PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΝΤΩΤΗΡΑΣ ΚΑΔΕΝΑΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΩΝ (ΑΝΑΚΛΗΣΗ)


kkirios
24-10-08, 12:45
:screwy:Χθες με ενημερωσαν απο το servise οτι θα πρεπει να αλλαχθει ο τεντωτηρας καδενας εκκεντροφορων!
Ηρθε μου ειπαν μια οδηγια απο τα κεντρικα και θα πρεπει να αντικατασταθεί σε πολλα αυτοκινητα σειρας 1.
Εκλεισα ραντεβου και οταν εχω νεοτερα θα σας πω!:screwy:

BMW S1
24-10-08, 14:29
τι μοντελο?

Z4ever
24-10-08, 14:34
Παντως ασχετα με αυτο πολλα προβληματα ακουω για τον ασσο...

oldcarskickass
24-10-08, 15:06
Παντως ασχετα με αυτο πολλα προβληματα ακουω για τον ασσο...

Flame suit on

sdrala
06-11-08, 09:59
Η ανάκληση δεν είναι για όλα τα πλαίσια.Εγώ το πηγα για ένα τυποποιημένο service και είδαν ότι το δικό μου είναι μέσα (6ος 2005) και μου το άλλαξαν.

KostasLamia
28-11-08, 16:01
Μέσα στην εβδομάδα πάω και εγώ για αλλαγή. Μοντέλο 2005.

BMW S1
28-11-08, 22:54
τι ειναι παλι αυτο ρ σεις μαγκες παλι?
εγω πηγα να αγορασω γυαλοκαθαριστηρες και μου ειπαν οτι ειναι ενα προγραμμα επετειακο και πρεπει να αφησω το αυτοκινητο... και κατι μου αλλαξαν αλλα δεν καταλαβα κιολας...
ενα μικρο εμβολο... ασχετο!!! και οτι τα αλλαζουν σε ολα τα 1... τι να πω...

GNIKOLOP
18-12-08, 20:29
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου εκλεισαν ραντεβού για Ιανουαριο να αλλάξουν τεντοτήρα έχω το compact 316 ti

pvalavan
18-12-08, 21:21
Εγω πήγα την περασμένη εβδομάδα για αλλαγή σε τακάκια και μου άλλαξαν το τεντοτήρα από μόνοι τους.

Το δικό μου είναι μοντέλο 03/2006.

Το πρόβλημα είναι το κροτάλισμα που κάνει κατά την εκκίνηση. Παλαιότερα έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό.
Τους πήρε 3 χρόνια να το καταλάβουν:screwy:

NEVER MIND

InsaneDriver
18-12-08, 21:45
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου εκλεισαν ραντεβού για Ιανουαριο να αλλάξουν τεντοτήρα έχω το compact 316 ti

Τι χρονολογία είναι το αμάξι σου;
Από ποιά αντιπροσωπία σε πήρανε για να πας;

sdrala
19-12-08, 08:43
Μου άλλαξαν τεντωτήρα καδένας και όταν ρώτησα γιατί δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Επι του προκειμένου το κροτάλισμα κατά την εκκίνηση συνεχίζεται.
Αυτό το πρόβλημα δεν πρόκειται να το λύσουν ποτέ, τουλάχιστον στην Ελλάδα!!!!!!!!!
Εγώ πλέον έχω συμβιβαστεί με τον ήχο της πρωινής εκκίνησης.
Να δείτε πλάκα που παθαίνει κάποιος άσχετος όταν μπαίνει στο αμάξι και ακούει αυτό το θόρυβο και έγώ του λέω ότι σύμφωνα με την BMW είναι φυσιολογικό...
Μέχρι στιγμής πάντως δεν με έχει αφήσει..
Και κάτι άλλο.Εχω κάνει 100000 χμ και για τα 90000( σχεδόν όλη η διάρκεια ζωής του)σφυρίζουν τα φρένα εκνευριστικά!!
Σε όποιο συνεργείο bmw ρωτήσω μου λένε ότι είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
Είναι δυνατό σε ένα αυτοκίνητο 30000 ευρώ να σφυρίζουν τα τακάκια συνέχεια?
Ενας μάλιστα μου είπε ότι ακουμπάει ένας αισθητήρας και για αυτό κάνουν θόρυβο και ότι δεν μπορεί να διορθωθεί.
Δήλαδη το αυτοκίνητο με λίγα λόγια είναι μελετημένο απο την bmw να εκινεί με θόρυβο και να σφυρίζουν τα φρένα του...Θα μας τρελάνουν δηλαδή?
Είναι κρίμα λόγω άχρηστων συνεργείων να σπηλώνεται η φήμη ενός μοντέλου και αυτό πάει να γίνει με τη σειρα 1.
Το αμάξι είναι χαλαρά το ποιο αξιοπιστο στην κατηγορία του και σας το λέω γιατί και από τα πρώτα μοντέλα έχω και πάρα πολλά χιλιόμετρα έχω κάνει και δεν έχει κάνει τσικ.Εχω και φίλους με Α3 και golf και βλέπω τι γίνεται...
Απλά λείπει η τεχνογνωσία και η εντιμότητα από τα εξουσιοδοτημένα.

pvalavan
24-12-08, 11:46
Και κάτι άλλο.Εχω κάνει 100000 χμ και για τα 90000( σχεδόν όλη η διάρκεια ζωής του)σφυρίζουν τα φρένα εκνευριστικά!!
Σε όποιο συνεργείο bmw ρωτήσω μου λένε ότι είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
Είναι δυνατό σε ένα αυτοκίνητο 30000 ευρώ να σφυρίζουν τα τακάκια συνέχεια?
Ενας μάλιστα μου είπε ότι ακουμπάει ένας αισθητήρας και για αυτό κάνουν θόρυβο και ότι δεν μπορεί να διορθωθεί.
Δήλαδη το αυτοκίνητο με λίγα λόγια είναι μελετημένο απο την bmw να εκινεί με θόρυβο και να σφυρίζουν τα φρένα του...Θα μας τρελάνουν δηλαδή?
Είναι κρίμα λόγω άχρηστων συνεργείων να σπηλώνεται η φήμη ενός μοντέλου και αυτό πάει να γίνει με τη σειρα 1.

Πάντως το πρόβλημα με τα τακάκια δεν το έχω στο δικό μου και δεν νομίζω να είναι κοινό.
Το κροτάλισμα μετά την αλλαγή του τεντοτήρα δεν το έχει ξανακάνει. Βεβαια είναι μόνο 2 εβδομάδες που μου το άλλαξαν.

GNIKOLOP
03-01-09, 12:02
Τι χρονολογία είναι το αμάξι σου;
Από ποιά αντιπροσωπία σε πήρανε για να πας;

Το αυτοκίνητο είναι χρονολογίας 3ος/2004, και με πήραν απο τον Κορφιάτη

kostastnt
04-01-09, 06:25
Μια βοήθεια... Έχω άσσο 11/2004... Είναι μέσα στην ανάκληση? (είναι απο γερμανία και δεν με ειδοποιεί καμιά αντιπροσωπεία προφανώς)...

Αυτό το κροτάλισμα ακούγεται και σε μένα... δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο βέβαια...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Να προσθέσω ότι τα φρένα μου ακούγονται από τις 15-20.000 μέχρι τώρα... (45-50.000) Είναι πραγματικά θέμα συνήθειας... Αν δεν σου το θυμίζει η παρέα σου, ο εγκέφαλος το απομονώνει σαν εξωτερικό ερέθισμα... :P

sotirisl
13-01-09, 19:53
παιδιά ξέρει κανείς τι πρόβλημα ακριβώς υπήρχε με τον τεντωτήρα? Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο εξάρτημα είναι και πόσο κοστίζει?

z3 2.2
13-01-09, 20:20
Μια βοήθεια... Έχω άσσο 11/2004... Είναι μέσα στην ανάκληση? (είναι απο γερμανία και δεν με ειδοποιεί καμιά αντιπροσωπεία προφανώς)...

Αυτό το κροτάλισμα ακούγεται και σε μένα... δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο βέβαια...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Να προσθέσω ότι τα φρένα μου ακούγονται από τις 15-20.000 μέχρι τώρα... (45-50.000) Είναι πραγματικά θέμα συνήθειας... Αν δεν σου το θυμίζει η παρέα σου, ο εγκέφαλος το απομονώνει σαν εξωτερικό ερέθισμα... :P

Κωστα δεν εχει σημασια αν το αυτοκινητο σου ειναι εισαγωγης.Οι λεγομενες "καμπανιες" εφαρμοζονται παγκοσμιως.Αν το δικο σου ειναι μεσα στα πλαισια σαφως και πρεπει να σου κανουν την επισκευαστικη αυτη οδηγεια.

kostas e46
13-01-09, 20:20
παιδιά ξέρει κανείς τι πρόβλημα ακριβώς υπήρχε με τον τεντωτήρα? Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο εξάρτημα είναι και πόσο κοστίζει?

Φιλε sotirisl σημερα αγορασα κι εγω τεντοτηρα καδενας για το δικο μου Ε46 valvetronic
κι αυριο θα κατσω να το αλλαξω ειναι το νουμερο 7 part number: 11317567680
http://bmwfans.info/original/E46/com/316ti-N42/ECE/L/N/2001/08/mg-11/ill-11_3189/

kostastnt
15-01-09, 04:20
Ήμουν μέσα στην ανάκληση...
ευτυχώς ήταν ο θόρυβος που ακουγόταν τον τελευταίο καιρό... ένα διαρκής μεταλλικός ήχος (σαν παλιό αμάξι)...

Όλα καλά με την ανάκληση λοιπόν!

bebeto
06-02-09, 08:31
Mεχριο ποτε ειναι η αναγκλυση? Μεχρο ποτε ισχθει. Συνηθως "κραταει" για ενα Χ-χρονικο διαστημα

ekztage
07-02-09, 11:44
Και μένα μου στείλαν μήνυμα για ανάκληση..Πήγα κ το άλλαξα χωρίς να καταλάβω τι και πώς :P

CP_Racing
11-02-09, 08:32
Και εγώ έκανα χθες (10/2) την αλλαγή της ανάκλησης (campaign) στον Σπανό.

giannis 116
16-02-09, 15:38
Σχετικα με τον τεντωτηρα καδενας κι εγω ειχα τον εκνευριστικο ηχο μεταλλικου κροταλισματος στην κρυα κυριως εκκινηση, το χα γνωστοποιησει πριν αρκετο καιρο σε εξουσιοδοτημενο στην Αθηνα και μου παν οτι μπορει να εφταιγε αυτο αλλα δε μου το χαν αλλαξει. Μου το αλλαξαν πριν λιγο καιρο σε εξουσιοδοτημενο στα Χανιά οταν ειχα παει τ αμαξι για ενα θεμα στεγανωτητας της πορτας του οδηγου. Εγω εκτος απ το θορυβο στην εκκινηση ειχα κι ενα ελαφρυ μεταλλικο κροταλισμα με 2α ταχυτητα μονο σε χαμηλες στροφες 1800-2000σαλ στη φαση επιταχυνσης. Απο τοτε που αλλαχτηκε ο τεντωτηρας ο θορυβος αυτος επαψε τελειως αλλα στην εκκινηση που και που σα να ακουω ακομη το κροταλισμα.
Ρωταω ομως το αλλο, αν εγω δε ξαναπηγαινα τ αμαξι ποτε σε εξουσιοδοτημενο και παθαινε σοβαρη βλαβη λογω του τεντωτηρα, ποιος θα πληρωνε τη νυφη; Δε θα πρεπε να με ειχαν ειδοποιησει με καποιο τροπο εφ οσον ειχαν τα στοιχεια μου; Σιγουρα μπερδεμενα τα θεματα με εγγυησεις αλλα τουλαχιστον ας μην περιμενουν απ τον πελατη να παει σ αυτους και μετα ν αλλαξουν κατι προληπτικα ας ενημερωνουν καλυτερα τους πελατες.

peter79
16-02-09, 15:52
Όσον αφορά την ενημέρωση αυτή γίνεται ως εξής:

όταν μπει το μάξι για οποιοδήποτε τυπικό έλεγχο ή σέρβις ελέγχεται ο αριθμός πλαισίου του αν είναι στη λίστα με τα οχήματα που πρέπει να αλλάξουν το συγκεκριμένο εξάρτημα και αν ναι τότε το αλλάζουν χωρίς χρέωση.

αυτά είναι τα λεγόμενα RC. Μερικές φορές πολύ σπάνια όμως τηλεφωνούν για να γίνει η αλλαγή. σε κάθε περίπτωση αφού κάνεις τα σέρβις σου τακτικά είσαι στην εγγύηση. αν όχι μην το ψάχνουμε και πολύ....... :gaysex:

spaka
30-03-09, 15:45
Πληρωσατε τπτ παιδια?. Η εγγυηση μου εχει λυξει...

fast-enough
30-03-09, 16:01
Τη βοήθειά σας παρακαλώ. Επειδή το δικό μου (κατασκευή 9/03) είναι εισαγωγής και δεν κάνω τα service σε εξουσιοδοτημένο, πως μπορώ να τσεκάρω αν πρέπει να του αλλάξω τον τεντωτήρα ή όχι?

dmyl
30-03-09, 21:51
Τη βοήθειά σας παρακαλώ. Επειδή το δικό μου (κατασκευή 9/03) είναι εισαγωγής και δεν κάνω τα service σε εξουσιοδοτημένο, πως μπορώ να τσεκάρω αν πρέπει να του αλλάξω τον τεντωτήρα ή όχι?


την εποχη που αναφερεις δεν υπηρχε σε διαθεση ο Ασσος.Διορθωσε και ενημερωσε μας με τα ακριβη στοιχεια παραγωγης του αυτοκινητου σου.

Φιλικα dmyl.

e90 diesel
30-03-09, 23:05
εβαλα σημερα ενα τσιπακι για οικονομια καυσιμου και αυξηση ιπποδυναμησ .φυσικα δεν καταλαβα διαφορα.υπαρχει κανεισ που ξερει κατι η ειδε διαφορα?

giannis 116
31-03-09, 00:43
Ε90 μαλλον ποσταρες σε λαθος ενοτητα. Τελοσπαντων, κατι μου λεει πως επεσες κι εσυ θυμα της απατης που πουλανε τσιπακια και μαγνητακια και κουραφεξαλα διαφοροι κομπογιαννιτες επιτηδειοι για να κονομησουν απ την αγνοια του κοσμακη. Φιλε μου δε προκειτε να δεις καμια βελτιωση ουτε σε ισχυ ουτε σε καταναλωση. Ολα αυτα ειναι μπαρουφες. Θα σου προτεινα να πας να στο βγαλουν και να παρεις τα λεφτα σου πισω. Συνηθως τετοιοι απατεωνες δινουν κι εγγυηση επιστροφης χρηματων για καποιο διαστημα.
Σκεψου κατι πολυ λογικο: Αν ηταν ετσι και υπηρχαν τετοιες συσκευες θαυματουργες, οι αυτοκινητοβιομηχανιες δεν θα τις ειχαν βαλει ηδη στα αυτοκινητα παραγωγης τους;..Γιατι να καθονται να σπαταλουν εκατομμυρια σε ερευνα για νεες τεχνολογιες, κινητηρες αμεσου ψεκασμου, ηπια υβριδικα (βλ. efficient dynamics). Απλα σκεψου το...

kostasble
01-04-09, 15:08
Μου άλλαξαν τεντωτήρα καδένας και όταν ρώτησα γιατί δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Επι του προκειμένου το κροτάλισμα κατά την εκκίνηση συνεχίζεται.
Αυτό το πρόβλημα δεν πρόκειται να το λύσουν ποτέ, τουλάχιστον στην Ελλάδα!!!!!!!!!
Εγώ πλέον έχω συμβιβαστεί με τον ήχο της πρωινής εκκίνησης.
Να δείτε πλάκα που παθαίνει κάποιος άσχετος όταν μπαίνει στο αμάξι και ακούει αυτό το θόρυβο και έγώ του λέω ότι σύμφωνα με την BMW είναι φυσιολογικό...
Μέχρι στιγμής πάντως δεν με έχει αφήσει..
Και κάτι άλλο.Εχω κάνει 100000 χμ και για τα 90000( σχεδόν όλη η διάρκεια ζωής του)σφυρίζουν τα φρένα εκνευριστικά!!
Σε όποιο συνεργείο bmw ρωτήσω μου λένε ότι είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
Είναι δυνατό σε ένα αυτοκίνητο 30000 ευρώ να σφυρίζουν τα τακάκια συνέχεια?
Ενας μάλιστα μου είπε ότι ακουμπάει ένας αισθητήρας και για αυτό κάνουν θόρυβο και ότι δεν μπορεί να διορθωθεί.
Δήλαδη το αυτοκίνητο με λίγα λόγια είναι μελετημένο απο την bmw να εκινεί με θόρυβο και να σφυρίζουν τα φρένα του...Θα μας τρελάνουν δηλαδή?
Είναι κρίμα λόγω άχρηστων συνεργείων να σπηλώνεται η φήμη ενός μοντέλου και αυτό πάει να γίνει με τη σειρα 1.
Το αμάξι είναι χαλαρά το ποιο αξιοπιστο στην κατηγορία του και σας το λέω γιατί και από τα πρώτα μοντέλα έχω και πάρα πολλά χιλιόμετρα έχω κάνει και δεν έχει κάνει τσικ.Εχω και φίλους με Α3 και golf και βλέπω τι γίνεται...
Απλά λείπει η τεχνογνωσία και η εντιμότητα από τα εξουσιοδοτημένα.
Αλλαξε τακάκια και βάλε textar ή ferodo ds2500.

kostasble
01-04-09, 15:10
Πληρωσατε τπτ παιδια?. Η εγγυηση μου εχει λυξει...
;Οxi είναι μέσα στα πλαισια της ανάκλησης.