PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισαγωγη csl


dogteam
11-01-09, 12:25
πουλαει εισαγωγη απο csl carbon για Μ3 Ε46 η εταιρια speed and style με προγραμμα τις Hiop Racetec αποδοση 367 ps το εχει δει κανενας ειναι καλο οπως το γνησιο γιατι επανω γραφει (BMW M POWER) η θα εχει προβληματα.και οπιος ξερει να μας πει και τι τιμη εχει ευχαριστω κωστας.

shido
11-01-09, 13:14
Γνησιο ειναι η τιμη λιγο τσουζει καπου κοντα στα 4000€ αν θυμαμαι καλα (μονο η εισαγωγη)

VanVIC
11-01-09, 13:18
O Νίκος (Speed&Style/Π.Φάληρο), εκτός απο έμπορος, είναι και πολύ καλός γνώστης περί βελτίωσης BMW και με πολύ-πολύ καλές "πηγές".

Αν σου εγγυάται 367 ίππους για το Μ3 Ε46 με την εισαγωγή απο CSL και το σχετικό πρόγραμμα Hiop-RaceTec, κάτι θα ξέρει.
Ισως έχει δοκιμάσει τη συγκεκριμένη λύση και στο δικό του Μ3 Ε46 και να έχει να σου δείξει και δυναμομετρήσεις.

Μαγαζί έχει, να πουλήσει θέλει αλλά δε νομίζω οτι θα ρισκάρει την καλή του φήμη "υποσχόμενος" κάτι για το οποίο δεν είναι σίγουρος, έτσςι στον "αέρα", μόνο και μόνο για να πουλήσει κάτι.
Μην ξεχνάς οτι είναι μέλος και στο forum εδώ (Μ3EST).

Eγώ λέω να τον εμπιστευτείς και ακόμα και να δεν "σου βγούν" αυτά που σου λέει, το μαγαζί του εκεί που ήταν είναι (και θα είναι πιστευω), δεν θα τον χάσεις.
Πέρα απο έμπορος είανι και λογικός άνθρωπος.

dogteam
11-01-09, 13:26
οταν λες μονο η εισαγωγη shodo ενοεις χωρις προγραμμα.
αν τον ξερετε μπορει να μα πει ακριβως μια τιμη και αν μπορουμε να το περασουμε εμεις.

S 2000
11-01-09, 13:32
Κι εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον συγκεκριμενο απο φιλους που τους εχει κανει πολυ καλες βελτιωσεις..Θελω να ρωτησω ομως βρε παιδια πως γινεται να βγαλει 367ps απ τη στιγμη που το γνησιο csl φοραει κ αλλα πραγματα οπως εκκεντροφορους κτλ. κ βγαζει 360ps??? Δεν θελω να το παιξω εξυπνος απλα ερωτηση κανω γιατι δεν γνωριζω...

shido
11-01-09, 14:38
Αλλαζει και το προγραμμα σε alpha n μαζι με αυτο πας εκει
εχουν περαστει σε συνεργειο στην Καλλιθεα αρκετες εισαγωγες

dogteam
11-01-09, 14:43
shido θελει και αλλα πραγματα για να γινει csl με 367 αλογα. αν θελει και αλλα πραγματα για να παρω και αλλη δυναμη γραψτα μου για να μαθω τελικη τιμη βελτιωσεις

shido
11-01-09, 14:47
Με εισαγωγη και προγραμμα (alpha n ,καταργειτε πλεον ο μαφ) oλοι λενε +20 αλογα.Καπου εχει ενα ωραιο θρεντ ο Ευαγγελος με βελτιωσεις που εχει κανει στο Μ3 του

dogteam
11-01-09, 15:06
αυτα τα αυτοκινητα που τα εχει φτια ξει αυτος πιστευω να μην εχουν προβληματα

S 2000
11-01-09, 15:15
αυτα τα αυτοκινητα που τα εχει φτια ξει αυτος πιστευω να μην εχουν προβληματα

Εγω εχω δει δυο 335 αρκετα βελτιωμενα απ τον συγκεκριμενο κ μου εχει κανει εντυπωση πολυ καλη δουλεια κ καλες επιδοσεις... τωρα για μ3 ε46 δεν γνωριζω...

dogteam
11-01-09, 16:04
ετσι οπως καθισα να βγαλω μια σουμα απο την bmw oem ειδα οτι φτανει γυρω στα 2000 χιλιαρικα η εισαγωγη του csl καινουργια τωρα δεν ξερω αν θελει τιποτα αλλο για να δουλεψει συμφερει απο τα 4000 που εχει αφτερ μαρκετ

GSS
11-01-09, 16:05
Παλαιότερα ήξερα στα σίγουρα ότι δεν χρησιμοποιούσανε την ΟΕΜ σκούπα της BMW , αλλά κάποιο πολύ καλό αντίγραφο και το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχαν την δεύτερη πλαστική πεταλούδα ( κλαπέτο ) , το οποίο αυξομειώνει τη διατομή της σωλήνας , με εμφανή κέρδη σε χαμηλές και μεσαίες στροφές και άδειαζε λίγο το μοτέρ χαμηλά .
Αν αυτό άλλαξε και χρησιμοποιούν την μαμά σκούπα και έχουν βρει τρόπο να ελέγχουν το κλαπέτο ( δεν ξέρω αν ο alpha n έχει έξοδο για να ελέγχει αυτή τη βαλβίδα ) , τότε φαντάζομαι ότι θα είναι μία πολύ καλή μετατροπή και με τέρμα πορωτικό θόρυβο !!!
Πάντως για το συγκεκριμένο άνθρωπο και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια ( κι' ας βρίσκομαι Θεσ/νίκη ) .

GSS
11-01-09, 16:10
ετσι οπως καθισα να βγαλω μια σουμα απο την bmw oem ειδα οτι φτανει γυρω στα 2000 χιλιαρικα η εισαγωγη του csl καινουργια τωρα δεν ξερω αν θελει τιποτα αλλο για να δουλεψει συμφερει απο τα 4000 που εχει αφτερ μαρκετ


Επειδή παλαιότερα είχα ξαχτεί παρόμοια και εγώ για το δικό μου αμάξι , είχα καταλήξει ότι έβγαιναν λίγο παραπάνω τα πράγματα από την BMW , γιατί θες και εγκέφαλο CSL και κάποια άλλα πραγματάκια ( και οι κωδικοί στο ΕΤΚ για την σκούπα είναι πάρα πολλοί , αν ψαχτείς ) .
Απλά χρειάζεσαι : α) αριθμό πλαισίου CSL για να παραγγείλεις τα πράγματα και β) πρέπει να είναι SMG το αμάξι σου για να δουλέψει ο CSL ο εγκέφαλος ( που εμένα δεν ήταν ) .

dogteam
11-01-09, 16:16
ουτε και μενα ειναι smg ειναι χειροκινητο.τωρα επειδη αυριο θα τον παρω τηλεφωνο την να τον ρωτησω συγκεκριμενα αν μπορις κατατοπεισε με ευχαριστω

shido
11-01-09, 16:27
o αριθμος πλαισιου δεν ειναι θεμα,και το πορτ μπαγκαζ μου πχ ειναι γνησιο csl..
καληεπιτυχια αν προχωρησεις.

ΥΓ.με πατεντα μπαινει σε χειροκινητο .το ειχε και ο ιδιος στο δικο του και αν δεν κανω λαθος και ο ΝickM3

GSS
11-01-09, 16:27
Για να μην παρεξηγηθώ , να πω ότι και χωρίς το κλαπέτο σε λειτουργία το αυτοκίνητο κερδίζει άλογα και ακούγεται και καταπληκτικά και όλα καλά . Απλά χάνει ελάχιστα χαμηλά , ενώ όντως κερδίζει πολλά ψηλά .
Ρώτα τον , μιας και χρησιμοποιεί γνήσια σκούπα , αν λειτουργεί το κλαπέτο ( βρίσκεται στο στένεμα που κάνει η σκούπα για να γίνει σωλήνας και τροφοδοτείται από την εισαγωγή κρύου αέρα από χαμηλά στο προβολάκι ) .
Αν ναι , είναι ένα ακόμη θετικό . Αν όχι μην τα βάψεις και μαύρα .
Όπως επίσης αν δεν χρησιμοποιεί μαμά σκούπα , πάλι μην τα βάψεις μαύρα . Υπάρχουν στο εμπόριο πολύ καλές aftermarket σκούπες ( όπως και πολλές κακές βέβαια , αλλά ο συγκεκριμένος θα ήξερε ποια να διαλέξει , δουλειά του είναι ) .
Αυτά !:)

GSS
11-01-09, 16:29
o αριθμος πλαισιου δεν ειναι θεμα,και το πορτ μπαγκαζ μου πχ ειναι γνησιο csl..
καληεπιτυχια αν προχωρησεις.

ΥΓ.με πατεντα μπαινει σε χειροκινητο .το ειχε και ο ιδιος στο δικο του και αν δεν κανω λαθος και ο ΝickM3



Αρ. πλαισίου βρίσκοντε σίγουρα .
Με μαμά εγκέφαλο CSL σε χειροκίνητο δεν μπαίνει σίγουρα , μόνο με alpha n παράλληλο , που καταργεί τον πνεύμονα και χειροκίνητο εγκέφαλο .

shido
11-01-09, 16:31
Δεν χρησιμοποιει εγκεφαλο απο csl.
Προγραματιζεται ο δικος του.Ξερω 2 περιπτωσεις απο χειροκινητα με γνησιες εισαγωγες
.αυτο με το κλαπετο δεν ξερω πως γινεται ισως να εχεις δικιο

GSS
11-01-09, 16:36
Τα ίδια πράγματα λέμε .

dogteam
11-01-09, 16:37
αν ειναι μελη αυτη που εχουν τις εισαγωγες τις γνησιες ας μας βοηθησουν αν οντως ειδαν διαφορα και δεν εχουν κανενα προβλημα και τι τιμη τα πηραν.ευχαριστω και εκληπαρω αυτους που ξερουν το θεμα να βοηθησουν

dogteam
11-01-09, 16:57
να γιατι μου αρεσει η εισαγωγη csl κοιταξτε ενα site μεν υπερτροφοδοτουμενο αλλα μπροστα απο ολα εχει σπασει τα ρεκορ πιστας http://www.auto24.gr/html/ent/315/ent.25315.asp

shido
11-01-09, 16:59
τι σχεση εχει η εισαγωγη csl με αυτο.!!Αυτο την εχει βγαλει

dogteam
11-01-09, 17:04
την εχει βγαλει δεν ξερω shido αλλα μου αρεσε ο θορυβος απλα πιστευω θα ακουγετε οπως κατι παλια golf 2 με χουανα σαν να σε καταπινει αυτο μου αρεσει
ο θεος βοηθος για την τιμη που θα ακουσω.χαχα

shido
11-01-09, 17:05
Ειναι κομπρεσερατο απο την ess,Ολη η εισαγωγη λειπει

dogteam
11-01-09, 17:07
αχ δεν τον ξερουμε να μας την πουλησει χαχα

BILL_M3
11-01-09, 17:38
Παντως υπαρχουν πολλες μη γνησιες εισαγωγες csl carbon στο διαδικτυο με 800 ευρω, ποσο να χρεωνει το προγραμμα.... Πιστευω με 2000 καποιος με Μ3 Ε46 ξεμπερδευει. Δεν ξερω αν αξιζει το υψηλο κοστος η συνολικη μετατροπη με μαμα πραγματα, σε σχεση με αυτα που κερδιζεις.

GSS
11-01-09, 18:14
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα δυστυχώς .
Δεν είναι όλες οι σκούπες το ίδιο .
Παίζει ρόλο ο όγκος τους , το πόσο κοντά ή μακρυά είναι τα λούκια τους ( οι λαιμοί της σκούπας που πάνε στις πεταλούδες ) , πόσο λεία είναι εσωτερικά κ.α.
Οπότε μόνο δοκιμασμένες λύσεις για να μην πετάτε τα λεφτά σας .

dogteam
12-01-09, 00:27
παιδια χθες κοιταξα και την εισαγωγη τις MK MOTOSPORT και λεει 55 αλογα ειναι αληθεια ειναι σοβαρη εταιρεια και αν ναι πως μπορουμε να μαθουμε τιμες

BILL_M3
12-01-09, 00:35
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα δυστυχώς .
Δεν είναι όλες οι σκούπες το ίδιο .
Παίζει ρόλο ο όγκος τους , το πόσο κοντά ή μακρυά είναι τα λούκια τους ( οι λαιμοί της σκούπας που πάνε στις πεταλούδες ) , πόσο λεία είναι εσωτερικά κ.α.
Οπότε μόνο δοκιμασμένες λύσεις για να μην πετάτε τα λεφτά σας .

Συμφωνω αλλά η μονη ουσιαστικη διαφορα είναι στο μεγεθος τον αυλων όπου στης μαμας csl ειναι μεγαλυτερο.

GSS
12-01-09, 07:48
Υπάρχουν πολλές διαφορές σε κάθε σκούπα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπάρχουν καλές και κακές .
Κάθε σκούπα απλά έχει τα δικά της χαρακτηριστικά , ελάχιστα χιλιοστά σε διατομή και εκατοστά σε μήκος μπορεί να κάνουν το μοτέρ να θέλει να γυρίσει 10.000 στροφές για να βγάλει δύναμη , πράγμα αδύνατον με μαμά εντόσθια και άρα δεν μας κάνει για μαμά εφαρμογή .
Τέλοσπάντων .

GSS
12-01-09, 07:51
παιδια χθες κοιταξα και την εισαγωγη τις MK MOTOSPORT και λεει 55 αλογα ειναι αληθεια ειναι σοβαρη εταιρεια και αν ναι πως μπορουμε να μαθουμε τιμες



Αδερφέ νομίζω θα πρέπει να βοηθήσεις και εσύ λίγο τον εαυτό σου .
Σήκωσε το τηλέφωνο ή στείλε mail ...
( Και αν θυμάμαι καλά , πριν χρόνια που έξαχνα για εμένα , έδινε και πολλά άλλα πράγματα μαζί , για να φτάσεις τόσα άλογα )

5555
12-01-09, 14:50
O Νick -Hamman εχει κατι ,που μπορει να βοηθησει

skandalis447
12-01-09, 18:18
ο σπυρος εχει δικιο
φοραω φιλτρο σκουπα green
με προγραμμα και εξατμιση και μεσαιο και το αμαξι παει αψογα
κοστος ολων αυτων 3500 χιλιαρικα
και να αναφερω σε ενα πατημα που εγινε μεταξυ εμου και ενος 335 400 αλογα δεν αναφερω ονομα
κατω απο την γεφυρα της βουτας ετρωγε μια καροτσα και με 2 παιδια μαρτυρες απο δω μεσα τον παλαντιν λευτερη με το m3cs και τον σκανδαλη 447
αν καποιος θελει να δει τι κανει το αμαξι στην διαθεση του οποτε θελει

alexk
12-01-09, 18:32
ο σπυρος εχει δικιο
φοραω φιλτρο σκουπα green
με προγραμμα και εξατμιση και μεσαιο και το αμαξι παει αψογα
κοστος ολων αυτων 3500 χιλιαρικα
και να αναφερω σε ενα πατημα που εγινε μεταξυ εμου και ενος 335 400 αλογα δεν αναφερω ονομα
κατω απο την γεφυρα της βουτας ετρωγε μια καροτσα και με 2 παιδια μαρτυρες απο δω μεσα τον παλαντιν λευτερη με το m3cs και τον σκανδαλη 447
αν καποιος θελει να δει τι κανει το αμαξι στην διαθεση του οποτε θελει

Τσέκαρε και μια αυτό το θρεντ σε παρακαλώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13288

EVANGELOS
12-01-09, 18:40
παιδια χθες κοιταξα και την εισαγωγη τις MK MOTOSPORT και λεει 55 αλογα ειναι αληθεια ειναι σοβαρη εταιρεια και αν ναι πως μπορουμε να μαθουμε τιμες

Eγώ φοράω αυτήν την εισαγωγή με διάφορα άλλα πραγματάκια ...

Το +55 +65 +85 κλπ είναι χωρίς νόημα κουβέντα ...

Εισαγωγή χωρίς maf (είτε της ΜΚ , είτε csl type , είτε csl OEM) δηλαδή με alpha - n management είναι σίγουρα πιο αποδοτική σε ιπποδύναμη ... τσέκαρε το thread

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9937

Tα έχουμε αναλύσει 100 φορές ...

Πάντως επιμένω Η ΜΟΝΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ είναι αν καταργεί το Maf ... όλα τα άλλα ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ δεν παίζουν ...

GSS
12-01-09, 18:41
ο σπυρος εχει δικιο
φοραω φιλτρο σκουπα green
με προγραμμα και εξατμιση και μεσαιο και το αμαξι παει αψογα
κοστος ολων αυτων 3500 χιλιαρικα
και να αναφερω σε ενα πατημα που εγινε μεταξυ εμου και ενος 335 400 αλογα δεν αναφερω ονομα
κατω απο την γεφυρα της βουτας ετρωγε μια καροτσα και με 2 παιδια μαρτυρες απο δω μεσα τον παλαντιν λευτερη με το m3cs και τον σκανδαλη 447
αν καποιος θελει να δει τι κανει το αμαξι στην διαθεση του οποτε θελει



Μιλάς , αν κατάλαβα καλά , για το πλαστικό φιλτροκούτι της green ?
Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το carbon plenum τύπου csl , που ψάχνει ο φίλος .

nik hamann
12-01-09, 18:41
nai alex to eida
kostos 2000 peripou
frena apisteyta

nik hamann
12-01-09, 18:44
Μιλάς , αν κατάλαβα καλά , για το πλαστικό φιλτροκούτι της green ?
Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το carbon plenum τύπου csl , που ψάχνει ο φίλος .

ναι για αυτο μιλαω
αλλα αυτο που ειχα δει στον ευαγγελο ειναι πολυ καλο αλλα το κοστος πολυ παραπανω αν θυμαμαι

dogteam
12-01-09, 18:46
ναι γιωργο αυτο ζητουσα αλλα τωρα οχι μαλλον γιατι ρωτησα στον speed and style και μου ειπε 18 αλογα 5200

GSS
12-01-09, 18:48
Μπράβο στον άνθρωπο , που είναι ειλικρινής για την απόδοση του κιτ .:dblthumb2

dogteam
12-01-09, 18:50
γιωργο εχει πμ

EVANGELOS
12-01-09, 20:22
To κόστος για τη καβούκα της ΜΚ που φοράω με alpha-n δεν το ξέρω ... εγώ το είχα μπάξει σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ πάντως ...

Πιθανότατα να δώσω τη δική μου εισαγωγή πάντως αν ενδιαφέρεται κάποιος ...

mo328i
13-01-09, 17:27
To κόστος για τη καβούκα της ΜΚ που φοράω με alpha-n δεν το ξέρω ... εγώ το είχα μπάξει σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ πάντως ...

Πιθανότατα να δώσω τη δική μου εισαγωγή πάντως αν ενδιαφέρεται κάποιος ...

πουλας την εισαγωγη σου?την λειτουργεις με παραλληλο εγκεφαλο...?

EVANGELOS
13-01-09, 20:17
πουλας την εισαγωγη σου?την λειτουργεις με παραλληλο εγκεφαλο...?

Πιθανότατα θα την πουλήσω

Όχι ρε τι παράλληλο ??? Σάξο τουρμπιστό είναι το Μ3 ??? ... διάβασε το θρέντ (S54 1st stage) έχω το λίνκ παραπάνω !!!

dogteam
13-01-09, 20:55
βαγγελη εχεις π.μ φιλε

dogteam
15-01-09, 22:30
παιδια κοιταξτε την σελιδα που βρηκα ας μας πει καποιος που ξερει αν ειναι καλο και αν ειναι ευκολο να το παραγγειλουμε γιατι νομιζω οτι ειναι φθηνο
http://store.bimmerworld.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=bimmerworl&StoreType=BtoC&Count1=88298976&Count2=5439400&CategoryID=22&Target=products.asp

dogteam
15-01-09, 23:41
για πεστε μου ποια εταιρια εχει την καλυτερη εισαγωγη η εσεις τη προτινετε
αυτη που σας δειχνω παραπανω
grupe m
m k motosport
csl
η αλλες που ξερετε εσεις καλυτερα
φυσικα να καταργει τον MAF και να γινετε ALPHA N

Strax
16-01-09, 08:53
Η GruppeM δεν είναι εισαγωγή. Αλλάζει από τον παπά και μπροστά.
To μυστικό για να κερδίσεις είναι να καταργήσεις το Maf. Προτίμησε αυτή που θα βρεις στην καλύτερη τιμή.

dogteam
16-01-09, 20:52
ας μας πει κανενας ξερει αυτη την σελιδα για τοσο φθηνη εισαγωγη που καταργει το maf

stef
17-01-09, 11:59
Μιας και μιλάτε για εισαγωγές για ρίχτε μια ματιά εδώ....
http://www.gruppem.co.jp/en/product/index.html

dogteam
17-01-09, 18:33
http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=23
παιδες παρτε μια βελτιωση που βρηκα μπορει να ειναι και απο καποιον απο το site αμα ειναι να μας το πει

Speedy
17-01-09, 18:54
To εχω διαβασει...ειναι απο το τευχος Αυγουστου!

mitsos_chania
17-01-09, 19:18
του Nick ειναι το Μ3 απο εδω μεσα ειναι

VanVIC
17-01-09, 22:12
και το 335 απο εδώ μέσα είναι.