PDA

Επιστροφή στο Forum : e-shop για λαδια


propeller
27-12-08, 16:10
γνωριζετε ή εχετε ψωνισει απο αυτο το site? http://www.g-market.gr/
τα λιπαντικα που τσεκαρα τα εχει σημαντικα φθηνοτερα.

αν δεν επιτρεπονται οι απαντησεις δημοσια, παρακαλω απαντηστε με pm


ευχαριστω

propeller
27-12-08, 18:50
εναλλακτικα βρηκα κ αυτο το site: http://www.trade-wind.gr με πολυ καλες τιμες
εχει κανεις αγορασει απο αυτο?

God
27-12-08, 19:10
Το πρώτο δεν το ξέρω. Το δεύτερο είναι του Λαμπριανίδη, γνωστός και ως "λαδάς" στον Πειραιά. Είναι σίγουρα 100% αξίοπιστο κατάστημα.

propeller
28-12-08, 10:12
Το πρώτο δεν το ξέρω. Το δεύτερο είναι του Λαμπριανίδη, γνωστός και ως "λαδάς" στον Πειραιά. Είναι σίγουρα 100% αξίοπιστο κατάστημα.

ειναι αξιοπιστο?
εχω ακουσει οτι καποια λαδια ειναι "μαϊμου".....
δεν ξερω αν μπορει να ευσταθει κατι τετοιο, αλλα ο λαδας που μεχρι τωρα αλλαζω (ειναι εξουσιοδοτημενο της castrol) ειπε οτι ο συγκεκριμενος ειναι φυση αδυνατο να πουλαει τοσο φθηνα. Μου λεει, για το castrol edge, οτι σαν εξουσιοδοτημενο μαγαζι αγοραζει 14€ το λιτρο, αρα ο Λαμπριανιδης πως πουλαει τοσο φθηνα???
αρα υπονοει οτι κατι παιζει, ή απλα στηριζει το μαγαζι του....

makism14
28-12-08, 10:52
από το δεύτερο έχω ψωνίσει castrol edge και όταν τα έβαζα στο συνεργείο έτυχε να είναι εκεί ο έμπορας της fuchs και είχαμε μία παρόμια κουβέντα. Από ότι θυμάμαι μου είπε ότι οι 3-4 τελευταίοι αριθμοί στο κωδικό του λαδιού είναι η χώρα πρόλευσης, και ότι αυτά που είχα τότε δεν ήταν Κινέζικα και γενικά ήταν οκ. Αργότερα που μου τα έφερνε ένα φιλαράκι χονδρική, μου τα έδινε σχεδόν ίδια τιμή. Εγώ πιστεύω πως είναι εντάξει και μάλιστα είναι και γρήγορος και στα φέρνει στο σπίτι χωρίς επιβάρυνση. Αν δεν κάνω λάθος η απόδειξη έλεγε Φρατζη πάντως

God
28-12-08, 10:57
ειναι αξιοπιστο?
εχω ακουσει οτι καποια λαδια ειναι "μαϊμου".....
δεν ξερω αν μπορει να ευσταθει κατι τετοιο, αλλα ο λαδας που μεχρι τωρα αλλαζω (ειναι εξουσιοδοτημενο της castrol) ειπε οτι ο συγκεκριμενος ειναι φυση αδυνατο να πουλαει τοσο φθηνα. Μου λεει, για το castrol edge, οτι σαν εξουσιοδοτημενο μαγαζι αγοραζει 14€ το λιτρο, αρα ο Λαμπριανιδης πως πουλαει τοσο φθηνα???
αρα υπονοει οτι κατι παιζει, ή απλα στηριζει το μαγαζι του....

Είναι 100% αξιόπιστο. Αυτά τα περισσότερα τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλα thread. Δεν υπάρχουν 'λάδια μαϊμού' και λοιπές μπαρούφες, στην κανονική του συσκευασία και σφραγισμένο αγοράζεις ότι αγοράζεις. Αν υπήρχε απατεωνιά πως 50 χρόνια τώρα όχι μόνο δεν τον έχουν κλείσει αλλά δεν έχει και καμία κύρωση; Απλώς ο συγκεκριμένος κάνει πάρα πολύ ογκώδεις παραγγελίες και έχει πιάσει το νόημα του εμπορίου, δηλαδή ότι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος και δεν κοιτάει να βγάλει 50-200% πάνω όπως οι περισσότεροι έμποροι ανταλλακτικών και αξεσουάρ.

Όσο για τον εξουσιοδοτημένο που λες, πες του ότι αν δεν λέει ψέμματα (που λέει) να αλλάξει προμηθευτή γιατί αν το παίρνει πάνω από 10€ το λίτρο να μου τρυπήσεις την μύτη. Εδώ τα συνοικιακά μαγαζάκια και τα παίρνουν αρκετά κάτω, αυτός που παίρνει και ποσότητα το παίρνει όσο οι ιδιώτες; Τα 'τόσο το πήρα εγώ' είναι το παλιότερο κόλπο του έμπορα, και δεν θα μου φανεί και περίεργο αν το αγοράζει από αυτόν κιόλας.

propeller
28-12-08, 20:00
Είναι 100% αξιόπιστο. Αυτά τα περισσότερα τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλα thread. Δεν υπάρχουν 'λάδια μαϊμού' και λοιπές μπαρούφες, στην κανονική του συσκευασία και σφραγισμένο αγοράζεις ότι αγοράζεις. Αν υπήρχε απατεωνιά πως 50 χρόνια τώρα όχι μόνο δεν τον έχουν κλείσει αλλά δεν έχει και καμία κύρωση; Απλώς ο συγκεκριμένος κάνει πάρα πολύ ογκώδεις παραγγελίες και έχει πιάσει το νόημα του εμπορίου, δηλαδή ότι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος και δεν κοιτάει να βγάλει 50-200% πάνω όπως οι περισσότεροι έμποροι ανταλλακτικών και αξεσουάρ.

Όσο για τον εξουσιοδοτημένο που λες, πες του ότι αν δεν λέει ψέμματα (που λέει) να αλλάξει προμηθευτή γιατί αν το παίρνει πάνω από 10€ το λίτρο να μου τρυπήσεις την μύτη. Εδώ τα συνοικιακά μαγαζάκια και τα παίρνουν αρκετά κάτω, αυτός που παίρνει και ποσότητα το παίρνει όσο οι ιδιώτες; Τα 'τόσο το πήρα εγώ' είναι το παλιότερο κόλπο του έμπορα, και δεν θα μου φανεί και περίεργο αν το αγοράζει από αυτόν κιόλας.

ειναι εξουσιοδοτημενος της castrol (μονο) και ημουν παρον σε ελεγχο που του εκανε η castrol οπου δειγματολειπτικα του πηρε απο ενα μπουκαλι απο ολα τα ειδη....
για τις μαϊμουδες τωρα.... πολλα γινονται.....
ΟΛΑ αντιγραφονται
ασχετο αλλα ξερετε οτι υπαρχει iphone μαϊμου ακριβως ιδιο με γνησιο, μεχρι και τα πρωτα μενου ειναι ιδια με γνησιο....

E46 POWER
02-01-09, 05:25
αυτα δεν λεγονταιο ιphone αλλα hiphone! Oσο για τον Λαμπριανιδη εχω αγορασει και εγω χωρις κανενα προβλημα.

nikos_E34
02-01-09, 10:31
αυτα δεν λεγονταιο ιphone αλλα hiphone! Oσο για τον Λαμπριανιδη εχω αγορασει και εγω χωρις κανενα προβλημα.

adidas adibas
panasonic kamasonic
sony pony

ο συγκεκριμενος λαμπριανιδης πουλαει πολυ λαδι και κραταει χαμηλες τιμες πραγμα που ενοχλει τον ανταγωνισμο και λενε μλκιες στα φορουμ ανα καιρους...ενα τελευταιο περιστατικο που αναφερθηκε εδω μεσα συζητηθηκε εκτενως και τα συμπερασματα ηταν οτι το λαδι που αγορασε δεν ηταν για το συγκεκριμενο μοτερ (αραλ σακ μπιγκ ταιμ)...εγω εχω πολυ κακη εμπειρια με τα αραλ..προτιμω εκο μεγκατρον μπροστα σε αυτα..
αυτο με τις αντιγραφες ειναι urban legend φιλε γιατι εχεις πολλους τροπους να ελεγξεις ενα λαδι...πχ. να στειλεις μειλ στη μαμα εταιρεια και να σου δωσει ενα καταλογο αντιπροσωπων στη χωρα σου
2) να ελεγξεις το bar code και συγκεκριμενα τα 3 πρωτα ψηφια σε ποια χωρα αναλογουν
3)ψαχνεις τα φορουμ και βλεπεις ποιος ειναι Εμπορος με Ε κεφαλαιο και οχι κανας μαιμουδιαρης

και φυσικα ψαχνεις στο νετ για το ιξωδες που πρεπει να εχει το αμαξι σου και ποιες εταιρειες καλυπτουν αυτα τα στανταρ!
εχω ακουσει για περιπτωσεις που βαζουν σε Μ40 μοτερ λαδι 10-60 η 15-50 και μετα αναρωτιεται ο κοσμος γιατι τα ωστηρια εγιναν λαπας...το λαδι που δινει η εταιρεια κοιτας και αναλογα με το κλιμα της χωρας σου (κρυο ζεστη) κοιτας τον πρωτο δεικτη να ανταποκρινεται...πχ. γερμανια δινουν 0-40 λαδι...ελλαδα θα δωσουν 5-40 η 10-40 λαδι...ο θανατος του κινητηρα ειναι το πρωινο ξεκινημα...απο εκει και μετα δεν εχει σημασια διοτι ο κινητηρας κραταει θερμοκρασια και δεν επηρεαζεται ΚΑΘΟΛΟΥ απο την εξωτερικη θερμοκρασια...παγιο λαθος του ελληνα να λεει
"εδω γερμανια 0-40 αλλα εδω φτανει μαξιμουμ 30 βαθμοι κελσιου επομενως ελλαδα με τισ 40αρες κελσιου ας βαλω 15-50"
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!
αυτα για τωρα

sakkunen
08-01-09, 17:21
Δείτε αυτό τώρα.
trade-wind ----> castrol 5-30 LL-04 τιμή λίτρου 13,5.
Σφακιανάκης ( Μαρούσι ) ----> το ίδιο λάδι, τιμή με την έκπτωση του club 10,5.

Libanner
08-01-09, 17:43
Δείτε αυτό τώρα.
trade-wind ----> castrol 5-30 LL-04 τιμή λίτρου 13,5.
Σφακιανάκης ( Μαρούσι ) ----> το ίδιο λάδι, τιμή με την έκπτωση του club 10,5.


Απο trade-wind παραγγέλνεις συνήθως εσύ φίλε sakkunen;

Πάντως οι τιμές είναι πολύ καλές εγώ πρόσφατα αγόρασα το castrol edge 10-60 και πλήρωσα 20 ευρώ το λίτρο και το ευχαριστήθηκα...

sakkunen
08-01-09, 19:50
Κ απο trade-wind αλλά τώρα από Σφακιανάκη.

topmar
09-01-09, 12:03
Καλησπέρα,

Από Γερμανία προμηθεύομαι από αυτούς:

εδώ (http://www.oelwelt24.de/catalog/Motor%F6le)

κι εδώ (http://www.mapodo.de/index.php/language/en?osCsid=f8f8329d8b7b7b586e2ecf77cc9d4cb9)

oelwelt24 ----> Castrol EDGE Formula RS 0W-40 LL-04 ----> τιμή 5λίτρου 45€ (συν μεταφορικά 9€)

mapodo ----> Castrol EDGE Formula RS 0W-40 LL-04 ----> τιμή 5λίτρου 52€ (συν μεταφορικά 4,8€). Eιδικά αυτός πουλάει και στο ebay.de ακόμα πιο φθηνά, δείτε εδώ (http://cgi.ebay.de/Castrol-EDGE-Formula-RS-0W-40-Porsche-BMW-LL-04-5-ltr_W0QQitemZ130280213490QQihZ003QQcategoryZ30892Q QcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262) !!

Αποκλείεται να είναι φθηνότερος στα Castrol ο Έλληνας παιδιά, έτσι??

propeller
10-01-09, 00:11
αγορασα απο τον Λαμπριανιδη castrol edge 0w-40 με 13,5€ το λιτρο
μια χαρα!

Libanner
02-02-09, 17:55
Όταν παραγγέλνεις από την ηλεκτρονική διεύθυνση trade-wind πως γίνετε, με πιστωτική πληρώνεις ή σου έρχονται σπίτι και πληρώνεις με την παραλαβή;

tasosbmwe30
02-02-09, 17:58
Όταν παραγγέλνεις από την ηλεκτρονική διεύθυνση trade-wind πως γίνετε, με πιστωτική πληρώνεις ή σου έρχονται σπίτι και πληρώνεις με την παραλαβή;

και με πιστωτικη...και με αντικαταβολη....!!!

Libanner
02-02-09, 18:01
και με πιστωτικη...και με αντικαταβολη....!!!


Δηλαδή στα φέρνουν στο χώρο σου;Μετά χρεώνουν και μεταφορικά;

tasosbmwe30
02-02-09, 18:11
Δηλαδή στα φέρνουν στο χώρο σου;Μετά χρεώνουν και μεταφορικά;

φυσικα και σε χρεωνουν τα μεταφορικα...!!!

*detari*
02-02-09, 19:30
φυσικα και σε χρεωνουν τα μεταφορικα...!!!


Εγώ πάντως παιδιά δεν πλήρωσα μεταφορικά......

xaros
02-02-09, 19:45
δε πληρωνεις εξτρα μεταφορικα.ειναι μεσα στη τιμη.αντικαταβολη μονο για αθηνα λεει.διαφορετικα με καρτα ή με καταθεση σε τραπεζα

nino x3
02-02-09, 20:01
Καλησπέρα,

Από Γερμανία προμηθεύομαι από αυτούς:

εδώ (http://www.oelwelt24.de/catalog/Motor%F6le)

κι εδώ (http://www.mapodo.de/index.php/language/en?osCsid=f8f8329d8b7b7b586e2ecf77cc9d4cb9)

oelwelt24 ----> Castrol EDGE Formula RS 0W-40 LL-04 ----> τιμή 5λίτρου 45€ (συν μεταφορικά 9€)

mapodo ----> Castrol EDGE Formula RS 0W-40 LL-04 ----> τιμή 5λίτρου 52€ (συν μεταφορικά 4,8€). Eιδικά αυτός πουλάει και στο ebay.de ακόμα πιο φθηνά, δείτε εδώ (http://cgi.ebay.de/Castrol-EDGE-Formula-RS-0W-40-Porsche-BMW-LL-04-5-ltr_W0QQitemZ130280213490QQihZ003QQcategoryZ30892Q QcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262) !!

Αποκλείεται να είναι φθηνότερος στα Castrol ο Έλληνας παιδιά, έτσι??

στο πρωτο λινκ , εχει τα λαδια που βαζει η bmw στο δικο μου ( ll4 bmw 5w30) με 9.95/lit
εδω τα χρεωνουν 18.5 ευρω(προχθες αγορασα ενα λιτρο για συμπληρωμα).
τα μεταφορικα ποσο ειναι?

topmar
02-02-09, 20:53
στο πρωτο λινκ , εχει τα λαδια που βαζει η bmw στο δικο μου ( ll4 bmw 5w30) με 9.95/lit
εδω τα χρεωνουν 18.5 ευρω(προχθες αγορασα ενα λιτρο για συμπληρωμα).
τα μεταφορικα ποσο ειναι?

Και το 2ο λινκ έχει τα λάδια σου με 9,90€/Λ.......κανένα site δεν παραδίδει Ελλάδα όμως.:bricks1:

tasosbmwe30
02-02-09, 20:54
Εγώ πάντως παιδιά δεν πλήρωσα μεταφορικά......

εγω πληρωσα παντως....αλλα μενω Ναυπλιο....(sorry που ξεχασα να το γραψω)!!!

tasosbmwe30
02-02-09, 21:02
δε πληρωνεις εξτρα μεταφορικα.ειναι μεσα στη τιμη.αντικαταβολη μονο για αθηνα λεει.διαφορετικα με καρτα ή με καταθεση σε τραπεζα

Δηλαδη...αν παραγκειλει καποιος που μενει Ροδο ... ενα 4κιλο λαδι(ειπα 4κιλο γιατι πρεπει να κανεις απο 30 ευρο και πανω αγορα)....θα πληρωσει την τιμη που αναγραφει στο site???ψιλοδυσκολο μου φαινεται.....γιατι εχει και "ανταγωνιστικες" τιμες......!!!

xaros
03-02-09, 00:13
Δηλαδη...αν παραγκειλει καποιος που μενει Ροδο ... ενα 4κιλο λαδι(ειπα 4κιλο γιατι πρεπει να κανεις απο 30 ευρο και πανω αγορα)....θα πληρωσει την τιμη που αναγραφει στο site???ψιλοδυσκολο μου φαινεται.....γιατι εχει και "ανταγωνιστικες" τιμες......!!!

κοιτα,το σαητ τους λεει δωρεαν,πατρα παντως 2 χρονια τωρα μου τα στελνει δωρεαν,για ροδο δεν εχω αποψη.αν μενεις και ροδο και σε ενδιαφερει,δε χανεις να στειλεις ενα μεηλ να ρωτησεις.ναυπλιο ποσα σου χρεωσε?σε ειχε ενημερωσει απο πριν,για το εξτρα κοστος?

xaros
03-02-09, 00:18
στο πρωτο λινκ , εχει τα λαδια που βαζει η bmw στο δικο μου ( ll4 bmw 5w30) με 9.95/lit
εδω τα χρεωνουν 18.5 ευρω(προχθες αγορασα ενα λιτρο για συμπληρωμα).
τα μεταφορικα ποσο ειναι?

αμα μπεις και στο τριτο σαητ απο ebay που ειναι το ιδιο με το πρωτο λινκ θα δεις οτι στελνει και ελλαδα με σταλτικα:38ευρω για ποσοτητες εως 10 λιτρα και 48 ευρω για 11-20 λιτρα

zaharias
03-02-09, 00:41
Εγω παντως που πηρα λαδια την περασμενη εβδομαδα, δεν χρεωθηκα μεταφορικα (απο trade wind)..

5 x 1lt castrol edge sport 0w40 (5x13,5 ευρω) + ενα φιλτρο λαδιου MANN (6,80 ευρω), συνολο 74,30 και μου ηρθαν στη Χίο (μαλιστα τους ειπα οτι συνεργαζομαι με συγκεκριμενη μεταφορικη που μου τα φερνει γρηγορα και τα πηγαν εκει χωρις καμια αντιρρηση)

Εριξα και μια ματια απο ebay αλλα αλλου δε συμφερει λογο του βαρους (ανεβαινουν τα μεταφορικα) και καποιο αλλο που ειχα βρει ηταν τα λαδια παραγωγης 12/07 (εκτος του οτι ειδα οτι εχει διαφορά το λαδι που κατασκευαζεται για Ελλαδα σε συγκριση με αλλες χωρες)

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=251399&postcount=208

Απο trade wind εχω αγορασει 3-4 φορες και παντα το λαδι ειναι αρκετα "φρεσκο"...

tasosbmwe30
03-02-09, 02:13
κοιτα,το σαητ τους λεει δωρεαν,πατρα παντως 2 χρονια τωρα μου τα στελνει δωρεαν,για ροδο δεν εχω αποψη.αν μενεις και ροδο και σε ενδιαφερει,δε χανεις να στειλεις ενα μεηλ να ρωτησεις.ναυπλιο ποσα σου χρεωσε?σε ειχε ενημερωσει απο πριν,για το εξτρα κοστος?

αν τα ηθελα στη πορτα μου...θα πληρωνα την μεταφορικη(τωρα ποσο χρεωνουν...δεν ξερω ακριβως....υπολογιζω απο αλλα μικροπραγματα που μου εχουν στειλει γυρω 6-7 ευρο για Ναυπλιο)...εγω προτιμησα(με ειχαν ενημερωσει οι ανθρωποι με e-mail) να παω να τα παρω ο ιδιος απο την μεταφορικη εταιρια που συνεργαζοταν(για να γλυτωσω μερικα χρηματα)....της οποιας ομως τα γραφεια ηταν εξω απο το Αργος(μια αποσταση απο το σπιτι μου γυρω 20 χλμ μονο για να παω...και οτι γλυτωσα....τα εφαγα στη βενζινη)
Εγω οταν διαβασα στο site τους για δωρεαν μεταφορικα...νομιζα πως στα φερνουν στην πορτα σου....οπως ενδεχομενως κανουν στην Αθηνα....και "ψιλοσπαστηκα")......

Fanis
03-02-09, 10:22
5 φορές που έχω πάρει λάδια από την Trade Wind, τα μεταφορικά (εντός Αθήνας) ήταν δωρεάν. Αλλά και στο site τους αναφέρει: ''Οι παραγγελίες αποστέλλονται σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας χωρίς καμμία επιπλέον χρέωση.''

sakkunen
03-02-09, 11:55
Μέχρι τα 30+ ευρώ, δε θυμάμαι ακριβώς, έχει χρέωση στα μεταφορικά. Όταν προχωράς στη πληρωμή το αναφέρει.

spybp-24
18-10-11, 12:47
εδω εχω βρει πολυ καλεσ τιμες www.accessories-eshop.gr

Nick_compact
18-10-11, 13:03
εδω εχω βρει πολυ καλεσ τιμες www.accessories-eshop.gr

Δεν έχει τπτ φοβερές τιμές, τα BMW λάδια τόσο κάνουν και στην αντιπροσωπεία περίπου.

Dim77
18-10-11, 13:12
εδω εχω βρει πολυ καλεσ τιμες www.accessories-eshop.gr

http://www.accessories-eshop.gr/index.asp?page=contact

Στοιχεία Εταιρείας:
Τηλιγάδας Σπυρίδων
Λιπαντικά, Ανταλλακτικά, Αξεσουάρ αυτοκινήτου

Κύριε Τηλιγάδα Σπυρίδων, ΔΕΝ είναι σωστός τρόπος διαφήμισης του site σας.
:mad::mad:

Φυσικά και για σας οι τιμές είναι πολύ καλές.


Δεν έχει κανένας το θάρρος να μπεί σε ένα φόρουμ και να πεί ''αυτή η επιχείρηση είναι δική μου, κάνω αυτή τη προσφορά στα μέλη του φόρουμ''????

Κάθε φορά το ίδιο...

Υπάρχει στους κανόνες ΕΙΔΙΚΗ αναφορά για τις διαφημίσεις των επαγγελματιων.
Αλλά είναι πιο ''έξυπνο'' να μπεί κάποιος έτσι.

Straight six
18-10-11, 13:25
εγω επειδη βαζω λαδια castrol gtx 15/40 magnatec για μοτερ ανω των 100.000 χλμ και δν τα βρισκω πουθενα τα παιρνω παντα απο το πρωτο σαιτ..πολυ καλες τιμες, το καταστημα ερχεται σε επικοινωνια μαζι σου και γενικοτερα πολυ αρτια εξυπηρετηση....ειναι στη βορεια ελλαδα νομιζω...σε 3 μερες τα χω σπιτι μ

Driver M
18-10-11, 14:15
Κι εγώ απ'το g market αγόρασα τελευταία φορά τα castrol edge rs 0W40 και έχει τις καλύτερες τιμές της αγοράς.
Έχω τα λάδια σχεδόν ένα χρόνο και η κατανάλωση που είχα στα 8.000χλμ ήταν λιγότερη από 250ml, οπότε δεν νομίζω πως τίθεται θέμα γνησιότητας, αφού λογικά τις μούφες θα τις "έπινε" για το τίποτα.
Αν λοιπόν τα λάδια είναι γνήσια (που είμαι 90% μιας και η συσκευασία είναι ολόιδια με την ορίτζιναλ), τότε το e-market αυτό είναι μάλλον το κορυφαίο αφού έχει δωρεάν μεταφορικά, γρήγορη αποστολή με κούριερ και μάλλον τις καλύτερες τιμές της αγοράς, τουλάχιστον στα λιπαντικά.

Και το tradewind πάντως έχει καλές τιμές και βολεύει πολύ αν πας από εκεί να ψωνίσεις, γιατί η αποστολή απ'όσο ξέρω αργεί.

gearboxer
18-10-11, 17:11
Και εγώ αγόρασα τα Edge 5-30 με 13€ το λίτρο πρόσφατα από αυτό (http://www.oilsmotoauto.gr/index.php) το μαγαζί όπως και φίλτρα-παραφλού-μπουζι κτλ. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ποικιλία και δωρεάν παράδοση εντός Αττικής την επόμενη ημέρα.

gupakos
18-10-11, 17:34
Και εγώ αγόρασα τα Edge 5-30 με 13€ το λίτρο πρόσφατα από αυτό (http://www.oilsmotoauto.gr/index.php) το μαγαζί όπως και φίλτρα-παραφλού-μπουζι κτλ. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ποικιλία και δωρεάν παράδοση εντός Αττικής την επόμενη ημέρα.

Το 13 ευρώ το λίτρο είναι καλή τιμή? Όταν ο γερμανός από ebay.de έχει το OEM (που οι περισσότεροι λένε ότι είναι το Castrol Edge, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι το ΟΕΜ) στα 4.9 ευρώ? Αλλά και το Castrol Edge το ίδιο να θες, το έχει 6.8 ευρώ...

graphe36
18-10-11, 18:23
Το 13 ευρώ το λίτρο είναι καλή τιμή? Όταν ο γερμανός από ebay.de έχει το OEM (που οι περισσότεροι λένε ότι είναι το Castrol Edge, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι το ΟΕΜ) στα 4.9 ευρώ? Αλλά και το Castrol Edge το ίδιο να θες, το έχει 6.8 ευρώ...

Και 20 ευρω μεταφορικα....

zaharias
18-10-11, 20:30
Και 20 ευρω μεταφορικα....

Μεχρι 20 λιτρα αν θυμαμαι καλα.. Οποτε, παραγγελνεις 2 10αδες με ενα φιλο σου και εχεις καβαντζα.. ;)

gupakos
19-10-11, 08:38
Μεχρι 20 λιτρα αν θυμαμαι καλα.. Οποτε, παραγγελνεις 2 10αδες με ενα φιλο σου και εχεις καβαντζα.. ;)

To όριο είναι για 25 λίτρα (και εγώ μη νομίζεις τώρα το ξαναείδα)...

Και 6 λίτρα μόνο να θες, εδώ η τιμή είναι 78 ευρώ (6χ13) ενώ από έξω είναι 6χ5.2 + 20.5=51.7 ευρώ για το ΟΕΜ (πάντα σε 5w30)...

Αν προφανώς πάρεις λάδια για περισσότερες από μία φορές τα οφέλη είναι ακόμα μεγαλύτερα...

Το breakeven point βγαίνει πράγματι στα 4 λίτρα, οπότε οκ αν θές να πάρεις μόνο 4 λίτρα και δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις για επόμενη φορά ή να μοιραστείς τα μεταφορικά με άλλον κάνοντας μεγαλύτερη παραγγελία, τότε ναι, πράγματι είσαι "αδιάφορος" από όπου και να το πάρεις...(σημ: και τότε πάντως ο γερμανός είναι κ πάλι πιο φθηνός κατά σχεδόν ένα ευρώ).

Fanis
19-10-11, 10:13
Όταν ο γερμανός από ebay.de έχει το OEM (που οι περισσότεροι λένε ότι είναι το Castrol Edge, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι το ΟΕΜ) στα 4.9 ευρώ?
Ποιός είναι αυτός? Να τον βρώ στο ebay....με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ!

Nick_compact
19-10-11, 10:23
Tα 4.9 ευρώ/λίτρο για ΟΕΜ λάδια, είναι ΠΟΛΥ ύποπτη τιμή, εγώ θα τα φοβόμουν.

gupakos
19-10-11, 10:46
Ποιός είναι αυτός? Να τον βρώ στο ebay....με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ!

http://www.ebay.de/itm/Original-BMW-Motorol-5W30-LL-04-1-Liter-5W-30-5W-30-/180568827007?pt=Autopflege_Wartung&hash=item2a0abda47f

5.2 Ευρώ ανά λίτρο και flat μεταφορικά 20.5 ευρώ για μέχρι και 25 λίτρα
π.χ αγοράζεις 10 λίτρα και σου έρχεται 10χ 5.2=52 συν 20.5 μεταφορικά, σύνολο =72.5 ευρώ ή π.χ 25 λίτρα και σου έρχεται 25χ5.2=130 συν 20.5 μεταφορικά, σύνολο 150.5 ευρώ

Από το συγκεκριμένο 'μαγαζί' έχουν πάρει παρά πολλοί από το φορούμ (κ εγώ προσωπικά) και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα γνησιότητας (το λάδι έρχεται σε σφραγισμένη, original, συσκευασία, με ημερομηνία παραγωγής κτλ).

Fanis
19-10-11, 11:16
@gupakos: Ευχαριστώ!

Nick_compact
19-10-11, 11:26
http://www.ebay.de/itm/Original-BMW-Motorol-5W30-LL-04-1-Liter-5W-30-5W-30-/180568827007?pt=Autopflege_Wartung&hash=item2a0abda47f

5.2 Ευρώ ανά λίτρο και flat μεταφορικά 20.5 ευρώ για μέχρι και 25 λίτρα
π.χ αγοράζεις 10 λίτρα και σου έρχεται 10χ 5.2=52 συν 20.5 μεταφορικά, σύνολο =72.5 ευρώ ή π.χ 25 λίτρα και σου έρχεται 25χ5.2=130 συν 20.5 μεταφορικά, σύνολο 150.5 ευρώ

Από το συγκεκριμένο 'μαγαζί' έχουν πάρει παρά πολλοί από το φορούμ (κ εγώ προσωπικά) και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα γνησιότητας (το λάδι έρχεται σε σφραγισμένη, original, συσκευασία, με ημερομηνία παραγωγής κτλ).

Δεν μπορείς να το καταλάβεις φίλε μου αν το λάδι είναι καλό ή όχι, η συσκευασία δεν λέει τπτ. Δεν σου φαίνεται ύποπτο ότι αυτός πουλάει στην τιμή που αγοράζει η BMW;

gupakos
19-10-11, 11:55
Δεν μπορείς να το καταλάβεις φίλε μου αν το λάδι είναι καλό ή όχι, η συσκευασία δεν λέει τπτ. Δεν σου φαίνεται ύποπτο ότι αυτός πουλάει στην τιμή που αγοράζει η BMW;

Νίκο η συσκευασία κτλ είναι ένδειξη όχι φυσικά απόδειξη...οι πολλές αγορές που έχουν γίνει από εκεί, χωρίς παράπονα από τα μέλη μας, είναι και αυτό μία ακόμα ένδειξη...επίσης όπως ίσως να παρατήρησες ότι ο τύπος έχει στο ebay.de 100% (!) feedback από 43,000 αγοραστές... είναι και αυτό μία (ισχυρή) ένδειξη....

το πόσο αγοράζει η BMW (υποθέτω εννοείς την ελληνική αντιπροσωπεία;) δεν το ξέρω...

Θα μπορούσα να φανταστώ όμως ότι ο συγκεκριμένος τύπος αγοράζει με 5 ευρώ και το πουλάει με 5.2 βγάζοντας ένα 'πενιχρό' 4%...

Βέβαια, στην Ελλάδα που το % κέρδους που θέλει ο έμπορος είναι 100%, το 4% φαντάζει πράγματι ύποπτο...ίσως όμως τελικά να μην είναι τίποτα περισσότερο από απλά 'good business'....

stef
19-10-11, 11:57
Παιδιά από τον συγκεκριμένο έχω πάρει 12άδα!!!
Είναι πράγματι original λάδι & πολύ αξιόπιστος!

BMWF1POWER
19-10-11, 12:05
http://www.kioiloglou.gr/home
Παιδιά και αυτος φαίνεται πολύ φθηνος. Έχει κανείς εικόνα για αυτόν?

Nick_compact
19-10-11, 12:17
Θα μπορούσα να φανταστώ όμως ότι ο συγκεκριμένος τύπος αγοράζει με 5 ευρώ και το πουλάει με 5.2 βγάζοντας ένα 'πενιχρό' 4%...

Βέβαια, στην Ελλάδα που το % κέρδους που θέλει ο έμπορος είναι 100%, το 4% φαντάζει πράγματι ύποπτο...ίσως όμως τελικά να μην είναι τίποτα περισσότερο από απλά 'good business'....

Ούτε Έλληνας φίλε μου ούτε Γερμανός έμπορος δουλεύει με ποσοστό κέρδους 4%... και κανένας στον πλανήτη όλο. Κάποιοι δουλεύουν με 20-30%, άλλοι φθάνουν εως και 100% όπως λες, αναλόγως τον επαγγελματία. Ένας επαγγελματίας ο οποίος δουλευει με 4% μεικτό κέρδος, απλά μπαίνει μέσα, χωρίς υπερβολή. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν είναι μισθωτοί, πολλοί από εδώ είναι και ξέρουν τι εννοώ, δε μπορείς να δουλέψεις ούτε καν με 10% κέρδος, όταν έχεις από πίσω μαγαζί, που είτε το νοικιάζεις, είτε είναι δικό σου και πρέπει να υπολογίζεις την απαξίωση/κόστος επίσης μέσα στην τιμή, τυχόν προσωπικό που κοστίζει αρκετά, ασφαλιστικές εισφορές, εφορία κλπ. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα βλέπουμε. Κράζουμε καμιά φορά τους Έλληνες αντιπρόσωπους που πουλάνε σε εξοργιστικές τιμές, κάποιες φορές δίκαια, κάποιες άδικα. Αυτή τη βάση της UUC του σασμάν πυο αγοράζουμε για φραγκοδίφραγκα μέσω internet, και την φέρνουμε χωρίς τελωνείο μέσω USPS, ο εκάστοτε έμπορος θα πρέπει να την εισάγει, να πληρώσει τελωνείο, ΦΠΑ, και επιπλέον να προσθέσει πάνω τα λειτουργικά του έξοδα και το κέρδος. Αν το τελωνείο δεν υπολειτουργούσε (που μας βολεύει) θα σε συνέφερε λίγο να το φέρεις απευθείας από Αμερική και θα το έπαιρνες απευθείας από τον αντιπρόσωπο. Δεν δικαιολογώ τους αντιπροσώπους που πολλές φορές (τις περισσότερες) χρεώνουν τρελές τιμές, απλά προσπαθώ να δείξω και την άλλη όψη του νομίσματος.
όσον αφορά τα λάδια, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσια, παρά μόνο αν τα πας σε ένα χημείο για να γίνει δοκιμή των ιδιοτήτων τους σε σχέση με ένα μπουκάλι γνήσιο. Ακόμα καλύτερα να γίνει η δοκιμή και μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα χρήσης, για να μετρηθούν και τα μέταλλα μέσα, που δείχουν και τον ρυθμό φθοράς στα διάφορα τριβόμενα μέρη του κινητήρα. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι αυτό που αγοράζεις και βάζεις είναι σωστό.

gupakos
19-10-11, 12:34
Νίκο, ο τύπος πουλάει μέσω e-bay..δεν έχει 'κανονικό' μαγαζί, σταθερά έξοδα κτλ...το 4% margin που είπα είναι προφανώς υποθετικό (κ ενδεικτικό)...πιθανώς να είναι παραπάνω...για την ποιότητα συμφωνώ, πρέπει να ελεγθεί με αναλύσεις κτλ μετά τη χρήση...προσωπικά δεν θα το κάνω και θα σταθώ στις ισχυρές ενδείξεις...

Ο κάθενας κάνει τις επιλογές του...και φυσικά τα πολύτιμα ευρώ του καθενός μας βγαίνουν δύσκολα και ο καθένας επιλέγει πως να τα ξοδέψει (ή τελικά να μην τα ξοδέψει)...

φιλικά πάντα, κ

baklavas
19-10-11, 21:48
http://www.kioiloglou.gr/home
Παιδιά και αυτος φαίνεται πολύ φθηνος. Έχει κανείς εικόνα για αυτόν?

εχω παει παλιοτερα απο εκει..
πηρα μια προσφορα για service κλιματιστικου μεσω γνωστου εκπτωτικου site και πηγα...
απλα μενω μακρυα και δε με βολευει....
εχει χωρο για αμεση τοποθετηση αναλωσιμων και μεγαλη ποικιλια,μου φανηκε κ ενταξει παιδι...
οχι οτι αρπαξουμε σημερα κ αυριο εχει ο θεος (οπως οι περισσοτεροι,δυστυχως)....