PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμήρια


Σελίδες : [1] 2 3

335i.e92
01-09-08, 08:50
Άκουσα σημερα το πρωι για τεκμήρια στην συντηρηση των αυτοκινήτων, έχει ακούσει κάποιος κατι περισσότερο?

bill987
01-09-08, 08:57
Άκουσα σημερα το πρωι για τεκμήρια στην συντηρηση των αυτοκινήτων, έχει ακούσει κάποιος κατι περισσότερο?

Στο τσακ με πρόλαβες!!!

Το άκουσα και εγώ!

Τα τεκμήρια διαβίωσης επιστρέφουν από το 2009, δηλώνει σε αποκλειστική συνέντευξή του στο Βήμα ο υπουργός Οικονομίας Γ.Αλογοσκούφης, τονίζοντας ότι με αυτό τον τρόπο θα καταγραφεί το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων.
Ο κ. Αλογοσκούφης αναφέρεται σε ένα νέο αντικειμενικό σύστημα καταγραφής των δαπανών, με το οποίο θα υπολογίζεται το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων και στη συνέχεια θα συγκρίνεται με το εισόδημα που δηλώνουν στην Εφορία.
Εφόσον το δηλούμενο εισόδημα είναι μικρότερο του πραγματικού, τότε θα αυξάνεται αναλόγως ο φόρος και το εισόδημα θα φορολογείται αντιστοίχως.
Για τον υπολογισμό του εισοδήματος θα λαμβάνονται υπόψη οι δαπάνες για συντήρηση εξοχικών κατοικιών, η ύπαρξη πισίνας, η κατοχή και συντήρηση ΙΧ αυτοκινήτων και σκαφών αναψυχής, καθώς και η πληρωμή διδάκτρων για ιδιωτικά σχολεία.

Αυτά απο το in.gr!!
Ετοιμαστείτε για μαζικό πούλημα!!!!!!!!!!!!

Apostolos
01-09-08, 17:59
Όντως η επιστροφή των τεκμηρίων διαβίωσης θα φέρει πολλούς από εμάς (και εμού του ιδίου) σε δύσκολη θέση. Για πάρτε λοιπόν και μια γεύση με τις τιμές που ίσχυαν παλιότερα ανάλογα με το κυλινδρισμό του εκάστοτε αυτοκινήτου......

Πολύ κλάμα.....

http://img396.imageshack.us/my.php?image=tekmhriaea8.jpg

stefanos_cool
01-09-08, 18:38
Στο τσακ με πρόλαβες!!!

Το άκουσα και εγώ!

Τα τεκμήρια διαβίωσης επιστρέφουν από το 2009, δηλώνει σε αποκλειστική συνέντευξή του στο Βήμα ο υπουργός Οικονομίας Γ.Αλογοσκούφης, τονίζοντας ότι με αυτό τον τρόπο θα καταγραφεί το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων.
Ο κ. Αλογοσκούφης αναφέρεται σε ένα νέο αντικειμενικό σύστημα καταγραφής των δαπανών, με το οποίο θα υπολογίζεται το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων και στη συνέχεια θα συγκρίνεται με το εισόδημα που δηλώνουν στην Εφορία.
Εφόσον το δηλούμενο εισόδημα είναι μικρότερο του πραγματικού, τότε θα αυξάνεται αναλόγως ο φόρος και το εισόδημα θα φορολογείται αντιστοίχως.
Για τον υπολογισμό του εισοδήματος θα λαμβάνονται υπόψη οι δαπάνες για συντήρηση εξοχικών κατοικιών, η ύπαρξη πισίνας, η κατοχή και συντήρηση ΙΧ αυτοκινήτων και σκαφών αναψυχής, καθώς και η πληρωμή διδάκτρων για ιδιωτικά σχολεία.

Αυτά απο το in.gr!!
Ετοιμαστείτε για μαζικό πούλημα!!!!!!!!!!!!

Χαχαχαχαχ…. παλιά μου τέχνη κόσκινο!!!!!

Θα τα ξαναβάζουμε σε 2-3 ονόματα….

Σιγά μην δώσω το μωρό μου για τον Αλογοτραγιάσκα ……:nod:

VIC
01-09-08, 18:41
αν και δεν εχω αμάξι με πολλά κυβικά για να με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα ένα εχω να πω:
ΟΥΣΤ!!!

BMW523i
01-09-08, 19:05
Δηλ. για να συντηρώ εγώ το 523 πρέπει να βγάζω 31000€?? Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
Ρε σ αυτή την χώρα τι άλλο θα δούμε και θ ακούσουμε!:banghead::banghead:

ermis1975
01-09-08, 19:20
Λοιπόν...αν όλα αυτά είναι πραγματικότητα ετοιμαστείτε να καταθέσουμε πινακίδες, γιατί ο φόρος που θα βγαίνει θα είναι τεράστιος! Δηλ εγώ που πήρα ενα τζίπ 3,7 πρέπει να βγάζω το χρόνο...107.000!!
Ασχημα τα πράγματα...όχι σε 1 αλλά σε 10 πρέπει να το γράψω!

zmy5710
01-09-08, 19:35
δεν μπορω να το καταλαβω που το πανε.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξαναβγουνε και θα ανεβουν τιποτα αλλοι να μας ξαναρουφηξουν το αιμα.:mad:

rigas
01-09-08, 19:40
Χαχαχαχαχ…. παλιά μου τέχνη κόσκινο!!!!!

Θα τα ξαναβάζουμε σε 2-3 ονόματα….

Σιγά μην δώσω το μωρό μου για τον Αλογοτραγιάσκα ……:nod:

Να ρωτησω εγω με 21 ιππους και μοντελο Μ3 1994 στην αδεια (δηλαδη μεχρι 15 χρονια)

Πως γινεται.

Δινω απο τα 3000 κ.ε το σπαω σε 2-3 ατομα, και αν ναι πρεπει να εχουμε συνολο 56,755 ?

http://img396.imageshack.us/img396/1120/tekmhriaea8.jpg

stefanos_cool
01-09-08, 19:50
ΑΑΑΑΑκριβώς φίλε μου!

stefanos_cool
01-09-08, 19:54
Φυσικά όταν θα έρθει η ώρα η καλή...μίλα και με ένα λογιστή.

Απλά αυτό το έκανα πριν πολλά χρόνια και ίσχυε...

Γιατί όχι και τώρα....

rigas
01-09-08, 20:05
ΑΑΑΑΑκριβώς φίλε μου!

ωραια αλλα και 57000 δεν ειναι λιγα να εχουν και οι 3, εκτος αν μπορεις και 4.

Speedy
01-09-08, 20:14
χαλια τα εχουν κανει ολα!!
Για αυτο η μοιραστητε το αυτοκινητο με καποπιους αλους η παντρευτητε για να σωθητε....
:dblthumb2

rigas
01-09-08, 20:25
χαλια τα εχουν κανει ολα!!
Για αυτο η μοιραστητε το αυτοκινητο με καποπιους αλους η παντρευτητε για να σωθητε....
:dblthumb2

και να παντρευτης δεν παιζει φορολογικες οπως 57000....

Speedy
01-09-08, 20:34
και να παντρευτης δεν παιζει φορολογικες οπως 57000....


Εμ εκει ειναι η μαγκια να διαλεξεις σωστη γυναικα....:p:

Ενατξει πλακα κανω το θεμα ειναιοτι ειναι δυσκολα τα πραγματα και το μονο που μποριε να κανει καποιος ειναι να βαζλει μεγαλυτερο σε κυβισμο μοτερ χωρις να το δηλωσει.
Ας τους κλεψουμε και εμεις.

rigas
01-09-08, 20:42
Εμ εκει ειναι η μαγκια να διαλεξεις σωστη γυναικα....:p:

Ενατξει πλακα κανω το θεμα ειναιοτι ειναι δυσκολα τα πραγματα και το μονο που μποριε να κανει καποιος ειναι να βαζλει μεγαλυτερο σε κυβισμο μοτερ χωρις να το δηλωσει.
Ας τους κλεψουμε και εμεις.

Εσυ καλα τα λες αλλα αυτος που εχει γνησιο αμαξι π.χ Ε46 Μ3 τι να κανει....

Ασε που αμα σε ποιασουν με μεγαλητερο μοτερ στο πανε κατασχεση και ΟΔΔΥ.

Δεν παιρνει να το ξαναπαρεις εκτος και αν εχεις το δοντι....

VanVIC
01-09-08, 20:45
Δεδομένου οτι τα τελευταία χρόνια γεμίσαμε με μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα, αν συμβεί κατί ανάλογο του τεκμηρίου διαβίωσης του περελθόντος, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ.
Ξέρετε πόσοι θα τρέχουν να πουλήσουν τα καμάρια τους και βέβαια λόγω της υπερπροσφοράς, θα ξεφτιλιστούν οι τιμές (πολύ κλάμα...).

Θεωρώ οτι το πολιτικό κόστος θα είναι δυσβάσταχο, αν αποφασίσουν και εφαρμόσουν κάτι τέτοιο. Απλά δεν θα ξαναδούν κυβέρνηση όσες και μετάνοιες να κάνουν.

Τ'αμάξι για τον Ελληνα ήταν, είναι και θα είναι πόθος μεγάλος, "καψούρα" στα απλά ελληνικά.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...

Ας το σκεφτούν καλά, ας μετρήσουν τα "κουκιά" τους και αν τους βγαίνουν (σίγα μην πέσουν) ας το τολμίσουν...

:bullhorn:Γιααα να έρθουν οι εκλογές ...!!! :gaysex:

Speedy
01-09-08, 20:45
Εσυ καλα τα λες αλλα αυτος που εχει γνησιο αμαξι π.χ Ε46 Μ3 τι να κανει....

Ασε που αμα σε ποιασουν με μεγαλητερο μοτερ στο πανε κατασχεση και ΟΔΔΥ.

Δεν παιρνει να το ξαναπαρεις εκτος και αν εχεις το δοντι....

Αστα να πανε riga...
Σκεφτομουν τω χειμωνα να βαλω ενα μοτερακι ας πουμε 2,5-2,8 και να το δηλωνα για διλητρο αλλα το σκεφτομαι πολυ,με ολα αυτες τις βλακειες σηματακια τεκμηρια δεν ξερω τι θα κανω.

Lil
01-09-08, 20:50
ειμαστε 4,000 "μαντράχαλοι" εδω μέσα δεν μπορούμε να μαζέψουμε 4000 υπογραφές???

rigas
01-09-08, 20:53
Δεδομένου οτι τα τελευταία χρόνια γεμίσαμε με μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα, αν συμβεί κατί ανάλογο του τεκμηρίου διαβίωσης του περελθόντος, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ.
Ξέρετε πόσοι θα τρέχουν να πουλήσουν τα καμάρια τους και βέβαια λόγω της υπερπροσφοράς, θα ξεφτιλιστούν οι τιμές (πολύ κλάμα...).

Θεωρώ οτι το πολιτικό κόστος θα είναι δυσβάσταχο, αν αποφασίσουν και εφαρμόσουν κάτι τέτοιο. Απλά δεν θα ξαναδούν κυβέρνηση όσες και μετάνοιες να κάνουν.

Τ'αμάξι για τον Ελληνα ήταν, είναι και θα είναι πόθος μεγάλος, "καψούρα" στα απλά ελληνικά.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...

Ας το σκεφτούν καλά, ας μετρήσουν τα "κουκιά" τους και αν τους βγαίνουν (σίγα μην πέσουν) ας το τολμίσουν...

:bullhorn:Γιααα να έρθουν οι εκλογές ...!!! :gaysex:

Αυτο που λες εχει μια βαση,

Γιατι οταν κανω βολτα στον δρομο τα Χ5 ειναι 3-3 και κατι 2,5λιτρα σαν να λεμε 1400αρακια.

Αλλα ποιος μου λεει οτι δεν το βαζει νομο, βγαινει αλλη κυβερνιση και το κραταει και αυτη.

Η να πει μεχρι τα 2300 κ.ε ειστε ΟΚ, οι αλλοι τεκμηριο....

rigas
01-09-08, 20:56
ειμαστε 4,000 "μαντράχαλοι" εδω μέσα δεν μπορούμε να μαζέψουμε 4000 υπογραφές???

Δηλαδη να παμε σαν club....?

Και αν ναι τι να πουμε.

VanVIC
01-09-08, 20:58
Αυτο που λες εχει μια βαση,

Γιατι οταν κανω βολτα στον δρομο τα Χ5 ειναι 3-3 και κατι 2,5λιτρα σαν να λεμε 1400αρακια.

Αλλα ποιος μου λεει οτι δεν το βαζει νομο, βγαινει αλλη κυβερνιση και το κραταει και αυτη.

Η να πει μεχρι τα 2300 κ.ε ειστε ΟΚ, οι αλλοι τεκμηριο....


Τα Cayenne τα ξέχασες ?
Δεν υπάρχουν σε άλλη χώρα τόσα πολλά κατα-κεφαλίν Cayenne επι του συνολικού πλυθισμού.

Ασε, θα γίνει χαμός αν γίνει όπως παλιά.
Κάτσε να δούμε το νομοσχέδιο που θα καταθέσει.
Δεν μπορεί να μην υπολογίσουν το πολιτικό κόστος.
Καταλαβαίνεις για πόσο κόσμο μιλάμε ?!
Και βέβαια, όλοι αυτός ο κόσμος ψηφίζει...

BILL007
01-09-08, 21:02
Ασε, θα γίνει χαμός αν γίνει όπως παλιά.
Κάτσε να δούμε το νομοσχέδιο που θα καταθέσει.
Δεν μπορεί να μην υπολογίσουν το πολιτικό κόστος.
Καταλαβαίνεις για πόσο κόσμο μιλάμε ?!Και βέβαια, όλοι αυτός ο κόσμος ψηφίζει...

Ρε Βαγγέλη αυτά που λες τα πιστεύεις?Εδω έχουν κάνει άλλα κι άλλα (ασφαλιστικό,παιδεία) σε αυτό θα κωλώσουν?Δεν νομίζω...Ισα Ισα με μεγάλη χαρά θα το εφαρμόσουν αφού ξέρουν ότι θα τους επιφέρει μεγάλα έσοδα...Οσο για τα πολιτικά κόστη,ξέχνα το...Είπαμε...Εδώ απο τι στιγμή που βγαίνουν εγκαθιστούν κομματικό κράτος και τελείωσε...Ούτε κόστη ούτε τίποτα...Δυστηχώς πολύ σκούρα τα πράγματα για όλους μας...

Τιμές θέλω να δω απο τα μεγάλου κυβισμού μετά απο αυτή τη φάπα...Τα βλέπω τα porsche και γενικά τα "Θεριά" να τα δίνουν τσάμπα;)Θα γελάσει και το σκυλί,απλά υπομονή...

stefanos_cool
01-09-08, 21:03
ειμαστε 4,000 "μαντράχαλοι" εδω μέσα δεν μπορούμε να μαζέψουμε 4000 υπογραφές???

Να και μια σωστή κουβέντα!!!!!

Μέσα Μάνο..πολύ καλό!!!!


Φιλικά,

Στέφανος

stefanos_cool
01-09-08, 21:05
Δηλαδη να παμε σαν club....?

Και αν ναι τι να πουμε.

Ανδρέα έχεις πμ.

rigas
01-09-08, 21:08
Τα Cayenne τα ξέχασες ?
Δεν υπάρχουν σε άλλη χώρα τόσα πολλά κατα-κεφαλίν Cayenne επι του συνολικού πλυθισμού.

Ασε, θα γίνει χαμός αν γίνει όπως παλιά.
Κάτσε να δούμε το νομοσχέδιο που θα καταθέσει.
Δεν μπορεί να μην υπολογίσουν το πολιτικό κόστος.
Καταλαβαίνεις για πόσο κόσμο μιλάμε ?!
Και βέβαια, όλοι αυτός ο κόσμος ψηφίζει...

Βαγγελη,

πολλα απο αυτα ειναι με leasing και αν δεν κανω λαθος εχουν καποιες απαλαγες.

Αλλα μαλλον ως προς την αγορα.

Δεν ξερω τι να πω.

Βαγγελη το Ζ3 με το 3αρι μοτερ το εχεις δηλωμενο?

ΦΑΝΗΣ
01-09-08, 21:23
Δηλαδή ρε παιδιά τα 2.2 τι εισόδημα πρέπει να έχεις? η παλαιότητα δεν θα μετράει?εάν το κάνουν τελικά αυτό θα γίνει ψιλοπανικός,μήπως να περιμένω να πουλήσω το αυτοκινητό μου,γιατί μου φαίνεται τα μικρά κυβικά θα πάρουν μεγάλη αξία....:jester::jester:

Christos 330i ///M
01-09-08, 21:40
Mαληστα . . .

Εχουν ξεφυγει τα πραγματα . . .

Θα βλεπουμε αμαξι 2000 κυβικα και θα το χαζευουμε σαν χαζοι . . .

Ευτηχως που βλεπω τετοια πραγματα και θα ξαναγυρησω μου φαινεται στα παλια μου τα λημερια!!!

Μετατρωπη και παλι μετατρτωπη . . .

Μπορει να ακουγεται υπερβολικια η σκεψη μου αλλα 85.300 για 3000 κυβηκα + δεν με βλεπω να το

καλυπτω . . .

rigas
01-09-08, 21:59
Να και μια σωστή κουβέντα!!!!!

Μέσα Μάνο..πολύ καλό!!!!


Φιλικά,

Στέφανος

και χρηματα αν χρειαστει για δικηγορο....

Ειμαι μεσα σε ολα υπογραφη-χρηματα.

teothekid
01-09-08, 22:00
Xαχαχα τι λετε ρε αυτοι σε λιγο θα ψηφισουν νομοσχεδιο για την πρωτη νυχτα του γαμου, (ξερετε τι εννοω) στο τεκμηριο θα κωλοσουν? τπτ ρε, τσιτσιολινα-κυβερνηση τελος

sakispapakis
01-09-08, 22:07
Σύντροφοι! Αδέρφια! Συν'Αρωστοι...

Πιστεύω πως δεν θα επανέρθει το ίδιο με το παρελθόν σύστημα. Είπαμε είναι ηλίθιοι αλλά όχι τόσο... (θέλω να ελπίζω) Ίσως να αναθεωρήσουν προς τα κάτω τα νούμερα ή να απαλάξουν τα αυτοκίνητα μέχρι 2.000cc όπως είναι σήμερα αλλά με μικρότερη εργοστασιακή αξία.

Από την άλλη εγώ ο ταπεινός με την 318i Ε90 μου καλύπτω τα 2.000cc και τα 3000cc. Αν γίνει το μπραφ είμαι έτοιμος να κάνω τη θυσία και να το δώσω για να αγοράσω αδέρφια όποια 325 e90 σκοτώσετε μπροστά στον πανικό σας.

Μπορεί να γεμίσει η αγορά με μεταχειρισμένα BMW, Mercedes, AUDI κλπ. αλλά ο αλογομούρης θα κοιμάται ήσυχος.

Αυτό είναι τσίρκο αδέρφια, Δεν υπάρχει συνέχεια του κράτους από κυβέρνηση σε κυβέρνηση. Στη Φορολογία ειδικά δεν ξέρει κανείς τι του ξημερώνει αύριο.

Να είμαστε όλοι καλά να πληρώνουμε τους καραγκιόζηδες.
Θανάσης Τύρναβος

michaelp900
01-09-08, 22:17
Με κοβω να δινω το διλιτρο και να περνω κανα Α5 1.8Τ.......
Δε παμε καλαααααααααααααα:thumbsdow
Τωρα χωρις πλακα....το δικο μου ειναι 1/2008 και βγηκε 43.500 και εχει 9.500km....Ποσο λετε να το παρουν τωρα?

Dimzan
01-09-08, 23:00
Όντως η επιστροφή των τεκμηρίων διαβίωσης θα φέρει πολλούς από εμάς (και εμού του ιδίου) σε δύσκολη θέση. Για πάρτε λοιπόν και μια γεύση με τις τιμές που ίσχυαν παλιότερα ανάλογα με το κυλινδρισμό του εκάστοτε αυτοκινήτου......

Πολύ κλάμα.....

http://img396.imageshack.us/my.php?image=tekmhriaea8.jpg

εγω διαβαζω τοση ωρα τα μηνυματα και κοντευω να παθω καρδιακο.. Νταξει το σημα το περιμενα απο καιρο να αυξηθει αλλα αυτο με το τεκμηριο μ ηρθε καμπανα..

Ας απαντησει καποιος π ξερει η εχει ακουσει κατι πιο εγκυρο αν εχει καποια ισχυ αυτος ο πινακας π ειδαμε ολοι και καραφλιασαμε

michaelp900
01-09-08, 23:06
εγω διαβαζω τοση ωρα τα μηνυματα και κοντευω να παθω καρδιακο.. Νταξει το σημα το περιμενα απο καιρο να αυξηθει αλλα αυτο με το τεκμηριο μ ηρθε καμπανα..

Ας απαντησει καποιος π ξερει η εχει ακουσει κατι πιο εγκυρο αν εχει καποια ισχυ αυτος ο πινακας π ειδαμε ολοι και καραφλιασαμε

Φιλε μωλις πριν λιγο πηρα τηλ το λογιστη μου
Απο 2009 θα ισχυουν και ακομα κ αν τα πουλησετε τωρα,θα συμπεριλαμβανονται στη φορολογικη δηλωση....καλα τα ελεγα....πι*α,κ*λο,εμπλοκη.....:kissass:

Dimzan
01-09-08, 23:15
το λεω γιατι ο Apostolos εγραψε οτι αυτος ο πινακας ηταν απο παλια..

ειναι οντως παλιο πινακας η ειναι αυτος π σκεφτονται να χρησιμοποιησουν..???

με τη λογικη του πρεπει να εχω 7500 το χρονο εισοδημα και δεν εχω...

τι θα κανω.????

montoya
01-09-08, 23:47
Φιλε μωλις πριν λιγο πηρα τηλ το λογιστη μου
Απο 2009 θα ισχυουν και ακομα κ αν τα πουλησετε τωρα,θα συμπεριλαμβανονται στη φορολογικη δηλωση....καλα τα ελεγα....πι*α,κ*λο,εμπλοκη.....:kissass:

Αν το πουλήσεις τώρα ή έστω μεχρι 31/12/2008 δεν σε πιάνει το μέτρο

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-09-08, 23:57
Παιδια το σιγουρο ειναι οτι τα τεκμηρια θα ξαναεπανελθουν, τωρα με ποια ακριβως αξια θα φορολογουνται τα κυβικα ακομη δεν εχει ανακοινωθει τιποτα , οποτε ας περιμενουμε να ακουσουμε τις ανακοινωσεις. Οχι οτι θα ειναι διαφορετικα απο οτι ηταν παλιοτερα αλλα ισως να ειναι λιγο καλυτερα.

ioannitis
01-09-08, 23:58
Aς μην αγχωνόμαστε αλλά ταυτόχρονα όσοι δρομολογούσαν αγορά για πάνω από 2000 κυβικά ας κάνουν λίγο υπομονή.

Οπως θα δείτε στην συνέντευξη που θα βάλω στο τέλος ο Αλογοτέτοιος ΔΕΝ είναι σαφής στο τι θα κάνει τελικά (ούτε που ξέρει τι του γίνεται ο φουκαράς, μπορεί να πει κάποιος και ας μην είναι πασόκος !) αλλά όλα θα γίνουν πολύ γρήγορα, αυτό το λέει σαφώς. Λέει ότι σκοτώνονται για να ισχύσουν στη φορολογική δήλωση του 2009 ΔΗΛΑΔΗ για τα φετινά εισοδήματα. Τέλη Οκτωβρίου κατατίθεται ο προϋπολογισμός για το 2009 οπότε θα πρότεινα λίγο υπομονή από όλους (ΕΙΔΙΚΑ από αυτούς που έχουν στο νου τους αγορά αλλά το εισόδημα τους είναι νορμάλ) καθώς μια πρώτη εικόνα θα υπάρξει πιστεύω εκεί αν όχι η τελική πρόταση.

Μια διευκρίνιση (που έχει συζητηθεί και σε άλλο θρεντ): τα τεκμήρια για τα μεγάλα κυβικά ναι μεν ΔΕΝ ισχύουν όταν πας να αγοράσεις μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητο (με CIF<50000E εννοείται) ΑΛΛΑ αν μετά από 2-3-4 χρόνια πας για μια μεγάλη αγορά και χρειαστείς ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου προηγούμενων ετών ΠΑΙΡΝΕΙΣ το τεκμήριο παραμάσχαλα καθώς αυτό υπολογίζεται κανονικά. Π.χ. Αγοράσες το 2004 μια 330 ΧΩΡΙΣ τεκμήριο και φέτος χρειάζεσαι για αγορά οικοπέδου να κάνεις ανάλωση τα 5 τελευταία χρόνια για να καλύψεις την αγορά του οικοπέδου τότε πολύ απλά (και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ από λογιστή και εφοριακό) μόλις δουν τα 3000 κυβικά θα εισπράξεις ένα "τεκμαρτό" εισόδημα των 75.000 ευρώ !!! Εφορία ->:nutkick: <- Εσύ. Bye Bye οικόπεδο δηλαδή (αν έχεις φυσικά νορμαλ δήλωση και δεν είσαι μεγαλογιατρός!) .

Μπορούμε φυσικά να συνεχίζουμε να βρίζουμε ελέυθερα (αλλά με ωραίο τρόπο!) για τα καραγκιοζιλίκια που διαβάζουμε και ακούμε αλλά πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή. Αν όντως τα πράγματα είναι έτσι τότε είναι εντελώς ζώα εκεί στο υπουργείο ...

Διαβάστε τώρα χιουμοριστικό κείμενο by ypourgaras :
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=3674

montoya
02-09-08, 00:18
Δεν θα ισχύει για τα φετινά εισοδήματα.

ioannitis
02-09-08, 00:33
Δεν θα ισχύει για τα φετινά εισοδήματα.

- Και αυτή θα έρθει στο Εθνικό Συμβούλιο;

«Στόχος μας είναι να συζητηθεί στο Εθνικό Συμβούλιο Φοροδιαφυγής, να γίνει τεχνική προεργασία και να εφαρμοστεί με τις φορολογικές δηλώσεις του 2009».

Απόσπασμα από τη συνέντευξη. ΑΝ έχει γνώση του τι λέει ο άνθρωπος τότε λέγοντας δηλώσεις του 2009 εννοεί εισοδήματα του 2008. Οταν λέμε δήλωση του 2005 εννοούμε εισοδήματα του έτους 2004 για παράδειγμα. Αλλα δεν το λέω αυτό για να αγχωθεί κάποιος. Αλλωστε μπορεί πολύ απλά να ρίχνει άδεια και να πάρει τόσες διαμαρτυρίες και μετά να βγεί και να πει "αντε επειδή είστε καλά παιδιά και έρχονται και ευροεκλογές ΔΕΝ θα ισχύσουν τα τεκμήρια στα αυτοκινητα" . Ειναι εντελώς απρόβλεπτος.

Απλά το γράφω για να ενημερωθεί κάποιος που σκέφτεται τώρα την αγορά μεγάλου κυβισμού. Οι υπόλοιποι (μικρου μεγάλου κυβισμού) αναμένουμε...

ermis1975
02-09-08, 07:29
Η κατάσταση είναι λίγο "περίεργη". Ο καθένας που έκανε μια αγορά αυτοκινήτου πολλών κυβικων, υπολόγισε τη τσέπη του, έβαλε δόσεις και το πήρε. Για τη συντήρησή του χαλάει ελάχιστα πχ κάθε χρόνο, γιατί θέλει να το έχει να το κουνάει κάθε ΣΚ επειδή του αρέσει...και να το κρατήσει 10 χρόνια. Και καθημερινά κυκλοφορεί με λεωφορεία.. Απο εκεί και πέρα είναι παράλογο να σου λένε οτι απλά για να έχεις το αυτοκίνητο...ακόμα και ακίνητο πρέπει να έχεις μεγάλο εισόδημα. Οκ να κοιτάξουν (όπως και κοιτάνε) πού βρήκες τα χρήματα για την αγορά, αλλά αφού κατάφερες να αγοράσεις κα να δικαιολογήσεις το αμάξι, απο εκεί και πέρα και αν ισχύσουν τα καινούρια μέτρα, θα σε "αναγκάσουν" να το πουλήσεις κοψοχρονιά? Η να πληρώσεις πολλές χιλιάδες euro επειδή τους ήρθε να επαναφέρουν τα τεκμήρια?! Αν τοξερες δε θα το αγόραζες, βασίστηκες στις ισχύουσες φορολογικές διατάξεις και όχι στις μελλοντικές! Ε ρε....δικαστήρια που έχουν να γίνουν...

johnye30is
02-09-08, 07:44
Οπως ηταν και θα ειναι η ΕΛΛΑΔΑ ενα μεγαλο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!! :pth::pth:

Τι να το κανω αν ειμαστε στην Ευρωπη αφου δεν εχουμε τιποτα κοινο με αυτους !! :(:(

mpikounis
02-09-08, 07:57
Νομίζω οτι η ανησυχία είναι αδικαιολόγητη. Το πακέτο με τα πρόσφατα φορολογικά μέτα δεν περιλαμβάνει τίποτα για το τεκμήριο διαβίωσης και όλος ο ντόρος έχει γίνει απο τη συγκεκριμένη συνέντευξη στο Βήμα. Είναι συνήθης τακτική όλων των πολιτικών να λένε 100 για να δουν αντιδράσεις και όταν έρθει η ώρα του νόμου να κάνουν 10. Θα είναι γελείο να επαναφέρουν τα τεκμήρια διαβίωσης όπως ήταν, και νομίζω οτι αν επανέλθουν θα είναι συνδιαστικά και πιθανόν για το αυτοκίνητο να είναι λογικότερα από ότι ήταν πριν καταργηθούν. Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο - περιμένετε να δούμε τι (και αν) θα λέει ο όποιος νόμος. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει τον Οκτώβριο - μέχρι τότε υπομονή!

YAziDis
02-09-08, 08:02
Θα συμφωνήσω με τον mpikounis. Πολλές φορές έχουν ανακοινωθεί νέα μέτρα, αλλά στο τέλος μετά από τέτοιες αντιδράσεις ή δεν τα εφαρμόζουν, ή κάνουν πολλές τροποποιήσεις. Εγω μετά το μέτρο που δε θα υπάρχει πλέον αφορολόγητο δε πιστεύω στα καπάκια να εφαρμόσουν και τα τεκμήρια.

randombk
02-09-08, 08:12
Παιδια δυστηχως τα τεκμηρια θα μπουν κανονικοτατα απο τις αρχες του 09 και με πιο σφικτους ορους!

Αν δεν αντιδρασουμε σοβαρα μας βλεπω οσοι εχουμε πανω απο 1800cc να τα πουλαμε μισοτιμης και αν! μιας και θα γεμισει η αγορα!

Κοινος οχι μονο μας κλεβουν με αυτο που θα κανουν αλλα ταυτοχρονα θα χασουμε και τα λεφτα μας!

Οταν ανακοινωθουν τα μετρα πρεπει οσοι σεβοντε τα λεφτα τους και την περιουσια τους να αντιδρασουν!

Τελος δεν ξερω ποσοι αλλα με πιο δικαιωμα ξαφνικα να μου στερουν κατι που τοσο πολυ αγαπαω και μοχθησα να το παρω? Ναι αυτο ειναι μια BMW!
Αυτο με τα λογια των παπουδων μας λεγετε ΧΟΥΝΤΑ!

ermis1975
02-09-08, 08:15
Ακόμα και "λογικά" ορια να μπούν, αυτά θα είναι για τα αυτοκίνητα μικρού κυβισμού και για τα υβριδικά... Τα ανω των 2000 θα είναι το μεγάλο πρόβλημα.

VanVIC
02-09-08, 08:57
...Βαγγελη το Ζ3 με το 3αρι μοτερ το εχεις δηλωμενο?

κανονικότατα και με το νόμο δηλωμένο 3-λιτρο.

Επειδή όπως έχω δηλώσει, θέλω να το κρατήσω το συγκεκριμένο αμάξι, αν χρειστεί, θα καταθέσω πινακίδες μέχρι να "ξαναηρεμήσουν τα πράγματα" (πιστευω λίγο πριν τις εκλογές).

Strax
02-09-08, 08:58
Και σήμερα υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης στα ΙΧ. Απλά υπάρχει απαλλαγή για όσα έχουν αξία CIF κάτω από 50.000€.

Ότι και να γίνει, δεν πιστεύω ότι θα επανέλθουμε σε κατηγοριοποίηση με κυβικά, μια και είναι ένα ξεπερασμένο και άδικο σύστημα. Απλά πιθανότατα να υπάρχει αναπροσαρμογή των 50.000€ προς τα κάτω.

MTerry
02-09-08, 08:58
Νομίζω οτι η ανησυχία είναι αδικαιολόγητη. Το πακέτο με τα πρόσφατα φορολογικά μέτα δεν περιλαμβάνει τίποτα για το τεκμήριο διαβίωσης και όλος ο ντόρος έχει γίνει απο τη συγκεκριμένη συνέντευξη στο Βήμα. Είναι συνήθης τακτική όλων των πολιτικών να λένε 100 για να δουν αντιδράσεις και όταν έρθει η ώρα του νόμου να κάνουν 10. Θα είναι γελείο να επαναφέρουν τα τεκμήρια διαβίωσης όπως ήταν, και νομίζω οτι αν επανέλθουν θα είναι συνδιαστικά και πιθανόν για το αυτοκίνητο να είναι λογικότερα από ότι ήταν πριν καταργηθούν. Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο - περιμένετε να δούμε τι (και αν) θα λέει ο όποιος νόμος. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει τον Οκτώβριο - μέχρι τότε υπομονή!

Συμφωνώ απόλυτα ! ! !

Αν γίνει ακριβώς όπως ηταν παλιά θα γίνει πόλεμος ! :smashtard

Fanis
02-09-08, 09:34
Ότι τα τεκμήρια είναι άδικα, δεν το συζητώ. Αλλά λίγη ψυχραιμία (5 σελίδες έχουν γραφτεί!), μέχρι να μάθουμε πως θα εφαρμοστούν. Ακόμα ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν...!!! Το πιθανότερο σενάριο που ακούγεται, είναι με βάση την τιμή (αγοράς ή CIF δεν έχουν πει, πάνω από €60.000) σε συνδιασμό με τα κυβικά. Αναμένουμε...

ermis1975
02-09-08, 10:24
Το πιο λογικό είναι η τιμή αγοράς! Οκ μέχρι ενα ποσό αλλά με τα κυβικά είναι αδικο, γιατί υπάρχουν αμάξια με πολλά κυβικά που κοστίζουν πολύ λιγότερο απο κάποια άλλα με λιγότερα!

randombk
02-09-08, 10:41
ΙΔΟΥ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ!

http://img137.imageshack.us/img137/872/71899445xy9.jpg (http://imageshack.us)

Δηλαδη εγω πρεπει να δηλωσω 26.500???

bill987
02-09-08, 10:45
Δεν είναι μόνο αυτό το θέμα!

Παλιά εάν θυμάμαι καλά έτσι και είχες δύο αυτοκίνητα, τότε τα τεκμήρια προστίθενται και βγαίνει μια σούμα άπιαστη!!! :dance::dance:

Ε ρε γέλια που έχουν να πέσουν (κλάματα?????) :yippee::yippee:

m_power_lunatic
02-09-08, 11:05
Πανω στο ιδιο θεμα εχω να πω τα εξης.Αρκετοι ''συνανθρωποι'' μας χαρηκαν πολυ και δεν κρυβεται αυτο, απο το γεγονος οτι φαινεται να δημιουργειτε ενα οικονομικο προβλημα με την αποκτηση και συντηρηση των ονειρων των συνπολιτων τους.Μπορουμε ολοι να καταλαβουμε γιατι......κατι αλεπουδες και κατι κρεμασταρια απο κατι τετοια βγηκανε.Δευτερον ολοι μα ολοι φοροδιαφευγουνε-με και αυτο φαινεται απο παντου,κανενας δεν δηλωνει αυτα που βγαζει και για αυτο γεμισανε οι δρομοι με αυτα που βλεπουμε γυρω μας-μην γραψει καποιος οτι δεν το κανει γιατι απλα για να κλεψεις το κρατος υπαρχουνε απειροι τροποιο ποτε μην μπει καποιος στον κοπο και αρχισει και γραφει θεωριες-αυτο οι κυβερνοντες το ξερουν και θα φανει απο την αντιδραση της κοινωνιας,το αν ειναι δικαιο η αδικο δεν χρειαζεται να το συζητησουμε εδω.Τελος μην πανικοβαλλεστε,ας δουμε τι εχει να κατατεθει οριστικα και βλεπουμε....παντως εαν επανερθει το παλαιο καθεστως-πανχλωμο-καταντα κοροιδια το ολο σκηνικο κατοχης αξιοπρεπους αυτοκινητου.Σε πιανει το παραπονο εστω και εαν εχεις να τα δωσεις να αισθανεσαι και μακακας γιατι απλα δεν πιανουν τοπο τα επιπλεον χρηματα που καλεισαι να δωσεις αλλα και δεν ανταμειβεσαι οπως οι ευρωπαιοι συναδελφοι μας.Εκλογες θα ερθουν δεν θα ερθουν???Παντα ερχονται......θα παρουν τα αρχ....ια μου!!!

Dimzan
02-09-08, 11:19
Πανω στο ιδιο θεμα εχω να πω τα εξης.Αρκετοι ''συνανθρωποι'' μας χαρηκαν πολυ και δεν κρυβεται αυτο, απο το γεγονος οτι φαινεται να δημιουργειτε ενα οικονομικο προβλημα με την αποκτηση και συντηρηση των ονειρων των συνπολιτων τους.Μπορουμε ολοι να καταλαβουμε γιατι......κατι αλεπουδες και κατι κρεμασταρια απο κατι τετοια βγηκανε.Δευτερον ολοι μα ολοι φοροδιαφευγουνε-με και αυτο φαινεται απο παντου,κανενας δεν δηλωνει αυτα που βγαζει και για αυτο γεμισανε οι δρομοι με αυτα που βλεπουμε γυρω μας-μην γραψει καποιος οτι δεν το κανει γιατι απλα για να κλεψεις το κρατος υπαρχουνε απειροι τροποιο ποτε μην μπει καποιος στον κοπο και αρχισει και γραφει θεωριες-αυτο οι κυβερνοντες το ξερουν και θα φανει απο την αντιδραση της κοινωνιας,το αν ειναι δικαιο η αδικο δεν χρειαζεται να το συζητησουμε εδω.Τελος μην πανικοβαλλεστε,ας δουμε τι εχει να κατατεθει οριστικα και βλεπουμε....παντως εαν επανερθει το παλαιο καθεστως-πανχλωμο-καταντα κοροιδια το ολο σκηνικο κατοχης αξιοπρεπους αυτοκινητου.Σε πιανει το παραπονο εστω και εαν εχεις να τα δωσεις να αισθανεσαι και μακακας γιατι απλα δεν πιανουν τοπο τα επιπλεον χρηματα που καλεισαι να δωσεις αλλα και δεν ανταμειβεσαι οπως οι ευρωπαιοι συναδελφοι μας.Εκλογες θα ερθουν δεν θα ερθουν???Παντα ερχονται......θα παρουν τα αρχ....ια μου!!!

και τα δικα μου!!

+1 στα λεγομενα για τη φοροδιαφυγη

gian_nykt
02-09-08, 11:23
παιδιά....όπως θα έχετε καταλάβει...ο Αλογομούρ...εεε σκούφης.....θα μας το κλείσει το μαγαζί...αυτη η χώρα πάει ΠΙΣΩ....οπως ειδατε απο το συγκεκριμένο θέμα πάμε ΠΙΣΩ!!!!!
και που εισαι ακόμα!!!

gian_nykt
02-09-08, 11:29
Εκλογες θα ερθουν δεν θα ερθουν???Παντα ερχονται......θα παρουν τα αρχ....ια μου!!!

δυστυχώς φίλε μου κάθε 4 χρόνια...τα ΙΔΙΑ ακούς απο ΠΟΛΛΟΥΣ....αλλά και πάλι.........τα ίδια!!!!
Δυστυχώς οταν ερθει η ΩΡΑ της κάλπης......πάλι το γνωστό ψηφοδέλτιο θα ρίξουμε (ή ρίχναμε μέχρι πρίν λίγο καιρό) :soapbox: μιας και υπάρχουν γνωστοί, φίλοι, δουλευτές (όπως λέει και γνωστό άσμα) και γενικότερα...συμφέροντα!
Κρίμα πάντως γιατι ειμαστε χώρα ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ σε σχέση με ΠΟΛΛΑ άλλα κράτη....αλλά απο ΠΟΛΙΤΙΚΗ...είμαστε.....ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ και ΒΓΑΛΕ!

ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ που λέει άλλο γνωστό άσμα!

michaelp900
02-09-08, 11:36
Εμενα ξερετε τι μου τη δινει στα νευρα??
Οτι ενας κατοχος ενος AUDI A5 1.8T 170PS ετσι?Που δε ξεπερναει τα 1800 κυβικα θα πρεπει να δηλωνει 16500.
Ενα κατοχος ενος 320i 170PS οπως εγω θα πρεπει να δηλωνω 20500.
Και σας ρωταω κυριοι η μαλλον στον Αλογοτραγιασκα....Ενα Αudi A5 σκετο κοστιζει 39.500
ενα BMW 320i σκετο κοστιζει 35.000-38.000 Δηλ εγω για ποιο λογο να φοροληθω 4.000 ευρω παραπαπανω??
Α....Εκλογες ερχοντε ε????
Θα φατε καλα απο εμενα!Παρα πολυ καλα!!!

Nikos M5
02-09-08, 11:58
Τις αποψεις σας μπορειτε καλλιστα να τις εκφρασετε και στον κυριο Παπαροσκουφη στο εμαιλ της γραμματειας του υπουργειου του . secminister@mnec.gr
Να ειστε σιγουροι οτι τα γραπτα παραπονα σας σε αυτο το εμαιλ εχουν πολυ μεγαλυτερη αξια απο την ανταλλαγη 5,000 ποστς εδω μεσα.
Ο κυριος αυτος εριξε αδεια για να δει αν θα πιασει γεματα και αναλογα θα κινηθει.
Ας φροντισουμε ολοι να του περασουμε το μυνημα με πολιτισμενο τροπο προς το παρον τουλαχιστον .

mixalhs
02-09-08, 12:04
Εμενα ξερετε τι μου τη δινει στα νευρα??
Οτι ενας κατοχος ενος AUDI A5 1.8T 170PS ετσι?Που δε ξεπερναει τα 1800 κυβικα θα πρεπει να δηλωνει 16500.
Ενα κατοχος ενος 320i 170PS οπως εγω θα πρεπει να δηλωνω 20500.
Και σας ρωταω κυριοι η μαλλον στον Αλογοτραγιασκα....Ενα Αudi A5 σκετο κοστιζει 39.500
ενα BMW 320i σκετο κοστιζει 35.000-38.000 Δηλ εγω για ποιο λογο να φοροληθω 4.000 ευρω παραπαπανω??
Α....Εκλογες ερχοντε ε????
Θα φατε καλα απο εμενα!Παρα πολυ καλα!!!

Εγω νομιζω οτι τα περνουν απο την Audi !!!:jester:
Πουλα το 320 το Audi συμφερει!!

ermis1975
02-09-08, 12:08
Εγώ υποστηρίζω, πως ένα αυτοκίνητο μπορεί να αποκτηθεί και να συντηρηθεί εξίσου, ανεξαρτήτως κυβικών. Αυτό οι κύριοι το ξέρουν? Αν πχ έχεις ενα αμάξι 1200cc και το μετακινείς συνεχεια και καθημερινά, πιο πολύ θα σου κοστίσει η συντήρησή του απο ενα 2000cc που το έχεις για τα ταξιδάκια σου! Στο μόνο που είμαι υπέρ είναι στην αξία απόκτησης του αυτοκινήτου. Πχ αμάξια 80.000euro δεν έχουν τεκμήριο γιατί η εργοστασιακή αξία είναι 50. Λοιπόν αυτούς πρέπει να "πιάσει" ο κύριος Αλογοσκούφης. Αλλα και πάλι φόρο και τεκμήριο στην απόκτηση (ποθεν έσχες) και όχι στη συντήρηση, που με τις προσφορές μπορεί να είναι και δωρεάν για κάποια χρόνια!

VanVIC
02-09-08, 12:08
Εγω νομιζω οτι τα περνουν απο την Audi !!!:jester:
Πουλα το 320 το Audi συμφερει!!

H αλήθεια είναι οτι με κάτι τετοια φορολογικά μέτρα, στην Ελλάδα, στο group VAG με τους κινητήρες που έχει σε 1400 και 1800 cc, τρίβουν τα χέρια τους.

Λές και σχεδιάστηκε ο νόμος γι'αυτούς.

xristaras
02-09-08, 12:22
παιδιά εώ ένα έχω να πω, ότι το εύρος που θα κυμναθέι είναι απο 2000 εως 2500 κυβικά, έχουν ήδη δει ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι της κατηγορίας αυτής και επομενως εκεί είναι το μαρούλι!!

M3Convertible
02-09-08, 12:45
http://www.zougla.gr/news.php?id=7395

tomaik
02-09-08, 15:23
Αν τελικά εφαρμοστεί ο καινούργιος νόμος το όνειρο ενός Μ3 τελειώνει για παρα πολύ κοσμο!!!:105whistl:thumbsdow:thread:

rigas
02-09-08, 15:33
κανονικότατα και με το νόμο δηλωμένο 3-λιτρο.

Επειδή όπως έχω δηλώσει, θέλω να το κρατήσω το συγκεκριμένο αμάξι, αν χρειστεί, θα καταθέσω πινακίδες μέχρι να "ξαναηρεμήσουν τα πράγματα" (πιστευω λίγο πριν τις εκλογές).

Δηλαδη εγω που εχω ιδιο κυβισμο με σενα, αν καταθεσουμε πινακιδες ειμαστε ΟΚ?

tassos
02-09-08, 15:36
Απο newsin.gr:
''Για παράδειγμα, για την κατοχή και χρήση ενός Ι.Χ. κυβισμού 2.000 κ.εκ., το τεκμαρτό εισόδημα μπορεί να ορισθεί στα 20.000 ευρώ. Στον μισθωτό που θα δηλώσει το 2009 εισόδημα 18.000 ευρώ αντιστοιχεί φόρος εισοδήματος 1.500 ευρώ.

Ωστόσο, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος, λόγω του τεκμηρίου διαβίωσης, θα φορολογηθεί για τεκμαρτό εισόδημα 20.000 ευρώ και θα καταβάλει φόρο εισοδήματος 2.000 ευρώ, δηλαδή 500 ευρώ περισσότερα από αυτά που πραγματικά του αναλογούν.''

Δηλαδη καποιος με 3000 κυβικα θα φορολογηθει για 75000 ευρω εισοδημα κι ας μην το εχει!!!
και θα του παρουν το σωβρακο....Τελικα η Ελλαδα μονο γεωγραφικα ανηκει στην ευρωπη.... VIVA AFRICA

stef
02-09-08, 15:53
Παιδιά περιμένετε , μην βιάζεστε
Δεν πρόκειται να είναι ίδια τα κριτήρια με αυτά που ήταν παλιότερα
Εαν δεν τα παρουσιάσουνε μην τα κρίνετε.

MeLcompact
02-09-08, 16:12
Θα μας τρελάνουν τελείως.

Ευτυχώς το έχω το αμάξι 50% στον πατέρα μ 50% σε μένα.. 1800 είναι δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

dim3
02-09-08, 16:16
Κωστακη βαλε τεκμηρια και μετα θα ψαχνεις στις καλπες τα τεκμηρια!!!
Εγω παντως θα παω να ψηφισω με το αυτοκινητο ..................


:icon42:

rigas
02-09-08, 16:31
αμα δεν το δηλωσεις στην φορολογικη δηλωση τι γινεται?

π.χ οι μηχανες δρομου τοσα χρονια δεν τις δηλωνουν.

Υπαρχει περιπτωση να γινει τσεκ?

dim3
02-09-08, 16:36
Η επαναφορα των τεκμηριων ειναι μια πολυ υπουλη κινηση απο την κυβερνηση η οποια αδυνατωντας να ελεγξει τους φορολογουμενους σωστα ,προτιμα να χτυπησει τον μεσο
Ελληνα στην "αχιλλειο πτερνα του" ,στην αγαπη για το αυτοκινητο.

Αντι να προσλαβει πολλους νεους οι οποιοι εχουν μεγαλη αναγκη για εργασια μενει στασιμη και επαναφερει ενα μετρο το οποιο μας παει πολλα βηματα πισω.

Αυτο ειναι το νεο μοντελο διακυβερνησης? Σε ολη την Ευρωπη πως φορολογουνται οι πολιτες?

Πακισταν θα γινουμε !! Μηπως να βαλουμε πινακιδες Αλβανιας? εκει τι παιζει?

ερε ξυλο που θελουνε !! αυτοι τι αμαξια οδηγανε? τι δηλωνουν? απο που τα βρηκαν? εχουν παει στρατο.....? εχουν ακινητα εκτος σχεδιου? κτλ κτλ ......

:smashtard

ΓΙΑΝΝΗΣ
02-09-08, 16:50
αμα δεν το δηλωσεις στην φορολογικη δηλωση τι γινεται?

π.χ οι μηχανες δρομου τοσα χρονια δεν τις δηλωνουν.

Υπαρχει περιπτωση να γινει τσεκ?

Καλητερα να μην το κανεις γιατι οταν το βρουν το προστημο θα ειναι απαγορευτικο!!!
Κατι αλλο τωρα, για εμας τους παντρεμενους, νομιζο οτι οσοι κανουμε κοινη δηλωση με την συζηγο θα ειναι και μεγαλητερο το εισοδημα μας αθριστικα. Αυτο νομιζο οτι ισχυει, οποτε για καποιον που βγαινει στο παρα κατι θα τον βοηθησει καπως.

ermis1975
02-09-08, 17:02
Ακουσα οτι τα τεκμηρια για τους μισθώτούς παραμένουν ως έχουν. Τα νέα θα ισχύουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες που μπορούν και κρύβουν εισοδήματα. Με κάθε επιφύλαξη το αναφέρω!

ΓΙΑΝΝΗΣ
02-09-08, 17:05
Ακουσα οτι τα τεκμηρια για τους μισθώτούς παραμένουν ως έχουν. Τα νέα θα ισχύουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες που μπορούν και κρύβουν εισοδήματα. Με κάθε επιφύλαξη το αναφέρω!

Δεν νομιζω να ειναι ετσι, γιατι θα υπαρχει διακριση αναμεσα σε κοινωνικες ομαδες και δεν θα στεκει και νομικα. νομιζω

dim3
02-09-08, 17:12
Aς βρουνε αλλο τροπο να δουνε ποιος ειναι ενταξει και ποιος οχι

stefanos_cool
02-09-08, 18:28
αμα δεν το δηλωσεις στην φορολογικη δηλωση τι γινεται?

π.χ οι μηχανες δρομου τοσα χρονια δεν τις δηλωνουν.

Υπαρχει περιπτωση να γινει τσεκ?


Ανδρέα, ούτε για αστείο με την σκεφτείς!!!!! Και φυσικά γίνεται διασταύρωση στοιχείων.

υ.γ. Για το άλλο θέμα θα ξέρουμε ακριβώς τι παίζει σε λίγες μέρες.

shido
02-09-08, 19:00
Στις ειδησεις παντως λενε.

οπισθεν ολοταχως αποο τον Αλογοσκουφη

snoopjohn
02-09-08, 19:04
εδώ δεν έχουν περάσει ακομα την τροπολογία για τα φρουτάκια,και όλο μασάνε την καραμέλα.
εγώ πιστεύω ότι είναι μια κίνηση να ρίξουν τις τιμές με την αναμπουμπούλα,να επωφεληθούν
πάλι κάποιοι λίγοι *βλέπε μαντράδες κλπ . Τα ίδια είχαν και στο παρελθόν με τις άδειες των Ταξί,ότι θα απελευθερωθούν,και έτρεχαν οι ταξιτζήδες να πουλήσουν γρήγορα ,για να πιάσουν καλή τιμή.
δεν είναι μ@λ@κες να τα βάλουν με τον πολλοί κοσμάκη.
άποψη μου βέβαια και μακάρι να βεβαιωθώ.

BMW-Racing
02-09-08, 19:17
μαλακες δεν ειναι αλλα ειναι χρεωμενοι (ειμαστε) μεχρι το λαιμο και πρεπει να μαζεψει χρημα οπως οπως κ ευκολα μιας κ ο πιο ευκολος τροπος να ελεξεις ειναι τα τεκμηρια....

dim3
02-09-08, 19:27
Αν εχουν ατομα και χρονο εκει που κοιτανε τις φορολογικες δηλωσεις θα μπορουσαν να απομονωσουν οτι περιεργο και υποπτο και οχι να τα βαζουν με ολο τον κοσμο. εγω ειμαι μισθωτος αρα τι να κρυψω?
εβαλα ενα κεφαλαιο απο το προηγουμενο αμαξι και μετα γραμματια και πιεζομαι για να πληρωνω καθε μηνα και τωρα θα μου ζητησει τεκμηριο 85000? τι λεμε ρε παιδια?
δηλαδη πρεπει να εχω εισοδημα 1,5 φορα την αξια του αυτοκινητου και παραπανω? με ποια μετρα και σταθμα ?
Μηπως και φτιαξανε και δρομους ντε? που ναι ρε οι δρομοι που σπαμε τα αυτοκινητα μας?
ε ρε ξυλο που θελουνε!!

michaelp900
02-09-08, 19:29
Ελα ρε dim και εσυ!
Ελλαδα χωρις λακουβες ειναι Ελλαδα?ΔΝ ΕΙΝΑΙ!!
Κανονικα αγελλαδα επρεπε να τη λενε γιατι οτι μας λενε μας παρασυρουν σαν τις αγελαδες....

dim3
02-09-08, 19:41
:nod: :nod: :nod:

nchatzi
02-09-08, 19:57
Τα αμάξια με φυστίκια τα πήρατε, όχι με λεφτά?

Πως γίνεται κάποιος να έχει αμάξι 40000 καινούριο και να γκρινιάζει επειδή πρέπει να δηλώσει 20000?
Δουλευόμαστε???

Η εσείς τρώτε αέρα ή εμείς που πληρώνουμε φόρο πρέπει να λέμε ευχαριστώ που πληρώνουμε και για σας...

michaelp900
02-09-08, 20:05
Τα αμάξια με φυστίκια τα πήρατε, όχι με λεφτά?

Πως γίνεται κάποιος να έχει αμάξι 40000 καινούριο και να γκρινιάζει επειδή πρέπει να δηλώσει 20000?
Δουλευόμαστε???

Η εσείς τρώτε αέρα ή εμείς που πληρώνουμε φόρο πρέπει να λέμε ευχαριστώ που πληρώνουμε και για σας...

Aμα ζεις λιτα ολα μπορεις να τα κανεις....Μηπως ειδατε σας παρακαλω καταθεσεις ΕΛΛΗΝΕΣ VS ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ?
ΕΛΛΗΝΕΣ 8.000-15.000 ΜΕΤΑΝΑΣΤΑΤΕΣ 20.000-50.000
ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ WON
Γιατι?γιατι ζουνε με τα απολυτως απαραιτητα.Κανε το ιδιο κ εσυ για καποιο χρονικο διαστημα να δεις πως θα σ μεινουν λεφτα...

ermis1975
02-09-08, 20:06
Υπάρχουν και οι δόσεις.. άτοκες και μη! Που βοηθούν στο να πάρει κανείς ακριβό αμάξι επειδή το γουστάρει!! Έτσι αν στο παρελθόν είχες αμάξι...το δίνεις και βάζεις τα υπόλοιπα γραμμάτια.
Μέχρι τα 40 τα βολέβουν πολλοί και νόμιμα! Τα 90-100....+ είναι τα "περίεργα"!

rapid_fast
02-09-08, 20:10
[QUOTE=rigas;214224]Να ρωτησω εγω με 21 ιππους και μοντελο Μ3 1994 στην αδεια (δηλαδη μεχρι 15 χρονια)

Πως γινεται.

Δινω απο τα 3000 κ.ε το σπαω σε 2-3 ατομα, και αν ναι πρεπει να εχουμε συνολο 56,755 ?

Μπά.. οχι ακριβώς..Το σύνολο πρέπει να είναι μεν 56,755 αλλά όχι δια 3..
Αν εσύ βγάζεις 22,000 ο δευτερος 16,000 και ο τρίτος 19000, και το έχεις σπάσει στα 3
με ποσοστό 33%, ο δευτερος που έχει εισόδημα 16000 αντι 19000, θα πληρώσει φόρους..

rapid_fast
02-09-08, 20:12
ωραια αλλα και 57000 δεν ειναι λιγα να εχουν και οι 3, εκτος αν μπορεις και 4.

Χμ, ο νόμος λέει οτι μπορεί να αρνηθεί πολλαπλά άτομα .. (υποψία απάτης..)

zmy5710
02-09-08, 20:12
Aμα ζεις λιτα ολα μπορεις να τα κανεις....Μηπως ειδατε σας παρακαλω καταθεσεις ΕΛΛΗΝΕΣ VS ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ?
ΕΛΛΗΝΕΣ 8.000-15.000 ΜΕΤΑΝΑΣΤΑΤΕΣ 20.000-50.000
ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ WON
Γιατι?γιατι ζουνε με τα απολυτως απαραιτητα.Κανε το ιδιο κ εσυ για καποιο χρονικο διαστημα να δεις πως θα σ μεινουν λεφτα...
μηπως πουλανε και κατι αλλα πραγματα οι μεταναστες?γιατι μαλλον σε αυτους αναφερεσαι.

daglas
02-09-08, 20:17
περαστικααααα μας !!!

nchatzi
02-09-08, 20:19
Άλλα λέει η θεια μου,
άλλα ακούν τα αυτιά μου...

ΓΙΑΝΝΗΣ
02-09-08, 20:20
ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ.......

1)
Στις ειδησεις ειπαν οτι το τεκμηριο θα επανελθει με την μορφη της μειωσης της εργοστασιακης αξιας απο τα 50000 ευρω σε επιπεδα που θα πιανει ολα τα αμαξια απο 1800cc και πανω!!!!

2)
Ο Αλογοσκουφης στην βουλη σημερα ειπε οτι απο του χρονου( 2009 ) τα σηματα κυκλοφοριας θα παρουν και αλλη αυξηση και θα συνδιαζονται και με τις εκπομπες co2!!!!!!!

θα μας
:gaysex::gaysex:

Dimzan
02-09-08, 20:22
ξαλαφρωσα λιγο γιατι δε με πιανει αλλα συνεχιζω να τον θεωρω πολυ ΜΑ ΠΟΛΥ αυνάνα....

rapid_fast
02-09-08, 20:25
Τα δεδομένα είναι τα ακόλουθα.
1) Ο πίνακας με τις αξίες τεκμηρίων, +20% επάνω.
2) Το τεκμήριο είναι προσθετικο. 2 αυτοκίνητα= τεκμήριο ενός + τεκμήριο του δευτερου.
3) Θα ισχύσει για χρήση 2008, δήλωση 2009.
4) Φόρος= ποσό+80% προκαταβολή για επόμενο έτος.
5) Θα πάμε όλοι φυλακή.
Λήξις.

Stallion3.2
02-09-08, 20:44
αυτό είναι επίσημο? δηλαδή εγώ που έχω μία GT 3.2 (γνήσια) πρέπει να δηλώσω 85+20% χιλιάρικα και ας την πήρα 31? αν έβγαζα 100 χιλιάρικα το χρόνο αντί για service θα άλλαζα όλο το αμάξι και δεν θα είχα alfa Gt 3.2 αλλά bmw m3 csl,πλάκα μας κάνουν?

Stallion3.2
02-09-08, 20:46
χθες πάντως μιλούσα με ένα λογιστή και μου είπε πως αποκλείεται να τα κάνουν όπως πριν 4-5 χρόνια γιατί είχε βγεί αντισυνταγματικό

rigas
02-09-08, 20:51
αυτό είναι επίσημο? δηλαδή εγώ που έχω μία GT 3.2 (γνήσια) πρέπει να δηλώσω 85+20% χιλιάρικα και ας την πήρα 31? αν έβγαζα 100 χιλιάρικα το χρόνο αντί για service θα άλλαζα όλο το αμάξι και δεν θα είχα alfa Gt 3.2 αλλά bmw m3 csl,πλάκα μας κάνουν?

Αυτα λεω και εγω.

Αν εβγαζα με το Μ3 μου 75000 θα ειχα παρει Ferrari 355 (μιλαω σοβαρα με 150.000 περνεις)

Τι ειναι 150.000 στα 75.000/χρονο.

Αλλα εγω που το πηρα ουτε 18.000, σου λεει κυριε θα πληρωσεις και ας ειναι 14 χρονων Μ3 3.000κ.ε γνησιο.

Με 75.000/χρονο θα ειχα leasing και οχι μαλ@κιες του τυπου 40,000 cash $$$$

apostdimo
02-09-08, 21:54
Παιδιά τα τεκμήρια μας γυρίζουν χρόνια πίσω, πολλές δεκαετίες. Θα γυρίσουμε πάλι στην εποχή που για να αναίβεις μια ανηφόρα με το αμάξι, σου γινόταν το στομάχι κόμπος... Νισάφι πια, με αυτην την κυβέρνηση, έτσι θα μαζέψουν λεφτά; Λέγεται αυτο πολιτική; Εγώ να ήμουνα εκει καλύτερα θα τα κατάφερνα (αν και δεν νομίζω απο αυτους που μας κυβερνούν να έχει κάποιος iq μεγαλύτερο απο ραδικιού), τόσες μαμακίες μαζεμένες δεν έχω δει ποτε... Πιστεύω ο,τι γενικώς ο κόμπος φτάνει στο χτένι για όλου μας και δεν θα αργήσει η στιγμή που θα οργανωθούμε και θα κάνουμε τέτοιο ντου, που αυτοι οι ανάπηροι στο μυαλό, που βγάλαμε θα το σκεφτούν πολύ να περάσουν έξω απο τη βουλή... Έλεος ποια, αυτά μονο....

apostdimo
02-09-08, 22:08
ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ.......

1)
Στις ειδησεις ειπαν οτι το τεκμηριο θα επανελθει με την μορφη της μειωσης της εργοστασιακης αξιας απο τα 50000 ευρω σε επιπεδα που θα πιανει ολα τα αμαξια απο 1800cc και πανω!!!!

2)
Ο Αλογοσκουφης στην βουλη σημερα ειπε οτι απο του χρονου( 2009 ) τα σηματα κυκλοφοριας θα παρουν και αλλη αυξηση και θα συνδιαζονται και με τις εκπομπες co2!!!!!!!

θα μας
:gaysex::gaysex:


Ας μας απαντήσει, παρακαλώ, ο αλογοσκούφης, πόσοι απο τους υπόλοιπους 299 ανάπηρους στο μυαλό συνάδελφους του, συμπεριλαμβανομένου του ιδίου, πήραν στην πρόσφατη ανανέωση του στόλου των αυτοκινήτων, υβριδικά και οχι τα 5-λίτρα και 6-λιτρα υπερπολυτελη και υπερ-ρυπογόνα αυτοκίνητα που βγάζουν κυβικά co2 κάθε μέρα και μετα να μας βάλουν να πληρώνουμε τα τέλη κυκλοφορίας με βάζει το co2, που με 800-900 ευρώ το μήνα που βγάζουμε, οδηγούμε 7-ετίας, 10-ετίας μεταχειρισμένα αυτοκίνητα απο γερμανία.
Απ΄οτι είχα διαβάσει σ'ενα σχετικό αρθρο, πρόσφατα, γυρω στους 14 απο 300 βουλευτές επέλεξαν υβριδικά οχήματα. Οι υπόλοιποι επέλεξαν τα συμβατικά οχήματα. Ούτε την αιδώ να δώσουν το καλό πράδειγμα δεν έχουν... Ντροπή...... Πάντα οι πολίτες φταίνε και πληρώνουν; Αυτοί ποτέ;

wiserman29
02-09-08, 22:34
Φίλοι μου,
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να συζητάμε με εικασίες. Πρέπει να δούμε πρώτα τι θα ψηφιστεί τον Οκτώβρη και μετά να δούμε πως θα αντιδράσουμε. Εγώ ήθελα να κάνω ανταλλαγή το 316 με ένα 330 και τώρα το ξανασκέφτομαι και βλέπω να το αναβάλλω μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Πιστεύω όμως ότι δεν θα ισχύσει όπως στο παρελθόν, αλλά θα γίνει μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση της πραγματικότητας. Από τη άλλη, ως μισθωτός που δεν φοροδιαφεύγω εγκρίνω τον έλεγχο από την εφορία όσων δηλώνουν ψίχουλα και κυκλοφορούν με ακριβά αυτοκίνητα, κάνουν «διάφορες» αγορές και έχουν 2-3 σπίτια.......
Αυτό που με εκνεύρισε είναι η υποκριτική πρόθεση να συνδέσουν τα τέλη με τους ρύπους. Εγώ μπορεί να έχω ένα «ρυπογόνο» αυτοκίνητο και να το κινώ 5 φορές το χρόνο και ο γείτονας ένα αυτοκίνητο με μικρότερες εκπομπές ρύπων που όμως το κινεί καθημερινά—ποίος από τους 2 μας ρυπαίνει περισσότερο το περιβάλλον??????
Και για να φτιαχτεί ένα καινούργιο αυτοκίνητο δεν υπάρχει επιπλέον περιβαλλοντική επιβάρυνση???? Πρόκειται λοιπόν για μια υποκριτική στάση που εξυπηρετεί την κυβέρνηση για επιπλέον έσοδα και τις εταιρείες για να τονώσουν τις πωλήσεις(=έσοδα για την κυβέρνηση με άλλη οδό). Το περιβάλλον θα ωφεληθεί μόνο εάν αντικατασταθούν όλα τα ρυπογόνα αυτοκίνητα και τα παλιά ανακυκλωθούν και βεβαίως εάν σταματήσει η καταναλωτική μας μανία. Εάν όμως πρέπει να αλλάζουμε αυτοκίνητα, ηλεκτρικές συσκευές , κτλ κάθε λίγο με διάφορα προσχήματα δεν υπάρχει σωτηρία....
Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν ξέφυγα λιγάκι στο τέλος, αλλά τα έχω πάρει στο κρανίο.....

BMW523i
02-09-08, 22:42
Την ανικανότητα τους θα την πληρώσουμε εμείς απλά και όμορφα! Επειδή δεν θέλουν να κάνουν σοβαρούς ελέγχους εκεί που πρέπει κάνουν το πιο απλό, φόρους αυξήσεις κτλ.!

dim3
03-09-08, 14:27
Τα αμάξια με φυστίκια τα πήρατε, όχι με λεφτά?

Πως γίνεται κάποιος να έχει αμάξι 40000 καινούριο και να γκρινιάζει επειδή πρέπει να δηλώσει 20000?
Δουλευόμαστε???

Η εσείς τρώτε αέρα ή εμείς που πληρώνουμε φόρο πρέπει να λέμε ευχαριστώ που πληρώνουμε και για σας...

Με λεφτα τα πηραμε αλλα αν δεις και πιο πανω στον παλιο πινακα τεκμηριων αν κρατησουν τον ιδιο ενα αυτοκινητο 3.200 κυβικα εχει 23 φορολογησιμους και αν ειναι νεο ως 5ετια πρεπει να δηλωνουμε 85000 ευρω!!!! νομιζω οτι και αυτη η κλιμακα ειναι ανιση!! τι λες εσυ?
Και πως γινεται να τα καταργεις και να πηγαινουμε μπροστα και μετα να το παιζεις.......μουλοχτος........και να λες παιδια συγνωμμη να σας ......ακουμπησω λιγο αθελα μου......
:icon02:

Tsakirakos
03-09-08, 14:29
Με λεφτα τα πηραμε αλλα αν δεις και πιο πανω στον παλιο πινακα τεκμηριων αν κρατησουν τον ιδιο ενα αυτοκινητο 3.200 κυβικα εχει 23 φορολογησιμους και αν ειναι νεο ως 5ετια πρεπει να δηλωνουμε 85000 ευρω!!!! νομιζω οτι και αυτη η κλιμακα ειναι ανιση!! τι λες εσυ?
Και πως γινεται να τα καταργεις και να πηγαινουμε μπροστα και μετα να το παιζεις.......μουλοχτος........και να λες παιδια συγνωμμη να σας ......ακουμπησω λιγο αθελα μου......
:icon02:

δηάδη με το εισοδημα μιας χρονιας το παιρνεις εσυ το αμαξι? εγω παντως με οικονομια ετων....

Tsakirakos
03-09-08, 14:34
το προηγουμενο ποστ μου ηταν για τον nchatzi! sorry!

Panagiotis Diamantopoulos
03-09-08, 14:36
Παιδιά καταλάβετέ το. Ο Έλληνας είναι βιτσιόζος. Του αρέσει η βρεγμένη σανίδα. Όσο περισσότερο τον τσούζει, τόσο πιο ευτυχισμένος γίνεται. Και σας ρωτάω ευθέως.

Σε πια χώρα του κόσμου, όπου επί μιας κυβερνήσεως θα καιγόταν σχεδόν η μισή της έκταση, θα συγκλονιζόταν από τεράστια σκάνδαλα (δε χρειάζετε να επεκταθώ) και 4 στους 10 πολίτες της (σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα) θα βρίσκονταν κάτω απ' το όριο της φτώχειας, σας ρωτώ λοιπόν σε ποια χώρα υπό αυτές τις συνθήκες οι πολίτες της, θα ξαναέβγαζαν την ίδια κυβέρνηση?

Πάρτε το χαμπάρι. Αυτοί από μέσα τους θα λένε: '' Εδώ τους κάναμε τόσα και τόσα, σε αυτό θα κολώσουμε? ''

REDNECK
03-09-08, 16:05
Το εγραψα και στο τοπικ με τα "τελη κυκλοφοριας" , αλλα τα εχω παρει τοσο στο κρανιο που θα το γραψω σε οποιο φορουμ ειμαι γραμμενος .
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ...


Δεν το χωραει ο νους μου ρε γαμωτη ... τι οπισθοδρομιση ειναι αυτη ???
Με φιλο μαντρα που μιλαγα μου ελεγε "κατσε να δεις ποσες αυτοκτονιες εχεις να ακουσεις απο το νεο ετος απο ανθρωπους του κυκλου μου ........"

Ελεος ρε καριολια !!!

ΤΟ ΛΕΩ ΔΗΜΟΣΙΑ , ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ , ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΝ Π***Ο ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ ... ΔΥΚΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΕΛΟΣ.... ΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ Η' ΑΚΥΡΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ. ΤΟ ΜΑΙΟ ΕΙΠΕ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ , Ε ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ... ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ , ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ...:icon42:

REDNECK
03-09-08, 16:25
Επισης κατι που προσεξα πριν απο λιγο...
Επειδη οπως εχω ξαναπει ειμαι αρρωστος με τα αυτοκινητα και κυριως τα BMW παρακολουθω την αγορα τους απο κοντα...
ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ CAR.GR ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ 9 M3 E46 ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ..........
Δηλαδη μεσα σε λιγοτερο απο 48 ωρες εχουν βαλει αγγελεια σε ενα οχι και τοσο διαδεμενο (οχι ακομα τουλαχιστον) ιντερνετικο site 9 ιδιοκτητες Μ3 Ε46 ..............


Ε, ρε ξυλο που χρειαζονται αυτοι που κυβερνουν .... ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ , ΑΛΗΤΕΣ ....

dim3
03-09-08, 18:14
το προηγουμενο ποστ μου ηταν για τον nchatzi! sorry!

:dblthumb2

dim3
03-09-08, 18:17
Aλογο.....τετοιε δεν πουλαμε την αγαπη μας , το hobby μας , το μερακι μας

εσυ τα εχεις πουλησει ηδη αλλα δεν θα παρεις τα δικα μας !
παλι στο δρομο θα μας δεις και lipton τσαι θα κεραστεις

Panagiotis Diamantopoulos
03-09-08, 18:17
Μπορεί να ακουστώ γραφικός αλλα ένα έχω να πω: Αν δε σηκωθεί η νεολαία (η επονομαζόμενη γενιά των 700 ευρώ - και εγώ σε αυτήν ανοίκω άλλωστε, 22 χρονών είμαι) από τις καρέκλες των καφετεριών, να βγει στους δρόμους να τα σπάσει, να κάνει την ανατροπή τίποτα δεν θα αλλάξει. Αυτοί ήδη έχουν αλλάξει τον εκλογικό νόμο... Δεν θα βγάλουν αυτοδυναμία και με βάση το Σύνταγμα προκυρήσονται εκλογές πάλι σε 1 μήνα. Τότε θα βγουν...

Δουλεύαμε τόσα χρόνια 2 δουλειές για να πάρουμε ένα αμάξι της προκοπής και αυτή μας γράφουν στα αρχ...α τους.

Αυτή είναι η αλήθεια. Και να ξέρετε κάτι ακόμα. Όταν λέει ο Καραμανλής οτι δεν τον νοιάζει το πολιτικό κόστος, το εννοεί. Δεν τον νοιάζει να μείνει πολλά χρόνια πάνω (άλλωστε είναι πάρα πολύ πλούσιος). Τον νοιάζει η υστεροφημία...

ermis1975
03-09-08, 18:18
Παιδιά ας περιμένουμε.. και ας χαλαρώσουμε! Αν τα πράγματα γίνουν όπως παλιά θα υπάρξει μεγάλη κρίση! Οι μάντρες θα αγοράζουν τα αμάξια μεγάλου κυβισμού ΤΣΑΜΠΑ. Δε συγκρίνεται το αμάξι των 30-35000 μεγάλου κυβισμού, με αυτό των 100.000! Πιστεύω θα εφαρμοσθεί μια "δίκαιη" κλίμακα με βάση αντικειμενικών κριτηρίων που να βασίζεται στις εργοστασιακές ή και πραγματικές τιμές!

dim3
03-09-08, 18:22
Αντε να δουμε ??!! αραγε τι αμαξι να εχει ο αλογο.... μαλλον αυτο με το σημα της Ολυμπιαδας η κανενα βαρυ μα πολυ βαρυ mercedes δηλαδη μας εχει αχτι ε?? !! Παει να χτυπησει κατευθειαν τα 3200 της Μ.
ρε ατιμουλη πινεις συνεχεια τσαι και τα πηρες κρανιο?

Panagiotis Diamantopoulos
03-09-08, 18:24
Μα ρε συ μάστορα, αυτό θέλουν. Να βγουν από την αγορά τα μεγάλου κυβισμού. Υπάρχει οδηγία από την Ε.Ε να υπάρξει σταδιακή χρήση των υβριδικών. Στην Αγγλία, απαγορεύεται η κυκλοφορία αυτοκινήτων άνω των 10 χρόνων

dim3
03-09-08, 18:38
Δεν πουλαμε .τελος.

rigas
03-09-08, 18:47
Μιλησα με λογιστη.

Δεν παιζει θεμα να μας τα παρει ετσει απλα.

Δηλαδη αν καποιος εχει ενα νομιμο 3.23 και εχει μια δηλωση με 12.000 ατομικη η 10.000 δεν μπορει να του τα παρει π.χ 2000 φορο.

Αυτος πως θα ζησει.

Λεγεται οτι ειναι πολιτικο παιχνιδι να δει αντιδρασεις.

Εχετε την εντυπωση οτι αμα το κανει δεν θα γινουν πορειες και διαμαρτυριες...?

Εχει αλλο Ασσο στο μανικι.

Θα μας ξεσκησει με τα οικολογικα τελη και θα βγαλει κανα προστιμο του τυπου εχεις Μ5 Ε34 3,600 του 1993 θα πληρωνεις 750 τελη και ενα προστιμο π.χ 700 για να το κυκλοφορεις διοτι ρυπαινεις.

Ποσο θα το κανεις 1-2-3 χρονια αμα εχεις δοσει 2-3 χιλιαρικα λες δεν το πουλαω...?

Οι εταιριες αυτοκινητων ενοειται οτι θελουν να πουλανε, εχουν και αυτες γνωμη και συμφεροντα.

randombk
03-09-08, 18:48
Παιδια στοχος τους ειναι να μπουν τα τεκμηρια οσο το δυνατον νωριτερα!
τα 2000cc θα μας φαινοντε οχι ονειρο αλλα το 8ο θαυμα!
απο τα μεσα του 09 θα περασουν και τον νομο των ρηπων οπου τα 1800 θα μας φαινοντε το 9ο θαυμα!

ο σκοπος τους ειναι ολοι να μην εχουν πανω απο 1600cc!τα 1600 θα τα εχουν οι προνομιουχοι! Εποχες 1950 1960 θα ξαναζησει η ελλαδα!

Τελος μην ακουσω για φοροδιαφηγη γιατι υπαρχουν χιλιοι τροποι να πιασει αυτους που φοροδιαφευγουν και οχι τα αυτοκινητα!

Μην κολατε στο πρωτοσελιδο απο ενα βιβλιο αλλα να πιανετε το νοημα του!
Μην κολατε στα τεκμηρια , ο σκοπος τους ειναι να ειμαστε πολυυυυυυ χαμηλα σε ολα!

Το αλλο το ακουσατε? τελος το αφορολογητο των 10500 σε ΟΛΟΥΣ! μονο οσοι περνουν 700ευρω θα απαλασοντε!
Να ξερετε οτι με αυτο το ΤΡΙΚ ξαφνικα καθε χρονο πρεπει ολοι να δινουμε τουλαχιστον 1500ευρω συν , σε οτι πληρωναμε στην εφορια και απο μεσα πληροφοριες λενε οτι ερχοντε και αλλα μετρα.
δηλαδη εκει που κραταγαν 1 με 2 μισθους καθε χρονο για φορο θα παμε στους 4!
Δηλαδη σχεδον το μισο χρονο θα δουλευουμε για τα τρωνε τα ζωα στην βουλη?

Ετσι κιαλλιως η BMW πολεμικη εταιρια ειναι! θα το παρω το Ζ! θα του βαλω ενα MG42! και θα βαλω και γερμανικο κρανος και θα τους γαζωσω!

Ηθελα να ηξερα φανανε τα λεφτα απο τα ταμεια !
φαγανε τα ομολογα !
Φαγανε απο την ολυμπιαδα !
φαγανε απο τον ΟΤΕ!
Φαγαν απο τα κτηματολογια !
θα φανε και απο τα αμαξια μας!

Ρε παιδια τα εχω παρει ασχημα...μηπως εγω τα βλεπω τοσο τραγικα η? ετσι ειναι? little help please...

rigas
03-09-08, 18:50
Μα ρε συ μάστορα, αυτό θέλουν. Να βγουν από την αγορά τα μεγάλου κυβισμού. Υπάρχει οδηγία από την Ε.Ε να υπάρξει σταδιακή χρήση των υβριδικών. Στην Αγγλία, απαγορεύεται η κυκλοφορία αυτοκινήτων άνω των 10 χρόνων

Εδω εισαι λαθος στην Αγγλια εχει τα ποιο πολλα Μ3 Ε36 (εκει δεν εχει μετατροπες) και μαλιστα και ειναι το μονο μερος που εχει και τα GT.

Και GT εβγαλε πολυ πριν το 1995 που βγηκε το EVO.

Tι λες οι Αγγλοι θα το δωσουν....?

Panagiotis Diamantopoulos
03-09-08, 18:50
Δηλαδή μου λες οτι θα γίνουν συλλαλητήρια για τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού? Sorry, αλλά μάλλον άλλο είχες στο νου σου να πεις. Ήθελες να πεις απλά οτι δεν θα μας υπολογίσουν...

BILL007
03-09-08, 18:52
-Εποχες 1950 1960 θα ξαναζησει η ελλαδα!

-Μην κολατε στα τεκμηρια , ο σκοπος τους ειναι να ειμαστε πολυυυυυυ χαμηλα σε ολα!

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε μου και ειδικά με τα δυο παραπάνω που ανέφερες...:+1:000000

rigas
03-09-08, 18:53
Παιδια στοχος τους ειναι να μπουν τα τεκμηρια οσο το δυνατον νωριτερα!
τα 2000cc θα μας φαινοντε οχι ονειρο αλλα το 8ο θαυμα!
απο τα μεσα του 09 θα περασουν και τον νομο των ρηπων οπου τα 1800 θα μας φαινοντε το 9ο θαυμα!

ο σκοπος τους ειναι ολοι να μην εχουν πανω απο 1600cc!τα 1600 θα τα εχουν οι προνομιουχοι! Εποχες 1950 1960 θα ξαναζησει η ελλαδα!

Τελος μην ακουσω για φοροδιαφηγη γιατι υπαρχουν χιλιοι τροποι να πιασει αυτους που φοροδιαφευγουν και οχι τα αυτοκινητα!

Μην κολατε στο πρωτοσελιδο απο ενα βιβλιο αλλα να πιανετε το νοημα του!
Μην κολατε στα τεκμηρια , ο σκοπος τους ειναι να ειμαστε πολυυυυυυ χαμηλα σε ολα!

Ρε συ γιατι δεν μπορουμε να εχουμε 2000 κ.ε, θα μου πεις οτι θελει φορολογικη, ενταξει.

Τι νομιζεις οτι θα κανουν οι εταιριες θα μηνουν με + χερια.......

Οι εταιριες κανουν κουμαντο...

rigas
03-09-08, 18:57
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε μου και ειδικά με τα δυο παραπάνω που ανέφερες...:+1:000000

Ξερεις υπαρχει και το Συνταγμα που εχει καποιους νομους.

Δεν μπορει να μας λεει παρτε οτι θελετε κατω απο 50.000, και μετα να λεει απο σημερα σας γ@μαω.....

Αλλα ο Ελληνας δεν κανει τιποτα.

Ο Μανος ειπε ειμαστε 4000 μελη.

Απο 10 ευρω να βαλουμε ειναι 40.000

Ξερεις ποσα club υπαρχουν στην Ελλαδα οπως Audi και Merc....

Αν πας στο Ευρωπαικο Δικαστηριο με 300.000 ευρω και να εχεις δικηγορους ολα γινονται.

Αλλιως αν το θετεις ετσει οτι δεν τρεχει καστανο, αυριο αν πει 2/λιτρο κατσε και βαλε....

rigas
03-09-08, 18:59
Και 2ον μιλαμε για τα αμαξια εδω και ολα τα club με αμαξια στην Ελλαδα αυτο λενε εδω και 5 μερες,

Ξερεις τι θα γινει αμα ανοιξει τραπεζικους λογαριασμους και πιστωτικες το χαος.

Μεσος ορος σε καθε σπιτι ειναι 3 τραπεζικοι και μπορει και 5 καρτες χαλαρα.....

ermis1975
03-09-08, 19:04
Παιδιά το κράτος βγάζει απο τις πωλήσεις αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού (ειδικό φόρο) που σε 1 αμάξι μεγάλου κυβισμού είναι 6000 + τα τέλη. Αν το κάνουν αυτό και πουλήσουμε τα αμάξια μας και πάρουμε 1600, τότε δε θα βγεί κερδισμένο το κράτος! Οι πωλήσεις θα πέσουν ή θα μηδενιστούν και μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα θα έχουν μόνο οι μεγαλοεπειχειρήματίες που ξέρουν πως να "κρύβουν" απο την εφορία.
Πορείες κλπ θα γίνουν με μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα έξω απο τη Βουλή... (αν υλοποιηθεί ενα τέτοιο άδικο μέτρο!). Μέχρι τότε όμως κανείς δε ξέρει τί σχεδιάζουν.
Ισως, ξαναλέω, πιο δίκαια τεκμήρια ΙΧ.

yiannis2002
03-09-08, 19:08
Kυκλοφορεί έντονα μια φήμη, πως είναι μουφα το σκηνικό, κάτι σαν τυράκι στην φάκα. Δηλαδή "επαναφέρουμε τα τεκμήρια", πέφτει το κλάμα της αρκούδας, γιατί ¨η κατασταση ειναι χαλια και δεν μπορουμε να κάνουμε κάτι άλλο" και μετα στο δευτερο επεισόδιο θα γίνει το "είδατε βρε κουτα, εμείς για εσας δουλεύουμε τελικά το αποφύγαμε..."
με βάση την εναρμόνιση με την ευρωπαική ενωση, σε περίπτωση που γίνει επαναφορά των τεκμηρίων, με μια προσφυγή στο ευρωπαικό δικαστήριο θα τρέχουν να τ ακυρώσουν. Αυτα τα ξέρουν και δεν είναι ηλίθιοι. Οπότε ετοιμαστείτε για το χαράτσι βάσει ρύπων, που ειναι πιο ρεαλιστικό σενάριο.

BILL007
03-09-08, 19:13
Αν πας στο Ευρωπαικο Δικαστηριο με 300.000 ευρω και να εχεις δικηγορους ολα γινονται.

Αλλιως αν το θετεις ετσει οτι δεν τρεχει καστανο, αυριο αν πει 2/λιτρο κατσε και βαλε....


Φίλε μου και για τα τελωνεία έχουμε καταδικαστεί απο το Ευρωπαικο Δικαστηριο και για πολλά άλλα,αλλά αμα τα κέρδη είναι τεράστια ποιός τα λογαριάζει?αυτοί με ένα τέτοιο μέτρο θα βγάλουν τόσα που δεν θα τους νοιάξει καμία απόφαση δικαστηρίου...

Οσο για τη βενζίνη και 3 ευρώ να στη πάει να είσαι σίγουρος ότι θα βάλεις, ότι και να λες,στο τέλος,μιας και οι περισσότεροι το έχουν ανάγκη το αυτοκίνητο ως καθημερινό μεταφορικό μέσο...

Οσο για το αν δεν τρέχει κάστανο,ίσα ίσα...ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...Αυτό το μέτρο,όχι μόνο απο τους υπόλοιπους,αλλα και απο εμένα προσωπικά μου στερεί το όνειρο,για μια 5ετία με 10ετία, να βάλω ένα μεγαλύτερο μοτέρ που ήθελα...Λες να είμαι ικανοποιημένος? :thumbsdow

ΤΕΛΟΣ...ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΑ,ή ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ,ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ...ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΚΟΠΗ...

Dimzan
03-09-08, 19:20
σημερα μιλησα με ενα λογιστη και καταφερα να καταλαβω κατι..

Αυτα π βλεπουμε στον πινακα ειναι τα παλια τεκμηρια και δεν ξερουμε αν θα ισχυσει ο ιδιο πινακας.

Προφανως αν σου λεει τεκμηριο 30000 και εχεις δηλωσει 22000 δε θα πληρωσεις 8000 ευρω!! μην τρελαθουμε! Αλλα θα πληρωσεις στην εφορια φορο που αντιστοιχει σε 30000 ευρω εισοδημα και οχι σε 22000 που εσυ δηλωνεις. Κατι τετοιο δηλαδη πανε να κανουν εγω αυτο καταλαβα και εχει μια λογικη.

Βεβαια εγω δουλευα ενα χρονο να παρω αμαξι εχω μονο τοτε εσοδα και τωρα που τα βγαλα στην ακρη θα με αναγκαζει να πληρωνω και φορο για το αμαξι γτι δεν εχω εισοδημα ενω εχω αμαξι.... ημαρτον...

Dimzan
03-09-08, 19:23
off topic:

για τα τελωνεια πληρωναμε προστιμα αλλα πλεον βρεθηκε νεο παραθυρακι και ειμαστε παλι νομιμοι. Και εχει ξαναειπωθει σκεψου το Μ3 σου που πιανει 40000 ξαφνικα να πεσει στα 24000 που πωλειται γερμανια.. Πρεπει να εξισωθουμε σταδιακα (μη θεωρηθει οτι συμφωνω με το μετρο π ισχυει αλλα ετσι ειναι, ολοι θελουμε να αγοραζουμε φτηνα αλλα και να πουλαμε ακριβα)

zmy5710
03-09-08, 19:27
Kυκλοφορεί έντονα μια φήμη, πως είναι μουφα το σκηνικό, κάτι σαν τυράκι στην φάκα. Δηλαδή "επαναφέρουμε τα τεκμήρια", πέφτει το κλάμα της αρκούδας, γιατί ¨η κατασταση ειναι χαλια και δεν μπορουμε να κάνουμε κάτι άλλο" και μετα στο δευτερο επεισόδιο θα γίνει το "είδατε βρε κουτα, εμείς για εσας δουλεύουμε τελικά το αποφύγαμε..."
με βάση την εναρμόνιση με την ευρωπαική ενωση, σε περίπτωση που γίνει επαναφορά των τεκμηρίων, με μια προσφυγή στο ευρωπαικό δικαστήριο θα τρέχουν να τ ακυρώσουν. Αυτα τα ξέρουν και δεν είναι ηλίθιοι. Οπότε ετοιμαστείτε για το χαράτσι βάσει ρύπων, που ειναι πιο ρεαλιστικό σενάριο.και εγω αυτο σκεφτομαι,θα θελησουν να πουμε και ευχαριστω οτι και καλα δεν θα το κανουν γιατι δηθεν η οικονομια θα πηγενη καλα με τα μετρα αυξησεων που εχουν παρθη τωρα.αυτο το μετρο με τα τεκμηρια ειναι αυτοκτονια για αυτους για τα επομενα 100 χρονια και βαλε.εν ολιγης ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΠΗΧΗ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΣΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΕΥΕΡΓΕΤΕς ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Dimzan
03-09-08, 19:33
και εγω αυτο σκεφτομαι,θα θελησουν να πουμε και ευχαριστω οτι και καλα δεν θα το κανουν γιατι δηθεν η οικονομια θα πηγενη καλα με τα μετρα αυξησεων που εχουν παρθη τωρα.αυτο το μετρο με τα τεκμηρια ειναι αυτοκτονια για αυτους για τα επομενα 100 χρονια και βαλε.εν ολιγης ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΠΗΧΗ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΣΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΕΥΕΡΓΕΤΕς ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

εχει μια καλη λογικη... ε τους τσατσους τι κανουν για να κερδισουν ψηφους...

αλλωστε η πολιτικη ειναι παιχνιδι εντυπωσεων και μια καλοστημενη ομαδα μαρκετινκ χειρειζεται την κατασταση. Στην περιπτωση της ΝΔ τα καταφερνει αριστα (δυστυχως ευτυχως δε σχολιαζω)

rigas
03-09-08, 19:43
Φιλε αμα παει η βενζινα 2 ευρω και οχι 3 που λες να ξερεις οτι δεν ξανακαβαλαω.

Ειδη εχω μηχανη και αμαξι δεν το βγαζω, πρεπει να εχει βροχη,

Ειμαι σε μια κλιμακα που το εχω μονο για την εξηπηρετηση μου, και οχι για πηγαινω ερχομαι.

Αλλα και 2 να παει θα παρω ποδηλατο, η 100αρι παπακι που με 4 ευρω βγαζει 250χλ,

Και αυτα να το τρεχεις στα 60-80.

Οπωτε σεναριο να βαλω δεν παιζει, απο εμενα προσωπικα.

Αυτο με την φορολογια ειναι το εξης.

Δηλωνο 13.000 εχω 3000 κυβικα, ποσο ειναι το τεκμηριο σε αυτα....ειναι 70.000π.χ

Ωραια 75,000-13,000=62,000 για αυτα θα πληρωσεις φορο...που ειναι καπου στα 5000ευρω.

Αυτο θα κανει οχι να πληρωσεις τα 62.000 της διαφορας.

Στα τελη με τους ρυπους θα παιχτει το παιχνιδι.

Να ξερετε οτι ο Ελληνας εβγαλε την πατεντα, ακομα και εγω με τα 3000 εχω ειδη την λυση.

Dimzan
03-09-08, 20:16
.....

Να ξερετε οτι ο Ελληνας εβγαλε την πατεντα, ακομα και εγω με τα 3000 εχω ειδη την λυση.


την ιδια π εχουμε ολοι... βαζουμε 500 κυβικα στη θεια 200 στη μαμα 350 στην αδερφη

και ετσι μια Μ3 φορολογειται οσο ενα χιλιαρακι :D

Kostas Christ
03-09-08, 20:26
Το θεμα ειναι οτι μαλον θα φορολογηθουμε με βαση το εργοστασιακη αξια μειον καποια μειωση αξια λογω παλαιοτητας και ισως σε συνδιασμο με τους ρυπους.

Αναρωτιεμαι να δω τι θα πουνε για μας με τα αυτοκινητα 20ετιας+

Αληθεια ποτε ενα αυτοκινητο θεωρειται ιστορικο?

rigas
03-09-08, 20:32
την ιδια π εχουμε ολοι... βαζουμε 500 κυβικα στη θεια 200 στη μαμα 350 στην αδερφη

και ετσι μια Μ3 φορολογειται οσο ενα χιλιαρακι :D

Οχι αλλο θα κανω, υποκυβισμο.....

Και το μοτερ στο πλαι μεχρι να δω τι παιζει.

yiannis2002
03-09-08, 20:47
Aν γινει θα γίνει για την δηλωση που θα υποβληθει το 2009, αρα για τη χρηση 2008, οπότε και υποκυβισμο να κάνεις, κάνεις μια τρύπα στο νερό,καλύτερα κρατα τα λεφτα για το μικρότερο μοτερ και τα περαστικά, για να τα δώσεις στην εφορία.

Speedy
03-09-08, 20:50
εκτος αν γινουν εκλογες αμεσα κια αλαξουν τα πραγματα....λεω εγω τωρα.

BILL007
03-09-08, 20:57
εκτος αν γινουν εκλογες αμεσα κια αλαξουν τα πραγματα....λεω εγω τωρα.

MAKAΡΙ!!!!!!!!!!!!:party:

papajim
03-09-08, 20:59
Αυτο με την φορολογια ειναι το εξης.

Δηλωνο 13.000 εχω 3000 κυβικα, ποσο ειναι το τεκμηριο σε αυτα....ειναι 70.000π.χ

Ωραια 75,000-13,000=62,000 για αυτα θα πληρωσεις φορο...που ειναι καπου στα 5000ευρω.

Αυτο θα κανει οχι να πληρωσεις τα 62.000 της διαφορας.



Μικρή διόρθωση...
Δηλώνεις 13.000 (όπου θα πλήρωνες περίπου 600-800 ευρώ φόρο) αλλά έχεις 3λιτρο με τεκμήριο π.χ.70.000...
θα φορολογηθείς για 70.000 εισόδημα (ιδέα δεν εχω πόσο είναι ο φόρος...γύρω στα 5000 όπως λες ή και πολύ παραπάνω)

Το οξύμωρο και άδικο της υπόθεσης είναι η ΗΛΙΘΙΑ ιδέα πως χρειάζεσαι 70.000 για να συντηρήσεις ένα 3λιτρο..ενώ η διαφορά στα έξοδα από ένα 1.8 ή 2.0 είναι πολύ μικρή.




Αλλά όπως είπαν και παραπάνω, με την παιδεία και την υγεία να πηγαίνουν κατά διαόλου και την ανεργία να είναι μάστιγα, τα τεκμήρια είναι το λιγότερο. Απλά σε αυτά επικεντρώνεται η συζήτηση όταν βρίσκεσαι σε φόρουμ αυτοκινήτου.


Και μια τελευταία παρατήρηση...Τα περισσότερα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού έχουν αγοραστεί με εταιρικά leasing, τα οποία (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ από το εισόδημα,κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει για τους ιδιώτες.Μιλάμε για την απίστευτα άδικη διευκόλυνση προς μια μερίδα φορολογουμένων (εταιρείες) οι οποίοι είναι οι έχοντες και οι οποίοι κατακόρον αποκρύπτουν τα πραγματικά εισοδήματά τους. Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου

sv2
03-09-08, 21:15
Και μια τελευταία παρατήρηση...Τα περισσότερα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού έχουν αγοραστεί με εταιρικά leasing, τα οποία (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ από το εισόδημα,κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει για τους ιδιώτες.Μιλάμε για την απίστευτα άδικη διευκόλυνση προς μια μερίδα φορολογουμένων (εταιρείες) οι οποίοι είναι οι έχοντες και οι οποίοι κατακόρον αποκρύπτουν τα πραγματικά εισοδήματά τους. Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου

Δεν τα λες σωστά.Το μίσθωμα περνάει στα έξοδα της εταιρείας.Το τεκμήριο υφίσταται κανονικά και δηλώνεται στην δήλωση του προέδρου ,του διευθύνοντα συμβούλου κτλ.
Επομένως αυτοί πρέπει να δηλώνουν το ανάλογο ποσό που για τα μεγάλου κυβισμού και άνω των 50.000 ευρώ (εργοστασιακής αξίας) είναι 112.900 ευρώ.

papajim
03-09-08, 21:49
Δεν τα λες σωστά.Το μίσθωμα περνάει στα έξοδα της εταιρείας.Το τεκμήριο υφίσταται κανονικά και δηλώνεται στην δήλωση του προέδρου ,του διευθύνοντα συμβούλου κτλ.
Επομένως αυτοί πρέπει να δηλώνουν το ανάλογο ποσό που για τα μεγάλου κυβισμού και άνω των 50.000 ευρώ (εργοστασιακής αξίας) είναι 112.900 ευρώ.

Δεν εκφράστηκα σωστά και ζητώ συγνώμη..δεν αναφερόμουν στα τεκμήρια,αλλά στο οτι εκπίπτει ως έξοδα από το εισόδημα... γι αυτό και οι περισσότεροι τα αγοράζουν για προσωπική χρήση και όχι για τις ανάγκες τις εταιρείας..σε αυτό αναφερόμουν ως διευκόλυνση.

Για να μην συνεχίσω με το off-topic σίγουρα τα τεκμήρια θα είναι τεράστιο πλήγμα και για την συγκεκριμένη κατηγορία, η οποία -όπως ανέφερα παραπάνω- κατέχει την πλειοψηφία των οχημάτων μεγάλου κυβισμού.

Γενικό συμπέρασμα.. Οι 300 (όχι του Λεωνίδα) θέλουν πολύ :chair:

ΦΑΝΗΣ
03-09-08, 22:04
Σήμερα είδα και άκουσα πολλά,το όλο θέμα της κυβέρνησης είναι.. ναι μέν να βάλει το τεκμήριο,σαν ένα πρώτο είδος είσπραξης,αλλά με κάποιους όρους,αυτή όμως είναι μια έκδοχη,η άλλη είναι... που μάλλον αυτό θα περάσει,την φορολόγηση των ρύπων,για να είναι και νόμιμη πρός την ευρωπαική ένωση,το οποίο φαίνεται τελικά να εφαρμόζεται στις αρχές του νέου έτους,εάν δεν προκύψουν τίποτε εκλογές,δεν είναι ότι της καπνίσει,να κάνει αυτό που θέλει,υπάρχει και ένα μέτρο το οποίο ελέγχεται,εξάλλου μην ξεχνάμε και τον πληθωρισμό,μην μάς πιάνει όλους πανικός,σίγουρα όμως θέλουν να χτυπήσουν τα υψηλά εισοδήματα,που φυσιολογικά γι αυτούς,τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού συκαταλέγονται σε αυτήν την κατηγορία,πάντος από ότι έχει διαπιστωθεί,ανέβηκαν οι πωλήσεις τους τελευταίους 2 μήνες σε αυτοκίνητα άνω των 2000 κυβικών,και επειδή είδη βρίσκομαι σε ερευνα αγοράς,εχώ δει ότι οι έμποροι μου ρίχνουν τις τιμές,αρκετά χαμηλά για να μου το πουλήσουν,αυτό βέβαια άρχισε να με βάζει σε σκέψεις για το μέλλον,γιατί έτσι πώς πάει σε λίγο καιρό τα 1600αρια θα είναι περιζήτητα,τεσπα ΥΠΟΜΟΝΗ το μέλλον θα δείξει............

stelmaniac
04-09-08, 01:15
Αποψε ακουσα οτι θα μπουν σε τεκμηριο αυτοκινητα πολυτελειας-Τζιπ και ΚΑΜΠΡΙΟ....

Απο τη μυγα ξιγκι...

manosm3
04-09-08, 01:19
MAKAΡΙ!!!!!!!!!!!!:party:

Kαλα, αν νομιζετε οτι θα αλλαξει κατι με τις εκλογες απαταστε οικτρα!!!
Τους συμφερει να κανουν εκλογες γιατι ετσι οπως τα εκαναν, θα παρουν περισσοτερες εδρες...:screwy::icon02:

Kostas Christ
04-09-08, 01:35
Αποψε ακουσα οτι θα μπουν σε τεκμηριο αυτοκινητα πολυτελειας-Τζιπ και ΚΑΜΠΡΙΟ....

Απο τη μυγα ξιγκι...

Δηλαδη ειναι πολυτελειας ενα μχ5?

Mdenax
04-09-08, 06:10
πάνω που σκεφτόμουν την ανταλαγή για Ε92 325 :(
Μάλον καλύτερα να περιμένω λιγο γιατί απο οτι φαίνεται το 1600 θά αποκτήσει τρελή μεταπώληση...

rapid_fast
04-09-08, 06:15
Φιλε αμα παει η βενζινα 2 ευρω και οχι 3 που λες να ξερεις οτι δεν ξανακαβαλαω.

Δηλωνω 13.000 εχω 3000 κυβικα, ποσο ειναι το τεκμηριο σε αυτα....ειναι 70.000π.χ

Ωραια 75,000-13,000=62,000 για αυτα θα πληρωσεις φορο...που ειναι καπου στα 5000ευρω.

Αυτο θα κανει οχι να πληρωσεις τα 62.000 της διαφορας.

Τα επιπλέον 62000 ευρώ είναι με 25% φορολόγηση, άρα είναι 16000 ευρώ και επιπρόσθετα
80% προκαταβολή για το επόμενο έτος, άρα θέλουν 27900 ευρώ στο σύνολο..

ermis1975
04-09-08, 07:24
Αν λοιπόν στο προηγούμενο παράδειγμα πρέπει κάποιος να πληρώσει φόρο 16000+80% το επόμενο έτος επειδή έχει αποκτήσει ενα αυτοκίνητο χωρίς να υπολογίσει αυτές τις αλλαγές, δε το βλέπετε όλοι τελείως παράλογο!? Αφήστε που η αξία του αυτοκινήτου μπορεί να είναι μικρότερη του φόρου!! Θα αυτοκτονίσουν όλοι ή θα πουλήσουν σπίτια και αυτοκίνητα για να τα σκάσουν στο κράτος?! Και 5000 φόρος να βγεί για ενα που βγάζει 15 είναι υπερβολικά, παράλογα και δεν αποσκοπούν στη πάταξη της φοροδιαφυγής αλλά στην εξόντωσή μας!

MTerry
04-09-08, 08:42
Ρε τι πανικός ειναι αυτός ????? ΗΡΕΜΗΣΤΕ ! ! ! :calm:

Τα πέτρινα χρόνια των 1000cc δεν ξαναρχοντε ! Τέλος ! ! !

Κανένας δεν ειναι τόσο χαζός . . . να πεί ΤΙ ?
Θέλω νά σώσω την Ελλάδα και δεν με ενδιαφέρει . . . σιγά μην νομίζει οτι θα γίνει και ηρωας . . . Α κάτι σάν τον Αγνωστο Στρατιώτη (ΞΑΠΛΑ) μπορεί ! ! ! :bananasmi

Θα ξεσηκωθει όλη η Ελλάδα . . .
Club και απλοι λάτρεις της αυτοκίνησης μπορούν να κάνουν πολλά ! :icon42:
Π. χ. Διαδήλωση καθημερινά στο κέντρο με τα αυτοκινητα (μια τα ζυγά-μια τα μονά. . . Ε?)
Ποιός λέτε να καρφώσει την όπισθεν ? ? ? :hello:

Strax
04-09-08, 08:58
Νομίζω ότι οι αντιδράσεις είναι λίγο υπερβολικές. Τεκμήρια υπάρχουν και σήμερα. Τα τεκμήρια ποτέ δεν καταργήθηκαν. Και ισχύουν για τιμές CIF άνω των 50.000€. Το πιο λογικό είναι να αναπροσαρμοστεί αυτή η αξία σε κάτι χαμηλότερο. Μπορεί να υπάρξει και λογική εφαρμογή τους. Εξάλλου, αν δεν είναι λογικά, δεν θα φτάσει να εισπράξει το κράτος αυτά που θέλει. Βρίσκω πιο πιθανό να προσπαθήσουν να τσιμπήσουν 500-1000€ παρά 15.000 και 20.000€.

Είναι παράλογο να επιστρέψουν στον πίνακα των κυβικών. Μην στηρίζεστε στον παλιό πίνακα, δεν έχει καμία αξία.

xristaras
04-09-08, 09:12
Παιδιά τελικά να σας πω τα τεκμηρια τελικά ισως να μην ειναι και τοσο αρνητικά όσο τα βλεπουμε. Δηλαδη τι εννοω ότι τα τεκμηρια θέλουν να πιασουν αυτούς που κλεβουν και εμας αλλα και το κρατος, εννοω ότι δεν μπορεί π.χ ο υδραυλικος ή ο ηλεκτρολογος ή ο τζακας ή ο γιατρος να σου παιρνει επισκεψη 100 € και να μην σου δινει και αποδειξη αλλά και να εχει αμαξι 3000 κυβικα και να δηλωνει εισόδημα 12.000€ !! Αυτους θελει να πιασει αλλα μαζι με τα χλωρα καιγονται και τα ξερα (μισθωτοί, συνατξιουχοι).

STR
04-09-08, 09:44
Πουληστε τα ολα παιδια οσο προλαβαινετε....Γρηγορα...
Ε κι αν δεν γινει τιποτα τελικα τα ξαναπαιρνετε πισω.....

konas
04-09-08, 09:48
Παιδιά τελικά να σας πω τα τεκμηρια τελικά ισως να μην ειναι και τοσο αρνητικά όσο τα βλεπουμε. Δηλαδη τι εννοω ότι τα τεκμηρια θέλουν να πιασουν αυτούς που κλεβουν και εμας αλλα και το κρατος, εννοω ότι δεν μπορεί π.χ ο υδραυλικος ή ο ηλεκτρολογος ή ο τζακας ή ο γιατρος να σου παιρνει επισκεψη 100 € και να μην σου δινει και αποδειξη αλλά και να εχει αμαξι 3000 κυβικα και να δηλωνει εισόδημα 12.000€ !! Αυτους θελει να πιασει αλλα μαζι με τα χλωρα καιγονται και τα ξερα (μισθωτοί, συνατξιουχοι).


Αυτο ακριβως ειναι το θέμα. Εχουμε βαρεθει να ειμαστε χλωρα και να καιγομαστε μαζι με τα ξερα.

Η λυση υπάρχει και είναι φορολόγηση σε πλαφον εισοδηματων αυτών που φοροδιαφεύγουν, οπως ισχυε παλια.

xristaras
04-09-08, 09:57
Μιλάμε την ιδια γλωσσα λοιπον

BILL007
04-09-08, 10:07
Τους συμφερει να κανουν εκλογες γιατι ετσι οπως τα εκαναν, θα παρουν περισσοτερες εδρες...:screwy::icon02:

Ε,να μην τους ξαναβγάλουμε τους συγκεκριμένους "κύριους" να δούμε τι θα κάνουν μετά...Θα πάρουν περισσότερες έδρες στην αντιπολίτευση?ας πάρουν...χαχαχαχαχα!:rofl2:Αλλά μόνο εκεί...Πουθενά αλλού...

gnx
04-09-08, 10:17
Επειδη αρκετοι μιλουν για αντιποινα στη κυβερνηση, και καλα κανουν, μιλωντας για δικομματισμο και μικροτερα κομματα. θελω να θυμισω οτι αυτα ειναι λιγο πολυ εχθροι του αυτοκινητου. Αρα εαν θελεις να τιμωρησεις, κανεις αυτο που πραγματικα τσουζει...

Speedy
04-09-08, 10:22
Σημερα ακουσα και το αλλο στις ειδησεις πρωι πρωι και μου ανεβασε το αιμα στο κεφαλι,λεει οτι μεχρι το 2010 και μετα θα πρεπει να "εξαφανιζονται"αυτοκινητα που εχουν περασει την πρωτη 10ετια της ζωης τους.
Για αυτο ειπαν οτι Αν ενα παλιο αυτοκινητο ρυπαινει την ατμοσφαιρα απο τους καταλυτες πρωτης γενιας θα προβουν σε καποια προστιμα.
Για αυτοκινητα που δεν ρυπαινουν 0ευρο
για αυτοκινητα που ρυπαινουν λιγο 150 ευρω
και για αυτοκινητα που ρυπαινουν πολυ 300-400 ευρω!!!!

Ωραια!!!

dim3
04-09-08, 10:30
Πορεια στο υπουργειο ολα τα Μ μαζι !
Αφου ρε παιδια σας το πα ,Ο αλογοφλουφλης εχει το αμαξι με το σημα των Ολυμπιακων αγωνων και εχει κομπλεξ το ατομο!!
ασε που μπορει να μας ψαρωνει για να πεσουν οι τιμες και μετα να παει να παρει Μ3!

ermis1975
04-09-08, 10:32
Καιρός είναι πάντως να καθαρίσει η Ελλάδα απο τα πραγματικά σαράβαλα! Δόξα το Θεο υπάρχουν "φθηνά" μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και προσφορές καινούριων για όλα τα βαλάντια!
Υπάρχουν βέβαια και παλιά, καλοδιατηρημένα, που δε ρυπαίνουν. Άρα ανεξαρτήτως ηλικίας το μέτρο θα πρέπει να κοιτάξει τη γενική κατάσταση αυτών των αυτοκινήτων απο άποψη ρύπων, αλλά και γιατί όχι απο κάθε τεχνική πλευρά (κάτι τέτοια πρέπει να κάνει και το ΚΤΕΟ).

konas
04-09-08, 10:39
Ναι αλλά επειδη ειναι πολύ δυσκολο να εχουν την τεχνική εικόνα καθε αυτοκινητου, δυστυχως λενε οτι θα στηριχτουν μονο στη ηλικία τους

BMW523i
04-09-08, 10:40
Ωραία ας επιτρέπει σε εμένα που έχω παλιό αμάξι να βάλω πιο καινούργιο μοτέρ και να μπορώ να το δηλώσω ΝΟΜΙΜΑ, και μετά να λεν για νέες ιστορίες! Εγώ έχω μοτέρ του 95 και μου είπαν στο μηχανολογικό μην το δηλώσεις καταλυτικό διότι μπλέκεις και δηλώθηκε ΜΗ καταλυτικό! ΕΛΛΑΣ!

randombk
04-09-08, 10:49
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΣΟΙ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000ΕΥΡΩ ΔΗΛ ΟΛΟΙ! ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΥΝ 1550ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ???ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ 1000 ΕΩΣ 10000 ΕΥΡΩ ΛΟΓΟ ΑΜΑΞΙΟΥ - ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΤΛ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 1550ΕΥΡΩ?ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΥΒΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500!ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΛΩΝΕΙΣ 120000 ΕΥΡΩ! ΕΛΕΟΣ!

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ , ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30% ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8000ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΦΟΡΙΑ!

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΞΕΡΟΙ ΚΑΤΩ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΑΣ ΞΥΜΕΡΩΝΕΙ ΑΥΡΙΟ!

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!ΟΠΟΤΕ ΒΑΡΑΤΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Ζ4 ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΤΟ ΔΩΣΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ , ΕΓΩ 15 ΚΑΙ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000cc.

Speedy
04-09-08, 10:49
Καιρός είναι πάντως να καθαρίσει η Ελλάδα απο τα πραγματικά σαράβαλα! Δόξα το Θεο υπάρχουν "φθηνά" μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και προσφορές καινούριων για όλα τα βαλάντια!
Υπάρχουν βέβαια και παλιά, καλοδιατηρημένα, που δε ρυπαίνουν. Άρα ανεξαρτήτως ηλικίας το μέτρο θα πρέπει να κοιτάξει τη γενική κατάσταση αυτών των αυτοκινήτων απο άποψη ρύπων, αλλά και γιατί όχι απο κάθε τεχνική πλευρά (κάτι τέτοια πρέπει να κάνει και το ΚΤΕΟ).

Nα σου πω κατι,το σαραβαλο ειναι σχετικο δεν μιλαμε για καποια εριπια που ειναι παρατημενα στους δρομους υπαρχουν παλια που ειναι καλοσυντηρημενα!

Και μην ξεχναμε οτι υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να αγορασει αλλο αυτοκινητο,πιστευω ενας τροπος της κυβερνησης ειναι και αυτος για να χωνει τον κοσμο παλι σε χρεη...δεν κοιτανε τα εργοστασι πως ρυπαινουν αλλα απο εκει δεν μορουν να κανουν τιποτα μιας κια μιλαμε με μεγαλους επιχειρηματιες.

ermis1975
04-09-08, 11:52
Τους φοιτητές, που χωρίς εισόδημα είχαν τη δυνατότητα να έχουν 1 αμαξάκι για να εξυπηρετηθούν, τί θα τους κάνουν!? Θα αναγκαστούν και αυτοί να μεταβιβάσουν σε συγγενείς το αυτοκίνητό τους!? Θα αναλάβουν οι γονείς τους το βάρος?!... Και θα τα καταφέρουν!? Δε νομίζω να το κάνουν τόσο χοντρό το πράγμα!! Τα τεκμήρια είχα τελειώσει, τουλάχιστον για τα normal αυτοκίνητα. Είπαμε τα 50+000 να τα δικαιολογήσουν όσοι τα έχουν, και όχι εργοστασιακή αλλα τιμή απόκτησης. Επίσης και για τα μεταχειρισμένα να πιάνεται η τιμή αγοράς και όχι τα κυβικά!!
....ας ηρεμίσουμε και ας περιμένουμε όλοι έτοιμοι να αντιδράσουμε!

yiannis2002
04-09-08, 12:32
Ωραία ας επιτρέπει σε εμένα που έχω παλιό αμάξι να βάλω πιο καινούργιο μοτέρ και να μπορώ να το δηλώσω ΝΟΜΙΜΑ, και μετά να λεν για νέες ιστορίες! Εγώ έχω μοτέρ του 95 και μου είπαν στο μηχανολογικό μην το δηλώσεις καταλυτικό διότι μπλέκεις και δηλώθηκε ΜΗ καταλυτικό! ΕΛΛΑΣ!


Nαι μπλέκεις γιατί έχει διαδικασία γραφειοκρατική, αλλά γίνεται.
Ο κόπανος που σου είπε να μην το δηλώσεις ειναι για κλωτσιές και βαριόταν να κανει την δουλειά του δηλαδή να βρεί την εγκύκλιο.

Nα σου πω κατι,το σαραβαλο ειναι σχετικο δεν μιλαμε για καποια εριπια που ειναι παρατημενα στους δρομους υπαρχουν παλια που ειναι καλοσυντηρημενα!

Και μην ξεχναμε οτι υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να αγορασει αλλο αυτοκινητο,πιστευω ενας τροπος της κυβερνησης ειναι και αυτος για να χωνει τον κοσμο παλι σε χρεη...δεν κοιτανε τα εργοστασι πως ρυπαινουν αλλα απο εκει δεν μορουν να κανουν τιποτα μιας κια μιλαμε με μεγαλους επιχειρηματιες.

Κυκλοφορώ με σαράβαλα=παλιά αυτοκίνητα, και ρυπαίνω πολύ λιγότερο από τα καινούργια και από κάτι μπουργάνες παλιά που πετάνε άκαφτη και ντουμάνια. Αν απαγορεύσουν την κυκλοφορία παλαιών αλα Ιταλία, και καλά θα κάνουνε θα χρησιμοποιώ ΜΜΜ και θα κάνω την δουλειά μου.
Ομως επειδή ζουμε σε ενα κράτος χωρίς πρόβλεψη για το μέλλον, θα αναφέρω ενα παράδειγμα για το πόσο ενδιαφέρει το περιβάλλον...υποχρεώσαν κάποιες επιχειρήσεις να χρησιμοποιήσουν ενεργό άνθρακα φίλτρα κλπ αλλά δεν τους είπαν που να τα πετάξουν όταν χρειαστουν αντικατάσταση, και δηλώνουν άγνοια...
Τα τεκμήρια δεν πρόκειται να επανέλθουν όλα ειναι ψαρωτικά, εκλογές το Μάιο...

apostdimo
04-09-08, 13:14
Παιδιά καταλάβετέ το. Ο Έλληνας είναι βιτσιόζος. Του αρέσει η βρεγμένη σανίδα. Όσο περισσότερο τον τσούζει, τόσο πιο ευτυχισμένος γίνεται. Και σας ρωτάω ευθέως.

Σε πια χώρα του κόσμου, όπου επί μιας κυβερνήσεως θα καιγόταν σχεδόν η μισή της έκταση, θα συγκλονιζόταν από τεράστια σκάνδαλα (δε χρειάζετε να επεκταθώ) και 4 στους 10 πολίτες της (σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα) θα βρίσκονταν κάτω απ' το όριο της φτώχειας, σας ρωτώ λοιπόν σε ποια χώρα υπό αυτές τις συνθήκες οι πολίτες της, θα ξαναέβγαζαν την ίδια κυβέρνηση?

Πάρτε το χαμπάρι. Αυτοί από μέσα τους θα λένε: '' Εδώ τους κάναμε τόσα και τόσα, σε αυτό θα κολώσουμε? ''

Για μενα, φίλε μου, είπες την πιο σόφη κουβέντα. Σε καμια αλλη χώρα δεν γινονται αυτα. Αυτο το "γιατι" με απασχόλησε κι εμένα. Μετα τις τελευταίες εκλογες που κάηκε ολη η χώρα και όχι μονο, ξαναβγήκε αυτη η κυβέρνηση. Τι να πείς τελικά; Άξιοι της μοίρας μας είμαστε και των επιλογών μας.... Δεν ξέρω. τι άλλο να πω... Να αντριδράσουμε, ναι....! Αλλα πώς;;;;;;;;
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, δεν πάει άλλο.....

bill987
04-09-08, 14:39
Για μενα, φίλε μου, είπες την πιο σόφη κουβέντα. Σε καμια αλλη χώρα δεν γινονται αυτα. Αυτο το "γιατι" με απασχόλησε κι εμένα. Μετα τις τελευταίες εκλογες που κάηκε ολη η χώρα και όχι μονο, ξαναβγήκε αυτη η κυβέρνηση. Τι να πείς τελικά; Άξιοι της μοίρας μας είμαστε και των επιλογών μας.... Δεν ξέρω. τι άλλο να πω... Να αντριδράσουμε, ναι....! Αλλα πώς;;;;;;;;
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, δεν πάει άλλο.....


:+1::+1:
Αυτά μόνο εδώ γίνονται!!
Που είναι η αντιπολίτευση ??????? Γιατί δεν λέει τα αντίθετα????
Στις επόμενες εκλογές θέλουν όλοι μα όλοι :flipa:...........

Υ.Γ.
Έχει κάνει κανείς μετροπή απο 2000κ.ε. σε 1600?????????????

Θέλει πολύ χαρτούρα?????????????????????????????????????????? ??

Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!

randombk
04-09-08, 15:38
Μετα απο ολα τα τερατα πριν που ειπα σε προηγουμενο reply μου ειναι και η ανικανοτητα των αχρηστων!οπου σαν αποτελεσμα ειχε να καει η μιση ελλαδα σχεδον.
Τα θυμαστε? ΑΣΥΜΕΤΡΗ ΑΠΕΙΛΗ!ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!
αλλα οχι δεν ντρεπονται!γιατι πηγαν οι ελληναρες και τους ξαναεβγαλαν με διαφορα κιολας!
Στην τελικη ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και μας πηδ@νε!

Ασχετο...
Τωρα αν τους ριξουμε μια βομβα στην βουλη θα το κανουν αβαβα και θα πουν οτι ηταν βομβα ασυμετρης απειλης???Αν ειναι ετσι να αρχισω να ψαχνω!Εχει κανεις πολεμικες ακρες απο Ρωσια - Γερμανια?Να παρουμε κατι καλο ρε παιδακι μου!χχαχαχααα!



Για μενα, φίλε μου, είπες την πιο σόφη κουβέντα. Σε καμια αλλη χώρα δεν γινονται αυτα. Αυτο το "γιατι" με απασχόλησε κι εμένα. Μετα τις τελευταίες εκλογες που κάηκε ολη η χώρα και όχι μονο, ξαναβγήκε αυτη η κυβέρνηση. Τι να πείς τελικά; Άξιοι της μοίρας μας είμαστε και των επιλογών μας.... Δεν ξέρω. τι άλλο να πω... Να αντριδράσουμε, ναι....! Αλλα πώς;;;;;;;;
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, δεν πάει άλλο.....

VanVIC
04-09-08, 15:51
...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Ζ4 ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΤΟ ΔΩΣΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ , ΕΓΩ 15 ΚΑΙ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000cc.

:+1::+1::+1:

m_power_lunatic
04-09-08, 16:03
Eπειδη βλεπω το θεμα με την ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΚΑΙΔΩΝ παιζει πολυ να πω με επιφυλαξη οτι δεν γινεται να καταθεσει καποιος πινακιδες εαν δεν συντρεχει σοβαρος λογος-καταστροφη οχηματος και αποσυρση-και ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ αυτο το ειχανε κανει για να μην παρατανε στους δρομους τα αυτοκινητα χωρις πινακιδες και πιανουν θεσεις σταθμευσεις χωρις να εχουν πληρωσει τελη κυκλοφοριας.Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω!!!

Fanis
04-09-08, 16:13
Εκολγές έρχονται τον Ιούνιο...να δώ τι θα κάνουμε τότε. Αλλά κάτι μου λέει ότι πάλι ένας από τους 2 θα βγεί, οπότε τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου, γιατί διαφορά δεν υπάρχει!

ermis1975
04-09-08, 16:15
Άν δηλ το έχεις στο γκαράζ σου και όχι στο δρόμο πρέπει να έχεις πινακίδες? (πχ μπορεί να περιμένεις να το πουλήσεις...κάποτε). Λογικά οι πινακίδες και τα τέλη ονομάζονται κυκλοφορίας, αν δε το κυκλοφορείς τότε γιατί να πληρώνεις!? Βέβαια στο ελλαδιστάν όλα γίνονται...

randombk
04-09-08, 16:40
ΔΙΑΦΟΡΑ υπαρχει μεταξυ των 2!
Ο Σημιτης κατεργησε τα τεκμηρια.το ξεχασατε?

Και μην βιαστει κανεις να με πει πασοκατζη απλα λεω τα γεγονοτα ως εχουν!



Εκολγές έρχονται τον Ιούνιο...να δώ τι θα κάνουμε τότε. Αλλά κάτι μου λέει ότι πάλι ένας από τους 2 θα βγεί, οπότε τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου, γιατί διαφορά δεν υπάρχει!

kalpasM3
04-09-08, 17:02
Παιδιά ειλικρινά έχω ξενερώσει πάρα πολύ.:mad::mad: Δυστηχώς αντί για να πάμε μπροστά πάμε πίσω.

tsumalis
04-09-08, 17:14
Eπειδη βλεπω το θεμα με την ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΚΑΙΔΩΝ παιζει πολυ να πω με επιφυλαξη οτι δεν γινεται να καταθεσει καποιος πινακιδες εαν δεν συντρεχει σοβαρος λογος-καταστροφη οχηματος και αποσυρση-και ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ αυτο το ειχανε κανει για να μην παρατανε στους δρομους τα αυτοκινητα χωρις πινακιδες και πιανουν θεσεις σταθμευσεις χωρις να εχουν πληρωσει τελη κυκλοφοριας.Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω!!!

όχι δεν ισχύει αυτό
εχεις το δικαίωμα να καταθέσεις τις πινακίδες για όσο διάστημα θέλεις στην εφορία σου απλά δηλώνεις σε πιο μέρος θα βρίσκεται το όχημα και τι πρόκειται να το κάνεις (πώληση,καταστροφή,κλπ) μετά από 2 μήνες νομίζω οι πινακίδες του οχήματος μεταφέρονται στο τμήμα συγκοινωνιών της νομαρχίας και σου επιστρέφονται όταν ζητηθούν πίσω.
Αυτά που γράφων ισχύουν για την δική μου εφορία (Νάουσας) εάν οι έφοροι των δικών σας Δ.Ο.Υ έχουν άλλη τατκτική δεν γνωρίζω. Εννοείται ότι εάν καταθέσεις πινακίδες πχ για 6 μήνες θα ισχύει το τεκμήριο κατα 50% αλλά θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για ένα χρόνο

yiannis2002
04-09-08, 17:28
Aυτό ισχύει για όλες τις εφορίες, και όταν περάσει χρόνος από την κατάθεση οι πινακίδες καταστρέφονται, οπότε αν θελήσεις να τις ξαναπάρεις πληρώνεις ενα πάγιο τέλος για έκδοση καινουργιων.
Για την κατάθεση στο υπουργείο=οριστικη διαγραφή και καταστροφή φακέλου, υποχρεούσαι να δώσεις το αυτοκίνητο για ανακύκλωση.

Speedy
04-09-08, 18:41
που φτασαμε να συζηταμε να δωσουμε το αυτοκινητο μας για ανακυκλωση...

tassos
04-09-08, 19:03
ΔΙΑΦΟΡΑ υπαρχει μεταξυ των 2!
Ο Σημιτης κατεργησε τα τεκμηρια.το ξεχασατε?

Και μην βιαστει κανεις να με πει πασοκατζη απλα λεω τα γεγονοτα ως εχουν!

Ναι φιλε αλλα το εκανε 6 μηνες πριν τις εκλογες του 2004 οταν καιγοταν ο κ@λ@ς του!!!!!!!

Τα ιδια Σκ@τ@ ειναι ολοι..... Μαυρο σου λεω, ΜΑΥΡΟ!!!

dim3
04-09-08, 19:12
Αμα τελικα ψηφιστει το νομοσχεδιο και η κλιμακα ειναι αλλου για αλλου τοτε να βαλουν αγγελια στην χρυση ευκαιρια και να ψαχνουν για ψηφους!!

Τα εχουν βαλει με ολο τον κοσμο απο τον μεγαλυτερο επιχειρηματια μεχρι τον τελευταιο φτωχο πολιτη .Ωστοσο αυτος που την πληρωνει στο μεγαλυτερο βαθμο ειναι ο μεσος Ελληνας οπως οι περισσοτεροι απο εμας και ο μισθωτος.
και αυτο γιατι ο κρατικος μηχανισμος ετσι οπως λειτουργει εδω και χρονια
δεν ειναι σε θεση να διαχειριστει τα εξοδα του και τα εσοδα του ,οποτε ποιο ειναι το ευκολο
μετρο για να τσακωσουμε τα λαβρακια? τα τεκμηρια......
ελα ομως που με τα λαβρακια ποιανεις και ολο τον ντουνια.
"Αμα λοιπον φτασεις σε αυτη την ξεφτιλα να ξερεις οτι θα χεις απεναντι σου και κατα σου την συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων. Δηλαδη αν οντως τα κανεις οπως τα χεις σκεφτει πας να γινεις ενα μικρο μικρο κομμα και εσυ θα οδηγεις παντα το αμαξι με το σημα της Ολυμπιαδας". Κανονισε την πορεια σου

υ.γ θα χεις απεναντι σου και ολα τα Μ γιατι αυτα πας να χτυπησεις επειδη οχι οτι δεν μπορεις να το αποκτησεις ,δεν ξερεις να το οδηγησεις..........:icon02:

dim3
04-09-08, 19:28
Η παλια κλιμακα τεκμηριων ειναι ενα ειδος κοινωνικου ρατσισμου διοτι αποκλεινει τεραστια με την υπαρκτη πραγματικοτητα.
"Δηλαδη οταν εγω εχω δωσει 30.000 μετρητα και τα υπολοιπα δανειο πως εσυ μου ζητας 85000 εισοδημα? εγω μεγαλε δεν εχω τιποτα αλλο τα δωσα ολα να παρω το αμαξι αυτο και κοιμαμαι μεσα......εσενα σου πεφτει λογος?
δηλαδη με φορολογεις και για το δανειο? γιατι ? επειδη το χρωσταω? δηλαδη ως που θα παει αυτη η κατασταση ?
Κανε ενα νομο και ζητα να δικαιολογουν ολοι το δικο τους κεφαλαιο και αν αυτο δεν προκυπτει αρχισε και ψαχνε εναν εναν τις περιπτωσεις.
αυξησες και τα τελη κυκλοφοριας γιατι εφτιαξες μια αττικη οδο που ειναι ιδιωτικη. οπου πηγα διακοπες δεν υπηρξε μερος που να εχει ενα καλο δρομο ."
ρε συνελθετε ρε!!!!
τι το περασατε εδω περα?? ρωμη και νερωνες?? Τα βαζεις με την τσεπη και το hobby του Ελληνα?
"αυτο κοστιζει πολυ και οχι οτι θα χασεις ,θα φας και πολλα γκολ.........."

BILL007
04-09-08, 19:56
ΔΙΑΦΟΡΑ υπαρχει μεταξυ των 2!
Ο Σημιτης κατεργησε τα τεκμηρια.το ξεχασατε?

Και μην βιαστει κανεις να με πει πασοκατζη απλα λεω τα γεγονοτα ως εχουν!

Σωστός randombk...Να μην λησμονούμε...

rapid_fast
04-09-08, 20:06
Τα έχω πάρει άσχημα με την κατάσταση.
Εγώ σήμερα το πρωί κατέθεσα τς πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας στην εφορία.
Εχω ένα Ε28 535 και το τεκμήριο αυτή τη στιγμή είναι 58.000 λόγω παλαιότητας. (έχει εξαίρεση λόγω CIF)
Τουλάχιστον έτσι θα αποφύγω τα 4/12 του τεκμηρίου, άρα στο σύνολο θα έχω μονο
38000 τεκμήριο, το οποίο το καλύπτω επαρκώς αυτή τη στιγμή.
Επιπρόσθετα ζήτησα να μου επιστρέψουν τα 4/12 απο τα τέλη κυκλοφορίας. (αυτό πάντως δεν ειναι προβλεπόμενο και το ξέρω)
Τη δευτέρα θα καταθέσω αγωγή 44000 ευρώ, όσα ακριβώς είναι τα έξοδα που πλήρωσα για να κάνω τη μετατροπη απο το 518 σε 535 μαζί με επιβάρυνση απο πτώση της μεταπωλητικής αξίας της κούκλας μου, ενώ θα κάνω και αγωγή για εσκεμένη παραπλάνηση απο το υπουργείο οικονομίας μιας και μετά απο σχετικό ερώτημα έχω στα χέρια μου τετρασέλιδη απόφαση απο την εφορία και το υπουργείο που μου λέει οτι το όχημα μου δεν θα υπάγεται πλέον σε οποιοδήποτε τεκμήριο διαβίωσης, ακόμα και με επίκληση εισοδήματος απο το έτος εγκατάστασης του μεγάλου κινητήρα, λόγω παλιότητας και χαμηλής αξίας CIF προσδιορισμένη απο αυτους στις 38.000 ευρώ.
Ταυτόχρονα θα τους καλέσω να μου πληρώσουν για το υπόλοιπο του έτους τα έξοδα ενοικιασμένου οχήματος 3500 κυβικών και προσδιορισμένης αξίας CIF 38000 ευρω.
Στα δικαστήρια θέλει ο Αλογοσκούφης? Με μαχητή διαδικασία?
Στα δικαστήρια και εγω..

yiannis2002
04-09-08, 20:09
Μα πώς θα πας στα δικαστήρια εναντίον ενός νόμου που δεν έχει περαστεί?

rapid_fast
04-09-08, 20:27
Εχω στείλει ήδη ένα εξώδικο, στην εφορία που υπάγομαι, σχετικά με το θέμα της επαναφοράς των τεκμηρίων και την επ'αοριστον απαλακτική απόφαση που ορθά ή όχι μου στείλανε πέρισι. Αυριο λήγει η προθεσμία για απάντηση.
Αν η απάντηση είναι θετική για επαναφορά τεκμηρίων, θα τα ζητήσω με βάση το χαρτί που μου έστειλαν, απο την έφορο μου, και αυτόν που επικύρωσε την απόφαση απο το υπουργείο. Αν είναι αρνητική, τότε θα τα ζητήσω απευθείας απο τον Αλογοσκούφη, και όλα τα ΜΜΕ που έγραψαν για το θέμα, βασιζόμενος σε διασπορά ψευδών ειδήσεων.
Για αυτό είπα πρίν, οτι θα κινηθώ νομικά απο Δευτέρα.

yiannis2002
04-09-08, 20:35
Εχεις μιλήσει με δικηγόρο?
Γιατί το χαρτί που σου στείλανε βασιζόταν στον ισχύοντα νόμο περί τεκμηρίων. Δεν αποτελεί εγγύηση ότι δεν θα επανέλθουν τα τεκμήρια στο μέλλον.
Ο νεότερος νόμος καταργεί τον παλαιότερο οπότε και δεν έχει ισχύ το χαρτί αυτό.
Για να σε βοηθήσω στα λέω όλα αυτα για να μην μπλεχτείς σε δικαστική περιπέτεια δίχως λόγο.
Οσον αφορά την διασπορά ψευδών ειδήσεων, δεν υφίσταται από την στιγμή που είπε ο ίδιος ο Αλογοσκούφης ότι εξετάζει το να προτείνει την επαναφορά των τεκμηρίων. Δεν ειπε ότι "αυριο επανέρχονται τα τεκμήρια".

ermis1975
05-09-08, 07:22
Άλλο λοιπόν το "εξετάζει" και άλλο το επανέρχονται. Τροφή είναι προς το παρόν για τα ΜΜΕ.

Panagiotis Diamantopoulos
05-09-08, 08:33
Κοιτάξτε παιδιά, μου φαίνετε το χάνετε το παιχνίδι...

Τα τεκμήρια διαβίωσης (αυτοκίνητα, ιδιωτικά σχολεία, εξοχικά κ.λ.π) θα επανέλθουν από το 2009. Το θέμα είναι οτι αν υπάρξει αγανάκτηση και ξεσηκωμός, υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να φτιάξουν ένα πιο ήπιο νόμο. Θα δείτε τι θα πει και ο πρωθυπουργός στη Διεθνή Έκθεση Θεσαλλονίκης. Λιτότητα και φορολογία θα είναι τα συνθήματά του.

Επίσης αν πιέσουν και οι βουλευτές της κυβέρνησης πολλά μπορούν να γίνουν. Αλλά και αυτοί, όταν έρθει η ώρα της ψήφου στη Βουλή, τελικά ψηφίζουν το νόμο (σαν να λέμε κάνουν ψηφοθηρικό παιχνίδι)

Όλα αυτά να τα θυμάστε την ώρα της κάλπης. Ψηφίστε μικρά κόμματα. Να μειωθεί η δύναμη του δικοματισμού. ΜΑς κυβερνάνε εδώ και 30+ χρόνια 2 οικογένειες. Έλεος δηλαδή

VanVIC
05-09-08, 08:42
...Επίσης αν πιέσουν και οι βουλευτές της κυβέρνησης πολλά μπορούν να γίνουν. Αλλά και αυτοί, όταν έρθει η ώρα της ψήφου στη Βουλή, τελικά ψηφίζουν το νόμο (σαν να λέμε κάνουν ψηφοθηρικό παιχνίδι)

Όλα αυτά να τα θυμάστε την ώρα της κάλπης. Ψηφίστε μικρά κόμματα. Να μειωθεί η δύναμη του δικοματισμού. ΜΑς κυβερνάνε εδώ και 30+ χρόνια 2 οικογένειες. Έλεος δηλαδή

Συμφωνώ απόλυτα.

gnx
05-09-08, 08:53
ΔΙΑΦΟΡΑ υπαρχει μεταξυ των 2!
Ο Σημιτης κατεργησε τα τεκμηρια.το ξεχασατε?

Και μην βιαστει κανεις να με πει πασοκατζη απλα λεω τα γεγονοτα ως εχουν!

Για να ακριβολογουμε, οχι ο Σημιτης αλλα ο εξαιρετος αυτος κυριος ονοματι Νικος Χριστοδουλακης, ο οποιος σημειωτεον δεν καταφερε καν να ξαναεκλεγει...Γουρουνια ψηφοφοροι του!

ermis1975
05-09-08, 08:59
Τα τεκμήρια δε θα επανέλθουν με τη μορφή που τα ξέραμε! Υπομονή...

Fanis
05-09-08, 09:21
Όλα αυτά να τα θυμάστε την ώρα της κάλπης. Ψηφίστε μικρά κόμματα. Να μειωθεί η δύναμη του δικοματισμού. ΜΑς κυβερνάνε εδώ και 30+ χρόνια 2 οικογένειες. Έλεος δηλαδή
Πάρα πολύ σωστά..!!! :dblthumb2 :dblthumb2
Εδώ και 34 χρόνια ξέρουν ότι μια ο ένας θα βγεί και μια ο άλλος...οπότε γιατί να σκάνε?

mixalhs
05-09-08, 09:28
Πάρα πολύ σωστά..!!! :dblthumb2 :dblthumb2
Εδώ και 34 χρόνια ξέρουν ότι μια ο ένας θα βγεί και μια ο άλλος...οπότε γιατί να σκάνε?

Ναι σε λιγο θα μου θελετε και κουμουνισμο.....
Οτι νανε...
Ειναι τραγικο να γυρισουν στην παλιο μορφη...το πιθανοτερο ειναι να κατεβασουν την τιμη CIF.

ermis1975
05-09-08, 09:31
Βγαίνει ή ο ένας ή ο άλλος για κάποιους λόγους. Πιστεύετε οτι κάποιο μικρό κόμμα....αν βγεί θα τα πάει καλύτερα?! Το ένα θα μας βγάλει απο την ΕΟΚ, το άλλο θα μας οδηγήσει στο πόλεμο. Τα μικρά κόμματα, έχουν τα κατάλληλα άτομα να κυβερνήσουν? Και μη μου πείτε οτι αυτοί που κυβερνάν είναι ακατάλληλοι. Οποιος είναι εξω απο το χορό...πολλά λέει οτι ξέρει. Μήπως τα μικρά κόμματα θα βρούν πόρους απο το φεγγάρι? και θα μειώσουν τους φόρους? .. θα καταργήσουν τα διόδια? τα τέλη κυκλοφορίας...? Τα τεκμήρια..? Η θα πάρουν χρήματα απο τους έχοντες και θα τα μοιράσουν?! ... Οποιος και να βγεί ίδια πολιτική θα αναγκαστεί να ακολουθήσει!

randombk
05-09-08, 09:34
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ.

ΤΑ ΑΜΦΙΒΟΛΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ...
...απ' τα μαλλιά του πιάνεται

Επαναφορά των αναχρονιστικών τεκμηρίων, που καταργήθηκαν προ πενταετίας, βλέπει τώρα ο Γιώργος Αλογοσκούφης ως ένα ακόμη μέτρο για να πιάσει τους φοροφυγάδες και να βάλει κι άλλα χρήματα στα δημόσια ταμεία.


Το αμφιβόλου επιτυχίας φορολογικό μέτρο αποφάσισε να εφαρμόσει το οικονομικό επιτελείο υπό τον φόβο της αδυναμίας να πιαστούν -σύμφωνα με πληροφορίες- μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες μετά την κατάργηση του αφορολόγητου ορίου των 10.500 ευρώ και τη φορολόγηση του συγκεκριμένου εισοδήματος με συντελεστή 10%.

Η επαναφορά των τεκμηρίων, και μάλιστα αναδρομικά από φέτος, θα ισχύσει για το σύνολο των φορολογούμενων, όπως προαναγγέλλει σε χθεσινή συνέντευξή του στην εφημερίδα «Το Βήμα» ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι θα προσδιοριστεί «για όλους ανεξαιρέτως τους φορολογούμενους ένας βασικός κατάλογος δαπανών, μέσω του οποίου θα τεκμαίρεται το επίπεδο διαβίωσης των φορολογουμένων».

Καταργημένα από το 2004

Τα τεκμήρια καταργήθηκαν το 2003 (φορολογικές δηλώσεις Ανοιξης 2004) από την τελευταία κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, καθώς το νέο μηχανογραφικό σύστημα Taxis παρείχε τη δυνατότητα πλήθους διασταυρώσεων των φορολογικών στοιχείων και εντοπισμού της φοροδιαφυγής. Τη χρονιά εκείνη είχαν πιαστεί κοντά 500.000 φορολογούμενοι στα δίχτυα των τεκμηρίων. Το ερώτημα είναι γιατί τώρα επανέρχονται.

Το οικονομικό επιτελείο προφανώς παραδέχεται για άλλη μια φορά ότι αδυνατεί να εντοπίσει τους φοροφυγάδες. Και φέρνει στο προσκήνιο τα τεκμήρια. Εκτός από τις πισίνες, τα αυτοκίνητα μεγάλης εργοστασιακής αξίας, ιδιοκατοίκηση κατοικίας άνω των 200 τ.μ., μίσθωση δευτερεύουσας κατοικίας άνω των 150 τ.μ., σκάφη αναψυχής άνω των 10 μέτρων και οι αμοιβές των πληρωμάτων που ισχύουν σήμερα, συζητείται η επαναφορά από του χρόνου (φετινά αποκτηθέντα εισοδήματα) τουλάχιστον 10 τεκμηρίων:

ΑΝα επανέλθουν τεκμήρια που έχουν καταργηθεί, όπως συντήρησης και κυκλοφορίας αυτοκινήτων εργοστασιακής αξίας μέχρι 50.000 ευρώ, δίτροχων και τρίτροχων, πιστωτικών και χρεωστικών καρτών, προσωπικών και καταναλωτικών δανείων, οικιακών βοηθών, διδάκτρων ιδιωτικών σχολείων.

ΒΝα διευρυνθούν τεκμήρια που βρίσκονται σε ισχύ, όπως η ενοικίαση εξοχικής κατοικίας επιφάνειας μικρότερης των 150 τ.μ., η αύξηση της τεκμαρτής δαπάνης για την πισίνα κ.λπ.

ΓΝα επανέλθουν και τεκμήρια απόκτησης που είχαν καταργηθεί, όπως η αγορά επιχειρήσεων, εταιρικών μεριδίων και χρεογράφων, η σύσταση επιχειρήσεων, η αύξηση κεφαλαίου επιχειρήσεων, οι προσωρινές ταμειακές διευκολύνσεις ή καταθέσεις σε εταιρείες.

Τι σημαίνει η επαναφορά των τεκμηρίων; Πως η Εφορία δεν θα δέχεται πλέον εισοδήματα χαμηλότερα από τα τεκμήρια. Επί παραδείγματι, αν μια οικογένεια έχει δαπάνες από τεκμήρια συνολικής αξίας 25.000 ευρώ και δηλώνει χαμηλότερο εισόδημα, 20.000 ευρώ. Αν συμβαίνει αυτό, θα υπολογίζουν τον φόρο με βάση το ποσό των τεκμηρίων, τα 25.000 ευρώ, και όχι με βάση το εισόδημα που δηλώνει ο φορολογούμενος. Δεδομένης της φορολογικής κλίμακας που προβλέπεται για το 2009, αν κάποιος πιαστεί στα τεκμήρια των 25.000 ευρώ θα πληρώσει φόρο 3.150 ευρώ, ήτοι 1.350 ευρώ περισσότερα από ό,τι θα πλήρωνε για εισόδημα 20.000 ευρώ.

«Οταν... μηδενίσουμε το έλλειμμα»

Η επαναφορά των τεκμηρίων δεν αποτελεί και το μοναδικό μέτρο που ετοιμάζει ο Γιώργος Αλογοσκούφης. Το επόμενο φορολογικό πακέτο συζητείται να κατατεθεί στη Βουλή τον προσεχή Οκτώβριο μαζί με τον προϋπολογισμό. Στο τούνελ των φορολογικών μέτρων δεν φαίνεται να υπάρχει τέλος. Τον χρόνο λήξης απέφυγε να προσδιορίσει και ο υπουργός Οικονομίας με τη χθεσινή συνέντευξή του, ο οποίος περιορίστηκε απλώς στο να πει ότι «από την ώρα που θα φτάσουμε στα μηδενικά ελλείμματα και από την ώρα που θα έχουμε βάλει κανόνες στις δημόσιες δαπάνες, θα έχουμε αντιμετωπίσει το δημοσιονομικό πρόβλημα». Αυτή η ώρα, όμως, είναι ακόμα άγνωστη και είναι εμφανές ότι το οικονομικό επιτελείο δεν έχει ούτε πρόγραμμα ούτε χρονοδιάγραμμα εφαρμογής του.

Το επόμενο φοροπακέτο, σύμφωνα με πληροφορίες, θα περιλαμβάνει:

1 Αύξηση του νέου Ενιαίου Τέλους Ακινήτων, που φέτος φτάνει στο 0,1%, από τον δεύτερο χρόνο εφαρμογής του, το 2009. Το ζήτημα των ακινήτων επαναφέρει άλλωστε και ο υπουργός, όταν στη συνέντευξή του αναρωτιέται «αν είναι σωστό να πληρώσουν και αυτοί που έχουν ακίνητη περιουσία» όπως και όσοι «έχουν εισόδημα από κεφάλαιο».

ΕΤΑΚ με αυξημένες αντικειμενικές

2Αύξηση των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων και μάλιστα άμεσα, ώστε το αυξημένο ΕΤΑΚ να υπολογιστεί επί των αυξημένων αξιών, για να προκύψει διπλό όφελος.

3Αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης σε ποτά και τσιγάρα.

4Την τέταρτη και τελευταία δόση της αύξησης κατά 3,1% του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης των καυσίμων, που έχει νομοθετηθεί και θα ισχύσει από την 1η Ιανουαρίου 2009. Το ύψος του ΕΦΚ θα διαμορφωθεί πλέον στα 302 ευρώ. Στον ορίζοντα, πάντως, βρίσκεται και η δεύτερη δόση της προσαρμογής του ειδικού φόρου, που αυτή την περίοδο προωθείται σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ενωσης.

5Η αύξηση του ΦΠΑ, την οποία υποστηρίζουν ορισμένοι παράγοντες του υπουργείου Οικονομικών, αποτελεί την ύσταση λύση για το οικονομικό επιτελείο.

6Η επιβολή του ΕΦΚ στο φυσικό αέριο είναι μία ακόμα πρόταση που πέφτει στο τραπέζι των συζητήσεων, με το σκεπτικό ότι η κατανάλωση φτάνει στο 15% της ζήτησης της ενέργειας, οπότε είναι εφικτή και η εξομοίωση με τις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

7Επανεξέταση φοροαπαλλαγών που απολαμβάνουν φυσικά και νομικά πρόσωπα.

8Κατάργηση αυτοτελούς φορολόγησης εισοδημάτων και φορολόγηση βάσει κλίμακας.

9Περαίωση εκκρεμών υποθέσεις ακινήτων για μεταβιβάσεις, γονικές παροχές, δωρεές, κληρονομιές.



--------------------------------------------------------------------------------

ΑΠΟΨΕΙΣ


Πανικός και ασυνέπεια


ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΗΡΥΞΕΙ κατά κόρον αυτή η κυβέρνηση, ότι εφαρμόζει με συνέπεια το πρόγραμμά της, το οποίο «ενέκρινε ο ελληνικός λαός στις εκλογές». Σε ποιο πρόγραμμα, όμως, περιλαμβάνονται τα φοροεισπρακτικά μέτρα ανισότητας, που ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών, όπως και η επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης, τα οποία είχε καταργήσει η τελευταία κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σε κανένα πρόγραμμα της Νέας Δημοκρατίας και ούτε καν έγινε λόγος για τέτοια μέτρα κατά την περσινή προεκλογική περίοδο. Για την πρόωρη προσφυγή στις κάλπες στις 16 Σεπτεμβρίου 2007 επικαλέστηκε η κυβέρνηση την κατάρτιση του προϋπολογισμού.

ΕΠΕΣΗΜΑΝΕ τότε η αντιπολίτευση, ότι η επίκληση κατάρτισης του προϋπολογισμού «είναι αδιάψευστη απόδειξη των κρυφών ελλειμμάτων» και «των αδιεξόδων της οικονομικής πολιτικής της Ν.Δ.». Σημείωνε, μάλιστα, ότι η κυβέρνηση έχει «κρυφή ατζέντα», που δεν θέλει να αποκαλύψει. Ειδικά ο ΣΥΡΙΖΑ, αποκρούοντας την κυβερνητική διάψευση για τη «μαύρη τρύπα» του προϋπολογισμού, υπογράμμιζε: «Ο σχεδιασμός για το 2008 προβλέπει σκληρή λιτότητα και κυρίως μια νέα φοροεπιδρομή σε βάρος των λαϊκών στρωμάτων».

ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ η αντιπολίτευση, αλλά προπαντός εκτίθεται η κυβέρνηση με τα φοροεισπρακτικά μέτρα πανικού και ασυνέπειας, τα οποία εξήγγειλε, μέχρι στιγμής, με δύο δόσεις. Η πρώτη με ανακοινώσεις και η δεύτερη με συνέντευξη του κ. Αλογοσκούφη. Κυριολεκτικά αιφνιδίασε με την επαναφορά του ξεπερασμένου μέτρου των τεκμηρίων διαβίωσης, που είναι μία ακόμη απόδειξη της αδυναμίας να περιορίσει τη φοροδιαφυγή και να εφαρμόσει μια πολιτική φορολογικής δικαιοσύνης, όπως ορίζει το Σύνταγμα.

ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως είναι μεγάλες οι «μαύρες τρύπες» και δυσοίωνες οι εκτιμήσεις για το 2009, αλλά και ακόμη μεγαλύτερος ο φόβος, ότι μπορεί να υπαχθεί υπό κοινοτική επιτήρηση η ελληνική οικονομία. Τίποτε, λοιπόν, δεν αποκλείει σύντομα να ανακοινωθεί και πακέτο έμμεσων φόρων (σε ποτά, καύσιμα κ.ά.).

ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ, έως και την ίδια μέρα που ανακοίνωνε τα φοροεισπρακτικά μέτρα ο κ. Αλογοσκούφης, ότι αποδίδει η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης, παραμένει σε υψηλά επίπεδα η ανάπτυξη και έχει πέσει η ανεργία στο χαμηλότερο ποσοστό της τελευταίας 25ετίας.

ΠΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ, όμως, όλα αυτά, δηλαδή η ευημερία των δεικτών και η φοροεπιδρομή; Πολύ απλά, δεν συμβιβάζονται. Η κυβέρνηση χαρίστηκε και χαρίζεται στους έχοντες και καλούνται τώρα να πληρώσουν οι ασθενέστεροι.

Dimzan
05-09-08, 09:36
οχι αλλα υπαρχει η ελπιδα οτι δε θα κλεβουν οσο κλεβουν τα μεγαλα.

οταν ενα μεγαλο κομμα παραμενει χρονια στην εξουσια δημιουργουνται πολλοι πελατειακοι μηχανισμοι που φθειρουν το κρατος. Με ενα μικροτερο κομμα (οχι να βγει αλλα να ενισχυθει) ουσιαστικα αφαιρεις δυναμη απο τους μεγαλους ...

ειμαστε και off-topic!

Panagiotis Diamantopoulos
05-09-08, 09:54
Βγαίνει ή ο ένας ή ο άλλος για κάποιους λόγους. Πιστεύετε οτι κάποιο μικρό κόμμα....αν βγεί θα τα πάει καλύτερα?! Το ένα θα μας βγάλει απο την ΕΟΚ, το άλλο θα μας οδηγήσει στο πόλεμο. Τα μικρά κόμματα, έχουν τα κατάλληλα άτομα να κυβερνήσουν? Και μη μου πείτε οτι αυτοί που κυβερνάν είναι ακατάλληλοι. Οποιος είναι εξω απο το χορό...πολλά λέει οτι ξέρει. Μήπως τα μικρά κόμματα θα βρούν πόρους απο το φεγγάρι? και θα μειώσουν τους φόρους? .. θα καταργήσουν τα διόδια? τα τέλη κυκλοφορίας...? Τα τεκμήρια..? Η θα πάρουν χρήματα απο τους έχοντες και θα τα μοιράσουν?! ... Οποιος και να βγεί ίδια πολιτική θα αναγκαστεί να ακολουθήσει!


Καλά, για χαζό με περνάς? Δεν εννοούσα οτι θα βγει κάποιο από τα μικρά κόμματα κυβέρνηση (τουλάχιστον όχι ακόμα). Εννοώ οτι ενισχύωντας τα μικρά κόμματα, αποδυναμώνεις την αλλαζονεία και ασυδωσία. Ξέρωντας ένα από τα μεγάλα κόμματα οτι εξαρτάται από την ψήφο μας (και όχι όπως τώρα που θεωρούν σίγουρη την εκλογή τους),θα αντιμετώπιζαν με μεγαλύτερη φειδώ και σύνεση τα μεγάλα θέματα. Εδώ παρείγγειλαν 40 Eurofighter,προς 80.000.000 ευρώ το καθένα (40.000.000 ευρώ έχουν τα F-16 Block 52+), μη βλέπωντας την οικονομική κρίση της χώρας. Ο εχθρός αυτή τη περίοδο είανι εσωτερικός...

ermis1975
05-09-08, 10:36
Επιστευθείτε σχετικό site - blog :

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr/

Panagiotis Diamantopoulos
05-09-08, 10:47
οκ όλα αυτά, αλλά θα πει κανείς και τι να κάνουμε? Μια λύση είναι να βγει όλη η νεολαία στους δρόμους, να τα σπάσει, να τα κάψει όπως έκαναν και στη Γαλλία μπας και τους κράξουν από καμιά Ε.Ε. Δηλαδή κυκλοφορούν και οι Γερμανοί με 1200cc-1400cc που κυκλοφορούμε εμείς εδώ? Ή του πιάνουν τον ξέρετε ποιον αν αποπειραθεί να πάρει κανά BMW, Mercendes, Audi, VW, Porsche που τα παράγει η χώρα του. Είναι κάτι σαν τη λωρίδα απεριορίστων χιλιομέτρων. Δε μπορεί ένα κράτος να παράγει super cars και να έχει όριο τα 120χλμ. Με αυτή τη λογική τους φορολογεί διαφορετικά στο θέμα των αυτοκινήτων...

ermis1975
05-09-08, 10:53
Κινητοποιήσεις. Αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού εξω απο τη Βουλή... μόλις ανακοινωθεί το τί πρόκειται να ψηφιστεί..

Z4ever
05-09-08, 11:14
Παντως προσωπικα δεν πιστευω ( ή δεν θελω να πιστεψω ) οτι στα αυτοκινητα τα τεκμήρια συντήρησης θα ειναι συμφωνα με τα κυβικα.

ermis1975
05-09-08, 11:30
Το πιο λογικό είναι το τεκμήριο να είναι βάση αξίας πραγματικής. Να μην έχει δηλ ίδιο τεκμήριο αυτοκίνητο 30 και 100 χιλιάδων ευρώ επειδή είναι πολλά κυβικα! Ετσι θα βρεί αυτούς που φοροδιαφεύγουν και με μαύρα αγοράζουν πανάκριβα αμάξια.

dstav
05-09-08, 12:36
Μετά απο 20 σελίδες "εξαγρίωσης" πολύ φοβάμαι ότι αυτή θα είναι η μόνη σας εκτόνωση κύριοι...

θα πρέπει να αντιληφθήτε κάτι πολύ σημαντικό: Αν το θέμα αυτό αντιμετωπιστεί με το σύνηθες "ευτυχώς δεν πάθαμε και τίποτα" θα χαθούν βασικά συνταγματικά δικαιώματα, όπως της αυτοδιάθεσης, της διαχείρησης περιουσιακών στοιχείων, και οι ατομικές μας ελευθερίες θα έχουν δεχθεί ένα φοβερό πλήγμα!!!

Διαβάζω τόσες μέρες διάφορους "υπολογισμούληδες" για το πόσο θα κοστίσει εάν....επανέλθουμε στο παλαιό καθεστώς.....μέχρι και σχολιάκια τύπου "μακάρι να τα επαναφέρουν όπως ήταν....." και δεν βλέπω κανείς να προσφέρεται να μας συνασπίσει και να κάνουμε κάτι συλλογικά.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΟΡΘΑ!!!! ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ δεν είναι αυτός που αγόρασε ένα μεταχειρησμένο Μ3 Ε46 45000 και τώρα πρέπει να δηλώσει 85.000, ή αυτός που πήρε ένα FORD S MAX 2.5 αντί 32.000 και τώρα θα πρέπει να δηλώσεο 50.000, ή αυτός που έκανε μια δηλωμένη μετατροπή αξίας 20.000 και τώρα θα πρέπει να δηλώσει και αυτός 85.000......

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ένώ έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να πάρουν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού μέχρι το 2003 κάποιοι άχρηστοι τους το απαγόρευαν, μετά κάποιοι τους "αμόλησαν" και τώρα κάποιο "αχρηστο" και "χαμένο" κορμί πάει να τους ξαναμαντρώσει....

ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΚΥΡΙΟΙ: Αυτή την στιγμή έχετε το δικαίωμα ΟΧΙ μόνο να έχετε ένα μεταχειρισμένο Μ3 ΚΑΙ ένα Χ5 πενταετίας ΑΛΛΑ και Μ3 και Χ5 και S MAX και εκείνο το παρτάλι veloce ALFA ROMEO χωμένο σε ένα φαναρτζήδικο, και μια μοτοσυκλέτα, και ένα φουσκωτό 6 μέτρα που κάποιος σκοτωσε, και έτσι και πουλήσει η γιαγιά το δυαράκι στο Νέο Κόσμο, φτιάχνεις και πισίνα αμα λάχει......στο νομιμοποιημένο αυθαίρετο στον Βαρνάβα....

ΤΩΡΑ!!! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2008 ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!!

Ο ΥΠΑΡΧΩΝ ΝΟΜΟΣ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΛΛΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ "αν τα καταφέρω φέτος θα παρω και ενα roadster και για την παρτη μου...και ίσως ενα 2002 tii......και ισως κάποτε και μια 911....το βαρέθηκα το 525, ας το πάρει η γυναίκα μου..."

Δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρουμε να αποκτήσουμε dream garage με 25 αυτοκίνητα, μάλον γιατί δεν έχουμε ούτε χρόνο ούτε χρήμα....επίσης μπορεί και να μήν πάμε ποτέ βόλτα στο διάστημα, ή ούτε καν στην Disneyland στο Orlando η στο Παρίσι....Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ!!!

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ 50,000 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΜΑΞΙΑ!!!!! ΑΝΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ.....ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.....

ΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΒΟΛΤΑ......

ΟΧΙ κύριοι!!!

Το συστημα το οποίο μας επιτρεπει αυτή την στιγμή να έχουμε 40 αυτοκίνητα ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΜΙΜΟ....και ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΉΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΟΣΤΟ!!!!

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ!!! ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 50.000 ΕΥΡΩ!!! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΕΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ 220000 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ 997 TURBO ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ!!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ 150.000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.....

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ...

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ!!!!

ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ!!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΟΥΜΕ!!!

ΟΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ:

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΒΜW - MOTORSPORT, ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ FORA ( ALFISTI, AUDI, FIAT,VW, PORSCHE, 4Tκτλπ).

ΛΟΓΩ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ!!!

ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 100,000 ΚΟΣΜΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ!!!

ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΘΟΣΑΣΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ "ΑΠΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ..... ΡΙΞΟΥΝ"

ΤΟ ΑΠΑΛΑ ΕΙΝΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΡΙΑ....

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

ermis1975
05-09-08, 12:55
Ναι στο σχέδιο δράσης. Το θέμα είναι πότε θα μάθουμε για το τί θα ψηφίσουν. Μέχρι τώρα δε ξέρουμε τίποτα. Είναι σκέψεις, αλλά τί είδους?! Αυτό ειναι το χειρότερο... Πες τε μας κύριοι να ξέρουμε... Προλαβαίνουμε να καταθέσουμε πινακίδες? Να πουλήσουμε... (και ποιός θα πάρει?!). Τί και πόσα θα πληρώσουμε αν κρατήσουμε ότι μας αφήσατε να αποκτήσουμε? Μήπως αναδρομικά δε θα ισχύει το μέτρο γιατί είναι παράνομη μια τέτοια αναδρομική ισχύ? Δε μπορεί να λες...οκ αγοράστε όλοι αμάξια (η αγορά των οποίων καλύπτεται με δόσεις κλπ οικονομίες) και μετά πληρώστε για συντήρηση τεκμήριο! (εγω το έχω και κάθεται πχ στο γκαράζ και κάνω 500χλμ το μήνα για το κέφι μου) συντήρηση πραγματική μαζί με ασφάλειες τέλη και βενζίνη περίπου 2500...! Γιατί να πρέπει να βγάζω 80.000.
Ελεος. Πρέπει να πάμε μπροστά και όχι πίσω! Ας πιαστούν οι αντικειμενικά φοροφυγάδες, που τα έχουν όλα με leasing!

Nick_E60_GR
05-09-08, 13:16
Mέσα για συνεργασίες με άλλα forums αυτοκινήτου και κινητοποιήσεις !!!

ΞΥΠΝΑΜΕ, αυτό ήταν μόνο η αρχή, έρχονται κι άλλα... ίσως χειρότερα, για τους υπόλοιπους (lease) που τώρα δεν θίγονται...

dstav
05-09-08, 13:30
Οχι μόνο πρεπει να οργανωθούμε αλλά πρέπει να καταλάβουμε και το εξής:

α) Πράγματι, οι προσφατες δηλώσεις του Αλογοτετοιου περι τεκμηριων αποτελούν "δοκιμή" αντιδράσεων
β) Σίγουρα δεν γινεται να επανελθουν τα τεκμήρια ως είχαν γιατι Παρα Πολύς Κόσμος απλά δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει
γ)σιγουρα περιμένουν απο τις αντιδράσεις μας να κρίνουν πόσο γερά μπορούν αν μας κοπανήσουν

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ!!!!


ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK:

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr/

stelmaniac
05-09-08, 14:13
OYTE ENA EΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΟΡΟΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ...) ΑΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΣΤΙΣ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΙΖΕΣ,ΔΙΑΤΕΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΡΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΥΦΑΘΟΥΝ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...

dstav
05-09-08, 15:31
Αγαπητοί,

Ας παραμεινουμε συγκεντρωμενοι:

Το ζητούμενο ειναι να οργανωθούμε για να αποκτήσουμε δυνατότητα εκπροσώπησης, ούτως ώστε ΟΤΑΝ απαιτηθεί να είμαστε συγκεντρωμένοι, ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ!!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ: ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο ADMINISTRATOR NA ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ THREAD ΟΠΟΥ ΟΣΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΡΟΣ, ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ???

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!


ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ, ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟ, ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΓΓΥΩΜΑΙ ΟΤΙ Η ΦΩΝΗ ΜΑΣ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ....

Ειναι πολλα τα θεματα:

α) Η ΠΡΟΑΣΠΙΣΗ ΤΩΝ ΚΕΚΤΗΜΕΝΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ (δηλ τα δικαιωματα μας μετα το 2003)

β) ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ, δηλ, πλήρης απαλλαγη τεκμηρίων για αυτοκίνητα, κατάργηση τέλους ταξινόμησης, κλήσεις σε διαβούλευση απο τους Κρατικούς φορείς π.χ ΥΜΕ, ΥπΟΙΚ κλπ για ΚΑΘΕ θεμα που αφορα τις ιδιοκτησίες μας και τα αυτοκίνητα εν γενει

γ) Να παψουν να αντιμετωπίζονται οι ανθρωποι που αγαπούν ή συλλέγουν αυτοκίνητα ως εν δυνάμει κλέφτες, φοροφυγάδες ή απλά ΑΛΗΤΕΣ, οι οποίοι υποχρεούνται να πληρώνουν τα πάντα για πάντα, και υπο την κάλυψη ότι ΠΗΡΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕ (τα κωλόπαιδα που μου θέλουν και σπορ αμαξι.....)

δ) Να πιεσουμε στην ορθώτερη οργανωση του μηχανοκίνητου αθλητισμού, να απαιτήσουμε πίστες, να απαιτήσουμε καλύτερη συμπεριφορά από τα .....παλικάρια που τηρούν......τα όρια ταχύτητας, να απαιτήσουμε να μαθαίνουμε που πάνε τα λεφτά από τα διόδια, να απαιτήσουμε οι ασφαλιστικές να μας....ασφαλίζουν και όχι την επομένη που τους χρειάζεσαι να ......εξαφανίζονται ενω αυξάνουν τα ασφάλιστρα συνεχώς


ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ, ΚΑΙ ΑΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ!!!!

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ/ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 20 (!!!!!) ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ!!

ΑΣ ΤΟ ΚΆΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΒΗΜΑ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ!!!!

ΑΡΑ:

ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΕΙΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΟΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ FORUM, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΙ ADMINISTRATORS NA ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ THREAD, ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ!!!!

ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ.......ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ, ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΣΤΑ ΣΠΙΡΤΑ....ΚΛΠ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΥΝΑ.....

Δημήτρης Σταυριανός

Panagiotis Diamantopoulos
05-09-08, 19:01
Αν τελικά φτιαχτεί ομάδα εκπροσώπησης και μαζευτούν υπογραφές πάμε και στα κανάλια και εφημερίδες

dstav
05-09-08, 19:38
Αγαπητοί,

θα ήταν εξαιρετικά εποικοδομητικό να αρχίζαμε να δηλώνουμε ονόματα στην προτεινόμενη κίνηση για δημιουργια σωματείου/pressure group που να προωθεί τα δικαιώματά μας.

επαναλαμβανω ότι απαιτούντα 20 μέλη.

αυτό το σωματείο/σύλλογος μετά την σύσταση και την υπερψήφιση του καταστατικού του, θα εκκινήσουμε την προσπάθεια υποστήριξης σχετικού δικτύου.

παρακαλώ την δέσμευση και την συνδρομή σας

ΔΣ

zmy5710
05-09-08, 20:09
Βγαίνει ή ο ένας ή ο άλλος για κάποιους λόγους. Πιστεύετε οτι κάποιο μικρό κόμμα....αν βγεί θα τα πάει καλύτερα?! Το ένα θα μας βγάλει απο την ΕΟΚ, το άλλο θα μας οδηγήσει στο πόλεμο. Τα μικρά κόμματα, έχουν τα κατάλληλα άτομα να κυβερνήσουν? Και μη μου πείτε οτι αυτοί που κυβερνάν είναι ακατάλληλοι. Οποιος είναι εξω απο το χορό...πολλά λέει οτι ξέρει. Μήπως τα μικρά κόμματα θα βρούν πόρους απο το φεγγάρι? και θα μειώσουν τους φόρους? .. θα καταργήσουν τα διόδια? τα τέλη κυκλοφορίας...? Τα τεκμήρια..? Η θα πάρουν χρήματα απο τους έχοντες και θα τα μοιράσουν?! ... Οποιος και να βγεί ίδια πολιτική θα αναγκαστεί να ακολουθήσει!φιλε μου διαφωνω απολυτα μαζι σου.εχω ριξει και εγω ψηφο καποτε σε μεγαλο κομμα και το μετανιωνω.το οτι που λες το ενα κομμα θα μας βγαλει εξω απο την εοκ και το αλλο σε πολεμο ειναι η αιτια να βιωνουμε σε αυτην την απαισια κοινωνια τωρα.εσυ εχεις δοκιμαση τα αλλα κοματα και ξερεις?να δοκιμασουμε καιν αν τα παει και αυτο σκ@τ@ παμε για αλλο.αν δεν δοκιμασουμε δεν ξερουμε εκτος αμα ειμαστε μεντιουμ.και να σου πω και κατι δεν φταινε τα 2 μεγαλα κομματα φταινε αυτοι που τα ψηφιζουν εδω και τοσα χρονια.εν ολιγεις με το αν,και αν και αν και αν δεν βγαινη τιποτα.και να τελιωσα λεγοντας δεν φοβαμαι να βγω απο την εοκ ουτε φοβαμαι να πολεμησω αν με πνιγει το δικιο,εμενα η κορη μου θελω να ζησει σε μια ελλαδα περηφανη ανεξαρτητη και αξιοκρατηκη.η ελλαδα δεν ειναι τσιφλικη κανενος παπανδρεου η καραμανλη και των κολακων τους που τους τρωμε στην μαπα 30 χρονια.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

randombk
05-09-08, 20:09
Ρε παιδια πρεπει να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ!
Δεν πρεπει να το αφησουμε να περασει!

Μας εχουν κοιμησει τα καναλια και το κ0λοσυστημα τους και μας εχουν πιει το αιμα!
Μια οι κλεψιες τους μια τα ταμεια μια οι συνταξεις τωρα η εφορια θας μας πιει το αιμα!
ΕΛΕΟΣ!
Αυτο ξεχιλησε το ποτηρι!
Οτι και αν μαζευτουμε να κανουμε ειμαι μεσα!
Επιτελους μην παμε και μια φορα για καφε το απογευμα!
Ας διεκδικισουμε αυτα που αγαπαμεεεε!!!

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΝΟΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΙΠΟΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ!

ΞΥΠΝΑΤΕ!!!

Λεμε τους αμερικανους χαζους και βλακες και ζωα που δεν περνουν χαμπαρι τι τους κανει ο ΜΠΟΥΣ αλλα εμεις δεν παμε καθολου πισω!!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ STOP ΜΙΑ ΦΟΡΑ!:rockon:

rigas
05-09-08, 20:24
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΒΜW - MOTORSPORT, ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ FORA ( ALFISTI, AUDI, FIAT,VW, PORSCHE, 4Tκτλπ).



+1000 αυτο ειναι μια δυναμη που θα υπολογιστει.

sv2qo
05-09-08, 22:17
Συνήθως σ αυτες τις περιπτώσεις κατα πάγια τακτικη παλαιοτέρων κυβερνησεων, διέρεαν καποια μέτρα και μετρούσαν την αντιδραση του κόσμου, και ανάλογα με το πολιτικο κόστος τα εφάρμοζαν η όχι.
Στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον πρόκειται για μία απο τα ίδια.
Μας τρομοκρατούν αφ ενός και περνάνε ηπιότερες διατάξεις που θα μας κάνουν να ανασάνουμε με ανακόυφιση.
Δεν θα έχει δηλ 80.000 τεκμηριο η 335, αλλα θα πουνε , πληρωσε 2000-3000, θα μας φυγει ενα βάρος και θα είμαστε ευχαριστημένοι που γλυτώσαμε τα χειρότερα.
Και επειδη κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει, όλοι μαζι οι πατέρες του έθνους ψηφίσαν εν μία νυκτι, αύξηση των αποδοχων και των συντάξεων , όχι τις δικές μας αλλα τις δικές τους.
Εν αναμμονή λοιπόν των εξελίξεων ας ευχηθούμε "και μη χειρότερα"

dstav
06-09-08, 00:06
γι'αυτο πρεπει να αντιδράσουμε ΤΩΡΑ μαζικα και συντεταγμένα και να υποστούν πολιτικό κόστος γι'αυτό

στην εποχη του internet τετοιες ψευτοτρομοκρατιες δεν γινεται να περνανε ετσι...

ουτε τα δικαιωματά μας ειναι δυνατων να μειώνονται...

το αυτοκινητο πρεπει να παψει να αποτελει ευκολο στοχο αρπαχτης

ALEXIS_23
06-09-08, 02:44
6 μηνες μαζευα 5000 ευρω για μια κωλομετατροπη και τωρα μου λενε οτι 4 μηνες χαρηκα μονο το 28αρι μου και τελος????Ειναι γελοιο.15000 ευρω εισοδημα δηλωνω οσο και να χτηπαω τον κω@@ο μου κατω το αμαξι δεν κρατιεται.Δηλαδη το πουλαω σε μια γελοια τιμη και απο 328 περνω ενα σκουτερακι να κανω τη δουλεια μου???Μπορει να μου πει κανεις τι κανω?τι κανουμε??αν οντως ειναι ετσι οχι μονο 328 αλλα ουτε το ταιφουν 125 δεν θα μπορω να συντιρησω!!Σημερα διαβασα το θεμα και αληθεια θελω να παω καπου να φουνταρω.στην ιδεα οτι δεν θα εχω κατι που στερηθικα οτιδηποτε για να του βαλω μια εξατμιση φωτα και οτι σκατα του εχω βαλει και ολα αυτα πανε για πουλημα τρελενομαι.ας κανουμε κατι

dstav
06-09-08, 08:21
ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

ΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ

rigas
06-09-08, 09:17
ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

ΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ

Ετσει....!!!!

stelmaniac
06-09-08, 10:36
6 μηνες μαζευα 5000 ευρω για μια κωλομετατροπη και τωρα μου λενε οτι 4 μηνες χαρηκα μονο το 28αρι μου και τελος????Ειναι γελοιο.15000 ευρω εισοδημα δηλωνω οσο και να χτηπαω τον κω@@ο μου κατω το αμαξι δεν κρατιεται.Δηλαδη το πουλαω σε μια γελοια τιμη και απο 328 περνω ενα σκουτερακι να κανω τη δουλεια μου???Μπορει να μου πει κανεις τι κανω?τι κανουμε??αν οντως ειναι ετσι οχι μονο 328 αλλα ουτε το ταιφουν 125 δεν θα μπορω να συντιρησω!!Σημερα διαβασα το θεμα και αληθεια θελω να παω καπου να φουνταρω.στην ιδεα οτι δεν θα εχω κατι που στερηθικα οτιδηποτε για να του βαλω μια εξατμιση φωτα και οτι σκατα του εχω βαλει και ολα αυτα πανε για πουλημα τρελενομαι.ας κανουμε κατι

Αλεξη μην ανησυχεις ρε φιλε. Θα το παρω εγω που ουτως η αλλως ειμαι φοροφυγας!!!!!:offtopic:

ermis1975
06-09-08, 12:10
Επειδή λοιπόν όλα τα παραπάνω παραδείγματα δείχνουν πόσο "χαζό" θα είναι ένα τέτοια μέτρο, δε πρέπει να ανησυχούμε τόσο, αλλά να περιμένουμε! Θα ανοίξουν τα μάτια τους ή θα τους τα ανοίξουν οι σύμβουλοί τους και ο κόσμος!

stauros772000
06-09-08, 12:40
ερμη,το "περιμενε",τους βολευει και αυτους.σου λενε"το τρωνε σιγα-σιγα,βουρ στον πατσα,ριχτε τους κι αλλα...".το χειροτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε.
πηγα ηδη στην εφορια μου να ρωτησω λεπτομερειες,(δεν γνωριζουν τπτ ακομα),και τους ενημερωσα οτι σκοπευα να πλερωσω τα 445 τελη,τωρα θα χασουν και αυτα,και τους φορους απο βενζινη,και την ασφαλεια(εν τελη,ειναι πολλα....).αν τολμανε ,ας επαναφερουν τα τεκμηρια.καλό θα μου κανουν,παρα κακο.....

apostdimo
06-09-08, 12:42
Καλά, για χαζό με περνάς? Δεν εννοούσα οτι θα βγει κάποιο από τα μικρά κόμματα κυβέρνηση (τουλάχιστον όχι ακόμα). Εννοώ οτι ενισχύωντας τα μικρά κόμματα, αποδυναμώνεις την αλλαζονεία και ασυδωσία. Ξέρωντας ένα από τα μεγάλα κόμματα οτι εξαρτάται από την ψήφο μας (και όχι όπως τώρα που θεωρούν σίγουρη την εκλογή τους),θα αντιμετώπιζαν με μεγαλύτερη φειδώ και σύνεση τα μεγάλα θέματα. Εδώ παρείγγειλαν 40 Eurofighter,προς 80.000.000 ευρώ το καθένα (40.000.000 ευρώ έχουν τα F-16 Block 52+), μη βλέπωντας την οικονομική κρίση της χώρας. Ο εχθρός αυτή τη περίοδο είανι εσωτερικός...

Μιάς και ανεφερες τιμές για τα πολεμικά αεροσκάφη, σε συναρτηση με αυτα που λέγαμε παραπάνω για την μισή ελλάδα που κάηκε πέρυσι (η υπόλοιπη μισή κάηκε φέτος, άσχετα αν κανείς δεν ασχολήθηκε και τόσο με το θέμα "φωτιές"), διάβασα μια παρουσίαση απο ένα καινούριο πυροσβεστικό αεροσκάφος, με δυνατότητες 10 φορές καλύτερες σε σχέση με τα πανάρχαια canadair με τα οποία σβήνουν τις φωτιές χαροπαλέυοντας οι πιλότοι μας και τιμη; Με τα λεφτά ΕΝΟΣ F16 Block 52+ αγοράζεις 60 (ναι, καλά διαβάζεις ΕΞΗΝΤΑ) πυροσβεστηκα αεροσκάφη. Και ερωτω, αν καποιος απο αυτους είχε τη στοιχειώδη αντιληψη, αντι για 40 Eurofighter, να αγοράσει 39, πόσα στρέμματα δάσους θα είχαμε σώσει φέτος;;; Θα είχε σωθεί η αρχαία Ολυμπία πέρυσι;;;; Θα είχαν σωθεί τα παιδια που πέσανε περυσι με το Canadair;;;;;;

Αλλα δυστυχώς ούτε πέρυσι, ούτε φετος, μερίμνησε κάποιος για πυρόσβεση..... αντίθετα, σκέφτηκαν πολύ καλά πως να μας τα "πάρουν" πάλι. Γάτες στον τομέα αυτο, ε;;;;

REDNECK
06-09-08, 15:25
Μετά απο 20 σελίδες "εξαγρίωσης" πολύ φοβάμαι ότι αυτή θα είναι η μόνη σας εκτόνωση κύριοι...

θα πρέπει να αντιληφθήτε κάτι πολύ σημαντικό: Αν το θέμα αυτό αντιμετωπιστεί με το σύνηθες "ευτυχώς δεν πάθαμε και τίποτα" θα χαθούν βασικά συνταγματικά δικαιώματα, όπως της αυτοδιάθεσης, της διαχείρησης περιουσιακών στοιχείων, και οι ατομικές μας ελευθερίες θα έχουν δεχθεί ένα φοβερό πλήγμα!!!

Διαβάζω τόσες μέρες διάφορους "υπολογισμούληδες" για το πόσο θα κοστίσει εάν....επανέλθουμε στο παλαιό καθεστώς.....μέχρι και σχολιάκια τύπου "μακάρι να τα επαναφέρουν όπως ήταν....." και δεν βλέπω κανείς να προσφέρεται να μας συνασπίσει και να κάνουμε κάτι συλλογικά.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΟΡΘΑ!!!! ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ δεν είναι αυτός που αγόρασε ένα μεταχειρησμένο Μ3 Ε46 45000 και τώρα πρέπει να δηλώσει 85.000, ή αυτός που πήρε ένα FORD S MAX 2.5 αντί 32.000 και τώρα θα πρέπει να δηλώσεο 50.000, ή αυτός που έκανε μια δηλωμένη μετατροπή αξίας 20.000 και τώρα θα πρέπει να δηλώσει και αυτός 85.000......

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ένώ έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να πάρουν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού μέχρι το 2003 κάποιοι άχρηστοι τους το απαγόρευαν, μετά κάποιοι τους "αμόλησαν" και τώρα κάποιο "αχρηστο" και "χαμένο" κορμί πάει να τους ξαναμαντρώσει....

ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΚΥΡΙΟΙ: Αυτή την στιγμή έχετε το δικαίωμα ΟΧΙ μόνο να έχετε ένα μεταχειρισμένο Μ3 ΚΑΙ ένα Χ5 πενταετίας ΑΛΛΑ και Μ3 και Χ5 και S MAX και εκείνο το παρτάλι veloce ALFA ROMEO χωμένο σε ένα φαναρτζήδικο, και μια μοτοσυκλέτα, και ένα φουσκωτό 6 μέτρα που κάποιος σκοτωσε, και έτσι και πουλήσει η γιαγιά το δυαράκι στο Νέο Κόσμο, φτιάχνεις και πισίνα αμα λάχει......στο νομιμοποιημένο αυθαίρετο στον Βαρνάβα....

ΤΩΡΑ!!! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2008 ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!!

Ο ΥΠΑΡΧΩΝ ΝΟΜΟΣ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΛΛΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ "αν τα καταφέρω φέτος θα παρω και ενα roadster και για την παρτη μου...και ίσως ενα 2002 tii......και ισως κάποτε και μια 911....το βαρέθηκα το 525, ας το πάρει η γυναίκα μου..."

Δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρουμε να αποκτήσουμε dream garage με 25 αυτοκίνητα, μάλον γιατί δεν έχουμε ούτε χρόνο ούτε χρήμα....επίσης μπορεί και να μήν πάμε ποτέ βόλτα στο διάστημα, ή ούτε καν στην Disneyland στο Orlando η στο Παρίσι....Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ!!!

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ 50,000 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΜΑΞΙΑ!!!!! ΑΝΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ.....ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.....

ΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΒΟΛΤΑ......

ΟΧΙ κύριοι!!!

Το συστημα το οποίο μας επιτρεπει αυτή την στιγμή να έχουμε 40 αυτοκίνητα ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΜΙΜΟ....και ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΉΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΟΣΤΟ!!!!

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ!!! ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 50.000 ΕΥΡΩ!!! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΕΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ 220000 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ 997 TURBO ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ!!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ 150.000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.....

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ...

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ!!!!

ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ!!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΟΥΜΕ!!!

ΟΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ:

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΒΜW - MOTORSPORT, ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ FORA ( ALFISTI, AUDI, FIAT,VW, PORSCHE, 4Tκτλπ).

ΛΟΓΩ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ!!!

ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΝΕ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 100,000 ΚΟΣΜΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ!!!

ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΘΟΣΑΣΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ "ΑΠΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ..... ΡΙΞΟΥΝ"

ΤΟ ΑΠΑΛΑ ΕΙΝΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΡΙΑ....

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Ηδη εχω ξεκινησει αγωνα στο δικο μου φορουμ www.detroitcruisers.gr
Αν πραγματικα απασχολει καποιον λιγο παραπανω, ειμαστε εμεις με τα Αμερικανικα αυτοκινητα ...
Παρακαλω ,εγω προσωπικα και μιλωντας εκ μερους μελων του φορουμ , ειμαστε ετοιμοι αν χρειαστει να διαδηλωσουμε καπου , παντοτε ειρηνικα και με σκοπο να βγει αποτελεσμα , να ενημερωθουμε εγκαιρως !

Μανος Μπαρατσης.

Speedy
06-09-08, 15:47
Λυσεις υπαρχουν αρκει να θελουν οι αρμοδιοι,απο εκει και περα ειναι και θεμα του πολιτη πως θα χειριστη την κατασταση αυτη.
Για εμενα πρεπει να μην αφησουμε να περασει αυτο καινα κινητοποιοηθουμε οπου μπορουμε.

Apostolos
06-09-08, 16:09
...........Και όχι μόνο επιστρέφουν τα τεκμήρια διαβίωσης, αλλά σύμφωνα με το παρακάτω απόσπασμα από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ, θα συνεχίσει να ισχύει αυτός ο αναχρονιστικός πίνακας που ίσχυε. Για διαβάστε παρακάτω παραθέτουν και παραδείγματα φορολόγησης. Απλά βάλτε ανάλογα ποσοστά συνδιόκτησης στον πατέρα σας την μητέρα σας ή όπου αλλού σύμφωνα με την φορολογική δήλωση του καθενός για να αποφύγεται την φορολόγηση όσο αυτό είναι εφικτό να επιτευχθεί από τα εισοδήματα του καθενός.

Χαριστική βολή για χιλιάδες μισθωτούς και συνταξιούχους θα είναι η επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης που θα τους υποχρεώσει ή να αλλάξουν τρόπο ζωής ή να πληρώνουν ένα ετήσιο χαράτσι για να διατηρήσουν το σημερινό επίπεδο διαβίωσής τους.Κι αυτό γιατί μετά την κατάργηση της εφαρμογής των τεκμηρίων διαβίωσης το 2003, πολλοί είναι εκείνοι που αγόρασαν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού που είναι και πιο ασφαλή, ενώ μπορεί να διαθέτουν μια βάρκα ή ένα εξοχικό σε παραθαλάσσια περιοχή ή στο χωριό τους.Με την επαναφορά και την ενίσχυση των τεκμηρίων διαβίωσης που προανήγγειλε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης, η διατήρηση αυτών των περιουσιακών στοιχείων που καθορίζουν ένα τρόπο ζωής θα γίνει παγίδα που θα τους υποχρεώσει να πληρώνουν κάθε χρόνο φόρο για ανύπαρκτα εισοδήματα, ενώ πάρα πολλοί λόγω της φορολόγησής τους με τα τεκμήρια θα υπερβούν τα εισοδηματικά κριτήρια για το ΕΚΑΣ και θα χάσουν και το επίδομα που εισπράττουν ως συμπλήρωμα της χαμηλής σύνταξης.
Στο δόκανο της εφορίας με την επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης και χιλιάδες μισθωτοί που με τα εισοδήματα που δηλώνουν δεν θα καλύπτουν τις τεκμαρτές δαπάνες που θα προσδιορίζονται με βάση διάφορα περιουσιακά στοιχεία των ιδίων και των προσώπων που συνοικούν και τους βαρύνουν (σύζυγοι, παιδιά). Αντίθετα, οι φορολογούμενοι με υψηλά εισοδήματα καταφέρνουν να ξεγλιστρούν από τις παγίδες των τεκμηρίων διαβίωσης και του «πόθεν έσχες» «μεταβιβάζοντας» σκάφη αναψυχής, πολυτελή Ι.Χ. αυτοκίνητα, βίλες και εξοχικά σε off shore εταιρείες ή αγοράζοντας πολυτελή αυτοκίνητα με τον θεσμό του leasing που δεν μπαίνουν στα τεκμήρια διαβίωσης.
Στην πραγματικότητα τα τεκμήρια ποτέ δεν καταργήθηκαν και στην πράξη συνέχιζαν να λειτουργούν ως παγίδα για τον εντοπισμό κρυφών εισοδημάτων από φορολογούμενους που είτε ήταν αμελείς στο να δικαιολογήσουν αγορές που έκαναν και υπερέβαιναν τα εμφανή εισοδήματά τους είτε δεν γνώριζαν πώς λειτουργούσαν τα τεκμήρια μετά την υποτιθέμενη κατάργησή τους το 2003.
Κι αυτό γιατί, π.χ., ενώ η κατοχή ενός ή δύο αυτοκινήτων Ι.Χ. από μια οικογένεια δεν λαμβάνεται υπόψη κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης αν ο φορολογούμενος επικαλεστεί εισοδήματα παρελθόντων ετών για να δικαιολογήσει μια μεγάλη αγορά (οικόπεδο, εξοχικό, σκάφος αναψυχής κ.λπ.), η εφορία αφαιρούσε από τα εισοδήματα των ετών αυτών τις τεκμαρτές δαπάνες που αναλογούσαν στα 2 αυτοκίνητα με συνέπεια να βρίσκεται ακάλυπτος, χωρίς να το καταλάβει, και να φορολογείται με βάση το ύψος των δαπανών που έκανε για την αγορά.
Ωστόσο, όταν τα τεκμήρια εφαρμόζονταν πλήρως κάθε χρόνο έπεφταν στην τσιμπίδα της εφορίας περίπου 500.000 φορολογούμενοι (488.175 το 2004, 473.007 το 2003 κλπ) στη συντριπτική τους πλειονότητα μισθωτοί και συνταξιούχοι και φορολογούνταν με βάση τα τεκμήρια, πληρώνοντας δηλαδή φόρο για σημαντικά υψηλότερα εισοδήματα από αυτά που είχαν και ακολουθούσαν οι έμποροι και οι εισοδηματίες.
Αντίθετα με τον εξορθολογισμό του συστήματος μετά το 2003 στην παγίδα των τεκμηρίων και ειδικότερα του «πόθεν έσχες» πιάνονται αυτοί που πραγματικά έχουν αποκρύψει εισοδήματα και κάνουν αγορές που δεν δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που δηλώνουν.
Πέρυσι στη τσιμπίδα των τεκμηρίων και του «πόθεν έσχες» πιάστηκαν 114.000 από τους οποίους:
■41.980 εισοδηματίες που δήλωσαν συνολικό εισόδημα 31 εκατ. ευρώ και φορολογήθηκαν βάσει των τεκμηρίων για 180 εκατ. ευρώ.
■23.739 έμποροι, βιομήχανοι και βιοτέχνες.
■11.705 γεωργοί, κτηνοτρόφοι και αλιείς.
■26.731 μισθωτοί.
■5.675 ελεύθεροι επαγγελματίες.
■4.267 συνταξιούχοι.
Υπενθυμίζεται ότι στα τεκμήρια διαβίωσης περιλαμβάνονται τα αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης, οι μοτοσικλέτες άνω των 500 κυβικών εκατοστών, το βοηθητικό προσωπικό που διατηρεί στο σπίτι του ο φορολογούμενος, τα ιδιωτικής χρήσης σκάφη αναψυχής, οι αμοιβές των πληρωμάτων τους, τα ιδιωτικά αεροσκάφη, η κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ., η δευτερεύουσα κατοικία επιφάνειας άνω των 150 τ.μ., οι πισίνες.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες, με την επαναφορά των τεκμηρίων που προανήγγειλε ο υπουργός θα μειωθεί η επιφάνεια της κύριας και δευτερεύουσας κατοικίας που δεν υπολογίζεται ως τεκμήριο στα 120 και 80 τ.μ. αντίστοιχα με συνέπεια να πέφτουν στην παγίδα περισσότεροι φορολογούμενοι.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1: ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ
Για παράδειγμα, έστω έγγαμος συνταξιούχος (με σύζυγο χωρίς εισοδήματα) που παίρνει μια «καλή» σύνταξη 1.000 ευρώ τον μήνα δηλαδή θα δηλώσει ετήσιο εισόδημα 14.000 ευρώ, και διαθέτει 2 αυτοκίνητα (1 Ι.Χ. 1.600 κ.ε 5 ετών
ο ίδιος και 1 Ι.Χ. 1.300 κ.ε 8 ετών η σύζυγος), κύρια κατοικία 150 τ.μ., ένα εξοχικό 100 τ.μ. και μια βάρκα 4 μέτρα. Ο φόρος που αναλογεί στο εισόδημά του είναι 540 ευρώ, οι τεκμαρτές δαπάνες όμως μόνο για τα Ι.Χ. και τη βάρκα ανέρχεται με βάση τους ισχύοντες πίνακες τεκμηρίων σε 22.500 ευρώ και επειδή υπερβαίνει το δηλούμενο, θα φορολογηθεί με βάση το τεκμαρτό εισόδημα των 22.500, ευρώ στο οποίο αναλογεί φόρος 2.835 ευρώ και μαζί με την προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος 1.020 ευρώ θα κληθεί να καταβάλει φόρο 3.855 ευρώ (αύξηση 613%). Αν βέβαια μειωθούν τα όρια εξαίρεσης από τα τεκμήρια για την κύρια και δευτερεύουσα κατοικία είναι αυτονόητο ότι ο τελικός φόρος θα διαμορφωθεί σε σημαντικά υψηλότερα επίπεδα.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2: ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ
Ας δούμε και την περίπτωση συνταξιούχου που παίρνει την κατώτατη σύνταξη 450 ευρώ και ΕΚΑΣ 200 ευρώ τον μήνα, δεν έχει ιδιόκτητη κατοικία και το μοναδικό του περιουσιακό στοιχείο είναι ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο 1.600 κ.ε που είχε αγοράσει με δόσεις το 2.000.
Με βάση το εισόδημα που δηλώνει (σύνταξη +ΕΚΑΣ) είναι αφορολόγητος, αφού το συνολικό του εισόδημα είναι χαμηλότερο από το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ, αφορολόγητος θα είναι και αν φορολογηθεί με το τεκμήριο για το αυτοκίνητο που είναι 10.030 ευρώ.
Επειδή όμως ως ετήσιο εισόδημα για το 2008 θα ληφθεί υπόψη το τεκμαρτό εισόδημα που υπερβαίνει το εισοδηματικό κριτήριο για την καταβολή του ΕΚΑΣ θα χάσει το επίδομα των 200 ευρώ τον μήνα (2.800 ευρώ τον χρόνο), το οποίο για να το ξαναπάρει ένα χρόνο αργότερα θα πρέπει να πουλήσει το Ι.Χ. του.
ΕΞΙ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
Πώς θα μειώσετε την τεκμαρτή δαπάνη
Για να μειωθεί η τεκμαρτή δαπάνη, και ο φορολογούμενος να φορολογηθεί για τα εισοδήματα που δηλώνει μπορεί με την υποβολή της φορολογικής δήλωσης να επικαλεστεί εισοδήματα που φορολογήθηκαν στο παρελθόν ή προέρχονται από:
1. Χρηματικά ποσά από την πώληση κάποιου περιουσιακού στοιχείου που έκανε ως το τέλος του 2008.
2. Χρηματικά ποσά από δωρεά συγγενικού προσώπου. Απαιτείται βεβαίωση της εφορίας ότι υπεβλήθη δήλωση δωρεάς.
3. Χρηματικά ποσά από γονική παροχή που έχουν δηλωθεί στην εφορία μέχρι το τέλος του 2008.
4. Αποταμιεύσεις προηγουμένων ετών από εισοδήματα που έχουν ήδη φορολογηθεί. Ο υπολογισμός του αποταμιευθέντος ποσού μπορεί να γίνει αν από το εισόδημα που έχει δηλωθεί τα προηγούμενα έτη αφαιρεθούν τα ποσά που αντιστοιχούν στις τεκμαρτές δαπάνες, έστω και αν δεν ισχύουν τα τεκμήρια.
Αν δεν υπάρχουν τεκμήρια, από το εισόδημα κάθε έτους αφαιρείται το ποσό των 2.950 ευρώ.
5. Ποσά που προέρχονται από τραπεζικό δάνειο: Για δικαιολόγηση αγοράς περιουσιακού στοιχείου η σύναψη του δανείου πρέπει να προηγήθηκε της αγοράς.
6. Χρήματα που προέρχονται από επαναπατρισμό κεφαλαίων με βάση την ειδική ρύθμιση του 2004.

:help::help::help::help:

Αντώνης Σωτηράκος

zmy5710
06-09-08, 16:17
μου μυριζει ολη η υποθεση αρβυλα

Dimzan
06-09-08, 16:26
μα καλα ειναι δυνατον να τα πιστεψουμε αυτα?????

δε μπορω να φανταστω αυξησεις στους φορους πανω απο 50%!!

αν τα κανουν ολα αυτα απλα κανεις δε θα χει να πληρωσει και θα παγωσουν ολα. δηλ να μ βαλει φορο 2000 θα πρεπει να πουλησω 5 το αμαξι και να χω και 3 στην τσεπη για να χω να ξαναπληρωνω φορους την αλλη χρονια κλπ κλπ.. και να που θα τρεξουν ολοι να κανουν το ιδιο θα πεσουν αμεσα οι τιμες.. ολοι θα θελουν να πουλησουν... θα πεσει η ζητηση στο μηδεν... η πτωση των πωλησεων θα μειωσει την κινηση στην αγορα.. θα μειωθει ο ρυθμος αναπτυξης και αυτο θα χει σα συνεπεια 1 μηνα μετα την εφαρμογη του παραπανω μετρου να μπλοκαρει η οικονομια... Μα και να θελουν να βγουν παλι μετα δε θα μπορεσουν να στηριξουν τις επιλογες τους (οχι πως τωρα μπορουν). Δεν εχει λογικη αυτη η εκθετικη αυξηση του φορου παρτε το χαμπαρι. Θα ειναι ενα ντομινο για την κατρακυλα της οικονομιας. Γτι η αυξηση των φορων επιφερει αμεση μειωση της αγοραστικης δυναμης και μετα αμεσως παγωνουν τα μαγαζιακλπ κλπ

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ???

για εκφοβισμο τα λενε γιατι παλι θελουν να φανε λεφτα και δεν ξερουν πως να μας το φερουν....

αντε γεια με τα ζωα!

ΦΑΝΗΣ
06-09-08, 16:34
Τελικά από ότι βλέπω επειδή έρχονται δύσκολες μέρες,πρός το παρόν ανακαλούνται όλες οι σκέψεις που είχαμε να αγοράσουμε μεγαλύτερα κυβικά,και περιμένουμε τι θα γίνει από την νέα χρονιά,έτσι κι αλλιώς δεν με έκαιγε κιόλας να το αλλάξω,μας έφυγε και ένα άγχος,κι αυτό που έχουμε είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι,άρα είμαστε Stud buy!!!!!:sleeping::icon_kidr

Dimzan
06-09-08, 16:35
αφου εχουν μπει φοροι παντου σημαινει πως δε συμφερει να αγοραζεις αμαξια.. να αγοραζεις-επενδυεις σε οικοπεδα-σπιτια αφου κι εκει θα μπει φορος κατοχης...

το φορο διαβιωσης δεν τον γλυτωνουμε..

προτεινω λοιπον στην κυβερνηση να φορολογησει αλυπητα αυτους τους κλεφτες που επειδη δε θελουν να φορολογουνται δεν αγοραζουν τιποτα και βαζουν τα χρηματα στην ακρη. Ο νεος αυτος φορος ας λεγεται φορος κατοχης χρηματως (αποταμιευσης) η αλλιως φορος αχρησιμοποιητης περιουσιας ως μη επενδεδυμενη σωστα ωστε να φερνει φορους μεσω των σπιτιων αυτοκινητων κλπ..

Φυσικα απο ολους αυτους τους φορους ας εξαιρεθουν οι πολιτικοι γιατι ειναι τιμιοι ανθρωποι και παλευουν για την ευημερια και εχουν πολυ μικρα εισοδηματα για να συντηρουν το aygo και το beverly με το οποιο πανε στην κυβερνηση..

dstav
06-09-08, 16:46
Αγαπητοί φίλοι,

Παρακαλώ επισκεφθήτε το

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Γιατί όμως να πάρουμε Νομική Μορφή?

Βασικά για να έχουμε έναν μπούσουλα για το ποιοί είμαστε και που πάμε - ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΟΥΜΕ!


Αυτό νομίζω θα πρέπει να το συζητήσουμε κατά τις πρώτες συναντήσεις.

Θεωρώ ότι όσοι αποφασίσουμε να συναντηθούμε πρέπει να:

α) Το πράξουμε άμμεσα - το ΠΣΚ 12-13-14 ή έστω 19-20-21, πάντως εντός Σεπτεμβρίου- ΑΜ ΕΠΟΣ - ΑΜ ΕΡΓΟΝ!!!

β) Προτείνω αυτή τη στιγμή ότι ο σκοπός μας inter alia, θα είναι κυρίως ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΟΥΝ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟ - ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ - 4Χ4 κλπ απο τις Κυβερνησεις ΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ, οι οποίοι ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ οικονομικα, και ΕΑΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΘΟΥΝ μαζί μας, θα υπάρξει ΜΟΝΟ ΟΦΕΛΟΣ για όλους!!

γ) μέχρι το ραντεβου, θα σας έχω έτοιμο υπόδειγμα σχετικού καταστατικού προς συζήτηση

θα σας παρακαλούσα να:

α) καταβληθεί κάθε προσπάθεια ούτως ώστε να είμαστε πάνω από 20 στο ραντεβού

β) ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΩΣ ΤΟΠΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΤΟΝ ΩΡΩΠΟ που είναι και ότι πρέπει για βόλτα, έχει χώρους στάθευσης, αλλά και προς τιμήν του Παναγιώτη που μπήκε στον κόπο για το Blog.

ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!!!

Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ON - LINE 24-7

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ!!!

Δημητρης Σταυριανος

Apostolos
06-09-08, 18:39
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά λέει μια παροιμία........ και επειδή σκέφτομαι να ακολουθήσω την παροιμία έτσι λοιπόν από Δευτέρα στα ΚΕΠ για την μεταβίβαση της άδειας του αυτοκινήτου σε 2 επιπλέον άτομα.:ylsuper:

Speedy
06-09-08, 18:41
δειτε στην tv τι γινεται στην θεσσαλονικη για τα κωλομετρα που εχει παρει ο προθυπουργος μας!!

rigas
06-09-08, 18:52
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά λέει μια παροιμία........ και επειδή σκέφτομαι να ακολουθήσω την παροιμία έτσι λοιπόν από Δευτέρα στα ΚΕΠ για την μεταβίβαση της άδειας του αυτοκινήτου σε 2 επιπλέον άτομα.:ylsuper:

Αποστολε για τι αμαξι μιλας?

Και τι εισοδηματα δικο και των 2 αλλων.

ermis1975
06-09-08, 19:36
Κατι πήρε το αυτάκι μου οτι τα νέα φορολογικά μέτρα δε θα επηρεάζουν μισθωτούς και συνταξιούχους! Γιατί λοιπόν να τους επηρεάσουν τα τεκμήρια ? Αναμένουμε..

Apostolos
06-09-08, 19:42
Αποστολε για τι αμαξι μιλας?

Και τι εισοδηματα δικο και των 2 αλλων.

Έχω ένα 1600άρι και ένα 2200. Όπως καταλαβαίνεις σύμφωνα με τον πίνακα των τεκμηρίων θα πρέπει να δηλώνω ετήσιο εισόδημα της τάξεως των 38500€ μιας και το τεκμήριο διαβίωσης είναι προσθετικό πράγμα μη εφικτό για ένα απλό δημόσιο υπαλληλάκο (μόνιμο) σαν εμένα χαχαχα

rigas
06-09-08, 19:55
Έχω ένα 1600άρι και ένα 2200. Όπως καταλαβαίνεις σύμφωνα με τον πίνακα των τεκμηρίων θα πρέπει να δηλώνω ετήσιο εισόδημα της τάξεως των 38500€ μιας και το τεκμήριο διαβίωσης είναι προσθετικό πράγμα μη εφικτό για ένα απλό δημόσιο υπαλληλάκο (μόνιμο) σαν εμένα χαχαχα

Ναι ετσει μπορεις να το δηλωσεις.

Εγω που Μ3 3000 τι να κανω.

Δηλαδη αν ειχες παλι 3000 μπορουσες να τα σπασεις σε 2 ατομα..?

Και αν ναι δεν θελει π.χ 75.000 εισοδηματα και απο τους 3?

dstav
06-09-08, 20:09
ΕΜΕΙΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑΜΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΥΡΕΘΕΙΤΕ
KYΡΙΑΚΗ 14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ Goody’s Αγίου Στεφάνου, όπως βγαίνεις από την Εθνική ερχόμενος από κέντρο Αθηνών προς Λαμία.
Μετά την έξοδο από την Εθνική στρίβεις δεξιά και στο φανάρι που θα βρεις αριστερά (άσε που φαίνεται και από την διασταύρωση ενώ είσαι στην Εθνική)


ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΨΕΙ

http://www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

dstav
06-09-08, 20:22
Για τη φορολογία τόνισε ότι διευρύνεται η φορολογική βάση, ώστε να συμπεριλάβει εισοδήματα που δεν δηλώνονται, προωθούνται διορθώσεις στη φορολογία του κεφαλαίου και αλλάζουν ορισμένοι ειδικοί τρόποι φορολόγησης, που δημιουργούσαν σοβαρές αδικίες.

Ταυτόχρονα -συνέχισε- θεσπίζεται η περαιτέρω μείωση των συντελεστών φορολόγησης, τόσο για τα φυσικά όσο και για τα νομικά πρόσωπα.

Παράλληλα, ανακοίνωσε «δυναμική συνέχεια» για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής -«μια βαθιά αντικοινωνική συμπεριφορά»- με ενίσχυση των ελεγκτικών μηχανισμών και καθιέρωση τεκμαρτού εισοδήματος.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ....

Apostolos
06-09-08, 20:27
Ναι ετσει μπορεις να το δηλωσεις.

Εγω που Μ3 3000 τι να κανω.

Δηλαδη αν ειχες παλι 3000 μπορουσες να τα σπασεις σε 2 ατομα..?

Και αν ναι δεν θελει π.χ 75.000 εισοδηματα και απο τους 3?

Φίλε Ρήγα μπορείς να μεταβιβάσεις ένα ποσοστό της άδειας που επιθυμείς σε όσους ανθρώπους θέλεις. Το θέμα είναι τώρα ότι στον καθένα θα πρέπει να βάλεις ποσοστό αντίστοιχο της φορολογικής δήλωσης (και πάντα κάτι λιγότερο), γιατί απλούστατα αν βάλεις μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που μπορεί να καλύψει τότε θα φορολογηθεί στο ποσοστό αυτό και όχι στο δηλωθέν εισόδημα του.

Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως

Dimzan
06-09-08, 21:33
Φίλε Ρήγα μπορείς να μεταβιβάσεις ένα ποσοστό της άδειας που επιθυμείς σε όσους ανθρώπους θέλεις. Το θέμα είναι τώρα ότι στον καθένα θα πρέπει να βάλεις ποσοστό αντίστοιχο της φορολογικής δήλωσης (και πάντα κάτι λιγότερο), γιατί απλούστατα αν βάλεις μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που μπορεί να καλύψει τότε θα φορολογηθεί στο ποσοστό αυτό και όχι στο δηλωθέν εισόδημα του.

Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως

αρα πρεπει και το ατομο στο οποιο μεταβιβαζουμε το ποσοστο να μην εχει ηδη πολλα κυβικα πανω του γτι με αυτο τον τροπο γλυτωνουμε μεν εμεις αλλα κυνδινευει ο αλλος να τα φορτωθει...

stauros772000
07-09-08, 07:03
την κατσαμε την βαρκα......τεκμηριο η κατοχη οχηματος ανω των 1401 κυβικων.
δλδ το 2010 θα ειμαι χωρις το 5αρι μου.κλαψ.
εντελως αποτυχημενη κυβερνηση......καλα ηταν με τον σημιτη εντελη......

Apostolos
07-09-08, 07:50
αρα πρεπει και το ατομο στο οποιο μεταβιβαζουμε το ποσοστο να μην εχει ηδη πολλα κυβικα πανω του γτι με αυτο τον τροπο γλυτωνουμε μεν εμεις αλλα κυνδινευει ο αλλος να τα φορτωθει...

Ακριβώς Dimzan πρέπει το ποσοστό που θα μεταβιβάσουμε να προσέξουμε να έιναι πάντα μέσα στα όρια του εισοδήματος του άλλου..........

:drive2: Περαστικά μας.........

Apostolos
07-09-08, 09:19
την κατσαμε την βαρκα......τεκμηριο η κατοχη οχηματος ανω των 1401 κυβικων.
δλδ το 2010 θα ειμαι χωρις το 5αρι μου.κλαψ.
εντελως αποτυχημενη κυβερνηση......καλα ηταν με τον σημιτη εντελη......

Σταύρο νομίζω χωρίς να παίρνω όρκο ο νόμος περί τεκμηρίων διαβίωσης θα ισχύσει με αναδρομική ισχύ δηλαδή το 2009 που θα εφαρμοστεί θα έχει ισχύ για το 2008 με αποτέλεσμα του χρόνου που θα κάνουμε δήλωση θα πρέπει να καλύπτουμε το τεκμήριο......:banghead::banghead::eek::eek:

stauros772000
07-09-08, 09:59
τολη,εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι αντισυνταγματικο ,αλλα εδω ειναι ελλαδα .......δεν ξερω..αλλα ειμαι ετοιμος για πολεμο..........θα το παω ως το τερμα.με μια προσβολη του νομου ,δεν θα μπορω να αμυνθω?αν γνωριζα οτι θα ισχυαν τα τεκμηρια ,δεν επροκειτο να παρω 2λιτρο(τα ιδια ισχυουν για ολα τα c.c).αυτο δεν μπορω να το υποστηριξω σε δικαστηριο?και πως θα το αντικρουσει το κρατος?προσωπικα,το μονο κοστος ενος 2λιτρου ειναι τα τελη και οι βενζινες.απο που βρηκαν οτι χρειαζοντε 20000 για να μπορω να το συντηρω?το οτι θα το ψηφισουν,ειναι σιγουρο.εμεις πως μπορουμε να αντιδρασουμε?
εδιτ:τωρα ειδα οτι εγραψα 2010,εννοουσα 2009.

Apostolos
07-09-08, 10:11
τολη,εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι αντισυνταγματικο ,αλλα εδω ειναι ελλαδα .......δεν ξερω..αλλα ειμαι ετοιμος για πολεμο..........θα το παω ως το τερμα.με μια προσβολη του νομου ,δεν θα μπορω να αμυνθω?αν γνωριζα οτι θα ισχυαν τα τεκμηρια ,δεν επροκειτο να παρω 2λιτρο(τα ιδια ισχυουν για ολα τα c.c).αυτο δεν μπορω να το υποστηριξω σε δικαστηριο?και πως θα το αντικρουσει το κρατος?προσωπικα,το μονο κοστος ενος 2λιτρου ειναι τα τελη και οι βενζινες.απο που βρηκαν οτι χρειαζοντε 20000 για να μπορω να το συντηρω?το οτι θα το ψηφισουν,ειναι σιγουρο.εμεις πως μπορουμε να αντιδρασουμε?
εδιτ:τωρα ειδα οτι εγραψα 2010,εννοουσα 2009.

Τι να πω φίλε μου δεν ξέρω, αν και σε κάποια εφημερίδα που διάβασα έλεγε ότι τα τεκμήρια διαβίωσης "θα είναι μαχητά" πιθανότατα θα εννοούσε κάτι τέτοιο ότι θα μπορούσες δικαστικά να διεκδικήσεις κάτι.....Οψόμεθα εις το απώτερο μέλλον! Πάντως εγώ από Δευτέρα καλού κακού, πάω να το γράψω την άδεια του ενός αυτοκίνητου στην αδερφή μου και στον πατέρα μου.....Δεν το δίνω το 5άρι μου!!!!!!!!!!!

Speedy
07-09-08, 10:17
Εγω βαρεθηκα με αυτους τους νομους οχι μονο του αυτοκινητου..
20% ανω τα τελη κυκλοφοροας
επιστροφη στα τεκμηρια
υψηλοτερη φορολογηση σε εναν υπαλληλο που εχει ενα παιδι{και μιλαμε υπαλληλο χαμιλομισθο}
Ελεος!!
Δεν ασχολουμαι αλλο με την"Εισοδηματικη πολιτικη τους"

ermis1975
07-09-08, 10:31
Αν διαβάσετε τις εφημερίδες, θα καταλάβετε οτι ο καθένας γράφει για να πουλήσει και να πανικοβάλει! Δημοσιεύουν πίνακες παλαιούς και στα άρθρα τους τους διαψεύδουν. Παίζουν με το πόνο μας!?..
Το πιο "σοβαρό" άρθρο που διάβασα, αναφέρει οτι θα μειωθεί το όριο εργοστασιακής αξίας, απο 50 σε 30 κάτι λογικό. (αν σκεφθεί κανείς οτι αυτοκίνητο με εργοστασιακή αξία 20.000 πωλείται μετά δασμών κλπ 40-45).

zmy5710
07-09-08, 11:35
μηπως κανουμε την τριχα τριχια?

Panagiotis Diamantopoulos
07-09-08, 13:18
Μάγκες ήρθε η ώρα που όλοι περιμέναμε (για να αρχίσουμε να κλαίμε). Τα τεκμήρια διαβίωσης έρχονται στη ζωή μας από το 2009, αφού πλέον ελέγχθει από τον ίδιο τον πρωθυπουργό στη ΔΕΘ.

Τρεχάτε να σωθείτε (ή μάλλον να πουλήσετε). Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε το λογιστή σας. Αλλά πολύ φοβάμαι οτι αρκετοί θα καταφύγουν στη λύση της πώλησης...

Θέλω να σχολιάσω όμως κάτι που ακούγεται μέρες τώρα στο forum και το θεωρώ ... ας μην το πω καλύτερα. Ακούω πολλούς να λένε οτι θα καταθέσουν πινακίδες και κάτι τέτοια. Ήθελα λοιπόν να τους ρωτήσω: Είστε διατεθειμένοι να παροπλίσετε το αυτοκίνητό σας, να το αμπαρώσετε για πόσα χρόνια? (μήπως ξέρετε δηλαδή οτι θα ξανακαταργηθούν τα τεκμήρια σε 1-2 χρόνια?) και παράλληλα όταν θα καταλάβετε οτι δεν ξανακαταργούνται (γιατί στην Ελλάδα ως γνωστόν οτι αλλάζει, δύσκολα επανέρχεται πάλι στην αρχική του κατάσταση) να τα πουλήσετε σε τιμές κατά πάρα πολύ μικρότερες από τις σημερινές, αφού τα αμάξια σας θα είναι κατά πολύ ξεπερασμένα (ήδη έχει πλημμυρίσει ο τόπος από τη νέα σειρά E92). Και δε συζητώ καν για τους κατόχους Ε36... Αυτοί είναι η αλήθεια παιδιά και αν θέλετε το συζητάμε.

pantg
07-09-08, 14:59
Συνάδελφοι,

την ερχομένη Κυριακή 14/9 στις 10 το πρωί θα βρεθούμε ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ στα Goody's ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ για να υπογράψουμε το καταστατικο συστασης Συλλόγου που αποφασίσθηκε να ιδρυθεί έτσι ώστε η κινητοποίηση όλων των οδηγών τροχοφόρων του www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr να αποκτήσει και κάποια νομική βάση και μελλοντικά και εκπροσώπους (αν τύχει και κάποιος από τους "εθνοπατέρες" πει "μα καλά ποιός είναι ο εκπρόσωπος σας?" και πώς έχουμε αποφασίσει τί θέλουμε τόσοι άνθρωποι)

Η σύσταση του Συλλόγου και η ύπαρξη μητρώου μελών (χωρίς να έχουν οικονομική επιβάρυνση, συνδρομές, τέλη εγγραφής και τέτοια διεστραμμένα) θα βοηθήσει στο να μπορούμε να αποδείξουμε και την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ουσιαστική δύναμη της κινητοποίησης και να ΤΡΟΜΑΞΟΥΜΕ, ελπίζουμε, με την ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ τους "εθνοπατέρες" με το μέγεθός μας.

Αλλωστε αν μαζευτούμε τελικά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες (που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ) μην ξεχνάτε ότι θα αποτελέσουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ παράγοντα επιρροής των αποτελεσμάτων κάθε μελλοντικής πολιτικής τους.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να συζητάμε για κόμμα ιδιοκτητών τροχοφόρων αλλά για σκεφτείτε οι "εθνοπατέρες" να ξέρουν ότι υπάρχουν πλέον κάτω από μία κοινή στρατηγική και κοινό σκοπό μερικές εκατοντάδες χιλιάδες "ψηφοφόρων" "τους" ("προβάτων" όπως θέλουν να πιστεύουν ότι είμαστε) που είναι έτοιμοι και αποφασισμένοι να τους ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ !!!!

Ελάτε την Κυριακή 14/9 στα Goody's και συμπραχθείτε μαζί μας.

ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ !!!!
www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

Παντελής Γιαμαρέλλος

ermis1975
07-09-08, 15:10
Ρε παιδιά....αφου κανείς ακόμα ΔΕ ΞΕΡΕΙ με ποιό τρόπο θα επανέλθουν τα τεκμήρια γιατί κάνουμε ικασίες?! Μπορεί να αγγίζουν ελάχιστους!
Και προς Θεού, να πουλήσετε τί και σε ποιούς?!? Και ποιός θα αγοράσει? ΤΣΑΜΠΑ θα τα πάρουν αν γίνουν μαζικές πωλήσεις!

www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr

14/9 θα είμαι εκεί!

stauros772000
07-09-08, 21:22
δεν βλεπω να γραφοντε πολλοι στα ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ.τι περιμενετε?προσκληση?παλι οι μη ενεργοι πολιτες θελουν απο την πολυθρονα τους να επωφεληθουν?

για να πιασεις ψαρι,πρεπει να βρεξεις τον πισινο σου...........................

παρακαλουντε οι μοντς να βαλουν το παρον θρεντ σε πρωτη γραμμη,γιατι μας ενδιαφερει αμεσα.ετσι νομιζω τουλαχιστον.

randombk
08-09-08, 09:00
Ο ΧΟΝΤΡΟΣ το ειπε με τον πιο θεατρινικο γνωστο του τροπο οτι θα μας ξεσκισει απο δω και περα με το ετσι θελω!!!
Ακουσα καλα για τεκμηριο και στην 1η κατοικια? χαααααχαχαχαχ!

Αν δεν μιλησει παλι κανεις :sleeping: τοτε καλα μας κανει!

ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ το εχετε καταλαβει???
Για παραδειγμα εγω δουλευω τωρα και δικαιολογω την 1η κατοικια μου και το αμαξι μου!

Αν αυριο πει η εταιρια μου βαγγελακι τον πουλο! και δεν εχω δουλεια, στο τελος του χρονου που θα δηλωσω ειδοσημα 3000ευρω απο το ταμειο ανεργειας , το κρατος θα πει βασει τεκμηριων σπιτιου και αυτοκινητου πρεπει να δηλωσεις 25000ευρω! και θα φορολογηθεις για 25000 ευρω! Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!:party: