PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμήρια


Σελίδες : 1 [2] 3

BMW-Racing
08-09-08, 17:37
Επειδη κ ο πρωθυπουργος κ οι υπουργοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι κ μαλιστα καποιοι εξ αυτων δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους ...γι αυτο σκεφτονται ως δημοσιοι υπαλληλοι κ δεν ξερουν τι θα πει ανεργια κ ποσο δυσκολο ειναι ο ιδιωτικος τομεας κ το ελευθερο επαγγελμα δυστυχως......Κριμα για τη χωρα που ζουμε....

VanVIC
09-09-08, 08:50
Μάγκες ήρθε η ώρα που όλοι περιμέναμε (για να αρχίσουμε να κλαίμε). Τα τεκμήρια διαβίωσης έρχονται στη ζωή μας από το 2009, αφού πλέον ελέγχθει από τον ίδιο τον πρωθυπουργό στη ΔΕΘ.

Τρεχάτε να σωθείτε (ή μάλλον να πουλήσετε). Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε το λογιστή σας. Αλλά πολύ φοβάμαι οτι αρκετοί θα καταφύγουν στη λύση της πώλησης...

Θέλω να σχολιάσω όμως κάτι που ακούγεται μέρες τώρα στο forum και το θεωρώ ... ας μην το πω καλύτερα. Ακούω πολλούς να λένε οτι θα καταθέσουν πινακίδες και κάτι τέτοια. Ήθελα λοιπόν να τους ρωτήσω: Είστε διατεθειμένοι να παροπλίσετε το αυτοκίνητό σας, να το αμπαρώσετε για πόσα χρόνια? (μήπως ξέρετε δηλαδή οτι θα ξανακαταργηθούν τα τεκμήρια σε 1-2 χρόνια?) και παράλληλα όταν θα καταλάβετε οτι δεν ξανακαταργούνται (γιατί στην Ελλάδα ως γνωστόν οτι αλλάζει, δύσκολα επανέρχεται πάλι στην αρχική του κατάσταση) να τα πουλήσετε σε τιμές κατά πάρα πολύ μικρότερες από τις σημερινές, αφού τα αμάξια σας θα είναι κατά πολύ ξεπερασμένα (ήδη έχει πλημμυρίσει ο τόπος από τη νέα σειρά E92). Και δε συζητώ καν για τους κατόχους Ε36... Αυτοί είναι η αλήθεια παιδιά και αν θέλετε το συζητάμε.

Εγώ λέω οτι ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

Πράγματι, και μόνον απο τις φήμες επανενεργοποίησης του σχετικής νομοθεσίας περί τεκμηρίων, έχουν επιρεαστεί οι τιμές των μεταχειρισμένων αλλά μήπως αυτό είναι και σκόπιμο (έστω εως εναν βαθμό) ?

Τα περί κατάθεσης πινακίδων, προσωπικά πιστευω οτι δεν τους αφορά όλους.
Αλλά αν είχες ενα αυτοκίνητο 8-9 ετών, στο οποίο έχεις ξοδέψει πολλά (και σε χρήμα αλλά και σε "ψυχή") και ξέρεις οτι αν το πουλήσεις θα πάρεις (με συγχωρείτε) τα 3 σου...

Στην δική μου περίπτωση, τώρα το δικό μου είναι 9 ετών, είναι δηλωμένο 3-λιτρο κανονικά (απο μετατροπή απο 1900) και σε ένα χρόνο θα περάσει στην κλίμακα της παλαιότητας άνω των 10 ετών.
Πάνω απο 10 χρόνια αυτοκίνητο έχει έτσι κι'αλλιώς άλλη φορολογική αντιμετώπιση απο πλευράς τεκμηρίων.
Δεδομένου οτι το συγκεκριμένο αμάξι θέλω να το κρατήσω (και εφόσον έχω και εταιρικό για να μετακινούμαι), προτέιμώ να το φυλάξω στο garage μου για χρόνο και μετά να το ξαναβγάλω στο δρόμο.
Στην δική μου περίπτωση, προκειμένου να μην το πουλήσω, προτειμώ να το κάνω "γλάστρα" και να το βλέπω να το καμαρώνω...
Αν ισχύσουν τα τεκμήρια (όπως παλιά) και το πουλήσω, θα εισπράξω το πολύ 10-13 χιλιάδες ευρώ (όπως τιμές Γερμανίας).
Αν σκεφτείς οτι μου έχει κοστίσει πάνω απο 65, καταλαβαίνεις οτι δε λέει, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι η αγορά οφείλει να ακολουθήσει την δική μου τρέλα και να πληρώσει τα "γούστα" μου.

Πιστευω οτι στην δική μου "φάση" βρίσκονται πολλοί ομοϊδεάτες, "συναγωνιστές", κάτοχοι (ειδικά οι κάτοχοι BMW), οι οποίοι, αυτές τις μέρες προβληματίζονται ανάλογα.

Σχετικά με το αν θα ξανακαταργηθεί αυτό που πάει να επαναφέρει η κυβέρνηση, επέτρεψέ μου να πιστευω οτι όταν πλησιάσουν οι εκλογές, "ξαφνικά" θα ξανακαταλάβουν οτι ο σχετικός νόμος δεν...

saikoE39
09-09-08, 09:23
Αν γινει καταθεση....δεν ειναι αναγκη να γινει για ενα χρονο,,,,
Πχ 6 μηνες αν τις καταθεσεις.....αυτο υπολογιζεται και εχει μειωση στην φορολογια...!!!!
Αυτο μπορουν να το κανουν οσοι εχουν και 2ερο αυτοκινητο και εχουν το αυτοκινητο γκομενα τους και δεν εχουν σκοπο να το σκοτωσουν.....εγω ειμαι ενας απο αυτους.....!!!!

bill987
09-09-08, 09:24
Εγώ λέω οτι ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

Πράγματι, και μόνον απο τις φήμες επανενεργοποίησης του σχετικής νομοθεσίας περί τεκμηρίων, έχουν επιρεαστεί οι τιμές των μεταχειρισμένων αλλά μήπως αυτό είναι και σκόπιμο (έστω εως εναν βαθμό) ?

Τα περί κατάθεσης πινακίδων, προσωπικά πιστευω οτι δεν τους αφορά όλους.
Αλλά αν είχες ενα αυτοκίνητο 8-9 ετών, στο οποίο έχεις ξοδέψει πολλά (και σε χρήμα αλλά και σε "ψυχή") και ξέρεις οτι αν το πουλήσεις θα πάρεις (με συγχωρείτε) τα 3 σου...

Στην δική μου περίπτωση, τώρα το δικό μου είναι 9 ετών, είναι δηλωμένο 3-λιτρο κανονικά (απο μετατροπή απο 1900) και σε ένα χρόνο θα περάσει στην κλίμακα της παλαιότητας άνω των 10 ετών.
Πάνω απο 10 χρόνια αυτοκίνητο έχει έτσι κι'αλλιώς άλλη φορολογική αντιμετώπιση απο πλευράς τεκμηρίων.
Δεδομένου οτι το συγκεκριμένο αμάξι θέλω να το κρατήσω (και εφόσον έχω και εταιρικό για να μετακινούμαι), προτέιμώ να το φυλάξω στο garage μου για χρόνο και μετά να το ξαναβγάλω στο δρόμο.
Στην δική μου περίπτωση, προκειμένου να μην το πουλήσω, προτειμώ να το κάνω "γλάστρα" και να το βλέπω να το καμαρώνω...
Αν ισχύσουν τα τεκμήρια (όπως παλιά) και το πουλήσω, θα εισπράξω το πολύ 10-13 χιλιάδες ευρώ (όπως τιμές Γερμανίας).
Αν σκεφτείς οτι μου έχει κοστίσει πάνω απο 65, καταλαβαίνεις οτι δε λέει, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι η αγορά οφείλει να ακολουθήσει την δική μου τρέλα και να πληρώσει τα "γούστα" μου.

Πιστευω οτι στην δική μου "φάση" βρίσκονται πολλοί ομοϊδεάτες, "συναγωνιστές", κάτοχοι (ειδικά οι κάτοχοι BMW), οι οποίοι, αυτές τις μέρες προβληματίζονται ανάλογα.

Σχετικά με το αν θα ξανακαταργηθεί αυτό που πάει να επαναφέρει η κυβέρνηση, επέτρεψέ μου να πιστευω οτι όταν πλησιάσουν οι εκλογές, "ξαφνικά" θα ξανακαταλάβουν οτι ο σχετικός νόμος δεν...

:+1::+1:
Έτσι ακριβώς, πολλοί από εδώ μέσα έχουν ρίξει ένα κάρο λεφτά bmw μας!!
Επομένως μην κάνετε βιαστικές κινήσεις (κατάθεση πινακίδων κ.τ.λ.).
Περιμένουμε να δούμε τι θα ψηφιστεί και πράττουμε αναλόγως!!

Ήδη η διαφορά στα γκαλοπ ανάμεσα στα δύο μεγάλα κόμματα έχει εξαφανιστεί και έχει μικρύνει το ποσοστό τους!!!!!
Τώρα που βλέπουν αυτά δεν πρόκειται να περάσουν τόσο τρελά μέτρα!
Υπομονή!

snoopjohn
09-09-08, 09:32
Αλλαγή ρότας για τα τεκμήρια
09/09/2008
08:48


Μία εβδομάδα μετά από τη δήλωση του υπουργού Οικονομίας Γιώργου Αλογοσκούφη για διεύρυνση των τεκμηρίων, μέσω της επαναφοράς παλαιών, και στη σκιά έντονων αντιδράσεων, το υπουργείο Οικονομικών έδωσε διευκρινίσεις γύρω από το πώς θα επανέλθει ο τεκμαρτός υπολογισμός του φόρου.

Ειδικότερα, σύμφωνα με το υπουργείο πέραν του ότι δεν έχει ληφθεί κάποια απόφαση, στην ανακοίνωση τονίζεται χαρακτηριστικά ότι «η θέσπιση των τεκμηρίων διαβίωσης θα γίνει σε ρεαλιστική βάση και θα αφορά μόνον εκείνους που οι δηλώσεις φορολογίας των εισοδημάτων τους απέχουν σημαντικά από τα πραγματικά τους εισοδήματα».

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Πληροφορίες του Capital.gr αναφέρουν ότι στο οικονομικό επιτελείο μελετάται η αύξηση του συντελεστή απόκλισης, βάσει του οποίου ένας φορολογούμενος πληρώνει φόρο με βάση τα τεκμήρια.

Ποιος είναι ο συντελεστής απόκλισης; Πρόκειται για ένα συντελεστή, ο οποίος κρίνει αν το δηλούμενο εισόδημα αντιστοιχεί στον τρόπο διαβίωσης του φορολογούμενου ή όχι. Το παρακάτω παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό:
Έστω ότι φορολογούμενος δηλώνει ετήσιο εισόδημα 20.000 ευρώ το χρόνο. Αν, με βάση τα περιουσιακά του στοιχεία, το τεκμαρτό εισόδημα είναι πάνω από 24.000 ευρώ, δηλαδή η απόκλιση δηλούμενου-τεκμαρτού είναι πάνω από 20%, τότε ο φορολογούμενος φορολογείται με βάση το τεκμαρτό εισόδημα.

Τι αλλάζει τώρα; Η πρόταση, που έχει πέσει στο τραπέζι, είναι να διευρυνθεί αυτός ο συντελεστής και από το 20%, να φτάσει στο 30 έως και το 40%. Δηλαδή, στο παραπάνω παράδειγμα, ο τεκμαρτός τρόπος υπολογισμού του φόρου να επιβληθεί αν το τεκμαρτό εισόδημα ξεπερνά τα 26.000 ή τα 28.000 ευρώ.

Για ποιο λόγο προτείνεται αυτή η αλλαγή; Ως αντιστάθμισμα της διεύρυνσης των τεκμηρίων, που θα αγγίζουν πλέον περισσότερους φορολογούμενους. Στην ίδια πρόταση, μάλιστα, στόχος είναι η επιβολή των τεκμηρίων να «πιάσει» αυτούς που πραγματικά φοροδιαφεύγουν και όχι τους χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους, που άλλωστε δεν έχουν και πολλά περιθώρια φοροδιαφυγής και –ούτως ή άλλως– δε φοροδιαφεύγουν. Σε αυτό το πλαίσιο, η ίδια πρόταση περιλαμβάνει την επιβολή τεκμηρίου για:

- Δίδακτρα πάνω από 5.000 ευρώ το χρόνο.

- Ενοίκια πάνω από 1.000 ευρώ το μήνα.

- Ι.Χ. με βάση τους φορολογήσιμους ίππους και όχι την εργοστασιακή αξία.

- Αγορές με πιστωτική κάρτα, ξεχωριστά από τις υπόλοιπες δαπάνες και όχι συνυπολογιζόμενες με αυτές, ώστε να αποφευχθεί η διπλή φορολόγηση.

- Προτείνεται επίσης να μη μειωθεί το όριο των τετραγωνικών για την πρώτη κατοικία.

Πότε αναμένονται οι τελικές αποφάσεις; Το σίγουρο είναι ότι καμία απόφαση δε θα ληφθεί πριν από τη συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου κατά της Φοροδιαφυγής και την υποβολή προτάσεων από τους συμμετέχοντες φορείς.

Dimzan
09-09-08, 09:41
ετσι επαληθευονται οσοι ειπαν οτι οι κινησεις αυτες εγιναν για να δουν τις αντιδρασεις του κοσμου.....

αυτο που θα γινει αν καταλαβα καλα αποα αυτο το αρθρο θα ειναι να αυξηθουν οι φοροι για τα μεγαλου κυβισμου αμαξια απο 20% εως 40% αν δε σε καλυπτει το εισοδημα σου το οποιο παραμενει βλακωδες

εν αναμονη και των νεων ανακοινωσεων

ermis1975
09-09-08, 09:57
- Ι.Χ. με βάση τους φορολογήσιμους ίππους και όχι την εργοστασιακή αξία.

Επιστρέφουμε στα παλιά...σκηνικά!?

BILL007
09-09-08, 10:05
- Ι.Χ. με βάση τους φορολογήσιμους ίππους και όχι την εργοστασιακή αξία.

Επιστρέφουμε στα παλιά...σκηνικά!?

AΚΡΙΒΩΣ...Εγω δεν βλέπω καμία αλλαγή ρότας,αλλά επιβεβαίωση των προαναγγελθέντων...Αρε τι έχει να τραβήξει ο κοσμάκης(όλοι μας δηλαδή)...:lamer:

ermis1975
09-09-08, 10:11
Ελεος πια... Δε μπορούν να καταλάβουν οτι τα κυβικά δεν έχουν σχέση με την αξία και τη συντήρηση του αυτοκινήτου!? Πιο πολλά μου στοιχίζει το scouter για συντήρηση...παρα το αμαξι!!

babisbabou
09-09-08, 11:22
Η αλήθεια είναι ότι πρώτον τα σήματα που πάνε στον ουρανό θα αναγκάσουν κόσμο να αλλάξει κατηγορία σε κυβικά, μετά το τεκμήριο θα υποχρεώσουν τον κόσμο να στάξει και άλλα λεφτά ή απλά να αλλάξει κατηγοριά κυβικών...

randombk
09-09-08, 11:28
Καλα αυτη η βλακεια στο κεφαλι τους δεν εχει ΟΡΙΑ!
Ρε τα ζωα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το αμαξι τον χρονο μου στοιχιζει 200 με 300 ευρω service?δηλ οπως ολα!
Οκ καιω λιγο περισσοτερη βενζινη και πληρωνω 150ευρω ασφαλεια πιο πολυ απο τα 1600!
και σημα 220ευρω πιο πανω!
SO WHAT????????
θελω για το αμαξι μου με το ζορι 1000ευρω πιο πολλα απο ενα 1400!
Ωραια και τι εγινε???Πρεπει να δηλωνω δηλαδη σχεδον 10 εκατ τον χρονο για να το συντηρω και αυτος που εχει 1400 σχεδον 4 εκατ?
ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΒΛΑ?????????????:twak:

babisbabou
09-09-08, 12:22
Και όμως Είναι.

ermis1975
09-09-08, 12:23
Για να αντέξεις να πληρώνεις φόρους ώστε να κρατήσεις ενα αυτοκίνητο και με χρήματα που δεν είναι μαύρα χλωμό το βλέπω! Αν δηλ βγαίνει φόρος 4-5-6000 το χρόνο είναι αδύνατον να τα διαθέσεις, μιας και το εισόδημά σου δε θα καλύπτει καν το φόρο. Πχ αν βγάζεις 20 και φορολογηθείς για 80!...
Θα πουληθούν τσάμπα, και θα αγοραστούν απο εταιρίες κλπ τσάμπα. Και οκ ενας που έχει μτχ. Φαντάσου να πηρες φέτος καινούριο αμάξι πολλών κυβικών!?... Θα κλάψουμε.

b52
09-09-08, 13:49
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/plplpgpgp/alogoskoufis.jpg

:dance:

Z4ever
09-09-08, 13:57
Βλακες δεν ειναι, ξερουν πολυ καλα τι κανουν...
Το θεμα δεν ειναι να πιασουν οσους φοροδιαφευγουν και να ειναι αντικειμενικα τα κριτηρια φορολογησης αλλα να αρπαξουν οσα περισσοτερα μπορουν!!!Τι ψαχνεται τωρα αν τα κυβικα δεν ειναι αντικειμενικο κρητηριο???Δεν τους ενδιαφερει!!!Μας βλεπω να πηγαινουμε προς 1.8Τ και RX8 γωνια...:bs::bs::bs:

Speedy
09-09-08, 13:59
Βλακες δεν ειναι, ξερουν πολυ καλα τι κανουν...
Το θεμα δεν ειναι να πιασουν οσους φοροδιαφευγουν και να ειναι αντικειμενικα τα κριτηρια φορολογησης αλλα να αρπαξουν οσα περισσοτερα μπορουν!!!Τι ψαχνεται τωρα αν τα κυβικα δεν ειναι αντικειμενικο κρητηριο???Δεν τους ενδιαφερει!!!Μας βλεπω να πηγαινουμε προς 1.8Τ και RX8 γωνια...:bs::bs::bs:


Σιγα μην αλαξουμε τα αυτοκινητα μας για τον καθε ασχετο.....

BMW-Racing
09-09-08, 22:00
Σιγα μην αλαξουμε τα αυτοκινητα μας για τον καθε ασχετο.....
Δυστυχως φιλε μου καποιοι θα τα αλλαξουν εκτος κ τα μαυρα που εχουν τους περισσευουν....

ermis1975
09-09-08, 22:07
Αν κάθε χρόνο η εφορία σου έρχεται 5-6000 και δε βγάζεις μαυρα για να πληρώσεις τότε πώς απο τα 20.000πχ που δηλώνεις το χρόνο πληρώνεις 5-6 φόρο....και ζείς κιόλας? *το παράλογο του συστήματος. Εγω πάντως αν γίνει κάτι τέτοιο..δε βγαίνω. Αλλα και να έβγαινα θα ήταν σκέτη κοροιδία να τα δίνεις για να έχεις αμάξι! :shakehead

REDNECK
09-09-08, 23:10
ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ

ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΑΚΥΡΩΣΤΕ ΤΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΛΟΣ, ΝΟΜΙΜΟΣ, ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΣΟΥΧΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΚΑΤΑΘΕΣΤΕ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΕΛΩΝ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2009.

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ Η ΖΗΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΔΙΠΛΑ.

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΕ ΚΑΥΣΙΜΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ, ΚΤΛ

ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

ΦΑΝΗΣ
10-09-08, 01:04
Από ότι βλέπω τα νέα μέτρα καλώς ή κακώς προορίζονται γι αυτούς που δηλώνουν μικρά εισοδήματα,και διαθέτουν μεγάλου κυβισμού οχήματα και όχι μόνο......κάτι σαν φόρο πολυτελείας,ποθέν έσχες..ας πούμε σου λέει πώς είναι δυνατόν να βγάζεις π.χ 15000 ετησίως και να κυκλοφορείς με 3000 κυβικά,αλλά και πάλι ας κοιτάξουν πρώτα τα δικά τους τα χάλια,βουλευτές,πολιτικοί κτλπ.και μετά ας δούν τι γίνεται με την φοροδιαφυγή,γιατί το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει,αλλά ότι και να κάνουμε,πάλι ο κοσμάκης θα πληρώσει,για αυτό υπομονή,να δούμε μέχρι που θα φτάσει αυτή η κατάντια,μόνο που βλέπω τις τελευταίες 10 μέρες μετά την ανακοίνωση των τεκμήριων,να βγαίνουν σε πώληση τα 2000 και πάνω κυβικά,με πιάνει τρέλα,πάντος προβλέπεται μεγάλος πανικός,αντε να δούμε και τι θα ακούσουμε ακόμα....

330CI
10-09-08, 01:48
Ρε παιδιά, εγώ είμαι μισθωτός, χωρίς άδηλα εισοδήματα. Δηλώνω περίπου 30.000 με 2 παιδιά. Πληρώνω ήδη φόρο 6000 ευρώ περίπου, χωρίς να συνυπολογίσω τους έμμεσους φόρους (τέλη κυκλοφορίας, βενζίνες κλπ). Αγόρασα μτχ bmw μετά από αιματηρές οικονομίες, 18.000 ευρώ, και φυσικά επειδή δικαιολογώ το ποσό, θα το δηλώσω όλο. ΤΙ και από ΠΟΥ να φοροδιαφύγω;;; Αν φυσικά πηγαινα σε καινούργιο, με τα ίδια λεφτά θα έπαιρνα ή ένα πολύ καλό 1400 ή ένα 1600άρι μέτριο και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Είναι εντελώς μ@λ@κία όμως επειδή είναι "πολλά" τα κυβικά να θεωρείσαι πλούσιος και να μη λαμβάνεται υπόψη η τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου. Όπως άλλωστε δεν έχει την ίδια αξία μια bmw 2000cc με ένα Ηyundai 2000cc.
Ίσως θα έπρεπε τα όποια μέτρα να αφήνουν με κάποιο τρόπο απ'έξω τους μισθωτούς, και να τσιμπάει τους "άλλους". Γιατί φυσικά δεν είναι δυνατό να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με bmw ή merc και να δηλωνεις 8-10.000 ευρώ.
Η ουσία όμως είναι μία: ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΤΙ Μ@Λ@ΚΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ Μ@Λ@ΚΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ, ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Για τους άλλους, τους "έξυπνους" υπάρχουν πάντα τρόποι...

ermis1975
10-09-08, 07:28
Εγώ λέω το άλλο... Δηλώνεις μικρό εισόδημα και σου έρχεται ένας φόρος όσο το μισό σου εισόδημα. Πώς θα μπορέσεις να τον πληρώσεις?! Και όποιος τον πληρώσει δε φοροδιαφεύγει...? Γιατί αλλοιώς πώς θα τα βγάλει πέρα!?...

yiannis2002
10-09-08, 18:00
Αναδίπλωση Αλογοσκούφη

Νέα αναδίπλωση χθες του υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργου Αλογοσκούφη, ο οποίος στο επίμαχο ζήτημα των τεκμηρίων δηλώνει παρασκηνιακά ότι «θα είναι μετριοπαθή». Αρμόδιοι παράγοντες του υπουργείου διευκρίνιζαν χθες ότι η επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης και η διεύρυνση του «πόθεν έσχες» θα αγγίξουν ορισμένες ομάδες φορολογουμένων, με μεσαία προς υψηλά εισοδήματα, τονίζοντας πως μπορεί και να μην ισχύσουν για τα μικρά εισοδήματα ή τις μικρές περιουσίες (οχήματα, ακίνητα κ.λπ.).


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 10/09/2008

gnx
10-09-08, 18:50
Τα τεκμήρια δεν έχουν στόχο τη φοροδιαφυγή. Έχουν στόχο το χαράτσι, προκριμένου τα επόμενα δύο έτη να μαζέψουν 5 δις ευρώ και να προσεγγισουν το στοχο του ισοσκελισμενου προυπολογισμού για το 2010.

Αυτοί οι ελεύθεροι επαγγελματιες που φοροδιαφεύγουν, σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπουργείου δεν μπορεί να αγοράζουν ακριβά αυτοκίνητα, γιατι έτσι τους τσιμπά το πόθεν έσχες. Ουτε μπορούν να είναι ασύδωτοι εαν έχουν στη κατοχή τους αυτοκίνητο πολλών κυβικών, γιατί δεν μπορούν ουσιαστικά να κάνουν ανάλωση κεφαλαίου από παρελθόντα έτη.

Αυτοί που φοροδιαφεύγουν ζούν συνειδητά below the radar και τα τεκμήρια δεν μπορούν να πιάσουν αυτούς. Μπορούν όμως να πιάσουν εμάς όλους τους άλλους

EVANGELOS
10-09-08, 20:44
Τα αμάξια με φυστίκια τα πήρατε, όχι με λεφτά?

Πως γίνεται κάποιος να έχει αμάξι 40000 καινούριο και να γκρινιάζει επειδή πρέπει να δηλώσει 20000?
Δουλευόμαστε???

Η εσείς τρώτε αέρα ή εμείς που πληρώνουμε φόρο πρέπει να λέμε ευχαριστώ που πληρώνουμε και για σας...

Φίλε μου αυτό ακριβώς λέει ο κόσμος ...

αν τα τεκμήρια μπούν βάσει ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ του αυτοκινήτου τότε το συζητάμε

αν μπούν βάσει ΤΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ τότε είναι απλά γελοίο ...

Δηλαδή πρέπει να δηλώνει παραπάνω εισόδημα ο κάτοχος ενός Μ5 Ε34 3.8 Lt (ακόμα και μετατροπής δηλωμένης) που αξίζει 10 χιλ από τον κάτοχο μιας Lotus exige-s 1.8lt που αξίζει 60 χιλιάριακα ....

Προφανώς και δεν γίνεται να συντηρείς ένα F-430 με 5000 το χρόνο εισόδημα ... αλλά ο πιτσιρικάς με το 328 τι ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ... με τα ψέματα και δανεικά από φίλους το συντηρεί ....

Terry Grant
10-09-08, 20:56
Δεν καταλαβα ρε παιδια, εγω καταρχην δεν ειμαι "απλα" αλλα μαζεψα τα λεφτουδακια μου, στερηθηκα χιλια δυο πραγματα, χρεωθηκα ενα καρο και πηρα ενα Χ5, επειδη εχω κομπλεξ με το καλο αυτοκινητο, και επισης θελω να κυκλοφορω την κορη μου με ασφαλεια, δλδ πρεπει να με σκισεις??
Θα το γραψω σε καμια 2-3 ονοματα και θα παρουν το τριτο το μακρυτερο!!!
Αλλα ειναι αξιο σκεψης οτι δεν εχουν υπολογισει τους τοσους εμπορες και επιχειρισεις που βασιζονται στης πωλησεις ακριβων αυτοκινητων, που θα ειναι στην πεινα , γιατι με τα τεκμηρια πιστευω οτι η αγορα θα παγωσει!!!!

dim3
10-09-08, 21:11
Δεν ξερω αν ακουσατε τα νεοτερα οτι ο αλογοφλουφλης τα μαζευει βρεγμενος γιατι λεει οι δημοσκοπησεις κερασανε τσαι μα παρα πολυ τσαι ................αυτους που οδηγουν το αμαξι με το σημα των ολυμπιακων αγωνων...............

bardull
10-09-08, 21:14
Το κακο δεν ειναι μονο τα κυβικα του αυτοκινητου μας,αλλα το γεγονος οτι ολες οι οικογενειες εχουν και ενα δευτςρο αυτοκινητο,συνηθως χιλιαρι,που σημαινει οτι συμψηφιζονται τα κυβικα.Κλαφτα δηλαδη.Επισης θα μπουνε και οι μοτο στο κολπο.Τι να πω,περιμενω τελικο νομοσχεδιο.

Apostolos
10-09-08, 21:17
Λίγο υπομονή μέχρι τον Οκτώβριο όπου θα κατατεθεί και επίσημα για ψήφιση ο προυπολογισμός στη Βουλή μαζί με τα νέα νομοσχέδια φορολογίας που θα εφαρμοστούν το 2009..............

dim3
10-09-08, 22:07
Το κακο δεν ειναι μονο τα κυβικα του αυτοκινητου μας,αλλα το γεγονος οτι ολες οι οικογενειες εχουν και ενα δευτςρο αυτοκινητο,συνηθως χιλιαρι,που σημαινει οτι συμψηφιζονται τα κυβικα.Κλαφτα δηλαδη.Επισης θα μπουνε και οι μοτο στο κολπο.Τι να πω,περιμενω τελικο νομοσχεδιο.

Nαι ειναι προνομιο σημερα να εχεις μηχανακι!! που το βρηκες? θα φας φορο λοιπον......:chair:

randombk
11-09-08, 09:08
Paidia ta pragmata einai poly apla!
Mhn mperdeveste me logikes skepseis, prepei na skefteste san kleftes gia na tous katalabete!

Fagan ola ta lefta apo thn evrwpaikh enwsh kai twra pou h evrwpaikh enwsh tous ta zhtaei pisw gia ton logo oti TIPOTA den ftiaksane , prepei me kapoion tropo na baloun emas na ta plhrwsoume!

Sas to lew apo egkires phges!
OPWS PANTA O ELLHNIKOS LAOS THA PLHRWNEI TIS ALHTEIES OLWN!

PS:ksanalew oti an afhsoume pali na mas aftosoune kai den milisei kaneis, eimaste aksioi ths mhras mas!

PS:Admins sorry ta greeklish alla eimai Germania, MUNCHEN! :yippee: BMW FREUDE AM FAHREN !!!

jdozohchr
11-09-08, 10:35
Ρε Βαγγέλη αυτά που λες τα πιστεύεις?Εδω έχουν κάνει άλλα κι άλλα (ασφαλιστικό,παιδεία) σε αυτό θα κωλώσουν?Δεν νομίζω...Ισα Ισα με μεγάλη χαρά θα το εφαρμόσουν αφού ξέρουν ότι θα τους επιφέρει μεγάλα έσοδα...Οσο για τα πολιτικά κόστη,ξέχνα το...Είπαμε...Εδώ απο τι στιγμή που βγαίνουν εγκαθιστούν κομματικό κράτος και τελείωσε...Ούτε κόστη ούτε τίποτα...Δυστηχώς πολύ σκούρα τα πράγματα για όλους μας...

Τιμές θέλω να δω απο τα μεγάλου κυβισμού μετά απο αυτή τη φάπα...Τα βλέπω τα porsche και γενικά τα "Θεριά" να τα δίνουν τσάμπα;)Θα γελάσει και το σκυλί,απλά υπομονή...

Το θέμα είναι ότι (ντροπή μας) τον Έλληνα τον πονάει περισσότερο το αυτοκίνητο του παρά η παιδεία και το ασφαλιστικό! :screwy:

topmar
11-09-08, 10:36
..........PS:Admins sorry ta greeklish alla eimai Germania, MUNCHEN! :yippee: BMW FREUDE AM FAHREN !!!

Καλημέρα,

Κι εγώ Γερμανία είμαι φίλε (Monchengladbach) αλλά γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες, μια απλή προσθήκη γλώσσας στο πληκτρολόγιο είναι... :)

Φιλικά πάντα.....για τα ματάκια μας :):)

ermis1975
11-09-08, 11:15
Είναι πολύ φυσικό σε forum αυτοκινήτου να μας απασχολούν και να μας πονούν οι αλλαγές στα τεκμήρια τέλη κλπ. Φυσικά και το ασφαλιστικό και η παιδεία είναι σημαντικά όπως και τόσα άλλα ζητήματα. Πολλοί απο εμάς και όχι μόνο, έχουν πάρει αυτοκίνητο το οποίο μέχρι το 2004 απλά ήταν ένα όνειρο και αυτό όχι γιατί δεν μπορούσαν να το αποκτήσουν οικονομικά, αλλά γιατί τα τότε τεκμήρια τότε δε το επέτρεπαν. Επίσης φοιτητές χωρίς εισόδημα, με δανικά και δωρεές απο τους γονείς τους, πήρανε στο όνομά τους ένα μικρό αυτοκίνητο. Έτσι λοιπόν λογικό είναι να απασχολεί το θέμα κάθε έλληνα, κάθε εργαζόμενο και κάθε φοιτητή, που έχει ακόμα και 1 αυτοκίνητο!

Speedy
11-09-08, 11:22
Σημερα ακουσα στην tv οτι μπορει αυτα που λενε για τεκμηρια να μην ισχυσουν δημοσιογραφοι το ελεγαν οχι καποιος υπουργος,το θεμα ειναι η τεραστια ζημια που γινεται σε ολους!
Καλα στραβοι ειναι δεν βλεπουν καποιοι οτι υπαρχουν αλλα ποιο σοβαρα προβληματα στην χωρα??

snoopjohn
11-09-08, 11:39
"Μετωπική σύγκρουση" εισαγωγέων ΙΧ με το ΥΠΟΙΚ για τα τεκμήρια
11/09/2008
09:54

Σε ευθεία ρήξη με το υπουργείο Οικονομίας, για την επιβολή τεκμηρίων, έχει έρθει ο Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων (ΣΕΑΑ).

Ο ΣΕΑΑ, τα μέλη του οποίου είναι πολύ πιθανό να συνεδριάσουν σήμερα, απέστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στο υπουργείο Οικονομίας σχετικά με την επιβολή τεκμηρίων, υποστηρίζοντας ότι κάτι τέτοιο θα έχει σοβαρότατες αρνητικές συνέπειες στην αγορά αυτοκινήτου.

Μάλιστα, ο ΣΕΑΑ έχει ζητήσει συνάντηση από τον υπουργό Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφη, προκειμένου να αναλύσει τις ενστάσεις του.

Εάν οι ενστάσεις δεν γίνουν αποδεκτές, ο σύνδεσμος εξετάζει την υλοποίηση «δυναμικών κινητοποιήσεων» και μάλιστα πρωτόγνωρων για τον κλάδο, όπως σημείωσε ανώτατο στέλεχος του ΣΕΑΑ στο Capital.gr.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει να εφαρμόσει τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα που κατέχουν οι φορολογούμενοι και όχι μόνο για τα υπερπολυτελή, με εργοστασιακή αξία άνω των 50.000 ευρώ που ισχύει σήμερα.

Μάλιστα, δεν αποκλείεται να υπάρξει και καθολική εφαρμογή των τεκμηρίων, όπως ίσχυε παλιά, δηλαδή με τους φορολογήσιμους ίππους, τα έτη κυκλοφορίας, αλλά και την εργοστασιακή τιμολογιακή αξία.

Περισσότερες από 270.000 οι ταξινομήσεις νέων ΙΧ ετησίως

Αύξηση πωλήσεων, σε όλες τις κατηγορίες καινούργιων οχημάτων, σημείωσε πέρυσι ο εγχώριος κλάδος της αγοράς αυτοκινήτου. Το 2007 πουλήθηκαν 280.000 καινούργια αυτοκίνητα, αριθμός εντυπωσιακός για μια χώρα 11 εκ. κατοίκων.

Συγκεκριμένα, η εγχώρια αγορά των καινούργιων επιβατικών αυτοκινήτων κατέγραψε το 2007 αύξηση 4,5%, σε σύγκριση με το 2006, καθώς ταξινομήθηκαν 279.794 αυτοκίνητα.

Την τελευταία διετία ταξινομούνται περί τα 270-280 χιλιάδες νέα αυτοκίνητα, 23-24 χιλιάδες ελαφρά φορτηγά (βανάκια) και 100 χιλιάδες μοτοσικλέτες.

Συμβολή κλάδου στην εγχώρια οικονομία

Η συμβολή του κλάδου αυτοκινήτων στην ελληνική οικονομία διευρύνεται τα τελευταία χρόνια, ως αποτέλεσμα της δυναμικής ανάπτυξης του.

Σύμφωνα με τα τελευταία διαθέσιμα στοιχεία του ΣΕΑΑ, η συμμετοχή του κλάδου στη διαμόρφωση του ΑΕΠ της χώρας ανήλθε το 2007 στο 2,1%.

Όπως είναι φυσικό, η αυξανόμενη σημασία του κλάδου στην εγχώρια οικονομία αγγίζει και την πλευρά των φορολογικών εσόδων του κράτους. Όπως προκύπτει από την ανάλυση σχετικών στοιχείων του ΣΕΑΑ, η συμμετοχή των εσόδων από τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης και ΦΠΑ οχημάτων στο σύνολο των τακτικών εσόδων του προϋπολογισμού ανέρχεται στο 5-7%.

Εξάλλου, αν συνυπολογιστούν και τα έσοδα από τον ΕΦΚ καυσίμων, η συμμετοχή των φορολογικών εσόδων που σχετίζονται, γενικά με το αυτοκίνητο, ανέρχεται στο 10,8% των συνολικών εσόδων του τακτικού προϋπολογισμού.

Speedy
11-09-08, 11:47
τι να λεμε, η ζημια ειναι τεραστια για τος εισαγωγεις!!Κια οχι μονο.

Dimzan
11-09-08, 12:18
ρε παιδια ας σοβαρευτουμε λιγο και ας ηρεμισουμε.. κι εγω φοιτητης ειμαι και μαλιστα δεν καλυπτω καν τα 1500 κυβικα στο τεκμηριο που μου ζηταει κι ας το πηρα το αμαξι με 1 χρονο δουλειας....

απλα δεν υπαρχει περιπτωση να γινουν αυτα που δηλωσε ο αλογοσκουφης. γιατι πολυ απλα οταν το 11% της οικονομιας στηριζεται στα τροχοφορα του δρομου τοτε αν παγωσει η αγορα τους αμεσως αυτο το 11% γινεται 10-9-8-7 δεν ξερω κι εγω ποσο...

Σκεφτειτε λογικα τι συνεπεις θα εχει η εφαρμογη ενος τοσο ασφυκτικου φορου.
- Για το 2009 το κρατος θα εισπραξει τεραστια ποσα συμφωνα με το νεο νομο. Ειναι κατι το οποιο θελουν γτι δεν εχουν απο που να παρουν λεφτα
-Αμεσα ολοι θα δυσαρεστηθουν. Πλουσιοι και φτωχοι θα αντιληφθουν την τεραστια διαφορα στη συντηρηση του αυτοκινητου και προφανως οι μεσαιες και κατωτερες οικονομικες ομαδες θα κινηθουν σε αμεση μειωση αυτου του εξοδου.
-Αποτελεσμα παγωμα των μεταχειρισμενων που οχι απλα θα εχουν τιμες κατωτερες τις γερμανιας αλλα ΔΕΝ θα πωλουνται (οπως ενα 316 του 95 στη γερμανια εχει τωρα 2000ευρω και παλι δεντ ο ζηταει κανεις)
-Προφανως οι εμποροι πεφτουν εξω με σημαντικες ζημιες(ας μην ξεχναμε ομως οτι ειναι και οι πλεον κερδοφορες επιχειρησεις η εμπορια και εισαγωγη μεταχειρισμενων αυτοκινητων, εγω εχω ηδη 2 γνωστους που το ξεκινησαν σα χομπι και τωρα εχουν ενα πολυ καλο κερδος) ειναι ηδη αρκετα κορεσμνη η αγορα απο εμπορους-αντιπροσωπους και μαγαζια με επικεντρο το αυτοκινητο. Ολα αυτα θα εμφανισουν σημαντικη μειωση.
- Οταν θιγεται το μεγαλυτερο μερος του πληθισμου προφανως θα υπαρξει τεραστια αντιδραση. ΚΑΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ


για να καταλαβαινομαστε, αυτο το σεναριο, με τον ηδη υπαρχοντα πινακα δεν ειναι εφικτο και φανηκε απο την αρχη. ειπαμε κανουν δοκιμες για την αντιδραση του κοσμου, λενε και κατι πιο τραβηγμενο αλλα αυτη τη φορα (σρυ για τη φραση) το γ@μ***ν το θεμα.


Το πλεον πιθανο σεναριο εφοσον θελουν να αυξησουν τα εσοδα, και αυτο μεσω του τομεα του αυτοκινητου, ειναι να αυξανονται σταδιακα οι φοροι για αυτα.. Τωρα αν θελουμε να περιμενουμε μπαμ αυτο για μενα θα ειναι ενα εξτρα 20-30% στη φορολογια τους (ξεχωριστα απο τα τελη).

Για μενα το λογικο ειανι να ειναι η αυξηση καθε χρονο και ομοια (η μικροτερη για να ειανι προστατευμενος ο πολιτης) με τον πληθωρισμο. Για τα τελη κυκλοφοριας ας πουμε δεν κλαιω και τοσο γτι ειναι χρονια τωρα σταθερα και ενω ολα ακριβυναν αυτα ειχαν μεινει σταθερα(δε λεω καλα ηταν αλλα ειναι "λογικη" η αυξηση). Αν υπαρχει καθε χρονο μια αυξηση περιπου οσο ο πληθωρισμος τοτε ο καθενας μπορει να κανει τον προσωπικο του προυπολογισμο και να βαλει ενα προγραμμα για τα εξοδα του.. να ξερουμε τουλαχιστο τι να περιμενουμε... αλλα που μυαλο απ την κυβερνηση...

ermis1975
11-09-08, 12:53
Κι εγώ αν και τρομοκρατήθηκα πολύ, και έψαξα λύσεις (κατάθεση πινακίδων, πώληση οχήματος..κλπ) κατάλαβα οτι τίποτα απο όλα αυτά δε θα γίνει πραγματικότητα! Δε συμφέρει και θα απογοητευτεί τόσο μεγάλο μέρος ψηφοφόρων που θα αντιδράσει στις εκλογές. Δεν είναι κόσμιο να μας φορολογήσουν για κάτι που μας άφησαν ελεύθερους να αποκτήσουμε, και σίγουρα όχι με τα παλιομοδήτικα τεκμήρια.
Οπότε αναμένουμε....

nomtal
11-09-08, 13:28
Κι εγώ αν και τρομοκρατήθηκα πολύ, και έψαξα λύσεις (κατάθεση πινακίδων, πώληση οχήματος..κλπ) κατάλαβα οτι τίποτα απο όλα αυτά δε θα γίνει πραγματικότητα! Δε συμφέρει και θα απογοητευτεί τόσο μεγάλο μέρος ψηφοφόρων που θα αντιδράσει στις εκλογές. Δεν είναι κόσμιο να μας φορολογήσουν για κάτι που μας άφησαν ελεύθερους να αποκτήσουμε, και σίγουρα όχι με τα παλιομοδήτικα τεκμήρια.
Οπότε αναμένουμε....

Το σωστότερο είναι αυτό!!!
Να περιμένουμε να δούμε σε ποια έκταση και με ποιους όρους θα ισχύσουν τα νέα τεκμήρια. Δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε από τώρα...
Όταν και εάν θεσμοθετηθούν τα νέα τεκμήρια έχουμε όλο το χρόνο να συζητήσουμε πλέον επί χειροπιαστών ζητημάτων...
Εν αναμονή, λοιπόν,..

stauros772000
11-09-08, 16:52
Το σωστότερο είναι αυτό!!!
Να περιμένουμε να δούμε σε ποια έκταση και με ποιους όρους θα ισχύσουν τα νέα τεκμήρια. Δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε από τώρα...
Όταν και εάν θεσμοθετηθούν τα νέα τεκμήρια έχουμε όλο το χρόνο να συζητήσουμε πλέον επί χειροπιαστών ζητημάτων...
Εν αναμονή, λοιπόν,..

απαξ και θεσμοθετηθουν,ΔΕΝ μπορεις να κανεις τπτ,τον κ@λο σου να βαρας στο ταβανι,δεν προκειτε να αλλαξουν τπτ.αν τα διαφορα παραθυρακια που θα βγαλουν μετα,για να καλμαρουν τον κοσμο,εσενα σε ικανοποιουν,πασο.
η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη.να μην αφησουμε να ψηφησουν αυτοι κατι που αφορα εμας.
και οποιος νομιζει οτι δεν θα τα εφαρμοσουν,αυτα που πασαρουν δια της πλαγιας οδου,πλανατε πλανην οικτρα.μακαρι να βγω ψευτης,αλλα επιδης δεν ειμαι μικρος,και εχω ζησει σε αυτο το μπουρδ@λο 40 κοντα χρονια,ειμαι σιγουρος οτι θα το εφαρμοσουν.οποτε
οποιος θελει να αντιδρασει,ιδου η ροδος,ιδου και το μπιπ
(το ζητουμενο ειναι να μην εφαρμοσθουν τα τεκμηρια ,καθολου.οχι"α εμενα δεν με πειραζουν,ριχτετα στα αυτια τοων αλλονων")

nomtal
11-09-08, 17:07
απαξ και θεσμοθετηθουν,ΔΕΝ μπορεις να κανεις τπτ,τον κ@λο σου να βαρας στο ταβανι,δεν προκειτε να αλλαξουν τπτ.αν τα διαφορα παραθυρακια που θα βγαλουν μετα,για να καλμαρουν τον κοσμο,εσενα σε ικανοποιουν,πασο.
η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη.να μην αφησουμε να ψηφησουν αυτοι κατι που αφορα εμας.
και οποιος νομιζει οτι δεν θα τα εφαρμοσουν,αυτα που πασαρουν δια της πλαγιας οδου,πλανατε πλανην οικτρα.μακαρι να βγω ψευτης,αλλα επιδης δεν ειμαι μικρος,και εχω ζησει σε αυτο το μπουρδ@λο 40 κοντα χρονια,ειμαι σιγουρος οτι θα το εφαρμοσουν.οποτε
οποιος θελει να αντιδρασει,ιδου η ροδος,ιδου και το μπιπ
(το ζητουμενο ειναι να μην εφαρμοσθουν τα τεκμηρια ,καθολου.οχι"α εμενα δεν με πειραζουν,ριχτετα στα αυτια τοων αλλονων")

Εν προκειμένω δεν υπάρχει "πρόληψη". Αυτό θα πρέπει να το αντιλαμβάνεσαι.
Όπως αντιλαμβάνεσαι ότι κάθε κυβέρνηση εφόσον θέλει να εφαρμόσει ένα μέτρο θα το κάνει που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα. Δες τι έγινε με το ασφαλιστικό στις αρχές του έτους δες τι έγινε και με την κατάργηση του "αφορολόγητου" για ελεύθερους επαγγελματίες τις προηγούμενες ημέρες.
Εφόσον, λοιπόν, δεν υπάρχει "πρόληψη" αναγκαστικά πάμε στην "θεραπεία" που εν προκειμένω είναι δύο πράγματα ήτοι πρώτον βρίσκεις τρόπους "φοροαποφυγής" (και όχι φοροδιαφυγής) όπως ο Βουλγαράκης (ο πρώτος διδάξας) και δεύτερον όταν έρθει η ώρα της κάλπης παίρνεις την εκδίκησή σου αρκεί να μην έχεις υποκύψει στην πλύση εγκεφάλου που θα σου έχουν κάνει μέχρι τότε.
Ψυχραιμία, λοιπόν, και αναμονή

dstav
11-09-08, 17:41
Μα βέβαια....τι χαζοι που είμαστε....ας περιμενουμε...

Π.Χ Αν σε έχουν κλέψει, ληστέψει και δείρει στο παρελθόν, και ξέρεις πως είναι - ΠΧ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ 23 ΧΡΟΝΙΑ -

Όταν θα δεις τους ληστές να ξανάρχονται, να πεις στους οικείους σου "Να περιμένουμε να δούμε σε ποια έκταση και με ποιους όρους θα μας ληστέψει....... Δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε από τώρα...
Όταν και εάν μπει ο λήστής στο σπίτι( θεσμοθετηθούν τα νέα τεκμήρια) έχουμε όλο το χρόνο να συζητήσουμε πλέον επί χειροπιαστών ζητημάτων...
Εν αναμονή, λοιπόν,..

ΩΡΑΙΑ!!!

nomtal
11-09-08, 19:58
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στο forum που να μην συμφωνεί ότι πρόκειται περί ληστείας. Αυτό είναι απολύτως σαφές.
Όμως οι γενικόλογες, ασαφείς και δήθεν αγωνιστικές τοποθετήσεις επί ενός ζητήματος, το οποίο ακόμα δεν έχει διαμορφωθεί πλήρως (ούτε σε έκταση ούτε σε ένταση), θα έλεγα ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.
Από την άλλη όλοι οι συμμετέχοντες στο παρόν forum έχουμε τη διάθεση να ακούσουμε για "προτάσεις" και "λύσεις" που έχουν να προσφέρουν επί του πρακτέου και μάλιστα με μεγάλη αγωνία.
Επειδή, λοιπόν, η συνέχιση της συζήτησης, σε επίπεδο θεωρητικό και αφηρημένο, είναι μόνο για το "κουβέντα να γίνεται" καλό είναι επιτέλους να ακουστεί και κάτι χειροπιαστό.
Οι "αγωνιστές", λοιπόν, συνάδελφοι του forum ας πουν και σε εμάς τους "χαζούς", που περιμένουμε χωρίς να κάνουμε τίποτα, τι ακριβώς προτείνουν, σε ποιά κατεύθυνση, επί ποιού ζητήματος, με ποιό απώτερο στόχο και με ποια αναμενόμενα αποτελέσματα!!!
Και επίσης να μας ενημερώσουν πως "αγωνίστηκαν" όταν η βενζίνη πήγε στα ύψη, όταν τα προϊόντα στα supermarkets πήγαν 30% πάνω, όταν το "ασφαλιστικό" το ξεφτίλισαν, όταν το "φορολογικό" το πηδήξανε, όταν η Μονή Βατοπεδίου έφαγε τα οικόπεδα στο Πανόραμα, όταν και όταν και όταν...!!!!
Ας μην κάνουμε, λοιπόν, τους "μάγκες" και τους "αγωνιστές" μεταξύ μας κι ας δούμε κατάματα την πραγματικότητα και κυρίως τους κανόνες του παιχνιδιού για να μην είμαστε οφσάιτ...Αναμονή, λοιπόν, και ψυχραιμία

Stallion3.2
11-09-08, 20:00
παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλουν τα τεκμήρια όπως τουλάχιστον ήταν πριν το 2004. Δεν υπάρχει λόγος αφού τα έσοδα απο την φορολογία θα είναι απέιρως μικρότερα απο τις απώλειες απο το πάγωμα της αγοράς των πολυτελών οχημάτων. απλά το κακό σε αυτή τη χώρα είναι ότι οι πολιτικοί δεν λένε ξεκάθαρα τι θέλουν να κάνουν αλλά πράττουν με τιε δημοσκοπήσεις. είπε ο παπάρας την λέξη ΄τεκμήρια' και κόντεψε να κλείσει η Jeep. έμαθα απο πωλητή εκεί ότι το τηλέφωνο χτυπάει ΜΟΝΟ για ακυρώσεις και εδώ και δέκα μέρες δεν πατάει κανένας εκεί, ούτε για ένα προσπέκτους, ενώ όλοι όσοι σκεφτόντουσαν για cherokee παρήγγειλαν tiguan TSI....λέτε να τους λάδωσε η κοσμοκάρ? ηρεμήστε.... θα μας πάρουν λεφτά δεν το συζητώ αλλά δεν νομίζω με αυτό το τρόπο....

michaelp900
11-09-08, 20:24
παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλουν τα τεκμήρια όπως τουλάχιστον ήταν πριν το 2004. Δεν υπάρχει λόγος αφού τα έσοδα απο την φορολογία θα είναι απέιρως μικρότερα απο τις απώλειες απο το πάγωμα της αγοράς των πολυτελών οχημάτων. απλά το κακό σε αυτή τη χώρα είναι ότι οι πολιτικοί δεν λένε ξεκάθαρα τι θέλουν να κάνουν αλλά πράττουν με τιε δημοσκοπήσεις. είπε ο παπάρας την λέξη ΄τεκμήρια' και κόντεψε να κλείσει η Jeep. έμαθα απο πωλητή εκεί ότι το τηλέφωνο χτυπάει ΜΟΝΟ για ακυρώσεις και εδώ και δέκα μέρες δεν πατάει κανένας εκεί, ούτε για ένα προσπέκτους, ενώ όλοι όσοι σκεφτόντουσαν για cherokee παρήγγειλαν tiguan TSI....λέτε να τους λάδωσε η κοσμοκάρ? ηρεμήστε.... θα μας πάρουν λεφτά δεν το συζητώ αλλά δεν νομίζω με αυτό το τρόπο....

Ετσι πιστευω και εγω!Αμα θελουν να μη ξαναβγουν ας τα βαλουν!Απο μενα παντως ξερουν τι θα παρουν! :flipa:
Τωρα που ειπες jeep πριν ακομα παρουμε το ΒΜW σκεφτομασταν το cherokee.ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΩ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ.
ME 2000cc και 14 φορολογισιμους καλα....ΑΛΛΑ με 3700cc και 28 φορολογισιμους με εβλεπα σε καμια αριστοτελους να παρακαλαω για κανα ευρω.....

Stallion3.2
11-09-08, 20:35
πάντως δεν πάυει στην άκρη του μυαλού μου υπάρχει η περίπτωση να τα βάλουν όπως παλιά και να πάω στον Κορυδαλλό η για χρέη η για δολοφονία......... για 3.2 ήταν 96 χιλίαρικα άρα περίπου 16 χιλιάρικα φόρο.......... απλά δεν γίνεται!

dstav
11-09-08, 21:10
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στο forum που να μην συμφωνεί ότι πρόκειται περί ληστείας. Αυτό είναι απολύτως σαφές.
Όμως οι γενικόλογες, ασαφείς και δήθεν αγωνιστικές τοποθετήσεις επί ενός ζητήματος, το οποίο ακόμα δεν έχει διαμορφωθεί πλήρως (ούτε σε έκταση ούτε σε ένταση), θα έλεγα ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.
Από την άλλη όλοι οι συμμετέχοντες στο παρόν forum έχουμε τη διάθεση να ακούσουμε για "προτάσεις" και "λύσεις" που έχουν να προσφέρουν επί του πρακτέου και μάλιστα με μεγάλη αγωνία.
Επειδή, λοιπόν, η συνέχιση της συζήτησης, σε επίπεδο θεωρητικό και αφηρημένο, είναι μόνο για το "κουβέντα να γίνεται" καλό είναι επιτέλους να ακουστεί και κάτι χειροπιαστό.
Οι "αγωνιστές", λοιπόν, συνάδελφοι του forum ας πουν και σε εμάς τους "χαζούς", που περιμένουμε χωρίς να κάνουμε τίποτα, τι ακριβώς προτείνουν, σε ποιά κατεύθυνση, επί ποιού ζητήματος, με ποιό απώτερο στόχο και με ποια αναμενόμενα αποτελέσματα!!!
Και επίσης να μας ενημερώσουν πως "αγωνίστηκαν" όταν η βενζίνη πήγε στα ύψη, όταν τα προϊόντα στα supermarkets πήγαν 30% πάνω, όταν το "ασφαλιστικό" το ξεφτίλισαν, όταν το "φορολογικό" το πηδήξανε, όταν η Μονή Βατοπεδίου έφαγε τα οικόπεδα στο Πανόραμα, όταν και όταν και όταν...!!!!
Ας μην κάνουμε, λοιπόν, τους "μάγκες" και τους "αγωνιστές" μεταξύ μας κι ας δούμε κατάματα την πραγματικότητα και κυρίως τους κανόνες του παιχνιδιού για να μην είμαστε οφσάιτ...Αναμονή, λοιπόν, και ψυχραιμία

Οι Προτάσεις έχουν γινει για όσους θέλουν να τις δουν και να λάβουν μέρος σε προσπαθειες, έπισης οι προτάσεις μας αφορούν μόνο συγκεκριμένα θέματα, που αποτελουν και αντικείμενο και αυτού του forum, και θα ασχοληθουμε μόνο με αυτά, για να μην....ειμαστε offside...

nomtal
12-09-08, 10:28
Οι Προτάσεις έχουν γινει για όσους θέλουν να τις δουν και να λάβουν μέρος σε προσπαθειες, έπισης οι προτάσεις μας αφορούν μόνο συγκεκριμένα θέματα, που αποτελουν και αντικείμενο και αυτού του forum, και θα ασχοληθουμε μόνο με αυτά, για να μην....ειμαστε offside...

Το να σπεύδει κάποιος να αντιδράσει σε μία νομοθετική ρύθμιση που ακόμα δεν έχει πάρει ούτε την μορφή "νομοσχεδίου" προς ψήφιση είναι τουλάχιστον οφσάιτ!!!
Από την άλλη τις έχουμε δει τις "Προτάσεις" και πράγματι επιβεβαιώνουν το γενικόλογο και το αφηρημένο μίας δήθεν "αγωνιστικής διάθεσης" χωρίς στρατηγική, χωρίς σχέδιο και κυρίως χωρίς κανένα αναμενόμενο αποτέλεσμα.
Να αντιδράσουμε και να ξεσηκωθούμε σε τι ακριβώς? Στην ακόμα αφηρημένη και αόριστη επιβολή νέων τεκμηρίων, που ακόμα οι ίδιοι δεν έχουν καταλήξει εάν και πως θα τα εφαρμόσουν???
Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει φοροδιαφυγή, η οποία όμως κάποια στιγμή πρέπει να περιοριστεί όσο γίνεται (γιατί να σταματήσει είναι μάλλον αδύνατον) για το καλό όλων μας. Τα τεκμήρια πρέπει να εφαρμοστούν αλλά πρέπει να εφαρμοστούν δίκαια και λαμβανομένων υπόψη των δύσκολων οικονομικών συνθηκών την παρούσα περίοδο.
Ένα 4λιτρο τζιπ Cherokee προφανώς δεν έχει την ίδια αξία με ένα 4λιτρο Cayenne (το τελευταίο έχει τα διπλά λεφτά). Το ίδιο συμβαίνει και με ένα Focus ST 2,5 λίτρα σε σχέση με ένα Cayman (παρόμοιος κυβισμός αλλά σχεδόν διπλή αξία). Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου αυτοκίνητο σε σχέση με ένα Daewoo ίδιου κυβισμού.
Είναι δίκαιο, λοιπόν, όλες οι ανωτέρω περιπτώσεις να φορολογούνται το ίδιο? Όχι βέβαια γιατί είναι προφανές ότι όλοι οι ανωτέρω δεν έχουν την ίδια οικονομική δυνατότητα!!!
¶ρα ΝΑΙ στα τεκμήρια, ΟΧΙ όμως στην άδικη και ισοπεδωτική εφαρμογή τους. Η συνταγματική αρχή της ισότητας επβάλλει όχι μόνο την ίση αντιμετώπιση των όμοιων περιπτώσεων αλλά και την άνιση αντιμετώπιση των ανόμοιων περιπτώσεων.
Ο γενικόλογος και αόριστος, λοιπόν, αφορισμός των τεκμηρίων, όσο ακόμα αυτά δεν έχουν συγκεκριμενοποιηθεί, δεν προσφέρει τίποτα αυτή τη στιγμή...
Τώρα όσοι δεν το καταλαβαίνουν ας πάρουν τα αυτοκίνητα να βγούν στους δρόμους, να πάνε στα Goody's, να πάνε στη Βουλή και καλό τους δρόμο...Δικαίωμα τους άλλωστε...
Αλλά θα είναι οφσάιτ.

ermis1975
12-09-08, 10:52
Εγω θα προτείνω κάτι άλλο... ΟΧΙ στα τεκμήρια και ΝΑΙ στο αντικειμενικότερο ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ. Ετσι θα "πιασουν" φοροφυγάδες. Η συντήρηση ενός αυτοκινήτου ακόμα και ferrari... σε καμία περίπτωση δεν είναι 107000. Ούτε ο συνδιασμός της με...βίλα και πισίνα. Αν όμως πληρώνεις ενοίκιο 1000 euro το μήνα, έχεις 2 παιδια σε ιδιωτικό σχολείο, 1 φιλιπινέζα κλπ κλπ έξοδα και δηλώνεις 10.000 εισόδημα θα πρέπει να αποδείξεις πώς καλύπτεις τα έξοδά σου ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. (πχ κληρονομιά, καταθέσεις, μετοχές...δάνεια, δωρεά...κλπ). Ετσι απλά.

BILL007
12-09-08, 10:59
Αναδρομικά τεκμήρια για τα πολλά κυβικά
Όμηροι 235.000 ιδιοκτήτες μεγάλων αυτοκινήτων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Κανελλόπουλος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου 2008

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=86432

Για δείτε μια και εδώ,σήμερα τι είδα πρωτοσέλιδο οταν πήγα στο περίπτερο,απο την εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ"...:lamer:

ermis1975
12-09-08, 11:40
Περισσότεροι από 235.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων 2.000 κυβικών και άνω είναι όμηροι της πρόθεσης της κυβέρνησης να επαναφέρει τα τεκμήρια στα Ι.Χ., καθώς θα επιβαρυνθούν με σημαντικά υψηλότερο φόρο εισοδήματος.

Ετσι απλά θα χάσουν 235.000 ψήφους?! ...

gnx
12-09-08, 11:56
Περισσότεροι από 235.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων 2.000 κυβικών και άνω είναι όμηροι της πρόθεσης της κυβέρνησης να επαναφέρει τα τεκμήρια στα Ι.Χ., καθώς θα επιβαρυνθούν με σημαντικά υψηλότερο φόρο εισοδήματος.

Ετσι απλά θα χάσουν 235.000 ψήφους?! ...

Σκεψου οτι δεν ειναι μονο 235000, εαν συνυπολογισεις οτι το μετρο επηρρεαζει ολοκληρες οικογενειες.

Το προβλημα ειναι οτι μαλλον εχουν ξεπερασει τις αναστολες που δημιουργει ο φοβος του πολιτικου κοστους

ermis1975
12-09-08, 12:10
Πολύ μου μυρίζει αυτή η κατάσταση. Ίσως ο τύπος και οι δημοσιογράφοι βρήκαν "κέρδος" σε κάτι που μας πονάει όλους και τα φουσκώνουν όλα! Συνήθως αρχίζει ενας...και ακολουθούν. Εγώ θέλω να μή γίνει τίποτα και να τους κάνουν μηνύσεις για ψυχική οδύνη...!

nomtal
12-09-08, 12:18
Πάντως ο τίτλος του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενό του.
Πουθενά μέσα στο άρθρο δεν αναφέρεται ούτε καν ως ενδεχόμενο η αναδρομική εφαρμογή των τεκμηριών.
Τώτα που το είδε αυτός ο χριστιανός και έβαλε αυτόν τον τίτλο...?!

bill987
12-09-08, 12:26
Είπαμε, ο καθένας λέει ότι του έρθει στο κεφάλι!!!

Αναμονή και υπομονή θέλει!
Εάν μας κάνουν καμιά τέτοια πλάκα και ξαναβγούν κυβέρνηση, είμαστε για :chair::chair::chair::chair:

gnx
12-09-08, 12:26
Εαν αυτα τα μετρα παρθουν τον Ιανουαριο του 2009 και συμπεριληφθουν στις οδηγιες συμπληρωσης των φορολογικων δηλωσεων ου θα κατατεθουν το 2009 και αφορουν τα φετινα εισοδηματα, η ισχυς θα ειναι αναδρομικη

BILL007
12-09-08, 12:27
Kαι το ένα printscreen απο το πρωτοσέλιδο...

http://img378.imageshack.us/img378/4834/picture1rc5.jpg

nomtal
12-09-08, 12:38
Εαν αυτα τα μετρα παρθουν τον Ιανουαριο του 2009 και συμπεριληφθουν στις οδηγιες συμπληρωσης των φορολογικων δηλωσεων ου θα κατατεθουν το 2009 και αφορουν τα φετινα εισοδηματα, η ισχυς θα ειναι αναδρομικη


Σωστός αλλά μέχρι εκεί όμως.
Σύμφωνα με το άρθρο 78§2 του Συντάγματος "φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε".
Ανάλογα, με το πότε θα επιβληθεί θα μας τσακώσει ένα οικονομικό έτος πίσω.
Ο τίτλος όμως του άρθρου είναι φουλ για ΠΑΝΙΚΟ.

TAKAROS
12-09-08, 13:25
Απλα ΟΥΣΤ απο εδω κλεφτες!!

nomtal
12-09-08, 13:57
"Μετριοπαθή" τα νέα τεκμήρια διαβίωσης σύμφωνα με την ΕΞΠΡΕΣ
http://www.express.gr/news/finance/73263oz_2008091073263.php3

ermis1975
12-09-08, 14:07
Tα νέα τεκμήρια που εξετάζεται να προστεθούν.

nomtal
12-09-08, 14:10
Tα νέα τεκμήρια που εξετάζεται να προστεθούν.

Πολύ σωστή η επισήμανσή σου.:ylsuper:
Που εξετάζεται να προστεθούν!!!:+1:

dim3
12-09-08, 14:29
αλογοτετοιε πως σε λενε , βαλε τα τεκμηρια ετσι οπως τα φανταζεσαι αλλα να το δημοσιευσεις στην χρυση ευκαιρια......μαζι με αγγελιες για ψηφους γιατι ετσι οπως το πας το καραβι μαλλον για υποβρυχιο με μπουρμπουληθρες μοιαζει........το πιασες το υπονομοουμενο ετσι???......αντε οδηγας και το αμαξι με το σημα των ολυμπιακων αγωνων.........κερατουκλη.............

ALEXIS_23
12-09-08, 14:36
Ρε παιδια μην με βρισετε αλλα.....πιο ειναι αυτο το αμαξι με το σημα των ολυμπιακων αγωνων???:nixweiss:

ALEXIS_23
12-09-08, 14:37
Τσιπρα δαγκωτο!!!!

baklavas
12-09-08, 14:58
μαγκες εγω εφερα απο Γερμανια τις προαλλες ενα Ε46 320 2.2 κουπε...Δευτερα παω για πινακιδες..να ειναι καλα η μανουλα ...θα της κανω δωρο το μισο :takecover και ας κανουν οτι θελουν με τα τεκμηρια ...(το σηματακι θα το πληρωσω ολοκληρο ομως... :( κλαπς....:banghead:

baklavas
12-09-08, 15:02
Ρε παιδια μην με βρισετε αλλα.....πιο ειναι αυτο το αμαξι με το σημα των ολυμπιακων αγωνων???:nixweiss:

AUDI ....και τσαμπα...χωρις τεκμηρια και @@ries...ας ειναι καλα η βουλη...και αυτοι που τους ψηφιζουν...:help:

ALEXIS_23
12-09-08, 15:09
AUDI ....και τσαμπα...χωρις τεκμηρια και @@ries...ας ειναι καλα η βουλη...και αυτοι που τους ψηφιζουν...:help:

εχεις δικιο φιλε...τι αναγκη εχουν αυτοι! Γιαυτο λεω Τσιπρα...που εχει και ΒΜW !!!:friday:

manosm3
12-09-08, 15:13
Απο τη Σκυλα στη Χαρυβδη...

Nick_E60_GR
12-09-08, 15:30
AUDI ....και τσαμπα...χωρις τεκμηρια και @@ries...ας ειναι καλα η βουλη...και αυτοι που τους ψηφιζουν...:help:

298 απο τους 300 νταβατζήδες, ψήφισαν για πάρτη τους πρόσφατα, να δικαιούνται 6000 κυβικά χωρίς τεκμήριο, τα αφεντικά μας, οι νταβατζήδες μας. Όταν θα'ρθει η ώρα των εκλογών, που θα σας πλησιάσουν μέσω των παπαγαλακίων τους, ψηφίστε τους πάλι όλους :flipa:

ALEXIS_23
12-09-08, 15:38
Παλι σα μαλ....@ες πριν τις εκλογες θα βγαινουμε στις πλατειες με σημαιες ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ και θα φωναζουμε και θα τους χειροκροταμε...Και ξερεις ΝICK ποιοι θα το κανουν αυτο?? Εμεις οι ιδιοι!!! Αυτοι που τους βριζουν στα καναλια οι ιδιοι θα κρατανε τις γαλαζοπρασινες σημαιες.Αλλα το γιαουρτι δεν το ηθελαν οι Βενιζελοι και ολοι αυτοι στα παραθυρα...αλλα αυτοι οι μ@λ@κες που ειναι απο κατω και ζητοκραυγαζουν αυτους που στην τελικη θα μας γ@......ετσι ειναι ο Ελληνας!!

Nick_E60_GR
12-09-08, 15:54
Παλι σα μαλ....@ες πριν τις εκλογες θα βγαινουμε στις πλατειες με σημαιες ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ και θα φωναζουμε και θα τους χειροκροταμε...Και ξερεις ΝICK ποιοι θα το κανουν αυτο?? Εμεις οι ιδιοι!!! Αυτοι που τους βριζουν στα καναλια οι ιδιοι θα κρατανε τις γαλαζοπρασινες σημαιες.Αλλα το γιαουρτι δεν το ηθελαν οι Βενιζελοι και ολοι αυτοι στα παραθυρα...αλλα αυτοι οι μ@λ@κες που ειναι απο κατω και ζητοκραυγαζουν αυτους που στην τελικη θα μας γ@......ετσι ειναι ο Ελληνας!!

Εγώ όχι, τελευταία φορά που το έκανα αυτο (μαλ@κία μου) ήταν το 2004 σε μία μόνο συγκέντρωση, χωρίς σημαίες, πιό πολυ για χαβαλέ, αλλά χαβαλέ-ξεχαβαλέ, αυτοί οι ενδιάμεσοι κομματικοί (τα παπαγαλάκια που λέμε) κοπάδια αρνιά θέλουν να μαζεύουν και ...έχει ο θεός μέχρι τις επόμενες εκλογές.

Το 2007 ούτε που ασχολήθηκα, αλλά ψήφισα.

Τώρα τέλος :angryfire

dim3
12-09-08, 16:00
Ρε παιδια μην με βρισετε αλλα.....πιο ειναι αυτο το αμαξι με το σημα των ολυμπιακων αγωνων???:nixweiss:

το AUDI φιλε μου :bugeye:

dim3
12-09-08, 16:03
Επειδη η AUDI δεν ειναι σε θεση να βγαλει ατμοσφαιρικο αυτοκινητο με πραγματικη δυναμη ......αλλα οταν λεμε πραγματικη το εννοουμε ...........και προτιμα την υπερτροφοδοτηση.....βρηκε εναν κολλητο της ......τον αλογοτετοιο.... και σου λεει βαλε τεκμηρια να κοπανησουμε αυτο που δεν μπορουμε να φτασουμε........ ε ρε λιπτον που πινετε με τον κουβα.........

ALEXIS_23
12-09-08, 16:04
το AUDI φιλε μου :bugeye:

thanks:woowoo:

b52
12-09-08, 16:36
Ενα σχολιο θελω να κανω που κρυβεται ολη η αληθεια... αν και πια δεν εχω αυτοκινητο με την προπελα στο καπω.....
Οσο αυτη η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση που "ανεβαινει" να κυβερνηση αυτη τη χωρα το μονο πραγμα που σκεφτεται ειναι να βαλει οσο πιο πολλους "δικους της" στο δημοσιο αυτη η χωρα θα πηγαινει προς τα κατω.:loser:

tsambu
12-09-08, 16:45
Οσο αδικα ειναι τα πιθανα μετρα που θα σε υποχρεωνουν να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, αλλο τοσο ειναι εισοδηματιες πολλων δεκαδων χιλιαδων ευρω να δηλωνουν 4 και 5 χιλιαδες ετησιως.Κατι πρεπει να γινει.Αλλα οχι κι ετσι.Τα τεκμηρια μπροστα ΣΤΗΝ ΛΗΣΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ π.χ ,που δεν οφειλεται στην ανικανοτητα αλλα ΤΗΝ ΜΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ να την ελεγξει, ειναι ψιχουλα.
Τα πρωτα, μπορεις να τα αντιμετωπισεις, την δευτερη οχι.
Προσεξτε: οταν η τιμη πετρελαιου κινουνταν στα 148 δολλαρια, αγοραζα απο την γειτονια μου την βενζινη 1,207.Σημερα, το πετρελαιο brend ανοιξε στα 98 δολλαρια.Αγοραζω την βενζινη 1,156.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΗΣΤΕΙΑ.
Μας πουλανε τρελλα, περι καρτελ κλπ κλπ.Μας λενε οτι το πλαφον, καταργει τους νομους της αγορας.Και λεω εγω με την απλη λογικη.ΑΣ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ.Φορολογησε τους ωστε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΚΡΙΒΑ.Οταν ομως το 80% ειναι φορος στην τιμη της βενζινης, περιμενε εσυ φουκαρα να πεσει.
Οποιο προϊον και να παρει το υπουργειο, μπορει να το φορολογησει ετσι που την ακριβη πωληση του, μεσω φορολογιας, να την κανει ασυμφορη.Αρα που καταληγουμε?ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΜΕΤΡΑ.Ειτε γιατι ετσι τους συμφερει, ειτε γιατι ειναι δεσμιοι συμφεροντων.Αρα τι σοϊ δημοκρατια ειναι αυτη?
Τα ανεφερα ολα τα παραπανω, καθως, ευκολα θα μπορουσε κανεις να πει, οτι φωναζουμε οταν μας τσουζει κατι, αλλα δεν γινεται και διαφορετικα, λογω υστερησης κρατικων εσοδων και διεθνους κρισης. Επειδη λοιπον πολλοι φιλοι εδω μεσα μιλησαν για ανικανοτητα αυτων που μας κυβερνουν, τους λεω να μην τρωνε τον παπα.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΥΡΙΟΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.
Για το τελος, αφηνω και το ηθικο μερος της υποθεσης.Δεν μπορει εναν λαο, που συμφωνα με επισημα στοιχεια της Ε.Ε δουλευει κατα μεσω ορο περισσοτερο απο ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΟ για να φτιαξει κατι, να του δινεις χιλια δυο κινητρα για να αναπτυξει την οποια δουλεια του και μολις ξεμυτισει, να του λες σε διαλυω γιατι προοδευσες!Πιασε τον κλεφτη, τον φοροφυγα και μαμησε τον.Εγω που δουλευω πανω απο 80 ωρες την εβδομαδα και σου δηλωνω 30.000, γιατι λογω του αυτοκινητου με καταστρεφεις?
Δεν ειναι ανικανοι.Ειναι πονηροι κυφηνες.Τετοιες ευκαιριες βρισκουν οι χουντες και εκμεταλλευονται καταστασεις.Γι αυτο και οι γατες οι Ρωμαιοι, δεχονταν τις χουντες αλλα για 6 μονο μηνες.Αλλα ελεος!Ειναι δυνατον το 2008 να σε φερνουν στο αμην και να σκεφτεσαι ετσι? Και ομως εκει μας καταντησαν.Δυστηχως.

Bmw116isport
12-09-08, 17:00
τροπετο και αδήλωτο και αν μπορουν ας με πιάσουν...

stamos ci
12-09-08, 18:25
ακυρονοντε τα τεκμηρια διαβασα στην εφημεριδα Ε,,,,,, Τ,,,,,,

BILL007
12-09-08, 18:52
Ενα σχολιο θελω να κανω που κρυβεται ολη η αληθεια... αν και πια δεν εχω αυτοκινητο με την προπελα στο καπω.....
Οσο αυτη η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση που "ανεβαινει" να κυβερνηση αυτη τη χωρα το μονο πραγμα που σκεφτεται ειναι να βαλει οσο πιο πολλους "δικους της" στο δημοσιο αυτη η χωρα θα πηγαινει προς τα κατω.:loser:

:+1:00000000000 και που είμαστε ακόμα...

335i.e92
12-09-08, 19:33
'Ολοι σήμερα αγανακτισμένοι φωνάζουμε, βρίζουμε (δικαιολογημένα φυσικά) τους πατέρες του έθνους, και όταν έρθει η ώρα της κάλπης, τα ξεχνάμε όλα, και τρέχουμε να ψηφίσουμε το δικό μας παιδί, το καλό παιδί η τον Α για να μη βγει ο Β.
Μόλις προκηρυχθούν οι εκλογές θα αρχίσουν όλοι οι εργατοπατέρες, οι πρώην και νυν βουλευτές (βολευτες) να χτυπούν την πόρτα μας ζητώντας την ψήφο μας, για να γίνουν αυτοί πλουσιότεροι και εμείς φτωχότεροι.
Τώρα πια φαντάζομαι να θυμόμαστε όλα αυτά και όταν έρθει η ώρα να τούς απαντήσουμε, γυρνώντας τους την πλάτη.
Η φορολογική συνείδηση που δεν έχει όντως ο Έλληνας, δεν επιβάλλεται με τέτοιους νόμους.
Μη ξεχνάτε κύριοι κυβερνώντες οτι το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει.

randombk
13-09-08, 20:23
Σύμφωνα με δημοσίευμα στα Νέα του Σαββατοκύριακου:

Το πρώτο σενάριο προβλέπει άθροισμα τεκμαρτών δαπανών στα πρότυπα του συστήματος που ίσχυε έως το 2002 και οδηγούσε στην άδικη φορολόγηση των μισθωτών και κυρίως όσων τα τελευταία έτη αγόρασαν ΙΧ υψηλού κυβισμού.

Το δεύτερο προβλέπει άθροισμα δαπανών του φορολογουμένου που θα υπολογίζονται τεκμαρτά, αλλά θα προσεγγίζουν τις πραγματικές και στην ουσία θα οδηγήσουν σε σημαντική φορολογική επιβάρυνση των μικρών και μεσαίων εισοδημάτων που δεν φοροδιαφεύγουν.

Από την επαναφορά των τεκμηρίων και σε συνδυασμό με την κατάργηση του αφορολόγητου ορίου για τους ελεύθερους επαγγελματίες, το υπουργείο Οικονομικών προσδοκά να εξασφαλίσει πρόσθετα έσοδα. :icon_toil

Αυτό θα είναι αποτέλεσμα της υποχρέωσής τους να δηλώσουν ελάχιστο εισόδημα το οποίο όμως δεν αποκτούν κατ' ανάγκη και να πληρώσουν γι΄αυτό το εισόδημα φόρο από το πρώτο ευρώ.

Τα τεκμήρια που θεωρείται βέβαιο ότι θα επιβληθούν είναι η κατοχή ΙΧ (από το πρώτο ΙΧ ανεξαρτήτως κυβισμού), μοτοσυκλέτας, πισίνας, η ετήσια δαπάνη για δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων και φροντιστήρια, οικιακές βοηθούς, ασφαλίστρων, ενοικίου κύριας κατοικίας, δαπάνες χρήσης και συντήρησης κύριας κατοικίας άνω των 120 τ.μ., εξοχικής κατοικίας άνω των 80 τ.μ. και δαπάνες τοκοχρεωλυτικής απόσβεσης για δάνεια και πιστωτικές κάρτες ανεξαρτήτως των ειδών που αποκτήθηκαν με δανεισμό. :flipa:

Επίσης, εξετάζεται και η θέσπιση τεκμηρίου για λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας!!!:icon02:

Speedy
13-09-08, 20:27
Στο τελος θα βαλουν και τεκμηριο στο ποσο αναπνεουμε...

ALEXIS_23
13-09-08, 21:16
Μπορει να γινει λιγο πιο ευκολονοητο το παραπανω? για παραδειγμα εγω που εχω 2800 11 χρονων πως θα φορολογηθω σημφωνα με τα 2 σεναρια?

yiannis2002
13-09-08, 21:29
http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=82665352

ALEXIS_23
13-09-08, 21:39
http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=82665352

πιο λογικο φενεται αυτο

ermis1975
14-09-08, 08:57
Καλά ακούγονται και δίκαια. Μόνο που δε καλύπτουν τους φοιτητές που θα πρέπει τελικά να τα γράψουν σε συγγενείς.

ALEXIS_23
14-09-08, 13:11
Καλά ακούγονται και δίκαια. Μόνο που δε καλύπτουν τους φοιτητές που θα πρέπει τελικά να τα γράψουν σε συγγενείς.

Αν τελικα γινει κατι τετοιο.Προς το παρον δεν ξερουμε τιποτα

BILL007
14-09-08, 13:26
Eγώ πάντως μόλις τώρα άκουσα τον Παπανδρέου στη συνέντεξη της Δ.Ε.Θ να λέει κατηγορηματικά ότι θα καταργήσει οποιοδήποτε τεκμήριο είτε στα αυτοκίνητα,είτε για τις πιστωτικές κάρτες,όπως είχε κάνει και η κυβέρνηση Σημίτη...:D:D:D

Speedy
14-09-08, 13:36
ολοι τα ιδια λενε για να τους ψηφισουμε....

BILL007
14-09-08, 13:39
Εγω δεν ξέρω...Το μόνο που ξέρω είναι το είπε δημοσία και δεσμεύτηκε...Ελπίζω να το κάνει κιόλας...

Dimzan
14-09-08, 14:08
Ειναι δεσμευμενος απο καιρο..... οπως ολοι τους...

bardull
14-09-08, 14:13
Οποιος μου βρει πολιτικο που θυμαται τις δεσμευσεις του κερδιζει βραβειο.Οσον αφορα τα τεκμηρια θα περασουν και θα κανουν πολλους να ψαχνονται.

SUPERCHARGER
14-09-08, 16:14
Οποιος μου βρει πολιτικο που θυμαται τις δεσμευσεις του κερδιζει βραβειο.Οσον αφορα τα τεκμηρια θα περασουν και θα κανουν πολλους να ψαχνονται.

Και οποιος και να ερθει μετα στην εξουσια, ΔΕΝ προκειτε να τα καταργησει γιατι θα βολευουν στο ταμειο.........

Οι μονοι που μπορουν να το σταματησουν αυτο ειναι οι εμποροι αυτοκινητων που θα δουν τις πωλησεις τους να πεφτουν στον πατο.

ermis1975
14-09-08, 16:43
Αλλα λένε πρίν και άλλα κάνουν μετά. Δικαιολογίες υπάρχουνν πολλές.... ΟΛΟΙ τα ίδια είναι. Κανεις δεν υπογράφει συμβόλαιο με το λαο...

Speedy
14-09-08, 17:03
Εγω δεν ξέρω...Το μόνο που ξέρω είναι το είπε δημοσία και δεσμεύτηκε...Ελπίζω να το κάνει κιόλας...


ειναι οτι ζουμε σε αυτην την χωρα αλλιως θα το πιστευα και εγω,βεβαια σε ολα φταιμε πρωτα εμεις γιατι εμεις παμε και ψηφιζουμε!!

tacos
14-09-08, 17:44
Παιδια τα τεκμηρια τα ειχαν καταργησει επι Σημιτη γιατι να μην το ξανακανουν? Οσο για τους σημερινους ας συνεχισουν οι δημοσκοπησεις να ειναι καθε μερα και πιο απαισιοδοξες για την κυβερνηση και να ειμαστε σιγουροι οτι θα βαλουν πολυ νερο στο κρασι τους.Το τι να κανουμε "ολοι ιδιοι ειναι"το μονο που κανουμε ειναι να σκαβουμε καθε φορα τον οποιο "λακο"μας.-

Thronos
14-09-08, 18:31
Ειπε στην tv οτι δεν θα προχωρησουν προς το παρον στα τεκμηρια γιατι πολλοι αγοραστες(1500) μεγαλου κυβισμου ακυρωσαν τις παραγγελεις........

zmy5710
14-09-08, 19:24
μεγαλη μπαρουφα η ΔΕΘ ,εγω οταν την ειδα κραταγα και ενα μεγαλο καλαθι για τα θα θα θα...κατι μου θυμιζει αυτο αν και ειμουνα τοτε πιτσιρικας.πολα θα αλλα απο που θα γβουνε δεν μας ειπε και για βασικο μισθο ουτε συζητηση μαγκες.μια απο τα ιδια σαν τον χοντρουλη.

330CI
14-09-08, 19:25
Παιδια τα τεκμηρια τα ειχαν καταργησει επι Σημιτη γιατι να μην το ξανακανουν? Οσο για τους σημερινους ας συνεχισουν οι δημοσκοπησεις να ειναι καθε μερα και πιο απαισιοδοξες για την κυβερνηση και να ειμαστε σιγουροι οτι θα βαλουν πολυ νερο στο κρασι τους.Το τι να κανουμε "ολοι ιδιοι ειναι"το μονο που κανουμε ειναι να σκαβουμε καθε φορα τον οποιο "λακο"μας.-

Και όμως φίλε μου, τελικά όσο αφορά στην "κουτάλα", τις μίζες και τα ψέματα είναι ΟΛΟΙ ίδιοι. Ψάχνονται να βρουν τρόπο να γεμίσουν τα ταμεία που αδειάζουν οι μίζες και οι προμήθειες. Σήμερα το Πρ... Θ.μα έγραφε οτι το πιθανότερο είναι να επανέλθουν τα τεκμήρια των Ι.Χ. αλλά μειωμένα κατά 50% σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση.
Ο καθένας ό,τι μ@λ... θέλει γράφει. :icon36:

ermis1975
14-09-08, 22:11
Δηλαδή ακόμα Ραδιο Αρβύλα είναι όλα?...
Το Βήμα είχε και νουμεράκια, ανάλογα με τα κυβικά. Το τεκμήριο για το μεγαλύτερο σε κυβικά αμάξι, ήταν 6030euro (τόσο δηλ. θεωρούν οτι κοστίζει η συντήρηση και η ασφάλεια κλπ) Μόνο που βάζουν κάτι τρελά νούμερα σε ασφάλεια, λες και είναι υποχρεωμένος κανείς να έχει μεικτή!

ALEXIS_23
14-09-08, 22:43
Δηλαδή ακόμα Ραδιο Αρβύλα είναι όλα?...
Το Βήμα είχε και νουμεράκια, ανάλογα με τα κυβικά. Το τεκμήριο για το μεγαλύτερο σε κυβικά αμάξι, ήταν 6030euro (τόσο δηλ. θεωρούν οτι κοστίζει η συντήρηση και η ασφάλεια κλπ) Μόνο που βάζουν κάτι τρελά νούμερα σε ασφάλεια, λες και είναι υποχρεωμένος κανείς να έχει μεικτή!

6.030 ή 60.300 ευρω???????

ΦΑΝΗΣ
15-09-08, 07:02
Νέες πληροφορίες για τα τεκμήρια!!!! http://www.protothema.gr/content.php?id=14808

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-09-08, 08:04
Νέες πληροφορίες για τα τεκμήρια!!!! http://www.protothema.gr/content.php?id=14808

Καλο που δεν εκαναν αυτο που μαλλον ηθελαν να κανουν απο την αρχη, υστερα μαλλον απο τοσες αντιδρασεις, αλλα και παλι αν εχεις 3000 cc απο 75000 που νομιζο ειναι το τεκμηριο αν το βαλει 37500 που ειναι το 50% παλι πολλα δεν ειναι??.
Εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει αυτο αλλα πολλα παιδια που εχουν παθος με το αυτοκινητο και με αιματηρες οιονομιες πηραν ενα ωραιο 330....... νομιζο οτι τα αδικει!!!!

BMW523i
15-09-08, 08:53
Είμαι ενάντια των τεκμηρίων όπως και να έρθουν! Αλλά στην Ελλάδα κάθε μέρα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις τα πάντα! Τώρα όλοι θα λένε ε εντάξει αφού δεν τα φέρνουν όπως έλεγαν πάλι καλά, γι αυτό ποτέ δεν θα πάμε μπροστά! Αυτό που ήθελαν το πέτυχαν!

ermis1975
15-09-08, 09:15
6.030 ή 60.300 ευρω???????

6,030 Είναι το μεγαλύτερο τεκμήριο. Αυτό τουλάχιστον αναφέρει το Βήμα της Κυριακής. Τόσο λεει υπολογίζεται η συντήρηση ενος αυτοκινήτου 4000+ κυβικών.

tamtamcafe
15-09-08, 09:59
θελουν κρεμασμα ολοι σου λεω
αλλα δε πειραζει καλα μας κανουν, αφου αυτους διαλεγουμε να μας οριζουν την τυχη μας και την ζωη μας
γιατι μας εβαλαν να αγορασουμε αυτοκινητα? και τωρα μας λενε γιατι τα πηρατε?
αναξιοπιστοι ολοι ρεεεεε
φτου ντροπη!!!!!!!!!!!!!

*detari*
15-09-08, 11:48
θελουν κρεμασμα ολοι σου λεω
αλλα δε πειραζει καλα μας κανουν, αφου αυτους διαλεγουμε να μας οριζουν την τυχη μας και την ζωη μας
γιατι μας εβαλαν να αγορασουμε αυτοκινητα? και τωρα μας λενε γιατι τα πηρατε?
αναξιοπιστοι ολοι ρεεεεε
φτου ντροπη!!!!!!!!!!!!!+100000000 ΕΛΑ ΡΕ ΘΡΥΛΕ !!:ylsuper:

ermis1975
15-09-08, 12:48
Τελικά...όποιον και να ψηφίσουμε...όποιος και να βγεί, το ίδιο θα είναι.

randombk
15-09-08, 15:27
Οχι φιλε μου δεν θα ειναι το ιδιο!
Σαν τον χοντρο και την ομαδα του τους αλλους 152 δεν ειναι κανεις!
Αυτοι ειναι μοναδικοι! κατι σαν τον Μπους ενα πραμα!

Μιας και ειπα Μπους ,μακαρι εκει να βγει ο Ομπαμα γιατι αμα ξαναβγαλουν τον Αλητο-Δολοφονο αλιμονο μας!
Αν και οι δηλωσεις του Ομπαμα σε ολα ειναι οι καλητερες και οι πιο σωστες ,
λες και ακους εναν απλο σοβαρο σωστο ανθρωπο να μιλαει ,τον βλεπω και αυτον ξαπλωμενο ανασκελα οπως τον κενεντυ , αν βγει!



Τελικά...όποιον και να ψηφίσουμε...όποιος και να βγεί, το ίδιο θα είναι.

Nick_E60_GR
15-09-08, 15:45
Δεν έχω καταλάβει, η παλαιότητα θα ισχύει (5ετία - 10ετία κλπ) ή κόβεται εντελώς? Αν κόβεται, δώρον άδωρον το 50% που συζητάνε...

*detari*
15-09-08, 16:13
Τελικά σαν τον Χότζα.... θα μας τη φέρει . ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ από ένα ρεπορτάζ......"Αυθαίρετα, υπερβολικά και αποκυήματα φαντασίας χαρακτήρισε ο υπουργός Οικονομίας όλα όσα λέγονται και γράφονται αναφορικά με την επαναφορά των τεκμηρίων.

"Στοχεύουμε σε τεκμήρια ήπια, λίγα, ξεκάθαρα και δίκαια, που δεν θα έχουν στόχο τα χαμηλά εισοδήματα αλλά τις κραυγαλέες περιπτώσεις, όπου δηλώνονται λίγα αλλά καταναλώνονται πολλά". Το θέμα θα συζητηθεί στο συμβούλιο κατά της φοροδιαφυγής, είπε ο υπουργός Οικονομίας, διευκρινίζοντας ότι δεν έχει ληφθεί καμία απόφαση":banghead:

ALEXIS_23
15-09-08, 16:16
Δεν έχω καταλάβει, η παλαιότητα θα ισχύει (5ετία - 10ετία κλπ) ή κόβεται εντελώς? Αν κόβεται, δώρον άδωρον το 50% που συζητάνε...

ισως ηταν ενα παραδειγμα αυτο.αλλα και παλι ο πινακας λεει πως δεν εχει διευκρινιστει ακομα για τα 2500cc και πανω. εκει δεν θα ισχυει το 50% κατω δηλαδη?τι σκατα θα κανουν?

BILL007
15-09-08, 16:58
Οχι φιλε μου δεν θα ειναι το ιδιο!
Σαν τον χοντρο και την ομαδα του τους αλλους 152 δεν ειναι κανεις!
Αυτοι ειναι μοναδικοι! κατι σαν τον Μπους ενα πραμα!

:+1:00000000000000000000000000000000 Xειρότεροι δεν πρόκειται να ξαναυπάρξουν στην ιστορία ως τώρα!!!

snoopjohn
15-09-08, 17:42
Στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου με αφορμή τα αποτελέσματα των συνεδριάσεων του Eurogroup και του Ecofin, ο υπουργός Οικονομίας επιχείρησε να αποστασιοποιηθεί από τη σεναριολογία για τις νέες φορολογικές παρεμβάσεις λέγοντας ότι οι πρωτοβουλίες της κυβέρνησης έχουν εξαντληθεί σε όσα προβλέπονται στο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή. Εξήγησε, όμως, ότι θα υπάρξουν ανακοινώσεις σχετικά με την επιβολή τεκμηρίων (όταν συνεδριάσει το Εθνικό Συμβούλιο για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής) και υπογράμμισε ότι τα τεκμήρια δεν θα πλήξουν «μικρά και μεσαία εισοδήματα, αλλά κραυγαλέες περιπτώσεις πλούτου που φοροδιαφεύγουν».

ALEXIS_23
15-09-08, 19:22
εγω παντως θα κανω μια παιδικη παροχη το αμαξι στον μπαμπα μου!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα

Speedy
15-09-08, 20:28
Τελικά...όποιον και να ψηφίσουμε...όποιος και να βγεί, το ίδιο θα είναι.




Aκριβως τα ιδια θα γινονται..

MZ3
15-09-08, 21:00
ετσι ειμουν και εγω σκεφτωμουν σαν εσας αλλα τωρα αλλαξα τα βλεπω πιο ανοιχτομυαλα πλεον και μπορω να πω οτι με βοηθεισε ο αλογοτετιος

αντιγραφω απο μαιλ που μου ηρθε
δειτε και τηνν θετικη πλευρα γιατι ολα μαυρα τα βλεπετε





Γενιά των 1000 ευρώ (η λύση)
J


'Σαςπαρουσιάζω αναλυτικά τους 10 λόγους που άλλαξαν τη ζωή μου τοντελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να έχω χεστεί στο χρήμα λόγω της πολύκαλής οικονομικής πολιτικής της Ν.Δ. που με ανάγκασε να εξοικονομήσωχρήματα. Το έκανε για μένα,για εσάς, για όλους.

Οι 10 λόγοι:

1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

Η 'σούμα':

1. Τσιγάρο: 6 ευρώ Χ 365 μέρες = 2.190 ευρώ
2. Goody's: 5 ευρώ Χ 365 μέρες= 1.825 ευρώ
3. Βενζίνη: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
4. Πώληση αυτοκινήτου: 4.000 ευρώ
5. Clubing: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
6. Σύνδεση κινητού: 40 ευρώ Χ 12 μήνες= 480 ευρώ
7. Φίλοι: 52 καφέδες Χ 4 ευρώ= 208 ευρώ
8. Ρούχα: 500 ευρώ
9. Δώρα: 500 ευρώ
10. Γκόμενα - Χωρισμός: Αξία ανεκτίμητη

Αποτέλεσμα...:

Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ!!!!

Για να μην αναφέρω και... ότι γλίτωσα από:




1. Καρκίνο πνευμόνων
2. Διαιτολόγο
3. Τροχαία
4. Εφορία
5. Αλκοτέστ
6. Φλυαρία
7. Παρεξηγήσεις
8. Κινέζικες απομιμήσεις
9. Υποχρεώσεις
10. Προφυλακτικά και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη'

Speedy
15-09-08, 21:04
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
Σε παραδεχομαι λειτουργησες για το καλο το δικο σου μπραβο!!!

Dimzan
15-09-08, 21:13
χαχαχαχααχ


καλα αυτο με το αξια ανεκτιμητη ολα τα λεφτα!!

papajim
15-09-08, 22:45
Αποτέλεσμα...:

Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ!!!!


Και θα 'ρθει μετά ο Αλογοφλούφλης και θα σου πει...
Για έλα εδώ ρε γενιά των 1000 ευρώ
Λοιπόν...
1000 ευρώ (η γενιά) χ 14 μήνες (μαζί με τα δώρα) = 14.000
Πώς εσύ γλύτωσες 14.903
Πόθεν έσχες...από που τα έβγαλες και πως τα 'κρυψες τα 903?

Μεγάλη, μετά, η καμπάνα φιλαράκι :icon_toil

kefalismos
16-09-08, 00:40
Παιδιά ο πίνακας στη σελίδα 1 είναι φετινός ? Δηλαδή είναι αυτός που θα ισχύσει για αυτή τη χρονιά?

kefalismos
16-09-08, 00:41
Παιδιά ο πίνακας στη σελίδα 1 είναι φετινός? Δηλαδή θα ισχύσει φέτος?

zaharias
16-09-08, 06:49
Παιδιά ο πίνακας στη σελίδα 1 είναι φετινός? Δηλαδή θα ισχύσει φέτος?

Οχι αυτος ειναι ο παλιος πινακας...

mpikounis
16-09-08, 08:05
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να πανικοβάλλεστε και να πανικοβάλλετε και τους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτά που γράφετε. Η αλήθεια του θέματος είναι οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωρίζει τι θα γίνει με τα τεκμήρια. Η κυβέρνηση διαρρέει κάποιες θεωρίες για να δοκιμάσει τα νερά και θα αποφασίσει τι θα κάνει τον Οκτώβριο. Μέχρι τότε δεν υπάρχει λόγος πανικού, υποθέσεων κλπ! Κάποιος το είπε σωστά: Σαν το χότζα θα μας κάνει - θα μας προετοιμάσει για το χειρότερο και θα είμαστε ευτυχισμένοι με το λιγότερο κακό που θα μας πασάρει.

Τα τεκμήρια είναι λάθος μέτρο γιατί ουσιαστικά είναι έμμεσος τρόπος να εισπράξεις αυτά που δεν μπορείς να ελέγξεις αλλά εδώ που φτάσαμε, αν εφαρμοστούν με σωστό και δίκαιο τρόπο θα φέρουν αποτέλεσμα. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασιστεί και μετά κάνουμε ότι να κάνουμε. Το Βήμα της Κυριακής είχε μια θεωρία η οποία ήταν σωστή για τα Ι.Χ. αλλά δεν είδα να τη συζητάει κανείς εδώ.

shido
16-09-08, 08:20
Απο την μια συμφωνω μαζι σου mpikouni υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα
Αν το σκεφτεις ηρεμα και λογικα λες δεν υπαρχει περιπτωση να τα επαναφερουν οπως ηταν κτλ θα υπαρχει μια δικαιη λυση και εφαρμογη

Απο την αλλη οπως και σε πολλα αλλα θεματα με ΟΛΟΥΣ τους κυβερνοντες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λογικη και νομιζω αυτο ειναι που "τρομαζει "ολους.

bill987
16-09-08, 09:41
Και επίσης μην ξεχνάμε ότι τα πήραν πίσω, χάρη σε αυτό που γίνεται εδώ και σε άλλους "χώρους"!!!!

Εάν δεν φωνάξουμε, προκοπή δεν βλέπουμε!

m_power_lunatic
16-09-08, 10:00
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να πανικοβάλλεστε και να πανικοβάλλετε και τους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτά που γράφετε. Η αλήθεια του θέματος είναι οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωρίζει τι θα γίνει με τα τεκμήρια. Η κυβέρνηση διαρρέει κάποιες θεωρίες για να δοκιμάσει τα νερά και θα αποφασίσει τι θα κάνει τον Οκτώβριο. Μέχρι τότε δεν υπάρχει λόγος πανικού, υποθέσεων κλπ! Κάποιος το είπε σωστά: Σαν το χότζα θα μας κάνει - θα μας προετοιμάσει για το χειρότερο και θα είμαστε ευτυχισμένοι με το λιγότερο κακό που θα μας πασάρει.

Τα τεκμήρια είναι λάθος μέτρο γιατί ουσιαστικά είναι έμμεσος τρόπος να εισπράξεις αυτά που δεν μπορείς να ελέγξεις αλλά εδώ που φτάσαμε, αν εφαρμοστούν με σωστό και δίκαιο τρόπο θα φέρουν αποτέλεσμα. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασιστεί και μετά κάνουμε ότι να κάνουμε. Το Βήμα της Κυριακής είχε μια θεωρία η οποία ήταν σωστή για τα Ι.Χ. αλλά δεν είδα να τη συζητάει κανείς εδώ.

Δεν διαβασα τι ελεγε το Βημα και την θεωρια του αλλα ολο αυτο το σκηνικο με τα τεκμηρια ξαφνικα με κανει να πιστευω οτι μπορει να εχουμε εξελιξεις στο θεμα δασμων και τελων ταξινομησης που για χρονια λενε οτι θα καταργηθει εξαιτιας του παρανομου του θεματος και των συνεχων καταδικασεων της χωρας μας απο τα Ευρωπαικα δικαστηρια.Θα μπορεις να φερεις οτι θελεις φθηνα απ εξω αλλα μετα εδω θα σε περιμενει ο Αλογο....κας!:thefinger

Nick_E60_GR
16-09-08, 10:03
Αυτό το είδε κανείς? Είναι το παλιό?

http://www.in.gr/auto/autotekm.asp

ermis1975
16-09-08, 10:08
Ναι..αυτό είναι το παλιό... Το αστείο και εξωπραγματικό! Αν επανέλθει θα κλαίμε...

papajim
16-09-08, 11:15
Και επίσης μην ξεχνάμε ότι τα πήραν πίσω, χάρη σε αυτό που γίνεται εδώ και σε άλλους "χώρους"!!!!

Εάν δεν φωνάξουμε, προκοπή δεν βλέπουμε!

Εάν είναι να πάρουν το οτιδήποτε πίσω, θα είναι γιατί σήμερα - για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια - βρίσκονται δεύτεροι στην πρόθεση ψήφου.

http://greece.flash.gr//soon/2008/9/15/40952id/

Μόνο αυτό μπορεί να τους καίει και να υποχωρήσουν...για όλα τα υπόλοιπα (λογικά μέτρα, θεμιτά, νόμιμα κτλ) δεν ιδρώνει το αυτί τους... κανενός,ούτε των μεν ούτε των δε. Μόνο η πιθανή απώλεια της εξουσίας

jdozohchr
16-09-08, 11:15
Ότι να'ναι... δηλαδή εγώ που έχω ένα kia sportage και ένα bmw compact συνολικά 3800cc και συνολική σημερινή αξία περίπου 20000-25000 θα πρέπει να φορολογηθώ με ετήσιο εισόδημα 107.900 ? Τι τρέλα είναι αυτή.. ¶ντε να δούμε..

randombk
16-09-08, 12:06
Παιδια ειμαστε καταδικασμενοι να εχουμε 2κομματισμο!
Μακαρι να μπορουσε να κανει κατι πλεον και το συριζα αλλα αν βγει απο την απειρια τους ισως γινουν λαθοι ισως και οχι...

Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι (ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ-ΑΛΗΤΕΣ) που κυβερνανε σημερα δεν πρεπει να μην ξαναβγουν ποτε!!!
Απορω που η διαφορα ειναι 2.2 μοναδες μονο αντι να τους περναει μεχρι οχι μονο το συριζα αλλα και το ΚΚΕ!
Α ρε ελληναρα μια ζωη θα τρεχεις πισω απο χρωματα και γενιες που σου ειπαν τι να κανεις ειτε με το ζορι ειτε παραπλευρος με πλυση εγκεφαλου!

Να δω αυτοι οι βαμμενοι μπλεδακιδες οταν του χρονου απο τα νεα νομοσχεδια θα πληρωνουν απο 3 εως δεν ξερω και γω ποσα χιλιαρικα στην εφορια τι καλα θα ειναι!

Και ερχονται κιαλλα! χαχαχαχαχαχα!!!!

ΤΕΛΟΣ.
Οσοι ξερετε απο πολιτικη ξερετε οτι οταν θες να περασεις καποια σχεδια για να παρεις λεφτα απο τον κοσμο, κανεις το εξης!

Βγαζεις βρωμα για νομοσχεδια ΒΟΥΝΟ!Αρχιζουν τα media να σπερνουν πανικο!μετα βγαινεις και κανεις διαφορες κουκουρουκου δηλωσεις να μπερδεψεις τον κοσμο , μετα ανακοινωνεις μετρα βουνο! Ερχεται ο πανικος απο ολους!μετα αρχιζεις να λες οκ θα τα περιορισουμε και τελικα σου περνανε τα μετρα στο μισο και ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!




Εάν είναι να πάρουν το οτιδήποτε πίσω, θα είναι γιατί σήμερα - για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια - βρίσκονται δεύτεροι στην πρόθεση ψήφου.

http://greece.flash.gr//soon/2008/9/15/40952id/

Μόνο αυτό μπορεί να τους καίει και να υποχωρήσουν...για όλα τα υπόλοιπα (λογικά μέτρα, θεμιτά, νόμιμα κτλ) δεν ιδρώνει το αυτί τους... κανενός,ούτε των μεν ούτε των δε. Μόνο η πιθανή απώλεια της εξουσίας

Strax
16-09-08, 15:31
Ότι να'ναι... δηλαδή εγώ που έχω ένα kia sportage και ένα bmw compact συνολικά 3800cc και συνολική σημερινή αξία περίπου 20000-25000 θα πρέπει να φορολογηθώ με ετήσιο εισόδημα 107.900 ? Τι τρέλα είναι αυτή.. ¶ντε να δούμε..

Δεν είναι αθροιστικά τα κυβικά, αλλά οι αξίες!

Γενικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει πανικός?? Βασιζόμαστε σε πίνακες που ίσχυαν, αλλά δεν ισχύουν και σε υποθέσεις τύπου το μακρύ και το κοντό του καθενός!

Fanis
16-09-08, 16:20
Γενικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει πανικός?? Βασιζόμαστε σε πίνακες που ίσχυαν, αλλά δεν ισχύουν και σε υποθέσεις τύπου το μακρύ και το κοντό του καθενός!
Πέστα ρε Στράτο, γιατί έχουν γραφτεί 30τόσες σελίδες, χωρίς ουσιαστικό νόημα, αφού ακόμα ΔΕΝ γνωρίζουμε τίποτα!!!

snoopjohn
16-09-08, 16:28
16/09/2008
13:05

Μέχρι την κατάθεση του προσχεδίου του προϋπολογισμού στη Βουλή (συνηθίζεται να πραγματοποιείται κάθε Οκτώβριο) η κυβέρνηση θα έχει “ξεκαθαρίσει το τοπίο” σχετικά με την επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης στη φορολόγηση εισοδημάτων, σύμφωνα με όσα δήλωσε σήμερα το πρωί ο υπουργός Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφης. Σημειώνεται πάντως, ότι στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο υπουργός Οικονομίας είχε επισημάνει ότι οι σχετικές ανακοινώσεις θα πραγματοποιηθούν κατά τη συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου κατά της φοροδιαφυγής.

Την ίδια ώρα κύκλοι του υπουργείου Οικονομίας, σχολιάζοντας τα όσα συνεχίζουν και σήμερα να δημοσιεύονται σχετικά με την επιστροφή των τεκμηρίων, τόνισαν ότι σε καμιά περίπτωση δεν εξετάζεται το ενδεχόμενο να συμπεριληφθεί στα τεκμήρια διαβίωσης, το ποσό των δαπανών που πραγματοποιούνται μέσω πιστωτικών καρτών. Πάντως ο υπουργός και σήμερα συνεχίζει να δηλώνει ότι τα τεκμήρια θα είναι λίγα, ήπια και δίκαια.

jdozohchr
16-09-08, 16:31
Δεν είναι αθροιστικά τα κυβικά, αλλά οι αξίες!

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό; :help:

Apostolos
16-09-08, 16:59
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό; :help:

Είναι απλό. Αν έχεις στην κατοχή σου π.χ 2 αυτοκίνητα ένα 1600cc και ενα 2000cc με τα τεκμήρια που ίσχυαν το 2003 σε φορολογούσαν 11,900€ το 1600 + 20,500€ το δίλιτρο δηλαδή θα έπρεπε να εμφανίζεις ετήσιο εισόδημα της τάξεως των 32,400€.

TAKAROS
16-09-08, 17:36
"Αγόρασα ένα τζήπ επειδή το είχα τρέλα και σε κάποια στιγμή είχα χρήματα στην άκρη. Τώρα έρχεται ο Αλογοσκούφης και λέει ότι για να το έχω πρέπει να έχω εισοδήματα πάνω
από τις 100.000 ευρώ. Δηλαδή πρέπει να το κάψω ή να το πετάξω σε γκρεμό για να το ξεφορτωθώ; Να το πουλήσω; Πάλι θα μου το φορολογήσει... Γιατί να κριθώ τώρα που παίρνω 3.60 για ένα αυτοκίνητο που πήρα όταν ήμουν στις δόξες μου; κ.Αλογοσκούφη επιτέλους μας έχετε τινάξει στον αέρα τα νοικοκυριά. ¶λλα υπολογίζαμε και άλλα μας βγήκαν. Να φορολογήσετε περισσότερο όσους έχουν μεγάλα εισοδήματα και όχι όσους σε κάποια στιγμή την ζωή τους είχαν κάτι. Τώρα πεινάω και πριν 5 χρόνια είχα πέντε δεκάρες. Θα με φορολογήσεις αναδρομικά;
Αναρτήθηκε από troktiko

bardull
16-09-08, 18:40
Εμενα ειναι 2.2 και εχω και ενα χιλιαρακι.Ευτυχως τα καλυπτω ισα-ισα με την γυναικα μου.Αν ημουν ανυπαντρος θα ψαχνομουν

scania124
16-09-08, 19:02
κατι πηρε το αυτι μου σημερα οτι θα το αποσυρουν το νομοσχεδιο λογο πολιτικου κοστους:ban:

ermis1975
16-09-08, 19:06
Μην αγχώνεστε δε θα γίνει κάτι τρομερό! Ούτε φυσικά τα παλιά τεκμήρια θα μπούν.

Speedy
16-09-08, 20:12
Μακαρι γιατι πλεον πολλα ακουγονται...

PONTIOS CABRIO
16-09-08, 21:54
ναι παιδια και γω ακουσα οτι θα αποσηρθη:hello::icon11::hello:

ζ η τ ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω:lockie:

BILL007
16-09-08, 22:26
Mακάρι!!!!!:D:D:D:D

bill987
16-09-08, 23:06
Είπε ο Αλο..μουρης μετά την 2,2 % διαφορά, ότι τα τεκμήρια δεν θα αγγίξουν τους μικρομεσαίους!!!!!!

Για να δούμε τι θα δούμε......

tsumalis
17-09-08, 13:23
σύμφωνα με αρθρο της ημερησίας σήμερα με τίτλο τεκμήρια update αναφέρεται


Από 1.000 έως 6.000 ευρώ είναι τα τεκμήρια για τα αυτοκίνητα. Σε αυτή την διαβάθμιση φέρεται να καταλήγει το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών τα οποία και θα λειτουργούν αθροιστικά και τις υπόλοιπες κατηγορίες τεκμηρίων, οι οποίες συνολικά θα είναι επτά σύμφωνα με πληροφορίες.



Οι κατηγορίες τεκμηρίων θα διαμορφώνονται ως εξής:



· Μέχρι 999 κ.ε. 1.300 ευρώ.

· 1.000 κ.ε. 1.500 ευρώ.

· 1.200 κ.ε. 2.000 ευρώ.

· 1.400 κ.ε. 2.200 ευρώ.

· 1.500 κ.ε. 2.250 ευρώ.

· 1.600 κ.ε. 2.450 ευρώ.

· 1.800 κ.ε. 2.650 ευρώ.

· 2.000 κ.ε. 3.450 ευρώ.

· 2.400 κ.ε. 3.800 ευρώ.

· 3.000 κ.ε. 4.000 ευρώ.

· 3.500 κ.ε. 4.400 ευρώ.

· 4.000 κ.ε. 6.000 ευρώ.




GOOGLE ADS

Dimzan
17-09-08, 13:37
Αν ειναι οντως ετσι εχω να πω οτι ειναι απολυτα λογικο το τεκμηριο. Προφανως και ενα 1300αρι αμαξι εχω κοστος 400ασφαλεια(στο πολυ περιπου)+100 σημα+σερβις+βενζινες λογικο ειναι να σου λεει πρεπει να χεις ενα εσοδο 2000 το χρονο γτι δεν χαλας οτι βγαζεις μονο για το αμαξι..

Για εμας τους φοιτητες τι γινεται..?? εγω παλι καλα φετος το καλυπτω το τεκμηριο αλλα απο του χρονου που δεν εχω δουλεια..?? θα πληρωνω εξτρα φορο??

tsumalis
17-09-08, 17:06
Ναί υποθετικά θα έχει ένα 1300 τεκμήριο 2000 ¤ όμως επειδή ο φοιτητής δεν έχει εισοδήματα θα θεωρείται ότι τα χρήματα που προκύπτουν από το τεκμήριο κατοχής προέρχονται από εμπορικές επιχειρήσεις και θα επιβάλλεται φόρος 10% στο ποσό του τεκμηρίου δηλαδή 200 ¤ συν προκαταβολή 55% για το επόμενο έτος 110 ¤ σύνολο 310 ¤ .
Δηλαδή φίλε μου και τα νούμερα αυτά που αναφέρονται δεν είναι και τόσο αθώα.

Strax
18-09-08, 09:10
Στην περίπτωση του φοιτητή, το λογικό είναι να πηγαίνει το ποσό στους γονείς του ή σε όποιους τον συντηρούν.

Dimzan
18-09-08, 10:15
μαλλον σε καποιον θα χαρισω μερικα κυβικα...

Α8hnaios
18-09-08, 18:20
μπααα...τωρα ειπε το ΑΛΤΕΡ 18\09//

οτι τα τεκμηρια οχι μονο δεν αυξανονται αλλα ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ!!!!!!!!!!!!!

για τα αμαξια!!!!!!!!!

ΑΜΗΝ....

manosm3
18-09-08, 18:27
μπααα...τωρα ειπε το ΑΛΤΕΡ 18\09//

οτι τα τεκμηρια οχι μονο δεν αυξανονται αλλα ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ!!!!!!!!!!!!!

για τα αμαξια!!!!!!!!!

ΑΜΗΝ....
Δηλαδη αυτο ειναι καλο;;;:thumbsdow

gnx
18-09-08, 19:03
Εδώ διαβάστε...

http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080918&nid=9837032&sn=&spid=1376

Νετάραμε

randombk
18-09-08, 20:01
Παιδια αν ισχυσουν αυτα τα μετρα τοτε οκ.
Ειναι απολυτος λογικα και για οσους θυμουντε εγω ειχα πει οτι θα πρεπει να υπολογισουν τα τεκμηρια με τα ετησια εξοδα και οχι με οτι νομιζαν παλια!δηλ για να εχεις 2000κυβικα πρεπει να δηλωνεις για να το συντηρεις 21000ευρω! ουστ τα ζωα!Αν επρεπε να χαλαμε τον χρονο για ενα αμαξι 2000κε 21000ευρω τοτε θα ειμασταν ολοι φυλακη!

Τελος αποτι ακουσα τα μετρα αυτα με τον πινακα με τα 13 τεκμηρια θα ισχυσει μονο για μισθοτους και οχι για τους ελευθερους επαγγελματιες!εκει μαλλον θα ισχυσουν τα παλια!
ΩΧ! βλεπω τον πατερα μου να τα πουλαει ολα!!!

Τελος ξερουμε τιποτα αν αυτα τα μετρα θα ειναι μονο για ενα χρονο και μετα θα μας τα γυρισουν ολους στα παλια τεκμηρια???

Κοιτα που οι αλητες μας κανουν να λεμε και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μηπως τα ριξαν τα τεκμηρια γιατι βγηκε νεο ΟΡΓΙΟ αυτο με τα οικοπεδα και την εκκλησια?
ΡΕ ΠΑΝΤΟΥ ΒΡΩΜΙΑ???ΕΛΕΟΣ!!!

bardull
18-09-08, 21:13
Αν ισχυσει ετσι πιστευω οτι ειναι οκ για τους περισοτερους

brand
18-09-08, 22:13
:bugeye:ναι γεια σας για μ3 ε46 smg ii:rockon: δηλωμενο δεκαξι plz....:bananasmi

kalpasM3
18-09-08, 22:17
Κοιτα που οι αλητες μας κανουν να λεμε και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μηπως τα ριξαν τα τεκμηρια γιατι βγηκε νεο ΟΡΓΙΟ αυτο με τα οικοπεδα και την εκκλησια?
ΡΕ ΠΑΝΤΟΥ ΒΡΩΜΙΑ???ΕΛΕΟΣ!!![/QUOTE]

Και που είσαι ακόμα!

BILL007
18-09-08, 23:04
Ρε παιδιά...Που έχουν ακουστεί τεκμήρια σε σοβαρό κράτος(για όλους τους πολίτες,απο χαμηλόμισθους μέχρι πλούσιους)?Και μόνο που τα επαναφέρουν δείχνει ότι πάμε χρόνια πίσω...ΕΛΕΟΣ!!!!!

Dimzan
18-09-08, 23:59
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως.

ΟΛΟΙ οσοι εχουν αμαξι θα πρεπει πλεον να δηλωνουν εισοδημα.??? Αυτο αμεσα συνεπαγεται οτι θα καταργηθει και το κατωτατο αφορολογητο εισοδημα γιατι αν εχω για παραδειγμα ενα αμαξι που αντιστοιχει σε τεκμηριο 6000 ευρω πρεπει να δηλωσω 6000ευρω το χρονο. Εισοδημα 6000ευρω το χρονο ομως βασει νομου ειναι αφορολογητο! Οποτε αν εχω το αμαξι αλλα δεν εχω το εισοδημα θα φορολογηθω σα να ειχα εισοδημα 6000 του οποιου ο φορος ειναι μηδεν!

Ας μου εξηγησει καποιος γιατι εχω χασει επεισοδιο μαλλον...

chris z3
19-09-08, 00:13
εσχος...χειροτερα τα κανουν,τωρα να δειτε που θα γεμησουμε αδηλωτες μετατροπες και καγγουρια με πατεντες πανω σε χαμηλου κυβισμου...ελεος πια,ελεος!!!!!!!!!!!!

YAziDis
19-09-08, 06:27
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως.

ΟΛΟΙ οσοι εχουν αμαξι θα πρεπει πλεον να δηλωνουν εισοδημα.??? Αυτο αμεσα συνεπαγεται οτι θα καταργηθει και το κατωτατο αφορολογητο εισοδημα γιατι αν εχω για παραδειγμα ενα αμαξι που αντιστοιχει σε τεκμηριο 6000 ευρω πρεπει να δηλωσω 6000ευρω το χρονο. Εισοδημα 6000ευρω το χρονο ομως βασει νομου ειναι αφορολογητο! Οποτε αν εχω το αμαξι αλλα δεν εχω το εισοδημα θα φορολογηθω σα να ειχα εισοδημα 6000 του οποιου ο φορος ειναι μηδεν!

Ας μου εξηγησει καποιος γιατι εχω χασει επεισοδιο μαλλον...

Καταργείτε το αφορολόγητο δυστυχώς αδερφέ ......

jdozohchr
19-09-08, 08:11
εσχος...χειροτερα τα κανουν,τωρα να δειτε που θα γεμησουμε αδηλωτες μετατροπες και καγγουρια με πατεντες πανω σε χαμηλου κυβισμου...ελεος πια,ελεος!!!!!!!!!!!!

Χαρές που θα κάνουν τα σαξοραλύ... :shakehead

randombk
19-09-08, 08:14
Αφου ρε παιδια δεν μιλαει κανεις!
Κατεβηκαμε μηπως ολα τα club αυτοκινητων στην βουλη και δεν το εμαθα?

Ακουστηκαμε καθολου? Εγινε τιποτα που να τους ενοχλησε?
Οτι γουσταρουν κανουν!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ!Εχουμε μαθει ολοι στο σκηψιμο! ΟΥΣΤ!

Ρε τι κοιμησμενος λαος γιναμε?Ρε Αμερικανομπουσηδες!Μας ψεκαζετε με το ιδιο αεριο που ψεκαζετε τα χαζοαμερικανακια???:offtopic:

jdozohchr
19-09-08, 08:25
Ρε τι κοιμησμενος λαος γιναμε?Ρε Αμερικανομπουσηδες!Μας
ψεκαζετε με το ιδιο αεριο που ψεκαζετε τα χαζοαμερικανακια???:offtopic:

Εδώ και χρόνια.. :offtopic:

gian_nykt
19-09-08, 08:56
τελικά ρε κοπέλια...τι θα γίνει...ξέρει κανείς? μου έχουν αρχίσει και μου πρίζονται τα ούμπαλα με αυτες τις λαμακίες..........άντε να πάρουν μια τελική απόφαση να ετοιμαζόμαστε.......θα εχει τεκμήρια ή όχι....και ΑΝ εχει...θα ειναι όπως παλιά ή όχι?

YAziDis
19-09-08, 19:48
Αφου ρε παιδια δεν μιλαει κανεις!
Κατεβηκαμε μηπως ολα τα club αυτοκινητων στην βουλη και δεν το εμαθα?

Ακουστηκαμε καθολου? Εγινε τιποτα που να τους ενοχλησε?
Οτι γουσταρουν κανουν!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ!Εχουμε μαθει ολοι στο σκηψιμο! ΟΥΣΤ!

Ρε τι κοιμησμενος λαος γιναμε?Ρε Αμερικανομπουσηδες!Μας ψεκαζετε με το ιδιο αεριο που ψεκαζετε τα χαζοαμερικανακια???:offtopic:

Παρεπιπτόντος, άκου να δεις μια συζήτηση με έναν αλβανό που είχα.. Μου λέει ..
Ρε συ, τελικά εσείς είστε περισσότερο Μαλ.....ς απ'ότι περίμενα.. Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι εδώ Ελλάδα, βλέπω να σας πηδάνε και κανείς σας δεν αντιδράει για τίποτα..
Εμάς λίγα χρόνια πριν τολμίσαν να κάνουν εκείνη την αύξηση (δε θυμάμαι τι ακριβώς αύξηση μου είχε πει, αλλά όταν το συζητούσα με τους γονείς μου μετά μου είχαν επιβεβαιώση το σκηνικό διότι το'χαν πει στην τηλεόραση) και κατεβήκαμε όλοι με τα όπλα κάτω....

Πραγματικά έννιωσα πάρα πολύ μην πω και γω τι εκείνη την ώρα...

335i.e92
19-09-08, 19:52
Και να φανταστείς ούτε ο προεδρος της αξιωματικης αντιπολιτευσης ειπε τιποτα για την καταργηση των τεκμηριων των αυτοκινητων αν θα γινη κυβέρνηση

daglas
19-09-08, 20:32
Δεν χρειαζοταν , τα Γκαλοπ εκαναν ολοι την δουλεια , οτι αντιδρασεις -πορειες να γινοταν εαν στα γκαλοπ η Ν.Δ ηταν Μπροστα ,θα περναγαν αυτο που θα ηθελαν , Πλεον Αλλαξαν τα πραγματα & ο κοσμος με τα γκαλοπ Στελνει το μηνυμα & πιστεψε με Το πηραν για τα καλα , μονο ΕΤΣΙ καταλαβαινουν αυτοι , κοιταξτε τι σκανδαλο & κακο εχει ακουστει τοσα χρονια , αλλαξε κατι ? Ακριβεια -Δουλεμα - Ακριβεια . Τωρα που ειναι πισω θα το σκεφτονται σοβαρα για να περασουν το οτιδηποτε . Το μονο που τους νοιαζει ειναι η ΜΑΣΑ -ΚΑΡΕΚΛΑ ,η οποια Τριζει πλεον .
Αφορα ολους τους πολιτικους ,αλλα οπως & να το κανουμε ο Κωστας (Ν.Δ) μας κυβερναει τωρα & αυτος θα πρεπει να τα ακουσει πρωτος .

BILL007
19-09-08, 23:02
Και να φανταστείς ούτε ο προεδρος της αξιωματικης αντιπολιτευσης ειπε τιποτα για την καταργηση των τεκμηριων των αυτοκινητων αν θα γινη κυβέρνηση

Eίπε ξεκάθαρα φίλε μου,ότι θα τα καταργήσει,οποιαδήποτε τεκμήρια,στην συνέντεξη τύπου στη Δ.Ε.Θ...;)


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=216928&postcount=341

...

zmy5710
20-09-08, 09:42
Eίπε ξεκάθαρα φίλε μου,ότι θα τα καταργήσει,οποιαδήποτε τεκμήρια,στην συνέντεξη τύπου στη Δ.Ε.Θ...;)


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=216928&postcount=341

...
και ποιος τον πιστεψε?αε ολη την δεθ ανοησιες και αερολογιες ελεγε αλλα δεν μας ειπε απο που θα βρει πορους και για μισθους δεν ειπε τιποτα και περι βγενοπουλου εκανε την κοτα.ολοι ιδιοι ειναι.ελληνες μην ξαναψηφησετε κανεναν απο τους 2 ξυπνηστε επιτελους ΑΜΑΝ ΠΙΑ :banghead:

gian_nykt
20-09-08, 11:02
σήμερα διάβασα πάλι οτι ο κλωτσοσκούφης δήλωσε ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εχει ακόμα λήξει το θέμα και οτι θα μπούμ πηθανότατα αλλα σύμφωνα με εναν κανόνα που θα αφορά τον κυβισμό αλλά ΟΧΙ όπως παλιά αλλά απο ενα μίγμα απο την σούμα που θα βγένει απο το σύνολο Τέλη κυκλ-συντήρηση-μέση κατανάλωση-ασφάλιστρα κλπ του οχήματος.....οτι καταλάβατε...κατάλαβα....ο Θεός κι ψυχή τους!!!!

Be More Wild
20-09-08, 11:34
Καλημέρα σε όλους τους φίλους που ευτυχώς έχουν BMW. Τα περισσότερα αυτοκίνητα της παρέας του forum έχουν κατά τα τεκμήρια μεγάλο κυβισμό. Δεν υπάρχει όμως λόγος ανησυχίας γιατί το σχετικό νομοσχέδιο όσον αφορά τα τεκμήρια διαβίωσης και συγκεκριμένα τα Ε.Ι.Χ. δεν θα εφαρμοστεί τουλάχιστον μέχρι να εκλεγεί η νέα κυβέρνηση. Μην πουλάτε λοιπόν την ευχαρίστηση σας, την ευτυχία σας, την διασκέδαση σας, την ψυχή σας, με άλλα λόγια την BMW σας για χάρη της υστερίας που επικρατεί γενικά στους πολιτικούς εκλεγμένους αντιπροσώπους της Ελληνικής πραγματικότητας.........μη ξεράσω με τους άσχετους.
BeMoreWild και ξερό ψωμί.
Όσο για τα τζιπ που ανέφερε κάποιος φίλος αν θα εφαρμοζόντουσαν τα τεκμήρια που δεν πρόκειται, αντιμετωπίζονται με διαφορετικό τρόπο οι φορολογήσιμοι ίπποι και ο κυβισμός.
Αυτά προς το παρόν. Να περνάτε ξυστά:bricks1::dblthumb2...........

babisbabou
20-09-08, 11:35
Τα νέα σήματα όμως μένουν...???

Be More Wild
20-09-08, 12:04
Δυστυχώς ναι και τα ασφάλιστρα επίσης κάθε χρόνο αυξάνονται. Ας ελπίσουμε να δούμε βελτίωση στην τιμή του άμεσου κόστους που έχουμε καθημερινά και μας πονάει, το καύσιμο. Αν αυτό πέσει ανάλογα με την τιμή του βαρελιού και το πετρέλαιο επίσης θα μπορούμε να πούμε ότι κάπου δημιουργείται μια ισορροπία.

ermis1975
20-09-08, 14:42
Καύσιμα...! Διστυχώς το πετρέλαιο πέφτει.. τα κάυσιμα μένουν στάσιμα! Οτι ανεβαίνει στην Ελλάδα δύσκολα κατεβαίνει. Πάνε οι εποχές που η βενζίνη είχε τα μισά...

dim3
20-09-08, 14:51
αλογοφλουφλη πες μας τηνα αληθεια....!!!μην ντρεπεσαι πες μας οτι επειδη οδηγας αμαξι που πινει τσαι αντι για βενζινη τα εβαλες με την bmw....! αντε πες την αληθεια.... εχεις το αμαξι με το σημα της ολυμπιαδας και κομπλαρεις οταν βλεπεις το σηματακι με το Μ.....

Speedy
20-09-08, 15:10
και ποιος τον πιστεψε?αε ολη την δεθ ανοησιες και αερολογιες ελεγε αλλα δεν μας ειπε απο που θα βρει πορους και για μισθους δεν ειπε τιποτα και περι βγενοπουλου εκανε την κοτα.ολοι ιδιοι ειναι.ελληνες μην ξαναψηφησετε κανεναν απο τους 2 ξυπνηστε επιτελους ΑΜΑΝ ΠΙΑ :banghead:


Να σου πω κατι..ολοι τα ιδια λενε μεχρι να τους ψηφισουμε δεν ξερω ανα θα γινει αυτο που λεει ο παπανδρεου αλλ γενικα το βλεπω δυσκολο με τετοιο ξεσηκομο που εχει γινει.

τον βγενοπουλο αστον θα τον αναλαβει ο κοκκαλης.....:icon02:

*detari*
20-09-08, 18:59
τον βγενοπουλο αστον θα τον αναλαβει ο κοκκαλης.....:icon02::dance::dance:

*detari*
22-09-08, 20:41
copy paste από το πρώτο θέμα.........

Πίσω κάνει το Υπουργείο Οικονομικών σε ότι αφορά τα τεκμήρια των αυτοκινήτων. Σύμφωνα με πληροφορίες μας από έγκυρες πηγές, στην συνάντηση που ο κος Αλογοσκούφης με τα μέλη του Δ.Σ του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτου (ολοκληρώθηκε πριν από λίγο 22/9 19.00), τους ανακοίνωσε την μορφή που θα πάρουν τα τεκμήρια σε ότι αφορά την κατοχή και χρήση των Ι.Χ. αυτοκινήτων.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας λοιπόν, δεν θα υπάρχει τεκμήριο στο πρώτο αυτοκίνητο και μέχρι τα 2.000 κ.εκ.
Από 2.000 κ.εκ. και πάνω θα υπάρξει τεκμήριο, όπως και για το δεύτερο αυτοκίνητο, ανεξαρτήτου κυβισμού.

Το ύψος των τεκμηρίων τώρα θα καθοριστούν σύμφωνα με το ετήσιο κόστος χρήσης. Ο κος Αλογοσκούφης ζήτησε από τους Έλληνες εισαγωγείς να του προσκομίσουν άμεσα μία μελέτη για το κόστος χρήσης, ανάλογα με τα κυβικά.

Speedy
22-09-08, 20:44
τωρα που το πασοκ ανεβαινει σε μοναδες θα δουμε πολλα.....

Dimzan
23-09-08, 00:38
τωρα που το πασοκ ανεβαινει σε μοναδες θα δουμε πολλα.....

ναι θα βαλουν και επιδοτηση αγορας αυτοκινητου σε οσους δεν εχουν... ετσι γτι ειναι και καλοι ανθρωποι

bill987
23-09-08, 07:46
ναι θα βαλουν και επιδοτηση αγορας αυτοκινητου σε οσους δεν εχουν... ετσι γτι ειναι και καλοι ανθρωποι

:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Θα μας τρελάνουν αυτοί!!!!!

snoopjohn
23-09-08, 09:53
Ξεκαθαρίζει το τοπίο γύρω από την επιβολή των τεκμηρίων διαβίωσης για αυτοκίνητα, σπίτια, σκάφη αναψυχής και άλλα περιουσιακά στοιχεία. Στη χθεσινή συνάντηση του υπουργού Οικονομίας με τους εκπροσώπους των εισαγωγέων αυτοκινήτων, δόθηκαν διευκρινίσεις για το πως θα εφαρμοστούν τα τεκμήρια για τους κατόχους Ι.Χ.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συνδέσμου Εισαγωγέων, κ. Ανδρέα Ανδρικόπουλο, ο υπουργός Οικονομίας τούς ενημέρωσε ότι θα καθιερωθεί ένα ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης των επιβατικών αυτοκινήτων. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κριτήριο για να προσδιοριστεί το ελάχιστο κόστος χρήσης θα είναι ένα ποσό που θα προκύπτει από τα ασφάλιστρα, τα τέλη κυκλοφορίας, τη μέση κατανάλωση καυσίμων και τη μέση απόσταση που διανύει το αυτοκίνητο κάθε χρόνο. Το κόστος αυτό θα μεταβάλλεται ανάλογα με τον κυβισμό του αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια του το υπουργείο Οικονομίας από τους εισαγωγείς για κυβισμό, το κόστος χρήσης το χρόνο για Ι.Χ.

- έως 1000 κυβικά, είναι 1.296 ευρώ

- από 1001 έως 1200 κυβικά, είναι 1.924 ευρώ

- από 1201 έως 1400 κυβικά, είναι 2.202 ευρώ

- από 1.401 έως 1.600 κυβικά, είναι 2.452 ευρώ

- από 1.601 έως 1.800 κυβικά, είναι 2.652 ευρώ

- από 1.801 έως 2.000 κυβικά, είναι 3.446 ευρώ

- από 2.001 έως 2.400 κυβικά, είναι 3.780 ευρώ

- από 2401 έως 3000 κυβικά, είναι 4.080 ευρώ

- από 3001 έως 3500 κυβικά, είναι 4.400 ευρώ

- από 3501 κυβικά και άνω, είναι6.030 ευρώ

Τι θα γίνει με τα τεκμήρια ακινήτων; Πληροφορίες αναφέρουν ότι τα νέα είναι ευχάριστα για τους έχοντες μια κατοικία ή διαμέρισμα καθώς για την πρώτη κατοικία θα ισχύσει τεκμήριο άνω των 250 τ.μ. Όσον αφορά στα εξοχικά θα υπολογίζεται ελάχιστο κόστος συντήρησης με βάση πραγματικές δαπάνες στα 3/12, δηλαδή για τους 3 από τους 12 μήνες του χρόνου κατά τους οποίους κατά μέσο όρο γίνεται χρήση του εξοχικού.

Πώς θα διαμορφωθούν τα τεκμήρια για τα σκάφη αναψυχής; Και σε αυτή την περίπτωση προβλέπεται ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης με βάση τα έξοδα ελλιμενισμού, κατανάλωσης καυσίμου, λιμενικών τελών, service κλπ. Ζητούμενο εδώ αποτελεί αν τελικά θα διατηρηθεί ,το όριο των 10 μ που ισχύει σήμερα, άνω των οποίων επιβάλλεται το τεκμήριο.

randombk
23-09-08, 10:28
Παιδια να ρωτησω κατι χαζο?
Καταρχην τι θα γινει με το τεκμηριο των 50.000? θα αλλαξει???

Και τωρα το χαζο!
Αφου μεχρι τα 6500ευρω ειναι το αφορολογητο!Ευκολα ολοι που εχουν και 4.000 και 5.000κυβικα για παραδειγμα θα τους καλυπτει αφου το τεκμηριο θα ειναι 6.030 για πανω απο 3.500κυβικα.
Αρα καναν μια τρυπα στο νερο! η? πονταρουν να τους σκισουν ολους στο συνολο μαζι με 1η κατοικια - εξοχικο - σκαφος κτλ...

jdozohchr
23-09-08, 11:02
randombk παίζει να καταργηθεί το αφορολόγητο

gian_nykt
23-09-08, 13:37
Ξεκαθαρίζει το τοπίο γύρω από την επιβολή των τεκμηρίων διαβίωσης για αυτοκίνητα, σπίτια, σκάφη αναψυχής και άλλα περιουσιακά στοιχεία. Στη χθεσινή συνάντηση του υπουργού Οικονομίας με τους εκπροσώπους των εισαγωγέων αυτοκινήτων, δόθηκαν διευκρινίσεις για το πως θα εφαρμοστούν τα τεκμήρια για τους κατόχους Ι.Χ.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συνδέσμου Εισαγωγέων, κ. Ανδρέα Ανδρικόπουλο, ο υπουργός Οικονομίας τούς ενημέρωσε ότι θα καθιερωθεί ένα ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης των επιβατικών αυτοκινήτων. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κριτήριο για να προσδιοριστεί το ελάχιστο κόστος χρήσης θα είναι ένα ποσό που θα προκύπτει από τα ασφάλιστρα, τα τέλη κυκλοφορίας, τη μέση κατανάλωση καυσίμων και τη μέση απόσταση που διανύει το αυτοκίνητο κάθε χρόνο. Το κόστος αυτό θα μεταβάλλεται ανάλογα με τον κυβισμό του αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια του το υπουργείο Οικονομίας από τους εισαγωγείς για κυβισμό, το κόστος χρήσης το χρόνο για Ι.Χ.

- από 1.401 έως 1.600 κυβικά, είναι 2.452 ευρώ

.




δλδ εγω πχ που εχω 1600cc αμάξι θα πρέπει να δηλώνω το χρόνο τουλάχιστον 2.452,00€? :takecover

Z4ever
23-09-08, 13:58
Μετα τις τελευταιες δημοσκοπησεις μου φαινεται οτι καποιοι :bs:! ! !
Τωρα αν θελουν μπορουν να μου :kissass:! ! !
:rofl2: :rofl2:

jdozohchr
23-09-08, 14:12
Μετα τις τελευταιες δημοσκοπησεις μου φαινεται οτι καποιοι :bs:! ! !
Τωρα αν θελουν μπορουν να μου :kissass:! ! !


Χαχαχαχαχαχα.. έγραψες! Ρε μόνο έτσι καταλαβαίνουν αυτοί.. αν κάποτε ξυπνήσουμε θα καταλάβουμε πως μπορούμε να τους βάλουμε όλους στην θέση τους :icon_toil

billys13
23-09-08, 14:13
Ωραιος ο Ζ4 EVER

ermis1975
23-09-08, 14:22
Αν καταργηθεί και το 50.000 τότε αυτοί που θα ωφεληθούν περισσότερο θα είναι οι "φοροφυγάδες"...το αντίθετο δηλ θα πετύχει!? Γιατί με μαύρα θα μπορείς να συντηρείς και τη ferrari!.
Βέβαια και το κόστος συντήρησης μιας ferrari μπορεί να είναι λιγότερο απο 6030euro το χρόνο...αλλά τελικά κάποιοι θα βγούν κερδισμένοι!?

rigas
23-09-08, 16:51
Ξεκαθαρίζει το τοπίο γύρω από την επιβολή των τεκμηρίων διαβίωσης για αυτοκίνητα, σπίτια, σκάφη αναψυχής και άλλα περιουσιακά στοιχεία. Στη χθεσινή συνάντηση του υπουργού Οικονομίας με τους εκπροσώπους των εισαγωγέων αυτοκινήτων, δόθηκαν διευκρινίσεις για το πως θα εφαρμοστούν τα τεκμήρια για τους κατόχους Ι.Χ.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συνδέσμου Εισαγωγέων, κ. Ανδρέα Ανδρικόπουλο, ο υπουργός Οικονομίας τούς ενημέρωσε ότι θα καθιερωθεί ένα ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης των επιβατικών αυτοκινήτων. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κριτήριο για να προσδιοριστεί το ελάχιστο κόστος χρήσης θα είναι ένα ποσό που θα προκύπτει από τα ασφάλιστρα, τα τέλη κυκλοφορίας, τη μέση κατανάλωση καυσίμων και τη μέση απόσταση που διανύει το αυτοκίνητο κάθε χρόνο. Το κόστος αυτό θα μεταβάλλεται ανάλογα με τον κυβισμό του αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια του το υπουργείο Οικονομίας από τους εισαγωγείς για κυβισμό, το κόστος χρήσης το χρόνο για Ι.Χ.

- έως 1000 κυβικά, είναι 1.296 ευρώ

- από 1001 έως 1200 κυβικά, είναι 1.924 ευρώ

- από 1201 έως 1400 κυβικά, είναι 2.202 ευρώ

- από 1.401 έως 1.600 κυβικά, είναι 2.452 ευρώ

- από 1.601 έως 1.800 κυβικά, είναι 2.652 ευρώ

- από 1.801 έως 2.000 κυβικά, είναι 3.446 ευρώ

- από 2.001 έως 2.400 κυβικά, είναι 3.780 ευρώ

- από 2401 έως 3000 κυβικά, είναι 4.080 ευρώ

- από 3001 έως 3500 κυβικά, είναι 4.400 ευρώ

- από 3501 κυβικά και άνω, είναι6.030 ευρώ

Τι θα γίνει με τα τεκμήρια ακινήτων; Πληροφορίες αναφέρουν ότι τα νέα είναι ευχάριστα για τους έχοντες μια κατοικία ή διαμέρισμα καθώς για την πρώτη κατοικία θα ισχύσει τεκμήριο άνω των 250 τ.μ. Όσον αφορά στα εξοχικά θα υπολογίζεται ελάχιστο κόστος συντήρησης με βάση πραγματικές δαπάνες στα 3/12, δηλαδή για τους 3 από τους 12 μήνες του χρόνου κατά τους οποίους κατά μέσο όρο γίνεται χρήση του εξοχικού.

Πώς θα διαμορφωθούν τα τεκμήρια για τα σκάφη αναψυχής; Και σε αυτή την περίπτωση προβλέπεται ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης με βάση τα έξοδα ελλιμενισμού, κατανάλωσης καυσίμου, λιμενικών τελών, service κλπ. Ζητούμενο εδώ αποτελεί αν τελικά θα διατηρηθεί ,το όριο των 10 μ που ισχύει σήμερα, άνω των οποίων επιβάλλεται το τεκμήριο.




Αυτο υπαρχει καπου στο Internet γραμμενο?

Αν μπορεις να δωσεις καποιο Link να δουμε?

dim3
23-09-08, 17:30
Παλι ηπιαν τσαι τα audi του αλογοφλουφλη:icon02:

Action Man
23-09-08, 23:06
'Aν και δεν είχα σκοπό να ποστάρω κάτι σε αυτό το thread....τελευταία στιγμή δεν άντεξα....
Μου κάνει εντύπωση,που το μόνο που σας πείραξε είναι τα τεκμήρια αυτοκινήτων...
Απορώ.....τις άλλες εξαγγελίες δεν τις ακόυσατε.....έχετε πάρει χαμπάρι οτι θα μας πάρουν και τα σώβρακα???
Φυσικά οι μόνοι που θα καταλάβουν αυτά που λέω είναι όσοι έχουν επιχηρήσεις και όσοι ασχολούνται με το εμπόριο γενικότερα....ευτυχώς εδω μέσα υπάρχουν αρκετοί...
Όσο για τους υπόλοιπους...τους βολεψάκιδες......σχεδόν όλοι σας προτιμάτε τις εκ του εξωτερικού εταιρίες για να κάνετε τις αγορές σας...και φυσικά δεν σκέφτεστε τις συνέπειες...

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ελληνική επιχείρηση στην ελληνική αγορά...θα έχουν κλείσει όλες.Όσοι από τους εμπόρους-επιχειριματίες είχαν κάνει επενδύσεις θα γλιτώσουν.....οι υπόλοιποι....θα τους φάει η μαρμάγκα.Εγώ ευτυχώς ανοίκω στην πρώτη κατηγορία(να ναι καλά ο πατέρας μου).....αλλά πολλοί γνωστοί και φίλοι ανήκουν στην δεύτερη...

Να θυμάστε κάτι όλοι εσείς.....σε λίγα χρόνια τα παιδιά σας θα ψάχνουν για δουλειά....και δεν θα βρίσκουν.Οι υπάιτιοι αυτής της κατάστασης θα είστε ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ....μην προσπαθήσετε να ρίξετε τις ευθύνες αλλού!!!!!
¶ν και δεν είμαι κακός γενικότερα...αποφάσισα να βγάλω λίγη χολή...
Διαπιστώνω λοιπόν, οτι θα κάθομαι σε μια γωνία και θα γελάω μαζί σας........

wind/fire
24-09-08, 00:55
'Aν και δεν είχα σκοπό να ποστάρω κάτι σε αυτό το thread....τελευταία στιγμή δεν άντεξα....
Μου κάνει εντύπωση,που το μόνο που σας πείραξε είναι τα τεκμήρια αυτοκινήτων...
Απορώ.....τις άλλες εξαγγελίες δεν τις ακόυσατε.....έχετε πάρει χαμπάρι οτι θα μας πάρουν και τα σώβρακα???
Φυσικά οι μόνοι που θα καταλάβουν αυτά που λέω είναι όσοι έχουν επιχηρήσεις και όσοι ασχολούνται με το εμπόριο γενικότερα....ευτυχώς εδω μέσα υπάρχουν αρκετοί...
Όσο για τους υπόλοιπους...τους βολεψάκιδες......σχεδόν όλοι σας προτιμάτε τις εκ του εξωτερικού εταιρίες για να κάνετε τις αγορές σας...και φυσικά δεν σκέφτεστε τις συνέπειες...

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ελληνική επιχείρηση στην ελληνική αγορά...θα έχουν κλείσει όλες.Όσοι από τους εμπόρους-επιχειριματίες είχαν κάνει επενδύσεις θα γλιτώσουν.....οι υπόλοιποι....θα τους φάει η μαρμάγκα.Εγώ ευτυχώς ανοίκω στην πρώτη κατηγορία(να ναι καλά ο πατέρας μου).....αλλά πολλοί γνωστοί και φίλοι ανήκουν στην δεύτερη...

Να θυμάστε κάτι όλοι εσείς.....σε λίγα χρόνια τα παιδιά σας θα ψάχνουν για δουλειά....και δεν θα βρίσκουν.Οι υπάιτιοι αυτής της κατάστασης θα είστε ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ....μην προσπαθήσετε να ρίξετε τις ευθύνες αλλού!!!!!
¶ν και δεν είμαι κακός γενικότερα...αποφάσισα να βγάλω λίγη χολή...
Διαπιστώνω λοιπόν, οτι θα κάθομαι σε μια γωνία και θα γελάω μαζί σας........

φιλε αction man εισαι λιγο υπερβολικος στις εκφρασεις σου.
τα παιδια παρα πανω μιλανε για τα τεκμηρια γιατι το φοροουμ ειναι για αυτοκινητα κατα 99% ,και οχι για πολιτικες συζητησεις.
αυτα που λες μου ακουγωνται πολυ σωστα,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι φταινε αυτη που εγραψαν για τα τεκμηρια αυτοκινητων.
για αυτα που λες φταινε οι πολιτικοι.
φιλικα παντα

Action Man
24-09-08, 01:44
Έχεις δίκιο φίλε μου.
Παιδιά δεν πήγαινε σε κάποιον συγκεκρυμένα.Απλά είχα θυμό εκείνη την ώρα.
sorry

gian_nykt
24-09-08, 06:52
και το "ΕΣΕΙΣ" που πάει δλδ..."ΕΣΥ" που θα είσαι??? σε άλλο πλανήτη???

Συμφωνώ με τον wind/fire....μιλάμε για τεκμήρια οχημάτων......αν πιάσουμε ΟΛΗ την εξαγγελία των ΝΕΩΝ ΜΕΤΡΩΝ (ο ΘΕΟΣ να τα κάνει μέτρα).....δεν μας φτάνου 17.000σελίδες......

ermis1975
24-09-08, 07:22
Διστυχώς το οτι κάποιοι στρέφονται σε ξένες εταιρίες για αγορές σημαίνει οτι οι ξένες εταιρίες έχουν καλύτερες τιμές και οτι τα οικονομικά τους δε τους επιτρέπουν να πληρώνουν κάτι παραπάνω για να ενισχύσουν το ελληνικό εμπόριο. Ο καθένας που θέλει κάτι το θέλει τώρα, και αν το κέρδος του δεν είναι μεγάλο δε θα περίμενε 1-2 βδομάδες για κάτι απο το εξωτερικό. Ας κρατήσουν λοιπόν τις τιμές όλοι χαμηλά! (εγω σπάνια ψωνίζω απο το εξωτερικό κι αυτό γιατί αν θέλω κάτι δε μπορώ να περιμένω... :) , το λέω γενικα).
Έπιστρέφουμε στα τεκμήρια... Τα τεκμήρια καλώς ή κακώς θα πρέπει να εναρμονιστούν με αυτά της ΕΟΚ, επειδή δεν έχω ιδές το τί συμβαίνει σε άλλες χώρες, καλό θα είναι να αναφερθεί απο όσους γνωρίζουν.

MTerry
24-09-08, 07:33
Σας το έλεγα , δεν σας το έλεγα ? ? ? . . . Κοτούλα ο αλογοτέτοιος και κάθε τέτοιος που θα αγγιξει αυτό το θέμα με το παλιό τρόπο . . . μην πείς τίποτα, ΤΕΛΟΣ !!! :cheers:


http://www.autolist.gr/index.php?page=detail_news&newsid=413&show=

gian_nykt
24-09-08, 08:03
απο το παραπάνω site:

Θέμα: Αποτελέσματα της συνάντησης του ΣΕΑΑ με την πολιτική ηγεσία του Υπ. Εθν. Οικονομίας για το ζήτημα των «τεκμηρίων».

Χθες πραγματοποιήθηκε η συνάντηση των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτου με τον Υπουργό Οικονομίας κ. Αλογοσκούφη, για το ζήτημα των προθέσεων του Υπουργείου ως προς τα «τεκμήρια». Στη συνάντηση αυτήν, ανακοινώθηκε ότι έχει οριστικά αποφασιστεί να ισχύσει κάποιο μέτρο συσχετισμού των δαπανών χρήσης και συντήρησης περιουσιακών στοιχείων, με τα δηλούμενα φορολογητέα εισοδήματα. Με βάση αυτά, το ΣΕΑΑ πρότεινε το σχετικό μέτρο, να αφορά το πραγματικό κόστος χρήσης (δαπάνες καυσίμου, ασφάλισης, συντήρησης και τελών κυκλοφορίας), πράγμα που έγινε αποδεκτό από τον κ. Αλογοσκούφη. Στο θέμα μεγέθους των αυτοκινήτων, ζητήθηκε από τον ΣΕΑΑ, από το μέτρο να εξαιρούνται τα αυτοκίνητα ως 2.500cc. Ο Υπουργός αποδέχτηκε να μην ισχύσει το νέο σχήμα «τεκμαρτών εξόδων διαβίωσης» για τα αυτοκίνητα ως τα 2.000 cc και να εξετάσει το σχετικό αίτημα για τα ως 2.500 cc. O ΣΕΑΑ ζήτησε να αποφευχθεί η ονομασία, «τεκμήριο», ώστε να διακοπεί η οποιαδήποτε συσχέτιση του νέου μέτρου, με τη λογική των τεκμηρίων που εφαρμόζονταν ως το 2003. Πρόθεση του Υπουργείου είναι επίσης να εξαιρεθούν ορισμένες ειδικές κοινωνικές ομάδες (πχ. Συνταξιούχοι). Μετά από την πιο πάνω συνάντηση και την απόλυτη δέσμευση του Υπουργού Οικονομίας, διαπιστώνεται ότι τα επικείμενα μέτρα, δεν θα έχουν καμιά ομοιότητα με αυτά που ίσχυσαν ως το 2003. Για αυτό άλλωστε, ο Υπουργός υπήρξε θετικός για την εύρεση άλλης λέξης από το «τεκμήριο», ώστε το νέο σχήμα να μην παραπέμπει στην νομοθεσία του παρελθόντος. Στην συνάντηση με την ηγεσία του Υπ. Εθν. Οικονομίας, το Δ.Σ. του ΣΕΑΑ ζήτησε από τον Υπουργό να προβεί άμεσα σε σχετικές δηλώσεις, ώστε να σταματήσει το «πάγωμα» της αγοράς και έλαβε την εξής απάντηση: α) έχει ήδη δηλώσει, με όλους τους δυνατούς τρόπους, ότι τα μέτρα θα είναι ήπια και θα έχουν ως στόχο να δηλώνονται εισοδήματα που αναλώνονται σε πραγματικές δαπάνες χρήσης και συντήρησης, β) την ανακοίνωση των τελικών μέτρων, που θα περιλαμβάνουν τα ακριβή ποσά, θα την πραγματοποιήσει ο ίδιος σε δέκα ημέρες και αφού το Υπουργείο εξετάσει τις θέσεις όλων των κλάδων (αυτοκίνητα, ακίνητα και σκάφη) γ) επιθυμεί ο ΣΕΑΑ να δημοσιοποιήσει την επίσημη θέση και δέσμευση του Υπουργείου, όπως πιο πάνω περιγράφεται. _

MTerry
24-09-08, 08:28
...αυτα που λες μου ακουγωνται πολυ σωστα,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι φταινε αυτη που εγραψαν για τα τεκμηρια αυτοκινητων.
για αυτα που λες φταινε οι πολιτικοι.
φιλικα παντα

Δεν φταίνε οι πολιτικοί . . . Ολοι μας έχουμε την ευθύνη για αυτά που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα . . .
ΕΜΕΙΣ τους ψηφίζουμε και μετά ΕΜΕΙΣ τους εκβιάζουμε με την ψήφο μας . . . να μας διορίσουν στο δημόσιο , να μας βγάλουν άδειες που δεν βγαίνουν , . . . τεσπα . . . μέχρι να μας σβήσουν και τις κλήσεις για παρκάρισμα . . .

Σύγνώμη για το πολιτικό ύφος μου σε κουβέντα περί "τεκμηρίων" αλλα κάποια πράγματα μερικές φορές (οταν ειμαστε σοβαροί) πρέπει να τα λέμε οπως έχουν . . . και όχι πάντα σαν Ελληνες !:icon_kidr

VanVIC
24-09-08, 16:34
'Aν και δεν είχα σκοπό να ποστάρω κάτι σε αυτό το thread....τελευταία στιγμή δεν άντεξα....
Μου κάνει εντύπωση,που το μόνο που σας πείραξε είναι τα τεκμήρια αυτοκινήτων...
...
Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ελληνική επιχείρηση στην ελληνική αγορά...θα έχουν κλείσει όλες.

.....σε λίγα χρόνια τα παιδιά σας θα ψάχνουν για δουλειά....και δεν θα βρίσκουν.........

Έχεις δίκιο φίλε μου.
Παιδιά δεν πήγαινε σε κάποιον συγκεκρυμένα.Απλά είχα θυμό εκείνη την ώρα.
sorry

Παντελή σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ.
Σε καμιά περίπτωση δεν φέρουν ευθύνη οι υπόλοιποι αναγνώστες για το οτι ίσως "δεν καταλαβαίνουν" γιατί δεν έχουν βρεθεί στην θέση σου (να πλησιάζουν οι λήξεις των επιταγών και "έξω" να΄'χει αναδουλειά...)

Πόσο δίκιο έχεις !

Τα πράγματα και οι προοπτικές είναι τραγικές.
Ευτυχισμένοι μπορούν να είναι μόνον όσοι δεν γνωρίζουν ή δεν καταλαβαίνουν...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ η "κατοχή" επιστρέφει "ντυμένη νύφη"...

Λάβετε τα μέτρα σας φίλοι μου για να κρατήσετε τουλάχιστον την αξιοπρέπιά σας.

dim3
24-09-08, 17:45
'Aν και δεν είχα σκοπό να ποστάρω κάτι σε αυτό το thread....τελευταία στιγμή δεν άντεξα....
Μου κάνει εντύπωση,που το μόνο που σας πείραξε είναι τα τεκμήρια αυτοκινήτων...
Απορώ.....τις άλλες εξαγγελίες δεν τις ακόυσατε.....έχετε πάρει χαμπάρι οτι θα μας πάρουν και τα σώβρακα???
Φυσικά οι μόνοι που θα καταλάβουν αυτά που λέω είναι όσοι έχουν επιχηρήσεις και όσοι ασχολούνται με το εμπόριο γενικότερα....ευτυχώς εδω μέσα υπάρχουν αρκετοί...
Όσο για τους υπόλοιπους...τους βολεψάκιδες......σχεδόν όλοι σας προτιμάτε τις εκ του εξωτερικού εταιρίες για να κάνετε τις αγορές σας...και φυσικά δεν σκέφτεστε τις συνέπειες...

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει ελληνική επιχείρηση στην ελληνική αγορά...θα έχουν κλείσει όλες.Όσοι από τους εμπόρους-επιχειριματίες είχαν κάνει επενδύσεις θα γλιτώσουν.....οι υπόλοιποι....θα τους φάει η μαρμάγκα.Εγώ ευτυχώς ανοίκω στην πρώτη κατηγορία(να ναι καλά ο πατέρας μου).....αλλά πολλοί γνωστοί και φίλοι ανήκουν στην δεύτερη...

Να θυμάστε κάτι όλοι εσείς.....σε λίγα χρόνια τα παιδιά σας θα ψάχνουν για δουλειά....και δεν θα βρίσκουν.Οι υπάιτιοι αυτής της κατάστασης θα είστε ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ....μην προσπαθήσετε να ρίξετε τις ευθύνες αλλού!!!!!
¶ν και δεν είμαι κακός γενικότερα...αποφάσισα να βγάλω λίγη χολή...
Διαπιστώνω λοιπόν, οτι θα κάθομαι σε μια γωνία και θα γελάω μαζί σας........

φιλε action man εγω δεν διαφωνω με οσα λες απλα σημερα μας καιει το θεμα με τα τεκμηρια γιατι αρκετοι απο εδω μεσα εχουν αυτοκινητο με αρκετα κυβικα.περα απο αυτο
οι νεες εξαγγελιες (αν ισχυσουν!) στρεφονται κατα αρκετα μεγαλης μεριδας της αστικης κατα μεγαλο ποσοστο κοινωνιας στην οποια ζουμε. αν συμφωνεις και εσυ με ολα οσα λεω τοτε αγγιζουν και εσενα ολα αυτα. επισης αν εγω ειμαι μισθωτος με πειραζει πιο πολυ οταν θα φαω τεκμηριο .......καταλαβαινεις τους λογους.....αλλα και επιχειρηση να διατηρουσα οπως διατηρει μελος της οικογενειας μου και ξερω παλι σκουρα θα τα βλεπα και για αλλους λογους οπως οι ακαλυπτες επιταγες, η αναδουλεια ,η γενικη κριση κ.α
δεν ξερω αν συμφωνεις με ολα αυτα , απλα σε αυτο το topic μιλαμε για τα τεκμηρια σε ενα αλλο για τα τελη γιατι αυτο ειναι κατι κοινο για ολους μας ,αλλωστε εσυ ξερεις καλυτερα μιας και απο οτι βλεπω εισαι πολυ παλαιοτερος εδω μεσα.
παντως θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου.
ευχαριστω

gnx
24-09-08, 18:26
Παντελή σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ.
Σε καμιά περίπτωση δεν φέρουν ευθύνη οι υπόλοιποι αναγνώστες για το οτι ίσως "δεν καταλαβαίνουν" γιατί δεν έχουν βρεθεί στην θέση σου (να πλησιάζουν οι λήξεις των επιταγών και "έξω" να΄'χει αναδουλειά...)

Πόσο δίκιο έχεις !

Τα πράγματα και οι προοπτικές είναι τραγικές.
Ευτυχισμένοι μπορούν να είναι μόνον όσοι δεν γνωρίζουν ή δεν καταλαβαίνουν...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ η "κατοχή" επιστρέφει "ντυμένη νύφη"...

Λάβετε τα μέτρα σας φίλοι μου για να κρατήσετε τουλάχιστον την αξιοπρέπιά σας.

Ασχετο, αλλα καθε φορα που βλεπω το αμαξι σου με τις ζαντες μου γουστάρω πολύ!

bardull
25-09-08, 13:55
Τελικα μπορει να εγινε μεγαλη φασαρια για τα τεκμηρια των αυτοκινητων αλλα τελικα το συντριπτικο ποσοστο δεν το επηρεαζει με την μορφη που θα κατατεθει.Ευτυχως

gian_nykt
26-09-08, 07:42
κάνανε την λαμακία και μετά την πασπαλίζουνε με χρυσόσκονη για να μην φανεί....!!!
σου λέει..."....απο το να το αποσύρουμε και γίνουμε ΡΕΖΙΛΙ...κάνε κάτι εκει πέρα...ίσα να πείς οτι ισχύει η λαμακία που είπες...!!!"

sakisd
29-09-08, 13:12
παιδια καλησπερα..με λενε Σακη και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.θελω να παρω ενα z4 αυτη την εβδομαδα αλλα φοβαμαι λιγο για τα τεκμηρια.θα το τρεναριζα λιγο ακομα μεχρι να ψηφιστη ο νομος αλλα φοβαμαι μην το χασω.αν τελικα ισχυσουν οι πινακες που ειπαν μεχρι 6000 ευρω δεν εχω προβλημα γιατι εχω εισοδημα 13000 ευρω και θα γραψω και το μισο στον πατερα μου που με τον καινουργιο χρονο θα ειναι συνταξιουχος..
Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου θα το ρισκαρατε?ακουω γνωμες...
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας ζαλισα απλα εχω αγχωθει λιγο...

snoopjohn
29-09-08, 13:24
παιδια καλησπερα..με λενε Σακη και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.θελω να παρω ενα z4 αυτη την εβδομαδα αλλα φοβαμαι λιγο για τα τεκμηρια.θα το τρεναριζα λιγο ακομα μεχρι να ψηφιστη ο νομος αλλα φοβαμαι μην το χασω.αν τελικα ισχυσουν οι πινακες που ειπαν μεχρι 6000 ευρω δεν εχω προβλημα γιατι εχω εισοδημα 13000 ευρω και θα γραψω και το μισο στον πατερα μου που με τον καινουργιο χρονο θα ειναι συνταξιουχος..
Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου θα το ρισκαρατε?ακουω γνωμες...
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας ζαλισα απλα εχω αγχωθει λιγο...

ΤΣΙΜΠΑ ΤΟ.

Z4ever
29-09-08, 13:30
Παρτο μην το σκεφτεσαι.Το θεμα των τεκμηριων εχει ληξει!

Αντε με το καλο να γινουμε και περισσοτερα τα Ζ εδω μεσα!

kostas e46
29-09-08, 13:38
Παιδια 100% δε θα εχουμε τεκμηρια? Επειδη θελω να κανω μετατρωπη.

BMW-Racing
29-09-08, 16:52
για τα πανω απ το δυο χιλιαδες κυβικα θα υπαρχει οπως ακουγεται αλλα κ παλι πιο μικροτερα απ τα προηγουμενα.Μην βιαζεσαι ασε να οριοθετηθουν τα πραγματα και μετα παιξε....

jdozohchr
29-09-08, 17:07
για τα πανω απ το δυο χιλιαδες κυβικα θα υπαρχει

Αν έχεις 2 αυτοκίνητα κάτω από 2000cc το καθ' ένα; :nixweiss:

kostas e46
29-09-08, 17:17
Εγω σκευτομε να βαλω μοτερ απο 328 και να το δηλωσω 2000cc και τωρα με τα τεκμηρια το σκευτομε πολυ. μηπως και καποιος ξερει ποσα ακρηβως κυβηκα ειναι τα ε36 320i?

sakisd
29-09-08, 18:41
Ευχαριστω πολυ παιδια..μαλλον θα το ρισκαρω...το πολυ πολυ να κλαιμε ολοι μαζι μετα...

ΔημητρηςΜ3
29-09-08, 20:27
τελικα γνωριζει κανεις τι θα γινει????

Speedy
29-09-08, 20:35
τελικα γνωριζει κανεις τι θα γινει????


Ακομα κατι επισημο δεν υπαρχει,αναμενουμε ολοι!!

EVANGELOS
29-09-08, 21:22
copy paste από το πρώτο θέμα.........

Πίσω κάνει το Υπουργείο Οικονομικών σε ότι αφορά τα τεκμήρια των αυτοκινήτων....

To Πρώτο θέμα δεν μας είπε πότε ανακοίνωσε ο Αλογοσκούφης τα περί 100.000 και 200.000 τεκμηρίου που γράφανε τόσες μέρες ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ

Μετα τις τελευταιες δημοσκοπησεις μου φαινεται οτι καποιοι
Τωρα αν θελουν μπορουν να μου :kissass:! !
:rofl2:

Απλή ακομάτιστη άποψη ...

σήμερα διάβασα πάλι οτι ο κλωτσοσκούφης δήλωσε ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εχει ακόμα λήξει το θέμα και οτι θα μπούμ πηθανότατα ...

Επιμένω επειδή μου αρέσει να γράφω στο φόρουμ αστεία nicknames για τον Αλογοσκουφη

αλογοφλουφλη πες μας τηνα αληθεια....!!!μην ντρεπεσαι πες μας οτι επειδη οδηγας αμαξι που πινει τσαι αντι για βενζινη τα εβαλες με την bmw....! αντε πες την αληθεια.... εχεις το αμαξι με το σημα της ολυμπιαδας και κομπλαρεις οταν βλεπεις το σηματακι με το Μ.....

Επίσης επικοδομητικό ποστ ... με ακόμα καλύτερο nickname

... ουστ τα ζωα!Αν επρεπε να χαλαμε τον χρονο για ενα αμαξι 2000κε 21000ευρω τοτε θα ειμασταν ολοι φυλακη!

...για τους ελευθερους επαγγελματιες!εκει μαλλον θα ισχυσουν τα παλια!
ΩΧ! βλεπω τον πατερα μου να τα πουλαει ολα!!!

Τελος ξερουμε τιποτα αν αυτα τα μετρα θα ειναι μονο για ενα χρονο και μετα θα μας τα γυρισουν ολους στα παλια τεκμηρια???

Κοιτα που οι αλητες μας κανουν να λεμε και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μηπως τα ριξαν τα τεκμηρια γιατι βγηκε νεο ΟΡΓΙΟ αυτο με τα οικοπεδα και την εκκλησια?
ΡΕ ΠΑΝΤΟΥ ΒΡΩΜΙΑ???ΕΛΕΟΣ!!!

Τρελό inside information ... άκουσα - μου είπε ο περιπτεράς - ο θείος του κολητού μου κλπ κλπ ...

Επίσης λογικό συμπέρασμα ότι αφού άκουσα όλα αυτά ... είναι ΖΩΑ ΚΑΙ ΟΥΣΤ ...

Παιδια ειμαστε καταδικασμενοι να εχουμε 2κομματισμο!

Να δω αυτοι οι βαμμενοι μπλεδακιδες οταν του χρονου απο τα νεα νομοσχεδια θα πληρωνουν απο 3 εως δεν ξερω και γω ποσα χιλιαρικα στην εφορια τι καλα θα ειναι!

Και ερχονται κιαλλα! χαχαχαχαχαχα!!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Προειδοποιεί τους φίλους του μπλεδάκιδες ο φίλος Ράντομ ... θένκς φίλε ... ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ...


Οποιος μου βρει πολιτικο που θυμαται τις δεσμευσεις του κερδιζει βραβειο.Οσον αφορα τα τεκμηρια θα περασουν και θα κανουν πολλους να ψαχνονται.

Προφητικό ποστ ...

Σύμφωνα με δημοσίευμα στα Νέα του Σαββατοκύριακου:
...
Τα τεκμήρια που θεωρείται βέβαιο ότι θα επιβληθούν είναι η κατοχή ΙΧ (από το πρώτο ΙΧ ανεξαρτήτως κυβισμού), μ....

Επίσης, εξετάζεται και η θέσπιση τεκμηρίου για λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας!!!

Από τη γνωστή ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΗ εφημερίδα (που ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟΜΑΤΙΣΜΟ) ...

και έπεσε ΜΕΣΑ 100% ...

Eγώ πάντως μόλις τώρα άκουσα τον Παπανδρέου στη συνέντεξη της Δ.Ε.Θ να λέει κατηγορηματικά ότι θα καταργήσει οποιοδήποτε τεκμήριο είτε στα αυτοκίνητα,είτε για τις πιστωτικές κάρτες,όπως είχε κάνει και η κυβέρνηση Σημίτη...

Επίσης είπε ότι θα

*Βγούμε από το ΝΑΤΟ (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Βγούνε από την Ε.Ε. (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Δώσει 100% αυξήσεις για αγορά Μ3 (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Αρχίσει εντατικά μαθήματα Ελληνικών ... (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)

Τσιπρα δαγκωτο!!!!

Εννοείται ... εξυπακούεται

Αναδρομικά τεκμήρια για τα πολλά κυβικά
Όμηροι 235.000 ιδιοκτήτες μεγάλων αυτοκινήτων

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Κανελλόπουλος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου 2008

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=86432

Για δείτε μια και εδώ,σήμερα τι είδα πρωτοσέλιδο οταν πήγα στο περίπτερο,απο την εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ"...

Επίσης ΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της ακομάτιστης εφημερίδας ...

Μπράβο στο λαγωνικό ρεπόρτερ "Γιώργος Κανελλόπουλος"

Paidia ta pragmata einai poly apla!
Mhn mperdeveste me logikes skepseis, prepei na skefteste san kleftes gia na tous katalabete!

Fagan ola ta lefta apo thn evrwpaikh enwsh kai twra pou h evrwpaikh enwsh tous ta zhtaei pisw gia ton logo oti TIPOTA den ftiaksane , prepei me kapoion tropo na baloun emas na ta plhrwsoume!

Sas to lew apo egkires phges!
OPWS PANTA O ELLHNIKOS LAOS THA PLHRWNEI TIS ALHTEIES OLWN!

PS:ksanalew oti an afhsoume pali na mas aftosoune kai den milisei kaneis, eimaste aksioi ths mhras mas!

PS:Admins sorry ta greeklish alla eimai Germania, MUNCHEN! :yippee: BMW FREUDE AM FAHREN !!!

Τρομερή θέση "Μην σκέφτεστε λογικά" ... +1000 ...

Προσθέτω επίσης "Μην σκέφτεστε ΚΑΘΟΛΟΥ"

Είναι κλέφτες ... και φάγαν τα λεφτά .... και ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ ...

ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ

Μάγκες ήρθε η ώρα που όλοι περιμέναμε (για να αρχίσουμε να κλαίμε). Τα τεκμήρια διαβίωσης έρχονται στη ζωή μας από το 2009, αφού πλέον ελέγχθει από τον ίδιο τον πρωθυπουργό στη ΔΕΘ.

Τρεχάτε να σωθείτε (ή μάλλον να πουλήσετε). Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε το λογιστή σας. Αλλά πολύ φοβάμαι οτι αρκετοί θα καταφύγουν στη λύση της πώλησης...

.. Αυτοί είναι η αλήθεια παιδιά και αν θέλετε το συζητάμε.

Το τέλος του κόσμου ... Ο ΑΡΜΑΓΓΕΔΩΝ ...

Ο ΧΟΝΤΡΟΣ το ειπε με τον πιο θεατρινικο γνωστο του τροπο οτι θα μας ξεσκισει απο δω και περα με το ετσι θελω!!!
Ακουσα καλα για τεκμηριο και στην 1η κατοικια? χαααααχαχαχαχ!

Αν δεν μιλησει παλι κανεις τοτε καλα μας κανει!

ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ το εχετε καταλαβει???
Για παραδειγμα εγω δουλευω τωρα και δικαιολογω την 1η κατοικια μου και το αμαξι μου!

... Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!:party:

Ρε συ λες ο φίλος Ράντομ να είναι με το ΠΑΣΟΚ ???? .... μπα αφού Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ... τον άκουσε λέει ... θα μας ξεσκίσει ... έχουν και τους Χωροφύλακες μαζί τους ... οι Ταγματασφαλίτες ... πες τα ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ

...........Και όχι μόνο επιστρέφουν τα τεκμήρια διαβίωσης, αλλά σύμφωνα με το παρακάτω απόσπασμα από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ, θα συνεχίσει να ισχύει αυτός ο αναχρονιστικός πίνακας που ίσχυε...


Αντώνης Σωτηράκος

Το επίσης ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ Έθνος ... είναι σίγουροι σου λέει παιδί μου ... θα ισχύσουν όλα ... μπράβο ... ΠΟΥΛΙΤΖΕΡ ...

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ.

ΤΑ ΑΜΦΙΒΟΛΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ...
...απ' τα μαλλιά του πιάνεται


Η επαναφορά των τεκμηρίων, και μάλιστα αναδρομικά από φέτος, θα ισχύσει για το σύνολο των φορολογούμενων, ...

--------------------------------------------------------------------------------

ΑΠΟΨΕΙΣ

Πανικός και ασυνέπεια...


ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ η αντιπολίτευση....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ... Αλήθειες και σοβαρότητα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

...
ΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΒΟΛΤΑ......

ΟΧΙ κύριοι!!!

ΟΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ:

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΒΜW - MOTORSPORT, ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ FORA ( ALFISTI, AUDI, FIAT,VW, PORSCHE, 4Tκτλπ).

ΛΟΓΩ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ

....

ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΘΟΣΑΣΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ "ΑΠΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ..... ΡΙΞΟΥΝ"

ΤΟ ΑΠΑΛΑ ΕΙΝΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΡΙΑ....

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία ...

Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες ...

Στην επιτροπή αγώνα να βάλουμε και τον Καταραμένο ...

Για να ακριβολογουμε, οχι ο Σημιτης αλλα ο εξαιρετος αυτος κυριος ονοματι Νικος Χριστοδουλακης, ο οποιος σημειωτεον δεν καταφερε καν να ξαναεκλεγει...Γουρουνια ψηφοφοροι του!

Ναι ΤΑ ΖΩΑ ... να μην ξαναψηφίσουν ΤΟ ΓΑΝΙΜΗΔΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ... Τον Αχιλέα της οικονομίας ... Το Λουκ Σκαιγουόκερ του Σοσιαλισμού ... τον άνθρωπο του λαού ...

Ο κόσμος ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ... έχει δίκιο ο φίλος ...

ΔΙΑΦΟΡΑ υπαρχει μεταξυ των 2!
Ο Σημιτης κατεργησε τα τεκμηρια.το ξεχασατε?

Και μην βιαστει κανεις να με πει πασοκατζη απλα λεω τα γεγονοτα ως εχουν!

Όχι ρε ... πως σου πέρασε από το μυαλό ... εσύ ΠΑΣΟΚ ????? ....

Τεράστια διαφορά ... ο Σημίτης κατήργησε τα τεκμήρια ... και τα Ιμια επίσης ...

Εγώ σήμερα το πρωί κατέθεσα τς πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας στην εφορία.
Εχω ένα Ε28 535 ...

Ταυτόχρονα θα τους καλέσω να μου πληρώσουν για το υπόλοιπο του έτους τα έξοδα ενοικιασμένου οχήματος 3500 κυβικών και προσδιορισμένης αξίας CIF 38000 ευρω.
Στα δικαστήρια θέλει ο Αλογοσκούφης? Με μαχητή διαδικασία?
Στα δικαστήρια και εγω..

Φίλε μου ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΛΑΚΑ ... γιατί αν έκανες όλα αυτά επειδή έκανε κάτι ποστ ο Ράντομ και κάτι άλλοι φίλοι ....

... Μετα τις τελευταίες εκλογες που κάηκε ολη η χώρα και όχι μονο, ξαναβγήκε αυτη η κυβέρνηση. Τι να πείς τελικά; ¶ξιοι της μοίρας μας είμαστε και των επιλογών μας.... Δεν ξέρω. τι άλλο να πω...

Κάποιο το λένε αυτό δημοκρατία ... τι άλλο να πω ...


Μετα απο ολα τα τερατα πριν που ειπα σε προηγουμενο reply μου ειναι και η ανικανοτητα των αχρηστων!οπου σαν αποτελεσμα ειχε να καει η μιση ελλαδα σχεδον.
Τα θυμαστε? ΑΣΥΜΕΤΡΗ ΑΠΕΙΛΗ!ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!
αλλα οχι δεν ντρεπονται!γιατι πηγαν οι ελληναρες και τους ξαναεβγαλαν με διαφορα κιολας!
Στην τελικη ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και μας πηδ@νε!...

Η Ελλάδα κάηκε πέρσι για να βάλει ΦΕΤΟΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ (που ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ) ο Αλογοσκούφης ???????? ...

φίλε μου ούτε ο μέγας παλαιός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Δ. Ρέππας , δε θα το σκεφτότανε ... ΕΥΓΕ ...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΣΟΙ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000ΕΥΡΩ ΔΗΛ ΟΛΟΙ! ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΥΝ 1550ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ???ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ 1000 ΕΩΣ 10000 ΕΥΡΩ ΛΟΓΟ ΑΜΑΞΙΟΥ - ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΤΛ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 1550ΕΥΡΩ?ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΥΒΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500!ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΛΩΝΕΙΣ 120000 ΕΥΡΩ! ΕΛΕΟΣ!

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ , ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30% ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8000ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΦΟΡΙΑ!

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΞΕΡΟΙ ΚΑΤΩ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΑΣ ΞΥΜΕΡΩΝΕΙ ΑΥΡΙΟ!

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!ΟΠΟΤΕ ΒΑΡΑΤΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!



Φίλε μου τώρα το κατάλαβα ... ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (βάλε κι άλλα capital) ...

Εισέβαλλε η 3η στρατιά του Ρόμελ ... Μπήκαν οι Τούρκοι στην Πόλη ... ξεσηκωθηείτε Έλληνες ... ήτε παίδες Ελλήνων ...

εκτος αν γινουν εκλογες αμεσα κια αλαξουν τα πραγματα....λεω εγω τωρα.

Ακομάτιστος και σωστός .... είπε στο Μέγκα ότι έγραψε το Έθνος ότι άκουσαν στα Νέα ... και να κάνουμε εκλογές να έρθει το ΠΑΣΟΚ ...

ΩΡΑΙΟΣ ...

MAKAΡΙ!!!!!!!!!!!!

Και στου θεού τ'αυτί

...ΤΕΛΟΣ...ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΑ,ή ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ,ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ...ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΚΟΠΗ...

Νά ρθει Θεούλη μου το ΠΑΣΟΚ να ΣΩΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ .... τελος ...


Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ...

5) Θα πάμε όλοι φυλακή.
Λήξις.[/QUOTE]

ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ... η μικρασιατική καταστροφή ήταν πτάισμα μπροστά στο ότι κάποιοι είπαν ότι άκουσαν ότι τους είπαν ότι θα μπουν τεκμήρια ... που ΔΕΝ μπήκαν

Παιδια δυστηχως τα τεκμηρια θα μπουν κανονικοτατα απο τις αρχες του 09 και με πιο σφικτους ορους!

Κοινος οχι μονο μας κλεβουν με αυτο που θα κανουν αλλα ταυτοχρονα θα χασουμε και τα λεφτα μας!

Οταν ανακοινωθουν τα μετρα πρεπει οσοι σεβοντε τα λεφτα τους και την περιουσια τους να αντιδρασουν!

Αυτο με τα λογια των παπουδων μας λεγετε ΧΟΥΝΤΑ!

Παιδί κανονικότατα μας δουλεύεις ...

Εμένα ο παππούς μου αυτό το έλεγε "ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ" ...



Και επειδή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αυτοκινηστικό το θέμα των παραπάνω quotes ...

και επειδή αγνόησαν τους τόσους που έλεγαν "ρε παιδιά καθήστε να δούμε πρώτα..."

θεωρώ ότι απλά είναι προπαγάνδα ...

και επειδή ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ...

ούτε θεωρήθηκαν off topic εκφράσεις του στυλ .... "τσιτσιολίνα κυβέρνηση"

και επειδή υπάρχει και αντίλογος ...


ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO στην υπογραφή μου ...

που δεν μου επιτρέπετε να ποστάρω ...

P.S. AΙΣΧΟΣ ΕΧΩ Μ3 ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ 6 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .... ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ...

avanti popolo pantiera rossa ...

BILL007
29-09-08, 22:45
1.Και επειδή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αυτοκινηστικό το θέμα των παραπάνω quotes ...

2.και επειδή αγνόησαν τους τόσους που έλεγαν "ρε παιδιά καθήστε να δούμε πρώτα..."

3.θεωρώ ότι απλά είναι προπαγάνδα ...

4.και επειδή ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ...

ούτε θεωρήθηκαν off topic εκφράσεις του στυλ .... "τσιτσιολίνα κυβέρνηση"

5.και επειδή υπάρχει και αντίλογος ...


6.ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO στην υπογραφή μου ...

που δεν μου επιτρέπετε να ποστάρω ...

7.P.S. AΙΣΧΟΣ ΕΧΩ Μ3 ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ 6 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .... ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ...

avanti popolo pantiera rossa ...

Φίλε μου επειδή μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά ή είσαι βολεμένος, και καλά κάνεις στην τελική ,μην κρίνεις για να μην κριθείς...Και επειδή θέλεις την απάντηση μου,φιλικά πάντα,

αρχίζω και εγώ μέσα στις 10 γραμμές δικής σου απάντησης(προς το τέλος γιατί τα ενδιάμεσα σχόλια θα ήθελα να τα εκλάβω σαν μια χιουμοριστική προσέγγιση) και τοποθέτησης να κρίνω τα δικά σου λεγόμενα,όπως έκρινες τα δικά μας...Αρχίζω λοιπόν...


1.Επειδή πήρε και πολιτική διάσταση το θέμα,δεν σημαίνει και ότι δεν πρέπει να υπάρχουν συζητήσεις τέτοιου περιεχομένου...¶νθρωποι είμαστε και όχι μηχανές κολλημένοι μόνο με ένα θέμα,κάτι σαν γραμμή παραγωγής...

2.Και μόνο που υπήρχε σαν ψίθηρος,που δημιουργήθηκε απο αυτή την κυβέρνηση,είναι αίσχος να κάνουν γκάλοπ με τα νεύρα μας...Δείχνει και πολιτική ανοριμότητα και απώλεια θέσεων...Υιοθετούμε δηλαδή το δόγμα κυβερνάμε χάρην γούστου ==ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

3.Μπορείς να θεωρείς οτιδήποτε και δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι να κάνεις...Απλά γύρνα και δες την κατάσταση γύρω σου,αν θες να καταλάβεις τι και πώς...

4.Καλά έκαναν και δεν σβήστηκαν αφού ειπώθηκαν στο πλαίσιο της ευρήτερης συζήτησης και δεν ήταν και ψέματα στην τελική...

5.Αντίλογο δεν θεωρώ τις προσεγγίσεις του τύπου...ΜΟΝΟ ΚΟΝΤΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙΑ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ...(το οποίο σαφώς υπονοείται)

6.Χιουμοριστική προσέγγιση,απο ανθρώπους που το επίπεδο τους είναι κάτω απο τον πάτο και το μορφωτικό και "συνειδησιακό" τους επίπεδο ανύπαρκτο...

7.Επειδή εσύ τα έχεις απότι φαίνεται και δεν σε προβληματίζει,γιατί αν κάποιος χριστιανός (και εγώ μέσα σε αυτούς),μαζέψει με κόπο 15 χιλιάδες και κάνει μετατροπή το Ε46 του σε Μ3 για να κάνει μια βολτούλα κάθε όποτε γουστάρει,να του στερήσει αυτό το δικαίωμα????
Τι να πω η ευαισθησία μερικών ανθρώπων περιορίζεται πάντα μέχρι εκεί που είναι η αυλή του σπιτιού τους...Αμα καίγεται το σπίτι του γείτονα,απλά δεν τους νοιάζει...Τα συμπεράσματα τα βγάζει καθένας μόνος του....

Υ.Γ 1.Ολα αυτά τα λεω με φιλική διάθεση...:):):D
2.Aλίμονο στους πολίτες μιας χώρας που δεν έχουν πολιτική θέση και άποψη και που κυρίως φοβούνται να την εκφράσουν...
3.Σε ευχαριστούμε φίλε Ευάγγελε για το χρόνο που διέθεσες να μας κάνεις όλους quote και να εκφράσεις και την δική σου γνώμη και άποψη σχετικά.
4.Για το ιταλικό-->>λες να πάρουμε τις κόκκινες σημαίες και να κάνουμε επανάσταση????Χμ...κάπου το έχω ξαναδεί το σενάριο...Ποιος ξέρει(?),η ιστορία επαναλαμβάνεται λένε...χαχαχαχααχχαχαχα!!!!!!!:rofl2:

KATSARAIOS
29-09-08, 22:54
To Πρώτο θέμα δεν μας είπε πότε ανακοίνωσε ο Αλογοσκούφης τα περί 100.000 και 200.000 τεκμηρίου που γράφανε τόσες μέρες ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ



Απλή ακομάτιστη άποψη ...



Επιμένω επειδή μου αρέσει να γράφω στο φόρουμ αστεία nicknames για τον Αλογοσκουφη



Επίσης επικοδομητικό ποστ ... με ακόμα καλύτερο nickname



Τρελό inside information ... άκουσα - μου είπε ο περιπτεράς - ο θείος του κολητού μου κλπ κλπ ...

Επίσης λογικό συμπέρασμα ότι αφού άκουσα όλα αυτά ... είναι ΖΩΑ ΚΑΙ ΟΥΣΤ ...



Προειδοποιεί τους φίλους του μπλεδάκιδες ο φίλος Ράντομ ... θένκς φίλε ... ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ...




Προφητικό ποστ ...



Από τη γνωστή ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΗ εφημερίδα (που ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟΜΑΤΙΣΜΟ) ...

και έπεσε ΜΕΣΑ 100% ...



Επίσης είπε ότι θα

*Βγούμε από το ΝΑΤΟ (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Βγούνε από την Ε.Ε. (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Δώσει 100% αυξήσεις για αγορά Μ3 (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Αρχίσει εντατικά μαθήματα Ελληνικών ... (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)



Εννοείται ... εξυπακούεται



Επίσης ΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της ακομάτιστης εφημερίδας ...

Μπράβο στο λαγωνικό ρεπόρτερ "Γιώργος Κανελλόπουλος"



Τρομερή θέση "Μην σκέφτεστε λογικά" ... +1000 ...

Προσθέτω επίσης "Μην σκέφτεστε ΚΑΘΟΛΟΥ"

Είναι κλέφτες ... και φάγαν τα λεφτά .... και ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ ...

ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ



Το τέλος του κόσμου ... Ο ΑΡΜΑΓΓΕΔΩΝ ...



Ρε συ λες ο φίλος Ράντομ να είναι με το ΠΑΣΟΚ ???? .... μπα αφού Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ... τον άκουσε λέει ... θα μας ξεσκίσει ... έχουν και τους Χωροφύλακες μαζί τους ... οι Ταγματασφαλίτες ... πες τα ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ



Το επίσης ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ Έθνος ... είναι σίγουροι σου λέει παιδί μου ... θα ισχύσουν όλα ... μπράβο ... ΠΟΥΛΙΤΖΕΡ ...



ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ... Αλήθειες και σοβαρότητα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ



Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία ...

Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες ...

Στην επιτροπή αγώνα να βάλουμε και τον Καταραμένο ...



Ναι ΤΑ ΖΩΑ ... να μην ξαναψηφίσουν ΤΟ ΓΑΝΙΜΗΔΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ... Τον Αχιλέα της οικονομίας ... Το Λουκ Σκαιγουόκερ του Σοσιαλισμού ... τον άνθρωπο του λαού ...

Ο κόσμος ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ... έχει δίκιο ο φίλος ...



Όχι ρε ... πως σου πέρασε από το μυαλό ... εσύ ΠΑΣΟΚ ????? ....

Τεράστια διαφορά ... ο Σημίτης κατήργησε τα τεκμήρια ... και τα Ιμια επίσης ...



Φίλε μου ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΛΑΚΑ ... γιατί αν έκανες όλα αυτά επειδή έκανε κάτι ποστ ο Ράντομ και κάτι άλλοι φίλοι ....



Κάποιο το λένε αυτό δημοκρατία ... τι άλλο να πω ...




Η Ελλάδα κάηκε πέρσι για να βάλει ΦΕΤΟΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ (που ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ) ο Αλογοσκούφης ???????? ...

φίλε μου ούτε ο μέγας παλαιός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Δ. Ρέππας , δε θα το σκεφτότανε ... ΕΥΓΕ ...



Φίλε μου τώρα το κατάλαβα ... ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (βάλε κι άλλα capital) ...

Εισέβαλλε η 3η στρατιά του Ρόμελ ... Μπήκαν οι Τούρκοι στην Πόλη ... ξεσηκωθηείτε Έλληνες ... ήτε παίδες Ελλήνων ...



Ακομάτιστος και σωστός .... είπε στο Μέγκα ότι έγραψε το Έθνος ότι άκουσαν στα Νέα ... και να κάνουμε εκλογές να έρθει το ΠΑΣΟΚ ...

ΩΡΑΙΟΣ ...



Και στου θεού τ'αυτί



Νά ρθει Θεούλη μου το ΠΑΣΟΚ να ΣΩΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ .... τελος ...



5) Θα πάμε όλοι φυλακή.
Λήξις.

ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ... η μικρασιατική καταστροφή ήταν πτάισμα μπροστά στο ότι κάποιοι είπαν ότι άκουσαν ότι τους είπαν ότι θα μπουν τεκμήρια ... που ΔΕΝ μπήκαν



Παιδί κανονικότατα μας δουλεύεις ...

Εμένα ο παππούς μου αυτό το έλεγε "ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ" ...



Και επειδή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αυτοκινηστικό το θέμα των παραπάνω quotes ...

και επειδή αγνόησαν τους τόσους που έλεγαν "ρε παιδιά καθήστε να δούμε πρώτα..."

θεωρώ ότι απλά είναι προπαγάνδα ...

και επειδή ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ...

ούτε θεωρήθηκαν off topic εκφράσεις του στυλ .... "τσιτσιολίνα κυβέρνηση"

και επειδή υπάρχει και αντίλογος ...


ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO στην υπογραφή μου ...

που δεν μου επιτρέπετε να ποστάρω ...

P.S. AΙΣΧΟΣ ΕΧΩ Μ3 ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ 6 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .... ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ...

avanti popolo pantiera rossa ...[/QUOTE]
γεια σου Ευαγγελε φουντωτη!!!:rofl2::rofl2:

yiannis2002
29-09-08, 23:07
Ευάγγελε σε παραδέχομαι για δευτερη φορά. Η πρώτη ειναι για τις μουσικές σου προτιμήσεις.

Σε όλα τα φόρα, όχι μόνο εδώ πήγε η προπαγάνδα και το ραδιο αρβύλα σύννεφο, άλλοι βαλαν αγγελίες, αλλοι ετοιμάσαν το σκοινι με τη θηλιά για να κρεμαστούν, αλλοι πηγαν να καταθέσουν πινακίδες, μόνο και μόνο επειδή ειπώθηκε πως εξετάζεται η επαναφορά των τεκμηρίων με διαφορετική μορφή. Έλεος κύριοι.

Spanti
30-09-08, 00:55
αν είχαμε αυτά τα μυαλά φίλε μου τώρα θα είχαμε να δηλώσουμε 80.000 ευρώ......θα ήταν σαν να γράφαμε στο μέτωπο ΓΑΜΗΣΤΕ ΜΑΣ,ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

αντιδράσαμε και έγινε αυτό που έγινε...αλλιώς θα είμασταν τώρα όλοι στην ουρά στην εφορία για να καταθέσουμε πινακίδες...

YAziDis
30-09-08, 01:01
αν είχαμε αυτά τα μυαλά φίλε μου τώρα θα είχαμε να δηλώσουμε 80.000 ευρώ......θα ήταν σαν να γράφαμε στο μέτωπο ΓΑΜΗΣΤΕ ΜΑΣ,ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

αντιδράσαμε και έγινε αυτό που έγινε...αλλιώς θα είμασταν τώρα όλοι στην ουρά στην εφορία για να καταθέσουμε πινακίδες...

Αν αντιδρούσαμε όμως πολύ διαφορετικότερα (και το πιο απλό είναι στον τρόπο που σκεφτόμαστε, και να μη μας νοιάζει μόνο η πάρτυ μας), και όχι μόνο σε τέτοια θέματα, θα είμασταν πολύ μπροστά ως χώρα. Θα δηλώναμε τα 80.000 ευρώ και δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αν ο κάθε ένας δε κάνει την προσωπική του επανάσταση και να αλλάξει λίγο τον τρόπο ζωής του προς το καλύτερο, δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα στην όποια ηγεσία κυβερνάει.
Μην ξεχνάτε πως αυτούς εμείς τους ψηφίσαμε, και πως αυτοί είναι κάποιοι που πριν από λίγα χρόνια ήταν ανάμεσα μας, όπως πολλοί απ'αυτούς ήταν "Ανοιχτά μυαλά" και ήταν και η γενιά του "Πολυτεχνίου" όπου μπήκε μέσα για την "χώρα τους" και για να πέσει η χούντα.. Το χρήμα όμως διαφθήρει τα πάντα δυστυχώς..

Z4ever
30-09-08, 03:36
EVANGELOS:+1: απο μενα!

Μπραβο για την υπομονη και τον κοπο σου (τσαμπα κοπος) να γραψεις ολα αυτα.

Σου μιλαει η απλη και ακοματιστη αποψη...(συμφωνα με το post σου)

Δεν προκειτε να σχολιασω τα λεγομενα σου γιατι κινδυνευω αμεσα να χρωματιστω πρασινος (υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων
1.Σωστοι 2.Πρασινοι)

Και εγω ειμαι με τους σωστους :party: (φενεται και απο την επιλογη του χρωματος του αυτοκινητου μου:dblthumb2)

Η απορια μου εμενα ειναι αλλη...

Μιας και μονο εσυ απ οτι φενεται δεν πανικοβληθηκες... (πιθανοτατα να εχεις εσυ τις εγκυρες και ιαματικες πηγες οτι δεν θα επιβληθουν τα τεκμηρια!)

Και μιας και τα δικα σου post ειναι ορθα και των υπολοιπων επρεπε να διαγραφουν...

Γιατι αφου εχεις τοσο ωριμες και σοβαρες αποψεις και μπορεις να κρινεις τους αλλους (ενω μεχρι το post σου κανεις δεν ειχε κρινει, τουλαχιστον στο βαθμο που το εκανες εσυ, την γνωμη/αποψη των αλλων) το προηγουμενο post που ειχες κανει για να πεις την γνωμη σου διαγραφηκε (η το διεγραψες)???

Δυστυχως προλαβα και το διαβασα (πριν διαγραφει) και ηταν ακρως ανωριμο!

Ηταν αποκλειστηκα μια επιθεση κατα του ΠΑΣΟΚ με επιχειρηματα καποια βιντεακια απ το YouTube (και καλα σατυρικα) με μια αισθηση του humor που μαλλον μονο εσυ αντιλαμβανεσαι, με απρεπη γλωσσα, κενο απο νοημα και ασχημους χαρακτηρισμους...

Κριμα που το μονο post που επρεπε να διαγραφει ηταν το δικο σου τελικα...

Κριμα που για οτι κατηγορισες τους υπολοιπους εδω το εκανες πρωτος εσυ...

Για το post που αναφερω αν προλαβε να το διαβασει καποιος μπορει να πει την αποψη του.Δυστυχως δεν γνωριζα οτι θα διαγραφει και δεν το αντεγραψα (δεν χασατε και τιποτα οσοι δεν το ειδατε...)!

Μπορεις να λες ελευθερα την γνωμη σου αλλα οχι να χαρακτηριζεις ατομα που πιθανοτατα ουτε καν τα γνωριζεις γιατι ειναι επομενο να χαρακτηριστεις και εσυ.

Υ.Γ.
ΕΙΜΑΙ Ν.Δ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ (το ορκιζομαι!!!)

Παντα φιλικα.

gian_nykt
30-09-08, 06:51
κοπέλια...μην πολιτικοποιούμε το θέμα.........
όσο αφορά τα ".....μου είπε...άκουσα.....σου είπα...έμαθα....."..........εδώ ο ίδιος που κάνει εξαγγελίες παίζει με τις λέξεις και εσείς μιλάτε για εμάς που απλά σχολιάζουμε και κάνουμε φυσικά εικασίες για το τι ΠΙΘΑΝΟΝ θα συμβεί αν βάλει πχ τεκμήρια..πως θα είναι ...πόσα θα είναι...τι θα είναι....έχω και μηχανάκη ή έχω και 2ο μικρό αμάξι......τι θα γίνει? θα προστήθεται? αφού δεν μας ξεκαθαρίζουν τι και γιατί.....είπαν τελευταία ότι θα είναι τα τεκμήρια αναλόγως το κόστος συντήρησης των αυτοκινήτων....δλδ? ψιλογελείο μου φαίνεται......και απλά το θέμα ακόμα και σήμερα υφίσταται χωρίς καμία περεταίρω διευκρίνηση....

greekm3
30-09-08, 07:10
To Πρώτο θέμα δεν μας είπε πότε ανακοίνωσε ο Αλογοσκούφης τα περί 100.000 και 200.000 τεκμηρίου που γράφανε τόσες μέρες ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ



Απλή ακομάτιστη άποψη ...



Επιμένω επειδή μου αρέσει να γράφω στο φόρουμ αστεία nicknames για τον Αλογοσκουφη



Επίσης επικοδομητικό ποστ ... με ακόμα καλύτερο nickname



Τρελό inside information ... άκουσα - μου είπε ο περιπτεράς - ο θείος του κολητού μου κλπ κλπ ...

Επίσης λογικό συμπέρασμα ότι αφού άκουσα όλα αυτά ... είναι ΖΩΑ ΚΑΙ ΟΥΣΤ ...



Προειδοποιεί τους φίλους του μπλεδάκιδες ο φίλος Ράντομ ... θένκς φίλε ... ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ...




Προφητικό ποστ ...



Από τη γνωστή ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΗ εφημερίδα (που ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟΜΑΤΙΣΜΟ) ...

και έπεσε ΜΕΣΑ 100% ...



Επίσης είπε ότι θα

*Βγούμε από το ΝΑΤΟ (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Βγούνε από την Ε.Ε. (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Δώσει 100% αυξήσεις για αγορά Μ3 (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)
*Αρχίσει εντατικά μαθήματα Ελληνικών ... (φονιάδες των λαών Αμερικάνοι)



Εννοείται ... εξυπακούεται



Επίσης ΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της ακομάτιστης εφημερίδας ...

Μπράβο στο λαγωνικό ρεπόρτερ "Γιώργος Κανελλόπουλος"



Τρομερή θέση "Μην σκέφτεστε λογικά" ... +1000 ...

Προσθέτω επίσης "Μην σκέφτεστε ΚΑΘΟΛΟΥ"

Είναι κλέφτες ... και φάγαν τα λεφτά .... και ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ ...

ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ



Το τέλος του κόσμου ... Ο ΑΡΜΑΓΓΕΔΩΝ ...



Ρε συ λες ο φίλος Ράντομ να είναι με το ΠΑΣΟΚ ???? .... μπα αφού Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ... τον άκουσε λέει ... θα μας ξεσκίσει ... έχουν και τους Χωροφύλακες μαζί τους ... οι Ταγματασφαλίτες ... πες τα ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ



Το επίσης ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ Έθνος ... είναι σίγουροι σου λέει παιδί μου ... θα ισχύσουν όλα ... μπράβο ... ΠΟΥΛΙΤΖΕΡ ...



ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ... Αλήθειες και σοβαρότητα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ



Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία ...

Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες ...

Στην επιτροπή αγώνα να βάλουμε και τον Καταραμένο ...



Ναι ΤΑ ΖΩΑ ... να μην ξαναψηφίσουν ΤΟ ΓΑΝΙΜΗΔΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ... Τον Αχιλέα της οικονομίας ... Το Λουκ Σκαιγουόκερ του Σοσιαλισμού ... τον άνθρωπο του λαού ...

Ο κόσμος ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ... έχει δίκιο ο φίλος ...



Όχι ρε ... πως σου πέρασε από το μυαλό ... εσύ ΠΑΣΟΚ ????? ....

Τεράστια διαφορά ... ο Σημίτης κατήργησε τα τεκμήρια ... και τα Ιμια επίσης ...



Φίλε μου ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΛΑΚΑ ... γιατί αν έκανες όλα αυτά επειδή έκανε κάτι ποστ ο Ράντομ και κάτι άλλοι φίλοι ....



Κάποιο το λένε αυτό δημοκρατία ... τι άλλο να πω ...




Η Ελλάδα κάηκε πέρσι για να βάλει ΦΕΤΟΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ (που ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ) ο Αλογοσκούφης ???????? ...

φίλε μου ούτε ο μέγας παλαιός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Δ. Ρέππας , δε θα το σκεφτότανε ... ΕΥΓΕ ...



Φίλε μου τώρα το κατάλαβα ... ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (βάλε κι άλλα capital) ...

Εισέβαλλε η 3η στρατιά του Ρόμελ ... Μπήκαν οι Τούρκοι στην Πόλη ... ξεσηκωθηείτε Έλληνες ... ήτε παίδες Ελλήνων ...



Ακομάτιστος και σωστός .... είπε στο Μέγκα ότι έγραψε το Έθνος ότι άκουσαν στα Νέα ... και να κάνουμε εκλογές να έρθει το ΠΑΣΟΚ ...

ΩΡΑΙΟΣ ...



Και στου θεού τ'αυτί



Νά ρθει Θεούλη μου το ΠΑΣΟΚ να ΣΩΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ .... τελος ...



5) Θα πάμε όλοι φυλακή.
Λήξις.

ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ... η μικρασιατική καταστροφή ήταν πτάισμα μπροστά στο ότι κάποιοι είπαν ότι άκουσαν ότι τους είπαν ότι θα μπουν τεκμήρια ... που ΔΕΝ μπήκαν



Παιδί κανονικότατα μας δουλεύεις ...

Εμένα ο παππούς μου αυτό το έλεγε "ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ" ...



Και επειδή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αυτοκινηστικό το θέμα των παραπάνω quotes ...

και επειδή αγνόησαν τους τόσους που έλεγαν "ρε παιδιά καθήστε να δούμε πρώτα..."

θεωρώ ότι απλά είναι προπαγάνδα ...

και επειδή ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ...

ούτε θεωρήθηκαν off topic εκφράσεις του στυλ .... "τσιτσιολίνα κυβέρνηση"

και επειδή υπάρχει και αντίλογος ...


ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO στην υπογραφή μου ...

που δεν μου επιτρέπετε να ποστάρω ...

P.S. AΙΣΧΟΣ ΕΧΩ Μ3 ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ 6 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .... ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ...

avanti popolo pantiera rossa ...[/QUOTE]

γι αυτο σε γουσταρω..για το υφος σου,το χιουμορ σου και το..πνευμα σου....ρε παλαβε ,χαρα την ορεξη σου να δωσεις τοσες απαντησεις:icon18:....κανονισε να ανεβεις για καφε:hello:

Dim77
30-09-08, 08:20
Ευάγγελε σε παραδέχομαι για δευτερη φορά. Η πρώτη ειναι για τις μουσικές σου προτιμήσεις.

Σε όλα τα φόρα, όχι μόνο εδώ πήγε η προπαγάνδα και το ραδιο αρβύλα σύννεφο, άλλοι βαλαν αγγελίες, αλλοι ετοιμάσαν το σκοινι με τη θηλιά για να κρεμαστούν, αλλοι πηγαν να καταθέσουν πινακίδες, μόνο και μόνο επειδή ειπώθηκε πως εξετάζεται η επαναφορά των τεκμηρίων με διαφορετική μορφή. Έλεος κύριοι.

:+1:

Ας επικρατήσει λίγη ψυχραιμία.

Strax
30-09-08, 10:02
Το thread αυτό προσφέρεται για κοινωνιολογική μελέτη του σύγχρονου Έλληνα!!!

Ο πανικός και οι υπερβολές σε όλο τους το μεγαλείο με τα γνωστά κακά τους αποτελέσματα!

Το ενθαρρυντικό είναι ότι υπήρξαν και κάποιες φωνές λογικής και ψυχραιμίας...Κάτι είναι και αυτό!!!

Παιδια το σιγουρο ειναι οτι τα τεκμηρια θα ξαναεπανελθουν, τωρα με ποια ακριβως αξια θα φορολογουνται τα κυβικα ακομη δεν εχει ανακοινωθει τιποτα , οποτε ας περιμενουμε να ακουσουμε τις ανακοινωσεις. Οχι οτι θα ειναι διαφορετικα απο οτι ηταν παλιοτερα αλλα ισως να ειναι λιγο καλυτερα.

Aς μην αγχωνόμαστε αλλά ταυτόχρονα όσοι δρομολογούσαν αγορά για πάνω από 2000 κυβικά ας κάνουν λίγο υπομονή.

Οπως θα δείτε στην συνέντευξη που θα βάλω στο τέλος ο Αλογοτέτοιος ΔΕΝ είναι σαφής στο τι θα κάνει τελικά (ούτε που ξέρει τι του γίνεται ο φουκαράς, μπορεί να πει κάποιος και ας μην είναι πασόκος !) αλλά όλα θα γίνουν πολύ γρήγορα, αυτό το λέει σαφώς. Λέει ότι σκοτώνονται για να ισχύσουν στη φορολογική δήλωση του 2009 ΔΗΛΑΔΗ για τα φετινά εισοδήματα. Τέλη Οκτωβρίου κατατίθεται ο προϋπολογισμός για το 2009 οπότε θα πρότεινα λίγο υπομονή από όλους (ΕΙΔΙΚΑ από αυτούς που έχουν στο νου τους αγορά αλλά το εισόδημα τους είναι νορμάλ) καθώς μια πρώτη εικόνα θα υπάρξει πιστεύω εκεί αν όχι η τελική πρόταση.

Μια διευκρίνιση (που έχει συζητηθεί και σε άλλο θρεντ): τα τεκμήρια για τα μεγάλα κυβικά ναι μεν ΔΕΝ ισχύουν όταν πας να αγοράσεις μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητο (με CIF<50000E εννοείται) ΑΛΛΑ αν μετά από 2-3-4 χρόνια πας για μια μεγάλη αγορά και χρειαστείς ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου προηγούμενων ετών ΠΑΙΡΝΕΙΣ το τεκμήριο παραμάσχαλα καθώς αυτό υπολογίζεται κανονικά. Π.χ. Αγοράσες το 2004 μια 330 ΧΩΡΙΣ τεκμήριο και φέτος χρειάζεσαι για αγορά οικοπέδου να κάνεις ανάλωση τα 5 τελευταία χρόνια για να καλύψεις την αγορά του οικοπέδου τότε πολύ απλά (και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ από λογιστή και εφοριακό) μόλις δουν τα 3000 κυβικά θα εισπράξεις ένα "τεκμαρτό" εισόδημα των 75.000 ευρώ !!! Εφορία ->:nutkick: <- Εσύ. Bye Bye οικόπεδο δηλαδή (αν έχεις φυσικά νορμαλ δήλωση και δεν είσαι μεγαλογιατρός!) .

Μπορούμε φυσικά να συνεχίζουμε να βρίζουμε ελέυθερα (αλλά με ωραίο τρόπο!) για τα καραγκιοζιλίκια που διαβάζουμε και ακούμε αλλά πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή. Αν όντως τα πράγματα είναι έτσι τότε είναι εντελώς ζώα εκεί στο υπουργείο ...

Διαβάστε τώρα χιουμοριστικό κείμενο by ypourgaras :
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=3674

Νομίζω οτι η ανησυχία είναι αδικαιολόγητη. Το πακέτο με τα πρόσφατα φορολογικά μέτα δεν περιλαμβάνει τίποτα για το τεκμήριο διαβίωσης και όλος ο ντόρος έχει γίνει απο τη συγκεκριμένη συνέντευξη στο Βήμα. Είναι συνήθης τακτική όλων των πολιτικών να λένε 100 για να δουν αντιδράσεις και όταν έρθει η ώρα του νόμου να κάνουν 10. Θα είναι γελείο να επαναφέρουν τα τεκμήρια διαβίωσης όπως ήταν, και νομίζω οτι αν επανέλθουν θα είναι συνδιαστικά και πιθανόν για το αυτοκίνητο να είναι λογικότερα από ότι ήταν πριν καταργηθούν. Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο - περιμένετε να δούμε τι (και αν) θα λέει ο όποιος νόμος. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει τον Οκτώβριο - μέχρι τότε υπομονή!

Θα συμφωνήσω με τον mpikounis. Πολλές φορές έχουν ανακοινωθεί νέα μέτρα, αλλά στο τέλος μετά από τέτοιες αντιδράσεις ή δεν τα εφαρμόζουν, ή κάνουν πολλές τροποποιήσεις. Εγω μετά το μέτρο που δε θα υπάρχει πλέον αφορολόγητο δε πιστεύω στα καπάκια να εφαρμόσουν και τα τεκμήρια.

Και σήμερα υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης στα ΙΧ. Απλά υπάρχει απαλλαγή για όσα έχουν αξία CIF κάτω από 50.000¤.

Ότι και να γίνει, δεν πιστεύω ότι θα επανέλθουμε σε κατηγοριοποίηση με κυβικά, μια και είναι ένα ξεπερασμένο και άδικο σύστημα. Απλά πιθανότατα να υπάρχει αναπροσαρμογή των 50.000¤ προς τα κάτω.

Ότι τα τεκμήρια είναι άδικα, δεν το συζητώ. Αλλά λίγη ψυχραιμία (5 σελίδες έχουν γραφτεί!), μέχρι να μάθουμε πως θα εφαρμοστούν. Ακόμα ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν...!!! Το πιθανότερο σενάριο που ακούγεται, είναι με βάση την τιμή (αγοράς ή CIF δεν έχουν πει, πάνω από ¤60.000) σε συνδιασμό με τα κυβικά. Αναμένουμε...

Παιδιά περιμένετε , μην βιάζεστε
Δεν πρόκειται να είναι ίδια τα κριτήρια με αυτά που ήταν παλιότερα
Εαν δεν τα παρουσιάσουνε μην τα κρίνετε.

¶λλα λέει η θεια μου,
άλλα ακούν τα αυτιά μου...

Φίλοι μου,
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να συζητάμε με εικασίες. Πρέπει να δούμε πρώτα τι θα ψηφιστεί τον Οκτώβρη και μετά να δούμε πως θα αντιδράσουμε. Εγώ ήθελα να κάνω ανταλλαγή το 316 με ένα 330 και τώρα το ξανασκέφτομαι και βλέπω να το αναβάλλω μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Πιστεύω όμως ότι δεν θα ισχύσει όπως στο παρελθόν, αλλά θα γίνει μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση της πραγματικότητας. Από τη άλλη, ως μισθωτός που δεν φοροδιαφεύγω εγκρίνω τον έλεγχο από την εφορία όσων δηλώνουν ψίχουλα και κυκλοφορούν με ακριβά αυτοκίνητα, κάνουν «διάφορες» αγορές και έχουν 2-3 σπίτια.......
Αυτό που με εκνεύρισε είναι η υποκριτική πρόθεση να συνδέσουν τα τέλη με τους ρύπους. Εγώ μπορεί να έχω ένα «ρυπογόνο» αυτοκίνητο και να το κινώ 5 φορές το χρόνο και ο γείτονας ένα αυτοκίνητο με μικρότερες εκπομπές ρύπων που όμως το κινεί καθημερινά—ποίος από τους 2 μας ρυπαίνει περισσότερο το περιβάλλον??????
Και για να φτιαχτεί ένα καινούργιο αυτοκίνητο δεν υπάρχει επιπλέον περιβαλλοντική επιβάρυνση???? Πρόκειται λοιπόν για μια υποκριτική στάση που εξυπηρετεί την κυβέρνηση για επιπλέον έσοδα και τις εταιρείες για να τονώσουν τις πωλήσεις(=έσοδα για την κυβέρνηση με άλλη οδό). Το περιβάλλον θα ωφεληθεί μόνο εάν αντικατασταθούν όλα τα ρυπογόνα αυτοκίνητα και τα παλιά ανακυκλωθούν και βεβαίως εάν σταματήσει η καταναλωτική μας μανία. Εάν όμως πρέπει να αλλάζουμε αυτοκίνητα, ηλεκτρικές συσκευές , κτλ κάθε λίγο με διάφορα προσχήματα δεν υπάρχει σωτηρία....
Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν ξέφυγα λιγάκι στο τέλος, αλλά τα έχω πάρει στο κρανίο.....

Παιδιά ας περιμένουμε.. και ας χαλαρώσουμε! Αν τα πράγματα γίνουν όπως παλιά θα υπάρξει μεγάλη κρίση! Οι μάντρες θα αγοράζουν τα αμάξια μεγάλου κυβισμού ΤΣΑΜΠΑ. Δε συγκρίνεται το αμάξι των 30-35000 μεγάλου κυβισμού, με αυτό των 100.000! Πιστεύω θα εφαρμοσθεί μια "δίκαιη" κλίμακα με βάση αντικειμενικών κριτηρίων που να βασίζεται στις εργοστασιακές ή και πραγματικές τιμές!

Strax
30-09-08, 10:04
Συνέχεια φωνών λογικής!!!

σημερα μιλησα με ενα λογιστη και καταφερα να καταλαβω κατι..

Αυτα π βλεπουμε στον πινακα ειναι τα παλια τεκμηρια και δεν ξερουμε αν θα ισχυσει ο ιδιο πινακας.

Προφανως αν σου λεει τεκμηριο 30000 και εχεις δηλωσει 22000 δε θα πληρωσεις 8000 ευρω!! μην τρελαθουμε! Αλλα θα πληρωσεις στην εφορια φορο που αντιστοιχει σε 30000 ευρω εισοδημα και οχι σε 22000 που εσυ δηλωνεις. Κατι τετοιο δηλαδη πανε να κανουν εγω αυτο καταλαβα και εχει μια λογικη.

Βεβαια εγω δουλευα ενα χρονο να παρω αμαξι εχω μονο τοτε εσοδα και τωρα που τα βγαλα στην ακρη θα με αναγκαζει να πληρωνω και φορο για το αμαξι γτι δεν εχω εισοδημα ενω εχω αμαξι.... ημαρτον...

Ρε τι πανικός ειναι αυτός ????? ΗΡΕΜΗΣΤΕ ! ! ! :calm:

Τα πέτρινα χρόνια των 1000cc δεν ξαναρχοντε ! Τέλος ! ! !

Κανένας δεν ειναι τόσο χαζός . . . να πεί ΤΙ ?
Θέλω νά σώσω την Ελλάδα και δεν με ενδιαφέρει . . . σιγά μην νομίζει οτι θα γίνει και ηρωας . . . Α κάτι σάν τον Αγνωστο Στρατιώτη (ΞΑΠΛΑ) μπορεί ! ! ! :bananasmi

Θα ξεσηκωθει όλη η Ελλάδα . . .
Club και απλοι λάτρεις της αυτοκίνησης μπορούν να κάνουν πολλά ! :icon42:
Π. χ. Διαδήλωση καθημερινά στο κέντρο με τα αυτοκινητα (μια τα ζυγά-μια τα μονά. . . Ε?)
Ποιός λέτε να καρφώσει την όπισθεν ? ? ? :hello:

Νομίζω ότι οι αντιδράσεις είναι λίγο υπερβολικές. Τεκμήρια υπάρχουν και σήμερα. Τα τεκμήρια ποτέ δεν καταργήθηκαν. Και ισχύουν για τιμές CIF άνω των 50.000¤. Το πιο λογικό είναι να αναπροσαρμοστεί αυτή η αξία σε κάτι χαμηλότερο. Μπορεί να υπάρξει και λογική εφαρμογή τους. Εξάλλου, αν δεν είναι λογικά, δεν θα φτάσει να εισπράξει το κράτος αυτά που θέλει. Βρίσκω πιο πιθανό να προσπαθήσουν να τσιμπήσουν 500-1000¤ παρά 15.000 και 20.000¤.

Είναι παράλογο να επιστρέψουν στον πίνακα των κυβικών. Μην στηρίζεστε στον παλιό πίνακα, δεν έχει καμία αξία.

Πουληστε τα ολα παιδια οσο προλαβαινετε....Γρηγορα...
Ε κι αν δεν γινει τιποτα τελικα τα ξαναπαιρνετε πισω.....

Τα τεκμήρια δε θα επανέλθουν με τη μορφή που τα ξέραμε! Υπομονή...

Παντως προσωπικα δεν πιστευω ( ή δεν θελω να πιστεψω ) οτι στα αυτοκινητα τα τεκμήρια συντήρησης θα ειναι συμφωνα με τα κυβικα.

Συνήθως σ αυτες τις περιπτώσεις κατα πάγια τακτικη παλαιοτέρων κυβερνησεων, διέρεαν καποια μέτρα και μετρούσαν την αντιδραση του κόσμου, και ανάλογα με το πολιτικο κόστος τα εφάρμοζαν η όχι.
Στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον πρόκειται για μία απο τα ίδια.
Μας τρομοκρατούν αφ ενός και περνάνε ηπιότερες διατάξεις που θα μας κάνουν να ανασάνουμε με ανακόυφιση.
Δεν θα έχει δηλ 80.000 τεκμηριο η 335, αλλα θα πουνε , πληρωσε 2000-3000, θα μας φυγει ενα βάρος και θα είμαστε ευχαριστημένοι που γλυτώσαμε τα χειρότερα.
Και επειδη κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει, όλοι μαζι οι πατέρες του έθνους ψηφίσαν εν μία νυκτι, αύξηση των αποδοχων και των συντάξεων , όχι τις δικές μας αλλα τις δικές τους.
Εν αναμμονή λοιπόν των εξελίξεων ας ευχηθούμε "και μη χειρότερα"

Επειδή λοιπόν όλα τα παραπάνω παραδείγματα δείχνουν πόσο "χαζό" θα είναι ένα τέτοια μέτρο, δε πρέπει να ανησυχούμε τόσο, αλλά να περιμένουμε! Θα ανοίξουν τα μάτια τους ή θα τους τα ανοίξουν οι σύμβουλοί τους και ο κόσμος!

μου μυριζει ολη η υποθεση αρβυλα

Αν διαβάσετε τις εφημερίδες, θα καταλάβετε οτι ο καθένας γράφει για να πουλήσει και να πανικοβάλει! Δημοσιεύουν πίνακες παλαιούς και στα άρθρα τους τους διαψεύδουν. Παίζουν με το πόνο μας!?..
Το πιο "σοβαρό" άρθρο που διάβασα, αναφέρει οτι θα μειωθεί το όριο εργοστασιακής αξίας, απο 50 σε 30 κάτι λογικό. (αν σκεφθεί κανείς οτι αυτοκίνητο με εργοστασιακή αξία 20.000 πωλείται μετά δασμών κλπ 40-45).

μηπως κανουμε την τριχα τριχια?

Ρε παιδιά....αφου κανείς ακόμα ΔΕ ΞΕΡΕΙ με ποιό τρόπο θα επανέλθουν τα τεκμήρια γιατί κάνουμε ικασίες?! Μπορεί να αγγίζουν ελάχιστους!
Και προς Θεού, να πουλήσετε τί και σε ποιούς?!? Και ποιός θα αγοράσει? ΤΣΑΜΠΑ θα τα πάρουν αν γίνουν μαζικές πωλήσεις!

www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

14/9 θα είμαι εκεί!

Λίγο υπομονή μέχρι τον Οκτώβριο όπου θα κατατεθεί και επίσημα για ψήφιση ο προυπολογισμός στη Βουλή μαζί με τα νέα νομοσχέδια φορολογίας που θα εφαρμοστούν το 2009..............

Κι εγώ αν και τρομοκρατήθηκα πολύ, και έψαξα λύσεις (κατάθεση πινακίδων, πώληση οχήματος..κλπ) κατάλαβα οτι τίποτα απο όλα αυτά δε θα γίνει πραγματικότητα! Δε συμφέρει και θα απογοητευτεί τόσο μεγάλο μέρος ψηφοφόρων που θα αντιδράσει στις εκλογές. Δεν είναι κόσμιο να μας φορολογήσουν για κάτι που μας άφησαν ελεύθερους να αποκτήσουμε, και σίγουρα όχι με τα παλιομοδήτικα τεκμήρια.
Οπότε αναμένουμε....

Το σωστότερο είναι αυτό!!!
Να περιμένουμε να δούμε σε ποια έκταση και με ποιους όρους θα ισχύσουν τα νέα τεκμήρια. Δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε από τώρα...
Όταν και εάν θεσμοθετηθούν τα νέα τεκμήρια έχουμε όλο το χρόνο να συζητήσουμε πλέον επί χειροπιαστών ζητημάτων...
Εν αναμονή, λοιπόν,..

Εν προκειμένω δεν υπάρχει "πρόληψη". Αυτό θα πρέπει να το αντιλαμβάνεσαι.
Όπως αντιλαμβάνεσαι ότι κάθε κυβέρνηση εφόσον θέλει να εφαρμόσει ένα μέτρο θα το κάνει που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα. Δες τι έγινε με το ασφαλιστικό στις αρχές του έτους δες τι έγινε και με την κατάργηση του "αφορολόγητου" για ελεύθερους επαγγελματίες τις προηγούμενες ημέρες.
Εφόσον, λοιπόν, δεν υπάρχει "πρόληψη" αναγκαστικά πάμε στην "θεραπεία" που εν προκειμένω είναι δύο πράγματα ήτοι πρώτον βρίσκεις τρόπους "φοροαποφυγής" (και όχι φοροδιαφυγής) όπως ο Βουλγαράκης (ο πρώτος διδάξας) και δεύτερον όταν έρθει η ώρα της κάλπης παίρνεις την εκδίκησή σου αρκεί να μην έχεις υποκύψει στην πλύση εγκεφάλου που θα σου έχουν κάνει μέχρι τότε.
Ψυχραιμία, λοιπόν, και αναμονή

Strax
30-09-08, 10:10
Και οι τελευταίες φωνές λογικής!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ήταν πολύ λίγες σε ένα τόσο μεγάλο thread!!

Πολύ μου μυρίζει αυτή η κατάσταση. Ίσως ο τύπος και οι δημοσιογράφοι βρήκαν "κέρδος" σε κάτι που μας πονάει όλους και τα φουσκώνουν όλα! Συνήθως αρχίζει ενας...και ακολουθούν. Εγώ θέλω να μή γίνει τίποτα και να τους κάνουν μηνύσεις για ψυχική οδύνη...!

Πάντως ο τίτλος του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενό του.
Πουθενά μέσα στο άρθρο δεν αναφέρεται ούτε καν ως ενδεχόμενο η αναδρομική εφαρμογή των τεκμηριών.
Τώτα που το είδε αυτός ο χριστιανός και έβαλε αυτόν τον τίτλο...?!

Είπαμε, ο καθένας λέει ότι του έρθει στο κεφάλι!!!

Αναμονή και υπομονή θέλει!


Tα νέα τεκμήρια που εξετάζεται να προστεθούν.

Στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου με αφορμή τα αποτελέσματα των συνεδριάσεων του Eurogroup και του Ecofin, ο υπουργός Οικονομίας επιχείρησε να αποστασιοποιηθεί από τη σεναριολογία για τις νέες φορολογικές παρεμβάσεις λέγοντας ότι οι πρωτοβουλίες της κυβέρνησης έχουν εξαντληθεί σε όσα προβλέπονται στο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή. Εξήγησε, όμως, ότι θα υπάρξουν ανακοινώσεις σχετικά με την επιβολή τεκμηρίων (όταν συνεδριάσει το Εθνικό Συμβούλιο για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής) και υπογράμμισε ότι τα τεκμήρια δεν θα πλήξουν «μικρά και μεσαία εισοδήματα, αλλά κραυγαλέες περιπτώσεις πλούτου που φοροδιαφεύγουν».

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να πανικοβάλλεστε και να πανικοβάλλετε και τους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτά που γράφετε. Η αλήθεια του θέματος είναι οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωρίζει τι θα γίνει με τα τεκμήρια. Η κυβέρνηση διαρρέει κάποιες θεωρίες για να δοκιμάσει τα νερά και θα αποφασίσει τι θα κάνει τον Οκτώβριο. Μέχρι τότε δεν υπάρχει λόγος πανικού, υποθέσεων κλπ! Κάποιος το είπε σωστά: Σαν το χότζα θα μας κάνει - θα μας προετοιμάσει για το χειρότερο και θα είμαστε ευτυχισμένοι με το λιγότερο κακό που θα μας πασάρει.

Τα τεκμήρια είναι λάθος μέτρο γιατί ουσιαστικά είναι έμμεσος τρόπος να εισπράξεις αυτά που δεν μπορείς να ελέγξεις αλλά εδώ που φτάσαμε, αν εφαρμοστούν με σωστό και δίκαιο τρόπο θα φέρουν αποτέλεσμα. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασιστεί και μετά κάνουμε ότι να κάνουμε. Το Βήμα της Κυριακής είχε μια θεωρία η οποία ήταν σωστή για τα Ι.Χ. αλλά δεν είδα να τη συζητάει κανείς εδώ.

Δεν είναι αθροιστικά τα κυβικά, αλλά οι αξίες!

Γενικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει πανικός?? Βασιζόμαστε σε πίνακες που ίσχυαν, αλλά δεν ισχύουν και σε υποθέσεις τύπου το μακρύ και το κοντό του καθενός!

Πέστα ρε Στράτο, γιατί έχουν γραφτεί 30τόσες σελίδες, χωρίς ουσιαστικό νόημα, αφού ακόμα ΔΕΝ γνωρίζουμε τίποτα!!!

Μην αγχώνεστε δε θα γίνει κάτι τρομερό! Ούτε φυσικά τα παλιά τεκμήρια θα μπούν.

stelmaniac
30-09-08, 16:01
Οταν τραβας οπλο και απειλεις να σκοτωσεις, το υποψηφιο θυμα θα πανικοβληθει εξ ορισμου.Εσυ ομως μπορει να μην τραβηξεις τη σκανδαλη ποτε. Σημασια εχει η αισθηση του πανικου και η ιδεα του θανατου που προκαλεις...Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει αυτους που πανικοβληθηκαν διοτι καθε ανθρωπος αντιδρα με διαφορετικο τροπο στο γεγονος...Αν ολοι αντιδρουσαμε ΣΩΣΤΑ, ο κοσμος σιγουρα θα ηταν καλυτερος αλλα δεν γινεται....

Speedy
30-09-08, 16:05
Οταν τραβας οπλο και απειλεις να σκοτωσεις, το υποψηφιο θυμα θα πανικοβληθει εξ ορισμου.Εσυ ομως μπορει να μην τραβηξεις τη σκανδαλη ποτε. Σημασια εχει η αισθηση του πανικου και η ιδεα του θανατου που προκαλεις...Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει αυτους που πανικοβληθηκαν διοτι καθε ανθρωπος αντιδρα με διαφορετικο τροπο στο γεγονος...Αν ολοι αντιδρουσαμε ΣΩΣΤΑ, ο κοσμος σιγουρα θα ηταν καλυτερος αλλα δεν γινεται....


Συμφωνω απολυτα!!!

InsaneDriver
30-09-08, 16:14
¶ ρε Βαγγέλη.....Μου έφτιαξες το κέφι ρε φίλε.

Z4ever
30-09-08, 16:19
Οταν τραβας οπλο και απειλεις να σκοτωσεις, το υποψηφιο θυμα θα πανικοβληθει εξ ορισμου.Εσυ ομως μπορει να μην τραβηξεις τη σκανδαλη ποτε. Σημασια εχει η αισθηση του πανικου και η ιδεα του θανατου που προκαλεις...Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει αυτους που πανικοβληθηκαν διοτι καθε ανθρωπος αντιδρα με διαφορετικο τροπο στο γεγονος...Αν ολοι αντιδρουσαμε ΣΩΣΤΑ, ο κοσμος σιγουρα θα ηταν καλυτερος αλλα δεν γινεται....

Kαι εγω συμφωνω και πιστευω οτι και οσοι δεν πανικοβληθηκαν το ειχαν σαν σκεψη στο μυαλο τους οτι μπορει να εξελιχθουν ασχημα τα πραγματα.(αναμεσα τους και εγω)

Τωρα υπηρχαν και καποιοι ice-cool που δεν ανησυχισαν καθολου πραγμα που με κανει να πιστευω οτι ειναι τοσο καλα βολεμενοι που και στο χειροτερο δυνατο σεναριο παλι δεν θα ειχαν προβλημα.(Δεν το κατακρινω και μαγκια τους αν ειναι οντως ετσι, απλα να μην εχουν την απαιτηση ολος ο κοσμος να εχει την ιδια αντιδραση με την δικη τους.)

yiannis2002
30-09-08, 18:19
Οταν τραβας οπλο και απειλεις να σκοτωσεις, το υποψηφιο θυμα θα πανικοβληθει εξ ορισμου.Εσυ ομως μπορει να μην τραβηξεις τη σκανδαλη ποτε. Σημασια εχει η αισθηση του πανικου και η ιδεα του θανατου που προκαλεις...Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει αυτους που πανικοβληθηκαν διοτι καθε ανθρωπος αντιδρα με διαφορετικο τροπο στο γεγονος...Αν ολοι αντιδρουσαμε ΣΩΣΤΑ, ο κοσμος σιγουρα θα ηταν καλυτερος αλλα δεν γινεται....

Kαι εγω συμφωνω και πιστευω οτι και οσοι δεν πανικοβληθηκαν το ειχαν σαν σκεψη στο μυαλο τους οτι μπορει να εξελιχθουν ασχημα τα πραγματα.(αναμεσα τους και εγω)

Τωρα υπηρχαν και καποιοι ice-cool που δεν ανησυχισαν καθολου πραγμα που με κανει να πιστευω οτι ειναι τοσο καλα βολεμενοι που και στο χειροτερο δυνατο σεναριο παλι δεν θα ειχαν προβλημα.(Δεν το κατακρινω και μαγκια τους αν ειναι οντως ετσι, απλα να μην εχουν την απαιτηση ολος ο κοσμος να εχει την ιδια αντιδραση με την δικη τους.)

Tο ότι κάποιοι διαβάσαμε σωστά αυτό που ειπώθηκε από τον ίδιο τον Αλογοσκούφη και όχι από το ραδιο αρβύλα και ολες ανεξαιρέτως τις φυλλάδες δεν μας κάνει ούτε μελλοθάνατους ούτε βολεμένους.
Ψυχραιμία παιδιά.
Και μην πιστευετε ότι ακούτε, είμαστε αναγκασμένοι λόγω Ε.Ε. κάποια στιγμή να εναρμονιστουμε νομοθετικά με τις άλλες χώρες, οπότε δεν γίνεται να κάνει ο Χ υπουργός ότι του κατέβει.
Και τα χρήματα της Ε.Ε. δεν τα διαχειρίζεται η κυβέρνηση, απλά κατευθύνουν με διάφορους τρόπους το που θα δωθούν και αυτό μεσα σε πλαίσια. Το μεγάλο πρόβλημα υπάρχει όταν δεν απορροφηθουν τα χρήματα αυτά (απαντώ κάπου παραπάνω που λέγεται πως φαγώθηκαν τα χρηματα της Ε.Ε. και θα τα παιρναν πισω από τα τεκμήρια.)

EVANGELOS
30-09-08, 18:25
Προφανώς και δεν ηθελα να διαγραφεί κανένα πόστ ... όπως και δεν ήθελα να διαγραφεί το αρχικό χιουμοριστικό δικό μου ...

¶ρα η παρατήρηση περί ΜΗ αυτοκινιστικών ποστ ΔΕΝ αφορούσε αυτούς που τα έκαναν αλλά το Μιχάλη που διέγραψε το προηγούμενο δικό μου ως πολιτικού περιεχομένου και μη έχων θέση στο φόρουμ... οκ ήταν και λίγο ερειστικό ...

Το θέμα μου ήταν ότι ΟΚ να γράφονται τα πάντα ... αλλά να δεχόμαστε και ΑΝΤΙΛΟΓΟ ... και θεώρησα ότι κάποιος πρέπει να διαπιστώσει ότι έχουν γραφτεί και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα στο θρέντ ...

Συνεπώς μακριά από μένα η άποψη ότι στο φόρουμ γράφουμε μόνο κόντρες και βελτιώσεις ... κάθε άλλο ... εξάλλου έχω ανοίξει πάρα πολλά ΜΗ αυτοκινιστικά θρέντ ... με εξίσου πολλά infractions - warnings - bad rep ... xexexexe

Προφανώς αυτοί που δεν ήξεραν τι έγινε εξέλαβαν το σχολιό μου ως παρότρυνση να διαγραφούν τα άλλα πόστ ... και εξ αφορμής αυτού με ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑΝ ΑΥΤΟΙ (ως συνήθως) ... τη στιγμή που όσο και να ψάξεται εγώ ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ (ως συνήθως)

Tώρα επί της ουσίας ΔΕΝ ήξερα ούτε ξέρω τι θα γίνει ... ξέρω όμως ότι η παραφιλολογία περί 100 χιλ ευρώ τεκμήρια για 330 Ε46 ήταν στο μυαλό κάποιον ΜΜΕ που εξυπηρετούν - άλλα συνεχώς και άλλα πρόσκαιρα - την αξιωματική αντιπολίτευση (και δικαιωμά τους στην τελική).

Τα ειρωνικά μου σχόλια ήταν σε απάντηση των όσων βρήκαν ευκαιρία από τις φήμες να γράφουν περί "κλεφτών" , "ζώων" , "χοντρών" , "χούντας" , κλπ κλπ ...

Κι εμείς ανυσηχήσαμε ... και μάλιστα φάγαμε και τρελό δούλεμα από φίλο Αντμίν ... "μπάξτε τώρα στο κ#λο τα Μ3" κλπ κλπ ... αλλά δεν άρχησα να λέω "για κυβέρνηση τσιτσιολίνα" ...

Τα περί δικού μου χαμηλοτάτου επιπέδου κλπ κλπ που διάβασα σε προηγούμενο πόστ ... ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ... το επίσης χαμηλό επίπεδο του χιούμορ ... ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ... επίσης παραδέχομαι ότι είμαι ανώριμος ... κλπ κλπ

P.S. Aν από όλους τους χρήστες έγραφα εγώ για οποιονδήποτε τους χαρακτηρισμούς που κατά καιρούς μου έχουν προσάψει θα είχαμε διαδήλωση ΒΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ...

P.S.2 και για να τιμήσω τον αδελφό (μουσικά) Γιάννη2002 παραθέτω το Μηλιώνη το Δασόβιον

http://www.youtube.com/watch?v=RUDajcg_3dc

yiannis2002
30-09-08, 18:28
Κορυφαίο άσμα!!!Γεια σου ρε Ευάγγελε!!!




με ζηλεύουν στην Κηφισσααα γιατι βγαζω τα περισσοτερα και τα καλυτερα σκουπίδια

....
θανατος
...

Speedy
30-09-08, 20:25
δεν νομιζω να υπαρχει λογος αντιπαραθεσεις μεταξυ μας,ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη ειτε μας αρεσει ειτε οχι εξαλου περι του θεματος δεν νομιζω να προσβληθηκε κανεις,παντα σε κατι τετοιες συζητησεις υπρχει η αισθηση του χιουμορ ασχετα αν ειναι δεκτη απο ολους....

BILL007
30-09-08, 20:37
δεν νομιζω να υπαρχει λογος αντιπαραθεσης μεταξυ μας,ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη


:+1: Φίλε Spyros...Koυβέντα κάνουμε...δεν θα σκοτωθούμε κιόλας...:smiley_ab:drive2: ¶λλωστε ο πολιτισμένος διάλογος αυξάνει το κριτικό μας πνεύμα και μας βοηθάει πάντα να καταλήξουμε στα σωστά συμπεράσματα...:D

Speedy
30-09-08, 20:42
:+1: Φίλε Spyros...Koυβέντα κάνουμε...δεν θα σκοτωθούμε κιόλας...:smiley_ab:drive2: ¶λλωστε ο πολιτισμένος διάλογος αυξάνει το κριτικό μας πνεύμα και μας βοηθάει πάντα να καταλήξουμε στα σωστά συμπεράσματα...:D


Ετσι ακριβως!!
Μια παρεα ειμαστε ολοι και ολα ειναι αποδεκτα.

dim3
02-10-08, 20:13
Παιδιά κοιτάξτε να δείτε που έγινε ότι έγινε για το τίποτα από ότι φαίνεται γιατί η κυβέρνηση πάει για φούντο......χλωμό το βλέπω να ψηφίζουν το νομοσχέδιο!!

Speedy
02-10-08, 20:18
Παιδιά κοιτάξτε να δείτε που έγινε ότι έγινε για το τίποτα από ότι φαίνεται γιατί η κυβέρνηση πάει για φούντο......χλωμό το βλέπω να ψηφίζουν το νομοσχέδιο!!



Mα απο τι ειπε και ο christos 330 στην τv ειπαν πως τα τεκλμηρια ακυρο...:greenboun

PuLsE
02-10-08, 21:44
ουτε η κυβερνηση θα φουνταρει(καλως η κακως πραγματικα δεν ξερω) ουτε τα τεκμηρια θα ισχυσουν...

τσαμπα πανικος...αλλα πουλησε πολυ το θεμα...

ποιοι υπουργοι και ποιες κυβερνησεις....τουλαχιστον αυτοι τα παιρνουν απο τον λαο τα τρωνε αλλα κατι δινουν...

το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι δημοσιογραφοι...ουστ λαμογια....
παιζετε με τον πονο του κοσμου....

ermis1975
02-10-08, 21:48
Τελικά τα ΜΜΕ δημιούργησαν πανικό, γιατί ώς συνήθως το τοσο το κάνουν ΤΟΣΟ. Χαμένοι απο αυτή την υπόθεση, όσοι ακύρωσαν παραγγελίες και όλοι εμείς οι υπόλοιποι που παρα-ασχοληθήκαμε με το θέμα, αγχωθήκαμε, ψάχναμε λύσεις..

wiserman29
02-10-08, 23:44
Κάνα νεότερο από το μέτωπο? Ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο και τελικό? Στις 23/9 ο Αλογοσκούφης είχε πει ότι σε 10 μέρες θα υπάρξουν οι τελικές αποφάσεις. Ξέρει κανείς τίποτα?
Θέλω να πάρω την ρημάδα την 330 και δεν μπορώ να περιμένω άλλο......

blaze ocean
02-10-08, 23:45
16/11 κατι καλο ερχεται :P

snoopjohn
03-10-08, 01:40
Κάνα νεότερο από το μέτωπο? Ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο και τελικό? Στις 23/9 ο Αλογοσκούφης είχε πει ότι σε 10 μέρες θα υπάρξουν οι τελικές αποφάσεις. Ξέρει κανείς τίποτα?
Θέλω να πάρω την ριμάδα την 330 και δεν μπορώ να περιμένω άλλο......

Πάρε ένα m3 γιατί θα σου βγει το ίδιο στην πορεία!

335i.e92
03-10-08, 08:30
Κάνα νεότερο από το μέτωπο? Ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο και τελικό? Στις 23/9 ο Αλογοσκούφης είχε πει ότι σε 10 μέρες θα υπάρξουν οι τελικές αποφάσεις. Ξέρει κανείς τίποτα?
Θέλω να πάρω την ρημάδα την 330 και δεν μπορώ να περιμένω άλλο......

Να σου δωσω την 335 την δικη μου γιατι μ αυτους (τους πολιτικούς ανεξαρτήτως χρώματος) δεν βγάζης άκρη.

Θυμάμαι τα πρωτα τεκμήρια που μπηκαν παλι επι ΝΔ το78 τοτε που ο Αντρέας έλεγε οτι θα τα καταργήση οταν γινη κυβέρνηση.

tsumalis
03-10-08, 09:16
Κάνα νεότερο από το μέτωπο? Ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο και τελικό? Στις 23/9 ο Αλογοσκούφης είχε πει ότι σε 10 μέρες θα υπάρξουν οι τελικές αποφάσεις. Ξέρει κανείς τίποτα?
Θέλω να πάρω την ρημάδα την 330 και δεν μπορώ να περιμένω άλλο......

Ειδικότερα, στη σχετική ανακοίνωση του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων σημειώνεται ότι στην πρόσφατη συνάντηση που είχαν μέλη του συνδέσμου με τον κ. Αλογοσκούφη, ο τελευταίος «δήλωσε κατηγορηματικά» ότι:

● Η χρήση των αυτοκινήτων με κυβισμό έως και 2.000 κ.εκ. δεν θα υπά γεται σε τεκμήριο. ● Το νέο μέτρο, το οποίο δεν θα ονομάζεται τεκμήριο, θα θέτει ως ελάχιστο φορολογητέο εισόδημα το ετήσιο μέσο κόστος χρήσης ανάλογα με τον κυβισμό, αλλά μόνο για Ι.Χ. άνω των 2.000 κ.εκ. Συγκεκριμένα, το ετήσιο κόστος χρήσης θα προκύπτει με βάση τη μέση ετήσια κατανάλωση βενζίνης, το κόστος ασφάλισης και συντήρησης και τα τέλη κυκλοφορίας. Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με πληροφορίες το ετήσιο κόστος για ένα τζιπ 4.500 κυβικών εκατοστών θα διαμορφώνεται περίπου στα 6.000 ευρώ. Αντίστοιχος πίνακας για το ετήσιο κόστος χρήσης θα συνταχθεί και για τα σκάφη αναψυχής και τις εξοχικές κατοικίες. Τα ποσά που αντιστοιχούν στη χρήση Ι.Χ., σκαφών αναψυχής και εξοχικών κατοικιών θα αθροίζονται και ο ιδιοκτήτης τους δεν θα μπορεί να δηλώσει χαμηλότερο εισόδημα από το άθροισμα αυτό.

Είδατε τι κάνουν οι δημοσκοπήσεις ?????????????

Nick_E60_GR
03-10-08, 09:31
Αυτά είναι κοροϊδία ...δηλαδή εγώ που έχω 2.2 είμαι πιο πλούσιος από έναν που έχει 2.0 Τurbo ή 1.8 Τ και δεν υπόκειται καθόλου σε τεκμήριο? (έστω και μικρότερο, αναλογικά)
Κανονικά θα έπρεπε να βάλουν ένα χαμηλό τεκμήριο, σαν αυτό που λένε, σε όλες τις κατηγορίες, αλλά βάσει εργοστασιακής, ή καλύτερα τρέχουσας αξίας με υπολογισμό παλαιότητας και όχι κυβισμού. Ξέρω άτομα που αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 1 ή 2 χρόνια. Αυτοί είναι πλούσιοι. Αυτοί έχουν και πρέπει να πληρώνουν. 'Ενας που έχει ένα 2.5L 10ετίας γιατί να θεωρείται το ίδιο πλούσιος μ'αυτούς?