PDA

Επιστροφή στο Forum : harman kardon subwoofer


m-power_01
16-01-09, 16:26
καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να βαλω το sub tis harman kardon στο ε46? Το εχει κανει καποιος? Αν γινεται με τον μαμα ενισχυτη να γινει η δουλεια...Στο αυτοκινητο φοραω bussness cd ,4 dls ηχεια στις εργοστασιακες θεσεις και ενα ενισχυτη dls τετρακαναλο 4χ60.Βλεπω στο ebay οτι τα πουλανε μαζι με το ενισχυτακι τους...που μπαινει αυτη η φισα ομως????Ας με βοηθησει καποιος...

deepblue
16-01-09, 16:32
καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να βαλω το sub tis harman kardon στο ε46? Το εχει κανει καποιος? Αν γινεται με τον μαμα ενισχυτη να γινει η δουλεια...Στο αυτοκινητο φοραω bussness cd ,4 dls ηχεια στις εργοστασιακες θεσεις και ενα ενισχυτη dls τετρακαναλο 4χ60.Βλεπω στο ebay οτι τα πουλανε μαζι με το ενισχυτακι τους...που μπαινει αυτη η φισα ομως????Ας με βοηθησει καποιος...

Φιλε μου εγω το εχω στο Ζ3 με pioneer ενισχυτη και ειναι μουφα τελειως και αυτο που λενε harman αν το ανοιξεις να το δεις γραφει nokia αν δε κανω λαθος.
Τωρα πως παιζει το συστημα με ολο το σετ μαμα δε ξερω να σου πω παντως καλυτερα να βαλεις καποιο αλλο sub ασε που το συγκεκριμενο ειναι μικρο σε μεγεθος και δε μπορει να βγαλει ειδικα σε μεγαλες εντασεις !!

NIKOS Z3
16-01-09, 17:09
Φιλε μου εγω το εχω στο Ζ3 με pioneer ενισχυτη και ειναι μουφα τελειως και αυτο που λενε harman αν το ανοιξεις να το δεις γραφει nokia αν δε κανω λαθος.
Τωρα πως παιζει το συστημα με ολο το σετ μαμα δε ξερω να σου πω παντως καλυτερα να βαλεις καποιο αλλο sub ασε που το συγκεκριμενο ειναι μικρο σε μεγεθος και δε μπορει να βγαλει ειδικα σε μεγαλες εντασεις !!

εχει απολυτο δικιο αν θες κατι να ακουγετε πρεπει να πας σε καποιου οικου πχ pearless.

BILL007
16-01-09, 18:32
Ρε παιδιά αυτό το κardon...Απορώ πως το θεωρούν και sub!Εχετε δει εσείς πολλά (καλά) sub με πάχος 5 εκατοστά?Τρελή μουφιά πιστεύω...Ότι προσφέρει λίγο καλύτερη ποιότητα προσφέρει,αλλα απο κει και πέρα (για Ε46 μιλάω) νομίζω πως αν δεν το έχει το αμάξι απο το εργοστάσιο(ολο το σύστημα kardon),πραγματικά πολύ κακό (κόπος,χρήματα,ανταλλλακτικά) για το τίποτα...

Καλύτερα φίλε μου να βάλεις ένα sub aftermarket,να πιάσουν και τα λεφτά σου τόπο...:)

deepblue
16-01-09, 18:49
Ρε παιδιά αυτό το κardon...Απορώ πως το θεωρούν και sub!Εχετε δει εσείς πολλά (καλά) sub με πάχος 5 εκατοστά?Τρελή μουφιά πιστεύω...Ότι προσφέρει λίγο καλύτερη ποιότητα προσφέρει,αλλα απο κει και πέρα (για Ε46 μιλάω) νομίζω πως αν δεν το έχει το αμάξι απο το εργοστάσιο(ολο το σύστημα kardon),πραγματικά πολύ κακό (κόπος,χρήματα,ανταλλλακτικά) για το τίποτα...

Καλύτερα φίλε μου να βάλεις ένα sub aftermarket,να πιάσουν και τα λεφτά σου τόπο...:)

Μισο για να μην μπερδευομαστε.
Η harman kardon σαν μαρκα ειναι γαματη !!!
Απλα αυτο που εχει μεσα το αμαξι μονο harman δεν ειναι και καμμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα.
Η harman βασικα βγαζει ενισχυτες dvd κλπ και ειναι του ομιλου JBL και INFINITY που δε χωραει αμφισβητηση για τον ομιλο αυτο.
Τωρα απλα γιατι πηραν το ονομα harman και εχουν sub που λεει nokia ειναι ενα αλλο θεμα.
Παντως δε ξερω τι αποδοση εχει σε ενα αμαξι που εχει ολο το συστημα harman kardon.
Oτι το sub ειναι μικρο ναι ειναι και γι'αυτο πρεπει να εχεις ολο το πακετο για να ειναι ρυθμισμενο για να παιζει καλα και πραγματι ενα τοσο μικρο sub δε μπορει να κανει και πολλα !!

BILL007
16-01-09, 19:22
Ναι Βαγγέλη δεν αντιλέγω...Είναι τζάμι μάρκα...;) Oποιος ασχολείται με ήχο και "οικιακή διασκέδαση"
σίγουρα την ξέρει.

Πάντως σου λεω,γιατι το έχω ακούσει σε Ε46 ολο το κιτάκι.Σαφώς παίζει καλύτερα,τίποτα όμως το τρελό για τα λεφτά που θα δώσεις,ακόμα και μεταχειρισμένο σαν σύστημα να το βάλεις εκ των υστέρων ,απλά θα πετάξει κάποιος τα λεφτά του,για το συγκεκριμένο κιτ που βγάζει για Ε46 η BMW μιλάω...
Με τα ίδια λεφτά σε aftermarket (αν θεωρήσουμε το kardon μαμά) και καλύτερη ποιότητα και λιγότερη φασαρία (να φανταστείς το αμάξι αν δεν έχει προεγκατάσταση για kardon,πρέπει να περάσεις καινούργιες καλωδιώσεις εξαρχής!-κοινώς ξήλωμα όλο το εσωτερικό του αυτοκινήτου)
Ασε...Κάποτε το έψαχνα και εγω για το δικό μου,αλλα κατέληξα ότι δεν αξίζει τον κόπο...;) Aυτά για τους φίλους τους 46άκηδες,που ψάχνονται περι αυτού του θέματος...:)

deepblue
16-01-09, 20:10
Συμφωνω μαζι σου .

BILL007
16-01-09, 20:19
Συμφωνω μαζι σου .

:feedback: :) :) :)

KATSAMPOXAKIS
16-01-09, 20:53
παιδια εγω φοραω στο ε46 το ηχοσυστημα harman cardon απο το εργοστασιο.
για να εχεται μια σωστη αποψη επι του θεματος ο ηχος ειναι απλα εκπληκτικος.

εχθες για να καταλαβεται εβαλα ενα συστημα για μπ3 (διοτι δεν επεζε μπ3) και η διαφορα
στα τραγουδια τα μπ3 με το κανονικο cd (ασυμπιεστο) ειναι μερα με τη νυχτα.
οταν παιζει με γνησιο cd οχι μπ3 ο ηχος ειναι πολυ διαβγες και κρυσταλινος


οσον αφορα τα χαρακτιριστικα του εχει 2 ηχεια σε καθε πορτα και 2 σε καθε πλευρα πισω (κουπε)
πισω στην εταζερα εχει 2 ηχεια και 2 διπλα γουβερ απο κατω καθως και ενα στη ρεζερβα
ο ενισχυτης ειναι διπλα στο mudul,tuner,gps
τωρα για το νοκια δεν το εχω δει πουθενα να το γραφει:dblthumb2

m-power_01
17-01-09, 15:08
δεν διαφωνω οτι με αυτα τα λεφτα παιρνεις αφτερμακετ επωνυμο και και και...αλλα δεν θελω να θυσιασω καθολου χωρο ,οχι μονο για πρακτικοτητα, αλλα και για εμφανιση...οσον αφορα τις απαιτησεις μου δεν ειναι τρελες.θελω απλως να βγαλω το μπασο απο τα ηχεια για να παιζουν πιο καθαρα!!! δεν θελω πολυ μπασο...επισης πριν κανω την κινηση θα το ακουσω σε εναν γνωστο που το εχει κανει να δω αν με καλυπτει.
το μεγαλο μου ερωτημα ειναι αν μπορει να παιξει με το μαμα ενισχυτακι που εχει πανω του...πως θα κανω την συνδεσμολογια...μηπως και αποφυγω την τοποθετηση ενος επιπλεον δικαναλου...

καλωδιωσεις εξτρα δεν χρειαζομαι γιατι εχω βαλει πισω ενισχυτη αρα απο οτι καταλαβαινετε εχω περασει κατι χιλιομετρα καλωδια ...λογω high-pass

MZ3
18-01-09, 02:08
δεν διαφωνω οτι με αυτα τα λεφτα παιρνεις αφτερμακετ επωνυμο και και και...αλλα δεν θελω να θυσιασω καθολου χωρο ,οχι μονο για πρακτικοτητα, αλλα και για εμφανιση...οσον αφορα τις απαιτησεις μου δεν ειναι τρελες.θελω απλως να βγαλω το μπασο απο τα ηχεια για να παιζουν πιο καθαρα!!! δεν θελω πολυ μπασο...επισης πριν κανω την κινηση θα το ακουσω σε εναν γνωστο που το εχει κανει να δω αν με καλυπτει.
το μεγαλο μου ερωτημα ειναι αν μπορει να παιξει με το μαμα ενισχυτακι που εχει πανω του...πως θα κανω την συνδεσμολογια...μηπως και αποφυγω την τοποθετηση ενος επιπλεον δικαναλου...

καλωδιωσεις εξτρα δεν χρειαζομαι γιατι εχω βαλει πισω ενισχυτη αρα απο οτι καταλαβαινετε εχω περασει κατι χιλιομετρα καλωδια ...λογω high-pass


φιλε μου εκτος απο το μαμα ενυσχιτακη που εχει το σαμπ θελεις και το μαμα ενησχυτη που γραφει χαρμαν καρντον και παει μαζη με καλοδιοση και τελειονει εκει που ειναι τα μηχανηματα ναβι κ.τ.λ
ενοειτε οτι θελεις και το διακοπτακη μπροστα και αναβαθμηση σε ολα τα ηχεια σε χαρμαν καρντον (κιτρινο αυτοκολητακη στα ηχεια) για να δεις διαφορα

αν δεν εισαι διεθετημενος να τα κανεις ολα αυτα ριξε ενα σαμπ που θα μπορει να πεξει μονο του με ενα απλο ενυσχητη και να εισαι ησυχος

αν επημενεις στο μαμα πρεπει να ψαχτεις ebay να βρεις οικονομικα ολα τα πραματακια και μια μερα να πας σε καπιον γνωστη να στα βαλη απανο

good luck

bmwmaniac
18-01-09, 11:24
file den axizei na baleis hxo sto amaxi s
eixa ena pezo k tou eixa balei 15.000 e hxosistima
k tora ta exo ta pragmata k ka8ontai ston kanape mou
..............
signomh gia ta greeklish d exo ellinika