PDA

Επιστροφή στο Forum : Φώτα AUDI: Κιτς


bimmer-corfu
01-09-08, 17:02
Ρε παιδιά τα φώτα ημέρας σε Α4 και Α5 δεν είναι εντυπωσιακά αλλά κιτς? Για τα μπροστινά LED μιλάω. Ακόμα και οι 4Τ κάποια στιγμή ανέφεραν ότι η μούρη του RS4 μοιάζει με την είσοδο στη Βλαχάδα...

stelmaniac
01-09-08, 17:15
Τι να σου πω τωρα...εμενα μ αρεσουνε...Παντως αν το δεις μεσα απ τον καθρεπτη σου, απο μακρυα δεν φαινονται,πρεπει να πλησιασει κοντα για να τα δεις...

nocarder
01-09-08, 17:40
Κι εμένα μ'αρέσουν...του Α5 περισσότερο...όταν είναι πίσω σου και το βλέπεις στον καθρέπτη είναι "ψαρωτικά"...

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-09-08, 17:50
Κι εμένα μ'αρέσουν...του Α5 περισσότερο...όταν είναι πίσω σου και το βλέπεις στον καθρέπτη είναι "ψαρωτικά"...

Και τωρα με τον καινουργιο διλιτρο και τα 211 αλογα........ειναι και αρκετα γρηγορο!!

Aceman1925
01-09-08, 19:29
ωραια ειναι αλλα δεν νομιζω να συγκρινονται με τα angel μας???? ε???

Aceman1925
01-09-08, 19:34
και για του λογου το αληθες....

http://bestaudidealer.com/wp-content/uploads/2007/11/a5.jpg

...vs...

http://www.rdash.com.tw/rdash/self_file/e92/1.jpg

Tsakirakos
01-09-08, 20:19
ενταξει ρε παλικαρια! ειπαμε..αγαπαμε τις κουρσες μας αλλα να ειμαστε αντικειμενικοι! ειναι πανεμορφα και τα Α5 απο μπροστα....

PONTIOS CABRIO
01-09-08, 20:24
τι να αγαπαμε τσακιρακο ? τις κ ο υ ρ σ ε ς μας ?

οντος ειναι ομορφα παιδια:bullhorn:

BILL007
01-09-08, 20:26
Απλά εντυπωσιακή και η Αudi...Απλά μια ομορφιά... Aς είμαστε αντικειμενικοί:D:D:D http://bestaudidealer.com/wp-content/uploads/2007/11/a5.jpg

Speedy
01-09-08, 20:42
ωραια και του Αudi αλλα τα δικα μας ειναι καλυτερα!!

Aceman1925
01-09-08, 20:42
συγνωμη παιδια αλλα καθαρα προσωπικη αποψη.
Εκτος του R8 δεν βαζω κανενα audi μπροστα στις μπεμπες μας.

konas
02-09-08, 08:19
Σε μενα παλι του AUDI δεν μου αρεσουν. Σαν το μονιμο χαμογελο του Joker ειναι (ξερετε αυτος με τον Batman)

bill987
02-09-08, 08:23
Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ ! :+1:

optostyle
02-09-08, 08:45
τα LED φωτα της Audi ειναι............SUPER!!!!

fmaik
02-09-08, 10:02
Πολύ φιγούρα καμία ουσία. κοινώς καγκουριά, έστω κι αν ειναι εργοστασιακά

makinen
02-09-08, 10:12
Πολύ φιγούρα καμία ουσία. κοινώς καγκουριά, έστω κι αν ειναι εργοστασιακά
Δλδ τα δικα μας angel ειναι γεματα ουσια...?Ολα τα εξωτερικα κομματια με βαση την φιγουρα φτιαχνονται (εκτος των αεροδυναμικων κομματιων), ποσο μαλλον τα φαναρια..

fmaik
02-09-08, 10:37
Δλδ τα δικα μας angel ειναι γεματα ουσια...?Ολα τα εξωτερικα κομματια με βαση την φιγουρα φτιαχνονται (εκτος των αεροδυναμικων κομματιων), ποσο μαλλον τα φαναρια..

Απο οτι ξέρω τα angel δεν είναι μόνιμα αναμμένα αλλά απενεργοποιούνται ενώ αυτά του Audi είναι μόνιμα αναμμένα. κάνω λάθος?

Απορώ πως ένα εργοστάσιο σαν την Audi που μας την παρουσιάζουνε με σοβαρό, κυριλέ προφίλ, σκέφτηκε να τοποθετήσει κάτι τόσο κραυγαλέο στα αυτοκίνητά της. Σκεφτείτε τι κράξιμο θα έπεφτε αν γινόταν κάτι αντίστοιχο σε κορεάτικα αυτοκίνητα. Είναι ένα άνευ ουσίας σχεδιαστικό τρικ που μόνο ως κακόγουστο και κιτς θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω.:icon18:

gsova
02-09-08, 10:58
Αν δεν κάνω λάθος, στην Ε.Ε. τα φώτα πρέπει να είναι αναμμένα ακόμη και την ημέρα. Οπότε μην βιαζόμαστε να κρίνουμε. Σχετικά με το ντιζαϊν, αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση αλλά υπενθυμίζω ότι η Audi κρατάει τα σκήπτρα του Γερμανικού ντιζαϊν αυτή τη στιγμή!

nocarder
02-09-08, 11:11
Θα συμφωνήσω ότι ο σκοπός της ύπαρξης των LEDs είναι η λειτουργία τους ως φώτα ημέρας που είναι υποχρεωτικά στην Ευρώπη...οπότε από κάποια "κοινά" φώτα πιστεύω ότι αυτά είναι πολύ ομορφότερα...

Επίσης τείνουν να γίνουν σήμα κατατεθέν και αναγνωρίζεις τα AUDI πλέον από μακρυά...

nocarder
02-09-08, 11:12
"deleted....double post"

tassos
02-09-08, 11:39
[QUOTE=gsova;214371]....υπενθυμίζω ότι η Audi κρατάει τα σκήπτρα του Γερμανικού ντιζαϊν αυτή τη στιγμή![/QUOTΕ]

..........Που καταντησαμε.......

Ειναι λιγο γυφτεξ πανω σε οτιδηποτε λιγοτερο απο R8 η S5....

Μετα την κοπια του i-drive και των Led ημερας να δω τη αλλο θα αντιγραψουν!

Γεγονος ειναι οτι οταν η μουρη ενος ασπρου S5 με τα led του μου γεμισε τον καθρεφτη ηταν τρομακτικο!!

leyteris
02-09-08, 11:47
Εγω εβαλα δοκιμαστικα σε 320Ε90 15LEDS σε καθε φαναρι και επαθε πολυς κοσμος πλακα.
Την τεχνικη την εχω εξελιξει μονος μου καθοτι τυγχανει να ειμαι ηλεκτρονικος.
Τωρα τα εχω βγαλει γιατι πιστευω οτι αλλοιωνει το χαρακτηρα του αυτοκινητου.

michaelp900
02-09-08, 12:00
Εγω εβαλα δοκιμαστικα σε 320Ε90 15LEDS σε καθε φαναρι και επαθε πολυς κοσμος πλακα.
Την τεχνικη την εχω εξελιξει μονος μου καθοτι τυγχανει να ειμαι ηλεκτρονικος.
Τωρα τα εχω βγαλει γιατι πιστευω οτι αλλοιωνει το χαρακτηρα του αυτοκινητου.

Καμια φωτο παιζει να δουμε πως το ειχες κανει?

bimmer-corfu
02-09-08, 12:56
Εγω που άνοιξα το thread πρώτος είπα ότι είναι εντυπωσιακά και φίλε leyteris είμαι σίγουρος ότι πολύ κόσμος έπαθε πλάκα με τα led σε Ε90. Όμως συνεχίζω να πιστέυω ότι είναι τουλάχιστο στα όρια του κιτς και συμφωνώ με το φίλο fmaik ότι αν το έβαζε ένας Κορεάτης κατασκευαστής θα λέγανε όλοι ότι είναι για τα πανηγύρια.
Μην νομίσει κάποιος ότι έχω πρόβλημα με την AUDI. Ίσα ισα που μου αρέσουν πάρα πολύ και αν είχαν πίσω κίνηση....

ioannitis
02-09-08, 13:44
Είχα πετύχει 2-3 S5 (το ένα ήταν το ασημενιο το δημοσιογραφικό που πήγαινε σα καραγκιόζης έξω από τη Θήβα και τα άλλα δύο ήτανε μαύρα στα Β.Π.) Η πρώτη εντύπωση ήτανε ότι πράγματι είναι ελαφρώς εντυπωσιακά και ψαρωτικά αλλά όταν τα είδα μερικές φορές ακόμη ψιλοχάλασαν στα μάτια μου δυστυχώς (άσε που νομίζω ζητάει κανα χιλιάρικο για να τα βάλεις. Γελοίο πόσο για 30 λεντάκια. Η Σαρλιζ τα συναρμολογεί ???). Αλλα το έγκλημα που κάνει συχνά η Audi είναι ότι προσφέρει κάτι που θα έπρεπε να είναι ψιλοσπάνιο σε καθε μοντέλο της. Και όχι μόνο αυτό αλλά αλλάζει και το σχήμα τους (ενω η BMW με τον κύκλο είναι σαφώς πιο "κλασσική") και έτσι στο Α4 τους δώσανε μια καμπύλη στο κάτω μέρος και φαίνεται το αμάξι σαν να είναι δακρυσμένο και φυσικά μονίμως θλιμμένο. Δείτε εδώ : http://news.cnet.com/8301-17938_105-9768309-1.html (μην το βλέπετε τόσο ψαρωτικό στις φωτογραφίες. Από κοντά είναι μέτριο!)...

Η αποθέωση του κιτς όμως είναι (για μένα) στo φεισλιφτ S3. http://www.netcarshow.com/audi/2009-s3/800x600/wallpaper_01.htm ,
Όπως μπορείτε να δείτε στις φωτό προσπαθήσανε να στριμώξουν τα λεντάκια στο πάνω μέρος και εκτός από το ότι πήρε πολύ λίγα προσωπικά μου θυμίζουν ατημέλητα φρύδια γέρου που συμπιέζουν οπτικά τα μάτια! ΑΙΣΧΟΣ! Για κακία το ξεκίνησαν μ@λ@κια τους βγήκε! 1000 φορές ομορφότερο και πιο ψαρωτικό το προ φεις λιφτ με τα απλά ξένον
http://www.automobilemag.com/new_and_future_cars/2008/0611_2008_audi_s3/index.html

Διευκρίνα: μου αρέσουν γενικώς τα Audi , νομίζω ότι έχουν όμορφη κοψιά. Αλλα σε αυτό το θέμα που συζητάμε τα δαχτυλίδια της ΒΜW τα θεωρώ πιο κλασσικά και εν τέλει πιο "δυνατά" ...

wiserman29
02-09-08, 21:56
Φίλοι μου, αν και λάτρης των BMW πρέπει να ομολογήσω ότι μου αρέσουν πολύ τα AUDI Α5 και Α4 με τα Led. Το καινούργιο Α3 δεν το έχω ακόμα στο δρόμο. Η χρήση τους – πέραν αισθητικής - είναι και για λόγους ασφάλειας και νομίζω ότι σε μια δεκαετία θα έχουν υποχρεωτικά όλα τα αυτοκίνητα led ημέρας. Μάλιστα κάπου σε περιοδικό του εξωτερικού είχα διαβάσει ότι τα led είναι τα φώτα του μέλλοντος και τα xenon, αλογόνου, κτλ θα εκλείψουν. Για αυτό να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε και να χαρακτηρίζουμε κιτς μια καινούργια τάση. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι και σε bmw χρησιμοποιούνται led πχ στα πίσω φώτα φρένου. Τα Angel Eyes είναι πολύ όμορφα και λόγω ιστορίας θεωρούνται πλέον κλασσικά. Η ουσία είναι ότι είτε Αudi, είτε Bmw έχεις, είναι «μούρη» να έχουν Led ή Αngel eyes αντίστοιχα.....
Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

nocarder
02-09-08, 22:33
Δείτε εδώ : http://news.cnet.com/8301-17938_105-9768309-1.html (μην το βλέπετε τόσο ψαρωτικό στις φωτογραφίες. Από κοντά είναι μέτριο!)...

Η αποθέωση του κιτς όμως είναι (για μένα) στo φεισλιφτ S3. http://www.netcarshow.com/audi/2009-s3/800x600/wallpaper_01.htm ,

http://www.automobilemag.com/new_and_future_cars/2008/0611_2008_audi_s3/index.html

Διευκρίνα: μου αρέσουν γενικώς τα Audi , νομίζω ότι έχουν όμορφη κοψιά. Αλλα σε αυτό το θέμα που συζητάμε τα δαχτυλίδια της ΒΜW τα θεωρώ πιο κλασσικά και εν τέλει πιο "δυνατά" ...

Sorry αλλά τα αυτοκίνητα των λινkς που βάζεις προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ όμορφα...ειδικά αυτά που είναι S-Line...

optostyle
02-09-08, 22:45
Respect στα φαναρια της Audi που οταν τα δω στον καθρεφτη μου κανω στην ακρη........................


το λεω και το ξαναλεω αλλα αν και ειναι υποκειμενικο το γουστο,,ΑΝ τα εβαζε η ΒΜW θα ειχαμε χεστει πανω μας απο τη χαρα μας


ΥΓ:ΟΛΑ τα μωρα εχουν παθει πλακα με τα συγκεκριμενα φαναρια,,,,,,,,,,τσεκαρετε το με τα δικα σας μωρα και θα δειτε

KATSARAIOS
02-09-08, 22:46
Θα συμφωνήσω ότι ο σκοπός της ύπαρξης των LEDs είναι η λειτουργία τους ως φώτα ημέρας που είναι υποχρεωτικά στην Ευρώπη...οπότε από κάποια "κοινά" φώτα πιστεύω ότι αυτά είναι πολύ ομορφότερα...

Επίσης τείνουν να γίνουν σήμα κατατεθέν και αναγνωρίζεις τα AUDI πλέον από μακρυά...δεν ειναι υποχρεωτικα στην Γερμανια,αλλα προαιρετικα τα αναβουν.

alexk
02-09-08, 23:01
Εμένα μου αρέσουν τα φώτα των Audi.
Τα βρίσκω πολύ space.

ioannitis
03-09-08, 00:07
Sorry αλλά τα αυτοκίνητα των λινkς που βάζεις προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ όμορφα...ειδικά αυτά που είναι S-Line...

Δε θα διαφωνήσω αφού άλλωστε συζητάμε κάτι το οποίο είναι εντελώς υποκειμενικό. Απλά μια λεπτομέρεια: σου αρέσουν δηλαδή πιο πολύ τα καινουρια φώτα του Σ3 (2ο λινκ) ή του παλιού (3ο λινκ) ?

Εκτός αυτού το έγραψα και στην παρένθεση. Φαίνονται ψαρωτικά στις φωτό αλλά έχει τύχει να τα δω σε αρκετά Α4 και δεν μου έκαναν εντύπωση τρομέρη μάλλον το αντίθετο. Τα έχω δει και στο απένάντι ρεύμα και στον καθρέφτη μου (αλλά χάθηκαν γρήγορα! :bananasmi). Αυτό που μου έχει "κακοφανεί" όμως σε αυτή την ιστορία είναι ότι έχω δει "¨φτωχά" Α4 που προφανώς τα είχαν φέρει με ελάχιστα αξτρα οι αντιπροσωπείες αλλα με τα λεντ ως "κράχτη" για να "φύγουν". Κάποιο σήμα κατατεθέν σου θεωρώ ότι μια μάρκα πρέπει να τα κρατάει τουλα΄χιστον για 1-2 χρόνια σε πιο ακριβά μοντέλα. Πιο απλά τάσι ή αλουμινένια ζάντα της σειράς και λεντ δεν μου έχουν έρθει καλά! Σε αντίθεση με μερικά δακτυλίδια από BMW που μου φάνηκαν πιο ντελικάτα. Του Α5 τρώγονται λίγο πιο πολύ καθώς έχουν πιο ομαλό σχήμα στο μάτι μου.

Αλλά όπως έγραψα και στην αρχή αυτά είναι στο μάτι του καθενός μας οπότε έχουμε το "ελεύθερο" να διαφωνούμε !!! :)

JuNiOr_
03-09-08, 00:31
το πιο κουλο που ειδα σε νεο Α4 ειναι λεντ χωρις ξενον....:bs:
τελειος αταιριαστο...κατα τ αλλα,οκ ειναι κ αυτα ενας τροπος να ξεχωριζουν τα φωτα ημερας την εν λογω εταιριας απο τα υπολοιπα...big deal...

sakatis
03-09-08, 01:33
just perfect....

απο την πρωτη στιγμη με εντυπωσιασαν!

bimmer-corfu
03-09-08, 13:53
Σε όσους αρέσουν...
http://cgi.ebay.de/LED-Tagfahrlicht-BMW-E30-E36-E39-E46-E87-E90-E91-E92-X3_W0QQitemZ190248777428QQcmdZViewItem?hash=item19 0248777428&_trkparms=72%3A829%7C39%3A1%7C66%3A2%7C65%3A12%7C2 40%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

nocarder
03-09-08, 18:00
το πιο κουλο που ειδα σε νεο Α4 ειναι λεντ χωρις ξενον....:bs:
τελειος αταιριαστο...κατα τ αλλα,οκ ειναι κ αυτα ενας τροπος να ξεχωριζουν τα φωτα ημερας την εν λογω εταιριας απο τα υπολοιπα...big deal...

Νομίζω δεν μορείς να έχεις LED χωρίς xenon...τουλάχιστον στο εξωτερικό (Γερμανία και Ιταλία ) έτσι είναι!

super duper
03-09-08, 18:12
το Α5 θεωρώ οτι ειναι το μοναδικό αυτοκινητο που μπορει να δελεασει κάποιον να αλλάξει αυτοκινητοβιομηχανία.
ως πρωην κατοχος Α3 δηλωνω ότι ειναι φανταστικα αυτοκινητα.

βεβαια ποτε δεν μετανιωσα που πηρα το bmw μου.

montoya
03-09-08, 20:08
Είναι απλά τέλεια. Ας μην είμαστε κακοί. Το ωραίο είναι ωραίο....

Speedy
03-09-08, 20:27
Είναι απλά τέλεια. Ας μην είμαστε κακοί. Το ωραίο είναι ωραίο....



Δεν ειναι θεμα "κακιας" απλα ποιο πολυ υποκειμενικο θα ελεγα και οπως ειπες το ωραιο ειναι ωραιο για το πως το βλεπει ο καθενας.

JuNiOr_
03-09-08, 21:35
Νομίζω δεν μορείς να έχεις LED χωρίς xenon...τουλάχιστον στο εξωτερικό (Γερμανία και Ιταλία ) έτσι είναι!

φωτο απο το νετ ηταν αρα απο εξωτερικο..και ναι μου εκανε και μενα εντυπωση...:deal:

JuNiOr_
03-09-08, 21:37
το Α5 θεωρώ οτι ειναι το μοναδικό αυτοκινητο που μπορει να δελεασει κάποιον να αλλάξει αυτοκινητοβιομηχανία.
ως πρωην κατοχος Α3 δηλωνω ότι ειναι φανταστικα αυτοκινητα.

βεβαια ποτε δεν μετανιωσα που πηρα το bmw μου.

ρε παιδια το Α5 με την 92αρα ειναι σχεδον ιδια..εχει πεσει τρελη αντιγραφη..(χωρις να ξερω ποιος αντεγραψε ποιον τελικα:banhim:)..τη κυριακη στο βιβε μαρ ηταν ενα ασπρο χωρις s line διπλα μου...μοιαζουν Παρα Πολυ!

Nick_E60_GR
03-09-08, 21:53
Θα βάλω ένα σετάκι στο δέντρο τώρα τα Χριστούγεννα, κάπου στη Μενάνδρου τα πουλάνε τα Black Boyz, έχει και στο Carrefour, Praktiker κλπ.

Προσπαθούν να ξεχωρίσουν με κάτι που θα μπορούσε ίσως να ξεπεράσει τα angel eyes της BMW σε ομορφιά ....ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΙΑ για Αudi (και Hella?) :icon_toil

vasiliswp
03-09-08, 21:56
καμια σχεση η α5 με την ε92!σαφως πιο μυωδης η bmw!

ΦΑΝΗΣ
03-09-08, 22:24
Πάντος από ομορφιά σκίζει το Α5,και τα LED μπροστά φοβερά,όπως και τα καινούργια πίσω φανάρια τις 5άρας,εάν ήμουν ελευθερος θα σκεφτόμουν σοβαρά να διαλέξω ανάμεσα σε μια 3αρα κουπέ με ένα Α5....

Thronos
03-09-08, 22:52
To a5 ειναι ομορφο χωρις να του κανεις τιποτα μονο μια ζαντα 19αρα θελει ενω η bmw θελει να ξεκινησεις απο ενα m pack και συνεχιζεις ......για να την κανεις μ_ _ _ _ ρα.

Nick_E60_GR
03-09-08, 23:00
Πάντος από ομορφιά σκίζει το Α5,και τα LED μπροστά φοβερά,όπως και τα καινούργια πίσω φανάρια τις 5άρας,εάν ήμουν ελευθερος θα σκεφτόμουν σοβαρά να διαλέξω ανάμεσα σε μια 3αρα κουπέ με ένα Α5....

Δεω το συζητώ Φάνη. Και γώ αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε Α5 και Ε92, το Α5 θα διάλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πανέμορφο! Αυτό τα χαντρολεντάκια (τι γυφτιά ..για μένα - γούστα είναι αυτά) να μην είχε εκει μπροστά και θα ήταν τέλειο! :wub:

Nick_E60_GR
03-09-08, 23:09
Είχα πετύχει 2-3 S5 (το ένα ήταν το ασημενιο το δημοσιογραφικό που πήγαινε σα καραγκιόζης έξω από τη Θήβα και τα άλλα δύο ήτανε μαύρα στα Β.Π.) Η πρώτη εντύπωση ήτανε ότι πράγματι είναι ελαφρώς εντυπωσιακά και ψαρωτικά αλλά όταν τα είδα μερικές φορές ακόμη ψιλοχάλασαν στα μάτια μου δυστυχώς (άσε που νομίζω ζητάει κανα χιλιάρικο για να τα βάλεις. Γελοίο πόσο για 30 λεντάκια. Η Σαρλιζ τα συναρμολογεί ???). Αλλα το έγκλημα που κάνει συχνά η Audi είναι ότι προσφέρει κάτι που θα έπρεπε να είναι ψιλοσπάνιο σε καθε μοντέλο της. Και όχι μόνο αυτό αλλά αλλάζει και το σχήμα τους (ενω η BMW με τον κύκλο είναι σαφώς πιο "κλασσική") και έτσι στο Α4 τους δώσανε μια καμπύλη στο κάτω μέρος και φαίνεται το αμάξι σαν να είναι δακρυσμένο και φυσικά μονίμως θλιμμένο. Δείτε εδώ : http://news.cnet.com/8301-17938_105-9768309-1.html (μην το βλέπετε τόσο ψαρωτικό στις φωτογραφίες. Από κοντά είναι μέτριο!)...

Η αποθέωση του κιτς όμως είναι (για μένα) στo φεισλιφτ S3. http://www.netcarshow.com/audi/2009-s3/800x600/wallpaper_01.htm ,
Όπως μπορείτε να δείτε στις φωτό προσπαθήσανε να στριμώξουν τα λεντάκια στο πάνω μέρος και εκτός από το ότι πήρε πολύ λίγα προσωπικά μου θυμίζουν ατημέλητα φρύδια γέρου που συμπιέζουν οπτικά τα μάτια! ΑΙΣΧΟΣ! Για κακία το ξεκίνησαν μ@λ@κια τους βγήκε! 1000 φορές ομορφότερο και πιο ψαρωτικό το προ φεις λιφτ με τα απλά ξένον
http://www.automobilemag.com/new_and_future_cars/2008/0611_2008_audi_s3/index.html

Διευκρίνα: μου αρέσουν γενικώς τα Audi , νομίζω ότι έχουν όμορφη κοψιά. Αλλα σε αυτό το θέμα που συζητάμε τα δαχτυλίδια της ΒΜW τα θεωρώ πιο κλασσικά και εν τέλει πιο "δυνατά" ...

+1.000.000 σ' όλα. Σε Αudi 100LS έμαθα να οδηγώ, και όχι μονο τα συμπαθώ, για μένα μετά τη ΒΜW είναι η Audi, και σε μερικά μοντέλα θα την προτιμούσα, αλλά αυτό με τα LEDs είναι άσχημο, απαράδεκτο.

stamos ci
03-09-08, 23:10
παντα κατι αρχιζει η BMW ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ

stelmaniac
03-09-08, 23:33
παντα κατι αρχιζει η BMW ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ

Μια υπενθυμιση: Τα angel δεν ειναι πατεντα της Μπεμβε, ηρθαν απ την Αμερικη......
Απλα η Μπεμβε τα εφερε στην Ευρωπη...

nocarder
03-09-08, 23:34
Στην προκειμένη περίπτωση τί είναι αυτό που άρχισε η BMW και ακολούθησαν οι άλλοι ?

bimmer-corfu
04-09-08, 07:25
Εγώ που πρόσφατα παράγγειλα Ε92 δεν πήρα Α5 γιατί:
1) Τα τεστ που διάβασα κρίνουν ότι η Ε92 είναι καλύτερο αμάξι συνολικά (320 VS 1.8T)
2) Ανάμεσα σε 320 και 1.8Τ ποιός απο εδώ θα πάρει μπροστοκούνα?

STR
04-09-08, 09:41
2) Ανάμεσα σε 320 και 1.8Τ ποιός απο εδώ θα πάρει μπροστοκούνα?

Ο ΜΟΝΟΣ λογος που με κραταει ακομα στην φιρμα...Προσωπικη καθαρα αποψη!!!
Τα audi μου αρεσουν πλεον πιο πολυ...

bimmer-corfu
04-09-08, 13:05
Και εμένα πιά στις περισσότερες κατηγορίες μου αρέσουν περισσότερο τα AUDI εμφανισιακά αλλά είναι ψιλοαδιάφορα οδηγικά τα περισσότερα...
Anyway, για τα μπροστινά LED του Α4 και Α5 ξεκινήσαμε να λέμε και το γενικεύσαμε.

nocarder
04-09-08, 15:21
Εγώ που πρόσφατα παράγγειλα Ε92 δεν πήρα Α5 γιατί:
1) Τα τεστ που διάβασα κρίνουν ότι η Ε92 είναι καλύτερο αμάξι συνολικά (320 VS 1.8T)
2) Ανάμεσα σε 320 και 1.8Τ ποιός απο εδώ θα πάρει μπροστοκούνα?

Παρών...

Μπορεί κάποιος να μου πεί τελικά ποιό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα της πίσω κίνησης (εκτός από τα "σβουρίδια") ?

JuNiOr_
04-09-08, 15:39
οταν συνδυαζεται με ενα ικανοτατο και καλοζυγισμενο πλαισιο,και ενα απο τα κορυφαια συστηματα διευθυνσης στη κατηγορια τοτε πιστευω οτι υπαρχει διαφορα σε αυτο που λενε οι "γνωστες" οδηγικη συμπεριφορα..απο την αλλη και το Α5 ειναι πολυ ομορφο με πολυ γρηγορο μοτερακι και αρκετα γκατζετοβιο εσωτερικο...:nod:..οποτε διαλεγεις και παιρνεις...

nocarder
04-09-08, 19:36
Έτσι όπως το παρουσιάζεις είναι σαν το Α5 να είναι οι "χαντρες" που δίνουν στους "ιθαγενείς" για να τους ξεγελάσουν...

Συμφωνώ ότι τα BMW έχουν πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά (άλλωστε έχω 2:D ) . Έχει αναφερθεί πουθενά κάτι που να λέει ότι η οδηγική συμπεριφορά του Α5 παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα?

bimmer-corfu
04-09-08, 20:27
Πρόβλημα δεν έχει σχεδόν κανένα αμάξι σήμερα.
Σε σχέση με την 320 όμως έχει ελαφρύ τιμόνι και υπολείπεται σε άνεση ανάρτησης. Έχει λίγο καλύτερη απόσταση ακινητοποίησης αλλά όχι και πιο ανθεκτικά φρένα.

nocarder
04-09-08, 23:16
Άρα πέρα από το γούστο δεν μπορεί να πεί κάποιος κατηγορηματικά ότι το ένα μοντέλο είναι καλύτερο από το άλλο...

bimmer-corfu
04-09-08, 23:22
Ναί είναι γενικά πολύ κοντά αυτά τα αμάξια. Πάντως κάτι σημαντικό για μένα είναι ότι η μπέμπα έχει και μεγαλύτερο χώρο για τους πίσω (ελάχιστα μικρότερο πορτ παγκάζ όμως)

JuNiOr_
04-09-08, 23:41
Άρα πέρα από το γούστο δεν μπορεί να πεί κάποιος κατηγορηματικά ότι το ένα μοντέλο είναι καλύτερο από το άλλο...

με ειδες πουθενα να γραφω οτι η μπεμπα ειναι κορυφη και το Α5 τριμπουρδελο??ο καθενας σκαει τα ευρω του εκει που πιστευει οτι θα πιασουν τοπο...
εξαλλου εδω δεν εχουμε συγκριτικο...

Nick_E60_GR
05-09-08, 00:37
Παρών...

Μπορεί κάποιος να μου πεί τελικά ποιό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα της πίσω κίνησης (εκτός από τα "σβουρίδια") ?

To μεγάλο πλεονέκτημα της πίσω κίνησης είναι οτι, λόγω κόστους (άξονες, διαφορικά, μονάδες ελέγχου κλπ) ευτυχώς την διαθέτουν πλέον μόνο σοβαρά αυτοκίνητα, μελετημένα και ζυγισμένα. ΒΜW, Porsche, MB, κλπ supercars.....

bimmer-corfu
05-09-08, 07:41
Παιδιά σε ένα πισωκίνητο μπορείς να έχεις και καλύτερη κατανομή βάρους 50-50 ή κοντά στο 50-50
Στις μπροστοκούνες είναι όλα τα συστήματα μπροστά και όχι μοιρασμένα με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν όλα μπροστοβαροί.
Επίσης, δεν μπορούν να βάλουν στο δρόμο μεγάλη δύναμη. Θα έχετε όλοι δει ότι ακόμα και ένα ψιλογρήγορο προσθιοκίνητο σπινάρει και ''ψαρεύει'' το μπροστινό σύστημα με τη παραμικρή γκαζιά.
Ένας κανόνας έλεγε μέχρι 220 άλογα το πολύ στους μπροστινούς τροχούς αλλά με τη πρόοδο της τεχνολογίας ίσως ανέβει (το νέο Focus RS θα έχει 300 μπροστά).
Πάντως ξεφύγαμε απο το θέμα:smashtard

bimmer-corfu
11-12-08, 16:55
Έκανα πολύ καιρό υπομονή για να πω την κακία μου: Τώρα που έχει και η κουτσή Μαρία ΙΔΙΑ φώτα ημέρας με τα AUDI θα έχεις Α4 και θα σου λένε ''καλή η Δέλτα/Πάρτα/Φέρτα κτλ?''

jdozohchr
11-12-08, 17:18
Σε ΤΤ και Α5 είναι εντυπωσιακά! Σε Α4 και Α3 cabrio νομίζω ότι η λέξη καγκουριά είναι πολύ μικρή!

wiserman29
11-12-08, 19:08
Φίλοι μου δεν ξέρω τι λέτε, αλλά προσωπικά μου αρέσουν τα φώτα ημέρας και στο Α4 (το Α3 δεν το έχω δει ακόμα). Μάλιστα ανετα θα αγόραζα το Α4 αφού με το s-line και τα led δείχνει πολύ όμορφο , ενώ και τα 160 αλογάκια δεν είναι άσχημα για 1800κυβ=χαμηλά τέλη κτλ. Αλλωστε και η BMW παει να υοθετήσει τα led σιγά σιγά οπότε μην κατηγορούμε κάτι που θα είναι δεδομένο μάλλον στις επόμενες γενιές αυτοκινήτων. Βέβαια τα πάντα είναι θέμα γούστου που είναι σαφώς υποκειμενικό, οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.....!χαχα!
Καλό απόγευμα...

nickcompact
11-12-08, 19:46
εμενα παντως μου αρεσουν παρα πολυ
τα συγκεκριμενα φωτα....

z3 2.2
11-12-08, 19:46
Δεν μου αρεσουν.Ειναι λιγακι "κοιταξτε ολοι το αυτοκινητο μου" δε νομιζετε?

giannis_E-46
11-12-08, 20:24
εγω δεν θα σχολιασω τα φαναρια του aydi γιατι απο οτι φαινεται στο αμεσο μελλον θα ακολουθησουν πολλες εταιριες την τεχνολογια αυτη. θα σχολιασω κατι αλλο ομως.
audi A4 160hp 34000 euro me 25 κιλα ροπη
audi A4 180hp 35900 euro me 32.6 κιλα ροπη

bmw 320 170hp 36900 euro με 21.4 κιλα ροπης

και φυσικα μην πω για αυτο με τα 211 αλογα και την ακρως δελεαστικη τιμη των 40000 ευρω. βεβαια συγκρινουμε υπερτροφοδοτουμενα συνολα με ενα ατμοσφαιρικο θα ελεγε καποιος αλλα εγω αν επερνα καινουργιο αμαξι τωρα θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα για audi

joseph
11-12-08, 21:09
Παιδια τα audi η αμεσως πιο αγαπητη μαρκα μετα την ΒΜW , και το Α4 @ Α5 ειναι πολυ ομορφα, η μονη ενσταση ειναι οτι απο μπροστα ολα τα audi ειναι σχεδον ολοιδια απο Α3 μεχρι Α8.
Παντως την αισθηση στο πατημα και στο τιμονι που ειχει η BMW ακομα δεν την εχει καμια εταιρια μακραν!!! , περα απο κινητηρες που στα λιγα κυβικα οι τουρμο ειναι χαρμα!
Αλλα απο 2.5 λιτρα και πανω η μπεμπε κανει "παπαδες"!!
Αλλα πειτε μου το is μου εχει κανει 180000χλμ απροβληματιστα, με ενα τουρμπο μοτερ τι?? θα ειχα παει για τουρμπινα με κοστος πολλα ευρω και σιγουρα το μοτερ θα ειχε πολλα προβληματα.
Ας ερθει ενας φιλος μετα απο χρονια με τουρμπατο μοτερ να τα πουμε.
BMW . ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ. τα λεει ολα με τρεις λεξεις! γιατι μοτερ δυνατα ειχαν και αλλοι " βλεπε rover620t -Saab aero- honda Vtech-" αλλα κατα τα αλλα μονο μοτερ ΤΙΠΟΤΑ αλλο.
Γιατι για μενα αμαξι δεν ειναι μονο μοτερ αλλα ολη η αισθηση που σου δινει το αμαξι! για αυτο μεχρι τωρα μονο ΒΜW θα ξαναπαρω.

TAZ118!
11-12-08, 22:55
Μαγκες οτι και να λεμε μια ζωη αντιγραφουν την BMW.Ειχαμε τα angel eyes,τωρα ολοι το εχουν τα LED.Εχουμε τοσα χρονια το M-Pack και τωρα εχουν το S-Line και το R-Design.
Τοσες δεκαετιες εχουμε τα νεφρα στην μασκα και τωρα θυμηθηκαν μετα απο 60+ χρονια
την μεγαλη ενιαια μασκα απο τα AUTO UNION του '30.

PANOSAG
12-12-08, 10:08
Είναι πολύ μπροστά τα LED της AUDI. Μου αρέσουν πολύ !!! Σε λίγο καιρό σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα LED θα έχουν. :smokin:

Dark_Niaou
12-12-08, 21:46
pano καλως μας ηρθες παλι ρε φιλε!!
Σχετικα με το θεμα μας... Μετα απο ποσα χρονια εβγαλε λεδ η Audi; Η BMW εχει φωτα λεδ στα πισω φαναρια εδω και χρονια!!!

PANOSAG
13-12-08, 11:16
Γειά σου φιλάρα !!!
Γειά μπροστίνα φωτα απ'ότι εχω καταταλάβει μιλάμε. Εννοήτε ότι ξέρω τα πίσω led της BMW τα οποία φοράς και εσύ στο δικό σου και είναι σούπερ!!!

Πρόσφατα διάβαζα ένα άρθο στο drive το οποίο αναφέρει κατά λέξη:
Αφού πλέον συνηθίσαμε τα «φώτα ημέρας» στα αυτοκίνητα της Audi, η εταιρεία κάνει ένα ακόμα βήμα και εφοδιάζει το κορυφαίο της μοντέλο, το R8, με εμπρός φωτιστικά σώματα που χρησιμοποιούν αποκλειστικά τεχνολογία LED τόσο για τα φώτα ημέρας όσο και για τα φλας, τη μεσαία και τη μεγάλη σκάλα. Τα συνολικά 54 LED που χρησιμοποιούνται εκπέμπουν φως πολύ κοντά στο φυσικό και δεν κουράζουν τα μάτια του οδηγού κατά τη νυχτερινή οδήγηση.
Εκτός αυτού, απαιτούν πολύ λιγότερη ενέργεια και λειτουργούν σε χαμηλότερη τάση σε σχέση με τα συμβατικά. Τα LED φώτα, των οποίων τους «προγόνους» είχαμε πρωτοδεί το 2003 στα πρωτότυπα Nuvolari και Le Mans quattro, βρίσκονται ήδη στη λίστα του προαιρετικού εξοπλισμού του R8, με τιμή (στη Γερμανία) € 3.590.

Οπότε μιλάμε για όλα τα φώτα πίσω και εμπρος (μεγάλη-μικρή σκάλα) με τεχνολογία LED. Αυτό εγω πιστεύω θα είναι το μέλλον της αυτοκίνησης.

makinen
25-12-08, 17:48
Τωρα και στα e46..
http://www.youtube.com/watch?v=XDyz5KUHAMo

nikos_E34
25-12-08, 18:46
κακα τα ψεματα υπαρχει οδηγια της ΕΕ για φωτα ημερα μονιμως αναμενα κατα το 2011 και ολοι οι νεοι κατασκευαστες ειναι υποχρεωμενοι να τα βαλουν...τα δε λεντακια του αουντι προσωπικα εκτος απο το Α3 τα βρισκω πολυ ωραια αντιστοιχως με τα Angel eyes που πλεον και σε χοντα σιβικ εχω δει τετοια φωτα...

JuNiOr_
25-12-08, 20:26
Τωρα και στα e46..
http://www.youtube.com/watch?v=XDyz5KUHAMo

ελεος....:bs::icon42: