PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με x3


kolivasx
29-09-08, 20:17
γεια σας ,πριν ενα μηνα πηρα καινουργιαο το χ3,κκαι εχω 2προβληματα.1)ακουγεται ενας θορυβος απο την μεταδοση καθε φορα που αλαζω ταχυτητα.και2)κανει ενα τριξιμο στο πισω μερος καθε φορα που πεφτει σε λακουβα,στη αντιπροσωπεια μου λενε πτι δεν ακουν τιποτα.το αμαξι ειναι τοχ3 2.0.αν ξερει κανεις ,η εχει αντιμετωοισει παρομοιο προβλημα ασ μου πει γιατι εχω τρελαθει.

sot_gr
10-11-08, 11:05
Στην μετάδοση και σε εμένα ακούγετε θόρυβος,,στην αρχή είχα ανησυχήσει αλλά μετά μου είπαν ότι και στα υπόλοιπα έτσι γίνετε,οπότε λέω θα είναι φυσικό,,η μετάδοση γενικά στο χ3 είναι περίεργη στις αλλαγές και δεν καταλαβαίνω τη σόι μελέτη έκαναν τα ξεφτέρια της bmw και την έκαναν έτσι,,όσο για το τρίξιμο δεν έχω ακούσει κάτι σημαντικό,

nino x3
13-01-09, 18:30
και σε μενα κανει ενα παραξενο θορυβο στην αλλαγη απο πρωτη σε δευτερη μολις πατας συμπλεκτη για να μη το κανει πρεπει να τη πας πολυ ομαλα την αλλαγη οπως εκαναν παλια στα ασυγχρονιστα σασμαν. Αν επιμεινει θα το παω για ελεγχο.

VARAGR
21-01-09, 15:33
σε εμένα και με 48.000 χλμ δεν ακούγεται κανένας ήχος από κιβώτιο η σασμάν εκτός από κάποια ¨ντουκ¨ όταν περνάω εγκάρσιες ανωμαλίες και νομίζω ότι έρχεται από το κάλυμα της panorama οροφής

kolivasx
21-01-09, 17:12
δεν ξερω τι συμβαινει .στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν εχει τιποτα,εντωμεταξει με το παραμικρο μυριζει το σαζμαν.δεν πμορω να καταλαβω γιατι.

kolivasx
21-01-09, 17:16
σημειωνω οτι εχω κανει μονο 4800χλμ και το εχω παει τρεις φορες στην αντιπροσωπεια.καθε φορα μου λενε οτι δεν βλεπουν τιποτα και ολα δουλευουν κανονικα

VARAGR
21-01-09, 17:19
δεν ξερω τι συμβαινει .στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν εχει τιποτα,εντωμεταξει με το παραμικρο μυριζει το σαζμαν.δεν πμορω να καταλαβω γιατι.


αν και το θεωρώ απίθανο για ρίξε μια ματιά σε όλες τις βαλβολίνες! σε defender μετά από service άκουγα θορύβους και είπα τσεκάρετε ξανά τις βαλβολίνες και ΠΡΑΓΜΑΤΙ είχαν ξεχάσει τα βάλουν!! δεν είχε σταγόνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nino x3
21-01-09, 17:42
δεν ξερω τι συμβαινει .στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν εχει τιποτα,εντωμεταξει με το παραμικρο μυριζει το σαζμαν.δεν πμορω να καταλαβω γιατι.

την μυρωδια την εντοπιζεις απο το σασμαν ή ειναι η χαρακτηριστικη μυρωδια απο τον δισκο?

bimmer-corfu
21-01-09, 18:23
Και του ξαδέλφου μου το Χ3 κάνει θόρυβο στις αλλαγές ταχυτήτων αλλά αν την κάνεις ομαλά όπως είπε ο Nino ή έχεις πατήσει και λίγο γκάζι πριν αφήσεις όλο το συμπλέκτη τότε είναι ΟΚ

kolivasx
22-01-09, 13:54
nino εχεις δικιο η μυρωδια ειναι απο τον δισκο .οταν τους το λεω στην αντιπροσωπεια μου λενε οτι αν το ζορισεις, ετσι μυριζει.τορα αν θεωρουν ζορισμα να κανεις μια φορα οπισθεν σε ανηφορα τοτε ενταξει.παντως αυτο προτι φορα μου συμβαινει , μην ξεχνατε οτι το αμαξι ειναι καινουργιο εχω κανει μονο 4800χλμ

konas
22-01-09, 13:56
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15189&highlight=%EC%F5%F1%E9%E6%E5%E9

ισως και αλλου

bimmer-corfu
22-01-09, 15:57
Στο παραπάνω link του konas διάβασα για Mazda CX-7 και θα προσθέσω ότι σε καινούργιο CX-7 γνωστού άλλαξαν δίσκο-πλατό επειδή σε όπισθεν για να μπει στο άνω γκαράζ πλοίου κόντεψε να καεί ο συμπλέκτης.
Παντως ναι όπισθεν σε ανηφόρα είναι μεγάλη πίκρα για όλους τους συμπλέκτες και με λίγο ζόρισμα μυρίζουν άνετα.

nino x3
22-01-09, 16:37
οταν μυριζει ο δισκος ξερεις τι συμβαινει. αν αυτο το εχει κανει μια δυο φορες που μπορει και ¨ζοριστηκε " ,δεν λεει κατι αν ομως το κανει συχνα πιεσε τους στην αντιπροσωπεια γιατι σε λιγο καιρο που θα χρειαστει αλλαγη θα κανουν τον κινεζο και θα σου λενε εμεις δεν φταιμε εσυ δεν οδηγεις σωστα...

υγ. με χειροφρενο αν προσπαθησεις να ξεκινησεις ξεκιναει?

nino x3
22-01-09, 16:45
τη μια δεν ακουν τιποτα την αλλη οταν ακουν λενε οτι ολα ετσι κανουν... οταν μυριζει ζοριστηκε... μηπως τελικα κατι δεν παει καλα με το aftersale της bmw? και απο την αλλη πολλα προβληματα βρε παιδια και σε καινουργια και σε παλαιοτερα δεν ειναι λιγο ασυμβατο με την γενικοτερη εικονα και αξιοπιστια.

ermis1975
22-01-09, 17:29
Κι εμένα κάθε φορά που ζοριζότανε ο δίσκος στην όπισθεν για να μπώ στο γκαράζ μύριζε! Αλλά ήταν compact και όχι Χ3 ... που είναι 4χ4! Πάντως δε χρειάστηκε να αλλαχθεί ποτέ ούτε είχε πρόβλημα μέχρι τα 30.000χλμ που την έδωσα!

bmwedakias1600cc
01-04-10, 14:09
παιδια και το δικο μου κανει θορυβο απο αλλαγη πρωτη σε δευτερα το πηγα χθες στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν πως ειναι φυσιολογικο το κανουν ολα τα Χ3 και ειναι τα φυσιολογικα κενα που εχει ο κεντρικος.πρεπει να εχει κενα ο κεντρικος?τη κουφο ηταν αυτο παλι χθες?

bmwedakias1600cc
24-04-10, 11:57
καλησπερα.και το δικο μου Χ3 2006 μοντελο ελληνικο με 84,000 χιλιομετρα κανει εναν θορυβο στην αλλαγη 1ης 2ας το πηγα στην BMW εκει που πηγαινα και το 316 που ειχα και μου ειπαν πως ειναι φυσιολογικο και οτι το κανουν ολα.το κανει λεει γιατι ο κεντρικος του ειναι σπαστος και οτι δεν φτιαχνεται αυτο οπως και αν περασω καινουγιο κεντρικο παλι τα ιδια κενα θα εχει λεει.τι κανουμε τωρα???

bimmer-corfu
24-04-10, 15:59
δεν ξέρω γιατί αλλά όντως κάνουν αυτό τον θόρυβο τα Χ3 2.0

Αν μάθεις όμως να τις κάνεις όπως θελει το αμάξι τις αλλαγές, τότε δεν ακούς τίποτα

nino x3
24-04-10, 16:37
δεν ξέρω γιατί αλλά όντως κάνουν αυτό τον θόρυβο τα Χ3 2.0

Αν μάθεις όμως να τις κάνεις όπως θελει το αμάξι τις αλλαγές, τότε δεν ακούς τίποτα

Πολυ σωστα!!!
ο θορυβος ειναι μονο απο πρωτη σε δευτερα,ομως αν συνηθισεις να κανεις αλλαγες σε λιγο ψηλοτερες στροφες δεν τον κανει!!

giannis_compact
24-04-10, 17:01
Παιδια το δικο μου Χ3 2.0d,παροτι πετρελαιο κανει τον ιδιο θορυβο (οχι παντα) απο 1η σε 2α.Αλλο ενα θεμα ειναι οτι δε ξερω αν αρπαζει σωστα,διοτι στην αρχη αργει λιγο και μολις μπει στη ροπη τοτε καταλαβαινω οτι εινα τουρμπο και πετρελαιο.Απλα δε ξερω αν μπαινει στο σωστο φασμα στροφων και παει το μυαλο μου στο οτι κολλαει καπως και υστερα μπαινει.Ξερει καποιος κατι?