PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ προς Παντος Βελτιωμενους Ε30ακηδες


VATOS
24-09-08, 08:58
Θα ηθελα να μαθω , απο τους φιλους και αδελφους Ε30ακηδες , οποιος γνωριζει τιμες και μαρκα απο CoilOver αναρτησεις για την Ε30 μας , Φρενα 4απιστωνα (4αδα) και τι ζαντες μπορει να παρει μετα την μετατροπη στα φρενα ( γιατι δεν νομιζω να χωρανε 15αρες )...

επεισης , θα ηταν πολυ ευχαριστο , εαν υπαρχουν τιποτα φωτογραφιες απο τις αναρτησεις ( CoilOver ) να μου τις στειλουν ( vatos@m-service.gr ) για να λυσω καποιες αποριες που εχω...

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...

TSAF
24-09-08, 09:36
η ΚW δεν δουλεύει σωστά κοπανάει, η bilstein custom made θα σου πάει γύρω στα 1500 και μόλις τελευταία άκουσα ότι φοβερή είναι η D2 για E30 και σχετικά φτηνή αλλα αξιόπιστη από ότι ακούγεται. Για να παίξεις σε μεγαλύτερες ζάντες και γενικότερα ποικιλία θέλεις 5 "μπουλωνα" άκρα, όσον αφορά φρένα με τα άκρα που σου λέω παίζεις από E30 Μ3, E36 Μ3, E46 Μ3. Για αγορά τοποθέτηση και κάνα ψιλό τόρνο υπολόγιζε όλα μαζί στο 1500.

cougar power motorsport
24-09-08, 14:30
η ΚW δεν δουλεύει σωστά κοπανάει, η bilstein custom made θα σου πάει γύρω στα 1500 και μόλις τελευταία άκουσα ότι φοβερή είναι η D2 για E30 και σχετικά φτηνή αλλα αξιόπιστη από ότι ακούγεται. Για να παίξεις σε μεγαλύτερες ζάντες και γενικότερα ποικιλία θέλεις 5 "μπουλωνα" άκρα, όσον αφορά φρένα με τα άκρα που σου λέω παίζεις από E30 Μ3, E36 Μ3, E46 Μ3. Για αγορά τοποθέτηση και κάνα ψιλό τόρνο υπολόγιζε όλα μαζί στο 1500.

πολύ σωστός ο Τσαφ. Βασικά όπως την D2 είναι και η Ksport. Και οι 2 είναι πολύ καλές και αναλόγως δεν είχαμε και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα απο αυτές. φρένα και ζάντες φίλε εξαρτιόνται πολύ απο τον προυπολογισμό σου.

God
24-09-08, 15:28
Καλη θα ηταν η λυση που προτεινει ο TSAF, δηλαδη 5-μπουλονα ακρα...βαζεις και φρενα μεγαλυτερα και δεκαδες ζαντες (οτι εμπαινε σε 5-αρα BMW ως και σημερα). Αλλα δεν θα βρεις καθολου ευκολα 5-μπουλονα ακρα, ειναι παρα παρα πολυ σπανια.

Στα ακρα που εχεις...δεν εγκρινω καμια coil-over. Και θα ειναι κουτσουρο και δεν εχει κανενα ουσιαστικο πλεονεκτημα. Βαλε ενα σετ καλο αμορτισερ με ελατηρια οτι υψος και σκληροτητα σε βολευει, βαλε και ενα σετ αντιστρεπτικες καλες και θα εισαι αρχοντας με μισο και κατω κοστος.

Απο φρενα, μονο επωνυμα...Brembo, Willwood και παει λεγοντας. Υπαρχουν πολλα σετ. Μπορεις να βαλεις 286μμ στις 15", πρεπει να χωρανε. Αν πας για 326μμ ομως θελεις οπωσδηποτε 17". 17" με τα offset του Ε30 βγαζει μερικες η ACE, εγω ειχα και ημουν ευχαριστημενος απο αυτη την ζαντα, αλλα θα πρεπει να βαλεις 205/40 λαστιχο το οποιο θα σου σκοτωσει την ανεση κατιτις. Μετα βγαζει και η Keskin, αλλα ειναι πολυ (διπλα) ακριβοτερες.

Μπαινουν και φρενα 4-πιστονα απο αλλα αυτοκινητα αλλα με μετατροπη (βασεις η ανταπτορες σε τορνο κτλ), πραγμα που εγω δεν εγκρινω. Ποτε δεν θα εκανα πατεντα στα φρενα.


ΥΓ. Κοιταξε και για σεβρο απο Μ30 3.5 κινητηρα...κανει πολυ καλη διαφορα.

BMW523i
24-09-08, 15:58
Ας το ξαναβάλω αυτό το λινκ για φρένα και οτιδήποτε άλλο για το Ε30!
www.300mm.de
πχ φτηνή και πολύ καλή λύση
http://300mm.de/312mm/312mm.html

TSAF
24-09-08, 16:07
άκρα E30 Μ3 άμα ψαχτείς βρίσκεις ακόμα από το εξωτερικό, το θέμα είναι ότι είναι λίγο ακριβά αλλα θα σε σώσουνε σε όλα τα αλλα θέματα (φρένα,ζάντες).

TSAF
24-09-08, 16:09
εγώ τα δικά μου τα άκρα τα έφερα κομπλέ από UK και σωθικά.

giogio
25-09-08, 14:25
Εγω στο δικο μου εβαλα ακρα απο μ3 ε36 μπροστα , ε36 compact πισω και ΚW αναρτηση αφου της αλλαξαμε τα spec λιγο.Το μονο που θα βαλω ακομα ειναι τα πισω φρενα απο μ3 ε36.Σεβρο και αντλια φρενων 25μμ απο μ30.Υποψιν οτι ηθελα να παραμεινω σε 16 ιντσες ζαντα

TSAF
25-09-08, 16:05
Εγω στο δικο μου εβαλα ακρα απο μ3 ε36 μπροστα , ε36 compact πισω και ΚW αναρτηση αφου της αλλαξαμε τα spec λιγο.Το μονο που θα βαλω ακομα ειναι τα πισω φρενα απο μ3 ε36.Σεβρο και αντλια φρενων 25μμ απο μ30.Υποψιν οτι ηθελα να παραμεινω σε 16 ιντσες ζαντα

Διστυχως τα ακρα απο 36 μπροστα θελουνε και φτιαχτα ψαλιδια για να βγαινουνε σωστα, αλλιως θελει τορνο στα μπροστινα μουαγιε οσον αφορα απο compact ο αξονας βγαινει λιγο παραεξω απο το κανονικο. Τα παντα γινονται ομως.

TSAF
25-09-08, 16:23
αυτα θες και θα εισαι αρχοντας