PDA

Επιστροφή στο Forum : S.O.S ερώτηση για λάστιχα


DionisisK
03-09-08, 15:51
Συνφορουμίτες καλησπέρα

Μετά από 4 χρόνια και 50.000 χλμ ήρθε η ώρα για να αλλάξω τα λαστιχά μου.

Οι επιλογές μου είναι οι εξής :
pirelli p.zεro rosso 225/45/17 (δείκτης W) 548 E
pirelli p.zero new 225/45/17 (δείκτης Υ) 672 E
continental sport contact 2 ή sport contact 3 (δείκτης Υ) 480 E
Fulda carat exelero 225/45/17 (δείκτης v ή Y) 370 E.

Σε όλα αυτά προσθέστε κανά 40άρι για τοποθέτηση γιατί θα τα πάρω από μια αποθήκη που δεν τα τοποθετεί (χονδρική).
Επειδή είμαι αρκετά μπλεγμένος και δεν ξέρο που να καταλήξω μιας και μέχρι τώρα είχα εμπειρεία μόνο από Michellin δώστε μου τα φώτα σας.
Α και κάτι άλλο το αμάξι είναι Ε46 318 118 ίππων και φοράει 205/50/17 αλλά επειδή είναι πολύ ακριβά μάλλον θα πάω σε αυτη΄τη διάσταση τι λέτε θα κόψει πολύ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Διονύσης

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
03-09-08, 15:57
Φιλε Διονυση που βρηκες αυτες τισ τιμες ? Η γνώμη μου εινα continental sport contact 2 ή sport contact 3

DionisisK
03-09-08, 16:08
Ένα γνωστός μου που έχει πλυντήριο αυτοκινήτων του στέλνει κατα καιρούς μια αποθήκη από Πάτρα φυλάδιο με προσφορές και αυτές είναι τιμές (με φ.π.α) από 1/9 μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων για καινούριας ημερομηνίας λάστιχα (6άμηνου).

Dimzan
03-09-08, 17:53
γνωμη μου ειναι οτι αν εισαι ευχαριστημενος με αυτο που ειχες καλυτερα να βαλεις το ιδιο. Γιατι να μπλεξεις με αλλαγες σε προφιλ-διασταση κλπ??

λογικα θα κοψει αισθητα η επιταχυνση αλλα θα χεις λιγοτερα σπινιαρισματα

ermis1975
03-09-08, 18:24
Θα σε κόψει αρκετά, θα ανέβει η κατανάλωση και θα αλλάξει και βήμα (αν δε κάνω λάθος). Καλύτερα βάλε ίδια διάσταση για να μη δείς διαφορά. Μη σου πώ και ίδιο λάστιχο!

Chalyps
04-09-08, 08:24
Ψηφίζω continetal , γιατί και σούπερ λάστιχο είναι , και πιο οικονομικό απο τα πρώτα 2 που ανέφερες!

sotiris 328i
04-09-08, 08:32
Ψηφίζω continetal , γιατί και σούπερ λάστιχο είναι , και πιο οικονομικό απο τα πρώτα 2 που ανέφερες!
+1 Σωστος..
Δες ομως και για toyo ειναι πολυ καλα!

topmar
04-09-08, 12:22
Καλημέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να ρωτήσω εδώ:

Ποιά η χρηματική διαφορά μεταξύ 2 ίδιας μάρκας ελλαστικών αλλά σε διαφορετική διάσταση & συγκεκριμένα μεταξύ της 205/55/16 & 225/45/17??

Με ενδιαφέρει να μάθω για να αποφασίσω για 17άρες.....

Libanner
04-09-08, 12:43
H ζάντες που φοράς είναι αυτές της φωτογραφίας έτσι;

Έχουν αυτές τις διαστάσεις 7x17 και η Bmw προτείνει αυτο το μέγεθος ελαστικά 205/50R17.Το καλύτερο είναι να βάλεις πάλι αυτά.Γιατί με 225/45R17 δεν θα αλλάξει το βήμα αλλά σίγουρα θα κόψει και θα καίει και παραπάνω. Μη φανταστείς δραματικά αλλά θα υπάρξουν αυτές οι επιπτώσεις.

DionisisK
04-09-08, 12:47
Για τα Fulda κανείς καμιά γνώμη; Πάντος μάλλον και γω κατά Continental 3 κλέινω αλλά θα περιμένω μερικές γνώμες ακόμα μιας και είστε και πιο ειδικοί σε τέτοια θέματα.

Bmw116isport
04-09-08, 13:15
Fulda?...παιδιά όλα λάστιχα ειναι καλα...τώρα πως το εννοειτε το καλά?καλα για χιόνι,για βροχή,για στεγνό ή για όλα...καλα στην τιμή?!πχ για εμένα δεν ειναι καλό καποιο λάστιχο που να ειναι για όλες τις εποχές γιατι θέλω μόνο στεγνό!!!!και μην πειράζετε τις διαστάσεις...τα pirelli θα τα πάρει κάποιος που θα πηγαίνει τέζα και τα condinetal κάποιος που θέλει να κάνει χιλιομετρα...τα pirelli έχουν πιο μαλακή κ καλύτερη γόμα...

wind/fire
04-09-08, 13:31
εγω εχω conti 3 σε 19αρια και ειναι παρα πολυ καλα.pireli δεν θα εβαζα.

Tsakirakos
04-09-08, 13:37
+1 Σωστος..
Δες ομως και για toyo ειναι πολυ καλα!

+1!!!
TOYO και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....

bill987
04-09-08, 14:30
:+1: στα conti, το καλύτερο ελαστικό για μένα!

randombk
04-09-08, 14:42
Φιλε μου εγω εβαλα τα νεα PIRELLI P ZERO 18αρια RFT και ειναι απιστευτα καλα!

Εννοειται οτι συμπαθω πιο πολυ την Continental απο την Pirelli αλλα ξερεις τι πιστευω?
δεν πρεπει να κολαμε στις μαρκες γιατι που και που ολες οι εταιριες βγαζουν καποιο λαστιχο που ειναι ΚΟΡΥΦΗ!
Μαλλον η μαγκια ειναι να μαθουμε ποτε και πια εταιρια θα βγαλει ενα κορυφαιο λαστιχο για να το παρουμε!

εγω εχω conti 3 σε 19αρια και ειναι παρα πολυ καλα.pireli δεν θα εβαζα.

apostdimo
04-09-08, 15:19
Προτείνω τα Continental, καλη τιμή και πολυ καλο λάστιχο, φοριέται πολυ τελευταία!! Τα Pirelli είναι εξίσου καλά, αλλα οχι και τόσο μαλακά και γενικός είναι για μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις και για σκισήματα. Δεν βλέπω να κάνουν για καθημερινλη χρήση, ούτε ταιριάζουν σε ενα αμάξι της φιλοσοφίας της bmw.

patli
04-09-08, 15:59
φιλαρακι βαλε τα fulda.τα μισα λεφτα έχουν, δεν μπορει να ειναι και μαπα.λάστιχα ειναι στην τελικη,αναλωσιμο ειδος.να πω οτι ειχες και κανενα μ3 θα σου λεγα να το ψαξεις παραπανω.μη πετας τα λεφτα σου ετσι.
γνωμη μου παντα

spiros bmw
04-09-08, 17:23
Continental!!!! Τα φόραγα παλαιότερα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος

ioannitis
04-09-08, 19:26
Εβαλα πρόσφατα τα Πιρέλι Ροσσο (225/45/17) και πρέπει να σου πω ότι η τιμή σου δεν είναι πολύ καλη καθώς τα έβαλα με 550 Ε (ΜΑΖΙ με την τοποθέτηση ενώ εσύ υπολογίζεις 548+40=588Ε) , ψάξτο λιγάκι για την τιμή...
Οσον αφορά το λάστιχο έχει κάποια συν αλλα και κάποια μειον. Αργεί ποοοολυ να ζεσταθεί και αυτό θέλει πάρα πολύ προσοχή. Μου το είχε πει και ο λαστιχάς και ίσως να επιδείνωσα και εγώ κάπως την κατάσταση καθώς είπα να δοκιμάσω άζωτο το οποίο λόγω του ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασίες όσο ο αέρας και ίσως αυτό να παίζει κάποιο ρόλο. Αλλα πάντως έχω πια στο νου μου ότι για κανα τέταρτο οδήγησης σχεδόν δεν έχω λάστιχα !!!

Οταν ζεσταθεί το λάστιχο είναι αρκετά καλό αλλα σαν αίσθηση δεν μου δίνει εικόνα ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ. Αρχικά πήγαινα για Κοντι 3 το οποιό στο ιντερνετ και αλλου έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές αλλά το έβρισκα στα 640Ε τελική και μου φάνηκαν αρκετά παραπάνω.

Αν πάντως πας σε αυτή την τιμή (600+) θα σου πρότεινα να δεις και τα Γκουντγιαρ τα ασσύμετρα καθώς και από φίλο και από τέστ στο Καρ το αγγλικο πριν κάποιους μήνες βγήκε Νο 1 και με διαφορά.
Απλά εμένα κάτι δεν με ενθουσιάζει στο όνομα γκουντγιαρ για αυτο και δεν τα έβαλα. Αλλα σαν λάστιχο νομίζω είναι κορυφαίο.

Πριν τα Πιρέλι είχα Μπριτζεστον τα οποία μου άρεσαν μεν αλλά μετά τα 17-18 χιλιάδες χιλιόμετρα είχαν κατακόρυφη πτώση απόδοσης. Σε αυτό το θέμα πάντως (διάρκεια στο κράτημα) νομίζω ότι κορυφή είναι πάντα τα Μισελεν.

Τέλος, ΜΗΝ βάλεις φθηνά. Μπορέι να μη βλέπεις διαφορά στο κάθε μέρα αλλά σε ένα φρενάρισμα πανικού σε βρεγμένο θα δεις (+7-8 μέτρα τα Φουλντα σε σχέση με τα άλλα στο τεστ του Καρ).

paris320ci
05-09-08, 11:14
Good Year Asymmetrics δοκίμασε κανείς? Απότι διαβάζω είναι της κατηγορίας των Michelin Pilot Sport

Chalyps
05-09-08, 12:16
Good Year Asymmetrics δοκίμασε κανείς? Απότι διαβάζω είναι της κατηγορίας των Michelin Pilot Sportπαίζουν και στην ίδια κατηγορία με τα continetetal SC3.
Eχω ακούσει πολύ καλές κριτικές και για αυτά.Μεταξύ των δύο θα διάλεγα την καλύτερη οικονομική προσφορά.

nasos-csl
05-09-08, 13:30
apo continental αντι για τα ta contisportcontact για τα premiumcontact τι λετε?
για λιγοτερο σπορ λαστιχο αλλα θα ζεσταινεται πιο γρηγορα.

Chalyps
05-09-08, 13:52
Επειδή σε βλέπω να έχεις όρεξη να μάθεις αλλά δεν έχεις όρεξη να ψάξεις το φόρουμ που είναι πλούσιο σε πληροφορίες:sleeping: :search: πάρε ένα λινκ και μετά ψάξε κ άλλο!:dblthumb2

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5829&highlight=%E5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%E1

DionisisK
05-09-08, 15:30
Φίλε σ'ευχαριστώ για την παραπομπή.
Μετά από πολύ ψάξιμο και πολύ διάβασμα μάλλον κατέληξα σε Continental 3, που τα βρήκα σε ένα μαζαγί που αγοράζει από αυτή την αποθήκη 530 με τοποθέτηση.
Εύχομαι να είναι μαλακά γιατι από τα brigestone potenza δεν είχα μείνει ευχαριστημένος, ήταν πολύ σκληρά ενώ τα MIchelin pilot sport μετά από 2 χρόνια έπεσαν κατακόρυφα.

randombk
05-09-08, 15:35
Φιλε μου το pirelli αυτη την στιγμη ειναι το καλυτερο λαστιχο και αποτι γραφεις πιο κατω και το πιο ακριβο με διαφορα!
Αυτη την στιγμη ειναι το μονο που εχει (kevlar-carbon) και οχι ατσαλοσιρμα και παρασκευαζετε στην Γερμανια.

Βεβαια οι υπολοιποι κατασκευαστες θα βαλουν και αυτοι kevlar-carbon στα λαστιχα τους οπου εκει σαν μαρκα εγω προτιμω Michelin και Continental.
Μεχρι τοτε αυτη την στιγμη το νεο P Zero ειναι το καλυτερο λαστιχο.



Συνφορουμίτες καλησπέρα

Μετά από 4 χρόνια και 50.000 χλμ ήρθε η ώρα για να αλλάξω τα λαστιχά μου.

Οι επιλογές μου είναι οι εξής :
pirelli p.zεro rosso 225/45/17 (δείκτης W) 548 E
pirelli p.zero new 225/45/17 (δείκτης Υ) 672 E
continental sport contact 2 ή sport contact 3 (δείκτης Υ) 480 E
Fulda carat exelero 225/45/17 (δείκτης v ή Y) 370 E.

Σε όλα αυτά προσθέστε κανά 40άρι για τοποθέτηση γιατί θα τα πάρω από μια αποθήκη που δεν τα τοποθετεί (χονδρική).
Επειδή είμαι αρκετά μπλεγμένος και δεν ξέρο που να καταλήξω μιας και μέχρι τώρα είχα εμπειρεία μόνο από Michellin δώστε μου τα φώτα σας.
Α και κάτι άλλο το αμάξι είναι Ε46 318 118 ίππων και φοράει 205/50/17 αλλά επειδή είναι πολύ ακριβά μάλλον θα πάω σε αυτη΄τη διάσταση τι λέτε θα κόψει πολύ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Διονύσης

DionisisK
11-09-08, 16:11
Επιτέλους φράω καινούρια λάστιχα. Εδώ και 2 μέρες πατάω σε Continental SportContact 3 σε διάσταση 225/45/17 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αρχή τουλάχιστον που τα έχω δοκιμάσει σε στεγνό. Κόστισαν με τοποθέτηση 510 Ε.

topmar
11-09-08, 16:17
Επιτέλους φράω καινούρια λάστιχα. Εδώ και 2 μέρες πατάω σε Continental SportContact 3 σε διάσταση 225/45/17 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αρχή τουλάχιστον που τα έχω δοκιμάσει σε στεγνό. Κόστισαν με τοποθέτηση 510 Ε.

Πολύ καλή τιμή, να υποθέσω πως δεν είναι run flat?

Chalyps
12-09-08, 08:17
Επιτέλους φράω καινούρια λάστιχα. Εδώ και 2 μέρες πατάω σε Continental SportContact 3 σε διάσταση 225/45/17 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αρχή τουλάχιστον που τα έχω δοκιμάσει σε στεγνό. Κόστισαν με τοποθέτηση 510 Ε.+1 είναι πολύ καλά λάστιχα (εως και κορυφαία) , και η τιμή ακούγεται καλή. Σε run flat πόσο κοστίζουν άραγε?:scratchch