PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαλίδια - Σινεμπλόκ κ.λπ. e46


Fraist
15-09-08, 12:26
Καλημέρα παιδιά το αυτοκίνητο μου e46 compact μετά από 20.000 km επί Ελληνικού λακουβοπεδίου έχει αρχίσει να χτυπά στα σαμαράκια στις μικρές ανωμαλίες του δρόμου και γενικά δείχνει να μην είναι δεμένο. Σκέφτομαι λοιπών να πάω για αλλαγή
1. ψαλιδιών
2. σινεμπλόκ
Τι προτείνετε να βάλω μαμά απλά ψαλίδια? M-pack ή να πάω σε Μeyle (που βγαίνουν φτηνότερα και άκουσα ότι είναι πιο ανθεκτικά και επισκευάσιμα).
Το αυτοκίνητο μου αρέσει να είναι στιβαρό, δεμένο και όχι σκόρπιο αλλά να μη κοπανάει τρελά.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να αλλάξω για να δεθεί καλύτερα το αμάξι? Θα μπω που θα μπω στα έξοδα να το κάνω μια και καλή. Σήμερα έχει 65000 km. Τέλος φοράω 225/45/17 και δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη διάσταση επηρεάζει τη ζωή των ψαλιδιών κ.λπ. εξαρτημάτων.

VIC
15-09-08, 12:52
είσαι σίγουρος για τα ψαλίδια; δεν νομίζω να έχουν σχέση με κοπανιμα. τα σινεμπλοκ σου κοίτα αυτά συνήθως είναι υπεύθυνα σε τέτοιες καταστάσεις φραπέ, αντε και τα ντιζακια αντιστρεπτικων μην δίνεις τζάμπα λεφτά

Fraist
15-09-08, 13:11
είσαι σίγουρος για τα ψαλίδια; δεν νομίζω να έχουν σχέση με κοπανιμα. τα σινεμπλοκ σου κοίτα αυτά συνήθως είναι υπεύθυνα σε τέτοιες καταστάσεις φραπέ, αντε και τα ντιζακια αντιστρεπτικων μην δίνεις τζάμπα λεφτά

Πράγματι δεν είμαι 100% σίγουρος για τα ψαλίδια οπότε λες να βάλω μόνο σινεμπλόκ και βλέπω? Τα Meyle τα έχεις υπόψη? Από ότι διαβάζω λένε ότι είναι καλύτερα ή κάνω λάθος?

kostas e46
15-09-08, 13:20
συγουρα θα χουν προβλημα τα συνεμπλοκ σου επειδη ειναι εβεστητα χαλανε απο πεζοδρομια αν ανεβενεις ψαλιδια στις 60000km δε μπορουν να χουν προβλημα. Παντως αν αλλαξεις βαλε τα m-pack ειναι ποιο καλα και δεν εχουν και τρελη διαφορα. εγω στο δικο μου το compact την αλλη βδομαδα θα βαλω τα m-pack μαζι με καινουρια συνεμπλοκ.

BILL007
15-09-08, 13:24
Φίλε επειδή μου έκατσε ένα ατύχημα σου προτείνω ύστερα απο έρευνα αγοράς που έκανα να πάρεις MEYLE...Ειδικά για τα σινεμπλόκ...Κοστίζουν γύρω στα 70 ευρώ...Τα μαμα BMW ,ούτε καν τα Μ-pack έχουν 120 ευρώ...Φαντάζομαι τα Μ-pack (για καινούργια μιλάω πάντα) θα βγαίνουν ακόμα ακριβότερα...Για ψαλίδια δεν έχω ψάξει και εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ...Δεν νομίζω και εσύ να έχεις πρόβλημα με τα ψαλίδια...Αντιθέτως αμα θες να δέσεις το αμάξι θα σου πρότεινα αλλαγή σινεμπλόκ για το κοπάνημα,μπάρα θόλων (μπροστά κατα βάση) και αν μπορούσες να έκανες κάτι με αντιστρεπτικές...Τα ψαλίδια άστα ήσυχα...:D:D:D

mormon
17-09-08, 10:54
Φιλε μου καλημερα!
εγω σε καμια εβδομαδα θα βγαλω τα ψαλιδια και τα σινεμπλοκ απο το αμαξι μου γιατι θα βαλω απο μ3!
το αμαξι μου πριν γινει λουκ μ3 ηταν μ-πακετ!
αν σε ενδιαφερει στειλε πμ!

paris320ci
19-09-08, 08:27
Eχω τα Meyle εδω και 30000km και οι Κυπριακοι δρομοι ειναι 10x χειροτεροι απο Ελλαδα. To αυτοκινητο ειναι "δεμενο" ακριβως οπως τη μερα που τα εβαλα..
http://www.argyrides.eu/bmw/performance/meyle_arms/images/dscf2022wa0.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performance/meyle_arms/images/dscf2024lg9.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performance/meyle_arms/images/dscf2025gq3.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performance/meyle_arms/images/dscf2029ih2.jpg

Fraist
19-09-08, 11:12
Μάλλον για εκεί πάω. Με 280 € κομπλέ και καλύ απόδοση από ότι διαβάζω είναι πολύ δελεαστικό πακέτο. Τώρα που μου λές ότι είναι οκ και σε λακούβες είμαι όλο και πιο κοντά στην παραγγελία...:scratchch

Από ebay τα πήρες ή από κατάστημα?

paris320ci
19-09-08, 14:33
ebay.com . foreigncarpartsonline ειναι ο πωλητης αν θυμαμαι καλα απο US and A

BILL007
19-09-08, 15:40
Exει αρκετό υλικό ο τύπος...Και σε καλές τιμές μαζί με τα μεταφορικά...;)Σε ευχαριστούμε pari για το recommendation:D

kostas e46
04-10-08, 21:22
εγω αγορασα για το δικο μου m-pack ψαλιδια με καινουρια συνεμπλοκ και καινουγια αμορτησερ. κι απο βδομαδα θ τ αλλαξω.

m-power_01
18-12-08, 05:23
τι διαφορα εχουν τα m pack απο τα απλα???? τα meyle τα εχει δοκιμασει κανενας αλλος να εχουμε και μια παραπανω γνωμη??? Και μηπως ξερουμε που τα βρισκουμε εδω στην ελλαδα???

BMW-Racing
05-01-09, 19:46
παιδια ηθελα να ρωτησω σινεμπλοκ MEYLE που θα βρω να αγορασω...?ειναι πραγματι φθηνοτερα απο της bmw ?αν κ νομιζω μιας κ αυτα ειναι γερμανικα μπορει απο εκει να τα προμηθευεται κ η bmw......

kostas e46
05-01-09, 19:52
παιδια ηθελα να ρωτησω σινεμπλοκ MEYLE που θα βρω να αγορασω...?ειναι πραγματι φθηνοτερα απο της bmw ?αν κ νομιζω μιας κ αυτα ειναι γερμανικα μπορει απο εκει να τα προμηθευεται κ η bmw......

φιλε BMW-Racing για MEYLE δε ξερω αλλα ξερω εναν στη θεσσαλονικη που εχει συνεμπλοκ πολυορεθανης που δε συγκρινοντε ουτε με της BMW ουτε με της MEYLE.

GNIKOLOP
05-01-09, 20:37
Καλησπέρα, επειδή και εγώ χρειάζομαι συνεμπλόκ για compact e46 316 , μήπως υπάρχει περρίπτωση για ομαδική αγορά και τοποθέτηση?

sifis_rs
05-01-09, 20:40
φιλε BMW-Racing για MEYLE δε ξερω αλλα ξερω εναν στη θεσσαλονικη που εχει συνεμπλοκ πολυορεθανης που δε συγκρινοντε ουτε με της BMW ουτε με της MEYLE.

οντως τα πολυουρεθανης ειναι πιο ανθεκτικα κ σταθερα απ τα m3. το χω ακουσει απο αρκετους

deepblue
05-01-09, 20:47
Που μπορει να βρει κανεις τα Meyle στην Ελλαδα ?

kostas e46
05-01-09, 21:19
Που μπορει να βρει κανεις τα Meyle στην Ελλαδα ?

καλυτερα απο ebay!!!

BMW-Racing
06-01-09, 20:04
μηπως τα πολυουρεθανης ειναι σκληρα κ δεν κανουν για τις λακουβες που εχουμε στους ελληνικους δρομους..?Αν οχι πια μαρκα προτινεται κ απο που αγοραζουμε απο αθηνα..?

panagakiss
06-01-09, 20:51
εγω αγορασα για το δικο μου m-pack ψαλιδια με καινουρια συνεμπλοκ και καινουγια αμορτησερ. κι απο βδομαδα θ τ αλλαξω.

Φιλε Κωστα αμα μπορεις στειλε μου με pm ποσα γιουρα σου πηγαν αυτα

kostas e46
06-01-09, 21:23
Φιλε Κωστα αμα μπορεις στειλε μου με pm ποσα γιουρα σου πηγαν αυτα

Τα δυο ψαλιδια βγηκανε καπου στα 300 ευρω και τα συνεμπλοκ ηταν της BMW ειχαν γυρω στα 100 ευρω.

BMW-Racing
07-01-09, 12:24
Συγνωμη ρε παιδια στα ποσα χιλιομετρα αλλαζεται τα ψαλιδια?

ankor
07-01-09, 12:44
Tα πολυουρεθανηs (που φοραω εγω στο m3) ειναι πολυ σκληρα και το παραμικρο χαλικακι το καταλαβαινειs στο τιμονι σου αλλα εχειs αλλη αισθηση τιμονιου.Aν θυμαμαι καλα τα ειχα αγορασει 70 ευρω και ειναι τηs powerflex.

GNIKOLOP
07-01-09, 12:51
Ρώτησα σήμερα στον Κορφιάτη 131 € αγορά συνεμπλόκ και 120 € τοποθέτηση, τα μαμά , συμφέρει ή να τα αλλάξω έξω?

ptboul
07-01-09, 12:57
Συγνωμη ρε παιδια στα ποσα χιλιομετρα αλλαζεται τα ψαλιδια?

Εγώ άλλαξα για 1η φορά το καλοκαίρι στις 225.000 περίπου. 220 γιούρο.

zaharias
01-06-09, 15:56
Επειδη χρειαζομαι συνεμπλοκ (οχι αμεσα) και ριχνω μια ματια, θα ηθελα να ρωτησω η MEYLE βγαζει πολλους τυπους για το Ε46 (πχ με διαφορετικη σκληροτητα) ή μονο ενα?

zaharias
01-06-09, 17:37
Επειδη χρειαζομαι συνεμπλοκ (οχι αμεσα) και ριχνω μια ματια, θα ηθελα να ρωτησω η MEYLE βγαζει πολλους τυπους για το Ε46 (πχ με διαφορετικη σκληροτητα) ή μονο ενα?

Εκτος απο αυτο θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ MEYLE και LEMFORDER ποια προτεινετε?

BILL007
01-06-09, 17:42
Μeyle φίλε Zαχαρία έχει και heavy duty που είναι σαν τα powerflex.Καλύτερα να πάρεις τα απλά...Μπορεί σε δυο χρονάκια να θέλουν πάλι αλλαγή (λόγω των ελληνικών καρόδρομων) αλλά τουλάχιστον απο άνεση δεν θα χάσεις στο παραμικρό και θα έχεις εργοστασιακή αίσθηση:):):)

Nick_compact
01-06-09, 17:45
Τα Lemfoerder είναι του ZF - Sachs group, οπότε πρέπει να είναι ίδια με τα εργοστασιακά. Τα Meyle πάλι έχουν καλή φήμη. Νομίζω ότι όποια και να πάρεις, δεν θα δεις κάποια διαφορά.

zaharias
01-06-09, 18:03
Δεν θελω πολυουρεθανης παιδια, ουτε heavy duty.. Θελω τον μαλακοτερο συνδυασμο.. (γιαυτο και πηρα schnitzer ελατηρια, να συνδυαστουν με "μαλακα" αμορτισερ και να εχω μια "ανετη", χαμηλωμενη, σπορ αναρτηση-αισθηση)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια..

bill987
02-06-09, 07:47
Τα σινεμπλόκ είναι αυτά ???

http://cgi.ebay.de/MEYLE-HYDROLAGER-QUERLENKER-VERSTARKT-HD-SATZ-BMW-E46_W0QQitemZ150300024342QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item22fe945e16&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50

Απ΄οτι κατάλαβα κάνουν για το δικό μου, σωστά?????


Και κάτι άλλο, είναι εύκολο να αλλαχτούν σε συνεργείο δικό μου ή θέλει μανούβρα και να πάω να τα σκάσω στην BMW?????

zaharias
02-06-09, 11:40
Τα σινεμπλόκ είναι αυτά ???

http://cgi.ebay.de/MEYLE-HYDROLAGER-QUERLENKER-VERSTARKT-HD-SATZ-BMW-E46_W0QQitemZ150300024342QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item22fe945e16&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50

Απ΄οτι κατάλαβα κάνουν για το δικό μου, σωστά?????


Και κάτι άλλο, είναι εύκολο να αλλαχτούν σε συνεργείο δικό μου ή θέλει μανούβρα και να πάω να τα σκάσω στην BMW?????

Κανουν μια χαρα Βασιλη..

Και φυσικα μπορεις να τα αλλαξεις σε δικο σου συνεργειο, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο..

bill987
02-06-09, 14:37
Κανουν μια χαρα Βασιλη..

Και φυσικα μπορεις να τα αλλαξεις σε δικο σου συνεργειο, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο..

Ευχαριστώ Ζαχαρία, μάλλον θα τα παραγγείλω αλλά με άγχωσε ο Βασίλης330, ότι είναι καλύτερα να αλλάξω και ψαλίδια!!!
Τα ψαλίδια θέλουν αλλαγή μετά από κάποια χλμ??

zaharias
02-06-09, 18:13
Ευχαριστώ Ζαχαρία, μάλλον θα τα παραγγείλω αλλά με άγχωσε ο Βασίλης330, ότι είναι καλύτερα να αλλάξω και ψαλίδια!!!
Τα ψαλίδια θέλουν αλλαγή μετά από κάποια χλμ??

Ναι φιλε.. Και γω πακετο θα τα αλλαξω.. Βεβαια το αμαξι περπαταει μια χαρα, αλλα θα μπουν σιγα σιγα στο προγραμμα.. Κανα 300αρι υπολογιζε χοντρικα + εργασια..

bmw330vasilis
03-06-09, 01:30
+ ευθυγραμμιση!



Ναι φιλε.. Και γω πακετο θα τα αλλαξω.. Βεβαια το αμαξι περπαταει μια χαρα, αλλα θα μπουν σιγα σιγα στο προγραμμα.. Κανα 300αρι υπολογιζε χοντρικα + εργασια..

chachs
03-06-09, 10:15
Ρε παιδιά, εμένα για ψαλίδια,σινεμπλόκ, ημίμπαρα και δυο bilstein yellow σε Ε46 sedan μου ζητήσανε 1400 ευρώ... και αποδείχτηκε οτι το αμάξι τελικά ένα αμορτισέρ και ευθυγράμιση ήθελε... ευτυχώς που δεν τα άλλαξα δηλαδή...

panos 316T
03-06-09, 10:26
Καλημέρα παιδιά το αυτοκίνητο μου e46 compact μετά από 20.000 km επί Ελληνικού λακουβοπεδίου έχει αρχίσει να χτυπά στα σαμαράκια στις μικρές ανωμαλίες του δρόμου και γενικά δείχνει να μην είναι δεμένο. Σκέφτομαι λοιπών να πάω για αλλαγή
1. ψαλιδιών
2. σινεμπλόκ
Τι προτείνετε να βάλω μαμά απλά ψαλίδια? M-pack ή να πάω σε Μeyle (που βγαίνουν φτηνότερα και άκουσα ότι είναι πιο ανθεκτικά και επισκευάσιμα).
Το αυτοκίνητο μου αρέσει να είναι στιβαρό, δεμένο και όχι σκόρπιο αλλά να μη κοπανάει τρελά.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να αλλάξω για να δεθεί καλύτερα το αμάξι? Θα μπω που θα μπω στα έξοδα να το κάνω μια και καλή. Σήμερα έχει 65000 km. Τέλος φοράω 225/45/17 και δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη διάσταση επηρεάζει τη ζωή των ψαλιδιών κ.λπ. εξαρτημάτων.



φίλε μου όταν λες "στιβαρό δεμένο και όχι σκόρπιο" αποψή μου είναι να βάλεις :

powerflex
xbrace
μπάρα θόλων

φιλικά πάνος

zaharias
03-06-09, 12:10
+ ευθυγραμμιση!

Eννοειται αυτο Βασιλη.. :)

Kαι κατι αλλο..

Τα απλα ψαλιδια με τα Μ Pack τί διαφορα εχουν?

Υπαρχουν αντιστοιχα και στο εμποριο της MEYLE, που να ειναι σαν τα απλα και σαν τα Μ Pack?

m-power_01
04-06-09, 06:10
αν δεις και στην σελιδα της meyle δινει εναν κωδικο.Αρα δεν εχει αλλα μ-πακ. Υποτιθεται οτι τα meyle ειναι πιο σκληρα...νομιζω πως οχι εχω δει και τα δυο καινουρια και δεν μπορω να πω οτι ηταν σληροτερο( κυκλοφορει ενα βιντεο στο youtube με meyle). Επισης το επισκευασιμο ειναι πολυ σχετικο...μα παρα πολυ σχετικο.Δεν νομιζω να καθισει κανεις μαστορας να βγαλει τα ball joint και να σου βαλει αλλα. Θα φαει ποσες ωρες....Για να μην σου πω και το αλλο, το αλουμινιο αν το βαλλεις στην πρεσα δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα ανοιξει λιγο (με αποτελεσμα να κοπαναει παλι) ασε που να ζεσταινεις το αλουμινιο δεν ειναι οτι καλυτερο για την μετεπειτα αντοχη του.(βλεπε ζαντες)
κατα την γνωμη μου προτιμισε τα ledformer ειναι ο επισημος προμηθευτης της bmw .Ειναι τοσο ιδια με τα μαμα που εχουν και το σηματακι πανω αλλα τροχισμενο

zaharias
04-06-09, 06:26
αν δεις και στην σελιδα της meyle δινει εναν κωδικο.Αρα δεν εχει αλλα μ-πακ. Υποτιθεται οτι τα meyle ειναι πιο σκληρα...νομιζω πως οχι εχω δει και τα δυο καινουρια και δεν μπορω να πω οτι ηταν σληροτερο( κυκλοφορει ενα βιντεο στο youtube με meyle). Επισης το επισκευασιμο ειναι πολυ σχετικο...μα παρα πολυ σχετικο.Δεν νομιζω να καθισει κανεις μαστορας να βγαλει τα ball joint και να σου βαλει αλλα. Θα φαει ποσες ωρες....Για να μην σου πω και το αλλο, το αλουμινιο αν το βαλλεις στην πρεσα δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα ανοιξει λιγο (με αποτελεσμα να κοπαναει παλι) ασε που να ζεσταινεις το αλουμινιο δεν ειναι οτι καλυτερο για την μετεπειτα αντοχη του.(βλεπε ζαντες)
κατα την γνωμη μου προτιμισε τα ledformer ειναι ο επισημος προμηθευτης της bmw .Ειναι τοσο ιδια με τα μαμα που εχουν και το σηματακι πανω αλλα τροχισμενο

Ευχαριστω m-power_01..

Δεν συζηταμε καν για επισκευη..

Καινουργια θα παρουμε να τελειωνει η υποθεση.. Θυμαμαι ο paris320ci απο Κυπρο που ειχε παρει σετ ψαλιδια + συνεμπλοκ της meyle και εχει κανει αρκετα χλμ και ειναι πολυ ευχαριστημενος.. Θα δειξει φιλε.. Πιστευω οτι και τα 2 ειναι εξισου καλα..

gyiama
24-06-09, 11:59
και με αφορμη το θεματακι αυτο ηθελα να ρωτησω τους γνωστες του αντικειμενου!!! ποια η διαφορα μεταξυ Μ ψαλιδιων και Απλων σε 46αρι facelift?εμφανισιακα ειναι ακριβωσ μα ακριβωσ τα ιδια εκτος οτι τα Μ εχουν ενα ταμπελακι που λενε Μ και σε κατι νουμερα που εχουν επανω τους (κατι Τ7 Τ8 νομιζω)ειναι παλι ιδια!!!!!!

zaharias
24-06-09, 12:16
και με αφορμη το θεματακι αυτο ηθελα να ρωτησω τους γνωστες του αντικειμενου!!! ποια η διαφορα μεταξυ Μ ψαλιδιων και Απλων σε 46αρι facelift?εμφανισιακα ειναι ακριβωσ μα ακριβωσ τα ιδια εκτος οτι τα Μ εχουν ενα ταμπελακι που λενε Μ και σε κατι νουμερα που εχουν επανω τους (κατι Τ7 Τ8 νομιζω)ειναι παλι ιδια!!!!!!

Καπου εδω στο φορουμ εχω διαβασει οτι τα Μ πακ ειναι πιο ενυσχυμενα.. (παντως ειναι διαφορετικα απο τα απλα..). Το ψαχνω και γω φιλε, γιατι θελουν αλλαγη.. Πρεπει να δουμε στο site της MEYLE αν δινει 2 κωδικους, γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι δινει ενα κωδικο..
Θελει λιγο ψαξιμο, γιατι θυμαμαι οτι ειχε ενα τεραστιο pdf στο site της ΜΕΥLE με κωδικους...

gyiama
24-06-09, 15:12
η εδω αντιπροσωπεια απ οσο ρωτησα εχει 2 κωδικους λενε αλλα δεν ειναι επιβεβαιωμενο αυτο δλδ στα λογια μονο το ειπαμε δεν ψαξαμε να δουμε!!!!τωρα απο θεμα διαφορας τουλαχιστο με το δικο μου αυτοκινητο επειδη ετυχε να τα δω διπλα διπλα εμφανησιακα ειναι ακριβως τα ιδια με την παραμικρη διαφορα!!!!!!

kostas e46
24-06-09, 16:02
η εδω αντιπροσωπεια απ οσο ρωτησα εχει 2 κωδικους λενε αλλα δεν ειναι επιβεβαιωμενο αυτο δλδ στα λογια μονο το ειπαμε δεν ψαξαμε να δουμε!!!!τωρα απο θεμα διαφορας τουλαχιστο με το δικο μου αυτοκινητο επειδη ετυχε να τα δω διπλα διπλα εμφανησιακα ειναι ακριβως τα ιδια με την παραμικρη διαφορα!!!!!!

Πανο το απλο ψαλιδι με το Μ η μονη διαφορα που εχει ειναι το εξωτερικο μπαλακι κατα τα αλλα ειναι αλριβος το ιδιο.
Σε original εχει και το συματακι Μ ενω αν τα παρεις σε lemforder δεν εχει το Μ συματακι αλλα καμια αλη διαφορα κι εγω στο δικο μου εβαλα τα lemforder τα M.

gyiama
24-06-09, 16:39
το μπαλακι δλδ τι διαφορα εχει ρε Κωστα ειναι πιο ενισχυμενο?απλα και εγω αυτο προσεξα οταν τα συγκρινα οτι δεν εχουν διαφορα τα μπαλακια δεν μπορεσα γιατι το δικο μου ηταν επανω στο αμαξι!!!!αξιζει αυτη η αλλαγη απο τα απλα?υπαρχει διαφορα σε τι?

kostas e46
24-06-09, 16:41
το μπαλακι δλδ τι διαφορα εχει ρε Κωστα ειναι πιο ενισχυμενο?απλα και εγω αυτο προσεξα οταν τα συγκρινα οτι δεν εχουν διαφορα τα μπαλακια δεν μπορεσα γιατι το δικο μου ηταν επανω στο αμαξι!!!!αξιζει αυτη η αλλαγη απο τα απλα?υπαρχει διαφορα σε τι?

To M μπαλακι ειναι ποιο ενυσχημενο!!!!!

m-power_01
24-06-09, 17:33
Χτες που εψαχνα ειδα στο turner motorsport να αναφερει οτι τα m-pack ειναι πιο ''δεμενα'' τα μπαλακια του.Επειδη παντως εχω δει και τα μεν και τα δε πιστευω οτι σαν καινουρια δεν εχουν διαφορες.Τωρα αν εχουν διαφορα στον χρονο...αγνωστο

gyiama
24-06-09, 17:48
αρα ( ΜΠΑΛΑΚΙΑ ) διαφορες εχουν τελικα!!!!!!!τζαμπα λεφτα να δινουμε!!!!!

KATSAMPOXAKIS
24-06-09, 18:46
απο οτι ξερω τα ψαλιδια τα Μ το ενα μπαλακι απο τα δυο που στιριζεται δεν εχει σινεμπλοκ ειναι φιξ κατευθιαν , δηλαδη ειναι πιο δυσκολο να τζογαρει απο εκει.
το ψαχνω παντος και εγω γιατι θελουν αλαγμα και τα δυο σεμενα

Ste e46
24-06-09, 20:50
Καπου εδω στο φορουμ εχω διαβασει οτι τα Μ πακ ειναι πιο ενυσχυμενα.. (παντως ειναι διαφορετικα απο τα απλα..). Το ψαχνω και γω φιλε, γιατι θελουν αλλαγη.. Πρεπει να δουμε στο site της MEYLE αν δινει 2 κωδικους, γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι δινει ενα κωδικο..
Θελει λιγο ψαξιμο, γιατι θυμαμαι οτι ειχε ενα τεραστιο pdf στο site της ΜΕΥLE με κωδικους...

Μολις τσεκαρα το site της Meyle (http://www.meyle.com/html/techtips/index.php?lang=2 )
για ψαλιδια σε Ε46 και υπαρχει μονο ενας τυπος o HD (heavy dute)

kostas e46
24-06-09, 21:16
απο οτι ξερω τα ψαλιδια τα Μ το ενα μπαλακι απο τα δυο που στιριζεται δεν εχει σινεμπλοκ ειναι φιξ κατευθιαν , δηλαδη ειναι πιο δυσκολο να τζογαρει απο εκει.
το ψαχνω παντος και εγω γιατι θελουν αλαγμα και τα δυο σεμενα

Φιλε ειναι ακριβος οπως το λες το απλο εχει μεσα συνεμπλοκ ενω το Μ δεν εχει.

M_enzo
25-08-10, 21:26
μου ειπαν οτι μπαινουν σινεμπλοκ απο Cupra σε e46 κουτι χωρις καμια πατεντα και ειναι αθανατα.
τι πιθανοτητες εχει να αληθευει αυτο;

promitheas81
29-09-10, 16:33
Γειά σου φίλε μου, πρόσεξα ότι ψάχνεις τι να πάρεις,
Πρίν απο 10 μήνες αγόρασα ψαλήδια κ συνεμπλόκ M-pack της Bremi (Bilstein) για το e46 330ci που είχα μέχρι εχθές. Έκανα μετατροπή σε μ3 και αυτά κάθονται μαζί με ένα κάρο πράγματα που έχω, άν σε ενδιαφέρει πάρτα. Είναι καινούρια.

Lambros
21-07-11, 23:57
Γράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!
Λοιπόν.Πέρσι τον Ιούνιο είχα αλλάξει δεξί ψαλίδι ύστερα από ατύχημα.Έβαλα lemforder.Εδώ και καιρό κάτι έτριζε όταν έστριβα το τιμόνι δεξιά και κοπάναγε όταν έπεφτα στις λακκούβες.Πήγα σήμερα να δώ τί είναι και μου είπαν ότι έχει πολυ τζόο το μπαλάκι στο δεξί ψαλίδι και θέλει αλλαγή το ψαλίδι.Να σημειώσω ότι το αμάξι έχει κάνει περίπου 7000 χιλιόμετρα από τη αλλαγή του ψαλιδιού.

Τί σκ@τ@ έγινε και χάλασε το ψαλίδι τόσο γρήγορα???Το αμάξι το 90% των χιλιομέτρων τα έχει κάνει στην εθνική και δεν έχει πέσει ποτέ τόσο καιρό σε "μεγάλη" λακκούβα.Τέλος, να σημειώσω ότι ούτε πεζοδρόμια καβαλάω.

Dimitris ///M
22-07-11, 12:55
Γράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!
Λοιπόν.Πέρσι τον Ιούνιο είχα αλλάξει δεξί ψαλίδι ύστερα από ατύχημα.Έβαλα lemforder.Εδώ και καιρό κάτι έτριζε όταν έστριβα το τιμόνι δεξιά και κοπάναγε όταν έπεφτα στις λακκούβες.Πήγα σήμερα να δώ τί είναι και μου είπαν ότι έχει πολυ τζόο το μπαλάκι στο δεξί ψαλίδι και θέλει αλλαγή το ψαλίδι.Να σημειώσω ότι το αμάξι έχει κάνει περίπου 7000 χιλιόμετρα από τη αλλαγή του ψαλιδιού.

Τί σκ@τ@ έγινε και χάλασε το ψαλίδι τόσο γρήγορα???Το αμάξι το 90% των χιλιομέτρων τα έχει κάνει στην εθνική και δεν έχει πέσει ποτέ τόσο καιρό σε "μεγάλη" λακκούβα.Τέλος, να σημειώσω ότι ούτε πεζοδρόμια καβαλάω.

Αν έχει χαλάσει το μπαλάκι φίλε μου αλλάζουμε το μπαλάκι όχι ολόκληρο το ψαλίδι..... Αλλιώς το κλείσαμε το μαγαζί!

Τα ψαλίδια δεν στραβώνουν τόσο εύκολα εκτός αν είσαι κάφρος αλλά επειδή σε ξέρω προσωπικά δεν έχω αυτή την άποψη για σένα....

Dim77
22-07-11, 14:02
Αν έχει χαλάσει το μπαλάκι φίλε μου αλλάζουμε το μπαλάκι όχι ολόκληρο το ψαλίδι..... Αλλιώς το κλείσαμε το μαγαζί!

Τα ψαλίδια δεν στραβώνουν τόσο εύκολα εκτός αν είσαι κάφρος αλλά επειδή σε ξέρω προσωπικά δεν έχω αυτή την άποψη για σένα....

Στα Ε46 είναι ενσωματωμένο και αλλάζεις όλο το ψαλίδι.

ziaba
23-07-11, 06:55
Στα Ε46 είναι ενσωματωμένο και αλλάζεις όλο το ψαλίδι.

στ 36αρι τι γίνετε? κ κει ολο το ψαλίδι θέλει αλλαγή η γίνετε να αλλάξουμε μονο το μπαλάκι?

Nick_compact
23-07-11, 11:19
Στο 36 αλλάζεις μόνο το μπαλάκι, και στο 46άρι γίνεται αυτό, αλλά η BMW δεν δίνει μπαλάκι σαν ανταλλακτικό, μόνο ολόκληρο ψαλίδι.

strofimios
23-07-11, 15:33
Εγω στο is ειχα αλαξει το μπαλακι του τροχου.Το μεσαιο δεν αλλαζει,ή ετσι μου ειπαν.Καποια στιγμη που μαζεψα τα λεφτα πηγα και πηρα 2 ψαλιδια meyle και ολα οκ.Τα ζυγισα κιολας και ηταν στο ιδιο βαρος με τα μαμα του 36.Ειναι HD (μονο τετοια βγαζει η meyle) και εχουν ή 2 ή 3 χρονια εγγυηση.Τα εχω στο αμαξι 35.000 χλμ.Κανενα προβλημα και εδω που μενω εκτος του οτι οι δρομοι μοιαζουν να εχουν υποστει βομβαρδισμο,κανω καθε μερα το λιγοτερο 1χλμ. χωματοδρομου με φυτεμενη πετρα.
Τα ειχα παρει 154€(υπενθυμιζω οτι μιλαω για το 36αρι)απο την www.megapart.gr . Τα ειχε στην ιδια τιμη με το e-bay.

strofimios
23-07-11, 15:39
Επειδη ειμαι σε αδεια και εχω χρονο,οριστε: http://www.megapart.gr/images/stories/bmw.pdf
Κατεβειτε στη σελιδα 140.

bmwdakias85
28-07-11, 10:21
επειδη εγω το ειχα παθει προσφατα αυτο αλλαξα μονο συνεμπλοκ κ ολα οκ.τα ημιτασιον εχουν 80 κ τα bosch που ειναι γνησια 120 δεν το συζηταμε βαζεις γνησια..επεισης αν θες καλυτερο δεσιμο βαλε κ μια μπαρα θωλον θα καταλαβεις πολυ διαφορα!!

ziaba
02-08-11, 07:31
επειδη εγω το ειχα παθει προσφατα αυτο αλλαξα μονο συνεμπλοκ κ ολα οκ.τα ημιτασιον εχουν 80 κ τα bosch που ειναι γνησια 120 δεν το συζηταμε βαζεις γνησια..επεισης αν θες καλυτερο δεσιμο βαλε κ μια μπαρα θωλον θα καταλαβεις πολυ διαφορα!!

έγω λέω να πάει σε γνήσια siemens η τα tefal πολύ καλύτερα απο τα bοsch :greenboun

teo21
02-08-11, 19:19
Εγώ στις λακούβες που έχω αίσθηση τους στο τιμόνι είναι απο κρεμαγιέρα, σινεμπλόκ, μπαλάκια ή κάτι άλλο?? Κάνει σα να κοπανάει λίγο και μεταφέρεται στο τιμόνι... Έχω αλλαγμένες βάσεις μηχανής, βάσεις αμορτισέρ και αμορτισέρ. 36άρι is είναι... Έλεγα να αλλάξω σινεμπλόκ και έξω μπαλάκια ψαλιδιών. Κάποια κενά τα έχει πάντως η κρεμαγιέρα...

strofimios
02-08-11, 23:49
Και εγω ειχα το κοπανημα.Τα ειχα αλλαξει ολα. Δεν αλλαζε κατι,τελικα αλαξα την κρεμαγιερα και ολα οκ.

teo21
02-08-11, 23:57
Τι έβαλες? Καινουρια, μεταχειρισμένη και πόσο??? Από Ζ3 έχω ακούσει είναι ότι καλύτερο... Για κόστος δε ξέρω!

MZ3
24-03-15, 00:58
Καλησπερα
να ξεθαψω και εγω το κατιτις μου

απο το καλοκαιρι που πηρα το κομπακτ ηθελε συνεμπλοκ και τα αλλαξα με τα mayle
αλλα μου ειπαν οτι και το ψαλιδι οδιγου ετοιμαζεται σιγα σιγα

και τωρα οποτε ανεβαινω κανενα καροδρομο σιγα σιγα το ακουω

και ερωτω τι πρεπει να κανω
αλλαγη 1 ψαλιδη η 2? (αυτο ειναι που με καιει πιο πολυ)

να παω σε mayle apo ebay? 120 συν τα μεταφορικα
μεταχειρα γνησια και οτι κατσι απο γερμανια? 40 συν μεταφορικα

η καποιες αλλες μαρκες που ειναι φτηνες? (με 120 περνεις 2 ψαλιδια)
γνωριζεται καμια μαρκα που να ειναι και καλη?

αυτα

ευχαρηστω

BMW Power
24-03-15, 08:42
Κανονικά και τα 2 ψαλίδια αλλαγή.
Κοίτα και τα Lemforder για καλύτερες τιμές.
Μεταχειρισμένο ψαλίδι δεν θα έβαζα με τίποτε.

spyros e46
24-03-15, 11:33
Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα τα Meyle heavy duty στο αμαξι μου e46 coupe. Εγινε το αμαξι ετσι οπως το ήθελα στιβαρο και χωρις να κοπανάει στην παραμικρή λακκούβα! Πριν ενα χρόνο περίπου είχα αλλάξει σινεμπλοκ και έβαλα απο Ζ4 Μ/// αλλα δεν είδα διαφορά στα κοπανηματα.. Εγω μονο τα ψαλιδια χωρις συνεμπλοκ τα πήρα 230€ απο Ελλάδα και συγκεκριμένα απο μαγαζι της Καρδίτσας που πουλάει ανταλλακτικά. Είχα ψαχτεί και ebay αλλα μου έβγαιναν πιο ακριβά.

Α8hnaios
04-10-17, 15:48
Μην ανοιγω αλλο θεμα... Μετα απο ΚΤΕΟ..

Θελω 2 ψαλιδια μπροστα για 6κυλινδρο και συνεμπλοκ διαφορικου..

Ποια ειναι η καλυτερη μαρκα ;; Ακουω γνωμες..

///Mflyin'
04-10-17, 17:32
Φιλε μου καλησπερα, σιγουρεψου πρωτα 1000% οτι τα ψαλιδια χρηζουν αλλαγης, διοτι και εμενα μου ειχαν πει να αλλαξω ψαλιδια και τα αγορασα τσαμπα, στα κτεο κοιτανε το αμαξι πολυ προχειρα , δεν ξερω την περιπτωση του αυτοκινητου σου, η τι προβλημα ειχες πριν (αν κοπανουσε η εκανε θορυβους), ουτε θελω να θιξω το κτεο που περνας το αυτοκινητο , απλα ειναι κριμα να δαπανησεις πιθανως τσαμπα χρηματα...απο ποικιλια τωρα ψαλιδιων ας σε ενημερωσει καποιος πιο σχετικος :bigthumb:

Α8hnaios
04-10-17, 23:02
Δε το σκεφτηκα ετσι..Ισως και να εχεις δικιο! Θα παω να το σηκωσω να δουμε..Οχι δε μου ''κοπαναει'' ουτε θορυβους μου κανει...

Σε Ιδιωτικο ΚΤΕΟ περασα...

zaharias
05-10-17, 11:33
Δε το σκεφτηκα ετσι..Ισως και να εχεις δικιο! Θα παω να το σηκωσω να δουμε..Οχι δε μου ''κοπαναει'' ουτε θορυβους μου κανει...

Σε Ιδιωτικο ΚΤΕΟ περασα...

Ας το δει ο μηχανικός σου πρώτα Αντωνη πριν κανεις οτιδηποτε, μπορει να αντέχουν ακόμα κάποια χλμ και να τα αλλαξεις παραπισω αν ο τζόγος ειναι μικρός και ειναι στην αρχή ακομη.

PetrosD
06-10-17, 12:37
Στα E46 δεν αλλάζουν μόνο τα ball joints;

Α8hnaios
06-10-17, 19:05
Oχι Πετρο ολο μαζι παει..στα 36αρια-30αρια γινεται αυτο που λες//

Βρηκα τις ακολουθες μαρκες MOOG-SWAG-FEBI BILSTEIN-DELPHI

Eχει κανεις καμμια γνωμη; εχει βαλει καποιος συμφουριτης ;;

PetrosD
06-10-17, 23:27
Πάντως και στα 30άρια που λένε ότι πάει όλο μαζί το ψαλίδι, ξεπρεσάρει ο μάστορας τα παλιά και βάζει τα καινούρια στο ίδιο ψαλίδι.

NICK-E46 2.2Cabrio
11-10-17, 09:13
Αυτο πάντως με τα ψαλίδια έχει γίνει καραμέλα τα τελευταία 2 χρόνια και οι περισότεροι αλλάζουν σινεμπλόκ και το αμάξι είναι μια χαρά....

koukesiotis
20-09-19, 01:39
Καλησπερα παιδια. Σε e46 διλιτρο sedan με 235 χιλ χιλιομετρα πλεον θα αλλαξω για δευτερη φορα στη ζωη του ψαλιδια. Τι μαρκα να προτιμησω? Υπαρχει διαφορα μεταξυ m pack ψαλιδιων και μη? Εμενα δεν ειναι mpack αλλα το εχω χαμηλωσει.

Vassilis E46 Cabrio
21-09-19, 11:22
Καλησπερα παιδια. Σε e46 διλιτρο sedan με 235 χιλ χιλιομετρα πλεον θα αλλαξω για δευτερη φορα στη ζωη του ψαλιδια. Τι μαρκα να προτιμησω? Υπαρχει διαφορα μεταξυ m pack ψαλιδιων και μη? Εμενα δεν ειναι mpack αλλα το εχω χαμηλωσει.

Καλησπέρα φίλε...

Να προτιμήσεις αυτά που σε ικανοποίησαν και την πρώτη φορά και έβγαλες αυτά τα χιλιόμετρα...

Τώρα Μ-πακ με απλό έχει διαφορά ως προς τη σκληρότητα των συνεμπλόκ και την ενίσχυση που έχουν...κατά τα άλλα το υλικό τους είναι ίδιο δλδ αλουμινίου...

Υπάρχουν τα no name ψαλίδια του εμπορίου...
Υπάρχει το ενδιάμεσο στάδιο που εκεί στρέφονται όλοι...τα hd της Meyle και
Υπάρχει και η επιλογή των Μ-πακ ψαλιδιών με κόστος το καθένα ξεχωριστά στα 220 ευρώ...

Εσύ επιλέγεις...

koukesiotis
21-09-19, 13:00
ειδα οτι αυτα τα meyle ειναι καλα και αλλαζουν και τα μπαλακια οταν χαλασουν και δεν πετας το ψαλιδι. Για συνεμπλοκ θα βαλω powerflex. Σε ευχαριστω