PDA

Επιστροφή στο Forum : Group Buy - ESS TS2 supercharger


Nick_E60_GR
26-12-08, 17:25
Λοιπόν...

η τιμή της ESS για το κιτ είναι €6.235 + ΦΠΑ Τιμολογίου + Τελωνείο. Κάτι που σημαίνει περίπου στα €8.400 τελική τιμή.

http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=226&subcat2=229&id=

'Εχω προσφορά για €6.000 Τελική τιμή με τιμολόγια και εγγύηση αν μαζευτούμε 5 σοβαρά ενδιαφερόμενοι.

Μιλάω για το TS2 8.0 psi Standard Kit. Χωρίς +

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για TS2+ (τροχαλία για 8.5 psi + εκκεντροφόρους F1, κλπ) μπορώ να πάρω ξεχωριστή προσφορά και για αυτά.

Οι 2 ενδιαφερόμενοι υπάρχουν ήδη (εγώ Ε60 + άλλος 1 με Ε60)
Μένουν άλλοι 3.

Αν μαζευτούμε παραπάνω από 5, τότε θα ζητήσω ακόμη καλύτερη προσφορά.

Όποιος ενδιαφέρεται ας το δηλώσει εδώ. Η τιμή αυτή θα ισχύει για 5 τεμάχια και μέχρι 15 Ιανουαρίου. Αν δεν τα καταφέρουμε μέχρι τότε, θα ζητήσω νεότερη προσφορά.

Μην ζητάτε περαιτέρω λεπτομέρειες. Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι. Ίσως να χρειαστεί να ανέβω εγώ (και όποιος άλλος θέλει μαζί μου) οδικώς στο Λονδίνο για παραλαβή-εκτελωνισμό-μεταφορά στα πάτρια εδάφη....

Επίσης, αν δεν έχετε δικό σας συνεργείο για την εγκατάσταση, θα ζητήσω προσφορά από γνωστό και αξιόπιστο συνεργείο και θα την αναφέρω εδώ. Μπορούμε να ζητήσουμε όλοι προσφορά από το δικό μας συνεργείο και να την προτείνουμε εδώ. Εξ άλλου η εγκατάσταση είναι πανεύκολη (plug n' play) και μπορεί να την κάνει ο καθένας μας ακόμα και μόνος του (έχουμε ήδη 1-2 παραδείγματα). Το σοβαρότερο θέμα είναι να γίνουν όλα με το σωστό τρόπο (καθαρισμός & στεγανοποίηση) και όχι απλά να μπουν και να βιδωθούν στη σωστή θέση.

Ακούω συμμετοχές.... :dance:

mitsos_chania
26-12-08, 17:28
το κιτ αυτο για τι κινητηρα ειναι?

Nick_E60_GR
26-12-08, 17:37
το κιτ αυτο για τι κινητηρα ειναι?

M52TU/M54 - 2.2, 2.5, 2.8, 3.0

E46, E60, Z4

edit: η τιμή που αναφέρω είναι για Ε60 3.0L
Για Ε46, Ζ4 είναι από 100-400 ευρώ χαμηλότερη, ανάλογα με τον κυβισμό.

shido
26-12-08, 17:41
Νομιζω οτι με το καταλληλο εγγραφο δεν εχει τελωνειο .Κατι ειχε βρει ο vanvic

Yγ νομιζω πιστοποιητικο euro 1 λεγεται

Nick_E60_GR
26-12-08, 17:58
Νομιζω οτι με το καταλληλο εγγραφο δεν εχει τελωνειο .Κατι ειχε βρει ο vanvic

Yγ νομιζω πιστοποιητικο euro 1 λεγεται

Αν ισχύει κάτι τέτοιο εδώ, τότε θα ισχύει και στην Αγγλία, δεν νομίζω όμως...
Βαγγέλη τα φώτα σου!!

santo
26-12-08, 18:29
Το euro 1 είναι μορφή τιμολογίου και το κατώτερο που μπορεί να κόψει ο Hans είναι 4000 Ε, οπότε να υπολογιστεί το ΦΠΑ και ο φόρος με βάση αυτό.

Nick_E60_GR
26-12-08, 18:45
Το euro 1 είναι μορφή τιμολογίου και το κατώτερο που μπορεί να κόψει ο Hans είναι 4000 Ε, οπότε να υπολογιστεί το ΦΠΑ και ο φόρος με βάση αυτό.

χμμμ.... οπότε αν υποθέσουμε ότι υπολογίζουμε για TS2 για Ε60 είναι 6235 + 760 (4000χ19% φπα) + 1190 (4760χ25% τελωνείο για καινούργιο μηχανικό εξάρτημα αυτοκινήτου με βάρος μέχρι 30 κιλά) σύνολο 8.185 + μεταφορικά κανα 250αρι = Τελικό > 8435

Είναι σωστό αυτό? Πάνω-κάτω λέμε τώρα...

Nick_E60_GR
26-12-08, 19:04
αν είναι έστω και "στο περίπου" σωστό, τότε έχουμε πάνω-κάτω 40% διαφορά κόστους (6000Χ40%=8400)

santo
26-12-08, 19:23
έτσι είναι ..

VanVIC
26-12-08, 19:57
Eνδιαφέρομαι σοβαρά για το ts2+ (θα χρειαστώ και τους εκκεντροφόρους του) δεδομένου οτι φοράω τα καλούδια Supersrint.
Αν πιστευει κανείς οτι θα δουλέψει και το απλό TS2 με την εξαγωγή που έχω (έχω και τους παλιούς εκκεντροφόρους να ξαναβάλω εφόσον οι Schrick 1ου σταδίου δεν κάνουν για ESS), δεν με χαλάει και το απλό ΤS2.

Σχετικά με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου, λένε οτι πρέπει να τους στείλεις τον δικό σου εκεί για να τον προαγραμματίσουν και στον ξαναστέλνουν.
Θυμούμενος το τί έπαθε ο "δικός μας" Paris320 (αν το γράφω σωστά), σκέφτομαι να αγοράσω έναν νεταχειρισμένο και να τους τον στείλω και να κρατήσω τον δικό μου (δεν ξέρεις ποτέ τί γίνεται...)

Σε κάθε περίπτωση για να προχωρήσω χρειάζομαι την διαβεβαίωσή της ΕSS οτι το kit θα είναι plug&play στο Ζ3, δηλαδή δεν θα χρειαστούν "πατέντες".
Το γράφω γιατί κάποιος ανέφερε οτι σε Ζ4 υπήρξαν προβλήματα στην τοποθέτηση.
Συνεργείο για την τοποθέτηση έχω.

Σχετικά με την εισαγωγή, έχω ρωτήσει τον εκτελωνιστή μου και -σίγουρα- δεν υπάρχει εκτελωνισμός με την έννοια που τον γνωρίζουμε.
Η Νορβηγία είναι "χώρα προτίμησης" στην ΕΕ και το μόνο που χρειάζεται είναι το πιστοποιητικό Euro 1 που λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα να το εκδόσει η ESS.
Αυτό που πληρώνεις στην εισαγωγή είναι ΦΠΑ επι της αξίας C+F (κόστος κτήσης+μεταφορικά) και κάτι μικροέξοδα (όχι πάνω απο 50 ευρώ).\

Γιατί όμως λέτε να πάτε να τα παραλάβετε Αγγλία ?
Γιατί να μην τα στείλουν απ'ευθείας Ελλάδα ?


Shido τί λες?
Λές να υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με τα υπόλοιπα (πεταλούδα, τροχαλίες) που "φοράω"?
Για τους εκκεντροφόρους ξέρω, μου'χεις πεί.

Αντε πάλι υπολογισμοί και αϋπνίες απόψε...

shido
26-12-08, 20:05
Bαγγελη η spupersprint με τος Schrick πρωτου σταδιο και το τς2 δολευουν μια χαρα

VanVIC
26-12-08, 20:13
Eνδιαφέρομαι σοβαρά για το ts2+ (θα χρειαστώ και τους εκκεντροφόρους του) δεδομένου οτι φοράω τα καλούδια Supersrint.
Αν πιστευει κανείς οτι θα δουλέψει και το απλό TS2 με την εξαγωγή που έχω (έχω και τους παλιούς εκκεντροφόρους να ξαναβάλω εφόσον οι Schrick 1ου σταδίου δεν κάνουν για ESS), δεν με χαλάει και το απλό ΤS2.
...
Σε κάθε περίπτωση για να προχωρήσω χρειάζομαι την διαβεβαίωσή της ΕSS οτι το kit θα είναι plug&play στο Ζ3, δηλαδή δεν θα χρειαστούν "πατέντες".
...
Shido τί λες?
Λές να υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με τα υπόλοιπα (πεταλούδα, τροχαλίες) που "φοράω"?
Για τους εκκεντροφόρους ξέρω, μου'χεις πεί...

Bαγγελη η spupersprint με τος Schrick πρωτου σταδιο και το τς2 δολευουν μια χαρα

Αν είναι έτσι, μου αρκεί και το απλό TS2 εφ'όσον, όπως έγραψα και πρίν, μου διαβεβαιώσει η ESS οτι θα δουλέψει το σύστημα μ'αυτά που φοράω.
Είναι πολλά τα χρήματα...

shido
26-12-08, 20:17
Yes, your current setup is compatible with the TS2. We have software compatible with the 264/248 camshaft kit as well.


ειχα ρωτησει πριν μηνες
καλα μπαξιματα

mitsos_chania
26-12-08, 20:23
ποσα αλογα περιπου ο 2.2Μ54 που νομιζω οτι εχει το αμαξι μου με τον TS2?για να δουμε θα φερει τπτ καλο ο αγιος βασιλης???????

VanVIC
26-12-08, 20:31
ποσα αλογα περιπου ο 2.2Μ54 που νομιζω οτι εχει το αμαξι μου με τον TS2 ?

γύρω στα 260


για να δουμε θα φερει τπτ καλο ο αγιος βασιλης???????

για τον "Νορβηγό" Αϊ-Βασίλη μιλάς εεεε ?!?!

Dark_Niaou
26-12-08, 20:34
Παιδιά να κάνω μία "χαζή" ερώτηση;
Αφου θέλετε να πάτε έξω και να τα φέρετε.... Γιατι δεν πάτε μέχρι την Νορβηγία; Θα τα μπάξετε επι τόπου και θα γυρίσετε, κάνοντας τρελη δοκιμή στο κτήνος; Εγώ αυτό θα έκανα... και αυτό θα κάνω εάν μου κάτσει...

VanVIC
26-12-08, 20:39
Παιδιά να κάνω μία "χαζή" ερώτηση;
Αφου θέλετε να πάτε έξω και να τα φέρετε.... Γιατι δεν πάτε μέχρι την Νορβηγία; Θα τα μπάξετε επι τόπου και θα γυρίσετε, κάνοντας τρελη δοκιμή στο κτήνος; Εγώ αυτό θα έκανα... και αυτό θα κάνω εάν μου κάτσει...

Το υπολογίζω να χρειαστεί μαι εβδομάδα για το όλο project όπως το λές.
Προσωπικά δεν έχω τετοια πολυτελεια χρόνου.

Αντε ρε Αγγελε, πάρτο απόφαση να γίνουμε "πολλές" και να προχωρήσουμε και άσε τα ταξίδια.
Χρόνια Πολλά (με την ευκαιρία)

M_dolce
26-12-08, 20:44
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Ισως να ειμαι κι εγω μεσα παιδες!! για μοτερ μ52τυ, η και για μ54... αναλογα την διαφοροποιηση της τιμης στα 2 κιτ θα σας πω για ποιο μοτερ με ενδιαφερει...

τα φωτα σου Νικο...

Dark_Niaou
26-12-08, 20:52
Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία σε όλους!!!
Ολα τα άλλα....μετα τα γεννητούρια....

Nick_E60_GR
26-12-08, 21:09
Eνδιαφέρομαι σοβαρά για το ts2+ (θα χρειαστώ και τους εκκεντροφόρους του) δεδομένου οτι φοράω τα καλούδια Supersrint.
Αν πιστευει κανείς οτι θα δουλέψει και το απλό TS2 με την εξαγωγή που έχω (έχω και τους παλιούς εκκεντροφόρους να ξαναβάλω εφόσον οι Schrick 1ου σταδίου δεν κάνουν για ESS), δεν με χαλάει και το απλό ΤS2.

Σχετικά με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου, λένε οτι πρέπει να τους στείλεις τον δικό σου εκεί για να τον προαγραμματίσουν και στον ξαναστέλνουν ...


Σε κάθε περίπτωση για να προχωρήσω χρειάζομαι την διαβεβαίωσή της ΕSS οτι το kit θα είναι plug&play στο Ζ3, δηλαδή δεν θα χρειαστούν "πατέντες".
Το γράφω γιατί κάποιος ανέφερε οτι σε Ζ4 υπήρξαν προβλήματα στην τοποθέτηση.
Συνεργείο για την τοποθέτηση έχω.


Γιατί όμως λέτε να πάτε να τα παραλάβετε Αγγλία ?
Γιατί να μην τα στείλουν απ'ευθείας Ελλάδα ?




Η χαρτογράφηση μπορεί να αποσταλεί με email και να προγραμματιστεί σε κάποιο συνεργείο που έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό (όπως π.χ. το συνεργείο που πηγαίνω εγώ)
Αν στείλεις ένα άλλο εγκέφαλο και όχι το δικό σου, υπάρχει περίπτωση μετά να μη λειτουργεί καθόλου πάνω στο δικό σου καθώς οι τιμές του immobiliser αλλάζουν κάθε φορά που βγάζεις το κλειδί από την κλειδαριά του τιμονιού. Τουλάχιστον στον MS45 αυτό συμβαίνει...

Θα το ρωτήσω για Ζ3, θα το δούμε αυτό, σίγουρα.

Στην Αγγλία υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια έκπτωσης λόγω νέας ισοτιμίας Λίρας/Ευρώ και το ΦΠΑ είναι 10%. Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάω εκεί. Έχω μεταφορική πού συνεργάζομαι και μπορεί να τα φέρει όλα μαζί ασφαλισμένα με κανα 250άρι - 300 ευρώ. Θα το δούμε κι αυτό.

Το βασικότερο όλων είναι να καταλήξουμε στο τι θέλουμε ώστε να ζητήσω μια τελική προσφορά για συγκεκριμένα πράγματα.

Nick_E60_GR
26-12-08, 21:24
Παιδιά να κάνω μία "χαζή" ερώτηση;
Αφου θέλετε να πάτε έξω και να τα φέρετε.... Γιατι δεν πάτε μέχρι την Νορβηγία; Θα τα μπάξετε επι τόπου και θα γυρίσετε, κάνοντας τρελη δοκιμή στο κτήνος; Εγώ αυτό θα έκανα... και αυτό θα κάνω εάν μου κάτσει...

Αν γινόταν να πάμε 5-6 αυτοκίνητα Νορβηγία θα μας έβγαινε με την τοποθέτηση γύρω στα 7000 + έξοδα ταξιδιού και διαμονής... (τιμή TS2 για Ε60 3.0L)

Nick_E60_GR
26-12-08, 21:47
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Ισως να ειμαι κι εγω μεσα παιδες!! για μοτερ μ52τυ, η και για μ54... αναλογα την διαφοροποιηση της τιμης στα 2 κιτ θα σας πω για ποιο μοτερ με ενδιαφερει...

τα φωτα σου Νικο...

Διευκρίνισε μοντέλο, κυβισμό και τύπο κινητήρα.

BILL007
26-12-08, 21:55
Στην Αγγλία υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια έκπτωσης λόγω νέας ισοτιμίας Λίρας/Ευρώ και το ΦΠΑ είναι 10%


Όντως ισχύει αυτό!!!!Τρελά η ισοτιμία είναι αυτή τη στιμή κοντά στο 1-1!!!!!!

1 British pound = 1.04627981 Euros

και αν σκεφτείς και το χαμηλό ΦΠΑ,τότε παιδιά δεν το συζητάμε...Η Αγγλία μπορεί να σας βολέψει άνετα!!!:rockon:

deepblue
26-12-08, 22:50
Ω ρε φουντωματα νυχτιατικα !!!
Φυλακη θα παμε στο τελος !!!
Αν παρει ο Βαγγελης το συζηταω και γω.

M_dolce
26-12-08, 23:03
Διευκρίνισε μοντέλο, κυβισμό και τύπο κινητήρα.

car: E46

328 m52tu engine

or 330 m54 engine

Nick_E60_GR
27-12-08, 03:00
Yes, your current setup is compatible with the TS2. We have software compatible with the 264/248 camshaft kit as well.


100% σωστός ο shido.

Είχα ρωτήσει κι εγώ παλαιότερα και μου είχε απαντήσει ο asbjorn ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να καλιμπράρουν το software στουs 264/248 αρκεί να αναφερθεί, όπως επίσης χρειάζεται να αναφερθεί αν θα γίνεται κυρίως χρήση βενζίνης 95 ή 98-100 οκτανίων.

Nick_E60_GR
27-12-08, 03:34
car: E46

328 m52tu engine

or 330 m54 engine


328 m52tu = 320ΗΡ - περίπου 5250 ευρώ τελική τιμή
330 m54 = 350ΗΡ - περίπου 5700 ευρώ τελική τιμή (τιμές υποθετικές - υπολογισμένες με την έκπτωση για το group buy)

χμμμ... γιατί όμως να μην μπαίνει το 2.8 κιτ στο 3.0? Πιστεύω ότι είναι το ίδιο κιτ...

Nick_E60_GR
27-12-08, 05:22
Ανακεφαλαίωση για διαθεσιμότητα σε TS2 (8psi) και τιμές κατά προσέγγιση.
Η ιπποδύναμη αφορά σε αυτοκίνητα με manual κιβώτιο.

2.0 M52TU > 250ΗΡ - Ε39, € 6.000 / Ε46, € 5.250

2.2 M54 > 260HΡ - E39,Ε60 € 6.000 / E46, € 5.250

2.2 Μ54 > 280ΗΡ - Ζ4, € 5.650

2.5 M52TU > 280HP - E46, € 5.250

2.5 M54 > 320ΗΡ - E46, € 5.250

2.5 M54 > 315ΗΡ - Ζ4, € 5.650

2.5 M54 > 300ΗΡ - E60, € 6.000

2.8 M52TU > 320ΗΡ - E46, € 5.250

3.0 Μ54 > 355ΗΡ - Ζ4, € 5.850

3.0 Μ54 > 350ΗΡ - E46, € 5.700

3.0 Μ54 > 340ΗΡ - E60, € 6.000

Αν το αυτοκίνητο είναι αυτόματο πρέπει επίσης να αναφερθεί, για ανάλογο προγραμματισμό του εγκεφάλου.

KATSARAIOS
27-12-08, 05:45
ρε Νικολα τι φωτιες μας βαζεις να ηξερες!!!!!:banghead::banghead:

VanVIC
28-12-08, 11:01
...
Θα το ρωτήσω για Ζ3, θα το δούμε αυτό, σίγουρα...

Για μένα το ξέρεις πολύ καιρό οτι τον θέλω τον ESS.
To θέμα είναι να λάβουμε έγγραφως διαβεβαίωση οτι και στο Ζ3, το πακετάκι είναι plug'n'play. Μην μπλέξουμε με μικροτροποποιήσεις-πατένετες...

Το δικό μου Ζ3, είναι με χειροκίνητο σασμάν, το μοτέρ είναι το Μ54Β30 και οι επμβάσεις που έχουν γίνει είναι οι ακόλουθες:

-264/248 camshafts by SCHRICK
-ECU reprogrammed by HIOP-RaceΤec
-Electronic speed limiter removed
-RPM limiter @ 7000 rpm
-Performance underdrive pulleys by Rogue Eng.

INDUCTION
-high flow air-filter by K&N
-high flow throtle body by DINAN

EXHAUST
-stainless steel manifold by SUPERSPRINT
-inox front/mid pipes kit & rear muffler by SUPERSPRINT
-katalytic converters HJS 200 cpsi by SUPERSPRINT

Νομίζω οτι αυτές είναι οι λεπτομέρειες που τον ενδιαφέρουν.
Κατά τις διαθέσημες εναλλακτικές στο site της ΕSS, εφ'οσον φοράω χταπόδια, καταλύτες κλπ, με ένα set νέων εκκεντροφόρων, θα μπάινει και το ΤS2+ αλλά νομίζω οτι παραπάει για το Ζ3, οπότε για "ειδικά προσαρμοσμένο" ΤS2 (χωρίς +) ενδιαφέρομαι.

...
Στην Αγγλία υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια έκπτωσης λόγω νέας ισοτιμίας Λίρας/Ευρώ και το ΦΠΑ είναι 10%. Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάω εκεί...

Νίκο, σχετικά με Αγγλία, με το ΦΠΑ το καταλαβαίνω κα είναι και σημαντική η διαφορά.
Με τη νέα ισοτιμία Λίρας/Ευρώ, τί περιμένεις να γίνει ?
Ο τύπος σε Ευρώ πουλάει (αντε και σε USD), οπότε ?

Επίσης με τα χρήματα (σαν group-buy) πώς το σκέφτεσαι νε γίνει?
Θα τα στείλουμε με έμβασμα ο κάθένας ξεχωριστά?

Nick_E60_GR
28-12-08, 11:22
Για μένα το ξέρεις πολύ καιρό οτι τον θέλω τον ESS.
To θέμα είναι να λάβουμε έγγραφως διαβεβαίωση οτι και στο Ζ3, το πακετάκι είναι plug'n'play. Μην μπλέξουμε με μικροτροποποιήσεις-πατένετες...

Το δικό μου Ζ3, είναι με χειροκίνητο σασμάν, το μοτέρ είναι το Μ54Β30 και οι επμβάσεις που έχουν γίνει είναι οι ακόλουθες:

-264/248 camshafts by SCHRICK
-ECU reprogrammed by HIOP-RaceΤec
-Electronic speed limiter removed
-RPM limiter @ 7000 rpm
-Performance underdrive pulleys by Rogue Eng.

INDUCTION
-high flow air-filter by K&N
-high flow throtle body by DINAN

EXHAUST
-stainless steel manifold by SUPERSPRINT
-inox front/mid pipes kit & rear muffler by SUPERSPRINT
-katalytic converters HJS 200 cpsi by SUPERSPRINT

Νομίζω οτι αυτές είναι οι λεπτομέρειες που τον ενδιαφέρουν.
Κατά τις διαθέσημες εναλλακτικές στο site της ΕSS, εφ'οσον φοράω χταπόδια, καταλύτες κλπ, με ένα set νέων εκκεντροφόρων, θα μπάινει και το ΤS2+ αλλά νομίζω οτι παραπάει για το Ζ3, οπότε για "ειδικά προσαρμοσμένο" ΤS2 (χωρίς +) ενδιαφέρομαι.



Νίκο, σχετικά με Αγγλία, με το ΦΠΑ το καταλαβαίνω κα είναι και σημαντική η διαφορά.
Με τη νέα ισοτιμία Λίρας/Ευρώ, τί περιμένεις να γίνει ?
Ο τύπος σε Ευρώ πουλάει (αντε και σε USD), οπότε ?

Επίσης με τα χρήματα (σαν group-buy) πώς το σκέφτεσαι νε γίνει?
Θα τα στείλουμε με έμβασμα ο κάθένας ξεχωριστά?

Βαγγέλη TS2+ θα είσαι, έτσι κι αλλιώς. Απλά αντί για τους FI εσύ θα έχεις τους 1ου σταδίου Schrick επάνω. Το ρυθμίζουν αυτοί το θέμα απο το software. Η τροχαλία για τα 8.5 psi σου λείπει. Θα είναι κρίμα να μην τη βάλεις. Είναι πολλά τα άλογα η διαφορά μ' αυτό το setup. 380+

Υπάρχει τρόπος να κόψω εντελώς το ΦΠΑ (με κάποιο τρικ που μπορεί να γίνει στην Αγγλία ...αλλά πρέπει να πάει κάποιος εκεί να κάνει τη διαδικασία) + 5% έκπτωση στην τιμή καταλόγου ...είμαι αισιόδοξος
Θα δούμε πως θα γίνει η πληρωμή ..μάλλον ο καθένας ανεξάρτητα ..με σίγουρο τρόπο πάντως, δεν είναι πρόβλημα αυτό.

VanVIC
28-12-08, 11:57
Βαγγέλη TS2+ θα είσαι, έτσι κι αλλιώς. Απλά αντί για τους FI εσύ θα έχεις τους 1ου σταδίου Schrick επάνω. Το ρυθμίζουν αυτοί το θέμα απο το software. Η τροχαλία για τα 8.5 psi σου λείπει. Θα είναι κρίμα να μην τη βάλεις. Είναι πολλά τα άλογα η διαφορά μ' αυτό το setup. 380+

Υπάρχει τρόπος να κόψω εντελώς το ΦΠΑ (με κάποιο τρικ που μπορεί να γίνει στην Αγγλία ...αλλά πρέπει να πάει κάποιος εκεί να κάνει τη διαδικασία) + 5% έκπτωση στην τιμή καταλόγου ...είμαι αισιόδοξος
Θα δούμε πως θα γίνει η πληρωμή ..μάλλον ο καθένας ανεξάρτητα ..με σίγουρο τρόπο πάντως, δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Για το TS2+ ας απαντήσει ο τύπος απ'την ESS. Θα τον ρωτήσεις ?
Αλλά και 380+, πολλά δεν είναι για το Z3?
Πως θα "πατάει" με τόση δύναμη?
Πάντως δεν λέω όχι.
Αρκεί να μας δώσει διαβεβαιώσεις...

Nick_E60_GR
28-12-08, 12:42
Για το TS2+ ας απαντήσει ο τύπος απ'την ESS. Θα τον ρωτήσεις ?
Αλλά και 380+, πολλά δεν είναι για το Z3?
Πως θα "πατάει" με τόση δύναμη?
Πάντως δεν λέω όχι.
Αρκεί να μας δώσει διαβεβαιώσεις...


Τι 350 τι 380? Στον αέρα θα είναι έτσι κι αλλιώς :king:
Θα τα ξέρω όλα με λεπτομέρειες μέσα στη βδομάδα.

VanVIC
28-12-08, 15:53
Τι 350 τι 380? Στον αέρα θα είναι έτσι κι αλλιώς :king:
...

"εδάφους-αέρος" ή "αέρος-αέρος" ???
Ο Θεόν να βάλει το χέρι του...

kostasz4
05-01-09, 04:24
λοιπον παιδια επειδη γουσταρω και εγω να παταν κανα ΤΤ και κανα Σ3 ειμαι μεσα και εγω Ζ4 2.5 2005 μοντελο θελω τελικη τιμη και οχι στο περιπου και καλο ειναι να συντιομασταν απο κοντα και να τα λεγαμε για εναν εναν για τυχον αποριες αρε αυπνιες που εψουν πεσει αντρε να πανε πακετο ολα παραγγειλα hardtop 19 bmw performance kai φρενα και περιμενω αφου θα παω που θα παω φυλακη απο τα εξοδα ας αξιζει λοιπον ενημερωστε με και μενα

VanVIC
06-01-09, 22:38
...Στην Αγγλία υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια έκπτωσης λόγω νέας ισοτιμίας Λίρας/Ευρώ και το ΦΠΑ είναι 10%...

Τελικά στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι 15% και όχι 10%.

Nick_E60_GR
06-01-09, 22:43
Τελικά στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι 15% και όχι 10%.

Nαι σωστό είναι αυτό. Τελικά είναι 15. Ήταν 17,5 και έλεγαν ότι θα πέσει στο 10, αλλά δυστυχώς έπεσε στο 15, από 1/1 νομίζω.

5555
06-01-09, 22:52
Δεν γνωριζω για αξιοπιστια / καταπονηση αμαξωματος αλλα θα σκεφτομουν αυτο
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=101&subcat2=143&id=
το 440/450

shido
06-01-09, 23:08
Βαγγέλη TS2+ θα είσαι, έτσι κι αλλιώς. Απλά αντί για τους FI εσύ θα έχεις τους 1ου σταδίου Schrick επάνω. Το ρυθμίζουν αυτοί το θέμα απο το software. Η τροχαλία για τα 8.5 psi σου λείπει. Θα είναι κρίμα να μην τη βάλεις. Είναι πολλά τα άλογα η διαφορά μ' αυτό το setup. 380+




οχι αυτο δεν ισχυει που λες.Θελει αλλους εκεντροφορους

VanVIC
07-01-09, 10:43
Βαγγέλη TS2+ θα είσαι, έτσι κι αλλιώς. Απλά αντί για τους FI εσύ θα έχεις τους 1ου σταδίου Schrick επάνω. Το ρυθμίζουν αυτοί το θέμα απο το software. Η τροχαλία για τα 8.5 psi σου λείπει. Θα είναι κρίμα να μην τη βάλεις. Είναι πολλά τα άλογα η διαφορά μ' αυτό το setup. 380+...

οχι αυτο δεν ισχυει που λες.Θελει αλλους εκεντροφορους

Εss να ναι...

DimitrisZ4
07-01-09, 11:16
μη μας αφηνεται σε αγωνια!!! τα μπαξατε τελικα ???

VanVIC
07-01-09, 11:49
Aν τα'χαμε "μπάξει", θα ήμασταν στους δρόμους...
Αμήν !

Nick_E60_GR
09-01-09, 11:39
λοιπον παιδια επειδη γουσταρω και εγω να παταν κανα ΤΤ και κανα Σ3 ειμαι μεσα και εγω Ζ4 2.5 2005 μοντελο θελω τελικη τιμη και οχι στο περιπου και καλο ειναι να συντιομασταν απο κοντα και να τα λεγαμε για εναν εναν για τυχον αποριες αρε αυπνιες που εψουν πεσει αντρε να πανε πακετο ολα παραγγειλα hardtop 19 bmw performance kai φρενα και περιμενω αφου θα παω που θα παω φυλακη απο τα εξοδα ας αξιζει λοιπον ενημερωστε με και μενα

Αυτόματο ή manual ?? TS2 8.0psi ή TS2+ 8.5psi?
Ζητάω τώρα προσφορά ... το βάζω TS2 και manual (Μ54)

stef
10-01-09, 10:01
Δυστυχώς από ότι βλέπω δεν έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ για μοτέρ Ν52..... :(

kostasz4
10-01-09, 12:17
Αυτόματο ή manual ?? TS2 8.0psi ή TS2+ 8.5psi?
Ζητάω τώρα προσφορά ... το βάζω TS2 και manual (Μ54)

ειναι MANUAL οσο για το 8.5 πσι και το 8.0 πσι πια ειναι η διαφορα για να ξερω εαν ειναι στα αλογα μαθε και για τα δυο για λεφτα και σου λεω ευχαριστω παρα πολυ.........

Nick_E60_GR
10-01-09, 13:01
ειναι MANUAL οσο για το 8.5 πσι και το 8.0 πσι πια ειναι η διαφορα για να ξερω εαν ειναι στα αλογα μαθε και για τα δυο για λεφτα και σου λεω ευχαριστω παρα πολυ.........

Sorry, για 2.5 Ζ4 έχει μόνο TS2 (αυτό ζήτησα)
315 άλογα για 2.5 δεν είναι κακά....

Εις αναμονήν (σε αναμμένα κάρβουνα) και η λίρα πήρε 10% πάνω μέσα σε μια βδομάδα ...μάλλον την ξεχνάμε και κοιτάζουμε να δούμε τι έκπτωση θα κερδίσουμε με την ποσότητα.

Έχω 3 για Ε60 M54 3.0L σίγουρα (2 TS2+ και 1 TS2 απλό) και παίζει -ανάλογα με την τιμή προσφοράς- και 1 Ε46 M3 CSL - CFR-530 (530 άλογα :bugeye: )

Ίδωμεν....

VanVIC
10-01-09, 14:08
Δυστυχώς από ότι βλέπω δεν έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ για μοτέρ Ν52..... :(

Δύσκολο να επέμβουν σε κινητήρες με Valvetronic αλλά και τα κράματα των κινητήρων της σειράς Ν (λόγω μείωσης βάρους χρησιμοποιούν και μαγνήσιο) δεν έχουν τις ίδιες αντοχές με αυτά των κινητήρων σειράς Μ

VanVIC
10-01-09, 14:10
...Έχω 3 για Ε60 M54 3.0L σίγουρα (2 TS2+ και 1 TS2 απλό) ...
Ίδωμεν....

Δε φαντάζομαι να με ξέχασες...

Nick_E60_GR
10-01-09, 15:52
Δε φαντάζομαι να με ξέχασες...

Όχι βέβαια! Ζητάω και λεπτομέρειες για τη μετατροπή του Ζ4 κιτ σε Ζ3.

BILL007
10-01-09, 15:57
χωρίς να είμαι ο καλύτερος για να πει τη γνώμη του περί του θέματος,πιο λογικό βλέπω να μετατρέπεται κιτάκι απο Ε46 για Ζ3 παρά απο Ζ4 για Ζ3...:)

kostasz4
10-01-09, 19:53
Sorry, για 2.5 Ζ4 έχει μόνο TS2 (αυτό ζήτησα)
315 άλογα για 2.5 δεν είναι κακά....

Εις αναμονήν (σε αναμμένα κάρβουνα) και η λίρα πήρε 10% πάνω μέσα σε μια βδομάδα ...μάλλον την ξεχνάμε και κοιτάζουμε να δούμε τι έκπτωση θα κερδίσουμε με την ποσότητα.

Έχω 3 για Ε60 M54 3.0L σίγουρα (2 TS2+ και 1 TS2 απλό) και παίζει -ανάλογα με την τιμή προσφοράς- και 1 Ε46 M3 CSL - CFR-530 (530 άλογα :bugeye: )

Ίδωμεν....

Νικο μου 315 αλογακια δεν ειναι καδολου μα καθολου κακα αλλα ποτε δεν θα ειναι αρκετα :ylsuper::ylsuper::ylsuper: , το ειδα και εγω στην σελιδα του ΕΣΣ λοιπον αναμενω συνολικο ποσο αααα και για ειμαστε και οκ εαν σε περιπτωσηβ ερθει σε καποιους μασ το κιτ χαλασμενο η καποιο εξαρτη,μα να λειπει η εαν απο ολα τα κομματια εχει κατι να μπορουμε να το αλλαξουμε οπως εγινε και με τον μαμασου που εστειλε κατι πισω και του το ξαναεστειλε τεσπα εγω σε οποιον δωσω τα λεφτα μου με αυτον θα μιλαω εαν παει κατι στραβα λοιπον ενημερωσε με σε ευχαριστω ρε Νικο τα λεμε και απο κοντα ελπιζω στην συναντηση εαν πασ ενημερωσε μας

Nick_E60_GR
10-01-09, 20:32
Νικο μου 315 αλογακια δεν ειναι καδολου μα καθολου κακα αλλα ποτε δεν θα ειναι αρκετα :ylsuper::ylsuper::ylsuper: , το ειδα και εγω στην σελιδα του ΕΣΣ λοιπον αναμενω συνολικο ποσο αααα και για ειμαστε και οκ εαν σε περιπτωσηβ ερθει σε καποιους μασ το κιτ χαλασμενο η καποιο εξαρτη,μα να λειπει η εαν απο ολα τα κομματια εχει κατι να μπορουμε να το αλλαξουμε οπως εγινε και με τον μαμασου που εστειλε κατι πισω και του το ξαναεστειλε τεσπα εγω σε οποιον δωσω τα λεφτα μου με αυτον θα μιλαω εαν παει κατι στραβα λοιπον ενημερωσε με σε ευχαριστω ρε Νικο τα λεμε και απο κοντα ελπιζω στην συναντηση εαν πασ ενημερωσε μας

Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Η τελική παραγγελία θα γίνει για το κάθε κιτ ονομαστικά και θα παραδοθεί με το serial number του, το τιμολόγιο του και την εγγύηση του (2 χρόνια χωρίς όριο χιλιομέτρων)

kostasz4
11-01-09, 05:10
μια χαρα ειμαστε πανω απο 5 ατομα που ενδιαφερονται

VanVIC
11-01-09, 08:38
Δεν κρατιέμαι !!!

Nick_E60_GR
14-01-09, 20:31
Λοιπόν, η πρώτη επαφή έγινε. Αυτό που μπόρεσα να καταφέρω μιλώντας με ESS είναι ότι με την παραγγελία 5 κιτ και άνω (δηλαδή το κάθε κιτ, με το τιμολόγιο του + το ΦΠΑ + εκτελωνισμό) μπορούμε να επιτύχουμε σαν τελική τιμή: οτι αναφέρεται στο site της ESS + 200/300 ευρώ μεταφορικά, αναλόγως το είδος TS2/TS2+ με cams κλπ. και το βάρος του κιτ, κατι που σημαίνει περίπου 20% έκπτωση και το τελωνείο/δασμοί ΔΩΡΟ

(Προσοχή: οι τιμές που παρουσιάζονται στο site της ESS είναι χωρίς ΦΠΑ)

Βαγγέλη νομίζω είσαι πιο κοντά στο κιτ για το 330 παρά στο Ζ4 (θα έχω τεχνικές λεπτομέρειες αύριο)

Το βρίσκει κανείς συμφέρον?

Παιδιά απαντήστε τουλάχιστον όσοι εκδηλώσατε ενδιαφέρον, γιατι πρέπει αύριο-μεθαύριο να ξέρω την τελική ποσότητα :banghead:

VanVIC
14-01-09, 20:47
Λοιπόν, η πρώτη επαφή έγινε. Αυτό που μπόρεσα να καταφέρω μιλώντας με ESS είναι ότι με την παραγγελία 5 κιτ και άνω (δηλαδή το κάθε κιτ, με το τιμολόγιο του + το ΦΠΑ + εκτελωνισμό) μπορούμε να επιτύχουμε σαν τελική τιμή: οτι αναφέρεται στο site της ESS + 200/300 ευρώ μεταφορικά, αναλόγως το είδος TS2/TS2+ με cams κλπ. και το βάρος του κιτ, που σημαίνει 20% έκπτωση και το τελωνείο/δασμοί ΔΩΡΟ

(Προσοχή: οι τιμές που παρουσιάζονται στο site της ESS είναι χωρίς ΦΠΑ)

Βαγγέλη νομίζω είσαι πιο κοντά στο κιτ για το 330 παρά στο Ζ4 (θα έχω τεχνικές λεπτομέρειες αύριο)

Το βρίσκει κανείς συμφέρον?

Παιδιά απαντήστε τουλάχιστον όσοι εκδηλώσατε ενδιαφέρον, γιατι πρέπει αύριο-μεθαύριο να ξέρω την τελική ποσότητα :banghead:


Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι πολυ-κατάλαβα τί εννοείς με την τελική τιμή, είμαι μέσα, αρκεί -όπως έχω ξαναγράψει- να υπάρχει γραπτή διαβεβαίωση οτι το κιτ θα "κουμπώσει" στο Ζ3 χωρίς πατέντες.

Nick_E60_GR
14-01-09, 20:54
Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι πολυ-κατάλαβα τί εννοείς με την τελική τιμή, είμαι μέσα, αρκεί -όπως έχω ξαναγράψει- να υπάρχει γραπτή διαβεβαίωση οτι το κιτ θα "κουμπώσει" στο Ζ3 χωρίς πατέντες.

Αύριο θα το ξέρω και αυτό. Σήμερα έκανα τις πιο βασικές ερωτήσεις, αναφέρθηκα και στο θέμα σου αλλά δεν είχε απάντηση και επιφυλάχτηκε να μου απαντήσει αύριο. Μου είπε πάντως οτι φαντάζεται οτι το Ε46 είναι πλησιέστερο στο Ζ3 λόγω θέσης φίλτρου κλπ.

Σημαίνει οτι πληρώνεις τελική τιμή ότι γράφει στο site τους + τα μεταφορικά (πάνω-κάτω) :deal:
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=&id=

VanVIC
14-01-09, 21:01
Το ECU Tuning Software θα το πληρώσουμε ξεχωριστά ?
Στο site, στα 330, βλέπω οτι χρεώνει ξεχωριστά.

Nick_E60_GR
14-01-09, 21:02
Το ECU Tuning Software θα το πληρώσουμε ξεχωριστά ?
Στο site, στα 330, βλέπω οτι χρεώνει ξεχωριστά.

Συμπεριλαμβάνεται.

shido
14-01-09, 21:55
Το ECU Tuning Software θα το πληρώσουμε ξεχωριστά ?
Στο site, στα 330, βλέπω οτι χρεώνει ξεχωριστά.

που το δες Βαγγελη αυτο?:chair:
:bananasmi

Nick_E60_GR
15-01-09, 00:41
Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι πολυ-κατάλαβα τί εννοείς με την τελική τιμή, είμαι μέσα, αρκεί -όπως έχω ξαναγράψει- να υπάρχει γραπτή διαβεβαίωση οτι το κιτ θα "κουμπώσει" στο Ζ3 χωρίς πατέντες.

Βαγγέλη, για να ξέρω πως θα το χειριστώ. Δηλαδή αν μου πει ότι π.χ. για το Ζ3 ταιριάζουν τα πάντα από το 330 εκτός από τις γωνιές που συγκρατούν τις βάσεις του intercooler (δες φωτο) ...τις οποίες μπορείς άνετα να τις φτιάξεις ή ακόμα και να τις βρεις έτοιμες στην αγορά. Τι τους λέω σ' αυτή την περίπτωση? Δεν μας κάνει?

kostasz4
15-01-09, 01:13
νικο εγω ενδιαφερομαι αλλα πρεπει να ξερω την τελικη τιμη πιοα ειναι αφου τα λεφτα ειναι ισα ισα λοιπον μαθε φιναλ τιμη και πες μου για να σου πω στανταρ.......

kostasz4
15-01-09, 01:17
Λοιπόν, η πρώτη επαφή έγινε. Αυτό που μπόρεσα να καταφέρω μιλώντας με ESS είναι ότι με την παραγγελία 5 κιτ και άνω (δηλαδή το κάθε κιτ, με το τιμολόγιο του + το ΦΠΑ + εκτελωνισμό) μπορούμε να επιτύχουμε σαν τελική τιμή: οτι αναφέρεται στο site της ESS + 200/300 ευρώ μεταφορικά, αναλόγως το είδος TS2/TS2+ με cams κλπ. και το βάρος του κιτ, κατι που σημαίνει περίπου 20% έκπτωση και το τελωνείο/δασμοί ΔΩΡΟ

(Προσοχή: οι τιμές που παρουσιάζονται στο site της ESS είναι χωρίς ΦΠΑ)

Βαγγέλη νομίζω είσαι πιο κοντά στο κιτ για το 330 παρά στο Ζ4 (θα έχω τεχνικές λεπτομέρειες αύριο)

Το βρίσκει κανείς συμφέρον?

Παιδιά απαντήστε τουλάχιστον όσοι εκδηλώσατε ενδιαφέρον, γιατι πρέπει αύριο-μεθαύριο να ξέρω την τελική ποσότητα :banghead:

εγω παντως δε καταλαβα τιποτα απο που βγαινει το 20% ,μιον αφου λες οτι θα πληρωσουμε οτι αναφερεται στο σαιτε και ακομα λες οτι δωρο το τελονειο πως ειναι δυνατον αυτο......

Nick_E60_GR
15-01-09, 01:38
εγω παντως δε καταλαβα τιποτα απο που βγαινει το 20% ,μιον αφου λες οτι θα πληρωσουμε οτι αναφερεται στο σαιτε και ακομα λες οτι δωρο το τελονειο πως ειναι δυνατον αυτο......

Είπα ότι στο site έχει ας πούμε ο Ζ4 2.5 TS2 = 5.850 ευρώ + 19% ΦΠΑ (1.111 ευρώ - το οποίο θα το πληρώσεις στο τελωνείο εδώ) = 6.961 + 25% (1.462 ευρώ) δασμοί εισαγωγής για καινούργιο μηχανικό εξάρτημα το οποίο εισάγεται από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής 'Ενωσης = 8.424 + 250 περίπου μεταφορικά = 8.674 ευρώ τελική τιμή θα σου στοιχίσει σήμερα αν το αγοράσεις on-line σαν κύριος και στο στείλουν με Fedex.

Εγώ τώρα λέω, ότι όλα αυτά θα στοιχίσουν 5.850 τελική + τα μεταφορικά. Κατάλαβες τη διαφορά?

VanVIC
15-01-09, 09:30
Βαγγέλη, για να ξέρω πως θα το χειριστώ. Δηλαδή αν μου πει ότι π.χ. για το Ζ3 ταιριάζουν τα πάντα από το 330 εκτός από τις γωνιές που συγκρατούν τις βάσεις του intercooler (δες φωτο) ...τις οποίες μπορείς άνετα να τις φτιάξεις ή ακόμα και να τις βρεις έτοιμες στην αγορά. Τι τους λέω σ' αυτή την περίπτωση? Δεν μας κάνει?

Το δέχομαι όπως το λές, για τέτοιες λεπτομέρειες.
Τα "χωροταξιακά" φοβάμαι, μην χρειάζονται κοψίματα, τρύπες για στήριξη κλπ.

Είπα ότι στο site έχει ας πούμε ο Ζ4 2.5 TS2 = 5.850 ευρώ + 19% ΦΠΑ (1.111 ευρώ - το οποίο θα το πληρώσεις στο τελωνείο εδώ) = 6.961 + 25% (1.462 ευρώ) δασμοί εισαγωγής για καινούργιο μηχανικό εξάρτημα το οποίο εισάγεται από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής 'Ενωσης = 8.424 + 250 περίπου μεταφορικά = 8.674 ευρώ τελική τιμή θα σου στοιχίσει σήμερα αν το αγοράσεις on-line σαν κύριος και στο στείλουν με Fedex.

Εγώ τώρα λέω, ότι όλα αυτά θα στοιχίσουν 5.850 τελική + τα μεταφορικά. Κατάλαβες τη διαφορά?

Δεν υπάρχουν δασμοί απο Νορβηγία. Είναι μέν εκτός Ε.Ε. αλλά είναι ΧΩΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ.
Υπάρχει ειδικό καθεστώς.
Ρώτα έναν εκτελωνιστή να δείς οτι έχω δίκιο.

Επομένως, όταν θα δείς οτι ισχύει αυτό που λεώ, πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση ?
Στην ESS σου λένε για 5 κιτ οτι σου δίνουν έκπτωση 20% ?
Είναι ξεκάθαρο αυτό ?

Nick_E60_GR
15-01-09, 11:22
Το δέχομαι όπως το λές, για τέτοιες λεπτομέρειες.
Τα "χωροταξιακά" φοβάμαι, μην χρειάζονται κοψίματα, τρύπες για στήριξη κλπ.



Δεν υπάρχουν δασμοί απο Νορβηγία. Είναι μέν εκτός Ε.Ε. αλλά είναι ΧΩΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ.
Υπάρχει ειδικό καθεστώς.
Ρώτα έναν εκτελωνιστή να δείς οτι έχω δίκιο.

Επομένως, όταν θα δείς οτι ισχύει αυτό που λεώ, πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση ?
Στην ESS σου λένε για 5 κιτ οτι σου δίνουν έκπτωση 20% ?
Είναι ξεκάθαρο αυτό ?


Οχι βέβαια, δεν κάνουν οι ίδιοι 20%. Η πραγματική έκπτωση για τα 5 κιτ είναι 10% και αυτό μόνο για την Αγγλία. Το 20% βγαίνει από το γεγονός ότι θα εκτελωνιστούν στην Αγγγλία, όπου η σχέση Νορβηγικής Κορώνας προς την Αγγγλική Λίρα είναι εντελώς διαφορετική από τη σχέση Λίρας/Ευρώ ή Νορβηγικής Κορώνας/Ευρώ. (κέρδος τώρα που μιλάμε περίπου 5%*)
Επίσης το ΦΠΑ στην Αγγλία είναι 15%.(άλλο 4% κέρδος)

* το οποίο αλλάζει καθημερινά διότι σαν βάση υπολογισμού μου δίνουν την τιμή του site σε ευρώ - ακόμη και σε Αγγλική λίρα να πληρώσουμε θα κάνουν την μετατροπή της ισοτιμίας την ίδια μέρα, οπότε αν η λίρα έχει "πέσει" αυτοί απλά θα πάρουν περισσότερες λίρες. Μόνο αν κλείσει η παραγγελία μπορούν να "κλειδώσουν" την τιμή σε λίρες -που για μας είναι μονόδρομος αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε το πλεονέκτημα που προσφέρει η Αγγλία τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Φοβάμαι οτι σας μπερδέψα περισσότερο ...τέλος πάντων, θα είναι κανείς στο Plaza απόψε για να ανέβω?

Οσο για το άλλο, δεν μπορεί, η Νορβηγία θεωρείται 3η χώρα, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα το θέμα, (στηρίζομαι στις αναφορές των παιδιών που τα έφεραν και πλήρωσαν κάποια σημαντικά ποσά)
ΟΚ, εγώ να δεχτώ ότι απο Νορβηγία δεν πληρώνεις καθόλου τελωνείο/δασμούς κλπ. ...ΦΠΑ 19% δεν θα πληρώσεις στο τελωνείο εδώ?

Προτιμάς να το πάρεις στην τιμή που αναφέρει στο site και να πληρώσεις 19% ΦΠΑ εδώ, ή να το πάρεις όσο λέει στο site συμπεριλαμβανομένου του (αγγλικού) ΦΠΑ και των όποιων δασμών? Αυτό είναι το ερώτημα.

MaSt0RaS
15-01-09, 11:35
πολυ μπερδεμα... παντως αν δεν σταματησει τελωνειο δεν πληρωνεις ΦΠΑ απο οσο ξερω αλλα αυτα ειναι στον αερα... παιδια συναντηθειτε ολοι μαζι και ψαξετο προσεξετε μην βγειτε χαμενοι στο τελος αντι κερδισμενοι!

Nick_E60_GR
15-01-09, 11:53
πολυ μπερδεμα... παντως αν δεν σταματησει τελωνειο δεν πληρωνεις ΦΠΑ απο οσο ξερω αλλα αυτα ειναι στον αερα... παιδια συναντηθειτε ολοι μαζι και ψαξετο προσεξετε μην βγειτε χαμενοι στο τελος αντι κερδισμενοι!

Το ότι σταματάει τελωνείο είναι δεδομένο. Τί χρεώνεσαι δεν ξέρω... (εκτός του ΦΠΑ)

deepblue
15-01-09, 12:06
Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο καιρο συζηταμε το θεμα του τελωνειου και δε ρωτας ενα ειδικο (εναν τελωνειακο πχ) παρα εικαζουμε και ακουμε την καθε ραδιοαρβυλα τα παιδια εγαψαν-μου ειπαν κλπ κλπ !!
Ετσι μου ελεγαν και μενα για τις εξατμισεις και τα φαναρια και τελικα τιποτα απ' οτι μου ελεγαν δεν ηταν ετσι!!!
Για να σου λεει ο VanVIC οτι η Νορβηγια Είναι μέν εκτός Ε.Ε. αλλά είναι ΧΩΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ.
Υπάρχει ειδικό καθεστώς προφανως δε το λεει τυχαια !!
Ειναι κριμα με θεμα τοσο σοβαρο γοα τον καθενα μας (μια και εχει να κανει με χρηματα)να εικαζουμε.
Μια και εσυ κανεις το κονε και τις συνομιλειες πρεπει να βεβαιωθεις για το τι ακριβως παιζει και με αυτο που λεει ο Bαγγελης.

BILL007
15-01-09, 12:20
Απλά ρωτάς έναν εκτελωνιστή...;)

VanVIC
15-01-09, 14:20
Εγώ έγραψα αυτό για τους δασμούς αφού πρώτα ρώτησα τον εκτελωνιστή μου.
Το έψαξε ο άνθρωπος (του είπα οτι πρόκειται για κομπρέσσορα που μπαίνει στην μηχανή αυτοκινήτου) και μου απάντησε για εισαγωγή στην Ελλάδα πληρώνεις ΦΠΑ κανονικά 19% (επί της αξίας CIF*)αλλά δεν πληρώνεις δασμούς γιατί πρόκειται για εισαγωγή απο ΧΩΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ (που είναι η Νορβηγία).

Αν δεν πληρώνεις δασμούς για εκτελωνισμό στην Ελλάδα, το πιο πιθανό είναι να μην πληρώνεις και στην Αγγλία (για χώρα της Ε.Ε. πρόκειται)

*Αξία CIF είναι το άθροισμα της τιμής αγοράς+ασφάλεια+μεταφορικά.

Αυτά ξέρω εγώ απο τον εκτελωνιστή που χρησιμοποιούμε 2 φορές την εβδομάδα στην δική μας δουλειά.
Ολη τη μέρα στα τελωνεία είναι ο άνθρωπος...

Ας ρωτήσει όμως και κάποιος άλλος δικό του εκτελωνιστή να το διασταυρώσουμε.

ΘΕΛΩ ΕSS !!!

VanVIC
15-01-09, 14:25
...Αυτά ξέρω εγώ απο τον εκτελωνιστή που χρησιμοποιούμε 2 φορές την εβδομάδα στην δική μας δουλειά...

:idea:
Μήπως να δοκιμάσω να βάλω στο Ζ κανέναν απο τους κομπρέσσορες που εισάγουμε στην δουλειά μας για ψυγεία ?
Είναι πολύ καλοί και αθόρυβοι και με 10 χρόνια εγγύηση !
Λέτε να βρώ την υγεία μου ???

Αχ τί έχω πάθει ο άνθρωπος με την εμμονή μου να περάσω τον Shido :rofl2:

deepblue
15-01-09, 14:25
Εγω επειδη ολα ειναι αβεβαια δεν ειμαι μεσα.
Θα περιμενω να δω και μετα νομιζω ειναι το πιο σοφο !!

deepblue
15-01-09, 14:27
:idea:
Μήπως να δοκιμάσω να βάλω στο Ζ κανέναν απο τους κομπρέσσορες που εισάγουμε στην δουλειά μας για ψυγεία ?
Είναι πολύ καλοί και αθόρυβοι και με 10 χρόνια εγγύηση !
Λέτε να βρώ την υγεία μου ???

Αχ τί έχω πάθει ο άνθρωπος με την εμμονή μου να περάσω τον Shido :rofl2:

Δεν ερχεσαι το βραδυ στη συναντηση να δουμε τι και πως μια και θα ερθει και ο Νικος?

Nick_E60_GR
15-01-09, 14:44
Απλά ρωτάς έναν εκτελωνιστή...;)

Ωραία, να το ξαναπώ πάλι με πιό απλά λόγια.

Όπως είπα και παραπάνω την έκπτωση 10% μπορώ να την έχω μόνο για αγορά μέσω Αγγλίας. (10% γιά 5 κιτ και πάνω, 5% για 2 έως 5 κιτ, 0% για 1 κιτ) αλλά το ΦΠΑ εκεί είναι 15% ενώ στην Ελλάδα είναι 19% Δηλαδή κέρδος 4% από το ΦΠΑ.

Ο σημερινή σχέση της λίρας προς την Νορβηγική κορώνα επιτρέπει 5% κέρδος σε κάποιον που αγοράζει κάτι από Νορβηγία μέσω Αγγλίας, (ως προς το Ευρώ) αλλά αυτό αλλάζει καθημερινά, γι' αυτό ως σημείο αναφοράς μου βάζουν την τιμή του site σε ευρώ.

Προτιμάμε να τα φέρουμε Ελλάδα χωρίς έκπτωση και να τα εκτελωνίσουμε, έστω χωρίς κόστος, πληρώνοντας 19% ΦΠΑ επί της τιμής που αναγράφεται στο site?

ή τα φέρνουμε μέσω Αγγλίας και να πληρώσουμε τελική τιμή αυτή που αναγράφεται στο site?

Δεν ξέρω, μου λέτε. Εγώ πάντως μόνος μου, το 5% το έχω ήδη (3ή4 κιτ) + 5% κέρδος από νομισματική διαφορά + 4% από τη διαφορά του ΦΠΑ = 14% φτηνότερα από το να τα αγόραζα απευθείας από Νορβηγία και να πλήρωνα εδώ 19% ΦΠΑ (αν υποθέσουμε ότι οι δασμοί θα είναι 0)

VanVIC
15-01-09, 14:45
Ανοίξαμε και σας περιμένουμε... :dblthumb2

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/group.php?groupid=18

Nick_E60_GR
15-01-09, 14:54
...Αν δεν πληρώνεις δασμούς για εκτελωνισμό στην Ελλάδα, το πιο πιθανό είναι να μην πληρώνεις και στην Αγγλία (για χώρα της Ε.Ε. πρόκειται)....


Αυτό είναι εν μέρη σωστό. Η Αγγλία πληρώνει 3.5% επί του CIF.

Ελάτε παιδιά το βράδυ στο Plaza να τα πούμε.

kostasz4
16-01-09, 02:30
εγω τωρα το ειδα πτουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ρε γαμωτο εαν μου δωσεις μια τιμη νικο ειμαι μεσα και φερτο και μεσο αμερικης εαν μας συμφερει εσθ ξερεις αφου εχεισ αναλαβει το θεμα ενημερωσε με σε παρακαλω που βρισκομαστε!!!!!!!!!!!!!!

VanVIC
16-01-09, 09:22
Αυτό είναι εν μέρη σωστό. Η Αγγλία πληρώνει 3.5% επί του CIF.

Ελάτε παιδιά το βράδυ στο Plaza να τα πούμε.

Νίκο δεν ξέρω αν πήγες Plaza τελικά, εγώ πάντως δεν ήμουν.

Το ESS θέλω να το προχωρήσω, οπότε πές τελικές αξιές και τί πρέπει να κάνουμε συντονισμένα ή μεμονωμένα ο καθένας.

Αναμένω νέα σου.

shido
16-01-09, 09:29
Νίκο δεν ξέρω αν πήγες Plaza τελικά, εγώ πάντως δεν ήμουν.

Το ESS θέλω να το προχωρήσω, οπότε πές τελικές αξιές και τί πρέπει να κάνουμε συντονισμένα ή μεμονωμένα ο καθένας.

Αναμένω νέα σου.

Βαλε 15.000€ στον λογαριασμο μου και αστο πανω μου

:owned::owned:

VanVIC
16-01-09, 09:31
:idea:
Μήπως να δοκιμάσω να βάλω στο Ζ κανέναν απο τους κομπρέσσορες που εισάγουμε στην δουλειά μας για ψυγεία ?
Είναι πολύ καλοί και αθόρυβοι και με 10 χρόνια εγγύηση !
Λέτε να βρώ την υγεία μου ???

Αχ τί έχω πάθει ο άνθρωπος με την εμμονή μου να περάσω τον Shido :rofl2:

Βαλε 15.000€ στον λογαριασμο μου και αστο πανω μου

:owned::owned:

Mε 15.000 ευρώ, φαντάζομαι θα μου δώσεις όλο το αμάξι σου μαζί με το ESS

Nick_E60_GR
16-01-09, 10:09
Βαλε 15.000€ στον λογαριασμο μου και αστο πανω μου

:owned::owned:

με 15000 και S85 μπαίνει... Η "άκρη" μου στην Αγγλία αγόρασε Ε60 Μ5 διετίας με £28.000 ................................................να μπορούσε να γίνει μετατροπή σε αριστεροτίμονο.......ΑΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Θα έχω επικοινωνία το απόγευμα μαζί τους (5-6) γιατί λόγω ημέρας τρέχω σαν τρελός.
Πρέπει να συναντηθούμε κάποια στιγμή οι ενδιαφερόμενοι από κοντά να δούμε πως θα γίνει η όλη διαδικασία. (αφού έχουμε πρώτα οριστική απάντηση και έγγραφη βεβαίωση για Ζ3 ..αν έχουμε βέβαια)

VanVIC
16-01-09, 10:13
με 15000 και S85 μπαίνει...

Θα έχω επικοινωνία το απόγευμα μαζί τους (5-6) γιατί λόγω ημέρας τρέχω σαν τρελός.
Πρέπει να συναντηθούμε κάποια στιγμή οι ενδιαφερόμενοι από κοντά να δούμε πως θα γίνει η όλη διαδικασία. (αφού έχουμε πρώτα οριστική απάντηση και έγγραφη βεβαίωση για Ζ3 ..αν έχουμε βέβαια)

Να συναντηθούμε αλλά μην μου το χαλάς στο τέλος...

Nick_E60_GR
16-01-09, 10:19
Να συναντηθούμε αλλά μην μου το χαλάς στο τέλος...

Κοίτα το edit που έχω κάνει από πάνω και ..αστα να πάνε τα υπόλοιπα ...ποιός ασχολείται με ESS μετά???? Λοιπόν τα λέμε.

VanVIC
16-01-09, 10:31
Nίκο αν είναι να μην προχωρήσει το group buy, θα ήθελα να το ξέρω, ξεκάθαρα, για να ξέρω πως θα προχωρήσω

shido
16-01-09, 11:12
Καλη επιτυχια παιδες

VanVIC
16-01-09, 11:44
Καλη επιτυχια παιδες

Ευχαριστούμε αλλά μήπως έχεις τίποτα να μου πείς, γενικότερα αλλά και ειδικότερα ?
Καμιά καλή προσφορά στην αγορά ? Τίποτα εδώ κοντά μας που να σε αφήνει -προσωπικά- αδιάφορο ?

Nick_E60_GR
16-01-09, 12:46
Nίκο αν είναι να μην προχωρήσει το group buy, θα ήθελα να το ξέρω, ξεκάθαρα, για να ξέρω πως θα προχωρήσω

Θα τα πούμε το βράδυ, τώρα τρέχω να μαζέψω κανα φράγκο ..γιατί έρχονται έξοδα..

Nick_E60_GR
16-01-09, 23:28
Μπορούμε να βρεθούμε οι ενδιαφερόμενοι κάποια στιγμή μέσα στο Σαββατοκύριακο να δούμε τα πράγματα όλοι μαζί και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε? Εγώ το αργότερο μέχρι την Τρίτη θα δώσω την παραγγελία. Η ESS ετοιμάζει αύξηση της τιμής της σε λίρες (γιά αγορά απο Αγγλία) περίπου 10%. Μίλησα και με τον επίσημο αντιπρόσωπο της και με 2 ανεπίσημους ...λογικό και αναμενόμενο με την λίρα τόσο χαμηλά. Φοβάμαι οτι θα τα χάσουμε όλα στο τέλος.

Βαγγέλη εσύ θα φορέσεις του 330 το κιτ. Δεν έχω όμως έγγραφη βεβαίωση. Πρωτού κάνουμε οτιδήποτε γιά το δικό σου, θα την ζητήσουμε και αυτή. Έχεις cruise control?

VanVIC
17-01-09, 08:22
Μπορούμε να βρεθούμε οι ενδιαφερόμενοι κάποια στιγμή μέσα στο Σαββατοκύριακο να δούμε τα πράγματα όλοι μαζί και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε? Εγώ το αργότερο μέχρι την Τρίτη θα δώσω την παραγγελία. Η ESS ετοιμάζει αύξηση της τιμής της σε λίρες (γιά αγορά απο Αγγλία) περίπου 10%. Μίλησα και με τον επίσημο αντιπρόσωπο της και με 2 ανεπίσημους ...λογικό και αναμενόμενο με την λίρα τόσο χαμηλά. Φοβάμαι οτι θα τα χάσουμε όλα στο τέλος.

Βαγγέλη εσύ θα φορέσεις του 330 το κιτ. Δεν έχω όμως έγγραφη βεβαίωση. Πρωτού κάνουμε οτιδήποτε γιά το δικό σου, θα την ζητήσουμε και αυτή. Έχεις cruise control?

Να βρεθούμε και προτείνω καφέ Κυριακή πρωί.
Και'γω έτοιμος είμαι Νίκο να προχωρήσω, καταλαβαίνεις όμως τις ανησυχίες μου σχετικά με το αν θα μπαίνει στο δικό μου. Είναι πολλά τα λευτά Νίκο για να το πάρω και μετά να μείω με το... στο χέρι.

Σχετικά με το cruise control, δεν έχει το Ζ3 μου αλλά τί σχέση έχει αυτό ?

Σου στέλνω PM με τηλέφωνο για επικοινωνία.

Αναμένω νέα σου

VanVIC
17-01-09, 10:11
Νίκο, ψάχνωντας το site της ESS είδα οτι το δικό μου φιλτροκούτι είναι όπως αυτό της επισυναπτόμενης εικόνας.
Είναι απο E39 530i
http://www.esstuning.com/view_image.asp?id=p_1_20070713005105.jpg
To φιλτροκούτι του Ε46 330i δεν έχει καμιά σχέση με το δικό μου.
Μήπως να τον ρωτήσεις γι'αυτήν την λεπτομέρεια ?

kostasz4
17-01-09, 11:28
λοιπον παιδια προτεινω καφεδακι την κυριακη κατα τις 7 το απογευμα με θεμα το ess φυσικα τι τι λετε??????????????????? Ειναι μονο για τους ενδιαφερομενους λοιπον ξεκιναω εγω και στελνω το τελ μου στον Νικο.

VanVIC
17-01-09, 11:31
Να μην το κάνουμε πρωϊ, μετά την εκκλησία ?

kostasz4
17-01-09, 11:37
εχεις αμαρτιες εσυ και πας :drive2::drive2::drive2: εμεις ομως οχι και κοιμομαστε

Nick_E60_GR
18-01-09, 03:10
Νίκο, ψάχνωντας το site της ESS είδα οτι το δικό μου φιλτροκούτι είναι όπως αυτό της επισυναπτόμενης εικόνας.
Είναι απο E39 530i
http://www.esstuning.com/view_image.asp?id=p_1_20070713005105.jpg
To φιλτροκούτι του Ε46 330i δεν έχει καμιά σχέση με το δικό μου.
Μήπως να τον ρωτήσεις γι'αυτήν την λεπτομέρεια ?

Θα το ρωτήσω. Το σίγουρο πάντως Βαγγέλη είναι πως TS2 έχει μπει σε Ζ3 2.2 χωρίς δυσκολία (στον Καναδά). Δεν έχει καμία διαφορά με το 3.0
Έχω κάνει ερώτηση και περιμένω απάντηση να μου πουν ποιο κιτ χρησιμοποιήθηκε (μέσα από το Ε46fanatics)

Μίλησα με τον Κώστα(Ζ4) στο τηλέφωνο και είναι ΟΚ. Θα σου τηλεφωνήσω αύριο μεσημεράκι, μήπως και μπορέσεις να βρεθούμε.

KATSARAIOS
18-01-09, 23:16
ερωτηση κρισιμη,,,,,,

σασμαν -διαφορικο - εξατμιση θα "βγαλουν" την προσθετη ιπποδυναμη στον 2.2 ?
γιατι μιλαμε για + 90 αλογα και πιο πανω απο τα "μαμα"330 που φορανε αλλα πραγματα απο το 2.2

για να δω απαντησεις

mitsos_chania
18-01-09, 23:19
ερωτηση κρισιμη,,,,,,

σασμαν -διαφορικο - εξατμιση θα "βγαλουν" την προσθετη ιπποδυναμη στον 2.2 ?
γιατι μιλαμε για + 90 αλογα και πιο πανω απο τα "μαμα"330 που φορανε αλλα πραγματα απο το 2.2

για να δω απαντησεις

σε αυτο ο μονος που μπορει να απαντησει ειναι ο paris που το εχει κανει και εχει πειρα.

shido
18-01-09, 23:19
Σε smg 330 που ξερω ολα μια χαρα.

KATSARAIOS
18-01-09, 23:28
Σε smg 330 που ξερω ολα μια χαρα.


ναι αλλα το 2.2 εχει πιο light καταστασεις πανω του.
μηπως αρχισουν και "ξεστρατιζουν" στο δρομο και μετα εχουμε :gaysex:

Snoopy
19-01-09, 07:43
Εγώ έχω να πω ότι ο Νίκος κάνει μια πολύ σοβαρή προσπάθεια και πρέπει να αναγνωριστεί.
Θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να του κάνατε δώρο τα περαστικά για τον κόπο του.

Και δεν κάνω πλάκα.

VanVIC
19-01-09, 09:01
Εγώ έχω να πω ότι ο Νίκος κάνει μια πολύ σοβαρή προσπάθεια και πρέπει να αναγνωριστεί.
Θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να του κάνατε δώρο τα περαστικά για τον κόπο του.

Και δεν κάνω πλάκα.

Πράγματι κάνει πολύ σοβαρή προσπάθεια ο Νίκος.
Πρόκειται για μια "κίνηση" που συζητιέται εδώ και πολύ καιρό. Αν ψάξεις θα δείς οτι έχουν "σηκωθεί" και άλλα παλιότερα thread με το ίδιο θέμα.

Σκέψου όμως οτι η προσπάθεια είναι να "μαζευτούμε" και να καταφέρουμε να πάρουμε την έκπτωση για το group-buy και εκτός αυτού πρέπει να μιλάει ΕΝΑΣ με τον προμηθευτή.
Αυτή τη φορά έτυχε να'ναι ο Νίκος, ο οπόιος και αυτός προσπαθεί για να εξοικονομήσει χρήματα κι ο ίδιος.

Εδώ μιλάμε για προσπάθεια να εξοικονομίσουμε χρήματα όσο είναι το ποσοστό του ελληνικού ΦΠΑ.
Προσωπικά, θα μπορούσα να το παραγγείλω μέσω της εταιρείας μου και ουσιαστικά να μην πληρώσω (αφού θα το εκπέσω) το ΦΠΑ.
Ομως θέλω και 'γω να βοηθήσω για να πετύχει η ομαδική προσπάθεια για να έχουν όφελος όλοι.

Ο καθένας όπως μπορεί βοηθάει.

Φιλικά ΠΑΝΤΑ !

VanVIC
19-01-09, 09:05
λοιπον παιδια προτεινω καφεδακι την κυριακη κατα τις 7 το απογευμα με θεμα το ess φυσικα τι τι λετε??????????????????? Ειναι μονο για τους ενδιαφερομενους λοιπον ξεκιναω εγω και στελνω το τελ μου στον Νικο.

Χθές το βράδυ που ήταν να συναντηθούμε, μίλησα με Νίκο και το αναβάλαμε για σήμερα το βράδυ.

Προτείνω "επιτελική" συνάντηση στο Τamtam cafe στις 21:00.
Καλά είναι ?
Το cafe του δικού μας Tamtam είναι στα όρια Αμαρουσίου - Νέου Ηρακλέιου.

Καλό θα'ναι να έχουμε πάρει τις τελικές μας αποφάσεις και καταλήξουμε στις επόμενες κινήσεις μας.
Ισως πρέπει "να κάνουμε επίθεση" και αυριο.
Σας θέλω ΕΤΟΙΜΟΠΟΛΕΜΟΥΣ !

Οσοι πιστοί (και μουρλοί), προσέλθετε...

Nick_E60_GR
19-01-09, 09:51
Εγώ έχω να πω ότι ο Νίκος κάνει μια πολύ σοβαρή προσπάθεια και πρέπει να αναγνωριστεί.
Θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να του κάνατε δώρο τα περαστικά για τον κόπο του.

Και δεν κάνω πλάκα.

Σταμάτη ευχαριστώ για καλά σου λόγια! ...αλλά δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.
Εδώ προσπαθούμε να γλυτώσουμε έστω και 200 ευρώ, διαφορετικά αυτο-ακυρώνεται ο σκοπός του Group-buy....

Nick_E60_GR
19-01-09, 10:04
...Σκέψου όμως οτι η προσπάθεια είναι να "μαζευτούμε" και να καταφέρουμε να πάρουμε την έκπτωση για το group-buy και εκτός αυτού πρέπει να μιλάει ΕΝΑΣ με τον προμηθευτή ....


Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω αποκαλύψει ποιος είναι ο προμηθευτής που έδωσε την καλύτερη έκπτωση. Θα γινόταν μπάχαλο όλη η προσπάθεια. Φυσικά οι άμεσα ενδιαφερόμενοι θα ξέρουν τι και πως, πριν "κλείσει" η παραγγελία.

Χθές το βράδυ που ήταν να συναντηθούμε, μίλησα με Νίκο και το αναβάλαμε για σήμερα το βράδυ.

Προτείνω "επιτελική" συνάντηση στο Τamtam cafe στις 21:00.
Καλά είναι ?
Το cafe του δικού μας Tamtam είναι στα όρια Αμαρουσίου - Νέου Ηρακλέιου.

Καλό θα'ναι να έχουμε πάρει τις τελικές μας αποφάσεις και καταλήξουμε στις επόμενες κινήσεις μας.
Ισως πρέπει "να κάνουμε επίθεση" και αυριο.
Σας θέλω ΕΤΟΙΜΟΠΟΛΕΜΟΥΣ !

Οσοι πιστοί (και μουρλοί), προσέλθετε...

Ωραία, στο Ταμταμ στις 21.00

Θα ενημερώσω και τον ΚώσταΖ4.

VanVIC
19-01-09, 12:06
ΟΚ, θα τα πούμε εκεί

KATSARAIOS
19-01-09, 12:32
με αυτο που ρωταω πιο πριν ποιος ξερει να απαντησει?
9 το βραδυ ειναι αργα,ελατε κατα τις 8

VanVIC
19-01-09, 12:35
με αυτο που ρωταω πιο πριν ποιος ξερει να απαντησει?
9 το βραδυ ειναι αργα,ελατε κατα τις 8

Απ'οτι έχω καταλάβει απο το site της ESS, για να το δίνει (σε όποια μοντέλα το δίνει) έχουν δοκιμάσει και ξέρουν οτι δεν τίθεται θέμα αντοχής των εργοστασικών κινούμενων μερών.

Γιώργο ψήνεσαι ?

BILL007
19-01-09, 12:36
Γιώργο ψήνεσαι ?


Δεν τον βλέπεις Βαγγέλη?Δεν ψήνεται απλά...ΚΑΒΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ!!!!:jester::icon02: Α,ρε ESS...Σπίτια θα κλείσεις και ανθρώπους στον Κορυδαλο!!!!!χαχααχχχαχαχααχχαχ!!!!:rofl2: :rofl2:

KATSARAIOS
19-01-09, 12:41
Απ'οτι έχω καταλάβει απο το site της ESS, για να το δίνει (σε όποια μοντέλα το δίνει) έχουν δοκιμάσει και ξέρουν οτι δεν τίθεται θέμα αντοχής των εργοστασικών κινούμενων μερών.

Γιώργο ψήνεσαι ?

τσουρουφλιζομαι αλλα δεν καλυπτομαι αν πρεπει να αλλαξω τα υπολοιπα που φοραω:embarassm
και δεν ριχνω τοσα ευρω χωρις εγγυησεις οτι δεν θα εχω προβλημα .
νομιζω οτι καταλαβαινομαστε πως η κανουμε κατι σωστο 100% η δεν κανουμε τιποτα.
γιατι δεν μιλαμε για 100-200 ευρω.
μηπως να ρωταγε ο Νικος που εχει αρχισει τις επαφες?
ευχαριστω και αναμενω αναμμενος!!!

KATSARAIOS
19-01-09, 12:42
Δεν τον βλέπεις Βαγγέλη?Δεν ψήνεται απλά...ΚΑΒΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ!!!!:jester::icon02: Α,ρε ESS...Σπίτια θα κλείσεις και ανθρώπους στον Κορυδαλο!!!!!χαχααχχχαχαχααχχαχ!!!!:rofl2: :rofl2:

ασε εκει εχω ηδη ρεζερβε,παω για πιο πανω!!!

Nick_E60_GR
19-01-09, 13:59
τσουρουφλιζομαι αλλα δεν καλυπτομαι αν πρεπει να αλλαξω τα υπολοιπα που φοραω:embarassm
και δεν ριχνω τοσα ευρω χωρις εγγυησεις οτι δεν θα εχω προβλημα .
νομιζω οτι καταλαβαινομαστε πως η κανουμε κατι σωστο 100% η δεν κανουμε τιποτα.
γιατι δεν μιλαμε για 100-200 ευρω.
μηπως να ρωταγε ο Νικος που εχει αρχισει τις επαφες?
ευχαριστω και αναμενω αναμμενος!!!


Γιώργο, αν είχες μπλοκέ και προσπαθούσες να ξεκινήσεις στο φανάρι με 6000 στροφές σπινιαριστός, έχοντας το αμάξι φορτωμένο όσο ποτέ, και DSC εντελώς απενεργοποιημένο, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα.
250 άλογα θα πάς, δεν θα πάς 500. Tο σασμάν αντέχει ως 60kg ροπή...

zaharias
19-01-09, 15:07
Και γω νομιζω οτι ο paris320ci δεν πειραξε τιποτα απο μεταδοση-διαφορικο κτλ...

Επικοινωνησε μαζι του Γιωργο για οτι αποριες εχεις...

VanVIC
19-01-09, 15:50
Γιώργο, αν είχες μπλοκέ και προσπαθούσες να ξεκινήσεις στο φανάρι με 6000 στροφές σπινιαριστός, έχοντας το αμάξι φορτωμένο όσο ποτέ, και DSC εντελώς απενεργοποιημένο, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα.
250 άλογα θα πάς, δεν θα πάς 500. Tο σασμάν αντέχει ως 60kg ροπή...

Nίκο γιατί το γράφεις αυτό για το μπλοκέ ?
Και'γω φοράω το μπλοκέ του Ζ3Μ, λές να υπάρχει οποιδήποτε θέμα ?

Και τώρα που το θυμήθηκα, γιατί με ρώτησες αν το Ζ3 έχει cruise control ?

deepblue
19-01-09, 15:58
Ασε να εχετε να πειτε και κατι σημερα στις 21:00 στου ΤαμΤαμ !!!

VanVIC
19-01-09, 16:01
Ασε να εχετε να πειτε και κατι σημερα στις 21:00 στου ΤαμΤαμ !!!

Στου tamtam δε νομίζω να μιλήσουμε για κομπρέσσορες :friday:

Nick_E60_GR
19-01-09, 16:12
Nίκο γιατί το γράφεις αυτό για το μπλοκέ ?
Και'γω φοράω το μπλοκέ του Ζ3Μ, λές να υπάρχει οποιδήποτε θέμα ?

Και τώρα που το θυμήθηκα, γιατί με ρώτησες αν το Ζ3 έχει cruise control ?

Όχι βέβαια...

Υπήρχε κάποιο "θέμα" με το cruise control και το μετρητή κατανάλωσης στις πρώτες version του software της ESS, γι' αυτό θεωρώ καλό να το αναφέρω ειδικά για το Ζ3.

VanVIC
19-01-09, 16:17
Όχι βέβαια...

Υπήρχε κάποιο "θέμα" με το cruise control και το μετρητή κατανάλωσης στις πρώτες version του software της ESS, γι' αυτό θεωρώ καλό να το αναφέρω ειδικά για το Ζ3.

Θεωρώ σημαντικό να τους πείς για την έκδοση του πιστοποιητικού EUR 1.
Χωρίς αυτό (το οποίο είναι απλό γι'αυτούς) θα υπάρχουν σοβαρές extra επιβαρύνσεις στα τελωνεία (π.χ. δασμοί εισαγωγής απο 3η χώρα).

Αλήθεια, το βράδυ, τί θα συζητήσουμε ?

Nick_E60_GR
19-01-09, 16:55
Θεωρώ σημαντικό να τους πείς για την έκδοση του πιστοποιητικού EUR 1.
Χωρίς αυτό (το οποίο είναι απλό γι'αυτούς) θα υπάρχουν σοβαρές extra επιβαρύνσεις στα τελωνεία (π.χ. δασμοί εισαγωγής απο 3η χώρα).

Αλήθεια, το βράδυ, τί θα συζητήσουμε ?

Πάλι τα ίδια? Δεν έχει τελωνείο είπαμε αν αγοραστεί από Αγγλία. Τέλος.

Θα συζητήσουμε όλα τα υπόλοιπα, διαδικασία κλπ με λεπτομέρειες. Θα χρησιμοποιήσουμε λιγάκι το notebook του Δημήτρη να μπούμε στο site του προμηθευτή

Δεν βρίσκω τον ΚώσταΖ4, για στείλτε κανα PM. Γαλάτσι μένει, οπότε του είναι πολύ εύκολο να έρθη ταμταμ.

Nick_E60_GR
20-01-09, 23:14
Κανένας άλλος για το Group-buy?? 120+ αλογάκια είναι εδώ !! Για περάστε.... :icon_kidr

ΟΚ, έχω πάρει νέα παράταση μέχρι την Παρασκευή.

Νέα ανακεφαλαίωση

Να ενημερώσω ότι η πληρωμή του ποσού -δυστυχώς ή ευτυχώς- μπορεί να γίνει τελικά ΜΟΝΟ σε €, οπότε δεν υπάρχει το "κέρδος" της διαφοράς ισοτιμίας κτλ που λέγαμε τις προηγούμενες μέρες..

Θα αποσταλεί από τον προμηθευτή (σοβαρότατος Αγγλικός οίκος Car-Tuning) στο email address του καθενός από μας που έχει δώσει τα στοιχεία του, ονομαστική προφόρμα/προσφορά με την τελική τιμή με την έκπτωση (σε €) η οποία θα συμπεριλαμβάνει και ΦΠΑ 15%
Θα αναγράφονται σε κάποιο σημείο τα στοιχεία όλων μας μαζί με την ένδειξη "ESS TS2 Group buy". Επίσης θα αναγράφονται τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού όπου θα πρέπει να κατατεθεί άμεσα το 50% του ποσού ως προκαταβολή. (θα αναφέρεται και το ακριβές ποσό της προκαταβολής)

Έχουμε πει ότι τελικά για αγορά απο 2 έως 4 kit έχει προσφερθεί έκπτωση 5% επί της τιμής που αναφέρεται στο site της ESS. Από 5 kits και πάνω η έκπτωση είναι 10%
Στις τιμές αυτές πρέπει να προστεθεί ΦΠΑ 15%

ESS TUNING (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=&id=)

Δεν φαίνεται εφικτό το 5 αλλά μετά από νέα που είχα πριν λίγο (Βαγγέλη) έχουμε ελπίδες για 4 kits. Στα 4 kits είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα ισχύσει το 10%

Tα TS2 kits που μας ενδιαφέρουν σοβαρά μέχρι στιγμής είναι 3 ειδών: E60, E46(Ζ3), Z4

Το κιτ για Ε60 στο site της ESS έχει 6.235 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)
Το κιτ για Ζ3(Ε46) στο site της ESS έχει 5.925 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)
Το κιτ για Ζ4 στο site της ESS έχει 5.850 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)

Αν μας δοθεί 10% έκπτωση τότε θα έχουμε:
6.235 - 632,5 = 5.611,5 Χ 15%φπα = 6.453 ευρώ για το Ε60 > 3.226,5 προκαταβολή
5.925 - 592,5 = 5.332,5 Χ 15%φπα = 6.132 ευρώ για το Ζ3(Ε46) > 3.066 προκαταβολή
5.850 - 585 = 5265 Χ 15%φπα = 6054 ευρώ για το Ζ4 > 3.027 προκαταβολή

Αν μας δοθεί 5% έκπτωση τότε θα έχουμε:
6.235 - 312 = 5.923 Χ 15%φπα = 6.811 ευρώ για το Ε60 > 3.405 προκαταβολή
5.925 - 296 = 5.629 Χ 15%φπα = 6.473 ευρώ για το Ζ3(Ε46) > 3.236 προκαταβολή
5.850 - 292 = 5.557 Χ 15%φπα = 6.391 ευρώ για το Ζ4 > 3.195 προκαταβολή

Παράδοση σε τρείς εβδομάδες

Έτσι έχουν τα πράγματα τελικά

Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει ένα ολοκαίνουργιο-αμεταχείριστο Demo ESS Compressor kit 430ΗΡ γιά Ε36 Μ3 ή Ζ3 Μ (απο το οποίο λείπει ένα σωληνάκι που μπορεί να αγοραστεί και στο εμπόριο) Aν μπει και αυτό στο Group buy, θα κάνουν περίπου 40-50% έκπτωση (για το συγκεκριμένο κομμάτι) που σημαίνει γύρω στα 2.800-3.000

Αυτά για σήμερα....

VanVIC
21-01-09, 07:20
Κανένας άλλος για το Group-buy?? 120+ αλογάκια είναι εδώ !! Για περάστε.... :icon_kidr

ΟΚ, έχω πάρει νέα παράταση μέχρι την Παρασκευή.

Νέα ανακεφαλαίωση

Να ενημερώσω ότι η πληρωμή του ποσού -δυστυχώς ή ευτυχώς- μπορεί να γίνει τελικά ΜΟΝΟ σε €, οπότε δεν υπάρχει το "κέρδος" της διαφοράς ισοτιμίας κτλ που λέγαμε τις προηγούμενες μέρες..

Θα αποσταλεί από τον προμηθευτή (σοβαρότατος Αγγλικός οίκος Car-Tuning) στο email address του καθενός από μας που έχει δώσει τα στοιχεία του, ονομαστική προφόρμα/προσφορά με την τελική τιμή με την έκπτωση (σε €) η οποία θα συμπεριλαμβάνει και ΦΠΑ 15%
Θα αναγράφονται σε κάποιο σημείο τα στοιχεία όλων μας μαζί με την ένδειξη "ESS TS2 Group buy". Επίσης θα αναγράφονται τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού όπου θα πρέπει να κατατεθεί άμεσα το 50% του ποσού ως προκαταβολή. (θα αναφέρεται και το ακριβές ποσό της προκαταβολής)

Έχουμε πει ότι τελικά για αγορά απο 2 έως 4 kit έχει προσφερθεί έκπτωση 5% επί της τιμής που αναφέρεται στο site της ESS. Από 5 kits και πάνω η έκπτωση είναι 10%
Στις τιμές αυτές πρέπει να προστεθεί ΦΠΑ 15%

ESS TUNING (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=&id=)

Δεν φαίνεται εφικτό το 5 αλλά μετά από νέα που είχα πριν λίγο (Βαγγέλη) έχουμε ελπίδες για 4 kits. Στα 4 kits είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα ισχύσει το 10%

Tα TS2 kits που μας ενδιαφέρουν σοβαρά μέχρι στιγμής είναι 3 ειδών: E60, E46(Ζ3), Z4

Το κιτ για Ε60 στο site της ESS έχει 6.235 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)
Το κιτ για Ζ3(Ε46) στο site της ESS έχει 5.925 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)
Το κιτ για Ζ4 στο site της ESS έχει 5.850 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)

Αν μας δοθεί 10% έκπτωση τότε θα έχουμε:
6.235 - 632,5 = 5.611,5 Χ 15%φπα = 6.453 ευρώ για το Ε60 > 3.226,5 προκαταβολή
5.925 - 592,5 = 5.332,5 Χ 15%φπα = 6.132 ευρώ για το Ζ3(Ε46) > 3.066 προκαταβολή
5.850 - 585 = 5265 Χ 15%φπα = 6054 ευρώ για το Ζ4 > 3.027 προκαταβολή

Αν μας δοθεί 5% έκπτωση τότε θα έχουμε:
6.235 - 312 = 5.923 Χ 15%φπα = 6.811 ευρώ για το Ε60 > 3.405 προκαταβολή
5.925 - 296 = 5.629 Χ 15%φπα = 6.473 ευρώ για το Ζ3(Ε46) > 3.236 προκαταβολή
5.850 - 292 = 5.557 Χ 15%φπα = 6.391 ευρώ για το Ζ4 > 3.195 προκαταβολή

Παράδοση σε τρείς εβδομάδες

Έτσι έχουν τα πράγματα τελικά

Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει ένα ολοκαίνουργιο-αμεταχείριστο Demo ESS Compressor kit 430ΗΡ γιά Ε36 Μ3 ή Ζ3 Μ (απο το οποίο λείπει ένα σωληνάκι που μπορεί να αγοραστεί και στο εμπόριο) Aν μπει και αυτό στο Group buy, θα κάνουν περίπου 40-50% έκπτωση (για το συγκεκριμένο κομμάτι) που σημαίνει γύρω στα 2.800-3.000

Αυτά για σήμερα....


Νίκο για άλλη μια φορά σ΄ευχαριστώ για την διαμεσολάβιση και την όλη προσπάθεια γενικότερα.

Μερικά ακόμα ερωτήματα:

-Πότε θα ξέρεις αν τελικά μαζευόμαστε (σίγουρα) 4 kit ?
-Νομίζω θυμάμαι σωστά, για 5 kit δεν σου είχαν πεί οτι θα μας δώσουν τέτοια τιμή ωστε στο τέλος να είναι να πληρωσουμε συνολικά με ΦΠΑ (χωρίς τα μεταφορικά) το ποσό που γράφει στο site της ΕSS ? Αυτό είναι έκπτωση 15%, σωστά ? Γιατί τώρα λένε 10% ?
-Το θέμα με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου, γιατί δεν γίνεται να "μας" στείλουν στο συνεργείο που θα υποδείξουμε, με e-mail, το πρόγραμμα και να "περαστεί" εδώ ? Θυμάσαι τί έπαθε ο Paris 320 στην Κύπρο ? Ταλαιπωρήθηκε με τα πήγαινε-έλα του εγκεφάλου.
-Φαντάζομαι οτι οι χρόνοι παράδοσης δεν είναι οι ίδιο για όλα τα kit. Για παράδειγμα του Ε46 (για την δική μου περίπτωση), στην ESS είναι ετοιμοπαράδοτο (in stock). Θα γίνουν ξεχωριστές αποστολές ή θα πάμε σε μία ? Στην πρίπτωση ετοιμοπαράδοτου, ποιά η έννοια της προκαταβολής ?
-Δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να στείλουμε ο καθένας μας, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των κινητήρων μας (τί έχουν, τί έχουμε κάνει, τί θέλουμε) ?

Επίσης, σε παρακαλώ, προσπάθησε να διασφαλίσεις κάτι που να εξασφαλίζει την "ορθόδοξη" τοποθέτηση του kit του Ε46 στο Ζ3. Πρέπει σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσω το εργοστασιακό φιλτροκούτι.

Αναμένω νέα σου (πάρε τηλέφωνο)

Ευχαριστώ και ας ελπίσουμε οτι θα μαζευτούεμε, τελικά.

Nick_E60_GR
21-01-09, 08:50
Νίκο για άλλη μια φορά σ΄ευχαριστώ για την διαμεσολάβιση και την όλη προσπάθεια γενικότερα.

Μερικά ακόμα ερωτήματα:

-Πότε θα ξέρεις αν τελικά μαζευόμαστε (σίγουρα) 4 kit ?
-Νομίζω θυμάμαι σωστά, για 5 kit δεν σου είχαν πεί οτι θα μας δώσουν τέτοια τιμή ωστε στο τέλος να είναι να πληρωσουμε συνολικά με ΦΠΑ (χωρίς τα μεταφορικά) το ποσό που γράφει στο site της ΕSS ? Αυτό είναι έκπτωση 15%, σωστά ? Γιατί τώρα λένε 10% ?
-Το θέμα με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου, γιατί δεν γίνεται να "μας" στείλουν στο συνεργείο που θα υποδείξουμε, με e-mail, το πρόγραμμα και να "περαστεί" εδώ ? Θυμάσαι τί έπαθε ο Paris 320 στην Κύπρο ? Ταλαιπωρήθηκε με τα πήγαινε-έλα του εγκεφάλου.
-Φαντάζομαι οτι οι χρόνοι παράδοσης δεν είναι οι ίδιο για όλα τα kit. Για παράδειγμα του Ε46 (για την δική μου περίπτωση), στην ESS είναι ετοιμοπαράδοτο (in stock). Θα γίνουν ξεχωριστές αποστολές ή θα πάμε σε μία ? Στην πρίπτωση ετοιμοπαράδοτου, ποιά η έννοια της προκαταβολής ?
-Δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να στείλουμε ο καθένας μας, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των κινητήρων μας (τί έχουν, τί έχουμε κάνει, τί θέλουμε) ?

Επίσης, σε παρακαλώ, προσπάθησε να διασφαλίσεις κάτι που να εξασφαλίζει την "ορθόδοξη" τοποθέτηση του kit του Ε46 στο Ζ3. Πρέπει σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσω το εργοστασιακό φιλτροκούτι.

Αναμένω νέα σου (πάρε τηλέφωνο)

Ευχαριστώ και ας ελπίσουμε οτι θα μαζευτούεμε, τελικά.

Παρασκευή το αργότερο ως τις 5 το απόγευμα πρέπει να έχω στείλει τα στοιχεία αγοραστών και αυτοκινήτων.
Όντως, αυτό το είχαν πει όταν κι εγώ ήμουν σίγουρος ότι έβγαιναν τουλάχιστον 5 kits. http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=246887&postcount=55

Από κει και μετά δεν το ξανα συζήτησα γιατί έβλεπα ότι δεν τα φτάνουμε τα 5 kits. Αν βγούμε τελικά 4 θα το ξανα θίξω και αυτό και αν δεν ισχύσει, τα βάζω εγώ τα παραπάνω 200 ευρώ που βγαίνουν ..αν βγουν τελικά (7.725 θα πλήρωνα αν το έφερνα απ' ευθείας από Νορβηγία: 6,235 Χ 19%φπα = 7.420 + 3,6% δασμοί + έξοδα φακέλλου 80 € = 7.725 + μια μέρα χαμένη > 1.280 ευρώ φθηνότερα ...πάλι με συμφέρει), ή πληρώνω εγώ τα μεταφορικά αν αποφασίσουμε να έρθουν όλα μαζί με UPS στη διεύθυνση ενός από εμάς.

Ναι γίνεται να στείλουν τον προγραμματισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα, για σιγουριά στο ότι ο προγραμματισμός θα γίνει 100% σωστά είπα να τα στέλναμε πάνω. Εγώ προσωπικά θα ζητήσω να μου το στείλουν mail και αν δω δυσκολία, τότε τον στέλνω. Αν συμφωνήσουμε όλοι, τα στέλνουμε ομαδικά να μας στοιχίσει και λιγότερο.

Μου είπαν ότι ή θα κάνεις μικρό modification στο φιλτροκούτι, (δεν ξέρω τι ακριβώς - φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξει η κατεύθυνση του σωλήνα της εξαγωγής του αέρα από το φιλτροκούτι) ή θα βάλεις κάποιο κιτ ελεύθερου φίλτρου.

Ετοιμοπαράδοτοι μπορεί να είναι όλοι στη Νορβηγία, οι Άγγλοι όμως πρέπει να τα φέρουν στην Αγγλία, κάτι που σημαίνει μεταφορά στην Αγγλία, διαδικασίες τελωνείου κλπ.
Οι 3 εβδομάδες πιστεύω ότι είναι μια "προθεσμία ασφαλείας" γι' αυτούς.

Nick_E60_GR
21-01-09, 09:09
Να συμπληρώσω επίσης (για το 2.) ότι υποθέταμε ότι αν πληρώναμε σε λίρες θα "έβγαινε" κάποιο μικρό κέρδος και από κει ..όμως δεν δέχονται. Θέλουν αποκλειστικά ευρώ ...που τελικά νομίζω μας συμφέρει γιατί αν πληρώναμε σε λίρες θα χρεωνόμασταν εμείς το κόστος της συναλλαγματικής μετατροπής που νομίζω είναι 2%. Το ίδιο και αν αγοράζαμε απευθείας από Νορβηγία.

(για το 3.) Το συνεργείο δεν θα σε χρεώσει τον προγραμματισμό? Γιατί να τον ξαναπληρώσεις αφού η ΕSS έχει πληρωθεί και για τον προγραμματισμό? Θέματα δυσλειτουργιών/εγγύησης θα έχουμε αν κάτι δεν πάει καλά στο προγραμματισμό από το συνεργείο? Πρέπει να ρωτήσω.

VanVIC
21-01-09, 10:03
Παρασκευή το αργότερο ως τις 5 το απόγευμα πρέπει να έχω στείλει τα στοιχεία αγοραστών και αυτοκινήτων...
Τα δικά μου στοιχεία στα έδωσα (βάβαια ψάχνω και την άλλη λύση που σου εξήγησα, αν κάτσει...)

...Από κει και μετά δεν το ξανα συζήτησα γιατί έβλεπα ότι δεν τα φτάνουμε τα 5 kits. Αν βγούμε τελικά 4 θα το ξανα θίξω και αυτό και αν δεν ισχύσει, τα βάζω εγώ τα παραπάνω 200 ευρώ που βγαίνουν ..αν βγουν τελικά (7.725 θα πλήρωνα αν το έφερνα απ' ευθείας από Νορβηγία: 6,235 Χ 19%φπα = 7.420 + 3,6% δασμοί + έξοδα φακέλλου 80 € = 7.725 + μια μέρα χαμένη > 1.280 ευρώ φθηνότερα ...πάλι με συμφέρει), ή πληρώνω εγώ τα μεταφορικά αν αποφασίσουμε να έρθουν όλα μαζί με UPS στη διεύθυνση ενός από εμάς.

Νίκο δεν χρειάζεται αλλά ούτε και πρέπει να πληρώσεις τίποτα παραπάνω εσύ και να επιβαρυνθείς έξοδα άλλων. Μην το ξανα συζητήσεις αυτό. Εχεις κάνει ήδη πολλά !
Σχετικά με τους δασμούς 3,6% που γράφεις, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΡΒΗΓΙΑ (αρκεί το εμπόρευμα να συνοδευεται απο πιστοποιητικό EUR1), κακώς το υπολογίζεις με δασμούς αν το έφερνες εσύ απ'ευθείας απο ΕSS, είναι λάθος η σύγκριση.


...Ναι γίνεται να στείλουν τον προγραμματισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα, για σιγουριά στο ότι ο προγραμματισμός θα γίνει 100% σωστά είπα να τα στέλναμε πάνω. Εγώ προσωπικά θα ζητήσω να μου το στείλουν mail και αν δω δυσκολία, τότε τον στέλνω. Αν συμφωνήσουμε όλοι, τα στέλνουμε ομαδικά να μας στοιχίσει και λιγότερο...

Θυμάσαι τη λύση του να αγοράσουμε μεταχειρισμένους εγκέφαλους και να τους στείλουμε και να έχουμε (SAFE) τους δικούς μας για πάν ενδεχόμενο ?

...Μου είπαν ότι ή θα κάνεις μικρό modification στο φιλτροκούτι, (δεν ξέρω τι ακριβώς - φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξει η κατεύθυνση του σωλήνα της εξαγωγής του αέρα από το φιλτροκούτι) ή θα βάλεις κάποιο κιτ ελεύθερου φίλτρου.

Για μικρο-modification του υπάρχοντος φιλτροκουτιού, δεν με πειράζει.
Η αντικατάσταση όμως με κάποιο after market kit... ούτε να το σκέφτομαι !
Ξέρεις, σου έχω εξηγήσει.

...Ετοιμοπαράδοτοι μπορεί να είναι όλοι στη Νορβηγία, οι Άγγλοι όμως πρέπει να τα φέρουν στην Αγγλία, κάτι που σημαίνει μεταφορά στην Αγγλία, διαδικασίες τελωνείου κλπ.
Οι 3 εβδομάδες πιστεύω ότι είναι μια "προθεσμία ασφαλείας" γι' αυτούς.

Για την προκαταβολή, προφανώς είναι για να "κλείσουμε τη δουλειά".
Με το υπόλοιπο 50% τί γίνεται ? Πότε το στέλνουμε ?
Πάντως απο το 50% που ζητάνε για προκαταβολή, καταλαβαίνω πολλά...
Οι προκαταβολές δεν είναι ποτέ πάνω απο 25-30%.
Αυτοί θέλουν να εξασφαλίσουν οτι δεν θα μπουν μέσα αν κάνουμε πίσω.
Οπότε, έχουν πολύ καλό περιθώριο κέρδους και επομένως μην ντρέπεσαι να επιμένεις στην αρχική έκπτωση έστω και για 4 kit.

shido
21-01-09, 10:05
Να συμπληρώσω επίσης (για το 2.) ότι υποθέταμε ότι αν πληρώναμε σε λίρες θα "έβγαινε" κάποιο μικρό κέρδος και από κει ..όμως δεν δέχονται. Θέλουν αποκλειστικά ευρώ ...που τελικά νομίζω μας συμφέρει γιατί αν πληρώναμε σε λίρες θα χρεωνόμασταν εμείς το κόστος της συναλλαγματικής μετατροπής που νομίζω είναι 2%. Το ίδιο και αν αγοράζαμε απευθείας από Νορβηγία.

(για το 3.) Το συνεργείο δεν θα σε χρεώσει τον προγραμματισμό? Γιατί να τον ξαναπληρώσεις αφού η ΕSS έχει πληρωθεί και για τον προγραμματισμό? Θέματα δυσλειτουργιών/εγγύησης θα έχουμε αν κάτι δεν πάει καλά στο προγραμματισμό από το συνεργείο? Πρέπει να ρωτήσω.

Αμφιβαλω αν συνεργειο θα κανει αυτη την δουλεια και δευτερον δεν θα προγραματισει το συνεργειο.Αυτο η καποιος βελτιωτης που θα εχει τα μεσα απλα θα "φορτωσει" το προγραμμα στον ecu με την χαρτογραφηση τις εςς.

Nick_E60_GR
21-01-09, 10:07
Να συμπληρώσω επίσης (για το 2.) ότι υποθέταμε ότι αν πληρώναμε σε λίρες θα "έβγαινε" κάποιο μικρό κέρδος και από κει ..όμως δεν δέχονται. Θέλουν αποκλειστικά ευρώ ...που τελικά νομίζω μας συμφέρει γιατί αν πληρώναμε σε λίρες θα χρεωνόμασταν εμείς το κόστος της συναλλαγματικής μετατροπής που νομίζω είναι 2%. Το ίδιο και αν αγοράζαμε απευθείας από Νορβηγία.

(για το 3.) Το συνεργείο δεν θα σε χρεώσει τον προγραμματισμό? Γιατί να τον ξαναπληρώσεις αφού η ΕSS έχει πληρωθεί και για τον προγραμματισμό? Θέματα δυσλειτουργιών/εγγύησης θα έχουμε αν κάτι δεν πάει καλά στο προγραμματισμό από το συνεργείο? Πρέπει να ρωτήσω.

Και κάτι ακόμα που έχω ξεχάσει εντελώς να πω, είναι ότι τους ζήτησα να κάνουν υπο-τιμολόγηση ώστε να πληρώναμε ακόμα λιγότερο ΦΠΑ. Δεν το συζητούν καν λέγοντας ότι τα πράγματα σε αυτά τα θέματα είναι πολύ αυστηρά στην Αγγλία, επίσης ότι έτσι κι αλλιώς το περιθώριο κέρδους τους είναι μικρό ώστε να έχουν τέτοια δυνατότητα.

VanVIC
21-01-09, 10:13
...
Πάντως απο το 50% που ζητάνε για προκαταβολή, καταλαβαίνω πολλά...
Οι προκαταβολές δεν είναι ποτέ πάνω απο 25-30%.
Αυτοί θέλουν να εξασφαλίσουν οτι δεν θα μπουν μέσα αν κάνουμε πίσω.
Οπότε, έχουν πολύ καλό περιθώριο κέρδους και επομένως μην ντρέπεσαι να επιμένεις στην αρχική έκπτωση έστω και για 4 kit.

...ότι έτσι κι αλλιώς το περιθώριο κέρδους τους είναι μικρό ώστε να έχουν τέτοια δυνατότητα.

Στο εμπόριο είμαι απο μικρό παιδί. Και εισαγωγές κάνω και εξαγωγές.
Δεν είμαι και χθεσινός αλλά ούτε κι εσύ νομίζω.
Περιθώρια πάντα υπάρχουν...
Στο ξαναγράφω: το ποσοστό προκαταβολής που ζητούν, μου λέει πολλά...

Nick_E60_GR
21-01-09, 10:20
.....Για την προκαταβολή, προφανώς είναι για να "κλείσουμε τη δουλειά".
Με το υπόλοιπο 50% τί γίνεται ? Πότε το στέλνουμε ?
Πάντως απο το 50% που ζητάνε για προκαταβολή, καταλαβαίνω πολλά...
Οι προκαταβολές δεν είναι ποτέ πάνω απο 25-30%.
Αυτοί θέλουν να εξασφαλίσουν οτι δεν θα μπουν μέσα αν κάνουμε πίσω.
Οπότε, έχουν πολύ καλό περιθώριο κέρδους και επομένως μην ντρέπεσαι να επιμένεις στην αρχική έκπτωση έστω και για 4 kit.

Σχετικά με τους δασμούς 3,6% που γράφεις, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΡΒΗΓΙΑ (αρκεί το εμπόρευμα να συνοδευεται απο πιστοποιητικό EUR1), κακώς το υπολογίζεις με δασμούς αν το έφερνες εσύ απ'ευθείας απο ΕSS, είναι λάθος η σύγκριση.


Tο 3,6 ισχύει για όλη την Ευρωπαική Ένωση όταν πρόκειται για εισαγωγή από Νορβηγία. Το έχω ψάξει!

Δεν θα σταματήσω φυσικά, αλλά θέλω να τους το πώ στα ξαφνικά "Η έτσι - ή no deal" ... αρκεί να έχω δεδομένη την ποσότητα.
Ασφαλώς ...θέλουν να εξασφαλίσουν το ότι εμείς δεν "παίζουμε" μόνο με λόγια και ερωτήσεις...
Ναι ξέχασα. Το υπόλοιπο 50% με την παραλαβή των δεμάτων απο Νορβηγία στις εγκαταστάσεις τους στην Αγγλία. Θα ενημερωθούμε με email.

VanVIC
21-01-09, 10:32
...Θυμάσαι τη λύση του να αγοράσουμε μεταχειρισμένους εγκέφαλους και να τους στείλουμε και να έχουμε (SAFE) τους δικούς μας για πάν ενδεχόμενο ? ...

Εγώ πάντως βρίσκω μεταχειρισμένο εγκέφαλο MS43 για το δικό μου, προγραμματισμένο να δουλευει με το δικό μου immobilizer, με 400 ευρώ.

Αν συμφωνήσουμε όλοι σε τέτοια λύση, πιστευω οτι μπορούμε να βρούεμ 4 μεταχειρισμένους εγκεφάλους (ακόμα και διαφορετικούς), με καλύτερη τιμή.

Σκεφτείτε το, ας "προστατευτούμε" όπως μπορούμε.
Ετσι κι αλλιώς, το ολο project δεν είναι και φτηνό...

Nick_E60_GR
21-01-09, 10:42
Θυμάσαι τη λύση του να αγοράσουμε μεταχειρισμένους εγκέφαλους και να τους στείλουμε και να έχουμε (SAFE) τους δικούς μας για πάν ενδεχόμενο ?


Εγώ έχω ήδη 2η DME αλλά δεν χρησιμεύει σε κάτι... αν αλλάξουν οι κωδικοί του immobilizer (αυτό συμβαίνει κάθε φορά που βγάζεις το κλειδί από την κλειδαριά του τιμονιού) δεν παίρνει μπρος ο κινητήρας με την παλιά DME, οπότε Δώρον 'Αδωρον ..τουλάχιστον για μένα (MS45)



Αμφιβαλω αν συνεργειο θα κανει αυτη την δουλεια και δευτερον δεν θα προγραματισει το συνεργειο.Αυτο η καποιος βελτιωτης που θα εχει τα μεσα απλα θα "φορτωσει" το προγραμμα στον ecu με την χαρτογραφηση τις εςς.

Μερικά συνεργεία έχουν programmer.

Snoopy
21-01-09, 10:59
Στείλτε τους εγκεφάλους στο ειδικό κουτάκι να έχετε το κεφάλι σας ήρεμο.
Μην ανακατευτείτε με προγραμματισμούς και τέτοια εδώ.

Αν κάτι δεν πάει καλά, δική τους η ευθύνη δική τους και η ζημια.

Nick_E60_GR
21-01-09, 11:22
μίλησα τώρα με το φίλο με το CSL και μου είπε ότι αν το CFR-530 kit to δώσουν 9.000 τελική (από 10.135+ΦΠΑ) θα το πάρει. Δεν αλλάζει κάτι με αυτό, απλά ίσως (που δεν νομίζω) να δελεαστούν περισσότερο ...9.000 είναι αυτά

εδώ ένα δειγματάκι του τι κάνει το CFR-530
http://www.youtube.com/watch?v=IVJbBNv3EIU

Nick_E60_GR
21-01-09, 13:59
Τα δικά μου στοιχεία στα έδωσα (βάβαια ψάχνω και την άλλη λύση που σου εξήγησα, αν κάτσει...)

Σχετικά με τους δασμούς 3,6% που γράφεις, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΡΒΗΓΙΑ (αρκεί το εμπόρευμα να συνοδευεται απο πιστοποιητικό EUR1), κακώς το υπολογίζεις με δασμούς αν το έφερνες εσύ απ'ευθείας απο ΕSS, είναι λάθος η σύγκριση.




Επειδή και γω δεν πιστεύω τι λέει ο ένας και ο άλλος, έκατσα λίγο και το έψαξα λεπτομερώς. Οι δασμοί είναι 2,7% + τα έξοδα φακέλλου + αμοιβή εκτελωνιστή (αν δεν πας ο ίδιος)

ο κωδικός που αντιστοιχεί στους υπερσυμπιεστές/συμπιεστές είναι ο 8406829000

Μπες εδώ http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL
και βάλε τον παραπάνω κωδικό. Διάλεξε σαν χώρα καταγωγής τη Νορβηγία.

Διάλεξε και Ηνωμένες Πολιτείες. Είναι οι ίδιοι δασμοί ακριβώς 2,7%

Μετά διάλεξε Ηνωμένο Βασίλειο. Θα δείς "Όχι περιορισμοί"

Μετά πάτησε "ανιχνευτής" για να δεις ποιά αντικείμενα περιλαμβάνει ο κωδικός που έβαλες.

:nixweiss:

VanVIC
21-01-09, 14:10
Nίκο εγώ μίλησα με εκτελωνιστή και μου είπε οτι απ'την στιγμή που η Νορβηγία εκδίδει πιστοποιητικό EUR1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ !
Είναι χώρα ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ η Νορβηγία για την Ευρωπαϊκή ένωση.

Μετά απ'αυτό που μου έγραψες, τον ξαναπήρα τηλέφωνο, του έδωσα τον κωδικό που έγραψες (αυτό λέγεται δασμολογική κλάση) και ΄μίλησε απ'ευθείας με Τελωνείο.
Οτι είχε πεί εξ'αρχής ισχύει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΡΒΗΓΙΑ (ευτυχώς)

Μίλα με εκτελωνιστή να δείς οτι τι ίδιο θα σου πεί και σένα.

Nick_E60_GR
21-01-09, 14:27
Nίκο εγώ μίλησα με εκτελωνιστή και μου είπε οτι απ'την στιγμή που η Νορβηγία εκδίδει πιστοποιητικό EUR1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ !
Είναι χώρα ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ η Νορβηγία για την Ευρωπαϊκή ένωση.

Μετά απ'αυτό που μου έγραψες, τον ξαναπήρα τηλέφωνο, του έδωσα τον κωδικό που έγραψες (αυτό λέγεται δασμολογική κλάση) και ΄μίλησε απ'ευθείας με Τελωνείο.
Οτι είχε πεί εξ'αρχής ισχύει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΡΒΗΓΙΑ (ευτυχώς)

Μίλα με εκτελωνιστή να δείς οτι τι ίδιο θα σου πεί και σένα.

Ok, τότε κάτι δεν πάει καλά...

αν θες πάντως ενημέρωσε με μέχρι Παρασκευή μεσημέρι για το τι θα κάνεις τελικά γιατί έχω αρχίσει να βαριέμαι.... ο ΚώσταςΖ4 δεν απαντάει καθόλου στο τηλέφωνο που μου έχει δώσει... το βλέπω να τα παρατάω..........

sm6
21-01-09, 16:22
νικ μιας και εχεις κανει τοση δουλεια και τοση προσπαθεια (και μπραβο), δεν κανεις και μια ερωτηση για 'μενα? για το v10 ειναι ετοιμο το κιτ? και ποσο?
γιατι κατι διαβασα σε ξενα φορουμ...

Nick_E60_GR
21-01-09, 17:35
Παιδιά να με συγχωρέσετε αλλά ο κύβος ερρίφθη. Θα μου στοιχίσει κάτι παραπάνω αλλά θα κάνω επιτέλους αυτό που θέλω, βγαίνοντας ταυτόχρονα απο το "λούκι" του Group-buy.
Ακόμα και για 3 τεμάχια δεν κάνουν πλέον ούτε 5% και με το δίκιο τους. Η αξιοπιστία του παρόντος Group-buy είναι μηδενική. Συγνώμη αλλά δεν φανταζόμουν πως θα εξελιχθεί έτσι.

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει μόνος του. :dblthumb2

shido
21-01-09, 17:37
Αναμενομενο.Νικολα με το καλο.

VanVIC
21-01-09, 18:07
Παιδιά να με συγχωρέσετε αλλά ο κύβος ερρίφθη. Θα μου στοιχίσει κάτι παραπάνω αλλά θα κάνω επιτέλους αυτό που θέλω, βγαίνοντας ταυτόχρονα απο το "λούκι" του Group-buy.
Ακόμα και για 3 τεμάχια δεν κάνουν πλέον ούτε 5% και με το δίκιο τους. Η αξιοπιστία του παρόντος Group-buy είναι μηδενική. Συγνώμη αλλά δεν φανταζόμουν πως θα εξελιχθεί έτσι.

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει μόνος του. :dblthumb2

Εγώ πάντως σ'ευχαριστώ Νλικο για ότι έκανες.
Και'γω θα προχωρήσω, όπως μπορώ.

tassos
21-01-09, 18:51
νικ μιας και εχεις κανει τοση δουλεια και τοση προσπαθεια (και μπραβο), δεν κανεις και μια ερωτηση για 'μενα? για το v10 ειναι ετοιμο το κιτ? και ποσο?
γιατι κατι διαβασα σε ξενα φορουμ...

Σταθη δεν βρηκα κατι αλλα βρηκα καποιες λυσεις για εσενα που θα εχουν το ιδιο αποτελεσμα...
http://www.aerospaceweb.org/aircraft/fighter/f22/f22_09.jpg

http://ocw.mit.edu/NR/rdonlyres/4D9CB8F4-AA0E-4FCD-92C2-275836C4862C/0/chp_rocket.jpg

http://www.lasvegastalk.com/photopost/data/543/2concord2.jpg

Οσο για μενα παω να γινω μελος στο φορουμ
"I'm-gonna-throw-my-E46-in-a-lake.com":help:

Snoopy
21-01-09, 19:04
http://i297.photobucket.com/albums/mm220/Haweki/passion_wtf.jpg


ΟΧΙ ΡΕ και φαινόταν οτι θα έχει καλό τέλος αυτό το θρεντ.


Κρίμα.

sm6
21-01-09, 19:40
Σταθη δεν βρηκα κατι αλλα βρηκα καποιες λυσεις για εσενα που θα εχουν το ιδιο αποτελεσμα...
Οσο για μενα παω να γινω μελος στο φορουμ
"I'm-gonna-throw-my-E46-in-a-lake.com":help:
ενταξει ρε τασσο θα σε παω μια βολτα με το φιεστα να σου φυγει ο νταλκας...

ΟΧΙ ΡΕ και φαινόταν οτι θα έχει καλό τέλος αυτό το θρεντ.
Κρίμα.

"μοναχος σου χορευε, κι οσο θελεις πηδα". το εχεις ακουσει αυτο σταματη...?

VanVIC
21-01-09, 20:25
ΟΧΙ ΡΕ και φαινόταν οτι θα έχει καλό τέλος αυτό το θρεντ.
Κρίμα.

Δεν πάνε όλα χαμένα...

mitsos_chania
27-01-09, 22:08
αναρωτιεμαι τι κανατε τελικα.για πειτε

VanVIC
13-02-09, 15:01
..."μοναχος σου χορευε, κι οσο θελεις πηδα"...

Δεν πάνε όλα χαμένα...

αναρωτιεμαι τι κανατε τελικα.για πειτε

Μοναχός μου χορευω και εύχομαι και να πηδάω (πολύ και πολλά...) :dance:
Aς ελπίσουμε οτι όλα θα πάνε καλά για να γίνουν και τα "πηδήματα"

Nick_E60_GR
13-02-09, 15:10
Μοναχός μου χορευω και εύχομαι και να πηδάω (πολύ και πολλά...) :dance:
Aς ελπίσουμε οτι όλα θα πάνε καλά για να γίνουν και τα "πηδήματα"

Βαγγέλη σε βλέπω 340 τροχό.... με το setup που μου είπε ο deepblue.
Στο είχα πει οτι τους 264/248 schrick τους "φέρνουν" TS2+ με το software, αλλα δεν με πίστευες...

VanVIC
13-02-09, 15:14
Βαγγέλη σε βλέπω 340 τροχό.... με το setup που μου είπε ο deepblue.
Στο είχα πει οτι τους 264/248 schrick τους "φέρνουν" TS2+ με το software, αλλα δεν με πίστευες...

Πότε μίλησες με τον τον deepblue ?
Δε νομίζω για 340 τροχό, δε νομίζω.
Θα δούμε.
Τα χρήματα έφυγαν σήμερα και τελικά έφυγαν πολύ περισσότερα απ'οσα συζητούσαμε αρχικα.
Θα δούμε...
Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

deepblue
13-02-09, 15:26
Πότε μίλησες με τον τον deepblue ?
Δε νομίζω για 340 τροχό, δε νομίζω.
Θα δούμε.
Τα χρήματα έφυγαν σήμερα και τελικά έφυγαν πολύ περισσότερα απ'οσα συζητούσαμε αρχικα.
Θα δούμε...
Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Εχθες στη συναντηση λεγαμε οτι εχεις κανει ηδη την παραγγελεια απλα δεν ηξερα λεπτομεριες αν θα πας εσυ να παραλαβεις και αν τελικα θα παρεις 2ο εγκεφαλο για να στειλεις τον ενα εξω και λεγαμε και για την λεπτομερια των Shrick οτι τελικα σου κανουν.:thread:

Nick_E60_GR
13-02-09, 15:33
.....Δε νομίζω για 340 τροχό, δε νομίζω.
Θα δούμε....
...Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Όταν σου λέω κάτι να με ακούς. 335 με 350 τροχό θα παίξεις.

Όλα θα πάνε καλά!

deepblue
13-02-09, 15:36
Νικο μου το αμαξι σου το εχεις κανει απιθανο φιλε μπραβο δεν νομιζω να εχω δει ωραιοτερο !
Σιγουρα αυτο που θες τωρα για να δικαιολογησεις και την εμφανιση του ειναι ενα αντιστοιχο μπαξιμο !!!
Αντε με το καλο !!!!

VanVIC
13-02-09, 15:36
Πότε μίλησες με τον τον deepblue ?.


Τα χρήματα έφυγαν σήμερα και τελικά έφυγαν πολύ περισσότερα απ'οσα συζητούσαμε αρχικα....

Όταν σου λέω κάτι να με ακούς. 335 με 350 τροχό θα παίξεις...

Μην επιμένεις, περίμενε πρώτα να δείς τί θα'ρθει...:dblthumb2

VanVIC
13-02-09, 15:40
...Σιγουρα αυτο που θες τωρα για να δικαιολογησεις και την εμφανιση του ειναι ενα αντιστοιχο μπαξιμο !!!
Αντε με το καλο !!!!

Αυτά του λέω και'γω, του τά γραψα και στο garage αλλά δεν σηκώνει το ριμάδι το τηλέφωνο να μιλήσει εκεί που πρέπει, "να βάλει φωτιά"...

Nick_E60_GR
13-02-09, 15:53
ρε θα με τρελάνετε εσείς, είπα θα περιμένω μήπως αυτοί οι poostides οι Νορβηγοι βγάλουν κάποια προσφορά τέλος Μάη-Ιούνιο ..το συνηθίζουν οι οίκοι αυτού του είδους και συμπαρασύρουν και τους άλλους τους πιο σκληρούς όπως η ESS, αλλιώς θα στοιχίσει πολύ παραπάνω απ' ότι υπολόγιζα... που ξέρεις? μπορει να γλυτώσω κανα χιλιάρικο

κάνω άλλα πραγματάκια τώρα, για να είμαι πανέτοιμος χεχε.

Ποιο γκαραζ ρε συ? Που γράφεις? Δεν βλέπω, δεν είδα τηλέφωνο!

VanVIC
13-02-09, 15:58
ρε θα με τρελάνετε εσείς, είπα θα περιμένω μήπως αυτοί οι poostides οι Νορβηγοι βγάλουν κάποια προσφορά τέλος Μάη-Ιούνιο ..το συνηθίζουν οι οίκοι αυτού του είδους και συμπαρασύρουν και τους άλλους τους πιο σκληρούς όπως η ESS, αλλιώς θα στοιχίσει πολύ παραπάνω απ' ότι υπολόγιζα...

κάνω άλλα πραγματάκια τώρα, για να είμαι πανέτοιμος χεχε.

Ποιο γκαραζ ρε συ? Που γράφεις? Δεν βλέπω, δεν είδα τηλέφωνο!


Eσύ θα με τρελάνεις που κάνεις πως δεν βλέπεις και δεν καταλαβαίνεις.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=4879
Πάρε τηλέφωνο και μάθε και μην περιμένεις μέχρι Μαϊο-Ιούνιο που γράφεις.
Αντε, αντε !!!

bmw330vasilis
12-03-09, 23:49
Μηπως να ξεθαψουμε κανα group buy?
βλεπω πολυ ενδιαφερον μετα το αναμμα απο τον συναγωνιστη vanvic!!

VanVIC
13-03-09, 09:16
Μηπως να ξεθαψουμε κανα group buy?
βλεπω πολυ ενδιαφερον μετα το αναμμα απο τον συναγωνιστη vanvic!!

Νομίζω οτι "ξαναψήνεται" η ιδέα του group-buy.
Mιλήστε με Sokin M3, κάτι συζητάει.

MaSt0RaS
13-03-09, 15:38
Αχ και να ηξερα πριν το αγορασω οτι το ρημαδι δεν δεχεται αναβαθμισεις αχ...!

mitsos_chania
16-03-09, 19:55
τελικα θα γινει το group buy?αν το σκεφτειτε μιληστε μου γιατι σκεφτομαι για δυο κομματια

sm6
26-09-09, 10:31
ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ...!!!

G-POWER reanimates the BMW 6-cylinder M54 engine.

Celebrating its 25th anniversary G-POWER is offering 25 unites of the G-POWER SK Plus NG supercharger systems for a special price: 3.320,00 Euro.

http://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/8ab07095b9-655x436.jpg


http://www.bmwblog.com/2009/09/25/g-power-reanimates-the-bmw-6-cylinder-m54-engine/

VanVIC
26-09-09, 10:37
ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ...!!!

G-POWER reanimates the BMW 6-cylinder M54 engine.

Celebrating its 25th anniversary G-POWER is offering 25 unites of the G-POWER SK Plus NG supercharger systems for a special price: 3.320,00 Euro.

http://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/8ab07095b9-655x436.jpg


http://www.bmwblog.com/2009/09/25/g-power-reanimates-the-bmw-6-cylinder-m54-engine/

Στάθη δε νομίζω οτι είναι πολύ καινούργια η προσφορά αυτή.
Και επίσης νομίζω οτι το "Plus" δεν περνάει ("ορθόδοξα"...) ΚΤΕΟ απο καυσαέρια

sm6
26-09-09, 10:43
εγω σημερα τη διαβασα βαγγελη μου. εχει ημερομηνια δημοσιευσης 25-9.
δεν ξερω αν ειναι παλια ή καινουργια, αλλα η τιμη ειναι καλη.
μπορει να ενδιαφερει καποιους.
παραπανω λεπτομερειες δεν ξερω.
οποιος ψηνεται ας ενδιαφερθει να μαθει μονος του.

VanVIC
26-09-09, 10:49
εγω σημερα τη διαβασα βαγγελη μου. εχει ημερομηνια δημοσιευσης 25-9.
δεν ξερω αν ειναι παλια ή καινουργια, αλλα η τιμη ειναι καλη.
μπορει να ενδιαφερει καποιους.
παραπανω λεπτομερειες δεν ξερω.
οποιος ψηνεται ας ενδιαφερθει να μαθει μονος του.

Στάθη ρίξε μια ματιά στο κάτωθι thread.
Είχες απαντήσει και είχες προτρέψει να δοθεί προσοχή στο τί υπόσχεται η συγκεκριμένη εταιρία.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16854&highlight=g-power

tassos
26-09-09, 10:50
Δεν βλεπω στο link καπου για intercooler, και αν κρινω και απ το χαμηλο boost 0,4 μαλλον δεν θα εχει! Ειναι ασφαλες τωρα αυτο? ειδικα για θερμοκρασιες Ελλαδας.. παντως η τιμη αρκετα καλη για να κανεις το κεφι σου.. Χωρις μπλοκε ομως δεν το βλεπω και πολυ....

sm6
26-09-09, 10:52
εχεις δικιο, ουτε που το θυμομουν.
και στις δυο περιπτωσεις αυτα που ειπα ισχυουν.
οποιος ενδιαφερεται ας ψαξει μονος του τι υποσχονται οι εταιριες αυτες.


edit: και για να βοηθησω λιγο η g-power εχει νεο αντιπροσωπο στην ελλαδα απ' οτι ακουσα τελευταια.
ειναι ο νικος φιλος στον αγιο στεφανο. τηλ. 2106219797.
οποτε οποιος θελει ας παρει να ρωτησει.

shido
26-09-09, 12:12
Στάθη δε νομίζω οτι είναι πολύ καινούργια η προσφορά αυτή.
Και επίσης νομίζω οτι το "Plus" δεν περνάει ("ορθόδοξα"...) ΚΤΕΟ απο καυσαέρια

ToSk2 ηταν επι ινφινιτας αυτο που ελεγαν για ΚΤΕΟ.
το μεγαλο κιτ δηλαδη!