PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτο Ντεμπουτο της νεας Ζ4


Σελίδες : [1] 2

MaSt0RaS
14-01-09, 10:27
http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=199848

Απολαυστε..!

tamtamcafe
14-01-09, 10:31
κααααααλο..!!!

konas
14-01-09, 10:38
Ρε τι θα γινει με σενα? Θα σταματησεις να μας βαζεις φωτιες?

m_sak
14-01-09, 10:39
χαλιαααααααα! Πολύ επιθετικό το Νέο Ζ4.Θα γίνει χαμόςςςς

MaSt0RaS
14-01-09, 10:47
Ρε τι θα γινει με σενα? Θα σταματησεις να μας βαζεις φωτιες?

χαχα Κονα.. Εχουμε θεματακι εδω.... Για τρεξτο λιγο ... αγγελια...!

MaSt0RaS
15-01-09, 08:32
Δεν φτανει αυτο κερδισε και το πρωτο βραβειο design στην εκθεση του Detroit...

Axxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=200530

konas
29-01-09, 08:21
Διαλεξτε τωρα και πως την θελετε!!!!

Βγηκε το configurator:

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/z4/z4/2009/visualizer.html

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-01-09, 08:38
Ξερει κανεις σε τι τιμες θα παιζουν εδω....στο περιπου??

mpikounis
29-01-09, 08:45
Η τιμή είναι ένα θέμα και το άλλο θέμα είναι πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας μας διαφωτίσει..

MaSt0RaS
29-01-09, 09:08
τιμες λιγο αναβαμσενες δλδ επειδη δεν θα υπαρχει διλιτρο θα αρχιζει απο 50 κατι και θα τελειωνει 60 κατι... αν θυμαμαι καλα...!

διαθεσιμοτητα??? απο σεπτεμβρη λενε... τωρα θα δειξει..!

Fanis
29-01-09, 09:13
Η τιμή είναι ένα θέμα και το άλλο θέμα είναι πότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας μας διαφωτίσει..
Κάτι σίγουρο και οριστικό δεν γνωρίζω. Αλλά στον Σπανό που ρώτησα πριν μια εβδομάδα (την ζαχαρώνει ο κολλητός μου...τώρα έχει Ζ4 Coupe), μας είπαν ότι υπολογίζουν να ξεκινάει (για την 2.5αρα) από 50Κ και πρώτες παραδόσεις αρχές καλοκαιριού. Αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι οριστικό.

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-01-09, 09:14
τιμες λιγο αναβαμσενες δλδ επειδη δεν θα υπαρχει διλιτρο θα αρχιζει απο 50 κατι και θα τελειωνει 60 κατι... αν θυμαμαι καλα...!

διαθεσιμοτητα??? απο σεπτεμβρη λενε... τωρα θα δειξει..!

Λογικα θα υπαρξει και διλιτρο με τους καινουργιους κινητηρες, εσεις τι λετε?

MaSt0RaS
29-01-09, 09:17
Λογικα θα υπαρξει και διλιτρο με τους καινουργιους κινητηρες, εσεις τι λετε?

οχι δεν θα υπαρξει γιατι την θεση της διλιτρης την παιρνει το Ζ2!

το κακο ειναι οτι Ζ4 με biturbo θα ειναι ανω των 60...!

Spanti
29-01-09, 15:09
το φυσιολογικό είναι να κοστίζει τόσο..300 άλογα είναι αυτά με 3λιτρο μοτέρ...και έχει πολύ καλό επίπεδο εξοπλισμού...στάνταρ bixenon δέρματα κτλ.
σκεφτείτε τον ανταγωνισμό..

MaSt0RaS
29-01-09, 15:12
το φυσιολογικό είναι να κοστίζει τόσο..300 άλογα είναι αυτά με 3λιτρο μοτέρ...και έχει πολύ καλό επίπεδο εξοπλισμού...στάνταρ bixenon δέρματα κτλ.
σκεφτείτε τον ανταγωνισμό..

ε εχεις δικιο αλλα πολλοι σε αυτα θα χτυπησουν Cayman h boxter... kai ας εχει λιγοτερα αλογα..!

Aceman1925
29-01-09, 15:15
ε εχεις δικιο αλλα πολλοι σε αυτα θα χτυπησουν Cayman h boxter... kai ας εχει λιγοτερα αλογα..!

νομιζω πως με την νεα εμφανιση η ζ4 μπορει να κατσει ανετα διπλα στα πορσικα.Η συγκριση θα ειναι δυσκολη

Spanti
29-01-09, 15:23
αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει γεμίσει ο τόπος μεταχειρισμένα πορσικά...πλέον δεν είναι το θέαμα που ήταν παλιά...
θα προτιμούσα την μπέμπα

Lil
29-01-09, 15:36
Συνεχίζω να προτιμω την Ζ4 (και μαλιστα coupe....):embarassm

stef
29-01-09, 15:53
Η παραγωγή του ξεκινάει Απρίλιο από ότι έχω ενημερωθεί
Porsche 2-3 σκαλιά πάνω από τα BMW και τέλος η συζήτηση...

john
29-01-09, 17:03
εχω την εντυπωση οτι εχει μεγαλωσει σε διαστασεις.ξερουμε ποσο?

BMWdakias
29-01-09, 17:12
Το καλό απλά έγινε τέλειο!!!
Σε σχέση με τη Porsche (δεδομένου οτι μιλάμε για τη Boxter) ας μη ξεχνάμε οτι όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Ζ4 είχε αρκετά μεγαλύτερη στρεπτική ακαμψία απο τη τότε Boxter. Βέβαια τα πράγματα δεν ισχύουν με τη νέα Boxter :P :P (απο την άλλη δεν ισχύουν και τιμολογιακά βέβαια οπότε...).

MaSt0RaS
29-01-09, 18:16
εχω την εντυπωση οτι εχει μεγαλωσει σε διαστασεις.ξερουμε ποσο?

9 σε πλατος και 18 σε μηκος? το πλατος νομιζω ειναι σιγουρο το μηκος οχι.. αλλα καπου εκει..!

Sp!ros G
29-01-09, 18:55
Δε μου κανει πολυ αισθηση,μου φαινεται αμαξι μονο για γραβατα!!!

stef
29-01-09, 19:26
Ούτε μπλοκέ ούτε τίποτα!
Και μην μου πείτε για EDL...

MaSt0RaS
29-01-09, 19:39
Δε μου κανει πολυ αισθηση,μου φαινεται αμαξι μονο για γραβατα!!!

ε ναι ετσι εινια αλλωστε το ανακοινωσε και η εταιρια... προσπαθησε να το κανει πιο κυριλε..!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
29-01-09, 19:58
Παλι φωτιες μας αναψες αποψε ...................................

Fanis
30-01-09, 07:59
εχω την εντυπωση οτι εχει μεγαλωσει σε διαστασεις.ξερουμε ποσο?
9mm σε πλάτος και 148mm σε μήκος. Έχει το ίδιο μεταξόνιο, αλλά τα μετατρόχια έχουν αυξηθεί κατά 38mm εμπρός & 36mm πίσω και το ύψος έχει μειωθεί κατά 8mm.

Spanti
30-01-09, 12:45
Porsche 2-3 σκαλιά πάνω από τα BMW και τέλος η συζήτηση...

καλές χρυσές οι πόρσε αλλά αν σε κάθε γωνία βλέπεις και μία δεν σου κάνει αίσθηση μετά...

για αυτό καινούριο Ζ4 και ξερό ψωμί..πλέον παίρνεις boxter 987με 45,000 ευρώ..έλεος

JuNiOr_
30-01-09, 13:01
ε ναι ετσι εινια αλλωστε το ανακοινωσε και η εταιρια... προσπαθησε να το κανει πιο κυριλε..!

δε πειραζει..τη καμπριοαλητεία θα την φερει πισω το Ζ2..:dupe::drive2:

stef
30-01-09, 20:09
καλές χρυσές οι πόρσε αλλά αν σε κάθε γωνία βλέπεις και μία δεν σου κάνει αίσθηση μετά...

για αυτό καινούριο Ζ4 και ξερό ψωμί..πλέον παίρνεις boxter 987με 45,000 ευρώ..έλεος

Παιδιά ας είμαστε αντικειμενικοί...
Εαν βλέπεις σε καθε γωνία όπως λέτε Porsche, τότε για ΒMW τι να πούμε...?
Ειμαι τρελλός με τα BMW αλλά τα Porsche είναι καλώς ή κακώς ΑΝΩΤΕΡΑ
Όσο για το καινούριο Ζ4, θέλω να μου πείτε όταν με το καλό κυκλοφορήσει πόσα Boxster 987 facelift με PDK θα βλέπετε. Αυτή είναι η σωστή σύγκριση.

MaSt0RaS
30-01-09, 21:57
Παιδιά ας είμαστε αντικειμενικοί...
Εαν βλέπεις σε καθε γωνία όπως λέτε Porsche, τότε για ΒMW τι να πούμε...?
Ειμαι τρελλός με τα BMW αλλά τα Porsche είναι καλώς ή κακώς ΑΝΩΤΕΡΑ
Όσο για το καινούριο Ζ4, θέλω να μου πείτε όταν με το καλό κυκλοφορήσει πόσα Boxster 987 facelift με PDK θα βλέπετε. Αυτή είναι η σωστή σύγκριση.

ανωτερα? τα μοντελα μεχρι 100000 δεν βλεπω κατι ανωτερο τουλαχιστον οσες φορεσ οδηγησα... τωρα ενταξει αν παμε παρπανω οκ..!

stef
30-01-09, 22:15
1.) Ποιότητα
2.) Δύναμη
3.) Κράτημα
4.) Κράτημα
5.) Κράτημα

Δεν υπάρχει ανταγωνιστής της Cayman S από πλευράς BMW
Και φυσικά το 987 το Boxster είναι καλύτερο αυτοκίνητο από το Ζ4

Spanti
31-01-09, 00:24
o ανταγωνιστής του cayman S είναι η Z4MCoupe....

από δύναμη το Ζ4 είναι κολώνες μπροστά...
το θέμα κράτημα είναι καθαρά θέμα οδηγού...
άλλο η αίσθηση κρατήματος και άλλο το "αν ανέβω 2χλμ/ώρα παραπάνω φεύγω από την στροφή"..

δεν υποτιμώ την πόρσε σε καμία περίπτωση..

το ότι έχει γεμίσει ο κόσμος 997 987 996 986 είναι και αυτό μια αλήθεια..πλέον δεν είναι σπάνιο οπτικό ερέθισμα για αμάξια που κοστίζουν 100-150.000 ευρώ
..απλά το ότι μοιάζουν φατσικά σαν αμάξια τα κάνει πολλά και κοινά..
ένα audi R8 ας πούμε κάνει μπαμ στο μάτι

stef
31-01-09, 09:20
Ωραία λοιπόν, συγκρίνεις το Μ Coupe με ένα αυτοκίνητο 50 άλογα λιγότερο, αυτό και μόνο λέει πολλά για την δύναμη της Porsche...
Πρώτη φορά ακούω ότι το κράτημα είναι καθαρά θέμα οδηγού, να μου έλεγες ότι είναι ΚΑΙ θέμα οδηγού να σου πω ότι συμφωνώ.
Περιμένω λοιπόν να δω το Caymanάκι που έρχεται τον Μάρτιο με PDK και 25 άλογα πιο πολλά να δούμε τι θα κάνει με το Μ...
Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν έχω καν αναφερθεί σε αυτό ακόμη......

http://www.worldcarfans.com/9090126.006/porsche-developing-new-lightweight-cayman-clubsport

Καλή σας μέρα....

MaSt0RaS
31-01-09, 10:09
stef δεν τα λες καλα...Boxster S εχω παρει για αρκετα χιλμ.... δεν με νετυπωσιασε καθολου..
χιλιες φορες το Μ... Βεβαια αυτο εινια αντικειμενικο δεν μπορουμε να λεμε ποιο ιενια κλαυτερο εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης...!

stef
31-01-09, 10:20
Υποκειμενικό θες να πεις ότι είναι...
Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες
Το καλοκαίρι είχαμε ανέβει Πήλιο 3 αυτοκίνητα, ένα Μ Coupe, εγώ και ένα Boxster
Επειδή στη διαδρομή συνέχεια ανταλλάζαμε αυτοκίνητα, την σιγουρία σε κλειστή διαδρομή που μου έδωσε το Boxsteraki δεν μου την έδινε κανένα από τα άλλα 2 δυστυχώς..

Nick_compact
31-01-09, 10:44
Δεν ξέρω ποιό είναι το καλύτερο, αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά όμως, είναι ότι για εμένα, ποιό "ποθητό" αυτοκίνητο είναι το Ζ4 Coupe. Είναι πιο όμορφο, πιο ιδιαίτερο, πιο σπάνιο, και ο ήχος ακόμα και στο μικρό Si είναι απίστευτος, γενικότερα το μοτέρ. Συνεχίζει την παράδοση του Ζ3 Coupe, που θέλει τα Ζ Coupe ιδιόμορφα και σπάνια, για οδηγούς που ζητάνε κάτι πολύ ιδιαίτερο και εκκεντρικό. Η λογική θα έλεγε Porsche, αλλά το Ζ4 Coupe είναι από τα λίγα BMW στις μέρες μας που σε κερδίζουν με το συναίσθημα και όχι με την λογική.

Για να είμαστε και λίγο in topic, το νέο Ζ4 δεν μου αρέσει για να είμαι ειλικρινής, σε αντίθεση με το τωρινό Ζ4 που με την 1η ματιά το λάτρεψα όταν είχε βγει Το. νέο μου φαίνεται πολύ "κυριλέ", (για να μην το πω φλώρικο και φανώ υπερβολικός), αλλά για τελική άποψη θα περιμένω να το δω από κοντά.

Spanti
31-01-09, 12:46
Ωραία λοιπόν, συγκρίνεις το Μ Coupe με ένα αυτοκίνητο 50 άλογα λιγότερο, αυτό και μόνο λέει πολλά για την δύναμη της Porsche...
Πρώτη φορά ακούω ότι το κράτημα είναι καθαρά θέμα οδηγού, να μου έλεγες ότι είναι ΚΑΙ θέμα οδηγού να σου πω ότι συμφωνώ.
Περιμένω λοιπόν να δω το Caymanάκι που έρχεται τον Μάρτιο με PDK και 25 άλογα πιο πολλά να δούμε τι θα κάνει με το Μ...
Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν έχω καν αναφερθεί σε αυτό ακόμη......

http://www.worldcarfans.com/9090126.006/porsche-developing-new-lightweight-cayman-clubsport

Καλή σας μέρα....
κάνεις ένα τεράστιο λάθος στην αρχή του ποστ σου...συγκρίνεις άλογα στον στρόφαλο μεταξύ ενός κεντρομήχανου και ενός εμπροσθομήχανου...
τα 50 άλογα που αναφέρεις ότι είναι παραπάνω η M εξανεμίζονται μέχρι να φτάσουν στον τροχό συγκριτικά με το πορσικό που έχει πολύ λίγες απώλειες..άρα η κολώνα που κάνει το M σε κόντρα δεν είναι αποτέλεσμα των 50 αλόγων όπως λες αλλά πολύ λιγότερων..

αλλά εγώ δεν συγκρίνω βάσει αλόγων αλλά βάσει τιμών....το caymanaki S με το pdk θα ξεπερνάει τα 100.000χιλιαρικάκια...
σε αντίθεση με το Z4sdrive35 που θα παίζει με το ημιαυτόματο στα 65.000ευρώ...αυτομάτως παίζει σε άλλη κατηγορία...

αλλά αν βγει καινούριο Μ να ξέρεις ότι θα κλάψουν μανούλες από πλευράς caymanakiou...

για πρόγραμμα στο διτούρμπινο δεν αναφέρω γιατί συγκρίνουμε μαμα αμάξια..

manosm3
31-01-09, 13:02
καλές χρυσές οι πόρσε αλλά αν σε κάθε γωνία βλέπεις και μία δεν σου κάνει αίσθηση μετά...

για αυτό καινούριο Ζ4 και ξερό ψωμί..πλέον παίρνεις boxter 987με 45,000 ευρώ..έλεος

Τοσο λιγα ε;;; Τσ τσ τσ... Πως ξεπεσε ετσι η porsche... :lamer:

Βρισκω επιεικως απαισια την καινουρια Ζ4, τουλαχιστον σχεδιαστικα... :):party:

stef
31-01-09, 15:33
κάνεις ένα τεράστιο λάθος στην αρχή του ποστ σου...συγκρίνεις άλογα στον στρόφαλο μεταξύ ενός κεντρομήχανου και ενός εμπροσθομήχανου...
τα 50 άλογα που αναφέρεις ότι είναι παραπάνω η M εξανεμίζονται μέχρι να φτάσουν στον τροχό συγκριτικά με το πορσικό που έχει πολύ λίγες απώλειες..άρα η κολώνα που κάνει το M σε κόντρα δεν είναι αποτέλεσμα των 50 αλόγων όπως λες αλλά πολύ λιγότερων..

αλλά εγώ δεν συγκρίνω βάσει αλόγων αλλά βάσει τιμών....το caymanaki S με το pdk θα ξεπερνάει τα 100.000χιλιαρικάκια...
σε αντίθεση με το Z4sdrive35 που θα παίζει με το ημιαυτόματο στα 65.000ευρώ...αυτομάτως παίζει σε άλλη κατηγορία...

αλλά αν βγει καινούριο Μ να ξέρεις ότι θα κλάψουν μανούλες από πλευράς caymanakiou...

για πρόγραμμα στο διτούρμπινο δεν αναφέρω γιατί συγκρίνουμε μαμα αμάξια..


Άλογα ανέφερα όταν είπες για κόντρα μεταξύ Μ & cayman S... σε κανένα post δεν είχα αναφέρει μέχρι εκείνη τη στιγμή για άλογα!
Από εκεί και μετά σαφώς και είναι φτηνότερη η BMW μιας και είναι άλλη κατηγορία αυτοκινήτου σε σχέση με το Porsche...
Όσο για διπλοτούρμπινα BMW πολύ καλό μοτέρ και πολύ εξελίξιμο...
Απλά το know how το έχει η Porsche εδώ και καμιά δεκαπενταετία at least...

Spanti
31-01-09, 21:28
ναι ρε συ αλλά και το know how το πουλάει 30.000 ευρώ περισσότερα...

θα ήταν επιεικά βλάκας αν κάποιος δεν ήθελε μια porsche στην κατοχή του..τα αμάξια είναι υπέροχα και πανάκριβα...

stef
01-02-09, 11:32
Καλημέρα.
Συμφωνώ, αλλά ότι πληρώνεις πέρνεις αυτό προσπαθώ να πώ...

MaSt0RaS
04-02-09, 00:40
http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=203159

mpikounis
04-02-09, 07:58
Επειδή το thread έχει να κάνει με το νέο Z4 και όχι με σύγκριση με 987 παρακαλώ τα off-topic να σταματήσουν για να μην αναγκαζόμαστε να τα διαγράφουμε. Ευχαριστώ.

BMW Power
04-02-09, 08:45
Επισυνάπτω τα τεχνικά στοιχεία

Το s drive35i είναι το πρώτο αυτοκίνητο (όχι Μ) της BMW που θα έχει το νέο 7τάχιτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη

sm6
04-02-09, 09:04
δυο παρατηρησεις:
ροπη της 35i, ευθεια γραμμη απο 1300-5000 σ.α.λ.! σαν το τεϊμπλ μαουντεν ειναι...

στο σχεδιαγραμμα στη σελιδα 3, αναφερει το πισω μετατροχιο της 35i μικροτερο της απλης!
ειναι δυνατον? ή να προκειται για λαθος?

Panoz
04-02-09, 11:00
Να γίνει το μπλεδάκι με το άσπρο σαλονάκι. Σε manual παρακαλώ....¨Αντε να βγεί και το ///Μ με το V8 της ///Μ3....

MaSt0RaS
04-02-09, 12:13
Να γίνει το μπλεδάκι με το άσπρο σαλονάκι. Σε manual παρακαλώ....¨Αντε να βγεί και το ///Μ με το V8 της ///Μ3....

αυτο δεν εινια σιγουρο... λενε οτι εινια η πρωτη φορα που στα αληθεια δεν χωραει το μοτερ της Μ3 δεν ξερω θα δειξει γιατι το θεωρω αδυνατοο!

BMW Power
04-02-09, 13:06
δυο παρατηρησεις:
ροπη της 35i, ευθεια γραμμη απο 1300-5000 σ.α.λ.! σαν το τεϊμπλ μαουντεν ειναι...

στο σχεδιαγραμμα στη σελιδα 3, αναφερει το πισω μετατροχιο της 35i μικροτερο της απλης!
ειναι δυνατον? ή να προκειται για λαθος?

1. Είναι όντως πολύ ωραία στο μάτι αλλά καμία από τις μετρήσεις που έχω δει από μαμά 335 δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι μια «θεωρητική» θα έλεγα καμπύλη ροπής!!!

2. Αν και όντως περίεργο δεν μπορεί να είναι λάθος μιας και πρόκειται για το press release της BMW

Dim77
04-02-09, 14:50
1. Είναι όντως πολύ ωραία στο μάτι αλλά καμία από τις μετρήσεις που έχω δει από μαμά 335 δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι μια «θεωρητική» θα έλεγα καμπύλη ροπής!!!

2. Αν και όντως περίεργο δεν μπορεί να είναι λάθος μιας και πρόκειται για το press release της BMW

Δεν είναι λάθος, απλά για να δείξουν οι εταιρείες ''επίπεδη'' καμπύλη ροπής στο επίσημο δυναμομέτρημα κόβουν την πραγματική μέγιστη ροπή και εμφανίζουν επίπεδο το σημείο που αρχίζει και τελειώνει ένα συγκεκριμένο σημείο που είναι επαρκές να δηλώσουν.

Η πραγματική δυναμομέτρηση έχει συγκεκριμένο peak που μπορεί να είναι 470Nm αντί για 450Νμ.

Φαίνεται όμως πολύ καλύτερα στο press-release να λένε ότι η ροπή είναι ''επίπεδη'' με ΧΧΧ nm από τις 1500-5000. (Το καταλαβαίνει ακόμα και ο πλέον άσχετος ότι θα τραβάει από τις 1500rpm).

Αυτό είχε ξεκινήσει από παλαιότερα, όταν άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτοι κινητήρες τουρμπο με σχετικά ομαλή λειτουργία (και όχι τα παλιά ''ξεσπάσματα'').

Αλλιώς φαίνεται 335i 306ps/5800 & 400Nm/1500-5000 και αλλιώς 306ps/5800 & 425Νm/3200 (παράδειγμα). Είναι εντελώς τυπικό.

Σε κάποιες περιπτώσεις προτιμούσαν να λένε ότι το 80-90% της ροπής αποδίδεται από τις 2000-6000rpm. Αλλά με τον άλλο τρόπο είναι εμφανές με μια ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Υ.Γ. Όλοι δε χαίρονται επίσης...όταν η εταιρεία ''κρύβει'' και μερικά αλογάκια ακόμα, αλλά τα περιοδικά και οι δυναμομετρήσεις τα φανερώνουν στο κοινό?

BMW Power
04-02-09, 15:34
Οκ, αλλά δεν πάβει να είναι «μαγείρεμα»

Το έχω κάνει και εγώ σε διαγράμματα κάνοντας πιο παχές τις καμπύλες για να φαίνονται ευθείες (όχι σε δυναμομέτρηση βέβαια)

Αυτά είναι τα «καλά» του Marketing

Spanti
08-02-09, 21:02
γνωρίζει κανείς αν η έκδοση 35 θα έχει το ηλεκτρονικό μπλοκέ EDL?

MaSt0RaS
08-02-09, 22:07
γνωρίζει κανείς αν η έκδοση 35 θα έχει το ηλεκτρονικό μπλοκέ EDL?

ε λογικα θα το εχει αν δεν το εχει..... αν και δεν παιζει εσω το βαλανε στα αλλα στο σπορ μοντελο δεν θα το βαλουνε..!

stef
10-02-09, 09:33
Επισυνάπτω τα τεχνικά στοιχεία

Το s drive35i είναι το πρώτο αυτοκίνητο (όχι Μ) της BMW που θα έχει το νέο 7τάχιτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη


Έχω την εντύπωση πως το πρώτο BMW (όχι Μ) με το νέο κιβώτιο DKG το φόρεσε η 335 sedan facelift

arisk
10-02-09, 13:34
Καταρχήν παραθέτω μερικά link όπου μπορείτε να δείτε όλα τα στοιχεία για τη νέα Z4...
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/z4/z4/2009/introduction.html
http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/z4/z4/2009/introduction.html

Η βασική έκδοση του αυτοκινήτου που θα έρθει και στην Ελλάδα είναι 2.500 κυβικά με 204 ίππους. Στην συνέχεια θα έρθει και 2.0 αλλά μάλλον όχι ακόμα. Σύμφωνα με τις αντιπροσωπείες ενδέχεται ώς το τέλος του μήνα ή αρχές Μαρτίου να ανακοινωθεί επίσημα η τιμή, οπότε και θα δέχονται παραγγελίες. Αυτοκίνητα θα υπάρχουν στις εκθέσεις των αντιπροσωπειών απο τον Απρίλιο.

stef
10-02-09, 14:10
Εαν είναι σε πολύ καλή κατάσταση ναι αξίζει

MaSt0RaS
10-02-09, 14:20
Καταρχήν παραθέτω μερικά link όπου μπορείτε να δείτε όλα τα στοιχεία για τη νέα Z4...
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/z4/z4/2009/introduction.html
http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/z4/z4/2009/introduction.html

Η βασική έκδοση του αυτοκινήτου που θα έρθει και στην Ελλάδα είναι 2.500 κυβικά με 204 ίππους. Στην συνέχεια θα έρθει και 2.0 αλλά μάλλον όχι ακόμα. Σύμφωνα με τις αντιπροσωπείες ενδέχεται ώς το τέλος του μήνα ή αρχές Μαρτίου να ανακοινωθεί επίσημα η τιμή, οπότε και θα δέχονται παραγγελίες. Αυτοκίνητα θα υπάρχουν στις εκθέσεις των αντιπροσωπειών απο τον Απρίλιο.

εισαι σιγουρος γιατ το 2.0 λιτρο γιατι ειπαν δεν θα βγαλουνε λογω της Ζ2...

Επισης η τιμη να την περιμενε πανω απο 50000!

Spanti
10-02-09, 14:22
Έχω την εντύπωση πως το πρώτο BMW (όχι Μ) με το νέο κιβώτιο DKG το φόρεσε η 335 sedan facelift

έχεις δίκιο...

BMW Power
10-02-09, 15:13
Έχετε δίκιο για το κιβώτιο στο 335.

Δικό μου λάθος.

stef
10-02-09, 15:32
Σιγά δεν έγινε και τίποτα βρε παιδιά
Το κιβώτιο το δούλεψα σε Μ3 cabrio την προηγούμενη Πέμπτη στο εργοστάσιο της BMW Μόναχο που βρισκόμουν, απλά απίστευτο.
Επίσης πήρα απλά prospectus Ζ4 δεν έχει ξεκινήσει η παραγωγή ακόμη...
Αλλά είδα και scoop την καινούρια 5άρα sedan & station αλλά δεν πρόλαβα δυστυχώς να βγάλω φώτο...
Αυτά τα ολίγα σαν καλός ΒMWάκιας που είμαι.... ;)

Spanti
10-02-09, 16:19
τα προσπέκτους που πήρες είναι ίδια με αυτά που δίνει η BMW online?
αν είναι διαφορετικά θα μπορούσες να τα σκανάρεις μπας και χαρούμε και εμείς λίγο?

arisk
10-02-09, 22:18
Προσπέκτους δεν υπάρχουν στις αντιπροσωπείες... Είναι αυτά που έδωσα στα link και δίνονται στις Ευρωπαϊκές αντιπροσωπείες.

Καταρχήν προσπάθησα να το φέρω απο την Γερμανία. Εκεί κοστίζει 35.900. Το τελωνείο για την αντίστοιχη παλιά Z4 ήταν περίπου 11000. Οπότε το περίμενα 36000+11000+3000 τα μεταφορικά & αμοιβές, το υπολόγιζα να μου κοστίσει 50.000 ευρώ με αυτή τη μέθοδο. Όμως... Δυστυχώς το τελωνείο δηλώνει πως δεν μπορεί να εκτελωνίσει το αυτοκίνητο πριν το εισάγει επίσημα η αντιπροσωπεία, γιατί η τιμή εκτελωνισμού βγαίνει κατα βάση σύμφωνα με την επίσημη τιμή του αυτοκινήτου στη χώρα και τα έξτρα... Οπότε η προσπάθεια αυτή δεν καρποφόρησε και αναγκαστικά αναμένω και προσπαθώ να πάρω την καλύτερη δυνατή σειρά ώστε να μην καθυστερήει πολύ η παραλαβή του αυτοκινήτου...

stef
10-02-09, 23:02
Όσο πιο καινούριο το αυτοκίνητο τόσο το χειρότερο κατά την γνώμη μου
Μην βιάζεστε!!!!

arisk
10-02-09, 23:13
Θέλω να αναπτύξω το σκεπτικό μου, σχετικά με το γιατί πιστεύω ότι το αμάξι θα κοστίζει 49.000 ευρώ (συν-πλήν 2000)... Έπειδή έχω αποφασίσει ήδη να αγοράσω το αυτοκίνητο και προσπαθώ ήδη να το αγοράσω απο τους πρώτους (άν όχι πρώτος στην Ελλάδα) το ψάχνω καθημερινά το θέμα και με διάφορους τρόπους, τιμή και χρόνος αναμονής...

Καταρχήν η τιμή στην κάθε χώρα δεν είναι απόφαση της τοπικής εταιρίας, αλλά συνισταμένη πολλών παραγόντων, όπως η εργοστασιακή τιμή και η τοπική φορολογία και κατα δεύτερο λόγο η πρόθεση της τοπικής ΒΜW (πχ BMW-Hellas)... Δεν μπορεί η Ελληνική BMW να πει "εγω γουστάρω να το κοστολογήσω τόσο το αμάξι...", λογοδοτεί στην μητρική εταιρία, για να μην πώ ότι αποφασίζει η μητρική και συναινεί η Ελληνική...

Στην Γερμανία το αυτοκίνητο (Ζ4 - 2,5) κοστίζει 35.900 ευρώ.
Το 320 cabrio κοστίζει 41.100 ευρώ. Στην Ελλάδα κοστίζει 50.800. Δηλαδή 25% παραπάνω.
Το 325 cabrio κοστίζει 46.350 ευρώ. Στην Ελλάδα κοστίζει 60.800. Δηλαδή 31% παραπάνω.
Παρατηρώντας αυτά, αλλά και άλλα αυτοκίνητα και τιμές βλέπουμε ότι όσο αυξάνεται ο κυβισμός αυξάνεται και η ποσοστιαία διαφορά τιμής μεταξύ Ελλάδας-Γερμανίας.
Το 325 cabrio κοστίζει εδώ 31% παραπάνω απ'οτι στη Γερμανία, δηλαδή περίπου 14.000 ευρώ παραπάνω.
Τα 14.000 ευρώ της διαφοράς τιμής αυτά, είναι περίπου το 30% της αξίας του αυτοκινήτου στην Γερμανία.
Το νέο Ζ4 (2,5) έχοντας τιμή 35.900 στην Γερμανία δεν μπορεί να έχει διαφορά τιμής μεγαλύτερη απο τις 14.000 ευρώ που έχει το 325 cabrio, λόγω του ότι ποσοστιαία, τα 14.000 είναι περίπου το 40% της τιμής στην Γερμανία και όπως είναι λογικό δεν μπορει δύο αυτοκίνητα ίδιας εταιρίας και ίδιου κυβισμού να έχουν διαφορά τιμής ανάμεσα σε δύο χώρες και το πιό φθηνό να έχει πιο μεγάλη διαφορά τιμής απο το πιο ακριβό, αυτό δεν στέκει μπροστά σε καμία εμπορική λογική αλλά ούτε και μαθηματική πράξη.
Επομένως, η Ζ4 στην Ελλάδα λογικά θα πρέπει να έχει αντίστοιχη ποσοστιαία διαφορά τιμής με το 325 cabrio, αφού έχουν και τον ίδιο κυβισμό, δηλαδή περίπου 31%.
Επίσης, δεν γίνεται η διθέσια Z4 μήκους 4,24m (έστω και 2,5 κυβικά) να κοστίσει περισσότερο απο την τετραθέσια 320 cabrio μήκους 4,70m (2,0 κυβικά), θα ήταν εμπορικό σφάλμα, άλλωστε στην Γερμανία η Ζ4 κοστίζει 35.900 και η 320 cabrio 41.100, η σχέση αυτή δεν μπορεί να αντιστραφεί στην Ελλάδα και η Z4 να βγεί ακριβότερη. Γιατί να πάρεις την Z4 τότε? Έχει δύο θέσεις λιγότερες, δραματικά μεγαλύτερη φορολογία, τέλη κυκλοφορίας ασφάλιστρα κτλπ, μισό μέτρο λιγότερο μήκος και προσφέρει απλά 20-25 άλογα παραπάνω... Δεν έχει νόημα να βάλει η BMW τα αμάξια της να σφαχτούν...
Ακόμη, η διαφορά τιμής στην Αγγλία είναι 10% ακριβότερο το νέο μοντέλο απο το παλιό, δηλαδή αναλογικά στην Ελλάδα 45.000 ευρώ σύν 10%, μας κάνει περίπου σχεδόν 50.000 ευρώ.
Τέλος, να υπενθυμίσω ότι η νέα SLK, όταν βγήκε το 2004, κόστιζε περίπου 1.000 ευρώ φθηνότερη απο την παλιά. Το κάθε αυτοκίνητο έχει μια τοποθέτηση στην αγορά βάση των προσόντων του και βάση του υπάρχοντος ανταγωνισμού και δεν μπορεί ένα μοντέλο να αλλάξει δραματικά την τοποθέτησή του στην αγορά, δηλαδή πχ απο 45.000 να πάει στα 55.000 ευρώ...
Α και η SLK κοστίζει πλέον 50.000 ευρώ... Και είναι το κατ'εξοχήν ανταγωνιστικό αμάξι της Ζ4... Οπότε είναι λογικό να είναι η τιμή κάπου εκεί κοντά, ίσως λίιιιιιιγο κάτω...

Επομένως...
1η πιθανότητα... 35.900 που είναι η τιμή του αυτοκινήτου στην Γερμανία επί 31% που είναι η ποσοστιαία διαφορά τιμής του 325 cabrio μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας... Συν... Ίσον... 47.000 ευρώ...
2η πιθανότητα... 35.900 που είναι η τιμή του αυτοκινήτου στην Γερμανία σύν μαξιμουμ 14.000 που είναι η διαφορά τιμής του 325 cabrio μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας... Ίσον... 49.000 ευρώ...

Γι' αυτό λοιπόν εγώ υπολογίζω ότι το αυτοκίνητο στην Ελλάδα θα κοστίσει 49.000 ευρώ (συν-πλήν 2.000).

Αν έχει κάποιος μια τεκμηριωμένη διαφορετική άποψη θα ήμουν ευγνώμων αν την εξέφραζε γιατί το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ, θα έλεγα οτι με καίει... Θεωρώ ότι τα 50.000 ευρώ είναι μια λογική τιμή για το αυτοκίνητο αυτό και σκοπεύω να τα διαθέσω. Αντίθετα, πχ 55.000 ευρώ είναι μια εξωπραγματική τιμή για το αυτοκίνητο αυτό κατ'εμέ...
Όπως επίσης αν βρίσκετε τη λογική μου σωστή ή και λάθος, μήπως και διορθώσουμε κάποιο πιθανό λάθος μου και βγάλουμε ένα καλύτερο συμπέρασμα


Υ.Γ. Ο εξοπλισμός του αυτοκινήτου δεν έχει αλλάξει δραματικά σε σχέση με προηγούμενες BMW

arisk
11-02-09, 01:44
Όσο πιο καινούριο το αυτοκίνητο τόσο το χειρότερο κατά την γνώμη μου
Μην βιάζεστε!!!!

Η αλήθεια είναι ότι ένα δίκιο το έχεις...

MaSt0RaS
11-02-09, 08:51
Η αλήθεια είναι ότι ένα δίκιο το έχεις...

Δεν εχει ενα δικιο.... εχει πολλα δικια... και αν θες ακουσε και εναν που μετανιωσε την αγορα του....

Εγω οταν ειχε βγει το facelift Του Ζ4 πηγα και εδωσα τοσα χρηματα και πηρα το 2.5si ηταν μεγαλο λαθος... γιατι παντα επηρεαζεσαι με εξτρα και τετοια και το αυτοκινητο πηγε στα 65 οεριπου απο 50... μεχρι τωρα.... εσυ θα αρχισεις σιγουρα απο τα 50+++ γιατι το αμακσι σιγουρα θα ακριβινρι απο το προηγουμενο για κατω απο 50000 ξεχνατο γιατο 2.5σι ειχε αρχικη 50... δεν ειναι δυνατον το καινουριο Ζ4 να ειναι φθηνοτερο .. αλλωστε αυτο το εχει δηλωσει και η ιδια BMW οτι το βασικο τερο που ανεβηκαν οι τιμες ειναι λογο καινουριων υλικων στο εσωτερικο....

Στην θεση σου θα σου ελεγα ενα Μ με τα ιδια χρηματα... να ξερεις το Μ με που το παρεις σε 2 χρονια το πουλασ απο 55 αντε 47... το αλλο απο 55 στα 40 και κατω στανταρ!

arisk
11-02-09, 09:07
Ξαναδιάβασα εδώ ότι η Ζ4 2,5 ξεκινούσε απο 50.000 ευρώ, όμως στο σάιτ της bmw, αναφέρει την τιμή της βασικής έκδοσης στα 45.700 ευρώ. Δείτε εδώ (κάτω αριστερά στη σελίδα)
http://www.bmw.gr/master_en/en/index_narrowband.html
Γιατί 5.000 ευρώ διαφορά τιμής είναι σχεδόν 2 εκ. παλιές δραχμές... Μισό Smart για παράδειγμα ή μισό i10 για να κινείσαι στην πόλη (πράγμα αδύνατον με τη νέα Ζ4...). Ή ακόμα και 5.000 ευρώ = δερμάτινο σαλόνι, parktronic, εργοστασιακός συναγερμός, χρώμα, 18άρες ζάντες, ίσως και κάτι άλλο.

Επίσης, όταν το νέο Ζ4 κοστίζει 35.900 στη Γερμανία και το 320 cabrio 41.100, δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί η τιμή του ίδιου ακριβώς Z4 στην Ελλάδα να ξεπεράσει την τιμή του ίδιου ακριβώς 320 cabrio που είναι 50.800.
Δύο αμάξια, το ένα στη Γερμανία είναι 5.000 ακριβότερο απο το άλλο (320 απο Z4), πώς γίνεται να είναι φθηνότερο στην Ελλάδα το 320 cabrio απο το Z4...?



Κατα τ'άλλα, συμφωνώ όσον αφορά την "νεότητα" ενός μοντέλου, το προηγούμενο αυτοκίνητό μου ήταν επίσης νέο μοντέλο ακυκλοφόρητο στην Ελλάδα, το αγόρασα απο φωτογραφίες, πριν καν το φέρουν στις αντιπροσωπείες και όντως ήταν λάθος.

Όμως... Η νέα Z4... Είναι... Να μην το πώ καλύτερα... Απο "κα" αρχίζει... Και τελειώνει σε "λα"... Και βλέπω τελικά να μην μπορώ να αντισταθώ... Και να το παίρνω αμέσως... :bricks1:

arisk
11-02-09, 09:18
εσυ θα αρχισεις σιγουρα απο τα 50+++ γιατι το αμακσι σιγουρα θα ακριβινρι απο το προηγουμενο για κατω απο 50000 ξεχνατο γιατο 2.5σι ειχε αρχικη 50... δεν ειναι δυνατον το καινουριο Ζ4 να ειναι φθηνοτερο ..

Τώρα πρόσεξα ότι μιλάς για το 2.5si, δεν το είχα δέι πριν γράψω, γι'αυτό μίλησα για 45.000 αρχική, εννοούσα την βασική έκδοση...
Τώρα υπάρχει η βασική έκδοση που ονομάζεται sDrive23i και κοστίζει 35.900 euro ατην Γερμανία. Και βάση των συγκρίσεων που έκανα παραπάνω δεν γίνεται να κοστίσει στην Ελλάδα παραπάνω απο 14.500 ευρώ ακριβότερα ή και ακόμα να κοστίσει ακριβότερα απο την 320 cabrio που είναι πολύ ακριβότερη στη Γερμανία απο την Ζ4...

MaSt0RaS
11-02-09, 09:46
Τώρα πρόσεξα ότι μιλάς για το 2.5si, δεν το είχα δέι πριν γράψω, γι'αυτό μίλησα για 45.000 αρχική, εννοούσα την βασική έκδοση...
Τώρα υπάρχει η βασική έκδοση που ονομάζεται sDrive23i και κοστίζει 35.900 euro ατην Γερμανία. Και βάση των συγκρίσεων που έκανα παραπάνω δεν γίνεται να κοστίσει στην Ελλάδα παραπάνω απο 14.500 ευρώ ακριβότερα ή και ακόμα να κοστίσει ακριβότερα απο την 320 cabrio που είναι πολύ ακριβότερη στη Γερμανία απο την Ζ4...

μην μπερδευεσαι τοσο.. θα ειναι γυρω στα 50000 πιο κατω δεν παιζει...

Αν ειναι το νεο Ζ4 κ...λα τοτε το Μ τι ειναι ... ασε φιλε οι 4 μπουκες πισω και το μοτερ δεν συγκρινονται τι να λεμε τωρα... εκτος και δεν σου αρεσει το γκαζι και θες ενα αμαξι οπως οι slk hardtop ktl ktl...και εγω τοσκεφτμουν πολυ για αυτο εχω ανοιξει τα thread αλλα τωρα σκεφτομαι διαφορετικα πρωτον δεν περνω αμαξι που δεν εχει κυκλοφορησει 2 χρονια τουλαχιστον...μεχω δει πολλους φιλους να τυρανιουνται με αγορες νεων... ειδικα μετισ αναλκλησεις που ειναυ συχνο φαινομενο σε μια καλη εταιρια οπως η BMW..

Και τωρα σκεφτομαι η μετατορπη του δικου μου σε Μ η αγορα ζ4Μ η αγορα του ονειρου Μ3! !!

Fanis
11-02-09, 10:26
Λογικά η 2.5αρα Ζ4 (η 23i δλδ) θα είναι τιμολογιακά ανάμεσα από την παλιά 2.5i και την 2.5si. Και στον Σπανό μου είχαν πεί γύρω στο 50αρικο να ξεκινάει, αλλά δικιά τους εκτίμηση και όπως μου είπαν μπορέι να είναι και 1-2Κ πιο κάτω. Κάπου τον Μάρτιο (άντε αρχές Απριλίου) θα ξέρουν τιμή.

MaSt0RaS
11-02-09, 10:44
Λογικά η 2.5αρα Ζ4 (η 23i δλδ) θα είναι τιμολογιακά ανάμεσα από την παλιά 2.5i και την 2.5si. Και στον Σπανό μου είχαν πεί γύρω στο 50αρικο να ξεκινάει, αλλά δικιά τους εκτίμηση και όπως μου είπαν μπορέι να είναι και 1-2Κ πιο κάτω. Κάπου τον Μάρτιο (άντε αρχές Απριλίου) θα ξέρουν τιμή.

και να ξερεις οτι υπαρχει περιπτωση να το παρεις τον σεπτρμβριο κανε λιγη υπομονη....:P:P γιατι ο αυγουστοσ θα σε παει ενα μηνα πισω...!οποτε αν δωσει απριλιο βαλε οτι ειμαστε και τελευταιοι σε προτεραιοτητα αρα αρχιζουν μαιο και θελει 3-4 μηνεσ στανδαρ...!

arisk
11-02-09, 10:52
Φίλε MaSt0Ra η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και μεγάλη τρέλα με το γκάζι... Αντίθετα τρελαίνομαι με κάθε τι όμορφο, ότι και αν είναι αυτό... Ειδικά αυτοκίνητα και γυναίκες... Χαχαχαχχχχ...
Άσε που στην επόμενη κλήση που θα φάω για παράβαση ορίου ταχύτητας μου παίρνουν το δίπλωμα και ξαναδίνω εξετάσεις μετά απο 2 χρονια... Οπότε όσο λιγότερο γκάζι... Τόσο περισσότερο καιρό θα εξακολουθήσω να έχω δίπλωμα... Όχι βέβαια πως φταίνε τα αμάξια... Το κακό μου το κεφάλι και το βαρύ μου το πόδι φταίνε... Αλλά τέλοσπάντων...
Όσο για τα νέα μοντέλα, έχεις δίκιο και εγώ κατα το παρελθόν έχω αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα με το θέμα...

Φίλε Fani και εγώ τις ίδιες πληροφορίες έχω...

Γενικά "σέρνεται" μια ημερομηνία, 9 Μαϊου... Την έχω διαβάσει σε αρκετά μέρη (φόρουμ, blog, επίσημο σαιτ BMW εξωτερικού - "from 9 May")... Δεν κατάλαβα τι αφορά όμως... Ελπίζω να μην είναι η ημερομηνία έναρξης παραγγελιών... Δεν θα το αντέξω!!

MaSt0RaS
11-02-09, 11:00
Φίλε MaSt0Ra η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και μεγάλη τρέλα με το γκάζι... Αντίθετα τρελαίνομαι με κάθε τι όμορφο, ότι και αν είναι αυτό... Ειδικά αυτοκίνητα και γυναίκες... Χαχαχαχχχχ...
Άσε που στην επόμενη κλήση που θα φάω για παράβαση ορίου ταχύτητας μου παίρνουν το δίπλωμα και ξαναδίνω εξετάσεις μετά απο 2 χρονια... Οπότε όσο λιγότερο γκάζι... Τόσο περισσότερο καιρό θα εξακολουθήσω να έχω δίπλωμα... Όχι βέβαια πως φταίνε τα αμάξια... Το κακό μου το κεφάλι και το βαρύ μου το πόδι φταίνε... Αλλά τέλοσπάντων...
Όσο για τα νέα μοντέλα, έχεις δίκιο και εγώ κατα το παρελθόν έχω αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα με το θέμα...

Φίλε Fani και εγώ τις ίδιες πληροφορίες έχω...

Γενικά "σέρνεται" μια ημερομηνία, 9 Μαϊου... Την έχω διαβάσει σε αρκετά μέρη (φόρουμ, blog, επίσημο σαιτ BMW εξωτερικού - "from 9 May")... Δεν κατάλαβα τι αφορά όμως... Ελπίζω να μην είναι η ημερομηνία έναρξης παραγγελιών... Δεν θα το αντέξω!!

ναι αυτο εινια δλδ φερνουν καποια αμαξια στις εκθεσεις και αρχιζουν οι παρραγγελιες.. .τεσπα να σου ευχηθω ναμην εχεις προβληματα... και να ξερεις οτι το οριο ταχυτητας και με το 23ι ο περνας πολυ ευκολα :P:P:P:deal::deal:

stef
11-02-09, 11:23
Επομένως, η Ζ4 στην Ελλάδα λογικά θα πρέπει να έχει αντίστοιχη ποσοστιαία διαφορά τιμής με το 325 cabrio, αφού έχουν και τον ίδιο κυβισμό, δηλαδή περίπου 31%.


Μην μπερδεύεσαι!
Η 325 cabrio ΔΕΝ έχει τον ίδιο κυβισμό με το Ζ4 23i
Το πρώτο είναι 3λιτρο και το δεύτερο 2,5άρι...

arisk
11-02-09, 11:27
και να ξερεις οτι το οριο ταχυτητας και με το 23ι ο περνας πολυ ευκολα :P:P:P:deal::deal:

:dblthumb2

arisk
11-02-09, 11:31
Μην μπερδεύεσαι!
Η 325 cabrio ΔΕΝ έχει τον ίδιο κυβισμό με το Ζ4 23i
Το πρώτο είναι 3λιτρο και το δεύτερο 2,5άρι...

Ναί, έχεις δίκιο!! Αυτό βέβαια βολεύει ακόμα περισσότερο το συλλογισμό μου, γιατί στην Ελλάδα, όσο μεγαλύτερος είναι ο κυβισμός, τόσο μεγαλύτερη είναι και η φορολογία και μάλιστα αυξάνεται όχι με αριθμητική, αλλα με γεωμετρική σχεδόν πρόοδο...
Δηλαδή πχ αν ενα δίλιτρο είναι εδώ 25% ακριβότερο απ'ότι στη Γερμανία, ενα τρίλιτρο μπορεί να είναι 30-35% ακριβότερο απ'ότι εκεί...
Το λέω σωστά ή μου διαφεύγει κάτι? Ελπίζω να μην μου διαφεύγει γιατί κινδυνεύει να καταρρεύσει ο συλλογισμός μου... :bricks1:

Fanis
11-02-09, 12:36
Μην μπερδεύεσαι!
Η 325 cabrio ΔΕΝ έχει τον ίδιο κυβισμό με το Ζ4 23i
Το πρώτο είναι 3λιτρο και το δεύτερο 2,5άρι...

Ναί, έχεις δίκιο!! Αυτό βέβαια βολεύει ακόμα περισσότερο το συλλογισμό μου, γιατί στην Ελλάδα, όσο μεγαλύτερος είναι ο κυβισμός, τόσο μεγαλύτερη είναι και η φορολογία και μάλιστα αυξάνεται όχι με αριθμητική, αλλα με γεωμετρική σχεδόν πρόοδο...
Δηλαδή πχ αν ενα δίλιτρο είναι εδώ 25% ακριβότερο απ'ότι στη Γερμανία, ενα τρίλιτρο μπορεί να είναι 30-35% ακριβότερο απ'ότι εκεί...
Το λέω σωστά ή μου διαφεύγει κάτι? Ελπίζω να μην μου διαφεύγει γιατί κινδυνεύει να καταρρεύσει ο συλλογισμός μου... :bricks1:
Δεν έχει σημασία. Από τα 2.001cc και πάνω η φορολογία είναι ενιαία και σταθερή στο 50% της αξίας CIF. οπότε είτε είναι 2.001cc είτε είναι 5.000cc η φορολογία για το ΕΤΤ είναι ίδια.
Η φορολόγηση για το ΕΤΤ έχει ως εξής:

Μέχρι 900 κ.ε. 5%
Από 901-1400 κ.ε. 12%
Από 1401-1600 κ.ε. 20%
Από 1601-1800 κ.ε. 30%
Από 1801-2000 κ.ε. 40%
Από 2001 κ.ε. και πάνω 50%

arisk
11-02-09, 13:38
Η αξία CIF είναι η εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου χωρίς ΦΠΑ ή κάτι άλλο Φάνη? Δίπλα στην Γερμανική τιμή αναφέρει και μια άλλη τιμή, που είναι 30.168,07 και αν προσθέσεις σε αυτό το 19% (που νομίζω είναι ο φόρος στη Γερμανία) κάνει 35.900 ευρώ, η τιμή δηλαδή του αυτοκινήτου εκεί.
Αν τα λέω σωστά δηλαδή, εδώ πάμε για 30.168,07+50%= 45.252 ευρώ (δηλαδή εργοστασιακή τιμή συν φόρος 50%) σύν ότι καπέλο βάλει η Ελληνική BMW.

arisk
11-02-09, 13:56
Προσθέτοντας στην εργοστασιακή τιμή τον φόρο που αντιστοιχεί για τα ανάλογα κυβικά βλέπουμε τα εξής...

320 cabrio
Tιμή στη Γερμανία χωρίς φόρο 34.537,82 + 40% = 48.353
Tιμή στην Ελλάδα 50.800
Διαφορά "εργοστασιακής" τιμής συν το φόρο απο την τελική τιμή, περίπου 2.445 ευρώ (προμήθειες ή λοιπά έξοδα ίσως??)

325 cabrio
Tιμή στη Γερμανία χωρίς φόρο 38.949,58 + 50% = 58.424
Tιμή στην Ελλάδα 60.800
Διαφορά "εργοστασιακής" τιμής συν το φόρο απο την τελική τιμή, περίπου 2.376 ευρώ (προμήθειες ή λοιπά έξοδα ίσως??)


Βλέπουμε παρακάτω, ότι στις πιό ακριβές εκδόσεις το ποσό αυτό αλλάζει και σχεδόν διπλασιάζεται...

330 cabrio
Tιμή στη Γερμανία χωρίς φόρο 41.806,72 + 50% = 62.710
Tιμή στην Ελλάδα 68.400
Διαφορά "εργοστασιακής" τιμής συν το φόρο απο την τελική τιμή, περίπου 5690 ευρώ

335 cabrio
Tιμή στη Γερμανία χωρίς φόρο 43.991,60 + 50% = 65987,40
Tιμή στην Ελλάδα 71.500
Διαφορά "εργοστασιακής" τιμής συν το φόρο απο την τελική τιμή, περίπου 5515 ευρώ

Συμπέρασμα?? :bugeye:

Fanis
11-02-09, 14:43
Η αξία CIF είναι η εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου χωρίς ΦΠΑ ή κάτι άλλο Φάνη? Δίπλα στην Γερμανική τιμή αναφέρει και μια άλλη τιμή, που είναι 30.168,07 και αν προσθέσεις σε αυτό το 19% (που νομίζω είναι ο φόρος στη Γερμανία) κάνει 35.900 ευρώ, η τιμή δηλαδή του αυτοκινήτου εκεί.
Αν τα λέω σωστά δηλαδή, εδώ πάμε για 30.168,07+50%= 45.252 ευρώ (δηλαδή εργοστασιακή τιμή συν φόρος 50%) σύν ότι καπέλο βάλει η Ελληνική BMW.
Δεν είναι ακριβώς έτσι Άρη. Η τιμή CIF (Cost Including Freight) είναι η τιμή που πουλάει το εργοστάσιο χονδρική στους κατά τόπους εισαγωγείς (στην περίπτωσή μας στην BMW Hellas) και φυσικά δεν είναι ίδια για όλες τις χώρες. Η τιμή που αναφέρεις εσύ, είναι η τιμή λιανικής στην Γερμανία χωρίς το ΦΠΑ. Αυτή είναι μεγαλύτερη από την τιμή CIF, διότι είναι τιμή λιανικής και περιλαμβάνει και το κέρδος του εμπόρου (+ όποιο άλλο κόστος).

Στην τιμή των €30.168 η τιμή CIF υπολογίζω ότι είναι γύρω στις €20-22.000 για την Ελλάδα. Εκεί προσθέτεις Φόρο 50% (πάμε στις €33.000 περίπου) + κέρδος εισαγωγέα + κέρδος αντιπροσώπου + 19% ΦΠΑ (στην τιμή λιανικής στην Ελλάδα) = με την τελική τιμή πώλησης. Περίπου το συνολικό κέρδος εισαγωγέα και αντιπροσώπου είναι 30% (μην το πάρεις απόλυτα στο περίπου είναι πάιζει +/- 5%). Άρα στα 33Κ έχεις και 10Κ κέρδος = 43Κ + 19% ΦΠΑ = 51Κ περίπου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα εμπορικής και τιμολογιακής πολιτικής της κάθε αντιπροσωπείας και θέμα εκπτώσεων του εμπόρου.

arisk
11-02-09, 16:35
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες φίλε!! Δεν είχα ιδέα πώς έχουν αυτά τα πράγματα...

Strax
12-02-09, 09:23
Η τιμή CIF (Cost Including Freight) είναι η τιμή που πουλάει το εργοστάσιο χονδρική στους κατά τόπους εισαγωγείς (στην περίπτωσή μας στην BMW Hellas) και φυσικά δεν είναι ίδια για όλες τις χώρες.

Αν δεν κάνω λάθος, CIF σημαίνει Cost, Insurance, Freight, δηλαδή κόστος, ασφάλεια, μεταφορικά.

BMW Power
12-02-09, 11:14
Αν δεν κάνω λάθος, CIF σημαίνει Cost, Insurance, Freight, δηλαδή κόστος, ασφάλεια, μεταφορικά.

Δεν κάνεις λάθος.

Όντως CIF σημαίνει Cost, Insurance, Freight και αναφέρεται σε συγκεκριμένη τοποθεσία.

πχ "30.000 ευρώ CIF Pireus" σημαίνει ότι η τιμή περιλαμβάνει μεταφορικά και ασφάλισή του εμπορεύματος με τελικό προορισμό τον Πειραιά.

Fanis
12-02-09, 11:35
Έχεις δίκιο Στράτο....δικό μου λάθος :embarassm , από κεκτημένη ταχύτητα και λόγο ηλικίας (ξεχνάω ότι έμαθα πρίν πολλάαα χρόνια!).

arisk
13-02-09, 11:27
Γενικά "σέρνεται" μια ημερομηνία, 9 Μαϊου... Την έχω διαβάσει σε αρκετά μέρη (φόρουμ, blog, επίσημο σαιτ BMW εξωτερικού - "from 9 May")... Δεν κατάλαβα τι αφορά όμως... Ελπίζω να μην είναι η ημερομηνία έναρξης παραγγελιών... Δεν θα το αντέξω!!

Ε μα... Συγνώμη κιόλας... Αλλά... Σκατά έφαγα πριν μιλήσω...??
Στην αρχική σελίδα της Ελληνικής BMW υπάρχει ένας αντίστροφος χρονομετρητής... Που καταλήγει... Στις 9 Μαϊου... Για την αποκάλυψη της νέας Z4, όπως λέει...
Αν ακολουθήσεις τα βήματα που σου λέει και στείλεις τα στοιχεία σου, σου στέλνουν ένα link που δείχνει τη νέα Ζ4...
Αυτό...
http://www.bmw.gr/master_en/en/index_narrowband.html?content=http://www.bmw.gr/master_en/en/newvehicles/z4/roadster/2008/experience/experience/experience.html

coot
04-03-09, 15:15
http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=73433&news_category_id=&category_id=72
οριστε και μια παρουσιαση του για όποιον δεν το έχει δει. Το εσωτερικο όντως είναι πανέμορφο και δεν φαίνεται για bmw (επιτελους). Αλλά νομίζω ότι έχει χάσει το χαρακτήρα του το μακρύ καπω, και τις δύο θέσεις πάνω από τους δύο πισω τροχους... εσεις τι λέτε; Λογικο είναι να κυνηγήσει τον αντίπαλο του slk πάντως βάζοντας hardtop ο οποίος πιστεύω ότι είναι και ο λόγος της αύξησης της τιμής της Ζ4 μαζί με την αναβαθμιση του εσωτερικου.

chris z3
04-03-09, 22:13
μια χαρα μακρυ καπο εχει και μια χαρα ειναι η θεση των καθισματων..............και ειναι και πανεμορφη....που προσωπικα οσο δεν μου αρεσε η προηγουμενη ζ4,τοσο μου αρεσει αυτη.......

arisk
09-03-09, 11:56
Σημερινή ενημέρωση... Τιμή περίπου 55000... 2500cc και 204 ίπποι στην "βασική" έκδοση... Επίσημη ανακοίνωση τιμής και παρουσίαση το Μάίο... Τα πρώτα αυτοκίνητα παραδίδονται στην Ελλάδα τον Ιούνιο... Το αμάξι θα δοθεί στα Ελληνικά περιοδικά για τέστ στο τέλος του τρέχοντος μήνα...

Μου φαίνεται πολύυυυ αλμυρό... Δεδομένου ότι για να είναι το αμάξι όπως πρέπει θα χρειαστεί πάνω απο 60.000... Και λόγω ότι είναι νέο μοντέλο, δεν 8α υπάρχουν εκπτώσεις...
Πάμε στα 61.000-62.000...
Η Porsche Cayman κάνει 65.000 και σε ένα ετοιμοπαράδοτο έχει και σημαντική έκπτωση... Και στάνταρ περισσότερα πράγματα... Οπότε τελικά βγαίνουν σχεδόν ίδια τιμή... Νομίζω τεράστιο φάουλ της Ελληνικής BMW... Να πουλήσει 55.000 ευρώ ένα αμάξι που στη Γερμανία πωλείται 35.000...
Ελπίζω να είναι λάθος η πληροφόρηση αν και είναι απο επίσημη αντιπροσωπεία που δέχεται ήδη παραγελλίες...

stef
09-03-09, 13:36
Μια χαρούλα είναι οι τιμές!
Να μην πω ότι και φτηνά είναι
Για δείτε λίγο τις τιμές της SLK που και 1800 κυβικά είναι και λιγότερα άλογα έχει....
Ο έχων χρήματα το αγοράζει, αλλιώς πάει σε αγορά μιας καλομεταχειρισμένης facelift Ζ4

coot
09-03-09, 14:13
πανάκριβο είναι στα 55! 204 άλογα το Ζ4 193 το slk δε νομίζω ότι εξηγείται η διαφορά των 5000 ευρώ.

arisk
09-03-09, 14:26
Τι να κάνουμε... Μας έσφαξαν... Όχι οι Γερμανοί... Αλλά οι ελληναράδες... Τι να πώ... Τέλοσπάντων... Ας όψεται που δεν έχω υπομονή για να το φέρω απο τη Γερμανία το καλοκαίρι... Πάω την Πέμπτη να το παραγγείλω... Μένει να διαλέξω χρώμα... Είμαι μεταξύ του μπλέ της διαφήμισης και του ασημομπεζοκαφέ... Αουτσάιντερ το λευκό... :bowdown:

Τον Ιούνιο θα το έχωωωωωωωω...!! :ylsuper:

stef
09-03-09, 14:28
πανάκριβο είναι στα 55! 204 άλογα το Ζ4 193 το slk δε νομίζω ότι εξηγείται η διαφορά των 5000 ευρώ.

Τα 700 κυβικά διαφοράς τα ξεχνάμε?

arisk
09-03-09, 14:28
ΒΜW Hellas... Κατάφερε να φέρει ένα αυτοκίνητο που κοστίζει 35000 στη Γερμανία με 55000... Ψόφος στις αντιπροσωπείες... Ας κλείσουν όλες... Στους πέντε δρόμους... Αφού επιθυμούν να έχουν υπερκέρδη... Καλά να πάθουν... Ευτυχώς υπάρχουν κάτι λακαμάδες σαν εμένα και τους τα σκάνε αλλιώς θα είχαν βαρέσει φαλημέντο εδώ και καιρό... :angryfire

stef
09-03-09, 14:29
Τον Ιούνιο θα το έχωωωωωωωω...!! :ylsuper:

Μόλις το στρώσεις call me να δούμε διαφορές με το υπάρχον 2,5άρι...
χαχαχαχα
Αστειεύομαι, καλοτάξιδο να είναι το κουκλί σου κ ό,τι χρώμα και να το πάρεις, εγώ θα θέλω βόλταααααααααααααααα

arisk
09-03-09, 14:34
Όταν βγήκε στην αγορά η νέα SLK, το 2004, ήταν 1000 ευρώ πιο φθηνή απο το προηγούμενο μοντέλο... Που ήταν μέρα νύχτα... Δεν ξέρω... Νιώθω ότι το κοστολόγησαν σε τιμές Porsche το Ζ4... Και σίγουρα δεν είναι...
Έχω στα χέρια μου τις τιμές των αξεσουάρ... Το αμάξι δεν έχει πάνω σχεδόν τίποτα... Είναι όλα στα έξτρα... Έχει τα βασικά που έχουν μέχρι και τα Hyundai (ζαντες, cd, abs, κτλπ), έχει πλήρη εξοπλισμό ασφάλειας (ΕSP, κτλπ) και απο εκεί και πέρα χρεώνει το κάθε τι... Μέχρι και το τασάκι... Έλεος... Είπαμε πάντα έτσι κάνουν αλλά όχι και σε ένα αμάξι που κοστίζει σχεδόν 60.000...
Η λίγο καλύτερη εκδοση, exclusive νομίζω τη λένε(??) κοστίζει 4300 ακριβότερα...

arisk
09-03-09, 14:35
Τhnx!! Kαι μέσα φίλε για τη βόλτα! Άλλωστε ήσουν απο τους πρώτους εδω μέσα που μοιράστηκες μαζί μου την αγωνία μου για το αμαξι αυτό... :lamer:

super duper
09-03-09, 16:51
κατσε καλα το εργαλειο

coot
09-03-09, 20:06
Τα 700 κυβικά διαφοράς τα ξεχνάμε?

Τιμές γερμανίας slk 37217,25
z4 35900
εσύ το βρίσκεις λογικό να είναι 5000 ευρώ πιο ακριβό από το slk? Λάθος της bmw να ανέβει τόσο πολύ.

Stallion3.2
09-03-09, 21:18
με τα εξτρά πόσο θα σου πάει φίλε μου? είναι κρίμα η ελληνική αντιπροσωπεία να είναι τόσο κλέφτρα.... στην ιταλία και κοστίζουν λιγότερο αλλά είναι και στη βασική τους έκδοση πιο καλά εξοπλισμένα. έλεος δηλαδή

Spanti
09-03-09, 22:25
o χριστός και η παναγία...αν όντως πάει η 2,5άρα στα 55Κ η 35 πόσο θα πάει?
κάνα 65άρι?

arisk
09-03-09, 23:15
Τιμές γερμανίας slk 37217,25
z4 35900
εσύ το βρίσκεις λογικό να είναι 5000 ευρώ πιο ακριβό από το slk? Λάθος της bmw να ανέβει τόσο πολύ.


Η τιμή δεν είναι οριστική!! Πιο πολύ πληροφορίες που κυκλοφορούν μεταξύ των αντιπροσωπειών BMW ειναι...
Διαβάζοντας αυτό που λές και για την τιμή της slk στην Γερμανία πιστεύω ακόμη περισσότερο ότι δεν θα είναι τελικά η τιμή στα 55.000... Την βρίσκω εξωφρενική...!!
Για να δούμε... :bowdown:

arisk
09-03-09, 23:22
Τιμές έξτρα...

Θέρμανση στεφάνης τιμονιού... 249 euro
Ζάντες... 1547 euro οι φθηνότερες
Αυτόματο κιβώτιο... 3066 euro
Ανεμοθώρακας... 354 euro
Ηλεκτρικά καθίσματα... 1638 euro
Parktronic... 1022 euro
Cruise control... 420 euro
Θύρα Usb... 393 euro
Δερμάτινο σαλόνι... 1756 euro
Πλήρες δερμάτινη επένδυση... 3668 euro
Εκδοση exclusive... 4389 euro
Μεταλλικό χρώμα... 879 euro

Έτσι για να ετοιμάζετε τα πορτοφόλια σας...

MaSt0RaS
09-03-09, 23:49
Ελεος και τα εξτρα ακομα ανεβηκαν!

arisk
10-03-09, 07:40
Καλώς ή κακώς το προηγούμενο αυτοκίνητό μου ήταν ένα Peugeot 307CC... Η πλάκα είναι ότι τα περισσότερα έξτρα του καταλόγου της Ζ4 τα είχε στο στάνταρ εξοπλισμό... Βέβαια ήταν Peugeot = η ζημιά προσωποποιημένη...

Πάντως είτε κάνει 50000 είτε 55000... Εγώ την έχω ήδη πατήσει, είχα ήδη "προετοιμαστεί" για αυτό το αμάξι και τώρα μου είναι πολύ δύσκολο να αλλάξω επιλογή, άλλωστε δεν νομίζω ότι υπάρχουν και αυτοκίνητα να το ανταγωνιστούν, δεδομένου ότι έχω αδυναμία στα κάμπριο...
Να κοιτάξεις τι άλλο?? Την SLK?? Είναι 5 ετών μοντέλο και την έχει πλέον και η κουτσή Μαρία και άντε πούλα την μετά... Το Audi TT?? Πολύ καλο και όμορφο... Αλλά λίγο...

Ζ4 λοιπόν... Θα φάει και ένα 5.000 έξτρα πάνω... Αλλά τουλάχιστον θα αξίζει τον κόπο...

gnx
10-03-09, 08:29
Εαν παρεις σα δεδομενο τις τιμες τις Ολλανδιας, οπου 9 στα 10 μοντελα ειναι πιο ακριβα απο τα ιδια μοντελα στην Ελλαδα, θεωρω απιθανο να κανει το δυομισαρι εδω 55Κ οταν στην Ολλανδια εχει 49Κ. Δε το βλεπω πολυ πιθανο. 48Κ, το θεωρω πιο πιθανο

Το πεζο τι ζημιες εβγαζε;

Fanis
10-03-09, 08:35
Για την τιμή και την σύγκριση με την SLK, να μην ξεχνάμε ότι η SLK ώς 1.800cc έχει τέλος ταξινόμησης 30% ενώ η Ζ4 ώς 2.500cc έχει 50%. Δεν φταίει η BMW Hellas (και καμια αντιπροσωπεία) για τους φόρους που επιβάλει το κράτος στα αυτοκίνητα. Ακόμα και να δεχτούμε ότι Ζ4 και SLK έχουν ίδια εργοστασιακή τιμή στις €27.000 (τόσο είναι της SLK με τον βασικό εξοπλισμό στην Ελλάδα) η διαφορά από τον φόρο είναι €5.400.

stef
10-03-09, 08:38
Τιμές γερμανίας slk 37217,25
z4 35900
εσύ το βρίσκεις λογικό να είναι 5000 ευρώ πιο ακριβό από το slk? Λάθος της bmw να ανέβει τόσο πολύ.

Επαναλαμβάνω άλλη φορολογία το SLK & άλλη το Ζ4....

Stallion3.2
10-03-09, 08:58
πολύ ωραία η νέα Ζ4.... πολύ καλύτερη απο την προηγούμενη! αυτή να πάρεις τα άλλα που ανέφερες είναι παντόφλες! απλά ίσως σε συμφέρει να περιμένεις μπας και λόγο κρίσης αρχίσουν να πέφτουν λιγάκι οι τιμές. πάντως έτσι απλά για να ξέρεις (υποθέτω ότι δεν θα μπείς στον κόπο ούτε να την δείς) βγήκε η alfa romeo spider με κινητήρα 1750 turbo 200 άλογα και φυσιολογικά θα πρέπει να είναι λίγο φθηνότερη απο την bmw και πλουσιότερα εξοπλισμένη.

NINJA2
10-03-09, 09:21
Το αμαξη τα εσπασε. !!!!!!
Σοστες πινελιες εκει που επερεπε.

coot
10-03-09, 11:03
@stallion 3.2 δηλαδη θα πάρει κάποιος την spider αντί για την Ζ4;
@stef Στην παλια Ζ4 δεν υπάρχει ο φόρος το 2.5 στα 45700... είναι γνωστή η τρέλλα του έλληνα στα διθέσια κάμπριο και εκει πατάνε μη προσπαθείτε να τους δικαιλογήσετε.

Άσχετο αλλά Peugeot = η ζημιά προσωποποιημένη όσοι έχουν το ξέρουν..... όπως επίσης ξέρουν ότι τα ανταλλακτικά τους είναι πανφτηνα ;)

Stallion3.2
10-03-09, 12:29
@stallion 3.2 δηλαδη θα πάρει κάποιος την spider αντί για την Ζ4;


γιατί όχι? εκτός και αν θεωρείται μάπα μία spider οπότε τι να πώ? εγώ δεν εννοούσα να πάει να πάρει spider αλλά απλά είπα στον φίλο μας ότι στις εναλλακτικές επιλογές που ανέφερε υπάρχει και αυτή. πάντως με 55 χιλιάρικα παίρνεις την 3.2Q4 ε δεν είναι και λίγο.......

E36 RULES!!
10-03-09, 12:46
Παλι η Alfa στη συζητηση...

Ευλογητός
10-03-09, 12:52
Θύρα Usb... 393 euro
.

Καλά όλα τα άλλα (ας πούμε...)
Αυτή η θύρα USB 400 ευρώ;Είναι να τρελαίνεσαι...:smashtard

Stallion3.2
10-03-09, 13:09
Παλι η Alfa στη συζητηση...


όντως είναι offtopic....

stef
10-03-09, 15:12
News updated σχετικά με τιμή βασικής έκδοσης
Πριν καμια ώρα σε συζήτηση που είχα με στέλεχος της BMW Hellas τοποθετούν την τιμή της sdrive 23i κοντά στο 50άρικο, χωρίς βέβαια να είναι οριστική τιμή αυτή!

Fanis
10-03-09, 15:35
News updated σχετικά με τιμή βασικής έκδοσης
Πριν καμια ώρα σε συζήτηση που είχα με στέλεχος της BMW Hellas τοποθετούν την τιμή της sdrive 23i κοντά στο 50άρικο, χωρίς βέβαια να είναι οριστική τιμή αυτή!
Και εγώ μίλησα πριν από λίγο με έναν φίλο στο Σπανό και μου είπε ότι τιμή δεν έχει βγεί ακόμα (μάλλον την επόμενη εβδομάδα), αλλά ενδεικτικά τους έχουν ενημερώσει γύρω στις €49Κ αρχική τιμή για το βασικό μοντέλο. Τίποτα όμως σίγουρο και οριστικό, μέχρι να τους ανακοινωθεί επίσημα.

sportec
10-03-09, 16:18
Τιμές γερμανίας slk 37217,25
z4 35900
εσύ το βρίσκεις λογικό να είναι 5000 ευρώ πιο ακριβό από το slk? Λάθος της bmw να ανέβει τόσο πολύ.

Για την διαφορα δεν φταιει η BMW. Ειναι εντελως λογικο και απορω πως δεν το ανεφερε κανενας. Τα αυτοκινητα ανω των 2.3λτ εχουν 50% τελωνιο. το SLK ειναι 1.8 και παει με 30%. Για ριξτε μια ματια στην τιμη του SLK280 (3.0) και θα καταλαβετε τι λεω.

EDIT: sorry Fanis! τωρα ειδα το post σου! respect!:)

Fanis
10-03-09, 16:26
@Sportec: Ευχαριστώ! Και μια διόρθωση, το τελωνείο > 50% είναι για τα κυβικά από 2.001 και πάνω και όχι από 2.300.

sportec
10-03-09, 16:29
@Sportec: Ευχαριστώ! Και μια διόρθωση, το τελωνείο > 50% είναι για τα κυβικά από 2.001 και πάνω και όχι από 2.300.

:owned:
:owned:

arisk
10-03-09, 18:24
Το πεζο τι ζημιες εβγαζε;

To peugeot ειχε στο στανταρ εξοπλισμό όλα αυτα τα κολπακια που ακριβοπληρώνεις στη bmw... Όμως... Χάλασαν όλα...!! Κάθε τι ηλεκτρονικό μέσα στο αμάξι στη διάρκεια της πενταετίας που το είχα, χάλασε... :angryfire

Nick_compact
10-03-09, 18:37
Και εγώ μίλησα πριν από λίγο με έναν φίλο στο Σπανό και μου είπε ότι τιμή δεν έχει βγεί ακόμα (μάλλον την επόμενη εβδομάδα), αλλά ενδεικτικά τους έχουν ενημερώσει γύρω στις €49Κ αρχική τιμή για το βασικό μοντέλο. Τίποτα όμως σίγουρο και οριστικό, μέχρι να τους ανακοινωθεί επίσημα.

Και φυσικά, αυτά τα 49k, θα είναι για μερικούς μήνες, για λόγους προώθησης του μοντέλου... Να είναι και καλά κάτω από τα 50K...Η 135 απο εκει ξεκίνησε, και εφτασε σε μικρό διάστημα 53000.

arisk
10-03-09, 18:47
News updated σχετικά με τιμή βασικής έκδοσης
Πριν καμια ώρα σε συζήτηση που είχα με στέλεχος της BMW Hellas τοποθετούν την τιμή της sdrive 23i κοντά στο 50άρικο, χωρίς βέβαια να είναι οριστική τιμή αυτή!

Και εγώ μίλησα πριν από λίγο με έναν φίλο στο Σπανό και μου είπε ότι τιμή δεν έχει βγεί ακόμα (μάλλον την επόμενη εβδομάδα), αλλά ενδεικτικά τους έχουν ενημερώσει γύρω στις €49Κ αρχική τιμή για το βασικό μοντέλο. Τίποτα όμως σίγουρο και οριστικό, μέχρι να τους ανακοινωθεί επίσημα.

Έτσι παίδες, δώστε μου κουράγιο... Θα παραγγείλω το αμάξι την Πέμπτη τελικά με ανοιχτή τιμή... Μακακία, το παραδέχομαι... Αλλά νιώθω βέβαιος ότι η αρχική τιμή δεν 8α ξεπεράσει τα 55.000... Μάλιστα προσωπικά την έχω υπολογίσει στα 50.000-51.000... Είδωμεν...!!
Η παραγγελία μου είναι... 23SDrive, χρώμα Orion Silver, με την πολυάκτινη 18αρα ζάντα, δερμάτινο μπέζ σαλόνι, εργοστασιακό συναγερμό, parktronic και κάτι ακόμα ψιλά... Σύνολική τιμή των έξτρα κανα 6.000...
Ελπίζω τελικά η συνολική τιμή να μην ξεπεράσει τα 60.000... Και τον Ιούνιο οι πρώτες βόλτες...

Fanis
10-03-09, 18:53
Άντε με το καλό η παραγγελία και η παραλαβή...!!! Αναμένουμε νεότερα.

arisk
10-03-09, 19:00
Κυρίως η παραλαβή... Εν τω μεταξύ, αρχές Ιουνίου που θα έρθει το αυτοκίνητο έχω και τα γενέθλιά μου... Το καλύτερο δώρο... Ever...!!

MaSt0RaS
10-03-09, 19:12
Πολυ καλο αυτο γιατι δεν πεφτει η τιμη του δικου τοσο πολυ....! γιατι το νεο θα αρχιζει απο 50φευγα... ε 53-54 ανετα με εξτρα!

Stallion3.2
10-03-09, 19:19
Κυρίως η παραλαβή... Εν τω μεταξύ, αρχές Ιουνίου που θα έρθει το αυτοκίνητο έχω και τα γενέθλιά μου... Το καλύτερο δώρο... Ever...!!

άντε με το καλό να την βολτάρεις και να γουστάρεις.. όμορφος συνδυασμός χρωμάτων.. μπράβο!

YAziDis
10-03-09, 19:49
Με το καλό Άρη. Και μόλις την πάρεις να μας την δείξεις για να σκάσουμε απ'το κακό μας :D :)

arisk
10-03-09, 21:27
Εννοείται ότι μόλις παραληφθεί θα μπούνε οι φώτο εδώ!! Άλλωστε θα είναι ένα απο τα πρώτα αυτοκίνητα που θα έρθουν στην Ελλάδα... :ices_ange

coot
10-03-09, 22:35
πολυ ανυπόμονος :D αλλά ωραίος! Αντε με το καλό να σου ερθει ;)

arisk
12-03-09, 00:09
Τι ανυπόμονος...?? Μόνο ανυπόμονος...?? Η παραγγελία δόθηκε ήδη... Σήμερα...!!
Είναι το πρώτο της Θεσσαλονίκης και ένα απο τα πρώτα της Ελλάδας, αν όχι το πρώτο... Θα έρθει τον Ιούνιο, μαζί με τα αυτοκίνητα που προορίζονται για τις βιτρίνες των αντιπροσωπειών... Το αμάξι κατασκευάζεται στην Αμερική και θα είναι στην παραγωγή του Απριλίου... Η τιμή?? Ανοιχτή... Η αντιπροσωπεία έπιμένει ότι η τιμή θα είναι 55.000... Αλλά ελπίζω να διαψευστεί και να επιβεβαιωθεί η πρόβλεψή μου περί 51.000 και οι πληροφορίες των παιδιών απο Αθήνα που μίλησαν και αυτοί για 50.000... Τιμή των έξτρα?? 7.000 και κατι...
Έχουμε και λέμε...
sDrive23i... 204 ίπποι... χρώμα orion silver... kansas μπεζ δερμάτινο σαλόνι... 18αρες πολυάκτινες ζάντες... αισθητήρες παρκαρίσματος... εργοστασιακός συναγερμός... ανεμοθώρακας... χειριστήρια στο τιμόνι... αναδιπλούμενοι καθρέφτες... bmw professional ηχοσύστημα... φώτα xenon στο βασικό εξοπλισμό...
Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι...

Νομίζω ότι έτσι το αμάξι (εκτός απο κουκλί που ούτως ή άλλως είναι) θα είναι πλήρες... Και δεν νομίζω ότι τα έξτρα αυτά ήταν υπερβολικά... Μάλλον απαραίτητα θα τα χαρακτήριζα...!! Εν'ολίγης, αν εξαιρέσουμε τα φώτα xenon που δεν συνηθίζεται να είναι στο βασικό εξοπλισμό των αυτοκινήτων, κατα τ'άλλα θα χαρακτήριζα τη βασική έκδοση του αυτοκινήτου ψιλογυμνή...
Αξεσουάρ που δεν ανέφερα σχετικά με αυτόματα φώτα και υαλοκαθαριστήρες, κλειδιά με πολλαπλές λειτουργίες, ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα καθίσματα κτλπ, δεν βρίσκονταν στο βασικό εξοπλισμό και προσωπίκά τα έκρινα ώς περιττά...

Μόλις μάθω και τις τελικές τιμές των εκδόσεων θα ενημερώσω βέβαια... Αν και νομίζω πως και όλο και κάποιος θα με προλάβει...!!

Εύχομαι να είναι... Καλοτάξιδο... Και να μπούν μέσα όμορφοι επιβάτες... Θηλυκού γένους...!! Χαχαχαχχχ...

stef
12-03-09, 00:53
Ξέχασες να βάλεις adaptive lights, navi, sport suspension...

arisk
12-03-09, 08:04
:D
Είπα να αφήσω και κάτι εκτός για να μην το πιάνει το μάτι...
;)

stef
12-03-09, 08:17
Βάλτα εαν δεν έχεις οικονομικό θέμα, θα είναι πιο εύκολα στην πώληση μετά....

Nick_compact
12-03-09, 10:17
Sport suspension Πιστεύω οπωσδήποτε για να μην ψάχνεσαι για ανάρτηση μετά.

Fanis
12-03-09, 12:12
Προσωπικά Sport Suspension με 18αρες δεν θα έβαζα στους Ελληνικούς δρόμους.

giannis 116
12-03-09, 17:04
Έτσι παίδες, δώστε μου κουράγιο... Θα παραγγείλω το αμάξι την Πέμπτη τελικά με ανοιχτή τιμή... Μακακία, το παραδέχομαι... Αλλά νιώθω βέβαιος ότι η αρχική τιμή δεν 8α ξεπεράσει τα 55.000... Μάλιστα προσωπικά την έχω υπολογίσει στα 50.000-51.000... Είδωμεν...!!
Η παραγγελία μου είναι... 23SDrive, χρώμα Orion Silver, με την πολυάκτινη 18αρα ζάντα, δερμάτινο μπέζ σαλόνι, εργοστασιακό συναγερμό, parktronic και κάτι ακόμα ψιλά... Σύνολική τιμή των έξτρα κανα 6.000...
Ελπίζω τελικά η συνολική τιμή να μην ξεπεράσει τα 60.000... Και τον Ιούνιο οι πρώτες βόλτες...

Αρη να σου ευχηθω γρηγορα η παραδοση, ειμαι σιγουρος οτι θα το χαρεις και καλα και ασφαλη χιλιομετρα να κανεις μ αυτο. Συγχαρητηρια και total respect :bowdown:!
Ηθελα ομως να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου απαντηση γιατι η ανοιχτη τιμη?..
Οπως εσυ αναλογα κι εγω ειχα παραγγειλει την 116 στη Γερμανια οταν έμενα, πριν βγει ακομη στις βιτρινες των αντιπροσωπειων. Εκει δε μου παν τιποτα γι ανοιχτες τιμες, ανοιχτες τσεπες κι ανοιχτες πληγες! Το παρηγγειλα με τα εξτρα του μου ειπαν μια fix τιμη κι αυτο ηταν ολο! Εδω γιατι γινεται αυτη η αηδια, μπορει να μου πει κανεις;..

YAziDis
12-03-09, 18:26
Υποθέτω βέβαια, αλλά μήπως επειδή πήραν καμιά τιμή απ'την μαμά εταιρία επειδή ήσουν κατευθείαν στην Γερμανία;

kplc16
12-03-09, 19:08
τιμες λιγο αναβαμσενες δλδ επειδη δεν θα υπαρχει διλιτρο θα αρχιζει απο 50 κατι και θα τελειωνει 60 κατι... αν θυμαμαι καλα...!

διαθεσιμοτητα??? απο σεπτεμβρη λενε... τωρα θα δειξει..!

λεω να αγορασω δυο
καλο εε;

giannis 116
12-03-09, 19:14
Υποθέτω βέβαια, αλλά μήπως επειδή πήραν καμιά τιμή απ'την μαμά εταιρία επειδή ήσουν κατευθείαν στην Γερμανία;

Το ιδιο δε μπορει να γινει κι εδω; Δηλαδη να παρουν μια τιμη απο το εργοστασιο, να βαλουν σ αυτη τα χαρατσια τους και να δωσουν στον υποψηφιο αγοραστη το τελικο ποσο.
Και που να μην ειχαμε και κοινο νομισμα τι θα γινοταν;!..
Δε ξερω εμενα μου βρωμανε ολα αυτα με ανοιχτες τιμες κλπ. Αληθεια τι ερμηνεια δινει γι αυτο η αντιπροσωπεια, ποιος ο λογος δηλαδη;
Σε αλλες αγορες που ακομα χειροτερα εχουν κι αλλο νομισμα πχ Αγλλια, ΗΠΑ γινονται τα ιδια; Κι αμα του ανθρωπου του πουνε καμια τελικη τιμη παραπανω απ την αναμενομενη τοτε τι γινεται; Μου φαινεται αυτα ειναι Ελληνικα κολπα.

BMW850i
12-03-09, 19:27
Φίλε μου σου εύχομαι με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς. Το αμάξι είναι φανταστικό απ’ όσο μπορώ να κρίνω από τις φωτογραφίες. Ελπίζω στο μέλλον να καταφέρω να το πάρω έστω και ως μεταχειρισμένο.

Ανυπομονούμε για φωτογραφίες τον Ιούνιο...!

Fanis
12-03-09, 19:28
Ανοιχτή τιμή, στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει ότι δεν μπορούν να του πουν την τιμή, γιατί πολύ απλά ακόμα δεν έχει βγεί από την BMW Hellas (ο αντιπρόσωπος από μόνος του δεν μπορεί να δώσει τιμή) ο επίσημος τιμοκατάλογος. Αντίθετα στην π.χ. Αγγλία και στην Γερμανία έχουν ανακοινωθεί επίσημα οι τιμές.

Αλλά γενικά όλα τα αυτοκίνητα που έρχονται κατόπιν παραγγελίας είναι με ''ανοιχτή'' τιμή, γιατι πολύ απλά μπορεί από την ημέρα παραγγελίας μέχρι την ημέρα παράδοσης να έχει αλλάξει η τιμή. Για αυτό και έχεις δικαίωμα να αρνηθείς την παραλαβή του αυτοκινήτου εάν η τιμή αλλάξει και δεν συμφωνήσεις.

Π.χ. στο Mini υπήρξε μια αύξηση της τιμής από όταν το παράγγειλα γύρω στα €200 γιατί είχαν προσθέσει ένα έξτρα ακόμα (νομίζω πακέτο αποθηκευτικών χώρων) στο πακέτο Chili.

MaSt0RaS
12-03-09, 20:34
Μην ανυσηχεις η τιμη ειναι στανδαρ οτι βγαλει η BMW Hellaw τοσο θα το παρεις δεν αλλαζει.... ειναι αυτο που λες και μετα την παρραγγελια να αλλαξει η τιμη πληρωνεις διαφορα..!

arisk
13-03-09, 08:29
Και εγώ το ίδιο νομίζω, ότι αφού δεν έχει εισαχθεί επίσημα το αμάξι απο την BMW Ηellas, ο τοπικός αντιπρόσωπος δεν μπορεί να καθορίσει την τιμή απο μόνος του, σου λεέι μόνο κατα προσέγγιση. Απο εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου αν θα πάρεις το ρίσκο ή αν θα περιμένεις να ανακοινωθεί και επίσημα η τιμή και να κάνεις την αγορά έπειτα.
Προσωπικά θεώρησα ότι μπορώ να διαθέσω το ποσό των 55.000-56.000 ευρώ για τη βασική έκδοση αυτού του αυτοκινήτου, συν ότι έξτρα θα ήθελα, επίσης θεώρησα ότι αυτή η τιμή είναι ήδη πολύ μεγάλη και αποκλείεται τελικά να είναι μεγαλύτερη, ήδη την χαρακτηρίζω υπερβολική και θεωρώ ότι το αμάξι τελικά θα είναι φθηνότερο, οπότε προχώρησα... :)

stef
13-03-09, 10:46
Για αυτό σου λέω βάλε κανα έξτρα ακόμη...

arisk
13-03-09, 11:05
Χαχαχαχχχχ... Λες?? Βασικά για την σπορ ανάρτηση, με 18αρα ζάντα και ελαστικά διαφορετικών διαστάσεων μπρος-πίσω δεν ξέρω τι 8α συμβεί στους ελληνικούς δρόμους με τις άπειρες λακούβες παντού... Οπότε το απέφυγα...
Όσο για το σύστημα πλοήγησης, νομίζω ότι για να είναι όπως πρέπει (με τηλέφωνο, τη μεγαλύτερη οθόνη κτλπ) 8α ήθελε άλλα 4000-5000 και έτσι η τιμή 8α ξεπερνούσε την τιμή των Porsche Cayman και Boxter, οπότε είπα να μην το βάλω και αυτό...
Τότε θα ξεκινούσε ένα μεγαααααααλο θέμα για το τι είναι προτιμότερο...
Μια "γυμνή" Porsche Cayman ή Boxter (όσο "γυμνή" μπορεί να είναι μια Porsche) ή μια BMW Z4 full extra...??
Οπότε προτίμησα να μην φτάσω την τιμή στα 65000+ γιατί δεν

stef
13-03-09, 11:19
Φουλ σπορ ανάρτηση και 18άρια!
Θα είναι κ.........α!

Fanis
13-03-09, 11:29
Τώρα είδα ότι αντί για σπορ ανάρτηση, υπάρχει η ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη ανάρτηση (Κωδ. 2VF), που έχει και 3 επίπεδα ρύθμισεις (Normal, Sport, Sport+). Αυτή είναι πολύ καλή επιλογή (απλά έχει αυξημένο κόστος συντήρησης, όταν χρειαστούν αλλαγή τα αμορτισέρ).

stef
13-03-09, 14:03
Ό,τι είναι καλό είναι και ακριβό...

MaSt0RaS
13-03-09, 15:33
Χαχαχαχχχχ... Λες?? Βασικά για την σπορ ανάρτηση, με 18αρα ζάντα και ελαστικά διαφορετικών διαστάσεων μπρος-πίσω δεν ξέρω τι 8α συμβεί στους ελληνικούς δρόμους με τις άπειρες λακούβες παντού... Οπότε το απέφυγα...
Όσο για το σύστημα πλοήγησης, νομίζω ότι για να είναι όπως πρέπει (με τηλέφωνο, τη μεγαλύτερη οθόνη κτλπ) 8α ήθελε άλλα 4000-5000 και έτσι η τιμή 8α ξεπερνούσε την τιμή των Porsche Cayman και Boxter, οπότε είπα να μην το βάλω και αυτό...
Τότε θα ξεκινούσε ένα μεγαααααααλο θέμα για το τι είναι προτιμότερο...
Μια "γυμνή" Porsche Cayman ή Boxter (όσο "γυμνή" μπορεί να είναι μια Porsche) ή μια BMW Z4 full extra...??
Οπότε προτίμησα να μην φτάσω την τιμή στα 65000+ γιατί δεν

αν σκεφτεσαι το αμαξι για πανω απο 3ετια 4ετια χωσε εξτρα αρκετα.... μην κανεις το λαθος που κανουν πολλοι... θα με θυμηθεις οταν πας να βαλεις μετα κατι και σου πουνε 3επι την εργοστασιακη τιμη!

stef
13-03-09, 16:00
Του το είπα και εγώ Mastora

MaSt0RaS
13-03-09, 17:48
Ε σε αυτα οσο περισσοτεροι το πουνε τοσο καλυτερα... εγω θα την πατουσα και δεν θα τα εβαζα...! παλι καλα τα εβαλα..!

arisk
13-03-09, 20:31
Βασικά η παραγγελία είχε δοθεί και χθές στις 11 το πρωί ήταν το deadline οπότε και 8α μπορούσα να αλλάξω κάτι στην παραγγελία μου... Δυστυχώς απ'ότι μου είπανε οι παραγγελίες μεταβιβάστηκαν σήμερα στο εργοστάσιο και δεν μπορώ πλέον να αλλάξω κάτι... Εκτός αυτού, έχω ήδη ξεπεράσει κατα πολύ το μπάτζετ που σκόπευα να δια8έσω για αυτοκίνητο... Το να έχεις περισσότερα χρήματα να διαθέσεις για να εξοπλίσεις ένα αμάξι νομίζω ότι δεν σημαίνει οτι πρέπει και να το κάνεις... Αρχικά κοιτούσα το Bmw 118 cabrio... Μετά το ΤΤ cabrio... Μετά το γύρισα σε Slk... Στο τέλος κατέληξα στο Bmw 320 cabrio... Και τελικά αγόρασα τη Ζ4... Που αν ξεκινήσει απο τα 55.000-56.000 ευρώ όπως λέει η αντιπροσωπεία (φτου-φτου σκόρδα...) τότε θα μου κοστίσει 63.000-64.000 ευρώ... Μάλλον θα ήμουν υπερβολικός αν ανέβαζα τώρα κι άλλο την τιμή του αυτοκινήτου... Αφού ξεκίνησα απο τα 38.000-40.000 ευρώ και κατέληξα στα 63.000-64.000 ευρώ...

Fanis
16-03-09, 08:09
Βασικά η παραγγελία είχε δοθεί και χθές στις 11 το πρωί ήταν το deadline οπότε και 8α μπορούσα να αλλάξω κάτι στην παραγγελία μου... Δυστυχώς απ'ότι μου είπανε οι παραγγελίες μεταβιβάστηκαν σήμερα στο εργοστάσιο και δεν μπορώ πλέον να αλλάξω κάτι...
Το οικονομικό το καταλαβαίνω, αλλά αυτό που αναφέρεις ότι σου είπαν ΔΕΝ ισχύει. Η παραγγελία μπορεί να αλλάξει μέχρι και την ημέρα που το αυτοκίνητο μπεί για παραγωγή. Άρα πρακτικά, αφού η Z4 δεν μπαίνει για παραγωγή πρίν τον Απρίλιο, μπορείς να κάνεις ό,τι αλλαγή θέλεις. Απλά, οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα βαριούντε να στέλνουν αλλαγή παραγγελίας μετά την αποστολή της παραγγελίας στο εργοστάσιο. Αν τους πιέσεις όμως θα το κάνουν.

stef
16-03-09, 08:44
Ναι θα συμφωνήσω εδώ με τον Fani
Μέχρι να μπει στην γραμμή παραγωγής αλλάζεις ό,τι θέλεις!

YAziDis
16-03-09, 11:32
Αν τους πεις ότι θέλεια να βάλεια παραπάνω πράγματα, να δεις πόσο εύκολα θα τα προσθέσουν :Ρ

MaSt0RaS
16-03-09, 15:34
Α και κατι αλλο δυσκολα να το εχεις ιουνιο θα εισαι πολυ τυχερος αν δεν παει 2-3 μηνες πισω...

arisk
16-03-09, 17:39
Μου είπαν ότι κάθε ντίλερ (δηλαδή αντιπροσωπεία) δικαιούται 3 αμάξια απο την πρώτη φουρνιά, τον Μάϊο-Ιούνιο... Δύο για τη βιτρίνα τους και ένα για test-drive... To ένα απο τα δύο της βιτρίνας θα το πάρω εγώ (αφού έχει παραγγελθεί "στα μέτρα μου") πρίν καν μπεί στη βιτρίνα... Το ίδιο μου είπαν και οι δύο επίσημες αντιπροσωπείες της πόλης μου... Ενώ η τρίτη αντιπροσωπεία της πόλης (που δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένη) μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πουλήσει αμάξι απο τώρα γιατί σε πρώτη φάση θα πάρουν μόνο οι ντίλερ για τις βιτρίνες τους απο 2-3 και μετά απο τον Μάιο-Ιούνιο θα αρχίσουν να παίρνουν και οι υπόλοιποι... Εν ολίγης σαν να συμπίπτουν αυτά που είπαν και οι τρείς αντιπροσωπείες... Ελπίζω τουλάχιστον... :nixweiss:

Επίσης ρε γμτ δεν νομίζω εν μέσω της τεράστιας οικονομικής κρίσης που μαστίζει όλο τον πλανήτη και της ραγδαίας μείωσης πωλήσεων, το Ζ4 να έχει τόσες πολλές πωλήσεις ώστε να μην προλαβαίνει το εργοστάσιο και να καθυστερήσουν οι παραγγελίες...
Επιπρόσθετα και όσον αφορά την Ελλάδα, δεν νομίζω ότι ήταν και πολλοί οι μακάκες σαν εμένα που αγόρασαν το αυτοκίνητο απο τώρα χωρίς καν να ξέρουν την τιμή... Οπότε όσο λίγα αυτοκίνητα και αν έρθουν στην πρώτη φάση για πελάτες της BMW, ένα θα είναι δικό μου...

Αυτά δεν σημαίνουν βέβαια ότι αποκλείεται η κα8υστέρηση... Αλλά θέλω να ελπίζω... :lamer:

MaSt0RaS
18-03-09, 01:06
αν το εχεις κανονισει ετσι εισαι οκ τοτε... στανταρ... Απλα αν δεν επερνες βιτρινας αστο να παει.. Ανεξαρτειτα με την κριση τα προκλεισμενα ειναι κατι χιλιαδες απο γνωστους συγγενεις κτλ κτλ κονε ξερεις... χαχαχα

andrewvoda
26-03-09, 15:35
Καλησπερα φιλε arisk με το καλο να σου ρθει...! Μπορει να μου πεις ποσο κοστιζουν οι 18αρες οι αναδιπλουμενοι και τα χειριστηρια στο τιμονι? Επισης το πηρες απο τρικαλιωτη γτ αυτοι απο οτι ακουω λενε για 55κ ενω ο ανταγωνιστης λεει 50-52...

stef
26-03-09, 15:39
Κοιτάχτε το αμάξι να έχει EDL ηλεκτρονικό μπλοκέ!
Αλλιώς ΒΑΛΤΕ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

arisk
26-03-09, 16:44
Καλησπερα φιλε arisk με το καλο να σου ρθει...! Μπορει να μου πεις ποσο κοστιζουν οι 18αρες οι αναδιπλουμενοι και τα χειριστηρια στο τιμονι? Επισης το πηρες απο τρικαλιωτη γτ αυτοι απο οτι ακουω λενε για 55κ ενω ο ανταγωνιστης λεει 50-52...

Σ'ευχαριστώωωω!!!
Ενημερωμένο σε βρίσκω φίλε... Σωστός!
Λοιπόν, οι αναδιπλούμενοι καθρέφτες κοστίζουν 328 ευρώ, το τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών κάνει 225 ευρώ και οι 18άρες ζάντες (Multispoke 293) 1547 ευρώ...
Όμως... Μήπως έχεις καμιά νεότερη πληροφορία απο το "μέτωπο"? :clap:


Stef δεν είδα κάποια τέτοια επιλογή στον κατάλογο αν θυμάμαι καλά... Λες να ήταν στάνταρ?

MaSt0RaS
26-03-09, 23:05
Σ'ευχαριστώωωω!!!
Ενημερωμένο σε βρίσκω φίλε... Σωστός!
Λοιπόν, οι αναδιπλούμενοι καθρέφτες κοστίζουν 328 ευρώ, το τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών κάνει 225 ευρώ και οι 18άρες ζάντες (Multispoke 293) 1547 ευρώ...
Όμως... Μήπως έχεις καμιά νεότερη πληροφορία απο το "μέτωπο"? :clap:


Stef δεν είδα κάποια τέτοια επιλογή στον κατάλογο αν θυμάμαι καλά... Λες να ήταν στάνταρ?

να ευχεσαι να ειναι στανταρ γιατι αν το κανουν οπως στην 3αρα ποθ το βαλανε μονο στο 335 απο την αρχη θα ψαχνεσαι...!

andrewvoda
27-03-09, 00:27
Όμως... Μήπως έχεις καμιά νεότερη πληροφορία απο το "μέτωπο"? :clap:


Stef δεν είδα κάποια τέτοια επιλογή στον κατάλογο αν θυμάμαι καλά... Λες να ήταν στάνταρ?

Περασα σημερα το μεσημερι και ρωτησα αν εχουν κανα νεο για αρχικη τιμη και μου πε παλι το ''χαζο'' 55... Συνεχιζουν το ιδιο βιολι:thumbsdow

Συμφωνω με τους συλογισμους που εγραψες περι τιμης σε ποιο παλιο post και ακριβως το ιδιο εξηγησα και γω παλιοτερα οταν μου πρωτοειπαν το 55 ...

Εγω εχω στην κατοχη μου τις σελιδες απο 2 εως 5 απο τα extra με τις τιμες τους... :confused:

Και αρα δηλωνω και γω οτι σε αυτα που εχω δε λεει κατι για το διαφορικο...μπορει ομωσ να λειπει.

stef
27-03-09, 01:02
Παιδιά EDL στον κατάλογο που έχω δεν δίνει...... :(

arisk
27-03-09, 02:57
Ούτε φώτα Xenon δίνει όμως... Που είναι στο στάνταρ εξοπλισμό ενώ για τα περισσότερα αμάξια είναι στον προαιρετικό...
Επομένως μήπως και αυτό είναι στάνταρ ή απλά δεν θα διατίθεται...?

arisk
27-03-09, 02:58
Εγω εχω στην κατοχη μου τις σελιδες απο 2 εως 5 απο τα extra με τις τιμες τους... :confused:


Η σελίδα 1...?? :deal:
χαχαχαχχχ...

stef
27-03-09, 08:23
ArisK δίνει xenon!

Fanis
27-03-09, 08:45
To προσπέκτους (PDF) της Γερμανικής αγορά που έχω, δεν αναφέρει τίποτα για EDL και τα φώτα Ξένον τα δίνει ως στάνταρ εξοπλισμό.

stef
27-03-09, 13:12
Ναι σωστά Fani
Και το δικό μπυ προσπέκτους που έφερα από Μόναχο τα ίδια αναφέρει!

andrewvoda
27-03-09, 15:05
Η σελίδα 1...?? :deal:
χαχαχαχχχ...

Να σου πω δεν ανεβαζεις τη σελιδα 1 να τη δουμε και εμεις???η και οτι αλλο εχεις απο ελληνικο μαγαζι:drive2:

Fanis
27-03-09, 15:15
Σήμερα ξαναμίλησα με Σπανό και μου είπε ο πωλητής (είναι φίλος μου), ότι ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί τιμή επίσημα, ούτε φυσικά τιμοκατάλογος των έξτρα. Του είπα ότι σε κάποιες αντιπροσωπείες δίνουν τιμές και μου απάντησε ότι ''τις υπολογίζουν στο περίπου (με βάση τις τιμές στην Γερμανία) και επ΄ουδενί δεν είναι επίσημες. Πιθανόν να πέφτουν κοντά στην τιμή που θα ανακοινωθεί, αλλά μέχρι να μάθουμε την τιμολογιακή πολιτική της BMW Hellas, τίποτα δεν είναι σίγουρο.''

andrewvoda
27-03-09, 20:04
Ε αμα δινουν τιμες εστω και των extra για κανονικες και δεν ειναι σωστες ειναι πολυ αντε μην πω τι...
Ε αυτα μονο εδω γινονται δεν την παλευουν καθολου...λες και εμεις τους πληρωνουμαι με αυγα και λαχανικα και αλλα τετοια απο τον μπαξε μας ειναι ελεος...

arisk
30-03-09, 21:42
Ενιαίο τέλος ταξινόμησης στη μέση?? Μείον 50% ή ίσως και κατάργησή του για 4 μήνες?? Για μένα το κάνουν αυτό?? Ειδική παραγγελία?? :P

arisk
30-03-09, 23:34
Πάρτε το πρώτο ΑΛΗΘΙΝΟ βιντεάκι απο τη νέα Ζ4...
Όχι μακακίες απο την επίσημη BMW... Όχι στημένα βιντεάκια σαν αυτά που κυκλοφορούσαν... Μια Ζ4 με 300κάτι άλογα στα χέρια ενός -προφανώς- κ@υλωμένου Ολλανδου δημοσιογράφου... Όσο μπορούσε τουλάχιστον το παλικάρι γιατι σαν βόρειος που είναι, το ταμπεραμέντο δεν είναι και το ατού τους εκει πάνω... :rofl2:
Δείτε... Ή μάλλον... Απολαυστε...!!

http://www.abhd.nl/video/bmw-z4-roadster/

Υ.Γ. Δώστε βάση στο 1.40 του βίντεο... Προσπαθεί να κάνει κάτι καλό...

arisk
30-03-09, 23:37
Το αμάξι παρουσιάστηκε επίσημα στον τύπο στην Ισπανία στις 15 Μαρτίου. Αύριο το auto triti (www.ams.gr) το παρουσιάζει πρώτο στην Ελλάδα στο περιοδικό αλλά και στην ηλεκτρονική έκδοσή του... Ακολουθούν τις επόμενες μέρες και όλα τα υπόλοιπα Ελληνικά περιοδικά και εκπομπές αυτοκινήτου...

Σε λίγο θα ανεβάσω τα links απο τις κριτικές των ξένων ανταποκριτών και περιοδικών που είχαν την τύχη να τεστάρουν το αυτοκίνητο...

arisk
31-03-09, 00:01
http://www.carmagazine.co.uk/Drives/...09-CAR-review/

http://www.autocar.co.uk/CarReviews/...BMW-Z4/238845/

http://www.edmunds.com/insideline/do...opanel..1.*#18

http://www.abhd.nl/video/bmw-z4-roadster/

http://www.nextautos.com/first-drive...src=Nextscreen

http://www.autoweek.com/article/2009...IEWS/903209985

http://www.channel4.com/4car/rt/bmw/z4/29201/2

http://www.edmunds.com/insideline/do...opanel..1.*#18

http://www.imotormag.co.uk/news/221783/new_bmw_z4_review_now_online.html

http://www.zroadster.com/forum/bmw_z...o_f%E4hrt.html

http://www.autoweek.com/article/2009...IEWS/903209985

http://www.abhd.nl/video/bmw-z4-roadster/

http://www.nuvideo.nl/auto/25152/bmw-z4-sierlijker.html

MaSt0RaS
31-03-09, 13:08
δεν εχει EDL απο οτι λεει τοautotriti απλα καποιο συστημα ψηλοβοηθαει λιγο.... αλλα δεν αναφερει οτι ειναι το EDL!

παντως driftare kala..!

stef
02-04-09, 13:25
Ωχ άσχημο αυτό!

arisk
09-04-09, 19:37
Να και μια μαύρη...
http://www.youtube.com/watch?v=ih8orwF-0_s&eurl=http%3A%2F%2Fe89%2Ezpost%2Ecom%2Fforums%2Fsho wthread%2Ephp%3Ft%3D249580&feature=player_embedded

MaSt0RaS
09-04-09, 20:49
ςραιο ωραιο...αλλα γενικα εινια παραξενο αμαξι ελαχιστα χρωματα του πανε..!

stef
10-04-09, 10:13
Πολύ ωραίοοοοοοο!!!

YAziDis
10-04-09, 10:26
H κουκούλα μπορεί αυτόματα να ανοίγει με το χειριστήριο ? :Ο

stef
10-04-09, 11:02
Ε ναι εδώ ανοίγει στο δικό μας!

DENTIST
10-04-09, 14:22
Ε ναι εδώ ανοίγει στο δικό μας!

off topic αλλα έχει κανει καποιος πατεντα ωστε να κλεινουν κιολας παραθυρα και κουκουλα με το κουμπι που κλειδωνει κατ΄αντιστοιχια με το ανοιγμα της κουκουλας?καποιες 3αρες κλεινουν παραθυρα με κλειδωμα.ισως να γινεται και στο δικο μας.

MaSt0RaS
10-04-09, 22:56
off topic αλλα έχει κανει καποιος πατεντα ωστε να κλεινουν κιολας παραθυρα και κουκουλα με το κουμπι που κλειδωνει κατ΄αντιστοιχια με το ανοιγμα της κουκουλας?καποιες 3αρες κλεινουν παραθυρα με κλειδωμα.ισως να γινεται και στο δικο μας.

οχι απλα καποιοι λενε οτι γινεται ετσι απλα μεσω τις BMW καποιοι αλλοι λενε οτι πρεπει να βαλεις aftermarket συναγερμο...Παντως ο δικος μου συναγερμος ιενια χαλια...!

DENTIST
11-04-09, 19:35
εγω εχω metasystem αλλα και παλι δεν κλεινει απο κλειδι.πάντως εφοσον γινεται η αντιθετη κινηση πιστευω ενας καλος ηλεκτρολογος να μπορει να πετυχει και το αντιθετο.

GREY
12-04-09, 13:37
Σε καλό ηλεκτρολόγο που ρώτησα μου είπε ότι δεν είναι θέμα συναγερμού αλλά κατα πόσο εχει την δυνατότητα το αμάξι..

DENTIST
12-04-09, 17:59
Σε καλό ηλεκτρολόγο που ρώτησα μου είπε ότι δεν είναι θέμα συναγερμού αλλά κατα πόσο εχει την δυνατότητα το αμάξι..

και σου ειπε για το δικο μας οτι δεν εχει τη δυνατοτητα συναδελφε?

Sp!ros G
17-04-09, 17:18
Η δευτερη γενια της Ζ4 κανει σαφες οτι εχει διαφορετικες προτεραιοτητες απο την πρωτη.Το προηγουμενο μοντελο στηριχθηκε στο στυλ και τα δυναμικα του χαρακτηριστικα για να ξεχωρισει,ενω αυτο δινει περισσοτερο βαρος στην ανεση,πλησιαζοντας σε φιλοσοφια την Mercedes-Benz

SLK και οχι την Porsche Boxter για παραδειγμα.Υπαρχουνε προς το παρον τουλαχιστον τρεις κινητηρες ολοι τους εξακυλινδροι και ιδιαιτερα προηγμενοι τεχνολογικα."Βασικος" ειναι ενας 2,5λιτρος (sDrive23i) με 204 ιππους,επεται ενας 3λιτρος (sDrive30i) με 258 ιππους,ενω κορυφαιος ειναι ο

επισης 3λιτρος με τα δυο τουρμπο και τον αμεσο ψεκασμο (sDrive35i) που αποδιδει 306 ιππους.Στανταρ υπαρχει ενα χειροκινητο 6αρι κιβωτιο,ενω μονο η sDrive35i εφοδιαζεται με το νεο 7αρι ημιαυτοματο διπλου συμπλεκτη.Αντ`αυτου οι υπολοιπες δυο θα διατιθενται και με συμβατικο

αυτοματο 6αρι κιβωτιο.Η Ζ4 sDrive35i που οδηγησαμε διεθετε το ημιαυτοματο κιβωτιο και παρα το μεγαλο βαρος της (1580 κιλα) ητανε εξαιρετικα γρηγορη.Συμφωνα με τη BMW τα 0-100km/h διαρκουν 5,1 sec,ενω η τελικη φτανει τα 250km/h.Οδηγωντας τη γρηγορα σε στροφες,παρεμεινε

απολυτα ελεγχομενη σε καθε περιπτωση,παροτι οι κλισεις του αμαξωματος δεν ειναι αμελητεες και μια ελαφρια υποστροφη εμφανιζεται στην εισοδο της στροφης.Επι της ουσιας βεβαια,το κρατημα ειναι εξαιρετικο αφου τα μετατροχια ειναι φαρδυτερα σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο

και το μεταξονιο το ιδιο.Το τιμονι παροτι εχει γινει λιγο πιο αργο ειναι αμεσο και μονο η αισθηση του μπορει να αποτελεσει σημειο κριτικης για τους πιο απαιτητικους οδηγους,ακομα και στη ρυθμιση Sport που αποκτα περισσοτερο βαρος.Ωστοσο,η βελτιωση στην ποιοτητα κυλισης ειναι

θεαματικη.Και μαλιστα χωρις η αναρτηση να κανει συμβιβασμους στον ελεγχο των κινησεων του αμαξωματος που ειναι αριστος.Εντυπωσιακη παραμενει και η στιβαροτητα του αμαξωματος,ανεξαρτητα απο τη θεση της οροφης,το οποιο δεν ταλαιπωρειται απο κραδασμους ακομα και σε

δρομους με κακοτεχνιες.Σημαντικη βελτιωση υπαρχει και στην καμπινα,που ειναι πιο φρεσκια σχεδιαστικα και αποτελειται απο καλυτερης ποιοτητας υλικα.Ειναι μαλιστα και πολυ καλα ηχομονωμενη,κατι που επιτρεπει εξαιρετικα πολιτισμενα και ησυχα ταξιδια.Βελτιωμενη ειναι και η ορατοτητα

χαρη στις μεγαλυτερες γυαλινες επιφανειες,ενω ο χωρος αποσκευων κυμαινεται πλεον αναλογα με τη θεση της οροφης απο 180 εως 310 λιτρα(στην προηγουμενη ηταν σταθερα 260).Η νεα Ζ4 εξακολουθει να μην ειναι ενα αυτοκινητο για τον καθενα,εχει ομως αφησει κατα μερος πολλους απο

τους συμβιβασμους που ζητουσε η πρωτη γενια της.Το σιγουρο ειναι οτι εχει ολα τα φοντα για να δυσκολεψει τη ζωη του ανταγωνισμου της αφου εξακολουθει να ξεχωριζει σχεδιαστικα,ειναι πολυ πιο ποιοτικη και ανετη,καλοφινιρισμενη και πρακτικη.Επιπλεον,η συγκεκριμενη εκδοση

sDrive35i εχει και εξαιρετικες επιδοσεις,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει χωρος για μια ακομα ισχυροτερη και σπορ εκδοση με τον κωδικο Μ.


ΠΗΓΗ: Autocar

konas
30-04-09, 08:32
Κι αλλη μια κριτικη εδω:

http://cars.uk.msn.com/Reviews/article.aspx?cp-documentid=15272190

stef
02-05-09, 21:43
Πάντως το 2,5άρι έχει λιγότερα άλογα λόγω ρύπων και είναι και πιο βαρύ σε σχέση με το υπάρχον 2.5 Si...

manosm3
02-05-09, 22:00
H BMW "τελειωσε" στους Μ54... (απο αποψη αποδοσης, βελτιωσης, οικονομιας κλπ)

Nick_compact
02-05-09, 22:07
H BMW "τελειωσε" στους Μ54... (απο αποψη αποδοσης, βελτιωσης, οικονομιας κλπ)

Διαφωνώ Μανο... έχοντας εμπειρία από τον τρίλιτρο Ν52, μπορώ να σου πω ότι είναι μοτέρ απίστευτο. Θεωρώ το καλύτερο str8 6 της BMW ever. Απίστευτη απόκριση, ροπή από πολύ χαμηλά και δύναη ψηλά, απίστευτος ήχος, και πάρα πολύ οικονομικό όταν δεν πιέζεται. Είναι πολύ πολύ καλύτερο από τον Μ54.Βελτίωση μπορεί να μην παίρνει πολύ, αλλά τα άλογα που φτάνει με full εξάτμιση και πρόγραμμα, ο τρίλιτρος Μ54 δεν τα φτάνει ατμοσφαιρικά ότι και να βάλεις.

stef
03-05-09, 01:47
Θα συμφωνήσω και εγώ έχοντας εμπειρία απο Ν52 2.5 Si το μοτέρ είναι τρέλλα!
Πόσο μάλλον ο τρίλιτρος που έχω οδηγήσει άπειρες φορές και αυτόν!

manosm3
03-05-09, 04:27
Διαφωνώ Μανο... έχοντας εμπειρία από τον τρίλιτρο Ν52, μπορώ να σου πω ότι είναι μοτέρ απίστευτο. Θεωρώ το καλύτερο str8 6 της BMW ever. Απίστευτη απόκριση, ροπή από πολύ χαμηλά και δύναη ψηλά, απίστευτος ήχος, και πάρα πολύ οικονομικό όταν δεν πιέζεται. Είναι πολύ πολύ καλύτερο από τον Μ54.Βελτίωση μπορεί να μην παίρνει πολύ, αλλά τα άλογα που φτάνει με full εξάτμιση και πρόγραμμα, ο τρίλιτρος Μ54 δεν τα φτάνει ατμοσφαιρικά ότι και να βάλεις.

Συμφωνω σε αυτο! Αλλα μεχρι εκει... Ειναι παρα πολυ δυσκολο να παρει πολλα παραπανω αλογα, π.χ. κομπρεσορας. Σε αυτο αναφερομουν κυριως.:dblthumb2

arisk
14-05-09, 15:23
Ημερομηνία 11/2/2009
Θέλω να αναπτύξω το σκεπτικό μου, σχετικά με το γιατί πιστεύω ότι το αμάξι θα κοστίζει 49.000 ευρώ (συν-πλήν 2000)... Έπειδή έχω αποφασίσει ήδη να αγοράσω το αυτοκίνητο και προσπαθώ ήδη να το αγοράσω απο τους πρώτους (άν όχι πρώτος στην Ελλάδα) το ψάχνω καθημερινά το θέμα και με διάφορους τρόπους, τιμή και χρόνος αναμονής...

Καταρχήν η τιμή στην κάθε χώρα δεν είναι απόφαση της τοπικής εταιρίας, αλλά συνισταμένη πολλών παραγόντων, όπως η εργοστασιακή τιμή και η τοπική φορολογία και κατα δεύτερο λόγο η πρόθεση της τοπικής ΒΜW (πχ BMW-Hellas)... Δεν μπορεί η Ελληνική BMW να πει "εγω γουστάρω να το κοστολογήσω τόσο το αμάξι...", λογοδοτεί στην μητρική εταιρία, για να μην πώ ότι αποφασίζει η μητρική και συναινεί η Ελληνική...

Στην Γερμανία το αυτοκίνητο (Ζ4 - 2,5) κοστίζει 35.900 ευρώ.
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .......................................
Ακόμη, η διαφορά τιμής στην Αγγλία είναι 10% ακριβότερο το νέο μοντέλο απο το παλιό, δηλαδή αναλογικά στην Ελλάδα 45.000 ευρώ σύν 10%, μας κάνει περίπου σχεδόν 50.000 ευρώ.
Τέλος, να υπενθυμίσω ότι η νέα SLK, όταν βγήκε το 2004, κόστιζε περίπου 1.000 ευρώ φθηνότερη απο την παλιά. Το κάθε αυτοκίνητο έχει μια τοποθέτηση στην αγορά βάση των προσόντων του και βάση του υπάρχοντος ανταγωνισμού και δεν μπορεί ένα μοντέλο να αλλάξει δραματικά την τοποθέτησή του στην αγορά, δηλαδή πχ απο 45.000 να πάει στα 55.000 ευρώ...
Α και η SLK κοστίζει πλέον 50.000 ευρώ... Και είναι το κατ'εξοχήν ανταγωνιστικό αμάξι της Ζ4... Οπότε είναι λογικό να είναι η τιμή κάπου εκεί κοντά, ίσως λίιιιιιιγο κάτω...

Επομένως...
1η πιθανότητα... 35.900 που είναι η τιμή του αυτοκινήτου στην Γερμανία επί 31% που είναι η ποσοστιαία διαφορά τιμής του 325 cabrio μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας... Συν... Ίσον... 47.000 ευρώ...
2η πιθανότητα... 35.900 που είναι η τιμή του αυτοκινήτου στην Γερμανία σύν μαξιμουμ 14.000 που είναι η διαφορά τιμής του 325 cabrio μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας... Ίσον... 49.000 ευρώ...

Γι' αυτό λοιπόν εγώ υπολογίζω ότι το αυτοκίνητο στην Ελλάδα θα κοστίσει 49.000 ευρώ (συν-πλήν 2.000).

Αυτά που λέμε εμείς εδώ στο φόρουμ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ θα μας τα πουν οι δημοσιογράφοι σε λίγες μέρες...
Η τιμή του αυτοκινήτου είναι 50.000 και θα ανακοινωθεί σε μερικές μέρες...

morpheus
14-05-09, 18:16
...57.000 η Ζ430 και 65.000 η Ζ435 (χωρίς τη μείωση του ETT).

crazy_beaver
14-05-09, 19:15
Εγω παντως εφτιαξα το δικο μου στο configurator !!!!!!!!!!

arisk
14-05-09, 21:12
...57.000 η Ζ430 και 65.000 η Ζ435 (χωρίς τη μείωση του ETT).

Η sDrive35i αν κάνει όντως τόσο, τοποθετείται ακριβώς απέναντι απο τα πορσερικά, boxter και cayman... Θα έχει πολύ δύσκολο έργο...

Η sDrive23i πιστεύω πως θα παίζει -τουλάχιστον για ένα διάστημα- χωρίς αντίπαλο... Έχει 204 άλογα έναντι 180 περίπου της Slk που κοστίζει ίδια λεφτά, αισθητικά είναι στο ίδιο στύλ με την Slk αλλά 5-6 χρόνια νεότερη (το μερσεντικό έχει γίνει σούπα πλέον) και πιστεύω πως εσωτερικά και εξωτερικά είναι ομορφότερη η Z4 (έστω και λόγω φρεσκάδας, αν και προσωπικά ούτως ή άλλως προτιμώ bmw)...

Βtw, για την sDrive23i ξέρεις την ίδια τιμή που είπα και εγώ ή λίγο κάτω?


Crazy beaver προφανώς θα το έκανες στο Configurator BMW του εξωτερικού ή κάποιας αντιπροσωπείας γιατί το www.bmw.gr θα αργήσει λίγο ακόμα να μας κάνει την τιμή...

morpheus
15-05-09, 05:28
Η sDrive35i αν κάνει όντως τόσο, τοποθετείται ακριβώς απέναντι απο τα πορσερικά, boxter και cayman... Θα έχει πολύ δύσκολο έργο...

Βtw, για την sDrive23i ξέρεις την ίδια τιμή που είπα και εγώ ή λίγο κάτω?

Για την 23i είναι η τιμή που είπες κι'εσυ... στα 49-50... δεν ξέρω όμως πόσο θα έρθει με τα μειωμένα τέλη... (btw πότε με το καλό παραλαμβάνεις?)

Στα της Ζ και Boxster τώρα (ας μείνουμε στα ανοιχτά μοντέλα, αφού δεν διαθέτει κουπέ το μαγαζί), είναι λίγο σχετικό το κατα πόσο μπαίνει στα χωράφια της Porsche ...
Αν η προτεραιότητα είναι το handling (= παίρνεις μια Elise και τα ρέστα φουντούνια, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα) και υπάρχει η διάθεση αγοράς μιας "γυμνής" boxster 2.9, τότε τα 5.000 (άντε 6.500 με το μπλοκέ) δεν είναι υπολογίσιμη διαφορά έναντι μιας sDrive35...
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όμως η διαφορά τιμής αυξάνεται εκθετικά (τι θέλετε? κόκκινο σαλόνι? 6.000e...) και κάνει μια καλοεξοπλισμένη Z4 να μοιάζει... κελεπούρι!
Αν στο παραπάνω συνυπολογίσεις οτι η Ζ4 35i έχει καλύτερες επιδόσεις (μπαίνει στα χωράφια της Boxster-S), καλύτερη ποιότητα υλικών και συναρμογής στο εσωτερικό, και προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό άνεσης / handling / αποτελεσματικότητας (ειδικά με την Adaptive M Suspension), τότε τα πράγματα είναι μάλλον πιο ξεκάθαρα...

Η sDrive23i πιστεύω πως θα παίζει -τουλάχιστον για ένα διάστημα- χωρίς αντίπαλο... Έχει 204 άλογα έναντι 180 περίπου της Slk που κοστίζει ίδια λεφτά, αισθητικά είναι στο ίδιο στύλ με την Slk αλλά 5-6 χρόνια νεότερη (το μερσεντικό έχει γίνει σούπα πλέον) και πιστεύω πως εσωτερικά και εξωτερικά είναι ομορφότερη η Z4 (έστω και λόγω φρεσκάδας, αν και προσωπικά ούτως ή άλλως προτιμώ bmw)...
+ το οτι δεν θα είναι οδηγικά όσο σούπα είναι η SLK.

arisk
15-05-09, 08:02
Παραλαμβάνω... Σύντομα...!! Μόλις ανακοινωθεί επίσημα η τιμή και μπορεί να γίνει ο εκτελωνισμός... Το αμάξι (αν δεν έφτασε ήδη χθες-προχθες όπως έπρεπε) αυτές τις μέρες θα είναι εδώ...

Για το sDrive35i, νομίζω πως τα αυτοκίνητα αυτής της αξίας ( >60.000 ευρώ) που πωλούνται στην Ελλάδα είναι συνήθως σε μεγάλο ποσοστό μεταχειρισμένα (ειδικά Πόρσε και Slk είναι 2 στα 3 μεταχειρισμένα)... Οπότε η "πίτα" δεν είναι μεγάλη και θα σφαχτούν με την Πόρσε...

Όσο για την Slk... Ότι πούλησε-πούλησε...!! Δεν βλέπω να ξαναπουλάει εύκολα... :P

stef
15-05-09, 08:53
Παιδιά το slk μπορεί να είναι όμορφο αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σπορ αυτοκίνητο

arisk
15-05-09, 09:34
Όντως... Όμως έστω τυπικά ανήκει στην κατηγορία roadster οπότε αναγκαστικά το αναφέρουμε ώς τέτοιο... :smashtard

konas
18-05-09, 14:40
Και εδω η μουσική του νέου Ζ4, ετοιμη για download:

http://rapidshare.com/files/231882983/BMW_Tune.mp3

arisk
19-05-09, 10:37
Πόσο είπα...?? 50.000 ευρώ...?? Μάλλον πολλά είπα...!! Οι Αθηναϊκές αντιπροσωπείες σήμερα δίνουν τιμή για το sDrive23i 47.000 ευρώ χωρίς τη μείωση του τέλους ταξινόμησης (για όποιον την προλαβαίνει)...

Και εκτός αυτού, για όποιον ενδιαφέρεται, στις περισσότερες αντιπροσωπείες θα υπάρχουν σε μερικές μέρες ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα, ούτε τέλος ταξινόμησης, ούτε τίποτα... Δηλαδή θα αρχίζουν απο 42.000 ευρώ... Τα παίρνεις και φεύγεις...!!

MAD-13
20-05-09, 22:09
Εμαθα οτι την επόμενη εβδομαδα θα αρχισει να εμφανίζεται σιγα σιγα στις εκθέσεις.

Εχει κανεις αλλος αντίστοιχη πληροφόρηση???

arisk
20-05-09, 23:46
Ναι, ισχύει...!! Απο την επόμενη εβδομάδα θα υπάρχει στις εκθέσεις, ενώ θα ανακοινωθούν και επίσημα οι τιμές. Επίσης όπως ξαναείπαμε, θα υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα στις εκθέσεις ώστε να προλάβουν την έκπτωση των τελών...

crazy_beaver
21-05-09, 00:13
Η sDrive35i αν κάνει όντως τόσο, τοποθετείται ακριβώς απέναντι απο τα πορσερικά, boxter και cayman... Θα έχει πολύ δύσκολο έργο...

Η sDrive23i πιστεύω πως θα παίζει -τουλάχιστον για ένα διάστημα- χωρίς αντίπαλο... Έχει 204 άλογα έναντι 180 περίπου της Slk που κοστίζει ίδια λεφτά, αισθητικά είναι στο ίδιο στύλ με την Slk αλλά 5-6 χρόνια νεότερη (το μερσεντικό έχει γίνει σούπα πλέον) και πιστεύω πως εσωτερικά και εξωτερικά είναι ομορφότερη η Z4 (έστω και λόγω φρεσκάδας, αν και προσωπικά ούτως ή άλλως προτιμώ bmw)...

Βtw, για την sDrive23i ξέρεις την ίδια τιμή που είπα και εγώ ή λίγο κάτω?


Crazy beaver προφανώς θα το έκανες στο Configurator BMW του εξωτερικού ή κάποιας αντιπροσωπείας γιατί το www.bmw.gr (http://www.bmw.gr) θα αργήσει λίγο ακόμα να μας κάνει την τιμή...


Configurator BMW στο αγγλικο σιτε.τι να κανω ηθελα να ζησω λιγο την εμπειρια μια και προς το παρων η αγορα της ειναι καλη σκεψη πριν κοιμηθω αλλα και κατα την διαρκεια του υπνου!!!!!!!!!!!!:drive2:

stef
21-05-09, 00:13
Z4 35i τιμή κάτω από 60.... ;)

crazy_beaver
21-05-09, 00:16
Z4 35i τιμή κάτω από 60.... ;)


Για οποιον τα εχει πιστευω οτι ειναι το καλυτερο ξοδεμα που μπορει να κανει!!!!!!!Μια σε λευκο παρακαλω.οχι , μια σε μαυρο, οχι λευκο οχι μαυρο.Δεν ξερω μπερδευτικα!!!!!!!!!

crazy_beaver
21-05-09, 00:35
H κουκούλα μπορεί αυτόματα να ανοίγει με το χειριστήριο ? :Ο


ΠΑρτε ενα καλο βιντεακι που εχει και την απαντηση στον φιλο μας!!!!!!



http://www.youtube.com/watch?v=zqywP2SfnS0&feature=related

giannakisss
21-05-09, 01:04
Αντε γμτ τι τρελα μου να βγουνε οι τιμες να αποφασισω κ εγω 3.0 η 3.5, αν κ τα 60χιλιαρικα καλα ειναι το θεμα ειναι πως θελω να βαλω καποια εχτρα. Αν ξερει κανεις την διαφορα αναμεσα στο 3.0 κ στο 3.5 στον εξοπλισμο ας πει να μαθω κ εγω ο κακομοιρης. Κ κατι που ξεχασα απο την αρχη. ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.:) Οπως καταλαβατε νεο μελος

crazy_beaver
21-05-09, 01:12
Αντε γμτ τι τρελα μου να βγουνε οι τιμες να αποφασισω κ εγω 3.0 η 3.5, αν κ τα 60χιλιαρικα καλα ειναι το θεμα ειναι πως θελω να βαλω καποια εχτρα. Αν ξερει κανεις την διαφορα αναμεσα στο 3.0 κ στο 3.5 στον εξοπλισμο ας πει να μαθω κ εγω ο κακομοιρης. Κ κατι που ξεχασα απο την αρχη. ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.:) Οπως καταλαβατε νεο μελος

Εγω λεω να πας για 35 και οκ,εχεις 2 νεφρα 2 πνευμονια..............

Γενικα μπορεις να ξεφορτοθεις οτι εχεις διπλο και πιανει καλη τιμη.!!!!!!!!:bugeye:


θα εισαι και πιο lightweight!!!!!!!!!!!

giannakisss
21-05-09, 02:25
Σε αυτο δεν εχεις αδικο.Το θεμα ειναι αμα ξεκιναει απο 60 κ + κατι εξτρα που θελω να βαλω θα μου παει πολυ. Γιαυτο ρωταω τι διαφορα στον εξοπλισμο

crazy_beaver
21-05-09, 02:31
Σε αυτο δεν εχεις αδικο.Το θεμα ειναι αμα ξεκιναει απο 60 κ + κατι εξτρα που θελω να βαλω θα μου παει πολυ. Γιαυτο ρωταω τι διαφορα στον εξοπλισμο



Μα αυτο λεω και εγω!Τι νομιζεις ειναι φτηνα τα νεφρα.φουλ εξτρα θα το παρεις!!!!!:icon02:

giannakisss
21-05-09, 02:41
Καλα μην βαρας :P Αντε να ερθει Δευτερα

stef
21-05-09, 07:10
Αντε γμτ τι τρελα μου να βγουνε οι τιμες να αποφασισω κ εγω 3.0 η 3.5, αν κ τα 60χιλιαρικα καλα ειναι το θεμα ειναι πως θελω να βαλω καποια εχτρα. Αν ξερει κανεις την διαφορα αναμεσα στο 3.0 κ στο 3.5 στον εξοπλισμο ας πει να μαθω κ εγω ο κακομοιρης. Κ κατι που ξεχασα απο την αρχη. ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.:) Οπως καταλαβατε νεο μελος

Και τα 2 3λιτρα είναι, δεν υπάρχει 3.5 Ζ4 ....

morpheus
21-05-09, 11:45
Το αυτοκίνητο απο σήμερα είναι στις εκθέσεις...:yipee:

Highspeed4
21-05-09, 12:14
Oυτε σημερα. Μιλησα με το Σπανο στη Γλυφαδα και απο αυριο ισως ειναι και πιθανως να πουν τιμες. Εγω θα ανταλλαξω τη δικη μου Ζ4 με την καινουρια και περιμενω να μαθω ποσο κανει επιτελους. Παντως τη δικη μου θα την χτυπησουν τζαμπα οπως το βλεπω..

stef
21-05-09, 12:58
Εσείς μπορείτε να λέτε ό,τι θέλετε, εγώ θα σας πώ το εξής....
Δεν σας χάλασε που μόλις γύρισα και μπήκα σε Ζ4 35i....
Μαύρο με ice extended leather , 18άρες & navi- DCT!
Το αμάξι Σάββατο πρωί είναι στις εκθέσεις!!
Υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια και όποιος προλάβει το Ζ4 είδε.....
Τα επόμενα έρχονται μετά τις 7/8 ό,τι και εαν συνεπάγεται αυτό....

zizu
21-05-09, 13:06
σε dealer της ΒΜW είδες το μαύρο 35?

crazy_beaver
21-05-09, 13:07
Εσείς μπορείτε να λέτε ό,τι θέλετε, εγώ θα σας πώ το εξής....
Δεν σας χάλασε που μόλις γύρισα και μπήκα σε Ζ4 35i....
Μαύρο με ice extended leather , 18άρες & navi- DCT!
Το αμάξι Σάββατο πρωί είναι στις εκθέσεις!!
Υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια και όποιος προλάβει το Ζ4 είδε.....
Τα επόμενα έρχονται μετά τις 7/8 ό,τι και εαν συνεπάγεται αυτό....


Σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας!!!!!!!!!:icon42:

giannakisss
21-05-09, 15:02
Stef μετα απο 3 μηνες λογικα θα το εχω μολης το παραγειλω. Γιατι δεν θελω να παρω ενα αμαξη κ να μην εχει καποια πραγματα μεσα,κ να ειναι φτωχο. Γιαυτο περιμενω τιμες στο αμαξη κ στον εξοπλησμο.

Highspeed4
21-05-09, 15:09
Kαλα μη νομιζεις πως ειναι φτωχα τα ετοιμοπαραδωτα. Αυτο που εκλεισα οπως εχει ερθει εχει δερματινα, σπορ καθησματα, ηχοσυστημα, πλυση για τα φωτα, parctronic, εσωτερικο φωτισμο και ενα που δεν καταλαβα 'μαυρη οροφη εσωτερικα'. (με μαυρο σαλονι)

stef
21-05-09, 15:16
σε dealer της ΒΜW είδες το μαύρο 35?

Ναι βεβαίως!

Fanis
21-05-09, 15:24
....και ενα που δεν καταλαβα 'μαυρη οροφη εσωτερικα'. (με μαυρο σαλονι)
Εϊναι ο ανθρακί ουρανός...δλδ. η επένδυση του ουρανού (και οι κολώνες) δεν είναι στο κλασσικό μπέζ ή γκρί αλλά σε ανθρακί χρώμα. Αυτό είναι στάνταρ στις //Μ και στα M-Pack, αλλά χρεώνεται έξτρα στα υπόλοιπα μοντέλα. Στο Mini έχει 174 Ευρώ...στην Ζ4 πρέπει να έχει γύρω στα 300 Ευρώ. Αν έχεις σκούρο εσωτερικό, κατ' εμέ είναι must να έχεις και ανθρακί ουρανό.

giannakisss
21-05-09, 15:29
Highspeed4 το αμαξη που παραγειλες 3.0 ειναι? Κ μην μπερδευεσε απο πχ 30 αμαξια που ηρθανε στην Ελλαδα τα 10 ειναι φουλ εξτρα. Κ τα 10 αυτα ειναι για τησ εκθεσεις.

zizu
21-05-09, 15:46
Ναι βεβαίως!

σε ποιόν dealer βρίσκεται για να πάμε το δουμε κι εμείς?

stef
21-05-09, 16:03
σε ποιόν dealer βρίσκεται για να πάμε το δουμε κι εμείς?

Θα σου πω το Σάββατο...;)

morpheus
21-05-09, 16:17
@zizu
Το αυτοκίνητο βρίσκεται σε αρκετούς dealers, αλλά δεν το έχουν ετοιμάσει ακόμη για βιτρίνα...
Αν γνωρίζεις κάποιον απο εκεί μέσα όμως (ή έχεις κάνει παραγγελία) θα το δείς... ;)

Πάντως αυτοκίνητα έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν (πέραν των 3 που ανέβηκαν Σέρρες)... μερικά έχουν πάει ήδη σε περιοδικά, μερικά είναι στη BMW Hellas (Λ.Βουλιαγμένης) και αρκετά έχουν πάει σε dealers...

Highspeed4
21-05-09, 16:46
Oχι η 23 ειναι. Και με προχειρους υπολογισμους απο τα 42 με αυτα τα extra θα παει κοντα στα 50..

arisk
21-05-09, 17:05
Τρελό συναίσθημα... Περιμένεις τόσους μήνες... Και ξαφνικά ένα πρωινό... Μπαίνεις στην τελική ευθεία... Ας μην σκεφτώ και το πρωινό της παραλαβής γιατί θα πάθω καμιά συγκοπή...

arisk
21-05-09, 17:15
Oυτε σημερα. Μιλησα με το Σπανο στη Γλυφαδα και απο αυριο ισως ειναι και πιθανως να πουν τιμες. Εγω θα ανταλλαξω τη δικη μου Ζ4 με την καινουρια και περιμενω να μαθω ποσο κανει επιτελους. Παντως τη δικη μου θα την χτυπησουν τζαμπα οπως το βλεπω..

Χθες πηρα καποιους αντιπροσωπους στην Αθηνα... Μου ειπαν τελικα 47.000 του 23i μείον την έκπτωση του τέλους για όποιν προλάβει...

giannakisss
21-05-09, 17:16
Μια χαρα σου πηγε 50 χιλιαρικα

arisk
21-05-09, 17:27
Τζάμπα...!! :bs:

Σοβαρολογώ... Πιο φθηνή απο την Slk... Μεγαλύτερη ιπποδύναμη... Καλύτερο αυτοκίνητο σχεδόν σε όλα αφού και είναι και μερικά χρόνια νεότερο... :lamer:

stef
21-05-09, 20:00
Καλύτερο αυτοκίνητο σχεδόν σε όλα αφού και είναι και μερικά χρόνια νεότερο... :lamer:

Σε όλα, όχι σχεδόν... ;)

arisk
21-05-09, 20:13
Σωστός...!!

Δηλαδή αύριο που θα ξυπνήσω μπορώ να πάω στην αντιπροσωπεία και να είναι εκεί...?? :ylsuper:

stef
21-05-09, 20:40
Μπορεί , μπορεί αλλά δεν θα το παραλάβεις πριν την Δευτέρα....
Μην σου πω πριν τα τέλη της επόμενης εβδομάδας...

arisk
21-05-09, 20:44
Χαλαρώνω λοιπόν... Και κάνω υπομονή...

stef
21-05-09, 21:43
Χαλάρωσε εαν μπορείς.......

arisk
21-05-09, 21:49
Με σκότωσες φίλε...!! Που είναι αυτό να πάω να κοιμηθώ μέσα...??

stef
21-05-09, 22:01
500 χλμ μακρυά σου
Και το μαύρο είναι πολύ ωραίο!!!

arisk
21-05-09, 22:17
Είδα και εγώ ένα μαύρο στην Λάρισα... Καταπληκτικό...!! Του πάει πολύ...

morpheus
21-05-09, 23:12
Η AthensCar έχει δύο 35άρια, μια μαύρη και μία space grey... απο αύριο θα είναι στην έκθεση... όσοι πιστοί...

Διαπίστωση Νο1: Ο ήχος της 35 σε κλειστό χώρο είναι απόλαυση...
Διαπιστωση Νο2: Το μαύρο, αν και σταθερή αξία, την "πνίγει" αρκετά...
Διαπίστωση Νο3: Είναι :love:

arisk
22-05-09, 08:58
Απο σήμερα έχουν και οι αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης. Δύο έχει ο Τρικαλιώτης...

Όμως... Ήρθε το δικό μοοοοοοοοοοοοου...!! Είναι Αθήνα, Δευτέρα-Τρίτη το στέλνουν Θεσσαλονίκη... Μου είπαν ότι Πέμπτη-Παρασκευή θα μου το δώσουν...!! :drive2:

Fanis
22-05-09, 09:09
Μην βάζετε άλλες φώτο...θα με κάνετε να τρέχω Παρασκευή απόγευμα στον Σπανό να δώ το αυτοκίνητο. Και όχι τίποτα άλλο....φοβάμαι ότι δεν θα θέλω και πολύ για να με πείσουν να το παραγγείλω!!!

Highspeed4
22-05-09, 11:30
Στο Σπανο στη Βουλιαγμενη το αυτοκινητο ειναι στις εγκαταστασεις, αλλα οχι στην εκθεση:angryfire

Τιμες ακομα δεν ξερουν και απο οτι μου ειπαν ουτε σημερα. Απο αυριο ισως το βγαλουν στην εκθεση. Ελεος πια ρε παιδια εσεις που το ειδατε στις αντιπροσωπειες για τιμες ειπαν τιποτα?

stef
22-05-09, 14:25
Για τιμές δεν έχουν πει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
Αύριο πρωί θα το δείτε ΟΛΟΙ

arisk
22-05-09, 16:33
Μόλις γύρισα απο αντιπροσωπεία BMW... Ας μην πώ ποιά... Αν είναι κανένας απο Θεσ/νίκη και θέλει να πάει ας μου στείλει pm...:kissass:
Έχουν στήσει ένα 35i Space Grey στην έκθεση και έχουν ένα 35i μαύρο πίσω... Καταπληκτικά, ειδικά το μαύρο που έχει και εκτεταμένο δέρμα...:bugeye:
Μου είπαν ότι η συνέντευξη τύπου όπου θα ανακοινωθούν επίσημα οι τιμές είναι στις 25 Μαϊου, δηλαδή τη Δευτέρα. Οι τιμές τους ενημέρωσαν ότι ξεκινάνε απο 47.000 αλλά λέει τους είπαν να μην το ανακοινώσουν στους πελάτες ώς τη Δευτέρα. Επίσης είπαν ότι κανονικά δεν έπρεπε να το βάλουν απο σήμερα στην έκθεση αλλά αυτοί το έβαλαν... :nixweiss:


Steeeeeeef...!! Σχεδόν όλοι... Παραλίγο να κλέψω το ένα όπως το είχαν παρατημένο εκεί πίσω...:drive2:

stef
22-05-09, 16:37
Εγώ στο είπα ότι το μαύρο είναι κ%%^&*λα........