PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΔΑΔΕΣ...


DASMANIA
04-10-08, 21:12
αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!

Nick_compact
04-10-08, 21:13
Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα pm από που πήρες τα λάδια;

DASMANIA
04-10-08, 21:16
καλητερα οχι μεσα απο εναν διδυκτικο τοπο , υπαρχει περιπτωση μυνησης για δισφιμιση, αλλα στον πειραια στον ηλεκτρικο πισο πανω σε μια λεωφορο ειναι. και λιγο πιο διπλα του εχει ενα βενζιναδικο.
αυτα γαι την τοποθεσια του...

κυριακος
14-10-08, 19:13
Φιλε dasmania συγχαρητήρια καταρχήν που μπήκες στον κοπο να μας ενημερώσεις ,άφορα ολους και ειδικά αυτούς που μένουν προς Πειραιά και έχουν μεγάλη πιθανότητα να ψωνίζουν απο το ιδιο μαγαζί.
Επειδή εχω γνώσεις μηχανολόγου αντιλαμβάνομαι την σημασία που εχει το σωστό λάδι στην συντήρηση και την διάρκεια του κινητήρα.Δεν μιλάω για γκάζια δεν με ενδιαφέρουν.Μιλάω για σοβαρή φθορά που μπορεί να συμβαίνει λίγο λίγο και ανυποψίαστα.
Ωστόσο ομως σαν καταναλωτές δεν πρέπει να δίνουμε τόπο στην οργή και να λέμε δεν βαριέσαι.
Δεν λεω οτι πρέπει να τον ξεμπροστιάσεις τον τυπο πριν έχεις χειροπιαστά στοιχεία.
Σε αυτές της περιπτώσεις υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία απο το Υπουργείο Εμπορίου που ακολουθεί η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ (http://www.efpolis.gr) η και αλλες ανεξάρτητες αρχές όπως Συνήγορος του Καταναλωτή(http:www.synigoroskatanaloti.gr)
Αυτο ειναι ήπιο μετρό ,υπαρχή και πιο πονηρή αντιμετώπιση να πας να ξαναγορασεις λάδια απο εκει και να απευθυνθείς στην ιδια την εταιρία λαδιού(κυριος στο εξωτερικό) οπου έχουν έννομο συμφέρων να ελέγξουν αν τα λάδια τους νοθεύονται και υπονομεύετε η φιρματης .
Τοτε ισως βρεθείς και με δεύτερο cabrio πιο καινούργιο.

Ε36Cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγώ θέλω να πηγαίνω ίσια...

nikos_E34
14-10-08, 19:33
φιλε μπορεις να μου πεις τι παιζει με αυτα τα ατζιπ τα λαδια?επειδη ενας γνωστος θα φερει τον αλλο μηνα ενα 50-80λιτρο 10-40 ατζιπ (πριν εφερε ελφ 10-40) και ολοι εχουν να μου λενε πολυ καλα λογια για τα λαδια αυτα..στα καιει?κρατανε ιξωδες σε μεγαλες θερμοκρασιες?εχω και εγω ευπαθη ωστηρια και ξεκινησαν να κανουν υπαρκτη την παρουσια τους

κυριακος
14-10-08, 19:51
Για τα ατζιπ τα λαδια δεν ξερω να σου πω, αλλα για τα ELF πιστευω οτι ειναι πολυ καλα οχι μονο για Γαλλικα αμαξια αλλα και για το ΒΜW.
Τουλαχιστον ο προκατοχος που αγορασα το αμαξι τα ΕLF χρεισημοποιυσε για πολλα χρονια μου ειπε και αν κρεινω απο την κατασταση του κηνητηρα μου ,μαλλον ειναι διατηρημενος αρκετα καλα.


E36 Cabrio 318ι
Όταν πάνε οι άλλοι με τις πάντες,εγώ εύχομαι να πηγαίνω ίσια...

rigas
14-10-08, 21:12
Να πω τι γνωμη μου για τον συγκεκριμενο.....

Ολοι μα ολοι οι μαντραδες-μηχανικοι τον εχουν βαλει στο ματι.

Ομως δεν ξερω τι παιζει, αν τα ανακυκλωνει.....(πραγμα δυσκολο, γιατι εχει 2 ακομα μαγαζια,Φραντζη και Καλλιροης), θα τον ειχαν κλησει ολες οι εταιριες και δεν θα ειχε 3 μαγαζια.

Θα σας πω οτι το Kawasaki KLR του 1998 δουλευει με λαδια απο εκει, Motul 5100.

Εχει κανει 70000 χλμ με αιμα....και δεν εχει κανει κιχ.

Τα λαδια ειναι εισαγωγης, δηλαδη τα Motul τα φερνει ο Χαμπης στην Θεσ/κη.

Αυτος τα φερνει απο Αμερικη και Ευρωπη, το αποτελεσμα ειναι οι τιμες του ασυναγωνιστες.

Τι γινεται με τα λαδια, εχουμε κανει αρκετα τεστ με το bikenet.gr και το Moto.gr σε μηχανες με @ρχιδια GSXR 1000,R1 και αλλα, με λαδια απο αυτον.

Εχουμε παρατηρησει καποιες φορες αλαγη στην λειτουργεια του συμπλεκτη σε μερικες απο αυτες, ως γνωστο οι μηχανες εχουν υγρο συμπλεκτη και οχι ξηρο, και το λαδι του κινητηρα λιπαινει και τον συμπλεκτη.

Η αιτια ειναι οτι καποια λαδια απο καποιες εταιριες βγαινουν με καποια χαρακτηριστικα διαφορετικα απο χωρα σε χωρα και το λαδι δεν εχει καποια προτυπα, ειναι π.χ για κλιμα για Ισπανια που εχει ζεστη και οχι για Γερμανια, η ειναι για Αμερικη και το λαδι πρεπει να ειναι οικολογικο οσο γινεται και να μην εχει καποια προσθετα που οι Αμερικανοι εχουν σε Ban list.

Ομως δεν του στερει την ικανοτητα σε λιπανση.

Δεν λεω βαλτε απο αυτον, απλα τα λαδια τα εχω τεσταρει, και αλλοι πολλοι.

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αποκληστικοτητα την RedLine και την Amsoil (εταιριες με μεγαλα balls...).

Π.Χ Castrol 10-60 Edge M cars , η Castrol-BP Hellas το εχει χονδρικη για τα βενζιναδικα 14.7/λιτρο

Αυτος το δινει 13.6/λιτρο δεν παιζει ρε παιδια να ειναι fake θα τον εδεναν αμεσως.

nassosbmw1
14-10-08, 21:32
Να πω τι γνωμη μου για τον συγκεκριμενο.....

Ολοι μα ολοι οι μαντραδες-μηχανικοι τον εχουν βαλει στο ματι.

Ομως δεν ξερω τι παιζει, αν τα ανακυκλωνει.....(πραγμα δυσκολο, γιατι εχει 2 ακομα μαγαζια,Φραντζη και Καλλιροης), θα τον ειχαν κλησει ολες οι εταιριες και δεν θα ειχε 3 μαγαζια.

Θα σας πω οτι το Kawasaki KLR του 1998 δουλευει με λαδια απο εκει, Motul 5100.

Εχει κανει 70000 χλμ με αιμα....και δεν εχει κανει κιχ.

Τα λαδια ειναι εισαγωγης, δηλαδη τα Motul τα φερνει ο Χαμπης στην Θεσ/κη.

Αυτος τα φερνει απο Αμερικη και Ευρωπη, το αποτελεσμα ειναι οι τιμες του ασυναγωνιστες.

Τι γινεται με τα λαδια, εχουμε κανει αρκετα τεστ με το bikenet.gr και το Moto.gr σε μηχανες με @ρχιδια GSXR 1000,R1 και αλλα, με λαδια απο αυτον.

Εχουμε παρατηρησει καποιες φορες αλαγη στην λειτουργεια του συμπλεκτη σε μερικες απο αυτες, ως γνωστο οι μηχανες εχουν υγρο συμπλεκτη και οχι ξηρο, και το λαδι του κινητηρα λιπαινει και τον συμπλεκτη.

Η αιτια ειναι οτι καποια λαδια απο καποιες εταιριες βγαινουν με καποια χαρακτηριστικα διαφορετικα απο χωρα σε χωρα και το λαδι δεν εχει καποια προτυπα, ειναι π.χ για κλιμα για Ισπανια που εχει ζεστη και οχι για Γερμανια, η ειναι για Αμερικη και το λαδι πρεπει να ειναι οικολογικο οσο γινεται και να μην εχει καποια προσθετα που οι Αμερικανοι εχουν σε Ban list.

Ομως δεν του στερει την ικανοτητα σε λιπανση.

Δεν λεω βαλτε απο αυτον, απλα τα λαδια τα εχω τεσταρει, και αλλοι πολλοι.

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αποκληστικοτητα την RedLine και την Amsoil (εταιριες με μεγαλα balls...).

Π.Χ Castrol 10-60 Edge M cars , η Castrol-BP Hellas το εχει χονδρικη για τα βενζιναδικα 14.7/λιτρο

Αυτος το δινει 13.6/λιτρο δεν παιζει ρε παιδια να ειναι fake θα τον εδεναν αμεσως.


Αυτά είναι ιστορίες και ραδιο αρβύλες των ανταγωνιστών του γιατί πουλάει φτηνά...και έχω πάρει και ARAL,MOTUL,BELL-RAY,CASTROL κλπ.κανένα πρόβλημα!
ο Λ........δης με τίποτα δεν είναι μούφα! καρατσεκαρισμένος από τους γνωστούς μου και κολλητούς αλλα και αγνώστους,και φυσικά από μένα σε όλα μου τα οχήματα και όλα μου τα μηχανάκια...ο δικός μου μηχανικός (που δεν έχει συμφέροντα να του θίξει) μου λέει ότι είναι ένας ακόμα λαδέμπορας όπως όλοι,απλά κάνει καλύτερες τιμές....ρε παιδιά ΗΜΑΡΤΟΝ! το να "ξανθύνεις" το λάδι είναι σαν να κάνεις ασπρόμαυρη τηλεόραση έγχρωμη...τουτέστιν είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΆΛΟ κόστος της αναζωογόνησης από ιδιώτη...ρε μη τρώτε ότι σας σερβίρουν...Δε λέτε που υπάρχει κι αυτός και έχει ανασάνει η τσεπούλα μας;ώρα είναι να πείτε πως και τα φίλτρα που έχει είναι...καθαρισμένα!!!!.....:icon18:

nassosbmw1
14-10-08, 21:43
αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!

Βαριές κουβέντες....κατάρχήν περίμενε μέχρι την επόμενη αλλλαγή να "ακούσεις το μοτέρ"...αν και τα AGIP είναι η τρίτη μαρκα που προτιμώ θα σου έλεγα τη μπεμπα να τη ταιζεις CASTROL...
πιθανότατα το 10-40 της αράλ να είναι κατα τι λεπτότερο από μιας άλλης μάρκας (το λένε αρκετοί ) και να μην ταιριάζει στο μοτέρ.πχ στο μηχανάκι μου το 10-40της REPSOL με το 10-40 της MOTUL με το REPSOL "κοπανάει" το σαζμάν σαν να είναι η μισή ποσότητα ενώ με το MOTUL σαν νάναι από βούτυρο...η μέρα με τη νύχτα δηλαδή!
Και για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα αδερφέ,πόσα κμ έχει το μοτέρ σου;

Speedy
14-10-08, 21:43
Ειναι πολλα χρονια το μαγαζι εκει και το ξερω μιας και ειναι στα μερη μου.
Δεν εχω ψωνησει απο εκει αλλα ψωνιζε γνωστος λαδια για το φορτηγο του,δεν ειχε το παραμικρο προβλημα.

εχω ακουσει πολλα περιεργα και ασχημα για αυτον αλλα δεν μπορω να κρινω μιας και δεν εχω δει και δεν μπορω να τον κατηγορησω!

Το θεμα ειναι οτι μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειναι γωνιακο μαγαζι και ειναι τουλαχιστον 20 χρονια εκει....

τι να πω...

nassosbmw1
14-10-08, 21:50
Ειναι πολλα χρονια το μαγαζι εκει και το ξερω μιας και ειναι στα μερη μου.
Δεν εχω ψωνησει απο εκει αλλα ψωνιζε γνωστος λαδια για το φορτηγο του,δεν ειχε το παραμικρο προβλημα.

εχω ακουσει πολλα περιεργα και ασχημα για αυτον αλλα δεν μπορω να κρινω μιας και δεν εχω δει και δεν μπορω να τον κατηγορησω!

Το θεμα ειναι οτι μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειναι γωνιακο μαγαζι και ειναι τουλαχιστον 20 χρονια εκει....

τι να πω...

Τίποτα ...απλά ο κλασσικός ελληνάρας έμπορας/ανταγωνιστής που μια ζωή κατηγορεί αντι απλά να κάνει το αυτονόητο: ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ! είσαι ανταγωνιστής του κύριε; σου μπαίνει στη μύτη;ριξε τις τιμές!κάνε προσφορές!κι αν είσαι μάγκας κάνε όλο το κόσμο να ψωνίζει από σένα! το να πολεμάς και να κατηγορείς είναι εύκολο..αλλά εύλογα αυτό κάνει τον άλλο να αμύνεται....και σίγουρα η καλύτερη άμυνά του είναι ο χρόνος κύριοι...20χρόνια στο κουρμπέτι δε βγαίνει με μούφες και ψέματα...

rigas
14-10-08, 21:53
Ρε παιδια το 1998 ειχε ενα μαγαζακι στην Καλλιροης μεσα σε ενα στενο.

Και τωρα εχει 2 ακομα μαγαζαρες και διαφιμηση στα Burn Out, Power και αλλου.

Το να ανακυκλωσεις λαδι ειναι επιστημη, η Castrol π.χ ανακυκλωνει τα απλα λαδια και τα συνθετικα και τα κανει ημι-συνθετικα, με μηχανιματα και δυιλιστιρια τεχνολογιας αιχμης.

Ξερω 101% οτι κανει παραεισαγωγες.

Πολλες συσκευασιες ειναι διαφορετικες σε καθε μαρκα.

Αλλα θα σας πω οτι ακομα και στο NSR 250 μου εβαζα Castrol TTS απο εκει με 9 ευρω οταν ολοι το πουλαγαν 16. Και δεν κολησε ποτε, μιλαμε για 2χρονο αγριο-γκαζο με 14000 στροφες.

Ακομα το TTS ηταν ξανθο ενω εδω ηταν κοκκινο, αλλα με ψαξιμο στο Internet ηπηρχε στο εξωτερικο και σε ξανθο, ακομα ο τυπος ειχε το A747 της Castrol ενα λαδι που κανει 50ευρω/λιτρο και ειναι για RS250 αυτο με τα 100 αλογα απο τα 250 κυβικα.

Σε κανεναν δεν εχω βρει την ποικιλια του σε λαδια και σε προσθετα λαδιων.

Speedy
14-10-08, 21:57
Τίποτα ...απλά ο κλασσικός ελληνάρας έμπορας/ανταγωνιστής που μια ζωή κατηγορεί αντι απλά να κάνει το αυτονόητο: ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ! είσαι ανταγωνιστής του κύριε; σου μπαίνει στη μύτη;ριξε τις τιμές!κάνε προσφορές!κι αν είσαι μάγκας κάνε όλο το κόσμο να ψωνίζει από σένα! το να πολεμάς και να κατηγορείς είναι εύκολο..αλλά εύλογα αυτό κάνει τον άλλο να αμύνεται....και σίγουρα η καλύτερη άμυνά του είναι ο χρόνος κύριοι...20χρόνια στο κουρμπέτι δε βγαίνει με μούφες και ψέματα...


Παραδιπλα δουλευει φιλος και μου εχει πει οτι μονο τα ταξι και οι εταιριες που ερχονται και φορτωνουν λαδια τοσα χρονια θα ειχαν προβλημα τεραστιο.

Εν το μεταξυ η πλακα ειναι οτι ο διος τροφοδοτει πολλα μαγαζια στην Νικαια,κορυδαλλο,αμφιαλη και δεν ξερω που αλλου λογω του χαμηλου κοστους που εχει.

nassosbmw1
14-10-08, 23:00
Ρε παιδια το 1998 ειχε ενα μαγαζακι στην Καλλιροης μεσα σε ενα στενο.

Και τωρα εχει 2 ακομα μαγαζαρες και διαφιμηση στα Burn Out, Power και αλλου.

Το να ανακυκλωσεις λαδι ειναι επιστημη, η Castrol π.χ ανακυκλωνει τα απλα λαδια και τα συνθετικα και τα κανει ημι-συνθετικα, με μηχανιματα και δυιλιστιρια τεχνολογιας αιχμης.

Ξερω 101% οτι κανει παραεισαγωγες.

Πολλες συσκευασιες ειναι διαφορετικες σε καθε μαρκα.

Αλλα θα σας πω οτι ακομα και στο NSR 250 μου εβαζα Castrol TTS απο εκει με 9 ευρω οταν ολοι το πουλαγαν 16. Και δεν κολησε ποτε, μιλαμε για 2χρονο αγριο-γκαζο με 14000 στροφες.

Ακομα το TTS ηταν ξανθο ενω εδω ηταν κοκκινο, αλλα με ψαξιμο στο Internet ηπηρχε στο εξωτερικο και σε ξανθο, ακομα ο τυπος ειχε το A747 της Castrol ενα λαδι που κανει 50ευρω/λιτρο και ειναι για RS250 αυτο με τα 100 αλογα απο τα 250 κυβικα.

Σε κανεναν δεν εχω βρει την ποικιλια του σε λαδια και σε προσθετα λαδιων.


εμμ... το να κάνεις παραεισαγωγή δεν είναι κακό...σε ελεύθερο εμπόριο είμαστε και ο καθένας πουλάει ό,τι θέλει όσο θέλει...κακό είναι να διαβάλλεις και να κατηγορείς...
B.T.W. να θυμηθώ να πάρω και ένα λαδάκι καύσης για το CRM μου.... έχεις να προτείνεις κάτι; ή Castrol TTS και τέρμα η ψαχτική; :cheers:

κυριακος
14-10-08, 23:52
Διάβασα όλες τις απόψεις μέχρι τωρα σχετικά με τα λάδια και τελικά συμπεραίνω οτι παμε να βγάλουμε όλοι μας το μελός του club dasmania <τρελό> η <ανταγωνιστή λαδεμπορα>.Αναγκαστικά ενα απο τα δυο πρέπει να ειναι επειδή είχε το θάρρος να πει δημόσια την εμπειρία του, χωρίς να κατονομάσει άμεσα κάποιον.Τουλάχιστον προς ώρας.
Δεν υπερασπίζομαι το μέλος dasmania ουτε πάω να κατηγορήσω τον λαδεμπορα.
Κανέναν απο τους δυο δεν γνωρίζω.
Εγω γνωρίζω οτι ολοι μας είμαστε καταναλωτές και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνεις δεν μπήκε στον κόπο να εξηγήσει το γεγονός που συνέβη στον κινητήρα του μέλους dasmania, εκτός και αν πιστεύετε οτι μας δουλεύει,τουλάχιστον αυτο φενετε από αυτά που γράψανε πόλοι.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να αποτελεί τεκμήριο τιμιότητας για μια επιχείριση το οτι εχει πολλά μαγαζιά.Δεν λεω για τον συγκεκριμένο μιλάω γενικά.
Ειναι λίγες οι φορές οπου <ξεσκεπαστηκαν> και απο εισαγγελικές έρευνες και απο τηλεοπτικές εκπομπές (Αποδείξεις Ευαγγελάτου) μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που μας πουλάνε Παραμυθιά???
Και πόσα άλλα εχω ακούσει απο οικογενειακά μου πρόσωπα που ειναι στην εισαγγελία.Πάρα πολλά.
Πιστεύω οτι πρέπει οταν έχουμε κάποια ένδειξη για νοθεία να ενημερώνουμε και τους άλλους γυρομας αλλιώς δεν έχουν νόημα οι συνομιλίες μας.
Δηλαδή τι να το κάνω εγώ να συζητάμε για το καλύτερο λάστιχο,τον καλύτερο κινητήρα,τις ακριβές ζάντες, η το καλύτερο αμορτισέρ και να πηγαίνουμε να τα αγοράζουμε απο ασυνείδητους που πουλάνε σκάρτα και μετά να σκοτώνεσαι!

Ετσι λοιπόν <βαριές κουβέντες> που γράψανε κάποιοι οτι είπε το μέλος dasmania ,καμία φόρα μπορεί να είναι και η <σιωπή> όλων αυτών που δεν μπορούν να ακούνε <αληθινές κουβέντες>

Ελπίζω να προβληματιστούμε όλοι λίγο πάρα πάνω

Ε36 cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγω εύχομαι να πηγαίνω ίσια...

oldcarskickass
15-10-08, 10:11
Διάβασα όλες τις απόψεις μέχρι τωρα σχετικά με τα λάδια και τελικά συμπεραίνω οτι παμε να βγάλουμε όλοι μας το μελός του club dasmania <τρελό> η <ανταγωνιστή λαδεμπορα>.Αναγκαστικά ενα απο τα δυο πρέπει να ειναι επειδή είχε το θάρρος να πει δημόσια την εμπειρία του, χωρίς να κατονομάσει άμεσα κάποιον.Τουλάχιστον προς ώρας.
Δεν υπερασπίζομαι το μέλος dasmania ουτε πάω να κατηγορήσω τον λαδεμπορα.
Κανέναν απο τους δυο δεν γνωρίζω.
Εγω γνωρίζω οτι ολοι μας είμαστε καταναλωτές και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνεις δεν μπήκε στον κόπο να εξηγήσει το γεγονός που συνέβη στον κινητήρα του μέλους dasmania, εκτός και αν πιστεύετε οτι μας δουλεύει,τουλάχιστον αυτο φενετε από αυτά που γράψανε πόλοι.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να αποτελεί τεκμήριο τιμιότητας για μια επιχείριση το οτι εχει πολλά μαγαζιά.Δεν λεω για τον συγκεκριμένο μιλάω γενικά.
Ειναι λίγες οι φορές οπου <ξεσκεπαστηκαν> και απο εισαγγελικές έρευνες και απο τηλεοπτικές εκπομπές (Αποδείξεις Ευαγγελάτου) μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που μας πουλάνε Παραμυθιά???
Και πόσα άλλα εχω ακούσει απο οικογενειακά μου πρόσωπα που ειναι στην εισαγγελία.Πάρα πολλά.
Πιστεύω οτι πρέπει οταν έχουμε κάποια ένδειξη για νοθεία να ενημερώνουμε και τους άλλους γυρομας αλλιώς δεν έχουν νόημα οι συνομιλίες μας.
Δηλαδή τι να το κάνω εγώ να συζητάμε για το καλύτερο λάστιχο,τον καλύτερο κινητήρα,τις ακριβές ζάντες, η το καλύτερο αμορτισέρ και να πηγαίνουμε να τα αγοράζουμε απο ασυνείδητους που πουλάνε σκάρτα και μετά να σκοτώνεσαι!

Ετσι λοιπόν <βαριές κουβέντες> που γράψανε κάποιοι οτι είπε το μέλος dasmania ,καμία φόρα μπορεί να είναι και η <σιωπή> όλων αυτών που δεν μπορούν να ακούνε <αληθινές κουβέντες>

Ελπίζω να προβληματιστούμε όλοι λίγο πάρα πάνω

Ε36 cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγω εύχομαι να πηγαίνω ίσια...

Σκέφτεσαι τι είπαν όλοι στον DASMANIA, δεν σκέφτεσαι όμως τι και με ποιο κριτήριο το είπε ο DASMANIA.

Έκρινε μια ολόκληρη επιχείρηση από έναν ήχο που άκουσε εκείνος (τον οποίο ΔΕΝ αμφισβητώ, αλλά μπορεί να προέρχεται από χίλιους δυο λόγους) και στη συνέχεια συμβουλεύτηκε τον μάστορα του, ο οποίος προφανώς ΔΕΝ ξέρει πόσο δύσκολη και ακριβή είναι η διαδικασία που << ξανθαίνει >> το λάδι.

Το ιδανικό θα ήταν (αφού πρώτα έλεγε πόσα περίπου χλμ έχει το μοτέρ του για να έχουμε και εμείς ένα μπούσουλα) :
1)να πήγαινε τα λάδια που έβγαλε από το κάρτερ του για ανάλυση
2)να έπαιρνε άλλο ένα λίτρο από το ίδιο λάδι και να το έστελνε για ανάλυση.


Η καλή φήμη θέλει χρόνια να χτιστεί και δε νομίζω κανείς να είναι ΤΟΣΟ ηλί@@ιος ώστε να την καταβαραθρώσει με μια παρτίδα σκάρτα λάδια.

nikos_E34
15-10-08, 12:26
φιλε ντας..να ρωτησω επειδη βλεπω οτι εισαι με 318..το Μ40 μοτερ εχεις?
να ξερεις οτι απο 10-40 σε 10-40 υπαρχει τεραστια διαφορα στα λαδια..
εγω στο σερτζιο βαζω τα ελφ 10-40 επειδη η συμπεριφορα του κινητηρα ειναι πολυ καλυτερη απο τα παλιο σελενια που εβαζα..
δεν νομιζω να σου εκανε πουστια ο λαδας..μαλλον το λαδακι δεν εκπληρουσε προυποθεσεις..
επισης μην αλλαζεις λαδια στα 3000..καντα στα 7000..δεν υπαρχει νοημα

ermis1975
15-10-08, 12:51
Πράγματι το καλύτερο θα ήταν να πάρει ο φίλος 1 λίτρο απο το ίδιο λάδι απο το συγκεκριμένο κατάστημα, και 1 λίτρο απο ένα άλλο. Αρχικά να τα συγκρίνει με το μάτι.. και αν δεν υπάρχει διαφορά 1 ανάλυση + στα 2. Μόνο έτσι θα είναι κανείς σίγουρος 100%. Ολα τα άλλα είναι για να λέγονται!

shido
15-10-08, 13:01
Απο αυτο το μαγαζι και εγω παιρνω castrol edge sport στην μιση τιμη απο οτι τα χρεωνει η Bmw και ειναι ολα μια χαρα.

Dim77
15-10-08, 13:07
Και εγώ όταν πήρα Castrol Edge sport 0W-40 από το κατηγορηθέν κατάστημα (που ξανθαίνει τα λάδια???), παρατήρησα τις θετικές επιπτώσεις στη λειτουργία του κινητήρα που παρατήρησαν και άλλοι (με ίδιο μοτέρ) που τα είχαν προμηθευτεί από πιο ''επίσημα'' και ''αξιόπιστα'' καταστήματα αλλά αρκετά ακριβότερα.

Τέτοιο πράγμα πάντως...να βάζει ότι νάναι καμμένα λάδια και από διάφορες ποιότητες και ιξώδη...να τα επεξεργάζεται...να το πουλάει μετά για Castrol Edge και το valvetronic να κελαηδάει...ε πρέπει να πάρει το νόμπελ Χημείας για το 2009. :owned:

Speedy
15-10-08, 13:51
Τωρα θα μου πεις πειραματτα θες??
Αλλ ειναι μια λυση και αυτη για τον φιλο Dazmania..
Aς παει ο φιλος και ας παρει απο τον ιδιο μια αλλη μαρκα λαδιων για να δουμε αν οντως εχει διαφορα!

Και επιτελους αφηστε ορισμενους μηχανικους που δεν ξερουν την τυφλα τους να λενε για λαδι,λες και εχουν πτυχιου χημικου....

rigas
15-10-08, 13:55
εμμ... το να κάνεις παραεισαγωγή δεν είναι κακό...σε ελεύθερο εμπόριο είμαστε και ο καθένας πουλάει ό,τι θέλει όσο θέλει...κακό είναι να διαβάλλεις και να κατηγορείς...
B.T.W. να θυμηθώ να πάρω και ένα λαδάκι καύσης για το CRM μου.... έχεις να προτείνεις κάτι; ή Castrol TTS και τέρμα η ψαχτική; :cheers:

Castrol TTS και οι εξατμισεις ειναι πεντακαθαρες, η Motul 710 Ο αντικαταστατης του 600.

Δεν πιστευω να βαζεις και στο ντεποζιτο, θα το μπουκωνεις.

320 open
15-10-08, 14:09
Απο αυτο το μαγαζι και εγω παιρνω castrol edge sport στην μιση τιμη απο οτι τα χρεωνει η Bmw και ειναι ολα μια χαρα.

και εγω το ιδιο κανω.βεβαια προβληματιστηκα τωρα...........

stelmaniac
15-10-08, 14:38
φιλε ντας..να ρωτησω επειδη βλεπω οτι εισαι με 318..το Μ40 μοτερ εχεις?
να ξερεις οτι απο 10-40 σε 10-40 υπαρχει τεραστια διαφορα στα λαδια..
εγω στο σερτζιο βαζω τα ελφ 10-40 επειδη η συμπεριφορα του κινητηρα ειναι πολυ καλυτερη απο τα παλιο σελενια που εβαζα..
δεν νομιζω να σου εκανε πουστια ο λαδας..μαλλον το λαδακι δεν εκπληρουσε προυποθεσεις..
επισης μην αλλαζεις λαδια στα 3000..καντα στα 7000..δεν υπαρχει νοημα

Δεν πιστευω να υπαρχει 36αρι καμπριο με Μ40...Νομιζω οτι φορουν ολα Μ43(τα 318 βεβαια)...

oldcarskickass
15-10-08, 15:03
Τωρα θα μου πεις πειραματτα θες??
Αλλ ειναι μια λυση και αυτη για τον φιλο Dazmania..
Aς παει ο φιλος και ας παρει απο τον ιδιο μια αλλη μαρκα λαδιων για να δουμε αν οντως εχει διαφορα!

Και επιτελους αφηστε ορισμενους μηχανικους που δεν ξερουν την τυφλα τους να λενε για λαδι,λες και εχουν πτυχιου χημικου....


Φίλε μου ΌΣΕΣ γνώσεις μηχανικού και να έχει κανένας, δεν μπορεί να κρίνει ΟΥΤΕ
1)την ποιότητα
2)την κατάσταση

του λαδιού με το επιστημονικό όργανο που ονομάζεται οφθαλμός ή με το δάχτυλο.

Οι ιδιότητες του λιπαντικού ΔΕΝ εξαρτώνται - άμεσα - από το χρώμα του.

stelmaniac
15-10-08, 15:10
Φίλε μου ΌΣΕΣ γνώσεις μηχανικού και να έχει κανένας, δεν μπορεί να κρίνει ΟΥΤΕ
1)την ποιότητα
2)την κατάσταση

του λαδιού με το επιστημονικό όργανο που ονομάζεται οφθαλμός ή με το δάχτυλο.

Οι ιδιότητες του λιπαντικού ΔΕΝ εξαρτώνται - άμεσα - από το χρώμα του.

Χαχαχα...Μωρε ο οφθαλμος παραειναι επιστημονικοτατο οργανο αλλα περιοριζεται στη φωτογραφιση των ειδωλων. Το οργανακι που βλεπει και αξιολογει ειναι ο εγκεφαλος...:woowoo:

Speedy
15-10-08, 15:13
Παντως μιλησα με ατομο σημερα ο οποιος αγοραζει λαδια απο τον συγκεκριμενο καμια 10 χρονια και μου ειπε τα καλυτερα,συγκεκριμενα ψαχνανε ενα πολυ χονδρο λαδι στην αγορα το οπιο χρησημοποιηταο σε σκαφτικα μηχανηματα και ειναι πανακριβο,αυτος το ειχε και ποιο φτηνα απο εταιρια που τα εισαγει στην ελλαδα.

nikos_E34
15-10-08, 17:33
να προσθεσω και κατι τελευταιο επειδη μιλησα με ενα φιλο μου που παρεπιπτοντως παιρνει τα λαδια του απο εκει..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΖΗΛΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ!!

αν ειχε την τεχνολογια να "ξανθαινει" το λαδι..δεν θα καθονταν ο ανθρωπος να πουλαει λαδια..θα αραζε στο γιωτ του ολη μερα με τις γκομενες και θα επινε τις μαργαριτες του στο κολπο του μεξικου...ξερετε για τι ακριβα μηχανηματα μιλαμε???

στο θεμα του ντας πιστευω να παιχτηκε αυτο με τα ωστηρια επειδη λογω στραγγισματος του λαδιου (3000 χλμ λαδι δεν προλαβε να πλυνει τιποτα απο τον κινητηρα) με αποτελεσμα τα υδραυλικα ωστηρια να μεινουν ξερα για καμποσα δευτερολεπτα...μη σε ενοχλει καθολου φιλε ντας ξαναπαρε λαδια απο εκει απλως ετυχε να πεσεις σε τετοια συμπτωση

rigas
15-10-08, 18:26
να προσθεσω και κατι τελευταιο επειδη μιλησα με ενα φιλο μου που παρεπιπτοντως παιρνει τα λαδια του απο εκει..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΖΗΛΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ!!

αν ειχε την τεχνολογια να "ξανθαινει" το λαδι..δεν θα καθονταν ο ανθρωπος να πουλαει λαδια..θα αραζε στο γιωτ του ολη μερα με τις γκομενες και θα επινε τις μαργαριτες του στο κολπο του μεξικου...ξερετε για τι ακριβα μηχανηματα μιλαμε???

στο θεμα του ντας πιστευω να παιχτηκε αυτο με τα ωστηρια επειδη λογω στραγγισματος του λαδιου (3000 χλμ λαδι δεν προλαβε να πλυνει τιποτα απο τον κινητηρα) με αποτελεσμα τα υδραυλικα ωστηρια να μεινουν ξερα για καμποσα δευτερολεπτα...μη σε ενοχλει καθολου φιλε ντας ξαναπαρε λαδια απο εκει απλως ετυχε να πεσεις σε τετοια συμπτωση

φιλε εδω εισαι λαθος, το λαδι τι παει να πει δεν ξεπλυνε τον κινητηρα στα 3000χλμ......

Δεν παιζει καμια ιδιοτητα ο χρονος για να ξεπλυνει.

Θα σου πω οτι στα 1000χλμ ενα λαδι εχει χασει 20% απο τις ιδιοτητες του.

Στα Μ3 μπορει ενα λαδι να εχει ιδια συμπεριφορα με ενα 3.20?

Ειναι σαν να μου λες "μετα τα 2000χλμ θα διξει το λαδι τον ευατο του", αν ηταν ετσει στα αγωνηστικα δεν θα αλαζαν καθε αγωνα λαδια (ο αγωνας ειναι 100χλμ)

nikos_E34
15-10-08, 19:20
κατσε ρε φιλε..δλδ εσυ συγκρινεις την καταπονηση του αγωνιστικου με το δικο σου αμαξι??
ελεος ρε παιδια μη λεμε οτι θελουμε! και στα @@δια μου κιολας ο λεγομενος εμπορας να παει να φαληρισει αλλα οχι και ετσι! βγηκε ενας μαστορας ειπε τη μαλακια του και εμεις απο πισω να κουναμε τα κεφαλια καταφατικα?
οπως και με το οτι το 99 τοις εκατο των προβληματων που βγαζουν τα αμαξια μας ειναι λογω κακης βενζινης..εσκασε λαστιχο?νοθευμενη βενζινη!
εχασε ο θρυλος?νοθευμενη η ρημαδα
καηκε η λαμπα του ταμπλω?ΝΟΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!
εαν εσεις αποφασισατε οτι ενας εμπορος που βρηκε το νοημα να μην θελει να πλουτισει σε μια μερα και πουλαει με νορμαλ τιμες και ολοι αρχισατε με την αμφισβητηση ελατε τοτε να σας πουλησω εγω το καστρολ το ετζ με 100 ευρω το λιτρο..γιατι εκει καταλαβαινετε οτι κατι ειναι αξιολογο..οταν σας πιανουν τον κ**ο με εξωπραγματικες τιμες..εαν θελετε παιρνω ΠΜ για καστρολ στα 50 ευρω το λιτρο και προσωπικα θα ερθω στο κατωφλι σας να το παραδωσω...
απο την αλλη μερια δεν κατηγορω τον ντασμανια οτι τα κατεβαζει απο το μυαλο του προς θεου!απλα προσπαθω να εξηγησω οτι μπορει να παιζει να ηταν και συμπτωση το γεγονος αυτο..
και πριν δεχτω επιθεσεις για την ατακα "γιατι εκει καταλαβαινετε οτι κατι ειναι αξιολογο..οταν σας πιανουν τον κ**ο με εξωπραγματικες τιμες." να σας εξηγησω το εξης...ουτε εγω ειμαι μαστορας ουτε θελω να γινω αλλα τα αμαξια τα αγαπω απο μικρος και ενδιαφερθηκα εστω και στοιχιωδως να μαθω καποια πραγματα παραπανω για αυτα.αυτα τα πραγματα τα μοιραζομαι μαζι σας..σε καποιους δεν αρεσει ο τροπος που μιλαω...δλδ γραφω..ωραια το ειπα 1500 φορες συντακτικο και εκθεση στο σχολειο ημουν σκραπας...αλλος λεει οτι ειμαι υπερβολικος..ε δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να εχουν τον ιδιο χαρακτηρα!γινεται?δεν γινεται!
για να προλαβω κανα μπαν αδικαιολογητο οπως και το προηγουμενο που ηταν περα για περα

κυριακος
15-10-08, 20:26
Μια γενική απάντηση θα δώσω σε όλους όσους νομίζουν οτι η Νοθεία Κοστίζει.
ΔΕΝ ΚΟΣΤΊΖΕΙ ΚΑΘΌΛΟΥ
Αυτο που κοστίζει ειναι το σωστό ραφινάρισμα και η σωστή επεξεργασία του λαδιού.Εκει χρειάζονται τα ακριβά μηχανήματα και όσοι τα έχουν ειναι νόμιμοι έμποροι και ναι συμφωνώ οτι ειναι μεγιστάνες και την εχουν αράξει στο Γιωτ.
Μην τρελαθούμε τώρα οτι ΔΕΝ γίνονται νοθείες σε πολλά προϊόντα τις καθημερινότητας μας ?
Και οτι το νοθευμένο κοστιζει πιο πολυ απο το γνησιο???
θα μας διαβάζουν οι< ΝΟΘΕΜΠΟΡΟΙ> και θα γελάνε μαζι μας.
Ολοι ξέρουμε οτι οι νοθείες γίνονται πάντα χωρις ιδιαίτερο εξοπλισμό,χωρις ιδιαίτερη γνώση και βέβαια χωρις ενδοιασμούς.
Αν το νοθευμένο ηταν πιο ακριβό τοτε ολοι θα πούλαγαν ποιότητα.
Τωρα μην μου ζήτηση κάνεις να του πω και πως γίνετε η νοθεία και πως ξανθαίει το χρώμα..
Αν έχετε γνωστούς χημικούς η δικαστικούς ,ρωτήστε τους να σας πουν τα πορίσματα και το πως γίνετε.
Παντός δεν μπορώ να καταλάβω οταν κάποιος εχει πρόβλημα με ενα προϊόν και υποψιάζεται κατι,στην προκείμενη περίπτωση ο Dasmania, γιατι πρέπει να αποδοιξη οτι δεν ειναι ελέφαντας.
Δηλαδή τι περισσότερο να κανει απο το να παρατήρηση ,πρότονε τον κινητήρα του, (που τον ξέρη καλύτερα εκείνος όπως και τα χιλιόμετρα του), και δεύτερον να απευθυνθεί στον Μηχανικό του? (Φαντάζομαι θα ειναι μηχανικός με πτυχίο)
Πρέπει να παει στο χημείο του Κράτους για ανάλυση? οπως διαβάζω απο κάποιον που μπήκε αργότερα στην συζήτηση μας.
Δεν ειναι δικη του δουλεία αυτο.Αυτό ειναι δουλεία αλλον φορέων.
Σε αλλο κράτος θα σεβόντουσαν πολυ περισσότερο την γνώμη αυτου που κάνει μια καταγγελία(π.χ Dasmania) όπως και την γνώμη του μηχανικού του.

Εν κατακλείδι και να τελειώνουμε με τις λαδοσυζητησης, αφορμή για να <βουτηχτό μεσα στα λάδια> και στην ενδιαφέρουσα συζήτηση και άποψης που είχαμε με όλους ,ήταν η αβασάνιστη αμφισβήτηση απο την πρώτη στιγμή οταν ακούσαμε μια "καταγγελία" λες και δεν ξέρουμε σε πιο τοπο ζούμε.Αυτή η έκπληξη που μας διακατέχει οταν ακούμε μια είδηση <λαμογιας> και λεμε :"οχι εμεις ο αλλος , δεν ειναι δυνατόν να συμβαίνει σε μας ."

Κάποιος έλεγε "όταν γίνετε κατι κακο σκόπιμα ειναι επικίνδυνο...οταν όμως γίνετε το ιδιο κακο απο αμέλεια τοτε αυτο ειναι πιο επικίνδυνο"

Εγω αυτο που μπορώ να πω ειναι:

ελπίζω τα λάδια μου να ειναι υγιεί και οταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες................να μην έχει λάδια κάτω

God
15-10-08, 21:36
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!

Φιλε μου...

1. Οκ αντε και το κανει αυτο. Τα ξανασφραγιζει σε γνησιες συσκευασιες? Και αντε και μπορουσε να τα σφραγισει, τις συσκευασιες που τις βρισκει?
2. Το μαγαζι ειναι εκει πανω απο ΣΑΡΑΝΤΑ χρονια. Μια καταγγελια που να εχει γινει και να ειναι επικυρωμενη, εστω και απο φοροτεχνικο ελενχο, εχει κανεις να μας δειξει?
3. Αν ειχε την τεχνολογια ωστε να βγαζει τα καταλοιπα απο το λαδι και να το 'ξανθαινει', κοινως να το καθαριζει, μολις μας ελυσε το ενεργειακο προβλημα. Πρεπει να την πατενταρει και να αγορασει την μιση Ελλαδα μονο πουλωντας τα δικαιωματα. Για να μπορεσεις να κανεις κατι τετοιο σε λιπαντικο θελει τρελο εξοπλισμο και τρελα χρηματα.

Τα λαμογια ναι ειναι παντου, απλως το λαμογιο σε αυτη την περιπτωση ηταν ο μαστορας σου που σε βρηκε ευκολη λεια. Το μοτερ σου ακουγοταν πιο τραχυ, συμφωνω, γιατι τα λαδια που πηρες ηταν ενα πολυ φτηνο 10W40 ορυκτελαιο συνθετικης βασης (ναι εγινε) και ουτε καν πλησιαζει τις προδιαγραφες του μοτερ σου. Εγω προσωπικα μονο σε αλυσοπριονο θα τα εβαζα, και μονο αν το ειχα για μερεμετια. Τα Agip που εβαλες (ουτε τυπο δεν μας λες, δεν ειναι ολα το ιδιο απλως επειδη το ιξωδες ειναι το ιδιο ξερεις) απλως πιθανον να ειναι καλυτερα και συγκρατουν καλυτερη πιεση. Οποτε και πηρες εσυ παρα πολυ λαθος λαδια, και ο μαστορας σου τα κονομησε γερα απο μια αλλαγη λαδιων στο τσακ-μπαμ πασαροντας σου τα λαδια παρα πολυ πιθανον στην 2πλη τιμη απ'οτι τα αγοραζει αυτος.



ΥΓ Και εγω που εχω δοκιμασει ισα με 20 λιπαντικα, θα επρεπε να εχουν ολα παρομοια συμπεριφορα....μα καμια σχεση μεταξυ τους ομως σχεδον στα ολα τους?

tsilis
16-10-08, 14:57
O Oldcakickass και ο God έχουν δίκαιο
Ανάλυση αξιόπιστη στα λάδια γίνεται μόνο στα ειδικά εργαστήρια, αν στείλεις δείγμα.

Άτομο από άλλο φόρουμ που έστειλε δείγμα από το κάρτερ του για ανάλυση, με λάδια αγορασμένα από την tradewind, βρέθηκε εντός προδιαγραφών, π΄ραγμα που καθησύχασε και εμένα σχρετικά με τη συγκεκριμένη παραφιλολογία

Για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι όμως, η tradewind-Λαμπριανίδης είναι εισαγωγέας μόνο της Redline. Tα Αmsoil επισήμως εισάγονται από την "Κ Αγγελόπουλος" με επίσης ικανοποιητικές τιμές. Ο Λαμπριανίδης τα φέρνει με παραεισαγωγή

nikos_E34
16-10-08, 15:12
Μια γενική απάντηση θα δώσω σε όλους όσους νομίζουν οτι η Νοθεία Κοστίζει.
ΔΕΝ ΚΟΣΤΊΖΕΙ ΚΑΘΌΛΟΥ
Αυτο που κοστίζει ειναι το σωστό ραφινάρισμα και η σωστή επεξεργασία του λαδιού.Εκει χρειάζονται τα ακριβά μηχανήματα και όσοι τα έχουν ειναι νόμιμοι έμποροι και ναι συμφωνώ οτι ειναι μεγιστάνες και την εχουν αράξει στο Γιωτ.
Μην τρελαθούμε τώρα οτι ΔΕΝ γίνονται νοθείες σε πολλά προϊόντα τις καθημερινότητας μας ?
Και οτι το νοθευμένο κοστιζει πιο πολυ απο το γνησιο???
θα μας διαβάζουν οι< ΝΟΘΕΜΠΟΡΟΙ> και θα γελάνε μαζι μας.
Ολοι ξέρουμε οτι οι νοθείες γίνονται πάντα χωρις ιδιαίτερο εξοπλισμό,χωρις ιδιαίτερη γνώση και βέβαια χωρις ενδοιασμούς.
Αν το νοθευμένο ηταν πιο ακριβό τοτε ολοι θα πούλαγαν ποιότητα.
Τωρα μην μου ζήτηση κάνεις να του πω και πως γίνετε η νοθεία και πως ξανθαίει το χρώμα..
Αν έχετε γνωστούς χημικούς η δικαστικούς ,ρωτήστε τους να σας πουν τα πορίσματα και το πως γίνετε.
Παντός δεν μπορώ να καταλάβω οταν κάποιος εχει πρόβλημα με ενα προϊόν και υποψιάζεται κατι,στην προκείμενη περίπτωση ο Dasmania, γιατι πρέπει να αποδοιξη οτι δεν ειναι ελέφαντας.
Δηλαδή τι περισσότερο να κανει απο το να παρατήρηση ,πρότονε τον κινητήρα του, (που τον ξέρη καλύτερα εκείνος όπως και τα χιλιόμετρα του), και δεύτερον να απευθυνθεί στον Μηχανικό του? (Φαντάζομαι θα ειναι μηχανικός με πτυχίο)
Πρέπει να παει στο χημείο του Κράτους για ανάλυση? οπως διαβάζω απο κάποιον που μπήκε αργότερα στην συζήτηση μας.
Δεν ειναι δικη του δουλεία αυτο.Αυτό ειναι δουλεία αλλον φορέων.
Σε αλλο κράτος θα σεβόντουσαν πολυ περισσότερο την γνώμη αυτου που κάνει μια καταγγελία(π.χ Dasmania) όπως και την γνώμη του μηχανικού του.

Εν κατακλείδι και να τελειώνουμε με τις λαδοσυζητησης, αφορμή για να <βουτηχτό μεσα στα λάδια> και στην ενδιαφέρουσα συζήτηση και άποψης που είχαμε με όλους ,ήταν η αβασάνιστη αμφισβήτηση απο την πρώτη στιγμή οταν ακούσαμε μια "καταγγελία" λες και δεν ξέρουμε σε πιο τοπο ζούμε.Αυτή η έκπληξη που μας διακατέχει οταν ακούμε μια είδηση <λαμογιας> και λεμε :"οχι εμεις ο αλλος , δεν ειναι δυνατόν να συμβαίνει σε μας ."

Κάποιος έλεγε "όταν γίνετε κατι κακο σκόπιμα ειναι επικίνδυνο...οταν όμως γίνετε το ιδιο κακο απο αμέλεια τοτε αυτο ειναι πιο επικίνδυνο"

Εγω αυτο που μπορώ να πω ειναι:

ελπίζω τα λάδια μου να ειναι υγιεί και οταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες................να μην έχει λάδια κάτω


ωρεα τα λες ρε φιλε , αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο..πες μας ΠΩΣ το ξανθαινει το λαδι,πως το ξανασυσκευαζει ? το κατεβατο σου το διαβασα και εχασα 12 δευτερολεπτα σαν διαφημηση πολιτικου στην τηλεοραση..μπλα μπλα μπλα και στην ουσια τιποτα δεν ειπες.μην ξαναγοραζεις απο εκει δεν σε υποχρεωνει κανενας.
εγω ο ιδιος αναλαμβανω να σου φερνω καστρολ απο γερμανια..50 ευρω το λιτρο και θα λεω κιολας οτι ειμαι ποιοτικος και συναμα ακριβος επειδη ο νεοελλην εχει συνηθισει να πληρωνει σαν το μλκ πανακριβα και να μη μιλαει καθολου..γιατι το λεω?
πριν χρονια αποφασισαμε να μην πουλησουμε τις ελιες μας στο συνεταιρισμο και τις δωσαμε σε ενα μαγαζι..το 70 τοις εκατο εμπαινε μεσα και ελεγε "γιατι ειναι τοσο φτηνες?τουρκικες ειναι?πωπωωωω...δεν παιρνω!" τις ανεβασαμε την τιμη κατα 2 ευρα πεταξαμε και ενα "βιολογικο προιον" που στην ουσια ετσι ηταν μονο ενα ψεκασμα για δακο και φυλοξερα εφαγαν και τις ξεπουλησαμε σε χρονο dT ..με τα λεφτα που εβγαλα τοτε πηρα το Ε34 κοκ...

ξεκινηστε να εχετε αγοραστικη κουλτουρα παιδες! και τα χυπερ ντουπερ λαδια να βαλεις στο 1600-1800-2000 κυβικα αμαξι σου αντι να ξεκινησει να καιει λαδια στα 360.000 χλμ θα καψει στα 400.000..σε ενα λαδι το βασικο ειναι το ιξωδες και αν αντεχει σε ψηλες θερμοκρασιες και πιεσεις..τωρα αν θα ειναι καστρολ η ρωσικο το ιδιο θα προστατεψει τις μηχανες σας...
οπως επισης το ντολτσε γκαμπανα που αγοραζετε 100-200 ευρω το παντελονι η το αρμανι παντελονι παλι γινεται στη Βουλγαρια..εχω γνωστο ελληνα επιχειρηματια που εχει υπογραψει συμβολαια με αυτες τις εταιρειες και φτιαχνει παντελονια που ζητημα το καθενα να κοστιζει 10-20 ευρω...φορτηγα φευγουν με την παραγωγη του σε ελλαδα,γαλια,αγγλια κλπ..οπως και τα ρουχα που πουλανε στο ονλαιν μαγαζι της μαντσεστερ γιουναιτεντ ερχονται απο Τουρκια. ο πεθερος μου φορτωσε μια φορα απο κωνσταντινουπολη εως το μαντσεστερ σιτυ στην αγγλια..

τεσπα να μην το κανουμε πολυ οφφτοπικ, ετυχε μια περισταση και εληξε εκει το θεμα..οποιος θελει αγοραζει απο εκει,οποιος δεν θελει υπαρχουν και αλλα ακριβοτερα μαγαζια..
καλη σας μερα

nikos_E34
16-10-08, 15:31
επισης να αναφερω οτι τα ΑΡΑΛ luetronic ειναι οτι χειροτερο λαδι..τα εβαζα σε ενα φορντ ,πηδηξα τα ωστηρια..τα εβαλε ενας γνωστος σε φιατ..μετα απο ταξιδι ακουγονταν ωστηρια
τα σελενια να πηγαινες να βαλεις πολυ καλυτερο λαδι απο αυτη τη μλκια το αραλ

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-10-08, 16:32
αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!
ετσι μπραβο...βγαλτον στην σεντρα το λαμογιο...:smashtard

Speedy
16-10-08, 16:56
Και μια τρυπα στο νερο...

Εγω παλι λεω οτι αδικα κατηγορουμε κοσμο και επειχηρηματιες χωρις στην ουσια να ξερουμε και πολλα πραγματα.

Ο ανθρωπος αυτος ειναι στον πειραια πανω απο 20 χρονια εκει σε αυτοη την γωνια και πουλαει λαδια και κανενας δεν ειναι παραπονεμενος.
Εξαλου το ευλογο ειναι οτι αν ειχαν ακουστει τετοια λογια τοσα χρονια θ το ειχε κλειση ο ανθρωπος το μαγαζι.

Το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω,βιαζομαστε καμια φορα να κρινουμε χωρις να γνωριζουμε!!

DASMANIA
16-10-08, 17:49
λοιπον ολοι ειπατε την αποψη σας για το ολο θεμα που ανοιξα, και σας ευχαριστω ασχετα αν μερικοι εμεσον η σαφως με ειπανε συκοφαντη η ανταγωνιστη η λαμογιο.

δεν με νοιαζει καθολου!

εμενα η δουλεια μου ειναι ασφαλειες ασφαλειστικες εταιριες οπου κανω διακονονισμο ζημιων και εμπηρογνωνομοσινες (οχι πραγματογνωμονας).
το παθος μου για το αμαξι μου ειναι μεγαλο, το μοτερ μου εινι το Μ43

DASMANIA
16-10-08, 18:09
λοιπον ολοι ειπατε την αποψη σας για το ολο θεμα που ανοιξα, και σας ευχαριστω ασχετα αν μερικοι εμεσον η σαφως με ειπανε συκοφαντη η ανταγωνιστη η λαμογιο.

δεν με νοιαζει καθολου!

εμενα η δουλεια μου ειναι ασφαλειες ασφαλειστικες εταιριες οπου κανω διακονονισμο ζημιων και εμπηρογνωνομοσινες (οχι πραγματογνωμονας).
το παθος μου για το αμαξι μου ειναι μεγαλο, το μοτερ μου εινι το Μ43 1800 και εχει 105678 χιλιομετρα επανω του, και ολα με μεγαλη αγαπη και σεβασμο απο εμενα. με το περασμα των χρονον οι γνωσεις μου βελτωθηκαν και μεγαλωσαν σε οτι αφορα το αμαξι μου. ετσι καταφερα και διαπιστωσα αυτο το θεμα με τα λαδια.

ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ Η ΚΑΤΑΝΩΜΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ. ΟΧΙ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!! (και δεν προκετε να το πω)
και σε καμια περιπτοση δεν προκετε να ονομασω κανεναν, το κακο ηταν μικρο (40 ευρο) και δεν αξιζει να μπω σε διαδικασιες νομικες, η να κοψω το ψωμι καποιανου ανθρωπου και να τραβιεμαι.

να ειμαι κουφος? να μην δεινω προσοχη στο αμξι μου? δεν νομιζω...
το λαδι βγηκε απο το αμαξι και ηταν καταμαυρο και στην υφη τους τραχυ , το αμαξι ελενχτικε σε μεγαλο βαθμο γαι να δω μην εγινε καμια ζημια απο εμανα (και οχι του λαδιου... τιποτα) εβαλα τα λαδια του μαστορα μου και ολα γυρισαν στα κανονικα επιπεδα.
το μονο που εχω επιφυλαξη ειναι μημπος το aral blutronick 10-40 δεν εκανε για το ταπινο κου 1800αρι κινιτιρα μου. δεν ξερω ισως να ειναι ετσι!
τα υπολοιπα που ειπαν μερικοι εμεσως η σαφως για εμενα τα λαμβανω σαν υπερβαλο ζηλο.
εδω ειμαι για να ανταλαζω αποψεις και να γνωριζω νεα πραγματα, και να μαθαινω απο αλλους χρηστες μεσα απο τις εμπηριες τους.

αυτο που εγραψα στο πρωτο ποστ μου ... αυτο εγινε. δεν ζητησα απο κανεναν να με πιστεψει η να με αμφισβητησει, ενα γεγωνος εγραψα.

τωρα για το μαγαζι που γραφετε καλο θα ηταν ο moder να διαγραψει την η τις ονομασιες μην φαμε καμια μυνηση.

nikos_E34
16-10-08, 19:11
γενικα το αραλ αδερφε εχει τη φημη του "ωστηριοβγαλτη"
θυμηθηκα τι αραλ εβαζα και εγω ανιδεος σε ενα φορντακι και του εβγαλα τα ματια απ'εξω :rofl2:

DASMANIA
16-10-08, 19:16
δεν ξερω τι ναπω μπορει να φταιει και το αραλ.
παντος ηχος ηταν σαν να μην λιπενεται αρκετα το μοτερ μου.

κυριακος
16-10-08, 19:45
ωρεα τα λες ρε φιλε , αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο..πες μας ΠΩΣ το ξανθαινει το λαδι,πως το ξανασυσκευαζει ? το κατεβατο σου το διαβασα και εχασα 12 δευτερολεπτα σαν διαφημηση πολιτικου στην τηλεοραση..μπλα μπλα μπλα και στην ουσια τιποτα δεν ειπες.μην ξαναγοραζεις απο εκει δεν σε υποχρεωνει κανενας.
εγω ο ιδιος αναλαμβανω να σου φερνω καστρολ απο γερμανια..50 ευρω το λιτρο και θα λεω κιολας οτι ειμαι ποιοτικος και συναμα ακριβος επειδη ο νεοελλην εχει συνηθισει να πληρωνει σαν το μλκ πανακριβα και να μη μιλαει καθολου..γιατι το λεω?
πριν χρονια αποφασισαμε να μην πουλησουμε τις ελιες μας στο συνεταιρισμο και τις δωσαμε σε ενα μαγαζι..το 70 τοις εκατο εμπαινε μεσα και ελεγε "γιατι ειναι τοσο φτηνες?τουρκικες ειναι?πωπωωωω...δεν παιρνω!" τις ανεβασαμε την τιμη κατα 2 ευρα πεταξαμε και ενα "βιολογικο προιον" που στην ουσια ετσι ηταν μονο ενα ψεκασμα για δακο και φυλοξερα εφαγαν και τις ξεπουλησαμε σε χρονο dT ..με τα λεφτα που εβγαλα τοτε πηρα το Ε34 κοκ...

ξεκινηστε να εχετε αγοραστικη κουλτουρα παιδες! και τα χυπερ ντουπερ λαδια να βαλεις στο 1600-1800-2000 κυβικα αμαξι σου αντι να ξεκινησει να καιει λαδια στα 360.000 χλμ θα καψει στα 400.000..σε ενα λαδι το βασικο ειναι το ιξωδες και αν αντεχει σε ψηλες θερμοκρασιες και πιεσεις..τωρα αν θα ειναι καστρολ η ρωσικο το ιδιο θα προστατεψει τις μηχανες σας...
οπως επισης το ντολτσε γκαμπανα που αγοραζετε 100-200 ευρω το παντελονι η το αρμανι παντελονι παλι γινεται στη Βουλγαρια..εχω γνωστο ελληνα επιχειρηματια που εχει υπογραψει συμβολαια με αυτες τις εταιρειες και φτιαχνει παντελονια που ζητημα το καθενα να κοστιζει 10-20 ευρω...φορτηγα φευγουν με την παραγωγη του σε ελλαδα,γαλια,αγγλια κλπ..οπως και τα ρουχα που πουλανε στο ονλαιν μαγαζι της μαντσεστερ γιουναιτεντ ερχονται απο Τουρκια. ο πεθερος μου φορτωσε μια φορα απο κωνσταντινουπολη εως το μαντσεστερ σιτυ στην αγγλια..

τεσπα να μην το κανουμε πολυ οφφτοπικ, ετυχε μια περισταση και εληξε εκει το θεμα..οποιος θελει αγοραζει απο εκει,οποιος δεν θελει υπαρχουν και αλλα ακριβοτερα μαγαζια..
καλη σας μερα

Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς εσύ φίλε με όσους δεν έχουν την ιδια γνώμη με εσένα.
Καταρχήν δεν σου είπα οτι εγω αγοράζω απο εκει λάδια ,μάλλον εσυ αγοράζεις γιαυτο είσαι και ένθερμος υποστηρικτής του συγκεκριμένου μαγαζιού.
Απο την αρχή ξεκαθάρισα οτι ουτε το μαγαζί γνωρίζω ουτε και τον dasmania οπότε δεν περνώ το μέρος κανενός.
Εντύπωση ομως μου έκανε οτι μερικοί εσπέψαν ταχέως να υποστηρίξουν την μια πλευρά του μαγαζιού και κανεις δεν ασχολήθηκε ουτε εξήγησε το πραγματικό περιστατικό που συνέβη στον κινητήρα του dasmania.
Ετσι λοιπόν έθεσα το θέμα αυτο σε προηγούμενό post και αρκετή ανταποκρίθηκαν να εξηγήσουν το περιστατικό οπως μπορούσε ο καθένας.Ανεξάρτητα πιο μαγαζί ειναι και πιος ειναι ο dasmania
Με τα τεράστια κείμενα σου προσπαθείς να μας πίεσηςοτι δεν υπάρχουν νοθείες στην αγορά και να πάμε να κοιτάξουμε ολοι τα αμάξια μας που ξεφνικα ρετάρουν ετσι χωρίς λογο.

Στο μονο που θα συμφωνήσω μαζι σου ειναι οτι το ακριβό προϊόν δεν συμενη οτι ειναι και καλύτερο και αν διαβάσεις τα κειμενα μου περισσότερο απο 12δευτερολεπτα θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ασφαλώς και δεν πρόκυτε να εξηγήσω απολυτός τίποτα αλλο σε εσένα για αυτα που με ρωτάς και την "βράσει στο σιδερο".

Θα σου υπενθυμίσω ομως ,αφου και εσυ απευθύνθηκε ετσι ανοιχτά σε μενα, οτι είμαστε μελοι ενος club σαν κατοχή αυτοκίνητων BMW και δεν είμαστε μελοι λαδεμπορων,που συμενη οτι πρέπει να υπάρχει περισσότερη αλλεγυη μεταξύ μας και περισσότερη αλήθεια διότι κάποιοι εκει εξω θέλουν να παίζουν με τις περιουσίες μας(αυτοκίνητα μας) και με άλλα πιο σοβαρά πράγματα όπως την υγεία μας.

skatzoxoiros
16-10-08, 19:55
Και η δικιά μου ιστορία...
Ξεκινάμε πριν 2,5 χρόνια που ο πατέρας μου πήρε σύνταξη και μου έγραψε το ταξί... Ήταν ενα TOYOTA Avensis 2.0 Turbo diesel.
Όταν χρειάστηκε λοιπόν να αναλάβω την συντήρηση (ήθελε λάδια κάθε 5.000km, τουτέστιν μια φορά τον μήνα) δοκίμασα το ARAL 15/40 απο τοπικό λαδέμπορο. (ο πατέρας μου έβαζε vanellus λόγω κόστους, εγώ ήθελα κάτι καλύτερο). Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (επιδόσεις- ήχος) άλλαξε εντελώς και δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσω σε φθηνά λάδια... Πλήρωνα λοιπόν το 5λιτρο 34 ευρω στον τοπικό λαδέμπορα... Μια μέρα όπως χάζευα στο νετ, βρίσκω τυχαία τον νετ-λαδέμπορα που προανεφέρθηκε. Η διαφορά ήταν μεγάλη (22 ευρώ το 5λιτρο) και τόλμησα να κάνω παραγγελία απο εκει να δω τι παίζει. Ανακάλυψα πως η συσκευασία ήταν ακριβώς η ίδια, το λάδι ίδιο, ο τρόπος λειτουργίας της μηχανής ακριβώς ο ίδιος... 1,5 χρόνο που κράτησα το Avensis πρέπει να έκανα 12 - 15 αλλαγές λαδιών, με λάδια αγορασμένα πάντα απο εκεί! Μάλιστα πολλοί συνάδελφοι με ακολούθησαν και παραγγέλνουν απο εκεί, και κανένας δεν έχει πρόβλημα...
Κάποιοι έξυπνοι τεχνικοί απο κάποια συνεργεία έλεγαν στους συναδέλφους πως απο εκεί τα λάδια είναι δευτερης ποιότητας... Φυσικά πρότειναν τα δικά τους για καλύτερα και καλά γνήσια! Ο τεχνικός που μου άλλαζε τα δικά μου μου είχε πει πως ο καθένας λέει τα δικά του για να πουλήσει τα δικά του λάδια...
Πριν δυο μήνες αγόρασα και για το BMW μου τα Castrol edge 0W-40 απο εκεί.... 50 ευρώ το 4λιτρο... κανένα πρόβλημα απολύτως... και η BMW μου είχε χρεώσει το ίδιο λάδι 19 ευρω το λίτρο όταν χρειάστηκα ενα λίτρο να συμπληρώσω...

oldcarskickass
16-10-08, 19:56
ωρεα τα λες ρε φιλε , αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο..πες μας ΠΩΣ το ξανθαινει το λαδι,πως το ξανασυσκευαζει ? το κατεβατο σου το διαβασα και εχασα 12 δευτερολεπτα σαν διαφημηση πολιτικου στην τηλεοραση..μπλα μπλα μπλα και στην ουσια τιποτα δεν ειπες.μην ξαναγοραζεις απο εκει δεν σε υποχρεωνει κανενας.
εγω ο ιδιος αναλαμβανω να σου φερνω καστρολ απο γερμανια..50 ευρω το λιτρο και θα λεω κιολας οτι ειμαι ποιοτικος και συναμα ακριβος επειδη ο νεοελλην εχει συνηθισει να πληρωνει σαν το μλκ πανακριβα και να μη μιλαει καθολου..γιατι το λεω?
πριν χρονια αποφασισαμε να μην πουλησουμε τις ελιες μας στο συνεταιρισμο και τις δωσαμε σε ενα μαγαζι..το 70 τοις εκατο εμπαινε μεσα και ελεγε "γιατι ειναι τοσο φτηνες?τουρκικες ειναι?πωπωωωω...δεν παιρνω!" τις ανεβασαμε την τιμη κατα 2 ευρα πεταξαμε και ενα "βιολογικο προιον" που στην ουσια ετσι ηταν μονο ενα ψεκασμα για δακο και φυλοξερα εφαγαν και τις ξεπουλησαμε σε χρονο dT ..με τα λεφτα που εβγαλα τοτε πηρα το Ε34 κοκ...

ξεκινηστε να εχετε αγοραστικη κουλτουρα παιδες! και τα χυπερ ντουπερ λαδια να βαλεις στο 1600-1800-2000 κυβικα αμαξι σου αντι να ξεκινησει να καιει λαδια στα 360.000 χλμ θα καψει στα 400.000..σε ενα λαδι το βασικο ειναι το ιξωδες και αν αντεχει σε ψηλες θερμοκρασιες και πιεσεις..τωρα αν θα ειναι καστρολ η ρωσικο το ιδιο θα προστατεψει τις μηχανες σας...
οπως επισης το ντολτσε γκαμπανα που αγοραζετε 100-200 ευρω το παντελονι η το αρμανι παντελονι παλι γινεται στη Βουλγαρια..εχω γνωστο ελληνα επιχειρηματια που εχει υπογραψει συμβολαια με αυτες τις εταιρειες και φτιαχνει παντελονια που ζητημα το καθενα να κοστιζει 10-20 ευρω...φορτηγα φευγουν με την παραγωγη του σε ελλαδα,γαλια,αγγλια κλπ..οπως και τα ρουχα που πουλανε στο ονλαιν μαγαζι της μαντσεστερ γιουναιτεντ ερχονται απο Τουρκια. ο πεθερος μου φορτωσε μια φορα απο κωνσταντινουπολη εως το μαντσεστερ σιτυ στην αγγλια..

τεσπα να μην το κανουμε πολυ οφφτοπικ, ετυχε μια περισταση και εληξε εκει το θεμα..οποιος θελει αγοραζει απο εκει,οποιος δεν θελει υπαρχουν και αλλα ακριβοτερα μαγαζια..
καλη σας μερα


ΩΠΑ ΩΠΑ ΩΠΑ ρε φίλε τι ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ παιδεία να αποκτήσει ο Έλληνας,

ΑΥΤΟ είναι το ανέκδοτο!!

Διάβασε από εδώ πέρα μόνο πόσοι βάζουν ΜΟΝΟ 100άρα αμόλυβδη για να μην πάθει τίποτα το καμάρι τους...

λοιπον ολοι ειπατε την αποψη σας για το ολο θεμα που ανοιξα, και σας ευχαριστω ασχετα αν μερικοι εμεσον η σαφως με ειπανε συκοφαντη η ανταγωνιστη η λαμογιο.

δεν με νοιαζει καθολου!

εμενα η δουλεια μου ειναι ασφαλειες ασφαλειστικες εταιριες οπου κανω διακονονισμο ζημιων και εμπηρογνωνομοσινες (οχι πραγματογνωμονας).
το παθος μου για το αμαξι μου ειναι μεγαλο, το μοτερ μου εινι το Μ43 1800 και εχει 105678 χιλιομετρα επανω του, και ολα με μεγαλη αγαπη και σεβασμο απο εμενα. με το περασμα των χρονον οι γνωσεις μου βελτωθηκαν και μεγαλωσαν σε οτι αφορα το αμαξι μου. ετσι καταφερα και διαπιστωσα αυτο το θεμα με τα λαδια.

ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ Η ΚΑΤΑΝΩΜΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ. ΟΧΙ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!! (και δεν προκετε να το πω)
και σε καμια περιπτοση δεν προκετε να ονομασω κανεναν, το κακο ηταν μικρο (40 ευρο) και δεν αξιζει να μπω σε διαδικασιες νομικες, η να κοψω το ψωμι καποιανου ανθρωπου και να τραβιεμαι.

να ειμαι κουφος? να μην δεινω προσοχη στο αμξι μου? δεν νομιζω...
το λαδι βγηκε απο το αμαξι και ηταν καταμαυρο και στην υφη τους τραχυ , το αμαξι ελενχτικε σε μεγαλο βαθμο γαι να δω μην εγινε καμια ζημια απο εμανα (και οχι του λαδιου... τιποτα) εβαλα τα λαδια του μαστορα μου και ολα γυρισαν στα κανονικα επιπεδα.
το μονο που εχω επιφυλαξη ειναι μημπος το aral blutronick 10-40 δεν εκανε για το ταπινο κου 1800αρι κινιτιρα μου. δεν ξερω ισως να ειναι ετσι!
τα υπολοιπα που ειπαν μερικοι εμεσως η σαφως για εμενα τα λαμβανω σαν υπερβαλο ζηλο.
εδω ειμαι για να ανταλαζω αποψεις και να γνωριζω νεα πραγματα, και να μαθαινω απο αλλους χρηστες μεσα απο τις εμπηριες τους.

αυτο που εγραψα στο πρωτο ποστ μου ... αυτο εγινε. δεν ζητησα απο κανεναν να με πιστεψει η να με αμφισβητησει, ενα γεγωνος εγραψα.

τωρα για το μαγαζι που γραφετε καλο θα ηταν ο moder να διαγραψει την η τις ονομασιες μην φαμε καμια μυνηση.

Το θέμα το ηχητικό δε μπορώ να το σχολιάσω καθότι δεν ήμουν μπροστά, ΑΛΛΑ το ΧΡΩΜΑ και η ΥΦΗ του λαδιού ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΤΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ.-

DASMANIA
16-10-08, 20:17
Και η δικιά μου ιστορία...
Ξεκινάμε πριν 2,5 χρόνια που ο πατέρας μου πήρε σύνταξη και μου έγραψε το ταξί... Ήταν ενα TOYOTA Avensis 2.0 Turbo diesel.
Όταν χρειάστηκε λοιπόν να αναλάβω την συντήρηση (ήθελε λάδια κάθε 5.000km, τουτέστιν μια φορά τον μήνα) δοκίμασα το ARAL 15/40 απο τοπικό λαδέμπορο. (ο πατέρας μου έβαζε vanellus λόγω κόστους, εγώ ήθελα κάτι καλύτερο). Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (επιδόσεις- ήχος) άλλαξε εντελώς και δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσω σε φθηνά λάδια... Πλήρωνα λοιπόν το 5λιτρο 34 ευρω στον τοπικό λαδέμπορα... Μια μέρα όπως χάζευα στο νετ, βρίσκω τυχαία τον νετ-λαδέμπορα που προανεφέρθηκε. Η διαφορά ήταν μεγάλη (22 ευρώ το 5λιτρο) και τόλμησα να κάνω παραγγελία απο εκει να δω τι παίζει. Ανακάλυψα πως η συσκευασία ήταν ακριβώς η ίδια, το λάδι ίδιο, ο τρόπος λειτουργίας της μηχανής ακριβώς ο ίδιος... 1,5 χρόνο που κράτησα το Avensis πρέπει να έκανα 12 - 15 αλλαγές λαδιών, με λάδια αγορασμένα πάντα απο εκεί! Μάλιστα πολλοί συνάδελφοι με ακολούθησαν και παραγγέλνουν απο εκεί, και κανένας δεν έχει πρόβλημα...
Κάποιοι έξυπνοι τεχνικοί απο κάποια συνεργεία έλεγαν στους συναδέλφους πως απο εκεί τα λάδια είναι δευτερης ποιότητας... Φυσικά πρότειναν τα δικά τους για καλύτερα και καλά γνήσια! Ο τεχνικός που μου άλλαζε τα δικά μου μου είχε πει πως ο καθένας λέει τα δικά του για να πουλήσει τα δικά του λάδια...
Πριν δυο μήνες αγόρασα και για το BMW μου τα Castrol edge 0W-40 απο εκεί.... 50 ευρώ το 4λιτρο... κανένα πρόβλημα απολύτως... και η BMW μου είχε χρεώσει το ίδιο λάδι 19 ευρω το λίτρο όταν χρειάστηκα ενα λίτρο να συμπληρώσω...

για αλλη μια φορα δεν κατανομασα καποιον λαδα η μαγαζι!:nono:
και παντα οι εμπηριες του καθενα ειναι διαφορετικες...

God
16-10-08, 20:20
Το θέμα το ηχητικό δε μπορώ να το σχολιάσω καθότι δεν ήμουν μπροστά, ΑΛΛΑ το ΧΡΩΜΑ και η ΥΦΗ του λαδιού ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΤΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ.-

Τεχνικα, παιζει ρολο το χρωμα...αν ειναι καταξανθο οπως οταν το εβαλες, το λαδι ειναι τελειως χαλια. Το καλο λαδι μαυριζει πολυ γρηγορα αν το προηγουμενο λαδι ηταν ταλαιπωρημενο η απλως κακο, και μετα απο 2-3 αλλαγες μονο αργει να μαυρισει αλλα μαυριζει και παλι. Αν δεν μαυριζει, δεν καθαριζει ουτε καταλοιπα, ουτε καν μπαινει στα σημεια που δεχονται καταθλιπτικες πιεσεις.

Βεβαια το παραπανω ειναι καθαρα 'εμπειρικος κανονας', και σιγουρα δεν βγαζεις συμπερασματα ετσι ευκολα και μονο απο αυτο.


Παντως για το Μ43, το Aral Bluetronic 10W40 απλως ΔΕΝ κανει. Σε καμια περιπτωση. Δεν το βαζουν βρε αδερφε. Πολυ καλυτερο του ειναι το Lamco 15W50 για αυτον τον κινητηρα που κανει 3 ευρω το λιτρο!

κυριακος
16-10-08, 20:27
Και η δικιά μου ιστορία...
Ξεκινάμε πριν 2,5 χρόνια που ο πατέρας μου πήρε σύνταξη και μου έγραψε το ταξί... Ήταν ενα TOYOTA Avensis 2.0 Turbo diesel.
Όταν χρειάστηκε λοιπόν να αναλάβω την συντήρηση (ήθελε λάδια κάθε 5.000km, τουτέστιν μια φορά τον μήνα) δοκίμασα το ARAL 15/40 απο τοπικό λαδέμπορο. (ο πατέρας μου έβαζε vanellus λόγω κόστους, εγώ ήθελα κάτι καλύτερο). Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (επιδόσεις- ήχος) άλλαξε εντελώς και δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσω σε φθηνά λάδια... Πλήρωνα λοιπόν το 5λιτρο 34 ευρω στον τοπικό λαδέμπορα... Μια μέρα όπως χάζευα στο νετ, βρίσκω τυχαία τον νετ-λαδέμπορα που προανεφέρθηκε. Η διαφορά ήταν μεγάλη (22 ευρώ το 5λιτρο) και τόλμησα να κάνω παραγγελία απο εκει να δω τι παίζει. Ανακάλυψα πως η συσκευασία ήταν ακριβώς η ίδια, το λάδι ίδιο, ο τρόπος λειτουργίας της μηχανής ακριβώς ο ίδιος... 1,5 χρόνο που κράτησα το Avensis πρέπει να έκανα 12 - 15 αλλαγές λαδιών, με λάδια αγορασμένα πάντα απο εκεί! Μάλιστα πολλοί συνάδελφοι με ακολούθησαν και παραγγέλνουν απο εκεί, και κανένας δεν έχει πρόβλημα...
Κάποιοι έξυπνοι τεχνικοί απο κάποια συνεργεία έλεγαν στους συναδέλφους πως απο εκεί τα λάδια είναι δευτερης ποιότητας... Φυσικά πρότειναν τα δικά τους για καλύτερα και καλά γνήσια! Ο τεχνικός που μου άλλαζε τα δικά μου μου είχε πει πως ο καθένας λέει τα δικά του για να πουλήσει τα δικά του λάδια...
Πριν δυο μήνες αγόρασα και για το BMW μου τα Castrol edge 0W-40 απο εκεί.... 50 ευρώ το 4λιτρο... κανένα πρόβλημα απολύτως... και η BMW μου είχε χρεώσει το ίδιο λάδι 19 ευρω το λίτρο όταν χρειάστηκα ενα λίτρο να συμπληρώσω...

Ησου αναλυτικός και ξεκάθαρος φιλε μου και η γνώμη ενος ανθρώπου που περνάει την μίση του και παραπάνω μέρα του στο τιμόνι εχει άλλη βαρύτητα.
Νομίζω οτι πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με το θέμα γιατί το μονό που κάνουμε ειναι διαφήμιση.

Μάλλον ο φιλος μας dasmania εχει κάνει λάθος διάγνωση και εχει γίνει παρεξήγηση οχι απο τον ίδιον άλλα πιο πολυ απο αυτούς που προσπάθησαν να υποστηρίξουν το μαγαζί.

nikos_E34
16-10-08, 21:25
ρε κυριακο ηρεμισε ρε αγορινα δεν σε ειπα καμπουρη
ουτε "ενθερμα πηρα το μερος του καταστηματαρχη κλπ" αν ειχα καποιο συμφερον δεν θα οδηγαγα φιατ 11ετιας,σωστος?

ουτε σε κατηγορησα ρε ντασμανια (εκτος και αν ψηφισες ΝΔ!:soapbox: ) για αυτο που επαθες..στο επαναλαμβανω για τριτη φορα..τα ΑΡΑΛ ειναι....ΓΤΠΚ.. μη ψαρωνεις με το τι σου λεει ο καθε μλκς μαστορας..το δικο του το πετυχε παντως.σου πουλησε δικα του λαδια :clap:
απλως τα Αραλ τα ξεγραφεις απο τον καταλογο λαδιων που θα βαζεις εδω και στο εξης.
μπορουμε να ηρεμησουμε λιγο τα πνευματα και μη γ*μ*με αδικα το νημα?
ευχαριστω

Sp!ros G
16-10-08, 22:50
Μπορει καποιος να μου στειλει σε PM που ακριβως ειναι αυτος ο εμπορος?

Speedy
16-10-08, 23:07
Μπορει καποιος να μου στειλει σε PM που ακριβως ειναι αυτος ο εμπορος?


εχεις πμ...

κυριακος
16-10-08, 23:46
ρε κυριακο ηρεμισε ρε αγορινα δεν σε ειπα καμπουρη
ουτε "ενθερμα πηρα το μερος του καταστηματαρχη κλπ" αν ειχα καποιο συμφερον δεν θα οδηγαγα φιατ 11ετιας,σωστος?


ΑΑΑ δεν θέλω να λες τίποτα για τα Φιατ και ιδικά τα 17ετιας.
Και εγω με τέτοιο κυκλοφορούσα μεχρι πριν λίγες μέρες.
Άλλα έχουν ενα ελάττωμα .............ειναι Αθάνατα και δεν μπορείς να τα πετάξεις.

Ναι δεν τρέχει τίποτα,θα κάτσουμε τώρα να ασχολούμαστε με τα λάδια των αυτοκίνητων.
Παντός εσυ από λάδια(σπιτικά) πρέπει να είσαι ειδικός

κυριακος
16-10-08, 23:51
Μπορει καποιος να μου στειλει σε PM που ακριβως ειναι αυτος ο εμπορος?

Υπαρχει και αλλος που δεν τον ξερει?
Νομιζα οτι μονο εγω δεν τον ηξερα

E36 RULES!!
16-10-08, 23:52
.τα ΑΡΑΛ ειναι....ΓΤΠΚ.. μη ψαρωνεις με το τι σου λεει ο καθε μλκς μαστορας.
απλως τα Αραλ τα ξεγραφεις απο τον καταλογο λαδιων που θα βαζεις εδω και στο εξης.

ευχαριστω

Τότε γιατι ολοκληρη BMW προτεινε (οταν ηταν καινουριο μας το ειχαν πει), οτι αν βαλει σε κανα βενζιναδικο, και γενικα εκτος συνεργειου bmw τοτε να προτιμησει τα Aral?

oldcarskickass
17-10-08, 00:10
Τότε γιατι ολοκληρη BMW προτεινε (οταν ηταν καινουριο μας το ειχαν πει), οτι αν βαλει σε κανα βενζιναδικο, και γενικα εκτος συνεργειου bmw τοτε να προτιμησει τα Aral?

Γιατί από τότε :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=popup&image=http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=8236

πέρασαν πολλά χρόνια.

pwned or not?

κυριακος
17-10-08, 00:13
Τότε γιατι ολοκληρη BMW προτεινε (οταν ηταν καινουριο μας το ειχαν πει), οτι αν βαλει σε κανα βενζιναδικο, και γενικα εκτος συνεργειου bmw τοτε να προτιμησει τα Aral?

Φίλε E36 RULES ρωτά καλύτερα την bmw γιατί τώρα λέει βαλτε τα castrol?
Ίσως τότε που το έλεγε τα Aral να τηρούσαν τα στάνταρ τις bmw

E36 RULES!!
17-10-08, 00:14
Γιατί από τότε :


πέρασαν πολλά χρόνια.

pwned or not?

http://bp1.blogger.com/_hKfJbfbBxMU/RyDzW6DABuI/AAAAAAAAAcA/JyLhzW4XiCA/s400/pwned.jpg
:jester::jester::jester:

E36 RULES!!
17-10-08, 00:19
Φίλε E36 RULES ρωτά καλύτερα την bmw γιατί τώρα λέει βαλτε τα castrol?
Ίσως τότε που το έλεγε τα Aral να τηρούσαν τα στάνταρ τις bmw

Σωστα, απλως μου ειχε μεινει η απορια και ρωτησα ;)

κυριακος
17-10-08, 00:34
Σωστα, απλως μου ειχε μεινει η απορια και ρωτησα ;)

Καλα έκανες και ρωτησες.
Οι απορίες μας κρατούν ζωντανούς και εμας και τη μπεμπα μας

Ε36 cabrio 318i
Απο αυριο θα βαζω στο μοτερ μου λαδι ..............οικολογικο

shido
17-10-08, 09:54
δοκιμαστε και ελαιολαδο,εμενα δουλεψε αρκετα καλα

stelmaniac
17-10-08, 12:50
δοκιμαστε και ελαιολαδο,εμενα δουλεψε αρκετα καλα

Σωστα, σε φριτεζες σαν τη δικια σου δουλευει εξαιρετα:party:

Speedy
17-10-08, 13:18
παμε δυνατα για 7 σελιδες!!!!!!
Και ακομα δνε εχουμε καταλαβει ποιος και τι....

oldcarskickass
17-10-08, 13:59
δοκιμαστε και ελαιολαδο,εμενα δουλεψε αρκετα καλα


Εδώ και ένα 6 μηνο (επίσημα, ποιος ξέρει πραγματικά πόσο καιρό) που τρώγαμε Castrol 15 - W50 Στη σαλάτα δε μας χάλασε καθόλου, ούτε πτώση απόδοσης είχαμε ούτε το καίγαμε τίποτα!!!!

DASMANIA
17-10-08, 15:53
παμε δυνατα για 7 σελιδες!!!!!!
Και ακομα δνε εχουμε καταλαβει ποιος και τι....

τι δεν εχεις καταλαβει ακριβως?
εγραψα κατι που εγινε σε εμενα, ο καθενας εγραψε την αποψη του, και εκανε και τα σχολια του...
δεν ειχα στοχο τις 7 σελιδες... , αλλα να προσεξει ο καταναλωτης λιγο παραπανω, και αν καποιος ειχε τετοια εμπηρια να μας το ελεγε.

ουτε σκοπο να θηξω μαγαζι εχω , ουτε να συκοφαντισω καποιον επιχειρηματια , ωπος και δεν εκανα.

Speedy
17-10-08, 20:46
τι δεν εχεις καταλαβει ακριβως?
εγραψα κατι που εγινε σε εμενα, ο καθενας εγραψε την αποψη του, και εκανε και τα σχολια του...
δεν ειχα στοχο τις 7 σελιδες... , αλλα να προσεξει ο καταναλωτης λιγο παραπανω, και αν καποιος ειχε τετοια εμπηρια να μας το ελεγε.

ουτε σκοπο να θηξω μαγαζι εχω , ουτε να συκοφαντισω καποιον επιχειρηματια , ωπος και δεν εκανα.


Καταρχας!!
Οπως ειπες ολοι εγραψαν την αποψη τους μεσα σε αυτους και εγω...

Μερικοι ισως ακομα δεν εχουν καταλαβει οτι καμια φορα "θαβουμε"καποιους επειχηρηματιες χωρις καν να ξερουμε....

Δεν σου ειπα εσενα προσωπικα για τις 7 σελιδες απλα ειπα παλι ξεφυγαμε γενικα...

Ο καταναλωτης πρεπει να προσεχει τι λεει γιατι καμαι φορα τοποθετειται λανθασμενα και με το εμποριο και τις ξενες επειχηρησεις δεν παιζουμε.

Δεν ειπα κατι διαφορετικο,Εσυ την εμπειρια σου ανεφερες και καλα εκανες αλλα......

Ομως διαβασε καλα τι γραφεις στις τελευταιες φρασεις σου...

"ουτε σκοπο να θηξω μαγαζι εχω , ουτε να συκοφαντισω καποιον επιχειρηματια , ωπος και δεν εκανα...."

Κια στο πρωτο ποστ που εκανες γραφεις "προσοχη στα λαμογια που τρωνε τα λεφτα μας"

Λιγο προσοχη λοιπον για το τι γραφουμε!


Προς θεου δεν εχω κανενα προβλημα με εσενα και αυτα που ανεφερα στα λεω φιλικα και χωρις παρεξηγησει.;)

nikos_E34
18-10-08, 10:13
οπως μια περιοδο ελεγε η φιατ βαζετε σελενια και εγω τετοια εβαζα και το μοτερ δουλευε σαν να του ειχα βαλει σπορελαιο.τωρα με τα νεα πουντο και φραφο λεει βαζετε καστρολ.απο τοτε που δοκιμασα τα ΕΛΦ με αυτα εχω μεινει..ουτε τα καιει , ουτε βαλβιδιαζει (πολυ λιγο για τα χλμ του) και με αυτα εμεινα...και στη μπεμπα εβαζα τα 5-40 μια περιοδο τα εξελιουμ και το μοτερ πηγαινε αερας και ηταν και πιο φτηνα απο τα καστρολ..τα καστρολ πιστευω το 30-40 % της τιμης του ειναι οι διαφημισεις καθως και η βλακεια που μας δερνει ωρες ωρες λες και το αμαξι θα το κρατησουμε μια ζωη και για 600.000 χλμ..
αλλα τα αραλ ειναι ενα μετριο λαδι παραγωγη επι παραγγελιας για τα βενζιναδικα ΑΡΑΛ οπως η ΕΚΟ εχει τα μεγκατρον ( ή οπτιμους πραιμ :chair: ) κλπ κλπ..α ναι να μη ξεχασω οτι τα κανουν στην τουρκια :) :P