PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογοήτευση από runflat


TEO
07-09-08, 07:03
προχθές πήγαινα αθηνα από σπάρτη στις 12 το βραδυ με πιάνει λάστιχο πίσω αριστερά k έμεινα εκεί όλο το βραδυ
το λάστιχο σχίστηκε όλο αμεσως σε 2km με ταχύτητα 90 km
που να βρείς στην κορίνθι 12.30 το βραδυ λάστιχα
τέρμα θα πάρω reserva
μου στοίχισε 200 extra -ξενοδοχεία- λάστιχο- αν με ide κανένας καταλαβαίνει τα χαλια μου
να ξαναβάλω runflat πια είναι η γνώμη σας αν ναι πια.
τώρα έχω το euforia τις pirelli

bimmer-corfu
07-09-08, 08:34
Έχεις μεγάλο δίκιο να γκρινιάζεις, Και εγώ εδώ μέσα άκουσα πρώτη φορά (οχι απο σένα) runflat να μη κρατάνε καθόλου το αμάξι. Τη πρώτη φορά που το ανέφερε ένα μέλος κοντέψαμε να τον βγάλουμε τρελό αλλά...

MaSt0RaS
07-09-08, 11:05
κοιτα εκει περα λογικα βεβαια δεν συμφερει ισως να μπορεις να κινηθεισ νομικα η εστω απειλωντας να κερδισεις το λαστιχο....
Οταν αγοραζεισ το αμαξι στο manual οι προδιαγραφεσ λενε μετα 80 και για 250 χλμ αν δεν κανω λαθος οποτε λες οτι ειναι ελατττωματικο και ισως κατι κερδισεις βεβαια στην ελλαδα δυσκολα αλλα λεμε τωρα..!

thanassis
07-09-08, 13:14
φίλε γράφε με ελληνικά γιατί είναι πολύ δυσανάγνωστα τα greeklish, παίξε το με την αντιπροσωπεία μήπως και γίνει κάτι, επικοινώνησε και με το ΙΝΚΑ για να ξέρεις τα δικαιώματά σου και τι θα απαντήσεις....

spaka
07-09-08, 14:12
Φιλε εχω παθει την ιδια περιπτωση και εχω τραβηξει την ιδια ταλαιπωρια. Αυτη τη στιγμη το λαστιχο μου ειναι στην Pirelli και περιμενω απο βδομαδα απαντηση για το αν θα μου καλυψουν εγγυηση στο λαστιχο. Εγω βεβαια προχωρησα στην αλλαγη (εχει περασει ενας μηνας σχεδον). των Runflat σε συμβατικα. Αν δεν παραδεχτουν το λαθος του εχω σκοπο να βαλω δικηγορο και να το κυνηγησω δικαστικα. Οχι για τα 200€ που κανει το λαστιχο αλλα για την ταλαιπωρια που εχω τραβηξει. Μπορουμε να το ψαξουμε το θεμα οσο περισσοτεροι ειμαστε τοσο καλυτερα. Μπορεις να διαβασεις την δικια μου περιπτωση εδω στο 6ο post και μετα:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13557

NIKOS Z3
07-09-08, 14:24
Σαν την ρεζερβα δεν ειναι τιποτα εμενα που ειναι Ζ3 και η ρεζερβα ειναι σαν του ποδηλατου οποτε κι αν ειχα λαστιχο μεσα σε 20 λεπτα εφευγα.

antonis7_10
07-09-08, 18:31
Μια εκτός τοπικ ερώτηση για spaka.πως είναι το αυτοκίνητο τώρα με τα συμβατικά.καλύτερο?

spaka
07-09-08, 18:50
Μια εκτός τοπικ ερώτηση για spaka.πως είναι το αυτοκίνητο τώρα με τα συμβατικά.καλύτερο?


Πολυ καλυτερη ποιοτητα κυλησης ειδικα σε δρομο με ψιλολακουβες. Και απιστευτα πολυ καλυτερο κρατημα. Εγω εβαλα Toyo T1R. Αλλη κλαση το λαστιχο σε σχεση με το Pirelli Euforia. Eχουν απαντηθει παρομοια ερωτηματα σε σχεση συγκρισεως runflat-συμβατικων. Με ενα search θα διαβασεις και αλλες αποψεις.

roadgr
07-09-08, 20:29
Φίλε ΤΕΟ δεν αναφέρεις ούτε πόσο καιρό έχεις τα λάστιχά σου, ούτε πόσα χιλιόμετρα έχουν διανύσει.
Το ίδιο έπαθα κι εγώ. (Τα φοράω 2 χρόνια, 47.000km) Ξαφνικά μου άναψε η γνωστή ένδειξη αλλά στην οδήγηση δεν το κατάλαβα. Είχα 130km/h και δεν κατάλαβα το παραμικρό.
Τώρα έβαλα πάλι runflat, michelin primacy hp που είναι πολύ πιο μαλακά και δίνουν άλλη αίσθηση.
Όσο για τα σκισμένα pirelli? Έχω στείλει email στην εταιρία περιμένοντας τους όρους εγγύησης (χρόνος - χιλιόμετρα)

TEO
08-09-08, 04:22
7 mines 25.000km

stamos ci
08-09-08, 08:41
Σαν την ρεζερβα δεν ειναι τιποτα εμενα που ειναι Ζ3 και η ρεζερβα ειναι σαν του ποδηλατου οποτε κι αν ειχα λαστιχο μεσα σε 20 λεπτα εφευγα.

με ολον τον μιχανισμο που εχει απο κατω σε κανενα 2ωρο σε κοβο το εχο παθει

roadgr
08-09-08, 21:40
7 mines 25.000km

Επικοινώνησε με την Pirelli στο 800 11 95000 και εξήγησέ τους τί συνέβη. Πιστεύω πως θα το δεχτούν σαν ελαττωματικό. Αν δεις ότι δεν είναι και τόσο πρόθυμοι, στείλτους ένα email - παράπονο με κοινοποίηση ταυτόχρονα σε κάποιο περιοδικό του τύπου 4τροχοί, Auto moto Sport κλπ.
Ως συνήθως μετά από τέτοια περιστατικά εκείνοι θα σε κυνηγήσουν να σου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό προϊόν. :smashtard

spaka
09-09-08, 13:18
Επικοινώνησε με την Pirelli στο 800 11 95000 και εξήγησέ τους τί συνέβη. Πιστεύω πως θα το δεχτούν σαν ελαττωματικό. Αν δεις ότι δεν είναι και τόσο πρόθυμοι, στείλτους ένα email - παράπονο με κοινοποίηση ταυτόχρονα σε κάποιο περιοδικό του τύπου 4τροχοί, Auto moto Sport κλπ.
Ως συνήθως μετά από τέτοια περιστατικά εκείνοι θα σε κυνηγήσουν να σου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό προϊόν. :smashtard

Σωστη κινηση αυτη με την δημοσιευση. Σκεφτομαι και γω το ιδιο αν δεν δοθει αμεσα λυση απο την Pirelli. Να πω και γω οτι τα λαστιχα μου ηταν 16μηνων 23000χλμ με την διαφορα οτι εγω τα περπατησα το πολυ 80 μετρα απο την ωρα που καταλαβα το λαστιχο και αναψε η ενδειξη βλαβης στα ελαστικα και η ταχυτητα μου επειδη ημουνα σε στροφες δεν ξεπερνουσε τα 60χλμ/ωρα.

Μια ερωτηση τωρα. Αν ανοιξεις το διαφημιστικο φυλαδιο του αυτοκινητου (σε ολες τις σειρες που εφοδιαζει η BMW με runflat αναφερει οτι τα ελαστικα runflat που περναει η bmw στα αυτοκινητα της τα ελενχει προσωπικα και διπλα στο PIRELLI EUFORIA εχει και ενα αστερακι που σημενει οτι ειναι λαστιχο ελεγμενο.Μπορει αυτο να επιβεβαιωθει απο τον καθενα σας με μια απλη ματια στο λαστιχο.
Και ρωταω τωρα εγω αν μπορουμε να ζητησουμε ευθηνες και καλυψη εγγυησης απο την ιδια την BMW. Εγω παντως οταν πηγα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια κρατησαν αποσταση απο το συμβαν με το λαστιχο και ειπαν οτι δεν εχουν καμια σχεση. και με παρεπεμσαν στη Pirelli.

Ελπιζω να βρεθει λυση και αν υπαρχει θεμα ασφαλειας του οχηματος και σε ολα τα υπολοιπα runflat που κυκλοφορουν να μαθευτει και να υπαρξει αντιδραση.

Συγνωμη για οτ μεγεθος του post.

GIANNISKW
13-09-08, 17:32
φιλε εγώ αγόρασα μια τύπο ανάγκης ρεζέρβα για τον άσο μου και σώθηκα
είναι από e46 115/90R16 και πιάνει ελάχιστο χώρο

TEO
09-10-08, 08:32
Όλα ΟΚ, θα μου τα αντικαταστήσει αύριο η PIRELLI όλα γιατί αρχίσανε να πετάνε συρματάκια στα καλά καθούμενα.

spaka
09-10-08, 16:16
Ετσι να γουσταρουμε...

antonis7_10
02-11-08, 11:47
Εχτές πήγα να αλλάξω τα run-flat και να βάλω συμβατικά....Σε όποιο λαστιχά και να πήγα έπεσε πάνω μου να με ΦΑΕΙ.Όλοι υποστήριζαν ότι είναι εγκλημα να βάλω συμβατικά ελαστικά σε αυτό το αυτοκίνητο μιας και το set-up του αυτοκινήτου είναι στημένο για run flat ελαστικά.Μάλιστα στην pirrelli μου είπανε ότι πολύ πελάτες που έβαλαν συμβατικά γύρισαν πίσω και έβαλαν πάλι run-flat γιατί απλά το αυτοκίνητο στις μεγαλύτερες ταχύτητες δεν έστριβε (μου ανέφεραν επίσης περίπτωση πελάτη που άλλαξε και αναρτήσεις και πάλι γύρισε και έβαλε run flat γιατι το αμάξι με τα συμβατικά ήτανε αλλού.........).Έχοντας ακούσει πολλές απόψεις εδω από πολλούς που έβαλαν συμβατικά ελαστικά και τα πάνε μια χαρά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ......Τελίκά τι είναι καλύτερο να γίνει????

nikos_E34
02-11-08, 14:03
ε βεβαια τι θες να πουνε? οτι με την παραμικρη προκα θα αλλαζεις ολοκληρο λαστιχο αντι να κανεις μπαλωμα με 20-40-60 ευρω...εγω να ημουν λαστιχας θα κοιταζα να πουλησω τη πραματεια μου...εχω πολλους γνωστους με 5αρια και 3αρια και αναγεννηθηκαν με συμβατικα λαστιχα..πχ. ενας εδω βουλγαρια εσκασε το λαστιχο και καθοταν σαν το μλκ ολη νυχτα μεχρι που πηγα και τον μαζεψα με την οικογενεια του απο το δρομο..την αλλη μερα πηγε και αγορασε συμβατικα καινουρια μαζι με κιτ επισκευης (αφρος+κομπρεσερακι) και αυτο ηταν...

δεν εχετε μαθει μεχρι στιγμης οτι ο καθενας παει να πουλησει το στοκ του?
"ηταν σχεδιασμενο το αμαξι συμφωνα με τα λαστιχα αυτα"
τι λενε ρε γμτ..σκεφτονται πριν μιλησουν αυτοι οι ανθρωποι??:icon42:

τεσπα αδερφε μη χολοσκας! βαλε συμβατικα και θα δεις τεραστια διαφορα προς το θετικο..θα δεις οτι το αμαξι δεν θα χτυπαει θα στριβει νορμαλ κλπ

deepblue
02-11-08, 15:46
Σαν την ρεζερβα δεν ειναι τιποτα εμενα που ειναι Ζ3 και η ρεζερβα ειναι σαν του ποδηλατου οποτε κι αν ειχα λαστιχο μεσα σε 20 λεπτα εφευγα.
Εγω παλι που δεν εχω ρεζερβα λογω του μπλοκε?
Πηγα και πηρα ενα σετ με αμπουλα και ενεση και ο θεος χορηγος !!!:drive2:

Fanis
05-11-08, 12:32
ε βεβαια τι θες να πουνε? οτι με την παραμικρη προκα θα αλλαζεις ολοκληρο λαστιχο αντι να κανεις μπαλωμα με 20-40-60 ευρω
Και αυτό μύθος είναι. Επισκευάζονται μια χαρά τα Run Flat (μπάλωσα ένα δικό μου), απλά έχουν διαφορετική μέθοδο βουλκανισμού και πρέπει ο βουλκανιζατεράς: Να ξέρει, να έχει τα κατάλληλα υλικά και εργαλεία, να έχει χρόνο και μεράκι και να μην θέλει να σου πουλήσει λάστιχα. Το αυτοκίνητο έμεινε 1 ημέρα στο βουλκανιζατέρ για να γίνει η επισκευή. Όλα καλά με το λάστιχο, και έχω κάνει 5.000χλμ από τότε.

kplc16
14-03-09, 13:08
παιδια πολυ καλο το συγκεκριμενο thread.
Μια ερωτηση:ποιο ειναι το κοστος επισκευης ενος run flat

halkida116mpack
14-03-09, 17:28
Εχτές πήγα να αλλάξω τα run-flat και να βάλω συμβατικά....Σε όποιο λαστιχά και να πήγα έπεσε πάνω μου να με ΦΑΕΙ.Όλοι υποστήριζαν ότι είναι εγκλημα να βάλω συμβατικά ελαστικά σε αυτό το αυτοκίνητο μιας και το set-up του αυτοκινήτου είναι στημένο για run flat ελαστικά.Μάλιστα στην pirrelli μου είπανε ότι πολύ πελάτες που έβαλαν συμβατικά γύρισαν πίσω και έβαλαν πάλι run-flat γιατί απλά το αυτοκίνητο στις μεγαλύτερες ταχύτητες δεν έστριβε (μου ανέφεραν επίσης περίπτωση πελάτη που άλλαξε και αναρτήσεις και πάλι γύρισε και έβαλε run flat γιατι το αμάξι με τα συμβατικά ήτανε αλλού.........).Έχοντας ακούσει πολλές απόψεις εδω από πολλούς που έβαλαν συμβατικά ελαστικά και τα πάνε μια χαρά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ......Τελίκά τι είναι καλύτερο να γίνει????

και εγω που ρωτησα φιλο λαστιχα μου ειπε να μην τολμησω να τα αλλαξω για τους ιδιους λογους

veliopou
14-03-09, 18:16
εγώ φίλε έχοντας εμπειρία και με συμβατικά ελαστικά στον προηγούμενο άσσο που είχα συμφωνώ με αυτούς που λένε να μην βγάλεις τα runflat. εγώ τουλάχιστον δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος δευτερη φορά.
άποψη μου πάντα προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Nikos120i
14-03-09, 18:44
Πάντως με συμβατικά ελαστικά που έχω τώρα έχω παρατηρήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μεγάλη βελτίωση στην άνεση. Είναι απλά ένα εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο.

veliopou
14-03-09, 19:56
Από κρατήματα?
από συμπεριφορά στις στροφές όταν το αυτοκίνητο ζορίζεται?
έγω σε αυτά είχα δει μεγάλες διαφορές. στην άνεση και στην αίσθηση του τιμονιού, μαζί σου. έχει μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.
εγώ πάντως που κάνω συνέχεια την διαδρομή Λαμία-Πάτρα μέσω Μπράλου και την κάνω στο όριο δεν θα έβαζα συμβατικά

anemosgr
21-03-09, 11:42
Κ εγώ είμαι της άποψης οτι το αυτοκίνητο με τα RFT είχε καλύτερο κράτημα σίγουρα.Τα θετικά των συμβατικών είναι μόνο στην ποιότητα κύλισης.Θα ξαναγυρίσω στα RFT στην επόμενη αλλαγή!!!

halkida116mpack
05-04-09, 21:51
καλοριζικος...μετα απο 10 χρονια οδηγησης κυριακατικα σημερα με επιασε λαστιχο.δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα δηλαδη πηγα ηπια το καφεδακι μου κτλ αποσταση περιοπου 10χλμ βουλκανιζατερ δεν βρηκα αλλα το περιεργο ηταν οτι εκανε ενα θορυβο οπως βαζαμε το χαρτακι στις ακτινες του ποδηλατου παλια.το παρκαρα εκανα τη δουλεια μου και οταν το πηρα να φυγω δεν το ξανακανε....εψαξα προκα κτλ δεν βρηκα του εβαλα αερα σε βενζιναδικο το εχασε σε μια ωρα περιπου.ξερεις κανεις τιποτα για τον θορυβο αυτο?εννοειται αυριο παω να το φτιαξω...

thanassis
08-04-09, 22:47
αν πας με μεγαλύτερη ταχύτητα θα κάνει σαν ελικόπτερο!!!! ξέρω τι σου λέω!!! αλλά μπορεί να χαιρετήσει το λάστιχο αν το πατήσεις πολύ

halkida116mpack
11-04-09, 14:19
το αποτελεσμα ειναι πεταμα του ελαστικου pirelli 225/45/17 ειχα πατησει ατσαλοπροκα που μπηκε λοξα απο το πελμα και μου μπηκε και στο πλαινο μερος και εκοψε τα λινα.δεν ξερω πως να βαλω φωτο...ετοιμοπαραδοτο δεν υπειρχε αλλο και φοραω τωρα ενα used goodyear eagle f1 μεχρι τελος του μηνα που θα ερθει το καινουριο με τιμη 160 euro.φτου ρε γκαντεμια...........:kissass:

nickvas19
11-04-09, 22:04
εγω να την πω την αμαρτια μου...ναι μεν ηταν πιο σκληρα...πιο αβολα...αλλα πιστευω ειχα καλυτερο πατημα...ειχα τα goodgear nct runfl και τωρα έχω michelin συμβατικα...

christostz
08-05-09, 09:44
καταρχήν καλημέρα σε όλους.

είμαι καινούριο μέλος και περιμένω το 116 τέλος του μήνα. η όλη ιστορία με έχει μπερδέψει. μήπως να αγοράσω μια ρεζέρβα ανάγκης ή δεν μπορεί να φορέσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για οποιονδήποτε λόγο?

σόρρυ αν είναι λίγο χαζή η απορία μου αλλά πρώτη φορά θα "μπλέξω" με rft.

το κίτ το δείνουν με την αγορά του αυτοκινήτου στην αντιπροσωπεία?

peter79
08-05-09, 09:50
καταρχήν καλημέρα σε όλους.

είμαι καινούριο μέλος και περιμένω το 116 τέλος του μήνα. η όλη ιστορία με έχει μπερδέψει. μήπως να αγοράσω μια ρεζέρβα ανάγκης ή δεν μπορεί να φορέσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για οποιονδήποτε λόγο?

σόρρυ αν είναι λίγο χαζή η απορία μου αλλά πρώτη φορά θα "μπλέξω" με rft.

το κίτ το δείνουν με την αγορά του αυτοκινήτου στην αντιπροσωπεία?

To κιτ επισκευής ΔΕΝ το δίνουν μαζί. θα πρέπει να το αγοράσεις αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις συμβατικά ελαστικά.

christostz
08-05-09, 10:06
φαντάζομαι σε ένα οποιοδήποτε βουλκανιζατερ το αγοράζω έτσι δεν είναι?

και πόσο περίπου κοστίζει?

Zer0cooL
08-05-09, 10:11
Αν καταλαβα κι εγω σωστα αυτο το σετ ειναι ΜΟΝΟ για ΜΗ RFT ελαστικα?
Γιατι αν δεν κανει τοτε εχοντας στην αρχη RFT πρεπει μονο να χουμε μαζι μας ηλεκτρικη "φουσκωτηρα", φορτισμενο κινητο, και οδικη βοηθεια εε?

bimmer-corfu
08-05-09, 12:28
Το κιτ επισκευής δεν κάνει μόνο για runflat αλλά και για συμβατικά ελαστικά.
Όμως αν έχεις συμβατικά έχεις και ρεζέρβα, άρα είναι άχρηστο το κιτ.
Κοστίζουν 70-100 Ευρώ τα κιτ επισκευής.
Φίλε καλά χιλιόμετρα με τη νέα σου μπέμπα. Μην έχεις το μυαλό σου εκεί απο τώρα. Όταν είναι ώρα να τα αλλάξεις τότε μπες στο δίλημμα runflat ή συμβατικά.

Άποψη μου είναι ότι σε αμάξι χωρίς σκληρή ανάρτηση δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με τα runflat. Τώρα αν έχει σκληρή ανάρτηση έχει και runflat τότε είναι αρκετό το κοπάνημα...

giannis 116
16-01-10, 18:56
Λοιπον ψαχνοντας στο ιντερνετ λιγακι ειδα πως θα εχω μαλλον προβλημα στην επομενη αλλαγη ελαστικων μου...
Και εξηγουμαι. Το αυτοκινητο το παρηγγειλα απ το εργοστασιο με ελαστικα διαστασεων 205/50/17 89V εμπρος και 225/45/17 91V πισω. Αυτη τη στιγμη φοραει συμβατικα Continental Sport Contact 2. Στην επομενη αλλαγη σκεφτομαι να γυρισω παλι σε rft πιο πολυ για λογους ασφαλειας αλλα και στησιματος του αυτοκινητου. Ειμαι μεταξυ Continental SSR και Bridgestone Potenza.
Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ στα 2 πιο γνωστα sites ελαστικων αλλα και στο επισημο site της Continental, διαπιστωσα πως οι 2 αυτες εταιριες ΔΕ βγαζουν λαστιχα στις διαστασεις και στους δεικτες ταχυτητας και φορτιου που θελω εγω. Για μεγαλυτερη ακριβεια η Bridgestone βγαζει για τα εμπρος μου λαστιχα (Potenza RE 050 A RFT) και η Continental για τα πισω (SportContact 2 SSR)!
Το να μπουν λαστιχα διαφορετικων εταιρειων το ξεχναμε, επισης δεν θελω ν αλλαξω δεικτες ταχυτητας και φορτιου. Υπαρχουν λαστιχα και απ τις 2 αυτες εταιριες rft, αλλα με μεγαλυτερους δεικτες. Ακομη δεν θελω να ξαναβαλω τα απαραδεκτα Pirelli Euforia RFT που ειχε 1ης τοποθετησης.
Επισης ειδα πως rft λαστιχα οπως τα θελω εγω και για τα 4, βγαζει η Goodyear (NCT5 ROF Assymetric).

Παρακαλω θα ήθελα τις γνωμες σας και προτασεις γενικα καθως και κριτικες πανω στα Goodyear αφου δεν εχω προσωπικη εμπειρια απ αυτη τη μαρκα γιατι σε οσα αυτοκινητα ειχαμε ή εχουμε στην οικογενεια δεν ειχε τυχει να την χρησιμοποιησουμε ποτε. Επισης ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος, αν θα βγαλουν νεα ελαστικα μεσα στη νεα χρονια, οι 2 αυτες εταιριες που ενδιαφερομαι πιο πολυ, και που μπορω να ρωτησω γι αυτο πχ σε λαστιχαδικα, εισαγωγεις ελαστικων κλπ?..

Να σημειωσω επισης καποια πραγματα. Το αυτοκινητο κινειται ως επι των πλειστων μεσα σε πολη καθημερινα. Κανει λιγα ταξιδια εκτος Αθηνων και αυτο που με νοιαζει πανω απ ολα ειναι η ασφαλεια και πιο πολυ η καλη αποδοση των ελαστικων σε βρεγμενο. Με τα conti που εχω τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος, εχω και ενα κιτ επισκευης της Continental, εχω και οδικη βοηθεια για την κακια την ωρα αλλα θα προτιμουσα να ειχα rft πιο πολυ για ψυχολογικους λογους ασφαλειας. Δεν θα θελα σε καμια ερημια και βραδυ ειδικα να περιμενα οδικη που ποιος ξερει ποτε θα ερθει, ουτε εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι θα κανει δουλεια το κιτ επισκευης.
Ακομη καθοριστικο ρολο στην αποφαση μου να βαλω rft ή οχι ειναι και το θεμα της αναρτησης. Την αλλη βδομαδα αν ολα πανε καλα αλλαζω ολη τη νορμαλ αναρτηση που ειχε απ το εργοστασιο με μια γνησια 'Μ'. Το αυτοκινητο θα 'σφιξει', θα χαμηλωσει και θα σκληρυνει λιγο. Θελω να δω τη συμπεριφορα της νεας αναρτησης με τα συμβατικα λαστιχα που εχω τωρα και αν νιωσω πως ειναι αρκετα σκληρο εως κουραστικο θα το σκεφτω ξανα για τα rft.
Να με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ. Ευχαριστω προκαταβολικα.

bimmer-corfu
16-01-10, 19:34
για τα συγκεκριμένα goodyear έχω ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα.

Bridgestone Potenza RE 050 A RFT έχω στο 92άρι. Αν τα βάλεις θα φας τόσο κοπάνημα που θα έρθεις και θα μου λες φίλε τι λαλακία έκανα και δεν σε άκουσα. Είναι λάστιχο με πολύ καλό κράτημα στο στεγνό (όχι βρεγμένο, εκεί τα conti sportcontact 2 είναι πολύ καλύτερα) και καλό φρενάρισμα αλλά με τη πρώτη ανωμαλία ντάμπα ντούμπα μέσα στη καμπίνα. Πρόσεξε, έχω οδηγήσει και 92άρι φίλου με πολύ λίγα χιλιόμετρα (όπως το δικό μου) και είδα τη διαφορά σε κοπάνημα σε σχέση με τα dunlop sp sport 01 rft του φίλου απο το πρώτο χιλιόμετρο. Είναι εντελώς εκτός Ελληνικής πραγματικότητας τα bridgestone.

Περιμένουμε Άνοιξη στην Ελλάδα τα νέα runflat 3ης γενιάς της bridgestone που θα είναι μόνο 5% πιο σκληρά απο ένα συμβατικό ελαστικό. Κάνε ένα search στο νετ και θα βρεις δοκιμές απο περιοδικά. Λένε τα καλύτερα λόγια

Δες και αυτό όμως
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23247

giannis 116
16-01-10, 19:54
Ok, ευχαριστω για την απαντηση. Τα Dunlop βγαινουν με μεγαλους δεικτες ταχυτητας και φορτιου και δε θελω να αλλαξω δεικτες. Να δω απο ανοιξη για τα νεα Bridgestone...

dmyl
16-01-10, 20:17
Γιαννη για ραν φλατ ελαστικα σκεψου το σοβαρα μιας και η νεα αναρτηση η οποια θα βαλεις θα καταπονησουν πολυ το αυτοκινητο και σκεψου οτιεντος πολης η ανεση ειναι καθοριστικος παραγωντας.
Φαντασου για μικρες και πολλες καθημερινες διαδρομες να εχεις το νου σου σε καθε ανωμαλια του δρομου και να χρειαζεται να επιβραδυνεις και να επιταχυνεις συνεχως αυτο συνεπαγεται οτι καταπονεις και το μηχανικο συνολο του αυτοκινητου σου.

Εγω εχω συμβατικα λαστιχα και αν ποτε αλλαξω θα βαλω τα continental SSL η εκτος αν η τεχνολογια των ελαστικων προχωρησει τοσο πολυ και προσφερει ΑΝΕΣΗ !!

giannis 116
16-01-10, 20:56
Δημητρη κι εγω καπως ετσι σκεφτομαι γι αυτο και ολος αυτος ο προβληματισμος. Θελω το συνολο λαστιχα-αναρτηση να δουλευουν αρμονικα προσφεροντας ανεση, ασφαλεια και κρατημα. Στους Ελληνικους δρομους και με rft λαστιχα που ειναι ειδικα λαστιχα και σιγουρα οι δρομοι μας δεν ειναι γι αυτα, πρεπει να κανουμε παραχωρησεις και συμβιβασμους στα θεματα ανεσης-κρατηματος. Απο εκει και μετα ο καθενας βαζει προτεραιοτητες το τι ζητα απ το αυτοκινητο του σε αυτους τους τομεις.
Θα δειξει, εχω καιρο ακομα μεχρι να αλλαξω λαστιχα, σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι, ως τοτε βλεπω τι θα κανω.
Σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

bimmer-corfu
17-01-10, 11:20
για τα συγκεκριμένα goodyear έχω ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα.

Bridgestone Potenza RE 050 A RFT έχω στο 92άρι. Αν τα βάλεις θα φας τόσο κοπάνημα που θα έρθεις και θα μου λες φίλε τι λαλακία έκανα και δεν σε άκουσα. Είναι λάστιχο με πολύ καλό κράτημα στο στεγνό (όχι βρεγμένο, εκεί τα conti sportcontact 2 είναι πολύ καλύτερα) και καλό φρενάρισμα αλλά με τη πρώτη ανωμαλία ντάμπα ντούμπα μέσα στη καμπίνα. Πρόσεξε, έχω οδηγήσει και 92άρι φίλου με πολύ λίγα χιλιόμετρα (όπως το δικό μου) και είδα τη διαφορά σε κοπάνημα σε σχέση με τα dunlop sp sport 01 rft του φίλου απο το πρώτο χιλιόμετρο. Είναι εντελώς εκτός Ελληνικής πραγματικότητας τα bridgestone.

Περιμένουμε Άνοιξη στην Ελλάδα τα νέα runflat 3ης γενιάς της bridgestone που θα είναι μόνο 5% πιο σκληρά απο ένα συμβατικό ελαστικό. Κάνε ένα search στο νετ και θα βρεις δοκιμές απο περιοδικά. Λένε τα καλύτερα λόγια

Δες και αυτό όμως
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23247
ο φίλος μου έβαλε πάλι dunlop sp sport 01 rft με V δείκτη πριν 1-2 μήνες

giannis 116
17-01-10, 14:00
Θα το ξανακοιταξω και για Dunlop αν και σε Golf που ειχα παλιοτερα δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος, αλλα ηταν αλλες διαστασεις, συμβατικα, 1ης τοποθετησης και εννοειται αλλο αμαξι με μπροστα κινηση χωρις ESP κλπ.

Driver M
17-01-10, 17:02
Συμφωνώ απόλυτα με τον bimmer-corfu, αφού κι εγώ rft potenza έχω και ανάρτηση Μ και το αμάξι κοπανάει τραγικά, σε σημείο να φοβάσαι ότι αν πέσεις σε καμιά λακούβα τρέχοντας θα το σπάσεις! Σύντομα πάντως, πρόκειται να αλλάξω σε συμβατικά με πρώτη προτίμηση τα goodyear f1 asymmetric που έχουν πολύ καλές κριτικές.

Κατά τη γνώμη μου, δε χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ για την ασφάλεια αφού η πλεοψηφία των υπόλοιπων εταιρειών δεν χρησιμοποιεί rft και πίστεψέ με, δεν σημαίνει ότι αδιαφορούν για την ασφάλεια των οδηγών τους. Άσε που και τα rft δεν είναι τόσο περισσότερο ασφαλή όπως τα παρουσιάζουν. Για να μην αναφερθώ στην κάκιστη οδική συμπεριφορά τους εν συγκρίσει με τα συμβατικά, τόσο σε απαιτητική οδήγηση, όσο και (βασικότερο) στην οδήγηση στην πόλη όπου η άνεση πάει περίπατο. Φόρα πρώτα την ανάρτηση Μ και αν η σκληρότητα του αυτοκινήτου σου σε ικανοποιεί, μην προσθέσεις και rft γιατί η ικανοποίηση θα μετατραπεί σε μαρτύριο...

koala
17-01-10, 21:10
Εγ'ω φοραω rft Pirelli και ειμαι ευχαριστημένη. Σε ταχύτητα 220 παει καλα. Ίσως τα καλλιτερα που εχω φορέσει και απο την αμερική.

Λοιπον ψαχνοντας στο ιντερνετ λιγακι ειδα πως θα εχω μαλλον προβλημα στην επομενη αλλαγη ελαστικων μου...
Και εξηγουμαι. Το αυτοκινητο το παρηγγειλα απ το εργοστασιο με ελαστικα διαστασεων 205/50/17 89V εμπρος και 225/45/17 91V πισω. Αυτη τη στιγμη φοραει συμβατικα Continental Sport Contact 2. Στην επομενη αλλαγη σκεφτομαι να γυρισω παλι σε rft πιο πολυ για λογους ασφαλειας αλλα και στησιματος του αυτοκινητου. Ειμαι μεταξυ Continental SSR και Bridgestone Potenza.
Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ στα 2 πιο γνωστα sites ελαστικων αλλα και στο επισημο site της Continental, διαπιστωσα πως οι 2 αυτες εταιριες ΔΕ βγαζουν λαστιχα στις διαστασεις και στους δεικτες ταχυτητας και φορτιου που θελω εγω. Για μεγαλυτερη ακριβεια η Bridgestone βγαζει για τα εμπρος μου λαστιχα (Potenza RE 050 A RFT) και η Continental για τα πισω (SportContact 2 SSR)!
Το να μπουν λαστιχα διαφορετικων εταιρειων το ξεχναμε, επισης δεν θελω ν αλλαξω δεικτες ταχυτητας και φορτιου. Υπαρχουν λαστιχα και απ τις 2 αυτες εταιριες rft, αλλα με μεγαλυτερους δεικτες. Ακομη δεν θελω να ξαναβαλω τα απαραδεκτα Pirelli Euforia RFT που ειχε 1ης τοποθετησης.
Επισης ειδα πως rft λαστιχα οπως τα θελω εγω και για τα 4, βγαζει η Goodyear (NCT5 ROF Assymetric).

Παρακαλω θα ήθελα τις γνωμες σας και προτασεις γενικα καθως και κριτικες πανω στα Goodyear αφου δεν εχω προσωπικη εμπειρια απ αυτη τη μαρκα γιατι σε οσα αυτοκινητα ειχαμε ή εχουμε στην οικογενεια δεν ειχε τυχει να την χρησιμοποιησουμε ποτε. Επισης ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος, αν θα βγαλουν νεα ελαστικα μεσα στη νεα χρονια, οι 2 αυτες εταιριες που ενδιαφερομαι πιο πολυ, και που μπορω να ρωτησω γι αυτο πχ σε λαστιχαδικα, εισαγωγεις ελαστικων κλπ?..

Να σημειωσω επισης καποια πραγματα. Το αυτοκινητο κινειται ως επι των πλειστων μεσα σε πολη καθημερινα. Κανει λιγα ταξιδια εκτος Αθηνων και αυτο που με νοιαζει πανω απ ολα ειναι η ασφαλεια και πιο πολυ η καλη αποδοση των ελαστικων σε βρεγμενο. Με τα conti που εχω τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος, εχω και ενα κιτ επισκευης της Continental, εχω και οδικη βοηθεια για την κακια την ωρα αλλα θα προτιμουσα να ειχα rft πιο πολυ για ψυχολογικους λογους ασφαλειας. Δεν θα θελα σε καμια ερημια και βραδυ ειδικα να περιμενα οδικη που ποιος ξερει ποτε θα ερθει, ουτε εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι θα κανει δουλεια το κιτ επισκευης.
Ακομη καθοριστικο ρολο στην αποφαση μου να βαλω rft ή οχι ειναι και το θεμα της αναρτησης. Την αλλη βδομαδα αν ολα πανε καλα αλλαζω ολη τη νορμαλ αναρτηση που ειχε απ το εργοστασιο με μια γνησια 'Μ'. Το αυτοκινητο θα 'σφιξει', θα χαμηλωσει και θα σκληρυνει λιγο. Θελω να δω τη συμπεριφορα της νεας αναρτησης με τα συμβατικα λαστιχα που εχω τωρα και αν νιωσω πως ειναι αρκετα σκληρο εως κουραστικο θα το σκεφτω ξανα για τα rft.
Να με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ. Ευχαριστω προκαταβολικα.

giannis 116
17-01-10, 23:26
Ποια Pirelli ειναι; Τα Pirelli Euforia που ειχα 1ης τοποθετησης απ το εργοστασιο ηταν επιεικως απαραδεκτα. Εδω σε ενα λαστιχαδικο, οταν εψαχνα να τ αλλαξω, μου ελεγαν να μη τα βαλω και πως δεν ειναι καλα οντως ειδικα για τους δρομους μας.

tzimiani
17-01-10, 23:35
Ποια Pirelli ειναι; Τα Pirelli Euforia που ειχα 1ης τοποθετησης απ το εργοστασιο ηταν επιεικως απαραδεκτα. Εδω σε ενα λαστιχαδικο, οταν εψαχνα να τ αλλαξω, μου ελεγαν να μη τα βαλω και πως δεν ειναι καλα οντως ειδικα για τους δρομους μας.

Μπορεί να εννοεί τα Pzero, γιατί και εγώ αυτά έχω και πραγματικά δεν μου κάνουν τα χτυπήματα που είχα με τα προγούμενα.
Έχω δοκιμάσει (με τα 19’’άρια) και τα Potenza και τα Euforia και πραγματικά σιχάθηκα τη ζωή μου…(ειδικά με τα euforia).
Τώρα με την αλλαγή ζαντών (σε 18) έβαλα τα Pzero και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος

giannis 116
17-01-10, 23:41
Τα P Zero πρεπει να ειναι καλα λαστιχα. Θα το ψαξω αν βγαζει σε διαστασεις και δεικτες που θελω και γ αυτα...

sdrala
18-01-10, 13:57
Εγω παιδιά τα rft τα έβγαλα στα 60.000 χμ. Εβαλα συμβατικά τα PZERO ROSSO.
Εχω φτάσει τα 120000 χμ και δεν το μετανοιώνω ούτε στιγμη για την επιλογή μου.Καμία σχέση απλά.Και πέρα απο αυτό αν έιχα ξαναβάλει rft τώρα το αμάξι θα ήταν κουδουνίστρα.

drum
18-01-10, 14:44
dunlop sp sport 01 rft
αυτα φοραω εδω κ 4-5 μηνες κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε σχεση με τα προηγουμενα συμβατικα conti που ειχε το αυτοκινητο.

giannis 116
19-01-10, 14:47
Απ οτι εψαξα λιγο ουτε Dunlop rft βγαινουν οπως τα θελω σε διαστασεις και δεικτες ταχυτητας και φορτιου...

pkouk
31-01-10, 00:37
Παιδιά, στο κλίμα της κουβέντας σχετικά με τα runflat, θα ήθελα την βοήθεια σας. Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα στην μπέμπα. Ο λαστιχάς μου είπε ότι τα πίσω έχουν ψωμί ακόμα (παραδόξως!) οπότε πάμε μόνο για τα μπροστά. Το αμάξι φοράει runflat michelin pilot sport. Σκέψη μου είναι να βάλω συμβατικά γιατί και λόγω της Μ ανάρτησης το αμάξι κοπανάει, αλλά και η χρήση του runflat ειδικά στην επαρχία όπου και διαμένω δεν είναι και τόσο απαραίτητη και ας μην ξεχνάμε και στην τελική και την διαφορά τιμής. πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τα πίσω runflat και τα μπροστά συμβατικά? Επίσης λέγονται πολλά σχετικά με το αν έχουν τα rfl καλύτερο κρατημα κ.τ.λ, τι τελικά ισχύει?

topmar
31-01-10, 10:21
Παιδιά, στο κλίμα της κουβέντας σχετικά με τα runflat, θα ήθελα την βοήθεια σας. Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα στην μπέμπα. Ο λαστιχάς μου είπε ότι τα πίσω έχουν ψωμί ακόμα (παραδόξως!) οπότε πάμε μόνο για τα μπροστά. Το αμάξι φοράει runflat michelin pilot sport. Σκέψη μου είναι να βάλω συμβατικά γιατί και λόγω της Μ ανάρτησης το αμάξι κοπανάει, αλλά και η χρήση του runflat ειδικά στην επαρχία όπου και διαμένω δεν είναι και τόσο απαραίτητη και ας μην ξεχνάμε και στην τελική και την διαφορά τιμής. πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τα πίσω runflat και τα μπροστά συμβατικά? Επίσης λέγονται πολλά σχετικά με το αν έχουν τα rfl καλύτερο κρατημα κ.τ.λ, τι τελικά ισχύει?

Βάλε απλά λάστιχα και πάρε κι ένα κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών....

bimmer-corfu
31-01-10, 23:31
αν αλλάξεις μόνο τα 2 βάλε πάλι ίδια runflat. Αν αλλάξεις 4 μπορείς να πας και σε συμβατικά