PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του


Nick_E60_GR
11-11-08, 18:23
Η σειρά 5 (Ε60) είναι το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του και το αυτοκίνητο με τους πιο ευχαριστημένους ιδιοκτήτες στον κόσμο, πρώτο στη Γερμανία, πρώτο στη Γαλλία, πρώτο στην Αγγλία, πρώτο και στην Αμερική.
Πολύ καλά αποτελέσματα επίσης για το Μini Cooper και την Χ3

5/11/2008

http://www.theautochannel.com/news/2008/11/05/220229.html

πηγή: J.D. Power And Associates

Που είναι οι υπόλοιποι Ε60άρηδες του φόρουμ?? Μόνος είμαι?? :dance:

panose30
11-11-08, 18:50
για μενα φιλε το Ε60 ειναι το πιο ασχημο 5αρι παραγωγης μεχρι τωρα,,τωρα πως καταφερνει και πουλαει τοσο πολυ ειναι ενα πραγμα που δεν το καταλαβαινω

tsumalis
11-11-08, 18:56
Η σειρά 5 (Ε60) είναι το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του και το αυτοκίνητο με τους πιο ευχαριστημένους ιδιοκτήτες στον κόσμο, πρώτο στη Γερμανία, πρώτο στη Γαλλία, πρώτο στην Αγγλία, πρώτο και στην Αμερική.
Πολύ καλά αποτελέσματα επίσης για το Μini Cooper και την Χ3

5/11/2008

http://www.theautochannel.com/news/2008/11/05/220229.html

πηγή: J.D. Power And Associates

Που είναι οι υπόλοιποι Ε60άρηδες του φόρουμ?? Μόνος είμαι?? :dance:

Δεν είσαι μόνος
Το Ε60 ήταν είναι το αυτοκίνητο με τα περισσότερα κεφαλογυρίσματα είδικά το μοντέλο 2007 και μετά, το facelift, με τα νέα φωτιστικά είναι μακράν το ομορφότερο αυτοκίνητο στους δρόμους το δε Ε46, είναι σούπα πλέον ακόμα και για την πόλη μου, την Νάουσα με 50% ανεργία.........

MTerry
11-11-08, 19:03
για μενα φιλε το Ε60 ειναι το πιο ασχημο 5αρι παραγωγης μεχρι τωρα,,τωρα πως καταφερνει και πουλαει τοσο πολυ ειναι ενα πραγμα που δεν το καταλαβαινω

Δεν συμφωνώ !!!!
Θεωρώ (εγώ) ότι η Ε60 και η Ε92 ειναι τα μοναδικά όμορφα αυτοκίνητα (εξωτερικά) που παράγει η BMW σήμερα ! Και πάντα η 5αρα ηταν το καλύτερο αυτοκινητό της !!!

Μετά πως να μην πουλήσει ! Που ειναι ο ανταγωνισμός οεο ???? . . . Α6,Ε,. . .???? Πολύ παππουδίστικα δείχνουν και αν τα οδηγήσεις τοτε ειναι που θα σου αρέσει πιο πολυ η Ε60:love:

Nick_E60_GR
11-11-08, 19:10
για μενα φιλε το Ε60 ειναι το πιο ασχημο 5αρι παραγωγης μεχρι τωρα,,τωρα πως καταφερνει και πουλαει τοσο πολυ ειναι ενα πραγμα που δεν το καταλαβαινω

Ίσως, ...αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα θα 'χαμε όλοι το ίδιο αμάξι.

Όπως βλέπεις όμως, υπάρχουν σήμερα κάποια αμάξια που ξεχωρίζουν παγκόσμια, και όχι μόνο για την ομορφιά τους.
Τι να κάνω εγώ γι' αυτό? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

ή μάλλον μπορώ ...αν σε βάλω με 165 στην Κατεχάκη ανεβαίνοντας η/και κατεβαίνοντας? ή με 150 με βροχή? (αν ξέρεις που λέω)

panose30
11-11-08, 19:15
Ίσως, ...αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα θα 'χαμε όλοι το ίδιο αμάξι.

Όπως βλέπεις όμως, υπάρχουν σήμερα κάποια αμάξια που ξεχωρίζουν παγκόσμια.
Τι να κάνω εγώ γι' αυτό? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

δεν το λεω μονο εγω..σε αναφορες στο performance bmw, total bmw και bmw car..το ιδιο λενε..δωσανε μεχρι και υπογραφες για να φυγει ο chris bangle σχεδιαστης της ε60 και ε90 saloon

spiros
11-11-08, 19:19
Δεν είσαι μόνος
Το Ε60 ήταν είναι το αυτοκίνητο με τα περισσότερα κεφαλογυρίσματα είδικά το μοντέλο 2007 και μετά, το facelift, με τα νέα φωτιστικά είναι μακράν το ομορφότερο αυτοκίνητο στους δρόμους το δε Ε46, είναι σούπα πλέον ακόμα και για την πόλη μου, την Νάουσα με 50% ανεργία.........

Ίσως τα γυρίζει ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά άσχημο (no offence). Όταν έβλεπα κάθε φορά στο δρόμο την βιασμένη 7άρα (πρώτη πινελιά bangle) κάθε φορά την κοίταζα και έλεγα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο μα τόσο χάλια! Κι όμως μετά ήρθε η e60, e90, e92.... αυτοκίνητα με παντελώς αδιάφορη σχεδίαση στο εσωτερικό τους (ένα ίσιο πράγμα έγινε μέσα) και κορεάτικη-γιαπωνέζικη στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να τον είχαν απολύσει καιρό τώρα....
Το πιο όμορφο BMW για μένα ήταν είναι κ θα παραμείνει για καιρό από ό,τι μοιάζει η e39.
Ειλικρινά δε θέλω να προκαλέσω flame απλά η γνώμη μου είναι τελείως διαφορετική από αυτή των στατιστικών...

Nick_E60_GR
11-11-08, 19:28
Ίσως τα γυρίζει ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά άσχημο (no offence). Όταν έβλεπα κάθε φορά στο δρόμο την βιασμένη 7άρα (πρώτη πινελιά bangle) κάθε φορά την κοίταζα και έλεγα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο μα τόσο χάλια! Κι όμως μετά ήρθε η e60, e90, e92.... αυτοκίνητα με παντελώς αδιάφορη σχεδίαση στο εσωτερικό τους (ένα ίσιο πράγμα έγινε μέσα) και κορεάτικη-γιαπωνέζικη στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να τον είχαν απολύσει καιρό τώρα....
Το πιο όμορφο BMW για μένα ήταν είναι κ θα παραμείνει για καιρό από ό,τι μοιάζει η e39.
Ειλικρινά δε θέλω να προκαλέσω flame απλά η γνώμη μου είναι τελείως διαφορετική από αυτή των στατιστικών...

Υπερβολές τώρα... πολλοί λέγανε τα ίδια σε κάποια άλλα φόρουμς και καταλήξανε να το αγοράσουν τελικά.
Σε 5-10 χρόνια ίσως να σου αρέσει περισσότερο και σένα :cheers:

panose30
11-11-08, 19:28
Ίσως τα γυρίζει ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά άσχημο (no offence). Όταν έβλεπα κάθε φορά στο δρόμο την βιασμένη 7άρα (πρώτη πινελιά bangle) κάθε φορά την κοίταζα και έλεγα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο μα τόσο χάλια! Κι όμως μετά ήρθε η e60, e90, e92.... αυτοκίνητα με παντελώς αδιάφορη σχεδίαση στο εσωτερικό τους (ένα ίσιο πράγμα έγινε μέσα) και κορεάτικη-γιαπωνέζικη στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να τον είχαν απολύσει καιρό τώρα....
Το πιο όμορφο BMW για μένα ήταν είναι κ θα παραμείνει για καιρό από ό,τι μοιάζει η e39.
Ειλικρινά δε θέλω να προκαλέσω flame απλά η γνώμη μου είναι τελείως διαφορετική από αυτή των στατιστικών...

την ιδια γνωμη εχω και εγω ..ε39 και ε34 τα πιο ομορφα 5αρια.

panose30
11-11-08, 19:29
ή μάλλον μπορώ ...αν σε βάλω με 165 στην Κατεχάκη ανεβαίνοντας η/και κατεβαίνοντας? ή με 150 με βροχή? (αν ξέρεις που λέω)[/QUOTE]

που ειναι αυτο?δεν εχω ιδεα απο κυπρο ειμαι

Nick_E60_GR
11-11-08, 19:31
δεν το λεω μονο εγω..σε αναφορες στο performance bmw, total bmw και bmw car..το ιδιο λενε..δωσανε μεχρι και υπογραφες για να φυγει ο chris bangle σχεδιαστης της ε60 και ε90 saloon

Δε μου λες, τι έγινε? τον διώξανε?

panose30
11-11-08, 19:33
τωρα με ειρωνευεσαι η απλα ρωτας απο περιεργεια?

ΦΑΝΗΣ
11-11-08, 19:36
Για μένα πάντος θεωρώ ότι η Ε60 είναι από τα πιο ομορφότερα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει,και δεν μιλάμε να το ψιλοφτιάξεις και λίγο εξωτερικά,τότε τα σκίζει όλα π.χ Μ5..... αλλά και η Ε90,Ε92 είναι κορυφές,όχι ότι οι άλλες σειρές δεν είναι όμορφες,απλώς με το πέρασμα του χρόνου,κάποια μοντέλα τα βαριέσε,χάνεται η μπογιά τους,αλλά πάνω απ'όλα αυτά είναι γούστα του καθενός.........

Nick_E60_GR
11-11-08, 19:49
τωρα με ειρωνευεσαι η απλα ρωτας απο περιεργεια?

Διάβασε εδώ

"Bangle's distinctive designs yielded strong commercial success for BMW. In 2006, BMW overtook Mercedes as the global leader in premium car sales. BMW will continue to use Bangle's current design cues at least through 2010"

http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Bangle


10/06/2008
http://www.wallpaper.com/cars/qa-with-chris-bangle-of-bmw/2441

panose30
11-11-08, 19:53
εγω αναφερθηκα στους αρχισυντακτες αυτων των περιοδικων οι οποιοι μαζεψαν μεχρι και υπογραφες για να τον διωξουν,,τωρα το οτι πουλαει ειναι θεμα γουστων,προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει ,,τωρα αν σε δεκα χρονια το δω με αλλο ματι δεν ξερω

Nick_E60_GR
11-11-08, 20:01
εγω αναφερθηκα στους αρχισυντακτες αυτων των περιοδικων οι οποιοι μαζεψαν μεχρι και υπογραφες για να τον διωξουν,,τωρα το οτι πουλαει ειναι θεμα γουστων,προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει ,,τωρα αν σε δεκα χρονια το δω με αλλο ματι δεν ξερω

Εχω μια απορία ρε σύ, συγνώμη κι όλας...
Το νέο Χ5 σου αρέσει? το Ζ4? η Μ6? η Μ3 η καινούργια σου αρέσει καθόλου? (σαν εμφάνιση λέμε)

Nick_E60_GR
11-11-08, 20:24
Ίσως τα γυρίζει ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά άσχημο (no offence). Όταν έβλεπα κάθε φορά στο δρόμο την βιασμένη 7άρα (πρώτη πινελιά bangle) κάθε φορά την κοίταζα και έλεγα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο μα τόσο χάλια! Κι όμως μετά ήρθε η e60, e90, e92.... αυτοκίνητα με παντελώς αδιάφορη σχεδίαση στο εσωτερικό τους (ένα ίσιο πράγμα έγινε μέσα) και κορεάτικη-γιαπωνέζικη στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να τον είχαν απολύσει καιρό τώρα....
Το πιο όμορφο BMW για μένα ήταν είναι κ θα παραμείνει για καιρό από ό,τι μοιάζει η e39.
Ειλικρινά δε θέλω να προκαλέσω flame απλά η γνώμη μου είναι τελείως διαφορετική από αυτή των στατιστικών...

Μήπως δεν έχεις καταλάβει για ποιό αυτοκίνητο μιλάμε? απόλαυσε σε παρακαλώ το τελευταίο κλιπ.
http://video.google.com/videoplay?docid=7829341333908711207&hl=el
http://video.google.com/videoplay?docid=-8489818365764452225
http://www.youtube.com/watch?v=JwoyljPv2cc&feature=PlayList&p=8B38D895837B9FA8&index=13

panose30
11-11-08, 20:34
Εχω μια απορία ρε σύ, συγνώμη κι όλας...
Το νέο Χ5 σου αρέσει? το Ζ4? η Μ6? η Μ3 η καινούργια σου αρέσει καθόλου? (σαν εμφάνιση λέμε)

μονο το ε60 δεν μου αρεσει.τα αλλα που αναφερες μου αρεσουνε,ε τι να κανουμε το ε60 το θεωρω μαουνα και ασχημοκολο

BMW523i
11-11-08, 20:38
Κοίταξε και σ εμένα δεν αρέσει! Είχα φτάσει ένα κλικ να πάρω το καινούργιο 5αρι αλλά τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Ε39 και κατάλαβα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το αλλάξω!

Nick_E60_GR
11-11-08, 20:40
μονο το ε60 δεν μου αρεσει.τα αλλα που αναφερες μου αρεσουνε,ε τι να κανουμε το ε60 το θεωρω μαουνα και ασχημοκολο

Εντάξει τότε, στα άλλα ο Bungle είχε κέφια... φαίνεται στο Ε60 βαριότανε και το έκανε μαλ@κία.

bimmer-corfu
11-11-08, 20:41
Έξω είναι ωραίο το 60άρι, έστω σε μερικούς αρέσει (και εμένα μου αρέσει) αλλά μέσα ρε παιδιά δεν αρέσει σε κανέναν

panose30
11-11-08, 20:41
Κοίταξε και σ εμένα δεν αρέσει! Είχα φτάσει ένα κλικ να πάρω το καινούργιο 5αρι αλλά τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Ε39 και κατάλαβα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το αλλάξω!

το ε39 δεκα σκαλια ομορφοτερο σε ολα απο το Ε60

panose30
11-11-08, 20:46
Εντάξει τότε, στα άλλα ο Bungle είχε κέφια... φαίνεται στο Ε60 βαριότανε και το έκανε μαλ@κία.

ε ετσι φαινεται...

Nick_E60_GR
11-11-08, 20:53
το ε39 δεκα σκαλια ομορφοτερο σε ολα απο το Ε60

Εντάξει, πήγαινε πες το αυτό στους δοκιμαστές αυτοκινήτων που οδηγούν 10 διαφορετικά αυτοκίνητα την ημέρα, οι οποίοι το έβγαλαν το καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, και θα σε πουν τουλάχιστον ...γραφικό.
Υπ' όψιν οτι οι πιο πολλοί ιδιοκτήτες Ε60 είχαν Ε39 πριν. Έχεις ρωτήσει κανέναν απ' αυτούς αν έχει την ίδια γνώμη με σένα? Κάνε μας τη χάρη τώρα...

panose30
11-11-08, 21:02
Εντάξει, πήγαινε πες το αυτό στους δοκιμαστές αυτοκινήτων που οδηγούν 10 διαφορετικά αυτοκίνητα την ημέρα, οι οποίοι το έβγαλαν το καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, και θα σε πουν τουλάχιστον ...γραφικό.
Υπ' όψιν οτι οι πιο πολλοί ιδιοκτήτες Ε60 είχαν Ε39 πριν. Έχεις ρωτήσει κανέναν απ' αυτούς αν έχει την ίδια γνώμη με σένα? Κάνε μας τη χάρη τώρα...

οκ,εχεις το πιο ομορφο bmw παραγωγης .αφου θες να σου πω ετσι ενταξει,,,μακραν το ασχημοτερο bmw 5αρι που βγηκε μεχρι τωρα ,αυτη ειναι η γνωμη μου και αν δεν σου αρεσει δεν με ενδιαφερει καθολου,ξεκολα λιγο .να ελεγα ασχημο το ferrari f430 να μου κανεις προβλημα και με το δικαιο σου ,αλλα οχι επειδη ειπα ασχημο το Ε60 εγω και αλλα ποσα εκκατομυρια κοσμος να μας την πεις και απο πανω.

Nick_E60_GR
11-11-08, 21:11
οκ,εχεις το πιο ομορφο bmw παραγωγης .αφου θες να σου πω ετσι ενταξει,,,μακραν το ασχημοτερο bmw 5αρι που βγηκε μεχρι τωρα ,αυτη ειναι η γνωμη μου και αν δεν σου αρεσει δεν με ενδιαφερει καθολου,ξεκολα λιγο .να ελεγα ασχημο το ferrari f430 να μου κανεις προβλημα και με το δικαιο σου ,αλλα οχι επειδη ειπα ασχημο το Ε60 εγω και αλλα ποσα εκκατομυρια κοσμος να μας την πεις και απο πανω.

Δεν πας τώρα να γράψεις τίποτα σχετικό με Ε30 που τα ξέρεις καλά, γιατι απο Ε60 δεν ξέρεις τίποτα.
Μ' αυτά που μου είπες τώρα, ίσως να 'χεις δίκιο, θα το βάλω για πούλημα να πάρω Ε39 ή Ε30 καλύτερα γιατι Ε39 είχα, Ε30 δεν είχα :bugeye:
Ε39 vs Ε60 = καμμία σχέση ...μας γ@μησες και το thread.... :thumbsdow

panose30
11-11-08, 21:20
Δεν πας να γράψεις τίποτα σχετικό με Ε30 που τα ξέρεις καλά, γιατι απο Ε60 δεν ξέρεις τίποτα.
Μ' αυτά που μου είπες τώρα, ίσως να 'χεις δίκιο, θα το βάλω για πούλημα να πάρω Ε39 :bugeye:

επειδη θεωρω ασχημο το Ε60 σημαινει πως δεν ξερω τπτ απο Ε60,πολυ σωστο το επειχηρημα σου:icon42:.οσο για E30 ουτε ειπα οτι ειμαι ειδικος ,ουτε κατι αλλο..εσυ ασχολησου με το 5αρακι σου και ασε εμας με τα Ε30..πιστευω να το πουλησεις και να παρεις κανενα Ε30 να νοιωσεις λιγη αδρεναλινη ,,,,ξεκολαααααα...ασχημο το ειπα δεν σε εβρισα κιολας

Nick_E60_GR
11-11-08, 21:23
Δεν μου λες? είσαι πάνω απο 16 ή κάτω απο 16?

oldcarskickass
11-11-08, 21:32
για μενα φιλε το Ε60 ειναι το πιο ασχημο 5αρι παραγωγης μεχρι τωρα,,τωρα πως καταφερνει και πουλαει τοσο πολυ ειναι ενα πραγμα που δεν το καταλαβαινω


Εντάξει, πήγαινε πες το αυτό στους δοκιμαστές αυτοκινήτων που οδηγούν 10 διαφορετικά αυτοκίνητα την ημέρα, οι οποίοι το έβγαλαν το καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, και θα σε πουν τουλάχιστον ...γραφικό.
Υπ' όψιν οτι οι πιο πολλοί ιδιοκτήτες Ε60 είχαν Ε39 πριν. Έχεις ρωτήσει κανέναν απ' αυτούς αν έχει την ίδια γνώμη με σένα? Κάνε μας τη χάρη τώρα...

Ρε Nick ξεκόλα, το παιδί εξέφρασε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη, εσύ που κολλάς;

Ούτε για τα κρατήματά του είπε ούτε τίποτα.


Και εμένα προσωπικά δε μου αρέσει αλλά είναι το πιο ευκολοχώνευτο ΚΑΤ ΕΜΕ από τα νέα σχέδια του Bangle, είναι κάτι το όμορφα διαφορετικό από τα υπόλοιπα της κατηγορίας του (βλέπε Audi, Mercedes W211).


Είναι κτήνος και το δείχνει, από μέσα δεν ξέρω (έχω μπει δεν έχω μείνει πολύ όμως). Ειδικά τα μικρά - σε σχέση με το μέγεθος του οχήματος - παράθυρα προσθέτουν πολλούς πόντους.

panose30
11-11-08, 21:33
Δεν μου λες? είσαι πάνω απο 16 ή κάτω απο 16?

22 .παιζει καποιο ρολο.επειδη ειπα ασχημο το Ε60 ειμαι 16αχρονο...επειδη μονο και μονο επειδη το ειπα ασχημο βγαζεις χολη..δεν θα το ξαναπω ασχημο μηπως και ηρεμησεις λιγακι..ρωτησε και αλλους απο το φορουμ και εκτος φορουμ αν το θεωρουν ασχημο η ομορφο και θα παρεις διχασμενες απαντησεις..εγω θα ειμαι απο αυτους που το λενε ασχημο ..τι να κανουμε ..τοσο πολυ σε ενοχλει?μηπως το θεωρεις και εσυ καπου βαθεια στο υποσυνειδητο σου πως ειναι ασχημο και για αυτο αντιδρας ετσι?δεν ξερω τι να πω..υπαρχουν ανθρωποι που νομιζουν πως μονο η δικη τους γνωμη ισχυει και εσυ εισαι ενας απο αυτους..οσο για το σχολιο πανω η κατω απο 16 δεν θα πω κατι ..αφου εσυ εχεις δικαιο οτι και να πω δεν υπαρχει λογος

Dimzan
11-11-08, 21:41
ειναι θεμα γουστου και δεν καταλαβαινω γτι γινεται τετοιος χαμος. Προσωπικα ουτε εμενα μ αρεσει πολυ απ εξω. Ισως εχει μια πρωτοπορια στο σχεδιασμο που δε μπορω να την πιασω. Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλο αμαξι και οτι δεν ξεχωριζει. Το πιστευω πως ειναι ισως το πιο σταθερο που υπαρχει (εχω μπει μεσα και εχω καλη εμπειρια) και οτι εχει επισης καλα κρατηματα αν τιθεται και τετοιο θεμα (παντως τα 160 στο ανεβασμα κατεχακη δεν ειναι καποια επιτυχια)


Απο τις καινουριες bmw παντως η 3αρα κουπε μου αρεσει πιο πολυ και μετα το νεο Χ5. 5αρα 6αρα και 7αρα εχουν κατ εμε ασχημο κωλο.

InsaneDriver
11-11-08, 21:48
Ωραίο το e60. Το συνηθίζει και το μάτι με τα χρόνια.
Τα ίδια λέγαμε με την e46 σε σχέση με τα e36.
Στο δρόμο είναι σίγουρα καλύτερη η e60. Απλά δεν νοιώθεις ότι έχει γίνει το ίδιο άλμα που έγινε από την e34 στην e39.
Κατεχάκη και fiesta μπορεί να στρίψει με πάνω από 160. Δεν είναι καλύτερο αμάξι από την e60 όμως.

Nick_E60_GR
11-11-08, 21:51
Ρε Nick ξεκόλα, το παιδί εξέφρασε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη, εσύ που κολλάς;

Ούτε για τα κρατήματά του είπε ούτε τίποτα.


Και εμένα προσωπικά δε μου αρέσει αλλά είναι το πιο ευκολοχώνευτο ΚΑΤ ΕΜΕ από τα νέα σχέδια του Bangle, είναι κάτι το όμορφα διαφορετικό από τα υπόλοιπα της κατηγορίας του (βλέπε Audi, Mercedes W211).


Είναι κτήνος και το δείχνει, από μέσα δεν ξέρω (έχω μπει δεν έχω μείνει πολύ όμως). Ειδικά τα μικρά - σε σχέση με το μέγεθος του οχήματος - παράθυρα προσθέτουν πολλούς πόντους.

Ρε σύ, δεν είπα να μή διαφωνήσει αλλά μπαίνει σ΄ενα thread που αναφέρει κάποιο γεγονός για την τεράστια παγκόσμια επιτυχία της ΒΜW με το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει βαλθεί να τα μηδενίσει όλα ώς ...ο Καββαθάς του φόρουμ. Ποιός είσαι ρε? Πες τη γνώμη σου και εντάξει, καταλάβαμε τι θες να πείς, είναι η χειρότερη 5αρα που κατασκευάστηκε ποτέ και δεν αξίζει καθόλου. Ωραία εγώ είμαι ανώμαλος και μου αρέσουν τα πιό αποτυχημένα σχεδιαστικά, κατασκευαστικά, και από άποψη πωλήσεων αυτοκίνητα. Εντάξει τώρα? Tο κατάλαβες? Μπορείς να μας κάνεις τη χάρη και να γράψεις πουθενά αλλού τώρα? και αλλού μετράνε τα posts, αρκετά έκανες σ' αυτό το thread...

Λες και αυτοί που έχουν, ή σκέφτονται να αγοράσουν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο θα ρωτήσουν το φιλο με το Ε30 απο την Κύπρο πριν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση....

Apostolos
11-11-08, 21:54
Βρε Νικόλα λες? Μήπως πρέπει να αναλογιστούμε την επιλογή να τα πουλήσουμε τα Ε60 μας? :rofl2: Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι ένα Ε34 θα μας ταίριαζε καλύτερα. :rofl2::rofl2:

Apostolos
11-11-08, 21:58
Ρε σύ, δεν είπα να μή διαφωνήσει αλλά μπαίνει σ΄ενα thread που αναφέρει κάποιο γεγονός για την τεράστια παγκόσμια επιτυχία της ΒΜW με το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει βαλθεί να τα μηδενίσει όλα ώς ...ο Καββαθάς του φόρουμ. Ποιός είσαι ρε? Πες τη γνώμη σου και εντάξει, καταλάβαμε τι θες να πείς, είναι η χειρότερη 5αρα που κατασκευάστηκε ποτέ και δεν αξίζει καθόλου. Ωραία εγώ είμαι ανώμαλος και μου αρέσουν τα πιό αποτυχημένα σχεδιαστικά, κατασκευαστικά, και από άποψη πωλήσεων αυτοκίνητα. Εντάξει τώρα? Tο κατάλαβες? Μπορείς να μας κάνεις τη χάρη και να γράψεις πουθενά αλλού τώρα? και αλλού μετράνε τα posts, αρκετά έκανες σ' αυτό το thread...

Λες και αυτοί που έχουν, ή σκέφτονται να αγοράσουν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο θα ρωτήσουν το φιλο με το Ε30 απο την Κύπρο πριν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση....

Calm down Nick :) no need to upset buddy :)

Nick_E60_GR
11-11-08, 22:07
Ωραίο το e60. Το συνηθίζει και το μάτι με τα χρόνια.
Τα ίδια λέγαμε με την e46 σε σχέση με τα e36.

Κατεχάκη και fiesta μπορεί να στρίψει με πάνω από 160. Δεν είναι καλύτερο αμάξι από την e60 όμως.

Έτσι και με το Ε46 ...αλλά το Ε46 για μένα μόνο το coupe (ίσως το καλύτερο σκαρί) αλλά οι χώροι δεν βολεύουν με τίποτα μια 4μελή οικογένεια με τα μπαγκάζια της

Fiesta με οriginal κοντερ ή πειραγμένο? Είχα ένα Punto GT to 94 και έβγαζε 230 για πλάκα. Όταν κατάλαβα οτι όταν έγραφε 230 πήγαινε με 200 πραγματικά, το πούλησα. 'Ετσι και με το Fiesta που λες τώρα, όχι οτι η BMW δεν κλέβει ..7χλμ στα 200 τσεκαρισμένα.

InsaneDriver
11-11-08, 22:14
Το Fiesta είναι παράδειγμα.
Σε αυτά τα πράγματα μετράει και η τρέλα. Και πίστεψε με έχω γνωρίσει άτομα και άτομα.
Δεν είναι επιχείρημα τα 160 στη Κατεχάκη λοιπόν.

Dim77
11-11-08, 22:15
Ο καθένας δικαιούται να λέει την άποψη του με κόσμιο τρόπο, χωρίς να προσβάλλει τους άλλους και χωρίς να χρησιμοποιεί άσεμνη γλώσσα.

Και εμένα μου αρέσει πολύ το Ε60 και σαν σχέδιο και σαν αυτοκίνητο γενικά.
Τι θα κάνουμε όμως, θα πρέπει να αρέσει με το ζόρι σε όλους?
Σε κάποιους φαίνεται πανάσχημο.
Ούτε αυτό μειώνει τον οποιονδήποτε έχει Ε60 και το αγαπάει, για την επιλογή του. Ούτε την κάνει αυτόματα άσχημη, ή κακή κλπ...

:calm:

panose30
11-11-08, 22:16
Ρε σύ, δεν είπα να μή διαφωνήσει αλλά μπαίνει σ΄ενα thread που αναφέρει κάποιο γεγονός για την τεράστια παγκόσμια επιτυχία της ΒΜW με το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει βαλθεί να τα μηδενίσει όλα ώς ...ο Καββαθάς του φόρουμ. Ποιός είσαι ρε? Πες τη γνώμη σου και εντάξει, καταλάβαμε τι θες να πείς, είναι η χειρότερη 5αρα που κατασκευάστηκε ποτέ και δεν αξίζει καθόλου. Ωραία εγώ είμαι ανώμαλος και μου αρέσουν τα πιό αποτυχημένα σχεδιαστικά, κατασκευαστικά, και από άποψη πωλήσεων αυτοκίνητα. Εντάξει τώρα? Tο κατάλαβες? Μπορείς να μας κάνεις τη χάρη και να γράψεις πουθενά αλλού τώρα? και αλλού μετράνε τα posts, αρκετά έκανες σ' αυτό το thread...

Λες και αυτοί που έχουν, ή σκέφτονται να αγοράσουν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο θα ρωτήσουν το φιλο με το Ε30 απο την Κύπρο πριν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση....

απο τι στιγμη που βαζεις ενα thread να δεχεσαι τις γνωμες ολων..το αν εισαι ανωμαλος η οχι δεν με νοιαζει ,,αν εχεις νευρα πιες ξυδι ,,,εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το θεωρω ασχημο ..συγνωμη που εθιξα την ομορφια της 5αρας σου ..οσο για τα ειρωνικα σχολια απο το pc σου καλά κανεις και τα λες ,,τι να κανουμε ,εισαι μαγκας του pc..ουτε για το κρατημα εθιξα την Ε60 ουτε και για οδικη ασφαλεια που προσφερει..το μονο που αναφερα ηταν για την σχεδιαστικη της αποψη,τωρα γιατι δεν το δεχεσαι αυτο δεν το καταλαβαινω..και ουτε αναφερθηκα σε προσωπικο επιπεδο μεχρι που το αναφερες εσυ.τι να πω αλλο.διαβαζουν και αλλοι τα post και κρινουν..ηρεμησε λιγακι

spiros
11-11-08, 22:18
Μήπως δεν έχεις καταλάβει για ποιό αυτοκίνητο μιλάμε? απόλαυσε σε παρακαλώ το τελευταίο κλιπ.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται παρεξηγήσεις. Δεν αμφισβήτησα σε καμία περίπτωση μηχανολογικά το e60 ούτε το σύγκρινα συνολικά με το e39. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα σε αυτοκίνητα διαφορετικών γενεών. Τι να πει κανείς για το στήσιμο του e60 ή το ουρλιαχτό του v10; Αντίστοιχα η καινούρια 3άρα είναι πολύ καλύτερη από το 46άρι μου απλά δε μου αρέσει εμφανισιακά δε μου κάνει κλικ. Αισθητικά λοιπόν δε μου αρέσει μέχρι στιγμής οτιδήποτε έβγαλε ο bangle. Προσωπικά τα θεωρώ άσχημα, εσύ τα θεωρείς πανέμορφα και καλά κάνεις. Γούστα είναι αυτά. Ελπίζω στο μέλλον να αναθεωρήσω :cheers:

Apostolos
11-11-08, 22:24
The decision has been taken. :rofl2: I'm gonna sell my E60 in favor of an E34.....yeap

DoctorAbo
11-11-08, 22:45
Η σειρά 5 (Ε60) είναι το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του και το αυτοκίνητο με τους πιο ευχαριστημένους ιδιοκτήτες στον κόσμο, πρώτο στη Γερμανία, πρώτο στη Γαλλία, πρώτο στην Αγγλία, πρώτο και στην Αμερική.
Πολύ καλά αποτελέσματα επίσης για το Μini Cooper και την Χ3

5/11/2008

http://www.theautochannel.com/news/2008/11/05/220229.html

πηγή: J.D. Power And Associates

Που είναι οι υπόλοιποι Ε60άρηδες του φόρουμ?? Μόνος είμαι?? :dance:

Η Ε60 είναι αναντίρητα το απολύτως καλύτερο αυτοκίνητο στη κατηγορία του. Είναι πολύ καλύτερο δε από την Ε της merc. Προσωπικά θεωρώ πως η Ε39 ήτανπολυ ομορφότερο και αισθητικά αρτιότερο αυτοκίνητο.

Σε κάθε περίπτωση όμως η Ε60 είναι ένα "μεγάλο" αυτοκίνητο αρκετά νωχελικό και αποστειρωμένο στον τρόπο που κυλάει. Είναι μια μικρή limo που για να γινει υποτυπωδώς σπόρ θέλει τρία λίτρα και πάνω.

kostase28
11-11-08, 22:52
The decision has been taken. :rofl2: I'm gonna sell my E60 in favor of an E34.....yeap

Βρε φιλε μην ειρωνευεσαι,τα παιδια γνωμη εκφερουν και προσωπικες αποψεις! Εμενα μου αρεσει παρα πολυ το Ε60 και σκεφτομαι να ειναι το επομενο αποκτημα μου.Ειναι 5αρι με τα ολα του και με το μ πακ απλα ενα απ τα ομορφοτερα BMW.Το εχω γραψει και σε παλαιοτερο θρεντ για το πιοθεωρουμε το ομορφοτερο BMW.Ωραιο και το Ε39 αλλα εχει αρχισει πλεον να δειχνει την ηλικια του,μεσα παντως ειναι πιο ομορφο κατ εμε.

Nick_E60_GR
11-11-08, 23:23
22 .παιζει καποιο ρολο.επειδη ειπα ασχημο το Ε60 ειμαι 16αχρονο...επειδη μονο και μονο επειδη το ειπα ασχημο βγαζεις χολη..δεν θα το ξαναπω ασχημο μηπως και ηρεμησεις λιγακι..ρωτησε και αλλους απο το φορουμ και εκτος φορουμ αν το θεωρουν ασχημο η ομορφο και θα παρεις διχασμενες απαντησεις..εγω θα ειμαι απο αυτους που το λενε ασχημο ..τι να κανουμε ..τοσο πολυ σε ενοχλει?μηπως το θεωρεις και εσυ καπου βαθεια στο υποσυνειδητο σου πως ειναι ασχημο και για αυτο αντιδρας ετσι?δεν ξερω τι να πω..υπαρχουν ανθρωποι που νομιζουν πως μονο η δικη τους γνωμη ισχυει και εσυ εισαι ενας απο αυτους..οσο για το σχολιο πανω η κατω απο 16 δεν θα πω κατι ..αφου εσυ εχεις δικαιο οτι και να πω δεν υπαρχει λογος

Αφιερωμένες!

BMW523i
11-11-08, 23:29
Ρε εσείς μην τρελαίνεστε το Ε60 είναι καλύτερο από το Ε39 πώς να το κάνουμε δεν έχουν καμία σχέση! Το ε92 είναι πολύ καλύτερο από το Ε30 αλλά δεν μπορεί να την λες σε κανένα για την επιλογή που κάνει στο αυτοκίνητο! Πολύ κατ’ επιλογή δεν παίρνουν κάποιο πιο καλό(σχετικό) διότι την βρίσκουν με αυτό που έχουν!

saikoE39
11-11-08, 23:40
Το Ε60....εξωτερικα ειναι τουμπανο...βεβαια πρεπει να ειναι mpack..οπως το ιδιο και για το Ε39....!!!
Με χαλαγε το εσωτερικο του...αλλα το χωνεψα απο το Ε90 που ειχαμε...και τωρα το βλεπω και παλι βγαζω φλογα.....!!!!
Απο οτι εχω ακουσει.....δεν εχει το τιμονι του Ε39(δεν ειναι τοσο αμεσο κλπ)...για κακη μου τυχη δεν το εχω κανει μεγαλη βολτα......

ο πατερας μου εχει Ε 230 v6 (μοντ 08)....και μπορω να πω οτι εσωτερικα ειναι κατι χρονια πισω απο το Ε60........!!!!!!εξωτερικα...εχει καποιες ωραιες καμπυλες....φερνει λιγο στο Ε39...(για αυτο μου αρεσει)αλλα και παλι δειχνει πολυ κλασικο βασικα δειχνει ΜΒ γνησιο...οχι σαν το c 200...που ειναι ενα χαλι σκετο...!!!!!

Ε60...δαγκωτο.....το αυτοκινητο ειναι πολυ κουκλι....μια αναρτηση θελει...και κανει παπαδες.....!!!!!


και δυο foto απο το ΜΒ...(με το οποιο εφαγα τρελο ραψιμο..απο Ε60 523..με γυναικα οδηγο..!!)

http://i172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/th_098.jpg (http://s172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/?action=view&current=098.jpg)
http://i172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/th_002-7.jpg (http://s172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/?action=view&current=002-7.jpg)
http://i172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/th_004gggggggggg.jpg (http://s172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/?action=view&current=004gggggggggg.jpg)
http://i172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/th_001fffffffffff.jpg (http://s172.photobucket.com/albums/w8/saikoe39/?action=view&current=001fffffffffff.jpg)

platanos
11-11-08, 23:51
εγω που ειχα Ε39 mpack ολο το Ε60 το θεωρω ισαξιο του και καλυτερο σε μερικα.
αλλα μεσα ειναι λιγο διαφορετικο ,θελει να το ζησεις για να το γουσταρεις πιο πολυ

santo
11-11-08, 23:52
Παρακαλώ σταματήστε την προσωπική αντιπαράθεση!
Ας πεί ο καθένας την γνώμη του πολιτισμένα..
Σε κάποιους αρέσουν μόνο τα παλιότερα μοντέλα.. σε άλλους τα καινούρια.. δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας...!!!

Λίγο πιο ήρεμα παρακαλώ..

Nick_E60_GR
12-11-08, 00:07
Παρακαλώ σταματήστε την προσωπική αντιπαράθεση!
Ας πεί ο καθένας την γνώμη του πολιτισμένα..
Σε κάποιους αρέσουν μόνο τα παλιότερα μοντέλα.. σε άλλους τα καινούρια.. δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας...!!!

Οκ, θα πώ πάλι πολιτισμένα (όπως στο 1ο post) οτι το Ε60 ψηφίστηκε στις 5/11/2008 ως το καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του παγκόσμια, από σύγχρονους ειδικούς της αυτοκίνησης και απο αγοραστές αυτής της κατηγορίας. Ευχαριστώ. Τέλος.

Nick_E60_GR
12-11-08, 00:23
Η Ε60 είναι αναντίρητα το απολύτως καλύτερο αυτοκίνητο στη κατηγορία του. Είναι πολύ καλύτερο δε από την Ε της merc. Προσωπικά θεωρώ πως η Ε39 ήτανπολυ ομορφότερο και αισθητικά αρτιότερο αυτοκίνητο.

Σε κάθε περίπτωση όμως η Ε60 είναι ένα "μεγάλο" αυτοκίνητο αρκετά νωχελικό και αποστειρωμένο στον τρόπο που κυλάει. Είναι μια μικρή limo που για να γινει υποτυπωδώς σπόρ θέλει τρία λίτρα και πάνω.

Ναι, θέλει τουλάχιστον 250 άλογα και λίγο περισσότερο χαμήλωμα απο το Μpack.
1-1.5 cm πιο κάτω και γίνεται τραίνο

Nick_E60_GR
12-11-08, 00:48
Το Fiesta είναι παράδειγμα.
Σε αυτά τα πράγματα μετράει και η τρέλα. Και πίστεψε με έχω γνωρίσει άτομα και άτομα.
Δεν είναι επιχείρημα τα 160 στη Κατεχάκη λοιπόν.

Άσε τα άτομα, δεν είναι μόνο τα άτομα... και μην το ξεφτιλίσουμε με το να συγκρίνουμε την Ε60 με τα φιέστα τώρα. Παράδειγμα με 165 ανάβαση το φιέστα... τα έχει τελική αυτά?
Α4 Τurbo έχει φίλος και στα 140 εκεί, νομίζεις οτι θα σηκωθεί στις 2 ρόδες.
Υπ' όψιν, η ανάβαση, λόγω της διχάλας της Αττικής οδού, είναι πιό κλειστή στο τελείωμα απ' ότι στην κατάβαση και σε διώχνει έξω. Για δοκίμασε 150 στροφή ανάβαση (πραγματικά 150) και πες μου. Μόνο πρόσεχε την κίνηση γιατί είναι πολύ εύκολο να στριμωχτείς στις μπάρες ή τα τσιμέντα... DSC off εννοείται..

manosm3
12-11-08, 01:31
Οχι οτι ειναι κατορθωμα τα 160 στην Κατεχακη. Με το Ε36 μου, χωρις λαστιχα και αμορτισερ εμπαινα με 160 κοντερισια χωρις να κυνηγαω τα χλμ -απλως βιαζομουν. :) Συνηθως μπαινω 130-140 κοντερ.
Και για να ειμαι εντος θεματος, το Ε60 δεν μου αρεσει και πιστευω οτι χαντακωθηκε απο την ομορφια του προκατοχου του! Το Ε39 ειναι κλασεις ανωτερο σε σχεδιαστικο επιπεδο!

InsaneDriver
12-11-08, 01:39
Άσε τα άτομα, δεν είναι μόνο τα άτομα... και μην το ξεφτιλίσουμε με το να συγκρίνουμε την Ε60 με τα φιέστα τώρα. Παράδειγμα με 165 ανάβαση το φιέστα... τα έχει τελική αυτά?
Α4 Τurbo έχει φίλος και στα 140 εκεί, νομίζεις οτι θα σηκωθεί στις 2 ρόδες.
Υπ' όψιν, η ανάβαση, λόγω της διχάλας της Αττικής οδού, είναι πιό κλειστή στο τελείωμα απ' ότι στην κατάβαση και σε διώχνει έξω. Για δοκίμασε 150 στροφή ανάβαση (πραγματικά 150) και πες μου. Μόνο πρόσεχε την κίνηση γιατί είναι πολύ εύκολο να στριμωχτείς στις μπάρες ή τα τσιμέντα... DSC off εννοείται..

Εσύ αυτό κατάλαβες; Έχω και e60 οπότε ξέρω τι κάνει ή τι δεν κάνει.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που με τη τρέλλα που κουβαλάνε στρίβουνε στις δύο ρόδες όπως λες ακόμα και με αυτοκίνητα κουβάδες.
Οπότε το να πεις ότι μπαίνεις με 160 δεν μου λέει τίποτε.

Και επειδή το έχω ζήσει πολλές φορές στη ζωή μου από καλούς οδηγούς που έχω γνωρίσει, το γρήγορο το δικό σου ή το δικό μου ίσως είναι σβέλτο για κάποιους άλλους.
Ο καθένας έχει τα δικά του όρια ακόμα και αν έχεις αυτοκίνητο καλό, δεν θα σε βοηθήσει αν δεν το λέει η καρδία σου και τα χέρια σου.

Nick_E60_GR
12-11-08, 01:47
Εσύ αυτό κατάλαβες; Έχω και e60 οπότε ξέρω τι κάνει ή τι δεν κάνει.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που με τη τρέλλα που κουβαλάνε στρίβουνε στις δύο ρόδες όπως λες ακόμα και με αυτοκίνητα κουβάδες.
Οπότε το να πεις ότι μπαίνεις με 160 δεν μου λέει τίποτε.

Και επειδή το έχω ζήσει πολλές φορές στη ζωή μου από καλούς οδηγούς που έχω γνωρίσει, το γρήγορο το δικό σου ή το δικό μου ίσως είναι σβέλτο για κάποιους άλλους.
Ο καθένας έχει τα δικά του όρια ακόμα και αν έχεις αυτοκίνητο καλό, δεν θα σε βοηθήσει αν δεν το λέει η καρδία σου και τα χέρια σου.

Εγώ δεν είπα κάτι για γρήγορα ή αργά αυτοκίνητα. Μιλάω για το στήσιμο και την αίσθηση που σου δίνει όταν είναι σωστά στημένο ώστε να στρίβεις πολύ πιο γρήγορα και να ξεπερνάς τα υποτιθέμενα όριά του. Τι αναρτήσεις φοράς στο Ε60?

InsaneDriver
12-11-08, 01:51
Τον Κυρλαγκίτση στην Θεσσαλονίκη τον ξέρεις; Είναι ένας από τους 3 επίσημους επισκευαστές bilstein στην Ελλάδα. Έχουμε φτιάξει από το 0, coilover ανάρτηση με h&r ελατήρια και σωθικά bilstein.

Το ίδιο είχα και στην e39, το ίδιο έχω και στην e46.

Αν θες την άποψή μου η e60 έχει χάσει κάτι στην επικοινωνία με τον οδηγό σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Φυσικά είναι πιο ικανή απλά είναι όλα πιο ''φιλτραρισμένα'' στην αίσθηση...

yiannis2002
12-11-08, 01:55
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που με τη τρέλλα που κουβαλάνε στρίβουνε στις δύο ρόδες όπως λες ακόμα και με αυτοκίνητα κουβάδες.
Οπότε το να πεις ότι μπαίνεις με 160 δεν μου λέει τίποτε.

Και επειδή το έχω ζήσει πολλές φορές στη ζωή μου από καλούς οδηγούς που έχω γνωρίσει, το γρήγορο το δικό σου ή το δικό μου ίσως είναι σβέλτο για κάποιους άλλους.
Ο καθένας έχει τα δικά του όρια ακόμα και αν έχεις αυτοκίνητο καλό, δεν θα σε βοηθήσει αν δεν το λέει η καρδία σου και τα χέρια σου.

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα κύριοι

Dimzan
12-11-08, 01:56
τα 160 στην κατεχακη ειναι ευκολα για πολλα αμαξια στο ανεβασμα στη στροφη. Σκεψου οτι εχει και κλιση προς τα μεσα οποτε το αμαξι πιεζεται -λογω στροφης και κλισης μαζι- προς τα κατω και ετσι αυξανεται η προσφυση (αφου αυξανεται η καθετη αντιδραση ). τι να λεμε. εγω με ενα sephia του 94 εμπαινα εκει με 140 αν ανοιχτεις και την κλεισεις σωστα δε σε πεταει και δε σ κανει κολπα. Εδω με το civicακι που δε φημιζεται για τα κρατηματα του και μπαινω με 160... στο κατεβασμα με ποσα πας? εγω εχω φτασει μεχρι 130-140 στην αριστερη καθως κατεβαινεις και μετα στη δεξια που κανει μπαινω με οσα να ναι. σιγουρα το δικο σου εχει πολυ καλυτερα περιθωρια αλλα δε σ συστηνω να τα ψαξεις στην κατεχακη!

σορρυ για το offtopic παιδια!

saikoE39
12-11-08, 01:59
Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα κύριοι



+ 1 γιαννη.......!!!!!!!!!!!

Nick_E60_GR
12-11-08, 02:10
Οχι οτι ειναι κατορθωμα τα 160 στην Κατεχακη. Με το Ε36 μου, χωρις λαστιχα και αμορτισερ εμπαινα με 160 κοντερισια χωρις να κυνηγαω τα χλμ -απλως βιαζομουν. :) Συνηθως μπαινω 130-140 κοντερ.
Και για να ειμαι εντος θεματος, το Ε60 δεν μου αρεσει και πιστευω οτι χαντακωθηκε απο την ομορφια του προκατοχου του! Το Ε39 ειναι κλασεις ανωτερο σε σχεδιαστικο επιπεδο!

Επειδή την κάνω συχνά τη διαδρομή, 10ετίες τώρα, σου πώ οτι είναι κατώρθωμα να μπαίνεις με 160 εκεί χωρίς λάστιχα και αμορτισέρ, και ειδικά με Ε36. Μ3 είναι?

Όσο για τα υπόλοιπα δεν προσπαθώ να πείσω κανένα.
Αν ήταν έτσι, αφού το Ε39 άρεσε τόσο πολύ, γιατί να ξοδευτεί η BMW να αλλάζει καλούπια και να το κάνει εντελώς μα εντελώς διαφορετικό?
Μήπως το Ε39 σχεδιασμένο απο την προηγούμενη χιλιετία και ήταν ήδη παλιομοδίτικο το 2003-2004 που καταργήθηκε? Ήδη κυκλοφορούσαν τα RX8 και τα TypeR/S2000 με φοβερές καμπύλες στη σχεδίασή τους.
Ένα μόνο θα πώ, ο σχεδιασμός και η τεχνολογία πάει πάντα προς τα μπρός. Ποτέ προς τα πίσω. Δε θα γυρίσουμε ποτέ στα τετράγωνα αυτοκίνητα, όσο κι αν μας άρεσαν κάποτε.

Dimzan
12-11-08, 02:14
η τεχνολογια ναι παει παντα προς τα μπρος.

ο σχεδιασμος παει αλλα ειναι και θεμα γουστου. εκει ερχεται και το μαρκετινκ ωστε με τη συνεχη προβολη να μας περναει στο υποσυνειδητο οτι αυτο π βλεπουμε ειναι οντως πιο συγχρονο και ωραιο

InsaneDriver
12-11-08, 02:15
Nίκο άλλο η πρόοδος και άλλο η αίσθηση.
Σε 10 χρόνια μπορεί να μπαίνω στο αμάξι να δένομαι να πατάω τη διαδρομή στο navi, να πατάω και το Μ/// πρόγραμμα και αναπαυτικά να διαβάζω το περιοδικό μου και το αμάξι να με μεταφέρει μόνο του, τάπα στον προορισμό και με ασφάλεια.
Ίσως πάω πιο γρήγορα από ότι τώρα και πιο ξεκούραστα. Όμως δεν θα μπορώ να πω ότι η 5αρα E1821enterprise είναι καλύτερη σε αίσθηση από την e39, e60. Απλά πιο αποτελεσματική με μικρότερη συμμετοχή του οδηγού.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Κανένας δεν θέλει να γυρίσουμε πίσω στην εποχή της μανιβέλας. Δεν είμαστε μηδενιστές.

yiannis2002
12-11-08, 02:18
Μπαίνει το 36αρι και ας μην ειναι Μ3
δεν ειναι τόσο τρομερό το νούμερο, και η κατεχάκη δεν είναι και το απόλυτο πεδίο δοκιμών.

Νίκο ο σχεδιασμός πάει μπροστά μαζι με την τεχνολογία, αλλά η ομορφιά του σχεδιασμού είναι υποκειμενική.
παρένθεση το Ε60 μου αρέσει περισσότερο απο το Ε39 ειδικά σε Μ-pack

manosm3
12-11-08, 02:28
Επειδή την κάνω συχνά τη διαδρομή, 10ετίες τώρα, σου πώ οτι είναι κατώρθωμα να μπαίνεις με 160 εκεί χωρίς λάστιχα και αμορτισέρ, και ειδικά με Ε36. Μ3 είναι?

Όσο για τα υπόλοιπα δεν προσπαθώ να πείσω κανένα.
Αν ήταν έτσι, αφού το Ε39 άρεσε τόσο πολύ, γιατί να ξοδευτεί η BMW να αλλάζει καλούπια και να το κάνει εντελώς μα εντελώς διαφορετικό?
Μήπως το Ε39 σχεδιασμένο απο την προηγούμενη χιλιετία και ήταν ήδη παλιομοδίτικο το 2003-2004 που καταργήθηκε? Ήδη κυκλοφορούσαν τα RX8 και τα TypeR/S2000 με φοβερές καμπύλες στη σχεδίασή τους.
Ένα μόνο θα πώ, ο σχεδιασμός και η τεχνολογία πάει πάντα προς τα μπρός. Ποτέ προς τα πίσω. Δε θα γυρίσουμε ποτέ στα τετράγωνα αυτοκίνητα, όσο κι αν μας άρεσαν κάποτε.

Ναι, Μ3-25 ειναι! :dance:
Στην αναβαση της Κατεχακη μπορεις να πιασεις πολλαααα περισσοτερα απο 160...

InsaneDriver
12-11-08, 02:31
Eγώ εκεί περνάω με 1,5 Μach...και μάλιστα επειδή είχε άντωση το όχημα μετά το 1 Mach, πρόσθεσα την αεροτομή που βλέπετε στο avatar. Τρελό downforce το τετράποδο!

Nick_E60_GR
12-11-08, 02:33
τα 160 στην κατεχακη ειναι ευκολα για πολλα αμαξια στο ανεβασμα στη στροφη. Σκεψου οτι εχει και κλιση προς τα μεσα οποτε το αμαξι πιεζεται -λογω στροφης και κλισης μαζι- προς τα κατω και ετσι αυξανεται η προσφυση (αφου αυξανεται η καθετη αντιδραση ). τι να λεμε. εγω με ενα sephia του 94 εμπαινα εκει με 140 αν ανοιχτεις και την κλεισεις σωστα δε σε πεταει και δε σ κανει κολπα. Εδω με το civicακι που δε φημιζεται για τα κρατηματα του και μπαινω με 160... στο κατεβασμα με ποσα πας? εγω εχω φτασει μεχρι 130-140 στην αριστερη καθως κατεβαινεις και μετα στη δεξια που κανει μπαινω με οσα να ναι. σιγουρα το δικο σου εχει πολυ καλυτερα περιθωρια αλλα δε σ συστηνω να τα ψαξεις στην κατεχακη!

σορρυ για το offtopic παιδια!

Δεν είναι off topic, μιλάμε για τα κρατήματα του συγκεκριμένου μοντέλου που εγώ θεωρώ οτι είναι τα κορυφαία της κατηγορίας του. Τά έχω οδηγήσει όλα. Θα πώ απλά ..καμμία σχέση.

Τι χιλιόμετρα να κρατήσεις πάνω στην ανηφορική στροφή μ' αυτό? Θα μπαίνεις με 140 και θα βγαίνεις με 90. Το θέμα είναι να βγείς (εκει που κλείνει η στροφή) με 160-165 και να σκούζει ο τόπος

Nick_E60_GR
12-11-08, 02:42
Ναι, Μ3-25 ειναι! :dance:
Στην αναβαση της Κατεχακη μπορεις να πιασεις πολλαααα περισσοτερα απο 160...

Δεν μιλάμε για την ανάβαση. Μιλάμε για τη δεξιά στροφή στο τέλος της ανηφόρας που έχει και ωραία κλίση, αλλά βγαίνοντας αριστερά με 160-165 αρχίζεις να ζορίζεσαι ..σε παίρνει? δε σε παίρνει?

manosm3
12-11-08, 02:49
Εγω μιλαω για τη δεξια στροφη τερμα πανω της Κατεχακη που οδηγει Καρεα... Αν θεωρεις πως τα 165χλμ εκει με Ε60, ειναι οριακα, ειναι σαν να λες οτι το Ε60 δε στριβει...

Nick_E60_GR
12-11-08, 02:56
Εγω μιλαω για τη δεξια στροφη τερμα πανω της Κατεχακη που οδηγει Καρεα... Αν θεωρεις πως τα 165χλμ εκει με Ε60, ειναι οριακα, ειναι σαν να λες οτι το Ε60 δε στριβει...

Οκ, δε στρίβει, πάμε μια βόλτα να μου δείξεις πως στρίβεις εσύ εκεί με παραπάνω? Όχι να μου την ανοίξεις και μετά να την κάνεις ευθεία. Μεσαία λωρίδα απο την αρχή μέχρι το τέλος :greenboun (για ασφάλεια λέω μεσαία) όποια θέλεις απο την αρχή μεχρι το τέλος όμως, γιατι στη διπλανή θα περνάω εγώ χαχαχα

manosm3
12-11-08, 03:01
Δηλαδη θα μετρησουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη;
Τοσα ατομα σου ειπαν οτι τα 160 δεν ειναι ΤΟ νουμερο για στριψιμο εκει πανω... Τι δεν θελεις να καταλαβεις;

yiannis2002
12-11-08, 03:01
το ξεφτιλίσαμε το θέμα...

Nick_E60_GR
12-11-08, 03:04
το ξεφτιλίσαμε το θέμα...

ΜanosM3 το ξεφτιλίσαμε το θέμα. ΟΚ την έχεις ....... και περνάς με 200! Μπράβο στο Ε36Μ325!

yiannis2002
12-11-08, 03:11
Νίκο δεν πήγαινε στον Μάνο αυτό. Γενικό μάλλον ήταν.
Φτάσαμε να μιλαμε σαν 13χρονα για το ποιός την εχει μεγαλύτερη για το αν στρίβει με 160 και αν φεύγει απο την λωρίδα...
αν στρίβει εκεί μόνο με τόσα, άστο...
με τόσα στρίβαμε με τα 13αρια τα ραλλυ και δεν κουνάγαμε από την λωρίδα και με άνεση...ασε που ο insane αν θελήσει θα την πάρει όλη κάθετα, οχι με 160 αλλά με 161...
δεν είναι κριτήριο για μια οικογενειακή λιμουζίνα η ανάβαση της κατεχάκη...

Nick_E60_GR
12-11-08, 03:18
Νίκο δεν πήγαινε στον Μάνο αυτό. Γενικό μάλλον ήταν.
Φτάσαμε να μιλαμε σαν 13χρονα για το ποιός την εχει μεγαλύτερη για το αν στρίβει με 160 και αν φεύγει απο την λωρίδα...
αν στρίβει εκεί μόνο με τόσα, άστο...
με τόσα στρίβαμε με τα 13αρια τα ραλλυ και δεν κουνάγαμε από την λωρίδα και με άνεση...ασε που ο insane αν θελήσει θα την πάρει όλη κάθετα, οχι με 160 αλλά με 161...
δεν είναι κριτήριο για μια οικογενειακή λιμουζίνα η ανάβαση της κατεχάκη...

Γιάννη μή μου μιλάς για "τακαρισμένα" αυτοκίνητα. Μιλάω για αυτοκίνητο με αναρτήσεις. Εγώ θέλω να δώ το Ε36Μ325 να μπαίνει με 165 (πραγματικά). Αυτό θέλω να δω. Τίποτα άλλο. Απο λόγια να σου πω όσα θες. Έργα να βλέπω.

yiannis2002
12-11-08, 03:20
Δεν ειναι λόγια Νίκο.

Nick_E60_GR
12-11-08, 03:29
Δηλαδη θα μετρησουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη;
Τοσα ατομα σου ειπαν οτι τα 160 δεν ειναι ΤΟ νουμερο για στριψιμο εκει πανω... Τι δεν θελεις να καταλαβεις;
Είσαι σοβαρός? Ενοχλήθηκες απο κάτι? Απλά, δεν πιστεύω οτι μπορεί το ε36 2.5 Μ52 να μπεί ούτε με 150 εκεί.

yiannis2002
12-11-08, 03:30
Αυτό που λες Νίκο ειναι ανέκδοτο. Και μην το πάμε στο "ελα να μου δείξεις πως μπαίνεις", γιατί μπαίνει.

Nick_E60_GR
12-11-08, 03:39
Αυτό που λες Νίκο ειναι ανέκδοτο. Και μην το πάμε στο "ελα να μου δείξεις πως μπαίνεις", γιατί μπαίνει.

Οκ, άμα είναι να με φωνάξει να τις μετρήσουμε ...τις αμαξάρες μας.
Δεν ξέρω αν γνωριζόμαστε με το φίλο που μιλάει έτσι, ερχεται καθόλου στις συναντήσεις?

manosm3
12-11-08, 03:40
Γιάννη μή μου μιλάς για "τακαρισμένα" αυτοκίνητα. Μιλάω για αυτοκίνητο με αναρτήσεις. Εγώ θέλω να δώ το Ε36Μ325 να μπαίνει με 165 (πραγματικά). Αυτό θέλω να δω. Τίποτα άλλο. Απο λόγια να σου πω όσα θες. Έργα να βλέπω.

Εχω 3 αποριες:
1. Πως θα δεις οτι τα χιλιομετρα θα ειναι 165 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ; Θα εχεις gps μαζι σου;
2. Η ταχυτητα δεν θα ειναι σταθερη γιατι αποτελει μεγεθος διανυσματικο το οποιο αποτελειται απο: α) μετρο, β) κεντρο μαζας του κινητου (οχι ΝΟΚΙΑ), γ) ιδια κατευθυνση (διευθυνση και φορα) Αρα δεν γινεται να μπει κανενας μας σε στροφη με σταθερα χιλιομετρα.
3. Θα εμπιστευτεις τον εαυτο σου σε μενα (παραδεχομαι οτι ειμαι ΘΕΟΚΟΥΛΟΣ); Και αν γινει καμια στραβη και παθουμε τιποτα; Εγω θα σε πληρωνω;
Μην τσαντιζεσαι, εγω κουλος ειμαι. Ο καθενας εχει τα δικα του ορια. Αλλος θα μπει με 160, αλλος 170, αλλος 300 :) Ο καθενας μας μεχρι εκει που μπορει.

Εγω ειμαι Μ50 και κατα των vanos. Μην ξεχνας οτι εχω πολλη περισσοτερη δυναμη απο σενα, αν εισαι 2200...

Nick_E60_GR
12-11-08, 03:46
Εχω 3 αποριες:
1. Πως θα δεις οτι τα χιλιομετρα θα ειναι 165 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ; Θα εχεις gps μαζι σου;
2. Η ταχυτητα δεν θα ειναι σταθερη γιατι αποτελει μεγεθος διανυσματικο το οποιο αποτελειται απο: α) μετρο, β) κεντρο μαζας του κινητου (οχι ΝΟΚΙΑ), γ) ιδια κατευθυνση (διευθυνση και φορα) Αρα δεν γινεται να μπει κανενας μας σε στροφη με σταθερα χιλιομετρα.
3. Θα εμπιστευτεις τον εαυτο σου σε μενα (παραδεχομαι οτι ειμαι ΘΕΟΚΟΥΛΟΣ); Και αν γινει καμια στραβη και παθουμε τιποτα; Εγω θα σε πληρωνω;
Μην τσαντιζεσαι, εγω κουλος ειμαι. Ο καθενας εχει τα δικα του ορια. Αλλος θα μπει με 160, αλλος 170, αλλος 300 :) Ο καθενας μας μεχρι εκει που μπορει.

Εγω ειμαι Μ50 και κατα των vanos. Μην ξεχνας οτι εχω πολλη περισσοτερη δυναμη απο σενα, αν εισαι 2200...


'Αστο κατανοητός, εντάξει...

yiannis2002
12-11-08, 03:47
Αυτό που λες Νίκο ειναι ανέκδοτο. Και μην το πάμε στο "ελα να μου δείξεις πως μπαίνεις", γιατί μπαίνει.

Οκ, άμα είναι να με φωνάξει να τις μετρήσουμε ...τις αμαξάρες μας. :rockon:

:drive2:
δεν έχουμε επαφή...αν το πάμε στο ελα να σου δείξω ελα να τα μετρήσουμε κλπ, ξεφεύγουμε πολυ...
σκέψου αυτό που σου είπε ο Μάνος...δεν στο είπε ενα άτομο μόνο πως τα χλμ αυτα δεν ειναι και κάτι το τρομερό για αυτή την στροφή...

ασε που αν κάποιος πηρε ή πάρει Ε60 για να κάνει μπασίματα στα ορεινά της κατεχάκη , είναι εκτός κλίματος τελείως...
και τα ραλλύ έχουν ανάρτηση τελικά, απλά είναι για στρίψιμο , όχι για να σε πάνε ατσαλάκωτο κάπου...
έκαστος στο είδος του...
αντε καληνύχτα τώρα, η συνέχεια αύριο

Dim77
12-11-08, 10:24
Συγνώμη τώρα αυτό το thread έχει μετατραπεί από τον δημιουργό του, σε ανταγωνισμό ποιος μπαίνει πιο γρήγορα στην τάδε στροφή της Κατεχάκη?
Είναι απαράδεκτο.

Nick_E60_GR
12-11-08, 10:45
Συγνώμη τώρα αυτό το thread έχει μετατραπεί από τον δημιουργό του, σε ανταγωνισμό ποιος μπαίνει πιο γρήγορα στην τάδε στροφή της Κατεχάκη?
Είναι απαράδεκτο.

Συζήτηση να γίνεται Δημήτρη, αναφορικά με διάφορες δυνατότητες που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο. Το "handling" είναι ένα από τα δυνατότερα προσόντα στην κατηγορία του (με Μpack και χαμήλωμα). Όποιος δεν του αρέσει, έχει και άλλα threads to forum...

BMW523i
12-11-08, 11:00
Άνετα και ένα πιο παλιό αυτοκίνητο μπορεί να στηθεί κατάλληλα ώστε να μπαίνει πολύ καλύτερα απ ότι ένα πιο καινούργιο! Τέλος ξέφυγε το θέμα και ναι η Ε60 σε σχέση με το τι πουλάν σήμερα οι ανταγωνιστές είναι ελκυστική!

Dim77
12-11-08, 11:04
Νίκο, η αποτελεσματικότητα του ''handling'' του εκάστοτε αυτοκινήτου είναι συνυφασμένη με τις ικανότητες του εκάστοτε χειριστή.

Το thread έχει ξεφύγει από τον τίτλο που έχεις θέσει.
Επίσης οι διαμάχες/κόντρες/διαξιφισμοί/ανταγωνισμοί, απλά θα οδηγήσουν την επόμενη φορά στο κλείσιμο του, μιας και δεν είναι το ζητούμενο (οι ανταγωνισμοί), αλλά οι αρετές γενικά του Ε60 σαν αυτοκίνητο.

Υ.Γ. Η προτροπή ''έχει άλλα threads το φόρουμ'', σημαίνει ότι αυτό είναι δικό σου και γράφεις ότι θέλεις ή δεν δέχεσαι τις γνώμες των άλλων εάν δεν σου είναι αρεστές?
Δε λειτουργεί έτσι το φόρουμ, το γνωρίζεις υποθέτω.

Υ.Γ.2. Από μόνος σου, θεώρησες σαν μέγιστο προτέρημα του (καταπληκτικού Ε60) που διαθέτεις την ταχύτητα εξόδου σε μια στροφή κάποιου δρόμου. Εάν ανακαλύψεις ότι άλλοι στρίβουν με υποδεέστερα αυτοκίνητα στην ίδια στροφή, θα αλλάξεις γνώμη για το αυτοκίνητο σου?
Το ''handling'' δεν είναι αποτελεσματικότητα σε μια στροφή. Είναι γενικότερη αίσθηση, πληροφορίες, αποτελεσματικότητα σε πλήθος στροφών.
Εάν γίνει διαγωνισμός στην τάδε ή δείνα στροφή μπορεί να κερδίσει ακόμα και όχημα που δε φαντάζεσαι με σωστές ρυθμίσεις και με την προυπόθεση ότι ο οδηγός είναι πάντα ο ίδιος για να υπάρχει ένα αρχικό μέτρο. (βλ. χαρακτηριστικά στησίματος των αυτοκινητων στα Oval circuits)

Από μόνος σου μου φαίνεται ότι υπονόμευσες το άριστο Ε60 με αυτού του είδους τον ανταγωνισμό.

Nick_E60_GR
12-11-08, 11:28
Νίκο, η αποτελεσματικότητα του ''handling'' του εκάστοτε αυτοκινήτου είναι συνυφασμένη με τις ικανότητες του εκάστοτε χειριστή.

Το thread έχει ξεφύγει από τον τίτλο που έχεις θέσει.
Επίσης οι διαμάχες/κόντρες/διαξιφισμοί/ανταγωνισμοί, απλά θα οδηγήσουν την επόμενη φορά στο κλείσιμο του, μιας και δεν είναι το ζητούμενο (οι ανταγωνισμοί), αλλά οι αρετές γενικά του Ε60 σαν αυτοκίνητο.

Υ.Γ. Η προτροπή ''έχει άλλα threads το φόρουμ'', σημαίνει ότι αυτό είναι δικό σου και γράφεις ότι θέλεις ή δεν δέχεσαι τις γνώμες των άλλων εάν δεν σου είναι αρεστές?
Δε λειτουργεί έτσι το φόρουμ, το γνωρίζεις υποθέτω.

Υ.Γ.2. Από μόνος σου, θεώρησες σαν μέγιστο προτέρημα του (καταπληκτικού Ε60) που διαθέτεις την ταχύτητα εξόδου σε μια στροφή κάποιου δρόμου. Εάν ανακαλύψεις ότι άλλοι στρίβουν με υποδεέστερα αυτοκίνητα στην ίδια στροφή, θα αλλάξεις γνώμη για το αυτοκίνητο σου?
Το ''handling'' δεν είναι αποτελεσματικότητα σε μια στροφή. Είναι γενικότερη αίσθηση, πληροφορίες, αποτελεσματικότητα σε πλήθος στροφών.
Εάν γίνει διαγωνισμός στην τάδε ή δείνα στροφή μπορεί να κερδίσει ακόμα και όχημα που δε φαντάζεσαι με σωστές ρυθμίσεις και με την προυπόθεση ότι ο οδηγός είναι πάντα ο ίδιος για να υπάρχει ένα αρχικό μέτρο. (βλ. χαρακτηριστικά στησίματος των αυτοκινητων στα Oval circuits)

Από μόνος σου μου φαίνεται ότι υπονόμευσες το άριστο Ε60 με αυτού του είδους τον ανταγωνισμό.

Δηλαδή εννοείς ότι το forum αυτό δεν δέχεται διαφωνίες? Πρέπει να δέχομαι, χωρίς να αντικρούω, ότι γράφει ο καθένας, που στο κάτω-κάτω ΔΕΝ το γνωρίζει το αυτοκίνητο καθόλου, μόνο σαν εικόνα το έχει στο νου του...

Χρησιμοποιώ ως παράδειγμα τη συγκεκριμένη στροφή επειδή είναι αρκετά γρήγορη, έχει "θετική" κλίση, "μαζεύει" στο τελείωμα της και την ξέρουν σχεδόν όλοι.
Θέλεις να πούμε για λιμανάκια ή κάπου αλλού? Ένα παράδειγμα έφερα.

Σίγουρα ένα πιο στημένο και πιο μαζεμένο θα "μπει" πιο γρήγορα (με τον ίδιο οδηγό) Εγώ δεν αναφέρομαι στον οδηγό, στο αυτοκίνητο αναφέρομαι, που έχουν βαλθεί να το μηδενίσουν. (συγκρίσεις με φιέστα, sephia, DKW κλπ)

Υπονομεύω

Nick_E60_GR
12-11-08, 11:53
Δηλαδή εννοείς ότι το forum αυτό δεν δέχεται διαφωνίες? Πρέπει να δέχομαι, χωρίς να αντικρούω, ότι γράφει ο καθένας, που στο κάτω-κάτω ΔΕΝ το γνωρίζει το αυτοκίνητο καθόλου, μόνο σαν εικόνα το έχει στο νου του...

Χρησιμοποιώ ως παράδειγμα τη συγκεκριμένη στροφή επειδή είναι αρκετά γρήγορη, έχει "θετική" κλίση, "μαζεύει" στο τελείωμα της και την ξέρουν σχεδόν όλοι.
Θέλεις να πούμε για λιμανάκια ή κάπου αλλού? Ένα παράδειγμα έφερα.

Σίγουρα ένα πιο στημένο και πιο μαζεμένο θα "μπει" πιο γρήγορα (με τον ίδιο οδηγό) Εγώ δεν αναφέρομαι στον οδηγό, στο αυτοκίνητο αναφέρομαι, που έχουν βαλθεί να το μηδενίσουν. (συγκρίσεις με φιέστα, sephia, DKW κλπ)

Υπονομεύω

Για να μην παρεξηγηθώ, ερωτηματικό δίπλα στο "υπονομεύω"

m_power_lunatic
12-11-08, 12:45
ΞΕ Φ Υ Γ Α Τ Ε......κυριοι!!!!Μαζεψτε την συζητηση σε κοσμια επιπεδα.

P.S Επειδη με την κουλαμαρα που δερνει ολους ανεξαιρετως εδω μεσα-μαζι και εγω για να μην παρεξηγηθω ΑΛΛΑ ολοι ομως-εχω 2 αγωνιστικα καρτ εκει σε μια πιστα αραγμενα....δεν μαζευεστε να σας στα διαθεσω να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος σας?????Για να μην παρετε στους δημοσιους δρομους παραμαζωμα κανεναν χριστιανο με την οικογενεια του που δεν φταιει????Αααααα εκει στον Καρεα εχουν χαθει τρελα τιμονια κυριοι για ρωτηστε κανεναν παλαιοτερο.

InsaneDriver
12-11-08, 12:59
ασε που ο insane αν θελήσει θα την πάρει όλη κάθετα, οχι με 160 αλλά με 161...

Δεν θα το κάνω ποτέ. Δεν μπορώ άλλωστε. Εγώ στρίβω με τους φίλους μου για να χαίρομαι. Και όχι για να δείξω στον κάθε Νίκο ότι είμαι πιο γρήγορος.

Νίκο ακούω συνέχεια να λες για mpack με χαμήλωμα. Έχεις χαμηλώσει δηλαδή τη διαδρομή μιας ανάρτησης η οποία σχεδιάστηκε να έχει συγκεκριμένη διαδρομή από θέση rebound έως bump stop.
Στο λέω για να το ξέρεις ότι μπορεί στην αίσθηση να είναι πιο σκληρή, να έχεις πιο χαμηλό κέντρο βάρους αλλά στην πράξη και στις λεπτομέριες θα ξεμείνεις από δι αδρομή και θα αρχίσει να γλιστράει το αμάξι. Βέβαια για να τα διαπιστώσεις αυτά πρέπει να πιέσεις πααάρα πολύ ένα αμάξι, σε πολύ πιο κλειστές συνθήκες από το στρίβω στο katehaki ring.


Υ.Γ: Σε έχουν προσπεράσει από εξωτερική και να βλέπεις τον οδηγό του αυτοκινήτου που σε περνάει, από τον μπροστινό τζάμι του; :loser:

tsumalis
12-11-08, 13:23
Εγώ ξέρω ένα πράγμα το Ε60 ή το ερωτεύεσαι από την πρώτη στιγμή ή το απεχθάνεσαι, εάν σου αρέσει δεν σε εντυπωσιάζει τίποτε άλλο στο δρόμο,
Και κάτι που δέν έχει αναφερθεί στο θρεντ το αυτοκίνητο έχει συντελεστή οπισθέλκουσας κοινώς συντελεστή αεροδυναμικής 0,26 μικρότερο από πολλά Porsche για να μην μιλήσουμε για mercedes σειρά Ε που αγγιζει το 0,30 αυτά γιά τους κατακριτές του kris bangle .

Nick_E60_GR
12-11-08, 13:52
...Νίκο ακούω συνέχεια να λες για mpack με χαμήλωμα. Έχεις χαμηλώσει δηλαδή τη διαδρομή μιας ανάρτησης η οποία σχεδιάστηκε να έχει συγκεκριμένη διαδρομή από θέση rebound έως bump stop.
Στο λέω για να το ξέρεις ότι μπορεί στην αίσθηση να είναι πιο σκληρή, να έχεις πιο χαμηλό κέντρο βάρους αλλά στην πράξη και στις λεπτομέριες θα ξεμείνεις από δι αδρομή και θα αρχίσει να γλιστράει το αμάξι ...

Ναι το ξέρω αυτό, έχω χαμηλώσει 1,5cm το Μpack, έχω κόψει 1cm απο πάνω όλα τα bump stops και έχω Μ5 ζαμφόρ μπρός και πίσω. Μέχρι στιγμής δείχνει οτι στέκει πολύ καλά έτσι.

petros
12-11-08, 13:54
το ε60 ειναι κατ"εμε κουκλα και ενα αρχοντικο αυτο.Δεν ειναι GT car αλλα μια limo.
Κυκλοφορουσα για καποιες μερες το 525d του τοπικου αντιπροσωπου με φουλ εξτρα και .....τι να πωωωωω?.

panose30
12-11-08, 14:25
Ναι το ξέρω αυτό, έχω χαμηλώσει 1,5cm το Μpack, έχω κόψει 1cm απο πάνω όλα τα bump stops και έχω Μ5 ζαμφόρ μπρός και πίσω. Μέχρι στιγμής δείχνει οτι στέκει πολύ καλά έτσι.

αυτο ειναι καθολου επικινδυνο???

Dim77
12-11-08, 14:58
Οι διαφωνίες υπάρχουν και είναι φυσιολογικές, κοίτα λίγο πώς μιλάς (γράφεις) αντικρούωντας εσύ τις απόψεις των άλλων που εσύ διαφωνείς.



Υ.Γ. Η προτροπή ''έχει άλλα threads το φόρουμ'', σημαίνει ότι αυτό είναι δικό σου και γράφεις ότι θέλεις ή δεν δέχεσαι τις γνώμες των άλλων εάν δεν σου είναι αρεστές?
Δε λειτουργεί έτσι το φόρουμ, το γνωρίζεις υποθέτω.



Δηλαδή εννοείς ότι το forum αυτό δεν δέχεται διαφωνίες? Πρέπει να δέχομαι, χωρίς να αντικρούω, ότι γράφει ο καθένας, που στο κάτω-κάτω ΔΕΝ το γνωρίζει το αυτοκίνητο καθόλου, μόνο σαν εικόνα το έχει στο νου του...


Παραδείγματα:

Κάνε μας τη χάρη τώρα[/B]...

Δεν πας τώρα να γράψεις τίποτα σχετικό με Ε30 που τα ξέρεις καλά, γιατι απο Ε60 δεν ξέρεις τίποτα.
Μ' αυτά που μου είπες τώρα, ίσως να 'χεις δίκιο, θα το βάλω για πούλημα να πάρω Ε39 ή Ε30 καλύτερα γιατι Ε39 είχα, Ε30 δεν είχα :bugeye:
Ε39 vs Ε60 = καμμία σχέση ...μας γ@μησες και το thread.... :thumbsdow

Δεν μου λες? είσαι πάνω απο 16 ή κάτω απο 16?

Συγνώμη αλλά σαν συντονιστής, επενέβησα με 3 ποστ για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, το 2ο είναι επειδή οι διαφωνίες γίνανε κόντρες σε δημόσιους δρόμους...
Το έκανα γιατί δεν μου αρέσει να κλειδώνω τα thread ακόμα και αν έχουν ξεφύγει.
Δυστυχώς το τελευταίο μου post, που ηταν προσεκτικά γραμμένο με σκοπό να επαναφέρει το θέμα εκεί που πρέπει (στις αληθινές αρετές του πολύ καλού Ε60) δεν έτυχε προσεκτικής ανάγνωσης από εσένα με αποτέλεσμα να δώσεις την απάντηση που έδωσες.

Κρίμα το χρόνο που αφιερώνουμε (10πλάσιο από το να δώσουμε 2-3 παρατηρήσεις, και Close Thread)...Αυτή είναι η αναγνώριση. :mad:

Και τέλος...ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτως με τον αγαπητό m_power_lunatic (που μόνο lunatic δεν είναι)
ΞΕ Φ Υ Γ Α Τ Ε......κυριοι!!!!Μαζεψτε την συζητηση σε κοσμια επιπεδα.

P.S Επειδη με την κουλαμαρα που δερνει ολους ανεξαιρετως εδω μεσα-μαζι και εγω για να μην παρεξηγηθω ΑΛΛΑ ολοι ομως-εχω 2 αγωνιστικα καρτ εκει σε μια πιστα αραγμενα....δεν μαζευεστε να σας στα διαθεσω να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος σας?????Για να μην παρετε στους δημοσιους δρομους παραμαζωμα κανεναν χριστιανο με την οικογενεια του που δεν φταιει????Αααααα εκει στον Καρεα εχουν χαθει τρελα τιμονια κυριοι για ρωτηστε κανεναν παλαιοτερο.

Snoopy
12-11-08, 15:28
http://i43.photobucket.com/albums/e390/0wnz0r/threadlock.gif

ουφ, πρόλαβα.....

shido
12-11-08, 15:37
Δεν είσαι μόνος
Το Ε60 ήταν είναι το αυτοκίνητο με τα περισσότερα κεφαλογυρίσματα είδικά το μοντέλο 2007 και μετά, το facelift, με τα νέα φωτιστικά είναι μακράν το ομορφότερο αυτοκίνητο στους δρόμους το δε Ε46, είναι σούπα πλέον ακόμα και για την πόλη μου, την Νάουσα με 50% ανεργία.........

2 κοτοσουπες στο 5,.

swstos330Ci318is
12-11-08, 15:56
Αν εχουμε φτασει να συγκρινουμε την μικρη λιμουζινα της BMW την 5αρα με ποσα μπαινει σε μια στροφη ταδε τοτε νομιζω οτι αν καποιος εχει μια 5αρα και σκοπος του ειναι να αποδειξει οτι μπαινει πιο ταπα απο ολους σε αυτη τη στροφη τοτε υποτιμα το αμαξι του. Η 5αρα κατασκευαστηκε για να μεταφερει ανετα και γρηγορα 5 ατομα απο το Α στο Β με αποσκευες, αλλα επειδη ειναι ΒΜW εχει και καποιες σπορ καταβολες μεχρι εκει ομως, εξαιρειται η Μ5 που εχει αλλους προσανατολισμους. Κριμα γιατι συζηταμε για υην 5αρα και νομιζω οτι συζηταμε για κανενα ραλακι η σαχο.Για να επανελθω on topic εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ η Ε39 αλλα οσο περναει ο καιρος με κερδιζει και η Ε60.

STR
12-11-08, 16:03
Εγω βλεπω οτι εχει βαλθει ο κοσμος να κανει το αυτοκινητο του σαν το ομορφοτερο BMW ever.Σαν το Ε60 δλδ κι ας εχει οτι θελει...

race535
12-11-08, 16:28
Εγω οδηγησα ενα 545 2008 μοντ με SMG πριν 2 μηνες περιπου.1η φορα μεσα σε Ε60.Εμφανισιακα -και ως αρχαιοκαπηλος- δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου!!!
Οδηγησα περιπου 70 χλμ με το αμαξι και δεν εβλεπα την ωρα να το γυρισω πισω.Ενιωσα ενα απεριοριστο αγχος οτι δεν οδηγαω καν!!! Προσπαθουσα σε πολυ κλειστες επαρχιακες να το βαλω οσο πιο γρηγορα μπορουσα για να δω πως συμπεριφερεται και εμπαινε συνεχως ενα κολοσυστημα(δεν ξερω αν λεγετε I DRive) που εκανε ενα θορυβο σαν να ηταν οι ροδες ξεβιδωμενες,εμπαινε ναι μεν εντελως ουδετερα αλλα ενιωθα στο σβερκο μου να με ακολουθει μια τεραστια μαζα!!! Σαν φαλαινα που οργαζει ενα πραμα!!!!
Βγηκα απο το αυτοκινητο δυστηχως τρελλα απογοητευμενος!!!

tsumalis
12-11-08, 16:42
2 κοτοσουπες στο 5,.

δεν το κατάλαβα με τις κοτόσουπες έχετε πρόβλημα με τους Ε60 γιατί είναι λίγοι ή τρέχει κάτι άλλο όπως όσα δεν φτάνει η αλεπού τα φτιάχνει.............
γιατί είχα Ε46 και το έδωσα μόλις διαπίστωσα ότι μόνο στον δρόμο μου έχει 5 ακόμη.......

Snoopy
12-11-08, 16:51
και εγώ είχα Ε60 και το έδωσα επειδή πλέον έχει γεμίσει εισαγωγές απο Γερμανία στο ψιλοτσάμπα.

Τι να λέει τώρα δλδ? θα συζητάμε ποιός έδωσε τι και για ποιό λόγο?

δεν διαφωνώ ότι ο 60άρι ειναι ένα καλό αυτοκίνητο, αλλά προς τι τόση κόντρα δεν έχω καταλάβει?

tsumalis
12-11-08, 16:54
και εγώ είχα Ε60 και το έδωσα επειδή πλέον έχει γεμίσει εισαγωγές απο Γερμανία στο ψιλοτσάμπα.

Τι να λέει τώρα δλδ? θα συζητάμε ποιός έδωσε τι και για ποιό λόγο?

δεν διαφωνώ ότι ο 60άρι ειναι ένα καλό αυτοκίνητο, αλλά προς τι τόση κόντρα δεν έχω καταλάβει?

συμφωνώ απόλυτα , περί ορέξεως............

Z4ever
12-11-08, 17:04
Eμενα σχεδιαστικα μου αρεσουν γενικα ολα τα καινουργια BMW και συγκεκριμενα για την 5αρα που ειναι και το θεμα μας την θεωρω πολυ ελκυστικη αλλα με το να ασχολουμαστε με ποσα στριβει στην κατεχακη πιστευω οτι εσεις που θελεται να πειτε τα θετικα στοιχεια της και τις αρετες της την χαντακωνεται!
Διευκρινιζω οτι δεν το εχω οδηγησει το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα δεν πιστευω οτι φτιαχτηκε σαν το υπεροπλο των στροφων αλλα με την λογικη της ανεσης στις στροφες.
Θελω να πιστευω οτι οι κατοχοι των Ε60 εχουν να μας πουν και καποιες αλλες αρετες της 5αρας τους εκτος του <<με ποσα στριβουν στη Χ στροφη>> για να καταλαβουμε και εμεις που δεν εχουμε, την υπεροχη της εναντι του ανταγωνισμου...

shido
12-11-08, 17:09
ακριβως φιλε μου με καταλαβες,
Εχω κομπλεξ με τα αυτοκινητα εχω ενα ταπεινο 316 και ζηλευω τα Ε60.

M_dolce
12-11-08, 17:13
ακριβως φιλε μου με καταλαβες,
Εχω κομπλεξ με τα αυτοκινητα εχω ενα ταπεινο 316 και ζηλευω τα Ε60.

XAXAXAXA!! γεια σου γιαννη με το τροπετ σου!!!

Snoopy
12-11-08, 17:17
Είναι πολύ στιβαρό και καλοκατασκευασμένο.
Εχει υψηλή ποιότητα υλικών και δεν χαλάνε στο πέρασμα του χρόνου.
Εχει πολύ ευχάριστο ταξίδι και πολύ καλή ηχομόνωση.
Το idrive μόλις το καταλάβεις είναι τελικά χρήσιμο.
Εχει ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση αρκεί να ξέρεις τι περιμένεις από αυτήν.
Εχει ένα μέτριο αυτόματο κιβώτιο που θα μπορούσε να είναι καλύτερο στην πόλη (όπου και είναι πραγματικά χρήσιμο)
Εχει πολύ καλό και βαθύ πορτ μπαγκαζ

Δεν έχει τα άλογα που δίνει ο ανταγωνισμός στα κυβικά αυτα
Το idrive μεχρι να το καταλάβεις το μισείς θανάσιμα
Τα ηλεκτρονικά της είναι πολύ ευαίσθητα (όχι οτι χαλάνε) παίρνουν πρωτοβουλία πολύ νωρίτερα απο ότι πραγματικά χρειάζεται
Οι επενδύσεις της πόρτας στο σημείο των διακοπτών βρωμίζουν εύκολα (εσωτερικά)
και 170 άλογα αυτόματο (που είχα) είναι απαράδεκτα λίγο για να προσπεράσεις φορτωμένος σε ταξίδι.

Οδηγικά είναι μια χαρά αμάξι, χώρους έχει καλούς και αν δεν είχε το μονοκόματο ταμπλώ, που είναι το -δικό μου- πρόβλημα με όλα τα σύγχρονα BMW θα ήταν εξαίσιο και εσωτερικά.

Εχει επίσης παραδόξως μικρές απαιτήσεις σε αναλώσιμα τα οποία ειναι και ιδιαίτερα φθηνά σε σχέση με Audi και φυσικά Merc.

Ποτέ δεν μπήκα με τις πόρτες πουθενά, δεν μου έδωσε ποτέ την αίσθηση ότι μπορεί να το κάνει (αυτόματο γαρ) και ποτέ δεν χάρηκα ένα ΜΠΑΜ σε προσπέραση, αντίθετα με το A6 που μου έχουν δώσει τώρα, που παρόλο που το στρώνω, δείχνει πως έχει πολύ δύναμη παντού και έχει τα ίδια άλογα (αλλά με turbo και 200 κάτι κυβικά λιγότερα).

Snoopy
12-11-08, 17:18
ακριβως φιλε μου με καταλαβες,
Εχω κομπλεξ με τα αυτοκινητα εχω ενα ταπεινο 316 και ζηλευω τα Ε60.

Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να τονίσω ότι το συγκεκριμένο 316 είναι καρατροπέτο.

Ευχαριστώ και γειά σας.
http://i12.photobucket.com/albums/a213/fever08/Macros/1eubewjpg.gif

shido
12-11-08, 17:21
παρακαλω εξηγηστε "του κερατα"

Πρεπει να μαθω κατι που δεν ξερω Σταματη??






στα γεραματα την πατησα?

Snoopy
12-11-08, 17:22
Κερατάς? Τι θέλεις να πεις?

Εχεις να μας ανακοινώσεις κάτι?


(πάντα να κανεις quote τη μ@λακία του άλλου, ινα μην εκτεθείς δια του Edit - Φρ. Νίτσε)

shido
12-11-08, 17:25
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να τονίσω ότι το συγκεκριμένο 316 είναι καρατροπέτο του κερατά

Ευχαριστώ και γειά σας.
http://i12.photobucket.com/albums/a213/fever08/Macros/1eubewjpg.gif

χαχαχαχαχαχαχαχαα

Snoopy
12-11-08, 17:28
Σκασμός.

ρούφα τη.....http://i426.photobucket.com/albums/pp343/kurthomer/cocksoupb3ta.jpg σου.

Nick_E60_GR
12-11-08, 17:47
Τελικά εχουν/είχαν πολλοί Ε60 εδώ μέσα. Μπράβο παιδιά!
Δείξτε όμως και καμμιά φωτό ή λινκ απο κάποιο παλαιότερο ποστ σας για να μη σας λένε οτι ήταν αόρατη. Εχει και ενα Thread που λέγεται "ας μετρηθούμε" Ρίξτε καμμιά ενίσχυση, γιατι μόνο 2 φαίνονται να υπάρχουν!

manosm3
12-11-08, 17:50
Mου φαινεται οτι το συνδρομο των κατοχων της σειρας 1 επεκταθηκε και στους κατοχους Ε60... :owned:

Nick_E60_GR
12-11-08, 17:59
Προσοχή παίδες (γνωστοί και άγνωστοι) γιατί ο μηδενισμός δείχνει κατωτερότητα :tapedshut
Συγκρίνουμε διαφορετικές κλάσεις αυτοκινήτων, όπως ας πούμε Ε46 Μ3 με Ε39 Μ5.

Nick_E60_GR
12-11-08, 18:21
Mου φαινεται οτι το συνδρομο των κατοχων της σειρας 1 επεκταθηκε και στους κατοχους Ε60... :owned:

:scratchch Αν είχε αυτά τα αποτελέσματα η σειρά 1, τότε θα ήταν ευτυχισμένοι οι κάτοχοί της και πιο πολύ η ίδια η εταιρία και θα είχες και σύ δίκιο σ' αυτό που λες. Όμως, όπως βλέπεις, είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα... καλά δεν μιλάμε για Ελλάδα... ούτε να τη βλέπουν δε θέλουν. Σε 5 χρόνια θα λένε οτι είναι το καλύτερο μοντέλο που έβγαλε ποτέ... Έχει ξαναγίνει...

E36 RULES!!
12-11-08, 18:33
http://media.ebaumsworld.com/forumfun/sucks2.jpg

Nick_E60_GR
12-11-08, 18:36
sucks2.jpg

Dim77
12-11-08, 18:37
:scratchch Αν είχε αυτά τα αποτελέσματα η σειρά 1, τότε θα ήταν ευτυχισμένοι οι κάτοχοί της και πιο πολύ η ίδια η εταιρία και θα είχες και σύ δίκιο σ' αυτό που λες. Όμως, όπως βλέπεις, είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα... καλά δεν μιλάμε για Ελλάδα... ούτε να τη βλέπουν δε θέλουν. Σε 5 χρόνια θα λένε οτι είναι το καλύτερο μοντέλο που έβγαλε ποτέ... Έχει ξαναγίνει...

Δε σου αρέσει η σειρά 1?
Όπως εσένα σου αρέσει απίστευτα η Ε60 (και εμένα μου αρέσει πολύ, το υπενθυμίζω), σε άλλους αρέσει η σειρά 1 (μου αρέσει επίσης).
Μια χαρά αυτοκίνητο είναι, με πολύ καλό στήσιμο (λίγο αδύναμη στα 1.6, αλλά το ίδιο και το Ε60 στα 2.0-2.2 και 55-60.000 ευρώ για εξοπλισμένο καλά αυτοκίνητο).

Υ.Γ. Στην Ελλάδα που δε θέλουν ούτε να τη βλέπουν έχει πουλήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά...ειδικά αν σκεφτούμε ότι δεν είναι από εισαγωγες μεταχειρισμένων (όπως τα 3αρια Ε46, 5αρια Ε60 και Ζ4) αλλά για αυτοκίνητα αγορασμένα ολοκαίνουρια.

Όλα εξαρτώνται από την οπτική γωνία του καθενός.
Φαντάσου τώρα ιδιοκτήτες αυτοκινήτων σειράς 1, να αρχίσουν να ''αντικρούούν'' τη γνώμη σου με την οποία θα διαφωνούν.
:thread::thread:
:soapbox:

Nick_E60_GR
12-11-08, 18:42
Δε σου αρέσει η σειρά 1?
Όπως εσένα σου αρέσει απίστευτα η Ε60 (και εμένα μου αρέσει πολύ, το υπενθυμίζω), σε άλλους αρέσει η σειρά 1 (μου αρέσει επίσης).
Μια χαρά αυτοκίνητο είναι, με πολύ καλό στήσιμο (λίγο αδύναμη στα 1.6, αλλά το ίδιο και το Ε60 στα 2.0-2.2 και 55-60.000 ευρώ για εξοπλισμένο καλά αυτοκίνητο).

Υ.Γ. Στην Ελλάδα που δε θέλουν ούτε να τη βλέπουν έχει πουλήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά...ειδικά αν σκεφτούμε ότι δεν είναι από εισαγωγες μεταχειρισμένων (όπως τα 3αρια Ε46, 5αρια Ε60 και Ζ4) αλλά για αυτοκίνητα αγορασμένα ολοκαίνουρια.

Όλα εξαρτώνται από την οπτική γωνία του καθενός.
Φαντάσου τώρα ιδιοκτήτες αυτοκινήτων σειράς 1, να αρχίσουν να ''αντικρούούν'' τη γνώμη σου με την οποία θα διαφωνούν.
:thread::thread:
:soapbox:

Aτυχής αναφορά απο μέρους σου. Έχεις προηγούμενα μαζί μου και το ξέρω. Είδες κάπου να εκφέρω άποψη για τη σειρά 1? Για αποτελέσματα μίλησα. Χριστός και Απόστολος :shakehead
Εκεί που λες, αναφέρομαι στην 5άρα!

yiannis2002
12-11-08, 18:43
Ήμαρτον...

E36 RULES!!
12-11-08, 18:46
http://www.threadbombing.com/data/media/29/f-ing_thread_sucks.gif

http://www.bannedbanner.com/gallery/thread_sucks.jpg

oldcarskickass
12-11-08, 18:48
Εγω οδηγησα ενα 545 2008 μοντ με SMG πριν 2 μηνες περιπου.1η φορα μεσα σε Ε60.Εμφανισιακα -και ως αρχαιοκαπηλος- δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου!!!
Οδηγησα περιπου 70 χλμ με το αμαξι και δεν εβλεπα την ωρα να το γυρισω πισω.Ενιωσα ενα απεριοριστο αγχος οτι δεν οδηγαω καν!!! Προσπαθουσα σε πολυ κλειστες επαρχιακες να το βαλω οσο πιο γρηγορα μπορουσα για να δω πως συμπεριφερεται και εμπαινε συνεχως ενα κολοσυστημα(δεν ξερω αν λεγετε I DRive) που εκανε ενα θορυβο σαν να ηταν οι ροδες ξεβιδωμενες,εμπαινε ναι μεν εντελως ουδετερα αλλα ενιωθα στο σβερκο μου να με ακολουθει μια τεραστια μαζα!!! Σαν φαλαινα που οργαζει ενα πραμα!!!!
Βγηκα απο το αυτοκινητο δυστηχως τρελλα απογοητευμενος!!!

Θέμη καλώς ή κακώς είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ άλλη αίσθηση των παλαιάς κοπής οχημάτων από τα νέα.

Ναι μπορεί με ένα επόμενης γενιάς όχημα να έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ χρόνους και ΚΑΛΥΤΕΡΑ κρατήματα ΑΛΛΑ νοιώθεις αποκομένος.

Και μιλάω συγκρίνοντας αυτά που έχω οδηγήσει ΑΡΚΕΤΑ καθώς ανήκουν στην οικογένεια

Ε30 316-320-325
Ε36 320
Ε46 316.

Nick_E60_GR
12-11-08, 19:02
Εγώ υπόσχομαι να μην ξαναπαντήσω σε προκλήσεις, έτσι για να μείνει αυτό το thread και να μη χαθεί. Κι εσείς οι υπόλοιποι με τα Ε60 μην παρασυρθείτε όπως έπαθα εγώ. Έτσι για την ιστορία. Σήμερα 11/2008 το αμάξι μας είναι το πιό επιτυχημένο στην κατηγορία του, με τις καλύτερες πωλήσεις στην κλάση του παγκοσμίως. Μετά από 2-3 χρόνια θα δούμε τι θα γίνεται απο Ε60 εδώ μέσα και πως θα αντιμετωπίζονται... :nixweiss:

KATSARAIOS
12-11-08, 19:03
Nick ελα την Κυριακη με το τουμπανο να παθουνε πλακα ολοι

Leonidas_Thess
12-11-08, 19:16
Εγω να πω την αληθεια οταν κυκλοφορησε δεν μου αρεσε καθολου αλλα πλεον λεω οτι το επομενο μου αμαξι θα ειναι 520 ντιζελια με mpack πανω και αυτοματο σειριακο σαζμανακι .Κουφο αυτο που λεω αλλα δεν με αντιπροσωπευει κατι αλλο στην κατηγορια τησ 5αρας.

johny4x4
12-11-08, 19:49
Και εγώ πιστεύω οτι είναι το ομορφότερο της κατηγορίας του και μπορεί να συνδιάσει πολυτέλεια και σπόρ πινελιές και οδήγηση.
Το θέμα είναι οτι ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη για τα αυτοκίνητα. Γούστα είναι αυτά και πιστεύω οτι φίλε Nick δεν χρειάζεται να τσαντίζεσαι επειδή κάποιος έχει αντίθετη γνώμη για ένα αυτοκίνητο του οποίου είσαι κάτοχος. Το μόνο σίγουρο είναι οτι οταν είσαι οδηγός αλλάζεις άποψη!!!
Και εγώ είχα παραγγείλει ενα ε92, το ήξερα οτι θα είναι πολύ καλύτερη απο την ε46 που είχα αλλά όταν την πήρα στα χέρια μου τρελάθηκα με την οδηγική του συμπεριφορά!
Απο την άλλη τα παλαιότερα μοντέλα έχουν την δική τους χάρη και ομορφιά!
Πολύ θα ήθελα αντι για την ε92 να είχα πάρει μια μεταχειρισμένη ε46 μ3 και ξέρω οτι και μετά απο 4 χρόνια δεν θα την βαριόμουν με τίποτα!

Geo_3D
12-11-08, 20:13
Πρωτα απ'ολα να εκφερω μια προσωπικη αποψη και επειδη οπως τα βλεπω τα πραγματα.....ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!

Δεν εχει υπαρξει αμαξι της BMW,πλην των Μ και σειρας 6,που ως "απλο" με 15αρες (τασια ή αλουμινιου),χωρις mpack (αναρτηση και look),μεχρι και μαυρους προφυλακτηρες σε σχεση με το υπολοιπο αμαξωμα (Ε36 εποχη) που να μην ειναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ.
Αν τα αμαξια της BMW ηταν τοσο στριφτερα,κανεις δεν θα εβαζε αναρτησεις-αντιστρεπτικες.Αν τα αμαξια της BMW πηγαιναν ταπα απτο εργοστασιο κανεις δεν θα εβαζε ουτε ελευθερο φιλτρο αερος.Αν ειχαν αυτη την αγρια ομορφια,κανεις δεν θα εβαζε Mpack...

Αρα,τα παντα ειναι σχετικα και το τι ζητας απο ενα αμαξι.Εμενα η Ε60 αισθητικα (οδηγικα ειναι αψογη) μου ειναι αδιαφορη παντελως,αλλά του Νικου πχ που το εχω δει και απο κοντα και εχει ενα σκασμο πραγματα επανω στο look ειναι οτι πιο γ@μ@το κυκλοφορει μαζι με τα Μ5

Οσο για τα χλμ που μπορει να μπαινει το Ε60 στην στροφη της Κατεχακη,μιας και αυτη αναφερθηκε ως παραδειγμα,Νικο μου στο υπογραφω οτι με μαμα τελειως Ε60 δεν υπαρχει περιπτωση να το κανεις.Οχι γιατι μπορει να μην γινεται,αλλά γιατι θα εχεις :bs: απτον φοβο σου απτις κλισεις που θα παρει το αμαξι και τα στριγγλισματα των ελαστικων με 60αρι προφιλ οταν θα ξεκινησεις να στριβεις!!!!!



Επισης,το E46 compact ψηφιστηκε παγκοσμιως (ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ) ως το πιο ωραιο αμαξι,με τις περισσοτερες πωλησεις και ως το πιο στριφτερο αμαξι στον κοσμο.Κατεληξαν επισης (ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ) οτι ο συνδιασμος Ε46 compact σε Japan Rot χρωμα (κοκκινο ανοιχτο) ειναι οτι πιο cool και συγχρονως hardocore μπορει να υπαρξει σε ολο τον πλανητη.
ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ???:icon42::icon42:
Να τον παω αν ειναι με 230 στην επιμαχη στροφη της Κατεχακη να του φυγει το σφραγισμα απτον γομφιο

:D

Nick_E60_GR
12-11-08, 20:32
Πρωτα απ'ολα να εκφερω μια προσωπικη αποψη και επειδη οπως τα βλεπω τα πραγματα.....ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!

Δεν εχει υπαρξει αμαξι της BMW,πλην των Μ και σειρας 6,που ως "απλο" με 15αρες (τασια ή αλουμινιου),χωρις mpack (αναρτηση και look),μεχρι και μαυρους προφυλακτηρες σε σχεση με το υπολοιπο αμαξωμα (Ε36 εποχη) που να μην ειναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ.

:D


Εξαίρεση: E46 M3 CSL ;)
Δε χρειάζεται σχεδον τίποτα (ίσως μόνο φρένα)

edit: Τώρα είδα οτι λες για Μ, sorry...

InsaneDriver
12-11-08, 20:35
Και κάτι που δέν έχει αναφερθεί στο θρεντ το αυτοκίνητο έχει συντελεστή οπισθέλκουσας κοινώς συντελεστή αεροδυναμικής 0,26 μικρότερο από πολλά Porsche για να μην μιλήσουμε για mercedes σειρά Ε που αγγιζει το 0,30 αυτά γιά τους κατακριτές του kris bangle .

Από τα πολά που διαβάσαμε στο τόπικ αυτό, το μάθαμε και αυτό. :clap:

Λοιπόν...Για να μην λέμε ανακρίβιες.

Το Cd είναι συντελεστής drag (drag coefficient), που σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα μονάδα μέτρησης (δηλ. δεν εξαρτάται από ταχύτητα, μέγεθος, πυκνότητα αέρα, κτλ). Αυτό τί σημαίνει πρακτικά....ότι ένα όχημα με μικρότερο Cd δεν σημαίνει πως έχει και μικρότερο drag value από κάποιο άλλο με μεγαλύτερο Cd....

Τα λεωφορεία μπορεί να έχουν μικρό Cd (της τάξης του 0.25) αλλά όμως έχουν ΠΟΛΥ μεγάλο drag....αυτό συμβαίνει γιατί για να βγει το Cd μετράει το μήκος του οχήματος σε σχέση με την εμπρόσθια επιφάνεια....αλλά επειδή τα λεωφορεία είναι μακρυά βγαίνει τελικά μικρό Cd....

Άρα Cd x μετωπική επιφάνεια =αεροδυναμικός συντελεστής.

Τα συμπεράσματα που βγάζεις λοιπόν σε σχέση με το αν η e60 έχει καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή από πολλά μοντέλα της κακομοίρας της Porsche που το στηρίζεις; Ξέρεις τι μετωπική επιφάνεια έχει το αμάξι σου; Ξέρεις μήπως αυτή των Porsche;

Γιατί σύμφωνα με αυτό που λες εγώ έπρεπε να βγω να πω ότι το λεωφορείο του ΟΑΣΑ το μπλε της γειτονιάς μου έχει συντελεστή 0,25 , άρα είναι καλύτερο και από e60 και από τα Porsche. :scratchch

Geo_3D
12-11-08, 20:36
Εξαίρεση: E46 M3 CSL ;)
Δε χρειάζεται σχεδον τίποτα (ίσως μόνο φρένα)
Για κοιτα παλι;):cheers:
Πρωτα απ'ολα να εκφερω μια προσωπικη αποψη και επειδη οπως τα βλεπω τα πραγματα.....ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!

Δεν εχει υπαρξει αμαξι της BMW,πλην των Μ και σειρας 6,που ως "απλο" με 15αρες (τασια ή αλουμινιου),χωρις mpack (αναρτηση και look),μεχρι και μαυρους προφυλακτηρες σε σχεση με το υπολοιπο αμαξωμα (Ε36 εποχη) που να μην ειναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ.

:D

Nick_E60_GR
12-11-08, 20:38
Από τα πολά που διαβάσαμε στο τόπικ αυτό, το μάθαμε και αυτό. :clap:

Λοιπόν...Για να μην λέμε ανακρίβιες.

Το Cd είναι συντελεστής drag (drag coefficient), που σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα μονάδα μέτρησης (δηλ. δεν εξαρτάται από ταχύτητα, μέγεθος, πυκνότητα αέρα, κτλ). Αυτό τί σημαίνει πρακτικά....ότι ένα όχημα με μικρότερο Cd δεν σημαίνει πως έχει και μικρότερο drag value από κάποιο άλλο με μεγαλύτερο Cd....

Τα λεωφορεία μπορεί να έχουν μικρό Cd (της τάξης του 0.25) αλλά όμως έχουν ΠΟΛΥ μεγάλο drag....αυτό συμβαίνει γιατί για να βγει το Cd μετράει το μήκος του οχήματος σε σχέση με την εμπρόσθια επιφάνεια....αλλά επειδή τα λεωφορεία είναι μακρυά βγαίνει τελικά μικρό Cd....

Άρα Cd x μετωπική επιφάνεια =αεροδυναμικός συντελεστής.

Τα συμπεράσματα που βγάζεις λοιπόν σε σχέση με το αν η e60 έχει καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή από πολλά μοντέλα της κακομοίρας της Porsche που το στηρίζεις; Ξέρεις τι μετωπική επιφάνεια έχει το αμάξι σου; Ξέρεις μήπως αυτή των Porsche;

Γιατί σύμφωνα με αυτό που λες εγώ έπρεπε να βγω να πω ότι το λεωφορείο του ΟΑΣΑ το μπλε της γειτονιάς μου έχει συντελεστή 0,25 , άρα είναι καλύτερο και από e60 και από τα Porsche. :scratchch

Insane, εσύ δεν είπες νομίζω οτι έχεις Ε60 με Bilstein? Βάλε ρε φίλε να δούμε το εργαλείο!!

Geo_3D
12-11-08, 20:40
Από τα πολά που διαβάσαμε στο τόπικ αυτό, το μάθαμε και αυτό. :clap:

Λοιπόν...Για να μην λέμε ανακρίβιες.

Το Cd είναι συντελεστής drag (drag coefficient), που σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα μονάδα μέτρησης (δηλ. δεν εξαρτάται από ταχύτητα, μέγεθος, πυκνότητα αέρα, κτλ). Αυτό τί σημαίνει πρακτικά....ότι ένα όχημα με μικρότερο Cd δεν σημαίνει πως έχει και μικρότερο drag value από κάποιο άλλο με μεγαλύτερο Cd....

Τα λεωφορεία μπορεί να έχουν μικρό Cd (της τάξης του 0.25) αλλά όμως έχουν ΠΟΛΥ μεγάλο drag....αυτό συμβαίνει γιατί για να βγει το Cd μετράει το μήκος του οχήματος σε σχέση με την εμπρόσθια επιφάνεια....αλλά επειδή τα λεωφορεία είναι μακρυά βγαίνει τελικά μικρό Cd....

Άρα Cd x μετωπική επιφάνεια =αεροδυναμικός συντελεστής.

Τα συμπεράσματα που βγάζεις λοιπόν σε σχέση με το αν η e60 έχει καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή από πολλά μοντέλα της κακομοίρας της Porsche που το στηρίζεις; Ξέρεις τι μετωπική επιφάνεια έχει το αμάξι σου; Ξέρεις μήπως αυτή των Porsche;

Γιατί σύμφωνα με αυτό που λες εγώ έπρεπε να βγω να πω ότι το λεωφορείο του ΟΑΣΑ το μπλε της γειτονιάς μου έχει συντελεστή 0,25 , άρα είναι καλύτερο και από e60 και από τα Porsche. :scratchch

Αμα γραψεις και τους τυπους και κατα συνεπεια το συμπερασμα οτι ενα Μ5 θελει 15% περισσοτερη δυναμη για να φτασει σε Χ χλμ σε σχεση με μια Porsche Cayman S,τοτε θα ειμαι σιγουρος οτι κατι μου θυμιζει ολο σου το post!!!!!:p::D

InsaneDriver
12-11-08, 20:43
Insane, εσύ δεν είπες νομίζω οτι έχεις Ε60 με Bilstein? Βάλε ρε φίλε να δούμε το εργαλείο!!

Nα βάλω foto εννοείς; Έχω 2 στο γκαράζ μου μαμά μόλις το πήρα αλλά δεν είχε την ανάρτηση.
Δεν το έχω χαμηλώσει καθόλου πάντως. Ούτε πόντο.

Nick_E60_GR
12-11-08, 20:46
Nα βάλω foto εννοείς; Έχω 2 στο γκαράζ μου μαμά μόλις το πήρα αλλά δεν είχε την ανάρτηση.
Δεν το έχω χαμηλώσει καθόλου πάντως. Ούτε πόντο.

Το είδα εκεί, νόμιζα έχεις καμμιά φρέσκια χαμηλωμένο. ΟΚ

Πρέπει να κάτσω να φτιάξω garage σύντομα!!!

InsaneDriver
12-11-08, 20:48
Δεν είναι χαμηλωμένο. Σαν κατσίκι φαίνεται με τις 17αρες.
Αλλά η ουσία μετράει οπότε δεν με ενοχλεί.

panose30
12-11-08, 23:38
Ναι το ξέρω αυτό, έχω χαμηλώσει 1,5cm το Μpack, έχω κόψει 1cm απο πάνω όλα τα bump stops και έχω Μ5 ζαμφόρ μπρός και πίσω. Μέχρι στιγμής δείχνει οτι στέκει πολύ καλά έτσι.

και ξαναρωταω ,,ειναι καθολου επικινδυνο αυτο που εκανες?

Nick_E60_GR
13-11-08, 00:09
και ξαναρωταω ,,ειναι καθολου επικινδυνο αυτο που εκανες?

Διαδρομή μέχρι εκεί υπάρχει και περισσεύει, στοπ υπάρχει, χώροι στους θόλους υπάρχουν, σε τι να είναι επικίνδυνο? Απλά στέκεται και στοπάρει λίγο πιο χαμηλά απο πρίν. Μη νομίζεις οτι υπάρχει αισθητή διαφορά από άποψη άνεσης. Σχεδόν τίποτα. Μόνο look και χαμηλότερο κέντρο βάρους που το χρειάζεσαι στους ελιγμούς και τις στροφές.

tsumalis
13-11-08, 10:14
Από τα πολά που διαβάσαμε στο τόπικ αυτό, το μάθαμε και αυτό. :clap:

Λοιπόν...Για να μην λέμε ανακρίβιες.

Το Cd είναι συντελεστής drag (drag coefficient), που σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα μονάδα μέτρησης (δηλ. δεν εξαρτάται από ταχύτητα, μέγεθος, πυκνότητα αέρα, κτλ). Αυτό τί σημαίνει πρακτικά....ότι ένα όχημα με μικρότερο Cd δεν σημαίνει πως έχει και μικρότερο drag value από κάποιο άλλο με μεγαλύτερο Cd....

Τα λεωφορεία μπορεί να έχουν μικρό Cd (της τάξης του 0.25) αλλά όμως έχουν ΠΟΛΥ μεγάλο drag....αυτό συμβαίνει γιατί για να βγει το Cd μετράει το μήκος του οχήματος σε σχέση με την εμπρόσθια επιφάνεια....αλλά επειδή τα λεωφορεία είναι μακρυά βγαίνει τελικά μικρό Cd....

Άρα Cd x μετωπική επιφάνεια =αεροδυναμικός συντελεστής.

Τα συμπεράσματα που βγάζεις λοιπόν σε σχέση με το αν η e60 έχει καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή από πολλά μοντέλα της κακομοίρας της Porsche που το στηρίζεις; Ξέρεις τι μετωπική επιφάνεια έχει το αμάξι σου; Ξέρεις μήπως αυτή των Porsche;

Γιατί σύμφωνα με αυτό που λες εγώ έπρεπε να βγω να πω ότι το λεωφορείο του ΟΑΣΑ το μπλε της γειτονιάς μου έχει συντελεστή 0,25 , άρα είναι καλύτερο και από e60 και από τα Porsche. :scratchch

Αυτά που γράφω αναφέρονται σε άρθρο του autobild hellas δεν θυμάμαι σε ποιο τεύχος εάν το βρω θα το σκανάρω και θα σου το στείλω. Δεν είμαι ειδικός αλλά η ανάλυσή σου πάνω στο θέμα φαίνεται επαγγελματική .

Nick_E60_GR
13-11-08, 10:54
Αυτά που γράφω αναφέρονται σε άρθρο του autobild hellas δεν θυμάμαι σε ποιο τεύχος εάν το βρω θα το σκανάρω και θα σου το στείλω. Δεν είμαι ειδικός αλλά η ανάλυσή σου πάνω στο θέμα φαίνεται επαγγελματική .

Υπ' όψιν, ότι έχει μεγάλη διαφορά ο αεροδυναμικός συντελεστής της Μ με την απλή έκδοση ...να μην ψάχνω τώρα τις μετρήσεις.

InsaneDriver
13-11-08, 12:26
Αυτά που γράφω αναφέρονται σε άρθρο του autobild hellas δεν θυμάμαι σε ποιο τεύχος εάν το βρω θα το σκανάρω και θα σου το στείλω. Δεν είμαι ειδικός αλλά η ανάλυσή σου πάνω στο θέμα φαίνεται επαγγελματική .

Θες να μου πεις δηλαδή ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ κορυφαία μαργαριτάρια από περιοδικά.
Άσε που η πλειοψηφία των περιοδικών απλά κάνουν πιστή μετάφραση των ξένων κειμένων, χωρίς πολλές φορές να κρατάει το ίδιο νόημα.
Σε κάθε περίπτωση η ανάλυση που λες αν και δεν είναι δική μου, η γνώση δεν ανήκει σε κανέναν άλλωστε, είναι πέρα για πέρα σωστή.

tsumalis
13-11-08, 13:57
Θες να μου πεις δηλαδή ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ κορυφαία μαργαριτάρια από περιοδικά.
Άσε που η πλειοψηφία των περιοδικών απλά κάνουν πιστή μετάφραση των ξένων κειμένων, χωρίς πολλές φορές να κρατάει το ίδιο νόημα.
Σε κάθε περίπτωση η ανάλυση που λες αν και δεν είναι δική μου, η γνώση δεν ανήκει σε κανέναν άλλωστε, είναι πέρα για πέρα σωστή.

Δεν θέλω να πω τίποτε,


Ανέφερα μόνο αυτό που διάβασα σε περιοδικό το οποίο το εκδίδει ο Καβαθάς (4τροχοί), δεν το αξιολογώ ούτε το υποστηρίζω εγώ ξέρω όμως με την δική μου Ε60 diesel ταξιδεύω με 160 με κατανάλωση 5,3 lt/km τώρα αυτό εάν δεν έχει σχέση και με την αεροδυναμική τι να πω.......

MTerry
13-11-08, 20:03
αντίθετα με το A6 που μου έχουν δώσει τώρα, που παρόλο που το στρώνω, δείχνει πως έχει πολύ δύναμη παντού και έχει τα ίδια άλογα (αλλά με turbo και 200 κάτι κυβικά λιγότερα).

Για το 2.0Τ δεν ξέρω αλλά το Α6 2.4-V6 177ps Multitronic (ατμοσφαιρικό) που εχει αγοράσει ο πατέρας μου από επιδόσεις (στα μπαμ) βαριέται
και υστερεί κατά πολύ σε αισθηση στο τιμόνι του από τα Ε60 (2.2 & 525 & 530d ) φίλων μου, που έχω οδηγήσει !:)
( ακόμα και το Ε39 523iΑ-'97:love: που ειχα, ηταν πολύ καλύτερο !)

Snoopy
13-11-08, 21:23
Για το 2.0Τ δεν ξέρω αλλά το Α6 2.4-V6 177ps Multitronic (ατμοσφαιρικό) που εχει αγοράσει ο πατέρας μου από επιδόσεις (στα μπαμ) βαριέται
και υστερεί κατά πολύ σε αισθηση στο τιμόνι του από τα Ε60 (2.2 & 525 & 530d ) φίλων μου, που έχω οδηγήσει !:)
( ακόμα και το Ε39 523iΑ-'97:love: που ειχα, ηταν πολύ καλύτερο !)

επειδή το δικό μου έχει 170/4.300 και 280/1.800-4.200
ενώ το δικό σας έχει 177/6.000 και 230/3.000-5.000
ενώ το 520 έχει πλέον 170/6.700 και 210/4.250

κερδίζω έδαφος απο χαμηλά απο ότι βλέπω.

Για το τιμόνι έχεις απόλυτο δικιο όπως και για την αίσθηση στις πολύ κλειστές στροφές που δεν ειναι πολύ σφιχτό.

Nick_E60_GR
16-11-08, 02:27
Για μπείτε οι νέοι ιδιοκτήτες και δηλώστε το Ε60 σας εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8824&highlight=%F3%F4%EF%EB%EF%F2) και εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16016&highlight=%F3%F4%EF%EB%EF%F2).

Για να δούμε, πόσοι είμαστε τελικά?

cosco
16-11-08, 08:54
λολ :GrowUp: πιπολ

Σε μερικά χρόνια που θα πέσει η τιμή της E60 θα είναι η ομορφότερη και καλύτερη 5άρα που κατασκευάστηκε ποτέ, προς το παρόν είναι η E39 :smokin:

boleneger
16-11-08, 10:06
:icon_toil μεσα εισαι

Speedy
16-11-08, 12:13
λολ :GrowUp: πιπολ

Σε μερικά χρόνια που θα πέσει η τιμή της E60 θα είναι η ομορφότερη και καλύτερη 5άρα που κατασκευάστηκε ποτέ, προς το παρόν είναι η E39 :smokin:


Κια εμενα μου αρεσει παρα πολυ η Ε60 απλα ειναι λιγο ποιο κυριλε σε σχεση με την Ε39 που ειναι ποιο επιθετικη!

coot
28-02-09, 12:49
Διαβασα με πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό το thread παρότι που πολλές φορές παρακτρεπεστε και ξεφεύγετε από το topic.
Λοιπόν η άποψη μου είναι μετα από 3 χρόνια που έχω το E60 2.2 ότι επρόκειτο για ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο. Ο κινητήρας είναι λίγο αδύναμος (για τα δικά μου γούστα) για να κινήσει το τέρας για αυτό έχω μπει στη διαδικασία αναβάθμισης. Σχεδιαστικά είναι φανταστικό εξωτερικά και παρότι δεν έχει τίποτα απο εξτρα μόνο κάτι ταπεινές 17αρες μετά από 3 χρόνια δε το έχω βαρεθεί καθόλου. Το εσωτερικό του είναι "φτωχό" για τη κατηγορία του με μηδέν σχεδιαστικές γραμμές. Τα συν στο εσωτερικό είναι το idrive και φυσικα η υψηλή ποιότητα κατασκευης. Αυτά.
Το topic λέει Το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, η κατηγορία του δεν έχει πολλούς αντίπαλους αλλά είναι δυνατοί. H E200 είναι πολυτελέστατη και το A6 συνδυαζει κάτι και από τους δύο κόσμους πολυτέλεια και "επιθετικές" γραμμες χωρίς να καταφέρνει να πετύχει τίποτα από τα δύο στο βαθμό που τα πετυχαίνουν η Ε60 και η Ε200 :P.
Επίσης στον ανταγωνισμό υπάρχουν το thesis και το 166 ποιος θα τα παρει όμως χαχαχαχαχα!
Η Ε39 αν και δεν ειναι σωστό να την συγκρίνουμε με την E60 (γιατί δεν ανταγωνίζεται το ενα μοντέλο το άλλο) σιγουρα είναι πιο επιθετικό αλλά κάπως έπρεπε να κλείσει λίγο η ψαλίδα στον τομέα της πολυτέλειας με την E200 (την λέω Ε200 γιατί δε ξέρω πως λένε τον κωδικό της W121 νομίζω; )
Αυτά τα ολίγα :D

JimPik
01-03-09, 15:23
η νεα F11 θα ειναι ο φυσικος διαδοχος της Ε39 οπως πχ ηταν η Ε90 για την Ε36.....

george kaleas
02-03-09, 02:52
nick e60 εμενα μαρεσει πορα πολυ και δεν το λεω για σενα αυτο τωρα μακαρι να ειχα τα λεφτα να παρω,,,,,,,
καλα για Μ5 δεν λεω τιπτα στην κατηγοριατου πραγματικα πιστευω ειναι mast!!! σε ολα !!!!!

george kaleas
02-03-09, 02:54
αλα καλο ειναι και το compact me ena 3litro mesa!!! :dance: :dance:

coot
02-03-09, 10:25
Τελείως offtopic. Δηλαδή Ε46 τι ήταν; δεν ήταν διαδοχος του E36; που το στηριζεις αυτό; Στην Ε60 υπάρχει μια μικρή αλλαγή πλεύσης καθότι το κάνανε πιο πολυ limo. Αλλά και πάλι ολόκληρη bmw το θεώρησε διάδοχο της E39 ονομάζοντας τα 5 series εμείς θα κρινουμε την bmw;
Όντως το compact είναι πολύ καλό (δυστυχως σταμάτησαν την παραγωγή τους) αλλά 3λιτρο είναι κάπως υπερβολικο για αυτο το αυτοκίνητο :D

Panoz_335i
02-03-09, 12:44
Διαβασα με πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό το thread παρότι που πολλές φορές παρακτρεπεστε και ξεφεύγετε από το topic.
Λοιπόν η άποψη μου είναι μετα από 3 χρόνια που έχω το E60 2.2 ότι επρόκειτο για ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο. Ο κινητήρας είναι λίγο αδύναμος (για τα δικά μου γούστα) για να κινήσει το τέρας για αυτό έχω μπει στη διαδικασία αναβάθμισης. Σχεδιαστικά είναι φανταστικό εξωτερικά και παρότι δεν έχει τίποτα απο εξτρα μόνο κάτι ταπεινές 17αρες μετά από 3 χρόνια δε το έχω βαρεθεί καθόλου. Το εσωτερικό του είναι "φτωχό" για τη κατηγορία του με μηδέν σχεδιαστικές γραμμές. Τα συν στο εσωτερικό είναι το idrive και φυσικα η υψηλή ποιότητα κατασκευης. Αυτά.
Το topic λέει Το ελκυστικότερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, η κατηγορία του δεν έχει πολλούς αντίπαλους αλλά είναι δυνατοί. H E200 είναι πολυτελέστατη και το A6 συνδυαζει κάτι και από τους δύο κόσμους πολυτέλεια και "επιθετικές" γραμμες χωρίς να καταφέρνει να πετύχει τίποτα από τα δύο στο βαθμό που τα πετυχαίνουν η Ε60 και η Ε200 :P.
Επίσης στον ανταγωνισμό υπάρχουν το thesis και το 166 ποιος θα τα παρει όμως χαχαχαχαχα!
Η Ε39 αν και δεν ειναι σωστό να την συγκρίνουμε με την E60 (γιατί δεν ανταγωνίζεται το ενα μοντέλο το άλλο) σιγουρα είναι πιο επιθετικό αλλά κάπως έπρεπε να κλείσει λίγο η ψαλίδα στον τομέα της πολυτέλειας με την E200 (την λέω Ε200 γιατί δε ξέρω πως λένε τον κωδικό της W121 νομίζω; )
Αυτά τα ολίγα :D

+1000 :dblthumb2

H E60 ειναι ισως το πιο ολοκληρωμενο αυτοκινητο παραγωγης. Σχολια του τυπου "ασχημο" , "αργο", "κακογουστια του Bangle" ειναι εντελως αστοχα κατ'εμε. Φυσικα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα , αλλα δεν μπορουμε εν ετη 2009 να μακαριζουμε, ακομη, τα σχεδιαστικα στυλ της δεκαετιας του 80'-90' και να θεωρουμε την Ε60 & Ε92 ασχημα οχηματα. This is too much.

H BMW ακολουθει μια σχεδιαστικη νοοτροπια τα τελευταια χρονια η οποια εκ'των αποτελεσματων κρινεται πετυχημενη (βλεπε: πωλησεις, αναπτυξη, κερδοφορια την τελευταια 8ετια). Tα υπολοιπα ειναι τριχες κατσαρες...

george kaleas
02-03-09, 19:30
καθολου υπερβολικο φιλε δεν ειναι..μαλον για σενα ειναι

leyteris
02-03-09, 20:42
καλησπερα και απο εμενα.Πιστευω οτι η Ε60 ειναι απο τα καλλιτερα μοντελα στην κατηγορια του και επισης στο θεμα της ομορφιας ειναι πιστευω ΟΚ.απλα ισως με την πρωτη ματια να μην σου αρεσει αλλα μετα συνηθιζει στο ματι.Απλα οσο αφορα στην οδικη συμπεριφορα εχει καλο κρατημα αλλα λογω ογκου ειναι λιγο δυσκινητο.Επειδη την ειχαμε στην οικογενεια καθε φορα που την οδηγουσα μου αρεσε περισσοτερο.Περι ορεξεως λοιπον κολοκυθοπιτα....

coot
03-03-09, 00:36
καθολου υπερβολικο φιλε δεν ειναι..μαλον για σενα ειναι

μαλλον για μενα......

pantsi
04-03-09, 15:35
και εγώ όταν την είχα πρώτο συναντήσει δεν μου άρεσε....είχα μια ε46 318ci (2000) χρυσαφί.... μετά πήγα σε audi αλλά τον τελευταίο χρόνο δεν άντεξα και πήρα μια e60 used 520 2.2..... άλλη φάση παιδιά η μπέμπα είναι status δεν είναι απλά αυτοκίνητο.... το 5 είναι απλά μαγικό το iDrive είναι φανταστικό σου λέει μέχρι και πότε να πας τουαλέτα το BMW after sales service είναι υποδειγματικό. Τα άλογα είναι διαθέσιμα από τις 1000 στροφές το τιμόνι είναι καλύτερο και από smart και το αυτόματο κιβώτιο απλά σε κάνει να μην μπορείς να οδηγήσεις άλλο αυτοκίνητο μετά από αυτό .... μετά την e60 ti?

ptboul
04-03-09, 15:57
Επειδή εντός του 2010 με βλέπω για αγορά Ε60 (μτχ), όταν λέτε ότι ο M54B22 (2,2) δε πάει, είναι δηλ. τόσο χάλι? Μπορεί να είναι βαρύ το αμάξι αλλά 170 δεν είναι και λίγα.

Για 2,5 δε το συζητώ καν :-(

Ευλογητός
04-03-09, 16:01
η νεα F11 θα ειναι ο φυσικος διαδοχος της Ε39 οπως πχ ηταν η Ε90 για την Ε36.....
Το έχω διαβάσει και αλλού αυτό και δεν το καταλαβαίνω...
Η Ε46 πχ γιατί δεν ήταν ο διάδοχος της Ε36;

coot
04-03-09, 16:10
Επειδή εντός του 2010 με βλέπω για αγορά Ε60 (μτχ), όταν λέτε ότι ο M54B22 (2,2) δε πάει, είναι δηλ. τόσο χάλι? Μπορεί να είναι βαρύ το αμάξι αλλά 170 δεν είναι και λίγα.

Για 2,5 δε το συζητώ καν :-(
Σιγουρα δεν είναι και λίγα τα 170 αλλά είναι απλά τεράστιο το αυτοκίνητο... Φυσικά ανάλογα τι ζητάει ο καθένας από το αυτοκίνητο στον παραπάνω φίλο του αρέσει και λεει ότι τραβαει από τις 1000 στροφές. Νομίζω ότι ένα τεστ θα σε κατατοπιζε πιο καλά :D.

bimmer-corfu
04-03-09, 16:12
Έ όχι και δεν πάει ο M54B22 (2,2)
Σίγουρα δεν πάει σα 330 αλλά μη τρελαθούμε κιόλας.
Βέβαια το πιστεύω μου μπορείτε να το δείτε στην υπογραφή μου...

ptboul
04-03-09, 16:24
coot@ Τεστ ντραϊβ θα γίνει σίγουρα καθώς και λεπτομερές ψάξιμο όταν έρθει η ώρα..

bimmer316@ Αν και είναι Αμερικάνικη η παροιμία, αυτό το πιστεύω και εγώ και πάντα αναρωτιόμουν προς τι τόσος οδυρμός για τις κόντρες αφού επί της ουσίας ο οδηγός και οι ικανότητες του είναι αυτές που μετρούν και όχι το όχημα - που τις περισσότερες φορές δε μπορεί να είναι συγκρίσιμα (τα αυτοκίνητα) Anyway :offtopic::twak:

Fairytale
05-03-09, 00:50
Επειδή εντός του 2010 με βλέπω για αγορά Ε60 (μτχ), όταν λέτε ότι ο M54B22 (2,2) δε πάει, είναι δηλ. τόσο χάλι? Μπορεί να είναι βαρύ το αμάξι αλλά 170 δεν είναι και λίγα.

Για 2,5 δε το συζητώ καν :-(Αν το συγκρίνεις με αυτό που έχεις τώρα, είναι ο απόλυτος αντικαταστάτης του. Δεν θα απογοητευτείς, το αντίθετο θα ενθουσιαστείς!
C U out there

onyx
05-03-09, 11:38
...άλογα είναι διαθέσιμα από τις 1000 στροφές το τιμόνι είναι καλύτερο και από smart και το αυτόματο κιβώτιο απλά σε κάνει να μην μπορείς να οδηγήσεις άλλο αυτοκίνητο μετά από αυτό .... μετά την e60 ti?Άλογα από 1000 στροφές σίγουρα δεν έχει, ίσως το αυτόματο με τον μετατροπέα ροπής που πολλαπλασιάζει τη ροπή να δίνει μια τέτοια εντύπωση στην αρχή στο ξεκίνημα. Κι όσο για το τιμόνι θεωρώ βλασφημία να συγκρίνεις τιμόνι BMW που φημίζεται για την αίσθησή του με του Smart που είναι από τα χειρότερα που υπάρχουν (αναίσθητο το υποβοηθούμενο, πολύστροφο και αναποτελεσματικό έτσι κι αλλιώς) και που επίσης φημίζεται για αυτό.
Πάντως όντως μετά από τέτοια τόσο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα υπάρχει το θέμα του τί μπορεί να ακολουθήσει....

ptboul
05-03-09, 12:01
Tα έχω ψιλομπερδέψει λίγο. Το Ε60 βγάινει σε 2.0 (170hp) , 2.2 (170) , 2.5 (190hp), κοκ? Πότε μπήκε ο δίλιτρος σε παραγωγή? Το '07? Νόμιζα ότι η μικρότερη χωρητικότητα ήταν από 2.2.

Τότε θα πάω για δίλιτρο :-)

Πάντως προσωπικά δε βλέπω τις τιμές στα μτχ να πέφτουν όσο φημολογείται.

Sorry για το αρκούντως :offtopic: ποστ αλλά δε θέλω να ανοίγω thread.

coot
05-03-09, 13:01
Ο 2.0 είναι τετρακύλινδρος και βγαίνει από το 2007. ο 2.2 έχει σταματησει η παραγωγή του στις αρχές του 2005. ενδιάμεσα η μικρότερη πεντάρα ήταν η 523 με 2.5 κινητήρα (δε ξέρω με πόσα άλογα :) ). Δυστυχώς ή ευτυχώς τα bmw δεν πέφτουν τόσο πολύ ως μτχ ανάλογα το μοντέλο πάντα.
Τα 2.0 βγαίνουν πιο ακριβα από τα 2.2 διότι είναι πιο καινούρια ;)

ptboul
05-03-09, 13:12
Τα 2.0 βγαίνουν πιο ακριβα από τα 2.2 διότι είναι πιο καινούρια ;)

Αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ. Τhanx :)

onyx
06-03-09, 12:29
Επίσης το παλιό, το 2,2 είναι εξακύλινδρο ενώ το νέο το 2,0 είναι τετρακύλινδρο. Για πολλούς το εξακύλινδρο ασκεί μια κάποια γοητεία...!

coot
06-03-09, 12:43
Επίσης το παλιό, το 2,2 είναι εξακύλινδρο ενώ το νέο το 2,0 είναι τετρακύλινδρο. Για πολλούς το εξακύλινδρο ασκεί μια κάποια γοητεία...!
Συμφωνώ!!!!!

ptboul
06-03-09, 12:49
ναι, αλλά ποιός το συντηρεί το εξακύλινδρο:( :nixweiss:

coot
06-03-09, 15:43
η αλήθεια είναι ότι ο 2.2 με τον 2.0 έχουν ανεξήγητες διαφορές 1 η ασφάλεια είναι πιο ακριβή 2 τα τέλη είναι πιο ακριβά 3 φαντάζομαι και η κατανάλωση θα είναι αυξημένη αλλά όχι με μεγάλη διαφορά από τον 2.2.
Το τρίτο λογικό τα δύο πρώτα όπως πάντα στη χώρα του παραλόγου παράλογα.....

onyx
09-03-09, 11:42
Τα τέλη 2 και 2,2 είναι ίδια. Ακριβαίνουν από τα 2400 και πάνω.
Η διαφορά στη συντήρηση είναι 2 μπουζί κάθε πολλά πολλά χλμ.... (μπορεί κι άλλα δεν ξέρω)
Η ομαλότητα όμως του 6κυλ είναι πολύ ωραίο πράμα...

ptboul
09-03-09, 11:55
Είναι και τα λάδια, αλλά και η γενικότερα υψηλότερη ταρίφα που έχουν οι εξακύλινδροι..

coot
09-03-09, 12:27
Τα τέλη 2 και 2,2 είναι ίδια. Ακριβαίνουν από τα 2400 και πάνω.

έχεις δίκιο
Από 1929 έως 2357 κυβικά: 446 ευρώ
Το 520 είναι 1995 κυβικά νόμιζα ότι από 2000 κυβικα και πάνω πληρώνεις στην κατηγορία τη δική μας. Όλα τα έχει υπολογίσει το ελληνικό δημόσιο :D

onyx
09-04-09, 01:18
Πώπω είδα μια πολύ όμορφη 530 Ε39 σήμερα στην Κηφισίας.
Ωραίο μπλε μεταλλικό, m-pack, σποιλεράκι πορτπαγκάζ, ωραίες ζάντες BMW με 5 διπλές ακτίνες που μου αρέσουν και μέχρι και κουρτινάκια στις πίσω πόρτες είχε!
Ένα τέτοιο αυτοκίνητο θα ήθελα να είχα. Ειλικρινά όσο κι αν θαυμάζω την Μ5 τη θεωρώ λίγο υπερβολική και πιστεύω ότι η 530 είναι επαρκώς γρήγορη και αρκετά πιο βολική όσο αφορά σε ευκολία συντήρησης και έξοδα χρήσης.