PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμονι για e-36


strofimios
30-10-08, 11:05
Εχω αποφασισει να αλλαξω τιμονι.Εχω καταληξει σε ενα αλλα εχω ενα μικρο προβλημα.Το μαμα τιμονι εχει διαμετρο 39cm.Αυτο που εχω βρει βγαινει σε 33 και σε 35.Μηπως το 33 ειναι μικρο;Να παω σε 35;Εχει δοκιμασει καποιος κατι αναλογο;
Ευχαριστω!!!

Snoopy
30-10-08, 11:36
Τα νούμερα είναι τυχαία για να λειτουργήσει το παράδειγμα.

Αν έχεις ένα τιμόνι διαμέτρου 100 εκατοστώ και η κρεμαγιέρα σου κάνει 2.5 στροφές απο άκρη σε άκρη, σημαίνει ότι το άνω σημείο του τιμονιού σου, πρέπει να περάσει απο την αρχική του θέση 2.5 φορές για μια πλήρη περιστροφή.

Διαγράφει λοιπόν μια κυκλική τροχιά με μήκος περιφέρειας 250 εκατοστά.

βάζοντας ένα μικρότερο, ας πούμε 50 εκατοστά διάμετρο ο ίδιος κύκλος έχει μήκος (αν τον απλώσεις σε ευθεία) 125 εκατοστά.

Αν εφαρμόσουμε την αρχή του μοχλού, (στο χοντρικό) βλέπουμε ότι μιας και ο μοχλός σου έχει μικρότερο μήκος απαιτεί πιό πολλή δύναμη για να κινήσει το βάρος.

Το κέρδος όμως είναι οτι κάνεις λιγότερες κινήσεις στο χειρισμό του.

Στα 4 εκατοστά διαφορά είναι μικρές οι διαφορές βέβαια και το πολύ πολύ να δείς κάποια διαφορά στην αρχή που θα το οδηγήσεις. Ισως να κόβεις περισότερο απο ότι πρέπει στις στροφές αλλά θα το συνηθίσεις νομίζω.

strofimios
30-10-08, 13:09
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Δεν εννοω ακριβως αυτο οταν λεω εαν θα ειναι πολυ μικρο το 33.Εννοω σαν μεγεθος.Μηπως εξαφανιζεται μεσα στα χερια μου με αποτελεσμα να τα χτυπαω-μπερδευω σε στιγμες που δεν πρεπει;Γι'αυτο ρωτησα εαν το εχει δοκιμασει κανεις.Ισως να φενεται ανοητη η ερωτηση-ανησυχια μου αλλα ρωταω γιατι δεν εχω την πολυτελεια να δοκιμασω μεγεθη και να διαλεξω οποιο μου κανει.

Snoopy
30-10-08, 13:16
θα έχουν μεγαλύτερη απόσταση οι διακόπτες.
Το είχα κανει σε Peugeot Rallye όταν ήταν η μόδα με τα μικρά τιμόνια με τους αφαλούς και τους αποστάστες και ήταν χάλια για οδήγηση.
Βέβαια εκείνο είχε έρθει και πολύ έξω, αλλά και πάλι τα φλας φώτα και ειδικά η κόρνα που την είχε σε διακόπτη ήταν απαράδεκτα μακρυα.

Αν βέβαια έχεις τίποτα χερούκλες σαν φτιάρια δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ιδιαίτερα.

yiannis2002
30-10-08, 13:21
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Δεν εννοω ακριβως αυτο οταν λεω εαν θα ειναι πολυ μικρο το 33.Εννοω σαν μεγεθος.Μηπως εξαφανιζεται μεσα στα χερια μου με αποτελεσμα να τα χτυπαω-μπερδευω σε στιγμες που δεν πρεπει;Γι'αυτο ρωτησα εαν το εχει δοκιμασει κανεις.Ισως να φενεται ανοητη η ερωτηση-ανησυχια μου αλλα ρωταω γιατι δεν εχω την πολυτελεια να δοκιμασω μεγεθη και να διαλεξω οποιο μου κανει.

Δεν θα εξαφανίζεται στα χέρια σου αλλά ειναι αρκετά μικρό

strofimios
30-10-08, 13:25
Αν βέβαια έχεις τίποτα χερούκλες σαν φτιάρια δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ιδιαίτερα.
Ωραια,αυτο ηταν που με ανησυχουσε.Ειναι και λιγο "βαθυ" για να χωρεσουν και τα ποδια μου γιατι τωρα εχω προβλημα με την θεση οδηγησης.

strofimios
01-06-09, 20:39
Επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο αφου το τιμονι που ειχα βρει δεν το εχει πλεον το "μαγαζι" που το ειχα βρει.Βεβαια μπορω να το βρω και απο αλλου αλλα επειδη περασε ο ενθουσιασμος της στιγμης σκεφτηκα να παρω και αλλες γνωμες για τιμονι.
Για πειτε (δειξτε) κανενα ωραιο τιμονακι για την "μικρη".Δεν με ενδιαφερει ο αεροσακος,θελω να ειναι 33-35cm διαμετρο και φυσικα οχι "εξωγηινο" σε εμφανιση!
Ευχαριστω!!!

Nick_compact
01-06-09, 20:46
Momo Millenium Evo!

strofimios
01-06-09, 20:54
Κατσε να το googlαρω!

strofimios
01-06-09, 21:06
Καλο αλλα φερνει λιγο σε κυριλα καπως.Εγω ειχα καταληξει σε αυτο http://www.frsport.com/Nardi-6269-33-2071-Deep-Dish-Steering-Wheel-330mm_p_7835.html αλλα αφου το καλοκοιταξα με χαλαει η κοκκινη ραφη και λιγο το σημα-κορνα στη μεση.
Υποψην οτι μου αρεσει να οδηγαω "καβαλα" στο τιμονι αλλα τα ποδια μου να μην ειναι οπως τωρα που τα γονατα φτανουν στο παραθυρο!!

strofimios
01-06-09, 21:43
Momo Millenium Evo!

Οσο το βλεπω το συμπαθω περισσοτερο!Μαλλον θα παω σε κανενα μαγαζι να το δω απο κοντα.
Καποιος αλλος κατι;

Nick_compact
02-06-09, 00:09
Αν σου φαίνεται κυριλέ, δες και αυτό που είναι εξίσου όμορφο και λίγο πιο σπορ :

http://www.motorspeed.com/sitepix/products/momo_millenium.jpg

Για μένα αυτά τα 2 είναι τα πιο όμορφα τιμόνια της αγοράς!

Κωνσταντίνος
02-06-09, 00:36
Για τα γούστα μου το μοναδικό σπορ σχέδιο για Ε36 είναι αυτό :
http://www.bmwmregistry.com/faq/E36_M3_Dash_Late.jpg
Τα aftermarket τιμόνια νομίζω είναι βιασμός του αυτοκινήτου (του συγκεκριμένου)
Βέβαια ο καθείς με τα γούστα του..............................

strofimios
02-06-09, 05:10
Αν σου φαίνεται κυριλέ, δες και αυτό που είναι εξίσου όμορφο και λίγο πιο σπορ :

http://www.motorspeed.com/sitepix/products/momo_millenium.jpg

Για μένα αυτά τα 2 είναι τα πιο όμορφα τιμόνια της αγοράς!
Και το evo ωραιο ειναι αλλα αυτο νικελ στη μεση...Μου αρεσει πολυ η μαυριλα!!!

strofimios
02-06-09, 05:14
Για τα γούστα μου το μοναδικό σπορ σχέδιο για Ε36 είναι αυτό :
http://www.bmwmregistry.com/faq/E36_M3_Dash_Late.jpg
Τα aftermarket τιμόνια νομίζω είναι βιασμός του αυτοκινήτου (του συγκεκριμένου)
Βέβαια ο καθείς με τα γούστα του..............................
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αλλα,δεν αλαζω τιμονι για αισθητικους λογους αλλα επειδη δεν χωραω να οδηγησω οπως ειναι τωρα.Το μαμα τιμονι εκτος του οτι ειναι μεγαλο δεν ειναι και σωστα τοποθετημενο με αποτελεσμα να το εχω αναμεσα στα γονατα μου!Οποτε προσπαθω να βρω καποιο που να με βολεψει αλλα και να μην χαλασει πολυ το αυτοκινητο.

strofimios
18-10-09, 11:50
Μετα απο αρκετο καιρο συνεχιζω.......να σας ζαλιζω!!
Λοιπον τιμονι πηρα,nardi,πηρα και τον ανταπτορα για να ταιριαξει στους κωνους που κυκλοφορουν.
Τωρα παρουσιαστηκε αλλο προβλημα,οι κωνοι που κυκλοφορουν δεν ειναι για μοντελα με αεροσακο!!!
Πραγμα που σημαινει οτι δεν θα εχω κορνα,εκτος εαν την "μετακομισω" καπου αλλου ή φτιαξω ανταπτορα μεταξυ κωνου και του δακτυλιου τριβης( το 2 στο link http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE51&mospid=47425&btnr=32_0885&hg=32&fg=35 ).
Στα μαγαζια που εψαξα ειδα οτι δεν ταιριαζουν οι κωνοι της luigi και της omp.Ο πωλητης μετα απο μερες ψαξιματος μου ειπε οτι και οι sparco και momo ειναι μονο για μοντελα χωρις αεροσακο.
Υπαρχει καποια λυση;Το εχει επιχειρησει καποιος αλλος;

nikos1400
20-10-09, 19:01
εγω εχω βαλει ενα, αλλα το αμαξι δεν ειχε απ'την αρχη αεροσακο...




εγκυκλοπαιδικα:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17933

Aceman1925
21-10-09, 18:43
Momo Millenium Evo!

Οντως ειναι απο τα ωραιοτερα aftermarket τιμονια που εχω δει στη ζωη μου.
Δε ξερω αν θα βρεις κατι πιο εμφανισημο

strofimios
05-02-10, 17:30
Λοιπον,συνεχιζω απλα για ενημερωση.Τελικα μπηκε το τιμονι με κωνο της ΜΟΜΟ τον οποιο μου τον εδωσαν για τιμονι χωρις αεροσακο!Ταιριαξε κανονικα και η κορνα στη θεση της.Για οσους το επιχηρεισουν και δεν θελουν να ψαχνουν για τον σωστο κωνο επι 6 μηνες,ο κωδικος του κωνου της ΜΟΜΟ που ταιριαζει ειναι(αντιγραφω την ετικετα του κουτιου)12115112008 hub2008.
Λογικα το 1211511 αντιστοιχει στο hub αλλα καλου κακου σας το εγραψα οπως το βλεπω.

dkaralis
07-02-10, 07:23
Τελικα εβαλες αυτο που ειχες δει απο την αρχη...Εγω το Momo Millenium Evo θα εβαζα (που δεν αλλαζω τιμονι στη μπεμπα για κανενα λογο).