PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός σε Ε90


peter79
09-11-08, 18:25
Θα ήθελα τη γνώμη σας για συναγερμό σε Ε90...
μου είπαν για can συναγερμό.
έχετε εντυπώσεις από τα δικά σας;
χρειάζεται ή οχι ξεκλειδωμα η θύρα του can από την αντιπροσωπείά;

nick7837
11-11-08, 19:40
Φίλε εγώ στο δικό μου έβαλα στην αντιπροσωπία αυτόν που είχα στην σειρά 1 και είναι τις εταιρίας MED πάρε και το λίνκ για να τον δείς http://www.medautomotive.it/en/security/index.php
δουλεύει σαν τον εργοστασιάκο και δεν έχει τηλεχειρισμό οπλίζει κέθε φορά που κλειδώνεις.
Όσο για την τιμή αρκετά προσιτή.

topmar
13-11-08, 23:24
Φίλε εγώ στο δικό μου έβαλα στην αντιπροσωπία αυτόν που είχα στην σειρά 1 και είναι τις εταιρίας MED πάρε και το λίνκ για να τον δείς http://www.medautomotive.it/en/security/index.php
δουλεύει σαν τον εργοστασιάκο και δεν έχει τηλεχειρισμό οπλίζει κέθε φορά που κλειδώνεις.
Όσο για την τιμή αρκετά προσιτή.

Καλησπέρα,

Πού τον έβαλες, ποιό μοντέλο και πόσο κόστισε??

nick7837
19-11-08, 14:31
Καλησπέρα,

Πού τον έβαλες, ποιό μοντέλο και πόσο κόστισε??

Στον ηλεκτρολογο της αντιπροσωπιας το μοντελο δεν το θυμαμαι αλλα εχο το κουτι θα το δω και θα στο πω συντομα.

topmar
23-01-09, 23:52
Καλημέρα,

Μου έστειλαν δώρο έναν συναγερμό Hornet 745T, με αυτά (http://www.ihosynthesi.gr/index.php?act=viewProd&productId=248) τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Πόσο λέτε να μου ζητήσουν περαστικά??

Έχει βάλει κανένας αυτή τη μάρκα??

nino x3
24-01-09, 00:40
Θα ήθελα τη γνώμη σας για συναγερμό σε Ε90...
μου είπαν για can συναγερμό.
έχετε εντυπώσεις από τα δικά σας;
χρειάζεται ή οχι ξεκλειδωμα η θύρα του can από την αντιπροσωπείά;

και εμενα μου τον εβαλαν στην αντιπροσωπεια (δωρο) ειναι στη μιση τιμη απο τον μαμα αλλα το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν εχει πιθανες ασυμβατοτητες (εχουμε πειρα οτι τα bmw δεν τα πανε καλα ευκολα με αφτερ προιοντα μη εγκεκριμενα) με το αυτοκινητο. Και το σοβαροτερο ειναι οτι θα εχουν και την ευθυνη του για πιθανα προβληματα και θα τα λυνουν αυτοι χωρις να αναγκαστεις να τρεχεις σε αντιπροσωπους εισαγωγεις του μοντελου. Ολοι οι προγραμματισμοι - ξεκλειδωματα γινονται στη bmw. Το μονο ελλατωμα ειναι επειδη ειναι can bas δεν εχει κλειδι για να τον απενεργοποιησεις παρα μονο πρεπει να μπεις στον προγραμματισμο του το οποιο θελει καποια προσπαθεια.

nino x3
24-01-09, 00:43
Καλησπέρα,

Πού τον έβαλες, ποιό μοντέλο και πόσο κόστισε??

med 7450 στη bmw αλλα αν κανεις :search: θα βρεις και στο ιλιον την αντιπροσωπεια

topmar
31-03-09, 14:38
Καλημέρα,

Μου έστειλαν δώρο έναν συναγερμό Hornet 745T, με αυτά (http://www.ihosynthesi.gr/index.php?act=viewProd&productId=248) τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Πόσο λέτε να μου ζητήσουν περαστικά??

Έχει βάλει κανένας αυτή τη μάρκα??

Καλησπέρα,

Τελικά δεν ταιριάζει αυτός στο δικό μου, αναλαμβάνουν να τοποθετήσουν μόνο CanBus συναγερμό.....τον πούλησα τον παραπάνω ήδη και θα τοποθετήσω έναν CanBus στη Θεσνίκη....

Καμιά πρόταση για καλό μάστορα με προσιτές τιμές και καλούς συναγερμούς CanBus για τη μπέμπα μου??

stefanos9
14-05-09, 21:35
ρε παιδια και μενα μου εχουν βαλει τον med 7450.

Integrated στο κλειδι της μπεμπας. Δεν μου δωσαν τα δικα του μπρελοκ.

Αλλα δεν ξερω αν δουλευει. Πως μπορω να τον τεσταρω ?

Οταν κλειδωνω και ξεκλειδωνω δεν ακουγεται ηχος. Αναβει ενα κοκκινο φωτακι μονιμα μετα το κλειδωμα νομιζω.

Οσο και να προσπαθησα να το κανω να κραξει γιοκ. (πχ κλειδωθηκα μεσα, οπλισα με ανοιχτα παραθυρα και μετα εβαζα χερι μεσα.., γιοκ)

:angryfire

leyteris
15-05-09, 11:13
Θα ήθελα τη γνώμη σας για συναγερμό σε Ε90...
μου είπαν για can συναγερμό.
έχετε εντυπώσεις από τα δικά σας;
χρειάζεται ή οχι ξεκλειδωμα η θύρα του can από την αντιπροσωπείά;

φιλε εγω εβαλα ELSER σε καταστημα συναγερμων και δουλευει μια χαρα.

nino x3
15-05-09, 11:53
ρε παιδια και μενα μου εχουν βαλει τον med 7450.

Integrated στο κλειδι της μπεμπας. Δεν μου δωσαν τα δικα του μπρελοκ.

Αλλα δεν ξερω αν δουλευει. Πως μπορω να τον τεσταρω ?

Οταν κλειδωνω και ξεκλειδωνω δεν ακουγεται ηχος. Αναβει ενα κοκκινο φωτακι μονιμα μετα το κλειδωμα νομιζω.

Οσο και να προσπαθησα να το κανω να κραξει γιοκ. (πχ κλειδωθηκα μεσα, οπλισα με ανοιχτα παραθυρα και μετα εβαζα χερι μεσα.., γιοκ)

:angryfire

το φωτακι μετα απο 30 sec πρεπει να αναβοσβηνει ενω οταν οπλιζει και οταν αφοπλιζεται κανει ενα διαφορετικο ηχο (κελαηδημα μια και δυο φορες αντιστοιχα).
Τωρα για να σου μενει εσενα ανοιχτο το φωτακι συμβαινουν τα εξης

α) δεν εχει κλεισει καλα καποια πορτα ή το πορτ μπαγκαζ (ειδικα αυτο που κανει τετοια κολπακια)και ετσι δεν οπλιζει ο συναγερμος αλλα μονο κλειδωνει το αμαξι.

β)Με καποιο "τροπο" εχει απενεργοποιηθει ο συναγερμος ( στη καρτελα του εχει τον τροπο ενεργοποιησης ξανα)

γ) Αν βγαλεις τον πολο της μπαταριας για κανενα τεταρτο και μετα το ξανασυνδεσεις θα επαναλειτουργησει ο συναγερμος αν για καποιο λογο εχει μπλοκαρει.

Το γ) ειναι η επισημη απαντηση της εταιριας οταν μου ειχε συμβει κατι παρομοιο αλλα τελικα ανακαλυψα οτι συνεβαινε το α)
Αν το αμαξι ειναι στην εγγυηση και εχει περαστει ο συναγερμος στην bmw πηγαινε το εκει, αλλιως στη med.

topmar
29-05-09, 09:54
Καλημέρα,

Προτάσεις για τοποθέτηση συναγερμού CANBUS στην Θεσσαλονίκη έχει να κάνει κανείς???

christostz
04-06-09, 09:46
Kαλημέρα παιδιά.

πρίν λίγο καιρό πήρα την Ε81 με εργοστασιακό συναγερμό, που ενεργοποιείτε-απενεργοποιείτε με το κλείδωμα-ξεκλείδωμα.

δεν θα έπρεπε να υπάρχει το χαρακτηριστικό ledακι ένδειξη που έχουν όλα τα αυτοκινήτα ???

μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι ειναι ακριβός κάτω από τον καθρέφτη, αλλά δεν βλέπω κάτι να αναβοσβήνει όταν ενεργοποιώ τον συναγερμό.

καμία ιδέα???

topmar
18-06-09, 13:26
Καλησπέρα,

Διαβάζοντας τις απαντήσεις εδώ μέσα κατέληξα πως ο MED 7450 είναι ο ιδανικός χωρίς επιπλοκές συναγερμός για το δικό μου Ε90.

Πριν λίγο πήρα προσφορά για την τοποθέτησή του λοιπόν από την εταιρία Η****** στη Θεσσαλονίκη (Περιοχή: Σταυρούπολη).

Τελικό κόστος (με τοποθέτηση & ΦΠΑ) = 270 ευρώ

Πολύ καλή τιμή νομίζω

asteris777
18-06-09, 14:20
Καλημέρα,

Προτάσεις για τοποθέτηση συναγερμού CANBUS στην Θεσσαλονίκη έχει να κάνει κανείς???

Πριν καποιους μηνες εβαλα εγω στο ε46 μου gemini με τηλεκοντρολ με οθονη για ειδοποιηση απο μακρυα 280 euro.πισω απο το στρατοπεδο νταλιπη.

ps. ειναι can bus

topmar
18-06-09, 19:13
Πριν καποιους μηνες εβαλα εγω στο ε46 μου gemini με τηλεκοντρολ με οθονη για ειδοποιηση απο μακρυα 280 euro.πισω απο το στρατοπεδο νταλιπη.

ps. ειναι can bus

Είναι Ε46 όμως.......Thanks anyway

nino x3
19-06-09, 01:19
Καλησπέρα,

Διαβάζοντας τις απαντήσεις εδώ μέσα κατέληξα πως ο MED 7450 είναι ο ιδανικός χωρίς επιπλοκές συναγερμός για το δικό μου Ε90.

Πριν λίγο πήρα προσφορά για την τοποθέτησή του λοιπόν από την εταιρία Η****** στη Θεσσαλονίκη (Περιοχή: Σταυρούπολη).

Τελικό κόστος (με τοποθέτηση & ΦΠΑ) = 270 ευρώ

Πολύ καλή τιμή νομίζω

η bmw που βαζει τον ιδιο συναγερμο τη τιμη ζηταει ρωτησες?
σημειωση θα εχει και την εγγυηση καλης λειτουργιας της bmw.

topmar
19-06-09, 02:03
η bmw που βαζει τον ιδιο συναγερμο τη τιμη ζηταει ρωτησες?
σημειωση θα εχει και την εγγυηση καλης λειτουργιας της bmw.

Αν κρίνω από την τιμή που μου ζήτησαν εδώ στη Γερμανία (550 ευρώ)......δεν ξέρω, θα ρωτήσω έτσι για να έχω μια ιδέα.....

asteris777
19-06-09, 06:45
Είναι Ε46 όμως.......Thanks anyway

κανε μια ερωτηση και εκει που σου λεω τζαμπα ειναι.....:friday:

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-06-09, 07:08
Kαλημέρα παιδιά.

πρίν λίγο καιρό πήρα την Ε81 με εργοστασιακό συναγερμό, που ενεργοποιείτε-απενεργοποιείτε με το κλείδωμα-ξεκλείδωμα.

δεν θα έπρεπε να υπάρχει το χαρακτηριστικό ledακι ένδειξη που έχουν όλα τα αυτοκινήτα ???

μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι ειναι ακριβός κάτω από τον καθρέφτη, αλλά δεν βλέπω κάτι να αναβοσβήνει όταν ενεργοποιώ τον συναγερμό.

καμία ιδέα???

Ναι κανονικα οταν το κλειδωνεις θα πρεπει να αναβοσβηνει ενα κοκκινο λαμποκι κατω απο τομ καθρεπτη, πηγενε σεμια αντ/πεια να το δουν μπορει να ειναι καποια ρυθμιση

nino x3
19-06-09, 11:21
Αν κρίνω από την τιμή που μου ζήτησαν εδώ στη Γερμανία (550 ευρώ)......δεν ξέρω, θα ρωτήσω έτσι για να έχω μια ιδέα.....

Ο εργοστασιακος συναγερμος της bmw μπαινει μονο στο εργοστασιο(ετσι νομιζω τουλαχιστο) οι εδω αντιπροσωπειες βαζουν τον med , για αυτον σου ειπα να ρωτησεις.

e46compact
14-07-09, 09:31
καλημερα στην παρεα. εχω καιρο να μπω στο φορουμ. η ερωτηση ειναι αν ξερει κανενας κατα ποσο μπορει να τοποθετηθει cliford σε Ε90 facelift. τον ειχα στο compact μου και ειναι αψογος συναγερμος

scania124
14-07-09, 09:38
καλημερα στην παρεα. εχω καιρο να μπω στο φορουμ. η ερωτηση ειναι αν ξερει κανενας κατα ποσο μπορει να τοποθετηθει cliford σε Ε90 facelift. τον ειχα στο compact μου και ειναι αψογος συναγερμος

τι μοντελο ηταν το compact??ηταν can bus το προηγουμενο αυτοκινητο??

peter79
14-07-09, 14:01
η Clifford έχει βγάλει μοντέλο can bus, οπότε γίνεται!

scania124
14-07-09, 19:46
η Clifford έχει βγάλει μοντέλο can bus, οπότε γίνεται!
ναι βρε εχει βγαλει,αλλα ο συναγερμος που εχει το παιδι μπορει να μην ειναι can bus.

topmar
14-07-09, 21:24
Εγώ πάντως που ρώτησα σήμερα έναν γνωστό μου που περνάει συναγερμούς στη Θεσ/νίκη, μου είπε πως ο MED 7450GR είναι αυτός που έχει την καλύτερη συμβατότητα με το Ε90 και είναι αυτός που βάζουν - κυρίως - και οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα.....

e46compact
15-07-09, 11:53
το compact δεν ηταν can bus. δεν λεω να βαλω τον ιδιο αφου ξερω οτι δεν ειναι συμβατος. απλα αν υπαρχει καποιος που να εχει και car jack που να κανει για can bus. ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

koupou
30-10-09, 15:01
συναγερμος σε ε90?
μολις εβαλα τον med7450

koupou
30-10-09, 15:04
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

george316
04-11-09, 10:56
κριμα ρε κουπου.
νομιζω οτι η πιο καλη λυση ειναι να βαλεις συναγερμο απο τη παραγγελια του αυτοκινητου.
αν δε γινει αυτο,τοτε ειναι νομιζω απαραιτητο να βαλεις ενας αμφιδρομο aftermarket (elser-clifford-python).
εγω εβαλα elser,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το συναγερμο,ειναι πανεξυπνος.δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το μαστορα ο οποιος μου εσπασε κλιψακια απο την επενδυση της πορτας και εννοειτε οτι εκανε το κινεζο..χωρια που εκανε μια πα....ρια με τη συνδεση και τωρα στο κουπε οταν ανοιγεις τη πορτα του οδηγου και τεβαινει το παραθυρο του οδηγου αλλα και το παραυρο του συνοδηγου....εννοειτε οτι εκανε την απολυτη παπια και εκει.

giannis 116
05-11-09, 22:08
κριμα ρε κουπου.
νομιζω οτι η πιο καλη λυση ειναι να βαλεις συναγερμο απο τη παραγγελια του αυτοκινητου.
αν δε γινει αυτο,τοτε ειναι νομιζω απαραιτητο να βαλεις ενας αμφιδρομο aftermarket (elser-clifford-python).
εγω εβαλα elser,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το συναγερμο,ειναι πανεξυπνος.δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το μαστορα ο οποιος μου εσπασε κλιψακια απο την επενδυση της πορτας και εννοειτε οτι εκανε το κινεζο..χωρια που εκανε μια πα....ρια με τη συνδεση και τωρα στο κουπε οταν ανοιγεις τη πορτα του οδηγου και τεβαινει το παραθυρο του οδηγου αλλα και το παραυρο του συνοδηγου....εννοειτε οτι εκανε την απολυτη παπια και εκει.

Κατι τετοια διαβαζω-ακουω και σε συνδυασμο με κακη εμπειρεια απο συναγερμο τοποθετημενο απ την αντιπροσωπεια (κι οχι απ το εργοστασιο), σε προηγουμενο αμαξι, δεν εχω βαλει συναγερμο στον ασσο.
Δυστυχως ετσι ειναι. Θες καλο συναγερμο και εγγυημενα πως θα σου δουλεψει αψογα και θα συνεργαζεται και μ ολα τα ηλεκτρονικα που εχουν πλεον πανω τ αμαξια, παρηγγειλε τον απ το εργοστασιο να χεις το κεφαλι σου υσηχο...

e90 white alpine
05-11-09, 23:19
Εγω εβαλα Gemini και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

george316
06-11-09, 07:28
γιαννη εχεις δικιο.στη περιπτωση ας πουμε που αυριο παω να παραγγειλω ενα Ε92,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το παραγγειλω με συναγερμο.
ομως εγω που εχω Ε36,να βαλω εργοστασιακο συναγερμο που θα μου κοστισει 500 και δε θα εχει ουτε στο ελαχιστο τις λειτουργειες του αμφιδρομου που μου κοστισε 350,νομιζω οτι με συμφερει πολυ περισσοτερο.
μετα παιζει ρολο ο μαστορας,που ως επι το πλειστον ειναι μουφες.
μη νομιζεις και εγω εχω obc,πιλοτους κλπ κλπ αλλα δεν επιρρεαζονται απο το συναγερμο.συν του οτι πραγματικα γνωριζω τι συμβαινει γυρω απο το αυτοκινητο γιατι τουλαχιστο σε αυτο,το ρυθμισε σωστα.

koupou
10-11-09, 12:18
συμφωνω και εγω οτι ο συναγερμος επιβαλλεται να ειναι μαμα . στην δικη μου περιπτωση ομως( ετοιμοπαραδοτο) αναγκαστικα επρεπε να τον τοποθετησω εγω. ειχα επιλογες πολλες αλλα διαβαζοντας πολλα και ακουγοντας συμβουλες κατεληξα στον med ο οποίος ΔΕΝ χτυπα οταν σε ακουμπισει καποιος
¨εξυπνος¨ στο παρκαρισμενο σωστα αμαξι σου.γιαυτο και ειπα στον βοηθο του βοηθου του μαστορα-τοποθετητη της πλακας να του προσθεσουμε μια πλακετα κραδασμων μηπως και σωσουμε κατι.
ρε παιδια τωρα που ειπαι μαστορας ξαναθημηθηκα αυτον που εκανα την τοποθετηση και μ,ου ανεβηκε η πιεση.ασχετοι , πανασχετοι εντελως.με τηγλεφωνα σε αλλους τον τοποθετησαν . δεν ηξεραν τι και πως να τον ενεργοποιήσουν . βλεπεις ειχα καλη εμπειρια απο τον συγκεκριμενο στο παλιο αυτοκινητο.τελος παντων μονο αντιπροσωπια για οτιδηποτε.

george316
10-11-09, 12:41
ΧΑΙΡΕ ΕΛΛΑΔΑ.
σε ενα κρατος που πραγματικα εχει χασει τη μπαλα και δε μπορει να ελεγξει τι γινεται στα σπλαχνα του..
μια απλη ερωτηση.σε ποσους ηλεκτρολογους εχετε παει να αυτοι ηξεραν απολυτα το τι εκαναν.....
απροπο..
το γνωριζεται βεβαια οτι οι συνεγερμοι τοποθετουνται εκ των υστερων ετσι?
δε θυμαμαι που ειχα διαβασει το πως ερχονται τα αυτοκινητα απο πχ ιαπωνια.μεσα σε αυτο το αρθρο η τοποθετηση καποιων αξεσουαρ η εξτρα γινοντας επι ελληνικου εδαφους εκτων υστερων της παραγωγης

e46compact
17-11-09, 12:07
τελικα μετα απο ψαξιμο βρηκα clifford με ανταπτορα για can bus. το θεμα ειναι οτι για να δουλεψουν καποια πραγματα οπως το remote start πρεπει να γινουν πολλες επεμβασεις και με φοβιζουν

peter79
17-11-09, 12:34
τελικα μετα απο ψαξιμο βρηκα clifford με ανταπτορα για can bus. το θεμα ειναι οτι για να δουλεψουν καποια πραγματα οπως το remote start πρεπει να γινουν πολλες επεμβασεις και με φοβιζουν


βάλε ένα συναγερμό για να κάνεις τη δουλεία σου και άσε τα κόλπα...