PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρες παρκαρισματος???


nasos-csl
01-09-08, 10:17
ξερει κανενας αν παιρνει αισθητηρες παρκαρισματος πισω η Ε46 coupe προφασελιφτ?

και καποια αλλη προτταση αν ξερετε εκτος της bmw.απο τιμες τι παιζουν?

τοποθετηση ειναι ευκολη?εχει βαλει κανενας μονος του?

το ξερω πολλες ερωτησεις αλλα αν δε ρωτησεις δε θα μαθεις!:cheers:

Bmw116isport
01-09-08, 11:05
για το 1ο ερώτημα δεν γνωρίζω...νομίζω οι μανήσιοι είναι πανάκριβη(500ευρα)εγώ έχω βάλει της cobra με 170ευρα η οποία εχει και οθονούσα που γράφει και απόσταση απο το εμπόδιο...επίσης και ηχητική προειδοποίηση την οποία αν θες κλείνεις κ έχεις μόνο την οθονούλα...η τοποθετηση είναι ευκολή για τον επαγγελματία που ξέρει...μόνος νομίζω δεν θα τα καταφέρεις...γιατι δεν πας σε κάποιον να γίνει σωστή δουλειά?...γι αυτό ειναι το forum για να γίνονται ερωτήσεις...

stefanos_cool
01-09-08, 11:10
Φίλε καλώς όρισες στην παρέα μας,

έχω βάλει εγώ στο δικό μου μπροστά (aftermarket), πίσω είχε από την
μαμά του.
Αγορά έχουν 70,00 € με 4 αισθητήρες, με display μέτρων κλπ.
Τους έβαλα σε ένα φίλο ηλεκτρολόγο, δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει
λίγο μεράκι για να είναι οκ και να μην φαίνεται σαν κάτι έξτρα.



υ.γ. Εγώ επειδή είμαι και λίγο ψείρας έως και πολύ, έφαγα μαζί με τον ηλεκτρολόγο μια
μέρα γιατί τα ξηλώσαμε όλα για να περάσουν πλεξούδες και να είναι
όλα τέλεια, συνήθως όμως σε άλλα μαγαζιά κάνουν 2 ωρίτσες αλλά
δεν ξηλώνουν προφυλακτήρα κλπ.κλπ



Φιλικά,

Στέφανος

nasos-csl
01-09-08, 11:52
σας ευχαριστω .αμα ειναι δυνατο να μου λετε και μαρκα που βαλατε και ειστε ευχαριστημενοι η και μαγαζι που τους βαλατε.
ενδιαφερομαι και για εμπρος και για πισω.

nasos-csl
01-09-08, 12:50
αμα παρω το σετ θα βρω κανα προβλημα στο να το βαλω μονος μου,για πισω τουλ.

στο να ανοιξω τις τρυπες δε νομιζω να δυσκολευτω,στο να συνδεσω τη μοναδα με ρευμα αυτο δεν ξερω τι και πως,τοχει κανει κανενας να μου πει.
στο να συνδεσω τους αισθητηρες και το βομβιτη με τη μοναδα δεν νομιζω ναχω προβλημα αλλα πως θα το συνδεσω ωστε να ενεργοποιειται με την οπισθεν?αυτα με προβληματιζουν μονο,το ρευμα και η οπισθεν.

ο προφυλακτηρας πισω λυνεται ευκολα?εχει κανενας κανα σχημα η κανα σερβισε μανουαλ που να το δειχνει?

georgiou
01-09-08, 14:37
εχω ακουσει και για συστημα παρκαρισματος που δεν χρειαζεται να ανοιξεις τρυπες στον προφυλακτηρα...

ψαξε το αξιζει πιστευω..!!

paris320ci
01-09-08, 14:41
Το έχει ένας γνωστός μου αυτό που λες. Ειναι μια αυτοκόλλητη μεταλική ταινια που τη βάζεις στο εσωτερικό (πλαστικό) του προφυλακτήρα. Δουλευει αρκετά καλα μπορώ να πώ, το σκέφτομαι για μπροστά

thanassis
01-09-08, 14:54
φίλε μπορείς να το περάσεις πολύ εύκολα μόνος, μιας και σου δίνει και το εργαλείο κοπής που προσαρμόζεται στο δράπανο και από καλωδίωση θέλει μόνο τάση 12V και ένα καλωδιάκι να το ενώσεις στο φαναρι το ένα στην όπισθεν.... τίποτα δηλαδή...
και κοστίζει 30-50€ από ebay και είναι τα ίδια που πουλάνε εδώ με 60-120€!!! επειδή το έψαξα!!!
για να κατέβει ο προφυλακτήρας θέλει στο Ε36 να βγάλεις 2 βίδες torx και είσαι έτοιμος, στο 46άρι δεν γνωρίζω αλλά περίπου το ίδιο θα είναι

η ταινία που προαναφέρθηκε κοστίζει γύρω στα 200-250€

nasos-csl
01-09-08, 15:15
την ταινια την εχω βρει και με 40 ευρο την magneti marelli αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο καλη οσο 4 αισθητηρες????

το τρυπημα δε με δυσκολευει,πιανουν τα χερια μου.την ενωση στο ρευμα δεν ξερω πως και τι οπωτε αν εχει βαλει κανενας ας μου πει πως και σε ποιο καλωδιο.

εχει βαλει κανενας μονος του και ποια μαρκα?
και οποιος ξερει πως λυνεται ο πισω προφυλακτηρας σε ε46 κουπε,ασ μου πει.

stelmaniac
01-09-08, 15:24
Αν ριξεις μια ματια στη χρυση ευκαιρια, πωλουνται αισθητηρες παρκαρισματος στο κουτι τους σφραγισμενοι με 40-50ε. Αν μπορεις να τους βαλεις μονος σου,ολα καλα. Αν δεν μπορεις δινεις και 40 σε εναν ηλεκτρολογο και τους βαζει...Συνολο 90ε περιπου...

Τοσο απλα.....Καλο μπαξιμο.

thanassis
01-09-08, 15:32
έχω ακούσει καλά λόγια για την ταινία.... που την βρήκες???? Ελλάδα???

stefanos_cool
01-09-08, 17:50
σας ευχαριστω .αμα ειναι δυνατο να μου λετε και μαρκα που βαλατε και ειστε ευχαριστημενοι η και μαγαζι που τους βαλατε.
ενδιαφερομαι και για εμπρος και για πισω.

αμα παρω το σετ θα βρω κανα προβλημα στο να το βαλω μονος μου,για πισω τουλ.

στο να ανοιξω τις τρυπες δε νομιζω να δυσκολευτω,στο να συνδεσω τη μοναδα με ρευμα αυτο δεν ξερω τι και πως,τοχει κανει κανενας να μου πει.
στο να συνδεσω τους αισθητηρες και το βομβιτη με τη μοναδα δεν νομιζω ναχω προβλημα αλλα πως θα το συνδεσω ωστε να ενεργοποιειται με την οπισθεν?αυτα με προβληματιζουν μονο,το ρευμα και η οπισθεν.

ο προφυλακτηρας πισω λυνεται ευκολα?εχει κανενας κανα σχημα η κανα σερβισε μανουαλ που να το δειχνει?



Θα σου πρότεινα αν δεν πολυπιάνουνε
τα χέρια σου να μην το επιχειρήσεις, στο δικό μου όπως σου είπα φάγαμε μια
μέρα όχι μόνο επειδή τα ξήλωσα όλα για να μην φαίνονται χύμα καλώδια κλπ. αλλά επειδή στον δικό μου προφυλακτήρα έπρεπε να ξετρυπήσουμε και το μέταλλο που έχει ο προφυλακτήρας για να μπούνε τα sensor, φαντάζομαι και στο ε46 κάτι παρόμοιο
θα ισχύει εκτός αν έχει από την μάνα του αναμονές (τρύπες), οπότε τρυπάς μόνο τα πλαστικά και είσαι κούκλος.

Για το θέμα μαγαζιού κλπ. υπάρχουν πολλά και καλά!

Φιλικά,

Στέφανος

topmar
01-09-08, 21:28
Καλησπέρα,


Απ'ότι θυμάμαι εγώ, έβαλα πριν 1 χρόνο στο Astra της γυναίκας μου ένα σετ που αγόρασα από ebay (25€) και η τοποθέτηση κόστισε (με τρύπες στον προφυλακτήρα) 50€.....

Ψάξε στο ebay φίλε....έχει πολλά και σε διάφορες τιμές

fmaik
01-09-08, 21:37
50euro τοποθέτηση? και τους τα δίνετε? Παιδιά πάνω από 40 λεπτά (και πολύ βάζω) δεν είναι.
Τι μεροκάματα βγάζουνε αυτοί οι μάστοροι ρε...

topmar
01-09-08, 22:01
50euro τοποθέτηση? και τους τα δίνετε? Παιδιά πάνω από 40 λεπτά (και πολύ βάζω) δεν είναι.
Τι μεροκάματα βγάζουνε αυτοί οι μάστοροι ρε...

Έτσι είναι εάν δεν πιάνουν τα χέρια σου, εάν σκεφτείς όμως πόσο κάνει το γνήσιο, ε τότε 75€ συνολικά δεν είναι πολλά!!

nasos-csl
01-09-08, 22:33
ακριβώς ,εκει πονταρουν και οι μαστορες,σου λεει τοσο και αν δε θες τραβα στην bmw kai σταξτους την 500αρα!

τεσπα εμενα πιανουν τα χερια μου εκτος και αν εχει αυτο το σιδερο που ειπε ο στεφανος.

αν εχει λυσει καποιος τον πισω προφυλακτηρα ας μας πει.

thanassis
01-09-08, 23:22
φίλε αξίζει μια δοκιμή.... επίσης άλλο να πας στον ηλεκτρολόγο και να του πείς τρύπα και πέρνα το και άλλο να έχει και την αγγαρία να βγάλει τον προφυλακτήρα.....

δες λίγο και αυτά....
http://cgi.ebay.com/Wireless-Car-Reverse-Parking-4-Sensors-LED-Display-C1_W0QQitemZ310078235825QQihZ021QQcategoryZ33721QQ ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/LED-monitor-Display-4-Sensor-Car-Reverse-Parking-Radar_W0QQitemZ270270517683QQihZ017QQcategoryZ7538 9QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και αν ψάξεις λίγο θα βρεις και στο χρώμα του αυτοκινήτου σου....
είναι αρκετά δελεαστικό το ποσό πάντως!!!

demis_330
01-09-08, 23:46
Τους συγκεκριμενους Parking sensors απο το ΕΒΑΥ τους τοποθετησα μονος μου στο Honda VTI που έχω ακόμα.
Ειναι ασυρματη η επικοινωνια μεταξυ του display και της μοναδας που τοποθετειται στο πορτ μπαγκαζ.
Μεχρι τωρα, χάλασε το buzzer που ειναι ενσωματωμενο στην οθόνη, και το άλλαξα με ένα παρόμοιο buzzer...κατα τα άλλα, δειχνει σωστα και για την τιμη του ειναι οκ !
Α, και κατι άλλο, στη συκευασια υπηρχε και ένα ποτυροτρύπανο στη διασταση των σενσορς για ανοιγμα τρυπας ακριβως στο μεγεθος τους !!!

nasos-csl
02-09-08, 08:29
χωρις να θεωρηθει οτι κανω καμια διαφιμμηση ,εχω βρει και εδω ελλαδα φτηνα πακετα.
ελπιζω μονο να μην ειναι μουφα και πεταμενα λεφτα.

http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=109

thanassis
02-09-08, 12:11
χωρις να θεωρηθει οτι κανω καμια διαφιμμηση ,εχω βρει και εδω ελλαδα φτηνα πακετα.
ελπιζω μονο να μην ειναι μουφα και πεταμενα λεφτα.

http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=109

φίλε είναι πάρα πολύ καλή τιμή αλλά δεν έχει οθόνη για να σου δείχνει την απόσταση, παρά μόνο το buzzer...... αν φυσικά σε καλύπτει πάω πάσο

nasos-csl
02-09-08, 12:23
ναι δε θελω οθονες κλπ.γιατι αμα εχεις και τετοια δε θα κοιτας καθολου πισω μετα ενω ετσι κοιτας και εχεις και το μπιπ μπιπ αν δεν βλεπεισ κατι.

οταν με το καλο παρω και τους βαλω θα βαλω και φοτος με τα βηματα και το τελικο.

σας ευχαριστω παντος ολους!

thanassis
02-09-08, 12:28
κάποιος έκανε πάντως ένα ωραίο, έβαλε στην εταζιέρα την οθόνη....
απόφαση δική σου, περιμένουμε αποτελέσματα...

ermis1975
02-09-08, 12:36
Στη πράξη και με τους αισθητήρες κοιτάς πίσω, ασε που αφήνουν απόσταση καμια 30ρια εκατοστά οπότε για την Ελλαδάρα...που πρέπει να παρκάρεις στο εκατοστό πάλι πρέπει να υπολογίζεις! Τώρα αν παρκάρεις και πολύ κοντά στον άλλο, κινδυνεύεις άμεσα να στη ρίξει, οπότε μένεις με τους αισθητήρες! Και οκ εσύ μπορεί να κάνεις πίσω με μηδενική ταχύτητα και να μη κάνεις σε κανένα, ούτε και στον εαυτό σου ζημιά...ο άλλος!? Δε τη γλιτώνουμε εύκολα

fmaik
02-09-08, 12:40
Εγώ είχα πάρει από δώ:
http://www.mediaplanet.gr/product_info.php?cPath=51&products_id=277
πριν 2 χρόνια με 50 ευρώ και λειτουργούν άψογα. τους τοποθέτησα μόνος μου στο focus, και είναι πανεύκολο γιατί στη συσκευασία έχει αντάπτορα για το τρυπάνι

ermis1975
02-09-08, 13:14
Απότι βλέπω και αυτοί οι αισθητήρες μέχρι τα 30 εκατοστά ανιχνεύουν! Ελα που εμάς μας χρείάζονται 2...

wind/fire
02-09-08, 14:08
το χρωμα πως το πετυχενεις,βαφονται;

nasos-csl
02-09-08, 15:47
το χρωμα πως το πετυχενεις,βαφονται;


kapoioi βαφονται και καποιοι οχι.
εγω βρηκα και καποιους που ειναι ασημι ετοιμοι,αλλα οι περισσοτεροι ειναι μαυροι.

verizon
21-10-08, 12:16
Μηπως γνωριζει καποιος αν υπαρχουν αισθητιρες για το idrive?? Στους εργοστασιακους βγαζει στην οθονη του idrive το αμαξι κι εκει που υπαρχει το εμποδιο! θα ηθελα κατι αναλογο! Αν ξερει καποιος για το κοστος ειτε των μανησιων ειτε αν γινεται αυτο με καποιους αλλους!

sakkunen
26-10-08, 23:10
Ποια η λειτουργία του ακόλουθου ανταλλακτικού?
http://bmwfans.info/original/E46/com/316ti-N45/ECE/L/N/2004/10/mg-66/ill-66_0110/

tasospou44
27-10-08, 01:20
εχει και στο ε-σοπ με 30 ευρο

sakkunen
27-10-08, 11:16
Μπαίνει στην πινακίδα πίσω? Πως λειτουργεί?

Christos 330i ///M
27-10-08, 11:52
Ποια η λειτουργία του ακόλουθου ανταλλακτικού?
http://bmwfans.info/original/E46/com/316ti-N45/ECE/L/N/2004/10/mg-66/ill-66_0110/

Εχω δει σε αρκετα αυτοκινητα τετοιου ειδος pdc . . .

Η Μercedes μαλιστα σε αυτοκινητα χωρις pdc τα βαζει σαν δωρο . . .

Ειναι πλαισιο πινακιδας που εχει επανω τους αισθητηρες το βυζματακι παει στην μπαταρια . . .

Και κανει πολυ καλα την δουλεια του . . .

Εχω δει και σε εμπρος πινακιδα αλλα δεν ηταν αισθητικα ομορφο . . .

sakkunen
28-10-08, 22:06
Ενδιαφέρον ακούγεται. Θα το ψάξω λιγάκι.

djbmwdakias
28-10-08, 22:33
ξερει κανενας αν παιρνει αισθητηρες παρκαρισματος πισω η Ε46 coupe προφασελιφτ?

και καποια αλλη προτταση αν ξερετε εκτος της bmw.απο τιμες τι παιζουν?

τοποθετηση ειναι ευκολη?εχει βαλει κανενας μονος του?

το ξερω πολλες ερωτησεις αλλα αν δε ρωτησεις δε θα μαθεις!:cheers:

βεβαιως και περνει.η δικια μου εχει. τιμες δεν ξερω. μπες εδω bmwfans.info και παρε μια γευση απο τιμες

Zer0cooL
14-05-09, 18:34
Επειδη εχω μεγαλο προβλημα στο παρκαρισμα (ειμαι στους 3-4 ποντους απο 3 γωνιες ταυτοχρονα και ειναι κριμα να το κλαιω απο τωρα το αμαξακι..) σκεφτομαι να βαλω μπρος-πισω αισθητηρες...Δε θελω οθονουλες κτλ, μονο ηχητικο σημα αλλα να ειναι ακριβειας για τις αποστασεις που θελω (να μην αρχιζει να βαραει διακεκομενα απ τους 30 ποντους...). Εχετε κατι κατα νου?
Εχω βρει αυτο http://www.emarket.gr/item.php?id=16075984
Το ξερει κανεις? Ρυθμιζεται η αποσταση που θα βαρανε? Επισης θελω ασπρους (καλα ξεμπερδεματα...)

sswift13
14-05-09, 18:41
Επειδη εχω μεγαλο προβλημα στο παρκαρισμα (ειμαι στους 3-4 ποντους απο 3 γωνιες ταυτοχρονα και ειναι κριμα να το κλαιω απο τωρα το αμαξακι..) σκεφτομαι να βαλω μπρος-πισω αισθητηρες...Δε θελω οθονουλες κτλ, μονο ηχητικο σημα αλλα να ειναι ακριβειας για τις αποστασεις που θελω (να μην αρχιζει να βαραει διακεκομενα απ τους 30 ποντους...). Εχετε κατι κατα νου?
Εχω βρει αυτο http://www.emarket.gr/item.php?id=16075984
Το ξερει κανεις? Ρυθμιζεται η αποσταση που θα βαρανε? Επισης θελω ασπρους (καλα ξεμπερδεματα...)

Φίλε μου, αυτό δεν βλέπω να σου κάνει, καθώς και αυτό (όπως τα περισσότερα άλλωστε) "μηδενίζουν" στα 30cm. Δες τι γράφει στα τεχνικά του χαρακτηριστικά:
l Detecting scope: 0.3-2 meters(vertical plane)
Δεν ξέρω τι γίνεται στα δικά μας (BMW) εργοστασιακά parktronic. Πάντως σε MB (CLK αν θυμάμαι καλά) μου είπανε ότι μέσω προγραμματισμού ρυθμίζει στο που θα μηδενίζει. Φαντάζομαι ότι και τα δικά μας έχουν κάτι τέτοιο. Ας μας πού οι φίλοι που έχουν πιο "μοντέρνα" μοντέλα από το δικό μου...
Για το χρώμα δεν ξέρω, έχω μια υποψία ότι βάφεται, αλλά δεν γνωρίζω αν επηρεάζει την λειτουργία του.

patherhan
14-05-09, 18:45
Επειδη εχω μεγαλο προβλημα στο παρκαρισμα (ειμαι στους 3-4 ποντους απο 3 γωνιες ταυτοχρονα και ειναι κριμα να το κλαιω απο τωρα το αμαξακι..) σκεφτομαι να βαλω μπρος-πισω αισθητηρες...Δε θελω οθονουλες κτλ, μονο ηχητικο σημα αλλα να ειναι ακριβειας για τις αποστασεις που θελω (να μην αρχιζει να βαραει διακεκομενα απ τους 30 ποντους...). Εχετε κατι κατα νου?
Εχω βρει αυτο http://www.emarket.gr/item.php?id=16075984
Το ξερει κανεις? Ρυθμιζεται η αποσταση που θα βαρανε? Επισης θελω ασπρους (καλα ξεμπερδεματα...)
Βρε αδέλφι, γιατί δεν τους έβαλες από την αρχή;; Το έχεις το αμάξι μια εβδομάδα, και θα το εμπιστευτείς στον οποιονδήποτε να σου κατεβάσει τους προφυλακτήρες, να σου κάνει τρύπες, να σου περνά τα καλώδια απο την καμπίνα, ίσως και να σου κατεβάσει το ταμπλό για να περάσει τα ηχεία κλπ... Και να χάσεις και την εγγύηση!!! Όσο για το χρώμα, μάλλον θα πρέπει εσύ να τους βάψεις...
Εγώ στη θέση σου, ή θα πρόσεχα (!) ή θα τα ακουμπούσα στην αντιπροσωπεία. Αν είναι να βάλεις, βάλε τα δικά του. Δεν ξέρω αν θα κάνουν καλύτερη δουλειά, αλλά τουλάχιστον δε θα χάσεις την εγγύηση...;)

Zer0cooL
14-05-09, 18:46
Τα 30 εκ τα υπολογιζω και με κλειστα τα ματια που λεει ο λογος...Θελω κατι ακριβες αφου οπως ειπα περναω στα 2-3 εκ ταυτοχρονα απο 3 τοιχους!!!

Zer0cooL
14-05-09, 18:47
Βρε αδέλφι, γιατί δεν τους έβαλες από την αρχή;; Το έχεις το αμάξι μια εβδομάδα, και θα το εμπιστευτείς στον οποιονδήποτε να σου κατεβάσει τους προφυλακτήρες, να σου κάνει τρύπες, να σου περνά τα καλώδια απο την καμπίνα, ίσως και να σου κατεβάσει το ταμπλό για να περάσει τα ηχεία κλπ... Και να χάσεις και την εγγύηση!!! Όσο για το χρώμα, μάλλον θα πρέπει εσύ να τους βάψεις...
Εγώ στη θέση σου, ή θα πρόσεχα (!) ή θα τα ακουμπούσα στην αντιπροσωπεία. Αν είναι να βάλεις, βάλε τα δικά του. Δεν ξέρω αν θα κάνουν καλύτερη δουλειά, αλλά τουλάχιστον δε θα χάσεις την εγγύηση...;)


Σωστα τα λες βρε συ αλλα η αντιπροσωπεια θα θελει τουλαχισοτν κανα 700 για μπρος πισω οταν εξω μπορω να κανω την ιδια δουλεια (ισως και καλυτερη) με 150-200...
Ποια εγγυηση να χασω? Τη γενικη του αυτοκινητου???

patherhan
14-05-09, 18:48
περναω στα 2-3 εκ ταυτοχρονα απο 3 τοιχους!!!
Βάλε στους τοίχους αφρολέξ!!!!!

patherhan
14-05-09, 18:50
Σωστα τα λες βρε συ αλλα η αντιπροσωπεια θα θελει τουλαχισοτν κανα 700 για μπρος πισω οταν εξω μπορω να κανω την ιδια δουλεια (ισως και καλυτερη) με 150-200...
Ποια εγγυηση να χασω? Τη γενικη του αυτοκινητου???
Από ότι ξέρω, έστω και μια βίδα να ξεβιδωθεί εκτός εξουσιοδοτημένου, χάνεται η εγγύηση. Η γενική.
Η διαφορά των χρημάτων είναι όντως μεγάλη, αλλά και το αμαξάκι σου είναι της κούτας. Αμαρτία δεν είναι;;;;

sswift13
14-05-09, 18:51
Βρε αδέλφι, γιατί δεν τους έβαλες από την αρχή;; Το έχεις το αμάξι μια εβδομάδα, και θα το εμπιστευτείς στον οποιονδήποτε να σου κατεβάσει τους προφυλακτήρες, να σου κάνει τρύπες, να σου περνά τα καλώδια απο την καμπίνα, ίσως και να σου κατεβάσει το ταμπλό για να περάσει τα ηχεία κλπ... Και να χάσεις και την εγγύηση!!! Όσο για το χρώμα, μάλλον θα πρέπει εσύ να τους βάψεις...
Εγώ στη θέση σου, ή θα πρόσεχα (!) ή θα τα ακουμπούσα στην αντιπροσωπεία. Αν είναι να βάλεις, βάλε τα δικά του. Δεν ξέρω αν θα κάνουν καλύτερη δουλειά, αλλά τουλάχιστον δε θα χάσεις την εγγύηση...;)

Εδώ θα συμφωνήσω και εγώ. Για ψάξου λίγο με το original όσον αφορά ευαισθησία και απόσταση μηδενισμού. Και μην νομίζεις ότι αν πάς κάπου να στο τοποθετήσουν (το aftermarket) θα το κάνουν όπως πρέπει. Ρίξε μια ματιά στο δρόμο σε άλλα αυτοκίνητα και τσέκαρε τις τρύπες. Όπου θέλουν τις κάνουν. Τουλάχιστον αντιπροσωπία θα μπορείς να τους βάλεις και "χέρι" αν κάνουν καμιά μαμουνιά. Καλό το DIY, αλλά σε καινούργιο αμάξι ...

Zer0cooL
14-05-09, 18:51
τα 2-3 εκ τοτε θα γινουν 1-2....Εχω μπουκωσει τρελα!!!
Εδω σκεφτομαι να "φαω" τις κολονες της πολυκατοικιας...

patherhan
14-05-09, 18:56
τα 2-3 εκ τοτε θα γινουν 1-2....Εχω μπουκωσει τρελα!!!
Εδω σκεφτομαι να "φαω" τις κολονες της πολυκατοικιας...
Έχω ένα φίλο που έχει JCB... Και άκρη στην πολεοδομία!!!!

Όσο για την απόσταση, όλα χτυπούν στους 25 - 30 πόντους. Ένας φίλος με Jazz έβαλε after market και έχει ένα digital στο ταμπλό που του γράφει την απόσταση με ακρίβεια εκατοστού... Αλλά μάλλον εσύ χρειάζεσαι ακρίβεια χιλιοστού!!!!

bimmer-corfu
14-05-09, 21:44
Εγώ βρε παιδιά στο Ε92 έχω μαμά μόνο πίσω και είμαι ευτυχισμένος γιατί όταν μπαίνω στο Χ3 μας που έχει μπρος πίσω ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ, σα πανηγύρι είναι εκεί μέσα απο θορύβους, άσε που δεν ενεργοποιούνται μόνο με όπισθεν αλλά βαράνε συνέχεια και οι μπρος και οι πίσω και όταν τους απενεργοποιείς απο το κουμπί αυτοί μετά απο λίγο πάλι βαράνε.

Όσο για την γενική εγγύηση τυπικά δεν ισχύει αλλά με τι ''μούτρα'' θα βαρέσει πχ μπιέλα το μοτέρ και θα σου πουν δεν ισχύει γιατί έβαλες αισθητήρες?

patherhan
15-05-09, 11:52
Όσο για την γενική εγγύηση τυπικά δεν ισχύει αλλά με τι ''μούτρα'' θα βαρέσει πχ μπιέλα το μοτέρ και θα σου πουν δεν ισχύει γιατί έβαλες αισθητήρες?
Έλα τώρα.... Κάνεις ότι δεν ξέρεις!!!! Μήπως γιατί θα δε βάλουν να χρυσοπληρώσεις τη ζημιά;;; Λέω εγώ... Και θα τους πεις και ευχαριστώ από πάνω!!!

Zer0cooL
16-05-09, 13:08
Ρωτησα και δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα με την εγγυηση αφου και οι ιδιοι αν σε δουν οτι στραβωνεις με τις μαμα τιμες, βαζουν αφτερμαρκετ αλλα "και καλα" εγκεκριμενα απο τη BMW...
Βεβαια στη βραση κολλαει το σιδερο...Ειδωμεν...

Ευλογητός
16-05-09, 13:15
Επειδη εχω μεγαλο προβλημα στο παρκαρισμα (ειμαι στους 3-4 ποντους απο 3 γωνιες ταυτοχρονα και ειναι κριμα να το κλαιω απο τωρα το αμαξακι..) σκεφτομαι να βαλω μπρος-πισω αισθητηρες...Δε θελω οθονουλες κτλ, μονο ηχητικο σημα αλλα να ειναι ακριβειας για τις αποστασεις που θελω (να μην αρχιζει να βαραει διακεκομενα απ τους 30 ποντους...). Εχετε κατι κατα νου?
Εχω βρει αυτο http://www.emarket.gr/item.php?id=16075984
Το ξερει κανεις? Ρυθμιζεται η αποσταση που θα βαρανε? Επισης θελω ασπρους (καλα ξεμπερδεματα...)
Με τον καιρό θα συνηθίσεις πού ακριβώς βρίσκεσαι.
Μια,δυο,τρεις,κατέβα δες πώς βαράει όταν είσαι στους 10 πόντους,πώς στους 20 κτλ

Σε δύο μέρες θα ξέρεις ακριβώς πόσο απέχει το αυτοκίνητο σου.

Επίσης,υπάρχουν και ειδικά "stops" για το γκαράζ σου ώστε να μη βρεις ποτέ...