PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 320i Coupe


geobas
25-08-08, 19:51
Χαιρετώ τους ομοιοπαθείς με τις μπέμπες τους και μη.
Νέος στο forum , είμαι από εκείνους που πιστέυουν ότι η επιλογή αυτοκινήτου είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και έχει ένα σωρό παραμέτρους που δεν είμαι εδώ γιά να σχολιάσω.
Προσωπικά μπήκα στο club πριν από 3 1/2 χρόνια με την 316ci coupe (έχω αδυναμία στα coupe ) . Πριν από τρείς μήνες την αντάλλαξα με την νέα Ε92 320i coupe καταβάλοντας την διαφορά .
Το να παινέψω το σπίτι μου (αυτοκίνητο) το θεωρώ άτοπο . Θα ήθελα όμως να ακούσω απόψεις γιά το συγκεκριμένο από πιό έμπειρους από εμένα .

bimmer-corfu
25-08-08, 20:17
Με γειά το αμάξι. Βάλε φωτογραφία να το δούμε.

Έχω παραγγείλει 320 Ε92 exclusive + κάποια ακόμα extra. Πήγε 48.000 και πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσα λεφτά αυτό το αμάξι. Πολύ καλό αμάξι αλλά όχι για τόσα λεφτά κατά τη δικιά μου πάντα άποψη.

Πριν ρωτήσεις γιατί το παράγγειλα θα σου πω και εγω για τους υποκειμενικούς λόγους που ανέφερες και μας έχουν πάρει τα μυαλά...

bimmer-corfu
25-08-08, 20:19
Διάβασε αυτό το πολύ καλό thread που έχει τα πάντα για Ε92 και ξεκίνησε ο Chalyps

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8977

Aceman1925
26-08-08, 02:13
καλοριζικο φιλε μου.Περιμενουμε φωτο

geobas
26-08-08, 11:25
Διάβασε αυτό το πολύ καλό thread που έχει τα πάντα για Ε92 και ξεκίνησε ο Chalyps

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8977

Διάβασα με προσοχή το thread και οι εντυπώσεις μου μετά από 7500 χ/μετρα δεν διαφέρουν . Μετά από μιά εκδρομή στα Ζαγοροχώρια και στα Τζουμέρκα δεν νομίζω ότι
κανένα άλλο αυτοκίνητο θα μου έδινε τόση ικανοποίηση . Αλλωστε τα φιλαράκια που ακολουθούσαν με Merc CLK και Astra (180hp!!) τα βρήκαν κάπως σκούρα να κρατήσουν
το ρυθμό μου (και δεν είμαι δα και κανένας ραλλιάρης) .
Εκείνο όμως που μου δίνει μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν στην παραλιακή σε κάποιο φανάρι πέσει δίπλα μου καμιά Merc , χαζέβουνε τη μπέμπα και ξεχνούνται όταν ανάβει το πράσινο .

mixalhs
26-08-08, 11:39
Με γειά το αμάξι. Βάλε φωτογραφία να το δούμε.

Έχω παραγγείλει 320 Ε92 exclusive + κάποια ακόμα extra. Πήγε 48.000 και πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσα λεφτά αυτό το αμάξι. Πολύ καλό αμάξι αλλά όχι για τόσα λεφτά κατά τη δικιά μου πάντα άποψη.

Πριν ρωτήσεις γιατί το παράγγειλα θα σου πω και εγω για τους υποκειμενικούς λόγους που ανέφερες και μας έχουν πάρει τα μυαλά...

Μετα που θα το παρεις στα χερια σου το αυτοκινητο πιστευω οτι θα αλλαξεις γνωμη για το αν τα αξιζει τα λεφτα του.
Οπως και να εχει καλοταξιδο και σε εσενα και στον νεο μας φιλο!

bill987
26-08-08, 12:47
Επειδή την έχει ένα φιλαράκι μου, όποτε την βλέπω χαζεύω!!

Από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα που έχει βγάλει η BMW κατά την γνώμη μου!

Καλοτάξιδο φίλε!

geobas
26-08-08, 12:55
Με γειά το αμάξι. Βάλε φωτογραφία να το δούμε.

Έχω παραγγείλει 320 Ε92 exclusive + κάποια ακόμα extra. Πήγε 48.000 και πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσα λεφτά αυτό το αμάξι. Πολύ καλό αμάξι αλλά όχι για τόσα λεφτά κατά τη δικιά μου πάντα άποψη.

Πριν ρωτήσεις γιατί το παράγγειλα θα σου πω και εγω για τους υποκειμενικούς λόγους που ανέφερες και μας έχουν πάρει τα μυαλά...

Δεν ξέρω αν ανέβηκαν οι τιμές μετά την παραγγελία μου , αλλά εμένα μου πήγε 47.500 το exclusive , sparkling graphite , σαλόνι δέρμα off-white , ηλιοροφή , ζάντες 10ακτινες ,
χρώμια της 335 περιφερειακά στα πλαϊνά παράθυρα , και χρώμια στα grill των νεφρών .

Οπως προαναφέρθηκε όταν με το καλό το οδηγήσεις σίγουρα θα διαπιστώσεις ότι έδωσες αυτά τα χρήματα γιά ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο .

Περιμένουμε και είμαι βέβαιος πως θα΄χουν ενδιαφέρον οι υποκειμενικοί λόγοι της επιλογής σου .

JuNiOr_
26-08-08, 13:02
καλοταξιδη φιλε..οσο την εχεις τοσο περισσοτερο θα κολλας και θα τη κοιταζεις!

nomtal
26-08-08, 13:07
Καλοτάξιδο, να το χαρείς

bimmer-corfu
26-08-08, 13:34
Φίλε Geobas μια αύξηση περίπου 750 Ευρώ πήρε στο τέλος Ιουνίου.
Εμένα εκτός από τα αξεσουάρ exclusive (Μπεζ Δέρμα κτλ) έχει γκρι μεταλλικό χρώμα space gray, Οροφή, ηλεκτρικό κουρτινάκι, χρώμια στα grill των νεφρών, ζάντες σχέδιο 185 και συναγερμό.
Ήθελα σπορ καθίσματα αλλά τα λεφτά για τα καθίσματα πήγαν στην αύξηση της βασικής τιμής κλαψ κλαψ

Οι υποκειμενικοί λόγοι μου είναι: 1) Είμαι κολλημένος με τις μπέμπες 2) Με τρέλανε ο σχεδιασμός της Ε92 τη πρώτη φορά που είδα μια. ΠΟΤΕ δεν είχα φάει τόσο μεγάλο κόλλημα που να οφείλετε σε σχεδιασμό από αμάξι με γήινη τιμή.

Τα παραπάνω με έκαναν να πάω απο σεντάν σε κουπέ (αν και θα κρατήσω την Ε46 μου) παρόλο που έχω οικογένεια με 2 παιδιά.

Στερημένος απο BMW δεν είμαι είναι η αλήθεια γιατί στην ευρύτερη οικογένεια μου είχαμε απο Ε30, Ε36, Ε46, Ε28, Ε39 μέχρι Χ3 και Ε90. Η φωτογραφία δείχνει τα αμάξια μας το 2005, ναι, δεν είναι απο συνάντηση του bmw-motorsport.gr !!!
Όμως αυτό που έπαθα όταν είδα Ε92 πρώτη φορά είναι που με κυνηγάει ακόμα...

JuNiOr_
26-08-08, 16:35
lol κορυφαια φωτο..του στυλ"βρειτε και κερδιστε ποσα 36αρια υπαρχουν μες στη φωτο":drive2:

bimmer-corfu
26-08-08, 17:21
XAXAXA Σωστός! Αφού έθεσες ερώτηση είναι 2 τα 36άρια. Το τρίτο και το πέμπτο αμάξι μετρώντας απο τη μεριά της 5άρας.
Το μπορντό έφυγε και στη θέση του αγοράστηκε 316 Ε90 και Χ3 2.0
Το άλλο έφυγε για την Ε92 που ακόμα δεν έχει έρθει...

geobas
26-08-08, 20:11
Φίλε Geobas μια αύξηση περίπου 750 Ευρώ πήρε στο τέλος Ιουνίου.
Εμένα εκτός από τα αξεσουάρ exclusive (Μπεζ Δέρμα κτλ) έχει γκρι μεταλλικό χρώμα space gray, Οροφή, ηλεκτρικό κουρτινάκι, χρώμια στα grill των νεφρών, ζάντες σχέδιο 185 και συναγερμό.
Ήθελα σπορ καθίσματα αλλά τα λεφτά για τα καθίσματα πήγαν στην αύξηση της βασικής τιμής κλαψ κλαψ

Οι υποκειμενικοί λόγοι μου είναι: 1) Είμαι κολλημένος με τις μπέμπες 2) Με τρέλανε ο σχεδιασμός της Ε92 τη πρώτη φορά που είδα μια. ΠΟΤΕ δεν είχα φάει τόσο μεγάλο κόλλημα που να οφείλετε σε σχεδιασμό από αμάξι με γήινη τιμή.

Τα παραπάνω με έκαναν να πάω απο σεντάν σε κουπέ (αν και θα κρατήσω την Ε46 μου) παρόλο που έχω οικογένεια με 2 παιδιά.

Στερημένος απο BMW δεν είμαι είναι η αλήθεια γιατί στην ευρύτερη οικογένεια μου είχαμε απο Ε30, Ε36, Ε46, Ε28, Ε39 μέχρι Χ3 και Ε90. Η φωτογραφία δείχνει τα αμάξια μας το 2005, ναι, δεν είναι απο συνάντηση του bmw-motorsport.gr !!!
Όμως αυτό που έπαθα όταν είδα Ε92 πρώτη φορά είναι που με κυνηγάει ακόμα...

Κάποιες φορές πιθανόν εκείνο το κλισέ "υποκειμενικοί λόγοι επιλογής αυτοκινήτου" μπορεί να το συνοψίσει κανείς σε μιά λέξη . ΕΠΑΘΑ .
Είχα ακούσει γιά την Ε92 , είχα δει φωτογραφίες , δεν είχα πολυεντυπωσιασθεί , άλλωστε ήμουν ικανοποιημένος για 3 χρόνια με την 316ci exclusive (silver με μαύρα δερμάτινα
καθίσματα και άλλα καλούδια , λίγο αδυνατούλα !! αλλά κουκλίτσα ) .
Πάω στο Σπανό γιά λάδια , λέω ας δώ το φίλο μου αρχιπωλητή στην έκθεση . Μπαίνω στην έκθεση και προχωράω πρός το γραφείο του, και ξαφνικά ΜΕΝΩ .
Ο Μιχάλης φωνάζει <καλώς τον Γιώργο , τι έγινες σε χάσαμε >.
Εγώ έχω ΜΕΙΝΕ , έχει κρεμάσει και η γλώσσα μου , έχουν γουρλώσει τα μάτια μου , και δεν χορταίνω αυτό που βλέπω .
Χρώμα μεταλλικό sparkling Graphite , σαλόνι μπεζ/ασπρο . Την φέρνω βόλτα από 1 o'clock ΠΑΘΑΙΝΩ , στο πλάϊ ΟΝΕΙΡΟ , από 5 o'clock ρε τι deriere είναι αυτό .
Ρίχνω μιά ματιά μέσα , λιτή , εργονομική χλιδή , ακατάλληλη γιά νεοΕλληνες και αραπάδες του Περσικού κόλπου . Αποφασίζω ότι έγινα ρεζίλι των σκυλιών και πάω στον Μιχάλη .
- Γειά σου Μιχάλη , πόσο το εργαλείο ?
Παραγγέλνει καφέ ο Μιχάλης , τόσο το εργαλείο , τόσο οι έξτρα απαιτήσεις μου , τόσο θα πάρει την ασημένια , βρίσκουμε τα νούμερα , συμφωνούμε .
Εχω όμως κι' ένα έτερον ήμισυ . Δεν γίνεται να το αγνοήσουμε . Είναι Δευτέρα μεσημέρι . Λέω του Μιχάλη θα έρθουμε το απόγευμα . Μπαίνει στο κόλπο .
Πάω σπίτι , κανονίζω να βγούμε γιά καφέ το απόγευμα , στην επιστροφή πάω από Συγγρού λέω στη συμβία .
- Πάμε από τον Σπανό να δούμε την καινούρια μπέμπα .
- Πάλι θες να αλλάξεις αυτοκίνητο , μιά χαρά είναι αυτό που έχουμε .
Anyway , πάμε μπαίνουμε στην έκθεση , προχωράμε πρός το Μιχάλη και ξαφνικά ακούω :
- Ουάουουουου . Αυτό είναι αυτοκίνητο .
Είναι η γυναίκα μου βέβαια η οποία σημειωτέον δεν ενθουσιάζεται με τίποτα . Και διαμαντένιο κολιέ να της πάρεις θα σου πει ένα απλό "ωραίο είναι"
Την Παρασκευή το πήρα . Και να πω την αμαρτία μου . Ακόμα δεν έχω χορτάσει να την βλέπω . Και το ωραιότερο ? Η γυναίκα μου σε γενόμενη συζήτηση λέει με καμάρι πως ήταν
δική της επιλογή . Ρε τι τραβάμε εμείς οι παντρεμένοι .

bimmer-corfu
26-08-08, 23:03
Και γω σε έκθεση την είχα δεί πρώτη φορά και έμεινα.
Πάντως είσαι τυχερός με τη γυναίκα σου γιατί η δικιά μου ακόμα το μόνο που γουστάρει είναι το ίμπιζα της γιατί το κάνουν χάλια τα παιδιά και δεν τρέχει τίποτα !

sotiris 328i
27-08-08, 08:09
Καλως ηρθες φιλε!
Καλοταξιδο!

sofos 2.8i
27-08-08, 17:06
Καλοταξιδι φιλε μου.Οντως ειναι ενα ξεχωριστο και παλι κομματι της BMW,να το χαιρεσε!!!

geobas
27-08-08, 17:23
Ευχαριστώ όλους παιδιά . Δυστυχώς θα την αποχωριστώ γιά μερικές μέρες . Πάω Σαντορίνη πουρνό πουρνό . Και συχαίνομαι τους αποχωρισμούς :hello::wub:

bimmer-corfu
30-08-08, 10:25
Και ένα καλό νέο...
Πρόσφατα γνωστός μου ιδιοκτήτης Cayenne 3.2 (3.2 δεν είναι η βασική έκδοση πριν το facelift?) αγόρασε μεταχειρισμένη ενός μήνα 320 Ε92 για τη γυναίκα του (μην ακούω σχόλια).
Είναι λοιπόν παραπάνω απο ενθουσιασμένος και θεωρεί ότι είναι καλύτερο αμάξι σε επιδόσεις και οδική συμπεριφορά. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι έχει συνηθίσει αυτόματο κιβώτιο και μπερδεύετε λίγο με το χειροκίνητο της 320.
Το παράξενο είναι ότι κατά τη γνώμη του η 320 είναι γρηγορότερη και στις ανηφορικές φουρκέτες πριν το σπίτι του παρότι αποδίδει μέγιστη ισχή και ροπή αρκετά ψηλά!

Speedy
30-08-08, 10:44
Καλως ηρθες φιλε και καλοριζικο το εργαλειο σου!!

geobas
02-09-08, 14:11
Επειδή δεν ξέρω που να αποτανθώ και θέλω να βάλω στο garage μερικές φωτος μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί μου βγάζει Database error .
Οι φωτος είναι 480x360

Chalyps
02-09-08, 14:43
Welcome φίλε μου!
Ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχει αλλο ενα thread που εξυμνεί την ύπαρξη του Ε 92 2.0.
Πρόκειται για αμάξι κορυφή απο όποια πλευρά και να το εξετάσεις και οχι δεν συμφωνώ οτι είναι υπερεκτιμημένο.
Αρχικά ίσως ακούγεται μεγάλο το ποσό κτήσης αλλά ο χρόνος έρχεται να σε δικαιώσει για την επιλογή σου , και μάλιστα το παράδοξο είναι οτι όσο περνάν τα χρόνια και τα χιλιόμετρα τόσο πιο δικαιωμένος αισθάνεσαι για την επένδυση σου.

Georgios...
02-09-08, 14:50
Καλοταξιδο και απο μενα φιλε μου.

MeLcompact
02-09-08, 16:32
Καλοτάξιδο...
πολλά ασφαλή kms σ εύχομαι!

ΓΙΑΝΝΗΣ
02-09-08, 16:44
Καλοταξιδο φιλε και να εισαι σιγουρος οτι εκανες την καλητερη επιλογη:yippee:

geobas
02-09-08, 16:55
Τελικά για το off topic , περι φωτος στο garage , τα κατάφερα . Απλά θέλει φωτος μικρότερες από 80 kbs .

bimmer-corfu
02-09-08, 17:45
Geobas πόσο πήγαν τα χρώμια στα παράθυρα?
Επίσης, πρέπει να ξηλωθεί κάτι για να μπουν ή κουμπώνουν απο πάνω? Δεν θα ήθελα να αρχίσω με ξηλώματα...

ΓΙΑΝΝΗΣ
02-09-08, 17:55
Geobas πόσο πήγαν τα χρώμια στα παράθυρα?
Επίσης, πρέπει να ξηλωθεί κάτι για να μπουν ή κουμπώνουν απο πάνω? Δεν θα ήθελα να αρχίσω με ξηλώματα...

bimmer316 δεν νομιζω ( χωρις να ειμαι και απολυτος) οτι τα δινει στα εξτρα η bmw, ξερω οτι τα φoραει η exclusive απο το εργοστασιο και αν δεν κανω λαθος εσυ αυτο δεν εχεις παραγγηλει??. Παντως εαν τα δινει μπαινουν πανω απο τις υπαρχουσες υδροροες φορετα.

bimmer-corfu
02-09-08, 18:11
Ναι Γιάννη exclusive έχω παραγγείλει αλλά απο ότι ξέρω τα έχουν μόνο οι εξακύλινδρες και για να μπουν σε 316 ή 320 πρέπει να τα παραγγείλεις σαν ανταλλακτικό για εξακύλινδρη και όχι σαν αξεσουάρ για τετρακύλινδρη. Ευχαριστώ για την οδηγία σχετικά με την τοποθέτηση.

geobas
02-09-08, 18:13
Geobas πόσο πήγαν τα χρώμια στα παράθυρα?
Επίσης, πρέπει να ξηλωθεί κάτι για να μπουν ή κουμπώνουν απο πάνω? Δεν θα ήθελα να αρχίσω με ξηλώματα...

Δεν είναι στάνταρ στην 320ι exclusive . Εγώ τα είδα στην 335i , ίδιο χρώμα sparkling graphite στην οποία είναι στάνταρ , και τα ζήτησα . Αν θυμάμαι καλά 450 ευρώ και δώρο (τάχα μου)
τα χρώμια στα grills . Πάνε κουμπωτά .
Αποψή μου γιά τα σκούρα χρώματα είναι MUST . ΄Αλλο πράγμα .

bimmer-corfu
02-09-08, 18:22
Ναι είναι ακριβά αλλά ωραία...