PDA

Επιστροφή στο Forum : κατανάλωση σε 116ι auto


giorgosg
18-12-08, 16:06
Για σας,

Εγώ πήρα το 116ι πρίν από ενάμιση μήνα καινούριο αυτόματο όμως δεν έχω δει ποτέ την κατανάλωση να πέσει κάτω από 10 όπουδηποτε και αν οδηγώ. Το αυτοκίνητο έχει 1300χλμ
Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος γιατί εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις για αυτοκίνητα??

Ευχαριστώ.

Snoopy
18-12-08, 16:11
Οταν είσαι στην Εθνική οδό και μηδενίσεις την κατανάλωση, το νούμερο που βγάζει είναι πάλι 10 ή εκεί δείχνει 6,7 με σταθερό γκάζι?

μιλάς για συνολικές μέσες τιμές?

giorgosg
18-12-08, 16:28
Είμαι από Κύπρο άρα λίγο δύσκολο να οδηγώ στην εθνική οδό όμως απότι κατάλαβα εννοείς σε κάποιο αυτοκινητόδρομο δεν το δοκίμασα θα το δοκιμάσω το σαββατοκυρίακο που θα βγώ σε αυτοκινητόδρομο και θα ενημερώσω

Ευχαριστώ

peter79
19-12-08, 08:53
Σε δρόμους με κίνηση όπου το σταμάτα - ξεκίνα είναι αρκετά συχνό μην περιμένεις να δεις κατανάλωση κάτω απο 10!!!
οτι άλλο και να σου πουν ή ακούσεις είναι μύθος.
εγώ έχω την 316 καινούργια και μέσα στην πόλη η κατανάλωση είναι 10 - 10,1 λίτρα στα 100χλμ.
σε ανοιχτό δρομο πέφτει στα 6,5 - 6,7 λίτρα στα 100.

αυτή είναι η κατανάλωση του αυτοκινήτου μας και σε σχέση με άλλα 1.600ρια είναι περίπου 1 λίτρο πιο κάτω.

η καταναλώσεις πουθ δίνει η BMW (5,5 λιτρα στα 100) είναι εργοστασιακές τιμές τις οποίες δεν πιάνει κανένα αμάξι ποτέ και πουθενά! αυτό ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου.

κανονική λοιπόν κατανάλωση έχεις και μην ξεχνάς οτι το αμάξι σου είναι και αυτόματο, πράγμα που σημαίνει οτι καις κλατι παραπάνω έτσι και αλλιώς.

nocarder
19-12-08, 18:28
Έχω κι εγώ (η σύζυγος βασικά) την 116i auto...έχει 12.000 χλμ και η μέση κατανάλωση είναι 7,8 - 8,0 lt/100km όταν οδηγεί η σύζυγος και 8,5 - 9,0 lt/100km όταν το οδηγώ εγώ.

Μιλάμε για μικτή οδήγηση καθημερινά και σε αυτοκινητόδρομο και σε πόλη.

KATSAMPOXAKIS
19-12-08, 18:40
λογικη καταναλωση (πρεπει να το πατας και λιγο)..

giorgosg
22-12-08, 12:51
Το μηδενίσα και τώρα είναι 8.8 μια χαρά είναι ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-12-08, 13:28
Σε δρόμους με κίνηση όπου το σταμάτα - ξεκίνα είναι αρκετά συχνό μην περιμένεις να δεις κατανάλωση κάτω απο 10!!!
οτι άλλο και να σου πουν ή ακούσεις είναι μύθος.
εγώ έχω την 316 καινούργια και μέσα στην πόλη η κατανάλωση είναι 10 - 10,1 λίτρα στα 100χλμ.
σε ανοιχτό δρομο πέφτει στα 6,5 - 6,7 λίτρα στα 100.

αυτή είναι η κατανάλωση του αυτοκινήτου μας και σε σχέση με άλλα 1.600ρια είναι περίπου 1 λίτρο πιο κάτω.

η καταναλώσεις πουθ δίνει η BMW (5,5 λιτρα στα 100) είναι εργοστασιακές τιμές τις οποίες δεν πιάνει κανένα αμάξι ποτέ και πουθενά! αυτό ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου.

κανονική λοιπόν κατανάλωση έχεις και μην ξεχνάς οτι το αμάξι σου είναι και αυτόματο, πράγμα που σημαίνει οτι καις κλατι παραπάνω έτσι και αλλιώς.
:+1:
Ετσι ακριβως και εμενα το δικο μου στα 9,7 λιτρα παισει με κινηση μονο πολη

George s
05-03-10, 19:13
Καλησπέρα έχω το 116 auto και εγώ και δεν γνωρίζω τι καταναλώσει έχει,
Αν και καταλάβενω ότι είναι αρκετά ψηλά,
Εφτειχος ωμός εδώ στην όμορφη Κύπρο μας που είμαι ,ι τιμή τις βενζίνης είναι
Αρκετά ποιο οικονομική σε σχέση πάντα με την πατρίδα μου Ελλάδα.
Πώς να μετρίσω την καταναλώσει ( εντός & εκτός ) πολλής

oldcarskickass
05-03-10, 22:26
Καλησπέρα έχω το 116 auto και εγώ και δεν γνωρίζω τι καταναλώσει έχει,
Αν και καταλάβενω ότι είναι αρκετά ψηλά,
Εφτειχος ωμός εδώ στην όμορφη Κύπρο μας που είμαι ,ι τιμή τις βενζίνης είναι
Αρκετά ποιο οικονομική σε σχέση πάντα με την πατρίδα μου Ελλάδα.
Πώς να μετρίσω την καταναλώσει ( εντός & εκτός ) πολλής

ο πατροπαράδοτος τρόπος :

Γεμίζεις το ρεζερβουάρ, μηδενίζεις τον μερικο χιλιομετρητή, αν βάλεις βενζίνη ΧΩΡΙΣ να γεμίσεις ΔΕΝ μηδενίζεις, και θυμάσαι πόσα λίτρα έβαλες.

Όταν ΞΑΝΑγεμίσεις μηδενίζεις τα χιλιόμετρα, αθροίζεις τη συνολική βενζίνη που έβαλες και διαιρείς.

Για να περιορίσεις το σφάλμα καλό είναι
1)το πρώτο γέμισμα να είναι μέχρι το λαιμό, το ίδιο και το τελευταίο γέμισμα
2)να χρησιμοποιήσεις την ίδια μάνικα από το ίδιο βενζινάδικο.

ο τεχνολογικός τρόπος :

βλέπεις την ένδειξη από το OBC.

Εγώ το μετράω εδώ και αρκετό καιρό ώστε να συγκρίνω τα αποτελέσματα του OBC με της μάνικας, το OBC είναι -/+ 0.2 με 0.5 λίτρα πιο πάνω.

George s
06-03-10, 13:22
Και εγώ τον κλασσικό τρόπο είχα κατά νου, θα το τεσταρω να δω αν όντος
Μέσα στην πόλη τουλάχιστον που το χρησιμοποιώ ποιο πολύ είναι πάνω από 10