PDA

Επιστροφή στο Forum : Ferrari Testarosa vs M5 E 34


alpinakias
08-05-05, 19:26
akouste fasi paidia gia poli gelio.
imaste Stutkardi bradi tsarka kai psahnomaste gia kanan grigoro.o kolitos mou ehei M5 3,6 giro sta 350 alogakia me programa apo M GMBh kai lipa.tihenoume ena italako me testarosa anihta paratira skoularikakia sto foul..fanari kokino to m5 ksekina diplomeno me tous kolous to ferrari febgei miso amaksi sti deftera to m5 1 amaksi triti to m5 febgei epomeno fanari kokino.o italos rotaei M5 einai???tou lei o kolitos mou ohi 535 einai.na blepate ti fatsa tou tipou.mehri simera gelao

tasosbmwe30
08-05-05, 19:34
akouste fasi paidia gia poli gelio.
imaste Stutkardi bradi tsarka kai psahnomaste gia kanan grigoro.o kolitos mou ehei M5 3,6 giro sta 350 alogakia me programa apo M GMBh kai lipa.tihenoume ena italako me testarosa anihta paratira skoularikakia sto foul..fanari kokino to m5 ksekina diplomeno me tous kolous to ferrari febgei miso amaksi sti deftera to m5 1 amaksi triti to m5 febgei epomeno fanari kokino.o italos rotaei M5 einai???tou lei o kolitos mou ohi 535 einai.na blepate ti fatsa tou tipou.mehri simera gelao



αυτα κανετε καθε βραδυ στην ξενιτια??????καλο το τσαγακι που του δωσατε....αλλα εκεινη η τελευταια "γουλια"(535 ειναι)...... του εκατσε στο λαιμο ρε φιλε!!!!παντα τετοια!!!!.........χαχαχα!!!!!

manosm3
08-05-05, 19:44
Μα καλα ρε, τι σας εχει πιασει ολους και λετε ψεμματα στους αντιπαλους; :yippee:

JaNeL_325i
22-05-05, 22:42
G!#$@#....xaaxxaxa 535i e??

To exo kani ki ego...Berlin tora persi to kalokeraki....mesimeri...feugo apo tin doulia kata tis 4....ime sto fanari me to 325i iremos kai anetos kai meta apo ligi ora skai ena Opel Astra GSI me 115 PS KOLOFTIAGMENO.....aftos itan ena pitsirikas giro ante sta 19...neos sxetika sto odigima.....girnao ton kitao kai kateuthian mou leei sta isia na ta stisoume....pragma poli spanio edo stin germania.....ton leo ok....perimenoume...anabi to prasinokai arxizo na feugo brosta tou me tis bantes!!!! den mazebotan..... (fantazomai ena M3 pos tha feugi) stamatame sto allo fanari kai me rotai ti ine...kai tou leo 316i filaraki...me filtro gia na kani thoribo i mixani...mporo na sas po paidia oti ixe alaksi 5 xromata......meta anapse prasino kai den borousa na katso na gelaso perisotero......axaxaxaxax

Dark_Niaou
23-05-05, 09:22
G!#$@#....xaaxxaxa 535i e??

To exo kani ki ego...Berlin tora persi to kalokeraki....mesimeri...feugo apo tin doulia kata tis 4....ime sto fanari me to 325i iremos kai anetos kai meta apo ligi ora skai ena Opel Astra GSI me 115 PS KOLOFTIAGMENO.....aftos itan ena pitsirikas giro ante sta 19...neos sxetika sto odigima.....girnao ton kitao kai kateuthian mou leei sta isia na ta stisoume....pragma poli spanio edo stin germania.....ton leo ok....perimenoume...anabi to prasinokai arxizo na feugo brosta tou me tis bantes!!!! den mazebotan..... (fantazomai ena M3 pos tha feugi) stamatame sto allo fanari kai me rotai ti ine...kai tou leo 316i filaraki...me filtro gia na kani thoribo i mixani...mporo na sas po paidia oti ixe alaksi 5 xromata......meta anapse prasino kai den borousa na katso na gelaso perisotero......axaxaxaxax

Ευγε....!!

Fad3In
23-05-05, 11:12
JaNeL_325i οπως εχω ξαναπει,δεν καταλαβαινω γιατι να του πεις 316,αλλα οκ,τι να σου πω; Νοοτροπια ειναι αυτη...
Αφου σε κανει να νοιωθεις καλυτερα! :p:
Ν.

JaNeL_325i
23-05-05, 12:16
JaNeL_325i οπως εχω ξαναπει,δεν καταλαβαινω γιατι να του πεις 316,αλλα οκ,τι να σου πω; Νοοτροπια ειναι αυτη...
Αφου σε κανει να νοιωθεις καλυτερα! :p:
Ν.


Kita na dis...epidi ksero pos ine kai PONAI POLI giati mou to exoun kani apires fores kai efega bradia ksenixtontas to kano gia na paro to aima mou piso.....kai idios se kati asxetos pou molis exoun pari diploma kai ena amaksaki sxetika grigoro kai nomizoun oti exoun kai to pio grigoro pou iparxi....apo tin alli an ine toso asxetos pou den mpori na katalavi ena 4kilindro moter apo ena 6kilindro den tou fteo ego......ki emis prin vgoume ston dromo frontisame na mathoume toulaxiston ta sxetika.....

Fad3In
24-05-05, 11:23
Ρε συ!!! Ξεκολλα!!! Κι εγω σπαζομαι φοβερα οταν χανω σε κοντρα,ειδικα εφοσον εχω την εντυπωση οτι θα ριχνα ξυλο,αλλα οχι και να χασουμε τον
υπνο μας!!! ;) :calm:
Γι αυτο σου λεω,δεν αξιζει να δινεις τοση σημασια...
Ν.

JaNeL_325i
24-05-05, 11:35
Ρε συ!!! Ξεκολλα!!! Κι εγω σπαζομαι φοβερα οταν χανω σε κοντρα,ειδικα εφοσον εχω την εντυπωση οτι θα ριχνα ξυλο,αλλα οχι και να χασουμε τον
υπνο μας!!! ;) :calm:
Γι αυτο σου λεω,δεν αξιζει να δινεις τοση σημασια...
Ν.

Ki omos kai tin ipno mas.....fenete den kseris oti iparxoun kai arketoi poromenoi me amaksia.....etsi ine merikoi kai ego enas apo aftous.....kathe enas exi kai mia gavla....emena ine os ena iperboliko bathmo sta amaksia.......

thomas
24-05-05, 17:02
Πιστεύω ότι είναι ιεροσυλία να φαίνεται τέτοιο post. Δηλαδή το Μ5 είναι πιο γρήγορο από Testarosa????? :smashtard

Αυτό μου θυμίζει Fiat uno turbo (λίγο φτιαγμένο - προγραμμα, φίλτρο, πίεση) Vs Deltona... ή Μ3 Ε30 (Ετσι για να θυμόμαστε και λίγο τα παλιά!!!).

Κυκλοφορούσε και οπλοφορούσε ο πιτσιρίκος με το Uno και άνοιγε με ότι έβρισκε (ακόμη και με τους σκύλους...). Δηλαδή άν τύχαινε και πέρναγε μια Deltona (που ο οδηγός της την λυπήθηκε από στάση) ή ένα Μ3 σημαίνει ότι το Uno είναι καλύτερο? Ή ότι οι φίλοι του πρέπει να του δίνουν συγχαρητήρια για το κατόρθωμα???

ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ???

Επειδή πέρασε 1η-2α-3η λίγο μπροστά το Μ5 σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορο από την Ferrari??? Καταρχήν η Ferrari είναι ένα τόσο δύσκολο, δύστροπο και επικίνδυνο για να μείνει (από μετάδοση) αυτοκίνητο, ειδικά από στάση.
Ποιός ηλίθιος θα ρισκάρει ή θα βιάσει το χτένι της Ferrari για να περάσει ένα Μ5???

Φυσικά και την περάσατε. Για να πάει γρήγορα αυτό το αυτοκίνητο από στάση και να δείξει τα δόντια του πρέπει να το οδηγήσει ο Μπενούσι και φυσικά να είναι σε άψογη κατάσταση (πράγμα δύσκολο).

Αλλά ακόμη και πιο αργό να είναι από το Μ5 (που δεν είναι!!!) τι σύγκριση υπάρχει???
Ένα αυτοκίνητο θρύλος που το οδηγείς προσεκτικά και χαίρεσαι κάθε κίνηση και κάθε τριγμό του, δεν συγκρίνεται επί της ουσίας με ένα τετράθυρο γρήγορο σεντάν. Όχι τουλάχιστον με το χέρι στην καρδιά. :feedback:

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΟΡΜΗΞΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ Μ5 3.8 6 SPEED, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ (ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ Μ5 ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ FERRARI)

Καλές οι κόντρες αλλά ελπιζω να μην ξαναδώ post του στυλ: Daihatsu Charade 200 ίππων Vs Jaguar E type!!!!

Fad3In
25-05-05, 11:57
Πιστεύω ότι είναι ιεροσυλία να φαίνεται τέτοιο post. Δηλαδή το Μ5 είναι πιο γρήγορο από Testarosa?????

Αυτό μου θυμίζει Fiat uno turbo (λίγο φτιαγμένο - προγραμμα, φίλτρο, πίεση) Vs Deltona... ή Μ3 Ε30 (Ετσι για να θυμόμαστε και λίγο τα παλιά!!!).

Κυκλοφορούσε και οπλοφορούσε ο πιτσιρίκος με το Uno και άνοιγε με ότι έβρισκε (ακόμη και με τους σκύλους...). Δηλαδή άν τύχαινε και πέρναγε μια Deltona (που ο οδηγός της την λυπήθηκε από στάση) ή ένα Μ3 σημαίνει ότι το Uno είναι καλύτερο? Ή ότι οι φίλοι του πρέπει να του δίνουν συγχαρητήρια για το κατόρθωμα???

ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ???


Εγω λεω : Περασε στον δρομο το Χ αυτοκινητο το Ψ;!;
Ανοιξαν μαζι και το περασε;
Ε,τερμα! Ειναι kill! Τοσο απλα!
Ποιος εκανε συγκρισεις των δυο αυτοκινητων και ειπε οτι το Χ εινα ικαλυτερο του Ψ;!;
Κοντρα καναν και εχασε!
Τοσο απλα και δεξου το!!!
Δεν ειπε ο τυπος οτι το Μ5 ξεφτυλίζει τις Ferrari...
Χαλαρωσε λοιπον και μην το φιλοσοφεις τοσο!
;)

Καταρχήν η Ferrari είναι ένα τόσο δύσκολο, δύστροπο και επικίνδυνο για να μείνει (από μετάδοση) αυτοκίνητο, ειδικά από στάση.
Ποιός ηλίθιος θα ρισκάρει ή θα βιάσει το χτένι της Ferrari για να περάσει ένα Μ5???

Φυσικά και την περάσατε. Για να πάει γρήγορα αυτό το αυτοκίνητο από στάση και να δείξει τα δόντια του πρέπει να το οδηγήσει ο Μπενούσι και φυσικά να είναι σε άψογη κατάσταση (πράγμα δύσκολο).

Αλλά ακόμη και πιο αργό να είναι από το Μ5 (που δεν είναι!!!) τι σύγκριση υπάρχει???
Ένα αυτοκίνητο θρύλος που το οδηγείς προσεκτικά και χαίρεσαι κάθε κίνηση και κάθε τριγμό του, δεν συγκρίνεται επί της ουσίας με ένα τετράθυρο γρήγορο σεντάν. Όχι τουλάχιστον με το χέρι στην καρδιά.


Θωμα,ο 'ηλιθιος' ας μην ανοιγε βασικα!
Και κατι αλλο!
Αν ηταν ο καθενας να μην ανοιγει επειδη λυπαται τ αμαξι του,τοτε...ασε...κλαφτα!
Δε λεει...
Μην λεμε κι οτι θελουμε...
Δυστροπο η οχι,γρηγορο η οχι,ανοιξε κι εχασε!
Απλα!!!
:D

Καλές οι κόντρες αλλά ελπιζω να μην ξαναδώ post του στυλ: Daihatsu Charade 200 ίππων Vs Jaguar E type!!!!

Γιατι οχι;!; Δεν σου χει τυχει να περασεις ενα ποιο γρηγορο αμαξι;
Αν το κανεις,ας μην το ποσταρεις...
Απ την αλλη παλι,τι νοημα εχει να ποσταρω εγω πχ τα απειρα Ibiza,Polo,Φατακια και αλλα που μπορει να παταω καθημερινα για τον χ,ψ λογο;
Ολοι θα πουνε (κι αν δεν πουνε θα σκεφτονται!) 'Καλα,τι μας ζαλιζει; Λογικο ειναι να περασει!!!' και θα χουν δικιο!
;)

Ν.

manosm3
25-05-05, 12:40
Νικητα συμφωνω μαζι σου! ;) Κανεις δεν εθιξε συγκριση μεταξυ των 2 αυτοκινητων! Κοντρα εγινε! Αν ο κυριος Φερραρι δεν ανοιξε τελειως προβλημα του. Η ουσια ειναι οτι εκαναν κοντρα και εχασε ο Φερραρις!

moutraklas
25-05-05, 13:00
Εγώ, συγγνώμη, αλλά θα συμφωνήσω με τον Θωμά και τη λογική...

Και αναρωτιέμαι γενικότερα ρε παιδιά, τόση μεγάλη σημασία έχει πια για σας αυτή η "ΝΙΚΗ" έναντι των "αντιπάλων" στην άσφαλτο...? Σας απασχολεί τόσο πολύ να είστε "καλύτεροι" ή "γρηγορότεροι"? Τόσο μεγάλο ρόλο παίζει αν θα κοιμηθείτε καλά το βράδυ? Σκαλπ μαζεύετε στη σκηνή σας?

Η "κόντρα" έχει νόημα όταν την θέλουν και οι δύο το ίδιο και τα αυτοκίνητα είναι παρόμοια (σε ικανότητες και φιλοσοφία). Και όταν - βασικό θεωρώ - στόχος είναι να διασκεδάσεις λίγο και να δεις μέχρι που φτάνεις εσύ και το τουτού σου. Τότε το χαίρεσαι πραγματικά και μπορείς να βγάλεις και κανα-δυο συμπεράσματα... Αλλιώς τι? Πας σε κανένα πόλεμο και πρέπει να βγεις νικητής? Ή για να κομπορεύεσαι ότι πέρασες τον χ και τον ψ...? Σπουδαία τα λάχανα...

manosm3
25-05-05, 13:05
Τασο, ο ανθρωπος εγραψε οτι εκανε κοντρα με Τεσταροσσα και την περασε! Δεν ειπε οτι εχει καλυτερο αυτοκινητο απο την Τεσταροσσα! Στο δρομο δεν κανεις κοντρες εσυ που να μην ειναι κανονισμενες; :drive2:
(Υπ' οψιν εχω μπει σε Τεσταροσσα και ξερω πως επιταχυνει πληρως!) Τωρα μπορει ο αλλος να μην ανοιξε τερμα αλλα να ανοιξε λιγο! Και τι εγινε; Ισως δεν εκτιμησε την κατασταση σωστα ωστε να πατησει τσιτα το γκαζι! Προβλημα του!

thomas
25-05-05, 14:40
Με πείσατε...
Από αύριο θα αρχίσω να ποστάρω ότι "κόντρα" γίνεται με μένα στο δρόμο.

Το τι Ibiza, Polo, Jazz, Yaris, Παπάκια, Gti, Jeep, Mercedes κτλ με έχουν περάσει δεν λέγεται. Συνήθως αλλάζω ταχύτητες μεταξύ 3000 και 4500 σ.α.λ. Μπορεί ο "αντίπαλος" να νομίζει ότι άνοιξα μαζί του και ότι ώ εκ θαύματος ΝΙΚΗΣΕ. :yippee:
Θα αρχίσω να μπαίνω σε άλλα forums για να βλέπω τις ήττες μου σε post.
Τελικά είναι καλό να δίνεις χαρά στον κόσμο.

Ή μήπως θα πρέπει να αλλάξω λογική? Να αρχίζω να λιώνω το Μ5 από στάση με κάθε αυτοκίνητο (ότι νά ναι) που κάθετε δίπλα μου? Γιατί μπορεί να τον περάσεις αλλά θα πρέπει να τον περάσεις και με τις δέουσες διαφορές, γιατί μετά μπορεί να ποστάρει και αυτός:

"Μ5 Vs C2 VTR 1.4".
Χτές το βράδυ πέτυχα τυπάκο γύρω στα 25, φλώράκος που φαινόταν και κουλός με Μ5 (μάλλον με τα λεφτά του μπαμπά του). Ανοίξαμε από φανάρι, αυτός σπίνιαρε την 1η, αλλά το C2 έφυγε πιστόλι και έτσι το Μ5 άνοιγε αργά. Τελικά μέχρι τα 130 που μας έπιασε το άλλο φανάρι ήταν μπροστά μόνο 4 αυτοκίνητα!!! Τελικά η καινούργια σκούπα δουλέυει πολύ καλά... Από βδομάδα που θα βάλω και πρόγραμμα θα κερδίσω 1-2 ακόμη αυτοκίνητα σε σχέση με ΤΑ Μ5!!!!:chair:

Κόντρα είναι όταν και οι δύο κάνουν κόντρα!!!

FADE3IN έγραψε:
"Θωμα,ο 'ηλιθιος' ας μην ανοιγε βασικα!
Και κατι αλλο!
Αν ηταν ο καθενας να μην ανοιγει επειδη λυπαται τ αμαξι του,τοτε...ασε...κλαφτα!
Δε λεει...
Μην λεμε κι οτι θελουμε...
Δυστροπο η οχι,γρηγορο η οχι,ανοιξε κι εχασε!
Απλα!!!"

Μάλιστα. Αν είναι ο ιδιοκτήτης Ferrari να ανοίγει ότι έχει με κάθε ευκαιρία (για να μην του την λένε οι άλλοι ότι λυπάται το αμάξι του (σικ!!!) και να μην είναι για κλάματα!!!), με κίνδυνο να λιώσει (τουλάχιστον) το δίσκο του και να πληρώσει κάποιες χιλιάδες ευρώ για επισκευές, τότε ζητώ συγνώμη έχεις δίκιο. Τι απαράδεκτη συμπεριφορά από μέρους του.

Ο άνθρωπος κατά την προσωπική μου γνώμη άνοιξε λίγο. Δεν υπολόγισε τον αντίπαλο (νόμιζε ότι μπορεί να είναι κάποιο 5άρι, γι αυτό ρώτησε κιόλας στο τέλος της "κόντρας"...) και πάτησε γκάζι όσο νόμιζε για να σας περάσει. Δεν υπολόγισε σωστά και βρεθήκατε ελάχιστα εμπρός. Ε ΚΑΙ????!!!!

Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες Ferrari είναι δυστυχώς συλλέκτες, φιγουρατζίδες, πλούσιοι που ανεβαίνουν κοινωνικά με το αυτοκίνητο και λιγότεροι πραγματικοί fan της φίρμας και της αυτοκίνησης.

Αυτό που με πείραξε προσωπικά περισσότερο ήταν οι αντιδράσεις των υπόλοιπων μετά το ποστ. (μπράβο μεγάλε, εύγε, οι BMW σκίζουν...)
Έχετε όμως σκεφτεί όπως εσείς βλέπετε τον οδηγό της Ferrari έτσι να μας βλέπουν ιδιοκτήτες όχι τόσο "εξωτικών" αυτοκινήτων?
(Ελα μωρέ με τον φλώρο με την Μπέμπα -και ας επευθύνεται σε οδηγό Ε21 315!!!).

Όσο φίλε Μάνο, αν ο οδηγός της Ferrari είχε πρόβλημα που έχασε από μια BMW που στοιχίζει όσο οι ζάντες του και το καπώ του, νομίζω ότι δεν είχε κανένα.
Άνοιξε, λίγο - πολύ, έχασε και λοιπόν...???

DaRk_AnGeL
25-05-05, 15:21
"Μ5 Vs C2 VTR 1.4".
Χτές το βράδυ πέτυχα τυπάκο γύρω στα 25, φλώράκος που φαινόταν και κουλός με Μ5 (μάλλον με τα λεφτά του μπαμπά του). Ανοίξαμε από φανάρι, αυτός σπίνιαρε την 1η, αλλά το C2 έφυγε πιστόλι και έτσι το Μ5 άνοιγε αργά. Τελικά μέχρι τα 130 που μας έπιασε το άλλο φανάρι ήταν μπροστά μόνο 4 αυτοκίνητα!!! Τελικά η καινούργια σκούπα δουλέυει πολύ καλά... Από βδομάδα που θα βάλω και πρόγραμμα θα κερδίσω 1-2 ακόμη αυτοκίνητα σε σχέση με ΤΑ Μ5!!!!:chair:



χαχαχαχαχα ωραίο παράδειγμα.. χαχαχαχα.. Απλά νομίζω οτι χάσαμε λίγο το νόημα ρε παιδιά. Σαφώς άν έχουμε όρεξη στο δρόμο ανοίγουμε με ότι βρούμε (ακόμα και με τον εαυτό μας.. έτσι επειδή έχουμε όρεξη). Αυτό όμως το κάνουμε για προσωπική μας ευχαρίστηση. Καλό θα ήταν λοιπόν σε αυτή την εννότητα να postάρουμε κόντρες με πραγματικό ενδιαφέρον και όχι αναμενόμενα πράγματα...
Απο κεί και πέρα.. όλα είναι θέμα διάθεσης. Και γώ αν πετύχω μια Ferrari στο δρόμο θα πάω να του χωθώ... όχι για να τον περάσω η να δώ αν είμαι πιο γρήγορος... απλα γιατι πάιζει μία στις χίλιες να τον μπριζώσω να ανοίξει.. και γουστάρω να βλέπω τέτοια αυτοκίνητα να ανοίγουν ακόμα και άν τα βλέπω απο πίσω. :)
Aπ την άλλη, όπως λέει και ο Θωμάς, σε κάποιες περιπτώσεις ο σεβασμός απαιτείται. Όπως στο όνομα της Ferrari.... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

alpinakias
25-05-05, 22:36
i alithia einai oti to ferrari an to aniksi kana dio fores telei simplekti.afti einai i piotita tou ti na kanoume.mipos einai simptosi oti i mantres einai gemates me kamena ferrari kati de paei kala me pleksoudes kai ilektrika.
edo milisame gia mia kontra opios de goustarei kontroules as mi simetashei sti koubenta.meriki etsi imaste te ehoume gia na ta spame pou kai pou.
de nomizo na ehei kompleks i M6,M5 kai i alpina B5 apenanti sta ferrari.gnorizi kanenas poso teliki eihane ta m5 ta 3.6 sta hartia?poso teliki eihe i alpina Bi Turbo.ohi tora kai ta fiat ta kaname teous.pou itane stis 24 ores Nurbugring.den tous pernei einai 24 ores aftes tetia antohi mono mia m3 ehei.ti sebasmos???den sebomaste tipota dokimazoume kai oti bgi.i eide kanenas Ferrari me 300.000 km mipos?????

manosm3
25-05-05, 22:51
Ο άνθρωπος κατά την προσωπική μου γνώμη άνοιξε λίγο. Δεν υπολόγισε τον αντίπαλο (νόμιζε ότι μπορεί να είναι κάποιο 5άρι, γι αυτό ρώτησε κιόλας στο τέλος της "κόντρας"...) και πάτησε γκάζι όσο νόμιζε για να σας περάσει. Δεν υπολόγισε σωστά και βρεθήκατε ελάχιστα εμπρός. Ε ΚΑΙ????!!!!
Αυτο ειπα! ;)


Όσο φίλε Μάνο, αν ο οδηγός της Ferrari είχε πρόβλημα που έχασε από μια BMW που στοιχίζει όσο οι ζάντες του και το καπώ του, νομίζω ότι δεν είχε κανένα.
Άνοιξε, λίγο - πολύ, έχασε και λοιπόν...???

Δεν ειπα οτι ειχε προβλημα που εχασε! Ειπα οτι αν ηθελε να ανοιγε περισσοτερο. Δεν τον αναγκασε κανεις να πατησει γκαζι ή να κανει το αντιθετο! Αν μου στηθει διπλα ενα 206 1.6 δεν σανιδωσω 100% αλλα μονο 70% και με περασει, παει τελειωσε! Ηταν μια κοντρα στην οποια εχασα! Τι εγινε; Δεν αναιρει τιποτα το οτι το 325 ειναι πιο γρηγορο απο το 206!

Fad3In
26-05-05, 00:13
Εγώ, συγγνώμη, αλλά θα συμφωνήσω με τον Θωμά και τη λογική...
Και αναρωτιέμαι γενικότερα ρε παιδιά, τόση μεγάλη σημασία έχει πια για σας αυτή η "ΝΙΚΗ" έναντι των "αντιπάλων" στην άσφαλτο...? Σας απασχολεί τόσο πολύ να είστε "καλύτεροι" ή "γρηγορότεροι"? Τόσο μεγάλο ρόλο παίζει αν θα κοιμηθείτε καλά το βράδυ? Σκαλπ μαζεύετε στη σκηνή σας?


Βασικα...ποιος το κανε θεμα; Ο Θωμας και οχι κανεις αλλος!
Για ολους τους αλλους,ηταν απλα αλλη μια κοντρα!
Και μπραβο στο BMW που κερδισε...Ειναι τοσο απλο το θεμα!
Και στην τελικη,οκ,οπως ειπε και ο alpinakias αλλα και ο
DaRk_AnGeL ανοιγουμε με οτι τυχει να ναι διπλα μας και θελει να 'παιξει'
κι οτι βγει,βγηκε! Αν ειναι και καλο,το ποσταρουμε εδω,
στο σχετικο subforum!!! ;)

Με πείσατε...
Από αύριο θα αρχίσω να ποστάρω ότι "κόντρα" γίνεται με μένα στο δρόμο.

Εφοσον το βρισκεις χαζο και παραλογο,αφ ενος μην το ποσταρεις και αφ ετερου μην ασχολεισαι! Με την εννοια οτι δεν κανεις κοντρες,δεν ενδιαφερεσαι ή οποιονδηποτε αλλο λογο εχεις... :tapedshut

Ο άνθρωπος κατά την προσωπική μου γνώμη άνοιξε λίγο. Δεν υπολόγισε τον αντίπαλο (νόμιζε ότι μπορεί να είναι κάποιο 5άρι, γι αυτό ρώτησε κιόλας στο τέλος της "κόντρας"...) και πάτησε γκάζι όσο νόμιζε για να σας περάσει. Δεν υπολόγισε σωστά και βρεθήκατε ελάχιστα εμπρός. Ε ΚΑΙ????!!!!

Αν το παρεις αναποδα,ο φιλος με το Μ5 ομοιως ανοιξε και περασε και το ποσταρε; Ε,και λοιπον εσενα τι σε ενοχλησε τοσο πια;!; :(

Ν.

Fad3In
26-05-05, 00:19
Μονομαχίες, Διπλομαχίες, Τριπλομαχίες!!
Απλα,ειπα να υπενθυμισω τον τιτλο του subforum!
Αν καποιος γουσταρει να ποσταρει,δεν καταλαβαινω γιατι να ΜΗΝ το κανει...
Ιστοριες ειναι να χουμε να λεμε...
Αν καποιος παλι το βρισκει αστειο ή ασκοπο τοτε ας το αγνοησει!
Μου θυμισε μαλιστα μια φαση με ενα Μ3 κι εναν παππου στην Βουλιαγμενης
αρκετο καιρο πριν (μολις ειχε πρωτοβγει το Ε46 Μ3) που εκανε τα παντα
να μην μ αφησει να περασω (οδηγουσα ενα Rover 414GSi) παρολο που σε καθε στροφουλα παταγε φρενο κτλ κτλ.
Στο φαναρι που τον πετυχα ημουν εξω φρενων γιατι εγω ουτε κοντρα εκανα,
ουτε του κολλουσα για να τον πιεσω...απλα βιαζομουν να φτασω σπιτι μου...
Κι ο τυπος τι ειχε να μου πει; 'Μ3 ειναι και θες να περασεις και μπροστα;!;'
χεχεχεχε Αυτα περι σεβασμου ειναι μαλακιες...και Ferrari να ταν δεν θα χα κανεναν 'σεβασμο' οπως τον εννουν μερικοι εδω μεσα...μου ειναι αδιαφορο!

Ν.

thomas
26-05-05, 10:25
Βασικα...ποιος το κανε θεμα; Ο Θωμας και οχι κανεις αλλος!
Για ολους τους αλλους,ηταν απλα αλλη μια κοντρα!
Και μπραβο στο BMW που κερδισε...Ειναι τοσο απλο το θεμα!

Εφοσον το βρισκεις χαζο και παραλογο,αφ ενος μην το ποσταρεις και αφ ετερου μην ασχολεισαι! Με την εννοια οτι δεν κανεις κοντρες,δεν ενδιαφερεσαι ή οποιονδηποτε αλλο λογο εχεις... :tapedshut


Αν με γνώριζες λίγο καλύτερα (και όχι μέσα από τα πλήκτρα ενός keyboard) θα ήξερες την φιλοσοφία μου για τις κόντρες και την φιλολογία μετά από αυτές. Κόντρα είναι όλη μου η ζωή. Με συναρπάζει η ανάμέτρηση, να συγκριθώ σε σωστές βάσεις με άλλους και να γίνω καλύτερος (σε κάθε τομέα, όχι μόνο αυτοκινητιστικό). Έχω δει και έχω κάνει κόντρες που δεν ξέρεις, όχι για να αποδείξω στον ευατό μου ποιος κατουράει πιο μακριά, αλλά για να βγάλω συμπεράσματα. Οι κόντρες που δεν έχουν βάση και είναι τυχαίες, χωρίς ελεγχόμενες συνθήκες (οδηγοί, κατάσταση αυτοκινήτων, ψυχολογία), για μένα δεν είναι κόντρες. Επίσης θεωρώ μια αναμέτρηση σωστή κόντρα όταν θέλουν και είναι προσηλωμένοι και οι δύο οδηγοί. Οτιδήποτε άλλο, απλά είναι παιχνίδια στο δρόμο που μας διασκεδάζουν και όχι κόντρες που βγάζουν τελικά και συμπεράσματα και αφήνουν υπονοούμενα. Συμμετέχω και στα δύο, αλλά με ανθρώπους που ξέρω, που δεν έχουν κομπλεξ και προβλήματα (μεγάλος παράγοντας που διαμορφώνει το λόγο που κάνουμε κόντρες) και ξέρω ότι το κάνουμε για διασκέδαση ή για αντικειμενικά συμπεράσματα.

Αν τώρα θέλεις να ονομάζεις κόντρες τα παιχνίδια στο δρόμο, επειδή ίσως σου δίνουν αξία τότε δεν συμφωνώ.

Όσο για τον σεβασμό στην Ferrari, επειδή ο Θεός μου έδωσε την ευτυχία και οδήγησα (πραγματικά, όχι βόλτα αυτοκίνητο φίλου), με την μικρή αντίληψη που έχω για τα αυτοκίνητα, μπορώ να σε διαβαιβεώσω ότι νιώθεις μοναδικά πίσω από το τιμόνι τους. Ο θρύλος που έχει δημιουργηθεί πέρα από την μεγάλη ιστορία της στους αγώνες (ατυχές το παράδειγμά σου για τις 24 ώρες, προσπαθώντας να μειώσεις την ιστορία της Ferrari στους αγώνες), έχει γεννηθεί και επί της ουσίας. Η φίρμα (μαζί με κάποιους άλλους κατασκευαστές που σέβομαι το ίδιο), κατασκευάζει αυτοκίνητα με ένα μοναδικό χαρμάνι τεχνολογίας και συναισθήματος. Σε κερδίζουν ακόμη και σταματημένα. Απλά να χαθείς στις σκέψεις του σχεδιαστή, στην καμπές του αμαξώματος, στις τόσες λεπτομέριες στο αυτοκίνητο που κάνουν την διαφορά και έχουν την δική τους ιστορία. Αγγίζεις το τιμόνι, ακούς τον κινητήρα, κουνάς το λεβιέ στο χτένι.

Κάποια πράγματα δεν είναι μόνο αριθμοί και ψυχρή λογική. Σήμερα η Ferrari μπορεί να σταθεί και σε αυτά. Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει την αποτελεσματικότητα της F430? Η ποιότητα είναι και αυτή σχετική. Συμφωνώ παλιά υπήρχε πρόβλημα. Αντανακλούσε όμως την φιλοσοφία και το status μιας προσωπικότητας που έχει χαράξει ιστορία. Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Υπάρχει τμήμα marketing, υπάρχουν αυτοκίνητα test drive, συμμετέχουν σε συγκριτικές δοκιμές!!! (Όταν ζούσε ο Εντζο, δεν υπήρχε τίποτε από αυτά. Όποιος ήθελε να οδηγήσει Ferrari για test drive ή για δοκιμή έπαιρνε την αποστομωτική απάντηση ¨Αν θέλει να οδηγήσει Ferrari και να την κρίνει ας έρθει να την αγοράσει".

Δεν σε κατηγορώ που κάποια πράγματα δεν σε έχουν αγγίξει με τον τρόπο που φτιάχτηκαν. Ελπίζω όμως στο μέλλον να σου δωθούν οι ευκαιρίες και να ανακαλύψεις ενα διαφορετικό πρόσωπο της αυτοκίνησης, πέρα από κόντρες, τα 0-100 και τις τελικές. Τον κόσμο του συναισθήματος και της επικοινωνίας με την μηχανή. Τότε μόνο γεμίζεις με απόλαυση και εμπειρίες που θα σου μείνουν χαραχμένες για μια ζωή.

Υ.Σ.

Δεν είμαι Ιταλόφιλος. Θα μπορούσα να έγραφα τα ίδια και για άλλους κατασκευαστές. Ακόμη και για Αμερικάνους και για Ιάπωνες. Σέβομαι κάθε κατασκευή που έχει γεννηθεί από το όραμα και το πάθος ανθρώπων. Ακόμη και αν δεν συνφωνώ με αυτό. Δεν με συγκινούν αυτοκίνητα που είναι προσταγές των τμημάτων marketing και έχουν φτιαχτεί με το κομπιουτεράκι στο χέρι...

Θα προτιμούσα να τελειώσει εδώ το thread. Εξέφρασα την γνώμη μου, εξέφρασες (ή όποιοι άλλοι την δική σας), δεν βλέπω όμως κοινή τομή. Η αντιπαράθεση πιστέυω ότι απλά γεμίζει KB στον server και δεν απασχολεί κανέναν. Ίσως με κάποια ευκαιρία μπορούμε να μιλήσουμε από κοντά για πιο ανοιχτή συζήτηση...
:hello:

alpinakias
26-05-05, 12:39
ohi to thread ta sinehisi.kai to thema tou den einai i Ferrari.einai i diplomahies ,triplomahies,opos lei o titlos.kai i marka mas einai BMw.

Fad3In
27-05-05, 12:00
Αν με γνώριζες λίγο καλύτερα (και όχι μέσα από τα πλήκτρα ενός keyboard) θα ήξερες την φιλοσοφία μου για τις κόντρες και την φιλολογία μετά από αυτές. Κόντρα είναι όλη μου η ζωή.
Αν τώρα θέλεις να ονομάζεις κόντρες τα παιχνίδια στο δρόμο, επειδή ίσως σου δίνουν αξία τότε δεν συμφωνώ.

Ισχυει το ιδιο,με την διαφορα οτι δεν υποννοω οτι εισαι κομπλεξικος ουτε τιποτα παρομοιο...απλα συζηταμε,οποτε κρατα τις αποψεις σου και τα συμπερασματα σου για σενα Θωμα...Αξια μου δινουν πολυ περισσοτερα πραγματα απ το να γραφω εδω μεσα. Εδω κανουμε ολοι μας την πλακα μας,αν το χεις καταλαβει!
Εσυ τρεχα να κανεις κοντρες στο Ελληνικο για να βγαζεις 'ασφαλη συμπερασματα' χαχαχαχαχ ΕΛΕΟΣ!!! :pth:

Δεν σε κατηγορώ που κάποια πράγματα δεν σε έχουν αγγίξει με τον τρόπο που φτιάχτηκαν. Ελπίζω όμως στο μέλλον να σου δωθούν οι ευκαιρίες και να ανακαλύψεις ενα διαφορετικό πρόσωπο της αυτοκίνησης, πέρα από κόντρες, τα 0-100 και τις τελικές.

Ουτε εγω σε κατηγορω που την εχεις δει ετσι! χεχεχε Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο...οτι με συγκινουν μονο οι τελικες και τα 0-100 γιατι εξ αλλου τοτε δεν θα οδηγουσα μια 318ι :) :nixweiss:
Τεσπα,τα λεμε...

Ν.

thomas
29-05-05, 23:27
...απλα συζηταμε,οποτε κρατα τις αποψεις σου και τα συμπερασματα σου για σενα Θωμα...Αξια μου δινουν πολυ περισσοτερα πραγματα απ το να γραφω εδω μεσα. Εδω κανουμε ολοι μας την πλακα μας,αν το χεις καταλαβει!
Εσυ τρεχα να κανεις κοντρες στο Ελληνικο για να βγαζεις 'ασφαλη συμπερασματα' χαχαχαχαχ ΕΛΕΟΣ!!! :pth:

Ουτε εγω σε κατηγορω που την εχεις δει ετσι! χεχεχε
Τεσπα,τα λεμε...

Ν.

Λυπάμαι για την απάντηση και το pm που μου έστειλες. Στην συζήτηση ο καθένας εκθέτει τις απόψεις του και τις μοιράζεται με τους άλλους. Το να λες φασιστικά να κρατήσω τις απόψεις μου για μένα, δεν το δέχομαι. Ίσως υπάρχουν ελάχιστοι που θέλουν να διαβάζουν αυτά που έχω να πώ, όπως και εγώ να διαβάζω τα γραφόμενα των άλλων. Διαβάζω, κρίνω, σκέφτομαι και δέχομαι ή απορρίπτω απόψεις. Ποτέ δεν κόβω το δικαίωμα σε κάποιον να εκφραστεί.

"Το εδώ μέσα", τί είναι? Ποτέ δεν αποκάλεσα το forum και την παρέα αυτή, "εδώ μέσα". Υπάρχουν πολύ αξιόλογα άτομα και ο δυκτιακός τόπος που εκθέτουμε τις απόψεις μας και που κάποιοι άνθρωποι έχουν χαλάσει χρήμα και προσωπικό χρόνο για να πάρει αυτή τη μορφή, νομίζω ότι αξίζει κάτι καλύτερο από το "εδώ μέσα"...

Το αν την έχω δεί ή όχι εγώ το ξέρω καλύτερα. Άκουω την άποψη σου, την ζυγίζω, αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω ότι με ξέρεις τόσο ώστε να εξάγεις ένα τέτοιο συμπέρασμα. Εγώ δεν θυμάμαι καν ποιος είσαι. Δεν κρίνω τόσο επιπόλαια ανθρώπους από κάποια post. Αν τελικά σε έχω ενοχλήσει τόσο πολύ, μπορείς να μην ξανασχοληθείς μαζί μου. Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για τίποτα.

Και για να κλείσω, οι κόντρες, όπως ειρωνικά λές, στο Ελληνικό, ήταν μέρος της δουλειάς μου. Πληρώνομαι, όπως και μια ολόκληρη συντακτική ομάδα για να πραγματοποιήσουμε δοκιμές και άρθρα που θα ενδιαφέρουν το αναγνωστικό κοινό. Και όπως έδειξε εκείνο το τεύχος ήταν από τα πιο πετυχημένα. Αν σε ενοχλεί και αυτό, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Το θέμα για μένα έχει τελείωσει. Είναι κουραστικό και αγενές για τα μέλη να διαβάζουν για μια "αντιπαράθεση" τέτοιου είδους, που τελικά δεν βγάζει πουθενά.

manosm3
30-05-05, 09:17
PEACE MY FRIENDS! :calm:

Fad3In
30-05-05, 10:56
Λυπάμαι για την απάντηση και το pm που μου έστειλες.

Λυπαμαι που υποννοησες οτι ειμαι κομπλεξικος απ την αρχη! Παραπανω τα γραφομενα σου εχουν μεινει αθικτα...Κι οσο για το pm καποιος μπορει ευκολα να συμπερανει οτι σ εβρισα! Ε,λοιπον,ποσταρε το και ο καθενας θα δει τι γραφω... :shakehead χαχαχαχα Ελεος...τι αλλο να πει κανενας;!; :icon11:

"Το εδώ μέσα", τί είναι? Ποτέ δεν αποκάλεσα το forum και την παρέα αυτή, "εδώ μέσα".

Το 'εδω μεσα' εννοω το ιντερνετ γενικα! Αντε παλι με τα συμπερασματα σου...

Δεν κρίνω τόσο επιπόλαια ανθρώπους από κάποια post.
Χα! Ωστε ετσι;!; Κι αυτη η ατακα που παει λοιπον;!; :bs:
Αν τώρα θέλεις να ονομάζεις κόντρες τα παιχνίδια στο δρόμο, επειδή ίσως σου δίνουν αξία τότε δεν συμφωνώ.

Και για να κλείσω, οι κόντρες, όπως ειρωνικά λές, στο Ελληνικό, ήταν μέρος της δουλειάς μου. Πληρώνομαι, όπως και μια ολόκληρη συντακτική ομάδα για να πραγματοποιήσουμε δοκιμές και άρθρα που θα ενδιαφέρουν το αναγνωστικό κοινό. Και όπως έδειξε εκείνο το τεύχος ήταν από τα πιο πετυχημένα. Αν σε ενοχλεί και αυτό, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Δεν μ ενοχλει! Μου ειναι παγερα αδιαφορο βασικα...συγγνωμη!

Ποτέ δεν κόβω το δικαίωμα σε κάποιον να εκφραστεί.

Ουτε εγω,αλλα ερχεσαι να εκφρασεις μειωτικες και αμφιλεγομενες αποψεις σ ενα subforum που θεωρεις μαλλον χαζο και ανουσιο...εγω αυτο ειπα απ την αρχη! Αν σε χαλαει,μην το διαβαζεις! Πολυ απλα!


Τα λεμε...
Ν.

manosm3
30-05-05, 10:59
ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ! :) :calm:

mpikounis
30-05-05, 11:06
To thread αυτό έχει χάσει το νοήμα του οπότε και κλείνει.