PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρυφος Φωτισμος


Aceman1925
01-11-08, 03:14
Βρηκα ενα πολυ καλο DYI που εξηγει με μεγαλη λεπτομερεια την προσθηκη κρυφου φωτισμου σε Ε36 στα εξης σημεια.

-ποτηροθηκες
-τασακι/θηκη
-οπισθιο τεμπελη
-θηκη γυαλιων

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1059197

Εχουν τοποθετηθει ειδη στο δικο μου τα footwell lights με σχεδον παρομοιο τροπο οποτε αν καποιος χρειαστει κατι μπορει να ρωτησει.

Μετα το διαβασμα αυτου του θρεντ θα προχωρησω και σε περετερω εργασιες τις προσεχεις ημερες.

Οταν τελιωσω θα βαλω φωτο.

am20279
01-11-08, 06:37
Πολυ ωραιο, και φαινεται και σχετικα ευκολο DIY. Μου φαινεται οτι το το επομενο DIY θα ειναι ο φωτισμος στη θηκη γυαλιων.

Μπραβο φιλε aceman1925 :ylsuper:

BILL007
01-11-08, 10:02
χαχαχα!!!!!και έλεγα ότι μόνο εγω έχω κόλλημα με τα λαμπάκια...χαχαχαχαχα!!!!:rofl2: :rofl2:

Tελικά υπάρχουν και άλλοι τρελοί...χαχαχαχα!!!:D

am20279
01-11-08, 10:20
Ειμαστε πολλοι αλλα ειμαστε σκορπιοι!!! :dance:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
01-11-08, 10:26
Βρηκα ενα πολυ καλο DYI που εξηγει με μεγαλη λεπτομερεια την προσθηκη κρυφου φωτισμου σε Ε36 στα εξης σημεια.

-ποτηροθηκες
-τασακι/θηκη
-οπισθιο τεμπελη
-θηκη γυαλιων

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1059197

Εχουν τοποθετηθει ειδη στο δικο μου τα footwell lights με σχεδον παρομοιο τροπο οποτε αν καποιος χρειαστει κατι μπορει να ρωτησει.

Μετα το διαβασμα αυτου του θρεντ θα προχωρησω και σε περετερω εργασιες τις προσεχεις ημερες.

Οταν τελιωσω θα βαλω φωτο.




μπραβο ρε φιλε...χρονο να χεις να δημιουργεις...:dblthumb2

am20279
01-11-08, 12:20
Μολις μπηκε ο φωτισμος στη θηκη γυαλιων!!! :dance: Μου φαινεται ομως οτι τα led που εβαλα δεν φωτιζουν και τοσο πολυ. Ισως επειδη ειναι και μερα, θα δουμε το βραδυ. :scratchch

Ηταν απο τα πιο ευκολα μπαξιματακια και με ελαχιστο χρονο αφιερωνοντας (περιπου στα 20 λεπτα).

Ιδου και στις συννημενες φωτο, το αποτελεσμα.

jdozohchr
01-11-08, 12:27
Ωραίο το αποτέλεσμα am20279 και αν σου πήρε μόνο 20 λεπτά σίγουρα τα άξιζε, όσο για την φωτινότητα, νομίζω πως είναι υπεραρκετή για το βράδυ! Βγάλε καμία νυχτερινή όταν μπορέσεις!

am20279
01-11-08, 12:29
Ωραίο το αποτέλεσμα am20279 και αν σου πήρε μόνο 20 λεπτά σίγουρα τα άξιζε, όσο για την φωτινότητα, νομίζω πως είναι υπεραρκετή για το βράδυ! Βγάλε καμία νυχτερινή όταν μπορέσεις!

thanks jdozohchr, οταν νυχτωσει θα μπουν και οι φωτο

panagakiss
01-11-08, 13:43
Πολυ καλο και πιστευω πως ειναι ωραιο να κανεις μονος σου πραγματα στ αμαξι, απλα
αποψη μου (δεν ξερω αν συμφωνουν και αλλοι) οτι καλυτερα να μην φαινονται τα leds αλλα
ο φωτισμος τους (π.χ. στην μπροστινη θυκη (που ο τυπος μετα βαζει το κινητο του)
φαινεται πολυ ωραιο αλλα στις ποτηροθυκες ισως δεν επρεπε να τα βγαλει τοσο εξω τα
ledακια γιατι ειναι εμφανη)

Φιλικα παντα, Τακης

jdozohchr
01-11-08, 13:47
Πολυ καλο και πιστευω πως ειναι ωραιο να κανεις μονος σου πραγματα στ αμαξι, απλα
αποψη μου (δεν ξερω αν συμφωνουν και αλλοι) οτι καλυτερα να μην φαινονται τα leds αλλα
ο φωτισμος τους (π.χ. στην μπροστινη θυκη (που ο τυπος μετα βαζει το κινητο του)
φαινεται πολυ ωραιο αλλα στις ποτηροθυκες ισως δεν επρεπε να τα βγαλει τοσο εξω τα
ledακια γιατι ειναι εμφανη)

Φιλικα παντα, Τακης

Την ίδια παρατήρηση ετοιμαζόμουν να κάνω και εγώ!!

am20279
01-11-08, 14:04
Πολυ καλο και πιστευω πως ειναι ωραιο να κανεις μονος σου πραγματα στ αμαξι, απλα
αποψη μου (δεν ξερω αν συμφωνουν και αλλοι) οτι καλυτερα να μην φαινονται τα leds αλλα
ο φωτισμος τους (π.χ. στην μπροστινη θυκη (που ο τυπος μετα βαζει το κινητο του)
φαινεται πολυ ωραιο αλλα στις ποτηροθυκες ισως δεν επρεπε να τα βγαλει τοσο εξω τα
ledακια γιατι ειναι εμφανη)

Φιλικα παντα, Τακης

Θα συμφωνησω και'γω μαζι σου. Ο φωτισμος επισης απο τις ποτηροθηκες ειναι και πολυ εντονος ετσι πως βγαινουν εξω τα led. Ευτυχως σ'αυτο που εκανα εγω δεν φαινονται τα led γιατι ειναι απο την πανω μερια της θηκης και ειναι και χαμηλα η θηκη οποτε δεν φαινεται τιποτα, μοναχα ο φωτισμος.

panagakiss
01-11-08, 14:19
Θα συμφωνησω και'γω μαζι σου. Ο φωτισμος επισης απο τις ποτηροθηκες ειναι και πολυ εντονος ετσι πως βγαινουν εξω τα led. Ευτυχως σ'αυτο που εκανα εγω δεν φαινονται τα led γιατι ειναι απο την πανω μερια της θηκης και ειναι και χαμηλα η θηκη οποτε δεν φαινεται τιποτα, μοναχα ο φωτισμος.

:dblthumb2

YAziDis
01-11-08, 15:45
Εξάλλου και για αυτό θέλουμε να τον λέμε "κρυφό" φωτισμό..

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις. Αρκεί να έχεις μεράκι, και να μάθεις καλά το αυτοκίνητό σου... Όπως είπατε και πιο πάνω, όλη η χαρά είναι να κάνεις πράγματα μόνος σου στο αυτοκίνητο. Η αυτοδημιουργικότητα είναι το παν..

sofos 2.8i
01-11-08, 18:44
Παιδες πειτε μου που θα βρω αυτα τα ledακια και εχω φυγει σφαιρα για μπαξιμο.Εχω τρελα με το συγκεκριμενο θεμα και πιστευω ειναι κατι που λειπει απ'το αυτοκινητο μου.
Περιμενω εναγωνιως απαντησεις!

Aceman1925
01-11-08, 20:01
Παιδες πειτε μου που θα βρω αυτα τα ledακια και εχω φυγει σφαιρα για μπαξιμο.Εχω τρελα με το συγκεκριμενο θεμα και πιστευω ειναι κατι που λειπει απ'το αυτοκινητο μου.
Περιμενω εναγωνιως απαντησεις!

ebay ειναι τσαμπα.οι 100δα εχει κατω απο 7ε!!!

Για εδω σε κανα καταστημα με ηλεκρολογικο εξοπλισμο.Απλα εδω μπορει να σκασεις και 1ε για 2-3 led.

Η τιμη ειναι μικρη το ξερω αλλα ειναι κορο'ι'ιδια ξεροντας το ποσο κοστολογειτε το καθενα(κατω απο 0.02)!!!!

Για καποιον που θελει μονο για να βαλει 2 φωτακια καπου οκ.Απο κει και περα δε συμφερει.
Οπως λεει και ενας φιλος,ο ηλεκρολογικος εξοπλησμος πρεπει παντα να ειναι σε αφθονια!!!

jdozohchr
03-11-08, 11:35
ebay ειναι τσαμπα.οι 100δα εχει κατω απο 7ε!!!

Για εδω σε κανα καταστημα με ηλεκρολογικο εξοπλισμο.Απλα εδω μπορει να σκασεις και 1ε για 2-3 led.

Η τιμη ειναι μικρη το ξερω αλλα ειναι κορο'ι'ιδια ξεροντας το ποσο κοστολογειτε το καθενα(κατω απο 0.02)!!!!

Για καποιον που θελει μονο για να βαλει 2 φωτακια καπου οκ.Απο κει και περα δε συμφερει.
Οπως λεει και ενας φιλος,ο ηλεκρολογικος εξοπλησμος πρεπει παντα να ειναι σε αφθονια!!!

Στην τελική πάρτα από Ebay και αν περισέψουν άνοιξε ένα thread στο forum οτι σου περίσεψαν! Όλο και κάποιος θα τρέξει να "σε βοηθήσει"!! :icon_pai: :rofl2:

Για κρυφό φωτισμό στα πόδια οδηγού/συνοδηγού γνωρίζει κάνεις; Εννοώ να φέγγει στα πατάκια και να λειτουργεί μαζί με τις πλαφονιέρες. Όπως ακριβώς έιναι το πακέτο φωτισμού στην σειρά 1 για όσους έχει τύχει να δουν

am20279
03-11-08, 15:23
Στην τελική πάρτα από Ebay και αν περισέψουν άνοιξε ένα thread στο forum οτι σου περίσεψαν! Όλο και κάποιος θα τρέξει να "σε βοηθήσει"!! :icon_pai: :rofl2:

Για κρυφό φωτισμό στα πόδια οδηγού/συνοδηγού γνωρίζει κάνεις; Εννοώ να φέγγει στα πατάκια και να λειτουργεί μαζί με τις πλαφονιέρες. Όπως ακριβώς έιναι το πακέτο φωτισμού στην σειρά 1 για όσους έχει τύχει να δουν

Καλησπερα. Εμενα εχει κρυφο φωτισμο στον οδηγο-συνοδηγο και λειτουργει με τις πλαφονιερες, αλλα το πηρα ετσι το αμαξι και δεν ξερω πως τα εβαλε το παιδι που το ειχε.

Aceman1925
03-11-08, 16:05
Για κρυφό φωτισμό στα πόδια οδηγού/συνοδηγού γνωρίζει κάνεις; Εννοώ να φέγγει στα πατάκια και να λειτουργεί μαζί με τις πλαφονιέρες. Όπως ακριβώς έιναι το πακέτο φωτισμού στην σειρά 1 για όσους έχει τύχει να δουν

εγω εχω βαλει footwell.
Εχουν συνδεθει κανονικα με πλαφονιερα,κανουν το απιστευτο fade in - fade out που κανουν και οι πλαφονιερες.
Ειναι απιστευτο μπαξιμο για μενα για το εσωτερικο.Δειχνει πολυ.

οτι θελεις ή καποιος αλλος ας μου πει να τον βοηθησω για το πως να τα βαλει.

BILL007
03-11-08, 16:16
εγω εχω βαλει footwell.
Εχουν συνδεθει κανονικα με πλαφονιερα,κανουν το απιστευτο fade in - fade out που κανουν και οι πλαφονιερες.
Ειναι απιστευτο μπαξιμο για μενα για το εσωτερικο.Δειχνει πολυ.

οτι θελεις ή καποιος αλλος ας μου πει να τον βοηθησω για το πως να τα βαλει.

Μην ξεχνάμε να αναφέρουμε και τον άνθρωπο που τα καλωδίωσε και πέτυχε το fadeout...χαχαχαχαχααχ!!!!!!:dupe: :D :ban:

Πάντως είναι πολύ τζάμι το συγκεκριμένο μπάξιμο...;)

Aceman1925
03-11-08, 16:34
Μην ξεχνάμε να αναφέρουμε και τον άνθρωπο που τα καλωδίωσε και πέτυχε το fadeout...χαχαχαχαχααχ!!!!!!:dupe: :D :ban:

Πάντως είναι πολύ τζάμι το συγκεκριμένο μπάξιμο...

Το παλικαρι απο πανω εχει χερακι και εμπηρια στις κολησεις!!!
To μονο θεμα που υπαρχει ειναι να γινουν μικρες οι κολησεις.Εγω κανω κατι αγγουροκολησεις οποτε δε λεει.Θελει πιο καλο χερακι.:cheers:

BILL007
03-11-08, 17:35
Θελει πιο καλο χερακι.:cheers:


Kαι όχι μόνο για τις κολλήσεις...αλλά και για το χώσιμο των καλωδίων πίσω απο την κονσόλα...χαχαχααχαχχααχ!!!!!!!:D


Mήπως είμαστε "χεράδες" τελικά?χαχααχ!!!:D:smiley_ab

thanassis
03-11-08, 17:55
βρε παιδιά ποιο ebay??? τα led από κατάστημα ηλεκτρονικών στοχίζουν ίσως και κάτω από 0,05€ το κομμάτι, ΕΚΤΟΣ από τα γαλάζια που είναι πανάκριβα!!!
Θεσσαλονίκη έχει αρκετά μαγαζιά που μπορείτε να βρείτε,
στο κέντρο έχει στη Βασ. Ηρακλείου, στην στοά (έχει και διάφορα μεγέθη, συνηθίζεται το 5mm
έχει μερικά στην Δωδεκανήσου και κάποια άλλα Ανατολικά τα οποία αν θέλετε μπορώ να μαθω και να σας πω... (ένα είναι στην Εθν. Αντιστάσεως, κοντά στ Γερμανό)

για Αθήνα δν ξέρω να σας πω που θα βρείτε...

BILL007
03-11-08, 18:10
ΕΚΤΟΣ από τα γαλάζια που είναι πανάκριβα!!!
...

:+1: Τα κιτάκια τα led Αngel Eyes που έβαζα κάποτε (μιας και τώρα πλέον μόνο CCFL μπαίνουν κατα βάση) είχαν απο αυτά τα πολύ λευκά led...Μια φορά μου κάηκαν και όταν πήγα να βρω για να τα αντικαταστήσω ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!!:twak:

Snoopy
03-11-08, 19:01
Με βάλατε σε σκέψεις.

Θα προσπαθήσω να βάλω λεντάκια πορτοκαλί μέσα απο τα πλαστικά κάτω απο τις πόρτες.
Εκεί που το πλαστικό κάνει μια κούρμπα πάνω απο την μοκέτα, θα βάλω τα λεντάκια έτσι ώστε να μην φαίνονται καθόλου, αλλά να βγάζουν ίσα ισα μια θαμπάδα απο την χαραμάδα.
Ούτε καν θα φαίνεται με το μάτι, αλλά όταν ανοίγει η πόρτα θα βγάζει ενα πορτοκαλί φως απο το πουθενά.

Ρε μπας και το κάνω
http://i212.photobucket.com/albums/cc210/KerryF2007/Down%20Under%20Blog/bouncingkangaroo.gif

MrZ
03-11-08, 19:36
Μου θυμίζει το εγχείρημα με το μπλέ φωτισμό που έκανα στα θέμα "κάντο μόνος σου".Αλλά εγώ έβαλα τα led στις εργοστασιακές θέσεις στα τασάκια,δεν έκανα τρύπες.Εγώ πήρα led και αντιστάσεις από ένα μεγάλο κατάστημα με εργαλεία και πάρα πολύ ηλεκτρολογικό εξοπλισμό στο Περιστέρι.Δεν λέω όνομα,μην θεωρηθεί διαφήμιση....:tapedshut

am20279
03-11-08, 19:43
Μου θυμίζει το εγχείρημα με το μπλέ φωτισμό που έκανα στα θέμα "κάντο μόνος σου".Αλλά εγώ έβαλα τα led στις εργοστασιακές θέσεις στα τασάκια,δεν έκανα τρύπες.Εγώ πήρα led και αντιστάσεις από ένα μεγάλο κατάστημα με εργαλεία και πάρα πολύ ηλεκτρολογικό εξοπλισμό στο Περιστέρι.Δεν λέω όνομα,μην θεωρηθεί διαφήμιση....:tapedshut

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις pm με το ονομα και τη διευθυνση του καταστηματος.
Ευχαριστω εκ των προτερων, Αλεξανδρος

YAziDis
04-11-08, 10:37
Καμιά φωτό απ'τον κρυφό φωτισμό στα πόδια θα βάλετε για να πάρουμε κάνα μάτι;

am20279
07-11-08, 06:31
Μετα απο την βοηθεια που ειχα απο τον Bill007 που τον ευχαριστω και πολυ, βγηκαν τα προηγουμενα ledακια και μπηκαν νεα υψηλης φωτεινοτητας που φωτιζουν πολυ ικανοποιητικα και φαινονται ακομη και την ημερα, σε σχεση με τα αλλα.:yippee:

Ιδου και καποιες φωτο...

Bill007 τελικα οι αντιστασεις που εβαλα ειναι 560 Ohm που μου ειχες πει γιατι φωτιζουν καλυτερα.

Aceman1925
07-11-08, 18:04
Μετα απο την βοηθεια που ειχα απο τον Bill007 που τον ευχαριστω και πολυ, βγηκαν τα προηγουμενα ledακια και μπηκαν νεα υψηλης φωτεινοτητας που φωτιζουν πολυ ικανοποιητικα και φαινονται ακομη και την ημερα, σε σχεση με τα αλλα.:yippee:

Ιδου και καποιες φωτο...

Bill007 τελικα οι αντιστασεις που εβαλα ειναι 560 Ohm που μου ειχες πει γιατι φωτιζουν καλυτερα.

το μονο προβληματακι ειναι οτι τα 2 led που εβαλες στη θηκη των γυαλιων ειναι λιγο στραβα.Κουνα τα λιγο να ισιωσουν γιατι δειχνουν περιεργα και φαινεται πολυ οτι ειναι στραβα!!!

keep up boyzzz!!!!

BILL007
07-11-08, 19:08
Μετα απο την βοηθεια που ειχα απο τον Bill007 που τον ευχαριστω και πολυ...

Τίποτα φίλε μου...χάρηκα που σε βοήθησα να το φτιάξεις...:D


το μονο προβληματακι ειναι οτι τα 2 led που εβαλες στη θηκη των γυαλιων ειναι λιγο στραβα...

Ρε τρελέ!!!!!Μόνο εσυ θα το έλεγες αυτό...χααχαχαχαχαχαχαχαχχααχ!!!!!!:rofl2:
Aνέβασε και εσυ φωτό απο το κρυφό φωτισμό στα πόδια...Μη σου πω κάνε βιντεάκι για να μας δείξεις και το fade out...:idea:

YAziDis
07-11-08, 19:36
Ρε τρελέ!!!!!Μόνο εσυ θα το έλεγες αυτό...χααχαχαχαχαχαχαχαχχααχ!!!!!!:rofl2:
Aνέβασε και εσυ φωτό απο το κρυφό φωτισμό στα πόδια...Μη σου πω κάνε βιντεάκι για να μας δείξεις και το fade out...:idea:


το έχω πει εδώ και μέρες αλλά μας έγραψε :(

am20279
07-11-08, 22:05
Οντως ειναι λιγο στραβα αλλα δεν με χαλαει κιολας και δεν φαινεται και πολυ. Καποια στιγμη θα διορθωθει κι'αυτο, λεπτομερεια ειναι.

Προσπαθησα να βαλω και'γω καμια φωτο απο το φωτισμο στα ποδια η video με το fade out αλλα δεν φαινοταν καλα στο κινητο και δεν θα αξιζε τον κοπο.

Ειναι παντως ωραια μοντα και ο φωτισμος στα ποδια. Εγω νομιζα οτι το εχουν ολα τα 36αρια

Aceman1925
07-11-08, 23:01
το έχω πει εδώ και μέρες αλλά μας έγραψε :(

Δε σας εγραψα,απλα για να κανω το βιντεο θελει να εχω τη μηχανη μαζι για να φαινεται καλα και να ειναι και νυχτα.

θα γινει, απλα θελω να τελιωσω ολο τον εσωτερικο φωτισμο και να ανεβασω μετα.
Σκεφτομαι μηπως βαλω και στους πισω φως...

Δεν ξερω ακομα...φοβαμαι μη βγει υπερβολικο με μπρος πισω φως...

jdozohchr
07-11-08, 23:05
Δε σας εγραψα,απλα για να κανω το βιντεο θελει να εχω τη μηχανη μαζι για να φαινεται καλα και να ειναι και νυχτα.

θα γινει, απλα θελω να τελιωσω ολο τον εσωτερικο φωτισμο και να ανεβασω μετα.
Σκεφτομαι μηπως βαλω και στους πισω φως...

Δεν ξερω ακομα...φοβαμαι μη βγει υπερβολικο με μπρος πισω φως...

Μάλλον θα είναι όντως υπερβολικό.. σε αμάξι με δύο πόρτες το καλύτερο είναι να έχεις μόνο στους μπροστά!

Aceman1925
07-11-08, 23:39
Μάλλον θα είναι όντως υπερβολικό.. σε αμάξι με δύο πόρτες το καλύτερο είναι να έχεις μόνο στους μπροστά!

αυτο ακριβως λεω και εγω.
απλα το ειδα σε σενταν. δε με τρελανε κιολας.απλα σκεφτομουνα μηπως κατσει καλα...

Θα ξεκινησω δουλεια στις κενες ωρες να τελιωσω σιγα σιγα και να σας ανεβασω φωτο να θαυμασετε!!!!

KATSARAIOS
17-11-08, 02:47
Στην τελική πάρτα από Ebay και αν περισέψουν άνοιξε ένα thread στο forum οτι σου περίσεψαν! Όλο και κάποιος θα τρέξει να "σε βοηθήσει"!! :icon_pai: :rofl2:

Για κρυφό φωτισμό στα πόδια οδηγού/συνοδηγού γνωρίζει κάνεις; Εννοώ να φέγγει στα πατάκια και να λειτουργεί μαζί με τις πλαφονιέρες. Όπως ακριβώς έιναι το πακέτο φωτισμού στην σειρά 1 για όσους έχει τύχει να δουν

στο δικο μου Ε46 υπαρχει φωτισμος και δουλευει οπως ακριβως λες.

dimitris_e36
21-11-08, 17:23
στην αγορα υπαρχουν για την πλαφονιερα και οχι μονο(φωτισμο πινακιδας,κατω στα ποδια στις πορτες για τα e39)υπαρχουν led τα οποια ειναι μια πατεντα που γινετε στο φουντουκι(λαμπα)!!!!οριστε και μια photo απο το δικο μου!!!!
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=176&pictureid=1549