PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμήρια


Σελίδες : 1 2 [3]

tsumalis
03-10-08, 09:52
Αυτά είναι κοροϊδία ...δηλαδή εγώ που έχω 2.2 είμαι πιο πλούσιος από έναν που έχει 2.0 Τurbo ή 1.8 Τ και δεν υπόκειται καθόλου σε τεκμήριο? (έστω και μικρότερο, αναλογικά)
Κανονικά θα έπρεπε να βάλουν ένα χαμηλό τεκμήριο, σαν αυτό που λένε, σε όλες τις κατηγορίες, αλλά βάσει εργοστασιακής, ή καλύτερα τρέχουσας αξίας με υπολογισμό παλαιότητας και όχι κυβισμού. Ξέρω άτομα που αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 1 ή 2 χρόνια. Αυτοί είναι πλούσιοι. Αυτοί έχουν και πρέπει να πληρώνουν. 'Ενας που έχει ένα 2.5L 10ετίας γιατί να θεωρείται το ίδιο πλούσιος μ'αυτούς?

Δυστυχώς φίλε μου όλα στο πόδι τα κάνουν???????????

Nick_E60_GR
03-10-08, 09:56
edit:

Αυτά είναι κοροϊδία ...δηλαδή εγώ που έχω 2.2 είμαι πιο πλούσιος από έναν που έχει 2.0 Τurbo ή 1.8 Τ και δεν υπόκειται καθόλου σε τεκμήριο? (έστω και μικρότερο, αναλογικά)
Κανονικά θα έπρεπε να βάλουν ένα χαμηλό τεκμήριο, σαν αυτό που λένε, σε όλες τις κατηγορίες, αλλά βάσει εργοστασιακής, ή καλύτερα τρέχουσας αξίας με υπολογισμό παλαιότητας και όχι κυβισμού. Ξέρω άτομα που αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 1 ή 2 χρόνια. Αυτοί είναι πλούσιοι. Αυτοί έχουν και πρέπει να πληρώνουν. 'Ενας που έχει ένα 2.5L 10ετίας γιατί να θεωρείται το ίδιο πλούσιος μ'αυτούς?

Εξάλλου ένα 2.0 Τurbo έχει μεγαλύτερο κόστος χρήσης από ένα 3.0L ατμοσφαιρικό (κατανάλωση, service, κλπ)

Θα ήταν πιο δίκαιο σύστημα και θα μάζευε πολύ περισσότερα έσοδα :nixweiss:

tmilatos
06-10-08, 12:01
Δεν τους παιρνει να κανουν τετοια κινηση και να μας επιβαλλουν τεκμηρια, ετσι σκατα που τα εχουν κανει γενικα σε σχεδον ολα τα θεματα...Απο που να αρχισει κανεις και που να τελειωσει. Μια σφυγμομετρηση κανανε οπως φαινεται για να δουν αντιδρασεις και τιποτα αλλο. Ασχετα αν πηγε η καρδια μας στη κουλουρη και πιο περα. Ευτυχως απο οτι φαινεται, τελος καλο ολα καλα.

pantg
26-06-09, 20:05
http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

διαβάστε το μέχρι τέλους παρακαλώ

Καλή η ιδέα της δημιουργίας του Συλλόγου Οδηγών Ελλάδος αλλά μάλλον θα είναι καλύτερα αντί για συλλόγους και εκπροσώπους να αντιδράσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

Ας το κανονίσουμε. Ηδη υπάρχει ενδιαφέρον για να παρουσιασθεί η κίνηση των οδηγών μέσω των μαζικών μέσων ενημέρωσης και δεν θα γίνει αυτό "καπελωμένο".

Η συμμετοχή όλων των οδηγών είναι αναγκαία για να δώσουμε στους καρεκλοκένταυρους να καταλάβουν ότι εμείς δεν θα πληρώσουμε τα κλεμμένα των βουλευτών/υπουργών, το αφορολόγητο της Εκκλησίας και τις σπατάλες του Δημοσίου.

Αν συμφωνείτε διαδώστε το και κυρίως δεσμευθείτε ότι όταν αποφασισθεί να κατεβούμε στους δρόμους και να κλείσουμε τις δημόσιες υπηρεσίες (Βουλή, Νομαρχίες, Εφορίες) θα είσαστε και εσείς εκεί.

Χαιρετώ
Παντελής Γιαμαρέλλος
(τα στοιχεία μου αναφέρονται πλήρως στο οχι αλλοι φοροι στις ροδες)

DiMiTrIs_
02-02-10, 12:28
http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/210867.html

Στο πλαίσιο της επαναφοράς από το υπουργείο Οικονομίας, των «τεκμηρίων δαπανών», εξετάζεται και η επαναφορά του τεκμηρίου για δαπάνες που αφορούν Ι.Χ.


Σχετικά links

* Διεύρυνση της φορολογικής βάσης ανακοίνωσε η κυβέρνηση

Το εν λόγω τεκμήριο καταργήθηκε το 2003 ως αναποτελεσματικό, αφού κρίθηκε ότι δεν περιόριζε αποτελεσματικά τη φοροδιαφυγή και ήταν φορολογικά άδικο. Διατηρήθηκε μόνο για αυτοκίνητα που η εργοστασιακή τους αξία είναι πάνω από 50.000 ευρώ – δηλαδή αυτοκίνητα των οποίων η τιμή λιανικής πάνω από 80.000 ευρώ.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ των Νέων για το θέμα, η επανεφαρμογή του τεκμηρίου των Ι.Χ. πρόκειται να επιβαρύνει φορολογικά εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που την τελευταία πενταετία έχουν προχωρήσει σε αγορά δεύτερου Ι.Χ. αυτοκινήτου ή αυτοκινήτου υψηλού κυβισμού.

Σημειώνεται ότι και πολλοί φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα γιατί δεν εργάζονται και απέκτησαν το Ι.Χ. με δωρεά (π.χ. φοιτητές), θα κληθούν να πληρώσουν επίσης φόρο.




εχετε ακουσει κατι?
θα καψει πολυ κοσμο...

Action Man
02-02-10, 12:38
Μπαρούφες λένε(όχι εσύ φίλε μου)
Πάλι θέλουν να πανικοβάλλουν τον κόσμο οι λ@λ@κες....έλεος μας τα ζάλισαν

DiMiTrIs_
02-02-10, 13:19
Μπαρούφες λένε(όχι εσύ φίλε μου)
Πάλι θέλουν να πανικοβάλλουν τον κόσμο οι λ@λ@κες....έλεος μας τα ζάλισαν

το θεμα ειναι οτι μεχρι χθες ελεγαν αγορασε κοσμε αμαξια μεχρι 2000 κυβικα χωρις τελη ταξινομησης και με λιγοτερα τελη για παραπανω κυβικα......και μετα σου βαζουν κατι καπελα στα τελη κυκλοφοριας και τωρα το καλυτερο....τεκμηρια...
κατσε ρε φιλε...απο τη μια δινεις στον κοσμο το κινητρο να παρει αμαξι μεγαλο κυβισμου και μετα πας να τον μαδησεις? οι φοιτητες τι θα κανουν π εχουν αμαξι?θα φορολογουνται λες και εχουν εισοδημα ενω δεν εχουν?τι να πω....

BMW Power
04-02-10, 10:53
Συγνώμη αλλά δεν είδατε την ημερομηνία του άρθρου?

Δημοσίευση : 02/09/2008 15:40 - Τελ. ανανέωση : 02/09/2008 15:42

ermis1975
04-02-10, 12:26
Τεκμήρια δε θα μπούν. Τωρα βρήκαν άλλους τρόπους να μας τα πάρουν.

DiMiTrIs_
04-02-10, 12:54
Συγνώμη αλλά δεν είδατε την ημερομηνία του άρθρου?

Δημοσίευση : 02/09/2008 15:40 - Τελ. ανανέωση : 02/09/2008 15:42

τυχαια το εβαλα αυτο..υπαρχουν δεκαδες που ειναι και προσφατα....


http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=127406

individual
04-02-10, 14:44
τυχαια το εβαλα αυτο..υπαρχουν δεκαδες που ειναι και προσφατα....


http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=127406


ρε κολλημα με τα κυβικα παλι.............αμαν δηλαδη!!!!!!!
ο υπολοιπος κοσμος παει μπροστα και εμεις πισω........
ολη αυτη η ιστορια μου θυμιζει δεκαετια 80,που κυκλοφορουσαν αυτοκινητα το πολυ μεχρι 1300 κυβικα.........και μονο τα καλοκαιρια,οταν ερχοταν καποιος φιλος η συγγενης απο γερμανια,σουηδια κλπ βλεπαμε καποιο διλιτρο οχημα και μας επιανε δεος........ασε που βρισκαμε τροπους (πιτσιρικαδες τοτε) για να ειμαστε κοντα σε τετοια αμαξια και παραμονευαμε ποτε θα βγει ο εν λογω ιδιοκτητης για να τον βομβαρδισουμε με ερωτησεις του τυπου....ποσο τρεχει?.....τι κοντερ εχει?......ποσα αλογα?....
καλα δεν το συζηταμε αν μας πηγαινε και βολτα......αστα να πανε.......μπορει η βολτα να ηταν 5 λεπτα,αλλα εμεις την περιγραφαμε για μια ωρα,για αρκετους μηνες.

παρασυρθηκα λιγο....εεεεε????

Bassakos
04-02-10, 17:00
ρε κολλημα με τα κυβικα παλι.............αμαν δηλαδη!!!!!!!
ο υπολοιπος κοσμος παει μπροστα και εμεις πισω........
ολη αυτη η ιστορια μου θυμιζει δεκαετια 80,που κυκλοφορουσαν αυτοκινητα το πολυ μεχρι 1300 κυβικα.........και μονο τα καλοκαιρια,οταν ερχοταν καποιος φιλος η συγγενης απο γερμανια,σουηδια κλπ βλεπαμε καποιο διλιτρο οχημα και μας επιανε δεος........ασε που βρισκαμε τροπους (πιτσιρικαδες τοτε) για να ειμαστε κοντα σε τετοια αμαξια και παραμονευαμε ποτε θα βγει ο εν λογω ιδιοκτητης για να τον βομβαρδισουμε με ερωτησεις του τυπου....ποσο τρεχει?.....τι κοντερ εχει?......ποσα αλογα?....
καλα δεν το συζηταμε αν μας πηγαινε και βολτα......αστα να πανε.......μπορει η βολτα να ηταν 5 λεπτα,αλλα εμεις την περιγραφαμε για μια ωρα,για αρκετους μηνες.

παρασυρθηκα λιγο....εεεεε????

πω! ....τι μου θυμησες τωρα! ....κολλημα με κοντερ! ! ! ποσο κοντερ εχει!
...θυμαμαι πισω το 1988 οταν ειχε παρει new ο πατερας μου το Ε30 Μ40
που ειχε 240 κμ κοντερ! ...τοτε ολα τα αμαξια ειχαν ...200αρι αντε 220 κοντερ
και εγω καμαρωνα στα ξαδελφια μου που το δικο μας ειχε 240!:D

στο θεμα τωρα...οσο αφορα τα τεκμηρια.......δεν νομιζω να το επαναφερουν.......
οπως ειπε και ο DiMiTrIs_ εβαλαν που εβαλαν τα τελη...αν βαλουν και τεκμηρια......ειναι για σφαλιαρες.....ελεος δλδ...μια ζωη "εμεις" να πληρωνουμε τις κλεψιες των αλλων!

individual
05-02-10, 20:01
..............

agrotis328
05-02-10, 20:16
ρε κολλημα με τα κυβικα παλι.............αμαν δηλαδη!!!!!!!
ο υπολοιπος κοσμος παει μπροστα και εμεις πισω........
ολη αυτη η ιστορια μου θυμιζει δεκαετια 80,που κυκλοφορουσαν αυτοκινητα το πολυ μεχρι 1300 κυβικα.........και μονο τα καλοκαιρια,οταν ερχοταν καποιος φιλος η συγγενης απο γερμανια,σουηδια κλπ βλεπαμε καποιο διλιτρο οχημα και μας επιανε δεος........ασε που βρισκαμε τροπους (πιτσιρικαδες τοτε) για να ειμαστε κοντα σε τετοια αμαξια και παραμονευαμε ποτε θα βγει ο εν λογω ιδιοκτητης για να τον βομβαρδισουμε με ερωτησεις του τυπου....ποσο τρεχει?.....τι κοντερ εχει?......ποσα αλογα?....
καλα δεν το συζηταμε αν μας πηγαινε και βολτα......αστα να πανε.......μπορει η βολτα να ηταν 5 λεπτα,αλλα εμεις την περιγραφαμε για μια ωρα,για αρκετους μηνες.

παρασυρθηκα λιγο....εεεεε????

ετσι ακριβως...αν και ο φαδερ ειχε opel record 1900 πισωκουνα θυμαμαι να προσπαθω για μερες να δω το κοντερ απο το καμαρο ενος αμερικανου γειτονα...

dimis_gr
05-02-10, 20:45
σήμερα κάπου άκουσα ότι η κλίμακα για τα κυβικά θα είναι απο 1100 μέχρι 1900 στα 15000 εισόδημα. Πολύ δίκαιο.χαχαχα. αν είναι δυνατόν. αλλά πέραν αυτού δεν νομίζω ότι θα μπουν τεκμήρια για το λόο π.χ ένας χαμηλοεισοδηματίας που πείρε πολλά κυβικά περασμένης γενιάς ή τωρινής μιας και τα δίνανε τζάμπα το καλοκαίρι και λέγανε ''πάρτε πάρτε'' θα έπρεπει να λένε ''φορτωθείτε φορτωθείτε'' . οι μισοί θα πρέπει να να πληρώσουν τα κε..τά τους ή θα μπουν φυλακή γιατί δεν θα μπορούν να δικαιολογήσουν τα κυβικά με βάση το εισόδημά τους. Επίσης έχω μάθει από διάφορυς λογιστές ότι κολάνε(οι άξιοι πολιτικοί μας) στα τεκμήρια γιατί πολλοι από μας έχουν κυβικά χωρίς το εισόδημα(που ίσχυε στα τότε τεκμήρια) ή χειρότερα έχουν αμάξια χωρίς καθόλου εισόδημα(π.χ φοιτητές), και φοβουνται ότι αν εφαρμόσουν τα τεκμήρια θα γίνει τεράστιο μπάχαλο στην αγορά και στης εφορίες. κατα την γνώμη μου αν βάλουν θα βάλουν πολύ μικρά τεκμήρια(π.χ max 6000 για του μεγάλου κυβισμού)

DiMiTrIs_
05-02-10, 20:52
και οι φοιτητες π τα εχουν στο ονομα τους χωρις εισοδημα τι θα κανουν?

Speedy
05-02-10, 22:19
Βαλανε ολο τον κοσμο να αγορασει αυτοκινητα και τωρα θα παει να τα πουλησει..Αν ειναι δυνατον!

manos----
05-02-10, 23:02
η φοιτητες μαλον που 8α κλαινε την μοιρα τους αγοραζουν ενα ακρυβο αμαξη για να το δειχνουν,
αλλα τωρα που 8α ερ8η η ορα της αλη8ειας,περνουν κατη που μετα δεν μπωρουν να το πληροσουν,

dimis_gr
05-02-10, 23:30
πιστεύω πως τον φοιτητή δεν θα τον ποληενοχλήσει. το πιο λογικό είναι οι περισσότεροι φοιτητές που έχουν αμάξια πιθανός τα χρησιμοποιεί και η οικογένειες τους οπότε θα κάνουν ένα ποσοστό του αυτοκινήτου τους μεταβίση σε κάποιο γονιό οπότε ο γονιός θα πάρει ένα ποσοστό πολύ μικρό του αμαξιού το οποίο δεν θα τον επιβαρίνει και ο φοιτητής με την σειρά του θα καλύπτει το υπόλοιπο που μένει με βάση το αφορολόγητο. Σιγά το πράγμα. Αυτό είναι το λιγότερο. Ε! Εντάξει υπάρχουν και φοιτητές με porsche και τέτοιας κλίμακας αυτοκίνητα όπου δεν πιστεύω να τους ενοχλήσει καθόλου...ούτε αυτούς ούτε τις οικογένειες τους. Το θέμα είναι το γιατί να βάλουν τεκμήρια σε αυτοκίνητα κάτω του 2,0cc τα οποία πλέον αγοράζεις και με 5-6000euros????

DiMiTrIs_
05-02-10, 23:42
αφορολογητο ποσο ειναι?δηλαδη εγω αν εχω ενα αμαξι αξιας 9000 θα πρεπει να πληρωνω φορο?(φοιτητης)

dimis_gr
06-02-10, 01:09
φίλε δημήτρη και γω φοιτητής είμαι αλλά τώρα με τα αφορολόγητα όρια και τις αποδείξεις δεν τα έψαξα και πολύ.Δεν ανακοίνωσαν κάτι, για να πάρεις το αφορολόγητο των 12000 θέλει να μαζεύεις και αποδέιξεις νομίζω αλλά πέραν αυτού δεν είπαν αν θα μετράει το αφορολόγητο στο θέμα αυτοκίνητο οπότε...... Όσο για τα τεκμήρια μην μας πιάνει όλους πανικός....ας εφαρμοστούν πρώτα και βλέπουμε. Αν εφαρμοστεί φίλε DIMITRIS π.χ ο νόμος και σ ζητήσουνε 15000 εισόδημα αλλά εσύ έχεις φτάσει μέσω αποδείξεων 12000αφορολόγητο θα σε φορολογήσουνε για τα υπόλοιπα 3000. οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω θα πληρώσεις. εκτός αν μεταβιβάσεις ένα ποσοστό σε έναν από τους δικού σου οπότε δεν πληρώνεις τπτ.

DiMiTrIs_
06-02-10, 15:48
φίλε δημήτρη και γω φοιτητής είμαι αλλά τώρα με τα αφορολόγητα όρια και τις αποδείξεις δεν τα έψαξα και πολύ.Δεν ανακοίνωσαν κάτι, για να πάρεις το αφορολόγητο των 12000 θέλει να μαζεύεις και αποδέιξεις νομίζω αλλά πέραν αυτού δεν είπαν αν θα μετράει το αφορολόγητο στο θέμα αυτοκίνητο οπότε...... Όσο για τα τεκμήρια μην μας πιάνει όλους πανικός....ας εφαρμοστούν πρώτα και βλέπουμε. Αν εφαρμοστεί φίλε DIMITRIS π.χ ο νόμος και σ ζητήσουνε 15000 εισόδημα αλλά εσύ έχεις φτάσει μέσω αποδείξεων 12000αφορολόγητο θα σε φορολογήσουνε για τα υπόλοιπα 3000. οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω θα πληρώσεις. εκτός αν μεταβιβάσεις ένα ποσοστό σε έναν από τους δικού σου οπότε δεν πληρώνεις τπτ.

μα οι φοιτητες που δεν εχουν εισοδημα δεν μαζευουν αποδειξεις!!!αποδειξεις μαζευουν αυτοι π κανουν φορολογικη δηλωση!!!

E36 RULES!!
06-02-10, 15:57
Αν ειναι στο ονομα σου, θα πρεπει να πληρωσεις. Ετσι γινεται σε ολον τον κοσμο. :)

DiMiTrIs_
06-02-10, 16:00
Αν ειναι στο ονομα σου, θα πρεπει να πληρωσεις. Ετσι γινεται σε ολον τον κοσμο. :)

ναι...πληρωνεις τα τεκμηρια οταν το αγορασεις τα λεγομενα τεκμηρια κτησης η καπως ετσι....τωρα ομως λενε να βαλουν και τεκμηρια διαβιωσης με τα οποια θα πληρωνεις καθε χρονο ενα ποσο αναλογα με την αξια του αμαξιου και καλα οτι εχεις εισοδημα.....
μεχρι τωρα δεν ισχυε κατι τετοι για 2000cc και κατω....

BMW_330i
06-02-10, 16:34
ολα αυτα που λετε ειναι λογια και οχι πραξεις.νομιζω βιαζεσται πολυ δεν υπαρχει ακομη κατι τετοιο προς το παρων τουλαχιστον.αφηστε πρωτα να γινει και πραγματικοτητα.το οικονομικο σχεδιο της κυβερνησης το λεγομενο σχεδιο μπι δεν αναφερει παντως κατι τετοιο προς το παρων.φορους ναι αρκετους αλλα οχι τεκμηρια.

DiMiTrIs_
06-02-10, 17:19
ολα αυτα που λετε ειναι λογια και οχι πραξεις.νομιζω βιαζεσται πολυ δεν υπαρχει ακομη κατι τετοιο προς το παρων τουλαχιστον.αφηστε πρωτα να γινει και πραγματικοτητα.το οικονομικο σχεδιο της κυβερνησης το λεγομενο σχεδιο μπι δεν αναφερει παντως κατι τετοιο προς το παρων.φορους ναι αρκετους αλλα οχι τεκμηρια.

να αφησουμε πρωτα να μας τα παρουν δηλαδη τα λεφτα για αλλη μια φορα και μετα βλεπουμε?

BMW_330i
06-02-10, 17:23
να αφησουμε πρωτα να μας τα παρουν δηλαδη τα λεφτα για αλλη μια φορα και μετα βλεπουμε?
δεν ειπα αυτο.απλα εσυ πιστευεις πως οσο και να φωναζουμε εμεις δεν θα μας τα παρουν?

DiMiTrIs_
06-02-10, 17:48
δεν ειπα αυτο.απλα εσυ πιστευεις πως οσο και να φωναζουμε εμεις δεν θα μας τα παρουν?

και να τα δεχομαστε ολα ασυζητητι?

BMW_330i
06-02-10, 18:01
οχι βεβαια.αλλα δεν μας ακουνε γαμωτο τους βλεπεις τι κανουνε δεν μας ρωταει κανεις.

DiMiTrIs_
06-02-10, 18:09
αι στο διαολο στην τελικη να τους δωσουμε οτι εχουμε να ησυχασουμε

randombk
10-02-10, 09:14
ΕΙΔΗΣΕΙΣ


Τεκμήρια στο κόστος συντήρησης

«Όχι στην επαναφορά των τεκμηρίων που καταργήσαμε, όταν είμαστε και πάλι κυβέρνηση». Αυτή φαίνεται να είναι, σύμφωνα με αξιόπιστες πηγές, η νέα γραμμή που χαράσσει το οικονομικό επιτελείο.

Η νέα γραμμή δομείται με μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλουν τα νεότερα στελέχη του, και συγκεκριμένα οι κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και Φ. Σαχινίδης, να εντρυφήσουν στα «άδυτα» της φοροδιαφυγής, χώρο που γνωρίζει από την προηγούμενη θητεία του στο υπουργείο Οικονομικών ο σημερινός γενικός γραμματέας του Δημ. Γεωργακόπουλος.

Χωρίς κανείς να μπορεί να προδικάσει τίποτε, καθώς η επεξεργασία και ο διάλογος για το φορολογικό νομοσχέδιο συνεχίζονται και θα περαιωθούν προς τα τέλη Φεβρουαρίου, η «τρομοκρατική υστερία» που επικράτησε με την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, για ένα πλήθος τεκμηρίων διαβίωσης και για «πόθεν έσχες» που θα φτάσει στα τρίσβαθα του τραπεζικού συστήματος και στις καταθέσεις των φοροφυγάδων, μάλλον υποχωρεί.

«Ηπιότερα και αποδοτικά»

Νεότερες σκέψεις και εισηγήσεις, που κρίνονται ρεαλιστικές και συνάμα αποδοτικές, θέλουν τεκμήρια ηπιότερα και λιγότερα σε αριθμό, που όμως θα αποδίδουν σε φορολογικά έσοδα. Το θέμα δεν είναι να κρυφτούν οι φοροφυγάδες και να σταματήσουν τις συναλλαγές τους (αγορές ακινήτων, πολυτελής διαβίωση κ.λπ.) αλλά, τουλάχιστον στην αρχή και μέχρι να υπάρξει ένα αποδοτικό σύστημα διασταυρώσεων, οι φοροφυγάδες να πληρώνουν περισσότερους φόρους, έλεγε παράγοντας του υπουργείου Οικονομικών.

Η αντίστροφη μέτρηση προς ήπια, λίγα και αποτελεσματικά τεκμήρια, σε σύγκριση με αυτά που προκαλούν το σύνδρομο του φόβου επί δικαίους και αδίκους άρχισε με τις πληροφορίες που διέρρευσαν ότι θα βαφτιστούν τεκμήρια ακόμη και τα δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων και φροντιστηρίων. Τη στιγμή που θα ζητάς υποβολή αποδείξεων και για τα φροντιστήρια, δεν μπορείς να το βαφτίζεις και τεκμήριο δαπανών. Ουδείς εχέφρων φορολογούμενος θα θελήσει να λάβει από το φροντιστήριο και να υποβάλει τέτοια απόδειξη, υποβάλλοντας τον εαυτό του στον κίνδυνο ενός φορολογικού ελέγχου, που από τα φροντιστήρια θα επεκταθεί σε ολόκληρη την γκάμα των εισοδημάτων και των δαπανών του.

Η «στροφή» της πολιτικής των τεκμηρίων χαρακτηρίζεται από δύο σημαντικά στοιχεία.

* Πρώτον, η εμπειρία των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ έδειξε ότι πολλά από τα τεκμήρια δεν ελέγχτηκαν και δεν απέδωσαν (π.χ. υπηρετικό προσωπικό, ενοίκια και δαπάνες γραφείων).

Ενώ άλλα, που προκαλούν εντυπωσιασμό (π.χ. βίλες, πισίνες, πολυτελή αυτοκίνητα κ.λπ.) απέδωσαν υποπολλαπλάσια των αναμενομένων, διότι «οι μέθοδοι φοροδιαφυγής παγκοσμίως τρέχουν» με ιλιγγιώδη ταχύτητα σε σχέση με την ταχύτητα των φορολογικών αρχών. Πολυτελείς κατοικίες, π.χ., είναι «γραμμένες» στην κυριότητα επιχειρήσεων, offshore εταιρειών ή εταιρειών διαχείρισης ακινήτων, ενώ το σύστημα των τεκμηρίων, που «κοσμεί» το φορολογικό μας σύστημα από το 1978 κατ' αντιγραφή του γαλλικού, είναι κομμένο και ραμμένο στην ανάδειξη της φοροδιαφυγής των φυσικών και όχι των νομικών προσώπων (δηλαδή των επιχειρήσεων).

Ούτε και το «πόθεν έσχες» απέδωσε. Σύμφωνα με στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών, μόνο το 3* (τρία τοις χιλίοις) των περιπτώσεων που ελέγχτηκαν στο παρελθόν, απέδωσε περισσότερο φόρο. Αντιθέτως, η σωστή, κατά την άποψή μας, πρόθεση του υπουργείου Οικονομικών να ελεγχθεί και το «πόθεν έσχες» των καταθέσεων δημιούργησε -λόγω επικοινωνιακών λαθών- φυγή κεφαλαίων της τάξης των 4 δισ. ευρώ, σύμφωνα με ανώτατο στέλεχος της Εθνικής Τράπεζας, με συνέπεια τον ισόποσο περιορισμό της ρευστότητας, η οποία και αυτή είναι πολύ μικρή. Και ήδη το υπουργείο Οικονομικών ωθείται να δώσει ξανά κίνητρα (τα τελευταία δόθηκαν με ασήμαντα αποτελέσματα το 2004, επί κυβέρνησης Ν.Δ.), για επαναπατρισμό κεφαλαίων από το εξωτερικό.

Η μαγική λέξη «χρήση»

* Το δεύτερο χαρακτηριστικό του νέου εκκολαπτόμενου συστήματος τεκμηρίων ακούει στη μαγική λέξη «χρήση». Μετά τις απανωτές γκάφες των κ. Παπακωνσταντίνου και Σαχινίδη πάνω σε φορολογικά και εισοδηματικά ζητήματα, που θα τα γνώριζε κι ένας οικονομικός συντάκτης με δημοσιογραφική εμπειρία δύο ετών, στις οδούς Νίκης, Καραγιώργη Σερβίας και Κοραή (όπου οι έδρες των προυχόντων του υπουργείου Οικονομικών) φυσάνε και το γιαούρτι. Ο προσανατολισμός, πλέον, είναι να δημιουργηθούν τεκμήρια που προκύπτουν από τη χρήση. Π.χ. το τεκμήριο του αυτοκινήτου να συντίθεται από τα ετήσια τεκμαρτά έξοδα συντήρησης (συνεργεία, ανταλλακτικά, τέλη Ι.Χ., ασφάλιση, οδική βοήθεια, καύσιμα, ΚΤΕΟ, κάρτα καυσαερίων κ.λπ.), σε συνδυασμό και με δείκτες ισχύος και παλαιότητας.

Τα έξοδα συντήρησης (χρήσης) θα αποτελέσουν και τα τεκμήρια της κατοικίας και των εξοχικών κατοικιών (λογαριασμοί ΔΕΚΟ, κηπουρών, υδραυλικά, ελαιοχρωματισμοί, καθαρισμός κ.λπ.), σε συνδυασμό με το εμβαδόν και την περιοχή του ακινήτου.

Πρόθεση των ελεγκτικών αρχών -τουλάχιστον με τις σκέψεις που έχουν κατατεθεί στο τραπέζι των συζητήσεων- είναι να προκύψει από το άθροισμα των ποσών των τεκμηρίων εισόδημα σαφώς ανώτερο του αφορολόγητου ορίου, έτσι ώστε να συμμετάσχουν και οι φοροφυγάδες, έστω κατά ένα μικρό ποσοστό, στην προσπάθεια απόδοσης φορολογικής δικαιοσύνης, έλεγε πηγή του υπουργείου Οικονομικών.

Αυτοπεραίωση με καπέλο

Στην ίδια λογική κινείται και η πρόταση και αναμόρφωση του θεσμού της λεγόμενης «αυτοπεραίωσης». Είναι κοινή πεποίθηση στο υπουργείο Οικονομικών ότι η αυτοπεραίωση οδήγησε σε βιομηχανία φοροδιαφυγής μικρομεσαίων και ελεύθερων επαγγελματιών. Από μόνες τους αυτές οι κοινωνικές ομάδες προσάρμοσαν τις φορολογικές τους δηλώσεις στον μοναδικό συντελεστή καθαρού κέρδους και «με έναν σμπάρο πετύχαιναν δύο τρυγόνια»: φορολογική ασυλία και αποφυγή κάθε πρόσθετου φόρου εισοδήματος. Τώρα, η αναμόρφωση θα έχει στόχο εκείνος που καταφεύγει σε αυτοπεραίωση, να καταβάλλει κι έναν πρόσθετο φόρο 500 και άνω ευρώ, ανάλογα με το δηλούμενο εισόδημά του. Βεβαίως, το ποσόν που θα απαιτηθεί πρέπει να είναι «κίνητρο» και όχι «αντικίνητρο» για τον φορολογούμενο.

Όσο πάντως περνάει ο καιρός τόσο οι αρμόδιοι στο υπουργείο Οικονομικών αντιλαμβάνονται ότι στην παρούσα πιεστική φάση οι δημοσιονομικοί στόχοι δεν μπορούν να βασιστούν στις αβεβαιότητες του χτυπήματος της φοροδιαφυγής, το οποίο, άλλωστε, δεν γεμίζει αμέσως τα κρατικά ταμεία. Εξού και η επιστροφή στη σίγουρη οδό των αυξήσεων των φόρων και τελών, που ήδη κάνουν την εμφάνισή τους στα τέλη των Ι.Χ., στα τσιγάρα - ποτά και στις μεταβιβάσεις ακινήτων (γονικές παροχές).

ΠΗΓΗ: Ελευθεροτυπία

pilot_1000RR
08-03-10, 07:20
Πολύ κακό για το τίποτα. Τελικά ο Υπουργός Οικονομίας, αποδεχόμενος τις προτάσεις διαφόρων κοινωνικών φορέων, μεταξύ των οποίων και του ΣΕΑΑ διαβεβαίωσε ότι δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ τα τεκμήρια για τα Ι.Χ μεγαλύτερου κυβισμού θα κυμαίνονται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα.



Τα συμπεράσματα της συνεδρίασης του Εθνικού Συμβουλίου για τη καταπολέμηση της Φοροδιαφυγής, αντικείμενο της οποίας ήταν και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων έγιναν γνωστά και σύμφωνα με αυτά δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ για τις υπόλοιπες κλίμακες κυβισμού, θα λαμβάνεται υπόψη το πραγματικό ετήσιο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου (κόστος καυσίμων, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα και κόστος συντήρησης).

Σύμφωνα με τις προτάσεις του ΣΕΑΑ (Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων), το τεκμήριο για αυτοκίνητα άνω των 2.000 κ.εκ, θα κυμαίνεται από τα 3.000 έως τα 6.000 ευρώ. Σύντομα το Υπουργείο θα προχωρήσει στην επισημοποίηση των μέτρων, όσον αφορά τη φορολογία των αυτοκινήτων. Στον πίνακα που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε αναλυτικά την πρόταση του ΣΕΑΑ, βάσει της οποίας θα προκύψει η νέα μορφή των τεκμηρίων από τις αρχές του 2009.

Μέσο Ετήσιο Κόστος Χρήσης Επιβατικών Αυτοκινήτων

2.001-2.500 κ.εκ. 3.000 €
2.501-3.000 κ.εκ. 3.500 €
3.001-4.000 κ.εκ. 4.000 €
4.001-5.000 κ.εκ. 5.000 €
5.001κ.εκ. και πλέον 6.000 €

πηγη:autotriti.gr



Αυτο το ειδατε? Ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το ΤΕΚΜΗΡΙΟ?? εχω ρωτησει 5 λογιστες και ο καθενας λεει οτι θελει!! για παραδειγμα εγω που ειμαι στην κατηγορια 3.001-4.000 κυβικα λεει τεκμηριο 4.000ευρω, αυτο σημαινει πως καθε χρονο πρεπει να τους σκαω 4 χιλιαρικα η πως το δηλωθεν εισοδημα μου πρεπει να ειναι 4.000 ευρω και πανω???:scratchch

ermis1975
08-03-10, 07:31
Τεκμήριο 4000 ή οτιδήποτε σημαίνει πως πρέπει να δηλώνεις εισόδημα στην εφορία 4000 για να μη πληρώσεις μια. Σε γενικές γραμμές το τεκμήριο είναι το εισόδημα που πρέπει να βγάζεις για να καλύπτεις τη συντήρηση των περιουσιακών σου στοιχείων νόμιμα (χωρίς μαύρα), Πχ δε μπορεί να δηλώνεις 3000 και να έχεις αμάξι 3000cc (πώς το συντηρείς σου λένε, και πώς τρώς!). Η δε μπορεί να έχεις οικιακή βοηθό και ΙΧ και βίλλα και να δηλώνεις μικρό εισόδημα. Τα τεκμήρια θα επηρεάσουν όσους πρέπει να καλύψουν πολλά ΙΧ, ακίνητα, ιδιωτικά σχολεία κλπ γιατί πάνε αθροιστικά.

stef
08-03-10, 07:41
Κύριοι, τα τεκμήρια θα είναι συνδυαστικά!
Πχ ΙΧ + σπίτι + οικιακή βοηθός + πισίνα+ εξοχικό + δεύτερο αυτοκίνητο + φουσκωτό και πάει λέγοντας...
Όταν φώναζα εδώ και ένα χρόνο πώς τεκμήρια της παλιάς μορφής ΔΕΝ πρόκειται να επανέλθουν, κάποιοι από εδώ έπεσαν να με φάνε.....
Τα τεκμήρια που θα μπούν είναι τεκμήρια συυντήρησης αυτοκινήτου και πολύ καλά κάνουν και τα βάζουν!!!
Αλλά τονίζω ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τα παλιού τύπου τεκμήρια, εαν το έκανα αυτό, ΟΛΟΙ μας έπρεπε να πάμε να καταθέσουμε πινακίδες π.χ τεκμήριο για αυτοκίνητο 2500 κυβικών : 80.000 euros...

randombk
08-03-10, 09:24
Ανάλογα με τον κυβισμό του Ι.Χ. θα εφαρμόζονται τα τεκμήρια και για τα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με την επικρατέστερη πρόταση για επιβατικά Ι.Χ. έως και 1.200 κ.ε. το τεκμήριο θα είναι έως και 2.000 ευρώ το χρόνο, ενώ για κάθε επιπλέον 100 κ.ε. θα αυξάνεται κατά 200 ευρώ.

ermis1975
08-03-10, 10:04
Πάντως αν και τα τεκμήρια είναι σε λογικά πλαίσια και δε θα επηρεάσουν πολλούς, είμαι αντίθετος με το μέτρο γιατί θα έπρεπε να υπάρχει τεκμήριο ΙΧ ή αλλοιώς Πόθεν έσχες σε ΙΧ, βίλες, κότερα κλπ και όχι με αυτό το τρόπο.
Ο λόγος.? Έγώ πήρα 1 αμάξι 50.000ευρώ απο γούστο και θα το κρατήσω 20 χρόνια. Ειναι 5000cc αλλά το βγάζω απο το γκαράζ 1 φορά το μήνα και κάνω 3000χλμ το χρόνο. Αρα το αρχικό ποσό θα πρέπει να λογοδοτήσω που το βρήκα (οτι δεν είναι πχ μαύρα). Τό ίδιο και με το σκάφος ή το εξοχικό (αν το κληρονόμισες τί σημαίνει οτι θα το πουλήσεις?! Οκ το βάφω και το συντηρώ μόνος μου κακό είναι?)
Αλλά εδώ μας έχουν κάνει χειρότερα τα τεκμήρια δε θα μας σωσουν.

Dimpas
08-03-10, 12:27
Παιδιά μην μπερδεύεστε !

Τεκμήριο ΑΓΟΡΑΣ πάντα ΥΠΗΡΧΕ και ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ! ! !

Τεκμήριο Διαβίωσης-Συντήρησης επανέρχεται και μάλιστα είναι 1000% βλακεία και πλασματικό !

Το κράτος είναι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ μαζί με τους 300 που αξίζουν μόνο μια σφαίρα στο κεφάλι .

Αρκετά έκλεψαν , καταδίκασαν εμάς , τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας , ΦΤΑΝΕΙ

ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ !

GREY
08-03-10, 12:42
Κύριοι, τα τεκμήρια θα είναι συνδυαστικά!
Πχ ΙΧ + σπίτι + οικιακή βοηθός + πισίνα+ εξοχικό + δεύτερο αυτοκίνητο + φουσκωτό και πάει λέγοντας...
Όταν φώναζα εδώ και ένα χρόνο πώς τεκμήρια της παλιάς μορφής ΔΕΝ πρόκειται να επανέλθουν, κάποιοι από εδώ έπεσαν να με φάνε.....
Τα τεκμήρια που θα μπούν είναι τεκμήρια συυντήρησης αυτοκινήτου και πολύ καλά κάνουν και τα βάζουν!!!
Αλλά τονίζω ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τα παλιού τύπου τεκμήρια, εαν το έκανα αυτό, ΟΛΟΙ μας έπρεπε να πάμε να καταθέσουμε πινακίδες π.χ τεκμήριο για αυτοκίνητο 2500 κυβικών : 80.000 euros...

+10000000000000.......

stef
08-03-10, 13:36
Παιδιά μην μπερδεύεστε !

Τεκμήριο ΑΓΟΡΑΣ πάντα ΥΠΗΡΧΕ και ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ! ! !

Αυτό που συζητάς είναι το ΠΟΘΕΝ ΑΙΣΧΕΣ, δεν είναι τεκμήριο!

pilot_1000RR
08-03-10, 15:05
Κύριοι, τα τεκμήρια θα είναι συνδυαστικά!
Πχ ΙΧ + σπίτι + οικιακή βοηθός + πισίνα+ εξοχικό + δεύτερο αυτοκίνητο + φουσκωτό και πάει λέγοντας...
Όταν φώναζα εδώ και ένα χρόνο πώς τεκμήρια της παλιάς μορφής ΔΕΝ πρόκειται να επανέλθουν, κάποιοι από εδώ έπεσαν να με φάνε.....
Τα τεκμήρια που θα μπούν είναι τεκμήρια συυντήρησης αυτοκινήτου και πολύ καλά κάνουν και τα βάζουν!!!
Αλλά τονίζω ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τα παλιού τύπου τεκμήρια, εαν το έκανα αυτό, ΟΛΟΙ μας έπρεπε να πάμε να καταθέσουμε πινακίδες π.χ τεκμήριο για αυτοκίνητο 2500 κυβικών : 80.000 euros...

ετσι μπραβο, αυτο ξερω και εγω..και ειναι σωστο αυτο(περα απο τις αμετρητες ηλιθιοτητες που κανουν η ΘΑ κανουν) αλλα δυστηχως παλι θα υπαρχουν παρα πολλοι που θα την ''σκαπουλαρουν'' και εμεις θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα..:bricks1:

pilot_1000RR
08-03-10, 15:10
Ανάλογα με τον κυβισμό του Ι.Χ. θα εφαρμόζονται τα τεκμήρια και για τα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με την επικρατέστερη πρόταση για επιβατικά Ι.Χ. έως και 1.200 κ.ε. το τεκμήριο θα είναι έως και 2.000 ευρώ το χρόνο, ενώ για κάθε επιπλέον 100 κ.ε. θα αυξάνεται κατά 200 ευρώ.

κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα ισχυσει..μαλλον θα παρει η ''μπαλα'' και πολλα παιδια που εχουν αυτοκινητο αλλα δεν δηλωνουν εισοδημα(φοιτητες-ανεργοι κλπ)..

graf-art-7
08-03-10, 15:11
Πολύ κακό για το τίποτα. Τελικά ο Υπουργός Οικονομίας, αποδεχόμενος τις προτάσεις διαφόρων κοινωνικών φορέων, μεταξύ των οποίων και του ΣΕΑΑ διαβεβαίωσε ότι δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ τα τεκμήρια για τα Ι.Χ μεγαλύτερου κυβισμού θα κυμαίνονται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα.



Τα συμπεράσματα της συνεδρίασης του Εθνικού Συμβουλίου για τη καταπολέμηση της Φοροδιαφυγής, αντικείμενο της οποίας ήταν και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων έγιναν γνωστά και σύμφωνα με αυτά δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ για τις υπόλοιπες κλίμακες κυβισμού, θα λαμβάνεται υπόψη το πραγματικό ετήσιο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου (κόστος καυσίμων, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα και κόστος συντήρησης).

Σύμφωνα με τις προτάσεις του ΣΕΑΑ (Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων), το τεκμήριο για αυτοκίνητα άνω των 2.000 κ.εκ, θα κυμαίνεται από τα 3.000 έως τα 6.000 ευρώ. Σύντομα το Υπουργείο θα προχωρήσει στην επισημοποίηση των μέτρων, όσον αφορά τη φορολογία των αυτοκινήτων. Στον πίνακα που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε αναλυτικά την πρόταση του ΣΕΑΑ, βάσει της οποίας θα προκύψει η νέα μορφή των τεκμηρίων από τις αρχές του 2009.

Μέσο Ετήσιο Κόστος Χρήσης Επιβατικών Αυτοκινήτων

2.001-2.500 κ.εκ. 3.000 €
2.501-3.000 κ.εκ. 3.500 €
3.001-4.000 κ.εκ. 4.000 €
4.001-5.000 κ.εκ. 5.000 €
5.001κ.εκ. και πλέον 6.000 €

πηγη:autotriti.gr

:scratchch

Ευτυχως εβαλαν μαυλο και φαινεται οτι δεν θα επαναφερουν τα παλια τεκμηρια,, γτ οντως τοτε ο μισος πλυθησμος θα κατεθετε πινακιδες...

Αυτα ειναι οριστικα δηλαδη?>

pilot_1000RR
08-03-10, 15:18
Ευτυχως εβαλαν μαυλο και φαινεται οτι δεν θα επαναφερουν τα παλια τεκμηρια,, γτ οντως τοτε ο μισος πλυθησμος θα κατεθετε πινακιδες...

Αυτα ειναι οριστικα δηλαδη?>

κατα πασα πιθανοτητα ναι..στην μορφη που εγραψε παραπανω ο random, δηλαδη θα ξεκιναει απο τα 1200cc και 2000ευρω περιπου και θα ανεβαινει κατα 200 ευρω/100cc..

Fanatic
08-03-10, 15:42
κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα ισχυσει..μαλλον θα παρει η ''μπαλα'' και πολλα παιδια που εχουν αυτοκινητο αλλα δεν δηλωνουν εισοδημα(φοιτητες-ανεργοι κλπ)..


Λογικο δεν ειναι?

BILL VUZAS
08-03-10, 16:33
Παιδιά τα τεκμήρια που θα ισχύσουν είναι αστεία.Ξέρουμε λίγο-πολύ πόσα χρήματα χρειάζονται για την διατήρηση ενός αυτοκινήτου.Έξι και οκτώ χιλιάδες για την διατήρηση ενός θηρίου 5000 κυβικών είναι αστείο ποσόν.Υπάρχουν συμπολίτες μας που έχουν 2-3 μεγάλα αυτοκίνητα ,σπίτια παλάτια,εξοχικά,σπουδάζουν παιδιά στο εξωτεριό και δηλώνουν 10-12000 ευρώ.Το σύστημα των τεκμηρίων μόλις τώρα αρχίζει,σε λίγα χρόνια θα δείται ότι θα ανέβουν τα ποσά στο πραγματικό τους ύψος.Προς το παρόν όμως τα ποσά ειναι αστεία.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος το Ζ4 και να δηλώνει κάτω από 50000 ευρώ?Αν δεν κάνω λάθος προς το παρόν θέλει ειδόδημα 4000 ευρώ....:rofl2::rofl2:

pilot_1000RR
08-03-10, 16:46
Λογικο δεν ειναι?

φυσικα και ειναι..

DiMiTrIs_
08-03-10, 18:05
Πολύ κακό για το τίποτα. Τελικά ο Υπουργός Οικονομίας, αποδεχόμενος τις προτάσεις διαφόρων κοινωνικών φορέων, μεταξύ των οποίων και του ΣΕΑΑ διαβεβαίωσε ότι δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ τα τεκμήρια για τα Ι.Χ μεγαλύτερου κυβισμού θα κυμαίνονται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα.



Τα συμπεράσματα της συνεδρίασης του Εθνικού Συμβουλίου για τη καταπολέμηση της Φοροδιαφυγής, αντικείμενο της οποίας ήταν και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων έγιναν γνωστά και σύμφωνα με αυτά δεν θα ισχύσει κανένα τεκμήριο διαβίωσης έως τα 2.000 κ.εκ. ενώ για τις υπόλοιπες κλίμακες κυβισμού, θα λαμβάνεται υπόψη το πραγματικό ετήσιο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου (κόστος καυσίμων, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα και κόστος συντήρησης).

Σύμφωνα με τις προτάσεις του ΣΕΑΑ (Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων), το τεκμήριο για αυτοκίνητα άνω των 2.000 κ.εκ, θα κυμαίνεται από τα 3.000 έως τα 6.000 ευρώ. Σύντομα το Υπουργείο θα προχωρήσει στην επισημοποίηση των μέτρων, όσον αφορά τη φορολογία των αυτοκινήτων. Στον πίνακα που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε αναλυτικά την πρόταση του ΣΕΑΑ, βάσει της οποίας θα προκύψει η νέα μορφή των τεκμηρίων από τις αρχές του 2009.

Μέσο Ετήσιο Κόστος Χρήσης Επιβατικών Αυτοκινήτων

2.001-2.500 κ.εκ. 3.000 €
2.501-3.000 κ.εκ. 3.500 €
3.001-4.000 κ.εκ. 4.000 €
4.001-5.000 κ.εκ. 5.000 €
5.001κ.εκ. και πλέον 6.000 €

πηγη:autotriti.gr



Αυτο το ειδατε? Ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το ΤΕΚΜΗΡΙΟ?? εχω ρωτησει 5 λογιστες και ο καθενας λεει οτι θελει!! για παραδειγμα εγω που ειμαι στην κατηγορια 3.001-4.000 κυβικα λεει τεκμηριο 4.000ευρω, αυτο σημαινει πως καθε χρονο πρεπει να τους σκαω 4 χιλιαρικα η πως το δηλωθεν εισοδημα μου πρεπει να ειναι 4.000 ευρω και πανω???:scratchch

φιλε η πηγη σου πρεπει να ειναι παλιά...τεκμηρια θα μπουν

pilot_1000RR
08-03-10, 18:53
ε ναι, αυτα θα ειναι.

συν τον φορο κατα την αγορα αναλογα με την εργοστασιακη αξια.


μαλιστα σε μια αγγελια στο car για ενα Ζ4Μ αν δεν κανω λαθος τα ιδια εγραφε και ο πωλητης(εμπορος) στις πληροφοριες της αγγελιας!!:scratchch

stef
08-03-10, 19:20
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος το Ζ4 και να δηλώνει κάτω από 50000 ευρώ?Αν δεν κάνω λάθος προς το παρόν θέλει ειδόδημα 4000 ευρώ....:rofl2::rofl2:


'Ωπα, ώπα, έχω Ζ4 και δηλώνω κάτω από 50,000 τι θα πει αυτό....?
Μάλλον δεν τα λες ΚΑΘΟΛΟΥ σωστά τα πράγματα.....
Το να έχεις Ζ4 ΚΑΙ σπίτι ΚΑΙ εξοχικό ΚΑΙ φουσκωτό ΚΑΙ πισίνα ΚΑΙ πάει λέγοντας,ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα.....
Αν έχεις ένα Ζ4 και ΔΕΝ έχεις άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου, νομίζω δεν είναι ίδια τα κριτήρια......;)

randombk
08-03-10, 19:33
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα!
Οσοι εχουν 1 σπιτακι και 1 αμαξακι τοτε ολα ειναι οκ...
απο κει και πανω αρχιζουν τα δυσκολα... εκτος και αν δηλωνεις και τα καλυπτεις...

Το θεμα ειναι οτι για το αμαξι μου θελω τεκμηριο 6000ευρω οταν ενα σπιτι 100τμ λενε οτι χρειαζεται τεκμηριο 5000ευρω! Δηλ εγω το αμαξι μου των 30.000 ευρω στοιχιζει σε συντηρηση πιο πολυ απο ενα σπιτι 100τμ αξιας 350.000ευρω! ΕΛΕΟΣ!

Το θεμα ειναι οτι θελουν λεφτα απο παντου και θα τα παρουν ΟΣΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ!
ΤΕΛΟΣ!

sv2
08-03-10, 20:32
Το πρόβλημα θα το έχουν μόνο αυτοί που δηλώνουν ψίχουλα δηλαδή κάτω από το αφορολόγητο.Αν έχεις ένα σπίτι ,δύο μεγάλα αυτοκίνητα και δαπάνες γιά ιδιωτικό σχολείο δεν μπορείς να δηλώνεις 12.000 τον χρόνο.Στην περίπτωση αυτή θα έχεις τεκμήρια 5.000 +4.000+4.000+5.000=18.000. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα ούτε με 18.000 αν ξοδεύεις για όλα αυτά.....είναι λογικότατα τα τεκμήρια.

pilot_1000RR
08-03-10, 20:47
Το πρόβλημα θα το έχουν μόνο αυτοί που δηλώνουν ψίχουλα δηλαδή κάτω από το αφορολόγητο.Αν έχεις ένα σπίτι ,δύο μεγάλα αυτοκίνητα και δαπάνες γιά ιδιωτικό σχολείο δεν μπορείς να δηλώνεις 12.000 τον χρόνο.Στην περίπτωση αυτή θα έχεις τεκμήρια 5.000 +4.000+4.000+5.000=18.000. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα ούτε με 18.000 αν ξοδεύεις για όλα αυτά.....είναι λογικότατα τα τεκμήρια.

οπως εκεινος ο γιατρος στο κολωνακι που δηλωνε 500 ευρω εισοδημα!! να κανουμε καναν ερανο ρε παιδια!:icon18::icon18:

pilot_1000RR
08-03-10, 20:48
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα!
Οσοι εχουν 1 σπιτακι και 1 αμαξακι τοτε ολα ειναι οκ...
απο κει και πανω αρχιζουν τα δυσκολα... εκτος και αν δηλωνεις και τα καλυπτεις...

Το θεμα ειναι οτι για το αμαξι μου θελω τεκμηριο 6000ευρω οταν ενα σπιτι 100τμ λενε οτι χρειαζεται τεκμηριο 5000ευρω! Δηλ εγω το αμαξι μου των 30.000 ευρω στοιχιζει σε συντηρηση πιο πολυ απο ενα σπιτι 100τμ αξιας 350.000ευρω! ΕΛΕΟΣ!

Το θεμα ειναι οτι θελουν λεφτα απο παντου και θα τα παρουν ΟΣΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ!
ΤΕΛΟΣ!

4000 θελεις..:D

randombk
08-03-10, 21:19
Δεν νομιζω...
το Μ3 ειναι 3200κυβικα οποτε βγαινει 6000ευρω...


4000 θελεις..:D

graf-art-7
08-03-10, 21:33
Δεν νομιζω...
το Μ3 ειναι 3200κυβικα οποτε βγαινει 6000ευρω...

Nαι αλλα λογικα θα υπαρχει και συντελεστης παλαιοτητας, λογω χρονολογιας,, οποτε θα ειναι πιο χαμηλα...

sv2
08-03-10, 21:43
Nαι αλλα λογικα θα υπαρχει και συντελεστης παλαιοτητας, λογω χρονολογιας,, οποτε θα ειναι πιο χαμηλα...

Δεν θα υπάρχει....κανονικά θα έπρεπε το παλιό να έχει επιβάρυνση αφού και εκτός εγγύησης είναι και άρα τα έξοδα περισσότερα.

InsaneDriver
08-03-10, 21:46
Δεν θα υπάρχει....κανονικά θα έπρεπε το παλιό να έχει επιβάρυνση αφού και εκτός εγγύησης είναι και άρα τα έξοδα περισσότερα.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε τα εντός εγγύησης να έχουν εξίσου επιβάρυνση, αφού είσαι αναγκασμένος να τα σκας στις αντιπροσωπίες, ενώ αν έχει λήξει το πας σε εξειδικευμένα.
Λάθος η λογική σου πιστευώ.

DiMiTrIs_
08-03-10, 21:55
ε ναι, αυτα θα ειναι.

συν τον φορο κατα την αγορα αναλογα με την εργοστασιακη αξια.


μαλιστα σε μια αγγελια στο car για ενα Ζ4Μ αν δεν κανω λαθος τα ιδια εγραφε και ο πωλητης(εμπορος) στις πληροφοριες της αγγελιας!!:scratchch

επειδη το εχω ψαξει το θεμα σου λεω οτι τεκμηρια θα μπουν και μαλιστα απο 1200 κυβικα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1111471

-Αυτοκίνητα: για αυτοκίνητο 1.200 κυβικών, το τεκμήριο χρήσης θα είναι 1.500-
2.000 ευρώ. Για κάθε επιπλέον 100 κ.ε. εξετάζεται να αυξάνεται κατά 200 ευρώ. Έτσι για ένα αυτοκίνητο 2.000 κυβικών το τεκμήριο θα φθάνει έως 3.000 ευρώ.

το αρθρο π επικαλεισαι ειναι παλιο

και ας ελπισουμε να ειναι ετσι οπως λενε και οχι χειρότερα

dimis_gr
08-03-10, 23:03
σήμερα μου ήρθε το χαρτί για την δήλωση μαζί με το βιβλιαράκι που στέλνουνε. Να σας πληροφορήσω ότι απ' ότι διάβασα το τεκμήριο μπαίνει από τους 7 φορολογήσιμους ίππους και αναλόγως μειώνεται ανάλογα με την παλειότητα..δηλαδή πιο παλιό πληρώνει λιγότερα. Επίσης υπάρχει ένας ειδικός πίνακας με κάποιους συντελεστές παλαιότητας π.χ αν έχει ηλικία 5-10 ετών το αμάξι τότε έχει παλαιότητα 15%. Α! να αναφέρω ότι π.χ για αυτοκίνητο του 2004-2009 με 13 φορολογήσημους ζητάει 14195 euro εισόδημα!!!
Oύτε συντήρησης υπάρχει που όλοι λέγανε με 6000 euro το μλεγιστο δήλωση για τα μεγαλα cc. Θα φαμέ καλαααααάααααα!!!!

Δεν μπορώ να γράψω όλους τους πίνακες με της παλιότητες και τα τεκμήρια.

DiMiTrIs_
08-03-10, 23:20
σήμερα μου ήρθε το χαρτί για την δήλωση μαζί με το βιβλιαράκι που στέλνουνε. Να σας πληροφορήσω ότι απ' ότι διάβασα το τεκμήριο μπαίνει από τους 7 φορολογήσιμους ίππους και αναλόγως μειώνεται ανάλογα με την παλειότητα..δηλαδή πιο παλιό πληρώνει λιγότερα. Επίσης υπάρχει ένας ειδικός πίνακας με κάποιους συντελεστές παλαιότητας π.χ αν έχει ηλικία 5-10 ετών το αμάξι τότε έχει παλαιότητα 15%. Α! να αναφέρω ότι π.χ για αυτοκίνητο του 2004-2009 με 13 φορολογήσημους ζητάει 14195 euro εισόδημα!!!
Oύτε συντήρησης υπάρχει που όλοι λέγανε με 6000 euro το μλεγιστο δήλωση για τα μεγαλα cc. Θα φαμέ καλαααααάααααα!!!!

Δεν μπορώ να γράψω όλους τους πίνακες με της παλιότητες και τα τεκμήρια.

κατσε ρε συ...αυτο ειναι τρελο.....για ενα 1800αρι δηλαδη θα πρεπει να εχεις 14165?
πανε καλα?

dimis_gr
08-03-10, 23:32
και όμως και εμένα άδικο μου φάνηκε. Ότι να ναι γίνεται....ακόμα δεν είπανε αν από αυτό το ποσό θα αφαιρείται το το αφορόλογητο που και αυτό δεν ανακοινώθηκε με σιγουριά. Γιατλι αν δεν ισχλυει το αφορολόγητο τότε πολλοί από εμάς θα κλάψουμε

dimis_gr
08-03-10, 23:34
κατσε ρε συ...αυτο ειναι τρελο.....για ενα 1800αρι δηλαδη θα πρεπει να εχεις 14165?
πανε καλα?

για ένα 1800αρι του 2004-2009 αν είναι πιο παλιό έχει ειδικό συντελεστή παλιότητας όπου σου μειώνει το ποσό

κυριακος
09-03-10, 00:44
Δεν είχα παρακολούθηση ενγαιρα το θέμα του τεκμηρίου από την γέννηση του και θέλω να ρωτήσω το εξής :
Τι ακριβός πρόβλημα υπαρχή με το τεκμήριο?

Είναι πιο σωστός ο τελευταίος υπολογισμός που ξεκινάει από τα λίγα κιβυκα +200ε/100cc ?
Είναι ο προηγούμενος υπολογισμός με την εργοστάσιακη άξια 50000ε?
Να καταργηθούν τελείως??

Τι προτάσεις υπάρχουν?

pilot_1000RR
09-03-10, 05:39
και όμως και εμένα άδικο μου φάνηκε. Ότι να ναι γίνεται....ακόμα δεν είπανε αν από αυτό το ποσό θα αφαιρείται το το αφορόλογητο που και αυτό δεν ανακοινώθηκε με σιγουριά. Γιατλι αν δεν ισχλυει το αφορολόγητο τότε πολλοί από εμάς θα κλάψουμε

μαλλον κατι τετοιο πρεπει να ισχυει, πρεπει να αφαιρειτε το αφορολογητο, ειδαλως 8 στους 10 την πατησανε!

pilot_1000RR
09-03-10, 05:48
επειδη το εχω ψαξει το θεμα σου λεω οτι τεκμηρια θα μπουν και μαλιστα απο 1200 κυβικα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1111471

-Αυτοκίνητα: για αυτοκίνητο 1.200 κυβικών, το τεκμήριο χρήσης θα είναι 1.500-
2.000 ευρώ. Για κάθε επιπλέον 100 κ.ε. εξετάζεται να αυξάνεται κατά 200 ευρώ. Έτσι για ένα αυτοκίνητο 2.000 κυβικών το τεκμήριο θα φθάνει έως 3.000 ευρώ.

το αρθρο π επικαλεισαι ειναι παλιο

και ας ελπισουμε να ειναι ετσι οπως λενε και οχι χειρότερα

μα τα ιδια λεμε φιλε μου!

pilot_1000RR
09-03-10, 05:50
σήμερα μου ήρθε το χαρτί για την δήλωση μαζί με το βιβλιαράκι που στέλνουνε. Να σας πληροφορήσω ότι απ' ότι διάβασα το τεκμήριο μπαίνει από τους 7 φορολογήσιμους ίππους και αναλόγως μειώνεται ανάλογα με την παλειότητα..δηλαδή πιο παλιό πληρώνει λιγότερα. Επίσης υπάρχει ένας ειδικός πίνακας με κάποιους συντελεστές παλαιότητας π.χ αν έχει ηλικία 5-10 ετών το αμάξι τότε έχει παλαιότητα 15%. Α! να αναφέρω ότι π.χ για αυτοκίνητο του 2004-2009 με 13 φορολογήσημους ζητάει 14195 euro εισόδημα!!!
Oύτε συντήρησης υπάρχει που όλοι λέγανε με 6000 euro το μλεγιστο δήλωση για τα μεγαλα cc. Θα φαμέ καλαααααάααααα!!!!

Δεν μπορώ να γράψω όλους τους πίνακες με της παλιότητες και τα τεκμήρια.

μηπως ομως αφορα την συνολικη δηλωση ενος εγγαμου με κατοικια και αυτοκινητο?

γιατι ενας εγγαμος ξεκιναει απο τα 5000 ευρω οπως λενε + το αυτοκινητο+το σπιτι...

randombk
09-03-10, 09:00
Παιδια τα τεκμηρια που αναφερεστε ειναι τα παλια του 2003!
Οι πινακες θελω να πιστευω οτι εχουν εκτυπωθει στο βιβλιαρακι της εφοριας μιας και δεν εχει ψηφιστει ακομα το νεο νομοσχεδιο για τα νεα τεκμηρια...
Αν ισχυσουν τα παλια τεκμηρια , ολοι να ετοιμαζομαστε για φυλακη!

Παντως μην ανησυχειτε για τα νεα τεκμηρια θα ειναι απο 2000ε εως 8000ε νομιζω...
Οσοι εχουν 5 σπιτια και 3 εξοχικα και 2 cayenne και 1 lampborghini για ποτακι το βραδυ και δηλωνουν 11000ευρω εισοδημα τοτε εχουν σοβαρο προβλημα :gaysex:

pilot_1000RR
09-03-10, 09:08
Παιδια τα τεκμηρια που αναφερεστε ειναι τα παλια του 2003!
Οι πινακες θελω να πιστευω οτι εχουν εκτυπωθει στο βιβλιαρακι της εφοριας μιας και δεν εχει ψηφιστει ακομα το νεο νομοσχεδιο για τα νεα τεκμηρια...
Αν ισχυσουν τα παλια τεκμηρια , ολοι να ετοιμαζομαστε για φυλακη!

Παντως μην ανησυχειτε για τα νεα τεκμηρια θα ειναι απο 2000ε εως 8000ε νομιζω...
Οσοι εχουν 5 σπιτια και 3 εξοχικα και 2 cayenne και 1 lampborghini για ποτακι το βραδυ και δηλωνουν 11000ευρω εισοδημα τοτε εχουν σοβαρο προβλημα :gaysex:

ναι ρε παιδια..αφου δεν εχει ψηφιστει τιποτε ακομη. Οντως δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο, οι νομοι ισχυουν απο την στιγμη που ψηφιζονται..ιδωμεν!

strofimios
09-03-10, 13:22
Εαν ειναι ετσι τα τεκμηρια ειναι οκ.Η βενζινη ειναι το προβλημα!Πηγε στο Θεο και εχτες μας ειπαν στη δουλεια οτι αντι για αυξηση φετος θα εχουμε 7% μειωση στο βασικο και 30% στα δωρα!Και καθε μερα κανω 105χλμ. για να παω και να γυρισω απο τη δουλεια.Οποτε.....
Sorry για το off αλλα δεν αντεχα αλλο!Επρεπε να το πω!

randombk
09-03-10, 13:50
ΒΑΣΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ

Δ. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ

21. Ελάχιστο τεκμαρτό κόστος διαβίωσης
Προτείνεται η καθιέρωση ενός αντικειμενικού συστήματος προσδιορισμού των δαπανών
που απαιτούνται να γίνουν λόγω της κατοχής και χρήσης ορισμένων περιουσιακών
στοιχείων. Θα λαμβάνεται υπόψη ένα τεκμαρτό ετήσιο κόστος συντήρησης και λειτουργίας
κατοικιών, αυτοκινήτων, σκαφών αναψυχής, εναέριων μέσων, πισινών, διδάκτρων,
οικιακών βοηθών κ.α. προκειμένου να εκτιμηθεί ένα τεκμαρτό εισόδημα ως ελάχιστο
φορολογητέο εισόδημα.
Το τεκμαρτό κόστος διαβίωσης δεν εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση του
φορολογούμενου ο οποίος εξακολουθεί να υπόκειται σε έλεγχο όσον αφορά στην ακριβή
δήλωση των εισοδημάτων του. Επίσης λειτουργεί ως βάση για την καταρχήν αξιολόγηση
από τις φορολογικές αρχές της ειλικρίνειας του δηλούμενου εισοδήματος στο πλαίσιο του
ανωτέρω συστήματος μορίων κινδύνου. Το μέτρο αυτό δεν καταλαμβάνει τους
συνταξιούχους.

randombk
09-03-10, 14:21
Αν ισχυει αυτο ΤΗΝ ΜΑΜΗΣΑΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ 2003!
Αυριο καταθετω πινακιδες! Ποιος θα ερθει μαζι μου? :friday:

http://img26.imageshack.us/img26/4506/47183113.jpg (http://img26.imageshack.us/i/47183113.jpg/)

BMW Power
09-03-10, 14:36
Συγνώμη αλλά που το βρήκες αυτό?

m_power_lunatic
09-03-10, 14:42
Nαι ακριβως αυτο θελω να ρωτησω και εγω....που το βρηκες???Μεσα στην φετινη δηλωση μηπως???Δεν νομιζω....αλλα για πες μας αν θες.Με την καταθεση πινακιδων δεν γλυτωνεις κατι με την καταθεση πινακιδων....παραμενει ακομα στην κατοχη σου το αυτοκινητο.

randombk
09-03-10, 14:48
Φιλε μου γλυτωνεις γιατι εκει που βαζεις στην δηλωση μηνες χρησης , μολις βαλεις μηδεν αντι για 12 τοτε μηδενιζει και το τεκμηριο...
Παιδια το βρηκα στο site του υπουργειου οικονομικων μεσα στον οδηγο δηλωσης 2010 που σημαινει για το ετος 2009 οπου ισχυε σε αμαξια ανω των 50.000 ευρω...
Μαλλον το 2011 που θα κανουμε δηλωσεις για το 2010 θα ισχυουν τα νεα τεκμηρια που θα ειναι χαμηλα...

ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΟΥΡΔΕΛ0! Κανεις δεν ξερει τιποτα! οσους κιαν εχω ρωτησει για να βρω ακρη...


Nαι ακριβως αυτο θελω να ρωτησω και εγω....που το βρηκες???Μεσα στην φετινη δηλωση μηπως???Δεν νομιζω....αλλα για πες μας αν θες.Με την καταθεση πινακιδων δεν γλυτωνεις κατι με την καταθεση πινακιδων....παραμενει ακομα στην κατοχη σου το αυτοκινητο.

stef
09-03-10, 15:11
Εαν ειναι ετσι τα τεκμηρια ειναι οκ.Η βενζινη ειναι το προβλημα!Πηγε στο Θεο και εχτες μας ειπαν στη δουλεια οτι αντι για αυξηση φετος θα εχουμε 7% μειωση στο βασικο και 30% στα δωρα!Και καθε μερα κανω 105χλμ. για να παω και να γυρισω απο τη δουλεια.Οποτε.....
Sorry για το off αλλα δεν αντεχα αλλο!Επρεπε να το πω!

Είναι παράνομο και καταχρηστικό αυτό που σας είπαν!
Εφόσον δεν έχει περάσει νόμος και είσαι στον ιδιωτικό τομέα, δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ.....

strofimios
09-03-10, 15:41
Στο δημοσιο δουλευω!ΕΥΔΑΠ

eNeRGy
09-03-10, 15:53
Αν ισχυει αυτο ΤΗΝ ΜΑΜΗΣΑΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ 2003!
Αυριο καταθετω πινακιδες! Ποιος θα ερθει μαζι μου? :friday:

http://img26.imageshack.us/img26/4506/47183113.jpg (http://img26.imageshack.us/i/47183113.jpg/)

χαχαχα, αν ισχυουν αυτα εχει να φυγει πολυ bmw απο την αγορα...
επιτελους θα ξαναγινουμε λιγοι!!! :rofl2:

Fairytale
09-03-10, 15:59
xaxa τρομερή ατάκα !!! Το forum θα μετονομαστεί σε "φίλοι των BMW".
C U out there

dimis_gr
09-03-10, 16:04
ακριβλως για αυτλον τον πινακα εγραψα στο προηγούμενο post μου, ότι μου στειλανε. Αλλά μην ξεχνάτε ότι υπάρχει και ο συντελεστής παλαιότητας και κάτι με τα χλμ όπου δεν το θυμάμαι πολύ καλα

randombk
10-03-10, 08:11
Παιδια ο πινακας ειναι ιδιος με τον παλιο του 2003 ο οποιος ισχυει κανονικοτατα απο το 2009! ΟΜΩΣ μονο σε αυτοκινητα με εργοστασιακη ανω των 50.000 ευρω.
Αρα σχεδον ολους δεν μας πιανει... ηρεμηστε....

Το νεο νομοσχεδιο που ψηφιστηκε και θα τα βαλουμε στην δηλωση που θα κανουμε το 2011 για το 2010 θα αναφερεται στα νεα τεκμηρια που θα ειναι μικρα ομως προσθετικα με σπιτια κτλ...

Αυτα ρωτησα και εμαθα χτες και ειναι κατα 99% αληθεια!

BMW Power
10-03-10, 11:43
Τα τεκμήρια του πίνακα που παραθέτει ο randombk είναι για αυτοκίνητα εργοστασιακής αξίας CIF €50.000+ που συνεπάγεται τιμή αγοράς στην Ελλάδα περίπου €105.000+

Αυτά τα τεκμήρια ισχύουν πολλά χρόνια, δεν είναι κάτι νέο.

andreasm3
10-03-10, 14:21
Παιδια ο πινακας ειναι ιδιος με τον παλιο του 2003 ο οποιος ισχυει κανονικοτατα απο το 2009! ΟΜΩΣ μονο σε αυτοκινητα με εργοστασιακη ανω των 50.000 ευρω.
Αρα σχεδον ολους δεν μας πιανει... ηρεμηστε....

Το νεο νομοσχεδιο που ψηφιστηκε και θα τα βαλουμε στην δηλωση που θα κανουμε το 2011 για το 2010 θα αναφερεται στα νεα τεκμηρια που θα ειναι μικρα ομως προσθετικα με σπιτια κτλ...

Αυτα ρωτησα και εμαθα χτες και ειναι κατα 99% αληθεια!

αδερφε εχεις δικιο,ειναι οντως αθροιστικα κ το πολυ θα φθανει τις 8000 ευρω-μιλαμε για οχηματα μεγαλου κυβισμου κ αφορα τη λεγομενη δαπανη "συντηρησης"-αρα στην ουσια δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα.

randombk
10-03-10, 14:23
Λιγο ασχετο ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ !

http://img202.imageshack.us/img202/9031/20706946.jpg (http://img202.imageshack.us/i/20706946.jpg/)

andreasm3
10-03-10, 14:38
Λιγο ασχετο ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ !

http://img202.imageshack.us/img202/9031/20706946.jpg (http://img202.imageshack.us/i/20706946.jpg/)

φιλε οι ανθρωποι ειναι μαιτρ της κομπινας κ της βρωμιας.μπορει να ειμαστε λιγο εκτος τωρα,αλλα καλα εκανες και το εθιξες.αυτα τα θεματα σηκωνουν απιστευτη συζητηση για να δουμε ολοι καποτε κ τις δικες μας ευθυνες.ελπιζω να συμφωνεις.

pilot_1000RR
10-03-10, 16:20
αδερφε εχεις δικιο,ειναι οντως αθροιστικα κ το πολυ θα φθανει τις 8000 ευρω-μιλαμε για οχηματα μεγαλου κυβισμου κ αφορα τη λεγομενη δαπανη "συντηρησης"-αρα στην ουσια δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα.

προσωπικα πιστευω πως τα νεα τεκμηρια ειναι αρκετα λογικα..

BMW-Racing
12-03-10, 20:42
Ερωτηση :Ειναι λογικο να σου βαζουν τεκμηριο για πραγματα που ειχες αγορασει επι εποχης μη υπαρξης τεκμηριων ..?Ειναι λογικο να σε φορολογουν για αυτα που αγοραζεις ηδη με παρα πολλους φορους...?Ειναι λογικο οταν καποτε ειχα χρηματα (αποδεδηγμενα κ με πληρωμενους φορους εισοδηματος) να αγορασω ενα καλο-ακριβο αυτοκινητο και τωρα που δεν εχω τις ιδιες οικονομικες απολλαβες να πρεπει να ξαναπληρωσω στο κρατος για να το εχω...?Ποσο λογικο ειναι να πληρωνεις ενα σωρο φορους για ενα αυτοκινητο κ να μην μπορεις να ταξιδεψεις με γρηγορα κ με ασφαλεια σε ολη τη χωρα...Αν αυτα ειναι λογικα τοτε ας συνεχισουμε να πληρωνουμε μιας και Γερμανοι που δεν πληρωνουν ουτε διοδια στους αυτοκινητοδρομους ειναι φαινεται παραλογοι....

Fairytale
12-03-10, 23:19
Τα τεκμήρια είναι συντήρησης (ή διαφορετικά διατήρησης/κατοχής) του αυτοκινήτου. Το πόθεν έσχες της αγοράς του είναι άλλο καπέλο (ημίψηλο).

Σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο φυσικά.
C U out there

sv2
14-03-10, 17:00
Στο σημερινό οικονομικό ένθετο της Real News αναφέρονται τα οριστικά όπως γράφει τεκμήρια για τα αυτοκίνητα.
Ετσι για όλα τα αυτοκίνητα μέχρι 1.200 cc το τεκμήριο θα είναι 3.000 ευρώ.
Από εκεί και πέρα για κάθε 100 κυβικά θα προστίθενται 200 ευρώ.

Ετσι ένα αυτοκίνητο 1600 θα έχει τεκμήριο 3000+(4Χ200)=3.800 ευρώ
1800 =4.200
2000 =4.600
2500 =5.600
3000 =6.600

Dimpas
14-03-10, 18:27
Λιγο ασχετο ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ !

http://img202.imageshack.us/img202/9031/20706946.jpg (http://img202.imageshack.us/i/20706946.jpg/)

Αυτόν τον Προιστάμενο που έβαλε την υπογραφή του ΠΡΕΠΕΙ να εκτελέσει η 17Ν και οι άλλες Πατριωτικές οργανώσεις !

Πρώτα ΑΥΤΟΙ να πληρώσουν και μετά εμείς !

montoya
14-03-10, 20:33
Στο σημερινό οικονομικό ένθετο της Real News αναφέρονται τα οριστικά όπως γράφει τεκμήρια για τα αυτοκίνητα.
Ετσι για όλα τα αυτοκίνητα μέχρι 1.200 cc το τεκμήριο θα είναι 3.000 ευρώ.
Από εκεί και πέρα για κάθε 100 κυβικά θα προστίθενται 200 ευρώ.

Ετσι ένα αυτοκίνητο 1600 θα έχει τεκμήριο 3000+(4Χ200)=3.800 ευρώ
1800 =4.200
2000 =4.600
2500 =5.600
3000 =6.600
Κάπως έτσι θα είναι τα νέα τεκμήρια. Ο πίνακας που έβαλε ο φίλος (1-2 σελίδες πριν) είναι παλιός, δεν ισχύει (κάθε χρόνο τον βάζουν).
Κατά τα άλλα,άδικο είναι να μπαίνει τεκμήριο, άδικο είναι να μας κλέβουν οι 300 και άδικο είναι να δηλώνουμε φτωχοί, να κλαιγόμαστε πως δεν "βγαίνουμε" και να κάνουμε ακριβή ζωή. Γιατί ας μην κρυβόμαστε. Δεν είμαστε κι εμείς σωστοί. Από την άλλη, πληρώνει ο Γερμανός πολλαπλάσιους φόρους από εμάς αλλά αυτός έχει δρόμους, σχολεία, νοσοκομεία και δεν πρέπει να στάξει φακελάκι για να σώσει τον άνθρωπό του (ή και τον εαυτό του). Θέλω να πω πως το νόμισμα έχει δύο όψεις. Ούτε εμείς είμαστε σωστοί, ούτε οι ηγέτες μας. Άλλωστε, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.
Για να κλείσω με τα νέα τεκμήρια, όποιος "έχει" θα πληρώσει. Δεν μιλάω βέβαια για τους Κοκκαλοβαρδυνογιαννοδασκαλοπουλέους.....

andreas_R
14-03-10, 21:05
Το εκαστοτε τεκμηριο δηλαδη τα 3000 τα 4200 τα 5600 κτλ

το τεκμηριο σαν ορος δηλαδη πως υπολογιζεται γιατι τα μπλεκω...

rapid_fast
14-03-10, 22:24
Κάπως έτσι θα είναι τα νέα τεκμήρια. Ο πίνακας που έβαλε ο φίλος (1-2 σελίδες πριν) είναι παλιός, δεν ισχύει (κάθε χρόνο τον βάζουν).
Κατά τα άλλα,άδικο είναι να μπαίνει τεκμήριο, άδικο είναι να μας κλέβουν οι 300 και άδικο είναι να δηλώνουμε φτωχοί, να κλαιγόμαστε πως δεν "βγαίνουμε" και να κάνουμε ακριβή ζωή. Γιατί ας μην κρυβόμαστε. Δεν είμαστε κι εμείς σωστοί. Από την άλλη, πληρώνει ο Γερμανός πολλαπλάσιους φόρους από εμάς αλλά αυτός έχει δρόμους, σχολεία, νοσοκομεία και δεν πρέπει να στάξει φακελάκι για να σώσει τον άνθρωπό του (ή και τον εαυτό του). Θέλω να πω πως το νόμισμα έχει δύο όψεις. Ούτε εμείς είμαστε σωστοί, ούτε οι ηγέτες μας. Άλλωστε, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.
Για να κλείσω με τα νέα τεκμήρια, όποιος "έχει" θα πληρώσει. Δεν μιλάω βέβαια για τους Κοκκαλοβαρδυνογιαννοδασκαλοπουλέους.....
Ο πίνακας ισχύει, για οποιαδήποτε επίκληση εισοδήματος προηγούμενου έτους.
Π.Χ. κυκλοφορώ με αυτοκίνητο 3500 κυβικών, κατασκευής 1984. Δεν είχα τεκμήριο διαβίωσης.
Ομως, εάν αγόραζα οτιδήποτε αξίας άνω των 5.000 ευρώ, χρησιμοποιώντας εισόδημα του προηγούμενου έτους, έπρεπε πρώτα να καλύψω 48.000 ευρώ ή να πληρώσω την διαφορά του φόρου..
Τα νέα τεκμήρια είναι αθροιστικά,
έτσι εάν έχω σπίτι, ακόμα και πρώτη κατοικία, 140 μέτρων (ήταν αφορολόγητο), και αυτοκίνητο 1922 κυβικών, πρέπει να δηλώσω, ή να πληρώσω φόρους για εισόδημα 9,600(σπίτι)+4,600 (βουβου)=14,200
Εάν πάτε φροντιστήριο εσείς ή τα παιδιά σας, έξτρα αθροιστικό τεκμήριο ανα άτομο.. Αν έχετε κηπουρό στην οικοδομή, ξανά τεκμήριο. και πάει λέγοντας..
Υ.Γ. Ο Γ.τ.Π. είπε προεκλογικά.. Υπάρχουν λεφτά...

pilot_1000RR
14-03-10, 22:58
Ερωτηση :Ειναι λογικο να σου βαζουν τεκμηριο για πραγματα που ειχες αγορασει επι εποχης μη υπαρξης τεκμηριων ..?Ειναι λογικο να σε φορολογουν για αυτα που αγοραζεις ηδη με παρα πολλους φορους...?Ειναι λογικο οταν καποτε ειχα χρηματα (αποδεδηγμενα κ με πληρωμενους φορους εισοδηματος) να αγορασω ενα καλο-ακριβο αυτοκινητο και τωρα που δεν εχω τις ιδιες οικονομικες απολλαβες να πρεπει να ξαναπληρωσω στο κρατος για να το εχω...?Ποσο λογικο ειναι να πληρωνεις ενα σωρο φορους για ενα αυτοκινητο κ να μην μπορεις να ταξιδεψεις με γρηγορα κ με ασφαλεια σε ολη τη χωρα...Αν αυτα ειναι λογικα τοτε ας συνεχισουμε να πληρωνουμε μιας και Γερμανοι που δεν πληρωνουν ουτε διοδια στους αυτοκινητοδρομους ειναι φαινεται παραλογοι....

οταν λεω λογικα φυσικα εννοω ''λογικα'' με τα δεδομενα της λαμογιας και της αδηφαγιας του κρατους! τουλαχιστον δεν επανεφεραν τα παλια τεκμηρια!!

oldcarskickass
14-03-10, 23:23
Ο πίνακας ισχύει, για οποιαδήποτε επίκληση εισοδήματος προηγούμενου έτους.
Π.Χ. κυκλοφορώ με αυτοκίνητο 3500 κυβικών, κατασκευής 1984. Δεν είχα τεκμήριο διαβίωσης.
Ομως, εάν αγόραζα οτιδήποτε αξίας άνω των 5.000 ευρώ, χρησιμοποιώντας εισόδημα του προηγούμενου έτους, έπρεπε πρώτα να καλύψω 48.000 ευρώ ή να πληρώσω την διαφορά του φόρου..
Τα νέα τεκμήρια είναι αθροιστικά,
έτσι εάν έχω σπίτι, ακόμα και πρώτη κατοικία, 140 μέτρων (ήταν αφορολόγητο), και αυτοκίνητο 1922 κυβικών, πρέπει να δηλώσω, ή να πληρώσω φόρους για εισόδημα 9,600(σπίτι)+4,600 (βουβου)=14,200
Εάν πάτε φροντιστήριο εσείς ή τα παιδιά σας, έξτρα αθροιστικό τεκμήριο ανα άτομο.. Αν έχετε κηπουρό στην οικοδομή, ξανά τεκμήριο. και πάει λέγοντας..
Υ.Γ. Ο Γ.τ.Π. είπε προεκλογικά.. Υπάρχουν λεφτά...

Σωστά, στην τσέπη μας...

Τι να πούνε και οι καημένες οι Π.Α.Ε. που η καλύτερη (ΑΕΚ) χρωστάει 45+ εκατομύρια ευρώ.

Αλλά εκεί το ξέρουμε το κόλπο, θα γίνει Μαστομήτσος ΑΕΚ 2010 και reset στα χρέη και όλα καλά, άρτος και θεάματα.

montoya
16-03-10, 22:26
ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ
Monday March 15, 2010 01:00 AM

Διπλά και... ενισχυμένα τεκμήρια για το σύνολο των φορολογουμένων καθιερώνει το υπουργείο Οικονομικών, που ανοίγει την ερχόμενη Τετάρτη τα «χαρτιά»του υποβάλλοντας το φορολογικό νομοσχέδιο για κοινοβουλευτική διαβούλευση στη Βουλή.

ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ

Διπλά και... ενισχυμένα τεκμήρια για το σύνολο των φορολογουμένων καθιερώνει το υπουργείο Οικονομικών, που ανοίγει την ερχόμενη Τετάρτη τα «χαρτιά»του υποβάλλοντας το φορολογικό νομοσχέδιο για κοινοβουλευτική διαβούλευση στη Βουλή.

Πρώτη κατοικία, μετοχές και εταιρικά μερίδια θα πιάνονται από φέτος στην τσιμπίδα του πόθεν έσχες, καθώς η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών κατέληξε στην απόφαση καθιέρωσης ενισχυμένων τεκμηρίων. Έτσι, οι φορολογούμενοι αφ΄ ενός θα πρέπει να δικαιολογούν από πού βρήκαν τα χρήματα για να αγοράσουν σπίτια, αυτοκίνητα, σκάφη, αεροσκάφη, ελικόπτερα, μετοχές, την πρώτη κατοικία τους, αλλά και εταιρικά μερίδια και, από την άλλη, θα πρέπει να δηλώνουν στην Εφορία τέτοια εισοδήματα που να εξασφαλίζουν τη συντήρηση αυτών των περιουσιακών στοιχείων.

Ύστερα από αρκετή περίσκεψη, στο υπουργείο Οικονομικών κατέληξαν να μην περιλαμβάνονται στα τεκμήρια του πόθεν έσχες οι καταθέσεις και τα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, ώστε να μην υπάρχει φυγή κεφαλαίων από αυτές τις επενδύσεις στην κρίσιμη συγκυρία που διανύει η ελληνική οικονομία. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και για μετοχές και εταιρικά μερίδια που θα πιάνονται στην τσιμπίδα του πόθεν έσχες, με τους φορολογουμένους να καλούνται να δικαιολογήσουν πού βρήκαν τα χρήματα για την αγορά τους. Το ίδιο συμβαίνει και με την πρώτη κατοικία. Οι μόνοι φορολογούμενοι που γλιτώνουν τα τεκμήρια διαβίωσης είναι οι συνταξιούχοι, οι οποίοι όμως θα ελέγχονται για το πόθεν έσχες από το οποίο δεν εξαιρείται κανείς.

Η λίστα των δαπανών διαβίωσης
Η βάση των τεκμηρίων διαβίωσης θα είναι 3.000 ευρώ για τον άγαμο και 5.000 ευρώ για το ζευγάρι και σε αυτό το ποσό θα «χτίζεται» σταδιακά, με την προσθήκη όλων των περιουσιακών στοιχείων, το τεκμήριο εισοδήματος- που σημαίνει πως κανένας δεν θα μπορεί να φορολογηθεί για εισοδήματα μικρότερα από αυτά που θα προκύπτουν από τα τεκμήρια. Τα τεκμήρια διαβίωσης θα είναι τελικά τεκμήρια εισοδήματος και όχι τεκμήρια ελέγχου, όπως σχεδιαζόταν αρχικά.

Αυτό σημαίνει ότι το υπουργείο Οικονομικών, σε συνεργασία με τους εμπλεκόμενους φορείς της αγοράς, θα προσδιορίσει ένα ελάχιστο κόστος χρήσης για αυτοκίνητα, ακίνητα, σκάφη αναψυχής, αεροσκάφη, αλλά και ετήσιο κόστος παροχής υπηρεσιών από οικιακές βοηθούς και ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Από το πρώτο τετραγωνικό
Με το νέο σύστημα καταργούνται οι διαχωρισμοί ανάμεσα σε κύρια και εξοχική κατοικία ή υπερπολυτελή και μικρά αυτοκίνητα. Κάθε σπίτι και κάθε αυτοκίνητο και γενικότερα όλα τα περιουσιακά στοιχεία θα έχουν αφ΄ ενός ένα κόστος αγοράς που θα πιστοποιείται από την απόδειξη ή το συμβόλαιο και ένα κόστος χρήσης, το οποίο θα προκύπτει από λίστα «αντικειμενικών παραμέτρων» του υπουργείου Οικονομικών.

Σήμερα τα ακίνητα αποτελούν τεκμήριο διαβίωσης εφ΄ όσον πρόκειται για κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ. και δευτερεύουσα άνω των 150 τ.μ., ενώ ισχύει πόθεν έσχες ή τεκμήριο απόκτησης περιουσιακών στοιχείων για αγορά ή ανέγερση ακινήτου με εξαίρεση την πρώτη κατοικία πάνω από 120 τ.μ. Με τις αλλαγές, οι εξαιρέσεις καταργούνται και θα δηλώνεται στην Εφορία η αγορά ή η ανέγερση κάθε κατοικίας χωρίς όριο τετραγωνικών μέτρων και χωρίς διαχωρισμό σε κύρια ή εξοχική, αλλά και το κόστος χρήσης αυτής. Δαπάνες για φως, νερό, τηλέφωνο, θέρμανση ή δαπάνες συντήρησης θα συνυπολογίζονται στο ετήσιο κόστος χρήσης, το οποίο θα προσδιορίζεται σε συνάρτηση με τα τετραγωνικά μέτρα και συγκεκριμένα- σύμφωνα με το επικρατέστερο σενάριο- με 40 ευρώ τον χρόνο για πρώτη κατοικία έως 100 τ.μ., με 60 ευρώ τον χρόνο για κάθε τετραγωνικό ακινήτου από 101 τ.μ. έως τα 300 τ.μ. και με 80 ευρώ για κάθε τετραγωνικό πάνω από τα 300 τ.μ.

Έτσι, μια πρώτη κατοικία 100 τ.μ. θα οδηγεί σε τεκμήριο εισοδήματος 4.000 ευρώ και, εφ΄ όσον η κατοικία είναι 150 τ.μ., το τεκμήριο θα διευρύνεται σε 7.000 ευρώ (4.000 ευρώ για τα πρώτα 100 τ.μ. και επιπλέον 3.000 ευρώ για τα υπόλοιπα 50 τ.μ.). Για τη δευτερεύουσα κατοικία το τεκμήριο θα υπολογίζεται στο 50% της αντίστοιχης κύριας κατοικίας (έτσι, στο παράδειγμα των 150 τ.μ. το τεκμήριο της δευτερεύουσας θα μειώνεται σε 3.500 ευρώ) και για βοηθητικούς χώρους το ποσοστό θα υποχωρεί στο 20%.

Το τεκμήριο για τα αυτοκίνητα
Για τα αυτοκίνητα το τεκμήριο θα ξεκινά από τα 1.500-2.000 ευρώ για Ι.Χ. 1.200 κυβικών και για κάθε επιπλέον 100 κ.εκ. εξετάζεται να αυξάνεται κατά 200 ευρώ. Έτσι, για ένα αυτοκίνητο 2.000 κυβικών το τεκμήριο θα φτάνει έως 3.000 ευρώ. Τεκμήριο της τάξεως των 4.000-5.000 ευρώ τον χρόνο θα καθιερωθεί για όσους έχουν οικιακές βοηθούς, κλιμακωτά ανάλογα με τη βαθμίδα της εκπαίδευσης θα είναι τα τεκμήρια διδάκτρων, ανάλογα με τα τετραγωνικά και σε συνδυασμό με το αν η πισίνα είναι εσωτερική ή εξωτερική θα καθιερωθεί το τεκμήριο της πισίνας και ανάλογα με τα μέτρα και την ιπποδύναμη το τεκμήριο σκαφών και αεροσκαφών.

Πηγή Τα Νέα

john_nik
16-03-10, 23:12
http://www.youtube.com/watch?v=AXZ9eTy6CoA&feature=player_embedded



Επιτελους μπορουμε να κοιμηθουμε ησυχοι!

montoya
17-03-10, 19:10
Πώς θα διαμορφωθούν τα νέα τεκμήρια στα ΙΧ
Το τεκμήριο θα αρχίζει από τα 3.000 ευρώ για ΙΧ έως 1.200 κ.εκ. και θα φθάνει τις 7.600 ευρώ για αυτοκίνητα 3.000 κ.εκ.
Τις τελευταίες λεπτομέρειες του φορολογικού νομοσχεδίου ρυθμίζουν τα στελέχη του Υπουργείου Οικονομικών, πριν την κατάθεσή του προς ψήφιση στη Βουλή. Σύμφωνα με πληροφορίες που έχουν δει το φως της δημοσιότητας, στις διατάξεις του θα περιλαμβάνει και τα νέα τεκμήρια διαβίωσης, ανάμεσά τους και αυτά για την κατοχή αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης.

Το τεκμήριο στα ΙΧ θα υπολογίζεται βάσει των τελών κυκλοφορίας, των ασφαλίστρων, των καυσίμων και των δαπανών για τη συντήρηση του οχήματος.

Για ΙΧ 1.000 και 1.200 κ.εκ. το τεκμήριο αναμένεται να διαμορφωθεί στις 3.000 ευρώ.
Για 1.400 κ.εκ. στα 3.400 ευρώ
Για 1.600 κ.εκ. στα 3.800 ευρώ
Για 1.800 κ.εκ. στα 4.200 ευρώ
Για 2.000 κ.εκ. στα 4.600 ευρώ
Για 2.500 κ.εκ. στα 6.100 ευρώ
Για 3.000 κ.εκ. και άνω στα 7.600 ευρώ
http://www.autofree.gr/ms.php?id=5084

randombk
17-03-10, 19:52
Ακομα τα μαγειρευουν!
Απο αυριο μεθαυριο θα ανακοινωθουν...
Παντως σκεφτοντε να παιξει και η παλαιοτητα...

Θα δουμε με τα τουβλα που εχουμε μπλεξει!
Παντως θα μας τα κλασουν! Εγω το Μ3 δεν το πουλαω! Θα καταθεσω πινακιδες και θα το βαζω στην πιστα! :rockon:

ΖΩΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ 300! ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΛΑΣΕΤΕ ΤΑ Π@Π@ΡΙΑ! ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ!:thefinger

oldcarskickass
17-03-10, 20:38
Να ρωτήσω.

Ο κυβισμός θα είναι ΟΝΤΩΣ έτσι; Δλδ 2000κυβικά και όχι πχ 1929;

Δλδ το δίλιτρο είναι ΟΝΤΩΣ 2000 κυβικά και όχι από 1929 και πάνω.

Εννοείται και για τις υπόλοιπες κλίμακες αλλά πιστεύω όλοι ξέρουμε ότι ο μπαλαντέρ (τουλάχιστον στα BMW) είναι τα 2000 κυβικά. (1995)

rapid_fast
18-03-10, 01:32
Να ρωτήσω.

Ο κυβισμός θα είναι ΟΝΤΩΣ έτσι; Δλδ 2000κυβικά και όχι πχ 1929;

Δλδ το δίλιτρο είναι ΟΝΤΩΣ 2000 κυβικά και όχι από 1929 και πάνω.

Εννοείται και για τις υπόλοιπες κλίμακες αλλά πιστεύω όλοι ξέρουμε ότι ο μπαλαντέρ (τουλάχιστον στα BMW) είναι τα 2000 κυβικά. (1995)

1929 ειναι 2000 κυβικα...

stef
18-03-10, 08:09
Να ρωτήσω.

Ο κυβισμός θα είναι ΟΝΤΩΣ έτσι; Δλδ 2000κυβικά και όχι πχ 1929;

Δλδ το δίλιτρο είναι ΟΝΤΩΣ 2000 κυβικά και όχι από 1929 και πάνω.

Εννοείται και για τις υπόλοιπες κλίμακες αλλά πιστεύω όλοι ξέρουμε ότι ο μπαλαντέρ (τουλάχιστον στα BMW) είναι τα 2000 κυβικά. (1995)

Δεν νομίζωφ να είναι θέμα αυτό για οποιονδήποτε δουλεύει....
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπός που να μην έχει να δηλώσει 4000-5000-6000 & 7000 ευρώ....

eNeRGy
18-03-10, 08:21
Ενας ανθρωπος που βγαζει πχ. 60.000€ το χρονο, και μετα με τα τεκμηρια του λενε οτι "τρως" για δαπανες διαβιωσης τοσο για 2 σπιτια, τοσο για 2 αυτοκινητα και φροντηστιρια, κηπουρους, πισινα κλπ κλπ... δηλαδη του φτανουν ενα κοντυλι οτι τρωει τις 45.000€ μετα θα φορολογηθει για εισοδημα 15.000€ αφου αυτα του λενε οτι του μενουν ή για ολα?
Γιατι πλεον αφου βαζουν το φυσικο προσωπο να εχει πλαφον στα εξοδα, γιατι να φορολογειτε βαση του "τζιρου" και οχι βαση των καθαρων εσοδων...?
Φυσικα οχι, αρα μιλαμε για τρελη υποκρισια οτι το πλαφον ειναι πραγματικα ποσα... απλα πανε να πιασουν τους παραπανω που δηλωνουν πχ 25.000€... Δηλαδη, να πληρωσει επιτελους ο κλεφτης και ο νοικοκυρης στα @@ τους που δηλωνει και πληρωνει τοσα χρονια τα παντα...

BMW Power
19-03-10, 14:33
Προσχέδιο Νομοσχεδίου

Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη που εκτιμάται με βάση το κόστος τελών κυκλοφορίας, ασφαλίστρων, καυσίμων και συντήρησης επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ανεξαρτήτως παλαιότητας, ορίζεται για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τρείς χιλιάδες (3.000) ευρώ και για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται τριακόσια (300) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2000) κυβικά εκατοστά και τετρακόσια (400) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά για πάνω από δύο χιλιάδες (2000) κυβικά εκατοστά.

Τα παραπάνω ποσά ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης από κάθε αυτοκίνητο μειώνονται ανάλογα με την παλαιότητά του, η οποία υπολογίζεται από το έτος πρώτης κυκλοφορίας του στην Ελλάδα, κατά ποσοστό:
αα) Είκοσι τοις εκατό (20%) για χρονικό διάστημα πάνω από πέντε (5) έτη και μέχρι δέκα (10) έτη.
ββ) Σαράντα τοις εκατό (40%) για χρονικό διάστημα πάνω από δέκα (10) έτη.

Πηγή Τα Νέα

randombk
19-03-10, 14:55
Με εναν προχειρο υπολογισμο ισχυουν τα εξης :

KYB - Τεκμ - 20% - 40%

1200 - 3000 - 2400 - 1800
1300 - 3300 - 2640 - 1980
1400 - 3600 - 2880 - 2160
1500 - 3900 - 3120 - 2340
1600 - 4200 - 3360 - 2520
1700 - 4500 - 3600 - 2700
1800 - 4800 - 3840 - 2880
1900 - 5100 - 4080 - 3060
2000 - 5400 - 4320 - 3240
2100 - 5800 - 4640 - 3480
2200 - 6200 - 4960 - 3720
2300 - 6600 - 5280 - 3960
2400 - 7000 - 5600 - 4200
2500 - 7400 - 5920 - 4440
2600 - 7800 - 6240 - 4680
2700 - 8200 - 6560 - 4920
2800 - 8600 - 6880 - 5160
2900 - 9000 - 7200 - 5400
3000 - 9400 - 7520 - 5640
3100 - 9800 - 7840 - 5880
3200 - 10200 - 8160 - 6120
3300 - 10600 - 8480 - 6360
3400 - 11000 - 8800 - 6600
3500 - 11400 - 9120 - 6840
3600 - 11800 - 9440 - 7080
3700 - 12200 - 9760 - 7320
3800 - 12600 - 10080 - 7560
3900 - 13000 - 10400 - 7800
4000 - 13400 - 10720 - 8040
4100 - 13800 - 11040 - 8280
4200 - 14200 - 11360 - 8520
4300 - 14600 - 11680 - 8760
4400 - 15000 - 12000 - 9000
4500 - 15400 - 12320 - 9240
4600 - 15800 - 12640 - 9480
4700 - 16200 - 12960 - 9720
4800 - 16600 - 13280 - 9960
4900 - 17000 - 13600 - 10200
5000 - 17400 - 13920 - 10440
5100 - 17800 - 14240 - 10680
5200 - 18200 - 14560 - 10920
5300 - 18600 - 14880 - 11160
5400 - 19000 - 15200 - 11400
5500 - 19400 - 15520 - 11640
5600 - 19800 - 15840 - 11880
5700 - 20200 - 16160 - 12120
5800 - 20600 - 16480 - 12360
5900 - 21000 - 16800 - 12600
6000 - 21400 - 17120 - 12840

stef
19-03-10, 15:06
Βαγγέλη τα έχεις λάθος υπολογισμένα
Από τα 1200-2000 κυβικά ανεβαίνουν 200 ευρώ ενώ εσύ το έχεις 300 κάτι το οποίο ισχύει ΜΟΝΟ από τα 2000 κυβικά και πάνω!

randombk
19-03-10, 15:12
Οχι φιλε αλλαξε!
το εκαναν 300 εως 2000κυβ και
400 απο 2000κυβ και πανω...

ΑΦΟΥ ΒΑΛΑΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΧΑΔΙ ΠΡΟΧΤΕΣ!


Βαγγέλη τα έχεις λάθος υπολογισμένα
Από τα 1200-2000 κυβικά ανεβαίνουν 200 ευρώ ενώ εσύ το έχεις 300 κάτι το οποίο ισχύει ΜΟΝΟ από τα 2000 κυβικά και πάνω!

stef
19-03-10, 15:23
Ναι συγγνώμη έχεις δίκιο
Καλά δεν είναι και μεγάλη διαφορά...

randombk
19-03-10, 15:29
Καλα καλα κοιτα μην διπλασιαστουν σε λιγες μερες απο τα παπαγαλακια...
Εγω αν γινει κατι παραπανω αφηνω τις πινακιδουλες και παω για λαστιχα σλικ και μετα μονο για πιστα!


Ναι συγγνώμη έχεις δίκιο
Καλά δεν είναι και μεγάλη διαφορά...

dimis_gr
19-03-10, 15:30
ρε παιδιά ξέρει κανείς αν αυτά τα χρήματα θα αφαιρούντα από το αφορολόγητο το οποίο είναι 6000euro? Γιατί κάτι ακούστηκε ότι μπορεί να καταργηθεί τελείως!

randombk
19-03-10, 15:37
Φιλε μου διαβασε το αρχειο που εβαλε ο BMW_POWER.
Οτι λεει εκει μεσα.


ρε παιδιά ξέρει κανείς αν αυτά τα χρήματα θα αφαιρούντα από το αφορολόγητο το οποίο είναι 6000euro? Γιατί κάτι ακούστηκε ότι μπορεί να καταργηθεί τελείως!

pilot_1000RR
19-03-10, 15:44
μαλιστα..περισσοτερα απ'οσα λεγαν αρχικα, σιγα μην δεν τ'ανεβαζαν! τεσπα παλι καλα που δεν τα καναν οπως παλια χαχαχα...
Αυτα θα ισχυσουν απο τις δηλωσεις που θα κανουμε σε λιγο,δηλ για το φορολογικο ετος 2009 η απο του χρονου??

randombk
19-03-10, 21:37
του χρονου για 2010.


μαλιστα..περισσοτερα απ'οσα λεγαν αρχικα, σιγα μην δεν τ'ανεβαζαν! τεσπα παλι καλα που δεν τα καναν οπως παλια χαχαχα...
Αυτα θα ισχυσουν απο τις δηλωσεις που θα κανουμε σε λιγο,δηλ για το φορολογικο ετος 2009 η απο του χρονου??

randombk
08-04-10, 13:25
Ενημερωση 08/04/2010 14:00!

Παραγραφος 9.

Αυξάνεται η αντικειμενική δαπάνη για τα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα με την προσθήκη κλιμακίων (για πάνω από 2.000 κυβικά και μέχρι 3.000 προστίθενται 500€ ανά 100κ.ε. και για πάνω από 3.000 κ.ε. 700€ ανά 100κ.ε.)

:rtfm:

stef
08-04-10, 13:36
Τα 2000 κυβικά πόσο έχουν?

babisbabou
08-04-10, 14:34
Μόνο όσα είναι επάνω από 2.000 κυβικά θα έχουν τεκμήριο?
Κάτι ακούστηκε για 1600 και 1800 ξέρουμε κάτι?

stef
08-04-10, 15:41
2000 κ.ε 5400
2100 κ.ε 5900
2200 κ.ε 6400
2300 κ.ε 6900
2400 κ.ε 7400
2500 κ.ε 7900
2600 κ.ε 8400
2700 κ.ε 8900
2800 κ.ε 9400
2900 κ.ε 9900
3000 κ.ε 10400
3100 κ.ε 11100
3200 κ.ε 11800
3300 κ.ε 12500
3400 κ.ε 13200
3500 κ.ε 13900
3600 κ.ε 14600
3700 κ.ε 15300
3800 κ.ε 16000
3900 κ.ε 16700
4000 κ.ε 17400
4100 κ.ε 18100
4200 κ.ε 18800
4300 κ.ε 19500
4400 κ.ε 20200
4500 κ.ε 20900
4600 κ.ε 21600
4700 κ.ε 22300
4800 κ.ε 23000
4900 κ.ε 23700
5000 κ.ε 24400

και πάει λέγοντας....

pilot_1000RR
08-04-10, 16:10
αυτο που λεγαν για την παλαιοτητα προφανως ισχυει ετσι? Δηλαδη μειωση 20% για αυτοκινητα απο 5 εως 10 ετων και 40% για 10 ετη και πανω?

Προσωπικα εξακολουθω να υποστηριζω οτι ειναι ''λογικα'' τα τεκμηρια. Φυσικα θεωρω μεγαλη μ@λακια που υπαρχουν ΑΛΛΑ εφοσον μας τα επεβαλαν τουλαχιστων δεν ειναι οπως παλια. Εξαλλου λογικο δεν ειναι καποιος που εχει Μ3 να βγαζει τουλαχιστων 11000 το χρονο? και αν ειναι παλαιοτερο,οπως οι πλειοψηφια απο τα Μ3 εδω, 9440.. σχεδον 2500 ειναι ασφαλεια και τελη..βενζινες? συντηρηση?

Και κατι αλλο, με το αφορολογητο οριο τι γινεται? εχει κανεις καμια νεοτερη πληροφορια? Γιατι αν καποιος εχει στο ονομα του μονο το αυτοκινητο το τεκμηριο ειναι λιγοτερο απο το αφορολογητο οριο.:scratchch

eNeRGy
08-04-10, 18:40
2000 κ.ε 5400
2100 κ.ε 5900
2200 κ.ε 6400
2300 κ.ε 6900
2400 κ.ε 7400
2500 κ.ε 7900
2600 κ.ε 8400
2700 κ.ε 8900
2800 κ.ε 9400
2900 κ.ε 9900
3000 κ.ε 10400
3100 κ.ε 11100
3200 κ.ε 11800
3300 κ.ε 12500
3400 κ.ε 13200
3500 κ.ε 13900
3600 κ.ε 14600
3700 κ.ε 15300
3800 κ.ε 16000
3900 κ.ε 16700
4000 κ.ε 17400
4100 κ.ε 18100
4200 κ.ε 18800
4300 κ.ε 19500
4400 κ.ε 20200
4500 κ.ε 20900
4600 κ.ε 21600
4700 κ.ε 22300
4800 κ.ε 23000
4900 κ.ε 23700
5000 κ.ε 24400

και πάει λέγοντας....

Μια χαρα ειναι αυτα τα τεκμηρια... αντε να δουμε να πληρωνουν εφορια επιτελους τα λαμογια με 3 τζιπ και "δηλωμενο" εισοδημα 13.000ευρω...!

stef
08-04-10, 19:39
Μια χαρα ειναι αυτα τα τεκμηρια... αντε να δουμε να πληρωνουν εφορια επιτελους τα λαμογια με 3 τζιπ και "δηλωμενο" εισοδημα 13.000ευρω...!

Τώρα είναι τέλεια κ ΟΛΟΙ συμφωνούμε όπως και πέρσυ το -50% στον ΕΤΤ μας άρεσε και φέτος έβαλαν τεκμήρια....
Του χρόνου αν σου πούν Χ 2 ή Χ 3 να δούμε τι θα γίνει...

pilot_1000RR
08-04-10, 20:35
ισχυει κανονικα η μειωση λογω παλαιοτητας και μαλιστα απο 20% για 5 εως 10 ετη το κανανε 40%..αρα για ενα Μ3 με αδεια πρωτης κυκλοφοριας στην Ελλαδα το 2006,το οποιο του χρονου με τις νεες δηλωσεις θα ειναι 5 ετων θα διαμορφωνεται στα 7080 ευρω.

randombk
08-04-10, 21:17
Λαθος αδερφε...απο (11800ευρω) με παλαιοτητα 5ετη+ παει (9440ευρω) το Μ3.

ισχυει κανονικα η μειωση λογω παλαιοτητας και μαλιστα απο 20% για 5 εως 10 ετη το κανανε 40%..αρα για ενα Μ3 με αδεια πρωτης κυκλοφοριας στην Ελλαδα το 2006,το οποιο του χρονου με τις νεες δηλωσεις θα ειναι 5 ετων θα διαμορφωνεται στα 7080 ευρω.

stef
08-04-10, 21:36
Sorry αλλά του χρόνου που θα κάνουμε την δήλωση για το 2010 το αμάξι είναι 4ετίας του 2006, στην δήλωση του 2011 δηλαδή τον Απρίλιο του 2012 θα έχει μειωμένο τεκμήριο...

Ζήσε Μάη μου δηλαδή...

dimis_gr
08-04-10, 21:55
ρε παιδιά τελικά αυτά είναι που θα ισχύσουνε? Δεν θα ξεκινάνε από τα 1200 ή 1800cc??? Μόνο για τα 2,0 ++ θα ισχύουνε? Επίσης αυτά όλα θα περιλαμβάνονται στο αφορολόγητο? Δλδ αν κάποιος έχει 2,0lt χώρις κάτι άλλο γραμμένο δεν θα φορολογείται?

stef
08-04-10, 23:36
Απο τα 2000+ θα είναι αυξημένα
ΟΛΑ τα αυτοκίνητα απο 1200+ θα έχουν τεκμήριο...

babisbabou
08-04-10, 23:54
Και ξέρουμε πόσο θα είναι για 1200+?

stef
09-04-10, 00:07
Γιατί ρε παιδιά δεν διαβάζετα καλά το thread?
Το έχουμε αναφέρει ήδη.....

babisbabou
09-04-10, 00:20
οκ done. :jester:

pilot_1000RR
09-04-10, 01:23
Λαθος αδερφε...απο (11800ευρω) με παλαιοτητα 5ετη+ παει (9440ευρω) το Μ3.

αυτο ισχυε με 20% μειωση, τωρα το κανανε 40%..


οσο για την ηλικια ο stef εχει δικιο..ξεχασαμε να μετραμε γαμωτ!:icon18:

randombk
09-04-10, 07:57
που το διαβασες οτι το 20% εγινε 40%?
40% ειπαν οτι ειναι πανω απο 10 ετη...


αυτο ισχυε με 20% μειωση, τωρα το κανανε 40%..


οσο για την ηλικια ο stef εχει δικιο..ξεχασαμε να μετραμε γαμωτ!:icon18:

randombk
09-04-10, 08:44
Αδερφε αλλαξαν τους συντελεστες...

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ: Οι αλλαγές αφορούν τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, όπου τα τεκμήρια γίνονται αυστηρότερα. Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη για αυτοκίνητα 1.200 κυβικών εκατοστών ορίζεται σε 3.000 ευρώ και για αυτοκίνητα πάνω από 1.200 κ.ε. προστίθενται 300 ευρώ ανά 100 κυβικά μέχρι τα 2.000 κυβικά. Για αυτοκίνητα πάνω από 2.000 κυβικά προστίθενται 500 (από 400) ευρώ ανά 100 κυβικά εκατοστά (μέχρι τα 3.000 κυβικά), ενώ παράλληλα προστίθεται και νέο κλιμάκιο για Ι.Χ. άνω των 3.000 κυβικών, όπου το τεκμήριο αυξάνεται κατά 700 ευρώ ανά 100 κυβικά.

Τα παραπάνω ποσά μειώνονται ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου κατά 30% (από 20%) για χρονικό διάστημα από 5 έως 10 χρόνια και κατά 50% (από 40%) για χρονικό διάστημα πάνω από 10 χρόνια.


Κυβικα Τεκμηριο (-30%) (-50%)

1200-----3000-----2100-----1500
1300-----3300-----2310-----1650
1400-----3600-----2520-----1800
1500-----3900-----2730-----1950
1600-----4200-----2940-----2100
1700-----4500-----3150-----2250
1800-----4800-----3360-----2400
1900-----5100-----3570-----2550
2000-----5400-----3780-----2700
2100-----5900-----4130-----2950
2200-----6400-----4480-----3200
2300-----6900-----4830-----3450
2400-----7400-----5180-----3700
2500-----7900-----5530-----3950
2600-----8400-----5880-----4200
2700-----8900-----6230-----4450
2800-----9400-----6580-----4700
2900-----9900-----6930-----4950
3000-----10400-----7280-----5200
3100-----11100-----7770-----5550
3200-----11800-----8260-----5900
3300-----12500-----8750-----6250
3400-----13200-----9240-----6600
3500-----13900-----9730-----6950
3600-----14600-----10220-----7300
3700-----15300-----10710-----7650
3800-----16000-----11200-----8000
3900-----16700-----11690-----8350
4000-----17400-----12180-----8700
4100-----18100-----12670-----9050
4200-----18800-----13160-----9400
4300-----19500-----13650-----9750
4400-----20200-----14140-----10100
4500-----20900-----14630-----10450
4600-----21600-----15120-----10800
4700-----22300-----15610-----11150
4800-----23000-----16100-----11500
4900-----23700-----16590-----11850
5000-----24400-----17080-----12200
5100-----25100-----17570-----12550
5200-----25800-----18060-----12900
5300-----26500-----18550-----13250
5400-----27200-----19040-----13600
5500-----27900-----19530-----13950
5600-----28600-----20020-----14300
5700-----29300-----20510-----14650
5800-----30000-----21000-----15000
5900-----30700-----21490-----15350
6000-----31400-----21980-----15700


αυτο ισχυε με 20% μειωση, τωρα το κανανε 40%..


οσο για την ηλικια ο stef εχει δικιο..ξεχασαμε να μετραμε γαμωτ!:icon18:

gsova
09-04-10, 10:46
...άντε πάλι τη γλυτώσατε οι M3-άκηδες με τα 46-άρια. :p:

randombk
09-04-10, 10:51
Φιλε το Μ3 μας στοιχιζει τον χρονο 4000 με 5000 ευρω ... και το βαλανε 12000ευρω !
Πως την γλυτωσαμε αραγε?
Βεβαια λογο παλαιοτητας εμενα πεφτει στα 8700 οποτε παλι καλα...


...άντε πάλι τη γλυτώσατε οι M3-άκηδες με τα 46-άρια. :p:

gsova
09-04-10, 11:42
Φιλε το Μ3 μας στοιχιζει τον χρονο 4000 με 5000 ευρω ... και το βαλανε 12000ευρω !
Πως την γλυτωσαμε αραγε?
Βεβαια λογο παλαιοτητας εμενα πεφτει στα 8700 οποτε παλι καλα...

...εμένα με έχει στα 2400€ τεκμήριο με τη γριά...

με πολύ απλούς υπολογισμούς (καύσιμα + τέλη + ασφάλειες) και χωρίς να βάλω τα σέρβις, μου βγαίνει το χρόνο 3800€ έξοδα κίνησης αυτοκινήτου. Κι έχω 1800 κυβικά, όχι 3200...

Το κράτος θεωρεί ότι το κινείς το αυτοκίνητο σου (καλώς / κακώς αυτό είναι άλλο θέμα).

Οπότε άμα βάλεις ότι έχεις τέλη με το καλημέρα ένα χιλιάρικο στην M3, ασφάλεια δε θα έχει 4-5 κατοστάρικα το εξάμηνο (ίσως να λέω και λίγα), οπότε να τα 2 χιλιάρικα... τώρα αν κάνεις και 1000 χιλιόμετρα το μήνα (33 χλμ την ημέρα) με μια μέση κατανάλωση 12-13λτ/100 (ελαφριά-ελαφριά) και μια μέση τιμή αμόλυβδης 1,40 πές (απλή 95-άρα :p: ), έχεις 168€ το μήνα έξοδα καυσίμων => 2 χιλιάρικα το χρόνο καύσιμα δηλαδή, οπότε να τα 4 χιλιάρικα στο χαλαρό και χωρίς να βάλουμε σέρβις.

Εντάξει το 8700 ίσως να είναι υπερβολικό αλλά ένα 6-άρι για κάποιον που το κινεί και το συντηρεί ένα τέτοιο αμάξι νομίζω ότι είναι το μίνιμουμ αντικειμενικά...

randombk
09-04-10, 13:49
Ναι εμενα μου βγαινει εξοδα κοντα στα 5000 τον χρονο αλλα πιστευω τα 6000 ειναι το πιο δικαιο...
τωρα αν βγαλεις την παλαιοτητα μου στο αμαξι το εχουν 12500! ΕΛΕΟΣ!
Νομιζουν οτι στην τουαλετα για χεσιμο παω με το Μ3? :bs:

Απλα μας δουλευουν αδερφε... τιποτα παραπανω...



...εμένα με έχει στα 2400 τεκμήριο με τη γριά...

με πολύ απλούς υπολογισμούς (καύσιμα + τέλη + ασφάλειες) και χωρίς να βάλω τα σέρβις, μου βγαίνει το χρόνο 3800 έξοδα κίνησης αυτοκινήτου. Κι έχω 1800 κυβικά, όχι 3200...

Το κράτος θεωρεί ότι το κινείς το αυτοκίνητο σου (καλώς / κακώς αυτό είναι άλλο θέμα).

Οπότε άμα βάλεις ότι έχεις τέλη με το καλημέρα ένα χιλιάρικο στην M3, ασφάλεια δε θα έχει 4-5 κατοστάρικα το εξάμηνο (ίσως να λέω και λίγα), οπότε να τα 2 χιλιάρικα... τώρα αν κάνεις και 1000 χιλιόμετρα το μήνα (33 χλμ την ημέρα) με μια μέση κατανάλωση 12-13λτ/100 (ελαφριά-ελαφριά) και μια μέση τιμή αμόλυβδης 1,40 πές (απλή 95-άρα :p: ), έχεις 168 το μήνα έξοδα καυσίμων => 2 χιλιάρικα το χρόνο καύσιμα δηλαδή, οπότε να τα 4 χιλιάρικα στο χαλαρό και χωρίς να βάλουμε σέρβις.

Εντάξει το 8700 ίσως να είναι υπερβολικό αλλά ένα 6-άρι για κάποιον που το κινεί και το συντηρεί ένα τέτοιο αμάξι νομίζω ότι είναι το μίνιμουμ αντικειμενικά...

gsova
09-04-10, 14:12
Ναι εμενα μου βγαινει εξοδα κοντα στα 5000 τον χρονο αλλα πιστευω τα 6000 ειναι το πιο δικαιο...
τωρα αν βγαλεις την παλαιοτητα μου στο αμαξι το εχουν 12500! ΕΛΕΟΣ!
Νομιζουν οτι στην τουαλετα για χεσιμο παω με το Μ3? :bs:

Απλα μας δουλευουν αδερφε... τιποτα παραπανω...

Ένα καινούριο αμάξι στα 3200 κυβικά το κοστολογούν 12500. Πάρε για παράδειγμα ένα τζίπ σε αυτά τα κυβικά... μπορεί να μη φτάσει η χρήση του τα 12500 αλλά τα 9 χιλιάρικα θα τα πιάσει στο νερό. Δε θα το κάνει σέρβις στην αντιπροσωπεία ο άλλος το καινούριο; Εδώ λάδια-φίλτρα για τη νέα M3, διαβάσω στο άλλο θρέντ ότι πάνε 300€. Άμα κάνεις 10-15 χιλιάδες χλμ το χρόνο (μια νορμάλ χρήση λέμε) δε θα κάνεις τουλάχιστον 1 σέρβις; Στα 2-3 χρόνια δε θα αλλάξεις λάστιχα; Πόσο έχουν τα λάστιχα για 18-19-20 άρες ζάντες; :p:

Έχουμε γεμίσει τζιπάτους με εισόδημα χαμηλότερο κι από καθαρίστριας... :smokin:

Μη γελιώμαστε, τα κυβικά έχουν κόστος χρήσης εκτός αν το αμάξι δε το συντηρείς καθόλου και το βγάζεις μια φορά στο τόσο. Στην τελευταία περίπτωση το πιό δίκαιο θα ήταν το τεκμήριο να υπολογίζεται βάση χιλιομέτρων αλλά αυτό πρακτικά είναι ανεφάρμοστο ενώ όλοι ξέρουμε τον δαιμόνιο Έλληνα που "μαγικά" θα έκανε μόνο 500 χλμ το χρόνο :p: κάνοντας πλούσιους τους κοντερατζήδες.

pilot_1000RR
09-04-10, 16:02
Λαθος αδερφε...απο (11800ευρω) με παλαιοτητα 5ετη+ παει (9440ευρω) το Μ3.

40% Βαγγελη..το ειδα και εχθες και σημερα στις ειδησεις.:scratchch

randombk
09-04-10, 16:58
Το εβαλα και πριν το ξαναβαζω και τωρα... μακαρι να ηταν οπως τα λες :P

Τα παραπάνω ποσά μειώνονται ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου κατά 30% (από 20%) για χρονικό διάστημα από 5 έως 10 χρόνια και κατά 50% (από 40%) για χρονικό διάστημα πάνω από 10 χρόνια.

40% Βαγγελη..το ειδα και εχθες και σημερα στις ειδησεις.:scratchch

pilot_1000RR
09-04-10, 18:05
Το εβαλα και πριν το ξαναβαζω και τωρα... μακαρι να ηταν οπως τα λες :P

Τα παραπάνω ποσά μειώνονται ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου κατά 30% (από 20%) για χρονικό διάστημα από 5 έως 10 χρόνια και κατά 50% (από 40%) για χρονικό διάστημα πάνω από 10 χρόνια.

μαλιστα..οτι θελουν λενε και στις ειδησεις δηλαδη..ασε που μερα με την μερα τα κοβουν και τα ραβουν οπως θελουν..εγω ενα θα πω:

ΣΤΑ ΚΑΚΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ!!! το εργαλειο το εχω και το λιωνω καθε μερα..και θα το εχω για πολυ καιρο ακομα..δοξα το θεο η δουλεια παει απο το καλυτερο στο αριστο..τερμα πια με την τρομολαγνια και την μιζερια..my 2 cents.:friday:

randombk
09-04-10, 19:39
Ναι ρε συ να το χαιρεσαι το Μ3!

Καταντησαμε ενα ΥΠΕΡΕΡΓΑΛΕΙΟ οπως ειναι το Μ3 να λεμε δεν πουλιεται και τετοια...
Στα τετοια μας! κρατηστε τα τα εργαλεια και κατα8εστε πινακιδες και παρτε ενα σμαρτ!

Εγω οσο μπορω θα το κρατησω και θα το χαιρομαι! αν δεν μπορω πινακιδουλες αντε γεια!

Ουφ μας βγαλανε τα συκωτια!
Και μην ξεχνατε εκει εξω ποσοι απελπισμενοι ανταλλασουν τα Μ3 μας με S2000, EVO,STI,350Z,GTI κτλ...
Για να θελουν ολοι αυτοι να αλλαξουν τα δικα τους αμαξια με ενα Μ3 τοτε μου φτανειιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!
:dblthumb2

μαλιστα..οτι θελουν λενε και στις ειδησεις δηλαδη..ασε που μερα με την μερα τα κοβουν και τα ραβουν οπως θελουν..εγω ενα θα πω:

ΣΤΑ ΚΑΚΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ!!! το εργαλειο το εχω και το λιωνω καθε μερα..και θα το εχω για πολυ καιρο ακομα..δοξα το θεο η δουλεια παει απο το καλυτερο στο αριστο..τερμα πια με την τρομολαγνια και την μιζερια..my 2 cents.:friday:

MZ3
09-04-10, 20:50
αντε να δω που θα φτασουνε τα 5λιτρα

απο τα 7000 εχουν παει στα 12000 μετα 17000 και τωρα 24000 και πιος ξερει

μεχρη του χρονου που θα εχει σταματησει

εχει καταντησει η εργοστασιακη αξια με της οπιες μειωσεις να ειναι πολη υψηλοτερη

απο την εμπορικη αξια και αυτο απο μονο του λεει πολλα

δεν κρατουσα το μ3ακι μου..

BMW-Racing
12-04-10, 21:53
Ερωτηση:Στα αυτοκινητα εισαγωγης τελικα ποια χρονολογια πιανεται για την παλαιοτητα?Η ημερα 1ης αδειας στην Ελλαδα ή αυτη απο το εξωτερικο...?Στα τελη το ιδιο ισχυει?

BMW Power
13-04-10, 09:31
Μιάς και στα τέλη ισχύει η 1 άδεια στην Ελλάδα λογικά το ίδιο θα ισχύει και για τα τεκμήρια....

randombk
13-04-10, 12:55
κατα 99.9% θα ισχυει η αδεια απο ελλαδα...

εγω στο δικο μου εχω 30% μειον! ΕΥΤΥΧΩΣ!

Μιάς και στα τέλη ισχύει η 1 άδεια στην Ελλάδα λογικά το ίδιο θα ισχύει και για τα τεκμήρια....

Dimzan
13-04-10, 13:10
Η αληθεια ειναι πως δε μπορω να φανταστω καποιος να εχει Μ3 και να δηλωνει λιγοτερα απο 15-20 χιλιαδες το χρονο.

Μια απλη δουλεια με 800 ευρω ειναι σχεδον 10Κ το χρονο.

Και φυσικα περα απ το τεκμηριο του αμαξιου, δε σημαινει οτι το Χ ποσο που σου ζητανε για τεκμηριο πρεπει να ειανι το μονο σ εσοδο. Δηλαδη ειναι σα να ζουμε για να συντηρουμε μονο το αμαξι, και μενουμε με τους γοενις μας, μας πληρωνουν φαι δεη νερο οτε.. Αν και απ οτι βλεπω ολοι για ενα αμαξι ζουμε και δουλευουμε...?

johnas
13-04-10, 14:14
Γεια σας, θελω να ρωτησω, αν γνωριζει κανεις, τι γινεται με τον φορο πολυτελειας!!!!Αλλη μια εφευρεση του Ελληνικου κρατους...... λες και πληρωνουμε λιγα σε ολα τα υπολοιπα......

aris nakos
18-04-10, 20:03
Η αληθεια ειναι πως δε μπορω να φανταστω καποιος να εχει Μ3 και να δηλωνει λιγοτερα απο 15-20 χιλιαδες το χρονο.

Μια απλη δουλεια με 800 ευρω ειναι σχεδον 10Κ το χρονο.

Και φυσικα περα απ το τεκμηριο του αμαξιου, δε σημαινει οτι το Χ ποσο που σου ζητανε για τεκμηριο πρεπει να ειανι το μονο σ εσοδο. Δηλαδη ειναι σα να ζουμε για να συντηρουμε μονο το αμαξι, και μενουμε με τους γοενις μας, μας πληρωνουν φαι δεη νερο οτε.. Αν και απ οτι βλεπω ολοι για ενα αμαξι ζουμε και δουλευουμε...?

Θα συμφωνησω μαζι σου και θα σου πω οτι ουτε αυτα δεν θα σου φτασουν αν σου τυχη καμια αναποδια!

sv2
21-04-10, 16:53
Πάντως όσοι θελήσουν να μεταβιβάσουν ποσοστό της κυριότητας σε συγγενείς τους θα πρέπει να γνωρίζουν πως βάσει του νέου φορολογικού συστήματος η ετήσια αντικειμενική δαπάνη (τεκμήριο) ισχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για καθέναν από τους συμβαλλομένους! Πρακτικά αυτό σημαίνει πως αν ένα Ι.Χ. ανήκει σε 4 καταναλωτές και το τεκμήριό του είναι 20.000 ευρώ τότε η αντικειμενική δαπάνη για το καθένα δεν είναι 5.000 αλλά 20.000 ευρώ!


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27471153

konc
21-04-10, 17:27
Τι λες τώρα!! :help:
Έχουμε ξεφύγει τελείως μου φαίνεται, γίνονται πράγματα εξωγήινα και ακόμα δεν έχουν πυροβολήσει κανέναν από δαύτους.. Σήμερα έμαθα κ για το κατά το καυλούν επιτόκιο των καρτών (παρόλο που δεν χρησιμοποιώ)

Αυτό δεν είναι παράνομο? Με ποιά λογική μπορεί κάτι τέτοιο να ισχύσει?
Θέλω να πω, δεν μπορεί νομικά να έχεις το 50% ενός αυτοκινήτου και πχ. αν στο κλέψουν η ασφαλιστική να βγάζει 2 επιταγές 50-50 το ποσό στα δύο ονόματα (=νομικά δια 2 υποχρεώσεις και δικαιώματα) αλλά το κράτος να ζητάει ολόκληρο το τεκμήριο και από τους 2? Δηλαδή ΔΙΠΛΟ? Πως ζητάς να στο δικαιολογήσω ολόκληρο, ενώ ΔΕΝ το αγόρασα ολόκληρο? Με την ίδια λογική να έχω και φοροαπαλλαγή από την αγορά ίση με ολόκληρη την αξία του..

m_power_lunatic
21-04-10, 17:31
Aσχετα με το θεμα των αυτοκινητων-τεκμηριων να ξερετε οτι ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα εχουμε κοινωνικη αναταραχη στην Ελλαδα,η ιστορια το εχει αποδειξει πολλακις,ανατρεξτε και θα δειτε.Βασικα μην πατε πολυ πισω στα χρονοντουλαπα του χρονου...τα δεκεμβριανα νομιζω σας αρκουν.

konc
21-04-10, 17:58
Έρχεται... και είναι πολύ πιο κοντά απ'ότι νομίζουν μερικοί.
Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά, οι λόγοι είναι πολύ πιο πρακτικοί και πλέον αγγίζουν και αυτούς που μια ζωή τσακωνόντουσαν στα καφενεία για τον κάθε Καραμανλή-Παπανδρέου, δηλαδή τους τελευταίους που θα περίμενε κανείς. Τώρα που δεν θα έχεις για το καφενείο μπαρμπα-μήτσο (ούτε εσύ Κώστα-Γιάννη-Νίκο για καφέ-αμάξι-ρούχα-παπούτσια-σπίτι) θα σκάσουν όλα.. και δυστυχώς θα γίνει χαμός.. Τα ΔΝΤ και οι επαναστατικοί αγώνες δεν είναι τίποτα, είμαστε μπροστά σε γεγονότα που δεν θα τα πιστεύουμε.
Όσο λακαμάδες και να είμαστε, πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε όλοι 300-500-5000 λαμόγια να τρώνε και οι υπόλοιποι να δυστυχούν? Μάλλον φτάσαμε ή φτάνουμε στο σημείο που δεν πάει άλλο..
Προσωπικά απορώ που δεν έχω ακούσει ακόμα στις ειδήσεις για κάποιον φουκαρά που δεν άντεξε άλλο και πήρε το δίκανο και την έστησε έξω από τη Βουλή. Μάλλον είμαστε ακόμα πιο λακαμάδες απ'ότι νόμζα :D

billparas
21-04-10, 19:42
Προσωπικά απορώ που δεν έχω ακούσει ακόμα στις ειδήσεις για κάποιον φουκαρά που δεν άντεξε άλλο και πήρε το δίκανο και την έστησε έξω από τη Βουλή. Μάλλον είμαστε ακόμα πιο λακαμάδες απ'ότι νόμζα :D

Κι εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει αυτή η ώρα! Κάποιος αγανακτισμένος δεν θα αντέξει άλλο και θα ορμήξει. Βέβαια μπορούμε να κάνουμε και μαζική βολή γιαουρτιών και λαχανικών στη Βουλή όπως έγινε σήμερα στη Χαλκιδική.

Δυστυχώς όμως ο Έλληνας ξεχνάει γρήγορα.
Πόσο γρήγορα ξεχάσαμε τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας;
Πόσο γρήγορα ξεχάσαμε ότι η βενζίνη πήγε στο 1,5ευρώ - η μάλλον το συνηθίσαμε;
Το ΦΠΑ στα 21% κλπ κλπ κλπ.
Τα τσιγάρα, τα ποτά πάνω.

Έχουν κατακλέψει το δημόσιο χρήμα με τις κομπίνες τους, έτσι βρέθηκε πολύ χρήμα στην αγορά, υπήρξε ανάπτυξη, κινήθηκε τρελά η αγορά, αυξήθηκαν οι τιμές στα πάντα, αγοράστηκαν πανάκριβα αυτοκίνητα και σπίτια από ανθρώπους που δηλώνουν ελάχιστα.
Και να ρωτήσω εγώ:
Κάποιοι που έχουν offshore η κάποιου άλλου είδους εταιρείες δεν εχουν τα αυτοκίνητα σε leasing; Άρα είναι σε έξοδα της εταιρείας και δεν τους πιάνει το τεκμήριο.
Αν κάποιος βγάζει μαύρα πχ300.000 και σύμφωνα με τα τεκμήρια πρέπει να δηλώσει πχ. 56.000 δεν θα μπορεί άνετα να δηλώσει 57.000 ευρώ και να είναι καλυμμένος.
Αν δεν κάνω λάθος διαβάζοντας το έντυπο της φορολογικής δήλωσης τα σκάφη, αεροπλάνα, ελικόπτερα, πισίνες δεν έχουν αθροιστικό τεκμήριο αλλά υπολογίζεται μόνο ένα από αυτά, όποιο τεκμήριο είναι μεγαλύτερο!!!

oldcarskickass
22-04-10, 15:34
Έρχεται... και είναι πολύ πιο κοντά απ'ότι νομίζουν μερικοί.
Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά, οι λόγοι είναι πολύ πιο πρακτικοί και πλέον αγγίζουν και αυτούς που μια ζωή τσακωνόντουσαν στα καφενεία για τον κάθε Καραμανλή-Παπανδρέου, δηλαδή τους τελευταίους που θα περίμενε κανείς. Τώρα που δεν θα έχεις για το καφενείο μπαρμπα-μήτσο (ούτε εσύ Κώστα-Γιάννη-Νίκο για καφέ-αμάξι-ρούχα-παπούτσια-σπίτι) θα σκάσουν όλα.. και δυστυχώς θα γίνει χαμός.. Τα ΔΝΤ και οι επαναστατικοί αγώνες δεν είναι τίποτα, είμαστε μπροστά σε γεγονότα που δεν θα τα πιστεύουμε.
Όσο λακαμάδες και να είμαστε, πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε όλοι 300-500-5000 λαμόγια να τρώνε και οι υπόλοιποι να δυστυχούν? Μάλλον φτάσαμε ή φτάνουμε στο σημείο που δεν πάει άλλο..
Προσωπικά απορώ που δεν έχω ακούσει ακόμα στις ειδήσεις για κάποιον φουκαρά που δεν άντεξε άλλο και πήρε το δίκανο και την έστησε έξω από τη Βουλή. Μάλλον είμαστε ακόμα πιο λακαμάδες απ'ότι νόμζα :D


όσο συνεχίζουν να προσλαμβάνουν άτομα στο δημόσιο, όλα καλά από θέμα κοινωνικών ταραχών...

Και μην ξεχνάς ότι μια θέση στο δημόσιο ΑΡΚΕΙ για να ηρεμήσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 άτομα (4μελής οικογένεια), περίπλοκος ο συλλογισμός μου αλλά ελπίζω να τον πιάνεις.

Fanatic
22-04-10, 17:57
Επιτρεψτε μου να πω οτι το θεμα με τα τεκμηρια ειναι απο τα λιγα λογικα που υπαρχουν απο το νεο συστημα σφιξιματος που υπαρχει.Τι δουλεια εχεις ρε φιλε με Μ3 αν δηλωνεις 10.000???? Παιδια καθε μερα κλεινει και μια επιχειρηση, χεσ@##@κε ο κοσμος αν δεν μπορει να παρει 520...παρτε χαμπαρι οτι το θεμα ειναι πολυ σοβαροτερο απο τα χαζα τεκμηρια και ενα χομπι που καλα θα κανουμε να το ξεχναμε σιγα σιγα δυστυχως...

Compact 323ti
22-04-10, 18:49
Επιτρέψτε μου και εμένα να πω, πως τα τεκμήρια είναι παντελώς άχρηστο μέτρο για το λόγω οτι τι σε ενδιαφέρει αν εχω ενα 3000 cc και το μονο που κάνω είναι το χαζεύω και να το πλένω και να κάνω 5000 χιλ το χρόνο. Χρήσιμο θα ηταν το πόθεν εσχες. Αν μπορείς να το αγοράσεις να δικαιολογήσεις τα χρήματα για την απόκτησή του ΟΚ. Ιδάλως αν το σκεφτούμε λίγο με την ίδια λογική του τεκμηρίου θα μπορούσαν να μας πούν οτι οι τηλεοράσεις πάνω απο 21 ιντσες τεκμήριο, το πλυντήριο με μεγάλο κάδο τεκμ. το δίπορτο ψυγείο τεκμ, ο διπλός φούρνος τεκμήριο κοκ.

dimis_gr
22-04-10, 19:01
Τα φετινά τεκμήρια θεωρώ πως είναι πολύ δίκαια, επειδή απ' όσο έμαθα για κάποιον ο οποίος αν δεν έχει άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά του το τεκμήριο του αυτοκινήτου είναι μέσα στο αφορόλγητο. Τα τεκμήρια αυτά κατά την γνώμη μου μπήκανε ώστε να αποκαλύψουνε εν μέρη τους γοροφυγάδες. Δλδ δεν μπορεί κάποιος να έχει 2 σπίτια στο όνομα του από 300τμ το καθένα και να δηλώνει 10000 το χρόνο και κάθε 2 χρόνια να αγοράζει το 520. Δεν καταλαβαίνω το τι ενοχλεί τους περισσότερους με τα τεκήρια. Για μένα είναι πολύ λίγα. Αλλά και πάλι οφιτητές και άνεργους που έχουνε αμαξάρες δεν τους πιάνει γιατί και 2000cc να χεις το καλύπτεις.

MZ3
22-04-10, 19:45
Επιτρέψτε μου και εμένα να πω, πως τα τεκμήρια είναι παντελώς άχρηστο μέτρο για το λόγω οτι τι σε ενδιαφέρει αν εχω ενα 3000 cc και το μονο που κάνω είναι το χαζεύω και να το πλένω και να κάνω 5000 χιλ το χρόνο. Χρήσιμο θα ηταν το πόθεν εσχες. Αν μπορείς να το αγοράσεις να δικαιολογήσεις τα χρήματα για την απόκτησή του ΟΚ. Ιδάλως αν το σκεφτούμε λίγο με την ίδια λογική του τεκμηρίου θα μπορούσαν να μας πούν οτι οι τηλεοράσεις πάνω απο 21 ιντσες τεκμήριο, το πλυντήριο με μεγάλο κάδο τεκμ. το δίπορτο ψυγείο τεκμ, ο διπλός φούρνος τεκμήριο κοκ.


θα φτασουμαι και εκει μην βιαζεσαι :loser:

konc
22-04-10, 20:30
Τι δουλεια εχεις ρε φιλε με Μ3 αν δηλωνεις 10.000????

Συγνώμη αλλά έχω Μ3 σε σκαρί που κοντεύει 15ετία και δηλώνω κάπου εκεί, +κάτι ψιλά. Προφανώς αναφέρεσαι σε καινούργια Μ3, γιατί το να έχει και να συντηρεί κάποιος ένα Μ3 με αξία αγοράς μικρότερη ενός Yaris (τυχαίο το παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι είναι και πλούσιος.. Μια χαρά το έχεις με τις τιμές που πωλούνται, μάλιστα σε ορίζοντα 5αετίας πιο φθηνά θα σου έρθει από ένα καινούργιο πχ. Ibiza αν δεν κάνεις τρελά χλμ για να πας στη δουλειά σου.


Παιδια καθε μερα κλεινει και μια επιχειρηση, χεσ@##@κε ο κοσμος αν δεν μπορει να παρει 520
...παρτε χαμπαρι οτι το θεμα ειναι πολυ σοβαροτερο απο τα χαζα τεκμηρια
Μαζί σου όσο δεν πάει.. Είμαστε μπροστά σε παλαβά πράγματα και πραγματικά απορώ για την μη αντίδρασή μας, για το "μπαμ" που για μένα ενεξήγητα δεν έχει γίνει ακόμα. Πρώτος εγώ που έχω να πληρωθώ πριν από τα Χριστούγεννα και ακόμα ο αφεντικός ζει...

Fanatic
22-04-10, 22:38
Συγνώμη αλλά έχω Μ3 σε σκαρί που κοντεύει 15ετία και δηλώνω κάπου εκεί, +κάτι ψιλά. Προφανώς αναφέρεσαι σε καινούργια Μ3, γιατί το να έχει και να συντηρεί κάποιος ένα Μ3 με αξία αγοράς μικρότερη ενός Yaris (τυχαίο το παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι είναι και πλούσιος.. Μια χαρά το έχεις με τις τιμές που πωλούνται, μάλιστα σε ορίζοντα 5αετίας πιο φθηνά θα σου έρθει από ένα καινούργιο πχ. Ibiza αν δεν κάνεις τρελά χλμ για να πας στη δουλειά σου.


Συμφωνω και καπου εκει ειναι η σκεψη μου που ο μονος τροπος να κανουμε το χομπι αυτο πλεον ειναι να γινουμε πιο ρομαντικοι και να αρχισουμε να εχουμε μπιμπελο παλια αμαξακια...αν δεν ηταν και αυτο το σημα (τελη κυκλοφοριας) θα ηταν καλυτερα τα πραγματα...

Απο την αλλη μην νομιζεις οτι πχ εγω που το τεκμηριο μου λεει οτι μπορω ευκολα να συντηρω Μ3 Ε46 οτι θα εμπαινα μια στο εκατομυριο στην διαδικασια να παρω...προτιμω ενα παλαιοτερο BMW χωρις γκαζια να το εχω να το γουσταρω και να μην στερηθω τπτ απο την ζωη μου...

graf-art-7
10-09-10, 15:09
Απο οτι φαινεται καθε λιγο αλλαζουν και τα νομοσχεδια για τα νεα τεκμηρια των αυτοκινητων,, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θελουν να κανουν...

Βρηκα στο ιντερνετ μια τελευταια ενημερωση για καινουργιο νομοσχεδιο οσον αναφορα τα τεκμηρια,, εχουν αλλαξει και οι συντελεστες παλαιοτητας απο οσο ειδα...

Αντε να δουμε...
http://www.larisaportal.gr/pages/diafora/avtokinito---motosykleta/tekmiria-avtokiniton.php

θα δω μηπως βρω και τπτ πιο εγκυρο...