PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέρμα Vs Δερματίνη e90post


bimmer-corfu
06-09-08, 17:34
Πολλές φορές έχουμε συζητήσει το θέμα. Βρήκα στο e90post.com μια συζήτηση και ένα μικρό οδηγό τον οποίο μεταφράζω εν συντομία παρακάτω. Η συζήτηση είναι στο http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=168414 (Προσοχή:Η αναφορά είναι ανάμεσα σε δέρμα και δερματίνη BMW και όχι άλλους τύπους)

-Βάλτε δέρμα αν ζείτε σε θερμό κλίμα
-Βάλτε δέρμα αν δεν κρατάτε το αμάξι μια ζωή. Αν το κρατάτε πολλά χρόνια, τότε, δερματίνη
-Βάλτε δέρμα αν πρόκειτε να το φροντίζετε
-Βάλτε δέρμα αν θέλετε κάποιο πιο προσωπικό χρωματισμό γιατί σε μπεζ και μαύρο βγαίνει και η δερματίνη
-Πάρτε δέρμα αν το περιλαμβάνει κάποιο εξοπλιστικό πακέτο έτσι και αλλιώς
-Δείτε σε μία αντιπροσωπεία αμάξια με δέρμα και δερματίνη ώστε να τα αισθανθείτε

Αν είστε σε δίλλημα διαβάστε όλη τη συζήτηση. Πρέπει να πω οτι οι γνώμες για τη δερματίνη είναι καλύτερες απο ότι περίμενα! Σε ψηφοφορία εδώ http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=20947&highlight=leatherette υπάρχει σχεδόν ισοπαλία!

God
06-09-08, 17:50
Εν ολιγοις δεν εχουν και πολυ αδικο. Βεβαια αμφιβαλλω για το πρωτο, η δερματινη και το δερμα καινε εξισου αν αφησεις το αυτοκινητο σε ζεστη. Η μονη διαφορα ειναι οτι η δερματινη δεν χρειαζεται αλοιφη για να μην σκασει. Η (καλη) δερματινη εχει καποια υπερ, οπως το οτι δεν λερωνει με τιποτα, καθαριζει πανευκολα και δεν παθαινει σχεδον τιποτα ενω κοστιζει πολυ λιγοτερο απο (καλο) δερμα. Αλλα το δερμα ειναι...δερμα, πως να το κανουμε. Θελει την φροντιδα του, εχει ομως και την μυρωδια του.

Ενα καλο δερμα ομως κοστιζει 1200-1600 ευρω για να φτιαξεις ενα σαλονι, ενω μια καλη δερματινη δεν ξεπερνα τα 500-600. Τα δερματινα σαλονια που κοστιζουν κατω απο 1000 ευρω δυστυχως εγω δεν τα θεωρω ουτε καν κοντα στο "ποιοτικα". Πριν φτιαξω το σαλονι μου επισκευτηκα πολλους, ειδα πολλες ποιοτητες και δερματος και δερματινης. Για να εβαζα το δερμα που πραγματικα μου αρεσε θα μου εφτανε το σαλονι 1400 ευρω, ενω η δερματινη (απο τις καλυτερες ποιοτητες) μου κοστισε περιπου 400. Ομως το δερμα που ειδα και θα εφτανε τοσο σε συγκριση με τα δερματα των 700-800 ευρω ηταν εκατονταδες ετη μπροστα σε ολα του. Απο αυτα ανετα θα προτιμουσα καθε δερματινη.

Tsakirakos
06-09-08, 18:01
εγω παντως εχω τα μαμα δερματα σε καθισματα,πορτες,ταμπλω και ειμαι υπερευχαριστιμενος! μετα απο 5 χρονια ακομη μυριζει σαν καινουριο... μια φορα το εξαμηνο τα καθαριζω και βαζω την κρεμουλα της BMW... και στο επομενο αμαξι παλι δερμα θα βαλω!

stelmaniac
06-09-08, 18:05
Παιδια μην βαυκαλιζεστε...Οσο ακριβο και ποιοτικο κι αν σας φαινεται ειναι τεχνητο το δερμα πλεον..Απλα υπαρχουν καλες και κατωτερες ποιοτητες...Δεν σφαζονται ζωα πια για να γινουν καθισματα!
Μονο σε κατι Ρολλς-Ρους κλπ που εχουν εσωτερικες καλλιεργειες δερματων και γενικως σε πανακριβα υπεραυτοκινητα υπαρχουν φυσικα δερματα...

υ.γ.Το φυσικο δερμα δεν εχει μυρωδια-ειναι ενας μυθος-. Η χαρακτηριστικη μυρωδια προερχεται απο το μυρμηγκικο οξυ που περιεχουν για τη συντηρηση τους....

bimmer-corfu
06-09-08, 18:09
Εμένα το Ε46 είναι του 2001 με 130.000 χιλιόμετρα και μαμά μπεζ δέρμα. Μία φορά τη βδομάδα πάω μπάνιο με αυτό και μετά μπαίνω με το νερό της θάλασσας (χωρίς σκούπισμα ή πετσέτα) και κάνω μια ώρα οδήγηση. Έχω περάσει 5-6 φορές τα δέρματα με κρέμα. Το αμάξι είναι σε γκαράζ το περισσότερο χρόνο.
Αποτέλεσμα με αυτή τη χρήση: Το δέρμα είναι σα καινούργιο. Δείτε φωτο στο γκαραζ

Speedy
06-09-08, 18:38
ολα θελουν προσοχη και συντηρηση.

tassos
06-09-08, 18:59
Παιδια μην βαυκαλιζεστε...Οσο ακριβο και ποιοτικο κι αν σας φαινεται ειναι τεχνητο το δερμα πλεον..Απλα υπαρχουν καλες και κατωτερες ποιοτητες...Δεν σφαζονται ζωα πια για να γινουν καθισματα!
Μονο σε κατι Ρολλς-Ρους κλπ που εχουν εσωτερικες καλλιεργειες δερματων και γενικως σε πανακριβα υπεραυτοκινητα υπαρχουν φυσικα δερματα...

υ.γ.Το φυσικο δερμα δεν εχει μυρωδια-ειναι ενας μυθος-. Η χαρακτηριστικη μυρωδια προερχεται απο το μυρμηγκικο οξυ που περιεχουν για τη συντηρηση τους....

Οταν λες στελιο τεχνητο δερμα τι εννοεις?

Σε bentley ειχα διαβασει οτι επιλεγονται αποκλειστικα κοπαδια απο τη βορεια-βορεια ευρωπη οπου δεν υπαρχουν κουνουπια για να μην τσιμπανε τα ζωα και χαλαει η ποιοτητα του δερματος!!!!!!!!!

stelmaniac
06-09-08, 19:07
Οταν λες στελιο τεχνητο δερμα τι εννοεις?

Σε bentley ειχα διαβασει οτι επιλεγονται αποκλειστικα κοπαδια απο τη βορεια-βορεια ευρωπη οπου δεν υπαρχουν κουνουπια για να μην τσιμπανε τα ζωα και χαλαει η ποιοτητα του δερματος!!!!!!!!!

Πλαστικο πολυ καλης ποιοτητας το οποιο εχει τα χαρακτηριστικα του δερματος και δεν καιγεται...Συνηθως εισαγεται απο την Ιταλια, μια αγορα που ειναι υπευθυνη για το ξεπουλημα και την καταστροφη των Ελληνων βυρσοδεψων κυριως του λεκανοπεδιου στο οποιο δεν πρεπει να εχει μεινει τωρα ουτε ενα βυρσοδεψειο...

Aceman1925
06-09-08, 19:11
πως λεει και ο φιλος Στελιος ,τα δερματα πια εχουν χασει την ουσια τους.
Μια καλη δερματινη μπορει να εχει 3πλασια μπορει και παραπανω ζωη απο το δερμα,ιδια αισθηση και το σημαντικοτερο πολυ πιο οικονομικο.

tassos
06-09-08, 19:20
Σε ολους τους τυπους δερματος αναφερεσαι?? Και στα εργοστασιακα ειναι τεχνητα?

stelmaniac
06-09-08, 19:29
Σε ολους τους τυπους δερματος αναφερεσαι?? Και στα εργοστασιακα ειναι τεχνητα?

Ναι. Στα εργοστασιακα αυτοκινητα τα δερματα τοποθετουνται στην Ελλαδα απο γνωστους οικους. Στη Μαζντα που δουλευα τα εβαζε η ΚΟΝΟΛΛΥ και αλλη μια εταιρεια που δε θυμαμαι.

skatzoxoiros
06-09-08, 19:54
Παιδιά εγώ στο δικό μου έχω βάλει δερματίνη. Πάρα πολύς κόσμος (και δε μιλάω για τελείως άσχετους) νομίζουν πως είναι δέρμα. Η ποιότητα της δερματίνης που χρησιμοποιεί η BMW είναι η καλύτερη που έχω δεί σε αυτοκίνητο! Και για να σας το λέει ταριφάκι αυτό, κάτι ξέρει παραπάνω! :D

tassos
06-09-08, 20:36
Ναι. Στα εργοστασιακα αυτοκινητα τα δερματα τοποθετουνται στην Ελλαδα απο γνωστους οικους. Στη Μαζντα που δουλευα τα εβαζε η ΚΟΝΟΛΛΥ και αλλη μια εταιρεια που δε θυμαμαι.

Κοιτα, το δικο μου το ειχα παραγγειλει με δερμα και φιλος που ειναι ''του επαγγελματος'' μου ειπε οτι απ τις ραφες στις πορτες και αλλες λεπτομερειες φαινεται αν ειναι αυτο που λες, η εχει μπει στη γερμανια!!

bimmer-corfu
06-09-08, 20:41
Εγώ έχω διαβάσει αλλά και δει ο ίδιος ότι η BMW έχει την καλύτερη ποιότητα και δέρματος και δερματίνης!
Πρόσφατα είδα σε έκθεση 330 E93 με δέρμα Wallnapa και όχι Dacota. Είχε μεγάλη διαφορά.Πάει 3.500 Ευρώ περίπου αλλά είναι εμπειρία! Μαλακό σα σατέν σεντόνι!

stelmaniac
06-09-08, 23:54
Κοιτα, το δικο μου το ειχα παραγγειλει με δερμα και φιλος που ειναι ''του επαγγελματος'' μου ειπε οτι απ τις ραφες στις πορτες και αλλες λεπτομερειες φαινεται αν ειναι αυτο που λες, η εχει μπει στη γερμανια!!

Ασε ας μη μιλησουμε για το τι γινεται στις αντιπροσωπειες γιατι θα κλαψουν πολλοι εδω μεσα...

Ειμαι τυχερος με το εισαγωγης μεταχειρισμενο μου.....:tapedshut

Speedy
07-09-08, 10:50
Εγώ έχω διαβάσει αλλά και δει ο ίδιος ότι η BMW έχει την καλύτερη ποιότητα και δέρματος και δερματίνης!
Πρόσφατα είδα σε έκθεση 330 E93 με δέρμα Wallnapa και όχι Dacota. Είχε μεγάλη διαφορά.Πάει 3.500 Ευρώ περίπου αλλά είναι εμπειρία! Μαλακό σα σατέν σεντόνι!


Nα σου φερω φιλο να δεις το δερμα στυην bmw του να δεις πως εχει γινει???
Χαλια!!
το Wallnapa που λες απο τι εχω ακουσει θελει πολυ συντηρηση επιση ειανι λιγο ιδιοτροπο αλλα παρολα αυτα λενε οτι ειναι απο τα κορυφαια.

stefanos_cool
07-09-08, 11:36
Στο 318 είχα δέρμα κονόλλυ και σε 3 χρόνια είχε αρχίσει και τα έπαιζε,
στο 520 έχω ακόμη το μαμά δέρμα και είναι σαν καινούριο.
Τα δερμάτινα σαλόνια σε ορισμένες μάρκες ι.χ. πράγματι τοποθετούνται
εδώ στην Ελλάδα, όχι όμως και στις bmw!

Σχετικά τώρα με το αν πράγματι το πανέμορφο σαλόνι μας είναι όντως
κατασκευασμένο από γνήσιο δέρμα ή όχι, θα σας πω ότι, ότι πληρώνεις
παίρνεις.

π.χ. Αν κατασκευάσεις σαλόνι δέρμα με 1500 ε, σίγουρα δεν θα είναι δέρμα!

Από προσωπική εμπειρία μιας και δούλεψα ένα φεγγάρι σαν έφηβος σε
βυρσοδεψείο, υπάρχουν επαγγελματίες μικροί και ανώνυμοι που δουλεύουν
γνήσια δέρματα.

Σίγουρα αν θέλεις να το δουλέψεις το σαλόνι σε δημοσίας χρήσης όχημα θα
πρέπει να επιλέξεις μια καλή δερματίνη, για ι.χ. όμως νομίζω ότι
το γνήσιο δέρμα δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα!!!


Φιλικά,

Στέφανος

stefanos_cool
07-09-08, 11:37
Στο 318 είχα δέρμα κονόλλυ και σε 3 χρόνια είχε αρχίσει και τα έπαιζε,
στο 520 έχω ακόμη το μαμά δέρμα και είναι σαν καινούριο.
Τα δερμάτινα σαλόνια σε ορισμένες μάρκες ι.χ. πράγματι τοποθετούνται
εδώ στην Ελλάδα, όχι όμως και στις bmw!

Σχετικά τώρα με το αν πράγματι το πανέμορφο σαλόνι μας είναι όντως
κατασκευασμένο από γνήσιο δέρμα ή όχι, θα σας πω ότι, ότι πληρώνεις
παίρνεις.

π.χ. Αν κατασκευάσεις σαλόνι δέρμα με 1500 ε, σίγουρα δεν θα είναι δέρμα!

Από προσωπική εμπειρία μιας και δούλεψα ένα φεγγάρι σαν έφηβος σε
βυρσοδεψείο, υπάρχουν επαγγελματίες μικροί και ανώνυμοι που δουλεύουν
γνήσια δέρματα.

Σίγουρα αν θέλεις να το δουλέψεις το σαλόνι σε δημοσίας χρήσης όχημα θα
πρέπει να επιλέξεις μια καλή δερματίνη, για ι.χ. όμως νομίζω ότι
το γνήσιο δέρμα δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα!!!


Φιλικά,

Στέφανος

tassos
07-09-08, 11:45
Ασε ας μη μιλησουμε για το τι γινεται στις αντιπροσωπειες γιατι θα κλαψουν πολλοι εδω μεσα...

Ειμαι τυχερος με το εισαγωγης μεταχειρισμενο μου.....:tapedshut

Kατσε ρε στελιο, συγχωρεσε μου τη δυσπιστια αλλα ειναι δυσκολο να χωνεψω οτι πληρωσα 1850Ε για ''καλης ποιοτητας πλαστικο'' , οπως μου ειπες παραπανω

Τωρα αυτο που μου ειπε ο φιλος μου νομιζω οτι ισχυει γιατι με εβαλε να δω αμαξι με ''εργοστασιακο'' δερμα ντυμενο στην ελλαδα..... Οντως προσεξα μεγαλες διαφορες

Speedy
07-09-08, 11:47
Μηπως το πληρωσες επειδη ειναι απο την bmw μερια???....

tassos
07-09-08, 12:05
Τι εννοεις? Το πληρωσα σαν εξτρα οταν παρειγγειλα το αμαμξι

Speedy
07-09-08, 12:07
Τι εννοεις? Το πληρωσα σαν εξτρα οταν παρειγγειλα το αμαμξι


xωρις να ξερω αν ειναι δερμα η δερματινη,απλα λεω με τα γραφομενα οτι αν λεω ΑΝ ειναι δερματινη τοτε την εχεις πληρωσει ακριβα λογω ονοματος.

Leonidas_Thess
07-09-08, 12:17
Εγω παιδια φοραω δερματινο σαλονι μανισιο σε ενα Ε36 92' μοντέλο, δεν μπορω να πω οτι το συντηρω κιόλας και ειναι σε πολυ καλη κατασταση πιστευω τελικά οτι τα μανισια με τα after market ειναι μερα με την νυχτα.:drive2:

tassos
07-09-08, 12:22
Κοιτα σπυρο παρειγγειλα ΔΕPΜΑ MONTANA!!!!

Με αυτο πιστευω οτι ηρθε το αμαξι!! Η bmw δεν ειχε στον καταλογο δερματινη....

Τωρα αν με 2000ε σχεδον για ΔΕΡΜΑ εβαλαν δερματινη να τους τραβηξω μια μηνυση να τελειωνουμε!!!!!

Εξαλλου ο πωλητης με ειχε παρει τηλεφωνο το βραδυ που ηρθε το αμαξι, και ετρεξα (κυριολεκτικα, κουμπονωντας στο δρομο το παντελονι!!!!) και ειδα το αμαξι οταν κατεβαινε απ τη νταλικα και εμπαινε στν αντιπροσωπεια.... και το σαλονι ηταν δερματινο, σκεπασμενο με ναυλον

Speedy
07-09-08, 12:27
Κοιτα σπυρο παρειγγειλα ΔΕPΜΑ MONTANA!!!!

Με αυτο πιστευω οτι ηρθε το αμαξι!! Η bmw δεν ειχε στον καταλογο δερματινη....

Τωρα αν με 2000ε σχεδον για ΔΕΡΜΑ εβαλαν δερματινη να τους τραβηξω μια μηνυση να τελειωνουμε!!!!!

Εξαλλου ο πωλητης με ειχε παρει τηλεφωνο το βραδυ που ηρθε το αμαξι, και ετρεξα (κυριολεκτικα, κουμπονωντας στο δρομο το παντελονι!!!!) και ειδα το αμαξι οταν κατεβαινε απ τη νταλικα και εμπαινε στν αντιπροσωπεια.... και το σαλονι ηταν δερματινο, σκεπασμενο με ναυλον



οχι ρε ηρεμησε τι μηνυση,εξαλου μπορεις να το ψαξεις αν ειναι δερμα.
Θελω να πιστευω οτι οχι μονο η ΒMW αλλα και αλλες εταιριες που πληρωνεις ενα καρο λεφτα για να παρεις ενα αυτοκινητο πρεπει να βαζουν δερμα γιατι αν οχι τοτε τι πληρωνουμε...
για αυτο σου ειπε και ο stelamniac oτι το θεμα δερματος η μη στις αντιπροσοποιες ειναι μεγαλο ΘΕΜΑ!!

chrisalex
23-12-08, 13:49
Για να μπουμε δυναμικα στο 2009 λογω της καλης συνεργασιας με τη conolly για ολα τα bmw εκτος απο τα διθεσια η δερματινη επενδυση για κομπλε σαλονι κ 100% δερμα διχρωμο μονοχρωμο ειναι στα 780ευρω κ το τιμονι αντιστοιχα στα 170ευρω.Ευχαρηστω......:):)

shido
23-12-08, 13:53
Για να μπουμε δυναμικα στο 2009 λογω της καλης συνεργασιας με τη conolly για ολα τα bmw εκτος απο τα διθεσια η δερματινη επενδυση για κομπλε σαλονι κ 100% δερμα διχρωμο μονοχρωμο ειναι στα 780ευρω κ το τιμονι αντιστοιχα στα 170ευρω.Ευχαρηστω......:):)


εχεις καποιο τηλεφωνο να μιλησουμε καποια στιγμη?στο καθισμα του οδηγου εχω χαλασει το μπακετ (γρατζουνιες πολλες) καθισμα Μ3 Ε46
pm please

ptboul
23-12-08, 14:20
Για να μπουμε δυναμικα στο 2009 λογω της καλης συνεργασιας με τη conolly για ολα τα bmw εκτος απο τα διθεσια η δερματινη επενδυση για κομπλε σαλονι κ 100% δερμα διχρωμο μονοχρωμο ειναι στα 780ευρω κ το τιμονι αντιστοιχα στα 170ευρω.Ευχαρηστω......:):)

:eek: και εμένα μου ζήτησαν 1.500 πριν 6 μήνες που πήγα να ρωτήσω.. :twak:

ermis1975
23-12-08, 14:30
Οσα αυτοκίνητα έχω δεί με δέρμα ή δερματίνη, γίνονται χαλια μετά απο μερικά χρόνια! Αν δεν είναι και καλής ποιότητας τότε σκάνε και φαίνονται σα ταλαιπωρημένα (οπως κάτι παλιά ταξί!).
Αντίθετα όσα έχουν ύφασμα δείχνουν πάντα σα καινούρια. Γι αυτούς τους λόγους και για τη ζέστη - κρύο δεν έχω πάρει ποτέ αμάξι με δέρμα.

Snoopy
23-12-08, 14:31
εχεις καποιο τηλεφωνο να μιλησουμε καποια στιγμη?στο καθισμα του οδηγου εχω χαλασει το μπακετ (γρατζουνιες πολλες) καθισμα Μ3 Ε46
pm please

μιας και σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το κάθισμα, θα πρότεινα, (τι είναι για εσένα εξ άλλου να μπάξεις και κάτι ακόμα στο αμάξι) να σκεφτείς τη λύση του να βάλεις τρυπητό μαύρο Nubuck.
Μοιάζει με του σουέντ, αλλά τεντώνει υπέρχοα και δεν χάνει τη φόρμα του, ούτε τρίβεται αφήνοντας χνούδι.
Φυσικά είναι ακριβό, αλλά η ποιότητά του είναι αξεπέραστη και θα μπορούσα να παρομοιάσω την αίσθηση που σου δίνει με το άγγιγμα μιας 16χρονης παρθένας.

Ολα τα άλλα δέρματα που μπαίνουν στα αυτοκίνητα (εκτός απο την νάπα) είναι δέρμα, αλλά έχει γινει με τη μέθοδο bicast δηλαδή ένα πολύ λεπτό κομμάτι απο κατεργασμένο δέρμα (όχι απαραίτητα ένα κομμάτι, ίσως και πολλά διαφορετικά πρεσαριστά κομμάτια) πατάει επάνω σε ένα φύλο πολυουρεθάνης και για το λόγο αυτό, όταν τριφτεί το δέρμα του αυτοκινήτου απο μέσα βλέπεις κάποιες ινες.

Για τα δέρματα της Κόνολυ, μόνο καλά λόγια έχω να πώ, αλλά και εκεί ότι πληρώσεις παίρνεις (έχει και με 800 ευρώ, έχει και με 5.000).

Πάντως αν ποτέ βρεθεί στο δρόμο σου Νουμπούκ, πιάσε το και θα καταλάβεις.

(είναι για τον μπάχτη που ξέρει απο δέρμα)

M_dolce
23-12-08, 14:43
μιας και σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το κάθισμα, θα πρότεινα, (τι είναι για εσένα εξ άλλου να μπάξεις και κάτι ακόμα στο αμάξι) να σκεφτείς τη λύση του να βάλεις τρυπητό μαύρο Nubuck.
Μοιάζει με του σουέντ, αλλά τεντώνει υπέρχοα και δεν χάνει τη φόρμα του, ούτε τρίβεται αφήνοντας χνούδι.
Φυσικά είναι ακριβό, αλλά η ποιότητά του είναι αξεπέραστη και θα μπορούσα να παρομοιάσω την αίσθηση που σου δίνει με το άγγιγμα μιας 16χρονης παρθένας.

Ολα τα άλλα δέρματα που μπαίνουν στα αυτοκίνητα (εκτός απο την νάπα) είναι δέρμα, αλλά έχει γινει με τη μέθοδο bicast δηλαδή ένα πολύ λεπτό κομμάτι απο κατεργασμένο δέρμα (όχι απαραίτητα ένα κομμάτι, ίσως και πολλά διαφορετικά πρεσαριστά κομμάτια) πατάει επάνω σε ένα φύλο πολυουρεθάνης και για το λόγο αυτό, όταν τριφτεί το δέρμα του αυτοκινήτου απο μέσα βλέπεις κάποιες ινες.

Για τα δέρματα της Κόνολυ, μόνο καλά λόγια έχω να πώ, αλλά και εκεί ότι πληρώσεις παίρνεις (έχει και με 800 ευρώ, έχει και με 5.000).

Πάντως αν ποτέ βρεθεί στο δρόμο σου Νουμπούκ, πιάσε το και θα καταλάβεις.

(είναι για τον μπάχτη που ξέρει απο δέρμα)

:+1:000 απολυτο δικιο. Ειχε βρεθει και εμενα καποτε στον δρομο μου αλλα λογο κοστους εκανα οτι δεν το ειδα...

Snoopy
23-12-08, 14:45
:+1:000 απολυτο δικιο. Ειχε βρεθει και εμενα καποτε στον δρομο μου αλλα λογο κοστους εκανα οτι δεν το ειδα...

Ποιό το δέρμα η τη 16χρονη παρθένα?

M_dolce
23-12-08, 14:48
Ποιό το δέρμα η τη 16χρονη παρθένα?

Tο δερμα αλλα επειδη μου θυμισε την παρθενα γι'αυτο εκανα οτι δεν την ειδα...

sm6
23-12-08, 15:17
εχω εμπειρια απο διαφορες εταιριες. και "μαμα" και αφτερ μαρκετ.
πχ. σε ενα αουντι s3 που ειχε δερμα δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα, αφου στα δυο χρονια ειχαν αρχισει τα "σπασιματα" και οι ρυτιδες.
σε ενα Α3 που ειχα πιο πριν με αλκανταρα ακομα και μετα απο 6-7 χρονια (το ειχα παρει μεταχειρισμενο) ηταν σε αψογη κατασταση.
ενα σμαρτ που ειχα φτιαξει στην κοσμαρτ (αυτοι αγνωστο που το φτιαξανε), στα τρια χρονια ταμπλω, πορτες ηταν αψογα, αλλα τα καθισματα και το τιμονι ηταν ψιλοχαλια. ηταν και τρυπητα...
το 645 που πηρα μετα ειχε δερμα ναπα εξκλουσιβ (η δευτερη επιλογη της bmw η ακριβη). πολυ καλο δερμα, λεια υφη, μαλακο αλλα εκανε καποιες μικρορυτιδουλες στις ακρες των καθισματων στα 2,5 χρονια.
το Μ6 που εχω τωρα, ειχε διαφορετικη επιλογη δερματος της bmw (μερινο). περα απο ενα μικροζαρωματακι στη θεση του οδηγου, μου εχει βγει το καλυτερο μεχρι στιγμης, ενω η υφη του μου αρεσει περισσοτερο απο το ακριβοτερο εξκλουσιβ.
υπαρχουν λοιπον δερματα και δερματα... και φυσικα οτι πληρωσεις παιρνεις...
αυτο που μου αρεσε παντα περισσοτερο ηταν το αλκανταρα. περσι λοιπον εντυσα το εσωτερικο σε ενα σμαρτ ολοκληρο (οταν λεω ολο, το εννοω!!). κοστισε βεβαια, αλλα ειναι κορυφαιο το αποτελεσμα.
για τη δερματινη δεν μπορω να πω πολλα. δεν ειχα ποτε. φιλος που εβαλε σε χ3 ειναι ευχαριστημενος. κι εγω που το ειδα δεν εδειχνε ασχημα. αν δεν μου το ελεγε μπορει και να μη εδινα σημασια. αν το δεις ομως ταυτοχρονα (π.χ. μεσα σε εκθεση) ειναι η μερα με τη νυχτα.
το υφασμα ειναι καλη επιλογη, αλλα φθειρεται στις ακρες με τον καιρο και ειναι δυσκολο να επικευαστει, αφου στα περισσοτερα αυτοκινητα δεν ειναι μονοχρωμο, αλλα με σχεδια. επισης οι λεκεδες (π.χ. απο επαφες με 16χρονες παρθενες- ξερει ο σνουπι) καθαριζουν και πιο δυσκολα...
τελικα θα ψηφιζα ειτε αλκανταρα, ειτε δερμα (εργοστασιακο) ειτε συνδιασμο, αναλογα με το αυτοκινητο και το στυλ που θελεις να δωσεις.
οσον αφορα για εργαστηρια, τον κονολι δεν τον ξερω, αλλα ο ρελλας που ξερω ειναι εξαιρετικος μαστορας και τιμιος στις συναλλαγες του (αυτο που θα πληρωσεις, αυτο θα παρεις).

ermis1975
23-12-08, 15:40
Το δικό μου δηλ συμπέρασμα είναι οτι ακόμα και το πιο ακριβό δέρμα έχει ατέλειες! Αρα πρέπει να επιλέξει κανείς κάτι ακριβό, αν θέλει δέρμα, γιατί αργότερα θα αρχίσουν τα προβλήματα!

shido
23-12-08, 15:53
μιας και σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το κάθισμα, θα πρότεινα, (τι είναι για εσένα εξ άλλου να μπάξεις και κάτι ακόμα στο αμάξι) να σκεφτείς τη λύση του να βάλεις τρυπητό μαύρο Nubuck.
Μοιάζει με του σουέντ, αλλά τεντώνει υπέρχοα και δεν χάνει τη φόρμα του, ούτε τρίβεται αφήνοντας χνούδι.
Φυσικά είναι ακριβό, αλλά η ποιότητά του είναι αξεπέραστη και θα μπορούσα να παρομοιάσω την αίσθηση που σου δίνει με το άγγιγμα μιας 16χρονης παρθένας.

Ολα τα άλλα δέρματα που μπαίνουν στα αυτοκίνητα (εκτός απο την νάπα) είναι δέρμα, αλλά έχει γινει με τη μέθοδο bicast δηλαδή ένα πολύ λεπτό κομμάτι απο κατεργασμένο δέρμα (όχι απαραίτητα ένα κομμάτι, ίσως και πολλά διαφορετικά πρεσαριστά κομμάτια) πατάει επάνω σε ένα φύλο πολυουρεθάνης και για το λόγο αυτό, όταν τριφτεί το δέρμα του αυτοκινήτου απο μέσα βλέπεις κάποιες ινες.

Για τα δέρματα της Κόνολυ, μόνο καλά λόγια έχω να πώ, αλλά και εκεί ότι πληρώσεις παίρνεις (έχει και με 800 ευρώ, έχει και με 5.000).

Πάντως αν ποτέ βρεθεί στο δρόμο σου Νουμπούκ, πιάσε το και θα καταλάβεις.

(είναι για τον μπάχτη που ξέρει απο δέρμα)
Napa εχω καρντια μου.Θατο ερευνησω αυτο που ειπες μιας και η περιγραφη ηταν καπως

Snoopy
23-12-08, 15:55
Το δικό μου δηλ συμπέρασμα είναι οτι ακόμα και το πιο ακριβό δέρμα έχει ατέλειες! Αρα πρέπει να επιλέξει κανείς κάτι ακριβό, αν θέλει δέρμα, γιατί αργότερα θα αρχίσουν τα προβλήματα!

Το δέρμα ειναι οργανισμός, κάποτε ζούσε επάνω σε ένα ζώο.
Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν έχει τη δυνατότητα να συντηρηθεί μόνο του, πρέπει να αναλάβεις εσύ την περιποίησή του.
μια κρέμα με κερί μια φορά το χρόνο και λίγη λανολίνη στα σημεία που τρώνε το πιό πολύ ζόρι, και ενα καλό δέρμα θα διατηρηθεί για 10 ακόμα και για 15 χρόνια.
Τα σπασίματα τα γλυτώνεις όσο έχει ελαστικότητα.
Δεν μπορείς να έχεις cabrio και να το έχεις ανοιχρό συνέχεια στον ήλιο να ψήνεται και χωρίς καθόλου περιποίηση να φωνάζεις μετά οτι στα 5 χρονια έσπασε.
Ακόμα και εμείς στον ήλιο καιγόμαστε, πόσο μαλλον το δέρμα στο αμάξι.

Σαφώς και ένα ακριβό δέρμα είναι καλύτερο, αρκεί να ξέρεις τι δέρμα βάζεις και για ποιά χρήση, όλα όμως θέλουν περιποίηση. Και ένα φτηνό δέρμα που το προσέχεις μπορεί να βγάλει τα ίδια χιλιόμετρα με το ακριβό, άνετα.
Και φυσικά στα 700-900 ευρώ είναι ήδη αυτό που λέμε καλό και ακριβό δέρμα.
Προσοχή θέλουν κάτι δέρματα μονής επεξεργασίας (όπως αυτά που βάζουν στην τουρκία ) που αμα τα χτυπήσει λίγο ο ήλιος βρωμάνε κατσικίλα και σκατίλα.

Snoopy
23-12-08, 15:56
Napa εχω καρντια μου.Θατο ερευνησω αυτο που ειπες μιας και η περιγραφη ηταν καπως

Το καταλάβαμε ότι έχεις Νάπα, δεν σε είπαμε και Cambouris, απλά λέμε μιας και έχεις μια ροπή προς το μπάξιμο μπας και κάνεις πλούσιο κανα δερματά χριστουγενιάτικα.

nino x3
23-12-08, 16:04
Κοιτα σπυρο παρειγγειλα ΔΕPΜΑ MONTANA!!!!

Με αυτο πιστευω οτι ηρθε το αμαξι!! Η bmw δεν ειχε στον καταλογο δερματινη....

Τωρα αν με 2000ε σχεδον για ΔΕΡΜΑ εβαλαν δερματινη να τους τραβηξω μια μηνυση να τελειωνουμε!!!!!

Εξαλλου ο πωλητης με ειχε παρει τηλεφωνο το βραδυ που ηρθε το αμαξι, και ετρεξα (κυριολεκτικα, κουμπονωντας στο δρομο το παντελονι!!!!) και ειδα το αμαξι οταν κατεβαινε απ τη νταλικα και εμπαινε στν αντιπροσωπεια.... και το σαλονι ηταν δερματινο, σκεπασμενο με ναυλον

η δερματινη της bmw την οποια εβαλα και εγω στο δικο μου λεγεται sensatec και εχει 280 ευρω σαν extra αρα εσυ με τα 2000 χιλιαρικα εχεις δερμα κανονικο 2) η δερματινη μυριζει παραξενα οχι οπως η γνωστη μυρουδια του δερματος αλλα και 3) αν κοιταξεις το certificate του αυτοκινητου που σου εδωσαν που λεει εβδομαδα παραγγελιας, εβδομαδα κατασκευης κλπ εκει γραφει ολους τους κωδικους με τους οποιους ειναι εξοπλισμενο το αυτοκινητο.

chrisalex
23-12-08, 16:48
Για να γινω πιο συγκεκριμενος δεν δουλευω στην conolly συνεργαζομαι 10 κ χρονια κ η τιμη που δινω ειναι αυτη που παιρνω για τα δικα μου (προσωπικα αυτοκινητα κ δουλειας) αν καποιος παει μονος η τιμη που θα παρει θαναι τουλαχιστον η διπλασια κ θα παει κ απροσωπα κ αναφερομαι μονο σε 100% δερμα.Οσο για την δουλεια για μενα ειναι απο τις καλυτερες γιαυτο κ δεν την αλλαζω.Εχω προσωπικο αυτοκινητο με δερμα 8 χρονων κ 162000km κ ειναι σε αριστη κατασταση χωρις το παραμικρο στοιχημα.Για να μην παρεξηγηθω εχω αυτη την δυνατοτητα κ την προσφερω σε οποιον ενδιαφερεται χωρις να θελω να δημιουργησω προβλημα.Ευχαρηστω

YAziDis
23-12-08, 17:27
Όσοι είστε προς το βορρά, ρίξτε μια ματιά και σ τον Σοφοκλή στη Θεσσαλονίκη... ¶ψογη δουλειά και οι τιμές παίζουν στο 1000αρικο. Ακούγεται ότι 2 αντιπροσωπείες εδώ στη Θεσσαλονίκη (της bmw) στέλνει σε εκείνον τα αυτοκίνητα για να τα ντύσει με δέρμα, και γενικά είναι ο κορυφαίος στον κλάδο του εδώ πάνω.

nikos_E34
23-12-08, 18:06
παιδες το αληθινο δερμα ειναι πανακριβο , θελει συνεχεια συντηρηση και στα 7-8 χρονια ολο και καποια ρυτιδα θα κανει αν ειναι εργοστασιακο...ποσο ψαξιμο ειχα φαει να βρω οριτζιναλ δερματινα μπακετ απο Μ5 Ε34 και οσα εβρισκα ηταν να μην τα χαρακτηρισω...δεν θα ξεχασω δε μια φορα που με ενα φιλο θα φευγαμε βολτα και μπαινουμε μεσα στο Ε39 του καλοκαιριατικα και ζεματιστηκε ο κ***ς μου ...ποση ωρα φυσαγε το κλιματιστικο εμεις εκει θελαμε σπατουλα για να μας ξεκωλησεις τα κω**μερια απο τα καθισματα...
αλκανταρα ρουλζ παντως...
εχουμε Μ6 εδω στο φορουμ γιατι κατι επιασε το ματι μου :wub:

oldcarskickass
23-12-08, 20:27
Οσα αυτοκίνητα έχω δεί με δέρμα ή δερματίνη, γίνονται χαλια μετά απο μερικά χρόνια! Αν δεν είναι και καλής ποιότητας τότε σκάνε και φαίνονται σα ταλαιπωρημένα (οπως κάτι παλιά ταξί!).
Αντίθετα όσα έχουν ύφασμα δείχνουν πάντα σα καινούρια. Γι αυτούς τους λόγους και για τη ζέστη - κρύο δεν έχω πάρει ποτέ αμάξι με δέρμα.


Για δερματίνη δεν ξέρω, πάντως το δέρμα αν είναι καλής ποιότητας (βασικά ΟΣΟ καλής ποιότητας και να είναι) ΘΕΛΕΙ περιποίηση.

Δεν είναι σαν το ύφασμα, ψέκασμα σκούπισμα τελειώσατε.

μιας και σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το κάθισμα, θα πρότεινα, (τι είναι για εσένα εξ άλλου να μπάξεις και κάτι ακόμα στο αμάξι) να σκεφτείς τη λύση του να βάλεις τρυπητό μαύρο Nubuck.
Μοιάζει με του σουέντ, αλλά τεντώνει υπέρχοα και δεν χάνει τη φόρμα του, ούτε τρίβεται αφήνοντας χνούδι.
Φυσικά είναι ακριβό, αλλά η ποιότητά του είναι αξεπέραστη και θα μπορούσα να παρομοιάσω την αίσθηση που σου δίνει με το άγγιγμα μιας 16χρονης παρθένας.

Ολα τα άλλα δέρματα που μπαίνουν στα αυτοκίνητα (εκτός απο την νάπα) είναι δέρμα, αλλά έχει γινει με τη μέθοδο bicast δηλαδή ένα πολύ λεπτό κομμάτι απο κατεργασμένο δέρμα (όχι απαραίτητα ένα κομμάτι, ίσως και πολλά διαφορετικά πρεσαριστά κομμάτια) πατάει επάνω σε ένα φύλο πολυουρεθάνης και για το λόγο αυτό, όταν τριφτεί το δέρμα του αυτοκινήτου απο μέσα βλέπεις κάποιες ινες.

Για τα δέρματα της Κόνολυ, μόνο καλά λόγια έχω να πώ, αλλά και εκεί ότι πληρώσεις παίρνεις (έχει και με 800 ευρώ, έχει και με 5.000).

Πάντως αν ποτέ βρεθεί στο δρόμο σου Νουμπούκ, πιάσε το και θα καταλάβεις.

(είναι για τον μπάχτη που ξέρει απο δέρμα)

ΕΥΤΥΧΩΣ, δεν υπάρχουν πια 16χρονες παρθένες... (και ευτυχώς ακόμα δεν έχω παιδιά και μπορώ να γράψω το παραπάνω.)

tmilatos
23-12-08, 21:18
Πολλές φορές έχουμε συζητήσει το θέμα. Βρήκα στο e90post.com μια συζήτηση και ένα μικρό οδηγό τον οποίο μεταφράζω εν συντομία παρακάτω. Η συζήτηση είναι στο http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=168414 (Προσοχή:Η αναφορά είναι ανάμεσα σε δέρμα και δερματίνη BMW και όχι άλλους τύπους)

-Βάλτε δέρμα αν ζείτε σε θερμό κλίμα
-Βάλτε δέρμα αν δεν κρατάτε το αμάξι μια ζωή. Αν το κρατάτε πολλά χρόνια, τότε, δερματίνη
-Βάλτε δέρμα αν πρόκειτε να το φροντίζετε
-Βάλτε δέρμα αν θέλετε κάποιο πιο προσωπικό χρωματισμό γιατί σε μπεζ και μαύρο βγαίνει και η δερματίνη
-Πάρτε δέρμα αν το περιλαμβάνει κάποιο εξοπλιστικό πακέτο έτσι και αλλιώς
-Δείτε σε μία αντιπροσωπεία αμάξια με δέρμα και δερματίνη ώστε να τα αισθανθείτε

Αν είστε σε δίλλημα διαβάστε όλη τη συζήτηση. Πρέπει να πω οτι οι γνώμες για τη δερματίνη είναι καλύτερες απο ότι περίμενα! Σε ψηφοφορία εδώ http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=20947&highlight=leatherette υπάρχει σχεδόν ισοπαλία!

....και τα "ψιλα γραμματα" απο τις οδηγειες που βρηκε ο φιλος μας...

-Βαλτε δερμα Conolly η Carrera αν θελετε δερμα σε αλλο χρωμα εκτος απο μαυρο στη ΒΜW σας.
-Εμεις εχουμε δερματινη μονο (τουλαχιστον η Ε46)
-Το δικο μας δερμα ειναι του κωλου. (στην κυριολοεξια)
-Τωρα αν και παλι μετα απο ολα αυτα επιμενετε να παρετε απο εμας, σκαστε περισσοτερα φραγκα να παρετε σειρα 6, η Ε9χ
-Αν και παλι επιμενετε ( και σας αξιζουν συγχαρητηρια), να ξερετε οτι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται, η καλυτερα το φταιξιμο ειναι ΟΛΟ δικο σας και καμια ευθυνη δε φερει η μαμα BMW διοτι εμεις απλα σας προειδοποιησαμε ειτε ειστε μεσα στην εγγυηση ειτε δεν ειστε...
-Τωρα πλεον μπορειτε να σημεδεψετε τον πλησιεστερο τοιχο με το κεφαλι σας, να παρετε φορα και....μπουμ!!!


Αυριο με πολυ περηφανια θα βγαλω φωτο και θα σας δειξω το "δερμα" της BMW. Θα δειτε το πρωτο δερμα στον κοσμο που.......(τυμπανοκρουσιες).....ΞΕΒΑΦΕΙ μετα απο 1 1/2 χρονο!!!!!!!!! Ουυυ να μου χαθουνε, οι ελεοινοι!

Snoopy
23-12-08, 22:00
....και τα "ψιλα γραμματα" απο τις οδηγειες που βρηκε ο φιλος μας...

-Βαλτε δερμα Conolly η Carrera αν θελετε δερμα σε αλλο χρωμα εκτος απο μαυρο στη ΒΜW σας.
-Εμεις εχουμε δερματινη μονο (τουλαχιστον η Ε46)
-Το δικο μας δερμα ειναι του κωλου. (στην κυριολοεξια)
-Τωρα αν και παλι μετα απο ολα αυτα επιμενετε να παρετε απο εμας, σκαστε περισσοτερα φραγκα να παρετε σειρα 6, η Ε9χ
-Αν και παλι επιμενετε ( και σας αξιζουν συγχαρητηρια), να ξερετε οτι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται, η καλυτερα το φταιξιμο ειναι ΟΛΟ δικο σας και καμια ευθυνη δε φερει η μαμα BMW διοτι εμεις απλα σας προειδοποιησαμε ειτε ειστε μεσα στην εγγυηση ειτε δεν ειστε...
-Τωρα πλεον μπορειτε να σημεδεψετε τον πλησιεστερο τοιχο με το κεφαλι σας, να παρετε φορα και....μπουμ!!!


Αυριο με πολυ περηφανια θα βγαλω φωτο και θα σας δειξω το "δερμα" της BMW. Θα δειτε το πρωτο δερμα στον κοσμο που.......(τυμπανοκρουσιες).....ΞΕΒΑΦΕΙ μετα απο 1 1/2 χρονο!!!!!!!!! Ουυυ να μου χαθουνε, οι ελεοινοι!


εχει ξεβάψει και σε Ε90 συναδέλφου για την ακρίβεια ειναι σαν να το έχεις εκσπερματώσει (sic) σε ορισμένα σημεία.
Ακόμα τρέχει με την αντιπροσωπεία αλλά τιποτα, του λένε να μην εκσπ.... στο πίσω κάθισμα.

tmilatos
23-12-08, 22:18
εχει ξεβάψει και σε Ε90 συναδέλφου για την ακρίβεια ειναι σαν να το έχεις εκσπερματώσει (sic) σε ορισμένα σημεία.
Ακόμα τρέχει με την αντιπροσωπεία αλλά τιποτα, του λένε να μην εκσπ.... στο πίσω κάθισμα.

Αστα φιλε Snoopy, εμενα να δεις τι μου ειπαν. Για το μεν δερματινο τιμονι που εσχισε στα 2, φταιει η...κολωνια που βαζω στα χερια μου!!!! Δεν ξερω τι κολωνια εχει πει η BMW στους προισταμενους των τεχνικων τμηματων τους να βαζουν, στο χωριο μου παντως κολωνια ΔΕΝ συνηθιζουν να βαζουν στα χερια!!! Οσον αφορα το καθισμα που ΞΕΒΑΨΕ και απο μπεζ εγινε ΠΡΑΣΙΝΟ, φταινε λεει, οι γκομενες που εδινα το αυτοκινητο μου να οδηγανε φορωντας αντηλιακα!!!!!!!!!!!!!! Εννοειται βεβαια οτι δεν εχει οδηγησει κανενας αλλος το αυτοκινητο μου στα 3 χρονια που το εχω!!!! Και σε ρωταω: Πως ηξερε η BMW οτι ειμαι Βαζελος! Ρε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ... Δεν ντρεπονται λιγακι!!!

tmilatos
23-12-08, 22:27
Οταν τους εσκασα 50000 Ε ζεστα ζεστα ηταν ολοι με το "κυριε". Λιγο μετα, ξερουμε και λεμε ο,τι Μ@Λ@ΚΙ@ γουσταρεις... Εν τω μεταξυ οταν ημουν στην αντιπροσωπεια, ξαφνικα σκαει μυτη ενα ιδια με το δικο μου αλλα pro- facelift, ο Θεος το εστειλε. Ιδιο χρωμα μεσα και εξω! Το δερμα, ανεπαφο σχεδον. Κατι μικροσχισιματα, τιποτα σπουδαιο και δικαιολογημενο θα ελεγα, αλλα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΞΕΒΑΜΜΕΝΟ!!! Ε, τοτε ηταν που σκαρφιστηκαν τις μ@λ@κιες που προανεφερα... Τι να πεις...

topmar
23-12-08, 23:36
Όσοι είστε προς το βορρά, ρίξτε μια ματιά και σ τον Σοφοκλή στη Θεσσαλονίκη... ¶ψογη δουλειά και οι τιμές παίζουν στο 1000αρικο. Ακούγεται ότι 2 αντιπροσωπείες εδώ στη Θεσσαλονίκη (της bmw) στέλνει σε εκείνον τα αυτοκίνητα για να τα ντύσει με δέρμα, και γενικά είναι ο κορυφαίος στον κλάδο του εδώ πάνω.

Καλησπέρα,

Περισσότερες πληροφορίες για αυτόν με pm μπορείς να δώσεις pls??

boleneger
24-12-08, 00:20
Βoys εμενα εχει δερματινη και την νοιωθω γ@μ@τ@. Αν και το προ'ι'γουμενο ε46 ειχε δερμα-υφασμα (για μενα η καλιτερη επιλογη). Παντως για το τιμονι που ειχαν ξεφτισει οι κλοστες και διαμαρτυρηθικα πραγματι που ειχαν πει να κοψει η γυναικα μου τα μανεκιουρ λες και τις εκοβε με τα νυχια οταν οδηγουσε. π@π@ριες. Παντως στο ε90 το δερματινο τιμονι ακομα καλα κρατει αν και εχει λειανθει απο τη ..... χρηση? ''λεμε τωρα'' 23000χλμ. 1.3χρονος

nikos_E34
24-12-08, 08:14
Αστα φιλε Snoopy, εμενα να δεις τι μου ειπαν. Για το μεν δερματινο τιμονι που εσχισε στα 2, φταιει η...κολωνια που βαζω στα χερια μου!!!! Δεν ξερω τι κολωνια εχει πει η BMW στους προισταμενους των τεχνικων τμηματων τους να βαζουν, στο χωριο μου παντως κολωνια ΔΕΝ συνηθιζουν να βαζουν στα χερια!!! Οσον αφορα το καθισμα που ΞΕΒΑΨΕ και απο μπεζ εγινε ΠΡΑΣΙΝΟ, φταινε λεει, οι γκομενες που εδινα το αυτοκινητο μου να οδηγανε φορωντας αντηλιακα!!!!!!!!!!!!!! Εννοειται βεβαια οτι δεν εχει οδηγησει κανενας αλλος το αυτοκινητο μου στα 3 χρονια που το εχω!!!! Και σε ρωταω: Πως ηξερε η BMW οτι ειμαι Βαζελος! Ρε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ... Δεν ντρεπονται λιγακι!!!

naughty naughty boy! ετσι ειστε εσεις οι βαζελοι ρε! λοσιον στα χερια να μην σκασουν απο το κρυο , τηλεοραση εν κινησει να βλεπετε τις ηττες σας και οι καρεκλες πρασινισαν απο το κακο τους...ΟΞΩ ΡΕ ΒΑΖΕΛΕ ΑΠ΄ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ!! :owned:

tmilatos
24-12-08, 11:33
naughty naughty boy! ετσι ειστε εσεις οι βαζελοι ρε! λοσιον στα χερια να μην σκασουν απο το κρυο , τηλεοραση εν κινησει να βλεπετε τις ηττες σας και οι καρεκλες πρασινισαν απο το κακο τους...ΟΞΩ ΡΕ ΒΑΖΕΛΕ ΑΠ΄ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ!! :owned:

Δεν παιζεσαι Νick!:rofl2: Πλακα να κανουμε να γελαμε με τα χαλια τους(της ΒΜW). Θα τα πουμε στην επαναληψη στο σπιτι σας μεσα...:bigthumb:

tmilatos
24-12-08, 11:36
Με εκαναν να αισθανομαι στην αντιπροσωπεια "παλι καλα που το προβλημα δεν ειναι μηχανικο και ειναι μονο στο εσωτερικο".

Sp!ros G
24-12-08, 17:33
Θα προτιμουσα δερμα αντι για δερματινη.Ο λογος ειναι καθαρα θεμα εμφανισης παρα χρηστικοτητας.

Η αισθηση που δινει το δερμα μεσα στο σαλονι ειναι κατι που παντα το ζηλευα!!!Οσο αφορα γνησιο

δερματινο σαλονι η aftermarket,θα προτιμουσα το πρωτο μιας και οι επιλογες που δινει η BMW

με καλυπτουν απολυτα!!

Speedy
24-12-08, 18:46
Και εγω θα προτιμο Δερματινο Σαλονι μιας και εχω αλλα ποσο καλη ποιοτητα δερματος να υπαρχει ετσο ωστε να μην χαλαει??

YAziDis
25-12-08, 12:30
Εγώ πάντως αυτό που ξέρω είναι πως οι περισσότεροι όταν παίρνουν ένα αυτοκίνητο με δερμάτινο σαλόνι δεν κάθονται να το περιποιούνται. Ένα λάθος σε αυτό ανοίκει στις αντιπροσωπείες οι οποίες δεν κάθονται ποτέ να σου πούνε 2-3 πράγματα. Ότι θα πρέπει να το περιποιήσε 2-3 φορές τον χρόνο, ότι θα πρέπει πριν απ'το καλοκαίρι να το κάνεις περιποίηση μιας και θα φάει τόση ζέστη κτλ κτλ.
Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, το δέρμα είναι ζωντανός οργανισμός. Αν το περιποιήσε θα διαρκέσει για πολλά χρόνια χωρίς να πάθει κάτι. (για σκισίματα και ξεθωριάσματα μιλάω).

stauros772000
27-12-08, 19:42
διαβασα.....και ξαναδιαβασα.....και δεν γινοτανε να μην το δειξω

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΚΗΝΕΣ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ
http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470

αν εστω και ενας προτιμησει την δερματινη λογω αυτου του βιντεο,κατι ειναι και αυτο

KATSAMPOXAKIS
27-12-08, 19:49
η δερματινη που ειχα στο ε36 ηταν κουκλα , αλλα εσκιζε ευκολα λογο μικρου παχους. το καλο ηταν οτι οτι χαλουσε αλλαζε σαν κοματι.
το δερμα που εχω στο ε46 ειναι αλλο πραμα πολυ μεγαλυτερη αντοχη αλλα σκληρο σαν αισθηση.

tsambu
27-12-08, 23:03
διαβασα.....και ξαναδιαβασα.....και δεν γινοτανε να μην το δειξω

http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470

αν εστω και ενας προτιμησει την δερματινη λογω αυτου του βιντεο,κατι ειναι και αυτο.

:+1::+1::+1:

drum
05-02-09, 14:25
διαβασα.....και ξαναδιαβασα.....και δεν γινοτανε να μην το δειξω

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΚΗΝΕΣ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ
http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470

αν εστω και ενας προτιμησει την δερματινη λογω αυτου του βιντεο,κατι ειναι και αυτο

+1.........

michaelp900
05-02-09, 15:31
διαβασα.....και ξαναδιαβασα.....και δεν γινοτανε να μην το δειξω

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΚΗΝΕΣ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ
http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470

αν εστω και ενας προτιμησει την δερματινη λογω αυτου του βιντεο,κατι ειναι και αυτο

Σταυρο για το λογο αυτο και επελεξα δερματινη και οχι δερμα.
Λες και θα παρεξηγιομουν αν το κολαρακι μου δεν καθοταν πανω σε δερμα....
:screwy:

drum
05-02-09, 16:03
θα μου πει κανενας φιλος τιμες για καλη δερματινη (κατι σε διχρωμο σκεφτομαι)

drum
07-02-09, 16:29
.....τιποτα?