PDA

Επιστροφή στο Forum : 330 Ci(Santo) vs Z4 3.0 Quaife(mpikounis)!


Strax
10-05-05, 08:59
Μια και κανείς δεν θέλει να μιλήσει, θα αναγκαστώ πω εγώ την αλήθεια!
Την Παρασκευή το βράδυ σε μια αναπάντεχη τροπή γεγονότων και συμπτώσεων βρέθηκαν αντιμέτωποι στην ανάβαση της Κατεχάκης το γνωστό κοντράδικο 330 Ci Estoril του φίλου μας Santo απέναντι στο Ζ4 3.0 Quaife του mpikounis. Ξεκίνησαν από πρώτες ρολαριστές και όταν πέρασαν από μπροστά μας η διαφορά ήταν 1,5 αμάξι υπέρ του mpikounis. Από τα λεγόμενα των 2, αν και δεν ξεκίνησαν από στάση το Quaife δούλεψε πολύ καλά και ο mpikounis μάζεψε πολύ πιο εύκολα χιλιόμετρα με την πρώτη, ενώ το 330 Ci ξεσπούσε σε σπινιάρισμα. Στην επιστροφή βάλαν και από δευτέρες ρολαριστές αλλά πάλι το Ζ4 υπερείχε. Βέβαια αποτέλεσμα δεν υπήρχε μια και ο Santo πάτησε νωρίτερα, αλλά το Ζ4 έδειχνε να μαζεύει γρήγορα. Παρακαλώ τους ίδιους ή τον κύριο Hamann να δώσουν περισσότερες λεπτομέριες ή να διορθώσουν τυχόν λάθη μου ή παραλείψεις!

santo
10-05-05, 10:14
Φίλε Στράτο όντως έτσι έγινε.. το Ζ4 ξεκόλησε καλύτερα στην ανηφόρα και λόγω μπλοκέ και λόγω μικρότερου βάρους. Να θυμίσω και μία άλλη λεπτομέρεια που ίσως παίζει και αυτή το ρόλο της, αν και το αποτέλεσμα ήταν αναμενομενο από μέρους μου. Λοιπόν ο Μιχάλης φοράει CDV βαλβίδα που βελτιώνει σημαντικά τις αλλαγές.(Αποψή μου, αν κάποιος έχει άλλη άποψη ας την παραθέσει.)
Κατά τα άλλα ήταν ένα καλό άνοιγμα για να φύγω με τσαγάκι του βουνού για Ιταλία... :(

mpikounis
10-05-05, 10:17
Νομίζω πως το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο μια και το Ζ4 είναι αρκετά πιο ελαφρύ από το 330, έχει μπλοκέ και δεν έχει CDV.

Πιστεύω πως απο στάση η διαφορά θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερη. Πάντως το μπλοκέ δούλεψε καταπληκτικά για άλλη μια φορά...

:yippee:

manosm3
10-05-05, 11:23
το μπλοκέ


ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩ! :smashtard

alexcsl
11-05-05, 08:23
Ως γνωστόν ο φίλος santo "ψαχνότανε" από τότε που ήρθε Ελλάδα για φιλικά ανοιγματάκια με Ζ4. Κάποια ήσυχη βραδιά του Μαϊου, και αφού είχε πέσει το τρελό xλαπάκιασμα, ο Strax κάνοντας τα σχετικά τηλεφωνήματα έχει κανονίσει ήδη τις πρώτες λεπτομέρειες (να δώσουμε στον mpikounis τουλάχιστον την βενζίνη του... κτλ). :smiley_ab (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#)

Ξεκινάμε λοιπόν εγώ μαζί με τον santo, και ένα δεύτερο όχημα με επιβαίνοντες 2 Administrators και ένα μέλος του club για Κατεχάκη.

1ο Άνοιγμα : o mpikounis ξεκινάει από περίπου μισό αυτοκίνητο πίσω, το estoril σπινάρει σαν χαζό, το Quaife μαζεύει σαν τρελό!!! :banghead: (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#) Τελικό αποτέλεσμα όντως 1,5 αυτοκίνητο μπροστά το Ζ4....

2ο Άνοιγμα : πιο χαλαρή η κατάσταση, από δευτέρες ρολαριστές, όντως ξεκινήσαμε νωρίτερα, αλλά και πάλι το Ζ4 έφυγε καλύτερα. :mad: (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#)

Το καλό (για άλλους κακό... βλ. santo) είναι ότι το όλο γεγονός το βιντεοσκόπησα μέσα από το αυτοκίνητο του santo με την δικιά του κάμερα!!! Αν κάποια στιγμούλα ο αξιότιμος ξενιτεμένος φίλος θελήσει, θα δείτε το Ζ4 (το είχαμε στα αριστερά μας) πως γάντζωσε στην άσφαλτο και εμείς κοιτούσαμε απολαμβάνοντας τις νέες γεύσεις τσαγιού Lipton με άρωμα Quaife!!! :cheers: (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#)


ΥΓ Βρε Στράτο λες να έπαιξαν ρόλο στην κόντρα : τα 10 καλαμάκια, οι 2 σαλάτες, 2 πατάτες, 2 ψωμιά, και οι 2-3 coca-cola Light!!! που κατανάλωσε ο Lipton...εεε συγνώμη ο santo???

S38B38 Monsta
12-05-05, 23:48
και εμείς κοιτούσαμε απολαμβάνοντας τις [b][color=red]νέες γεύσεις τσαγιού Lipton με άρωμα Quaife!!!

ΥΓ Βρε Στράτο λες να έπαιξαν ρόλο στην κόντρα : τα 10 καλαμάκια, οι 2 σαλάτες, 2 πατάτες, 2 ψωμιά, και οι 2-3 coca-cola Light!!! που κατανάλωσε ο Lipton...εεε συγνώμη ο santo???


A χα χα χα πολύ καλό!!

stef
13-05-05, 01:48
Συγγνώμη , το Ζ4 χωρίς μπλοκέ τι διαφορες έχει με το 330?
Εννοώ πώς πήγαινε πριν ο mpikounis βάλει το quaife σε σχέση με τώρα ?

kostas*
13-05-05, 08:26
Συγγνώμη , το Ζ4 χωρίς μπλοκέ τι διαφορες έχει με το 330?
Εννοώ πώς πήγαινε πριν ο mpikounis βάλει το quaife σε σχέση με τώρα ?
Δε νομιζω να ειχε καμια διαφορα μιας και η αναμετρηση δεν ηταν απο σταση. Το θεμα ειναι πως παει σε σχεση με αλλο Ζ4 απο σταση. Αυτο νομιζω ειναι πιο χρησιμο για να μαθουμε τις οφελειες του μπλοκε.
mpikounis?

stef
13-05-05, 08:53
Ναι αλλά εαν φόραγε μπλοκέ και το 330 απο τα λεγόμενά τους θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα σωστά...? :nod:

mpikounis
13-05-05, 09:13
Η κόντρα δεν ήταν από στάση αλλά ήταν από ρολλαριστή πρώτη σχεδόν σταματημένοι οπότε το μπλοκέ δούλεψε υπέρ μου. Το Ζ4 σπίναρε λίγο και μετά πάτησε πολύ καλά και μάζεψε σχεδόν 1 αυτοκίνητο αμέσως.

Συμφωνώ οτι με άλλο Ζ4 θα είναι καλό τεστ για το μπλοκέ. Μέσα είμαι για το τέστ!

stef
13-05-05, 09:29
Συμφωνώ οτι με άλλο Ζ4 θα είναι καλό τεστ για το μπλοκέ. Μέσα είμαι για το τέστ!

aVog & sakis ετοιμαστείτε, έχετε δουλίτσες...!

sakis
13-05-05, 10:18
Ειμαι ετοιμος...... :icon42:

kostas*
13-05-05, 12:54
Η κόντρα δεν ήταν από στάση αλλά ήταν από ρολλαριστή πρώτη σχεδόν σταματημένοι οπότε το μπλοκέ δούλεψε υπέρ μου. Το Ζ4 σπίναρε λίγο και μετά πάτησε πολύ καλά και μάζεψε σχεδόν 1 αυτοκίνητο αμέσως.

Συμφωνώ οτι με άλλο Ζ4 θα είναι καλό τεστ για το μπλοκέ. Μέσα είμαι για το τέστ!
Πολυ ωραια mpikounis να μαζευτουν 3-4 Ζ4 και να αρχισουν οι συγκρισεις. Και εγω μεσα ειμαι!

sheriff
13-05-05, 21:14
μεσα και εγω! :hello:

manosm3
13-05-05, 22:29
μεσα και εγω! :hello:

Λειπει ο Μαρτης απο την Σαρακοστη; Ειχα αρχισει να ανησυχω οτι δε θα εγραφες!

kostas*
17-05-05, 10:23
Παγωσε το θεμα μου φαινεται. Mpikounis παρακαλω στειλε μου pm αν παρ' ελπιδα κανονιστει κατι.