PDA

Επιστροφή στο Forum : Finally, το Quaife ATB LSD ειναι πλεον γεγονος για το 3.0si μου...


Σελίδες : [1] 2

theoman01
05-09-08, 10:03
Σήμερα εκλεισα το Quaife ATB LSD για την Ζέτα μου....επιτέλους...κατάφερα να καταλήξω.....
θα το έχω στα τέλη του μήνα....
μου κόστισε 1245 ευρώ από Θεσσαλονίκη από το http://www.streetandcircuit-shop.biz....
θα σας πω εντυπώσεις μόλις το βάλω στο αμάξι....

InsaneDriver
05-09-08, 12:07
Tιμούλα με τοποθέτηση;

Z4ever
05-09-08, 12:55
Καλοφορετο!Περιμενουμε εντυπωσεις.Το κοιταω και για μενα το συγκεκριμενο αλλα δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα που εχω SMG.

theoman01
05-09-08, 14:24
oxi..η τοποθετηση ειναι εξτρα....
παντως ειναι δοκιμασμενο...το φόραγα και στο civic type-r που ειχα και μου ειχε αφήσει πολυ καλες εντυπώσεις...

stef
05-09-08, 15:55
Και εγώ ψάχνω κάτι τέτοιο για το δικό μου...
Έχω μιλήσει με την Birds στην Αγγλία και πρέπει να ανοιχθεί κέλυφος διαφορικού κλπ

theoman01
06-09-08, 09:06
ναι πρεπει να ανοιχτεί...αλλα δεν γινεται αλλιως....το αποτελεσμα όμως θα είναι 1 εντελώς διαφορετικο αυτοκινητο....

MaSt0RaS
06-09-08, 09:49
ναι πρεπει να ανοιχτεί...αλλα δεν γινεται αλλιως....το αποτελεσμα όμως θα είναι 1 εντελώς διαφορετικο αυτοκινητο....

το πιστευω και εγω αντε να δουμε..!

nomtal
06-09-08, 11:31
Σήμερα εκλεισα το Quaife ATB LSD για την Ζέτα μου....επιτέλους...κατάφερα να καταλήξω.....
θα το έχω στα τέλη του μήνα....
μου κόστισε 1245 ευρώ από Θεσσαλονίκη από το http://www.streetandcircuit-shop.biz....
θα σας πω εντυπώσεις μόλις το βάλω στο αμάξι....

Πράγματι πολύ καλά νέα αυτά!!!
Γνωρίζει κανείς εάν το διαφορικό αυτό συνεργάζεται με τον ηλεκτρονικό έλεγχο ευστάθειας του Ζ4 (το γνωστό ως DTC) ή δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο?
Απλά προβληματιζόμουν μήπως υπάρχει κάποιο conflict ανάμεσα στη λειτουργία του ενός (μπλοκέ διαφορικού) και του άλλου (DTC)...
Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου και απλά λέω φωναχτά αυτό που σκέφτομαι για να μαθαίνουμε κιόλας...:feedback:

shido
06-09-08, 11:55
Δεν εχει καμια σχεση

οπως λειτουργουσε θα λειτουργει και μετα το μπλοκε

tassos
06-09-08, 12:02
Γιαννη μηπως θυμασαι εσενα τελικη τιμη ποσο πηγε?

shido
06-09-08, 12:34
1100+ εργασια

theoman01
06-09-08, 14:04
παντως θελει προσοχη οσο αφορα το ratio... για το cabrio είναι 3,26:1 και για το coupe είναι 3,46:1.....
πιστευω οτι ειναι η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κανεις με σχετικα λιγα χρηματα σε οποιοδηποτε πισωκινητο...

theoman01
06-09-08, 14:05
shido,φορας και εσυ quaife??

shido
06-09-08, 14:41
οχι φοραω 45% hiop race tec

Nick_compact
06-09-08, 17:47
Γεια σου δάσκαλε!!! Καλοφόρετο ρεεεεεεεε, περιμένω νέα σου!!!

Dinos
06-09-08, 18:45
παντως θελει προσοχη οσο αφορα το ratio... για το cabrio είναι 3,26:1 και για το coupe είναι 3,46:1.....
πιστευω οτι ειναι η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κανεις με σχετικα λιγα χρηματα σε οποιοδηποτε πισωκινητο...

Αν τα λέω σωστά, αλλάζοντας το από απλό σε μπλοκέ, το ratio παραμένει το ίδιο. Το γρανάζι της κωρόνας βγαίνει από το παλίο και μπαίνει στο καινούργιο.

gnx
06-09-08, 19:55
Πράγματι πολύ καλά νέα αυτά!!!
Γνωρίζει κανείς εάν το διαφορικό αυτό συνεργάζεται με τον ηλεκτρονικό έλεγχο ευστάθειας του Ζ4 (το γνωστό ως DTC) ή δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο?
Απλά προβληματιζόμουν μήπως υπάρχει κάποιο conflict ανάμεσα στη λειτουργία του ενός (μπλοκέ διαφορικού) και του άλλου (DTC)...
Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου και απλά λέω φωναχτά αυτό που σκέφτομαι για να μαθαίνουμε κιόλας...:feedback:

Εαν έχεις απενεργοποιημένα τα DSC/DTC τότε σίγουρα θα δουλεύει ανενόχλητο. Υπάρχουν αρκετά αμάξια με μπλοκέ, ένα μάλιστα 130i εδώ στο φόρουμ και κανένας δεν είχε παράπονο, όπως και διάφοροι με Z το zforum που πια δεν υπαρχει

shido
06-09-08, 20:04
Εαν έχεις απενεργοποιημένα τα DSC/DTC τότε σίγουρα θα δουλεύει ανενόχλητο. Υπάρχουν αρκετά αμάξια με μπλοκέ, ένα μάλιστα 130i εδώ στο φόρουμ και κανένας δεν είχε παράπονο, όπως και διάφοροι με Z το zforum που πια δεν υπαρχει

αν δεν απενεργοποιησει τα ηλεκτρονικα ?

gnx
06-09-08, 20:09
Δε θυμαμαι κανενα να έχει εκφρασει παραπονα. Αυτό που ίσως να είναι θέμα είναι το πως συνεργάζεται το EDL του 135 με το μπλοκε, γιατι αυτό δουλεύει με όλα τα άλλα απενεργοποιημένα

shido
06-09-08, 20:11
οταν τα ηλεκοτρονικα ειναι ενεργοποιημενα λειτουργει ακριβως το ιδιο ειτε με μπλοκε ειτε χωρις.
Αυτο που λες με το 135 θα ειναι ενα θεμα

stef
08-09-08, 13:34
Το 135 φοράει από το εργοστάσιο EDL, ενώ το Ζ μας δεν φοράει τίποτα....
Shido ποιο Z έχεις...?

Dark_Niaou
10-09-08, 20:25
Ε46 330 εχει

stef
10-09-08, 20:37
Α νόμιζα ότι είχε κάποιο Ζ..

stef
10-09-08, 20:44
Το ζητούμενο είναι
Α) Κατά πόσο μπορεί να μπει Quaife σε Ζ4 που είναι steptronic με paddles
Β) Εφόσον ανοίγει το διαφορικό , κατά πόσο μπορεί να είναι αξιόπιστη μια τέτοια "επέμβαση"...


Πάντως επειδή έχω επικοινωνήσει με quaife το μπλοκέ τους φαίνεται να είναι πολύ καλό μιας και έχει ποσοστό εμπλοκής από 0-80 %..
Not bad at all...

Strax
12-09-08, 09:06
Υπάρχει μπλοκέ Quaife σε Ζ4 3.0 SMG εδώ και 2-3 χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα!!

stef
12-09-08, 12:51
Στράτο η όλη "εγχείρηση" πού έγινε? Και από ποιον γνωρίζεις?

Strax
15-09-08, 08:39
Ψέματα, πρέπει να είναι 4 χρόνια και με πολλά "κοντράδικα" χιλιόμετρα.

Η επέμβαση έγινε στον Σταυρό Αγίας Παρασκευής, στον Καψαλίδη.

stef
18-09-08, 15:06
Σήμερα εκλεισα το Quaife ATB LSD για την Ζέτα μου....επιτέλους...κατάφερα να καταλήξω.....
θα το έχω στα τέλη του μήνα....
μου κόστισε 1245 ευρώ από Θεσσαλονίκη από το http://www.streetandcircuit-shop.biz....
θα σας πω εντυπώσεις μόλις το βάλω στο αμάξι....

Όταν με το καλό το τοποθετήσεις θέλουμε να μας πεις εντυπώσεις αλλά και κατά πόσο τοποθετήθηκε "εύκολα' ή όχι...

theoman01
18-09-08, 17:46
don't worry, θα δώσω full report!!

stef
18-09-08, 20:05
Τέλεια
Εν το μεταξύ το LSD της Quaife είναι εαν δεν κάνω λάθος από 0-80% εμπλοκή αυτό που προτείνει για Ζ4?

gnx
18-09-08, 20:39
Στο link που παραθετω υπάρχει κουβέντα για μπλοκέ στο 135 στην οποία συμμετέχει και ο Kevin Bird, ο Hartge της Αγγλίας ο οποίος μαρκετάρει τα Quaife αποκλειστικά.

http://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=15636

theoman01
18-09-08, 21:31
ναι...απο 0 ως 80% τοειχα και στο προηγούμενο αμαξι μου, civic type-r....

theoman01
15-10-08, 20:36
και λοιπόν ειναι γεγονος!!!
ηρθε το Quaife!!! επιτελους!!!!
τωρα θα προσπαθήσω να το βαλω το σαββατο.....
εχει ερθεοι κομλπε εχει και κατι δαχτιλιδακια....anyway, θα το παω σε καλο μαστορα που τρεχει με bmw se dragster ο οποιος ξερει πολλα πραγματα απο τοποθετισεις μπλοκε......ειδομεν!!!

santo
15-10-08, 20:59
και λοιπόν ειναι γεγονος!!!
ηρθε το Quaife!!! επιτελους!!!!
τωρα θα προσπαθήσω να το βαλω το σαββατο.....
εχει ερθεοι κομλπε εχει και κατι δαχτιλιδακια....anyway, θα το παω σε καλο μαστορα που τρεχει με bmw se dragster ο οποιος ξερει πολλα πραγματα απο τοποθετισεις μπλοκε......ειδομεν!!!

και ποιός είναι αυτός???

Πές μας εντυπώσεις... πρέπει να είναι άλλο αμάξι πάντως..!!!

Μεγειές μεγειές!!:yippee:

theoman01
15-10-08, 21:39
Χατζημωισιάδης λεγεται....ετρεχε παλιοτερα σε αγωνες......
μου εχουν πει οτι ειναι πολύ καλός μαστορας σε τετοιες τοποθετησεις......να δουμε και ποσο θα βγει το μαλλί !!!

stef
17-10-08, 14:58
και ποιός είναι αυτός???

Πές μας εντυπώσεις... πρέπει να είναι άλλο αμάξι πάντως..!!!

Μεγειές μεγειές!!:yippee:


Σπύρο είναι στη Θεσσαλονίκη ο φίλος μας

Εσύ γιατί ενδιαφέρεσαι.....? :ylsuper::flipa::dblthumb2 loooooooooooooool

theoman01
17-10-08, 15:30
θα το βαλω αυριο το πρωι τελικα....
ελπιζς να μιν εχει πολυ φασαρια....
θα βαλω και αλλη βαλβολινη: motul 300 100% synthetic 75W-90 μια που θα το ανοιξω....

Z4ever
17-10-08, 15:32
Ωραιος!!!
Aντε πες μας τι λεει και πως ειναι η Ζ να ξερουμε και εμεις τι να κανουμε...:dblthumb2

theoman01
17-10-08, 15:37
υπομονή!! λιγες ωρες μείνανε....
παντως ολοι μου λενε οτι θα ειναι αλλο αμαξι....
κατι ασχετο
χθεσ εκανα το σερβις των 37500 (ανα 12500 κανω). αλλαξα μπουζι.Η BMW λεει να τα αλλαζουμε στα 100000 χλμ!!!παιδια ουτε για πλακα!! τα δικα μου δεν ειχα ακιδες!! ειχαν ψιλο λιώσει!!!
ευτυχώς ιριδιου φοραγα μαμα (ngk) και ιριδίου έβαλα.......

kacey
17-10-08, 19:43
Αν θυμαμαι καλα οι ακιδες των μπουζι ιριδιου ειναι πολυ λεπτες, μηπως νομιζεις οτι εχουν λιωσει?

Speedy
17-10-08, 20:28
Αποκλειεται να ειχαν λιωσει...αν ειχαν λιωσει ισως επερφτε και καποια ακιδα μεσα στον κυλινδρο και τοτε αντε γειααα!!!

theoman01
18-10-08, 10:38
οχι παιδια....εχουν λιωσει!!! φαίνεται το κενο με γυμνο ματι.....
προβλημα με το μπλοκε!!
υπάρχει 1 γραναζι απο την πανω πλευρα το οποίο αν βγει δεν μπορει να ξαναχρησιμοποιηθεί.......πρεπει να βρω καινούργιο...και δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο στον καταλογο της bmw...δινει ολο μαζι το πισω διαφορικο,κομπλε....

gnx
18-10-08, 13:40
Μπες στο zpost και ριξε μια ματια. Υπάρχουν εκει κανα δυο που εχουν βαλει quaife.

theoman01
18-10-08, 14:01
κανενα link??

Speedy
18-10-08, 14:22
http://www.zpost.com/forums/


τωρα μην μου πεις που...απλα ψαξε.

theoman01
18-10-08, 14:38
ok thanks!!!

stef
20-10-08, 09:10
προβλημα με το μπλοκε!!
υπάρχει 1 γραναζι απο την πανω πλευρα το οποίο αν βγει δεν μπορει να ξαναχρησιμοποιηθεί.......πρεπει να βρω καινούργιο...και δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο στον καταλογο της bmw...δινει ολο μαζι το πισω διαφορικο,κομπλε....


Ωχ ωχ ωχ!
Για ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη ....

Strax
21-10-08, 09:29
Το άνοιγμα του διαφορικού μπορεί να φαίνεται απλή υπόθεση, αλλά δεν είναι.

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί, για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα και χωρίς να βγάζει θόρυβο.

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τα βήματα του mpikounis και να εμπιστευτείς τον ίδιο μάστορα που είχε κάνει αποδεδειγμένα σωστή τοποθέτηση.

stef
21-10-08, 12:27
Φίλε Στράτο , εαν και εφόσον βάλω εννοείται ότι θα το πάω εκεί, μου χει πει κ ο Μιχάλης τα καλύτερα!

theoman01
23-10-08, 17:46
news update!!
λοιπον, το μπλοκε ειναι οκ!!
μολις με πηρε ο μηχανικος μου και μου ειπε τα ευχαριστα....
τα προβληματα που εμφανίστηκαν ηταν τα εξης:
1) τα ρουλεμαν των κοροπινιων ειναι 3 κοματιων το καθενα...μου ειπε οτι ειναι μια νεα τεχνολογια της bmw που την εφαρμοζει για να μην χαλανε κατα το βγάλσιμο....ηθελε λιγη προσοχη με τον εξορκεα αλλα ολα πηγαν μια χαρα!!
2) το quaife ειναι λιγο πιο χοντρο απο το μαμα...αυτο συνεπάγεται οτι θελει λιγο κοπο για να μπει στη<<χελωνα>>.....
οποτε η συναρμολογηση πετυχε!!!!
το μονο που μενει τωρα ειναι να το βαλει πανω στο αμαξι.....αυριο το πρωι μου ειπε θα ειναι ετοιμο για δοκιμή.........
ας ελπισουμε οτι ολα θα τελιωσουν καλα και θα ειμαι ετοιμος για το σ/κ στην πιστα των σερρων για full λιωσιμο!!!Α! έβαλα και μια τετραδα ολοφρεσκα Bridgestone potenza 070R οποτε αναμενετε για νεα!!!

Strax
24-10-08, 09:08
news update!!
λοιπον, το μπλοκε ειναι οκ!!
μολις με πηρε ο μηχανικος μου και μου ειπε τα ευχαριστα....
τα προβληματα που εμφανίστηκαν ηταν τα εξης:
1) τα ρουλεμαν των κοροπινιων ειναι 3 κοματιων το καθενα...μου ειπε οτι ειναι μια νεα τεχνολογια της bmw που την εφαρμοζει για να μην χαλανε κατα το βγάλσιμο....ηθελε λιγη προσοχη με τον εξορκεα αλλα ολα πηγαν μια χαρα!!
2) το quaife ειναι λιγο πιο χοντρο απο το μαμα...αυτο συνεπάγεται οτι θελει λιγο κοπο για να μπει στη<<χελωνα>>.....
οποτε η συναρμολογηση πετυχε!!!!
το μονο που μενει τωρα ειναι να το βαλει πανω στο αμαξι.....αυριο το πρωι μου ειπε θα ειναι ετοιμο για δοκιμή.........
ας ελπισουμε οτι ολα θα τελιωσουν καλα και θα ειμαι ετοιμος για το σ/κ στην πιστα των σερρων για full λιωσιμο!!!Α! έβαλα και μια τετραδα ολοφρεσκα Bridgestone potenza 070R οποτε αναμενετε για νεα!!!

Καλά ακούγονται τα νέα!
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μη σου βγάζει θόρυβο (σφύριγμα) το διαφορικό.
Επίσης, νομίζω ότι ήταν κακή ιδέα να αλλάξεις τώρα λάστιχα. Έπρεπε να περιμένεις λιγάκι!

theoman01
24-10-08, 09:51
για να κανω προπόνηση στο burn out??
δεν προλαβαινα ρε γαμωτο....τα εβαλα για να τα πατησω και λιγο για να ειναι ετοιμα για την πιστα αυριο.....

Z4ever
24-10-08, 12:20
Φιλε μου επειδη δεν εχω καταλαβει ακομα την 3.0si coupe εχεις?Τι κιβωτιο?

Οσο για τα λαστιχα χρειαζονται περιπου 1000χλμ ηπιας μεταχειρισης στην αρχη (οχι burn out και αποτομα φρεναρισματα) για να πιασουν μελλοντικα το maximum της αποδοσης τους οποτε να τα πας κατευθειαν πιστα δεν ειναι και το καλυτερο εκτος αν τα εχεις για λιωσιμο.

Περιμενουμε εντυπωσεις!!!

Christos 330i ///M
24-10-08, 12:23
Και στα 500 χλμ ειναι οκ . . .!

Speedy
24-10-08, 12:31
για να κανω προπόνηση στο burn out??
δεν προλαβαινα ρε γαμωτο....τα εβαλα για να τα πατησω και λιγο για να ειναι ετοιμα για την πιστα αυριο.....


ετοιμος θα εισια και με μπλοκαδουρα....!!!!!

theoman01
24-10-08, 17:33
λοιπον, το αμαξι ειναι αλλου!!!!
το μπλοκε δουλεύει τέλεια ακομα και με τα ηλεκτρονικα στο <<on>>!!!
το καταλαβαίνεις αμεσως......
βεβαια δεν κρατηθηκα και εκανα 1 μικρο σβουριδι για να δω τι γινεται......ειναι τελειο!!!επιτελους!!!
φανταζομαι στη πιστα τι θα κανει......
παντως θα επρεπε να το εxει στα εξτρα η bmw.... απαραιτητο αξεσουαρ!!
Z4ever εχω το χειροκινητο εξάρι....

sheriff
26-10-08, 14:17
Υπάρχει μπλοκέ Quaife σε Ζ4 3.0 SMG εδώ και 2-3 χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα!!

:clap::clap:


φιλε μου στρατο εχω να δηλωσω οτι μετα τις επεμβασεις που εχω κανει στο αυτοκινητο μου το μοναδικο αξεσουαρ που εχω ευχαριστηθει τοσο πολυ ειναι η τοποθετηση του μπλοκε οχι μονο σαν χρηση του ιδιου διαφορικου αλλα και το οτι καταφερα να εκμεταλλευτω το στησιμο και τις βελτιωσεις που εχω κανει.


ειναι απολυτα προβλεψιμο και εννοειται απροβληματιστο

theoman01
26-10-08, 17:26
παιδες, το οχημα σκιζει!!
στην πιστα το μπλοκε εκανε το θαύμα του!!!!καμια σχεση!!
με το ESP μονο ενεργο δουλευει μια χαρα!!
με ολα τα ηλεκτρονικα off αρχιζει το πάρτυ!!!!
μονο η αναρτηση δεν κανει για την πιστα....πολη μαλακη......
τα 070 ειναι οκ για χρηση στη πιστα.....παιζει να ξαναπαω την τριτη για να τα αποτελιωσω!!!!

stef
26-10-08, 23:12
Τι εννοείς με το ESP ενεργό δουλεύει μια χαρά το μπλοκέ....?

theoman01
27-10-08, 07:21
εννοώ ότι με to DTC off, οταν παει να γλιστρισει, το ESP επεμβενει πολυ λιγοτερο και ελαχιστα σε σχεση με πριν...

stef
27-10-08, 08:56
Το ζητούμενο πάντως και αυτό από ότι κατάλαβα το πέτυχες είναι ότι λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ με το ASC off....
Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που θέλεις χωρίς χαζοσπιναρίσματα κλπ ενέργειες...
Επειδή τυγχάνει πολύ συχνά να βρίσκομαι συνοδηγός ή και καμια φορά οδηγός σε ένα Ζ4 Μ, βλέπω την διαφορά με το δικό μου, όπου βάζει την δύναμη κάτω το Μ, ενώ εμένα τσακώνεται με το δρόμο μεχρι να βρει πρόσφυση + οτι καίω λάστιχα χωρίς λόγο...

djkostas20
21-11-08, 22:45
Πόσο κόστισε η όλη μετατροπή γιατί βλέπω ότι απο εκεί που πήρες το μπλοκέ κάνει για όλα τα 6 κύλινδρα μοτέρ και άρα και στο δικό μου που είναι 2,5!!!
Άντε μήπως και δούμε άσπρη μέρα!!!

theoman01
22-11-08, 19:44
μου κοστησε 200 ευρο η τοποθετηση....

djkostas20
23-11-08, 15:41
Πολύ ωραία...Ευχομαι για πάντα χωρίς προβλήματα!!!!

theoman01
24-11-08, 07:16
το quaife το ειχα στο honda μου....δεν ειχε κανει τσικ!!

stef
24-11-08, 20:38
Για συνέχισε και πες μας εντυπώσεις...

theoman01
25-11-08, 09:28
η συμπεριφορα του αυτοκινητου έχει αλλαξει....εκει που παει να γλιστρήσει και να μπουν τα ηλεκτρονικα, μπαίνει στιγμιαια το μπλοκε...βεβαια μερικές φορες το προλαβαίνουν τα ηλεκτρονικα (σε ελαχιστες περιπτώσεις....συγουρα παιζει ρολο και η ανάρτηση...η οποια εινα εντελως άθλια για τετοια αυτοκινητο.....μαλακα ελατήρια με σκληρα αμορτισερ...ήμαρτον!!!σύγουρα με λιγο ποιο σκληρα ελατήρια και ποιο <<σωστο>>αμορτισερ (π.χ. eibach pro kit ελατηρια και bilstein b6 sport αμορτισερ) να συμπεριφέρεται ακομα ποιο καλα.....μπαίνειςσε στροφη, περνει μια κλίση λες και εισαι σε SUV και αμα πετύχεις σαμαράκι,ακους το <<ντουκ>> μέχρι τα κόκαλα....και να φανταστείτε ότι εχω βγάλει τα run flat-ειναι λιγο ποιο μαλακο πλεον...

z3 2.2
25-11-08, 10:18
η συμπεριφορα του αυτοκινητου έχει αλλαξει....εκει που παει να γλιστρήσει και να μπουν τα ηλεκτρονικα, μπαίνει στιγμιαια το μπλοκε...βεβαια μερικές φορες το προλαβαίνουν τα ηλεκτρονικα (σε ελαχιστες περιπτώσεις....συγουρα παιζει ρολο και η ανάρτηση...η οποια εινα εντελως άθλια για τετοια αυτοκινητο.....μαλακα ελατήρια με σκληρα αμορτισερ...ήμαρτον!!!σύγουρα με λιγο ποιο σκληρα ελατήρια και ποιο <<σωστο>>αμορτισερ (π.χ. eibach pro kit ελατηρια και bilstein b6 sport αμορτισερ) να συμπεριφέρεται ακομα ποιο καλα.....μπαίνειςσε στροφη, περνει μια κλίση λες και εισαι σε SUV και αμα πετύχεις σαμαράκι,ακους το <<ντουκ>> μέχρι τα κόκαλα....και να φανταστείτε ότι εχω βγάλει τα run flat-ειναι λιγο ποιο μαλακο πλεον...

Τωρα θα χαρεις το αυτοκινητο σου οπως ποτε δεν φανταζοσουν!!!!Αν θες τη γνωμη μου μην ξεμυαλιστεις κατευθιαν...σου δινει μια αισθηση Vatannen ειναι η αληθεια και παρασυρεσαι σε κατι παντιλικια με δευτερα που μαζευουν χλμ και ειναι λιγο τρομαχτικα πολλες φορες.Φιλικη γνωμη απο την εμπειρια μου ειναι και τιποτα παραπανω.Μην το δεις στραβα....

sakkunen
08-12-08, 17:31
η συμπεριφορα του αυτοκινητου έχει αλλαξει....εκει που παει να γλιστρήσει και να μπουν τα ηλεκτρονικα, μπαίνει στιγμιαια το μπλοκε...βεβαια μερικές φορες το προλαβαίνουν τα ηλεκτρονικα (σε ελαχιστες περιπτώσεις....συγουρα παιζει ρολο και η ανάρτηση...η οποια εινα εντελως άθλια για τετοια αυτοκινητο.....μαλακα ελατήρια με σκληρα αμορτισερ...ήμαρτον!!!σύγουρα με λιγο ποιο σκληρα ελατήρια και ποιο <<σωστο>>αμορτισερ (π.χ. eibach pro kit ελατηρια και bilstein b6 sport αμορτισερ) να συμπεριφέρεται ακομα ποιο καλα.....μπαίνειςσε στροφη, περνει μια κλίση λες και εισαι σε SUV και αμα πετύχεις σαμαράκι,ακους το <<ντουκ>> μέχρι τα κόκαλα....και να φανταστείτε ότι εχω βγάλει τα run flat-ειναι λιγο ποιο μαλακο πλεον...

Υπόψη. Αυτό που επιδιώκεις να πετύχεις με τα eibach, μπορείς να το πετύχεις με τα μ-πακ και χωρίς να το κάνεις πίτα το αυτοκίνητο.

theoman01
09-12-08, 07:12
δεν χαμηλωνει πολυ......2 ποντους εμπρος και 1 πισω.....ηρθαν και οι αντιστρεπτικες της Η&R που ειχα παραγγήλει....οποτε παμε μια χαρα!!!

Nick_E60_GR
11-02-09, 11:14
η συμπεριφορα του αυτοκινητου έχει αλλαξει....εκει που παει να γλιστρήσει και να μπουν τα ηλεκτρονικα, μπαίνει στιγμιαια το μπλοκε...βεβαια μερικές φορες το προλαβαίνουν τα ηλεκτρονικα (σε ελαχιστες περιπτώσεις....συγουρα παιζει ρολο και η ανάρτηση...η οποια εινα εντελως άθλια για τετοια αυτοκινητο.....μαλακα ελατήρια με σκληρα αμορτισερ...ήμαρτον!!!σύγουρα με λιγο ποιο σκληρα ελατήρια και ποιο <<σωστο>>αμορτισερ (π.χ. eibach pro kit ελατηρια και bilstein b6 sport αμορτισερ) να συμπεριφέρεται ακομα ποιο καλα.....μπαίνειςσε στροφη, περνει μια κλίση λες και εισαι σε SUV και αμα πετύχεις σαμαράκι,ακους το <<ντουκ>> μέχρι τα κόκαλα....και να φανταστείτε ότι εχω βγάλει τα run flat-ειναι λιγο ποιο μαλακο πλεον...


Επειδη ειμαι ετοιμος για το Quaife (Torque Biasing Diff) το εχω ηδη παραλαβει, μενει να το τοποθετησω.
Για να καταλαβω καλυτερα, σε στροφη με γλυστερο οδοστρωμα και με το σύστημα σε νορμαλ κατασταση (οχι απενεργοποιημενο) πως συμπεριφερεται? Σε κραταει οπως πριν? η θα "σβουριασει" χωρις να το παρεις χαμπαρι? Τι υπερισχυει? Το μπλοκε, η το stability control? (μιλαω για κατασταση κατα την οποια μπαινεις γρηγορα, επιδιωκοντας να γλυστρισει, δοκιμαζοντας την συμπεριφορα και αλληλεπιδρασεις του συστηματος ευσταθειας και του μπλοκε)

Παιζει καποιο ρολο στην αντιδραση των συστηματων ευσταθειας το αν μπαινεις με γκαζι, χωρις γκαζι, η ρολλαριστος (με σταθερο γκαζι) στη γλυστερη αυτη στροφη? Φανταζομαι οτι ειναι πολυ σημαντικο το σημειο αυτο. Επαναλαμβανω χωρις να πειράξεις τιποτα στο DSC/DTC συστημα, ολα τα συστηματα σε νορμαλ λειτουργια.

Ρωταω γιατι τα συστηματα ευσταθειας ειδικα στις γλιστερες στροφες σωζουν απο δυσκολες καταστασεις ...ουκ ολιγες φορες τα εχω χρειαστει...
Για να ξερω τι θα αντιμετωπισω...

Ευχαριστω!

shido
11-02-09, 12:20
οταν εχεις τα παντε ενεργοποιημενα ειναι σαν μην εχεις το μπλοκε

δεν αλλαζει κατι.Το γλεντι και χαρα ξεκιναει μολις βγουν ολα εκτος

Nick_E60_GR
11-02-09, 12:28
οταν εχεις τα παντε ενεργοποιημενα ειναι σαν μην εχεις το μπλοκε

δεν αλλαζει κατι.Το γλεντι και χαρα ξεκιναει μολις βγουν ολα εκτος

Λες για το Hiop (δισκατο)

εγω λεω για το quaife που ειναι torque sensible, δεν ειναι δισκατο.
Δεν μπορει.. καποια διαφορα θα εχει στις αντιδρασεις γιατι λειτουργει/εμπλεκει καπως σαν "φυγοκεντρικο" :confused:

Dim77
11-02-09, 12:33
Νίκο δες εδώ για τη λειτουργία του Quaife σε Ζ4.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1407

Εδώ:

Ευτυχώς όμως αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε και πάλι, και έτσι μετά από 2 εβδομάδες "ταλαιπωρίας" σήμερα παραλάβαμε το Z4 με το καινούργιο του quaife διαφορικό!

Όσοι έχουν οδηγήσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, θα ξέρουν το πόσο ενοχλητικό είναι να βλέπεις οτι το αυτοκίνητο έχει τη δύναμη και το στήσιμο να είναι το απόλυτο παιχνίδι στο δρόμο αλλα το προδίδει η έλλειψη μπλοκέ με αποτέλεσμα να χαζοσπινάρει ο εσωτερικός τροχός και να χάνεται όλη η διασκέδαση.

Άλλο αυτοκίνητο!

Σήμερα δεν μπορώ να βγάλω το χαμόγελο από το πρόσωπό μου! Το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε κυριολεκτικά και η συμπεριφορά του στο δρόμο είναι τόσο καλύτερη που δεν ξέρω πως να τη περιγράψω. Οι κινήσεις είναι ομαλές, η δύναμη περνάει στο δρόμο και οι γωνίες που μπορεί να ανοίξει και τα χιλιόμετρα που μαζεύει ούτε να τα φανταστώ δεν θα μπορούσα μέχρι χθες.

Το torsen διαφορικό που ουσιαστικά είναι 0-100% μπλοκέ ταιριάζει καταπληκτικά στο αυτοκίνητο το οποίο θυμίζει έντονα το παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του S2000 στους Ελληνικούς δρόμους.

Να πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον MPOWER που με τη βοήθεια του φτιάξαμε το πρώτο ίσως Z4 με quaife μπλοκέ διαφορικό!!

και αυτό:
Παρατήρησα κάτι ενδιαφέρον σήμερα που ερχόμουν δουλειά. Σημερα ηταν η πρωτη φορα που δεν εβγαλα το DSC και προσεξα οτι (λογικα) δεν μπαινει τοσο συχνα αλλα και οταν μπαινει ειναι ΠΟΛΥ πιο μαλακο και δεν χρειαζεται να φρεναρει κανενα τροχο απο τους πισω οπως εκανε παλια. Ειναι εντυπωσιακο το ποσο πιο ομαλα λειτουργει το DSC τωρα! :nod:

Θα σε ενθουσιάσει!

shido
11-02-09, 12:36
Το hiop δεν ειναι δισκατο!

Nick_E60_GR
11-02-09, 12:42
Νίκο δες εδώ για τη λειτουργία του Quaife σε Ζ4.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1407

Εδώ:


και αυτό:


Θα σε ενθουσιάσει!

THANKS Dim!!!

Το hiop δεν ειναι δισκατο!

ooops, αδιαβαστος....

InsaneDriver
11-02-09, 12:46
Νίκο πόσο κόστισε μέχρι να έρθει σπίτι σου το μπλοκέ για την e60;

stef
11-02-09, 12:47
Είναι steptronic το αμάξι σου ή manual?

Nick_E60_GR
11-02-09, 16:48
Νίκο πόσο κόστισε μέχρι να έρθει σπίτι σου το μπλοκέ για την e60;

κοντα 1200 eur. (η πληρωμη έγινε σε GBP)

Είναι steptronic το αμάξι σου ή manual?

manual φυσικα...

gnx
11-02-09, 17:15
Nick,

που θα το βαλεις;

Nick_E60_GR
11-02-09, 17:41
Nick,

που θα το βαλεις;

Δεν ξερω, το σκεφτομαι, θα το ψαξω λιγακι το θεμα, δεν ειναι κατι που με βιαζει ....δεν ξερω καν αν θα αποφασισω να το βαλω, περιμενω λεπτομερειες απο φιλους που το εχουν ηδη βαλει (το συγκεκριμενο) Κανονικα, αυτο θα το εβαζα μετα τον κομπρεσορα, τα πραγματα όμως ηρθαν τουμπα, πνιγομαι και στη δουλεια αυτη την περιοδο ...και θελω να ειμαι εκει οταν γινει η "εγχειριση"

Nick_E60_GR
11-02-09, 23:27
Μόλις γυρισα σπιτι. Να και μια φωτο απο το "θεματακι"

theoman01
11-02-09, 23:32
απο τοτε που εβαλα το quaife παρατηρησα οτι τα ηλεκτρονικά αργουν λιγο να μπουν,δηλαδη τον πισω αξονα προλαβαινει να τον διωρθωσει το μπλοκε...στις γλιστερές στροφες καταλαβαινες την διαφορα....ναι μπαινουν τα ηλεκτρονικα αλλα για πολυ λιγοτερο χρονο και το αμαξι επανερχεται στην πορεια λιγοτερο αποτομα...

Nick_E60_GR
11-02-09, 23:42
απο τοτε που εβαλα το quaife παρατηρησα οτι τα ηλεκτρονικά αργουν λιγο να μπουν,δηλαδη τον πισω αξονα προλαβαινει να τον διωρθωσει το μπλοκε...στις γλιστερές στροφες καταλαβαινες την διαφορα....ναι μπαινουν τα ηλεκτρονικα αλλα για πολυ λιγοτερο χρονο και το αμαξι επανερχεται στην πορεια λιγοτερο αποτομα...

ΕΣΕΝΑ περιμενα ανθρωπε μου!! Ωστε λες επανερχεται λιγότερο αποτομα. Επανερχεται όμως, ακόμη κι αν το κρατησεις επιτηδες γκαζωμενο, δεν παρατεινει τη γλιστρα ωσπου να διπλωσει.. ? Δεν ξερω τι έχεις στο Ζ, στο Ε60 πρωτης γενιας έχει τρεις βαθμιδες το DSC: DSC=Normal, DTC=Traction control, Triangle=OFF

theoman01
11-02-09, 23:49
ναι επανερχεται....μπορω να πω ποιο ομαλα απο οτι χωρις το μπλοκε....και στο ζ το dtc τις ιδιες βαθμιδες εχει...αντε βάλτο!!!

Nick_E60_GR
11-02-09, 23:53
Θα το βαλω! Λιγο αργότερα όμως. Να σε ρωτησω και κατι άλλο, έχω ακουσει οτι η 2η βαθμίδα (DTC) καταργείται εντελως με το Quaife. Eίναι σαν να το έχεις OFF. Αληθεύει?

theoman01
11-02-09, 23:56
οχι,οχι...δουλευει κανονικα.....απλα μερικες φορες προλαβαινει και το διορθώνει το μπλοκε..μιλαμε παντα για υπερστροφή....

Nick_E60_GR
12-02-09, 00:04
Δεν ξερω πως λειτoυργει το DTC στο Ζ, στο Ε60 αφήνει λιγο παραπανω περιθωρια για υπερστροφη ...παραμυθια δηλαδη ...στο χαλάει στο καλύτερο (φρεναρει τον τροχό που σπινιαρει ωστε να μεταφερθει η ισχυς στον απεναντι που έχει προσφυση) δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό ..αλλα πάντως αφήνει μεγαλύτερα περιθώρια (απο το standard DSC)
Αυτο εξακολουθει να συμβαίνει και με το Quaife?

theoman01
12-02-09, 00:12
στην πρωτη θέση ναι...στη δευτερηοπου δουλευει μονο το esp αν το παρακανεις λιγακι παλι σε κοβει....στο off ομως αρχιζει το γλεντι!!!

Nick_E60_GR
12-02-09, 00:22
Αυτό είναι!! Να αρχίσει το γλέντι όταν θέλεις εσύ και όχι όταν θέλει ο δρόμος. Δεν έχω και τα άπειρα άλογα... για να "σπρώξουν"

Μια χαρα το βρίσκω έτσι. Να μην αχρηστευθουν και τα συστήματα το οποία όντως κάνουν δουλειά.
Σ' ευχαριστώ!!

sakkunen
12-02-09, 11:24
Είναι πιο βαρύ από το εργοστασιακό ?

sterpas
12-02-09, 11:37
Να κάνω κι εγώ μία σχετική ερώτηση...

Σε δίλιτρο έχει κανένα νόημα το να βάλεις LSD ή είναι λίγα τα άλογα και δεν θα έχει ιδιαίτερη διαφορά???

Nick_E60_GR
12-02-09, 12:38
όπου και να το βάλεις θα έχεις σημαντική διαφορά.

Strax
13-02-09, 08:44
Είναι πιο βαρύ από το εργοστασιακό ?

Το μπλοκέ, όπως μπορείς να δεις και στη φωτογραφία είναι ένα επιπλέον εξάρτημα. Αφού λοιπόν προσθέτουμε κάτι ακόμα στο ελεύθερο διαφορικό, είναι σίγουρα πιο βαρύ.

sakkunen
13-02-09, 12:16
Καλά εγώ νόμιζα οτι αντικαθιστά το μαμά διαφορικό. Ευχαριστώ strax.

Nick_E60_GR
13-02-09, 14:36
Καλά εγώ νόμιζα οτι αντικαθιστά το μαμά διαφορικό. Ευχαριστώ strax.

Το αντικαθιστά αλλά είναι πιο πολύπλοκο ..για να το καταλάβεις με πιο απλα λόγια.

djkostas20
27-03-09, 09:03
Διαβάζοντας το topic είδα ότι δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα στη συνεργασία μπλοκέ-ηλεκτρωνικών συστημάτων. Ίσα ισα συμεριφέρονται καλύτερα! Έχει αλλάξει κάτι όσο περνάει ο καιρός?

theoman01
27-03-09, 09:48
απολύτως τίποτα!! τουλαχιστων με το Quaife που εχω εγώ, ολλα πανε μια χαρα!!

Apostolos
27-03-09, 10:06
Ελα να πληθαινουμε σιγα σιγα οι χρηστες των qυaife differential λεμε :) :) :)

theoman01
27-03-09, 10:51
ετσι ετσι!! ολοι για Quaife!!

stef
27-03-09, 11:32
Όλοι εκτός από εμένα...... :(

dimsav
27-03-09, 14:00
Το Quaife συμφερει να αγοραστει απο αγγλια ή δεν εχει σημαντικη διαφορα απο τους εδω ντιλερ.Υπάρχει συνεργειο που να εχει εμπειρια στη τοποθετηση,γιατι δεν νομιζω οτι ειναι plug n play.Θεωρω οτι ειναι η πιο σημαντικη ελλειψη του αυτοκινητου και δεν περιμενα να ειναι τοσο αντιληπτη,αλλα μαλλον με ειχαν κακομαθει η προηγουμενες πισωκουνες που ειχα...

djkostas20
27-03-09, 16:58
Έτσι έτσι όλοι quaife...Υγεία πάνω από όλα και αν όλα πάνε όπως πρέπει Σεπτέμβριο θα μπεί μέσα το αυτοκινητάκι...!!!!!!!


dimsav: το ίδιο έχεις ποστάρει και στο "Ζ4 πιθανές βελτιώσεις" και ξαναγράφω πάλι και εδώ την ίδια απάντηση....

--- Για να είμαι ειλικρινής στην Ελλάδα δεν έχω βρεί το αντίστοιχο διαφορικό για το δικό μου(2,5i με 3,23:1). Όσο για την τοποθέτηση ακόμα ψάχνω για το που θα πάω αλλά ως πρώτη επιλογή έχω ένα εδώ στην Πάτρα που έχει τεράστια εμπειρία στην τοποθέτηση μπλοκέ διαφορικών στα ΜΧ-5 και φυσικά θα τον ρωτήσω αν μπορεί να βάλει και στο δικό μου.
Στον συγκεκριμένο έρχονται να τοποθετήσουν μπλοκέ ΜΧ-5 από όλη την Ελλάδα χωρίς να λέω υπερβολές. -----

Apostolos
27-03-09, 17:22
Το Quaife συμφερει να αγοραστει απο αγγλια ή δεν εχει σημαντικη διαφορα απο τους εδω ντιλερ.Υπάρχει συνεργειο που να εχει εμπειρια στη τοποθετηση,γιατι δεν νομιζω οτι ειναι plug n play.Θεωρω οτι ειναι η πιο σημαντικη ελλειψη του αυτοκινητου και δεν περιμενα να ειναι τοσο αντιληπτη,αλλα μαλλον με ειχαν κακομαθει η προηγουμενες πισωκουνες που ειχα...

Ειναι αρκετα πιο οικονομικη η αγορα του απο αγγλια μιας και εγω πριν προβω στην αγορα του ειχα ψαχτει αρκετα. Το εφερα απο την birdraυtο.cοm και μεγαλο ρολο παιζει η ισοτιμια λιρας ευρω που εχει αρκετες διακυμανσεις ανα ημερα. Η τοποθετηση του δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, απλα προτεινεται απο την qυaife η αντικατασταση των 2 ρουλεμαν (για τυχων θορυβους) και ενα μικρο "σκαψιματακι" στο εσωτερικο του κουτιου του διαφορικου με ενα dremel (κατι που δεν το αναφερει η εταιρια birdsaυtο) αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και αυτο οφειλεται στο οτι το μαμα διαφορικο εχει ενα φαλτσο κοψιμο για να χωραει με την κορωνα βιδωμενη κατι που δεν εχει το qυaife, αλλα το αποτελεσμα σιγουρα θα σε αποζημιωσει :) :) :)

djkostas20
27-03-09, 17:28
Την παραγγελία την έχεις κάνει μέσω τηλεφώνου στην birdsauto? τα ρουλεμάν τα αντικαθιστάς με καινούρια? πόσο το κόστος τους? Που το έβαλες?

Apostolos
27-03-09, 17:52
Την παραγγελία την έχεις κάνει μέσω τηλεφώνου στην birdsauto? τα ρουλεμάν τα αντικαθιστάς με καινούρια? πόσο το κόστος τους? Που το έβαλες?
Η παραγγελια εγινε μεσω internet. Σου στελνουν γραπτη προσφορα σε pdf αρχειο με τελικη τιμη. Τα ρουλεμαν αν ξερεις πως να τα βγαλεις και να τα βαλεις και δεν τα πληγωσεις ειναι οκ. Εγω χρησιμοποιησα τα ιδια, παντως η bmw δεν τα δινει ξεχωριστα και χρειαζεται παραγγελια απο το εξωτερικο. Εδω δεν μπορεσα να βρω ουτε skf ουτε τιποτα. Το κοστος τους παντως πρεπει να ειναι ιδιαιτερα τσουχτερο αν κρινω απο το μεγεθος του. Το συνεργειο που το τοποθετησα θα στο στειλω με ρm :)

theoman01
27-03-09, 18:06
τα δικα μου ρουλεμαν δεν επαθαν τιποτα!!τα εβγαλαν, τα εβαλαν χωρις κανενα προβλημα!!!

djkostas20
27-03-09, 20:26
Άρα είναι καθαρά θέμα μάστορα τα ρουλεμάν...και από εξωτερικό ξέρεις κάποιο site που να τα έχει?

theoman01
27-03-09, 20:38
oxi....υπαρχοθν μονο στη γερμανια απο τα κεντρικα της bmw... εκανα search μπας και πηγενε κατι στραβα...

djkostas20
27-03-09, 20:54
Και πώς τα φέρνω Ελλάδα? Θα μου τα φέρει η αντιπροσωπεία ή θα μου πεί δεν υπάρχουν και τέτοια?

theoman01
27-03-09, 21:03
λογικα τα φερνει......εγω θα τα επερνα απο γερμανια απευθειας........για ρωτα να δεις τι θα σου πουν...

djkostas20
27-03-09, 21:04
Για να δούμε...Είμαι και περίεργος να ακούσω την τιμή!!!!

theoman01
27-03-09, 21:09
πραγματι...θα εχει πλακα να σου πουν κανα τρελο ποσο...παντος αν ο μηχανικος ειναι καλος δεν θα εχεις προβλημα...

djkostas20
27-03-09, 21:25
Δεν έχω πάει ακόμα στο μηχανικό αλλά θα πάω εντός εβδομάδας... Ο συγκεκριμένος βάζει μπλοκέ σε ΜΧ-5 με κλειστά τα μάτια και έχει τεράστια εμπειρία!!! Δεν ξέρω ανα αναλαμβάνει να βάλει και σε bmw. Πάντως από club και forum στο ΜΧ-5 κατεβένουν πολλοί Πάτρα οπότε σίγουρα είναι καλός απλά το θέμα είναι αν θα βάλει σε μένα που είναι bmw!!!!
Αν ατυχήσω, εσύ σε ποιόν πήγες? Έμεινες ευχαριστημένος από τη δουλεία του?

Υ.Γ.: Τα ρουλεμάν πως θα τα ζητήσω στην αντιπροσωπεία?

tsilis
28-03-09, 00:21
Δεν νομίζω ότι θα εχεις πρόβλημα στον Μάλλιαρη....λογικά δεν θα δυσκολευθεί να βάλει και σε BMW

theoman01
28-03-09, 10:16
εγω το εβαλα στην Ξανθη, μιας και μενω στη Καβαλα....αυτος μου ειπε οτι δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο επισημα στο site της bmw.. αυτος τρεχει στα dragster με Βmw οποτε ξερει απο τα μπλοκε σε bmw...αλλαζει σχεδον μετα απο καθε αγωνα...

sakkunen
28-03-09, 11:19
Ειναι αρκετα πιο οικονομικη η αγορα του απο αγγλια μιας και εγω πριν προβω στην αγορα του ειχα ψαχτει αρκετα. Το εφερα απο την birdraυtο.cοm και μεγαλο ρολο παιζει η ισοτιμια λιρας ευρω που εχει αρκετες διακυμανσεις ανα ημερα. Η τοποθετηση του δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, απλα προτεινεται απο την qυaife η αντικατασταση των 2 ρουλεμαν (για τυχων θορυβους) και ενα μικρο "σκαψιματακι" στο εσωτερικο του κουτιου του διαφορικου με ενα dremel (κατι που δεν το αναφερει η εταιρια birdsaυtο) αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και αυτο οφειλεται στο οτι το μαμα διαφορικο εχει ενα φαλτσο κοψιμο για να χωραει με την κορωνα βιδωμενη κατι που δεν εχει το qυaife, αλλα το αποτελεσμα σιγουρα θα σε αποζημιωσει :) :) :)

Τα μεταφορικά πόσο είναι ?

djkostas20
28-03-09, 12:15
Tsili τόση ώρα δε λέω το όνομα μήπως θεωρηθεί διαφίμιση αλλά μιας και το είπες όντως δεν πιστεύω να μην μπορεί και φυσικά έτσι ελπίζω γιατί μετά άντε να βρώ καλό μηχανικό στην Αθήνα γιατί Ξάνθη πέφτει λίγο μακριά!

Sakkunen τα μεταφορικά δε νομίζω να είναι πολλά. Με την σημερινή ισοτιμία το διαφορικό κάνει 890€ περίπου και φαντάζομαι κανα 100αρι τα μεταφορικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχεις τελωνίο!

djkostas20
30-03-09, 09:32
Τα ρουλεμάν αυτά πως τα ζητάω? γνωρίζει κανείς?

djkostas20
06-04-09, 20:46
Τελικά ξέρει κανείς πως να ζητήσω από την εταιρία αυτά τα ρουλεμάν?

theoman01
06-04-09, 21:14
δυστυχώς δεν υπαρχει σαν ανταλλακτικό στις αντιπροσωπίες..

Apostolos
06-04-09, 21:21
Τελικά ξέρει κανείς πως να ζητήσω από την εταιρία αυτά τα ρουλεμάν?

Εχουν συγκεκριμενο κωδικο χαραγμενο επανω περιμετρικα στην επιφανεια του που μονο αν το εχεις στο χερι μπορεις να το δεις για να το παραγγειλεις σε aftermarket. Η αντιπροσωπεια οπως ειπε πιο πανω ο φιλος δεν το διαθετει

Apostolos
06-04-09, 21:30
Τα μεταφορικά πόσο είναι ?

Τα μεταφορικα του απο Αγγλια ειναι 47£

djkostas20
06-04-09, 22:58
Καλώς...Άρα πρέπει να ανοίξω το διαφορικό μια φορά για να τα παραγγείλω από ότι καταλαβαίνω!!! Ελπίζω να ξέρει ο μάστορας ή ακόμα καλύτερα η birdsauto για να μην μείνει το αμάξι μέσα μέρες...

stef
08-07-09, 10:02
Σου τα στέλνει κομπλή o birds!
Αρκεί να του δώσεις VIN number.
Επίσης http://www.streetandcircuit.biz/ o αντιπρόσωπος στην Ελλάδα!

Nick_E60_GR
08-07-09, 11:01
Να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι το Quaife είναι άπαιχτο Έχω κάνει 5-6000χλμ, δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά συμπεριφορά DSC/DTC κλπ, απλά έχεις πολύ λιγότερες antispin ενδείξεις, όταν όμως είσαι OFF αρχίζει το πανηγύρι.....

stef
08-07-09, 11:22
Πού το έβαλες? Το μόνο που φοβάμαι είναι το άνοιγμα του διαφορικού!
Είναι manual το αυτοκίνητό σου?

Apostolos
08-07-09, 11:33
Πού το έβαλες? Το μόνο που φοβάμαι είναι το άνοιγμα του διαφορικού!
Είναι manual το αυτοκίνητό σου?

Nothing to be afraid of stef....Go ahead. Manual είναι.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

stef
08-07-09, 11:50
Ίσα ίσα για αυτό φοβάμαι.... Σε steptronic τι γίνεται?

Apostolos
08-07-09, 11:54
Ίσα ίσα για αυτό φοβάμαι.... Σε steptronic τι γίνεται?

Δεν νομίζω να επηρεάζει κάτι μιας και δεν αλλάζεις ούτε το βήμα του κορωνοπήνιου ούτε τίποτα παρά μόνο το "γρουπ" με το αντίστοιχο μπλοκέ της quaife...

stef
08-07-09, 12:22
Τι εννοείς "γρουπ"....?
Το βήμα είναι διαφορετικό από manual σε steptronic όμως....

eNeRGy
08-07-09, 12:28
Μετα απο καμποσο διαβασμα 2 μερες τωρα... εμαθα (ευχομαι να ειναι και σωστο) οτι το QDF10N δεν χρειαζεται σκαψιμο σε 335i σε σχεση με το QDF8N1 που χρειαζετε λιγο, και ειναι και λιγο πιο ελαφρυ...

Το βρηκα εδω: http://www.gearboxman.co.uk/psdiffsquaife.html στις 660 λιρες δηλαδη περιπου 765€

Σκεφτομαι για την αγορα του (αφου φυγει το καλοκαιρι) αλλα μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον να εμπιστευθω για την σωστη τοποθετηση του στην Αθηνα?

Ευχαριστω!

Nick_E60_GR
08-07-09, 12:31
Τι εννοείς "γρουπ"....?
Το βήμα είναι διαφορετικό από manual σε steptronic όμως....

Δεν έχει να κάνει σε τίποτα το μπλόκε (group) με το βήμα. Δεν πειράζεται κάτι εκεί, εκτός αν εσύ θελήσεις να το πειράξεις (να αλλάξεις τη σχέση) - που δεν στο συνιστώ γιατί θα μπλέξεις με έξοδα, παράλληλα θα αλλάζουν οι επιδόσεις του αυτοκινήτου.

Nick_E60_GR
08-07-09, 12:53
Μετα απο καμποσο διαβασμα 2 μερες τωρα... εμαθα (ευχομαι να ειναι και σωστο) οτι το QDF10N δεν χρειαζεται σκαψιμο σε 335i σε σχεση με το QDF8N1 που χρειαζετε λιγο, και ειναι και λιγο πιο ελαφρυ...

Το βρηκα εδω: http://www.gearboxman.co.uk/psdiffsquaife.html στις 660 λιρες δηλαδη περιπου 765€

Σκεφτομαι για την αγορα του (αφου φυγει το καλοκαιρι) αλλα μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον να εμπιστευθω για την σωστη τοποθετηση του στην Αθηνα?

Ευχαριστω!

Αν θέλεις στείλε μου PM να σου δώσω το τηλέφωνο του νέου επίσημου διανομέα για τα BMW-Quaife (Birdsauto) στην Ελλάδα, είναι στην Αθήνα. Θα στο τοποθετήσει και θα σου δώσει και την εγγύηση (lifetime)
Θα σου στοιχίσει ακριβώς το ίδιο και θα τελειώσεις μιά κι έξω.

νομίζω όμως οτι για το 335ι έχει £829.06 http://www.birdsauto.com/parts-database/parts-home-popup.asp?partref=33928336&series=3+Series+(E90)&type=BMW

stef
08-07-09, 13:01
Μετα απο καμποσο διαβασμα 2 μερες τωρα... εμαθα (ευχομαι να ειναι και σωστο) οτι το QDF10N δεν χρειαζεται σκαψιμο σε 335i σε σχεση με το QDF8N1 που χρειαζετε λιγο, και ειναι και λιγο πιο ελαφρυ...

Το βρηκα εδω: http://www.gearboxman.co.uk/psdiffsquaife.html στις 660 λιρες δηλαδη περιπου 765€

Σκεφτομαι για την αγορα του (αφου φυγει το καλοκαιρι) αλλα μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον να εμπιστευθω για την σωστη τοποθετηση του στην Αθηνα?

Ευχαριστω!

Αυτό που έχεις ανεβάσει το link δεν αναφέρει καθόλου το 335.
Από όσο ξέρω στο 335 ταιριάζει γάντι το μπλοκέ του Quaife που δίνει η Birds.
O Κορφιάτης κάνει τέτοια δουλειά.

http://www.birdsauto.com/

Nick_E60_GR
08-07-09, 13:05
Αυτό που έχεις ανεβάσει το link δεν αναφέρει καθόλου το 335.
Από όσο ξέρω στο 335 ταιριάζει γάντι το μπλοκέ του Quaife που δίνει η Birds.
O Κορφιάτης κάνει τέτοια δουλειά.

http://www.birdsauto.com/

Δεν είναι ο Κορφιάτης.

stef
08-07-09, 13:09
Εγώ ανέφερα ποιος ξέρω ότι κάνει τέτοια δουλειά!
Από εκεί και μετά δεν είναι κακό να πούμε ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Birds στην ελλάδα!

yodas
08-07-09, 14:00
Μετα απο καμποσο διαβασμα 2 μερες τωρα... εμαθα (ευχομαι να ειναι και σωστο) οτι το QDF10N δεν χρειαζεται σκαψιμο σε 335i σε σχεση με το QDF8N1 που χρειαζετε λιγο, και ειναι και λιγο πιο ελαφρυ...

Το βρηκα εδω: http://www.gearboxman.co.uk/psdiffsquaife.html στις 660 λιρες δηλαδη περιπου 765€

Σκεφτομαι για την αγορα του (αφου φυγει το καλοκαιρι) αλλα μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον να εμπιστευθω για την σωστη τοποθετηση του στην Αθηνα?

Ευχαριστω!

Προσοχή μόνο στο να απενεργοποιήσεις το EDL αν το έχεις...

eNeRGy
08-07-09, 14:25
Αυτό που έχεις ανεβάσει το link δεν αναφέρει καθόλου το 335.
Από όσο ξέρω στο 335 ταιριάζει γάντι το μπλοκέ του Quaife που δίνει η Birds.
O Κορφιάτης κάνει τέτοια δουλειά.

http://www.birdsauto.com/

Στο λινκ δεν αναφερει το 335, αλλα ο κωδικος ειναι σωστος οπως και τα υπολοιπα μοντελα που γραφει και ειναι ιδια με το site της quaife...
Ο κωδικος προιοντος της quaife εχει την μεγαλυτερη σημασια απο το καθε retail shop να αντιγραφει τα διαφορα μοντελα απο τη λιστα... Γινεται συχνα αυτο...

eNeRGy
08-07-09, 14:27
Προσοχή μόνο στο να απενεργοποιήσεις το EDL αν το έχεις...

Απ'ότι διαβασα δεν δημιουργει προβλημα γιατι το LSD επεμβενει πολυ πριν δωθει σημα για επεμβαση του EDL...
Το πως απενεργοποιειτε γνωριζεις? Γιατι αν γινεται φυσικα θα ηθελα να σωσω τα τακακια μου! :bowdown:

yodas
08-07-09, 15:10
Από ότι είχα διαβάσει σε ένα πόστ του Πάνου απενεργοποιείται μέσα από τον εγκέφαλο...

τώρα τι και πώς καλύτερα να ρωτήσεις σε καμιά αντιπροσωπία ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο
(επειδή αυτοί έχουν τα μηχανήματα να τα διαβάζουν)

stef
08-07-09, 15:49
Δεν είναι ο Κορφιάτης.


Ακόμη περιμένω να μου πεις ποιος είναι....

stef
08-07-09, 16:34
Στο λινκ δεν αναφερει το 335, αλλα ο κωδικος ειναι σωστος οπως και τα υπολοιπα μοντελα που γραφει και ειναι ιδια με το site της quaife...
Ο κωδικος προιοντος της quaife εχει την μεγαλυτερη σημασια απο το καθε retail shop να αντιγραφει τα διαφορα μοντελα απο τη λιστα... Γινεται συχνα αυτο...

Ο Birds συγκεκριμένα δεν είναι retail shop..
Ίσα ίσα...
Ο Birds είναι :
1ον) BMW Service Center
2ον) Ο αντιπρόσωπος της Hartge στην Αγγλία
3ον) Ο παγκόσμιος διανομέας της Quaife για BMW

http://www.birdsauto.com/2-Editorial/E92%20200704%20Evo/EVO_335i_review.html

http://www.birdsauto.com/2-Editorial/E92%20335i%20200704%20Autocar%20LSD%20review/Autocar_review_LSD.html

http://www.autocar.co.uk/VideosWallpapers/Videos.aspx?AR=224541&Page=4&CT=V&FLT=34|

stef
09-07-09, 12:23
Κανά νέο για τον αντιπρόσωπο της Birds???

eNeRGy
09-07-09, 12:50
Ο Birds συγκεκριμένα δεν είναι retail shop..
Ίσα ίσα...
Ο Birds είναι :
1ον) BMW Service Center
2ον) Ο αντιπρόσωπος της Hartge στην Αγγλία
3ον) Ο παγκόσμιος διανομέας της Quaife για BMW

http://www.birdsauto.com/2-Editorial/E92%20200704%20Evo/EVO_335i_review.html

http://www.birdsauto.com/2-Editorial/E92%20335i%20200704%20Autocar%20LSD%20review/Autocar_review_LSD.html

http://www.autocar.co.uk/VideosWallpapers/Videos.aspx?AR=224541&Page=4&CT=V&FLT=34|

Ναι φιλε μου, τα γνωριζω αυτα, αλλα ρωτησα την birds για το QDF10N και μου ειπε οτι ειναι το σωστο για το Ε90 335i... αρα γιατι να μην το παραγγειλω απο δω http://www.gearboxman.co.uk/psdiffsquaife.html που ειναι πιο φθηνο?
Θα κερδισω κατι αν ερθει απο την ιδια την birds?

stef
09-07-09, 13:06
Καταρχάς βγάζει 2 διαφορετικά Quaife για Ε90 335, ένα για manual και ένα για αυτόματο-steptronic
Το link που δίνεις δεν έχει καν την 335, τπώς είσαι σίγουρος ότι είναι το QDF10N?

eNeRGy
09-07-09, 13:30
Στον καταλογο της quaife δινει το QDF10N το 335...
http://www.quaife.co.uk/assets/QuaifeCat0929569.pdf

Στην σελιδα 6 θα το δεις οτι ο κωδικος αυτος ειναι μαζι με την 850, Z8, 330d (E46), 335i (E92)...

Η birds auto μου εστειλε email οτι τους φαινεται σωστος ο κωδικος QDF10N για το 335ι Ε90, αλλα ρωτησαν το VIN μου για να μου πουν 100%...
Μολις παρω απαντηση θα την δωσω εδω...
Μου φαινεται απλα περιεργο ο επισημος διανομεας της quaife να το εχει 200ευρω παραπανω απο ενα retail shop...

stef
09-07-09, 13:56
Δεν μου ανοίγει καθόλου αυτό το link...
Πάντως μήπως στο ένα είναι τελική τιμή με παράδοση και η άλλη neto?

eNeRGy
09-07-09, 14:21
Το link που εδωσα ειναι pdf και θελει δεξι κλικ και save as...
Θα το ανοιξεις αφου το κατεβασεις...

Εχω στειλει mail και στους δυο... οποτε θα εχω νεοτερα συντομα...

stef
09-07-09, 14:52
Και για Ζ4 βγάζει αλλά δεν λέει τίποτα το pdf...
Για αυτό λέμε ότι ο birds εξειδικεύεται στα BMW για quaife!

eNeRGy
09-07-09, 17:08
Μα το pdf ειναι ο καταλογος ΤΗΣ quaife του 2009...

stef
09-07-09, 20:13
Ναι δεν διαφωνώ αλλά ΔΕΝ έχει όλους τους τύπους μπλοκέ ο κατάλογος!

Geo_3D
09-07-09, 20:26
Ρε Στεφανε,αφου εχει για 325ti,τι μας ενδιαφερει για τους αλλους τυπους????:p::D

stef
09-07-09, 20:27
Βρε ουστ από εδώ!
Εδώ είναι Ζ4 area....! Θα σε κάνω ban

stef
14-07-09, 12:14
Αν θέλεις στείλε μου PM να σου δώσω το τηλέφωνο του νέου επίσημου διανομέα για τα BMW-Quaife (Birdsauto) στην Ελλάδα, είναι στην Αθήνα. Θα στο τοποθετήσει και θα σου δώσει και την εγγύηση (lifetime)


Σου έχω στείλει PM και απάντηση δεν πήρα!
Έχεις την καλοσύνη να μου απαντήσεις ή να μας απαντήσεις?

Nick_E60_GR
14-07-09, 12:27
Σου έχω στείλει PM και απάντηση δεν πήρα!
Έχεις την καλοσύνη να μου απαντήσεις ή να μας απαντήσεις?

Ζητάω συγνώμη, τώρα το είδα, θα βρω όλα τα στοιχεία, τηλ κλπ, και θα σου τα στείλω!

stef
14-07-09, 12:30
Σ'έυχαριστώ πολύ

Stathis
19-07-09, 14:05
και προς τα εδω παρακαλω τα contacts...

ευχαριστω!

merbeind
24-08-09, 00:14
Σε smg μπαινει και θα λειτουργει το ιδιο καλα με το manual?Επιπλεον βλεπω αρκετα ατομα να ενδιαφερονται.Γιατι δεν κανονιζουμε ενα group buy?

lpapostolis
15-04-10, 16:01
Πριν λίγες μέρες έβαλα στο Z4 Coupe το μπλοκέ διαφορικό της Quaife. Το αυτοκίνητο έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από πριν. Νιώθεις ότι βγάζει όλη τη δύναμη στο δρόμο και δε χαζοσπινάρει μόνο ο ένας τροχός. Τώρα πια μπορώ να παίξω με το αυτοκίνητο πολύ πιο εύκολα από πριν, τα συστήματα δουλεύουν πολύ καλύτερα και έχω την αίσθηση ότι μπαίνει καλύτερα στις στροφές με πολλά χιλιόμετρα.

InsaneDriver
15-04-10, 16:06
Από που το αγόρασες και πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

lpapostolis
15-04-10, 16:16
Από που το αγόρασες και πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

Το πήρα από Αγγλία απο τη Birds. Γύρω στο χιλιάρικο βγαίνει ανάλογα με την ισοτιμία ευρώ λίρας.

Geo_3D
15-04-10, 16:20
Ποιο Ζ4 εχεις?Κυβικα εννοω.
Χρειαστηκε σκαψιμο το καβουκι εσωτερικα?καποιο spacer?
ή μπηκε κουτι?

lpapostolis
15-04-10, 16:25
Ποιο Ζ4 εχεις?Κυβικα εννοω.
Χρειαστηκε σκαψιμο το καβουκι εσωτερικα?καποιο spacer?
ή μπηκε κουτι?

Το 3.0Si έχω. Χρειάστηκε μόνο λίγο σκάψιμο...

stef
15-04-10, 19:14
Παρακαλώ τους admin να μεταφέρουν το θέμα μιας και υπάρχει ήδη ανοιχτό αντίστοιχο topic απο τον theoman....

stef
15-04-10, 20:15
Ευχαριστώ παιδιά!

BMW Power
16-04-10, 08:48
Το 3.0Si έχω. Χρειάστηκε μόνο λίγο σκάψιμο...

Απόστολε,

Δώσε λίγες πληροφορίες για την εγκατάσταση.

Υποτίθεται ότι είναι direct fit το group της Quaife.
Mου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι χρειάστηκε σκάψιμο το καβούκι.

Σε ποιο συνεργείο έγινε η εγκατάσταση?

Geo_3D
16-04-10, 09:20
To ιδιο ειναι και για της Hiop...direct fit,αλλα θελει και αυτο σκαψιμο
Μονο στα 3λιτρα το εχω δει αυτο.Σε καβουκια αλλων 6κυλινδρων δεν εχω ακουσει κατι..

stef
16-04-10, 09:36
Στα 2.5άρια τί γίνεται ρε geo θα μας πεις...??? looooooool

Stunt Mike
16-04-10, 11:53
Εμενα παντως στο δικο μου(328 Ε36) μπηκε χωρις σκαψιμο,γαντι ταιριαξε...

alekos_911
16-04-10, 22:22
Παιδιά ξέρουμε τα στοιχεία το αντιπροσώπου της Birds στην αθήνα? Και εάν μπορεί κάποιος να μου στήλει στοιχεία μηχανικών όπου έγινε το πέρασμα παρακαλώ?

djkostas20
16-04-10, 23:00
Έχουν αντιπρόσωπο??? Γιατί εγώ τους έστειλα email δηλώνοντας ότι θέλω το διαφορικό και δεν με παρέπεμψαν σε κάποιον άλλο αλλά μου έστειλαν μιά φόρμα παραγγελίας να την υπογράψω!!!

alekos_911
17-04-10, 00:13
Έτσι δεν ελεγε κάποιος μερικα post παραπίσω?

Geo_3D
17-04-10, 00:47
Εχουν,αλλά απο οτι μου εχουν πει και εχουν γραψει παλιοτερα μερικοι εδω,οτι παρεις 1500!!!!
αγορα μονο,χωρις τοποθετηση
στο κοβει ορθα κοφτα για οτιδηποτε αλλο,και με συμπεριφορα τηλεφωνικη οχι και την καλυτερη.
Προσωπικη αποψη δεν εχω,απλα λεω τι εχω ακουσει.
Και στην τελικη,γιατι να μην το παραγγειλεις απευθειας απ'εξω και να σου παει ολο μαζι τοποθετημενο στο 1,5 χιλιαρικο???

DUKE
17-04-10, 01:57
Milhste me Quaife aglias.
H mesw Burton Power.

alekos_911
17-04-10, 09:08
Αν οχι για αγορα...για τοποθέτηση αξίζει ο τύπος? Κάποιος με εμπειρία pls? Με ενδιαφέρει γιατί θα δώσει και εγγύηση.

kloukakis
17-04-10, 13:27
Αν οχι για αγορα...για τοποθέτηση αξίζει ο τύπος? Κάποιος με εμπειρία pls? Με ενδιαφέρει γιατί θα δώσει και εγγύηση.

Με μια μικρή επιφίλαξη:

Και απο Αγγλία να το πάρεις πάλι θα έχεις την εγγύηση, ασχετα με το που θα το τοποθετήσεις!
Ο κίδυνος δεν είναι να σου σπάσει το quiafe, αλλά τα γρανάζια (κορωνοπύνιο). μου στοίχισε 1058 τελικη τιμή για να το πάρω στα χέρια μου(μαζι με τράπεζες).

Έδω τα γράφουμε αναλυτικά:dblthumb2

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23230&page=5

Panoz_335i
17-04-10, 15:28
Επεσα τυχαια πανω σε αυτο το ποστ.
Εχουμε μαζευτει μια παρεα για να κανουμε group buy απο Birds UK μπλοκε διαφορικα για διαφορα μοντελα BMW. Σκοπος φυσικα ειναι να πετυχουμε καλυτερες τιμες.

Καθοτι η λιρα εχει περιεργες τασεις , θα το βιαστουμε λιγο καθως δεν θελουμε να χασουμε την καλη ισοτιμια που υπαρχει αυτη την στιγμη. Οποιος θελει επικοινωνει μαζι μου με PM για λεπτομεριες.
Παρακαλω να συμμετασχουν μονο οσοι ειναι αποφασισμενοι για την αγορα αυτη.

Edit: Εχουμε βρει και τον μαστορα που θα ανοιξει το καβουκι για την τοποθετηση.

kloukakis
17-04-10, 18:41
Επεσα τυχαια πανω σε αυτο το ποστ.
Εχουμε μαζευτει μια παρεα για να κανουμε group buy απο Birds UK μπλοκε διαφορικα για διαφορα μοντελα BMW. Σκοπος φυσικα ειναι να πετυχουμε καλυτερες τιμες.

Καθοτι η λιρα εχει περιεργες τασεις , θα το βιαστουμε λιγο καθως δεν θελουμε να χασουμε την καλη ισοτιμια που υπαρχει αυτη την στιγμη. Οποιος θελει επικοινωνει μαζι μου με PM για λεπτομεριες.
Παρακαλω να συμμετασχουν μονο οσοι ειναι αποφασισμενοι για την αγορα αυτη.

Edit: Εχουμε βρει και τον μαστορα που θα ανοιξει το καβουκι για την τοποθετηση.

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω......δύσκολα θα σας κάνει τιμή για group buy. Εκτώς εαν έχετε κάποιον dealer να σας κάνει την δουλειά. Στείλτε ένα μαιλ στον bird να δείτε τι θα σας πει..... δύσκολο πάντως

Dim77
17-04-10, 20:27
Έχω μια απορία...για όποιον ξέρει.

Το αυτοκίνητο μου είναι ένα E46 318Ci N42 2.0 έτους 2002.

Το διαφορικό του πρέπει να είναι το 33 10 7 559 330

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/june/browse/rear_axle/differential_drive_output/

Το διαφορικό είναι ίδιο σε όλα τα 4κύλινδρα Ε46 και στο 320 (Μ54 2.2) (Για το 320 έχει 2 διαφορετικούς κωδικούς διαφορικών).
Στον birds

http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=3%20Series%20(E46)&mi=318ti

έχει για Ε46 compact 318 ti (ίδιο στα μηχανικά μέρη, μοτέρ κλπ...και διαφορικό).

Εκεί που γράφει όμως ακόμα και τιμή σκέτο ή τοποθετημένο έχει και μια σημείωση ''not yet developed for 7559330 (τα τελευταία ψηφία του part # του διαφορικού των 318).

Τι σημαίνουν όλα αυτά? Μπορώ να παραγγείλω και εγώ? Θέλει έναν αριθμό τεμαχίων για να προχωρήσουν στην κατασκευή?

Μπορούν όσοι με Ν42 να ευχαριστηθούμε λίγο περισσότερο το αυτοκίνητο μας ή... στο πηγάδι κατουρήσαμε? :embarassm

Geo_3D
17-04-10, 23:17
Εχω την εντυπωση οτι εχεις ιδιο διαφορικο με το 320 (2.0 Μ52) κα οχι με το 2.2 Μ54

EDIT
Εκατσα να το ψαξω λιγο....πιασε το αυγο και κουρευτο η κατασταση...

Δινει δυο διαφρετικα βηματα για το δικο σου.
3,38 και 3,45
Το 3,38 φορεθηκε και στα αυτοματα κουπε και καμπριο Μ54 2.2
Το 3,45 φορεθηκε μονο στα 4κυλινδρα και στο 2.0 Μ52

Αρα για να βαλεις μια σειρα και να ξεκινησεις απο καπου,πρεπει να σιγουρευτεις πιο βημα διαφορικου φορας
Η πιο ευκολη λυση,και οχι απαραιτητα η πιο σιγουρη ειναι να βρεις ΕΤΚ (αντιπροσωπεια) και με βαση τον αριθμο πλαισιου σου,να σου πουνε ποιος κωδικος διαφορικου και με τι βημα ειναι δηλωμενο το αμαξι σου...και εδω κολλαει το "οχι η πιο σιγουρη" διοτι πιθανον να δινει και τους 2 κωδικους,αρα ερχομαστε παλι στο ιδιο σημειο με πριν
Αν λοιπον δεν βρεις ακρη με την πρωτη λυση,ερχομαστε στην δευτερη και πιο αξιοπιστη αλλά και πιο χρονοβαρα-ακριβη,που ειναι να κατεβασεις διαφορικο για να δεις το χαρτακι που εχει πανω με τον κωδικο και το βημα.

Μονο ετσι θα μπορεσεις να βγαλεις μια ακρη,ωστε να μπορεις μετα να κοιταξεις προς quaife μερια χωρις να εχεις αμφιβολιες

kloukakis
18-04-10, 01:15
Άμα δώσετε στον Bird τον αριθμό πλαισίου σας, θα σας πει αυτός ποιό είναι για το αμάξι σας!

Με αυτό τον τρόπο και πιο σίγουροι θα είστε, και θα έχει αυτός την ευθύνη αν τελικά είναι λάθος!

Geo_3D
18-04-10, 02:40
ETK θα δει και αυτος,αλλα αν ισχυει η πρωτη περιπτωση που εγραψα θα παρουμε τα...........:D

Stunt Mike
18-04-10, 10:15
Πολυ πιθανο ομως ο κωδικος ανταλλακτικου του Quaife για καποιο αλλο BMW να'ναι ο ιδιος με αυτον που λεει για το δικο σου οτι δεν διατιθεται.Θελει ψαξιμο στη περιπτωση σου.Αν παρατηρησετε θα δειτε οτι οι κωδικοι του Bird συμπιπτουν οταν το πινιον του γκρουπ που εχετε εχει τα ιδια δοντια με αυτο που θα σου στειλει.Τα περισσοτερα BMW αλλαζουν βημα απ'την κορονα και σπανια απ'το πινιον.Οποτε βρισκεις στο Realoem τι διαφορικο φορας (πχ 38:13) και ψαχνεις για γκρουπ που να ταιριαζει με τη σειρα του αυτοκινητου σου(πχ σειρα 3,4κυλινδρο).Οποτε αν ταιριαζει με το πχ 316 παραγγελνεις γι'αυτο,με το ρισκο βεβαια του ποσο θα κοντυνει ή θα μακρυνει το βημα σου αναλογα.

stef
18-04-10, 10:33
Άμα δώσετε στον Bird τον αριθμό πλαισίου σας, θα σας πει αυτός ποιό είναι για το αμάξι σας!

Με αυτό τον τρόπο και πιο σίγουροι θα είστε, και θα έχει αυτός την ευθύνη αν τελικά είναι λάθος!

Δεν ισχύει πάντα αυτό που λες!
Πέρσυ του είχα δώσει VIN και μου έδινε 2 διαφορετικά για το αμάξι μου και δεν ήταν 100% σίγουρος! Και μου πρότεινε να το ανοίξω να δω 1 serial number μέσα στο διαφορικό και όταν του το πώ τότε θα μου έδινε το σωστό.....

Dim77
18-04-10, 11:13
To 3.38 έχω Γιώργο.

Το θέμα είναι...αυτό το ''not yet developed'' σημαίνει ότι θα πάρω τα... :embarassm

kloukakis
18-04-10, 16:51
OK, αλλά θα έχει αυτός την ευθύνη, αν γίνει καμία στραβή. Αυτό θέλω να πώ

djkostas20
19-04-10, 08:38
Αν οχι για αγορα...για τοποθέτηση αξίζει ο τύπος? Κάποιος με εμπειρία pls? Με ενδιαφέρει γιατί θα δώσει και εγγύηση.

Για εγκατάσταση υπάρχει ένας στην Πάτρα..... Ο συγκεκριμένος ανοίγει σχεδόν κάθε μέρα διαφορικά! Βέβαια κατα κύριο λόγο το κάνει σε MX-5 όπου έρχονται από όλη την Ελλάδα εδώ σε αυτόν.. Όταν τον είχα ρωτήσει αν βάζει σε bmw γιατί θελω και εγώ να βάλω στο δικό μου μου είχε πεί φυσικά και βάζω.... Κανένα πάντως MX-5 δεν είχε πρόβλημα μετά από την εγκατάσταση που να οφειλόταν σε κακή τοποθέτηση!!!
Αυτό σίγουρα κάτι λέει.....
ΑΝ και αν πάς στο συνεργείο του είναι σαν το Μπόμπ το μάστορα και λές καλά που έφερα το αυτοκίνητο μου, αλλά η δουλειά του είναι γνωστή παντού!


OK, αλλά θα έχει αυτός την ευθύνη, αν γίνει καμία στραβή. Αυτό θέλω να πώ

Γιατί αμφιβάλλω..... Ειδικά αν δεν υπάρχει τελικά για το αυτοκίνητο σου και αυτός σου δώσει ένα δε νομίζω να κάνει και refund!!! Τώρα μακάρι να ισχύει το αντίθετο!

kokosmech
22-08-10, 22:31
Καλησπέρα παιδιά,

έχει βάλει κανείς μπλοκέ σε Ζ4 3.0 Si Auto ?
Το σκέφτομαι έντονα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει με το αυτόματο....

ευχαριστώ

kloukakis
23-08-10, 20:37
Καλησπέρα παιδιά,

έχει βάλει κανείς μπλοκέ σε Ζ4 3.0 Si Auto ?
Το σκέφτομαι έντονα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει με το αυτόματο....

ευχαριστώ

Ναι φίλε μου, το έχουν κάνει πολοί και έχουν αναφέρει και αυτοι τα καλύτερα, λέγοντας πως έιναι η καλύτερη βελτίωση που έχουν κάνει στο αυτοκίνητό τους. Συνεργάζεται άξογα με ηλεκτρονικά και το αυτοκίνητο βελτιώνεται σε όλους τους τομείς. Αυτόματο-ξεαυτόματο δεν έχει να πει. Θα βγάζεις τα άλογά σου κάτω πολύ καλύτερα, ενώ θα πηγαίνεις με το πλάι εμετικά ελεγχόμενα. Ειδικά σε 3λιτρο μοτερ είναι πστεύω κάτι απαραίτητο, θεωρώ απαράδεκτο που η BMW χρησιμοποιεί ηλεκτρονικές @@, αντι για αληθινό μπλοκέ:takecover

Αν ξάψεις θα βρεις στο φόρουμ ενδιαφέροντα πράγματα για το εν λόγο διαφορικό

alekos_911
24-10-10, 21:52
Παίδες επειδή είναι η σειρά της δικής μου ζετας να φορέσει ενα μπλοκεδάκι,,,μπορεί καποιος να μου δώσει σε πμ τα στοιχεία του Καψαλίδη (διεύθυνση τηλ κτλ) Ευχαριστώ πολύ.

stef
03-11-10, 19:52
Ένα πράγμα θα σας πώ από σημερινή μου τηλεφωνική εμπειρία...
Το site της Quaife δίνει 2 αντιπροσώπους, έναν Αθήνα και έναν Θεσσαλονίκη...
Απορώ τον αντιπρόσωπο Αθήνας τον ελέγχουν για αυτά που λέει...?
Γιατί μιλάμε ότι ο άνθρωπος στην προηγούμενη ζωή του πρέπει να βρισκόταν ισόβια στη φυλακή...
Αφού του εξήγησα ότι ψάχνω μπλοκέ , του είπα το μοντέλο αυτοκινήτου, του εξήγησα ότι είναι steptronic, και τον ρώτησα μήπως (λέμε μήπως) θέλει VIN number, σε άπταιστη "μάγκικη" γλώσα της δεκαετίας του 60 μου απάντισε πως όλα γίνονται
Τιμή μπλοκέ ?? ΜΟΝΟ 2500 ευρώ....... (χωρίς τοποθέτηση)
Η Θεσσαλονίκη το στέλνει με αντικαταβολή με 1200 ευρώ...
Δεν πάμε ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.... ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ
Δεν πάνε καλά μου φαίνεται... ειλικρινά αντί να βάλουν μυαλό με την κρίση που μας δέρνει όλους μας ψάχνουν να βρούν λαλάκες..... ?

alekos_911
03-11-10, 20:59
Αν μπορείς αγαπητέ στεφ δώσε μου σε παρακαλώ το τηλ του αντιπροσώπου στη θεσσνικη.

stef
03-11-10, 21:56
http://www.quaife.co.uk/quaife-distributors

Διαλέγεις και πέρνεις...

kloukakis
04-11-10, 00:28
Ένα πράγμα θα σας πώ από σημερινή μου τηλεφωνική εμπειρία...
Το site της Quaife δίνει 2 αντιπροσώπους, έναν Αθήνα και έναν Θεσσαλονίκη...
Απορώ τον αντιπρόσωπο Αθήνας τον ελέγχουν για αυτά που λέει...?
Γιατί μιλάμε ότι ο άνθρωπος στην προηγούμενη ζωή του πρέπει να βρισκόταν ισόβια στη φυλακή...
Αφού του εξήγησα ότι ψάχνω μπλοκέ , του είπα το μοντέλο αυτοκινήτου, του εξήγησα ότι είναι steptronic, και τον ρώτησα μήπως (λέμε μήπως) θέλει VIN number, σε άπταιστη "μάγκικη" γλώσα της δεκαετίας του 60 μου απάντισε πως όλα γίνονται
Τιμή μπλοκέ ?? ΜΟΝΟ 2500 ευρώ....... (χωρίς τοποθέτηση)
Η Θεσσαλονίκη το στέλνει με αντικαταβολή με 1200 ευρώ...
Δεν πάμε ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.... ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ
Δεν πάνε καλά μου φαίνεται... ειλικρινά αντί να βάλουν μυαλό με την κρίση που μας δέρνει όλους μας ψάχνουν να βρούν λαλάκες..... ?

Φίλε μου εγώ το πήρα 1050Ε απο Αγγλία απο τον Birds. Αν γλιτώσεις 150-200Ε μιλάμε για την εγκατάστασή του. Δες αν θέλεις και το θρεντ που είχα ανοίξει να πάρεις πληροφορίες και λεπτομέριες. Κάνε την αγορα, δεν θα το μετανιώσεις:bigthumb:

BMW Power
04-11-10, 08:38
Ο θεός στο site του γράφει ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ HUNS http://www.terras.gr/

Head AND Neck Support

Και τον ξέρω κιόλας από παλιά....

stef
04-11-10, 10:05
Φίλε μου εγώ το πήρα 1050Ε απο Αγγλία απο τον Birds. Αν γλιτώσεις 150-200Ε μιλάμε για την εγκατάστασή του. Δες αν θέλεις και το θρεντ που είχα ανοίξει να πάρεις πληροφορίες και λεπτομέριες. Κάνε την αγορα, δεν θα το μετανιώσεις:bigthumb:

Την αγορά προς το παρόν ΔΕΝ την κάνω για έναν και μόνο λόγο..
Προ 2ετίας είχα ανταλλάξει email με τον Birds και μου χε αναφέρει τότε ότι για το αμάξι μου βγάζει 2 διαφορικά και ότι πρέπει να ανοίξω διαφορικό να δω ένα part number και αφού το δω να του το πω για να δούμε ποιο από τα 2 ταιριάζει...
Έκτοτε τα "γατόνια" της Ελλάδας σου λένε, έχουμα τα πάντα όλα...
Λες να τους εμπιστευτώ έτσι εύκολα...?
Ξέρουν πιο πολλά από τον Birds...? Δεν νομίζω...

stef
04-11-10, 10:05
Ο θεός στο site του γράφει ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ HUNS http://www.terras.gr/

Head AND Neck Support

Και τον ξέρω κιόλας από παλιά....

Φίλε ευκαιρία τρέξε πάρε, δεν θα το προλάβεις και θα χάσεις... χα χα χα :nod:

lpapostolis
04-11-10, 15:44
Την αγορά προς το παρόν ΔΕΝ την κάνω για έναν και μόνο λόγο..
Προ 2ετίας είχα ανταλλάξει email με τον Birds και μου χε αναφέρει τότε ότι για το αμάξι μου βγάζει 2 διαφορικά και ότι πρέπει να ανοίξω διαφορικό να δω ένα part number και αφού το δω να του το πω για να δούμε ποιο από τα 2 ταιριάζει...
Έκτοτε τα "γατόνια" της Ελλάδας σου λένε, έχουμα τα πάντα όλα...
Λες να τους εμπιστευτώ έτσι εύκολα...?
Ξέρουν πιο πολλά από τον Birds...? Δεν νομίζω...

Εγώ πριν 6 μήνες περίπου το πήρα από Birds και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να συμπληρώσω τη φόρμα που έχει στο site. Μου ήρθε περίπου 100€ λιγότερα απ'οτι από Ελλάδα. Να το πάρεις με κλειστά μάτια! Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο και ο Birds είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσει λάθος διαφορικό!

kloukakis
04-11-10, 17:27
Την αγορά προς το παρόν ΔΕΝ την κάνω για έναν και μόνο λόγο..
Προ 2ετίας είχα ανταλλάξει email με τον Birds και μου χε αναφέρει τότε ότι για το αμάξι μου βγάζει 2 διαφορικά και ότι πρέπει να ανοίξω διαφορικό να δω ένα part number και αφού το δω να του το πω για να δούμε ποιο από τα 2 ταιριάζει...
Έκτοτε τα "γατόνια" της Ελλάδας σου λένε, έχουμα τα πάντα όλα...
Λες να τους εμπιστευτώ έτσι εύκολα...?
Ξέρουν πιο πολλά από τον Birds...? Δεν νομίζω...

Μου ακούγετε περίεργο να μην μπορεί να ξερει πιο απο τα 2 είναι δίνοντάς του τον αρ πλαισίου.
Όχι να μην εμπιστευτείς τα μαστόρια μας. Ο Birds ξέρει σίγουρα καλύτερα. Μίλα πάλι μαζί του και δώσε τον αρ πλαισίου σου. Αν επιμένει άνοιξε το διαφορικό σου και δες.

Εγώ πριν 6 μήνες περίπου το πήρα από Birds και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να συμπληρώσω τη φόρμα που έχει στο site. Μου ήρθε περίπου 100€ λιγότερα απ'οτι από Ελλάδα. Να το πάρεις με κλειστά μάτια! Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο και ο Birds είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσει λάθος διαφορικό!

Φίλε μου σε εσένα με είχε απευθύνει ο Birds και είχες δεχτεί να με βοηθήσεις?
Αν είχαμε μιλήσει μαζί σε ευχαριστώ και πάλι!:dblthumb2

stef
04-11-10, 17:38
Μου ακούγετε περίεργο να μην μπορεί να ξερει πιο απο τα 2 είναι δίνοντάς του τον αρ πλαισίου.
Όχι να μην εμπιστευτείς τα μαστόρια μας. Ο Birds ξέρει σίγουρα καλύτερα. Μίλα πάλι μαζί του και δώσε τον αρ πλαισίου σου. Αν επιμένει άνοιξε το διαφορικό σου και δες.


Προ 2ετίας επέμενε να ανοίξω διαφορικό...
Τώρα πρέπει να ξαναστείλω μπας και έχει αλλάξει κάτι...
Το παιδί στη Θεσσαλονίκη πάντως μου ζήτησε VIN και με πήρε μετά απο 1 ώρα και μου είπε ότι ταιριάζει κ μίλησε με την Quaife ...
O Terrasport αποκλείεται λόγω του ότι είναι "γκαου"...

lpapostolis
04-11-10, 17:41
Φίλε μου σε εσένα με είχε απευθύνει ο Birds και είχες δεχτεί να με βοηθήσεις?
Αν είχαμε μιλήσει μαζί σε ευχαριστώ και πάλι!:dblthumb2

Δε θυμάμαι, πολύ πιθανό... Παρακαλώ! :) Πες μου ειλικρινά πόσο μεγάλη διαφορά έχει το αυτοκίνητο σου από πριν και πόσο πιο πολύ το ευχαριστιέσαι τώρα? Για μένα απλά είναι η μέρα με τη νύχτα! Ήταν η μεγαλύτερη έλλειψη του αυτοκινήτου μου και πιστεύω πως είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να βάλει κάποιος.

stef
04-11-10, 17:45
Τι αμάξι έχεις?

lpapostolis
04-11-10, 17:50
Τι αμάξι έχεις?

Z4 Coupe. Εσύ το 3.0Si δεν έχεις?

stef
04-11-10, 17:52
Εγώ έχω 2.5 Si steptronic

kloukakis
04-11-10, 17:54
Εδώ(http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23230) είναι το θρεντ που είχα ανοίξει όταν έψαχνα και εγω για μπλοκέ. Έχει τους λόγους για τους οποίους έκανα ότι έκανα,πώς το έκανα, πόσο στοίχισε και τι διαφορές είδα.

Η διαφορά δεν είναι απλά μεγάλη είναι τεράστια. Είναι σαν να πήρα τότε το αμάξι μου για πρώτη φορά, εντελώς άλλο(προς το καλύτερο). Είναι πιστεύω όντως το πρώτο πράγμα που πρέπει κάποιος να βάλει σε ένα πισωκίνητο για να μπορεί να το χαρεί στα μέγιστα.

Φίλε Αποστόλη το είχες βαλει και πιο παλια σε ΜΧ5?

lpapostolis
04-11-10, 17:57
Εγώ έχω 2.5 Si steptronic

Εγώ λέω να στείλεις πάλι στο Birds να δούμε τι θα σου πει. Πάντως αξίζει η αγορά απο Αγγλία γιατι απ'ότι θυμάμαι αν το πάρεις από τον αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη θα πληρώσεις και μεταφορικά €60...

lpapostolis
04-11-10, 18:00
Εδώ(http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23230) είναι το θρεντ που είχα ανοίξει όταν έψαχνα και εγω για μπλοκέ. Έχει τους λόγους για τους οποίους έκανα ότι έκανα,πώς το έκανα, πόσο στοίχισε και τι διαφορές είδα.

Η διαφορά δεν είναι απλά μεγάλη είναι τεράστια. Είναι σαν να πήρα τότε το αμάξι μου για πρώτη φορά, εντελώς άλλο(προς το καλύτερο). Είναι πιστεύω όντως το πρώτο πράγμα που πρέπει κάποιος να βάλει σε ένα πισωκίνητο για να μπορεί να το χαρεί στα μέγιστα.

Φίλε Αποστόλη το είχες βαλει και πιο παλια σε ΜΧ5?

Όχι δεν είχα ποτέ MX5. Θα με μπέρδεψες με άλλον...

stef
04-11-10, 18:01
Λογικά τότε μπορεί να μην είχε ξαναπουλήσει σε steptronic ο Birds και για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, σου λέει άνοιξε διαφορικό για να δούμε ποιο από τα 2 ταιριάζει...
Πάντως εδώ λέει ότι υπάρχει κανονικά....

http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z4%20%28E85/E86%29&mi=Z4%202.5si

lpapostolis
04-11-10, 18:06
Λογικά τότε μπορεί να μην είχε ξαναπουλήσει σε steptronic ο Birds και για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, σου λέει άνοιξε διαφορικό για να δούμε ποιο από τα 2 ταιριάζει...
Πάντως εδώ λέει ότι υπάρχει κανονικά....

http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z4%20%28E85/E86%29&mi=Z4%202.5si

Καλά το πρώτο γιατί είναι τόσο ακριβό? Κοίτα σα μετατροπή είναι κορυφαία, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 3 χιλιάρικα, εκτός αν θέλεις να πηγαίνεις συνέχεια με το πλάι...

stef
04-11-10, 18:09
Το πρώτο ΔΕΝ είναι μπλοκέ...
Είναι αλλαγή τελικής σχέσης μετάδοσης...
Πάντως τόσο σε Ε85 όσο και στα Ε89 το spare part είναι το ίδιο για μπλοκέ...

http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z4%20%28E89%29&mi=Z4%20sDrive%2030i

lpapostolis
04-11-10, 18:11
Το πρώτο ΔΕΝ είναι μπλοκέ...
Είναι αλλαγή τελικής σχέσης μετάδοσης...
Πάντως τόσο σε Ε85 όσο και στα Ε89 το spare part είναι το ίδιο για μπλοκέ...

http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z4%20%28E89%29&mi=Z4%20sDrive%2030i

Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα...

alekos_911
04-11-10, 20:38
Φιλε αποστόλη που το περασες το μπλοκέ;

stef
05-11-10, 09:57
Έστειλα στον Birds mail σχετικό...

stef
05-11-10, 10:39
Birds απάντησε κατευθείαν!
Γνωρίζουν πλέον ποιο είνα το κατάλληλο μπλοκέ για το αμάξι μου.
1180 στην πόρτα μου...
Μπαρλάαααααααααααααααααααααα......??
Τι κάνουμε??? Που είσαι ? Παραγγέλνουμε?

BMW Power
05-11-10, 11:21
Τι σου έδωσε τιμή με μεταφορικά???

stef
05-11-10, 11:23
Όλα κομπλέ με αποστολή!!
1033.8 λιρόνια!!!!

BMW Power
05-11-10, 11:32
Μπόμπα!!!

Θα σου απαντήσω από Τετάρτη γιατί θα λείπω και θέλω να τσεκάρω και 1 όχημα.

stef
05-11-10, 11:34
Αργείς να απαντήσεις και οι εξελίξεις τρέχουν
Μου ξαναπάντησε! 10κιλά είναι το δεματάκι.. χα χα
2-4 μέρες παράδοση!!
Θες να τσεκάρεις όχημα...? Χα χα
Ωχ βρήκες κανά καλό?

BMW Power
05-11-10, 11:45
Δεν το έχω δει ακόμα ρε φίλε οπότε δεν ξέρω!!!

stef
05-11-10, 14:52
Ρε θα σας κάνω ban και τους 2 !!
Πείτε μου για τα μπλοκέ που θα βάλουμε εδώ... χι χι χι χι

InsaneDriver
05-11-10, 15:18
wavetrac.-
Γιατί είναι πιο φτηνό, δεν έχει τα μειονεκτήματα του quaife στην απόλυτη απώλεια πρόσφυσης και είναι πιο απόλυτο-παιχνιδιάρικο στο άφημα του γκαζιού σε σχέση με το το quaife που είναι πιο πολύ για στρίψιμο.

Τα μπλοκέ δουλεύουν με άλλο τρόπο στην επιτάχυνση και άλλο τρόπο στην επιβράδυνση. Έτσι το wavetrac δουλεύει πιο κοντά στην φιλοσοφία των μπλοκέ 1,5 και 2 δρόμων.

stef
05-11-10, 16:45
Για να δούμε τι θα γίνει και με wavetrac
Τhanks πάντως...

Geo_3D
05-11-10, 18:48
Καλα ρε...εγω βγηκα διαλλειμα για τσιγαρο,και αντι για το τσιγαρο,ασχολιομουνα με το μπλοκε...ριχτου αλλο ενα μαιλακι για καμια καλυτερη τιμη σε 3 τεμαχια...

stef
05-11-10, 18:55
χα χα χα!!!
Περίμενε τώρα με μπρίζωσε ο Insane και έστειλα και wavetrac....

Geo_3D
05-11-10, 19:05
Και ερχομαι εγω να σε ξενερωσω και να σε ξαναβαλω σε ταξη...για μας δεν εχει τπτ....μονο η quaife!

stef
05-11-10, 19:10
Και ερχομαι εγω να σε ξενερωσω και να σε ξαναβαλω σε ταξη...για μας δεν εχει τπτ....μονο η quaife!

Η κουλομαρία (χαχα) ο Ιnsane λέει ότι για Ζ4 βγάζει , τους έστειλα mail..

E36 RULES!!
05-11-10, 19:10
Να'ναι καλα τα Τζαπόνια για αλλη μια φορα :D

http://www.osgiken.net/products/superlock.html


Για μερικά βγάζει μονο για αυτοματα, αλλα it's worth having a look ;)



Και για Ευρωπη:
http://www.osgiken.co.jp/icp/english.html

stef
05-11-10, 19:19
Έχω την εντύπωση ότι τα Quaife είναι λίγο πιο γνωστά και δοκιμασμένα σε BMW...
Ότι υπάρχουν πολλά μπλοκέ σίγουρα υπάρχουν, αλλά το ζητούμενο είναι και το τί έχει δοκιμαστεί στα αμάξια μας...

E36 RULES!!
05-11-10, 19:28
Έχω την εντύπωση ότι τα Quaife είναι λίγο πιο γνωστά και δοκιμασμένα σε BMW...
Ότι υπάρχουν πολλά μπλοκέ σίγουρα υπάρχουν, αλλά το ζητούμενο είναι και το τί έχει δοκιμαστεί στα αμάξια μας...

Kαλα, σίγουρα, εξαρταται και γιατι χρήση το θές ;)

Η OS Giken είναι απο τις πιο γνωστές εταιρείες παγκοσμίως!

stef
05-11-10, 19:32
Kαλα, σίγουρα, εξαρταται και γιατι χρήση το θές ;)

Η OS Giken είναι απο τις πιο γνωστές εταιρείες παγκοσμίως!


H Auto Turbo πάλι.... ας μην μιλήσω...

E36 RULES!!
05-11-10, 19:38
H Auto Turbo πάλι.... ας μην μιλήσω...

Δεν ξερω για τον καθε αντιπρόσωπο, εγώ απλά για την εταιρεία την ίδια μίλησα. Αν δεν κάνω λάθος ούτε απο τον αντιπρόσωπο της Quaife στην Αθηνα εισαι ευχαριστημένος, δεν εχει να πει κατι για την ποιότητα της ιδιας της Quiafe πχ, καταλαβαίνεις τι θελω να πω ;)

Τεσπα, εγω απλα εψαχνα μια εναλλακτική, και μιας και η OS ειναι καλή εταιρεία την πόσταρα...

Επίσης μερικους ισως εδω το Quaife μπορει να μην ταιριαζει τοσο στον τροπο οδηγησής τους ;)

stef
05-11-10, 19:50
Ναι και καλά έκανες....
Ναι αλλά πώς ξέρουμε το κάθε μπλοκέ πως συμπεριφέρεται στο BMW πάνω ?

E36 RULES!!
05-11-10, 19:57
Ναι και καλά έκανες....
Ναι αλλά πώς ξέρουμε το κάθε μπλοκέ πως συμπεριφέρεται στο BMW πάνω ?

Αυτό είναι ένα θεματάκι :D

Ενω διαβαζω καλά λόγια, δεν ειναι φορεμένα σε BMW... Με λιγο Γούγλη βρήκα αυτα τα δυο threads που αφορούν BMW

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1373811

http://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=285638

stef
05-11-10, 20:22
Ναι εννοώ με το OS πως συμπεριφέρεται το BMW σε σύγκριση με Quaife & Wavetrac...
Τι κερδίζεις και τι χάνεις?
Ποιο είναι το πιο καλό overall μπλοκε...?

E36 RULES!!
05-11-10, 20:32
Αυτό δεν εχει να κάνει με το τι τυπου μπλοκέ είναι το καθένα? (clutch type-OS/ geared-Quaife)

http://en.wikipedia.org/wiki/Limited_slip_differential#Clutch_Type_LSD

Σε γενικές γραμμες για sideways action (χαχα) προτιμουν τα δισκάτα.. Overall δεν γνωρίζω ποιο θα είναι προτιμότερο αλλα σιγουρα θα μας διαφωτίσει καποιος ;)

stef
05-11-10, 20:36
Εν αναμονή λοιπόν...

Geo_3D
05-11-10, 22:42
Εγω παντως σε αυτο το βιντεο μια χαρα το βλεπω να δουλευει το quaife στο Ε46,σε αντιθεση με το DTC του Ε90...
Τα σημεια που στεκομαι ειναι οτι σε τετοιες συνθηκες χαμηλης προσφυσης,αν θες να πας με το πλαι,πρεπει να το πλασαρεις απο πριν,αλλιως εχει μουτρα...και οτι στις εξοδους των στροφων πραγματικα πεταγεται σφαιρα!!!

http://www.youtube.com/watch?v=G7nCfMeYohA

Dim77
06-11-10, 10:16
Να κάνω μια ερώτηση?
Το OSGiken από ότι κατάλαβα, είναι με δίσκους.
Με δισκάτο LSD, το DSC δουλεύει κανονικά? (Γιατί με τα torsen δουλεύει).

stefos
06-11-10, 17:51
...μια χαρά θα δουλεύει, τιμή; :)

Dim77
06-11-10, 18:07
Δεν ξέρω τιμή, αλλά γράφει για Ε46 316, 316ti, 318i,ti, 320i,Ci (με κινητήρες Μ43, Ν42, Μ52, Μ54) Replaces Open OE Unit BMW-S2 που προφανώς είναι το ίδιο γκρούπ, για να μπαίνει στο συγκεκριμένο καβούκι που μοιράζονται αυτά τα αυτοκίνητα και αντικαθιστά το OEM unit.

Η quaife στο site του birdsauto έχει συγκεκριμένο γκρουπ για αυτά τα διαφορικά με κωδικό :

33908168 Quaife BMW Limited Slip Diff. Kit 318ti Manual, Not Yet Developed for 7559330 £792.48
Το 33908168 μπαίνει και σε 320i-ci manual και auto που μοιράζονται το ίδιο καβούκι (τα 320 2.2 έχουν ακριβώς ίδιο διαφορικό με τα 318).

Σορυ για το οφτοπικ, αλλά αν υπάρχει (παρότι γράφει not yet developed) εγώ ενδιαφέρομαι για αγορά και προτιμώ το quaife από το osgiken που μάλλον θα έχει διπλή τιμή.

Εδώ λέει 1900 για διαφορικό superlock για Μ3 Ε46, δε βλέπω γιατί να διαφέρει η τιμή για τα υπόλοιπα.

E36 RULES!!
06-11-10, 18:15
Θέλετε να πάρω τηλέφωνο εδώ στην RB Motorsport που είναι αντιπρόσωπος Αγγλίας να δω τι τιμή αφήνει τα OSGiken?

Geo_3D
06-11-10, 23:00
Θέλετε να πάρω τηλέφωνο εδώ στην RB Motorsport που είναι αντιπρόσωπος Αγγλίας να δω τι τιμή αφήνει τα OSGiken?

Eγω λεω να παρεις τηλεφωνο στον birds,να σου στειλουμε τα λεφτα,και να μας τα φερεις εσυ τα χριστουγεννα οταν θα κατεβεις!!!

E36 RULES!!
07-11-10, 00:07
Eγω λεω να παρεις τηλεφωνο στον birds,να σου στειλουμε τα λεφτα,και να μας τα φερεις εσυ τα χριστουγεννα οταν θα κατεβεις!!!

Καταλαβα, στειλτε τα λεφτά εσεις, και μετα σιγά μην ξαναμπω στο forum... Σβησιμο facebook, αλλαγή κινητού και θα χαθώ απο προσώπυο γης! Θα παρω επιτελους και ενα 200SX και θα βολτάρω συνέχεια χαχαχα :rofl2: :rofl2:

Γιώργο, πέρα απο την πλάκα, έχω βρει και μια άκρη για να φερνω πράγματα σχετικά φθηνά.. Πόσο μεγάλο ειναι το κουτί π εχει το διαφορικό? Ίσως ερθει οικονομικά! (κατι απο εδω, κατι απο μεταφορικά, γιατι να μην γλυτώσεις χρήματα εσύ και τα άλλα παιδιά, έστω και για extra βενζίνες μιας και μετα θα καθεστε να το χαιρεστε :jester:)

Ενα πρωινό που δεν θα είμαι σχολή θα πάρω τον birds, θα πάρω και τον γκίκεν (χαχα) και θα ρωτήσω διάφορα ;)

Dim77
07-11-10, 00:40
Καταλαβα, στειλτε τα λεφτά εσεις, και μετα σιγά μην ξαναμπω στο forum... Σβησιμο facebook, αλλαγή κινητού και θα χαθώ απο προσώπυο γης! Θα παρω επιτελους και ενα 200SX και θα βολτάρω συνέχεια χαχαχα

Γιώργο, πέρα απο την πλάκα, έχω βρει και μια άκρη για να φερνω πράγματα σχετικά φθηνά.. Πόσο μεγάλο ειναι το κουτί π εχει το διαφορικό? Ίσως ερθει οικονομικά! (κατι απο εδω, κατι απο μεταφορικά, γιατι να μην γλυτώσεις χρήματα εσύ και τα άλλα παιδιά, έστω και για extra βενζίνες μιας και μετα θα καθεστε να το χαιρεστε :jester:

Ενα πρωινό που δεν θα είμαι σχολή θα πάρω τον birds, θα πάρω και τον γκίκεν (χαχα) και θα ρωτήσω διάφορα ;)

:cheers:

Aυτά είναι :nod:
Να γίνουν οι ερωτήσεις

alekos_911
07-11-10, 22:54
Να ρωτήσω λίγο οσους έχουν βάλει μπλοκέ. Έχετε δει διάφορα στο τιμόνι; Έγινε μήπως πιο βαρύ;; Κατα την αλλαγή διεύθυνσης θα πρέπει ξαφνικά οι πίσω τροχοι να περιστραφουν με διαφορετική ταχύτητα.... Το μπλοκέ στιγμιαία θα το εμποδίσει αυτό;

lpapostolis
08-11-10, 10:47
Να ρωτήσω λίγο οσους έχουν βάλει μπλοκέ. Έχετε δει διάφορα στο τιμόνι; Έγινε μήπως πιο βαρύ;; Κατα την αλλαγή διεύθυνσης θα πρέπει ξαφνικά οι πίσω τροχοι να περιστραφουν με διαφορετική ταχύτητα.... Το μπλοκέ στιγμιαία θα το εμποδίσει αυτό;

Με το Quaife που είναι μεταβαλλόμενο δε θα δεις καμία διαφορά στο παρκάρισμα και σε φυσιολογική οδήγηση, ούτε το τιμόνι αλλάζει. Διαφορά θα δεις μόνο όταν το ζορίζεις το αυτοκίνητο που θα μπορείς να παίζεις με την ουρά και θα είναι τελείως γραμμικό…

alekos_911
08-11-10, 13:47
Παιδιά για να βοηθήσουμε και όσους άλλους θέλουν ( μαζί και εμένα ), προτείνω να συγκεντρώσουμε κάπου κάποια στοιχεία για τα συνεργεία που τοποθετούν το μπλοκέ . Σχετικά με το μπλοκέ τα πράγματα είναι standard: quaife, από birds και αγορά ανάλογα με το rate. Το πρόβλημα είναι ποιος θα το τοποθετήσει ...

stef
08-11-10, 13:50
Όχι μόνο quaife, αυτό αναφέρθηκε πιο πριν
Αν κ εγώ για quaife συζητάω......
Υπάρχει και η wavetrac και η OS

Geo_3D
08-11-10, 17:05
Όχι μόνο quaife, αυτό αναφέρθηκε πιο πριν
Αν κ εγώ για quaife συζητάω......
Υπάρχει και η wavetrac και η OS

Kαι ερχομαι εγω η μαυρογατα και ρωταω....
Αν,λεμε αν,ου μη γεννητω...γινει κατι,και χρειαστει η οποιαδηποτε αλλαγη στα πλαισια της εφ'ορου ζωης εγγυησης....σε ποια απτις 3 περιπτωσεις θα εχεις λιγοτερο χρονικο διαστημα το αυτοκινητο σου ακινητοποιημενο μεχρι να ερθουν τα ανταλλακτικα????;)