που λένε EBD (electronic brake differencial), αν έχετε παρατηρήσει σε διάφορα διαφημιστικά φυλλάδια. Ας έρθουμε, όμως στο θέμα μας, το χειρόφρενο λειτουργεί στους πίσω συνήθως, τροχούς και είναι χειροκίνητο. Αν "δέσει" δηλαδή, μια ντίζα κρατά τις σιαγώνες σφυχτα. Το "μάτι" του ABS σε αυτήν την περίπτωση, "βλέπει" (εννοείται ο,τι τρέχουμε στο δρόμο και τραβάμε χειρόφρενο, χωρίς να πατάμε φρένο) οτι οι τροχοί έχουν μπλοκάρει, αλλα δεν μπορεί να επαιμβει στη ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ντίζα. Το abs μπορεί να επαιμβει ΜΟΝΟ στην αντλια των φρένων, η οποία φρενάρει τους τροχούς όταν εμεις παταμε το πενταλ του φρένου με το πόδι (ουσιαστηκα, το abs παρακούει την εντολή μας για φρεναρισμα και απλά χαλαρώνει την πίεση στα φρένα, άσχετα αν εμεις πατάμε τερμα το πενταλ). Οταν λοιπόν, ο φιλος μας τράβηξε το χειρόφρενο και αισθάνθικε το abs να λειτουργει, αυτο όντος λειτουργούσε, αλλα χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα. Επίσης, όλες σχεδον οι bmw και τα Ε36, έχουν κατανομή βάρους στους 2 άξονες 50-50. δηλαδή, μισο βάρος στον πίσω άξονα και το αλλο μισό στον εμπρός (λίγα αυτοκίνητα παραγωγής ακομα και σήμερα έχουν 50-50 κατανομή βάρους στους 2 άξονες.), σε αυτην την περίπτωση τα πίσω φρένα, ο κατανεμητής πέδησης και το abs είναι πόλυ σημαντικό να υπάρχουν και να λειτουργούν σωστά, αφου και τα ΠΙΣΩ φρένα συνεισφέρουν σημαντικα κατα την πέδηση. Τα Ε36 με δίσκους πίσω, εχουν εσωτερικά μικρά ταμπούρα για το χειρόφρενο, αν κινούμαστε με το χειρογφρενο δεμενο, αυτα είναι που φθίρονται, το υπόλοιπο σύστημα πέδησης δεν επιρρεάζεται.
Δεν θέλω να κουράσω αλλο και ευχαριστώ όσους με διάβασαν!! Ελπίζω να βοήθησα...

πολύ καλός φίλε μου!!!

Dinos
18-08-08, 21:49
είναι αυτό που λένε EBD (electronic brake differencial), \

Μία "διόρθωση" EBD = ELECTRONIC BRAKE DISTRIBUTION.

apostdimo
18-08-08, 23:49
Φίλε Dinos, thanx για την διόρθωση...

bimmer-corfu
19-08-08, 07:50
Ευχαριστούμε!

EddyMerfy
27-08-08, 00:36
έχεις μεγάλο άδικο το abs δεν δουλεύει με το χειρόφρενο , έχω abs και κάνω χειρόφρενα να μπω σε καμια καλή στροφή και ποτε δεν δούλεψε το abs .


και να πηγαίνεις με 200 και να τραβήξεις χειρόφρενο δεν μπαίνει πάλι το abs . είναι ντίζα δεν έχει καμια σχέση με τα υγρά !!δεν είναι honda που το έχει πάνω στη δαγκάνα το χειρόφρενο !




:king:

BladeGT
27-08-08, 02:14
παιδια δεν ξερω... δεν ξερω αν το κανε το abs bbs cps και οτι αλλο... εγω ξερω οτι εν κινηση ακουγοτανε ενα κλακ και το χειροφρενο το περνες στο χερι λες και κοπηκε η ντιζα... δεν ειπα οτι μπλοκαρανε τροχοι η κατι ποτε που να μπλοκαρουν με τους συαγονες..δυσκολο..παντως πριν το κανε κ τωρα οχι :P

thanassis
27-08-08, 11:02
φίλε μάλλον θα πρέπει να τσεκάρεις τις σιαγόνες σου γιατί αλλιώς θα φας το ταμπούρο του χειρόφρενου.... μήπως δεν έπιανε καλά και τώρα πιάνει??? αλλά abs δεν μπαίνει και είναι παράξενο αυτό που λες, κανονική συμπεριφορά είναι να κάνει όπως τα χειρόφρενα όλων των αυτοκινήτων

BladeGT
27-08-08, 11:17
οχι ανεκαθεν σε σταση επιανε μια χαρα ....το θεμα ξαναλεω ειναι οτι και σε αλλη bmw το κανει αυτο..εν κινηση κανει ενα τακ και σαν να κοβεται η ντιζα κοβει το χειροφρενο..καποια μαγκια του συστηματος ειναι...την οποια δεν θυμαμαι σε ποιο αλλα την εχω δει και σε αλλο αμαξι...:O

blaze ocean
29-08-08, 08:40
αν πατας φρενο και τραβηξεις χειρεφρενο πιανει το abs
μονο με χειροφρενο δεν πιανει

DaywalkeR
29-08-08, 08:57
Αυτο το "κλακ" που ακουγες ισως να ειναι και προβληματακι με την δαγκανα του χειροφρενου, με τα χρονια και την χρηση μαζευει μακα, πουρι ή οπως αλλιως θελεις πες το με αποτελεσμα να κολλαει πανο στο δισκακι του χειροφρενου και πολυ απλα οταν ξεκολαει να κανει αυτον τον ηχο, απο προσωπικη εμπειρια με παρομοιο ηχο ("κλακ") που αργησα να αντιληφθω απο που προερχοταν εφαγα και τακακι και δισκο

BladeGT
29-08-08, 10:17
:S :S :S θα με τρελανετε :S
το εχω δει λεμε και σε αλλα αμαξια ...λολ
το συγκεκριμενο κλακ δεν το κανει οταν ζοριζετε...δοκιμασμενα το κανει οταν τα χλμ ξεπερνανε τα 20-25 εν κινηση...με 30 πηγαινα και δοκιμασα να το τραβηξω και το εκανε..με κατω απο 20 δεν το κανει..

ni19852003
29-08-08, 10:34
παιδια δεν ξερω... δεν ξερω αν το κανε το abs bbs cps και οτι αλλο... εγω ξερω οτι εν κινηση ακουγοτανε ενα κλακ και το χειροφρενο το περνες στο χερι λες και κοπηκε η ντιζα... δεν ειπα οτι μπλοκαρανε τροχοι η κατι ποτε που να μπλοκαρουν με τους συαγονες..δυσκολο..παντως πριν το κανε κ τωρα οχι :P

Ακριβώς το ίδιο έχω παρατηρήσει και στο δικό μου 316 που φοράει άξονα πίσω απο 318is.

MeLcompact
29-08-08, 12:39
Λοιπόν το ίδιο με τον Blade έχω διαπιστώση κ εγώ.
Μια μέρα πήγαινα με 20 kms και σήκωσα χειρ/νο (χωρις να το θέλω) κ ακούστικε ένα κλακ.
Μέτα από καιρό πήγα να ξεπαρκάρω και εκεί που έκανα όπισθεν δεν κατέβασα καλά το χειρ/νο κ έκανε το ίδιο κλακ. Κ άλλη μια φορά που πήγαινα με 5kms στο γκαραζ του σπιτιού μ το σήκωσα κ έκανε το ίδιο... τώρα αυτο τι είναι δεν ξερω... Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα...

Inferno
29-08-08, 13:07
Παιδιά, το παραπάνω ισχύει και για μένα, το κάνει και το Ζ3 μου και το Ε36 μου από όταν το είχα πρωτοπάρει κιόλας και με όσους έχει τύχει να το συζητήσω το κάνει σε όλα τα 36.. Πιο πολύ με καποιο σύστημα ασφαλείας μου μοιάζει πάντως γι'αυτό και το κάνει πάνω από τα 20-25 km/h.

stefanos_cool
29-08-08, 16:44
Λοιπόν το ίδιο με τον Blade έχω διαπιστώση κ εγώ.
Μια μέρα πήγαινα με 20 kms και σήκωσα χειρ/νο (χωρις να το θέλω) κ ακούστικε ένα κλακ.
Μέτα από καιρό πήγα να ξεπαρκάρω και εκεί που έκανα όπισθεν δεν κατέβασα καλά το χειρ/νο κ έκανε το ίδιο κλακ. Κ άλλη μια φορά που πήγαινα με 5kms στο γκαραζ του σπιτιού μ το σήκωσα κ έκανε το ίδιο... τώρα αυτο τι είναι δεν ξερω... Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα...


Άσχετο...αλλά τι εννοείς όταν λές σήκωσα χειρ/νο (χωρις να το θέλω);;

dreamserfer
01-09-08, 17:46
akou den exeis kanei zimia,an eixe kaei to otidipote tha eixes endijh sto kantran(!)kane ena riset se kapi ejoysiodotimeno servise

KOSTO
02-09-08, 19:29
το κλακ ακουγεται αλλα δεν ενεργοποιητε το abs. η μονη περιπτωση ειναι να εισαι ηδη φρεναριστος κ με το εξτρα φρεναρισμα του πισω αξονα λογο χειροφρενου να προβλεψει μπλοκαρισμα κ να μπει το συστημα.απο κει κ περα ειναι δοκιμασμενο σε ολες τις φασεις κ μη ξεχνατε οτι το χειρο ειναι ταμπουρο ακομα κ σε δισκοφρενους αξονες!!!

KOSTO
02-09-08, 19:30
το κλακ ακουγεται αλλα δεν ενεργοποιηται το abs. η μονη περιπτωση ειναι να εισαι ηδη φρεναριστος κ με το εξτρα φρεναρισμα του πισω αξονα λογο χειροφρενου να προβλεψει μπλοκαρισμα κ να μπει το συστημα.απο κει κ περα ειναι δοκιμασμενο σε ολες τις φασεις κ μη ξεχνατε οτι το χειρο ειναι ταμπουρο ακομα κ σε δισκοφρενους αξονες!!!

mitsos_chania
02-09-08, 19:31
Άσχετο...αλλά τι εννοείς όταν λές σήκωσα χειρ/νο (χωρις να το θέλω);;

ελα μου ντε:smashtard

KOSTO
02-09-08, 19:33
να το ξαναπω? just kiding