PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα καραγκιοζιλίκια των XENON ΚΙΤ


grlag
27-12-08, 22:12
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Nick_E60_GR
27-12-08, 22:57
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Μπράβο ρε φίλε! Αυτό μόνο λες? Το άλλο, που όπου περνάνε γίνεται Ανάσταση Κυρίου και τυφλώνουν μέχρι και 6° όροφο με μεσαία σκάλα.

Εγώ πραγματικά απορώ πώς τα επιτρέπουν ....έχει γίνει κανένας έλεγχος ποτέ από το υπουργείο εμπορίου γι αυτά τα υποτιθέμενο xenon των 360° που φωτίζουν στον ουρανό? και μή μου πει κανείς ότι είναι θέμα ρύθμισης, γιατί ξέρω πολύ καλά τι ρύθμιση σηκώνουν ...ότι ρύθμιση και να τους κάνεις, αυτά τον ουρανό θα φωτίζουν.....

Όποτε τα πετυχαίνω απέναντι μου βλαστιμάω το μπουρδελο-κράτος που ζώ και φυσικά ανάβω τη μεγάλη σκάλα xenon, να δω τι γίνεται μπροστά μου, γιατί αλλιώς θα οδηγώ στα τυφλά ...και κάποια στιγμή, ή θα κολλήσω εγώ πάνω σε κανέναν τέτοιον, η αυτός πάνω σε μένα...

Αλλά μπουρδέλο χώρα δεν είμαστε? Τι να πείς?

Snoopy
27-12-08, 23:48
Μπράβο ρε φίλε! Αυτό μόνο λες? Το άλλο, που όπου περνάνε γίνεται Ανάσταση Κυρίου και τυφλώνουν μέχρι και 6° όροφο με μεσαία σκάλα.

Εγώ πραγματικά απορώ πώς τα επιτρέπουν ....έχει γίνει κανένας έλεγχος ποτέ από το υπουργείο εμπορίου γι αυτά τα υποτιθέμενο xenon των 360° που φωτίζουν στον ουρανό? και μή μου πει κανείς ότι είναι θέμα ρύθμισης, γιατί ξέρω πολύ καλά τι ρύθμιση σηκώνουν ...ότι ρύθμιση και να τους κάνεις, αυτά τον ουρανό θα φωτίζουν.....

Όποτε τα πετυχαίνω απέναντι μου βλαστιμάω το μπουρδελο-κράτος που ζώ και φυσικά ανάβω τη μεγάλη σκάλα xenon, να δω τι γίνεται μπροστά μου, γιατί αλλιώς θα οδηγώ στα τυφλά ...και κάποια στιγμή, ή θα κολλήσω εγώ πάνω σε κανέναν τέτοιον, η αυτός πάνω σε μένα...

Αλλά μπουρδέλο χώρα δεν είμαστε? Τι να πείς?

μαζί σου και +10000.
Καλά ΚΤΕΟ περνάνε αυτα τα πράματα?

ermis1975
27-12-08, 23:52
Οτι δεν είναι εργοστασιακό, δύσκολα είναι και σωστό. Οι περισσότεροι δε ξέρουν κάν γιατί τα βάζουν. Εγώ πχ τα είχα βάλει σε ένα αμάξι με σκοπό να φωτίσει καλύτερα! Δε τύφλωναν αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα στο πεδίο που φωτίζανε παρα μόνο το χρώμα που ήταν σαφώς καλύτερο. Γι αυτό και τα γνήσια Xenon έχουν ειδικά φανάρια, πιτσιλιτίρες, αισθητήρες ρύθμισης. Ετσι πήρα απόφαση και δε ξανα ασχολήθηκα με τα φώτα! Υπάρχουν βέβαια και καλύτερες απλές λάμπες με δυνατότερο φώς!

mitsos_chania
27-12-08, 23:54
επειδη πολλοι κατακρινουν τα aftermarket ξενον εγω που στο 46αρι τα εχω ενω στο Χ5 ειναι εργοστασιακα οποιος θελει ας ερθει να συγκρινει ποια στραβωνουν πιο πολυ.το οτι μερικοι βαριουνται να πανε να τα ρυθμισουν δεν φταινε τα φωτα,αυτοι οι βλακες φταινε

Nick_E60_GR
28-12-08, 00:10
επειδη πολλοι κατακρινουν τα aftermarket ξενον εγω που στο 46αρι τα εχω ενω στο Χ5 ειναι εργοστασιακα οποιος θελει ας ερθει να συγκρινει ποια στραβωνουν πιο πολυ.το οτι μερικοι βαριουνται να πανε να τα ρυθμισουν δεν φταινε τα φωτα,αυτοι οι βλακες φταινε

Δεν ρυθμίζονται Μήτσο, τι να ρυθμίσεις? αφού δεν έχουν δικά τους κάτοπτρα ώστε να ελεγχθεί η διάθλαση του φωτός. Στα κουτουρου φωτίζουν. Εντάξει, να φέρεις τη δέσμη στο σωστό σημείο, τη φέρνεις. Άσε που αν πέσεις σε 2 λακκούβες, πάλι ρύθμιση θα θέλεις. Αλλά με τη διάθλαση που τυφλώνει το σύμπαν, λιγότερο κάποιες φορές ή εντελώς κάποιες άλλες, τι κάνεις? Δεν μαζεύεται αυτή με τίποτα.

Όσο για τα Χ5, μάλλον αυτά θέλουν όντως ρύθμιση. Δεν μπορεί να τυφλώνουν ...εκτός αν ξεγελιέσαι επειδή στο Χ5 είναι σε ψηλό σημείο τα φανάρια του.

mitsos_chania
28-12-08, 00:15
το Χ5 ειναι ρυθμισμενα και μαλιστα πολυ χαμηλα.επιτηδες με το που το πηραμε πηγα και τα κατεβασα γιατι στραβωναν.επισης ολοι εχουν παρατηρησει οτι δεν στραβωνουνω αυτα που εχω βαλει,τωρα δεν ξερω γιατι,οπως και σε ενα σμαρτ που βαλαμε το ιδιο κιτ παλι δεν στραβωνει καθολου

Snoopy
28-12-08, 00:20
το Χ5 ειναι ρυθμισμενα και μαλιστα πολυ χαμηλα.επιτηδες με το που το πηραμε πηγα και τα κατεβασα γιατι στραβωναν.επισης ολοι εχουν παρατηρησει οτι δεν στραβωνουνω αυτα που εχω βαλει,τωρα δεν ξερω γιατι,οπως και σε ενα σμαρτ που βαλαμε το ιδιο κιτ παλι δεν στραβωνει καθολου

δεν θα ειναι δυνατό σε κεριά Δημήτρη. Δεν εξηγείται αλλιώς.

mitsos_chania
28-12-08, 00:23
σταματη και μενα περιεργο μου φαινεται αλλα δεν στραβωνει,δεν ξερω τι αλλο να πω.

God
28-12-08, 00:26
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Δεν ξέρω ποιός στα είπε αυτά φίλε μου αλλά:

1. Τα κίτ Xenon είναι αδύνατον να καταστρέψουν το φανάρι αφού ζεσταίνονται πολύ λιγότερο από την μαμά λάμπα. Αυτά που καταστρέφουν το φανάρι είναι οι λάμπες αλογόνου αγωνιστικού τύπου (100W και άνω) οι οποίες απαγορεύονται σε αυτοκίνητο δρόμου.

2. Δεν είναι 'κομπλέ συστήματα' μόνο αυτά της αντιπροσωπείας. Κυκλοφορούν και κιτ αλλά και ολόκληρα φανάρια στο εμπόριο και είναι πολύ φτηνότερα. Για Ε30/Ε36 αν θυμάμαι καλά ολόκληρο το σετ με τα φανάρια από Γερμανία δεν είχε πάνω από 400 ευρώ.

3. Είναι πολύ σπάνιο (και καγκουριά) να χρειάζεται ένα έστω και μέτριο κιτάκι άνοιγμα τρυπών ή προγραμματισμό. Έτσι πάει να πει ότι απλώς αγόρασες κάτι που δεν κάνει για το αυτοκίνητό σου. Εδώ και τα κιτάκια των 100€ έχουν αντάπτορες για τις φύσες του εκάστοτε αυτοκινήτου. Τα ακριβότερα έχουν και πυκνωτές για να αντισταθμίζουν τον ελεγκτή του εγκεφάλου.

4. Ναι, δεν κάνουν τα Xenon για όλα τα φανάρια γιατί αρκετά έχουν πάρα πολύ ανοιχτή δέσμη και χτυπούν ψηλά. Κυρίως στα Ιαπωνικά και Κορεάτικα αυτοκίνητα. Και ναι, τα φανάρια θέλουν ρύθμιση όταν βάλεις Xenon για να χτυπούν κάτω από το ύψος τους και μόνο, και γίνεται πολύ εύκολα αν ξέρει ο ρυθμιστής την δουλειά του.


Εγώ Xenon της Hella έχω βάλει κιτάκι (και μάλιστα ήταν για άλλο αυτοκίνητο, χρειάστηκε να αλλάξω φύσες) και το έχω πάνω πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να στραβώνω ποτέ κανέναν. Και ΚΤΕΟ περνάω 100% ορθόδοξα αφού είναι ρυθμισμένα και χτυπούν μόνο εκεί που πρέπει. Και σίγουρα δεν το πλήρωσα 1000€...

z3 2.2
28-12-08, 00:54
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Επιτελους!!!Ποτε θα καταλαβει ο κοσμος οτι ΧΕΝΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ.ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΑΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΔΕΣΜΗΣ .Με πιανουν τα διαολια μου με κατι τετοια,ειναι και επικινδυνα.Δεν ειχε το αυτοκινητο σου ΧΕΝΟΝ?Ζησε μ'αυτο και μην τυφλωνεις τους υπολοιπους!!!!!!Μια λευκη λαμψη ΔΕΝ ειναι φωτα!!!

sm6
28-12-08, 02:38
ΞΕΝΟN ΔΙΑΒΙΝΑΝ
1.Ξένον διάβιναν…
2.Σέρνουν άλουγα, σέρνουν μουλάργια
3.σέρνουν κι έναν νιον σιδηρουμένουν.
4.-Μάνα μου να τουν πάρουμι αυτόν τουν ξένουν!
5.-Τι τουν θέλουμι, γιε μου, αυτόν τουν ξένουν;
6.-Να μας πλιεν' τ' αγγειά, να μας φουκαλνάει,
7.μάνα μ, να μας ζυμώνει αυτός η ξένους!

Η ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΗΡ
1.Απάνω στ' ώριο βουνό
2.μάνα και θυγατέρα δυο
3.μάζωναν τον αμάραντο
4.και το μελισσοχόρταρο.
5.Μα κει που το μαζώνανε
6.και το χεριοδιαλέγανε,
7.βρίσκουνε κι ένα νιόγαμπρο
8.χώρια 'πο τη νυφούλα του.
9.-Μανούλα μ', ας τον πάρομε
10.τον ξένονε στο σπίτι μας!
11.-Μπρε, μεις ψωμί δεν έχομε,
12.τον ξένον τι τον θέλομε;
13.-Μάνα μ' το μερδικούλι μου
14.με σων' εμέν και κείνονε.
15.-Μπρε, μεις στρώμα δεν έχομε,
16.τον ξένον τι τον θέλομε;
17.Μάνα μ', το στρωματάκι μου
18.με σων' εμέν και κείνονε!

kefalismos
28-12-08, 03:05
Παιδιά αυτό με τα φανάρια ισχύει αν το αμάξι δεν έχει φανάρι με προτζέκτορες.
Τα περισσότερα bmw έχουν από το εργοστάσιο.
Αν το οποιοδήποτε αμάξι φοράει προτζέκτορες, πας βάζεις ενα xenon kit , το ρυθμίζεις κ είσαι μια χαρά και δεν στραβώνεις τον άλλον.
Το μόνο που δεν έχεις έιναι το αυτόματο πάνω κάτω οπότε μπορεί να ενοχλήσεις κάποιον άλλον σε κάποια λακούβα ή κάτι τέτοιο.Αλλά αυτό δεν είναι τπτ.Το θέμα είναι να υπάρχει προτζέκτορας.Αν υπάρχει, και κιτ των 100 ευρώ να βάλεις, είσαι μια χαρά ( και με σωστή διασπορά το φως)

akisg
28-12-08, 04:35
ΞΕΝΟN ΔΙΑΒΙΝΑΝ
1.Ξένον διάβιναν…
2.Σέρνουν άλουγα, σέρνουν μουλάργια
3.σέρνουν κι έναν νιον σιδηρουμένουν.
4.-Μάνα μου να τουν πάρουμι αυτόν τουν ξένουν!
5.-Τι τουν θέλουμι, γιε μου, αυτόν τουν ξένουν;
6.-Να μας πλιεν' τ' αγγειά, να μας φουκαλνάει,
7.μάνα μ, να μας ζυμώνει αυτός η ξένους!

Η ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΗΡ
1.Απάνω στ' ώριο βουνό
2.μάνα και θυγατέρα δυο
3.μάζωναν τον αμάραντο
4.και το μελισσοχόρταρο.
5.Μα κει που το μαζώνανε
6.και το χεριοδιαλέγανε,
7.βρίσκουνε κι ένα νιόγαμπρο
8.χώρια 'πο τη νυφούλα του.
9.-Μανούλα μ', ας τον πάρομε
10.τον ξένονε στο σπίτι μας!
11.-Μπρε, μεις ψωμί δεν έχομε,
12.τον ξένον τι τον θέλομε;
13.-Μάνα μ' το μερδικούλι μου
14.με σων' εμέν και κείνονε.
15.-Μπρε, μεις στρώμα δεν έχομε,
16.τον ξένον τι τον θέλομε;
17.Μάνα μ', το στρωματάκι μου
18.με σων' εμέν και κείνονε!

Έγραψες!!! :rofl2:

E30MANIAC
28-12-08, 10:17
Παιδιά αυτό με τα φανάρια ισχύει αν το αμάξι δεν έχει φανάρι με προτζέκτορες.
Τα περισσότερα bmw έχουν από το εργοστάσιο.
Αν το οποιοδήποτε αμάξι φοράει προτζέκτορες, πας βάζεις ενα xenon kit , το ρυθμίζεις κ είσαι μια χαρά και δεν στραβώνεις τον άλλον.
Το μόνο που δεν έχεις έιναι το αυτόματο πάνω κάτω οπότε μπορεί να ενοχλήσεις κάποιον άλλον σε κάποια λακούβα ή κάτι τέτοιο.Αλλά αυτό δεν είναι τπτ.Το θέμα είναι να υπάρχει προτζέκτορας.Αν υπάρχει, και κιτ των 100 ευρώ να βάλεις, είσαι μια χαρά ( και με σωστή διασπορά το φως)

Συμφωνω!Τα φαναρια 'μπιλιας' που λεμε(τα φορανε τα περισσοτερα bmw) κανουν για xenon χωρις προβλημα.

skatzoxoiros
28-12-08, 10:53
Κάποιοι θέλουν να τα βλέπουν όλα μαύρα ή όλα άσπρα...
Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος God, η λυχνία xenon δουλευει σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία απο αυτές των αλογόνου, και δε βλάπτει το φανάρι σε καμμία περίπτωση.
Επίσης, για το στράβωμα των απέναντι, παίζει ρόλο σε τι φανάρι θα μπεί το κιτ. Αν μπει σε φανάρι με προτζέκτορα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Εν μπει σε απλό φανάρι με ανακλαστήρα, υπάρχει πρόβλημα και όσο να το ρυθμίσεις, θα ενοχλήσει τους απέναντι.
Κιτάκια έχω εγκαταστήσει σε πάρα πολλά ταξί στην Κόρινθο, σε Avensis και SuperB πάνε πάρα πολύ καλά (φανάρια με προτζέκτορα) ενώ σε octavia ή σε golf, το ίδιο ακριβώς κιτ ενοχλεί. Φυσικά οι συνάδελφοι δουλευουν πολλές ώρες βράδυ, και φυσικά κανενός δε χάλασε το φανάρι, αντιθέτως βρήκαν το φως τους...
Και προς θεού, ποτέ κιτάκια xenon στα προβολάκια όπως κάνουν τελευταία κάτι αρχικάργκουρες, εκεί είναι που πεθαίνεις τον άλλον που έρχεται απο απέναντι...

nikos1400
28-12-08, 10:54
ΞΕΝΟN ΔΙΑΒΙΝΑΝ
1.Ξένον διάβιναν…
2.Σέρνουν άλουγα, σέρνουν μουλάργια
3.σέρνουν κι έναν νιον σιδηρουμένουν.
4.-Μάνα μου να τουν πάρουμι αυτόν τουν ξένουν!
5.-Τι τουν θέλουμι, γιε μου, αυτόν τουν ξένουν;
6.-Να μας πλιεν' τ' αγγειά, να μας φουκαλνάει,
7.μάνα μ, να μας ζυμώνει αυτός η ξένους!

Η ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΗΡ
1.Απάνω στ' ώριο βουνό
2.μάνα και θυγατέρα δυο
3.μάζωναν τον αμάραντο
4.και το μελισσοχόρταρο.
5.Μα κει που το μαζώνανε
6.και το χεριοδιαλέγανε,
7.βρίσκουνε κι ένα νιόγαμπρο
8.χώρια 'πο τη νυφούλα του.
9.-Μανούλα μ', ας τον πάρομε
10.τον ξένονε στο σπίτι μας!
11.-Μπρε, μεις ψωμί δεν έχομε,
12.τον ξένον τι τον θέλομε;
13.-Μάνα μ' το μερδικούλι μου
14.με σων' εμέν και κείνονε.
15.-Μπρε, μεις στρώμα δεν έχομε,
16.τον ξένον τι τον θέλομε;
17.Μάνα μ', το στρωματάκι μου
18.με σων' εμέν και κείνονε!


:rofl2:
...αχαχαχαχαχαχα !!!!!................
:rofl2:

nikos1400
28-12-08, 10:57
Παιδιά αυτό με τα φανάρια ισχύει αν το αμάξι δεν έχει φανάρι με προτζέκτορες.
Τα περισσότερα bmw έχουν από το εργοστάσιο.
Αν το οποιοδήποτε αμάξι φοράει προτζέκτορες, πας βάζεις ενα xenon kit , το ρυθμίζεις κ είσαι μια χαρά και δεν στραβώνεις τον άλλον.
Το μόνο που δεν έχεις έιναι το αυτόματο πάνω κάτω οπότε μπορεί να ενοχλήσεις κάποιον άλλον σε κάποια λακούβα ή κάτι τέτοιο.Αλλά αυτό δεν είναι τπτ.Το θέμα είναι να υπάρχει προτζέκτορας.Αν υπάρχει, και κιτ των 100 ευρώ να βάλεις, είσαι μια χαρά ( και με σωστή διασπορά το φως)

ειναι οντως ετσι ?
(με βολευει...)

VanVIC
28-12-08, 11:18
ΞΕΝΟN ΔΙΑΒΙΝΑΝ
1.Ξένον διάβιναν…
...
Η ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΗΡ
1.Απάνω στ' ώριο βουνό...

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το off-topic αλλά έχω μια απορία...

Παρατηρώ τις απαντήσεις σου -γενικά- και διακρίνω ένα "ειδικό"χιούμορ στο γράψιμό σου, έναν τρόπο γραφής που έχω καιρό να διαβάσω.
Κάτι μου "φέρνει" σε εναν "φίλο της αυτοκίνησης" που έγραφε για αγαπημένες διαδρομές και διάβαζα στον ειδικό αυτοκινητιστικό τύπο πολλά χρόνια πρίν...

Ενδέχεται να ονομάζεσαι Νίκος Δ. ?
Αν δεν θελήσεις να παντήσεις, θα το σεβαστώ.
Ισως και να κάνω λάθος.
Τα γραπτά σου πάντως...

Keep on writing !

sm6
28-12-08, 13:06
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το off-topic αλλά έχω μια απορία...

Παρατηρώ τις απαντήσεις σου -γενικά- και διακρίνω ένα "ειδικό"χιούμορ στο γράψιμό σου, έναν τρόπο γραφής που έχω καιρό να διαβάσω.
Κάτι μου "φέρνει" σε εναν "φίλο της αυτοκίνησης" που έγραφε για αγαπημένες διαδρομές και διάβαζα στον ειδικό αυτοκινητιστικό τύπο πολλά χρόνια πρίν...

Ενδέχεται να ονομάζεσαι Νίκος Δ. ?
Αν δεν θελήσεις να παντήσεις, θα το σεβαστώ.
Ισως και να κάνω λάθος.
Τα γραπτά σου πάντως...

Keep on writing !

ευχαριστω για τα καλα σου λογια,
δεν ειμαι ο δασκαλος ν.δ.
ειμαι ενας ταπεινος μαθητης του.

yiannis2002
28-12-08, 13:09
Με την στήλη του Ν.Δ. μεγαλώσανε πολλοί από εμάς...

E36 RULES!!
28-12-08, 13:24
Xτες πέτυχα καραγκιόζη που ειχε xenon στα ομίχλης, και πανω πηγαινε με τις ψειρες..... Καθομουν ορθιος στο πεζοδρομιο κ περιμενα ενα φιλο μου και με στραβωσε, ποσο μαλλον τους οδηγους που, όπως και να το κάνουμε, αν δεν οδηγανε suv, καθονται χαμηλα.... Και σαν να μην εφτανε αυτο, τουρμπισε ο ηλιθιος πανω στη στροφη με αποτελεσμα λογω βρεγμένου να παει να σκασει πανω στο -παρκρισμενο- δικο μου :rofl2:

BILL007
28-12-08, 13:28
Παιδιά μην ακούω διάφορα...
Αμα ΔΕΝ έχεις projectors στο αμάξι,ότι κιτ και να βάλεις θα στραβώνεις!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΝΟΝΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ!!!!!

Χenon ΧΩΡΙΣ projectors απλά ΔΕΝ ρυθμίζονται!!!!!!

Αυτό είναι το συμπέρασμα και τέλος...:)

Υ.Γ Δεν κράζω κανέναν...Και εγώ είμαι ένας απο αυτούς που στο δρόμο βρίζεται...και με το δίκιο σας μιας και εγώ έχω τέτοια φώτα που κάνουν τη νύχτα μέρα και στραβώνουν ακόμα και τυφλό...
Εχω συνείδηση και γι αυτό σε λίγο καιρό θα πάρω projectors...;)

sm6
28-12-08, 13:49
H Daniel Stern Lighting ειναι η μεγαλυτερη εταιρια επιστημονικων συμβουλων και προμηθευτης αυτοκινητοβιομηχανιων σε θεματα φωτισμου στις ΗΠΑ. Το παρακατω κειμενο ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα και ειναι δικο τους. http://www.danielsternlighting.com/tech/bu...onversions.html


Eχετε διαβασει για τις λαμπες HID και σκεφτεστε να τις βαλετε στο αυτοκινητο σας. Λιγο ψαξιμο στο internet και θα βρειτε πολλα μαγαζια που υποσχονται να σας προσφερουν σε τιμη ευκαιριας μια πληρη μετατροπη που ταιριαζει σε οποιοδηποτε τυπο αυτοκινητου και για ολους τους τυπους λαμπτηρων αλογονου. ΣΤΟΠ! Κρυψτε την πιστωτικη σας καρτα.

Ενα κιτ HID αποτελειται απο τους ενισχυτες ρευματος (HID Ballasts) και λαμπτηρες για τοποθετηση σε προβολεα αλογονου. Συχνα αυτα τα προιοντα διαφημιζονται χρησιμοποιωντας το ονομα καποιας επωνυμης και εγκριτης εταιριας φωτισμου (Philis, Osram, Hella) για να δωσουν στον αγοραστη την ψευδαισθηση της νομιμοτητας και της ασφαλειας.

ΓΕΓΟΝΟΣ: Παροτι καποια απο τα επιμερους τμηματα ειναι μερικες φορες κατασκευασμενα απο τις προαναφερθεισες εταιριες, αυτα τα τμηματα ΔΕΝ χρησιμοποιουνται οπως ειχε σχεδιασει-προβλεψει ο κατασκευαστης. Εγκριτες εταιριες οπως η Philips, Osram, Hella κλπ ποτε δεν εγκρινουν αυτο το ειδος της μεταποιημενης χρησης των προιοντων τους.

Οι προβολεις αλογονου και οι προβολεις HID απαιτουν πολυ διαφορετικα οπτικα για να παραγουν ασφαλη και αποτελεσματικη -για να μην πουμε και νομιμη- δεσμη φωτος. Γιατι; Λογω των πολυ διαφορετικων χαρακτηριστικων των δυο ειδων της φωτεινης πηγης.

Ενας ηλεκτρικος λαμπτηρας αλογονου εχει μια κυλινδρικη φωτεινη πηγη: το πυρακτωμενο νημα. Το κενο που περιβαλλει τον φωτεινο αυτο κυλινδρο ειναι εντελως σκοτεινο, και ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου ειναι κατα μηκος των ακρων του φωτεινου κυλινδρου. Οι ακρες του νηματος του κυλινδρου σβηνουν απο το φωτεινο προς το σκοτεινο.

Ενας λαμπτηρας HID, απο την αλλη, εχει μια πηγη φωτισμου με ελλειπτικο σχημα -- το τοξο της ηλεκτρικης εκκενωσης. Καθως περναει απο το κενο αναμεσα σε 2 ηλεκτροδια, η θερμοτητα του το κανει να προσπαθει να ανυψωθει -εξ ου και το ελλειπτικο σχημα. Το κενο που περιβαλλει την ελλειπτικη εκκενωση λαμπει σε βαθμιδες... οσο πιο κοντα στην ελλειψη τοσο μεγαλυτερη η λαμψη. Οι ακρες του τοξου ειναι τα πιο φωτεινα σημεια, και οι περιοχες αμεσως μετα τα σημεια αυτα ειναι εντελως σκοτεινες. Ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου σε αυτη την περιπτωση ειναι στις ΑΚΡΕΣ της φωτιστικης ελλειψης.

Το παρακατω διαγραμμα δειχνει τα πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα μεταξυ νηματος και βολταικου τοξου:
ΦΩΤΟ1

Οταν σχεδιαζει κανεις τα οπτικα (γυαλι ή και κατοπτρο) για ενα προβολεα, τα χαρακτηριστικα της φωτιστικης πηγης ειναι ο πλεον καθοριστικος παραγοντας, γυρω απο τον οποιον θα πρεπει να σχεδιαστουν ολα τα υπολοιπα.
Αν πας και αλλαξεις τη φωτιστικη πηγη, τοτε ουσιαστικα κανεις το αντιστοιχο με το να βαλεις τα γυαλια μυωπιας ενος αλλου ανθρωπου: κατα πασα πιθανοτητα θα κανουν στο προσωπο σου αλλα δεν θα βλεπεις τιποτα.

Παρακατω ειναι μερικα τεστ που εγιναν απο τον DOT και τα εργαστηρια CalCoast Labs σε προβολεις αλογονου εφοδιασμενους με "HID kits":

Test #1, with 9004 "HID kit" vs. 9004 bulb
http://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB1_HID_Retro.pdf

Test #2, with 9006 "HID kit" vs. 9006 bulb
http://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB4_HID_Retro.pdf

Test #3, with 9004 "HID kit" vs. 9004 bulb
http://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB1_HID_Retro_a.pdf

Kαι εδω ειναι ενα Βρετανικο ντοκιμαντερ που δειχνει τα αποτελεσματα της εγκαταστασης ενος HID kit σε προβολες αλογονου σχεδιασμενους κανονικα να εχουν αποτομη αποκοπη φωτος στην μεσαια σκαλα:

http://www.youtube.com/v/yVuSSdZNsZwΜπορειτε να διαβασετε μερικα απο τα πορισματα του DOT σχετικα:
http://dsl.torque.net/images/techdocs/NHTSA_Crackdown.jpg
http://isearch.nhtsa.gov/files/deetz.ztv.html
http://isearch.nhtsa.gov/files/Shih.3.html
http://isearch.nhtsa.gov/files/kim.ztv.html

Και επισης δειτε τι αναφερουν στη Γερμανια σχετικα: ΦΩΤΟ2

καθως και στο Hong Kong: ΦΩΤΟ3.

Μερικοι πωλητες HID kits θα προσπαθησουν να σας πουν οτι τα κιτ αυτα ειναι τεχνικως παρανομα μονο και μονο γιατι οι νομοι των χωρων αναφορικα με τα φωτιστικα σωματα ειναι απαρχαιωμενοι. Αυτο ειναι λαθος: οι πλεον εγκριτοι επιστημονικοι φορεις και νομοθεσιες λενε ενα πραγμα: ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!


Τωρα, τι γινεται με αυτες τις περιπτωσεις που η αποκοπη της δεσμης φαινεται να παραμενει το ιδιο αποτομη;
Μην ξεγελιεστε - ειναι λαθος να κρινουμε το σχημα της δεσμης φωτος μονο απο την αποκοπη της. Σε πολλα φωτιστικα σωματα, ειδικα τυπου projector, η αποκοπη θα παραμεινει η ιδια ασχετα απο την φωτιστικη πηγη πισω της. Αυτο συμβαινει λογω του τροπου που λειτουργει ενας προβολεας projector. Η αποκοπη στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι απλα λογω ενος μικρου μεταλλικου γεισου που βρισκεται πισω απο το γυαλι.
Εκει που παιζουν ρολο τα οπτικα ειναι στην διανομη-διαχυση του φωτος κατω απο την περιοχη αποκοπης.
Και βεβαια, οπως με ολους τους προβολεις οχηματων (και γενικοτερα ολα τα οπτικα συστηματα), τα οπτικα υπολογιζονται βασει οχι μονο του που βρισκεται η φωτιστικη πηγη μεσα στον προβολεα (εστιακο μηκος) αλλα επισης βαση των επιμερους φωτομετρικων χαρακτηριστικων της πηγης... Ποια τμηματα της ειναι πιο φωτεινα, ποια σκοτεινοτερα, που ειναι τα ακρα της, αν τα ακρα ειναι ευδιακριτα η θολα κλπ.

Αν τα παραπανω δεν ειναι σοβαρος λογος να απορριψει κανεις την ιδεα μιας λαμπας HID εκει οπου θα επρεπε να βρισκεται μονο λαμπα αλογονου, υπαρχουν και αλλοι σοβαροι λογοι για να μην το κανει:

Ολες οι διαθεσιμες λαμπες HID εχουν διαμηκες τοξο (το τοξο ακολουθει πορεια απο μπρος προς τα πισω) σε σχεση με το κατοπτρο, ενω πολλοι δημοφιλεις λαμπτηρες αλογονου εχουν το νημα σε εγκαρσια η διαγωνια πορεια. Σε αυτην την περιπτωση ειναι αδυνατον να υπολογισει κανεις εστω και στο περιπου την θεση και πορεια του φωτιστικου τοξου με μια λαμπα HID!
Ακομα και αν η λαμπα αλογονου σας εχει διαμηκες νημα μεσα στο κατοπτρο, αυτο δεν σημαινει οτι μπορειτε να βαλετε μια λαμπα HID στη θεση της, για ολους τους παραπανω λογους.

Ενα σχετικα νεο "κολπο" ειναι καψουλες HID τοποθετημενες μεσα σε μια ηλεκτρομαγνητικη βαση που μετακινειται μπρος πισω. Αυτες πωλουνται ως κιτ "διπλης δεσμης" για οσους εχουν τη μεσαια και μεγαλη σκαλα σε ενα λαμπτηρα, οπως οι 9004, 9007, Η4 και Η13.
Ο λογος που οι κανονικοι ΟΕΜ κατασκευαστες HID δεν υιοθετησαν αυτη τη λυση (παροτι την ηξεραν απο τα μεσα της δεκαετιας του '90) ειναι γιατι ηταν αδυνατον να ελεχθει η θεση του τοξου με ακριβεια ωστε να καταληγει στο ιδιο σημειο καθε φορα που μετακινουνταν μπρος πισω.

Στην αγορα των ΟΕΜ κατασκευαστων οντως υπαρχουν συστηματα διπλης δεσμης απο μια καψουλα HID (τα λεγομενα BiXenon) αλλα αυτα βασιζονται σε ενα ηλεκτρικα μετακινουμενο κατοπτρο ενω η λαμπα HID παραμενει στη θεση της. Οι μεγαλοι κατασκευαστες εχουν μεγαλα χρηματικα ποσα για σχεδιασμο και εξελιξη στην διαθεση τους, και αν θεωρουσαν οτι η μετακινουμενη καψουλα ηταν ο καλυτερος τροπος να δημιουργηθουν bixenon συστηματα, τοτε θα το ειχαν κανει.
Τα HID kits επ ουδενι δεν λυνουν το προβλημα της ακριβους θεσης της καψουλας. και με το να βγαζουν αυτα τα "στο περιπου" συστηματα και να τα αποκαλουν σωστα, ειναι σαν να πηγαινει κανεις στο νοσοκομειο με σπασμενα πλευρα και στραμπουληγμενο αστραγαλο και να σου λεει η νοσοκομα οτι "ολα οκ, πηγαινετε σπιτι, βαλαμε ναρθηκα στον αστραγαλο"!

Το πιο επικινδυνο κομματι των aftermarket HID kits ειναι οτι οταν τα τοποθετει κανεις, εχει την ψευδαισθηση οτι η αποδοση των προβολεων βελτιωθηκε κατακορυφα -κατι περα για περα παραπλανητικο! Η αποδοση του προβολεα μοιαζει να ειναι "καλυτερη" λογω του μεγαλυτερου επιπεδου ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥ φωτισμου (στο δρομο ακριβως μπροστα απο το οχημα).
Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.
Το αποτελεσμα είναι η ψευδαισθηση ειναι οτι μπορεις να δεις καλυτερα απο την πραγματικοτητα, και αυτο δεν ειναι καθολου ασφαλες.

Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισει κανεις την αποδοση φωτος ενος προβολεα χωρις καταλληλες γνωσεις, πολυ εκπαιδευση και ειδικο μετρητικο εξοπλισμο, διοτι οι προσωπικες αισθησεις του ανθρωπου ειναι συχνα πολυ παραπλανητικες. Εχοντας μεγαλη ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως μπροστα μας και στα πλαγια), εντυπωσιαζομαστε και μας προκαλειται μια εντονη εντυπωση "καλου προβολεα".
Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρινη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Και αυτα βεβαια χωρις να υπολογιζουμε τα τεραστια ποσα ανακλασης στους αλλους οδηγους και ακομα και σε εμας, που προκαλουνται απο τετοια kit HID.

Oι προβολεις HID επισης απαιτουν προσεκτικη αδιαβροχοποιηση και ηλεκτρικη θωρακιση λογω των υψηλων τασεων που απαιτουνται. Ολα τα ανασφαλη kit HID δινουν τη δυνατοτητα να βαλει καποιος ενα λαμπτηρα HID στη θεση που θα επρεπε να βρισκεται ενας λαμπτηρας αλογονου, αλλα αυτο ειναι παρανομο και επικινδυνο, ανεξαρτητα απο οτι ισχυριζονται οσοι τα πουλανε (και απο τη παρανομη χρηση γνωστων λογοτυπων) για να πεισουν τον αγοραστη οτι ειναι νομιμα.
Για να λειτουργησει σωστα και με ασφαλεια, ενας προβολεας HID πρεπει να εχει σχεδιαστει εξαρχης ως τετοιος.

Τι λεει ο νομος για ολα αυτα; Σε ολες τις χωρες του "πολιτισμενου κοσμου" η τοποθετηση HID kit σε προβολεις αλογονου ειναι ξεκαθαρα παρανομη. Καποιοι στην Αμερικη απορριπτουν τη νομοθεσια αυτη γιατι ειναι τοσο αυστηρη που αποκλειει και αρκετους σωστους προβολεις γενικοτερα, αλλα στην περιπτωση της τοποθετησης λαμπτηρων HID σε προβολεις αλογονου η νομοθεσια και ολοι οι επιστημονικοι φορεις ειναι ξεκαθαροι: ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!

Ο μονος ασφαλης και νομιμος τροπος να βαλει κανεις ενα συστημα HID στο οχημα του ειναι να αντικαταστησει ολοκληρο το φωτιστικο σωμα -δηλαδη, το εστιακο γυαλι, το κατοπτρο, το λαμπτηρα... τα παντα- με οπτικα σχεδιασμενα ειδικα για χρηση με HID συστηματα.
Aυτο σε καποια αυτοκινητα ειναι δυνατον να γινει, αγοραζοντας εναν προβολεα HID σε κομματια (πχ η Hella εχει διαθεσει στην αγορα καποιους προβολεις που διατιθενται τμηματικα ειτε με λαμπτηρες HID ειτε αλογονου) ειτε αγοραζοντας ενα φωτιστικο σωμα HID απο αλλο αυτοκινητο και φτιαχνοντας custom βασεις κλπ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κατα καιρους μας ρωτανε να σχολιασουμε πανω στις "νεες εξελιξεις" στα HID kits, λεγοντας οτι αυτες μπορει να καθιστουν την παρουσα αναλυση ακυρη. Είναι ευκολο να καταλαβει κανεις οτι οι πωλητες παντα θα βρισκουν διαφορες νεες ψευδοεπιστημονικες εξηγησεις, για να σας κανουν να αγορασετε τα προιοντα τους.
Αυτο το αρθρο ομως δεν θα καταστει ακυρο, πολυ απλα γιατι τα προβληματα με τα HID kits ειναι προβληματα εννοιολογικα και οχι προβληματα εφαρμογης. Επομενως δεν μπορουν να ξεπεραστουν με προσθετη ερευνα και αναπτυξη κατα τον ιδιο τροπο που δεν θα μπορουσε να σας δωσει καποιος τα γυαλια αλλου και να σας κανει να δειτε σωστα με αυτα.

Τι ειναι τελικα οι λαμπες ...Xenon;
Καταρχας να ξεκαθαρισουμε κατι: Οι λαμπτηρες HID (High Intensity Discharge) ΚΑΚΩΣ λεγονται λαμπτηρες Xenon. Ειναι ειρωνικο ισως οτι το xenon ως αεριο χρησιμοποιειται περισσοτερο στις λαμπες αλογονου παρα στις λαμπες HID.

Οι λαμπτηρες αλογονου λειτουργουν με ενα πολυ λεπτο νημα απο το οποιο περναει ηλεκτρισμος, το θερμαινει και ακτινοβολει θερμοκρασια και φως. Το νημα αυτο ειναι φτιαγμενο απο βολφραιμιο. Καθως το νημα θερμαινεται τα ατομα του βολφραιμιου αποκολλουνται απο αυτο και προσκολλουνται στη σχετικα κρυα επιφανεια του γυαλιου του λαμπτηρα (για αυτο κ ενας καμμενος λαμπτηρας ειναι συχνα μαυρος). Οταν εφευρεθηκαν οι λαμπες αλογονου ομως, ανακαλυψαν οτι ενα νημα βολφραιμιου σε κενο ειχε πολυ μικρη ζωη και καιγοταν πολυ συντομα με τη χρηση.
Ετσι χρησιμοποιηθηκαν ευγενη αερια, τα ατομα των οποιων οντας μεγαλυτερα απο τα ατομα του βολφραιμιου, αναγκαζαν τα ατομα του νηματος να επιστρεφουν σε αυτο και να μην ξεφευγουν, παρατεινοντας ετσι κατα πολυ τη ζωη του νηματος. (Βεβαια σε καποια στιγμη το νημα παλι καιγοταν πολυ απλα γιατι μια μικρη ποσοτητα ατομων παλι ξεφευγε).
Τα ευγενη αερια που χρησιμοποιουνταν ηταν αργον, κρυπτον, και -μαντεψτε- ξενον!

Αυτο ειχε ως αποτελεσμα πολλες μαρκετιστικες "απατες" με λαμπτηρες αλογονου που χρηζονταν λαμπτηρες Ξενον, θελοντας να εννοησουν προφανως τους λαμπτηρες HID.

Οι λαμπτηρες HID απο την αλλη για να λειτουργησουν εχουν ενα μειγμα αεριων αλατων και αλκαλικων μεταλλων, ενω οπως αναφερθηκε και πιο πανω το αεριο Ξενον χρησιμοποιειται σε μικρη ποσοτητα για την αρχικη εκκενωση.


Ποιες ειναι οι αληθινες λαμπες HID;
Οι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΙ λαμπτηρες HID υπαρχουν σε 2 standars σημερα ΜΟΝΟ: τον D2S και τον D2R.
Ο D2S χρησιμοποιει μια βαση γνωστη ως D2 και μια διαφανη καψουλα. Ο D2R χρησιμοποιει την ιδια βαση αλλα εχει μια μεταλλικη γραμμη που διατρεχει την μια ακρη της καψουλας για να καταπολεμησει το ανεπιθυμητο "θαμπωμα" (glare) σε κατοπτρα.
Ο D2R χρησιμοποειται σε εφαρμογες οπου υπαρχει κατοπτρο, ενω ο D2S σε προβολεα τυπου projector.

"Μα" θα μου πειτε "αφου υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τυποι λαμπτηρων HID στην αγορα (Η1, Η3, Η4, Η7 κλπ) και απο πολλες μαρκες."
Η αληθεια ομως ειναι ΠΟΛΥ διαφορετικη απο οτι νομιζετε!

ΑΥΤΟΣ ειναι ενας αυθεντικος λαμπτηρας HID: ΦΩΤΟ4



Δεν μοιαζει και πολυ με τους λαμπτηρες στα HID kit που κυκλοφορανε ε;
Δειτε και εναν λαμπτηρα αλογονου: ΦΩΤΟ5


Αυτο μοιαζει πολυ περισσοτερο ετσι; Ο λογος ειναι απλος: οι λαμπτηρες στα "κιτ HID" ειναι στην ουσια μια ....πατεντα. Χρησιμοποιουν τη βαση απο τους απλους λαμπτηρες αλογονου και την καψουλα μιας λαμπας D2S η D2R.

Ερωτηση προς οσους εχετε κιτ HID: τι μαρκα ειναι η λαμπα σας;;;

Εχω διαβασει και ακουσει κατα καιρους τα παντα. Καποιοι λενε Philips, αλλοι Osram, αλλοι Bosch, αλλοι Hella, κοκ. Αλλα οτι και αν απαντησετε ΔΕΝ εισαστε σιγουροι για την απαντηση σας, ετσι δεν ειναι;

Μεχρι στιγμης,οι μονες ΔΥΟ εταιριες που κατασκευαζουν τους λαμπτηρες D2S/R ειναι η Philips και η Osram/Sylvania.

Οι λαμπτηρες πατεντα που λανθασμενα ξερει ο πολυς κοσμος ως HID απο τα κιτ ειναι κατασκευης στην Ταιβαν και Κορεα (και πιο προσφατα Κινα.)

Οι λαμπτηρες της Philips/Osram εχουν ζωη μεταξυ 2000-2500 ωρων λειτουργιας.
Eκτεταμενες ερευνες απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες εδειξαν οτι ενας μεσος λαμπτηρας κατασκευης στην Ταιβαν η Κορεα εχει προσδοκιμο ζωης μολις 176 ωρες!

Αυτο ειναι λογω των τεραστιων ατελειων που απορρεουν απο τις κακες κατασκευαστικες τεχνικες. Αυτες οι μικρες εταιριες πολυ απλα δεν εχουν το τεραστιο R&D που χρειαζεται μεταξυ αλλων για να εξελιχθουν οι καταλληλες διαδικασιες εκχυσης σωστων χημικων μειγματων μεσα στις καψουλες για να μην διαβρωνονται τα ηλεκτροδια.



Οι αυτοκινητοβιομηχανιες που χρησιμοποιουν αποκλειστικα Philips η Osram περιλαμβανουν τις: Acura, Audi, BMW, Cadillac, Chrysler, Ferrari, Ford, GM, Honda, Infiniti, Jaguar, Lexus, Lincoln, Mercedes, Nissan, Porsche, Saab, Toyota (2003), VW. Κανενας αλλος κατασκευαστης στον κοσμο δεν χρησιμοποιει αλλη μαρκα.

Το κολπο με τα Kelvin

Οι λαμπτηρες με τις διαφορες θερμοκρασιες Kelvin ειναι πιθανα ενα απο τα μεγαλυτερα και πιο απατηλα κολπα που χρησιμοποιουνται στο internet σημερα.

Για την ιστορια: Η υψηλοτερη χρωματικη θερμοκρασια λαμπτηρα για την Osram-Sylvania ειναι 5400Κ και για την Philips ειναι 5800Κ (στην αγορα πωλουνται ως 6000Κ Ultinon).
Πουθενα μεχρι και σημερα στις σελιδες η βιβλιογραφιες των εταιριων αυτων δεν αναφερεται, επικροτειται η προσφερεται καποιος λαμπτηρας με μεγαλυτερες χρωματικες θερμοκρασιες.
Υπαρχουν πολλες εταιριες και εμποροι στην αγορα που διαφημιζουν HID kits με λαμπες των 7000K, 8000K, και ακομα και 12000K.

Οι περισσοτεροι απο αυτους βρισκονται στο ebay, σε forums, ιστοσελιδες και τοπικα μαγαζια με "βελτιωτικα" ειδη. 100% των ανθρωπων που αγοραζουν αυτα τα κιτ το κανουν επειδη δεν εχουν τη γνωση, η εχουν παραπλανηθει να πιστευουν τα παρακατω 3 πραγματα: οτι αυτες οι λαμπες ειναι πιο φωτεινες (απο τις λαμπες με λιγοτερα Κ), οτι ειναι λογικο να κοστιζουν παραπανω και οτι θα αποδιδουν καλυτερα.
Και τα 3 επιχειρηματα ειναι απολυτως ψευδη!

Η αληθεια ειναι απλη... Η Philips ειναι ο νουμερο ενα κατασκευαστης HID λαμπτηρων. Ο Philips OEM D2S λαμπτηρας εχει χρωματικη θερμοκρασια 4100K στα 12.8 volts και παραγει 3200 lumens φωτος.
Ο Philips Ultinon D2S εχει 5800K στα 12.8 volts και παραγει 2400 lumens.
Οπως βλεπετε με τους αλλους παραγοντες σταθερους, η φωτεινοτητα μιας λαμπας HID ΠΕΦΤΕΙ οσο ανεβαινουμε το χρωματικο φασμα. Η Vision, ενας Κορεατικος κατασκευαστης λαμπτηρων φτιαχνει μια λαμπα 8000Κ που διαφημιζουν οτι εχει 2000 lumens φωτος. Αυτο ειναι οριακα -αν και καθολου- καλυτερη αποδοση απο εναν λαμπτηρα αλογονου, και θα παραγει περισσοτερο θαμπωμα και καταπονηση στα ματια, παρα αποδοση.

Ολοι οι κατασκευαστες στον κοσμο (περιλαμβανομενων της BMW και της Audi) χρησιμοποιουν τον στανταρ 4100Κ λαμπτηρα HID. Χωρις εξαιρεσεις. Ο λογος ειναι διοτι στα 4100Κ ειναι το λευκο φως της ημερας και ενας τετοιος λαμπτηρας παραγει το ιδιο λευκο που ειναι το πιο ξεκουραστο χρωμα στο ματι και δινει την πιο ανετη αντιθεση στο δρομο.

Τα φωτα πολλων οχηματων HID φαινονται να "μπλεδιζουν" ενω χρησιμοποιουν λευκο λαμπτηρα. Αυτο συμβαινει λογω του κατοπτρου τυπου projector που χρησιμοποιουν. Τα οπτικα του τμηματα (φακοι, καμπυλωτητα, μικροσκοπικες εσοχες που εχει το γυαλι εσκεμμενα κλπ) προκαλουν ενα εφφε πρισματος. Το ασπρο φως διασπαται στα βασικα του χρωματα και μιας και το μπλε φως ως κυμματομορφη εχει υψηλη ενεργεια απορροφαται τελευταιο και ετσι ταξιδευει μακρυτερα.
Αυτο το πρισματικο εφφε παρατηρειται μονο στις ακρες του φωτιστικου σωματος, ενω η δεσμη καθεαυτη παραμενει το λευκο της ημερας.
Το να προσπαθει κανεις να μιμηθει αυτο το εφφε με ενα λαμπτηρα μπλε η μωβ φωτος δεν κανει τιποτα παρα μονο να μειωνει κατακορυφα την φωτιστικη αποδοση, αλλα πιο σημαντικο βαζει σε κινδυνο τους αλλους χρηστες του δρομου γυρω του.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....

sm6
28-12-08, 14:05
ΕΚ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ...

Οι λαμπες των κιτ διαχεουν το φως ανεξελεγκτα;

Το μπλε φως εχει αυτο που ονομαζουμε πολυ υψηλη διαχυτικη πυκνοτητα (very high diffuse density), που το κανει να διαχεεται προς τα εξω αντι για εμπρος.
Αυτο εχει ως αποτελεσμα μια εκτεταμενη λαμψη ΕΞΩ απο την φωτεινη δεσμη που τυφλωνει τους διερχομενους οδηγους. Ενας τετοιος λαμπτηρας HID παραγει αυτο που λεγεται "color bleed" (χρωματικη διαχυση) γυρω απο το προβολεα, γυρω απο τα αντικειμενα που φωτιζει, γυρω απο τη δεσμη φωτος και γυρω απο το σημειο αποκοπης. Αυτο το φαινομενο ειναι γνωστο ως "θαμπωμα".

Ας δουμε ομως μερικα ξεκαθαρα παραδειγματα.
Εδω βλεπετε 2 λαμπες HID στα 8000Κ στην μεσαια σκαλα, και μια ακομα στο δεξι φαναρι ομιχλης. Ο αριστερος φανος ομιχλης ειναι απειραχτος για λογους συγκρισης. ΦΩΤΟ6


Αυτο που προσπαθουμε να δειξουμε εδω ειναι η πολυ μεγαλη διαχυση φωτος (η θαμπωμα) που προερχεται απο τις λαμπες των 8000Κ. Αυτη η διαχυση ειναι που τυφλωνει τους διερχομενους οδηγους.
Το μεγαλο λαθος που κανει ο περισσοτερος κοσμος ειναι να θεωρει αυτη τη θαμπαδα ως αυξηση της φωτεινοτητας ενω ειναι ξεκαθαρο οτι τα κερδη σε φωτεινοτητα ειναι ελαχιστα. ΦΩΤΟ7


Αξιζει λοιπον τον κοπο και το κακο που κανετε στους αλλους οδηγους;
Μα γιατι το μπλε φως ειναι κακο;

To μπλε φως των λαμπτηρων των κιτ μετατοπιζει την χρωματικη χροια ολων των αντικειμενων στο δρομο στην μπλε κλιμακα, κατι που κουραζει το ματι πολυ περισσοτερο απο μια κανονικη λαμπα αλογονου, ενω δεν παρατηρειται μεγαλη βελτιωση στην πραγματικη φωτεινοτητα των αντικειμενων.
Τρανη αποδειξη της κουρασης που προκαλει το μπλε χρωμα ειναι σε οσους εχουν υπηρετησει σε χαρτογραφικες υπηρεσιες στρατου η σε οσους ειναι αστρονομοι, που γνωριζουν οτι η αναγνωση χαρτων τη νυχτα γινεται με κοκκινο φωτισμο. Επισης τα κοκπιτ σε όλα τα αεροσκαφη τη νυχτα παρομοιως εχουν κοκκινο φωτισμο.
Αυτο ειναι γιατι το κοκκινο (που βρισκεται στο αλλο ακρο του χρωματικου φασματος απο το μπλε) δεν καιει τη ρετινα του ματιου και δεν επηρρεαζει τη νυχτερινη οραση.
Ως παραδειγμα φωτιστε στιγμιαια με ενα κοκκινο LED το ενα σας ματι και με μπλε LED το αλλο. Κλειστε και τα 2 ματια και θα δειτε οτι το μπλε LED αφηνει στιγμα στην κορη για πολυ μεγαλυτερο διαστημα απο οτι το κοκκινο.
Αυτο συμβαινει γιατι η μπλε ακτινοβολια εχει υψηλοτερη ενεργεια και ετσι προκαλει μεγαλυτερη καταπονηση στους φωτουποδοχεις του ματιου.

Το χρωμα στο φως προκαλεται απο την ΑΠΟΥΣΙΑ των αλλων πρωταρχικων χρωματων -R(ed),G(reen), B(lue)-. Σε μια μπλε λυχνια απουσιαζουν οι κοκκινες και πρασινες χροιες.
Παρομοιως το λευκο ειναι η ταυτοχρονη υπαρξη ολων των 3 κυριων χρωματων σε ισο και μεγιστο βαθμο.
Το λευκο χρωμα ειναι πιο εντονο απο οποιοδηποτε αλλο μεμονωμενο χρωμα. Γιατι νομιζετε οτι τα γνωστα "black lights" ειναι τοσο αχνα σε σχεση με μια κανονικη απλη λαμπα αλογονου;


Ανεβαινοντας στην χρωματικη κλιμακα...
Στην πραγματικοτητα λοιπον, ενας λαμπτηρας 5800Κ εχει 800 lumens ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο εναν λαμπτηρα 4100Κ του ιδιου κατασκευαστη.
Επισης ειναι χρησιμο να γνωριζετε οτι τα 6000Κ ειναι η ΜΕΓΙΣΤΗ χρωματικη θερμοκρασια που υπαρχει σε αυθεντικη λαμπα HID. Ο λογος που αυτο ειναι το οριο δεν ειναι γιατι οι κατασκευαστες οπως η Philips η η Osram δεν μπορουν να κατασκευασουν λαμπτηρες με μεγαλυτερες θερμοκρασιες (πχ 8000Κ), αλλα γιατι οτιδηποτε πανω απο τις 6000Κ δεν ειναι αποδοτικο ως φωτιστικο σωμα.
Οποτε αν δειτε τιποτα διαφημισεις πχ στο ebay να λενε "Revolutionary 12000K HID bulbs from Germany" ΜΗΝ τα πιστεψετε. Ειναι απλα Ψ Ε Μ Α Τ Α .

Ολοι οι κατασκευαστες που φτιαχνουν αυτες τις υβριδικες λαμπες για τα κιτ HID ειναι μικρες και σχετικα ανωνυμες εταιριες συνηθως στην Ασια. Η Philips και η Osram κατεχουν το ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ στην αγορα των λαμπτηρων HID.
Οποτε οι μικροι αυτοι κατασκευαστες που κατασκευαζουν λαμπτηρες που εκτος των αλλων εχουν ελαχιστη διαρκεια ζωης (λογω ελλειψης δυνατοτητας (βλ. χρημα & τεχνογνωσια) καλων συνθηκων παραγωγης των HID) και πολυ κακη αποδοση σε σχεση με τους αυθεντικους, στοχευουν στην αγορα των "βελτιωτων" που θελουν τα οχηματα τους να ειναι εντυπωσιακα ανεξαρτητα απο το ουσιαστικο αποτελεσμα.

Δειτε μερικα παραδειγματα.

Εδω ειναι μια μετατροπη HID kit με λαμπτηρα 8000Κ σε ενα Lexus GS400. ΦΩΤΟ8

Η δεσμη παρουσιαζει ολα τα τυπικα συμπτωματα που προαναφεραμε: κακη αποκοπη και σοβαρη χρωματικη διαρροη (Bleeding) πανω και γυρω απο τη δεσμη, που φτανει μεχρι και τα καγκελα του σπιτιου!
Αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα της υψηλης ενεργειας του μηκους κυματος (wavelength) του μπλε χρωματος.
Ολο αυτο το φως γυρω απο τη φωτεινη δεσμη θα μεταφραστει ως "θαμπωμα" στους αλλους οδηγους στο δρομο.

Εδω εχουμε ενα αυθεντικο συστημα HID με λαμπτηρες 4100Κ. ΦΩΤΟ9

H εικονα μιλαει απο μονη της: ξεκαθαρη και αποτομη αποκοπη δεσμης και καλοσχηματισμενη δεσμη φωτος. Αυτη η εξαιρετικη αποδοση ειναι αποτελεσμα των σωστα σχεδιασμενων ΟΠΤΙΚΩΝ του προβολεα που εχουν φτιαχτει ΕΙΔΙΚΑ για λαμπτηρα HID.
Αξιζει να σημειωθει δε οτι στη φωτογραφια μονο το ενα φαναρι ειναι αναμμενο και ολο αυτο το φως ειναι απλα το μισο απο οτι θα εχει ο οδηγος στο δρομο!

ΟΕΜ vs μετατροπες Kit
Ολα ανεξαιρετως τα HID Kits που ειναι διαθεσιμα στην αγορα περιλαμβανουν 2 απο τα 3 απαραιτητα συστατικα ενος HID συστηματος: (1) τον λαμπτηρα HID και (2) το ballast. Το συστατικο που απουσιαζει ειναι (3) τα HID οπτικα.
Αυτα τα οπτικα ειναι τα θεμελιωδη συστατικα που αποτελουν εναν προβολεα (βαση, κατοπτρο, γυαλι/φακος κλπ)
Προφανως, χωρις αυτο το τριτο στοιχειο το συστημα HID ειναι ημιτελες.

Με το να τοποθετει κανεις τα αλλα 2 στοιχεια σε οπτικα σχεδιασμενα για λαμπτηρα αλογονου πολυ απλα πονταρει στην τυχη. Η φωτιστικη δεσμη που θα προκυψει θα ειναι εντελως τυχαια. Μπορει να ειναι απαραδεκτη αλλα μπορει να ειναι και (μερικως) ελεγχομενη. Σε ΚΑΜΙΑ ομως περιπτωση δεν ειναι βελτιωση στην φωτιστικη αποδοση του οχηματος.

Στην Αμερικη εχει αρχισει μια νεα ταση που ειναι να βαζουν ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ αυθεντικους προβολεις HID απο τρακαρισμενα αυτοκινητα σε αλλα μοντελα.
Αυτο συνηθως ειναι πιο ευκολο να γινει αν το μοντελο στο οποιο θα μπουν οι HID προβολεις εχει καποιο μεγαλυτερο "αδερφακι" που ερχοταν με αυθεντικα HID απο το εργοστασιο.

Δειτε αλλη μια περιπτωση αυθεντικου προβολεα HID σε λειτουργεια:
Audi A6 ΦΩΤΟ10


Audi TT ΦΩΤΟ11-13





Παρατηρηστε εδω πως η αποκοπη της δεσμης ειναι ΚΑΤΩ απο το υψος των παρμπριζ/καθρεφτων των γυρω αυτοκινητων αλλα παραλληλα φωτιζει σε μεγαλη αποσταση. (Σημειωση: Αυτη ειναι η μεσαια σκαλα)

Aς το συγκρινουμε αυτο με το Lexus GS με το HID kit των 8000Κ. ΦΩΤΟ14

Παλι η εικονα μιλαει μονη της!
Καταρχας το φως ειναι πολυ πιο αχνο και μπλε (κουραστικο για τα ματια).
Επισης η αποκοπη ειναι κακιστη με μεγαλη διαχυση του φωτος ΓΥΡΩ απο τη δεσμη.
Τελος παρατηρειστε οτι ακομα και μεσα στη δεσμη το φως ΔΕΝ διανεμεται ομοιομορφα. (Στην αριστερη πλευρα της εχει περισσοτερο φως απο οτι δεξια)


Και το καλυτερο για το τελος!
Δειτε την δεσμη ενος HID kit και ενος αυθεντικου HID οπως φαινεται απο εναν διερχομενο παρατηρητη στο ΙΔΙΟ ακριβως σημειο και γωνια θεασης.

HID kit ΦΩΤΟ15


Αυθεντικο HID ΦΩΤΟ16


Η διαφορα ειναι τεραστια! Στην πρωτη φωτο βλεπετε τις πολλες ανακλασεις που κανει η δεσμη στο φακο της μηχανης, ενω στη δευτερη η δεσμη ειναι τοσο ελεγχομενη που ειναι σαν να την εχει σβησει καποιος στο photoshop!

Εδω φαινεται επισης αναμφισβητητα αυτο που λεγαμε για την οπτικη ΑΠΑΤΗ των HID kit.
Eνω εκ πρωτης το πανω οχημα ΦΑΙΝΕΤΑΙ να εχει πιο δυνατα φωτα (λογω αντανακλασεων) απο το κατω, αν προσεξετε το δρομο θα δειτε οτι το δευτερο εχει πολυ πιο εντονο/δυνατο φωτισμο!

τα συμπερασματα δικα σας....

Επιστημονικες Πηγες:
http://lighting.mbz.org/
http://illumin.usc.edu/
http://faq.auto.light.tripod.com/

Σχετικες παραπομπες:
http://www.lighting.philips.com/gl_en/inde...bal&lang=en
http://intellexual.net/hid.html
http://www.network54.com/Forum/216460/
http://faqlight.carpassion.info/

Για τη μεταφραση "ταξιδιωτης, bike.gr"

konas
28-12-08, 14:19
Επιτελους....

Κριμα που δεν μπορω να βαλω ξανα αξιολογηση στον sm6

sm6
28-12-08, 14:26
Επιτελους....

Κριμα που δεν μπορω να βαλω ξανα αξιολογηση στον sm6

ουτε εγω μπορω να σου βαλω ρε κωστα... παλιορουφιανοσυστηματα... φαιδρα εγκαθετα...

bmw/E81/tii
28-12-08, 14:33
δέν ξερω και πολλα αλλα νομιζω πωσ για να φεγκει σωστα το xenon θελει να εχει μπιλια φακο οχι καθρεφτη..

God
28-12-08, 15:40
H Daniel Stern Lighting ειναι η μεγαλυτερη εταιρια επιστημονικων συμβουλων και προμηθευτης αυτοκινητοβιομηχανιων σε θεματα φωτισμου στις ΗΠΑ. Το παρακατω κειμενο ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα και ειναι δικο τους. http://www.danielsternlighting.com/tech/bu...onversions.html

Η daniel stern lighting είναι μία σχετικά μικρή και οικογενειακή επιχείρηση, η οποία ανοίκει στον Stern ο οποίος είναι ένας πολύ καλός επιστήμονας. Δυστυχώς όμως είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος και επιχειρηματίας, και μεταξύ άλλων η εταιρία παράγει λαμπτήρες αλογόνου...

Δεν διαφωνώ στα περισσότερα που λέει, αλλά λέει και ακραιότητες όπως ότι πέφτει η ορατότητα και είναι ψευδαίσθηση το ότι τα φώτα είναι καλύτερα. Αυτό είναι καθ'όλα άκυρο αφού με τα δικά μου 20-ετίας φανάρια (που έχουν καθαριστεί λίγο πριν 7 χρόνια) έβγαλα στο ΚΤΕΟ μεγαλύτερα νούμερα στο μηχάνημα από τις τιμές του κατασκευαστή, δηλαδή αυτές που πριν 20 χρόνια έπρεπε να έχει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο. Αυτά βέβαια με 6000Κ λάμπες και όπως γράφει όσο ανεβαίνει και αλλάζει το χρώμα αλλά και πέφτει η απόδοση. Και φυσικά δεν είναι θερμοκρασιακοί αλλά χρωματικοί βαθμοί Κέλβιν, είναι μία θεωρητική κλίμακα η οποία υποδηλώνει χρώμα φωτισμού και όχι ένταση. Η ένταση δεν εξαρτάται όμως μόνο από αυτό, αλλά από δεκάδες παράγοντες...



Εν ολίγοις ο Βασίλης τα είπε όλα...τα φανάρια με projectors δουλεύουν καλά με Xenon, τα υπόλοιπα πολύ σπάνια. Τώρα αν πας να βάλεις 15000Κ Xenon για να έχεις ροζ φώτα, ε, τα θέλει και ο πισινός σου!!! :P

VanVIC
28-12-08, 15:51
ευχαριστω για τα καλα σου λογια,
δεν ειμαι ο δασκαλος ν.δ.
ειμαι ενας ταπεινος μαθητης του.

φαίνεται έμαθες καλά...

Με την στήλη του Ν.Δ. μεγαλώσανε πολλοί από εμάς...

... τους τυχερούς που τον πρόλαβαν στους 4Τ, επέτρεψέ μου να πώ.

sm6
28-12-08, 16:14
Η daniel stern lighting είναι μία σχετικά μικρή και οικογενειακή επιχείρηση, η οποία ανοίκει στον Stern ο οποίος είναι ένας πολύ καλός επιστήμονας. Δυστυχώς όμως είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος και επιχειρηματίας, και μεταξύ άλλων η εταιρία παράγει λαμπτήρες αλογόνου...

Δεν διαφωνώ στα περισσότερα που λέει, αλλά λέει και ακραιότητες όπως ότι πέφτει η ορατότητα και είναι ψευδαίσθηση το ότι τα φώτα είναι καλύτερα. Αυτό είναι καθ'όλα άκυρο αφού με τα δικά μου 20-ετίας φανάρια (που έχουν καθαριστεί λίγο πριν 7 χρόνια) έβγαλα στο ΚΤΕΟ μεγαλύτερα νούμερα στο μηχάνημα από τις τιμές του κατασκευαστή, δηλαδή αυτές που πριν 20 χρόνια έπρεπε να έχει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο. Αυτά βέβαια με 6000Κ λάμπες και όπως γράφει όσο ανεβαίνει και αλλάζει το χρώμα αλλά και πέφτει η απόδοση. Και φυσικά δεν είναι θερμοκρασιακοί αλλά χρωματικοί βαθμοί Κέλβιν, είναι μία θεωρητική κλίμακα η οποία υποδηλώνει χρώμα φωτισμού και όχι ένταση. Η ένταση δεν εξαρτάται όμως μόνο από αυτό, αλλά από δεκάδες παράγοντες...



Εν ολίγοις ο Βασίλης τα είπε όλα...τα φανάρια με projectors δουλεύουν καλά με Xenon, τα υπόλοιπα πολύ σπάνια. Τώρα αν πας να βάλεις 15000Κ Xenon για να έχεις ροζ φώτα, ε, τα θέλει και ο πισινός σου!!! :P

οπως ειδες παρεθεσα μια ερευνα που βρηκα ασχολιαστη. κι αυτο διοτι δεν εχω πληρεις τεχνικες εξειδικευμενες γνωσεις σε αυτο το εξειδικευμενο αντικειμενο, ωστε να κρινω. εσυ που σχολιαζεις, μπορεις να μας πεις ως τι, με τι καταρτιση, εμπειρια, πανεπιστημιακη (πιθανον) γνωση, κρινεις και βγαζεις συμπερασματα οπως:
-Η daniel stern lighting είναι μία σχετικά μικρή και οικογενειακή επιχείρηση. (απο που προκυπτει αυτο, εχεις ισολογισμους?)
-Δυστυχώς όμως είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος. (εσυ τι εισαι, αλλο ειδος?)
-Δεν διαφωνώ στα περισσότερα που λέει, αλλά λέει και ακραιότητες. (τι ειδους επιστημονικη δηλωση ειναι αυτη?)
-Η ένταση δεν εξαρτάται όμως μόνο από αυτό, αλλά από δεκάδες παράγοντες... (οπως...?)

αν θελει να πεταξει καποιος τα λεφτα του, υπαρχουν πολλοι τροποι. ο κυριος στερν υποδεικνυει εναν απο αυτους. και το τεκμηριωνει. εχεις να αντιπαραβαλεις κατι περισσοτερο αξιοπιστο απο δοκιμες DOT και πλουσια βιβλιογραφια? βαλτα να τα δουμε.
δεν εισαι υποχρεωμενος να "ντυσεις" με επιστημονικο υποβαθρο καθε αχρηστη ή χρησιμη αγορα. δικα σου ειναι τα χρηματα. δεν χρειαζεται να δωσεις "λογαριασμο" σε κανεναν. εκτος αν το ζητουμενο ειναι να αισθανθεις καλυτερα.


φιλικη (περα για περα και ειλικρινα) συμβουλη: μαθετε να διαβαζετε, να ψαχνετε και μην κρινετε πραγματα που υπεβαινουν κατα πολυ τις γνωσεις και τις εμπειριες σας.
(αν οι γνωσεις σας υπερβαινουν τα γραφομενα παρακαλω να τις ΔΟΥΜΕ, ωστε να μαθουν και οι υπολοιποι που δεν ξερουν.)

george kaleas
28-12-08, 16:33
εχω xenon sto αμαξι μου 4χρονια και δεν εχω παθει τιποτα και δεν τυφλονο κανεναν βλακιες ειναι αυτες ουτε τα φαναρια χαλανε αμα τα βαλεις σωστα τιποτα δεν παθενεις μιν συγκρινετε κατι σαραβαλα που εχουν παλια

george kaleas
28-12-08, 16:40
οταν το πειρα μου λεγαν στη bmw 1000ε για λαμπες σαν αυτες που εχω δλδ με μετασχιματιστες κομπλε και 1700ε για φαναρια με φακο και και εγω εχω βαλει κιτ της hella με 400ε και εχω ακριβος το ιδιο πραγμα που θα μου βαζαν στη bmw λοιπον γιατι να δωσο 1000ς?????? αφου δεν ηθελα να βαλω τα φαναρια με 1700ε δεν ειναι μαλακια λοιπον αρα μι λετε οτι χαλανε φαναρια και τετοια πραγματα ας φερει καποιος ενα φαναρι που το χαλασε απο χενον ε ?? απλος να τα βαζουν σωστα για να μιν τυφλονουν τους αλους αυτο ναι οκ σωστο αλλα οχι οτι χαλανε και ειναι μ@λ@κι@ ντροπη........!!!!!!

sv2qo
28-12-08, 17:50
Η εκ των υστερων τοποθέτηση χενον λαμπτηρων η και ολόκληρων ακόμα φωτιστικών ειναι εφικτή, μπορει όμως να μου πει κάποις πως θα γινη η αυτόματη ρύθμιση των φώτων (ανεβοκατέβασμα ) που ειναι ως γνωστό προυπόθεση για την νομιμότητα της τοποθέτησης?

sm6
28-12-08, 17:55
Η εκ των υστερων τοποθέτηση χενον λαμπτηρων η και ολόκληρων ακόμα φωτιστικών ειναι εφικτή, μπορει όμως να μου πει κάποις πως θα γινη η αυτόματη ρύθμιση των φώτων (ανεβοκατέβασμα ) που ειναι ως γνωστό προυπόθεση για την νομιμότητα της τοποθέτησης?

μπορει να σου πει ενα εξουσιοδοτημενο σερβις bmw.

sv2qo
28-12-08, 17:58
Δεν θα ήθελα να ξέρω το κόστος. Πιθανολογω για να τοποθετηθούν εκ των υστερων αισθητηρες ύψους, καλοδιώσεις κλπ κλπ θα ηταν τουλαχιστον απαγορευτικό

God
28-12-08, 18:03
οπως ειδες παρεθεσα μια ερευνα που βρηκα ασχολιαστη. κι αυτο διοτι δεν εχω πληρεις τεχνικες εξειδικευμενες γνωσεις σε αυτο το εξειδικευμενο αντικειμενο, ωστε να κρινω. εσυ που σχολιαζεις, μπορεις να μας πεις ως τι, με τι καταρτιση, εμπειρια, πανεπιστημιακη (πιθανον) γνωση, κρινεις και βγαζεις συμπερασματα οπως:
-Η daniel stern lighting είναι μία σχετικά μικρή και οικογενειακή επιχείρηση. (απο που προκυπτει αυτο, εχεις ισολογισμους?)
-Δυστυχώς όμως είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος. (εσυ τι εισαι, αλλο ειδος?)
-Δεν διαφωνώ στα περισσότερα που λέει, αλλά λέει και ακραιότητες. (τι ειδους επιστημονικη δηλωση ειναι αυτη?)
-Η ένταση δεν εξαρτάται όμως μόνο από αυτό, αλλά από δεκάδες παράγοντες... (οπως...?)

αν θελει να πεταξει καποιος τα λεφτα του, υπαρχουν πολλοι τροποι. ο κυριος στερν υποδεικνυει εναν απο αυτους. και το τεκμηριωνει. εχεις να αντιπαραβαλεις κατι περισσοτερο αξιοπιστο απο δοκιμες DOT και πλουσια βιβλιογραφια? βαλτα να τα δουμε.
δεν εισαι υποχρεωμενος να "ντυσεις" με επιστημονικο υποβαθρο καθε αχρηστη ή χρησιμη αγορα. δικα σου ειναι τα χρηματα. δεν χρειαζεται να δωσεις "λογαριασμο" σε κανεναν. εκτος αν το ζητουμενο ειναι να αισθανθεις καλυτερα.


φιλικη (περα για περα και ειλικρινα) συμβουλη: μαθετε να διαβαζετε, να ψαχνετε και μην κρινετε πραγματα που υπεβαινουν κατα πολυ τις γνωσεις και τις εμπειριες σας.
(αν οι γνωσεις σας υπερβαινουν τα γραφομενα παρακαλω να τις ΔΟΥΜΕ, ωστε να μαθουν και οι υπολοιποι που δεν ξερουν.)

Μπορώ να σχολιάζω ως απλός άνθρωπος γιατί όπως και να το κάνουμε έχουμε δημοκρατία (λέμε τώρα...), αλλά και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός.

Όσο για αυτά που ρώτησες:

-Ναι...επιχείρηση 4 ατόμων είναι και 'πουλάει' κυρίως μελέτες φωτισμού, δηλαδή τεχνογνωσία...και λάμπες αλογόνου πακέτο. Χρειάζομαι ισολογισμούς για να γνωρίζω μία εταιρία; Αμφιβάλλω.

-Και εγώ άνθρωπος είμαι, αλλά εγώ είμαι σκεφτόμενος καταναλωτής και όχι ιδιοκτήτης εταιρίας ή μαρκετίστας. Προφανώς αυτός θα σου προβάλλει αυτό που τον συμφέρει αυτόν να πουλήσει, όπως και όσοι έχουν φτιάξει παρόμοια άρθρα υπέρ των Xenon και λένε να τα βάλουμε ακόμα και στις κουζίνες μας.

-Δεν μου φάνηκε για επιστημονική δήλωση...εξάλου δεν θυμάμαι να ανάφερα πως είμαι επιστήμονας. Ο μόνος Dr εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος είναι ο DrAbo...

-Για να μην πάμε στα δύσκολα, ένας πολύ απλός είναι η τάση τροφοδοσίας. Μισό μόνο βολτ μπορεί να αυξήσει την απόδοση σχεδόν οποιουδήποτε λαμπτήρα πολύ σημαντικά. Και έχουμε και την θερμοκρασία λειτουργίας και περιβάλλοντος, την γωνία πρόσπτωσης και καμία 20αριά ακόμα παράγοντες που πηγάζουν από το πολικό διάγραμμα κάθε φωτιστικού σώματος και κάθε λαμπτήρα.

Δεν λέω ότι το άρθρο δεν λέει και αλήθειες αλλά διαφωνώ πάνω σε κάποια πράγματα που διαβάζω για συγκεκριμένους λόγους που ανέφερα. Επίσης, στις δοκιμές DOΤ που είναι σε PDF τα κιτ Xenon δεν περνάνε γιατί είναι υπερβολικά ισχυρά! (55000Cd ενώ το όριο στην συγκεκριμένη γωνία είναι 25000Cd για παράδειγμα) Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα που λέμε και όλοι, ότι σε φανάρι με απλό φακό το Xenon χτυπά πολύ δυνατά σε 'κακές' γωνίες και στραβώνει.

Επίσης σαφώς δεν αναγκάζω κανέναν να ασπαστεί την γνώμη μου. Αλλά θα σας παροτρύνω να διαβάσετε και άλλα άρθρα και πηγές. Άνθρωπο που μιλάει για ένταση φωτισμού και μιλά για χειροτέρεψη αυτού αν υπάρξει μείωση των Lumens ενώ η παγκόσμια μονάδα μέτρησης της έντασης φωτεινής ακτινοβολίας είναι οι Candeles (Cd), ειδικά όταν μιλάει για Lumen λαμπτήρα ενώ Lumen μετράμε μόνο στο συνολικό φωτιστικό σώμα, εμένα τουλάχιστον μου "βρωμάει" ότι προσπαθεί να "ταΐσει" το ευρύ κοινό με μπαρούφες.

Στην πραγματικοτητα λοιπον, ενας λαμπτηρας 5800Κ εχει 800 lumens ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο εναν λαμπτηρα 4100Κ του ιδιου κατασκευαστη.

Oι Candeles είναι η φωτεινή ένταση.
Τα Lumen είναι η φωτεινή ροή (εξαρτάται από την γεωμετρία του φωτιστικού σώματος και την φωτεινή ένταση αυτού). Μπορείς να έχεις ελάχιστα Lumen αλλά πολύ δυνατή (και συγκεντρωμένη) δέσμη, μπορείς να έχεις και πάρα πολλά Lumen αλλά πάρα πολύ αδύναμο φωτισμό.
Τα Lux είναι η ένταση φωτισμού (ή φωτισμός επιφάνειας) και είναι αυτό που τελικά ενδιαφέρει τον καταναλωτή και....κανείς δεν του το λέει!!!!!!



ΥΓ. Σε καμία περίπτωση δεν ασπάζομαι την ιδέα ότι τα Xenon είναι κατάλληλα για τα περισσότερα οχήματα ή ότι είναι στις περισσότερες περιπτώσεις και σε γενικές γραμμές καλύτερα από έναν κοινό λαμπτήρα.

sm6
28-12-08, 18:03
Δεν θα ήθελα να ξέρω το κόστος. Πιθανολογω για να τοποθετηθούν εκ των υστερων αισθητηρες ύψους, καλοδιώσεις κλπ κλπ θα ηταν τουλαχιστον απαγορευτικό

γραψε μοντελο και χρονολογια να κανω μια ερευνα...

Speedy
28-12-08, 18:08
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.



Αυτοι που μπορουν να παρουν κιτ xenon το κανουν και ολα ΟΚ!
υπαρχει και μια μεριδα αλλων που δεν τα διαθετουν τοσα χρηματα και πανε σε αλλες λυσεις ποιο οικονομικες...

Το φανανρι φιλε μου δεν χαλαει σε καμοια περιπτωσει απο λαμπα εκτος και αν εχει τα τρελα watt..

Μην κατακρινουμε κοσμο που βαζει τετοιες λαμπες...στην τελικη αυτα γουσταρουν αυτα βαζουν δεν καταλαβαινω το λογο του θεματος....

αα και κατι αλλο τα xenon που ειναι ολα κινεζικα δεν σας ενοχλουν???
εχουν παρει πολλα αυτοκινητα φωτια απο τετοια αλλα εμεις κοιταμε τα καραγκιοζιλικια...

sm6
28-12-08, 18:20
Μπορώ να σχολιάζω ως απλός άνθρωπος γιατί όπως και να το κάνουμε έχουμε δημοκρατία

εξάλου δεν θυμάμαι να ανάφερα πως είμαι επιστήμονας.

ΥΓ. Σε καμία περίπτωση δεν ασπάζομαι την ιδέα ότι τα Xenon είναι κατάλληλα για τα περισσότερα οχήματα ή ότι είναι στις περισσότερες περιπτώσεις και σε γενικές γραμμές καλύτερα από έναν κοινό λαμπτήρα.

ευχαριστω λυθηκαν οι αποριες μου. :cheers:

sv2qo
28-12-08, 18:25
sm6 σ' ευχαριστώ, ηδη φοράω χενον απο το εργοστάσιο (εχω την 335 ε92) απλα ήθελα να επισημάνω οτι μια εκ των υστερων σωστη τοποθέτηση ειναι πολύ ακριβη.

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον

sm6
28-12-08, 18:30
sm6 σ' ευχαριστώ, ηδη φοράω χενον απο το εργοστάσιο (εχω την 335 ε92) απλα ήθελα να επισημάνω οτι μια εκ των υστερων σωστη τοποθέτηση ειναι πολύ ακριβη.

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον

να χαιρεσαι το "οπλο". :dblthumb2

"You Get What You Pay For". παλια αμερικανικη παροιμια...

320 open
28-12-08, 18:58
Αυτοι που μπορουν να παρουν κιτ xenon το κανουν και ολα ΟΚ!
υπαρχει και μια μεριδα αλλων που δεν τα διαθετουν τοσα χρηματα και πανε σε αλλες λυσεις ποιο οικονομικες...

Το φανανρι φιλε μου δεν χαλαει σε καμοια περιπτωσει απο λαμπα εκτος και αν εχει τα τρελα watt..

Μην κατακρινουμε κοσμο που βαζει τετοιες λαμπες...στην τελικη αυτα γουσταρουν αυτα βαζουν δεν καταλαβαινω το λογο του θεματος....

αα και κατι αλλο τα xenon που ειναι ολα κινεζικα δεν σας ενοχλουν???
εχουν παρει πολλα αυτοκινητα φωτια απο τετοια αλλα εμεις κοιταμε τα καραγκιοζιλικια...

το 99% των κιτ ειναι κινεζικα.και οντως εχουν παρει φωτια μερικα αυτοκινητα.αλλα μερικοι εδω μεσα θα σου απαντησουν <εγω τα φοραω και δεν εχει παθει τιποτα το αμαξι>.οποτε μην κουραζεσαι

Speedy
28-12-08, 19:14
το 99% των κιτ ειναι κινεζικα.και οντως εχουν παρει φωτια μερικα αυτοκινητα.αλλα μερικοι εδω μεσα θα σου απαντησουν <εγω τα φοραω και δεν εχει παθει τιποτα το αμαξι>.οποτε μην κουραζεσαι


Το ξερω..!
Αλλ δεν ειμαι υποχρεομενος να υποστηριζω αυτα που λενε οι αλλοι,ο καθενας εχει την γνωμη του και την λεει!

Η πλακα ειναι οτι αν σε καποιον συμβει μια σταρβη που ειλικρινα δεν το ευχομαι σε κανεναν θα λενε μετα διαφορες π@π@ριες...και μονο τα εργοστασιακα ειναι καλα και κατι τετοια...

Τελος παντων περι ορεξεος που λενε...:)

gyiama
29-12-08, 10:48
Δεν θα ήθελα να ξέρω το κόστος. Πιθανολογω για να τοποθετηθούν εκ των υστερων αισθητηρες ύψους, καλοδιώσεις κλπ κλπ θα ηταν τουλαχιστον απαγορευτικό

δεν θα ελεγα οτι ειναι απαγορευτικο μια μεση τιμη ειναι 200-500ε περασμενο ολο το συστημα πιανω τα ακρα κοντα 200ε κοστιζουν τα υλικα απο αντιπροσωπεια παντα καινουρια και βαζω 300ε περαστικα παλι σε αντιπροσωπεια.αν παμε σε μεταχειρισμενα η περασμενα καπου εξω τοτε το κοστος κυμενεται 200-300ε!!!!

ermis1975
29-12-08, 12:07
Δεν αξίζει να πετάξει κανείς τόσα χρήματα για να βάλει κομπλέ xenon! Αν δεν είναι εργοστασιακό ποτέ δε θα γίνει σωστό. Εχουν καταντήσει ΜΟΔΑ, όπως οι άχρηστες οθόνες, όπως και όλα όσα θέλουν να περάσουν όσοι έχουν αξεσουάρ αυτοκινήτων!! Δε βλέπεις μακρύτερα με xenon μαιμού και μπορεί να τυφλώνεις κιόλας τον απέναντι και να πέσει πάνω σου. Αυτές οι μόδες βγαίνουν για να μας τα τρώνε.

dimitris_e36
29-12-08, 12:20
λοιπον για να μην ακουω @@ 2,5 χρονια τα φοραω σε e36 με προτζεκτορα!!!!σε κτεο δεν εχω προβλημα, στον δρομο ουτε μια φορα δεν με εκαναν σινιαλο, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα να τρεμοπαιζει, ρυθμιζοντε οπως και τα παλια μου και ποτε δεν λαμπαδιασαν τα καλοδια η οι βασεις!:calm:Το προβλημα δεν ειναι οι λαμπες αλλα οτι δεν πρεπει να βαλεις xenon σε αμαξι το οποιο δεν εχει προτζεκτορα!ειναι λογικο να στελνει το φως και στο 12 οροφο εδω στις δωδεκαοροφες τις θεσσαλονικης!και αμα ο καθενας που τα βαζει ειναι τοσο μ@λ@κ!$μΕν0 και τα βαλει τερμα πανω και κανουν ζημια στον αλλον απο απεναντη τοτε οκ!μην λογοκρινετε κατι το οποιο δεν το εχει μαμα το αμαξι η κατι το οποιο ειναι aftermarket!!!πολλα ειναι εξησου καλα!
ευχαριστω πολυ!
και κατι αλλο δεν βριζω κανεναν εδω μεσα και δεν τα λεω για καποιον οι καποιους συγκεκριμενα!:calm:
να εχετε καλες γιορτες!

spirosroumel
29-12-08, 12:49
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΤΥΠΟΥ XENON ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΛΑΣΗ ΣΤΟ ΦΩΣ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ Ε 90 ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΙΝΙΑΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟ Ε90 ΦΙΛΟΥ ΣΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΣΤΡΑΒΩΣΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

M_dolce
29-12-08, 13:59
δεν θα ελεγα οτι ειναι απαγορευτικο μια μεση τιμη ειναι 200-500ε περασμενο ολο το συστημα πιανω τα ακρα κοντα 200ε κοστιζουν τα υλικα απο αντιπροσωπεια παντα καινουρια και βαζω 300ε περαστικα παλι σε αντιπροσωπεια.αν παμε σε μεταχειρισμενα η περασμενα καπου εξω τοτε το κοστος κυμενεται 200-300ε!!!!

Εδω μαλλον θα πρεπει να σε διορθωσω...

Το κοστος τοποθετησης εργοστασιακου κιτ ξενον (ρετροφιτ), κομπλε
με πλυστικα και αισθητηρες ειναι λιγο πολυ κοντα στις 2000 ευρω σε
αντιπροσωπεια. Υπαρχει και η λυση του να τοποθετηθουν σκετα φαναρια ξενον και με καποια πατεντα να παιξουν σταθερα (εννοω χωρις τους αισθητηρες υψους). Μεταχειρισμενα φαναρια ξενον (οχι μπι-ξενον), μονα τους εχουν κοντα στα 400/500 ευρω, επαναλαμβανω μεταχειρισμενα...

gyiama
29-12-08, 14:06
Εδω μαλλον θα πρεπει να σε διορθωσω...

Το κοστος τοποθετησης εργοστασιακου κιτ ξενον (ρετροφιτ), κομπλε
με πλυστικα και αισθητηρες ειναι λιγο πολυ κοντα στις 2000 ευρω σε
αντιπροσωπεια. Υπαρχει και η λυση του να τοποθετηθουν σκετα φαναρια ξενον και με καποια πατεντα να παιξουν σταθερα (εννοω χωρις τους αισθητηρες υψους). Μεταχειρισμενα φαναρια ξενον (οχι μπι-ξενον), μονα τους εχουν κοντα στα 400/500 ευρω, επαναλαμβανω μεταχειρισμενα...

αν προσεξεις καλα απαντω σε ποστ αλλου φιλου που αναφερει μονο τουσ αισθητηρεσ ωσ προς το υψος και αναφερω τιμη ως προς αυτο οχι σε ολο το κιτ!!!!!!!!!:yippee:

VanVIC
29-12-08, 14:27
Η αλήθεια είναι οτι αν τα φανάρια δεν έχουν κάτοπτρα για λυχνίες xenon, το πιο πιθανό είναι οτι θα "στραβώνεις" κόσμο, ότι και ρύθμιση να κάνεις.

Το Ζ3 δεν βγήκε απο παραγωγή ποτέ με xenon, έτσι άρχισα και 'γω διαφορες δοκιμές αλλά ότι και να έκανα, τα φώτα ήταν (για τους απέναντι και γι'αυτούς που με είχαν πίσω τους) πολύ ενοχλητικά.

Δόθηκε η ευκαιρία και άλαξα τα φανάρια. Τα αντικατέστησα με φανάρια που έχουν τα ειδικά κάτοπτρα και τώρα είμαι ΟΚ.
Νομίζω οτι είναι και πιο όμορφα σε σχέση με τα εργοστασιακά.

dimitris_e36
29-12-08, 15:26
Η αλήθεια είναι οτι αν τα φανάρια δεν έχουν κάτοπτρα για λυχνίες xenon, το πιο πιθανό είναι οτι θα "στραβώνεις" κόσμο, ότι και ρύθμιση να κάνεις.

Το Ζ3 δεν βγήκε απο παραγωγή ποτέ με xenon, έτσι άρχισα και 'γω διαφορες δοκιμές αλλά ότι και να έκανα, τα φώτα ήταν (για τους απέναντι και γι'αυτούς που με είχαν πίσω τους) πολύ ενοχλητικά.

Δόθηκε η ευκαιρία και άλαξα τα φανάρια. Τα αντικατέστησα με φανάρια που έχουν τα ειδικά κάτοπτρα και τώρα είμαι ΟΚ.
Νομίζω οτι είναι και πιο όμορφα σε σχέση με τα εργοστασιακά.

οντως ειναι ποιο ωραια και ετσι κανεισ και σωστη δουλεια!:+1:

Speedy
29-12-08, 16:35
Η αλήθεια είναι οτι αν τα φανάρια δεν έχουν κάτοπτρα για λυχνίες xenon, το πιο πιθανό είναι οτι θα "στραβώνεις" κόσμο, ότι και ρύθμιση να κάνεις.

Το Ζ3 δεν βγήκε απο παραγωγή ποτέ με xenon, έτσι άρχισα και 'γω διαφορες δοκιμές αλλά ότι και να έκανα, τα φώτα ήταν (για τους απέναντι και γι'αυτούς που με είχαν πίσω τους) πολύ ενοχλητικά.

Δόθηκε η ευκαιρία και άλαξα τα φανάρια. Τα αντικατέστησα με φανάρια που έχουν τα ειδικά κάτοπτρα και τώρα είμαι ΟΚ.
Νομίζω οτι είναι και πιο όμορφα σε σχέση με τα εργοστασιακά.


Παντως παιζει ρολο και το αυτοκινητο που ειναι πολυ χαμηλο...

teopoulos
29-12-08, 18:03
Συμπέρασμα!!!!

--Άμα θές να βάλεις φώτα xenon πρέπει να σκάσεις απαραίτητα το χιλιαρικάκι
γιατι αλλιώς είσαι κάγκουρας και ελεινός αφού με 200 ευρώ έκανες τη δουλειά σου!!

--Απαραίτητα φωτίζεις τον πύργο των Αθηνών μεχρι ταράτσα αν δεν έχεις βάλει κατι εργοστασιακό το οποίο πλήρωσες σε χρυσάφι...

--Αν δεν έχεις βάλει το σουπερ ουάου κιτ της bmw η άλλης αναγνωρισμένης εταιρίας
το αυτοκίνητό σου θα πιάσει φωτιά...

Αν δεν έχεις εργοστασιακό κιτ είσαι καταδικασμένος στις απλές λάμπες και πολύ σου
είναι... Αν θές xenon άλλαξε αυτοκίνητο και πάρε ε90 και πανω... :bricks1::icon_toil:icon02:

manos_e30
29-12-08, 18:54
Κανείς σας δεν έχει το δικαίωμα να κράζει όσους προσπαθούν για κάτι οικονομικό. Δεν έχουμε όλοι τα χρήματα, ούτε τα Ε46 Μ3 και 330ci. Έλεος. Μην αποθεώνετε τα εργοστασιακά συστήματα των απλησίαστων τιμών γιατι κι αυτά παρήχθησαν σε χώρες που δεν θέλετε να έχουν σχέση οι Γερμανές σας. Κι αυτό οχι μόνο για τα φώτα xenon αλλα και για οποιαδήποτε άλλη βελτίωση (και τα xenon βελτίωση είναι). Πολλές εφαρμογές έχουν γίνει με αξιοζήλευτα αποτελέσματα, χωρις να έχεις δώσει ενα σκασμό χρήματα. Οπότε ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ. :shakehead

yiannis2002
29-12-08, 20:58
Το να στραβώνεσαι στον δρόμο επειδή κάποιος θέλει να βελτιώσει κάτι που δεν βελτιώνεται , επειδή νομίζει πως βελτιώνεται, και με λάθος τρόπο, δεν είναι θέμα κολλήματος για να ξεκολλήσουμε.
Στην τελική τόσα χρόνια χωρίς ξένον, μήπως τρακάρατε τα βράδια επειδή δεν βλέπατε?
Αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά, έχουμε χαλάσει τα μάτια μας με τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν, αλλιώς να βάλω και εγω 4 καρφιά στον προφυλακτήρα να το ρυθμίσω να βαράει μέσα στον αμφιβληστροειδή του απέναντι και όλα καλά.

Dim77
29-12-08, 21:06
Το να στραβώνεσαι στον δρόμο επειδή κάποιος θέλει να βελτιώσει κάτι που δεν βελτιώνεται , επειδή νομίζει πως βελτιώνεται, και με λάθος τρόπο, δεν είναι θέμα κολλήματος για να ξεκολλήσουμε.
Στην τελική τόσα χρόνια χωρίς ξένον, μήπως τρακάρατε τα βράδια επειδή δεν βλέπατε?
Αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά, έχουμε χαλάσει τα μάτια μας με τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν, αλλιώς να βάλω και εγω 4 καρφιά στον προφυλακτήρα να το ρυθμίσω να βαράει μέσα στον αμφιβληστροειδή του απέναντι και όλα καλά.

+1
Και ειδικά στο 2ο...τόσα χρόνια χωρίς xenon....πώς τα κατάφερε η ανθρωπότητα?:icon_pai:

Nick_E60_GR
29-12-08, 21:26
Το να στραβώνεσαι στον δρόμο επειδή κάποιος θέλει να βελτιώσει κάτι που δεν βελτιώνεται , επειδή νομίζει πως βελτιώνεται, και με λάθος τρόπο, δεν είναι θέμα κολλήματος για να ξεκολλήσουμε.
Στην τελική τόσα χρόνια χωρίς ξένον, μήπως τρακάρατε τα βράδια επειδή δεν βλέπατε?
Αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά, έχουμε χαλάσει τα μάτια μας με τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν, αλλιώς να βάλω και εγω 4 καρφιά στον προφυλακτήρα να το ρυθμίσω να βαράει μέσα στον αμφιβληστροειδή του απέναντι και όλα καλά.

+ 1111

Πέστα Χρυσόστομε γιατί θα τρελλαθούμε εδω μέσα ...οι εταιρίες είναι ηλίθιες που δεν ρίχνουν το κόστος χρησιμοποιώντας αυτές τις καραγκιοζοκατασκευές ..Απλά είναι άχρηστα, δεν κάνουν ούτε για Μoscvitch τελευταίας γενιάς :banned:

sm6
29-12-08, 21:40
Το να στραβώνεσαι στον δρόμο επειδή κάποιος θέλει να βελτιώσει κάτι που δεν βελτιώνεται , επειδή νομίζει πως βελτιώνεται, και με λάθος τρόπο, δεν είναι θέμα κολλήματος για να ξεκολλήσουμε.
Στην τελική τόσα χρόνια χωρίς ξένον, μήπως τρακάρατε τα βράδια επειδή δεν βλέπατε?
Αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά, έχουμε χαλάσει τα μάτια μας με τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν, αλλιώς να βάλω και εγω 4 καρφιά στον προφυλακτήρα να το ρυθμίσω να βαράει μέσα στον αμφιβληστροειδή του απέναντι και όλα καλά.

+1
Και ειδικά στο 2ο...τόσα χρόνια χωρίς xenon....πώς τα κατάφερε η ανθρωπότητα?:icon_pai:

+ 1111

Πέστα Χρυσόστομε γιατί θα τρελλαθούμε εδω μέσα ...οι εταιρίες είναι ηλίθιες που δεν ρίχνουν το κόστος χρησιμοποιώντας αυτές τις καραγκιοζοκατασκευές ..Απλά είναι άχρηστα, δεν κάνουν ούτε για Μoscvitch τελευταίας γενιάς :banned:


τι να πω ρε παιδια μεσα στο μυαλο μου εισασταν... αυτο ηθελα κι εγω να ρωτησω. τοσα χρονια εμεις, αλλα και οι πατεραδες μας με τις απλες λαμπες (ουτε καν αλογονου τα πρωτα χρονια) παθαμε τιποτα? μια χαρα βλεπαμε, κι οπου δεν βλεπαμε κοβαμε ταχυτητα. προς τι αυτη η μανια με τα ξενον?
οποιος δεν θελει (ή δεν μπορει) ας μη διαβασει μια εμπεριστατωμενη μελετη. ή ας τη διαβασει και ας διατηρησει αντιθετη αποψη. δικαιωμα του. αλλα γιατι πρεπει σωνει και καλα να με πεισει και εμενα να βαλω ξενον ακομα και σε παπι? και αν δεν πεισθω γιατι θεωρουμαι κολλημενος...?
ελευθερος ειναι ο καθενας να διαμορφωσει το οχημα του συμφωνα με το γουστο του. ας βαλει σε ενα κλασσικο πλεον, και ωραιοτατο σχημα 20ετιας, και ξενον και αεροτομες και λαστιχα με 25αρι προφιλ και οτι αλλη αισθητικη ή λειτουργικη παρεμβαση αν θελει ας κανει. εφοσον δε μου ζηταει ουτε τη γνωμη μου, ουτε δανεικα, δεν εχω να πω τιποτα.
μπορω ομως εγω να διατηρησω π.χ. το Ε12 του πεθερου μου, ή ενα Ε30 που σκεφτομαι να αποκτησω, στη μορφη που ειχε ακριβως οπως βγηκε απο το εργοστασιο? ή απαγορευεται και πρεπει να βαλω ξενον και σαλονακι απο δερμα γατας 180 ευρω με τοποθετηση, ωστε να "ΞΕΚΟΛΛΗΣΩ"?

agrotis328
29-12-08, 21:50
αν καταλαβα καλα οσοι δεν ειμαστε εφοπλιστες για να εχουμε λεφτα για γνησια xenon και βαλαμε κινεζικα κιτ xenon ειμαστε γκαραγκιοζηδες και καγκουρες γιατι με λιγα λεφτα μπορουμε επιτελους να οδηγησουμε ανετα σε βροχη η και σε αλλες συνθηκες που κολουσαμε τη μουρη μας στο τζαμι για να δουμε η καταλαβα λαθος?

και αυτοι που στραβωθηκανε απο τον απεναντι πως ξερουν οτι αυτος δεν ειχε 100000κ και τα ειχε ρυθμισει σπιτι του?

yiannis2002
29-12-08, 22:04
Δεν το ξέρω πόσα Κ είχε αλλά όταν βλέπω Ε30 ή Ε28 πχ ή Ε36 που δεν είχανε ποτέ ξένον και κάνουν τη μερα νύχτα και τα ματια τα δικά μου κομμάτια, τότε ναι αυτός που τα έχει, και βλέπει στραβώνοντας όλους τους άλλους, όχι μόνο καραγκιόζης και κάγκουρας είναι, αλλά και επικίνδυνος,
Και προσωπικά, πέρα από το αισθητικό του θέματος, (αφού ρε φίλε δεν είχε τί το βάζεις,) δεν καταλαβαίνω και την λογική του "εγω να βλέπω με νοιάζει, και αν εσένα σε στραβώνω στα παπάρια μου"
Γενικότερα δεν ξέρω και πολλούς να κινδυνεύσανε επειδή δεν είχαν ξένον, αν το θέμα είναι ότι δεν βλέπεις με τα εργοστασιακά φανάρια λάμπες, και το κάνεις για αν βλέπεις, πρίν φτάσεις εκεί υπάρχουν και άλλες λύσεις...όπως πχ άλλες λάμπες, ενισχυτές κλπ...
αλλά είναι και η μούρη που πρέπει να πουληθεί και αυτή...να έχει ο γείτονας ξένον και εγώ όχι?? και το κτεό ποιός το γ@μ#ι...αφου έτσι και αλλιώς απ έξω περνάμε...εδω το έχουμε αδήλωτο που λέει ο λόγος στα ξένον θα κολλήσουμε?
τετράγωνη λογική

sm6
29-12-08, 22:11
Δεν το ξέρω πόσα Κ είχε αλλά όταν βλέπω Ε30 ή Ε28 πχ ή Ε36 που δεν είχανε ποτέ ξένον και κάνουν τη μερα νύχτα και τα ματια τα δικά μου κομμάτια, τότε ναι αυτός που τα έχει, και βλέπει στραβώνοντας όλους τους άλλους, όχι μόνο καραγκιόζης και κάγκουρας είναι, αλλά και επικίνδυνος,
Και προσωπικά, πέρα από το αισθητικό του θέματος, (αφού ρε φίλε δεν είχε τί το βάζεις,) δεν καταλαβαίνω και την λογική του "εγω να βλέπω με νοιάζει, και αν εσένα σε στραβώνω στα παπάρια μου"
Γενικότερα δεν ξέρω και πολλούς να κινδυνεύσανε επειδή δεν είχαν ξένον, αν το θέμα είναι ότι δεν βλέπεις με τα εργοστασιακά φανάρια λάμπες, και το κάνεις για αν βλέπεις, πρίν φτάσεις εκεί υπάρχουν και άλλες λύσεις...όπως πχ άλλες λάμπες, ενισχυτές κλπ...
αλλά είναι και η μούρη που πρέπει να πουληθεί και αυτή...να έχει ο γείτονας ξένον και εγώ όχι?? και το κτεό ποιός το γ@μ#ι...αφου έτσι και αλλιώς απ έξω περνάμε...εδω το έχουμε αδήλωτο που λέει ο λόγος στα ξένον θα κολλήσουμε?
τετράγωνη λογική

αρε γιαννη, αρε γιαννη... κριμα που δεν μπορω να σου ξαναριξω θετικη ψηφο...
ρε geo φτιαξτε επιτελους τα συστηματα... μονο μπαν ξερεις να ριχνεις...:icon02:

Nick_E60_GR
29-12-08, 22:28
αν καταλαβα καλα οσοι δεν ειμαστε εφοπλιστες για να εχουμε λεφτα για γνησια xenon και βαλαμε κινεζικα κιτ xenon ειμαστε γκαραγκιοζηδες και καγκουρες γιατι με λιγα λεφτα μπορουμε επιτελους να οδηγησουμε ανετα σε βροχη η και σε αλλες συνθηκες που κολουσαμε τη μουρη μας στο τζαμι για να δουμε η καταλαβα λαθος?

και αυτοι που στραβωθηκανε απο τον απεναντι πως ξερουν οτι αυτος δεν ειχε 100000κ και τα ειχε ρυθμισει σπιτι του?


Προτιμότερο να έχεις 100w λάμπες με ενισχυτή ρυθμισμένες σωστά (κι ας απογορεύεται) παρά τα κινέζικα, που τα λένε "Xenon" ενώ στην πραγματικότητα είναι παράνομα HID κατασκεύασματα

Δυστυχώς, δεν χρειάζεται να είσαι απέναντι για να καταλάβεις οτι κάποιος φοράει αυτά τα "κατασκευάσματα" ...και στο πλάι να είσαι αυτά σε τυφλώνουν ...και έχουν σχεδόν πάντα ψυχρό (cool) πρός το ιώδες (violet) χρωματισμό o οποίος διαχέεται παντού ..γι΄αυτό νομίζεις οτι βλέπεις καλά ...μόνο που τυφλώνεις οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό βρίσκεται απο το επίπεδο του φαναριού και μπρός σε γωνία 360° (παντού δηλαδή)

Speedy
29-12-08, 22:39
οποτε το συμπερασμα ειναι οτι ο καθενας βαζει οτι μπορει και οτι του αρεσει...ετσι απλα!

Nick_E60_GR
29-12-08, 22:44
οποτε το συμπερασμα ειναι οτι ο καθενας βαζει οτι μπορει και οτι του αρεσει...ετσι απλα!

...ερκεί να μην ενοχλεί και φέρνει σε δύσκολη θέση το συνανθρωπό του βέβαια. (συνεπώς και τον εαυτό του) γιατί αν κάποιος παππούς που δεν βλέπει καλά, τυφλωθεί και πέσει επάνω σου ...το κρίμα στο λαιμό σου! που λένε...

Speedy
29-12-08, 22:46
...ερκεί να μην ενοχλεί το συνανθρωπό του βέβαια.


Αυτο ειναι το κυριοτερο..αλλα μην ξεχναμε οτι ζουμε στην ελλαδα και οτι μεγαλο ρολο παιζει παιδεια πραγμα που λειπει...οποτε δεν φτιανε ουτε οι λαμπες ουτε κανεις αλλος!

bachis
30-12-08, 00:00
Αυτοι που βαζουν ξενον πιο πολυ τα αναβουν μερα

sifis_rs
30-12-08, 00:56
ισως να είναι θεμα φαναριών
ισως οχι
στο δικο μου ουτε τυφλώνω κ ισα ισα βλέπω καλύτερα
σε άλλο ε30 γνωστού , πιο παλιο μοντελο οσο κ να τα ρυθμιζε παλι βαραγαν στο θεο
μπορει να θελει καλιμπρα τ αμαξι, να ειναι σκαρτες οι βασεις, κατι τεχνικο που δεν μου ρχετε τωρα.
αλλα πάντος το ιδιο κιτακι των 200 ευρω φοράμε κ γω εχω τρελη διαφορα

Nick_E60_GR
30-12-08, 01:05
ισως να είναι θεμα φαναριών
ισως οχι
στο δικο μου ουτε τυφλώνω κ ισα ισα βλέπω καλύτερα
σε άλλο ε30 γνωστού , πιο παλιο μοντελο οσο κ να τα ρυθμιζε παλι βαραγαν στο θεο
μπορει να θελει καλιμπρα τ αμαξι, να ειναι σκαρτες οι βασεις, κατι τεχνικο που δεν μου ρχετε τωρα.
αλλα πάντος το ιδιο κιτακι των 200 ευρω φοράμε κ γω εχω τρελη διαφορα

Σήφη,

το avatar σου πάντως με τυφλώνει και η οπτική γωνία είναι από ψηλά...εκτός αν ήταν ακόμα ξερύθμιστα όταν τράβηξες τη φωτό.
Αν ήταν σωστά δεν έπρεπε να βγάζουν είδωλο (αυτό το νέφος γύρω από τα φανάρια)

sifis_rs
30-12-08, 01:13
μπορει να φταίει κ η φώτο
πάντος επειδη παλια είχα σπασμένη βαση απο στουκα κ τυφλωνα κοσμο οταν αλλαξα τα φανάρια ρωταγα τους φιλους αν ενοχλουν
να πω την αληθεια δεν εχει παραπονεθει κανεις
μιλαω μονο για μεσαία σκαλα
γτ οταν αναβω μεγαλη στην κυριολεξια "σκοτωνουν" και δεν ειναι αρυθμιστα ουτε xenon

wind/fire
30-12-08, 01:38
XENON φωτα μπορουν να εχουν μονο τα αυτοκινητα με φαναρια projector. τα φαναρια με απλο καθρεφτη οτι και να κανουν δεν ειναι σωστα και απαγορευονται.
δεν ειναι θεμα χρηματων,αρκει να ειναι καλα και μεχρι 6000κ.

E12 520
30-12-08, 01:46
Εαν τα φαναρια ειναι σωστα ρυθμιζμενα και δεν φεγγει το ενα εδω και το αλλο στην κωλοπετεινιτσα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν τοποθετησεις ενα κιτακι 6000 αντε το πολυ 8000k!

Στο Ε34 φοραω ενα κιτακι 6000k των 65€ τα φαναρια(εργοστασιακα) μου ειναι σωστα ρυθμιζμενα και δεν θαμπωνουν απολυτως κανενα στο δρομο!

Το Ε34 δεν εβγαινε ποτε με xenon στην παραγωγη...αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να τοποθετησω xenon!

Ολα ειναι θεμα ρυθμισης στα φαναρια,αυτο προκαλει το προβλημα!!!

sifis_rs
30-12-08, 01:47
να πω την αληθεια δεν εχω πολυψαχτει στο θεμα
ξερω παντος οτι εχω διαφορα απο τις απλες λαμπες κ δεν τυφλωνουν
τωρα αμα σε καμια συναντηση το δει καποιος να μου πει γτ να τυφλωνεις τους αλλους ειναι μλκια

E36 RULES!!
30-12-08, 01:50
Δεν ξερω αν το ΧΡΕΠΙ του καθε ΗΛΙΘΙΟΥ θελει
α) ενισχυτες
β) projector
γ) ρύθμιση
δ) χαμηλωμα
ε) πεταμα στο Σουνιο να κανει παρέα με τα ψαράκια

αλλα εχω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΙΧΑΘΕΙ τον καθε ΒΛΑΧΟ που παει μου καρφωνει 2 xenon και ειτε ειναι μπροστά μου ειτε πισω μου νομιζω οτι μου κανει σινιαλο με τα φωτα καθε φορα που περναει απο ανωμαλια στην καλυτερη, ή μενω με τυφλωση για 10 δευτερολεπτα στη χειροτερη. Ποσώς με ενδιαφέρει αν πληρωσε 10 ή 1000 ευρώ, ποσώς με ενδιαφέρει αν εχει projectors, ποσώς με ενδιαφέρει αν βλεπει καλύτερα. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΥΦΛΩΝΟΜΑΙ. Αν θελει να βλεπει τελεια ας παει να παρει night vision goggles, χ3στικα τι θα κανει, εμενα να μην ενοχλει. Αν θελει xenon, ας τα βάλει ΣΩΣΤΑ και ας κανει 3-4 μερονυχτα ρυθμισεις ετσι ωστε να μην ενοχλουν. Θα γλυτωσει τις καταρες lol

Και φυσικά, πιο πολυ απο ολους ενοχλουν κατι σμαρτ και suv με xenon, που ουτως η αλλως τα φωτα τους ειναι στο υψος του παρ-μπριζ μου...

GTherion
30-12-08, 02:09
ΞΕΝΟN ΔΙΑΒΙΝΑΝ
1.Ξένον διάβιναν…
2.Σέρνουν άλουγα, σέρνουν μουλάργια
3.σέρνουν κι έναν νιον σιδηρουμένουν.
4.-Μάνα μου να τουν πάρουμι αυτόν τουν ξένουν!
5.-Τι τουν θέλουμι, γιε μου, αυτόν τουν ξένουν;
6.-Να μας πλιεν' τ' αγγειά, να μας φουκαλνάει,
7.μάνα μ, να μας ζυμώνει αυτός η ξένους!

Η ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΗΡ
1.Απάνω στ' ώριο βουνό
2.μάνα και θυγατέρα δυο
3.μάζωναν τον αμάραντο
4.και το μελισσοχόρταρο.
5.Μα κει που το μαζώνανε
6.και το χεριοδιαλέγανε,
7.βρίσκουνε κι ένα νιόγαμπρο
8.χώρια 'πο τη νυφούλα του.
9.-Μανούλα μ', ας τον πάρομε
10.τον ξένονε στο σπίτι μας!
11.-Μπρε, μεις ψωμί δεν έχομε,
12.τον ξένον τι τον θέλομε;
13.-Μάνα μ' το μερδικούλι μου
14.με σων' εμέν και κείνονε.
15.-Μπρε, μεις στρώμα δεν έχομε,
16.τον ξένον τι τον θέλομε;
17.Μάνα μ', το στρωματάκι μου
18.με σων' εμέν και κείνονε!

:D LOL, πέθανα στα γέλια...

jimmys199
30-12-08, 02:14
ε νταξει ρε παιδια μη το βλεπεται μονο απο τη δικη σας μερια..και εξηγουμαι..οι περισσοτεροι δεν ειναι τοσο ψαγμενοι και απλα πανε σ ενα μαγαζι που τους λενε οτι εχουν αυτα τα φωτα και τα τοποθετουν χωρις να τους προειδοποιησει κανεις οτι τυφλωνουν.. απλα και μονο επειδη τα χουν δει σ αλλα αμαξια(που μπορει να χουν και projectors) και τους αρεσε εμφανισιακα ή πρακτικα.. δε πιστευω οτι καποιος που γνωριζει πως στραβωνει ολο τον κοσμο απεναντι ειναι ευτυχισμενος.. αυτη ειναι η γνωμη απο συζητησεις που εχω κανει κι ως εκει..

E12 520
30-12-08, 02:17
αλλα εχω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΙΧΑΘΕΙ τον καθε ΒΛΑΧΟ που παει μου καρφωνει 2 xenon

Δεν σε υποχρεωσε κανεις φιλε μου να βαλεις ξενον στο αυτοκινητο σου!

Κι αν θεωρεις οτι ο οποιοσδηποτε ιδιωτης που τοποθετει στο αυτοκινητο του ξενον ειναι ΒΛΑΧΟΣ τοτε φιλε μου προσωπικα εισαι λαθος!

Εγω που κανω διαδρομες με ομιχλη-χιονια-δυνατες βροχες με χρησιμευουν παρα πολυ χωρις να χρησιμοποιω την μεγαλη σκαλα στα φωτα.
Επισης να τονισω οτι τα ξενον δεν τα τοποθετησα ποτε σαν εφε παρα σαν ενα χρησιμο "εργαλειο" στο αυτοκινητο μου!

E36 RULES!!
30-12-08, 02:17
ε νταξει ρε παιδια μη το βλεπεται μονο απο τη δικη σας μερια..και εξηγουμαι..οι περισσοτεροι δεν ειναι τοσο ψαγμενοι και απλα πανε σ ενα μαγαζι που τους λενε οτι εχουν αυτα τα φωτα και τα τοποθετουν χωρις να τους προειδοποιησει κανεις οτι τυφλωνουν.. απλα και μονο επειδη τα χουν δει σ αλλα αμαξια(που μπορει να χουν και projectors) και τους αρεσε εμφανισιακα ή πρακτικα.. δε πιστευω οτι καποιος που γνωριζει πως στραβωνει ολο τον κοσμο απεναντι ειναι ευτυχισμενος.. αυτη ειναι η γνωμη απο συζητησεις που εχω κανει κι ως εκει..
εχεις δικιο, αλλα οι περισσοτεροι (τουλ. εδω Πάτρα) με xenon και τη μπουκα θα εχουν, και τη βαβουρα θα την κανουν, και το ζαντικο, γενικα θα ειναι αμαξια που φαινεται οτι ασχολειται με το αθλημα ο οδηγος ;)

E36 RULES!!
30-12-08, 02:19
Δεν σε υποχρεωσε κανεις φιλε μου να βαλεις ξενον στο αυτοκινητο σου!

Κι αν θεωρεις οτι ο οποιοσδηποτε ιδιωτης που τοποθετει στο αυτοκινητο του ξενον ειναι ΒΛΑΧΟΣ τοτε φιλε μου προσωπικα εισαι λαθος!

Εγω που κανω διαδρομες με ομιχλη-χιονια-δυνατες βροχες με χρησιμευουν παρα πολυ χωρις να χρησιμοποιω την μεγαλη σκαλα στα φωτα.
Επισης να τονισω οτι τα ξενον δεν τα τοποθετησα ποτε σαν εφε παρα σαν ενα χρησιμο "εργαλειο" στο αυτοκινητο μου!

Εκανα διευκρίνιση για τη ρυθμιση:calm::p:

E12 520
30-12-08, 02:23
Εκανα διευκρίνιση για τη ρυθμιση:calm::p:

Εσυ προσωπικα δεν σκεφτηκες να βαλεις ποτε ξενον στο αυτοκινητο σου?

E36 RULES!!
30-12-08, 02:29
Εσυ προσωπικα δεν σκεφτηκες να βαλεις ποτε ξενον στο αυτοκινητο σου?

Σκεφτηκα αλλα εχω κιτρινα προβολια ομιχλης, αν χρειαστει να τα αναψω κ τα κατω θα ειμαι οσάν τον καραγκιόζη:jester::bricks1:

Αυτο που ηθελα να πω πιο πάνω (το ειπα κάπως περίεργα, το παραδέχομαι, και μεσω του γραπτού λόγου δημιουργούνται και παρεξηγήσεις) ειναι οτι εχω αγανακτήσει με οσους έχουν κακορυθμισμένα xenon... Δεν έχεις ενοχληθεί ποτέ εσυ απο τέτοιες περιπτώσεις?

E12 520
30-12-08, 02:32
Σκεφτηκα αλλα εχω κιτρινα προβολια ομιχλης, αν χρειαστει να τα αναψω κ τα κατω θα ειμαι οσάν τον καραγκιόζη:jester::bricks1:

Αυτο που ηθελα να πω πιο πάνω (το ειπα κάπως περίεργα, το παραδέχομαι, και μεσω του γραπτού λόγου δημιουργούνται και παρεξηγήσεις) ειναι οτι εχω αγανακτήσει με οσους έχουν κακορυθμισμένα xenon... Δεν έχεις ενοχληθεί ποτέ εσυ απο τέτοιες περιπτώσεις?

Πολλες φορες και εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο!

Παντως ενα σετακι ξενον στα εργοστασιακα φαναρια ειναι οτι πρεπει.Βοηθαει πολυ στα ταξιδια γιατι το φως του σε ξεκουραζει και σε βοηθαει παρα πολυ σε δυσκολες συνθηκες!
Τα προβολακια μπορεις να τ'αλλαξεις,δεν ειναι δυσκολο πιστευω να βρεις ενα σετ μεταχειρισμενα λευκα προβολακια!

E36 RULES!!
30-12-08, 02:35
Πολλες φορες και εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο!

Παντως ενα σετακι ξενον στα εργοστασιακα φαναρια ειναι οτι πρεπει.Βοηθαει πολυ στα ταξιδια γιατι το φως του σε ξεκουραζει και σε βοηθαει παρα πολυ σε δυσκολες συνθηκες!
Τα προβολακια μπορεις να τ'αλλαξεις,δεν ειναι δυσκολο πιστευω να βρεις ενα σετ μεταχειρισμενα λευκα προβολακια!

Ναι, και εχω και projectors χεχε... Με εχει φάει κ ο Λευτέρης να βαλω, απο τοτε που εβαλε στο δικο του...

Δεν θελω να αλλαξω τα κιτρινα μωρε, ειμαι κάγκουρας χαχαχα... Δεν ξερω, ίδωμεν ...
Αντε καληνυχτα και χρονια πολλά!!!

E12 520
30-12-08, 02:36
Ναι, και εχω και projectors χεχε... Με εχει φάει κ ο Λευτέρης να βαλω, απο τοτε που εβαλε στο δικο του...

Δεν θελω να αλλαξω τα κιτρινα μωρε, ειμαι κάγκουρας χαχαχα... Δεν ξερω, ίδωμεν ...
Αντε καληνυχτα και χρονια πολλά!!!

Καλο ξημερωμα!
Καλες γιορτες!

konas
30-12-08, 09:02
Δεν με βοηθατε καθολου ρε παιδια.

τελικα να βαλω ξενον στο Χιουνται ή όχι?

Διαβασα ολο το θρεντ και νοημα δεν εβγαλα

kimiE46coupe
30-12-08, 11:18
Εχω βαλει xenon και εγω στο αμαξι μου.πιθανον να μην ειναι siemens που αναγραφουν επανω.αλλα στο δρομο ποτε δεν μου εχει κανει κανενας σημα οτι τον ενοχλω.και ταξιδευω πολυ το βραδυ.η ουσιαστικη διαφορα στα κινεζικα σε αντιθεση με ολα τα αλλα ειναι οτι τα πρωτα διασκορπουν το φως χαζα προς ολες τις κατευθυνσεις.ενω τα υπολοιπα εχουν μια δεσμη συσκεκριμενη που κοβει το φως και διαχωριζει την νυχτα με την (μερα) οπως και τα μαμα αλογονου.

SOKRATES
30-12-08, 12:05
Χρονια πολλα σε όλους! εγω δεν εχω xenon στο αυτοκινητο και για πολλους λογους δεν προκειται να βαλω! Καταρχας γιατι με ικανοποιουν τα φωτα μου αυτην την στιγμη αλλαζοντας τις μαμα λαμπες με καποιες καλυτερες της phillips. Απλα μεσα στους πολλους να πω και εγω μια γνωμη απο εμεπιρια μου οχι σαν επιστημονας η κατι τετοιο αλλα σαν οδηγος και απλα κυκλοφορωντας στους δρομους, εχω δει και ξενον να με στραβωνουν και απλα αρυθμιστα να με στραβωνουν και θυμαμαι και παλιοτερα την μοδα με τους εξτρα προβολεις στους προφυλακτηρες που στραβωναν και τυφλο πραγματικα! Ολα ειναι θεμα καλης τοποθετησης και καλης χρησης κατα την γνωμη μου!

Το να στραβώνεσαι στον δρόμο επειδή κάποιος θέλει να βελτιώσει κάτι που δεν βελτιώνεται , επειδή νομίζει πως βελτιώνεται, και με λάθος τρόπο, δεν είναι θέμα κολλήματος για να ξεκολλήσουμε.

Σε καμια περιπτωση.Πόσες μαλακίες ομως μας ενοχλουν τετοιες πχ εξατμισεις που προκαλουν τρελο πονοκεφαλο στο ταξιδι λες και του ειπαν οτι οσο πιο πολυ θορυβο κανει θα τρεχει παραπανω ή κατι μαλακισμενα που αφαιρουν τελειως τον καταλυτη για να κερδισουν "αλογα" και εμεις αναπνεουμε καθαροαιμο καρκινο!

Στην τελική τόσα χρόνια χωρίς ξένον, μήπως τρακάρατε τα βράδια επειδή δεν βλέπατε?.

Δεν μπορεις να συγκρινεις τι γινοταν τοσα χρονια γιατι η τεχνολογια προχωρα! Τοσα χρονια δεν ειχαμε και κινητο ουτε 62 αεροσακους στα αυτοκινητα και ειχαμε ραδιοκασετοφωνα στο αυτοκίνητο εσυ θα αγοραζες σημερα αυτοκινητο με ραδιοκασετοφωνο? Ουτε πλοιηγους ειχαμε αλλα τωρα αν δεν ειναι με φωνητικο συστημα δεν τον κοιταμε καν (το μονο φωνητικο πουειχαμε ηταν ο συνοδηγος που διαβαζε το "οδοραμα"!

Αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά, έχουμε χαλάσει τα μάτια μας με τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν, αλλιώς να βάλω και εγω 4 καρφιά στον προφυλακτήρα να το ρυθμίσω να βαράει μέσα στον αμφιβληστροειδή του απέναντι και όλα καλά.

Αν θες να κανεις κατι καντο σωστα δεν διαφωνω αλλα σωστη δεν ειναι μονο η αντιπροσωπεια της BMW της MERCEDES της KIA της AUDI της FIAT της SEAT κλπ... Και παλι χρονια πολλα!

george316
30-12-08, 13:33
Δεν με βοηθατε καθολου ρε παιδια.

τελικα να βαλω ξενον στο Χιουνται ή όχι?

Διαβασα ολο το θρεντ και νοημα δεν εβγαλα
ρε πατριδα,αποψη μου ειναι βαλε!
κανει δεν κανει ουτως η αλλως στην ελλαδα ζουμε.το πολυ πολυ να στραβωνεις τους μπροστινους,τους διερχομενους,τους αγιους που μας βλεπουν απο τον ουρανο,αλλα το σιγουρο ειναι ενα!!!!!
θα βλεπεις καλυτερα!
περαν της πλακας παιδια,εγω εχω βάλει ενα απο τα κιτακια που κυκλοφορουν οχι ομως εργοστασιακα.ειναι ΑΨΟΓΑ.
εδω και περιπου χρονο δεν ειχα το παραμικρο προβλημα,φωτίζουν και για τους πιο απαιτητηκους.
ενδεικτικά σας αναφέρω ότι εκανα ταξιδι με το καινουριο μωρο της οικογενειας μας τη 335 του κολλητου φιλου και τα εργοστασιακα φωτα δεν επιαναν τα δικα μου.(ισως τα λεω και λογω ζήλειας επειδη ο π....ς κολλητος μου πηρε την 335 και εγω εγω ακομη τη 316).
μπορειτε ομως να το δειτε και απο την αλλη πλευρα.παντα οταν κατι ειναι καινουριο ειναι ακριβο,ετσι και τα ξενον φωτα!στην αρχή ηταν γυρω στο 1500ε στην εργοστασιακλη της μορφη.τωρα εχω μπροσστα μου τον τιμοκαταλογο της bmw και τα ξενον σαν εξτρα χρεωνονται 330Ε.

sm6
30-12-08, 14:12
Δεν με βοηθατε καθολου ρε παιδια.

τελικα να βαλω ξενον στο Χιουνται ή όχι?

Διαβασα ολο το θρεντ και νοημα δεν εβγαλα

πατριωτη κωστα κανε λιγο υπομονη, εχω βρει ενα σετακι σπεσιαλ με 50 ευρω. θα το βαλω στο παπι να το δοκιμασω και σου λεω...

Χρονια πολλα σε όλους! εγω δεν εχω xenon στο αυτοκινητο και για πολλους λογους δεν προκειται να βαλω! Καταρχας γιατι με ικανοποιουν τα φωτα μου αυτην την στιγμη αλλαζοντας τις μαμα λαμπες με καποιες καλυτερες της phillips. Απλα μεσα στους πολλους να πω και εγω μια γνωμη απο εμεπιρια μου οχι σαν επιστημονας η κατι τετοιο αλλα σαν οδηγος και απλα κυκλοφορωντας στους δρομους, εχω δει και ξενον να με στραβωνουν και απλα αρυθμιστα να με στραβωνουν και θυμαμαι και παλιοτερα την μοδα με τους εξτρα προβολεις στους προφυλακτηρες που στραβωναν και τυφλο πραγματικα! Ολα ειναι θεμα καλης τοποθετησης και καλης χρησης κατα την γνωμη μου!



Σε καμια περιπτωση.Πόσες μαλακίες ομως μας ενοχλουν τετοιες πχ εξατμισεις που προκαλουν τρελο πονοκεφαλο στο ταξιδι λες και του ειπαν οτι οσο πιο πολυ θορυβο κανει θα τρεχει παραπανω ή κατι μαλακισμενα που αφαιρουν τελειως τον καταλυτη για να κερδισουν "αλογα" και εμεις αναπνεουμε καθαροαιμο καρκινο!



Δεν μπορεις να συγκρινεις τι γινοταν τοσα χρονια γιατι η τεχνολογια προχωρα! Τοσα χρονια δεν ειχαμε και κινητο ουτε 62 αεροσακους στα αυτοκινητα και ειχαμε ραδιοκασετοφωνα στο αυτοκίνητο εσυ θα αγοραζες σημερα αυτοκινητο με ραδιοκασετοφωνο? Ουτε πλοιηγους ειχαμε αλλα τωρα αν δεν ειναι με φωνητικο συστημα δεν τον κοιταμε καν (το μονο φωνητικο πουειχαμε ηταν ο συνοδηγος που διαβαζε το "οδοραμα"!



Αν θες να κανεις κατι καντο σωστα δεν διαφωνω αλλα σωστη δεν ειναι μονο η αντιπροσωπεια της BMW της MERCEDES της KIA της AUDI της FIAT της SEAT κλπ... Και παλι χρονια πολλα!

φιλε σοκρατες, δεν χρειαζοταν να γραψεις τιποτα ουτε να απαντησεις στο 100% σωστο ποστ του γιαννη.
η υπογραφη σου τα λεει ΟΛΑ. δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο. εγω τουλαχιστον προσυπογραφω.

ermis1975
30-12-08, 14:51
Μη βάζετε ότι σας πασάρουν. Ολα είναι μόδα! Απο 18 χρονών περνάμε φάση όλοι...βάζουμε ότι νομίζουμε οτι θα εντυπωσιάσει και στο τέλος, περνάει η μόδα και ή το βγάζουμε ή .. μένει και κάνει το αυτοκίνητο μη εμπορικό! Σπόιλερ, εξατμήσεις.. λαμπάκια στους πιτσιλιτίρες, λάμπες απο κάτω (UFO), ενησχυτές που φοράς οτασπίδες για να ακούσεις.. Τώρα Xenon... που ναι μεν αν ξέρεις γιατί τα βάζεις και πώς βοηθάνε...αλλά αν τα βάλεις για να πείς έχω μπλέ φώς.. και xenon τότε στραβώνουν χωρίς διαφορά στο φώς!

paris320ci
30-12-08, 14:56
Οτι και να ακουσω για aftermarket HID kits, δεν υπάρχει πιθανότητα να συγκριθει με τα αυθεντικά. Έχω βάλει από αυτα τα kits σε αρκετά αυτοκίνητα φίλων και ειλικρινά μισώ την ώρα που είναι από πίσω μου και με τυφλώνουν (2xSeat ibiza , 3xToyota corolla, 1xToyota Yaris, 1x Toyota Starlet, 1x BMW 32d). Όταν είσαι μεσα στο αυτοκίνητο σου νομίζεις ότι το φως μπροστά ειναι ομοιόμορφο και λες από μέσα σου "α τι ωραία τα δικά μου δεν τυφλώνουν", ρώτα και τον μπροστά σου ή τον απέναντι.

Από ποιότητα δεν υπάρχει καν συζήτηση να γίνει, ο κινέζος που τα κάνει δεν μπαινει στο κόπο να κανει ποιοτικό έλεχο και θα κάνουμε εμείς?

Οσοι νομίζουν ότι χρειάζεσαι άπειρα λεφτα για αυθεντική μετατροπή κάνουνε λάθος, με υπομονή και ψάξιμο μπορείς να βρεις πολύ φθηνά αυθεντικά φανάρια (complete). Και να μην μπορεί καποιος να βρει, ας πάρει τουλάχιστο τα aftermarket projector headlights, που προσφέρουν κάτι καλύτερο από τις απλες λάμπες που κυκλοφορούν.

SOKRATES
31-12-08, 10:31
φιλε σοκρατες, δεν χρειαζοταν να γραψεις τιποτα ουτε να απαντησεις στο 100% σωστο ποστ του γιαννη.
η υπογραφη σου τα λεει ΟΛΑ. δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο. εγω τουλαχιστον προσυπογραφω.

Αν ησουν λιγο πιο σαφής θα το εκτιμουσα! Επειδη στον γραπτο λογο η ειρωνια δεν ειναι 100% φανερη ή αν δεν ειναι ειρωνικό το σχολιο μπορει ευκολα να παρεξηγηθει καλο θα ηταν να το διευκρινησεις λιγο παραπανω! Οσο για το 100% σωστο ποστ του Γιαννη που αναφερεις νομιζω πως αν ηταν 100% σωστο δεν θα υπηρχαν 9+ σελιδες στο φορουμ με συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα προφανως καποιοι για τον δικο του λογω ο καθενας διαφωνουν! Sorry για το ελαφρως off topic!

sm6
31-12-08, 12:29
Αν ησουν λιγο πιο σαφής θα το εκτιμουσα! Επειδη στον γραπτο λογο η ειρωνια δεν ειναι 100% φανερη ή αν δεν ειναι ειρωνικό το σχολιο μπορει ευκολα να παρεξηγηθει καλο θα ηταν να το διευκρινησεις λιγο παραπανω! Οσο για το 100% σωστο ποστ του Γιαννη που αναφερεις νομιζω πως αν ηταν 100% σωστο δεν θα υπηρχαν 9+ σελιδες στο φορουμ με συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα προφανως καποιοι για τον δικο του λογω ο καθενας διαφωνουν! Sorry για το ελαφρως off topic!

δεν ηταν ειρωνικο

dimitris_e36
31-12-08, 15:13
Συμπέρασμα!!!!

--Άμα θές να βάλεις φώτα xenon πρέπει να σκάσεις απαραίτητα το χιλιαρικάκι
γιατι αλλιώς είσαι κάγκουρας και ελεινός αφού με 200 ευρώ έκανες τη δουλειά σου!!

--Απαραίτητα φωτίζεις τον πύργο των Αθηνών μεχρι ταράτσα αν δεν έχεις βάλει κατι εργοστασιακό το οποίο πλήρωσες σε χρυσάφι...

--Αν δεν έχεις βάλει το σουπερ ουάου κιτ της bmw η άλλης αναγνωρισμένης εταιρίας
το αυτοκίνητό σου θα πιάσει φωτιά...

Αν δεν έχεις εργοστασιακό κιτ είσαι καταδικασμένος στις απλές λάμπες και πολύ σου
είναι... Αν θές xenon άλλαξε αυτοκίνητο και πάρε ε90 και πανω... :bricks1::icon_toil:icon02:

αν και καθηστεριμενα το γραφω αλλα ρε φιλε την παλευεις?:thinkerg: σε ρωταω και θελω να με πεις!!!

teopoulos
01-01-09, 17:46
Καλή χρονιά και με υγεία εύχομαι!!
Μιά χαρά την παλεύω φίλε μου!! Γιατί?
Λες τα ληγμένα να μην ήταν και τόσο καλά??:rofl2::rofl2::dance:

Speedy
01-01-09, 17:48
Πιστευω οτι η αποριες ολων λυθηκαν,πλεον ο καθενας γνωριζει τι μπορει να βαλει αναλογο το βαθος τις τσεπης του..

sciroccoR
02-01-09, 20:42
Οποιος εχει φαναρια με προτζεκτορες βαζει αφοβα κινεζικο και ...κονγκολεζικο αμα λαχει κιτ...μια χαρα ειναι και ρυθμιζεται και απο ολα...οποιος δεν εχει προτζεκτορες να μην βαλει γιατι θεοστραβωνει τον κοσμο.....απλο ειναι....και ειμαι της γνωμης οτι οποιος σκαει χιλιαρια ευρο για ξενον τα σκαει με τον ιδιο τροπο και σε ενα μπουζουκομαγαζο ...ευκολα δηλαδη,,,περι ορεξεως...αυτα!!!!

Speedy
02-01-09, 20:50
Ενταξει καλο ειναι αυτος που θελει να βαλει xenon να βαλει και προτζεκτορα αλλα περι ορεξεος...

agrotis328
02-01-09, 21:22
αυτο ειναι με προτζεκτορα?

E36 RULES!!
02-01-09, 21:33
αυτο ειναι με προτζεκτορα?

Νομιζω ναι, σα να αχνοφαίνεται πισω απο το ''u''

Εdit: Ναι, και αυτο ;)

agrotis328
02-01-09, 21:35
ξανακοιταξε το ειχα βαλει λαθος φαναρι....

E36 RULES!!
02-01-09, 21:40
ξανακοιταξε το ειχα βαλει λαθος φαναρι....

Ναι ναι, εκανα edit ;) Και τα 2 ειναι με προτζεκτορα... Το projector ειναι αυτο π ειναι σαν ''μπαλα'' στο φανάρι π εχει τα μεσαία φώτα (καταλαβες, το εξω εξω, διπλα απο το φλας). Projectors ειχαν απο τη μανα τους τα πρώτα Ε36 ;)

wiserman29
13-01-09, 16:29
Καλησπέρα φίλοι μου,
διάβασα εκ των υστέρων τα παραπάνω αφού έβαλα χθές ένα κιτ-Ξένον που πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένο από τον DINOSARO. Εγώ έχω ένα 316 Ε46 σεντάν του 2000. Τα φανάρια μου είναι με προτζέκτορα που γράφετε παραπάνω, ή θα τυφλώνω τους πάντες και πρέπει να πάω άμεσα να τα βγάλω???? Πως μπορώ να το καταλάβω αυτό για να πάω να τα ρυθμίσω εάν είναι?
Ευχαριστώ.

zaharias
13-01-09, 17:19
Προτζεκτορα στα 46αρια εχουν μονο οσα εχουν μαμα φαναρια xenon... Απλα φαναρια εχεις δηλαδη... Πρεπει να πας σε ηλεκτρολογειο να σου τα ρυθμισουν στο σωστο υψος.

Αντών///is
13-01-09, 19:14
Συνάδελφοι sm6, yannis2002, vanvic και όσοι άλλοι ενδιαφερόμενοι... κάντε μια βουτιά στα χρόνια της αθωότητας - και στα χρόνια της νεότητάς μας... Ο Ν.Δ. είναι εδώ: http://library.techlink.gr/4t/

Μάλιστα ξαναβρήκα, μετά από υπενθύμιση συναδέλφου σε απάντηση παλαιότερου post μου, κρίσεις του Ν.Δ. για ένα αυτοκίνητο που είχε τότε ερωτευθεί (την Ε36 318is) που είχαν δημοσιευθεί σε τεύχη του 1993 (και μετέπειτα) και τα οποία βεβαίως τα είχα διαβάσει τότε - και μάλιστα, μέχρι πριν 1,5 χρόνο, είχα και τα τεύχη, δυστυχώς σε ένα πατάρι, απ' όπου, μετά από μία πολύ αυστηρή επιλογή, τα περισσότερα πήγαν για ανακύκλωση... Το μοντέλο αυτό, που εξακολουθώ να το έχω, το "ανακάλυψα" ξανά μέσα από τα άρθρα της εποχής του Ν.Δ.

Διαβάστε τον, αξίζει τον κόπο... Είναι ένα ταξείδι στον κόσμο της αυτοκίνησης, της πληροφορικής, της επικοινωνίας, της φωτογραφίας, της λογοτεχνίας, της ποίησης, της πολιτικής, κοινωνικής και καθημερινής ζωής και των συναισθημάτων, τότε που ήσαν πιό ευδιάθετα, "μόλις" 16 χρόνια πριν...

giannis_E-46
13-01-09, 19:28
Προτζεκτορα στα 46αρια εχουν μονο οσα εχουν μαμα φαναρια xenon... Απλα φαναρια εχεις δηλαδη... Πρεπει να πας σε ηλεκτρολογειο να σου τα ρυθμισουν στο σωστο υψος.

φιλε ζαχαρια εγω εβαλα xenon πριν κατι μηνες, δεν νομιζω να εχει προτζεκτορα αφου δεν ειχε μαμα xenon οπως προανεφερες και χωρις να εχω παει σε καποιον ηλεκτρολογο ουτε στραβωνουν ουτε τιποτα. αλλωστε θα το χα αντιληφθει. ισα ισα εχουν βελτιωσει απιστευτα την ορατοτητα

Αντών///is
13-01-09, 19:31
Ευχαριστώ, με την ευκαιρία, τον Fairytale, που θυμήθηκε το άρθρο αυτό του Ν.Δ. στους 4Τ του '93 και μου το υπενθύμισε πέρσυ τον Απρίλη. Προσωπικά δεν το θυμόμουν... Έψαξα τότε και το βρήκα αυτούσιο στο παραπάνω site.

Πριν ένα μήνα έβαλα τελικά την διάσταση 225/45 R 17, για την οποία είχα τόσους ενδοιασμούς. Ο Ν.Δ. και ο Fairytale (και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, όπως ο Christos330) με έπεισαν... και είχαν απόλυτο δίκιο!

__________________________________________________ __________________________________________________ ________________________
"Αφού λοιπόν το search το έκανες και είδες το παράδοξο του ερωτήματος να προσπαθήσω να στο ξεδιαλύνω...
Απαντήσεις:
1. Όταν η BMW εξέλιξε την Ε36 η διάσταση 225/55/15, υπήρχε... Θυμάμαι μάλιστα άρθρο του Νίκου Δήμου στους 4Τ στο οποίο ανέφερε το πόσο θεττική εντύπωση του έκανε η αλλαγή στην διάσταση αυτή στην δική του Ε36 318is και το πόσο πολύ είχαν εξελιχθεί πια τα χαμηλοπρόφιλα (για τότε) ελαστικά......

C U out there"
__________________________________________________ __________________________________________________ ________

Sorry για τα off-topic posts μου.

sm6
13-01-09, 19:38
που να εξηγησεις αντωνη τι ηταν το 1993 η 318is...
θυμαμαι ειχε μια ο μοντερ των 4Τ ο γιαννης (καλη του ωρα). κοκκινη με μαυρο σαλονι. οταν την ειχε πρωτοπαρει και την ειχε φερει στην πραξιτελους κοιταζαμε ολοι σα χαζοι...
θυμαμαι στο γαμο του στη αγια παρασκευη τα ντενεκεδια που του κρεμασα... σταματησε και πηγε να με καρυδωσει...
απιστευτο αυτοκινητο, ονειρο απραγματοποιητο για ολους μας. αντιστοιχο με μια σημερινη Μ3. και λιγο λεω...
μετα ηρθε το χρηματιστηριο, οι δοσεις, το ληζινγκ και απομυθοποιηθηκαν τα παντα...
οσο για τον Ν.Δ. τον "εφαγε" η απιστευτη δημοτικοτητα του... (οπως τον Δ.Κ. παλιοτερα).
οποιος τολμαει να ειναι πιο δημοφιλης απο το αφεντικο, βαδιζει σε λαθος δρομο....

Αντών///is
13-01-09, 19:44
Παρ΄όλ' αυτά, η στήλη του στους 4Τ κράτησε πολλά χρόνια. Έντεκα (το γράφει ο ίδιος - το διαβάζω τώρα - στο τεύχος 310, Ιούλιος '96)...

sm6
13-01-09, 19:48
οχι μονο κρατησε, εγραψε ιστορια και διδαξε κατι σπανιο. ευγενεια και ηθος.

Αντών///is
13-01-09, 19:57
Κάποια στιγμή, κάποιοι από 'μας, έχουμε να μοιραστούμε κάποια πράγματα...:cheers:
Ας μην συνεχίσουμε όμως από 'δω, αισθάνομαι τύψεις που χαλάω το thread...

sm6
13-01-09, 20:02
ε, οχι βρε αντωνη χαλας εσυ το θρεντ! αν και οφ-τοπικ, μολις το εφτιαξες...
η συναντηση της πεμπτης κοντα ειναι...

Αντών///is
13-01-09, 20:12
:):):):)................................

zaharias
13-01-09, 20:13
φιλε ζαχαρια εγω εβαλα xenon πριν κατι μηνες, δεν νομιζω να εχει προτζεκτορα αφου δεν ειχε μαμα xenon οπως προανεφερες και χωρις να εχω παει σε καποιον ηλεκτρολογο ουτε στραβωνουν ουτε τιποτα. αλλωστε θα το χα αντιληφθει. ισα ισα εχουν βελτιωσει απιστευτα την ορατοτητα

Και εγω εχω βαλει Γιαννη... Οπως και να χει, μια ρυθμιση πρεπει να γινει... Με το ματι δεν ρυθμιζονται, πρεπει να μπει στο ειδικο μηχανημα που βλεπει τη δεσμη του καθε φαναριου και να ρυθμιστουν..

wiserman29
13-01-09, 23:41
Καλησπέρα και πάλι.
Από ό,τι κατάλαβα το μόνο σίγουρο είναι ότι καλού κακού πρέπει να πάω να τσεκάρω-ρυθμίσω τα φώτα μου σε ηλεκτρολόγο αφού πέρασα το κιτ-Ξενον. Έχω μια απορία όμως, ποιος που έχει φανάρια με προτζέκτορα, δηλαδή που είχε Ξένον μαμά αν κατάλαβα σωστά, πάει να βάλει Ξένον-κιτ? Για ποιό λόγο να κάνει κάτι τέτοιο? Λογικά τέτοια κιτ βάζουν μόνο όσοι έχουν απλά φανάρια που δεν έχουν ήδη Ξένον. Έχω δίκιο, ή κάπου κατάλαβα λάθος?

E46 POWER
14-01-09, 00:26
κανενας μαλλον...δεν υπαρχει λογος..αρα μια χαρα καταλαβες!

zaharias
14-01-09, 06:35
Καλησπέρα και πάλι.
Από ό,τι κατάλαβα το μόνο σίγουρο είναι ότι καλού κακού πρέπει να πάω να τσεκάρω-ρυθμίσω τα φώτα μου σε ηλεκτρολόγο αφού πέρασα το κιτ-Ξενον. Έχω μια απορία όμως, ποιος που έχει φανάρια με προτζέκτορα, δηλαδή που είχε Ξένον μαμά αν κατάλαβα σωστά, πάει να βάλει Ξένον-κιτ? Για ποιό λόγο να κάνει κάτι τέτοιο? Λογικά τέτοια κιτ βάζουν μόνο όσοι έχουν απλά φανάρια που δεν έχουν ήδη Ξένον. Έχω δίκιο, ή κάπου κατάλαβα λάθος?

Eγω ηθελα να σου εξηγησω οτι Ε46 με προντζεκτορα δεν εχει βγει (εκτος απο αυτα που εχουν μαμα xenon, που εννοειται δεν υπαρχει λογος να τα πειραξεις)..

Υπαρχουν ομως φαναρια στο εμποριο για ολα τα 46αρια, γερμανικων εταιρειων (τα εχουν βαλει και παιδια απο εδω μεσα) με προντζεκτορα, οπου βαζοντας αυτα και μετα προσαρμοζοντας το xenon kit πανω, εχεις φωτισμο αντιστοιχου επιπεδου με τα μαμα xenon..

wiserman29
14-01-09, 10:31
OK.Twra bgainei noima.Thanks gia tin dieykrinisi. Sorry gia ta Greeklish.

GOLF GTI 20VT
08-08-09, 22:01
ΚΟΡΥΦΑΙΟ το "ρεπορταζ" του φιλου!!

scania124
09-08-09, 09:06
σε Ε46 316 του κουνιαδου μου,αγορασμενο απο ελληνικη αντιπρωσοποια 2004 μοντελο στα φαναρια μπροστα εχει προτζεκτορες χωρις το αυτοκινητο να εχει ξενον.πισω φοραει led.δεν ξερω αν ετσι πανε πακετο.

gyiama
09-08-09, 11:07
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση εκτος αν ειναι αλλαγμενα ημιτασιον τα φαναρια του μπροστα και αν δεν ειναι κουπε παλι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι led τα πισω!! αυτα ειναι τοτε σιγουρα αλλαγμενα ημιτασιον!!!!!!!
αν ειναι κουπε ομως τα facelift ειναι ετσι εχουν προτζεκτορες χωρις ξενον και πισω στανταρ λεντ!!!!!

xxxvagos
09-08-09, 11:10
ενας φιλος μου εχει ξενον κιτ στο αυτοκινητο του απο τοτε που βρηκαν στον εμποριο..του τα εφερα εγω απο αμερικη με 45 δολαρια..(αντι για 1000 ευρω)..
τα φαναρια του δεν εχουν κανενα προβλημα...αν και δεν ειναι καταληλα για ξενον διοτι ο θολος ειναι ελλειπτικος..παρολα αυτα ειναι θεμα ρυθμισης(αν και δεν εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχιας)
καμια φορα κοιταμε τι μας συμφερει...

Υ.Γ παιδες ειναι πολλοι περισσοτεροι αυτοι που με τυφλωνουν με τα κανονικα φωτα τους παρα αυτοι με τα ξενον...(αν και ειναι σπαστικο)

scania124
09-08-09, 12:41
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση εκτος αν ειναι αλλαγμενα ημιτασιον τα φαναρια του μπροστα και αν δεν ειναι κουπε παλι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι led τα πισω!! αυτα ειναι τοτε σιγουρα αλλαγμενα ημιτασιον!!!!!!!
αν ειναι κουπε ομως τα facelift ειναι ετσι εχουν προτζεκτορες χωρις ξενον και πισω στανταρ λεντ!!!!!ναι βρε .το αυτοκινητο ειναι Ε46 316ci 2004 facelift

patrinos
10-08-09, 09:57
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Μπράβο ρε φίλε! Αυτό μόνο λες? Το άλλο, που όπου περνάνε γίνεται Ανάσταση Κυρίου και τυφλώνουν μέχρι και 6° όροφο με μεσαία σκάλα.

Εγώ πραγματικά απορώ πώς τα επιτρέπουν ....έχει γίνει κανένας έλεγχος ποτέ από το υπουργείο εμπορίου γι αυτά τα υποτιθέμενο xenon των 360° που φωτίζουν στον ουρανό? και μή μου πει κανείς ότι είναι θέμα ρύθμισης, γιατί ξέρω πολύ καλά τι ρύθμιση σηκώνουν ...ότι ρύθμιση και να τους κάνεις, αυτά τον ουρανό θα φωτίζουν.....

Όποτε τα πετυχαίνω απέναντι μου βλαστιμάω το μπουρδελο-κράτος που ζώ και φυσικά ανάβω τη μεγάλη σκάλα xenon, να δω τι γίνεται μπροστά μου, γιατί αλλιώς θα οδηγώ στα τυφλά ...και κάποια στιγμή, ή θα κολλήσω εγώ πάνω σε κανέναν τέτοιον, η αυτός πάνω σε μένα...

Αλλά μπουρδέλο χώρα δεν είμαστε? Τι να πείς?

Οτι δεν είναι εργοστασιακό, δύσκολα είναι και σωστό. Οι περισσότεροι δε ξέρουν κάν γιατί τα βάζουν. Εγώ πχ τα είχα βάλει σε ένα αμάξι με σκοπό να φωτίσει καλύτερα! Δε τύφλωναν αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα στο πεδίο που φωτίζανε παρα μόνο το χρώμα που ήταν σαφώς καλύτερο. Γι αυτό και τα γνήσια Xenon έχουν ειδικά φανάρια, πιτσιλιτίρες, αισθητήρες ρύθμισης. Ετσι πήρα απόφαση και δε ξανα ασχολήθηκα με τα φώτα! Υπάρχουν βέβαια και καλύτερες απλές λάμπες με δυνατότερο φώς!

θα διαφωνησω μαζι σας και θα τεκμηριωσω και τους λογους διαφωνιας..
1) δεν φταινε τα xenon που χαλασαν τα φαναρια σου αλλα αυτος που σου τα εβαλε και δεν σου ειπε οτι το φαναρι σου ειναι πλαστικο και θα αλοιωθει.και xenon με 1000 ευρω να εβαζες αν δεν αλλαζες φαναρια το ιδιο πραγμα θα σου συνεβαινε.τα xenon ανεβαζουν πολυ μεγαλη θερμοκρασια.αλλωστε φαινεται οτι πρεπει να ζεσταθει πρωτα η λαμπα για να βγαλουν το σωστο φως.
2)δεν ειναι η ποιοτητα των xenon που σε στραβωνει αλλα το στραβαδι που τα εβαλε και δεν σου ρυθμισε τα φαναρια(φυσικα και δεν μιλαω για κανεναν απο εσας ειναι γενικη εκφραση).υπαρχει ειδικο μηχανημα για να ρυθμιζει το υψος των φαναριων ουτως ωστε να μην τυφλωνουν αλλα και να εχεις την καλυτερη δυνατη φωταγωγηση απο τα xenon στον δρομο εκει που πρεπει.
3)δεν ειναι ολα τα κιτακια ιδια και σαφως το φως που βγαζουν τα xenon ειναι δυνατοτερο απο την οποιαδηποτε λαμπα..δεν αλλαζει μονο το χρωμα.οταν ειναι σωστα ρυθμισμενα δουλευουν πολυ καλα.

εν κατακλειδει εχω xenon στο αμαξι μου εδω και 1,5 χρονο και δεν στραβωνουν δεν αλοιωνουν το φαναρι μου και φωτοβολουν πολυ καλυτερα απο οτι αλλο ειχα δοκιμασει.δεν εβαλα xenοn για ομορφια μιας και δεν γουσταρω το λευκο φως που βγαζουν,αναγκαστικα ομως να ακουσω τον μαστορα μου(που τα τοποθετησε κι ολας) και ειδα οτι ειχε δικιο.ο λογος που τα εβαλα ειναι γιατι ταξιδευω αρκετα συχνα νυχτα και οπως σε ολους μου αρεσει λιγο παραπανω η ταχυτητα.για να μπορω να τρεξω ομως θελω να εχω πληρη ορατοτητα που μεχρι πριν 1.5 χρονο δεν ειχα η τουλαχιστον δεν αρκουσε σε μενα.....

oldcarskickass
10-08-09, 10:11
θα διαφωνησω μαζι σας και θα τεκμηριωσω και τους λογους διαφωνιας..
1) δεν φταινε τα xenon που χαλασαν τα φαναρια σου αλλα αυτος που σου τα εβαλε και δεν σου ειπε οτι το φαναρι σου ειναι πλαστικο και θα αλοιωθει.και xenon με 1000 ευρω να εβαζες αν δεν αλλαζες φαναρια το ιδιο πραγμα θα σου συνεβαινε.τα xenon ανεβαζουν πολυ μεγαλη θερμοκρασια.αλλωστε φαινεται οτι πρεπει να ζεσταθει πρωτα η λαμπα για να βγαλουν το σωστο φως.
2)δεν ειναι η ποιοτητα των xenon που σε στραβωνει αλλα το στραβαδι που τα εβαλε και δεν σου ρυθμισε τα φαναρια(φυσικα και δεν μιλαω για κανεναν απο εσας ειναι γενικη εκφραση).υπαρχει ειδικο μηχανημα για να ρυθμιζει το υψος των φαναριων ουτως ωστε να μην τυφλωνουν αλλα και να εχεις την καλυτερη δυνατη φωταγωγηση απο τα xenon στον δρομο εκει που πρεπει.
3)δεν ειναι ολα τα κιτακια ιδια και σαφως το φως που βγαζουν τα xenon ειναι δυνατοτερο απο την οποιαδηποτε λαμπα..δεν αλλαζει μονο το χρωμα.οταν ειναι σωστα ρυθμισμενα δουλευουν πολυ καλα.

εν κατακλειδει εχω xenon στο αμαξι μου εδω και 1,5 χρονο και δεν στραβωνουν δεν αλοιωνουν το φαναρι μου και φωτοβολουν πολυ καλυτερα απο οτι αλλο ειχα δοκιμασει.δεν εβαλα xenοn για ομορφια μιας και δεν γουσταρω το λευκο φως που βγαζουν,αναγκαστικα ομως να ακουσω τον μαστορα μου(που τα τοποθετησε κι ολας) και ειδα οτι ειχε δικιο.ο λογος που τα εβαλα ειναι γιατι ταξιδευω αρκετα συχνα νυχτα και οπως σε ολους μου αρεσει λιγο παραπανω η ταχυτητα.για να μπορω να τρεξω ομως θελω να εχω πληρη ορατοτητα που μεχρι πριν 1.5 χρονο δεν ειχα η τουλαχιστον δεν αρκουσε σε μενα.....

Το αν δίνουν περισσότερο φως τα αφτερμαρκετ ξένον είναι πλέον ένα φιλοσοφικό θέμα με το οποίο ΔΕΝ θα ασχοληθώ.

Τα ξένον όμως (είτε κάνουν 10 είτε 1000€) ΔΕΝ παράγουν περισσότερη θερμότητα από ένα αντίστοιχης έντασης λαμπτήρα πυράκτωσης.

Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης καίνε 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ 35W.

Λιγότερη ενέργεια λιγότερη θερμοκρασία. Αλλά και 55W κιτ ξένον να έβαζες ΠΑΛΙ δε θα σου αλλοίωνε το φανάρι γιατί και οι μαμά λαμπτήρες αλογόνου είναι 55W.

Οπότε ότι ξένον κιτ και να έβαζες αν καίει μέχρι 55W ρεύμα τότε είναι 101% σίγουρο ότι δε θα σου αλλοιώσει το φανάρι λόγω θερμοκρασίας.

Κωνσταντίνος
10-08-09, 10:24
Οσοι διάβασαν το παρόν thread και είναι σε δίλημμα για το αν θα βάλουν xenon kit...............παρέμειναν σε δίλημμα. Μοιρασμένες οι απόψεις.
Το μόνο σαφές (και αποτρεπτικό), ήταν για τους κατόχους Ε36, με φανάρια χωρίς καθρέπτη.
Εγώ θα ήθελα να βελτιώσω τον φωτισμό, αλλά σαν κάτοχος Ε36 με φανάρια χωρίς καθρέπτη, η μόνη λύση είναι η αλλαγή φαναριών

patrinos
10-08-09, 12:20
Το αν δίνουν περισσότερο φως τα αφτερμαρκετ ξένον είναι πλέον ένα φιλοσοφικό θέμα με το οποίο ΔΕΝ θα ασχοληθώ.

Τα ξένον όμως (είτε κάνουν 10 είτε 1000€) ΔΕΝ παράγουν περισσότερη θερμότητα από ένα αντίστοιχης έντασης λαμπτήρα πυράκτωσης.

Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης καίνε 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ 35W.

Λιγότερη ενέργεια λιγότερη θερμοκρασία. Αλλά και 55W κιτ ξένον να έβαζες ΠΑΛΙ δε θα σου αλλοίωνε το φανάρι γιατί και οι μαμά λαμπτήρες αλογόνου είναι 55W.

Οπότε ότι ξένον κιτ και να έβαζες αν καίει μέχρι 55W ρεύμα τότε είναι 101% σίγουρο ότι δε θα σου αλλοιώσει το φανάρι λόγω θερμοκρασίας.

θα διαφωνησω και παλι φιλε μου οσον αφορα την θερμοκρασια.η διαφορα εγκειται στο γεγονος οτι ειναι απο διαφορετικο υλικο κατασκευασμενες.ετσι λοιπον με την ιδια θερμοκρασια λογω καλης αγωγιμοτητας μπορει να ανεβασει περισσοτερους βαθμους.για να το διαπιστωσεις αυτο ακουμπα το χερι σου σε μια ανθρακονηματινη εξατμιση απο μηχανη,σε μια τιτανιου και σε μια αλουμινενια(εδω βεβαια δεν θα στο προτεινα).και οι 3 δουλευουν στην ιδια θερμοκρασια καθε μια απο τις 3 εχει διαφορετικη θερμοτητα με σειρα απο κατω προς τα πανω οπως τα εχω τοποθετησει.επισης οι 35w λαμπες που ειναι δεν ειναι απολυτο.οι 35αρες ειναι που βγαζουν το εντελως λευκο φως και ειναι οι ποιο ακριβες.υπαρχουν και οι 45αρε και 55αρες τις οποιες προτειμουν οι περισσοτεροι(οχι εγω) απλα και μονο γιατι το φως που βγαζουν δινει ενα ωραιο μπλε με μοβ τονο στον φωτισμο....αυτα απο εμενα.

υ.γ τα δικα μου φαναρια ειναι με κατοπτρα.

bmw316turbo
10-08-09, 13:00
Θα πω και εγω την αποψη μου μια και εχω προσωπικη εμπειρια απο το δικο μου αμαξι...
Εχω ενα ε36 του 95 με τα κλασικα φαναρια , ουτε projectors ουτε τιποτα.Για οσους τα εχουν ανοιξει τα κρυσταλλα εχουν τους πλαστικους ανακλαστηρες.
Ειμουνα απο τους πρωτους που εβαλα xenon κιτ, κινεζικα (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΙΔΙΑ) , περιπου 4 χρονια πριν σε τιμες τελειως κινεζικες. 100 ευρω τοτε....
Η ποιοτητα τους ΑΨΟΓΗ, μεταλικα balast, σιλικονουχα καλωδια με τελειως plug n play
κονεκτορες.Τοποθετηση ξεφτιλα.
Τα ταξιδια Μεχρι τοτε, αθηνα - θεσσαλονικη βραδυ,απειρα, ο φωτισμος τελειως συμβατικος αν και ειχα ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ aftermarket λαμπες.Οταν εβαλα τα xenon Ο ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ, ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ!!!

Τα επιχειρήματά μου τωρα!!!!!
1) Οταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και βαζεις xenon για να ΔΕΙς και οχι για να κανεις το ΤΣΙΡΚΟ επιλεγεις περιπου 4000-6000Κ οπου βγαζουν την μεγιστη φωτεινοτητα, με προσεγγιση στο απολυτο λευκο φως , που οπως και να την κανουμε ειναι περιπου 3000lum πολυ μεγαλυτερη απο μια θνητη λαμπα.Τωρα αν τα Lum ειναι απο την Κινα ή απο την Γερμανια ειναι κατι που δεν με πειθει με τιποτα οσο αναφορα την ποιοτητα φωτος , τη στιγμη ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΟΥΝ.
Αν καποιος θελει να βαλει xenon κινεζικο ή μη, για να βλεπει, και επιλεγει 10000κ-14000κ (που εχουν φωτεινοτητα περιπου 2000lum) , τοτε καλυτερα να παρει μια ηλεκτροκοληση για να κολαει και καγκελα...Αυτα ειναι που σου κανουν τα ματια σακουλες , και το αυτοκινητο τσιρκο.
2) Καθε Λαμπα που μπαινει ή το φαναρι αλλαζεται ή το αμαξι προερχεται απο στουκα καλο ειναι να το παμε απεναντι απο καποιο τοιχο να μετρησουμε το υψος της δεσμης και να τα ρυθμισουμε.Ετσι μονο δεν θα τυφλωσουμε τους απεναντι.Δεν τυφλωνει μονο το κινεζικο φως και ολα τα αλλα ειναι απλως κερια...
Μολις περελαβα τα xenon , ρυθμισα τα φαναρια , και απο τοτε ουτε σινιαλο ουτε μουτζες απο προπορευομενα αμαξια.Οποτε γιατι ειναι καργκιοζικα τα κινεζικα???
Να δεχτω οτι επειδη ειμαι πιτα στο χαμηλωμα δεν τυφλωνω να το δεχτω, αλλα επουδενι οτι μονο τα κινεζικα τυφλωνουν...Στο κατω κατω και στα ικτεο που περασα ειμουν ΟΚ!!!
3)Γνωριζω το αμαξι μου τι τιμη εχει Τωρα.Ποιος μπορει να με πεισει οτι πρεπει να δωσω το ενα τεταρτο της τιμης για να βαλω επωνυμα xenon για να δω διαφορά με τις συμβατικες λαμπες και να ειμαι νομιμος με εγγυηση και για να μην παρω φωτια οπως λετε??????
Μαλλον κανενας...
Ειχα βαλει καποτε ενα site xenon απο τουτο εδω το φορουμ για αγορα με μονο 50$....
Απο τοτε, φιλοι μου εχουν μεταπουλησει τουλαχιστον 100 κοματια....
Με $50 αγοραζω 10 ζευγαρια για να φτασω τα επωνυμα...
Αυτα εγραψα απο προσωπικη εμπειρια για το δικο μου αμαξι.
Αν ειχα χ5, Μ3, Μ5 , 46αρια και δεν φειδομουν χρηματων ισως να αγοραζα απ τα επωνυμα και σιγουρα θα μου τα εβαζε-ρυθμιζε αλλος, αλλα επειδη δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια ολα με τα χερια μου και οσο πιο φτηνα αποσκοπωντας την ιδια - παραπλησια αποδοση.
Φιλικα

gregE36
10-08-09, 13:11
συμφωνω μαζι σου φιλε μου

oldcarskickass
10-08-09, 14:04
θα διαφωνησω και παλι φιλε μου οσον αφορα την θερμοκρασια.η διαφορα εγκειται στο γεγονος οτι ειναι απο διαφορετικο υλικο κατασκευασμενες.ετσι λοιπον με την ιδια θερμοκρασια λογω καλης αγωγιμοτητας μπορει να ανεβασει περισσοτερους βαθμους.για να το διαπιστωσεις αυτο ακουμπα το χερι σου σε μια ανθρακονηματινη εξατμιση απο μηχανη,σε μια τιτανιου και σε μια αλουμινενια(εδω βεβαια δεν θα στο προτεινα).και οι 3 δουλευουν στην ιδια θερμοκρασια καθε μια απο τις 3 εχει διαφορετικη θερμοτητα με σειρα απο κατω προς τα πανω οπως τα εχω τοποθετησει.επισης οι 35w λαμπες που ειναι δεν ειναι απολυτο.οι 35αρες ειναι που βγαζουν το εντελως λευκο φως και ειναι οι ποιο ακριβες.υπαρχουν και οι 45αρε και 55αρες τις οποιες προτειμουν οι περισσοτεροι(οχι εγω) απλα και μονο γιατι το φως που βγαζουν δινει ενα ωραιο μπλε με μοβ τονο στον φωτισμο....αυτα απο εμενα.

υ.γ τα δικα μου φαναρια ειναι με κατοπτρα.

Πιο απλά λοιπόν γιατί δε φαίνεται να κατάλαβες (φιλικά το λέω, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα).

Μια συσκεύη 35w θα εκλύσει θερμότητα 35W, και μια των 55 θα εκλύσει 55.

Όταν κατά 99% το υλικό το εξωτερικό του λαμπτήρα είναι τό ίδιο (και το πάχος είναι τρομερά αμελητέο) τότε ποια λάμπα νομίζεις ότι θα θερμανθεί περισσότερο; Μα φυσικά των 55W.

Το ίδιο ισχύει και με τις λάμπες πυράκτωσης στο σπίτι με τις οικονομικές (όχι οικολογικές), παράγουν τον ίδιο φωτισμό (σε ένταση) αλλά οι πυρακτώσεως ΑΠΛΑ ζεματάνε, κάτι που οι οικονομικές (και όχι οικολογικές) θα φτάσουν το πολύ 55 - 60 βαθμούς.

asot
10-08-09, 14:23
οι 35αρες ειναι που βγαζουν το εντελως λευκο φως και ειναι οι ποιο ακριβες.υπαρχουν και οι 45αρε και 55αρες τις οποιες προτειμουν οι περισσοτεροι(οχι εγω) απλα και μονο γιατι το φως που βγαζουν δινει ενα ωραιο μπλε με μοβ τονο στον φωτισμο....


Αυτά τα σχόλια δεν είναι σωστά, το χρώμα (το οποίο μετριέται σε Κ, πχ 4500, 6000, 8000, κλπ) δεν έχει σχέση με τα Watt (35, 45, 55)!

Μπορείς να βρεις ΚΙΤ στα 50Watt, με χρώμα 4500Κ, που να βγάζει φωτεινότητα σχεδον 4200Lumens

patrinos
10-08-09, 15:00
Θα πω και εγω την αποψη μου μια και εχω προσωπικη εμπειρια απο το δικο μου αμαξι...
Εχω ενα ε36 του 95 με τα κλασικα φαναρια , ουτε projectors ουτε τιποτα.Για οσους τα εχουν ανοιξει τα κρυσταλλα εχουν τους πλαστικους ανακλαστηρες.
Ειμουνα απο τους πρωτους που εβαλα xenon κιτ, κινεζικα (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΙΔΙΑ) , περιπου 4 χρονια πριν σε τιμες τελειως κινεζικες. 100 ευρω τοτε....
Η ποιοτητα τους ΑΨΟΓΗ, μεταλικα balast, σιλικονουχα καλωδια με τελειως plug n play
κονεκτορες.Τοποθετηση ξεφτιλα.
Τα ταξιδια Μεχρι τοτε, αθηνα - θεσσαλονικη βραδυ,απειρα, ο φωτισμος τελειως συμβατικος αν και ειχα ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ aftermarket λαμπες.Οταν εβαλα τα xenon Ο ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ, ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ!!!

Τα επιχειρήματά μου τωρα!!!!!
1) Οταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και βαζεις xenon για να ΔΕΙς και οχι για να κανεις το ΤΣΙΡΚΟ επιλεγεις περιπου 4000-6000Κ οπου βγαζουν την μεγιστη φωτεινοτητα, με προσεγγιση στο απολυτο λευκο φως , που οπως και να την κανουμε ειναι περιπου 3000lum πολυ μεγαλυτερη απο μια θνητη λαμπα.Τωρα αν τα Lum ειναι απο την Κινα ή απο την Γερμανια ειναι κατι που δεν με πειθει με τιποτα οσο αναφορα την ποιοτητα φωτος , τη στιγμη ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΟΥΝ.
Αν καποιος θελει να βαλει xenon κινεζικο ή μη, για να βλεπει, και επιλεγει 10000κ-14000κ (που εχουν φωτεινοτητα περιπου 2000lum) , τοτε καλυτερα να παρει μια ηλεκτροκοληση για να κολαει και καγκελα...Αυτα ειναι που σου κανουν τα ματια σακουλες , και το αυτοκινητο τσιρκο.
2) Καθε Λαμπα που μπαινει ή το φαναρι αλλαζεται ή το αμαξι προερχεται απο στουκα καλο ειναι να το παμε απεναντι απο καποιο τοιχο να μετρησουμε το υψος της δεσμης και να τα ρυθμισουμε.Ετσι μονο δεν θα τυφλωσουμε τους απεναντι.Δεν τυφλωνει μονο το κινεζικο φως και ολα τα αλλα ειναι απλως κερια...
Μολις περελαβα τα xenon , ρυθμισα τα φαναρια , και απο τοτε ουτε σινιαλο ουτε μουτζες απο προπορευομενα αμαξια.Οποτε γιατι ειναι καργκιοζικα τα κινεζικα???
Να δεχτω οτι επειδη ειμαι πιτα στο χαμηλωμα δεν τυφλωνω να το δεχτω, αλλα επουδενι οτι μονο τα κινεζικα τυφλωνουν...Στο κατω κατω και στα ικτεο που περασα ειμουν ΟΚ!!!
3)Γνωριζω το αμαξι μου τι τιμη εχει Τωρα.Ποιος μπορει να με πεισει οτι πρεπει να δωσω το ενα τεταρτο της τιμης για να βαλω επωνυμα xenon για να δω διαφορά με τις συμβατικες λαμπες και να ειμαι νομιμος με εγγυηση και για να μην παρω φωτια οπως λετε??????
Μαλλον κανενας...
Ειχα βαλει καποτε ενα site xenon απο τουτο εδω το φορουμ για αγορα με μονο 50$....
Απο τοτε, φιλοι μου εχουν μεταπουλησει τουλαχιστον 100 κοματια....
Με $50 αγοραζω 10 ζευγαρια για να φτασω τα επωνυμα...
Αυτα εγραψα απο προσωπικη εμπειρια για το δικο μου αμαξι.
Αν ειχα χ5, Μ3, Μ5 , 46αρια και δεν φειδομουν χρηματων ισως να αγοραζα απ τα επωνυμα και σιγουρα θα μου τα εβαζε-ρυθμιζε αλλος, αλλα επειδη δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια ολα με τα χερια μου και οσο πιο φτηνα αποσκοπωντας την ιδια - παραπλησια αποδοση.
Φιλικα

πολυ σωστος....

patrinos
10-08-09, 15:01
Αυτά τα σχόλια δεν είναι σωστά, το χρώμα (το οποίο μετριέται σε Κ, πχ 4500, 6000, 8000, κλπ) δεν έχει σχέση με τα Watt (35, 45, 55)!

Μπορείς να βρεις ΚΙΤ στα 50Watt, με χρώμα 4500Κ, που να βγάζει φωτεινότητα σχεδον 4200Lumens
οκ ξανα τσεκαρε το για εμενα γιατι εγω που εψαχνα δεν βρηκα..

patrinos
10-08-09, 15:12
Πιο απλά λοιπόν γιατί δε φαίνεται να κατάλαβες (φιλικά το λέω, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα).

Μια συσκεύη 35w θα εκλύσει θερμότητα 35W, και μια των 55 θα εκλύσει 55.

Όταν κατά 99% το υλικό το εξωτερικό του λαμπτήρα είναι τό ίδιο (και το πάχος είναι τρομερά αμελητέο) τότε ποια λάμπα νομίζεις ότι θα θερμανθεί περισσότερο; Μα φυσικά των 55W.

Το ίδιο ισχύει και με τις λάμπες πυράκτωσης στο σπίτι με τις οικονομικές (όχι οικολογικές), παράγουν τον ίδιο φωτισμό (σε ένταση) αλλά οι πυρακτώσεως ΑΠΛΑ ζεματάνε, κάτι που οι οικονομικές (και όχι οικολογικές) θα φτάσουν το πολύ 55 - 60 βαθμούς.

δηλαδη οι λαμπες οι κανονικες ειναι ιδιας ποιοτητας και κατασκευασμενες απο το ιδιο υλικο με τις xenon?? οκ δεν εχω κατι να πω.δεν ηξερα κατι τετοιο.ζητω συγγνωμη κι ολας.μαλλον το οτι οταν βαζεις xenon σε πλαστικο φαναρι τοτε αυτο αρχιζει να θαμπωνει ακριβως κατα τον ιδιο τροπο που θα θαμπωνε αν αναπτυσοταν μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο φαναρι τοτε πρεπει να οφειλεται σε εναν εξωγενη παραγοντα που δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια τις λαμπας αλλα με την θερμοκρασια κατι αλλου.ας πουμε το νερο στο ψυγειο... αυτο που δεν μου δεινεις να καταλαβω με τον μη ειρωνικο σου τροπο ειναι γιατι τα φαναρια ζαρωνουν κατα αυτο τον τροπο(προφανως εχεις δει φαναρι που εχει καει απο xenon γιατι εγω δει ουκ ολιγα και οταν ρωτησα μου εδωσαν ακριβως σαν απαντηση οτι εχω παραθεσει στα ποστ μου)μονο οταν τοποθετηθουν τα εκαστοτε xenon και δεν παθαινουν καμια βλαβη κατα την περιοδο που λειτουργουν με συμβατικες λαμπες και οχι με xenon...

stratos
10-08-09, 15:21
Μήπως η ακτινοβολία φωτο-πολυμερίζει το κάλημα και αλλάζει το χρώμα?

patrinos
10-08-09, 15:22
Μήπως η ακτινοβολία φωτο-πολυμερίζει το κάλημα και αλλάζει το χρώμα?

αν δεις το καλυμα απο το φαναρι στην μεσα μερια ειναι θαμπαδα καψιματος φιλε στρατο.το καταλαβαινεις απο την υφη του

asot
10-08-09, 15:24
οκ ξανα τσεκαρε το για εμενα γιατι εγω που εψαχνα δεν βρηκα..

Ριξε μια ματια εδώ
http://www.hids-direct.co.uk/hid-products.html

και δω
http://www.hids4u.co.uk/

stratos
10-08-09, 15:25
αν δεις το καλυμα απο το φαναρι στην μεσα μερια ειναι θαμπαδα καψιματος φιλε στρατο.το καταλαβαινεις απο την υφη του

Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Πάντως στο Ε36 με τα ελλειψοειδή και 8000Κ που είχα βάλει δεν είχα κανένα πρόβλημα, και κανένας δεν μου έπαιξε ποτέ φώτα οτι τον ενοχλώ...

stelmaniac
10-08-09, 15:26
1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.
2.το σοφο ειναι οταν βελτιωνουμε το φως στο αυτοκινητο μας, να μας βοηθα να βλεπουμε και οχι να μας βλεπουν, γι αυτο δεν πρεπει να βαζουμε σε φωτα ριφλεκτορ(παλαιου τυπου),ξενον...
3.αλλα ας οψεται(απ αυτην ξεκινησαν ολα) η ''απεναντι'' βιομηχανια(και το καταγγελω) που ηταν η μοναδικη στα χρονικα που τοποθετησε εργοστασιακα ξενον σε ριφλεκτορ,πισω στα 1997 και τυφλωνε τον κοσμο...

λευτερη εσεις οι ποντιοι δεν απαντατε στα π.μ...???

patrinos
10-08-09, 15:34
Ριξε μια ματια εδώ
http://www.hids-direct.co.uk/hid-products.html

και δω
http://www.hids4u.co.uk/

εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???ειδα λαμπες 35 για Η4 και 50W για το κιτ το supervision... τελος παντων το αφηνω γιατι ναι εχεις δικιο μπορει να κανω και λαθος.. δεν ειμαι γνωστης του θεματος και αυτα τα οποια ειπα παραπανω ειναι πραγματα που εχω ακουσει απο παθοντες και τους μαστορους τους οποτε δεν με αφορα το θεμα.εμενα τα xenon μου ειναι μια χαρα και μου κοστισαν 120 με τοποθετηση.δεν συνεχιζω την κουβεντα γιατι ηδη παρεκτραπικα με τον φιλο πριν αν ειναι θερμοκρασια υψηλοτερη η οχι τις συμβατικης λαμπας και δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν εδω. δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.

asot
10-08-09, 15:39
εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???.......... δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.


Μιλάω για την αλλαγή από Συμβατικές Λάμπες (Η1, Η7, κλπ) σε ΚΙΤ HID

Καλά κάνεις, την ίδια διάθεση έχω και γώ
(Πιστευω οτι) αυτά τα 2 πράγματα που σου λέω, είναι σωστά - γενικώς (αν δεν παραθέτω προσωπική άποψη), στο forum γραφω οταν έχω να πω κάτι για το οποίο είμαι 99% σίγουρος οτι πλησιάζει την αλήθεια...

xxxvagos
10-08-09, 15:50
1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.


εχει δικιο ο στελιος νομιζω...δεν αρκει ο ελλειπτικος θολος του φαναριου

απλα αν τα ρυθμισεις καπως καλα βελτιωνεις το αποτελεσμα

gyiama
10-08-09, 15:55
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????οχι δεν ειναι για λογους πολυτελειας αλλα για τον λογο της θερμοκρασιας της λαμπας που οπως πολυ καλα αναφερθηκε ειναι πολυ μικροτερη απο τους κοινους λαμπτηρες!(xenon-35w απλες λαμπες αλλογονου -55w) με αποτελεσμα σε περιπτωση χιονιου το χιονι να κολλαει πανω στο φαναρι και να μην λιωνει οποτε υπρχει αυτη η συσκευη που ριχνει νερο γαι να το ξεπλενει!!!!!!!!!!!!! και οχι γαι να καθαριζει το φαναρι απο λασπες μυγακια κλπ άλλα (αυτο μας ελειπε 2 μπεκακια να καθαριζουν βρωμιες που δεν καθαριζουν μεγαλα πιεστικα μηχανηματα καλα καλα)!!!!!!!!
και το 2ο θεμα θα μεινω λιγο σε αυτο που ειπε ο φιλος stelmaniack για τα ξενον που τοποθετουσε η merch απο το Ε και πανω απο το 1997 οτι παρολο που δεν ειχε φαναρια με προτζεκτορες αν προσεξουμε καλα θα διαπιστωσουμε οτι το φαναρι στη σειρα avandgard 1δεν ηταν clear δλδ δεν εβλεπες μεσα και 2 ειχε ολο το φαναρι καθετες και οριζοντιες γραμμες(ριγες)εσωτερικα ωστε να περιοριζεται αυτη η διαθλαση του φωτος που παρατηρουμε στα απλα φαναρια των υπολοιπων αυτοκινητων!!!!και πραγματικα δεν θαμπωναν κανενα !!!!

stelmaniac
10-08-09, 16:10
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????οχι δεν ειναι για λογους πολυτελειας αλλα για τον λογο της θερμοκρασιας της λαμπας που οπως πολυ καλα αναφερθηκε ειναι πολυ μικροτερη απο τους κοινους λαμπτηρες!(xenon-35w απλες λαμπες αλλογονου -55w) με αποτελεσμα σε περιπτωση χιονιου το χιονι να κολλαει πανω στο φαναρι και να μην λιωνει οποτε υπρχει αυτη η συσκευη που ριχνει νερο γαι να το ξεπλενει!!!!!!!!!!!!! και οχι γαι να καθαριζει το φαναρι απο λασπες μυγακια κλπ άλλα (αυτο μας ελειπε 2 μπεκακια να καθαριζουν βρωμιες που δεν καθαριζουν μεγαλα πιεστικα μηχανηματα καλα καλα)!!!!!!!!
και το 2ο θεμα θα μεινω λιγο σε αυτο που ειπε ο φιλος stelmaniack για τα ξενον που τοποθετουσε η merch απο το Ε και πανω απο το 1997 οτι παρολο που δεν ειχε φαναρια με προτζεκτορες αν προσεξουμε καλα θα διαπιστωσουμε οτι το φαναρι στη σειρα avandgard 1δεν ηταν clear δλδ δεν εβλεπες μεσα και 2 ειχε ολο το φαναρι καθετες και οριζοντιες γραμμες(ριγες)εσωτερικα ωστε να περιοριζεται αυτη η διαθλαση του φωτος που παρατηρουμε στα απλα φαναρια των υπολοιπων αυτοκινητων!!!!και πραγματικα δεν θαμπωναν κανενα !!!!

τα πλυστικα φανων υπαρχουν απο τη δεκαετια του '60(μικροι υαλοκαθαριστηρες) στα αυτοκινητα και κυριως στην αμερικη για το λογο οτι ετοποθετουντο σε μοντελα υψηλου κυβισμου και ακριβα...δηλαδη πολυ πριν την εισοδο των ξενον....
οσο για τα φαναρια των πρωτων κομπρεσσορ, ηταν απαραδεκτα και σε ποιοτητα και σε φωτεινοτητα(πλαστικα αισχιστου ειδους)...

gyiama
10-08-09, 16:21
αλλο αυτο με τους υαλοκαθαριστηρες και γι αυτο διευκρινισα οτι πλεον υπαρχουν μονο ΜΠΕΚ στα φαναρια με ξενον!!!!!!!μονο ως προς την ποιοτητα μπορω να πω οτι εχεις δικιο για τα merch τα οποια δεν ηταν μονο στα ξενον αλλα σε ολα τα Ε ειδικα που θαμπωνανε και κιτρινιζανε απο ΕΞΩ ομως οχι εσωτερικα!!!!!!!απο θεμα παντως θαμπωματος λογο λαθος φωτισμου δεν υπηρχε!!!!!!

ΥΓ μαλιστα υπαρχουν φωτογραφιες ενος συμφορουμιτη μας νομιζω του sankunen αν θυμαμαι καλα που εχει τραβηξει στα χιονια οπου εκει μπορουμε να παρτηρησουμε αυτο το φαινομενο που το φαναρι γεμιζει με χιονια και στην ουσια δεν φεγγει πια!!!!!

xxxvagos
10-08-09, 16:22
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????

εγω το θεωρω καθαρα και μονο μαρκετινγκ...αν και τα λες πολυ καλα ,εγω αυτο το καθαριστικο το χρησιμοποιω εδω πολλα χρονια με ενδειξη για τα πισω φαναρια και τα τζαμια..τωρα επειδη δημιουργηθηκαν καινουριες αναγκες για τον καταναλωτη το ονομασαν καθαριστικο για ξενον φαναρια...

και στο λεω επειδη εμπορευομαι αξεσουαρ,λιπαντικα,καθαριστικα, κτλ

E36-Hartge
10-08-09, 21:54
Παιδιά εμένα το θέμα xenon ξεκίνησε απο τότε που αγόρασα το 36άρι μου.
Απο το πρώτο μου αυτοκίνητο (punto II) το Astra G και το Astra GTC όλα με συμβατικές λάμπες δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν είχα σκεφτεί ποτέ μα ποτέ για xenon μέχρι που ξεκίνησα ταξίδι νύχτα με το 36άρι και γύρισα πίσω.
Ίσως ακούγομαι υπερβολικός αλλα τα φώτα του ήταν απαράδεκτα ομως δεν τα συγκρίνω με τα παραπάνω λόγο χρονολογίας κατασκευής.
Δεν γνωρίζω για την εποχή του αν ήταν καλά η όχι.
Όλα είναι σχετικά και είναι και το πως μαθαίνουμε...
Ας ξεκινήσουμε απο τα πρώτα αυτοκίνητα (κάρα) με τα κεριά και σιγά σιγά να φτάσουμε στα xenon για να μην αναφέρω τα led.
Ίσως το μόνο λάθος είναι οτι μπορεί να βάλει xenon όποιος θέλει (μέσα κι'εγω) χωρίς έλεγχο και βέβαια να τα ρυθμίζει μόνος του.
Πάντως μπορώ να πω οτι μετά την τοποθέτηση xenon μπορώ να πω οτι βλέπω αρκετά καλά χωρίς να ενοχλώ και σε αυτό ίσως βοηθάει το φανάρι που είναι με τον προτζέκτορα.

oldcarskickass
11-08-09, 00:16
Πιο απλά λοιπόν γιατί δε φαίνεται να κατάλαβες (φιλικά το λέω, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα).

Μια συσκεύη 35w θα εκλύσει θερμότητα 35W, και μια των 55 θα εκλύσει 55.

Όταν κατά 99% το υλικό το εξωτερικό του λαμπτήρα είναι τό ίδιο (και το πάχος είναι τρομερά αμελητέο) τότε ποια λάμπα νομίζεις ότι θα θερμανθεί περισσότερο; Μα φυσικά των 55W.

Το ίδιο ισχύει και με τις λάμπες πυράκτωσης στο σπίτι με τις οικονομικές (όχι οικολογικές), παράγουν τον ίδιο φωτισμό (σε ένταση) αλλά οι πυρακτώσεως ΑΠΛΑ ζεματάνε, κάτι που οι οικονομικές (και όχι οικολογικές) θα φτάσουν το πολύ 55 - 60 βαθμούς.

δηλαδη οι λαμπες οι κανονικες ειναι ιδιας ποιοτητας και κατασκευασμενες απο το ιδιο υλικο με τις xenon?? οκ δεν εχω κατι να πω.δεν ηξερα κατι τετοιο.ζητω συγγνωμη κι ολας.μαλλον το οτι οταν βαζεις xenon σε πλαστικο φαναρι τοτε αυτο αρχιζει να θαμπωνει ακριβως κατα τον ιδιο τροπο που θα θαμπωνε αν αναπτυσοταν μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο φαναρι τοτε πρεπει να οφειλεται σε εναν εξωγενη παραγοντα που δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια τις λαμπας αλλα με την θερμοκρασια κατι αλλου.ας πουμε το νερο στο ψυγειο... αυτο που δεν μου δεινεις να καταλαβω με τον μη ειρωνικο σου τροπο ειναι γιατι τα φαναρια ζαρωνουν κατα αυτο τον τροπο(προφανως εχεις δει φαναρι που εχει καει απο xenon γιατι εγω δει ουκ ολιγα και οταν ρωτησα μου εδωσαν ακριβως σαν απαντηση οτι εχω παραθεσει στα ποστ μου)μονο οταν τοποθετηθουν τα εκαστοτε xenon και δεν παθαινουν καμια βλαβη κατα την περιοδο που λειτουργουν με συμβατικες λαμπες και οχι με xenon...

1)είπα κατά 99% ίδιο υλικό, δλδ ίδια σύσταση δλδ ίδια θερμοχωρητικότητα, αλλά και διαφορετική να έχουν το πάχος του υλικού είναι τόσο ελάχιστο οπότε μπορείς να ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ότι είναι από το ίδιο βασικό υλικό (γυαλί). Οπότε ΑΝ έχεις την ίδια ΘΕΡΜΙΚΗ ακτινοβολία οι λάμπες θα έχουν κατά 99% ίδια θερμοκρασία.

ΔΕΝ έχεις όμως την ίδια θερμική ακτινοβολία. Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης περίπου το 90% της ενέργειας που τους δίνεται την μετατρέπουν σε ΘΕΡΜΙΚΗ, άρα ανεβάζουν μια θερμοκρασία Χ βαθμών. Οι λαμπτήρες αερίου Ζήνον ΔΕΝ έχουν τις ίδιες απώλειες σε ΘΕΡΜΙΚΗ ενέργεια (άρα έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ως προς την φωτεινότητα, δλδ μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε φωτεινή ενέργεια και μάλιστα στο ορατό φάσμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι αντίστοιχης κατανάλωσης λάμπες πυρακτώσεως, κατά συνέπεια παράγουν ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμότητα ΑΡΑ και λιγότερη ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. 1+1=2.Βάλε και το γεγονός ότι οι λαμπτήρες αλογόνου στα Ι.Χ. καταναλώνουν 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ καταναλώνουν 35W, οπότε οι θερμότητα που παράγεται από ένα λαμπτήρα ζήνον είναι αρκετές φορές λιγότερη από αυτή του αλογόνου.

2)το θάμπωμα δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στη θερμότητα, ΑΛΛΑκαι στην ιώδη και υπέρ ιώδη ακτινοβολία και αμφιβάλλω (βασικά είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να ψάχνω για να βρω λινκ να το δεις) αν το ποσό της ακτινοβολίας αυτής είναι ικανό να προκαλέσει θάμπωμα του οποιοδήποτε φαναριού.-

Εσύ είπες ότι ζαρώνουν τα φανάρια που έχουν αφτερμάρκετ ξένον, όχι εγώ, άρα εσύ πρέπει αν θες να είσαι συνεπής να το αποδείξεις, όπως εγώ σου απέδειξα με επαγωγικό μαθηματικό τρόπο ότι αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ γίνεται, ή ΑΝ γίνεται ΔΕΝ οφείλεται στη θερμότητα που εκλύεται από τα κιτ ξένον.

Και στην τελική δε με πιστεύεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω (μπορεί να φταίει και ο τρόπος μου), οκ, πάσο. Κάνε το άλλο για να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

Άναψε ένα φανάρι με συμβατική λάμπα για 5λεπτά.

Άναψε και ένα φανάρι (κατά προτίμηση το άλλο φανάρι από το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο) που έχει κιτ ξένον και πιάσε τα να δεις ποιο είναι πιο ζεστό και ποιο είναι πιο κρύο.

1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.
2.το σοφο ειναι οταν βελτιωνουμε το φως στο αυτοκινητο μας, να μας βοηθα να βλεπουμε και οχι να μας βλεπουν, γι αυτο δεν πρεπει να βαζουμε σε φωτα ριφλεκτορ(παλαιου τυπου),ξενον...
3.αλλα ας οψεται(απ αυτην ξεκινησαν ολα) η ''απεναντι'' βιομηχανια(και το καταγγελω) που ηταν η μοναδικη στα χρονικα που τοποθετησε εργοστασιακα ξενον σε ριφλεκτορ,πισω στα 1997 και τυφλωνε τον κοσμο...

λευτερη εσεις οι ποντιοι δεν απαντατε στα π.μ...???

Απαντάμε όταν το θυμηθούμε!Ή αν μας το θυμήσουν επανειλημένα!!
εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???ειδα λαμπες 35 για Η4 και 50W για το κιτ το supervision... τελος παντων το αφηνω γιατι ναι εχεις δικιο μπορει να κανω και λαθος.. δεν ειμαι γνωστης του θεματος και αυτα τα οποια ειπα παραπανω ειναι πραγματα που εχω ακουσει απο παθοντες και τους μαστορους τους οποτε δεν με αφορα το θεμα.εμενα τα xenon μου ειναι μια χαρα και μου κοστισαν 120 με τοποθετηση.δεν συνεχιζω την κουβεντα γιατι ηδη παρεκτραπικα με τον φιλο πριν αν ειναι θερμοκρασια υψηλοτερη η οχι τις συμβατικης λαμπας και δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν εδω. δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.

Μα δεν τσακώθηκα ούτε σήκωσα ένταση.

Ίσα ίσα που σου είπα ότι θα σου εξηγήσω πιο απλά για να το καταλάβεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υπονοώ ότι είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο, απλά ΠΟΛΥ απλά μπορεί να μην κατάλαβες αυτό που έγραφα ως απάντηση σε εσένα, και σκέφτηκα ένα τρόπο να το πω αλλιώς. Το ξεκαθάρισα τουλάχιστον ότι δεν ειρωνεύομαι, ούτε υπονόησα ότι το κάνεις εσύ.

Συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βρούμε ποιο πράγμα στέκει και ποιο ΔΕΝ στέκει, όχι με βάση δοξασίες και εμπειρίες άλλων αλλά με αποδείξεις. Γιατί και εμένα πχ (και ξαναλέω ότι δεν ειρωνεύομαι) μπορεί αύριο να έρθει ένα με ζαβλακωμένο φακό και να μου πει ότι το έπαθα από τα ξένον. Οκ το έπαθες από τα ξένον ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έπαθες από τη θερμοκρασία του λαμπτήρα.

Ξαναλέω ότι δεν σε ειρωνεύομαι, δε συνηθίζω να ασχολούμε με άτομα που αξίζουν την ειρωνεία μου.

wiserman29
11-08-09, 16:27
Φίλοι μου δεν είμαι ειδικός, αλλά θα αναφέρω την «μικρή» εμπειρία μου από XENON-Kit σε Ε46 εδώ και 6 μήνες.
1. Καταρχήν τα φανάρια μου ήταν ήδη κιτρινισμένα με συμβατικούς λαμπτήρες. Υποθέτω λοιπόν ότι και αυτοί μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στα φανάρια και το αποτέλεσμα εξαρτάται πιθανώς και από την χρήση. Εγώ έκανα πολλά ταξίδια βράδυ και με βροχή – δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτό.
2. στην αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι τα πλυστικά στα αυθεντικά είναι για να μην μαζεύουν βρωμιά τα κρύσταλλα και τυφλώνουν προκαλώντας μη-επιθυμητή διάθλαση.
3. εγώ αφότου τα έβαλα πήγα στην αντιπροσωπεία και έκανα την σχετική ρύθμιση και έκτοτε δεν τυφλώνουν αν και έχω τα κοινά φανάρια του σεντάν μοντέλο 2000. είμαι σίγουρος για αυτό γιατί τα τσέκαρα κάνοντας ταξίδι παρέα με δεύτερο αμάξι και επίσης ουδέποτε μου έχουν κάνει σινιάλο.
4. η ορατότητα την νύχτα σε σκοτεινούς δρόμους έχει σαφώς βελτιωθεί – μέσα στην πόλη υπό φωτισμό δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος
5. στον δρόμο καθημερινά μας τυφλώνουν πολλά μη-ΞΕΝΟΝ φώτα, οπότε μην «πυροβολούμε» μόνο τα ΞΕΝΟΝ –κάθε αρρύθμιστο φανάρι είναι επικίνδυνο και εννοείται περισσότερο αν είναι XENON
6. δυστυχώς πρόσφατα μου κάηκε ο ένας μετασχηματιστής( τα είχα πάρει μεταχειρισμένα από μέλος του club και δεν ξέρω πόσο χρόνο άντεξε συνολικά). Ψάχνοντας ανταλλακτικό διαπίστωσα ότι τα απλά κινέζικα (σαν και αυτά που είχα) ΔΕΝ μου βγάζουν ένδειξη καμένου, ενώ κάποια πολύ ακριβότερα που δοκίμασα δεν ήταν συμβατά!!!
Τέλος , εκεί που αντικατέστησα τον μετασχηματιστή μου έδωσε μια αλοιφή με την οποία ξεκιτρίνισαν αρκετά τα φανάρια μου μετά από κάποια τριψίματα με αυτήν. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα του στείλω το όνομά της με π.μ.

ermis1975
11-08-09, 17:24
2. στην αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι τα πλυστικά στα αυθεντικά είναι για να μην μαζεύουν βρωμιά τα κρύσταλλα και τυφλώνουν προκαλώντας μη-επιθυμητή διάθλαση.

Σε όσα ΙΧ έχουν ΧΕΝΟΝ είναι υποχρεωτικά και τα πλυστικά γι αυτό το λόγο! Επίσης σε βρώμικα φανάρια...καλύτερα θα δείς με τις απλές λάμπες παρά με ΧΕΝΟΝ. (δοκιμασμένο).

nassosbmw1
11-08-09, 18:27
...το ότι είναι καλύτερα τα ξενον από τα απλά φώτα πρακτικά δεν ισχύει πάντα...μια χαρά ταξιδεύω 3 χρόνια τώρα με τον άσσο...ο αδερφός μου με το οκτάβια που έχει μόνο στη μεσαία σκάλα ξένον (...δε σχολιάζω τη τσιπιά...) μπορεί νά'χει "δυνατότερο" φώς κατά τα λεγόμενά του αλλά ουσιαστικά οι διαφορές μας είναι αμελητέες...μάλιστα με ρώταγε αν έχω βάλει πιο καλές λάμπες από τις μαμίσιες,και του είπα πως δεν έχω πειράξει τίποτα...Εκείνο που με εξοργίζει (και το κάνουν πολλοί "πικραμένοι") είναι πως σήκωσε τη μεσαία σκάλα να τυφλώνει τους απέναντι αντι να χρησιμοποιεί τη μεγάλη...:nixweiss: ο καθένας με το πόνο του...δεν καταλαβαίνουν πως αν τυφλώνεις τον απέναντι κινδυνεύεις και συ...:thumbsdow

gyiama
11-08-09, 18:31
μια ερωτηση !!!πως σηκωσε την μεσαια σκαλα ?απο τα φαναρια?δλδ πειραξε τους ρεγουλατορους????το οκταβια εχει μαμα ξενον γαιτι δεν καταλαβα αυτο που ειπες για την ''τσιπια''

stratos
11-08-09, 18:33
Τώρα συγκρίνεις το Skoda με το BMW....

AlexVag
11-08-09, 19:47
...το ότι είναι καλύτερα τα ξενον από τα απλά φώτα πρακτικά δεν ισχύει πάντα...μια χαρά ταξιδεύω 3 χρόνια τώρα με τον άσσο...ο αδερφός μου με το οκτάβια που έχει μόνο στη μεσαία σκάλα ξένον (...δε σχολιάζω τη τσιπιά...) μπορεί νά'χει "δυνατότερο" φώς κατά τα λεγόμενά του αλλά ουσιαστικά οι διαφορές μας είναι αμελητέες...μάλιστα με ρώταγε αν έχω βάλει πιο καλές λάμπες από τις μαμίσιες,και του είπα πως δεν έχω πειράξει τίποτα...Εκείνο που με εξοργίζει (και το κάνουν πολλοί "πικραμένοι") είναι πως σήκωσε τη μεσαία σκάλα να τυφλώνει τους απέναντι αντι να χρησιμοποιεί τη μεγάλη...:nixweiss: ο καθένας με το πόνο του...δεν καταλαβαίνουν πως αν τυφλώνεις τον απέναντι κινδυνεύεις και συ...:thumbsdow

στη μεγαλη σκαλα δεν βαζουν xenon γιατι δεν μπορεις να κανεις σινιαλο με τα φωτα καθως τα xenon θελουν καποια ωρα μεχρι να δωσουν το μεγιστο της αποδοσης τους...
Αν δεν κανω σιορθωστε με...

E36-Hartge
11-08-09, 20:50
Στις H4 είναι μια λάμπα και για τις δύο σκάλες και το μόνο που γινεται είναι ένας μηχανισμός που αλλάζει την δέσμη φωτός άρα η ένταση είναι η ίδια.
Στις H1-H7 δεν γινεται αυτό και αν κάνεις σινιάλο είναι σαν να μην έκανες τίποτα

stelmaniac
11-08-09, 21:18
στη μεγαλη σκαλα δεν βαζουν xenon γιατι δεν μπορεις να κανεις σινιαλο με τα φωτα καθως τα xenon θελουν καποια ωρα μεχρι να δωσουν το μεγιστο της αποδοσης τους...
Αν δεν κανω σιορθωστε με...

δεν ισχυει...τα bi-xenon αυτη τη δουλεια κανουν και δουλεουν περιφημα και στο σινιαλο οπως οι κλασσικες λαμπες....βαριεμαι ομως να εξηγησω πως γινεται...:smokin:

stefanos_cool
11-08-09, 21:27
στη μεγαλη σκαλα δεν βαζουν xenon γιατι δεν μπορεις να κανεις σινιαλο με τα φωτα καθως τα xenon θελουν καποια ωρα μεχρι να δωσουν το μεγιστο της αποδοσης τους...
Αν δεν κανω σιορθωστε με...

δεν ισχυει...τα bi-xenon αυτη τη δουλεια κανουν και δουλεουν περιφημα και στο σινιαλο οπως οι κλασσικες λαμπες....βαριεμαι ομως να εξηγησω πως γινεται...:smokin:

Καλό θα ήταν όμως Στέλιο να το κάνεις γιατί πολλοί
(συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου) έχουν την εντύπωση
ότι δεν γίνεται να δουλέψουν σωστά στο σινιάλο!!!

stelmaniac
11-08-09, 21:53
επειδη νυσταζω, λιγο στα γρηγορα...οι αποριες σας αυριο....
σε φωτα μπαι-ξενον τη στιγμη που κανουμε σινιαλο ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΑΜΠΑ αλλα μετακινειται η ηδη αναμμενη της μεσαιας σκαλας προβαλλοντας απο αλλο κατοπτρο....

συνεχιζεται....

nassosbmw1
11-08-09, 22:02
μια ερωτηση !!!πως σηκωσε την μεσαια σκαλα ?απο τα φαναρια?δλδ πειραξε τους ρεγουλατορους????το οκταβια εχει μαμα ξενον γαιτι δεν καταλαβα αυτο που ειπες για την ''τσιπια''

yeap...π'ηγε στον ηλεκτρολόγο και πείραξε τους ρεγουλατόρους...η τσιπιά πάει στο όλο πακέτο: ξένον μόνο στη μεσαία,όλα τα άλλα φώτα (θέσεως μεγάλη σκάλα κλπ)συμβατικά....το αποτέλεσμα είναι σα να τα έχεις βάλει μόνος σου...:( καλύτερα να είχε κανονικά φώτα..θα ήταν πιο ομοιογενές το αποτέλεσμα...και σίγουρα αν θέλαν θα μπορύσαν να κάνουν ξένον και τη μεγάλη σκάλα ((bi-xenon) αλλα και τα γύρω φώτα...και να ήταν ένα πακέτο πολύ δυνατό και όμορφο...

AlexVag
11-08-09, 22:35
δεν το ηξερα οτι γινεται αυτο με τη μεγαλη σκαλα...ο ηλεκτρολογος που μου εβαλε τα δικα μου μου ειπε οτι δεν γινεται στα μεγαλα και γιαυτο εβαλα πιο ασπρες λαμπες στα μεγαλα φωτα...αλλα εγω εβαλα κιτ...σε 2-3 μερες θα παω να βαλω hella...ξερετε εαν εχει αυτο το συστημα η εαν παλι στη μεγαλη σκαλα θα εχω κανονικες λαμπες? ευχαριστω...

gregE36
11-08-09, 23:10
[QUOTE=stelmaniac;311564]επειδη νυσταζω, λιγο στα γρηγορα...οι αποριες σας αυριο....
σε φωτα μπαι-ξενον τη στιγμη που κανουμε σινιαλο ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΑΜΠΑ αλλα μετακινειται η ηδη αναμμενη της μεσαιας σκαλας προβαλλοντας απο αλλο κατοπτρο....

συνεχιζεται....[/QUOT
αυτο που λεει το παληκαρι γινεται στην λαμπα Η4 για οσους εχουν 2 λαμπες απλα θελει και αλλο ενα κιτ (Η7+ΗΒ3)

ΣΤΑΘΗΣ
11-08-09, 23:53
BALTE TA SWSTA NA MIN TIFLWNETE TOYS ALLOUS ODIGOUS

stratos
12-08-09, 00:54
Θα συμφωνήσω για την μετακίνηση και χρήση διαφορετικού κατόπτρου στην μεγάλη σκάλα στα bi-xenon. Και συμφωνώ οτι η λάμπα ειναι μόνο μία.

ΑΛΛΑ: στα αυτοκίνητα χωρίς εργοστασιακό xenon για να έχεις και στην μεγάλη σκάλα πρέπει να μπεί και δεύτερο κιτάκι. Και ναι, κάνει για σινιάλο. O ενισχητής της λάμπας έχει ενσωματομένο ένα πυκνωτή που σκάει απότομα τάση στην λάμπα με αποτέλεσμα στο άναμα της να βγάζει πολύ φώς, η ένταση του να πέφτει μετά απο λίγο και σε 1-2 δευτερόλεπτα να έρχεται στην φωτεινότητα που πρέπει.

Αλλά πλέον δυστηχώς μερικοί βάζουν xenon ακόμα και στα προβολάκια ομίχλης. Εκεί, ναι, στραβώνεσαι εντελώς...

gyiama
12-08-09, 10:09
λοιπον να αναλυσουμε λιγο το θεμα για τα bi xenon μιας και το εχω ψαξει μεχρι χαζομαρας θα ελεγα!!!!! τα bi xenon ειδικα στα bmw λειτουργουν ως εξης: η λαμπα του ξενον αναβει κανονικα εχοντας τα μεσαια,αναβοντας την μεγαλη σκαλα αυτο που συμβαινει ειναι να αναψει κανονικα η μεγαλη σκαλα δλδ η αλλη λαμπα που εχει μεσα το φαναρι και το μονο που συμβαινει στην μεσαια σκαλα ειναι να ανοιξει ενα κλαπε που εχει μεσα ο προτζεκτορας με αοτελεσμα να μετατοπιστει η δεσμη του ξενον λιγο προς τα πανω!!!!!!!!!ΔΕΝ μετακινηται το κατοπτρο οπως αναφερθηκε δεν αναβει περισσοτερο η λαμπα!!!! τωρα για το σινιαλο!!1στο σινιαλο ΔΕΝ αναβει το bi xenon αναβει ΜΟΝΟ η μεγαλη σκαλα!!!!(αυτο συμβαινει για να προστατευθει και ο μετασχηματιστης του xenox ''balast''kαι το ηλεκτρομαγνητικο του κλαπε και η ιδια η λαμπα) στο σινιαλο(μεγαλη σκαλα) υπαρχει σε ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα αυτοκινητα ΚΑΝΟΝΙΚΗ λαμπα το bi xenon λειτουργει μονο οταν αναψουμε την μεγαλη σκαλα σταθερα!!!!!! ακομα και στα αυτοκινητα που εχουν ΗΒ4 λαμπες που ειναι μικρη μεγαλη σκαλα σε μια και μονο λαμπα η αντισταση της μεγαλης σκαλας ειναι κανονικη αλογονου και οχι xenon!!!!!!!!!! στην ουσια ειναι 2 διαφορετικες λαμπες μεσα σε ενα κοινο γλοπμπο

gyiama
12-08-09, 10:13
yeap...π'ηγε στον ηλεκτρολόγο και πείραξε τους ρεγουλατόρους...η τσιπιά πάει στο όλο πακέτο: ξένον μόνο στη μεσαία,όλα τα άλλα φώτα (θέσεως μεγάλη σκάλα κλπ)συμβατικά....το αποτέλεσμα είναι σα να τα έχεις βάλει μόνος σου...:( καλύτερα να είχε κανονικά φώτα..θα ήταν πιο ομοιογενές το αποτέλεσμα...και σίγουρα αν θέλαν θα μπορύσαν να κάνουν ξένον και τη μεγάλη σκάλα ((bi-xenon) αλλα και τα γύρω φώτα...και να ήταν ένα πακέτο πολύ δυνατό και όμορφο...

μα αυτο συμβαινει σε ολα τα αυτοκινητα κανενα δεν εχει πουθενα αλλου xenon τουλαχιστον εργοστασιακα δλδ τι θα ειχε xenon ψειρες???:D:D τωρα εφοσων εχει μαμα ξενον και πηγε και τα πειραξε τι να πω απλα χαζομαρα του γιατι τα εργοστασιακα ειναι ρυθμισμενα οσο το δυνατον καλυτερα !!!!!!

patrinos
12-08-09, 14:29
1)είπα κατά 99% ίδιο υλικό, δλδ ίδια σύσταση δλδ ίδια θερμοχωρητικότητα, αλλά και διαφορετική να έχουν το πάχος του υλικού είναι τόσο ελάχιστο οπότε μπορείς να ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ότι είναι από το ίδιο βασικό υλικό (γυαλί). Οπότε ΑΝ έχεις την ίδια ΘΕΡΜΙΚΗ ακτινοβολία οι λάμπες θα έχουν κατά 99% ίδια θερμοκρασία.

ΔΕΝ έχεις όμως την ίδια θερμική ακτινοβολία. Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης περίπου το 90% της ενέργειας που τους δίνεται την μετατρέπουν σε ΘΕΡΜΙΚΗ, άρα ανεβάζουν μια θερμοκρασία Χ βαθμών. Οι λαμπτήρες αερίου Ζήνον ΔΕΝ έχουν τις ίδιες απώλειες σε ΘΕΡΜΙΚΗ ενέργεια (άρα έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ως προς την φωτεινότητα, δλδ μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε φωτεινή ενέργεια και μάλιστα στο ορατό φάσμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι αντίστοιχης κατανάλωσης λάμπες πυρακτώσεως, κατά συνέπεια παράγουν ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμότητα ΑΡΑ και λιγότερη ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. 1+1=2.Βάλε και το γεγονός ότι οι λαμπτήρες αλογόνου στα Ι.Χ. καταναλώνουν 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ καταναλώνουν 35W, οπότε οι θερμότητα που παράγεται από ένα λαμπτήρα ζήνον είναι αρκετές φορές λιγότερη από αυτή του αλογόνου.

2)το θάμπωμα δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στη θερμότητα, ΑΛΛΑκαι στην ιώδη και υπέρ ιώδη ακτινοβολία και αμφιβάλλω (βασικά είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να ψάχνω για να βρω λινκ να το δεις) αν το ποσό της ακτινοβολίας αυτής είναι ικανό να προκαλέσει θάμπωμα του οποιοδήποτε φαναριού.-

Εσύ είπες ότι ζαρώνουν τα φανάρια που έχουν αφτερμάρκετ ξένον, όχι εγώ, άρα εσύ πρέπει αν θες να είσαι συνεπής να το αποδείξεις, όπως εγώ σου απέδειξα με επαγωγικό μαθηματικό τρόπο ότι αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ γίνεται, ή ΑΝ γίνεται ΔΕΝ οφείλεται στη θερμότητα που εκλύεται από τα κιτ ξένον.

Και στην τελική δε με πιστεύεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω (μπορεί να φταίει και ο τρόπος μου), οκ, πάσο. Κάνε το άλλο για να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

Άναψε ένα φανάρι με συμβατική λάμπα για 5λεπτά.

Άναψε και ένα φανάρι (κατά προτίμηση το άλλο φανάρι από το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο) που έχει κιτ ξένον και πιάσε τα να δεις ποιο είναι πιο ζεστό και ποιο είναι πιο κρύο.



Απαντάμε όταν το θυμηθούμε!Ή αν μας το θυμήσουν επανειλημένα!!


Μα δεν τσακώθηκα ούτε σήκωσα ένταση.

Ίσα ίσα που σου είπα ότι θα σου εξηγήσω πιο απλά για να το καταλάβεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υπονοώ ότι είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο, απλά ΠΟΛΥ απλά μπορεί να μην κατάλαβες αυτό που έγραφα ως απάντηση σε εσένα, και σκέφτηκα ένα τρόπο να το πω αλλιώς. Το ξεκαθάρισα τουλάχιστον ότι δεν ειρωνεύομαι, ούτε υπονόησα ότι το κάνεις εσύ.

Συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βρούμε ποιο πράγμα στέκει και ποιο ΔΕΝ στέκει, όχι με βάση δοξασίες και εμπειρίες άλλων αλλά με αποδείξεις. Γιατί και εμένα πχ (και ξαναλέω ότι δεν ειρωνεύομαι) μπορεί αύριο να έρθει ένα με ζαβλακωμένο φακό και να μου πει ότι το έπαθα από τα ξένον. Οκ το έπαθες από τα ξένον ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έπαθες από τη θερμοκρασία του λαμπτήρα.

Ξαναλέω ότι δεν σε ειρωνεύομαι, δε συνηθίζω να ασχολούμε με άτομα που αξίζουν την ειρωνεία μου.

προκαλειται απο πολυμερισμο του πλαστικου φαναριου λογω τις ακτινοβολιας.δεν εχω κανενα μα κανενα σκοπο να τσακωθω με κανεναν απο το φορουμ για οποιοδηποτε θεμα ποσο μαλλον για τα xenon..δεν το διατυπωσα σωστα λοιπον... η θερμοκρασια που παραγουν σε συνδιασμο με την ακτινοβολια των φωτων xenon πολυμεριζουν το πλαστικο φαναρι με αποτελεσμα να θαμπωσει και να καει..αν μιλησα σε καποιον με νευρα η τον προσβαλλα καπου η φανηκε να ειρωνευομαι ζητω συγγνωμη.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΟΙ ΛΟΓΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ...
Υ.γ. τα κεφαλαια ειναι για να δωσω εμφαση και το τονιζω γιατι σε παρεμφερει περιπτωση βρεθηκε εξυπνος που μου εριξε κοκκινη οτι γραφω με κεφαλαια..

eNeRGy
14-08-09, 09:52
Εχω βαλει aftermarket xenon στην μηχανη μου... η θερμοκρασια ειναι σαφως χαμηλοτερη, η οραση μου ειναι σαφως υψηλοτερη, γνωριζω οτι λιγο ενοχλω τους απεναντη (λογω διασπορας) ή τους εμπρος απο πισω (αν και την εχω πιο χαμηλα απ'οτι την αλογονου) αλλα εχω σταματησει να ακουω το "συγνωμη δεν σε ειδα"...
και πιστεψτε με... προτιμω μια ζωη να κουραζουν τα φωτα μου για μερικα δευτερολεπτα (γιατι δεν ειναι παραπανω), παρα μια ζωη να κουραζω καποιον με οποιαδηποτε αναπηρια που θα μου προκαλεσει αυτος που θα μου πει στο νοσοκομειο "συγνωμη δεν σε ειδα"...
Για τον ιδιο λογο εχω βαλει aftermarket εξατμηση που εχω φυσικα τοποθετημενο τον σιγαστηρα αλλα ακουγομαι απο μακρυα και ετσι με προσεχουν λιγο παραπανω και το πρωι...

Η κατασταση ειναι τοσο απελπιστικη που και κατι ακομη πιο ενοχλητικο να εβρισκα για να με προσεχουν λιγο παραπανω... θα το εκανα... και ειμαι πολυ αμυντικος οδηγος με την μοτο... οχι παπακιας...

nassosbmw1
14-08-09, 09:59
Εχω βαλει aftermarket xenon στην μηχανη μου... η θερμοκρασια ειναι σαφως χαμηλοτερη, η οραση μου ειναι σαφως υψηλοτερη, γνωριζω οτι λιγο ενοχλω τους απεναντη (λογω διασπορας) ή τους εμπρος απο πισω (αν και την εχω πιο χαμηλα απ'οτι την αλογονου) αλλα εχω σταματησει να ακουω το "συγνωμη δεν σε ειδα"...
και πιστεψτε με... προτιμω μια ζωη να κουραζουν τα φωτα μου για μερικα δευτερολεπτα (γιατι δεν ειναι παραπανω), παρα μια ζωη να κουραζω καποιον με οποιαδηποτε αναπηρια που θα μου προκαλεσει αυτος που θα μου πει στο νοσοκομειο "συγνωμη δεν σε ειδα"...
Για τον ιδιο λογο εχω βαλει aftermarket εξατμηση που εχω φυσικα τοποθετημενο τον σιγαστηρα αλλα ακουγομαι απο μακρυα και ετσι με προσεχουν λιγο παραπανω και το πρωι...

Η κατασταση ειναι τοσο απελπιστικη που και κατι ακομη πιο ενοχλητικο να εβρισκα για να με προσεχουν λιγο παραπανω... θα το εκανα... και ειμαι πολυ αμυντικος οδηγος με την μοτο... οχι παπακιας...

στη μηχανή ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΦΩΤΑ! είνε με ξένον ή με απλά...δυστυχώς δε μας βλέπουν...άλλωστε το τύφλωμα είναι σχετικό απλά αλλάζεις θέση στο δρόμο μερικά εκατοστά και δεν τυφλώνεις κανέναν...όλοι όμως (σχετικά) σε βλέπουν!όσο περισσότερο αμύνεσαι τόσο περισσότερο επιβιώνεις!
;)

ts_dimitris
17-08-09, 19:30
στη μηχανή ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΦΩΤΑ! είνε με ξένον ή με απλά...δυστυχώς δε μας βλέπουν...άλλωστε το τύφλωμα είναι σχετικό απλά αλλάζεις θέση στο δρόμο μερικά εκατοστά και δεν τυφλώνεις κανέναν...όλοι όμως (σχετικά) σε βλέπουν!όσο περισσότερο αμύνεσαι τόσο περισσότερο επιβιώνεις!
;)

οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σας και καποιος με ενα αυτοκινητο μπορει να αναψει τους προβολεις επειδη καποιος ανοητος του ειπε συγνωμη δεν σε ειδα αρα οποιν παρει ο χαρος....και για να μη παρεξηγηθω και το αμαξι τους προβολεις θα τους αναψει για αυτοαμυνα

bmw316turbo
18-08-09, 15:22
Θα σας δωσω λιγες πληροφοριες για τα bi-xenon μια που τα εχω τοποθετηση και πιστευω πως εχω γνωση.
Τa bi-xenon χρησιμοποιουνται σε αμαξια οπου τα φωτα κανονικη-μεγαλη σκαλα τα κανει μίας τοποθετησης διπλη λαμπα στο ιδιο φαναρι στο ιδιο σημειο.Στο bmw σαν το δικο μου, ε36 χωρις projector η μεσαια σκαλα ενεργοποιει τις αντιστοιχες λαμπες ή xenon που βρισκονται εκατερωθεν των νεφρων του σηματος της bmw οπως κοιταμε τη μουρη του αυτοκινητου, ενω η δυνατη σκαλα ειναι οι διπλανες λαμπες (στα ακρα των φαναριων διπλα στα πλαινα φλας) οπου στεγαζονται εσωτερικα σε διαφορετικο χωρο.Οι λαμπες σε αυτη τη περιπτωση (δυνατη σκαλα-μεσαια σκαλα ) ειναι συνηθως των ιδιων watt με μονη διαφορα οτι στο εσωτερικο κουφωμα που περιεχονται οι λαμπες για την μεσαια σκαλα ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑλΛΟ που εμποδιζει την απευθειας διαπορα του φωτος πραγμα που επιτρεπεται στις διπλανες για να παιζουν το ρολο της δυνατης σκαλας για αυτο αλλωστε και τυφλωνουν.Οταν βαζουμε xenon αλλαζουμε τις λαμπες τις εσωτερικες οποτε το ολο setup παραμενει το ιδιο και φυσικό, το βλεπω , να μην τυφλωνουμε τους απεναντι (αφου το μεταλο παραμενει στη θεση του) .Τωρα αν βαλουμε τις xenon λαμπες στις διπλανες θεσεις λογικα θα κανουν τη νυχτα μερα αν ειναι συνεχεια αναμμενες ελειψει εμπροσθιου μεταλλου στο εσωτερικο του φανου, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε σινιαλο γιατι θα ειναι σαν να σβηνουμε και ενεργοποιουμε ταχυτατα τα balast πραγμα αδυνατο .Δεν εχω δοκιμασει με πυκωτες οπως ειπε αλλο μελος.
Ti γινεται στη περιπωση που σε ενα φαναρι , στον ιδιο χωρο , υπαρχει η μεσαια και μεγαλη σκαλα?
Αυτο συναντησα σε ενα honda civic.
Εκει ειδα οτι οι λαμπες που φοραει ειναι ουσιαστικα διπλες.Δηλαδη σε μια βαση περιεχονται δυο λαμπες μεσαια-μεγαλη σκαλα που ενεργοποιουνται ανεξαρτητα για μεσαι μεγαλη σκαλα και σινιαλα.
Εδω οταν θελουμε να βαλουμε xenon βαζουμε τα λεγομενα bi-xenon.
H υλοποιηση γινεται με δυο τροπους.
Ο ενας και φθηνοτερος κατασκευαστικα ειναι η ενσωματωση σε μια καθαυτη βαση λαμπτηρα,δυο λαμπτηρων.Ο ενας ειναι xenon που οδηγηται απο το balast για χρηση μεσαιας σκαλας και ο αλλος σχεδον εφαπτομενος προς το xenon λαμπτηρα ειναι μια τυπου αλογονου θνητη λαμπα που ενεργοποιειται στη χρηση μεγαλης σκαλας οποτε εχει την απαιτουμενη ταχυτητα για σινιαλα.
Η αλλη κατασκευαστικη υλοποιηση,ΣΑΦΩς ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ, bi-xenon, ειναι η χρηση ΕΝΟς ΜΟΝΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ XENON που οδηγηται απο το αναλογο balast και ενα μεταλικο στελεχος που ειναι περιμετρικα του λαμπτηρα και μετακινηται ταχυτατα μπρος πισω με τη βοηθεια ενος ηλεκτρομαγνητη καθε φορα που ενeργοποιουμε την μεγαλη σκαλα.Ετσι με αυτον τον τροπο εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε σινιαλο με xenon lampa αλλα και μεσαια-μεγαλα φωτα ολα xenon.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μειωνεται-αυξανεται ο φωτισμος σε μια μονιμα αναμμενη λαμπα απο την κινηση ενος μεταλικου περιβληματος.
Oλα αυτα τα εχω δει στη πραξη σε συγκεκριμενα αμαξια που τα τοποθετησα εγω οποτε να μην λαμβανονται απο αλλα μελη σαν απολυτος οδηγος.
Πιστευω να βοηθησα να κατανοηθουν ορισμενα πραγμα
Φιλικα

tomiss
18-08-09, 17:26
Παντως στο καινουριο Α3 με led xenon πρωτον στο πρωτο τριμινο χαλασαν οι καθρεπτες απο τα led και τα xenon..Ισως ηταν προβληματικη παρτιδα και επισης δεν εχει ρυθμιζομενο υψος και ειλικρινα μου αναβουν συνεχεια τα φωτα και φιλοι μου λενε οτι ενοχλω και πισω απο καποιον..Ειναι ολα απο το εργοσταστιο και μιλαμε για μοντελο φεβρουαριου 2009!!

giannis 116
18-08-09, 17:35
Φανταζομαι πως τα αλλαξες αυτα που ειχαν χαλασει μεσα σε εγγυηση ετσι;..Απ οσο ξερω εργοστασιακα ξενον εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους. Αισθητηρες συνηθως σε καποιο ψαλιδι καταλαβαινουν την κλιση του αμαξωματος και οι λαμπες βρισκονται πανω σε μοτερακια που τις κινουν αυτοματα πανω κατω. Απλα μερικες φορες μεχρι να κανει κινηση η λαμπα και λογω πιο ευρειας δεσμης φωτος σε καμια ανηφορα ή κατηφορα προλαβαινει και στραβωνει για λιγο τον αλλο.

tomiss
18-08-09, 21:38
Φανταζομαι πως τα αλλαξες αυτα που ειχαν χαλασει μεσα σε εγγυηση ετσι;..Απ οσο ξερω εργοστασιακα ξενον εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους. Αισθητηρες συνηθως σε καποιο ψαλιδι καταλαβαινουν την κλιση του αμαξωματος και οι λαμπες βρισκονται πανω σε μοτερακια που τις κινουν αυτοματα πανω κατω. Απλα μερικες φορες μεχρι να κανει κινηση η λαμπα και λογω πιο ευρειας δεσμης φωτος σε καμια ανηφορα ή κατηφορα προλαβαινει και στραβωνει για λιγο τον αλλο.

Ναι μεσα στην εγγυηση εννοειται..Στο συνεργειο μου τα μασησαν αλλα τελικα πηραν φωτο τισ στειλανε γερμανια και μου ειπαν οτι θα κανουν οτι τους πουν..Τελικα το δεχτηκαν(προφανως δεν ημουν ο μονος).Απλα ειναι ενοχλητικο σε αμαξι 30000euro να μην εχει προσεχθει αυτο...Τα χεnon του απλα εινα ισαν προβολεις σχεδον κανονικου αυτοκινητου και ενοχλητικα ειδικα σε επαρχιακους ανωμαλους δρομους για τον λογο ακριβως που ειπες

tsalavoutis
29-08-09, 11:38
γεια σε ολους.ειμαι καινουργιος και το μονο που εχω να πω ειναι οτι στο δικο μου ε46 δεν εχω κανενα προβλημα με τα xenon απλα ειναι τελεια και επιτελους σταματησα να ανοιγω τους προβολεις!

rapid_fast
27-12-10, 05:36
Με καθυστέρηση ετών, γράφω την άποψη μου επι του θέματος..
Κυκλοφορούν στο εμπόριο 2 τύποι απο λάμπες..
1) εξολοκλήρου διάφανος λαμπτήρας.
2) Λαμπτήρας με εμπρόσθιο ανακλαστήρα.
Ο τύπος με τον ανακλαστήρα, δεν τυφλώνει, καθότι δεν σκορπάει ανεξέλεγκτα το
φώς, αλλά χρησιμοποιεί το κάτοπτρο του φαναριου..
Ο τύπος ανευ ανακλαστήρα, τυφλώνει..
Εικόνα 1 τυφλώνει..
Εικόνα 2 δεν τυφλώνει..

nfot
27-12-10, 09:29
@ Rapid Fast.
Μαλλον εχεις παρανοησει καποια πραγματα. Η αριστερη λαμπα ειναι λαμπα απο ΟΕΜ xenon, εργοστασιακο. Το καταλαβαινεις απο το πισω μερος της λαμπας. Κατι σε D1S, D2S ή κατι τετοιο. Η δεξια λαμπα ειμαι απο after market kit, για λαμπες Η4 και μονο. Η4 ειναι οι λαμπες που εμπεριεχουν και τις δυο σκαλες, μεσαια και μεγαλη. Ασχολουμαι με after market xenon kit εδω και 5 χρονια περιπου.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν το κιτακι και δεν πανε για ρυθμιση της δεσμης. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση, ακομη κι αν καποιος απλα αλλαξει μια συνηθισμενη λαμπα, ποσο μαλλον αν τοποθετησει after market xenon.

Οι τυποι των λαμπων, Η1, Η3, Η4, Η7 κτλ δεν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ τους. Καθε φακος ειναι για συγκεκριμενο τυπο λαμπας, ωστε να πετυχαινουμε σωστη εστιαση. Τα after market xenon kit σιγουρα ΔΕΝ καταστρεφουν τα φαναρια μας. Τα εχω χρονια τωρα και στις μοτο μου και στο παλιο μου αυτοκινητο και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Οσο για τα εργοστασιακα xenon δε θα ελεγα οτι ειμαι και υπερευχαριστημενος με τη δεσμη τους. Πολυ περιορισμενη και ψιλοκιτρινη. Και δεν ειναι μονο δικος μου σχολιασμος αυτος. Και φιλος, πολεμιος των after market, κανει τα ιδια σχολια για τα εργοστασιακα xenon του δικου του αυτοκινητου. Μου τα ελεγε εδω και 10 χρονια τωρα και δεν τον πιστευα. Το ψιλοκιτρινο παλευεται, η περιορισμενη δεσμη οχι.

rapid_fast
27-12-10, 12:45
@ Rapid Fast.
Μαλλον εχεις παρανοησει καποια πραγματα. Η αριστερη λαμπα ειναι λαμπα απο ΟΕΜ xenon, εργοστασιακο. Το καταλαβαινεις απο το πισω μερος της λαμπας. Κατι σε D1S, D2S ή κατι τετοιο. Η δεξια λαμπα ειμαι απο after market kit, για λαμπες Η4 και μονο. Η4 ειναι οι λαμπες που εμπεριεχουν και τις δυο σκαλες, μεσαια και μεγαλη. Ασχολουμαι με after market xenon kit εδω και 5 χρονια περιπου.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν το κιτακι και δεν πανε για ρυθμιση της δεσμης. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση, ακομη κι αν καποιος απλα αλλαξει μια συνηθισμενη λαμπα, ποσο μαλλον αν τοποθετησει after market xenon.

Οι τυποι των λαμπων, Η1, Η3, Η4, Η7 κτλ δεν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ τους. Καθε φακος ειναι για συγκεκριμενο τυπο λαμπας, ωστε να πετυχαινουμε σωστη εστιαση. Τα after market xenon kit σιγουρα ΔΕΝ καταστρεφουν τα φαναρια μας. Τα εχω χρονια τωρα και στις μοτο μου και στο παλιο μου αυτοκινητο και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Οσο για τα εργοστασιακα xenon δε θα ελεγα οτι ειμαι και υπερευχαριστημενος με τη δεσμη τους. Πολυ περιορισμενη και ψιλοκιτρινη. Και δεν ειναι μονο δικος μου σχολιασμος αυτος. Και φιλος, πολεμιος των after market, κανει τα ιδια σχολια για τα εργοστασιακα xenon του δικου του αυτοκινητου. Μου τα ελεγε εδω και 10 χρονια τωρα και δεν τον πιστευα. Το ψιλοκιτρινο παλευεται, η περιορισμενη δεσμη οχι.

Με ενδιαφέρει αυτό που λές..
Μαθαίνω πράγματα.. Πρέπει να ψαχτώ..!
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση...

e60///M
27-12-10, 15:08
Τα hid ειναι γεγονος οτι δεν λειτουργουν σωστα σε φαναρι με κατοπτρο. Και απο θεμα δεσμης και απο θεμα αποδοσης φωτος.

Για να αποδοσει σε ολους τους τομεις το HID χρειαζεται προτζεκτορα!!! ΤΕΛΟΣ!!!! Αν το αυτοκινητο εχει προτζεκτορα τοτε μια χαρα θα ειναι με τα HID ειτε εχει ξενον απο το εργοστασιο ειτε τα βαλουμε μετα.

Σε Ε30 πχ που εχει προτζεκτορα και δεν εχει εργοστασιακο ξενον μια χαρα φωτιζουν!

Υπαρχουν και εξαιρεσεις κατοπτρων βεβαια που δεν στραβονουν, και το αντιστροφο. Κατα κανονα ομως ο προτζεκτορας ειναι το σωστο.

Εχεις τυχει μπροστα απο cayenne; Απο ε60 facelift; smart; Η κατασταση δεν παλευεται.

ThaNOS E46coupe
27-12-10, 15:15
έχω τύχει εγώ να βρίσκομαι απέναντι απο σμάρτ και απο νισάν μικρα με τα στρογγυλά φανάρια...όχι το παλιο...έβλεπα δυο άσπρα σημάδια στα μάτια μου για κανα 5λεπτο.....γιατί έχω και την εξής μ****ακια στι μυαλό μου...όταν βλέπω αμάξι με δυνατά φώτα τα κοιτάω κατάματα για να διαπιστώσω άμα έχει μεγάλη ή μικρή σκάλα.....λάθος μου το ξέρω αλλα δέν μπορώ...το μάτι μου πάει απο μόνο του εκεί...

kwstantinos
27-12-10, 16:23
παδια να κανω κια εγω μια παρατρηρηση οποιοσ εχει 1000 ευρο και ειναι λευτασ ασ τα δωσει να παρει εργοστασιακα ξενον εγω βασηκα δεν κανω μαγκεσ τουσ εργοστασιακουσ εβαλα αφτερ μαρκετ φαναρακια μα προτζεκτορα πυγαν ια μου εκανα και ρυθμηση σε καλο υλεκτρολογιο μου το εβαλαν στο μυχανημα με κατοπτρο μου το ρυθμησαν και τωρα ειναι μια χαρα και τα κανει ολα μερα και διαβασα παραπανω οτι τα ξενον εμποριου δεν κανουν δουλια εκατσα δηπλα με ενα αοθντι σ3 με εργοστασια κα ξενον η διαφορα μεγαλη εγω στο δρομο εβλεπα τα παντα γιατι τα ξενον τα σωστα φωτιζουν τον δρομο πολη καλα και σε κανιουν να βλεπεισ ολεσ τησ ανομαλιεσ πχ λακουβεσ κατι που δεν κανουν οι απλεσ λαμπεσ ο φιλοσ μοθ με το σ3 επρεπε να ανυξει μεγαλη σκαλα για να δει ακριβοσ τισ ιδιεσ ανομαλιεσ με εμενα αλα τησ εβλεπα με την μικρη σκαλα βεβεα εχω δει αμαξια που φωτηζουν στο θεο ωποσ πχ μερικα σμαρτ αν δεν τα ρυθμησεισ δεν προκητε να κανεισ κατι ωποτε πασ σε καλο μαστρα με το καταλαηλο εργαλιο και στο ρυθμηζει οχι τα βαζουμε πανω και ελμε να πανε να μπιπ οι αλοι ωσον αναφορα για τα εργοστασια ξενον να σασ πω οτι ειναι φαναρη που εχουν πανω ενσοματομενουσ τουσ μετασχηματιστεσ αυτο για την αυτοματη ρυθμηση δεν το εχουν ολα ωμποσ ωποσ πχ τα οπελ αστρα και αοθδι σ3

e60///M
27-12-10, 16:35
......μαλιστα......

stelmaniac
27-12-10, 19:03
έχω τύχει εγώ να βρίσκομαι απέναντι απο σμάρτ και απο νισάν μικρα με τα στρογγυλά φανάρια...όχι το παλιο...έβλεπα δυο άσπρα σημάδια στα μάτια μου για κανα 5λεπτο.....γιατί έχω και την εξής μ****ακια στι μυαλό μου...όταν βλέπω αμάξι με δυνατά φώτα τα κοιτάω κατάματα για να διαπιστώσω άμα έχει μεγάλη ή μικρή σκάλα.....λάθος μου το ξέρω αλλα δέν μπορώ...το μάτι μου πάει απο μόνο του εκεί...

σαν τους λαγους ενα πραμα ε?...

kwstantinos
27-12-10, 23:41
οι λαγοι που κολανε?/

e60///M
28-12-10, 00:52
χαχαχα

Και γω το κανω αυτο μεγαλο ελατωμα(μ@λ@κι@)

stelmaniac
28-12-10, 05:41
οι λαγοι που κολανε?/

Στη νυχτα αν ριξεις εντονο φως σε λαγο, αυτος κολλαει στο φως και παραμενει ακινητος χωρις να αντιδρα...εκει κολλαει ο λαγος και οχι εκει που ισως σκεφτηκες...

nfot
28-12-10, 19:59
χαχαχα

Και γω το κανω αυτο μεγαλο ελατωμα(μ@λ@κι@)

:bigthumb:

Ειμαστε πολλοι τελικα.

strofimios
28-12-10, 21:16
Προσπαθηστε να κοιτατε την γραμμη ή την μπαριερα στα δεξια.

E36-Hartge
29-12-10, 11:01
Προσπαθηστε να κοιτατε την γραμμη ή την μπαριερα στα δεξια.

Έχει τύχει να κοιτάω την μπαριέρα γιατι τυφλώθηκα απο τον απέναντι και με κόντεψα να κάνω παρέα τις καλαμιές.
Δεν το λέω ειρωνικά απλά μου έτυχε.

nfot
29-12-10, 22:18
"Οπου κοιτας, πας".
Η γραμμη ειναι καλυτερη επιλογη.

SoNiC_77Gr
08-04-11, 14:10
Εγω εβαλα το παρακατω σετακι εχθες στο δικο μου, μου βγηκε η πιστη βεβαια γιατι καποια πραγματα δεν καθονται ετσι οπως θελω κ τωρα ψαχνω για αλλο φαναρι αλλα το σωστο ειναι xenon με projector! (ασχετο, δν μενουν κ ανοιχτα για πανω απο 3-4 λεπτα.. κατι εχω κανει λαθος..) :-/

bmwdakias85
26-04-11, 10:24
εμενα το 46αρι μου εχει φαναρια της μ3 κ γραφουν με σκαλιστα γραμματα απο μεσα xenon.λοιπον ειναι xenon κ οταν τα αναβω στην αρχη εχουν ωραιο χρωμα μετα κατα τη διαρκεια ασπριζουν.μπωρο να κανω κατι για να κρατανε το αρχικο χρωμα???γιατι βλεπω αλλα αμαξια απεναντι μου κ δειχνουν ωραια εμενα παλι δεν φαινονται για ξενων απο μακρια?????????

FcknE30
26-04-11, 11:22
ΛΟΛ Τυπικη ατακα οδηγου BMW για το φαίνεσθαι (χωρις παρεξηγηση). :Ρ

Δουλευουν οπως πρεπει βασικα bmwdakias85! Μην σκας...
FcknE30