PDA

Επιστροφή στο Forum : χάσιμο λαδιού από υδραυλικό


vagelis 320
14-12-08, 14:57
Παιδιά θέλω τα φώτα σας,χτες το βραδυ μετά από έξοδο και γυρνώντας στο σπίτι άκουσα ένα θόρυβο που έγινε εντονότερος αργότερα.κάθε φορα που έστριβα λίγο το τιμόνι άκουγα ένα θόρυβο μέχρι που έτριζε και το πάτωμα.
Tο αφίσα τι νύχτα και είδα σήμερα το πρωί ότι είχε χάσει τα λάδια από το υδραυλικό,και θέλω τα φώτα σας τι μπορεί να είναι.
Το αυτοκίνητο είναι E46 320 6κύλινδρο του 2000 με 75000χλμ

oldcarskickass
14-12-08, 18:43
Παιδιά θέλω τα φώτα σας,χτες το βραδυ μετά από έξοδο και γυρνώντας στο σπίτι άκουσα ένα θόρυβο που έγινε εντονότερος αργότερα.κάθε φορα που έστριβα λίγο το τιμόνι άκουγα ένα θόρυβο μέχρι που έτριζε και το πάτωμα.
Tο αφίσα τι νύχτα και είδα σήμερα το πρωί ότι είχε χάσει τα λάδια από το υδραυλικό,και θέλω τα φώτα σας τι μπορεί να είναι.
Το αυτοκίνητο είναι E46 320 6κύλινδρο του 2000 με 75000χλμ

Χμμ χάσιμο λαδιού από το δοχείο!

Στέγνωσε η αντλία και έκανε θόρυβο, δες τα μαρκούτσια που καταλήγουν και προέρχονται από το δοχείο καθώς και τα αντίστοιχα στην κρεμαγιέρα.

Καλό θα ήταν να το σηκώσεις για να δεις από που έχεις διαρροή.

Και ΜΗΝ κάνεις μεγάλη απόσταση με την αντλία ξερή.

andreas_R
14-12-08, 19:00
Κατα πασα πιθανοτητα θες σε ενα μεγαλο τμημα της κρεμαγιερας αλλαγη εκτος (και μακαρι)
εαν το εχασε απο καποιο σημειο που ειναι ευκολο να επισκευαστει

nikos_E34
14-12-08, 19:07
εγω πιστευω οτι απο το καζανακι του υδραυλικου εγινε η ζημια...
το Ε36 και Ε34 ειχαν το ιδιο προβλημα με το καζανακι

haroulis
14-12-08, 20:43
ε46 320 υποφερουν απο αντλια υδραυλικου μαλλον κοπηκε ο αξονας.κοιτα ομως και το κυκλωμα για κατι αλλο.

E46 POWER
15-12-08, 03:41
εμενα παντως στο παλιο το 318 ci εφταιγε ενα μπουλονι που ειχε ξεβιδωθει απο την αντλια και ηταν κ τρελο μανικι να την σφιξω απ οσο θυμαμαι...

zaharias
29-07-09, 00:26
Εχω μια ψιλο-διαρροη και γω στο υδραυλικο παιδια.. (Ε46 318ci valvetronic). Χθες που ημουν συνεργειο και ηταν το αμαξι σηκωμενο, καθως χαζευα απο κατω, ειδα στην ποδια και ειχε τρεξει κατι.. Το λεω στο μηχανικο, βγαζει την ποδια και βλεπει οτι εχουν τρεξει απο το υδραυλικο.. Δοκιμασε να σφιξει τις βιδες, μηπως και η διαρροη ειναι απο κει, αλλα ηταν ολες ΟΚ.. Δεν τσεκαραμε τη σταθμη ομως να δουμε ποσο εχει μεσα.. μην στεγνωσει και το απο-τελειωσω..
Που βρισκεται το δοχειο?
Καινουργιο ποσο εχει αυτο ξερει κανεις?
Τι παιρνει, καποιο ειδικο λαδι (σε περιπτωση που χρειαστει να συμπληρωσω)?
Καποια αλλη λυση-προταση?

Προς το παρον το καθαρισε με ενα σπρευ της wurth και μου ειπε να κανω λιγα χλμ και μετα να παω να το ξαναδουμε..

gyiama
29-07-09, 09:56
συνηθως ειναι απο τα ρακορ πανω στην κρεμαριερα Ζαχο εχουν μια ροδελα και χανουν απο εκει και μενα το ιδιο εκανε εγω ομως απλα τα εσχυξα λιγο και ολα οκ δεν ξανα εσταξε απλα συμπληρωσε λιγο λαδι υδραυλικου αν χρειαστει αν και δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο γιατι αλλιως θα εβλεπεσ λαδια κατω απο το αυτοκινητο!!!!

george316
29-07-09, 12:29
ομοιοπαθης στο παρελθον.αλλαγη κρεμαγιερας.αν και τωρα νομιζω οτι μπορει να επισκευαστει..
μακαρι και ξανα μακρι να ειναι κανα σωληνακι.

zaharias
29-07-09, 15:03
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.. Θα το τσεκαρω...

Υπαρχει καποιο "ειδικο" λαδι? (εννοω προδιαγραφες BMW, πως να το ζητησω?)

george316
29-07-09, 15:09
ΑΤF λαδακι παιρνει το υδραυλικο.παρε ενα λαδακι απο ενα βενζιναδικο και συμπηρωνε μεχρι να γινει η επισκευη.οταν γινει βαζεις το λαδι που δινει η αντιπροσωπεια,αν θες να μεινεις σε αυτη η ενα καλο λαδι atf μιας εταιριας που προτιμας

zaharias
30-07-09, 01:39
ΑΤF λαδακι παιρνει το υδραυλικο.παρε ενα λαδακι απο ενα βενζιναδικο και συμπηρωνε μεχρι να γινει η επισκευη.οταν γινει βαζεις το λαδι που δινει η αντιπροσωπεια,αν θες να μεινεις σε αυτη η ενα καλο λαδι atf μιας εταιριας που προτιμας

Ευχαριστω Γιωργο..

Ανοιξα το δοχειακι και ειδα οτι η σταθμη ειναι αρκετα πανω απο τη μεση.. Αυτο πρεπει κανονικα να ειναι φουλ μεχρι πανω?

george316
30-07-09, 08:00
νομιζω πρεπει να ειναι μεχρι επανω.οταν ανοιγεις το καπακι εχει ενα τσουτσουνακι και απο οτι θυμαμαι εκει εχει μετρητη.παντως σιγουρα εναι μεχρι πανω.οχι μεχρι το χειλος...ετσι?

stratos
30-07-09, 16:56
Είναι συνηθησμένο πρόβλημα στα Ε36 και συνήθως έχει διαρροή το ρακόρ της κρεμαγιέρας. Πιο καλό είναι αλλαγή όλου του σέτ και το κόστος δεν είναι μεγάλο. Εμένα το έβγαλε στο Ε36 στα 160.000 km....

KiNG
31-07-09, 13:57
Και το δικό μου(Ε39) χάνει λάδι αλλά όχι πολύ, το συμπληρώνω μία φορά το χρόνο.

zaharias
31-07-09, 14:14
Εγω το παρακολουθω.. να δω ποσο χανει και σε λιγες μερες θα ξαναπαω συνεργειο να το ψαξουμε για να δουμε απο που χανει..