PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το m3 Ε46


teomaz
03-05-05, 19:16
γεια χαρα παιδια. χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη. εχω ενα προβλημα με τις στροφες του κινητηρα.εκει που πηγαινα κανονικα στο δρομο εξω απο την Λαμια, ανοιγω με 3η και ξαφνικα μου κοβει ο κινητηρας αποτομα. πανω σε προσπεραση! γονατισε το αμαξι...
κανονικα σε λειτουργα ο κινητηρας αλλα μεχρι 4000 στροφες . κανω στην ακρη σβηνω και ξανα βαζω μπροστα. ολα οκ. παω μιας και ηταν ο δρομος μου στην bmw στη λαμια. το βαζουν στο διαγνωστικο και μου λενε οτι το εκανε διοτι βρηκε το ρεζερβουαρ αδειο.το ειδα και εγω ,το εγραφε το μηχανημα. βενζινα ειχα ομως πανω απο την μεση. Φευγω και στον δρομο τα ιδια .πανω απο 6000 στροφες στοπ.
ξερει κανεις τιποτα ή υποψιαζεται κατι.

vasilis-E36
03-05-05, 19:46
xwris na eimai mixanikos mallon ipopsiazomai to floter tou rezervouar mias kai se ena X5 4.6is pou iparxei stin oikogeneia mas eixe dimiourgisei provlimata...edeixne gemato kai to autokinito den epairne mpros...pige sinergeio kai ekei mou kopike i anasa otan eipan se mia fasi oti xtipise to moter....

afou to eidan kalitera evalan ligi venzini k ksanapire mprosta kanonika

de sou lew oti einai kati tetoio alla anefere to sto mixaniko sou!

sorry alla to pc pou eimai twra den exei ellinika!

manosm3
03-05-05, 19:47
Ποιας χρονολογιας ειναι το Μ3 σου; εχεις κανει το recall που ειχαν ανακοινωσει για τις μπιελες;

bmwfan
03-05-05, 23:20
Η βλαβη ελεγε οτι μπηκε σε προγραμμα αναγκης για προστασια του καταλυτη λογω αδειου ρεζερβουαρ;

Strax
03-05-05, 23:54
Αυτό που έγινε είναι ότι το αμάξι μπήκε σε safe mode. Μια πολύ πιθανή αιτία είναι να μην έχεις κλείσει καλά την τάπα του ρεζερβουάρ ή το πορτάκι. Για έλεγξέ το!

teomaz
04-05-05, 09:04
εχω αλλαξει μεταλλα.ολα οκ. δεν θυμαμαι να ελεγε κατι για προστασιατου καταλυτη.M STRAX τωρα που το λες πριν το παθω για πρωτη φορα ειχα βαλει βενζινη στον ΄΄ΛΕΒΕΝΤΗ ΄΄( 40 χιλιομετρα πριν μου παρουσιαστει το προβλημα) και μου λεει το παιδι εκει οτι ειναι η ταπα ανοικτη. την εκλεισα εγω φευγοντας. γιατι μου το κανει παλι´;

Strax
04-05-05, 10:15
Όταν είναι η τάπα ανοίγει συνήθως και το λαμπάκι του κινητήρα! Πάντως έχει συμβεί σε πολλούς το συγκεκριμένο και για αυτό πήγε εκεί το μυαλό μου. Εσένα σου έχει ανάψει το λαμπάκι? Η απλά το κατάλαβες επειδή μπήκε το αμάξι σε safe mode?

teomaz
04-05-05, 11:32
ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ , ΟΥΤΕ ΛΑΜΠΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ , ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ...
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ , ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΜΗΠΩΣ;

Strax
04-05-05, 11:51
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τα λάδια. Κάποιος αισθητήρας διέγνωσε κάτι λάθος και μπήκε σε safe mode. Σου σβήσαν τις βλάβες στην BMW στη Λαμία? Αφού στο ξανακάνει, θα πρότεινα να πας να δεις μήπως δείξει κάτι παραπάνω το διαγνωστικό. Το πιο πιθανό είναι κάποιος αισθητήρας να τα έχει παίξει ή κάτι να μην είναι σωστό στο σύστημα παροχής καυσίμου γενικότερα.

PIT
04-05-05, 11:51
Εγω με ενα 320ci Ε46 ειχα το ιδιο προβλημα και τελικα υπηρχε προβλημα στην αντλια βενζινης που και αλαχθηκε , μετα ομως απο 6 μηνες περιπου το προβλημα εμφανιστικε ξανα και αλαξα παλι αντλια και τα ρελε και απο τοτε ολα ΟΚ (εχουν περασει 3,5 χρονια απο τοτε).

greekm3
04-05-05, 13:49
O STRAX EXEI MAΛΛΟΝ ΔΙΚΙΟ..ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΑΥΣΙΜΟΥ..ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΤΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΤΗΝ ΜΙΑ ΗΤΑΝΕ Η ΤΡΟΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ

madsex
04-05-05, 14:05
Μου εχει συμβει και εμενα και το διαγνωστικο δεν εβγαζε τιποτα.
Τελικα τα ειχε παιξει ο αισθητηρας αερα (ΜΑF) που ειναι πανω στο φιλτροκουτι και αφου τον αλλαξα ολα οκ!
Για κοιτα το αυτο... :calm:

teomaz
06-05-05, 08:32
madsex το βρηκες.! το βαζω στο διαγνωστικο ...τιποτα . το παει βολτα ...τιποτα . αλλαζω μετρητη αερα...... και παει αερας το κουκλί μου. ακανα και 150 χιλιομετρα μετα για δοκιμη και ολα οκ. ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλές σας.

saul m3
03-01-10, 03:14
καμενη φλατζα κεφαλησ η κορμου ειναι φιλε.

cap10
03-01-10, 03:36
βασικα χρονια καλα !καλη μπλε χρονια!μηπωσ δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα που λετε??μηπωσ φταει ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ???γιατι κατι ακουσα για τον τυπο.....οτι ειναι μουφα η βενζυνα του....

kefalismos
03-01-10, 05:35
Το ιδιο σύμπτωμα σε 520 και τελικά ήταν αισθητήρας στροφών. Το έκανε μια τώρα κ μια τότε το πρόβλημα. Δες το και αυτό , ποτέ δε ξέρεις. (Δηλαδή ο κινιτήρας έσβηνε και ξανάπερνε στιγμιαία και φυσικά μόνο στο ζόρισμα )

EVANGELOS
04-01-10, 20:10
το θρεντ έχει ανοιχτεί πριν από ΠΕΝΤΕ (5) ΧΡΟΝΙΑ !!!! άνευ νοήματος πλέον τα ρηπλαίς !!!