PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλυσιδες χιονι παγος ποια η γνωμη σας


nino x3
28-12-08, 13:01
γεια και χαρα σε ολους τους συναδελφους που απο την στιγμη που οδηγουν bmw ειναι εκ πρωιμιου φινετσατοι και καλογουστοι. Ανοιξα αυτο το tread διοτι μια ακι ο καιρος ειναι χειμωνιατικος πολλους απο εμας θα εδιεφερε η γνωμη των αρχαιοτερων οσον αφορα τις αλυσιδες. Οσο για μενα με το χ3 θαμε βοηθουσατε πολυ για το ειδος που πρεπει να διαλεξω οι διαστασεις ειναι 235/55/17

nino x3
28-12-08, 13:05
συγνωμη αν γινομαι κουραστικος και ισως το θεμα να εχει εξαντληθει σε αλλα treads για αυοτ ζητω την κατανοηση σας και φυσικα τα "φωτα"σας

BILL007
28-12-08, 13:41
Εγω φίλε μου ξέρω ότι οι αλυσίδες έτσι όπως όλοι τις γνωρίζουμε βγαίνουν κατα βάση μέχρι 16άρα ζάντα...Τώρα αν γίνεται κάποια ειδική παραγγελία (επειδή έχω δει στο realoem,μαμα αλυσίδες για Μ3 ζάντα) σαφώς θα κοστίζουν αρκετά ακριβά και αμα θα θέλεις να τις αποκτήσεις θα πρέπει να πας σε κάποια επίσημη BMW να ρωτήσεις...

Aυτά ξέρω εγώ...Eλπίζω να βοήθησα οσο γινόταν...:)

stelmaniac
28-12-08, 18:53
Αντιολισθητικες αλυσιδες υπαρχουν για οποιονδηποτε τυπο αλλα και μεγεθος ελαστικου αρκει να γινει η σωστη παραγγελια...

BMW-Racing
28-12-08, 18:54
επιισης θα ηθελα κ εγω να ρωτησω ,ποιες ειναι καλυτερες οι κλασσικες αλυσιδες ή με τα πανια που εχουν βγει τελευταια κ ταιριαζουν κ σε μεγαλες διαστασεις....?

panos90
28-12-08, 20:33
στην χ3 ΔΕΝ μπορεις να βαλεις οποια να ναι αλυσιδα. και ας ειναι στις διαστασεις των ελαστικων.

η Χ3 παιρνει ειδικες αλυσιδες της bmw οι οποιες ειναι και πανακριβες..
(εμας μας στοιχησαν 400-500 ευρω αν θυμαμαι καλα)

επισης να πω οτι στο χιονι μια χαρα πηγαινε χωρις αλυσιδες... σε δρομο βλεπαμε κατι RAV4/mutsyubisu/subaru να βαζουν αλυσιδες και εμεις συνεχιζαμε ακαθεκτοι..

να φανταστειτε δεν ειχαμε χειμωνιατικα λαστιχα.

αλυσιδα θα χρειαστεις οταν κατω απο το χιονι υπαρχει παγος (τοτε βαλαμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο) μιας και η κατηφορα ηταν πολυ αποτομη και ο παγος αποθαρυντικος.


να πω οτι στο δρομο ειδα μια x3 που αντι για αλυσιδες ειχε κατι σαν μουσαμα και μαλιστα στις μπροστινες ροδες!!!!
προχωραγε στο χιονι χωρις προβλημα αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο σωστη ειναι αυτη η λυση....


αυτα..


// στη τελικη η χ3 μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και γυρισαμε με ενα χαμογελο ως τα αυτια...
παει σαν GTI στον δρομο,τρελα στροφιλικια και κρατηματα στο δρομο, και σαν JEEP σε χιονι και δυσκολουτσικες καταστασεις.


// απορω που υπαρχει τοσος κοσμος που κραζει τα SAV της bmw .. μαλλον δεν εχει οδηγησει ποτε κανενα.. μολις οδηγησει θα εκπλαγει απλα και θα λεει ... τι π#$ρια οδηγουσα πριν...

VanVIC
28-12-08, 20:36
Αντιολισθητικες αλυσιδες υπαρχουν για οποιονδηποτε τυπο αλλα και μεγεθος ελαστικου αρκει να γινει η σωστη παραγγελια...

Στέλιο εγώ για το GLK δεν μπορώ να βρώ πουθενά για τις 20-άρες.
Στην ΜΒ μου'παν οτι για μέχρι 19-άρες μπορούν να μου βρούν...
Αν μπορείς να βοηθήσεις, στείλε κανα PM.
Ευχαριστώ.

nikos_E34
28-12-08, 20:41
αν ψαξετε στο φορουμ θα βρειτε θεμα με χειμωνιατικα λαστιχα....ενα κιτ χειμωνιατικα με σιδερενιες ζαντες βγαινει κοντα στα 700-800 ευρω..εγω δεν θα εδινα ποτε λεφτα για αλυσιδες των 500 ευρω

panos90
28-12-08, 21:38
Στέλιο εγώ για το GLK δεν μπορώ να βρώ πουθενά για τις 20-άρες.
Στην ΜΒ μου'παν οτι για μέχρι 19-άρες μπορούν να μου βρούν...
Αν μπορείς να βοηθήσεις, στείλε κανα PM.
Ευχαριστώ.

ειχα δει μια 3αρα με ζαντες schintzer .. αν δεν ηταν 19αρες ηταν 20 αρες. δεν ειχε αλυσιδες αλλα ενα ειδος ''μουσαμα'' που πηγαινε γυρω απο το λαστιχο. τσεκαρε και αυτο.


εγω δεν θα εδινα ποτε λεφτα για αλυσιδες των 500 ευρω


αν εδινες 60Κ για ενα αυτοκινητο θα το σκεφτοσουν?
οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο και ειδικα μια καινουργια bmw κοιτας να εχεις την αντιστοιχη οικονομικη δυνατοτητα για συντηρηση-περιεφεριακα κλπ..
bmw ειναι δεν ειναι datsun

KATSARAIOS
28-12-08, 23:14
ειχα δει μια 3αρα με ζαντες schintzer .. αν δεν ηταν 19αρες ηταν 20 αρες. δεν ειχε αλυσιδες αλλα ενα ειδος ''μουσαμα'' που πηγαινε γυρω απο το λαστιχο. τσεκαρε και αυτο.



αν εδινες 60Κ για ενα αυτοκινητο θα το σκεφτοσουν?
οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο και ειδικα μια καινουργια bmw κοιτας να εχεις την αντιστοιχη οικονομικη δυνατοτητα για συντηρηση-περιεφεριακα κλπ..
bmw ειναι δεν ειναι datsun

φιλε μου ισα-ισα που το σωστοτερο και πιο λογικο για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα ειναι το σετ με τα χειμερινα ελαστικα.
μην ξεχνας η αν δε γνωριζεις τι ζημιες μπορει να παθεις απο αλυσιδες.

BILL007
28-12-08, 23:20
αν δε γνωριζεις τι ζημιες μπορει να παθεις απο αλυσιδες.

Γιώργο,το μόνο που ξέρω ότι κάνουν ζημιά είναι οτι καταστρέφουν τα λάστιχα, αν τις πας πάνω σε δρόμο με ανύπαρκτο χιόνι...Κάνουν και άλλες ζημιές???Για πες γιατι είμαι "αγράμματος" :woowoo: :cheers:

VanVIC
28-12-08, 23:21
φιλε μου ισα-ισα που το σωστοτερο και πιο λογικο για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα ειναι το σετ με τα χειμερινα ελαστικα.
μην ξεχνας η αν δε γνωριζεις τι ζημιες μπορει να παθεις απο αλυσιδες.

Δεν έχεις άδικο.

KATSARAIOS
28-12-08, 23:31
Γιώργο,το μόνο που ξέρω ότι κάνουν ζημιά είναι οτι καταστρέφουν τα λάστιχα, αν τις πας πάνω σε δρόμο με ανύπαρκτο χιόνι...Κάνουν και άλλες ζημιές???Για πες γιατι είμαι "αγράμματος" :woowoo: :cheers:

γιατι αυτο δεν γινεται? δεν εχω προχειρες φωτο απο τα προηγουμενα χρονια με τα πολλα χιονια ,να κατεβαινει ο αλλος απο Κηφισια προς κεντρο και να πηγαινει στα στεγνα κομματια μετα το Υγειας σαν κουδουνιστρα ,σιγα μην καθοτανε να τις βγαλει.
αλλες φορες απο λασκαρισμα λογω πολλων χιλιομετρων χρησης η λαθος τοποθετησης φευγουν σε κατι θολους-ψαλιδακια κλπ και γινετε σαν μαλλι της γριας ενα πραγμα με σπασιματα

ermis1975
28-12-08, 23:50
Μπορείς να βάλεις σκουφάκια, που βγαίνουν και για φαρδιά ελαστικά. Κάνουν καλή δουλειά. Επίσης αλυσίδες πρέπει να βγαίνουν στα μέτρα σου μιας και βγαίνουν για 16ρες σε jeep με προφίλ 70ρι! Οπότε το ύψος/ φάρδος λογικά διατηρείται ίδιο. Ειδικές αλυσίδες δεν υπάρχουν. Απλά στα βαριά αυτοκίνητα έχουν πιο χοντρά κρικάκια για να μη σπάνε λόγω βάρους. Διάβασε επίσης το manual αν λέει οτι μπαίνουν ή όχι αλυσίδες. Καμία φορά απαγορεύονται γιατί βρίσκουν απο πίσω στα δισκόφρενα, σωληνάκια κλπ. Καλύτερη λύση, αλλά όχι μεγάλης αντοχής και για extreme καταστάσεις είναι τα σκουφάκια!

BILL007
28-12-08, 23:50
φευγουν σε κατι θολους-ψαλιδακια κλπ και γινετε σαν μαλλι της γριας ενα πραγμα με σπασιματα :bugeye:

Οκ...Το έπιασα...:banned: Thnks Γιώργο...:)

ermis1975
28-12-08, 23:54
Ζημιές που μπορεί να γίνουν απο αλυσίδες είναι: απο κακή χαλαρή τοποθέτηση να σφινώσουν στους άξωνες / δίσκους κλπ. Επίσης να κοπανάνε στους θώλους και να τους χαλάσουν. Κάτι που μπορεί να μην αποφύγεις ούτε με τη σωστή τοποθέτηση είναι να γδάρεις τις ζάντες σου! Τα λάστιχα αν πηγαίνεις σε στεγνό δρόμο για πολλά χλμ λογικό είναι να φθαρούν. Επίσης το αυτοκίνητο τρίζει.. και χοροπηδάει!

sas.
29-12-08, 00:53
Ξεκαθαρίστε λίγο το θέμα.
Αναφερόσαστε σε όλα τα bmw ή μόνο στα Χ.
Σαν λύση ανάγκης ή μόνιμη λύση μιάς περιόδου.
Σας τα λέω αυτά γιατί σε κάποια απο τα παραπάνω γραφόμενα, συμφωνώ υπο κάποιες προυποθέσεις.

nino x3
29-12-08, 01:39
στην χ3 ΔΕΝ μπορεις να βαλεις οποια να ναι αλυσιδα. και ας ειναι στις διαστασεις των ελαστικων.

η Χ3 παιρνει ειδικες αλυσιδες της bmw οι οποιες ειναι και πανακριβες..
(εμας μας στοιχησαν 400-500 ευρω αν θυμαμαι καλα)

επισης να πω οτι στο χιονι μια χαρα πηγαινε χωρις αλυσιδες... σε δρομο βλεπαμε κατι RAV4/mutsyubisu/subaru να βαζουν αλυσιδες και εμεις συνεχιζαμε ακαθεκτοι..

να φανταστειτε δεν ειχαμε χειμωνιατικα λαστιχα.

αλυσιδα θα χρειαστεις οταν κατω απο το χιονι υπαρχει παγος (τοτε βαλαμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο) μιας και η κατηφορα ηταν πολυ αποτομη και ο παγος αποθαρυντικος.


να πω οτι στο δρομο ειδα μια x3 που αντι για αλυσιδες ειχε κατι σαν μουσαμα και μαλιστα στις μπροστινες ροδες!!!!
προχωραγε στο χιονι χωρις προβλημα αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο σωστη ειναι αυτη η λυση....


αυτα..


// στη τελικη η χ3 μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και γυρισαμε με ενα χαμογελο ως τα αυτια...
παει σαν GTI στον δρομο,τρελα στροφιλικια και κρατηματα στο δρομο, και σαν JEEP σε χιονι και δυσκολουτσικες καταστασεις.


// απορω που υπαρχει τοσος κοσμος που κραζει τα SAV της bmw .. μαλλον δεν εχει οδηγησει ποτε κανενα.. μολις οδηγησει θα εκπλαγει απλα και θα λεει ... τι π#$ρια οδηγουσα πριν...

εχεις απολυτο δικηο εχει εκπληκτικη οδηγικη συμπεριφορά,τελεια ηχομονωση ,απιστευτα φρενα και το κυριοτερο δεν κουναει βαρκα γιαλο που συνηθως το συναντας στα jeep τωρα για εκτος δρομου ακομα δεν εχω εμπειρια θα ερθει και αυτη η ώρα. ευχαριστω για τις πληροφοριες θα παρω την bmw να μαθω τιμες ,ξερεις οι αλυσιδες οταν θα χρειαστουν αν δεν τις εχεις την πατάς. Αλλα αυτο παλι να βαλει τα σκουφια στα μπροστινα λαστιχα δεν βγαζει νοημα μαλλον συνηθεια απο κανα αλλο αυτοκινητο....

sakispapakis
29-12-08, 02:01
παίδες μόλις γύρισα από Γαλλικές άλπεις (Tignes). Με χειμερινό ελαστικό (E90 318i) δεν κόλησα παρά μόνο σε μία ανηφόρα με πάγο όπου αναγκάστηκα να σταματήσω. Εκεί την μπουγάδα καθάρισαν τα autosocks (κάλτσες τα λέει η γυναίκα μου) όπoυ τα έβαλα σε 1 λεπτό. Δεν ξαναπαίρνω αλυσίδες για πουθενά.

nino x3
29-12-08, 02:26
τωρα για αυτα κοιταζα (autosock) στο net, εχουν πολυ καλα σχολια-κριτικες και ειναι και σε σωστη τιμη. καμια προσωπικη εμπειρια?

sas.
29-12-08, 02:39
[QUOTEεχεις απολυτο δικηο εχει εκπληκτικη οδηγικη συμπεριφορά,τελεια ηχομονωση ,απιστευτα φρενα και το κυριοτερο δεν κουναει βαρκα γιαλο που συνηθως το συναντας στα jeep τωρα για εκτος δρομου ακομα δεν εχω εμπειρια θα ερθει και αυτη η ώρα. ευχαριστω για τις πληροφοριες θα παρω την bmw να μαθω τιμες ,ξερεις οι αλυσιδες οταν θα χρειαστουν αν δεν τις εχεις την πατάς. Αλλα αυτο παλι να βαλει τα σκουφια στα μπροστινα λαστιχα δεν βγαζει νοημα μαλλον συνηθεια απο κανα αλλο αυτοκινητο....[/QUOTE]

Το να έχει ίσως τιμόνι,το σκέφτηκες.

nino x3
29-12-08, 02:49
[QUOTEεχεις απολυτο δικηο εχει εκπληκτικη οδηγικη συμπεριφορά,τελεια ηχομονωση ,απιστευτα φρενα και το κυριοτερο δεν κουναει βαρκα γιαλο που συνηθως το συναντας στα jeep τωρα για εκτος δρομου ακομα δεν εχω εμπειρια θα ερθει και αυτη η ώρα. ευχαριστω για τις πληροφοριες θα παρω την bmw να μαθω τιμες ,ξερεις οι αλυσιδες οταν θα χρειαστουν αν δεν τις εχεις την πατάς. Αλλα αυτο παλι να βαλει τα σκουφια στα μπροστινα λαστιχα δεν βγαζει νοημα μαλλον συνηθεια απο κανα αλλο αυτοκινητο....[/QUOTE]

Το να έχει ίσως τιμόνι,το σκέφτηκες.

πραγματικα σωστη η παρατηρηση σου ωστοσο η χ3 δινει κινηση 60/40 πισω μπρος με τα ηλεκτρονικα ενεργοποιημενα, αν τα βγαλεις και μεινεις με το x drive νομιζω ισως να κανω λαθος μεταφερει μεγαλυτερη κατανομη στους πισω τροχους τωρα στο manual γραφει τοποθετηση στους πισω τροχους τις αλυσιδες. Η προσωπικη μου γνωμη ειαι οτι τα 4χ4 θελουν σε ολους τους τροχους αλλα αυτο παλι μπορεινα σου βγει και σε κακο μιας και δεν πας για να οργωσεις, θελεις να βγεις μονο απο μια δυσκολη κατασταση.

sas.
29-12-08, 03:05
Εγώ στο 4χ4 που έχω σαν δεύτερο auto,βάζω μόνο μπροστά και έχω πάει παντού.
Βέβαια εξαρτάται και με ποιές καιρικές συνθήκες οδηγάς,όπως και πολλοί άλλοι παράγοντες.
Όπως ανέφερα σε μια ερώτηση που έκανα παραπάνω το θέμα δέν είναι απλό, πρέπει να αναφέρουμε και το είδος του αυτοκινήτου.
Άλλο το αυτοκίνητο το δικό σου και άλλο ένα πισωκίνητο.
Τεράστια η διαφορά.

ermis1975
29-12-08, 08:07
Το πισοκίνητο θέλει και πίσω βάρος, μαζί με αλυσίδες για καλύτερο κράτημα! Με το compact και άδειος πίσω σπινιάριζα και με αλυσίδες κάπου και δεν ανέβαινα! Μόλις μετακίνησα το 1 άτομο απο μπρός - πίσω ξεκόλλησα!
Λοιπόν στα 4χ4, βάζεις εκεί που προτείνει ο κατασκευαστής, με τη προυπόθεση να έχεις κλειδώσει στο 4χ4 (αν υπάρχει δυνατότητα). Ο κατασκευαστής το γράφει καθαρά, όπως και γράφει σε κάποια οτι δε δέχονται αλυσίδες!

VanVIC
29-12-08, 09:41
τωρα για αυτα κοιταζα (autosock) στο net, εχουν πολυ καλα σχολια-κριτικες και ειναι και σε σωστη τιμη. καμια προσωπικη εμπειρια?

Εγώ πάντως σ'αυτήν την λύση (autosocks) κατέληξα για το GLK και τις παρήγγειλα.
Και φανταστείτε οτι μιλάμε για 255/40-R20 !

H μόνη απορία μου είναι μήπως χρειάζεται να παραγγείλω και για μπροστά (235/45-R20).

deepblue
29-12-08, 10:34
Εγώ πάντως σ'αυτήν την λύση (autosocks) κατέληξα για το GLK και τις παρήγγειλα.
Και φανταστείτε οτι μιλάμε για 255/40-R20 !

H μόνη απορία μου είναι μήπως χρειάζεται να παραγγείλω και για μπροστά (235/45-R20).

Mα αν δε κανω λαθος τα τετρακινητα θελουν σε ολους τους τροχους .
Απο που τους παρηγγειλες?

konas
29-12-08, 10:38
Εγώ πάντως σ'αυτήν την λύση (autosocks) κατέληξα για το GLK και τις παρήγγειλα.
Και φανταστείτε οτι μιλάμε για 255/40-R20 !

H μόνη απορία μου είναι μήπως χρειάζεται να παραγγείλω και για μπροστά (235/45-R20).

Mα αν δε κανω λαθος τα τετρακινητα θελουν σε ολους τους τροχους .
Απο που τους παρηγγειλες?

Βαγγελη απο οσο γνωριζω φτανουν στους 2 βασικους κινητηριους τροχους.

ermis1975
29-12-08, 10:57
Αν βάλεις και στους 4 τροχούς αλυσίδες τότε μπορεί να σκάψεις ή να έχεις ενα καλό εκχιονιστικό!! Σκουφάκια κάποιοι βάζουν και στους 4 τροχούς. Πάντως αλυσίδες αρκούν στους τροχούς που έχουν τη κίνηση στα ΙΧ και εκεί που λέει ο κατασκευαστής στα 4χ4.

VanVIC
29-12-08, 11:11
Εγώ πάντως σ'αυτήν την λύση (autosocks) κατέληξα για το GLK και τις παρήγγειλα.
Και φανταστείτε οτι μιλάμε για 255/40-R20 !

H μόνη απορία μου είναι μήπως χρειάζεται να παραγγείλω και για μπροστά (235/45-R20).

Mα αν δε κανω λαθος τα τετρακινητα θελουν σε ολους τους τροχους .
Απο που τους παρηγγειλες?

Και στην Αutoplus μπορείς να βρείς.
Εγώ θα τα πάρω απο ένα κατάστημα στη Λεωφ.Αθηνών στο Χαϊδάρι.
Γύρω στα 120 ευρώ για τις πισω (set)

Αν θες, μπορείς να βάλεις και μπροστά και πίσω, απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητο (αλλά δε νομίζω).
Στο κάτω-κάτω δεν πρόκειται να πλησιάσουμε καν σε extreme καταστάσεις (τουλάχιστον εγώ προσωπικά)

gyiama
29-12-08, 11:19
παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ με αυτα τα σκουφακια ΜΗΝ τα πατησετε σε στεγνο δρομο καταστρεφονται αμεσος ειναι μονο για νορμαλ τυπου χιονι (δλδ οχι μισο μετρο:D) και ουτε κατα διανοια να περπατησουν σε στεγνο δρομο.εχω 2-3 περιπτωσεις που τραβουσαν τα μαλια τους στο τελος μιας και ειχαν πληρωσει πολλα λεφτα για ενα τετοιο σετακι 350ε αν θυμαμαι.
ΥΓ υπαρχουν καποια μοντελα με 100-200ε και δεν θυμαμαι τωρα την μαρκα που θεωρουντε οι τοπ που κοστιζουν 300-400 αναλλογα το μεγεθος

nikos_E34
29-12-08, 11:23
αν ψαξετε στο φορουμ θα βρειτε θεμα με χειμωνιατικα λαστιχα....ενα κιτ χειμωνιατικα με σιδερενιες ζαντες βγαινει κοντα στα 700-800 ευρω..εγω δεν θα εδινα ποτε λεφτα για αλυσιδες των 500 ευρω

ειχα δει μια 3αρα με ζαντες schintzer .. αν δεν ηταν 19αρες ηταν 20 αρες. δεν ειχε αλυσιδες αλλα ενα ειδος ''μουσαμα'' που πηγαινε γυρω απο το λαστιχο. τσεκαρε και αυτο.



αν εδινες 60Κ για ενα αυτοκινητο θα το σκεφτοσουν?
οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο και ειδικα μια καινουργια bmw κοιτας να εχεις την αντιστοιχη οικονομικη δυνατοτητα για συντηρηση-περιεφεριακα κλπ..
bmw ειναι δεν ειναι datsun

διαβασε τι εγραψα εγω και τι εγραψες εσυ...ας το αφησω ασχολιαστο..ή μαλλον καλυτερα να το σχολιασω
εαν εδινα ποτε 60κ για ενα αμαξι και ηξερα οτι ζω σε περιοχη που ριχνει χιονια ή εχει πολυ κρυο χωρις χιονια θα επενδυα 1000 ευρω σε ενα σετ σιδερενιες ζαντες και Michelin Alpinε χειμερινα λαστιχα ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ! ακομα και στη γερμανια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να εχεις χειμερινα λαστιχα απο τις 1η νοεμβριου εως και την 1η απριλιου, χιονισει δεν χιονισει!!
εχω κανει εκτενης αναλυση εδω...ΕΠΙΣΗΣ και στο ντατσουν θα εβαζα χειμωνιατικα λαστιχα επειδη εμεις οι κατσιβελοι εχουμε και ενα μυαλο παραπανω και δεν κανουμε οικονομια σε τετοια απαραιτητα πραγματα

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15976&highlight=%F7%E5%E9%EC%F9%ED%E9%E1%F4%E9%EA%E1

διαβασε το απο την αρχη μεεεεεεεεχρι το τελος και θα καταλαβεις πολλα πραγματα που θεωρουνται σωστα εδω στην ψαροκωσταινα αλλα εντελως λαθος στην υπολοιπη ευρωπη....
οι αλυσιδες και οι καλτσοδετες που βαζουν στα αυτοκινητα κανουν ΜΟΝΟ για παγο και αυτο οταν τελειωσει ο παγος πρεπει να αφαιρεθουν διοτι καταστρεφουν ζαντες , λαστιχα και ω μη γενητω να χαλαρωσει η αλυσιδα λιγο και να παρει σβαρνα ψαλιδια , ακρομπαρα , καλωδια αισθητηρων ABS κοκ...
επισης το καλοκαιρινο σου λαστιχο στους +7 και κατω βαθμους κελσιου ειναι τοσο σκληρο που εχει χασει πανω απο το 70 τοις εκατο της προσφυσης του...
λαστιχα παντος εποχης δεν συνιστανται και θα καταλαβεις οταν διαβασεις το νημα
επισης το ζυγισμα 50/50 ισχυει στις μπεμπες απο το Ε36/Ε34 και μετεπειτα..αυτα τα "φορτωσε το 2 τσουβαλια λιπασμα πισω και θα φευγει" ειναι λυση απελπισιας επειδη το καλοκαιρινο/παντος εποχης λαστιχο σου δεν μπορει να πιασει προσφυση....

με αυτη την απαντηση και με το λινκ που εκανα τον κοπο και στο παρεθεσα για να το διαβασεις και θα σου λυθουν πολλες αποριες...αντε καλη σου μερα και καλες γιορτες ! :)

ΥΓ. εγω μενω σε κρατος που τα -10 και κατω θερμοκρασιες , χιονια τουλαχιστον 20 εκ. και ζητημα να χρειαστηκα 1 φορα αλυσιδα...εδω τα χιονια δεν προλαβαινουν να τα καθαριζουν και με το Ε30 και με το Ε34 και με το φιατακι που εχω τωρα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν χρειαστηκα αλυσιδες! χειμωνιατικο λαστιχο FTW!! :ylsuper:

E36 RULES!!
29-12-08, 11:29
// στη τελικη η χ3 μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και γυρισαμε με ενα χαμογελο ως τα αυτια...
παει σαν GTI στον δρομο,τρελα στροφιλικια και κρατηματα στο δρομο, και σαν JEEP σε χιονι και δυσκολουτσικες καταστασεις.


// απορω που υπαρχει τοσος κοσμος που κραζει τα SAV της bmw .. μαλλον δεν εχει οδηγησει ποτε κανενα.. μολις οδηγησει θα εκπλαγει απλα και θα λεει ... τι π#$ρια οδηγουσα πριν...

Soz για το off-topic, αλλα μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μήν πείς... Αντε και χρόνια πολλά! :)

ptboul
29-12-08, 11:31
παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ με αυτα τα σκουφακια ΜΗΝ τα πατησετε σε στεγνο δρομο καταστρεφονται αμεσος ειναι μονο για νορμαλ τυπου χιονι (δλδ οχι μισο μετρο:D) και ουτε κατα διανοια να περπατησουν σε στεγνο δρομο.εχω 2-3 περιπτωσεις που τραβουσαν τα μαλια τους στο τελος μιας και ειχαν πληρωσει πολλα λεφτα για ενα τετοιο σετακι 350ε αν θυμαμαι.
ΥΓ υπαρχουν καποια μοντελα με 100-200ε και δεν θυμαμαι τωρα την μαρκα που θεωρουντε οι τοπ που κοστιζουν 300-400 αναλλογα το μεγεθος

Σωστός, τα είχε βάλει σε forfour ένας φίλος στα χιόνια του 2005(?) και το αμάξι σε κατηφοριά με χιόνι πήγαινε σταθερά και με σχετική ασφάλεια.

Μόλις βγήκαμε Κηφισίας και πήγε με 80km/h (!) δε πρέπει να διανύσαμε πάνω από 1000 μέτρα και είχαν γίνει κουρέλια. Νομίζω ότι και οι 3 λύσεις (αλυσίδες, πανιά, χιονολάστιχα) έχουν (+) και (-).

Αν δεν είχα πρόβλημα αποθήκευσης, μπάσε - βγάλε και έμενα κάπου βόρεια, θα προτιμούσα (βάση εμπειρίας) αβλεπή τα χιονολάστιχα._ :nod:

ptboul
29-12-08, 12:00
Soz για το off-topic, αλλα μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μήν πείς... Αντε και χρόνια πολλά! :)

Συγγνώμη και από εμένα για το :offtopic: απλά να ''συμπληρώσω'' ότι το Σάββατο στα Καλάβρυτα, Χ5 με 2 παιδιά μέσα, έφυγε από το δρόμο και το αμάξι στηριζόταν στη κυριολεξία από τα κλαδιά των ελάτων! Ο συνοδηγός βγήκε από τη πόρτα του οδηγού. Όσοι βρέθηκαν εκεί έκαναν ώρες να κατέβουν.

ermis1975
29-12-08, 12:16
Αν ζείς Β. Ελλάδα ή σε ορεινά μέρη οπου το χιόνι είναι καθημερινότητα η λύση χειμερινά ελαστικά είναι η καλυτερη. Σε κάποιες πόλεις (Ελσίνκι) που έχω πάει, τα αυτοκίνητα φοράνε και καρφιά. Αυτή είναι η 100% καλύτερη λύση. Για κάποιον όμως που μένει Αθήνα και πάει 1 φορά στο χιονιδρομικό κέντρο τότε είναι υπερβολή τα χειμερινά ελαστικά! Σκουφάκια..ή αλυσιδούλες και όλα καλά.

ermis1975
29-12-08, 12:19
Συγγνώμη και από εμένα για το :offtopic: απλά να ''συμπληρώσω'' ότι το Σάββατο στα Καλάβρυτα, Χ5 με 2 παιδιά μέσα, έφυγε από το δρόμο και το αμάξι στηριζόταν στη κυριολεξία από τα κλαδιά των ελάτων! Ο συνοδηγός βγήκε από τη πόρτα του οδηγού. Όσοι βρέθηκαν εκεί έκαναν ώρες να κατέβουν.

Το βαρύ αμάξωμα σε συνδιασμό με τα φαρδιά λάστιχα (ασφάλτινα περισσότερο), σε κατηφόρα και πάγο δε κρατιέται απο 4κίνηση. Εκεί χρειάζεται κάτι να αυξήσει τη τριβή! (αλυσίδα ή σκουφάκι!).

gyiama
29-12-08, 12:23
εχουμε κατεβει το καιμακτσαλαν με Χ5 4.4 με 20αρες με 5cm χιονι και απλα το αυτοκινητο ΔΕΝ κατεβαινε παιδια και οχι μονο ηταν επικυνδυνο κιολας οπου ηθελε πηγαινε και ας ειχε και το συστημα αυτο της καταβασης κλπ ενεργοποιημενο!!!!! οπως αναφεθηκε και πιο πανω δεν παιζει ρολο μονο η τερτακινηση χρειαζεται και τα καταλληλα λαστιχα παει και τελειωσε

E36 RULES!!
29-12-08, 12:27
εχουμε κατεβει το καιμακτσαλαν με Χ5 4.4 με 20αρες με 5cm χιονι και απλα το αυτοκινητο ΔΕΝ κατεβαινε παιδια και οχι μονο ηταν επικυνδυνο κιολας οπου ηθελε πηγαινε και ας ειχε και το συστημα αυτο της καταβασης κλπ ενεργοποιημενο!!!!! οπως αναφεθηκε και πιο πανω δεν παιζει ρολο μονο η τερτακινηση χρειαζεται και τα καταλληλα λαστιχα παει και τελειωσε

Και λιγο νιο-νιό...

nino x3
29-12-08, 13:12
Εγώ πάντως σ'αυτήν την λύση (autosocks) κατέληξα για το GLK και τις παρήγγειλα.
Και φανταστείτε οτι μιλάμε για 255/40-R20 !

H μόνη απορία μου είναι μήπως χρειάζεται να παραγγείλω και για μπροστά (235/45-R20).

γραψε μας αν θελεις την εμπειρια σου απο τα autoshock αν τα δοκιμασες ή οταν τα δοκιμασεις!

VanVIC
29-12-08, 13:20
γραψε μας αν θελεις την εμπειρια σου απο τα autoshock αν τα δοκιμασες ή οταν τα δοκιμασεις!

Aν παραλάβω πινακίδες την Παρακσευή (λίγο δύσκολο) θα δοκιμάσω χιόνια Σαββατο πρωϊ οπότε μέσα στο ΣΚ θα ξέρετε.

ermis1975
29-12-08, 13:49
Πιθανότατα με το GLK να μη χρειαστείς καν σκουφάκια! Εκτός αν το πάς σε full παγο. Εμένα μου είχανε πεί οτι τα σκουφάκια σκίζονται σε βαριά jeep (suv). Δε ξέρω δοκιμάστε τα!

panos90
29-12-08, 21:02
μαζι σου για τα χειμωνιατικα δεν ειπα το αντιθετο για την αποτελεσματικοτητα τους,

τι να το κανω το χειμωνιατικο ελλαδα ομως? να καθομαι αλλαζω τις ροδες για τις 4-5 μερες που θα παω διακοπες? και ΑΝ ριξει χιονι εκει που θα παω?

αλλο γερμανια που θα κινεισαι στην πολη με χιονι για 1-2-Χ μηνες.

εγω εγραψα την εμπειρια μου, γιατι με εξεπληξε το αμαξι, δεν περιμενα με καλοκαιρινο λαστιχο και χωρις αλυσιδες να ανεβαινει ανηφορες με χιονι..(που και αμαξια με αλυσιδες γλιστραγαν)
στον παγο ομως(την επομενη μερα) μια χαρα εβαλα αλυσιδες αφου τις ειχα παρει μαζι, δεν υπηρχε λογος να το ρισκαρω.

και διαβασα το λινκ για τα ''σκουφακια'' δεν το ηξερα οτι λεγονται ετσι και δεν τα ειχα ξανα παρατηρησει.

joseph
29-12-08, 23:11
Παιδια και εγω ειμαι υπερ των χειμερινων ελαστικων, πιο πρακτικα και λιγοτερος κοπος.
Τωρα οσο αναφορα τις αλυσιδες σε τετρακινητο,πιστευω οτι για κινηση εκτος πολης πχ δρομος με στροφες και ανηφορα καλο ειναι να μπαινουν πισω για καλυτερη προσφηση πισω και να μην πεταει"κ@λο" ειδικα σε στροφες ανηφορικες. Για κινηση μεσα σε πολη νομιζω ειναι καλυτερα μπροστα για να εχουμε πιο καλο φρενο λογο του οτι σε πολη μπορει να χρειαστει να φρεναρουμε αποτομα πχ "να πεταχτει αυτοκινητο μπροστα μας η καποιος πεζος.

Nick_E60_GR
30-12-08, 00:07
Τι να τις κάνουνε τις αλυσίδες οι άνθρωποι ρε παιδιά?
Με χειμερινά λάστιχα πηγαινοέρχονται στις δουλειές τους οι άνθρωποι (φωτο κάτω)

Έχω βάλει αγγελία και πουλάω ζαντολάστιχα ΒΒS 17ρια με ολοκαίνουργια Dunlop M3 (σαν της φωτογραφίας) σε τιμή χαμηλότερη απο την τιμή μόνο των ελαστικών και δεν ενδιαφέρεται κανείς ...αν δεν είχα το πρόβλημα του οτι δεν μπαίνουν πλέον στο αυτοκίνητο με τα Μ5 φρένα που έχω εδώ και μερικούς μήνες ..δεν θα τις έδινα ποτέ ..άλλη φάση το πως κρατάνε στο χιόνι ακόμα και στον πάγο!!

Και ποιός είπε οτι δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις αν ανέβει λίγο η θερμοκρασία (πχ 20-25 βαθμοί) Έχετε την εντύπωση οτι στη Γερμανία ή την Ολλανδία κλπ, δεν υπάρχουν περίοδοι από το Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο (υποχρεωτική περίοδος χειμερινών ελαστικών) που δεν χτυπάει 20άρια η θερμοκρασία?

sakkunen
30-12-08, 22:18
Τι να τις κάνουνε τις αλυσίδες οι άνθρωποι ρε παιδιά?
Με χειμερινά λάστιχα πηγαινοέρχονται στις δουλειές τους οι άνθρωποι (φωτο κάτω)

Έχω βάλει αγγελία και πουλάω ζαντολάστιχα ΒΒS 17ρια με ολοκαίνουργια Dunlop M3 (σαν της φωτογραφίας) σε τιμή χαμηλότερη απο την τιμή μόνο των ελαστικών και δεν ενδιαφέρεται κανείς ...αν δεν είχα το πρόβλημα του οτι δεν μπαίνουν πλέον στο αυτοκίνητο με τα Μ5 φρένα που έχω εδώ και μερικούς μήνες ..δεν θα τις έδινα ποτέ ..άλλη φάση το πως κρατάνε στο χιόνι ακόμα και στον πάγο!!

Και ποιός είπε οτι δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις αν ανέβει λίγο η θερμοκρασία (πχ 20-25 βαθμοί) Έχετε την εντύπωση οτι στη Γερμανία ή την Ολλανδία κλπ, δεν υπάρχουν περίοδοι από το Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο (υποχρεωτική περίοδος χειμερινών ελαστικών) που δεν χτυπάει 20άρια η θερμοκρασία?

:rockon::rockon::rockon::rockon:

HITMAN
31-12-08, 11:35
ειχα autosock στο προηγουμενο αυτοκινητο. μια φορα μονο χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησω, τοποθετηση σε 1 λεπτο οπως αναφερθηκε παραπανω, αλλα ειναι μονο για χιονι/παγο. ουτε 10 μετρα σε ασφαλτο, φθειρονται και σκιζονται σχετικα ευκολα. το κακο ειναι οτι "ποτιζουν" και μετα αντε βαλτες μεσα. δεν ειναι σαν τις συμβατικες αλυσιδες που τις χτυπας μια κατω και καθαρισες....

αλλος καλος τυπος αλυσιδων ειναι οι λαστιχενιες, που πιανουν με εναν αφαλο στα μπουλονια, αλλα πιανουν πολυ χωρο...

επισης αναφερθηκε παραπανω για τοποθετηση αλυσιδων σε τετρακινητο. αν δεν απατωμαι, σε περιπτωση τετρακινησης τοποθετουνται στους διευθυντηριους τροχους αρα σωστα επραξε ο οδηγος. παντως στο οικογενειακο Χ3 δεν εχω βαλει ποτε αλυσιδες (αν και εχουν αγοραστει), η καλυτερη λυση παντως ειναι ενα σετ ελαστικα Α/Τ.

ermis1975
31-12-08, 11:51
Εβαλα 1 σετ χειμερινά ελαστικά M/S στο παλιό μου αμάξι, για να τα δοκιμάσω! Τιμή ίδια με τα all seasons. Τρομερό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Χιόνι δεν έχω δοκιμάσει. Τώρα το καλοκαίρι, πιστεύω οτι θα έχουν το ίδιο καλό κράτημα, απλά θα φθαρούν γρηγορότερα. Πραγματικά όμως αν πάς και χιόνια αξίζουν χιονολάστιχα. Εχω δεί σε όλες τις διαστάσεις οτι υπάρχουν.
Αλυσίδες τώρα σε 4χ4 μπαίνουν εκεί που λέει ο κατασκευαστής. Αν πχ έχεις αυτόματη κατανομή 4κίνισης με βασική κίνιση πίσω, τότε μπαίνουν πίσω. Αν δίνει περισσότερο μπροστά τότε μπροστά. Ομως ο κανόνας είναι το βιβλίο του κατασκευαστή, που βασίζεται σε τέστ καί άλλους παράγοντες. Προσοχή χρειάζεται οταν λέει οτι δε δέχεται αλυσίδες! Τότε μόνο ελαστικά χιονιού ή σκουφάκια.

Xenon320i_08
18-02-09, 09:17
Διαβάσα πολλές γνώμες φίλων οδηγών στο thread, o καθένας παίρνει έτσι μια εικόνα για το τι του πάει ή έχει ανάγκη.
Θα μας πει κάποιος τιμές για αξιοπρεπείς-αποτελεσματικές λύσεις (όχι κινεζικες μαϊμουδες);
Από πόσο ώς πόσο πάνε οι τιμές στις αλυσίδες (συνήθως για 16άρες)
Από πόσο ως πόσο πάνε οι τιμές στα σκουφάκια;
Από πόσο ως πόσο πάνε οι τιμές στα χειμωνιάτικα λάστιχα;
Εστω κάποια links που γνωρίζει να το ψάξουμε και μόνοι μας.

ermis1975
18-02-09, 10:24
Τα σκουφάκια κοστίζουν 50-100euro. Για 16άρες νομίζω κάπου ανάμεσα. Οι αλυσίδες, αν πχ μιλάμε για επώνυμες περίπου 50-60 euro. Τώρα τα χειμερινά ελαστικά (επειδή έβαλα) κόστισαν λιγότερο απο τα ακριβότερα all weather. Οπότε είναι περίπου στα ίδια επίπεδα η τιμή τους. Στα μείων πρέπει να είναι οτι το καλοκαιράκι που η άσφαλτος βράζει θα φθαρούν πολύ εύκολα...

ptboul
18-02-09, 10:27
Αποκλειστικά από δική μου εμπειρία & άποψη, που έχω δει και ζήσει - χωρίς να το έχω ψάξει σε βάθος

Από πόσο ώς πόσο πάνε οι τιμές στις αλυσίδες (συνήθως για 16άρες)

από 15-100 ευρώ με μέση τιμή τα 30 για μια καλή μάρκα

(+) φθηνή και σίγουρη λύση σε χιόνι και πάγο.
(-) φθορά σε ελλαστικά και αναρτήσεις, έντονο χτύπημα που περνάει στο εσωτερικό της καμπίνας, μέγιστη ταχύτητα 50km/h, δύσκολη τοποθέτηση.

Από πόσο ως πόσο πάνε οι τιμές στα σκουφάκια;

από 100 - 300

(+) άνετο και ασφαλές πάτημα σε χιόνι και πάγο, ακόμα και σε κατηφορικά κομμάτια, ελαφρώς μεγαλύτερη ταχύτητα από τις αλυσίδες -80Km/h, άνεση στην οδήγηση, καμμία καταπόνηση στο αυτοκίνητο, άμμεση - εύκολη τοποθέτηση.
(-) Χρήση αποκλειστικά σε πολύ χιόνι, σχεδόν ακαριαία φθορά σε επαφή με άσφαλτο, ακριβά.

Από πόσο ως πόσο πάνε οι τιμές στα χειμωνιάτικα λάστιχα;

γύρω στα 300-400.

(+) Η απόλυτη λύση για ψυχρά κλίματα με διαρκή χειμώνα. (κοινός, πας παντού._)
(-) Δεν ενδείκνυνται για Αττική και κάτω, ακριβό κόστος κτήσης και χρήσης (απαιτείται ειδικός χόρος αποθήκευσης όταν δε χρησιμοποιούνται και όχι κάποιο γκαράζ), έντονη φθορά μετά από πολυάριθμα ταξίδια σε στεγνό οδόστρωμα.

Τα παραπάνω, επαναλαμβάνω, είναι βάση δικής μου άποψης και εμπειρίας. Παρακαλώ συμπληρώστε..

PS: fairyTail το προσπάθησα αλλά δε κατάφερα να χρησιμοποιήσω το Multiquote:bricks1:

peter79
18-02-09, 10:27
Απλά προς ενημέρωση.... αν σε σταματήσει τροχαία για να βάλεις αλυσίδες σε περιοχή όπου έχουν κλείσει το δρόμο για να σε αφήσουν να περάσεις, οτιδήποτε άλλο εκτός απο αλυσίδες ΔΕΝ το δέχονται.

topmar
18-02-09, 11:57
Απλά προς ενημέρωση.... αν σε σταματήσει τροχαία για να βάλεις αλυσίδες σε περιοχή όπου έχουν κλείσει το δρόμο για να σε αφήσουν να περάσεις, οτιδήποτε άλλο εκτός απο αλυσίδες ΔΕΝ το δέχονται.

Λάθος, στον ΚΟΚ και συγκεκριμένα στο άρθρο 19 παρ.3 αναφέρει μεταξύ άλλων:

"Οι οδηγοί αυτοκινήτων οχημάτων που κινούνται σε οδό με χιόνια υποχρεούνται, εφόσον το όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικό, να τοποθετούν στους δύο τουλάχιστον κινητήριους τροχούς αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα."

Αυτά προς ενημέρωση....

peter79
18-02-09, 12:29
Το διάβασα σε έγκυρο περιοδικό....

αν τώρα γράφουν οτι θέλουν......:scratchch

topmar
18-02-09, 14:16
Το διάβασα σε έγκυρο περιοδικό....

αν τώρα γράφουν οτι θέλουν......:scratchch

Κανένας Αστυφύλαξ ή περιοδικό δεν είναι υπεράνω του Νόμου, ο ΚΟΚ είναι σαφέστατος!!!:hello:

peter79
18-02-09, 15:39
όπως και με τα φιμέ παράθυρα;

:icon_kidr

Άμα ο στρούμφ στραβώσει..... αλλά οκ, αυτό είναι off topic

BMW-Racing
18-02-09, 16:54
Κανένας Αστυφύλαξ ή περιοδικό δεν είναι υπεράνω του Νόμου, ο ΚΟΚ είναι σαφέστατος!!!:hello:
καλα αν σε σταματησει ο τυπος εσυ πεστου τα κ αν περασεις γελα μου....

topmar
18-02-09, 22:02
καλα αν σε σταματησει ο τυπος εσυ πεστου τα κ αν περασεις γελα μου....

Πού μπορώ να σε βρω για να σου γελάσω??:icon11:

BMW-Racing
19-02-09, 21:49
Πού μπορώ να σε βρω για να σου γελάσω??:icon11:

αν περασεις ....τοτε θα με βρεις.....

John Bmwdakias
19-02-09, 23:31
Φιλε στις 20αρες ζάντες μπαίνει ένα πράγμα σαν κάλτσα που είναι και είναι πολύ καλύτερο από τις αλυσίδες!Για παράδειγμα εγώ στις ζάντες μου τέτοιο θέλω να βάλω!

http://img12.imageshack.us/my.php?image=dsc00008hr3.jpg][IMG]http://img12.imageshack.us/img12/9210/dsc00008hr3.th.jpg

John Bmwdakias
19-02-09, 23:33
Εγώ αφτές τις ζάντες έχω!
http://img3.imageshack.us/img3/5518/dsc00008xg5.th.jpg (http://img3.imageshack.us/my.php?image=dsc00008xg5.jpg)

Xenon320i_08
24-02-09, 23:46
Τι έχετε να πείτε για τις αράχνες?
http://www.spikes-spiders.com

Fairytale
25-02-09, 00:10
PS: fairyTail το προσπάθησα αλλά δε κατάφερα να χρησιμοποιήσω το Multiquote:bricks1:Διάβαζα και εγώ το υπόλοιπο post σου και αναρωτιόμουν τι κάνεις, σου αρέσουν τα χρώματα;
Λοιπόν... στα ξαναγράφω βήμα βήμα για το multy-quote:
-Σε κάθε post που θέλεις να συμπεριλάβεις το πατάς.
-Το τελευταίο post που θα διαλέξεις το κάνεις απλά quote.
-Στο παράθυρο που θα σου βγάλει για να απαντήσεις, στο κάτω μέρος του πλαισίου (πάνω από τα εικονίδιο μηνύματος) θα σου έχει μία επιλογή αν θέλεις σε αυτό το μήνυμα σου να ενσωματώσεις και τα μηνύματα πoυ έχεις κάνει multy-quote ή να αποεπιλεγούν.
-Το δέχεσαι και εμφανίζονται και αυτά μέσα στο παράθυρο απάντησης σου.
-Γράφεις τα κείμενα σου στο τέλος ή ανάμεσα στα quoted posts.

Υπόψιν ότι μπορείς να κάνεις multy-quote σε posts και από άλλα threads ή subforums, από οπουδήποτε μέσα στο forum.
Αν καταλάβω ότι δεν το έπιασες και τώρα θα κάνω χαρακίρι. Περιμένω να δω αποτελέσματα...

:offtopic:Το username μου δεν είναι νεραιδο-ουρά!:rofl2::offtopic:
C U out there

ptboul
25-02-09, 10:37
Υπόψιν ότι μπορείς να κάνεις multy-quote σε posts και από άλλα threads ή subforums, από οπουδήποτε μέσα στο forum.
Αν καταλάβω ότι δεν το έπιασες και τώρα θα κάνω χαρακίρι. Περιμένω να δω αποτελέσματα...

Τα κατάφερα! Ευχαριστώ!


:offtopic:Το username μου δεν είναι νεραιδο-ουρά!:rofl2::offtopic:
C U out there

Καλά, όταν το διάβασα γελούσα μόνος μου και με κοιτούσαν όλοι στο γραφείο:icon18:
ουπσ! Συγνώμη..

Αντών///is
25-02-09, 21:00
Λοιπόν... στα ξαναγράφω βήμα βήμα για το multy-quote:
-Σε κάθε post που θέλεις να συμπεριλάβεις το πατάς.
Νίκο, συγνώμη, αλλά φαίνεται πως είμαι μ@λ@κ@ς...
Που στο διάτανο πατάς;;;
Πάτησα στο Νο (#) του post - άκυρο: Μου ανοίγει το post σε ανεξάρτητο παράθυρο...
Πατάω οπουδήποτε αλλού μέσα στο σώμα του post: Δεν γίνεται τίποτα απ' αυτά που περιγράφεις...
:rofl2: Sorry, για το off-topic, αλλά δεν άντεξα!

Αντών///is
25-02-09, 21:13
Τι έχετε να πείτε για τις αράχνες?
http://www.spikes-spiders.com
Τις έχω εγώ φίλε μου... έχω το μοντέλο Compact.
Τις απέκτησα εντελώς συμπτωματικά: Είχα πάει για αλυσίδες σε γνωστό αξεσσουαράδικο. Αυτοί μόλις είδαν τον ελεύθερο χώρο στο θόλο του πίσω τροχού (το αμάξι ήταν τότε αρκετά χαμηλωμένο), μου είπαν πως ακόμα και αν καταφέρω να περάσω και να τοποθετήσω την αλυσίδα, δεν θα μπορέσω ποτέ να την βγάλω από 'κει... Να μη στα πολυλογώ, δεν χρειάστηκε να κοπιάσουν πολύ για να με ψήσουν για τα Spikes Spider (τα οποία τα ήξερα - δεν μου ήταν κάτι άγνωστο). Οι "κάλτσες" δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα, οπότε δεν υπήρχε εναλλακτική επιλογή.
Από τότε (5-6 χρόνια), δύο φορές έχω κάνει την διαδικασία της προετοιμασίας (τοποθέτηση "μουαγιέ"), ενόψει χιονόπτωσης. Ούτε μια φορά δεν χρειάστηκε να τοποθετήσω και να χρησιμοποιήσω τις "λεπίδες", οπότε... :nixweiss:

E36 RULES!!
25-02-09, 21:22
Νίκο, συγνώμη, αλλά φαίνεται πως είμαι μ@λ@κ@ς...
Που στο διάτανο πατάς;;;
Πάτησα στο Νο (#) του post - άκυρο: Μου ανοίγει το post σε ανεξάρτητο παράθυρο...
Πατάω οπουδήποτε αλλού μέσα στο σώμα του post: Δεν γίνεται τίποτα απ' αυτά που περιγράφεις...
:rofl2: Sorry, για το off-topic, αλλά δεν άντεξα!

Διπλα στο quote, εχει ενα κουμπι με ενα μπλοκακι και ενα +... Αυτο ειναι ;)

Σορρυ για το οφ!!

Αντών///is
25-02-09, 21:43
Νίκο, συγνώμη, αλλά φαίνεται πως είμαι μ@λ@κ@ς...
Που στο διάτανο πατάς;;;
Πάτησα στο Νο (#) του post - άκυρο: Μου ανοίγει το post σε ανεξάρτητο παράθυρο...
Πατάω οπουδήποτε αλλού μέσα στο σώμα του post: Δεν γίνεται τίποτα απ' αυτά που περιγράφεις...
:rofl2: Sorry, για το off-topic, αλλά δεν άντεξα!

Διπλα στο quote, εχει ενα κουμπι με ενα μπλοκακι και ενα +... Αυτο ειναι ;)

Σορρυ για το οφ!!
Ναι, Μάριε, έχεις δίκιο!!! Είναι δίπλα στο "Quote", αλλά δεν είναι το κουμπί που περιγράφεις. Έχει την εικόνα "ΜQ (προφανώς MultiQuote).
Ευχαριστώ! Off-topic end!

Xenon320i_08
26-02-09, 00:53
ευχαριστω φιλε για την απαντηση.

Stunt Mike
27-02-09, 01:39
Απλά προς ενημέρωση.... αν σε σταματήσει τροχαία για να βάλεις αλυσίδες σε περιοχή όπου έχουν κλείσει το δρόμο για να σε αφήσουν να περάσεις, οτιδήποτε άλλο εκτός απο αλυσίδες ΔΕΝ το δέχονται.

Sorry...αλλα ΛΑΘΟΣ συναδελφε!Ο Κ.Ο.Κ το λεει καθαρα και πλην αυτου προσωπικα ανεβαινω σε χιονοδρομικα ΚΑΘΕ Σαββ/κο με χειμερινα λαστιχα και ΠΑΝΤΑ μας αφηνουν να περασουμε.Δεν ειναι μ@#$@κες...ξερουν τη δουλεια τους.Ασε που το γραφει το λαστιχο πανω...ααα Υ.Γ. σε Γερμανια,Γαλλια,Αυστρια παιζει να σε σταματησουν ΕΠΕΙΔΗ φορας αλυσιδες!!!(προσωπικη εμπειρια)Καταστρεφουν το οδοστρωμα..:+1:

ermis1975
27-02-09, 16:01
SPIKES-SPIDER εκανα το λάθος και πήρα στη compact. Προετοιμασία εύκολη. Χρήση...μούφα. Σπινιάρισμα ατελείωτο στο χιόνι (απλό όχι ΄πάγο) 1 φορά φύγανε απο τις ρόδες μόνες τους. Αλλες 2 φορές δε μπόρεσα να ανέβω κάν στο βουνό. Φθείρονται πολύ εύκολα τα καρφιά και στο 2ο χρόνο σκούριασαν. Σπάσανε και σε κάποια σημεία τα πλαστικά. Κυριολεκτικά τις πέταξα.
Επίσης θέλουν βάρος πίσω για να πατήσει στην ανηφόρα το πισοκίνητο... Προτείνω σκουφάκια ή αλυσίδες. Κι επειδή αυτή τη στιγμη βρίσκομαι ΜΠΑΝΣΚΟ με αρκετά μέτρα χιόνι και παγο στους δρόμους, προτείνω ανεπιφύλακτα χειμερινα ελαστικά. Κανένα αμάξι δε φοράει αλυσίδες πουθενά εδω.

lonelynavigator
02-03-09, 04:41
Εισαι πολυ σωστος.Μιλαει καποιος που μενει μονιμα στην κεντρικη ορεινη Ιταλια.

tolis_k
20-06-09, 12:38
ρε παιδια Χ3 με αλισιδες?ντροπη...
βαλε την μικρότερη διάσταση που σου δίνει ο κατασκευαστής σε συνδιασμό με χειμονιάτικο λάστοιχο...
μην μασάς..εγω εδω με ε46 320 ειμαι με 20 ποντουσ χιόνι και δεν καταλαβένει τίποτα.το πιο βασικό ειναι τα λαστοιχα...προτίνω michelin alpine
http://www.michelin.gr/greece/front/affich.jsp?&codeRubrique=20060301190422

bimmer-corfu
20-06-09, 14:12
Που το ξεθάψατε αυτό το post καλοκαιριάτικα χαχαχαχα τώρα θες αλυσίδες για τον άμμο στη παραλία:smashtard

ermis1975
20-06-09, 14:26
Εγώ να δείτε... που άφησα χειμερινά ελαστικά... στο hyundai...!