PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 320 or AUDI A4 18T


leyteris
16-01-09, 22:16
Δειλημα.εχω 320ι Ε90 150ΙΠΠΟΙ.Στην καλλιτερη βελτιωση πηγε 160ιππους περιπου.Απο την αλλη παιρνεις το Α4 18Τ 160 ιπποι και με ενα προγραμμα ΑΒΤ Πηγαινεις 210 ιππους.εσεις τι θα κανατε! Δεν μου παει να προδωσω την ΒΜW αλλα...

Thronos
16-01-09, 22:19
Μαλλον η BMW μας εχει προδωσει πριν την προδωσουμε..

BILL007
16-01-09, 22:34
Μαλλον η BMW μας εχει προδωσει πριν την προδωσουμε..

έτσι είναι δυστηχώς...:(:mad:

Αudi φίλε,ασυζήτητα!:chair:

giannis_E-46
16-01-09, 22:39
και γω φιλε οταν ερθει η ωρα να αλλαξω αυτοκινητο θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να ξαναπαρω bmw εκτος και αν μεσα στην επομενη διετια παρουσιασει τους πολυαναμενομενους turbo κινητηρες. στην παρουσα φαση η audi ειναι μονοδρομος δυστυχως

oldcarskickass
16-01-09, 22:49
Δειλημα.εχω 320ι Ε90 150ΙΠΠΟΙ.Στην καλλιτερη βελτιωση πηγε 160ιππους περιπου.Απο την αλλη παιρνεις το Α4 18Τ 160 ιπποι και με ενα προγραμμα ΑΒΤ Πηγαινεις 210 ιππους.εσεις τι θα κανατε! Δεν μου παει να προδωσω την ΒΜW αλλα...


Αν το όλο ζήτημα είναι τα άλογα και το πόσο εύκολα ανεβαίνεις πάω πάσο (και το σέβομαι, γιατί το γκάζι είναι γλυκό το γ@μ@μένο)...

Μαλλον η BMW μας εχει προδωσει πριν την προδωσουμε..

Μάλλον ζεις στην Ελλάδα μόνιμα και εσύ ε;

Η BMW έχει γραμμένη στα @@ της την Ελλάδα φίλος, και αυτήν και το απαρχαιωμένο φορολογικό καθεστώς που κάθε φορά ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι μέσω της ψήφου μας γουστάρουμε να βρισκόμαστε.

Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι.

kostase28
16-01-09, 23:00
Εγω δεν θα παρω ποτε audi γιατι δεν με εκφραζει σαν εταιρια,μπορει να πηγαινει πιο γρηγορα το Α4 απο το 320 αλλα δεν ειναι λογος που να πρεπει να παρω Α4.Η 320 παει δυνατα αν ξερεις να την πας.

sm6
16-01-09, 23:01
audi και quattro μαλιστα.

boleneger
16-01-09, 23:14
Τι λετε ρε παιδια. Και το οκταβια παει ακομα πιο γρηγορα. τι να πει αυτο. Οπως λεω και στους κακεντρεχεις ζηλιαριδες στη δουλεια (Στρατος γαρ) υπαρχουν και πιο γρηγορα και πιο ευρυχωρα αυτοκινητα με λιγοτερα φραγκα αλλα η ευχαριστιση και η ποιοτητα στο σασι και τη λειτουργεια του συνολου που σου προσφερει μια BMW δεν συγρινεται με κανενα AUDI και VW. Γιατι για καποιους απο εδω μεσα το DTC πατιεται πιο πολυ απο 4 δευτερα.

330CI
16-01-09, 23:34
Μαλλον η BMW μας εχει προδωσει πριν την προδωσουμε..

Mισό λεπτό ρε παιδιά. Δηλαδή η Ε30, η Ε36 αλλά και η Ε46 στην 320 ήταν ποτέ πιό γρήγορες από ένα 1.8Τ ή μία Αλφα 1.6 ????
Δεν ήταν ποτέ ΓΡΗΓΟΡΑ αυτοκίνητα οι μπέμπες, μάλλον ΒΑΡΙΑ ήταν, με αξιόπιστα αλλά ασθενικά μοτέρια. Αν τώρα πρέπει να πας σε τρίλιτρο για να βάζεις φωτιά στην άσφαλτο, αλίμονο μας.
Το σύνολο κοιτάμε πάντα, όχι ξερά-κοφτά τα νούμερα. Εγώ θα συμφωνούσα όμως στο οτι μας έχει "προδώσει" στην ποιότητα κατασκευής.

oldcarskickass
16-01-09, 23:37
Τι λετε ρε παιδια. Και το οκταβια παει ακομα πιο γρηγορα. τι να πει αυτο. Οπως λεω και στους κακεντρεχεις ζηλιαριδες στη δουλεια (Στρατος γαρ) υπαρχουν και πιο γρηγορα και πιο ευρυχωρα αυτοκινητα με λιγοτερα φραγκα αλλα η ευχαριστιση και η ποιοτητα στο σασι και τη λειτουργεια του συνολου που σου προσφερει μια BMW δεν συγρινεται με κανενα AUDI και VW. Γιατι για καποιους απο εδω μεσα το DTC πατιεται πιο πολυ απο 4 δευτερα.

Υπάρχουν αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια στην επιλογή του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ αγαθού.

Το αντικειμενικό είναι ότι τα Audi μετά το πρώτο Α4 και το πλήρως αλουμινένιο σασί δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ να ζηλέψει από κανένα BMW.

Τα περί αίσθησης και DTC είναι θέματα που σε εμένα μπορεί να μην αρέσουν, εσύ όμως να κα@λ@νεις, και το να μπορείς να απενεργοποιήσεις το dtc δεν είναι ούτε θέμα ποιότητας ούτε οδηγικής απόλαυσης (και στη F1 είχαν traction control αλλά πρέπει να περνάνε καλά οι οδηγοί...), είναι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ θέμα ασφάλειας ( η βλακείας αν νομίζει κανείς ότι τα ESP μαζεύουν τα αμάζευτα) και μετά όλα τα άλλα.

ΚΑΙ η Audi ΚΑΙ η VW βγάζουν ΑΜΑΞΑΡΕΣ.- Και δε μπορώ για ΚΑΝΕΝΑ λόγο να δεχτώ ότι είναι ποιοτικά κατώτερα από τα BMW.

george316
16-01-09, 23:45
νομιζω οτι σε ενα αμαξι δεν ειναι μονο τα αλογα που θετουν τα στανταρ.εγω εχω πολυ μικρο μοτορι και ναι,δεν μπορει να μου βγαλει γουστα.ομως τα bmw ειναι μια ιδεολογια,που σαφως υπαρχουν και στα audi και στα mercedes φυσικα!ολα αυτα ειναι ποιοτικοτατα αμαξια.
αν θες αλογα παρε ferrari!!(δεν υπαρχει βεβαια μονο ferrari).και ΝΑΙ το audi ειναι σαφως πιο δυνατο αυτοκινητο και μπορω να πω το ιδιο executive.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BMW.αυτο το λεει ενας ανθρωπος που δεν εχει αλογα στο ποδι του,εχει ενα bmw 10τιας και ομολογω οτι η τρελα του δυνατου αυτοκινητου δε με αφηνει ασυγκινητο.Οταν ομως ενδιαφερεσαι για αυτο το πραγμα που ονομαζεται οδηγικη απολαυση,μονο οι καγκουρες Ελληναρες και αν θελετε οι νεοι ηλικιακα νοιαζονται μονο για απολυτες τιμες αλογων.υπαρχουν παρα πολλα πραγματα που συνθετουν ενα αυτοκινητο και σιγουρα η ιπποδυναμη ειναι ενα απο αυτα.Να ρωτησω...βγηκε ποτε κανεις για προσπεραση με bmw και τον κρεμασε;;;

boleneger
16-01-09, 23:45
Δεν ειναι τυχαιο οτι μονο στη BMW απενεργοποιεις πληρως το ESP.Για σενα μπορει να μη λεει τιποτα αλλα αυτα κανει μια εταιρια μονο αν εχει εμπιστοσυνη στα σασι της παρα τα κολπα του marketing (safety first) . Οπως και να χει το θεμα ειναι γιατι παιρνεις κατι και πως το χαιρεσαι.

330CI
16-01-09, 23:58
Δεν ειναι τυχαιο οτι μονο στη BMW απενεργοποιεις πληρως το ESP.Για σενα μπορει να μη λεει τιποτα αλλα αυτα κανει μια εταιρια μονο αν εχει εμπιστοσυνη στα σασι της παρα τα κολπα του marketing (safety first) . Οπως και να χει το θεμα ειναι γιατι παιρνεις κατι και πως το χαιρεσαι.

Tι να πει τότε το MX-5 το οποίο ΔΕΝ εχει καν ESP? Εκτός κι αν είναι από έλλειψη τεχνογνωσίας :bricks1: Όσο για το ESP γενικότερα, είναι ένα επιπλέον σύστημα ασφαλείας, το οποίο 15 χρόνια πριν δεν υπήρχε στο 90% των αυτοκινήτων. Φίλε μου sorry, αλλά το επιχείρημά σου αυτό δεν στέκει.

YAziDis
17-01-09, 00:05
Πραγματικά ο καθένας θα πει αυτό που τον εκφράζει. Δύσκολα θα αλλάξεις τη γνώμη σε κάποιον, για αυτό πραγματικά σκέψου καλά για μένα αν είναι μόνο τα άλογα ή σε πληρεί το Audi σαν αυτοκίνητο.
Εγώ πολλές φορές σκεφτομαι πως τα πολλά τα άλογα, είναι απόλαυση, είναι κ...λα, αλλά με την BMW είμαι συναισθηματικά δεμένος. Μ'αρέσει αυτό το αυτοκίνητο. Μ'αρέσει το αμάξωμα, το εσωτερικό, νιώθω άνετα εκεί μέσα...
Αν είναι απλά θέμα αλόγων .. τότε BMW ..
Αν σε γεμίζει και το AUDI, τότε πάρε AUDI. Πραγματικά είναι ένα πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο, πάρα πολύ ωραίο, και στις μέρες μας δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να ζηλεψει απ'τους ανταγωνιστές του.

boleneger
17-01-09, 00:11
To MAZDA ειναι γ@μ@το αμαξι και απευθινεται σε αλλο κοινο:banghead:. Καλοι και οι 15 αεροσακοι αλλα αν το αμαξι δεν σε εμπναιει να το καβαλας και αν πατας το γκαζι και σου αρεσει να ψαρευει η μουρη αντι να κουνα κολαρακι τοτε θα σου πω αλλα 10 αυτοκινητα και πιο φτηνα να με παρεις στο φαναρι. Αλλα απο ποιοτητα και ευχαριστιση προς τον οδηγο δεν μουρχεται κανενα ως τωρα.

michaelp900
17-01-09, 00:27
Ετσι ειναι.
Εχω οδηγηση πολλες μαρκες και ας ειμαι μικρος.
Σα τη BMW δε με εκανε καμια αλλη να νοιωσω...(Λες και ειναι καμια γκομενα :P )
Στιβαρο,γρηγορο στις προσπερασεις και πανω απο ολα μ αποπνεει μια αισθηση ασφαλειας και κυρους...

spy316
17-01-09, 00:50
Παιδιά δε νομίζω ότι το αυτοκίνητο που αγοράζεις είναι μόνο γκάζι.Εγώ πέρσι που αγόρασα το bmw μου είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Α4 1.8 Τ. quatro του 2004 και σε ένα bmw 316 Ε90 μοντ. 2007 και αφού μπήκα μέσα άσχετα με το γκάζι γούσταρα τρελά τη μπέμπα μου ,αργή αλλά σε ποιότητα υλικών άνεση και ομορφιά δεν παίζεται.Αν το αυτ/το ήταν μόνο γκάζι θα παίρναμε όλοι από ένα τούρμπο Octavia ή οποιδήποτε άλλο τουρμπάκι και θα νομίζαμε ότι ήμαστε οι "ιππότες της ασφάλτου" ή καλύτερα του ¨χωραφιού" που θα μας μαζεύανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

crazy_beaver
17-01-09, 00:51
Παιδια οτι και να λεμε το τιμονι της Audi ειναι χαλια.Νιωθεις αποκομενος!Τουλαχιστον εμενα η εμπειρια μοθ αν και μικρη αυτο μου λεει.Συν της αλλης μην ξεχναμε οτι ειναι κ πιο βαρια!!!!

montoya
17-01-09, 00:56
Από το 1997 εώς το 2006 είχα τι Α4 1,6. Το θεωρούσα και το θεωρώ πολύ καλύτερο της ε36. Σίγουρα εμείς οι Έλληνες δενόμαστε με το αυτοκίνητό μας και δύσκολα αλλάζουμε μάρκα. Πρέπει όμως να έχουμε ανοικτά μυαλά και να μην απορρίπτουμε αμέσως οτιδήποτε δεν είναι BMW ή AUDI ή ότι έχει ο καθένας. Η BMW έχει άλλο πρεστίζ (στην Ελλάδα τουλάχιστον) αλλά και η AUDI έχει προχωρήσει πολύ. Γερμανός φίλος μου (ιδιοκτήτης ΤΟΥΟΤΑ κρουιζερ) επιμένει ότι στην Γερμανία προτιμούν τα AUDI από τις BMW. Οι ίπποι και η τετρακίνηση είναι σπουδαία αβαντάζ ενώ δεν νομίζω να υστερεί στα άλλα. Προσωπικά δέθηκα με την AUDI αλλά και με την BMW την οποία προτιμώ τώρα περισσότερο. Πάντως δεν νομίζω να υστερεί σε επιδόσεις η 320 έναντι του Α4 1.8tfsi Χρήμα να υπάρχει........ Για περισσότερα:
http://www.4troxoi.gr/?pname=CompareModels&a=235&m1=5136&m2=&m3=&m4=

sm6
17-01-09, 00:58
θα νομίζαμε ότι ήμαστε οι "ιππότες της ασφάλτου" ή καλύτερα του ¨χωραφιού" που θα μας μαζεύανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

συμφωνω με τους προλαλησαντες...
http://www.youtube.com/watch?v=VH_KRxnaNeY&feature=related

boleneger
17-01-09, 01:03
ΡΕ συ sm6 ξερεις να ελαφρωνεις την κουβεντα.:bananasmi

Sp!ros G
17-01-09, 03:39
Στην οικογενεια υπαρχει ενα Audi A4 1.8T Quattro του 2006,οποτε να πω και εγω τις εντυπωσεις μου.Ειναι ενα

πολυ καλο αυτοκινητο το οποιο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον ανταγωνισμο του σε ποιοτιτα

κατασκευης και ασφαλη οδηγικη συμπεριφορα.Απο θεμα γκαζιου προσφερει ενα μικρο χαμογελο χωρις κατι

παραπανω.Το τιμονι του ειναι καλητερο απο το μεσο ορο της κατηγορειας και σαφως υποδεεστερο απο

ενα αντιστοιχο BMW.Οι αισθηση των φρενων παρα πολυ καλη οπως και η τετρακινηση του η οποια ειναι

ταξιδιαρικη(χωρις να βουιζει εννοω).Απλα το αυτοκινητο οπως βγαινει απο το εργοστασιο δεν εχει καθολου

σπορ χαρακτηρα!!Η ποιοτητα στο εσωτερικο οπτικα ειναι παρα πολυ καλη,ενω με την αφη χανει απο τη

ΒΜW.Ξεχασα να πω πως η αισθηση του συμπλεκτη και του πενταλ του γκαζιου ειναι ανυπαρκτη!!!!

nino x3
17-01-09, 08:04
ΣΙγουρα οι επιδοσεις του Α4 με τον turbo κινητηρα ειναι πολυ καλυτερες (και πολυ πιο χαμηλη καταναλωση), σιγουρα το εσωτερικο του αυτοκινητου ειναι μερικα χρονακια μπροστα απο τα bmw αλλα δεν ειναι μονο αυτα για τα οποια επιλεγεις ενα αυτοκινητο. Πηγαινε σε ενα απομακρυσμενο χωριο με ενα audi και με μια bmw και θα πουν περασε ενας με ενα αυτοκινητο και ενας με ενα bmw. Ακουγεται εγωιστικο ? ισως.. αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην επιλογη του αυτοκινητου σε αυτες τις κατηγοριες παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο και για τον καθενα μας οι προτεραιοτητες που βαζει ειναι διαφορετικες.Αν τωρα το μονο κριτηριο ηταν η ιπποδυναμη εγω προσωπικα θα επαιρνα με τα λεφτα των παραπανω και λιγο φθηνοτερα ενα impreza wrx που παει σαν τρενο(υπερταχεια) και κανει και τα αλλα δυο να τρωνε την σκονη του αλλα μονο αυτο κανει...

bimmer-corfu
17-01-09, 08:34
Φίλε και εγώ προτείνω να πάρεις BMW αλλά αν αποφασίσεις ότι σε ένα αμάξι τα γκάζια είναι το παν (που δε νομίζω) τότε πάρε Οκτάβια. Είναι ίδιο με Α4 απλά έχει λίγο χειρότερα πλαστικά. Θα σου πάει και τα μισά λεφτά

agrotis328
17-01-09, 10:01
παρε octavia και δεν θα το μετανιωσεις πιο πολυ αξιοπιστο και τα απο τα δυο πολυ καλη οδικη συμπεριφορα γρηγορο και θα σου μεινουν και λεφτα για καυσιμο και ξυδια

sm6
17-01-09, 11:55
σωστος ο αγροτης.
το νεο οκταβια, ειναι απροσδοκητα πολυ καλο και στην κορυφαια εκδοση ΤΑΧΥΤΑΤΟ.

με την ευκαρια. επειδη γραφουμε σε φορουμ για bmw και συμπαθουμε ολοι την εταιρια απο το μοναχο, δεν σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε μονομερεις. αν θελουμε να ειμαστε αξιοπιστοι.
δεν ειναι δυνατον σε ολες τις κατηγοριες, ολων των τυπων αμαξωματων με ολους τους συνδυασμους κινητηρων, κιβωτιων και μεταδοσεων, η bmw να αποτελει παντα την καλυτερη επιλογη...
και οι αλλες εταιριες ειναι. καλες και αξιοσεβαστες. ισως σε καποιο συγκεκριμενο συνδυασμο για καποιους, ενα σκοντα να αποτελει καλυτερη επιλογη απο το αντιστοιχο bmw. εμενα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο.

sv2qo
17-01-09, 12:31
Ενας απο τους λογους πο έφυγα απο την Αουντι ειναι οτι με 35%λιγοτερα χρηματα απολαμβανουν στην Σκοντα την ιδια τεχνολογια και επιδόσεις, με μια μικρη διαφορα ποιότητος.
Κατα τα άλλα το 13χρονο Α4 TQ καλα κρατεί αν και πέρασε τις 300,000 χμ
Οταν βγηκα στην αγορα για το καινούργιο μου αυτοκίνητο , ειχα να διαλέξω μεταξύ της Ε92 και του Α5.
Καθαρα υποκειμενικα μου αρεσε περισσότερο η Ε92 την οποία και αγόρασα αν και υπολειπεται ποιότητος απο το Α4

elvetost
17-01-09, 12:53
Εγω παιδια εχω αλλαξει 19 αυτοκινητα μεχρι σημερα (στα 30μου...) καθοτι ημουνα φοιτητης στην αγγλια και εμεινα εκει για 10 χρονια.
Οταν πηρα το μπεμπε το εκανα για 2 λογους.
1. Ειναι πισωκινητο! Εγω εκει εμαθα, και εκει θελω να βρισκομαι. Το DSC βρισκετε 90% του χρονου χρησης του αυτοκινητου off και η ουρα μου θυμηζει ποσο ομορφη ηταν η επιλογη μου.
2. Το πλαισιο του! Ειδικα στο 4 κυλινδρο Ε46 η κατανομη του βαρους, η αμεσοτητα και η επικοινωνια αυτοκινητου-οδηγου ειναι ασυγκριτη! Το πιο κοντινο που μου ρχετε στο μυαλο ειναι τα 205GTi 1.9, τα οποια ηταν ιδια φαση, αλλα σε μπροστινη κινηση....
Ναι και τα μπεμπε χαλανε, και μερικα αυτοκινητα εχουν πολλα περισσοτερα να προσφερουν. Κι εμενα μου αρεσουν τα γκαζια και τα αλογα, αλλα εχω και υποχρεωσεις και μια ζωη να ζησω...
Ολα λοιπον κατ εμε ειναι στην ισοροπια που θα βρεις για σενα και μονο για σενα. Αλλωστε γι αυτο κυκλοφορουν και τοσα αυτοκινητα απο διαφορετικους κατασκευαστες, ο καθενας μας ειναι διαφορετικη προσωπικοτητα, κι αυτο κανει την ζωη ομορφη!
Τωρα με κανατε να παω να ριξω ενα νερακι στο μπεμπε μου και να του δειξω οτι 1 χρονο μετα, το αγαπαω περισσοτερο απο ποτε!
Αυτα παιδια,
Χρηστος

Bimmermeister
17-01-09, 12:59
για να μην μακρυγορησω... η bmw ειναι καλητερη γιατι μου αρεσει περισσοτερο

sv2qo
17-01-09, 13:10
για να μην μακρυγορησω... η bmw ειναι καλητερη γιατι μου αρεσει περισσοτερο


Σωστός.............!

halkida116mpack
17-01-09, 14:06
Kαι τα 2 ειναι πολυ καλα αυτοκινητα και η επιλογη ειναι δικη σου.εγω με τα λεφτα που εδωσα για ασσο 116 mpack θα μπορουσα να παρω α3 1.8τ αλλα πηρα ασσο και παλι ειχα αυτη την επιλογη παλι ασσο θα διαλεγα.Μου αρεσουν και εμενα τα γκαζια...ναι το bmw δεν θα ξεμπαζωσει την ασφαλτο αλλα θα ταξιδεψει ανετα με 200 χωρις να με κουρασει αλλα ξερεις κατι... πανε πολλα χρονια απο τοτε που κοιταζα ποιο κοντερ γραφει πιο πολυ για να δω πιο ειναι πιο γρηγορο...το ζητημα για μενα ειναι να καθεσαι και να απολαμβανεις αυτο που οδηγεις, να χαιρεσαι που το οδηγεις, να το κοιτας και να σου φτιαχνει τη μερα,να σου μεταφεραι πληροφοριες ακομα και αν πατησες κερμα στην ασφαλτο να καταλαβαινεις αν ηταν κορωνα η γραμματα,να βηχεις και να αλλαζει κατευθυνση,να βγαζεις το dtc (εγω μονο στη βροχη)και να γελας μετα το αναποδο σαν 16χρονος που γαμ**ε για πρωτη φορα, να το νιωθεις σαν το παιδι σου, να το πλενεις απο ευχαριστηση και οχι απο αγγαρια.ολα αυτα ειναι που κανει η που@@@α η μπεμπα ειτε εχει 122 αλογα ειτε εχει 510.αν θες αμαξι για τα φαναρια με Ελληνικο πορτοφολι τοτε οχι μην παρεις BMW αλλα ολα τα παραπανω θα στα δωσει η BMW σε μεγαλες ποσοτητες.αν επιλεξει η λογικη θα πει audi αλλα αν επιλεξει η καρδια θα πει BMW.Τελος η επιλογη ειναι δικη σου αλλα καποιοι παλιοι λενε « Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΙΣΩ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΑ»........:wub:

bimmer-corfu
17-01-09, 14:28
Σωστόςςςςς halkida116mpack!!!

Speedy
17-01-09, 14:42
Για εμενα Bmw...!

Για παραδειγμα δειτε τα e30 που ακομα τα βλεπουμε και τα γουσταρουμε με χιλια!!
Υπαρχει AUDI στην ηλικια του e30 που να το βλεπουμε και να γουσταρουμε???
δεν νομιζω....

Snoopy
17-01-09, 16:02
Για εμενα Bmw...!

Για παραδειγμα δειτε τα e30 που ακομα τα βλεπουμε και τα γουσταρουμε με χιλια!!
Υπαρχει AUDI στην ηλικια του e30 που να το βλεπουμε και να γουσταρουμε???
δεν νομιζω....

http://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/AUDI-quattro_682_431517a.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/a53f954e.gif

Snoopy
17-01-09, 16:09
και για όσους το 1990 δεν ήταν ακόμα ή δεν είχαν περάσει τα 30

http://www.youtube.com/watch?v=FV9lFCGtwMU

DoctorAbo
17-01-09, 16:27
Στο φίλο Lefteris...... μπας και έπρεπε να έχεις κάνει τν αξιολόγησή σου πριν αποκτήσεις τν Ε 60 ? Παρόλα αυτά πάντως, πρέπει να ζυγίσεις και την ομοογένεια, την αίσθηση αλλά και την αποτελεσματικότητα των αυτοκινήτων που λες. Η ισχύς δεν είναι το μοναδικό κριτήριο σε μια επιλογή.

Στο φίλο Snoopy......... ά ρε μπαγάσα Snoopy τι με θλυμισες φιλαράκι τώρα με το quattro. Τα αυτοκίνητα εκείνης της εποχής 'ηταν σαν εροστάσια, είχαν ίσα με 450 hp και δεν οδηγιόσαντε από κανονικούς ανθρώπους. Η Mchel Mutton λιποθύμησε από την εξάντληση σε ένα Acropolis.

Snoopy
17-01-09, 16:35
Στο φίλο Lefteris...... μπας και έπρεπε να έχεις κάνει τν αξιολόγησή σου πριν αποκτήσεις τν Ε 60 ? Παρόλα αυτά πάντως, πρέπει να ζυγίσεις και την ομοογένεια, την αίσθηση αλλά και την αποτελεσματικότητα των αυτοκινήτων που λες. Η ισχύς δεν είναι το μοναδικό κριτήριο σε μια επιλογή.

Στο φίλο Snoopy Θυμάσαι που η Mchel Mutton λιποθύμησε από την εξάντληση στο σπίτι σου εκείνο το βράδυ που την είχες φιλοξενήσει μετά το Acropolis .

ναι ρε Μήτσο, δικιο έχεις πως το ξέχασα.... η Μισελ.... αχ η καλή μου η Μισέλ.... θυμάσαι που ήθελε να μείνει σε εσένα αλλά δεν είχες χώρο στο γραραζ για το Αουντι?

θυμάσαι που λέγαμε ότι τα αμάξια και οι γυναίκες έχουν τη χαρά όταν πηγαίνουν στα τέσσερα?

αρε Μήτσο εποχες και εκείνες....

sm6
17-01-09, 17:24
α, ρε μπαγασα σνουπι, μεχρι να φαω ενα πιατο φαϊ, με προλαβες.
το κουατρο δεν αλλαξε απλως το ρου της ιστοριας των αγωνων ραλυ, αλλα για πολλους την ιστορια της αυτοκινησης γενικοτερα.
να σε διορθωσω επισης οι μεσημεριανες δοκιμες απο το κολ ντε τουρινι (διοτι η ειδικη γινοταν βραδι), ειναι μαλλον απο το 1986. τελευταια χρονια του γκρουπ Β. το τελος εποχης μιας σειρας θρυλικων αυτοκινητων, τα οποια οι ηρωες (διοτι δεν ηταν κοινοι θνητοι) που μπορεσαν να τα "πανε", μετριωνται στα δακτυλα του ενος χεριου. και πολλα λεω. ενας ρερλ και ενας τοϊβονεν. και απο εκει και μετα βατανεν, σαλονεν και μπλομκβιστ, οχι παντα, αλλα κατα περισταση...
οταν η γενια των "ξενον" και των "περλε" μαϊμουδεμενων "μπεβε", δεν ειχε υπαρξει ακομα.

Snoopy
17-01-09, 17:38
Στάθη το βίντεο ειναι πρόσφατο.
Έβγαλανα το τέρας να ακονίσει τα νύχια του. Για αυτό και το μεσημεριανό βίντεο.

Στο τιμόνι ο φιλος μας ο Blomqvist.

sm6
17-01-09, 17:51
Στάθη το βίντεο ειναι πρόσφατο.
Έβγαλανα το τέρας να ακονίσει τα νύχια του. Για αυτό και το μεσημεριανό βίντεο.

Στο τιμόνι ο φιλος μας ο Blomqvist.

ρε τον παπου... ακομα τον δινει που και που...:pimp:

oldcarskickass
17-01-09, 18:24
για να μην μακρυγορησω... η bmw ειναι καλητερη γιατι μου αρεσει περισσοτερο


Πιστεύω ότι ΑΥΤΗ είναι η ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ άποψη που ακούστηκε.


Στάθη το βίντεο ειναι πρόσφατο.
Έβγαλανα το τέρας να ακονίσει τα νύχια του. Για αυτό και το μεσημεριανό βίντεο.

Στο τιμόνι ο φιλος μας ο Blomqvist.

Ναι γίνονται κάτι αγώνες της πλάκας εδώ και εκεί με παλιά αγωνιστικά 100%.

Περισσότερες πληροφορίες στον yiannis2002

ρε τον παπου... ακομα τον δινει που και που...:pimp:

Τον Βάτανεν να δεις.

Είναι και βουλευτής.

Speedy
17-01-09, 19:01
http://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/AUDI-quattro_682_431517a.jpg

http://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/a53f954e.gif


...Ενταξει!
Πολυ καλο αυτοκινητο το quattro αλλα ειναι μονο αυτο και δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωσει με ενα απλο e30 παρα μονο με το M3 και εκει ειναι που χανει την μπαλα...

Εκτος του συγκεκριμενου η Αudi δεν εχει να δειξη τιποτα αλλο μπροστα στον τεραστιο στολο της Bmw!

Προσωπικη εκτιμηση χωρις να εχω καποιο κολημμα πιστευω οτι η Bmw ειναι ενα σκαλι ποιο ψηλα!
..ασχετα αν το 1990 ημον 15 ετων.:dblthumb2

Snoopy
17-01-09, 19:23
...Ενταξει!
Πολυ καλο αυτοκινητο το quattro αλλα ειναι μονο αυτο και δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωσει με ενα απλο e30 παρα μονο με το M3 και εκει ειναι που χανει την μπαλα...

Εκτος του συγκεκριμενου η Αudi δεν εχει να δειξη τιποτα αλλο μπροστα στον τεραστιο στολο της Bmw!

Προσωπικη εκτιμηση χωρις να εχω καποιο κολημμα πιστευω οτι η Bmw ειναι ενα σκαλι ποιο ψηλα!
..ασχετα αν το 1990 ημον 15 ετων.:dblthumb2

Σπύρο, κάνε μου τη χάρη και διάβασε το αρχείο που επισυνάπτω.
Πιστεύω ότι θα καταλάβεις τον ρόλο της Audi και γιατί έχουν επιλέξει να είναι έτσι τα πράγματα.
Και που θα ειναι σε μερικά χρόνια.

Its all about economics.

konas
17-01-09, 19:29
Σπύρο, κάνε μου τη χάρη και διάβασε το αρχείο που επισυνάπτω.
Πιστεύω ότι θα καταλάβεις τον ρόλο της Audi και γιατί έχουν επιλέξει να είναι έτσι τα πράγματα.
Και που θα ειναι σε μερικά χρόνια.

Its all about economics.

Απολυτα σωστο

Που το ανακαλυψες ομως ρε θηριο.

Και μετα λες εμενα γκουγκλ.

Snoopy
17-01-09, 19:33
Απολυτα σωστο

Που το ανακαλυψες ομως ρε θηριο.

Και μετα λες εμενα γκουγκλ.

Δεν είναι απο το γκούγκλ, είναι απο κανονική παρουσίαση, που έχει γίνει και στην Ελλάδα στα πλαίσια του road show της Audi για να κάνει branding στα Πιστωτικά Ιδρύματα.
Ετσι άνοιγε η παρουσίαση, για να καταλάβουμε εμείς οι -οικονομικοί- τι είναι η άουντι και μετά είχε άλλες 5 με διάφορα στοιχεία.
Μην τα ψάχνεις ο όμιλος Πιεχ κάνει βήματα με πολύ μεγάλο μήκος.

Speedy
17-01-09, 19:36
Σπύρο, κάνε μου τη χάρη και διάβασε το αρχείο που επισυνάπτω.
Πιστεύω ότι θα καταλάβεις τον ρόλο της Audi και γιατί έχουν επιλέξει να είναι έτσι τα πράγματα.
Και που θα ειναι σε μερικά χρόνια.

Its all about economics.



Vorsprung
durch
Technik...

Απο τι ειδα και φανταζομαι πανε για πολυ ψηλα το 2015.

konas
17-01-09, 19:38
Δεν είναι απο το γκούγκλ, είναι απο κανονική παρουσίαση, που έχει γίνει και στην Ελλάδα στα πλαίσια του road show της Audi για να κάνει branding στα Πιστωτικά Ιδρύματα.
Ετσι άνοιγε η παρουσίαση, για να καταλάβουμε εμείς οι -οικονομικοί- τι είναι η άουντι και μετά είχε άλλες 5 με διάφορα στοιχεία.
Μην τα ψάχνεις ο όμιλος Πιεχ κάνει βήματα με πολύ μεγάλο μήκος.

Ειπα και γω!!!, εχει παντως αρχισει να φαινεται η προοδος τους

Α8hnaios
17-01-09, 19:39
bmw Απλα δε μπορω να οδηγησω μπροστοκινητο... για 4Χ4 αλλαζω γνωμη....
αλλα κ παλι δυσκολα να απατησω τη μπεμπα...
Τοσα χρονια εχω γινει ενα με το σασι!!!

tassos
17-01-09, 19:50
Σπύρο, κάνε μου τη χάρη και διάβασε το αρχείο που επισυνάπτω.
Πιστεύω ότι θα καταλάβεις τον ρόλο της Audi και γιατί έχουν επιλέξει να είναι έτσι τα πράγματα.
Και που θα ειναι σε μερικά χρόνια.

Its all about economics.

Ωραια και καλα αυτα που λενε αλλα..
-Το slideshow ειναι απο συνεδριο του 2005, οταν η αυτοκινητοβιομηχανια περνουσε χρυση 4ετια
-Η BMW εκανε αντοιστιχα ανοιγματα σ΄εκεινο το διαστημα (mini, rolls-royce) kαι σημειωνε αντοιστιχη αυξηση πωλησεων καθε χρονο
-Το "premium" ειναι ψυχολογικο, ειναι κοινη γνωμη, και ενα brandname δεν αποκαθηλωνεται ετσι απλα σε 10 χρονια με ASF και magnetic ride!
-Κι εγω λεω οτι σε 10 χρονια θα ειμαι βιομηχανος.. Θα ειμαι?
-Τα audi δεν εχουν προσωπικοτητα, ειναι βαρετα!!!!
-Εγω γουσταρω bmw (απλα και αντικειμενικα)!!!!!:chair:

Snoopy
18-01-09, 02:22
Ωραια και καλα αυτα που λενε αλλα..
-Το slideshow ειναι απο συνεδριο του 2005, οταν η αυτοκινητοβιομηχανια περνουσε χρυση 4ετια
-Η BMW εκανε αντοιστιχα ανοιγματα σ΄εκεινο το διαστημα (mini, rolls-royce) kαι σημειωνε αντοιστιχη αυξηση πωλησεων καθε χρονο
-Το "premium" ειναι ψυχολογικο, ειναι κοινη γνωμη, και ενα brandname δεν αποκαθηλωνεται ετσι απλα σε 10 χρονια με ASF και magnetic ride!
-Κι εγω λεω οτι σε 10 χρονια θα ειμαι βιομηχανος.. Θα ειμαι?
-Τα audi δεν εχουν προσωπικοτητα, ειναι βαρετα!!!!
-Εγω γουσταρω bmw (απλα και αντικειμενικα)!!!!!:chair:

δεν έχω έρθει να υπερασπιστώ καμμία άουντι αλλά και καμμία BMW.
τα στοιχεία που έχω παραθέτω και χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν, τονίζω ότι η Αουντι ανήκει σε όμιλο, ενώ η BMW εχει επιλέξει να περπατάει μόνη της - και τώρα τελευταία να αναγκάζεται να τρέξει για να προλάβει τους αντιπάλους της.
Αυτό όπου στην VAG είχαν δει να έρχεται και ξεκίνησαν το branding το 2005, η BMW το ξεκινησε το 2006 ψάχνοντας συνεργασίες με τις Γαλλικές εταιρείες.
Εχω αλλη μια ωραία παρουσίαση τον Ομιλο σχετικά με τον ανταγωνισμό, όπου πιανει απο Skoda Fabia και τελειωνει σε Gallardo καλύπτοντας απο τα βασικά εισοδήματα μέχρι τους afficionados.
Οταν πουλάνε, πουλάνε παντού.
Το segment της BMW δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 10 χρόνια με αποτέλεσμα, όπως είδα ξεκάθαρα τον τελευταίο καιρό να έχει φάει τέτοια π#πάρα που να μην ξέρει πως να αντιδράσει.

Φτώχεια στην Ευρώπη? Πάρτε Skoda.
Φτώχεια στην Αμερική? Πάρτε VW Passat.

Να δω τώρα που τα golden boys έχουν φάε τα πόδια τους απο την πείνα, που θα πάνε όλες αυτές οι 7άρες με βασική 70.000 (στις ανεπτυγμένες χώρες) και όλα τα 135 και τα Mini cooper Works που έχουν στοκάρει, ενώ οι αλλοι πουλάνε τα Ibiza και τα Fabia και γεμίζει η τσεπούλα.

Δεν αρκεί πιά το Απόλυτο Μηχάνημα Οδήγησης για να φτιάξεις κέρδη, θέλει και λίγη φτήνεια και λίγο πο%τανιά.

Σηκώστε ένα Poll πόσοι απο το φόρουμ έχουν πάρει κούτα BMW καινούργια με πάνω απο 40.000 ευρώ και ελάτε να ξαναμιλήσουμε για βιωσιμότητα και στρατηγική.

Τα ίδια είχε πάθει πάλι η BMW το 50 αλλά δεν έμαθε παρόλο που της πήρε 20 χρόνια να σηκώσει κεφάλι.

Δεν τα λέω εγω, ούτε η Αουντι, οι Τράπεζες τα λένε, που δίνουν στην BMW με το σταγονόμετρο πλέον, ενώ στην VAG στήνουν και λίγο κ%λαράκι.

και όταν η BMW πάει να σώσει την κατάσταση με κανα 116 να βγεί κανα φράγκο, βγαίνουν οι φανατικοί και αρχίζουν ααααα δεν είναι BMW αυτή και αααα και οουουουου

Θέλουμε δεν θέλουμε, όταν η Audi κλείσει τον κύκλο ανάπτυξης, ίσως και η BMW να μοιάζει με την Rover και να την έχει κανας Κινέζος μαφιόζος, αν δεν γυρίσει η λογική τους σύντομα.
Δεν παίρνουν όλοι έξω 316 να ξεκολήσουν το σήμα να περνάει στα μπουζούκια για μεγαλύτερο.
Σκέφτονται την τσεπούλα τους και πάνε δίπλα που έχει και καλύτερη ποιότητα στη βάση και πέντε έξι έξτρα παραπάνω και που που καναν οικολογικό μανδύα.

Οσο για το αν έχει κάνει η Audi μεγαλύερα βήματα απο την BMW σε αυτους τους τομείς, ας το κρίνει η ιστορία.
Procon 10, quattro, Fsi, 1400cc 170hp, διπλόδισκοι συμπλέκτες, εξωτικά υλικά, κεραμικά φρένα, ενεργητικές αναρτήσεις, R8 και πάει λέγοντας.

Εμείς, εκείιιιι 6κύλινδος και πίσω κίνηση, για τους άντρες τους πολλά βαρείς και τους μερακλαντάν χασάπηδες....

Μα τι κάθομαι και γράφω 3.30 το πρωι?

:thread: συγνώμη για το τρελό οφ τόπικ

sm6
18-01-09, 02:35
αν καθημενος (εικαζω), ομιλησες ορθως.
μονο που δεν ειναι και τοσο αραχνα τα πραγματα για τη bmw (λιγο μαυρα ειναι, -40% στις πωλησεις το δεκεμβριο, απο εσωτερικη πηγη).
οι κουαντ εχουν "απειρο" χρημα... και τεραστιες βασεις...

Snoopy
18-01-09, 02:48
αν καθημενος (εικαζω), ομιλησες ορθως.
μονο που δεν ειναι και τοσο αραχνα τα πραγματα για τη bmw (λιγο μαυρα ειναι, -40% στις πωλησεις το δεκεμβριο, απο εσωτερικη πηγη).
οι κουαντ εχουν "απειρο" χρημα... και τεραστιες βασεις...

καλά εμένα μου έκατσε βαριά η μπριζόλα και περπατάω να χωνέψω.
Εσύ παντρεμένος άνθρωπος τι θες νυχτιάτικα στο ιντερνετ?

Οι Κουαντ δεν έχουν άλλον Χίτλερ να τους καλύψει την χασούρα ούτε Κωλ για να αλλάξει τη νομοθεσία in their favour.
Ηρθε η ώρα η διαπλοκή να πληρώσει ότι έτρωγε τσάμπα τόσα χρόνια.

H Varta (μπαταρίες) ιδιοκτησίας Κουαντ, πήρε ευγενικά τον πούλο απο την Ινδία και ψάχνει παιδικά χεράκια στην Κίνα, η οικογένεια που φροντίζει τις -οικογένειες των εργαζομένων της- μόλις είδε τις ζημιές απο τη Siemens (10%) είπε, άμεσα 3.000 απολύσεις για μείωση κόστους, το μερίδιο στην Mobil εξαγοράστηκε πριν απο 6 μήνες...
Η BMW είναι το παιχνίδι των Κουαντ, όχι η κύρια ασχολία τους, και όλοι ξέρουμε ότι όταν πεινάει ο μπαμπας, τα παιδάκια παίζουν με ότι πουλάει το περίπτερο.

Δεν υπάρχει συναίσθημα στο κέρδος οι καιροί αλλάζουν.

sm6
18-01-09, 02:55
καλά εμένα μου έκατσε βαριά η μπριζόλα και περπατάω να χωνέψω.
Εσύ παντρεμένος άνθρωπος τι θες νυχτιάτικα στο ιντερνετ?

Οι Κουαντ δεν έχουν άλλον Χίτλερ να τους καλύψει την χασούρα ούτε Κωλ για να αλλάξει τη νομοθεσία in their favour.
Ηρθε η ώρα η διαπλοκή να πληρώσει ότι έτρωγε τσάμπα τόσα χρόνια.

H Varta (μπαταρίες) ιδιοκτησίας Κουαντ, πήρε ευγενικά τον πούλο απο την Ινδία και ψάχνει παιδικά χεράκια στην Κίνα, η οικογένεια που φροντίζει τις -οικογένειες των εργαζομένων της- μόλις είδε τις ζημιές απο τη Siemens (10%) είπε, άμεσα 3.000 απολύσεις για μείωση κόστους, το μερίδιο στην Mobil εξαγοράστηκε πριν απο 6 μήνες...
Η BMW είναι το παιχνίδι των Κουαντ, όχι η κύρια ασχολία τους, και όλοι ξέρουμε ότι όταν πεινάει ο μπαμπας, τα παιδάκια παίζουν με ότι πουλάει το περίπτερο.

Δεν υπάρχει συναίσθημα στο κέρδος οι καιροί αλλάζουν.

με πειραξε το μερλο, ηταν παλιο. τι θες τωρα? και το τυρι ηταν μουχλιασμενο και το χαβιαρι μπαγιατικο...
εσυ τι ηπιες, τον ορο της αληθειας και κανεις οικονομικες αναλυσεις στις 4 το πρωϊ?
αντε μη βγει ο ελτον, ωρα που 'ναι...

michaelp900
18-01-09, 05:08
EΛΤΟΝ!!! :rockon:
http://www.youtube.com/watch?v=mTa8U0Wa0q8

kyriakoue
18-01-09, 07:33
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΥΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1) ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
2) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
3) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΝΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΚΥΡΟΣ, ΓΚΑΖΙ, ΑΝΕΣΗ, ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ, ΖΗΜΙΕΣ, ΚΟΣΤΟΣ
4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΗΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ
5) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΛΕΦΤΑ, ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ Ε90, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΚΠΙΤ ΤΟΥ Α4 ΔΕ ΜΕ ΕΜΠΝΕΕΙ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

Speedy
18-01-09, 09:28
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΥΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1) ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
2) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
3) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΝΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΚΥΡΟΣ, ΓΚΑΖΙ, ΑΝΕΣΗ, ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ, ΖΗΜΙΕΣ, ΚΟΣΤΟΣ
4) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΗΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ
5) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΛΕΦΤΑ, ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ Ε90, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΚΠΙΤ ΤΟΥ Α4 ΔΕ ΜΕ ΕΜΠΝΕΕΙ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...



Ο καθενας το κοιταει διαφορετικα...
Αλλος συναισθηματικα και αλλος ως εξηπηρετηση..


Ειναι κανονας του φορουμ να γραφεις με μικρα γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις!:)

kyriakoue
18-01-09, 09:32
Φωνάζω να ακουστώ, γιατί είμαι με λαρυγγίτιδα εδώ και 5 μέρες (χεχεχε). Sorry, δεν το ξανακάνω

Speedy
18-01-09, 09:34
Φωνάζω να ακουστώ, γιατί είμαι με λαρυγγίτιδα εδώ και 5 μέρες (χεχεχε). Sorry, δεν το ξανακάνω


Ναι οκ!!
Περαστικα τοτε...:embarassm

Απλα περα του οτι ειναι κανονας του φορουμ ειναι και πολυ κουραστικο για τα ματια μας!:bugeye:

konas
18-01-09, 10:49
Ρε με τα οφτοπικ!!!!

Που ειναι το Μ3?
Αργησε να μπει ακομη στη κουβεντα!!!

Εdit: Για αποφυγη παρεξηγησεων: Ο ανθρωπος μια ερωτηση επιλογης εκανε και μεις (και γω μαζι) του κανουμε αναλυση του εμπορικου και του μαρκετινγκ Audi & BMW κλπκλπ

Αλλωστε θρεντ χωρις Μ3 δεν πρεπει να υπαρχει...

Α και σορυ για το Οφτοπικ

manosm3
18-01-09, 11:00
Στα ιδια λεφτα ενος καινουριου 320 Ε90 παιρνεις Ε46 Μ3 μεταχειρισμενο που ειναι τοπ... Το καλυτερο... Κλασεις ανωτερο... Δε συμφερει το Ε90...





Ok konas? :D

sm6
18-01-09, 11:38
τι λετε ρε παιδια θα τον καψετε τον ανθρωπο...
λιγα στοιχεια απο το autocar.

320
Noise at 70mph 70 dbA
Combined/urban 49.6 / 36.2 mpg
CO2 emissions 153 g/km

Μ3 (Ε46)
Noise at 70mph 72 dbA
Combined/urban 23.7 / 15.8 mpg
CO2 emissions 287 g/km

το 320 ειναι πιο αθορυβο, καιει λιγοτερο και βγαζει λιγοτερα καυσαερια... χρονια μπροστα.
ε, ενταξει δεν συγκρινω γκαζια και πιστα. αφου ως 130 θα πας ετσι κι αλλιως που ειναι το οριο. τι να το κανει το Μ3? αν το θελει για πιστα οκ, ειναι πισταδορικο εργαλειο.

Snoopy
18-01-09, 15:31
Ρε με τα οφτοπικ!!!!

Που ειναι το Μ3?
Αργησε να μπει ακομη στη κουβεντα!!!

Εdit: Για αποφυγη παρεξηγησεων: Ο ανθρωπος μια ερωτηση επιλογης εκανε και μεις (και γω μαζι) του κανουμε αναλυση του εμπορικου και του μαρκετινγκ Audi & BMW κλπκλπ

Αλλωστε θρεντ χωρις Μ3 δεν πρεπει να υπαρχει...

Α και σορυ για το Οφτοπικ


Εντάξει κατάλαβα.

Φοίλε να πάρις τω 320 ήναι ΤΟΥΜΠΑΝΩ ΤΩ ΑΙΡΓΑΛΕΙΟ.

ικανοποιηθήκαμε όλοι τώρα?

YAziDis
18-01-09, 17:35
Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι offtopic το θέμα με τα οικονομικά στοιχεία. Ουσιαστικά κρίνουμε BMW και Audi, και το τι κινήσεις θα κάνουν λίγο πολύ τους ενδιαφέρει όλους.
Ο άλλος μπορεί να κρίνει πολλά ακόμα και από τις στρατιγικές των εταιριών.

Πάντως όπως και να'χει κακά τα ψέμματα, η Audi έχει προχωρήσει πάρα πολύ, έχει αξιόπιστους κινητήρες, ο 1,8 της, της βγήκε λουκούμι, και είναι απ'τις καλύτερες επιλογές για αυτή την κατηγορία. Ένα συναίσθημα βρίσκεται μόνο στη μέση και τίποτα άλλο. Και τα δύο αυτοκίνητα είναι καλά. Από εκεί και πέρα, ας σκεφτεί ο άνθρωπος τα οικονομικά του, το κόστος των service, ανταλλακτικών, και ας κρίνει ο ίδιος καλύτερα.

konas
18-01-09, 18:51
Εντάξει κατάλαβα.

Φοίλε να πάρις τω 320 ήναι ΤΟΥΜΠΑΝΩ ΤΩ ΑΙΡΓΑΛΕΙΟ.

ικανοποιηθήκαμε όλοι τώρα?


Μη παρεξηγησε ρε φιλος.
Μια κουβεντα ειπαμε.
Μ3???

sm6
18-01-09, 19:11
Μη παρεξηγησε ρε φιλος.
Μια κουβεντα ειπαμε.
Μ3???

http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/GeorgeMichael-FatherFigure.jpg

φυρι-φυρι το πηγαινες...
προσπαθησα, αλλα δεν κρατιεται ο τζορτζ.

Snoopy
19-01-09, 08:30
και για να κλείσει το θέμα με το Segmentation
VAG ________________________BMW A.G.
WV FOX
SKODA FABIA
SEAT IBIZA
VW POLO
WV GOLF_____________________1 series
WV SCIROCCO
VW TIGUAN
AUDI A3 s
AUDI TT______________________Z series
SKODA OCTAVIA
SEAT ALTEA
SKODA SUPERB
VW PASSAT
AUDI Q5______________________X3 Series
AUDI A4______________________3 series
AUDI A6______________________5 series
VW TOUAREG
AUDI Q7______________________X5 Series
PORSCHE CAYENNE_____________X6 Series
AUDI A8______________________7 series
AUDI R8
Porsche 911___________________6 Series
LABMORGINI CARS
BENTLEY MOTORS
BUGATTI WORKS


Ποιός κυνηγάει ποιόν σε αυτό το παιχνίδι?

δεν συγκρίνουμε ποιότητες και επιδόσεις, συγκρίνουμε κάλυψη αναγκών, πελατειακό προφίλ και market penetration.


Αυτά και end of off topic.

Chalyps
19-01-09, 08:52
Πολύ καλό το αουντι. Και όμορφο δεν λέω....
Αλλά δεν είναι bmw.-
Eτσι απλά ....
Υπάρχουν χίλιοι λόγοι , υποκειμενικοί και αντικειμενικοί.
Τα περισσότερα τα έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες.
Καλό το τούρμπο , ευπρόσδεκτο στην bmw , (και μάλιστα με το σάλιο να τρέχει) αλλά..... ένα τούρμπο δεν φέρνει την άνοιξη.

ΦΑΝΗΣ
19-01-09, 10:12
Οταν κάποτε θα έπερνα Audi 1.8TQ για λόγους γκαζιού αλλά και αξιοπιστίας,γιατί είχα γνωστό που δούλευε στην Αudi (τώρα έχει εξουσιοδοτημένο) μου έλεγε καλό και δυνατό το όχημα,αλλά για μένα θα είσαι ο καλύτερος πελάτης μου,και συγκεκριμένα τα Quattro,βέβαια τα σημερινά μοντέλα έχουν βελτιωθεί αρκετά,και δεν θα έλεγα όχι σε ένα Α5,αλλά πιστεύω η BMW είναι ένα κλικ παραπάνω,το θέμα και η επιλογή είναι δικιά σου,κάνεις Test Drive και τα δύο μοντέλα και κρίνεις,αυτό που θα σε εντυπωσιάσει,αλλά όχι απαραίτητα τα άλογα!!!υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορείς να κρίνεις ένα αυτοκίνητο,εάν πράγματι θέλεις τη δύναμη,αγοράζεις ένα Octavia VS και είσαι ο άρχοντας των συνεργείων( έχω εμπειρία από τον διπλανό μου,που μου γεμίζει το Parking όλο λάδια,καλά το εσωτερικό του!!!άσε No coment) εκτός και αν κάνεις υπομονή και έρθει το Α5 τετράπορτο,και επειδή πολλά έγραψα προτείνω να πάρεις BMW δεν θα το μετανιώσεις...αυτά

oldcarskickass
19-01-09, 11:30
και για να κλείσει το θέμα με το Segmentation
VAG ________________________BMW A.G.
WV FOX
SKODA FABIA
SEAT IBIZA
VW POLO
WV GOLF_____________________1 series
WV SCIROCCO
VW TIGUAN
AUDI A3 s
AUDI TT______________________Z series
SKODA OCTAVIA
SEAT ALTEA
SKODA SUPERB
VW PASSAT
AUDI Q5______________________X3 Series
AUDI A4______________________3 series
AUDI A6______________________5 series
VW TOUAREG
AUDI Q7______________________X5 Series
PORSCHE CAYENNE_____________X6 Series
AUDI A8______________________7 series
AUDI R8
Porsche 911___________________6 Series
LABMORGINI CARS
BENTLEY MOTORS
BUGATTI WORKS


Ποιός κυνηγάει ποιόν σε αυτό το παιχνίδι?

δεν συγκρίνουμε ποιότητες και επιδόσεις, συγκρίνουμε κάλυψη αναγκών, πελατειακό προφίλ και market penetration.


Αυτά και end of off topic.


Σωστός αλλά ξεχνάς τα ΜΙΝΙ και τα Rolls, όχι ότι γίνεται κάτι αλλά μια που τόπαμε...

Thronos
19-01-09, 11:36
Σα να συζητατε για τον Παναθηναικο και τον Ολυμπιακο ποτε δε προκειται να δεχτει κανεις οτι η BMW υστερει στην Ελλαδα γιατι εδω ζουμε,και μη νομιζουμε οτι ολοι γουσταρουν να διπλωνουν τα αυτοκινητα τους σε καθε στροφη.Η BMW στην Ελλαδα αξιζει μονο μεταχειρισμενη ενω και στην Γερμανια οπως ανεφερε καποιος δεν βρισκεται στη κορυφη των προτιμησεων.

Snoopy
19-01-09, 11:37
Σωστά, την Rolls θα την έβαζα δίπλα στην Bentley, αλλά τα Mini που να τα βάλω? Είναι κατηγορία απο μόνο του δεν έχει κάπου να ταιριάξει...

gsova
19-01-09, 11:49
Εγώ πιστεύω ότι έχει μείνει λίγο πίσω η bmw στο θέμα του downsizing των κινητήρων. Ρίξτε μια ματιά και στο τέστ του City Auto στις 16/1 (http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=3582)...

Πέρα από το καλό στήσιμο της BMW και το εξαιρετικό τιμόνι, από εκεί και πέρα γιατί να πάρω την 320 που κοστίζει και 3000+ ευρά παραπάνω και όχι την C180K που είναι πλέον και 1600cc και γλυτώνω παράλληλα και από τέλη/ασφάλειες/κατανάλωση; Καλό το efficient dynamics αλλά ο ανταγωνισμός έχει προχωρήσει παρακάτω...

Εντάξει, υπάρχουν και οι σκληροπυρυνικοί του στύλ "η μερσεντές είναι μόνο για ταξί κλπ" αλλά πλέον η σειρά C έχει πλησιάσει αρκετά την σειρά 3 και στις γρήγορες εκδόσεις υπερτερεί μάλιστα (διαβάζω κάποια blogs/ξένο τύπο όπου δίνουν παραπάνω πόντους σε C63/RS4 παρά στην νέα M3).

Από τη στιγμή που και η μία πρόταση αλλά και η άλλη είναι premium, και αν δε σε ενδιαφέρει και τόσο το απόλυτο του στησίματος (βλ. παίρνω τα βουνά κάθε ΣΚ) τότε γιατί να μην πάρεις Merc, ή ακόμη και ¶ουντι που προσωπικά πιστεύω είναι κορυφή σε θέμα design και ποιότητας κατασκευής.

sm6
19-01-09, 11:51
http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/AUDI.jpg

sm6
19-01-09, 21:01
Ποιός κυνηγάει ποιόν σε αυτό το παιχνίδι?

α ρε σταματη, ποσα χρονια εισαι μπροστα...

Audi A4 Outsells BMW 3-Series in Germany

http://www.worldcarfans.com/9090119.033/audi-a4-outsells-bmw-3-series-in-germany

konas
19-01-09, 21:26
α ρε σταματη, ποσα χρονια εισαι μπροστα...

Audi A4 Outsells BMW 3-Series in Germany

http://www.worldcarfans.com/9090119.033/audi-a4-outsells-bmw-3-series-in-germany


E Λογικο, ταχουμε πει.

Οσο για το Σταμ. respect (επισης ταχουμε πει)

kavas
20-01-09, 22:33
Καλη η προσπαθεια απο ΑUDI και benz αλλα δεν καταφεραν να ξεπερασουν την μπεμπα και το 2010 θα πεσουν πανω στα νεα μοντελα με τα turbo.Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο

TAZ118!
20-01-09, 22:38
Καλη η προσπαθεια απο ΑUDI και benz αλλα δεν καταφεραν να ξεπερασουν την μπεμπα και το 2010 θα πεσουν πανω στα νεα μοντελα με τα turbo.Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο


Κοιτα,λογικα οι πρωτοι υπερτροφοδοτουμενοι κινητηρες χαμηλου κυβισμου θα
τοποθετηθουν στην επομενη Σειρα 1 το 2011.Η Σειρα 3 θα αλλαχτει τι 2012-13.
Μεχρι να γινει αυτο πιστευω οτι Audi και M-B. θα υπερσκελισουν την BMW σε πωλησεις
λογω της κρισης.

bimmer-corfu
21-01-09, 08:05
Τέλος τα παραμύθια:
http://www.auto-internet.gr/testscomparing.php?model_selectat=Audi%20A4%201.8% 20TFSI-%20BMW%20320i%20-%20Mercedes%20C%20180&selectat=-D-

ptboul
21-01-09, 08:40
:pimp:

http://www.autounleashed.com/images/audi_bmw_quattro_ad3.jpg

sm6
21-01-09, 11:13
Τέλος τα παραμύθια:
http://www.auto-internet.gr/testscomparing.php?model_selectat=Audi%20A4%201.8% 20TFSI-%20BMW%20320i%20-%20Mercedes%20C%20180&selectat=-D-

ναι, απο τα "νεα του κραβασαρα" περιμεναμε να μαθουμε τι κανει το καθε αυτοκινητο...
ας ειμαστε σοβαροι και ας διαβαζουμε αξιοπιστα και "επωνυμα" εντυπα.
η συνεχεια σε νεο θρεντ. σε λιγο.

οσο για τη διαφημιση, απαραδεκτη κατα τη γνωμη μου αν ειναι οντως επισημη bmw.
και αστεια ταυτοχρονα. πολλοι απο εμας που ειχαμε, ξερουμε τι κανει το κουατρο και τι οχι.
τους νομους της φυσικης παντως, δεν τους υπερνικαει, οπως και την ανθρωπινη βλακεια.
τις οποιες βεβαια δεν υπερνικαει ουτε το "bmw performance driving school", παρα το οτι υποννοει το αντιθετο.

ptboul
21-01-09, 11:22
οσο για τη διαφημιση, απαραδεκτη κατα τη γνωμη μου αν ειναι οντως επισημη bmw.
και αστεια ταυτοχρονα. πολλοι απο εμας που ειχαμε, ξερουμε τι κανει το κουατρο και τι οχι.
τους νομους της φυσικης παντως, δεν τους υπερνικαει, οπως και την ανθρωπινη βλακεια.
τις οποιες βεβαια δεν υπερνικαει ουτε το "bmw performance driving school", παρα το οτι υποννοει το αντιθετο.

Υπάρχει και ο αντίλογος:

http://www.autounleashed.com/images/audi_bmw_quattro_ad1.jpg

Νομίζω ότι είναι αυθεντικές αλλά κάτι σαν 'non-paper'.

Anyway, συγγνώμη για το :offtopic: αλλά τις βρίσκω διασκεδαστικές.

manosm3
21-01-09, 14:43
Η 2η κανει ΚΡΑΑΑΑΑ οτι ειναι φτιαχτη...

Speedy
22-01-09, 14:02
Αυτες τις αντιπαθειες να μην ειχε η Αudi θα ηταν μια χαρα...
Δεν μπορω να καταλαβω ποια πολιτικη παιζουν η ανθρωποι αυτοι στο εμπορικο και διαφημιστηκο τομεα...

Sp!ros G
22-01-09, 14:11
Ειναι σιγουρα αυτες οι διαφημισεις αληθινες παιδια???

lykos_m3
22-01-09, 14:12
εγω προσωπικα αγοραζω bmw λογω πισωκινησης.αν υπηρχε και αλλη αξιολογη εταιρεια με ενα σοβαρο και καλοφτιαγμενο αυτοκινητο που εχει σπορ συμπεριφορα το συζηταγαμε.αμα η bmw αυριο ελεγε οτι καταργει την πισωκινηση με εβλεπα με κανενα ascona.οποτε δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ aydi kai bmw γιατι μιλαμε για 2 διαφορετικες φιλοσοφιες.μπροσ γκρεμοσ και πισω κουνα.....

Speedy
22-01-09, 14:13
Ειναι σιγουρα αυτες οι διαφημισεις αληθινες παιδια???



Kαι ας πουμε οτι ειναι..Αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα???

Sp!ros G
22-01-09, 14:22
Kαι ας πουμε οτι ειναι..Αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα???
Σπυρο αν ειναι αληθινες αυτες,νομιζω οτι ειναι για γελια και οι δυο οι εταιρειες,να εχουνε τοσο

προσωπικη κοντρα σε διαφημισεις.Εκτος αν και αυτο ειναι εμπορικο τρικ.τι να πω δεν ξερω.

stelmaniac
22-01-09, 14:22
Θεωρω ανεπιτρεπτο για ενα αυτοκινητο προσθιοκινητο(μονο) να εχει την ιδια τιμη πωλησης η και ακριβοτερο στην ιδια κατηγορια απο ενα πισωκινητο...εξαιρειται η τετρακινηση....
Τα πισωκινητα αυτοκινητα παρεγκωνισθησαν κυριως λογω κοστους.....σ αυτο το σημειο συμπαθω την bmw η οποια εμμενει πεισματικα στην πισω κινηση,ολομοναχη στον πλανητη...(και μονο γι αυτο..)
Σε διαφορετικη περιπτωση εχω προχειρα μια λιστα με πανω απο 20 αυτοκινητα τα οποια θα αγοραζα με λαχταρα αν ητο πισωκινητα....Επομενως,τολμω να πω,οτι ειμαστε υποχρεωμενοι ως καταναλωτες να κοιταζουμε το συμφερον μας και οχι τις αυτοκινητοβιομηχανιες απο τις οποιες μπουχτισαμε....

Speedy
22-01-09, 14:24
Kαι επειδη και εγω ειμαι καταναλωτης δεν περιμενω διαφημηση για να παρω μια bmw,αλλα αυτο το συγκεκριμενο ειναι απαραδεκτο!

michaelp900
22-01-09, 14:29
Υπάρχει και ο αντίλογος:

http://www.autounleashed.com/images/audi_bmw_quattro_ad1.jpg

Νομίζω ότι είναι αυθεντικές αλλά κάτι σαν 'non-paper'.

Anyway, συγγνώμη για το :offtopic: αλλά τις βρίσκω διασκεδαστικές.

Και μονο απο το αμαξι και το δρομο κανουν ΚΡΑΑΑ οτι ειναι ψευτικες.
Ο δρομος απο κατω εχει μια λαμψη λες και θα βγουν οι Oblivion να κατασπαραξουν...

bimmer-corfu
22-01-09, 16:06
...Και πάλι στο θέμα μας...
Η 320 είναι πολύ πιο αξιόπιστη απο Α4 όπως όλες σχεδόν οι BMW απο AUDI. Εκτός απο τις ιστορίες που όλοι έχουμε ακούσει για χαλασμένα αμάξια VW group έχει βουίξει ο τόπος σε έρευνες αξιοπιστίας εξωτερικού.
Ένας λόγος που πήρα πρόσφατα Ε92 και όχι Α5 είναι ότι αν χάλαγε το Α5 θα έλεγα στον εαυτό μου πάρτα μαλάκα γιατί το ήξερες.

Nick_compact
22-01-09, 16:18
Και μονο απο το αμαξι και το δρομο κανουν ΚΡΑΑΑ οτι ειναι ψευτικες.
Ο δρομος απο κατω εχει μια λαμψη λες και θα βγουν οι Oblivion να κατασπαραξουν...

Δηλ. να ρωτήσω κάτι; Από την διαφήμιση, εσύ στάθηκες στο αν είναι αληθινό συμβάν;;;; Αν είναι αληθινή η photo; Αυτό είναι το μήνυα που σου περνάει;;

ptboul
22-01-09, 17:15
Παιδιά τις διαφημίσεις τις έβαλα επειδή σχετίζονται λίγο με το θέμα και τις βρήκα διασκεδαστικές. Σιγά μην ασχοληθούμε με αυτές.

Λοιπόν, το θέμα μας ειναι BMW 320 ή AUDI A4 18T. Για Α4 δε ξέρω αλλά από προσωπική εμπειρία, 2 φίλοι έχουν Α3 1.6 αγορασμένα καινούρια και ο πατέρας ενός άλλου φίλου μου είχε το Α6 quattro 2lt.

To τελευταίο πουλήθηκε άρων-άρων και οι άλλοι 2 ακόμα σιχτιρίζουν από τις βλάβες και τα πανάκριβα service. Γενικά ακούω πολλά προβλήματα από το γκρουπ.

michaelp900
22-01-09, 17:21
Δηλ. να ρωτήσω κάτι; Από την διαφήμιση, εσύ στάθηκες στο αν είναι αληθινό συμβάν;;;; Αν είναι αληθινή η photo; Αυτό είναι το μήνυα που σου περνάει;;

Οχι αλλα το οτι και καλα αν εχεις τετρακουνα εισαι πιο σταθερα απο το Μ3 και ενω BMW kAI Mercedes ηταν αιωνιοι αντιπαλοι τωρα θα λεμε BMW VS MERCEDES-AUDI\
Ξεφτιλα για μενα...

Speedy
22-01-09, 18:36
Οχι αλλα το οτι και καλα αν εχεις τετρακουνα εισαι πιο σταθερα απο το Μ3 και ενω BMW kAI Mercedes ηταν αιωνιοι αντιπαλοι τωρα θα λεμε BMW VS MERCEDES-AUDI\
Ξεφτιλα για μενα...


Δεν ειναι ξεφτιλα!
Δεν ειναι ενα ντερμπι Ολυμπιακος -παναθηναικος..μιλαμε για αυτοκινητα και το καθενα εχει την ιδιατεροτητα του.

Η Audi εχει καταφερει παρα πολλα τα τελευταια χρονια σε βαθμο που να φτασει η ακομα και να περασει την BMW σε ορισμενες σειρες μοντελων.

Τ ο Αudi Α4 που υποτιθεται οτι για αυτο μιλαμε δεν ειναι κακο αυτοκινητο αλλα πιστευω αλλαζει η γνωμη μας εφοσον ειμαστε κατοχοι Bmw...


Κανε μια βολτιτσα απο φορουμ της Αudi να δεις τι λενε και τι γραφουν...

m-power_01
22-01-09, 21:03
Καλησπερα! ΑΝ θες να πηγαινεις ανετα και ατσαλακωτος με ενα χλιδατο αμαξι παρε mb.Αν θες να πηγαινεις ταπα στις στροφες παρε ενα bmw που εχει 50:50 κατανομη βαρους (ναι το εχω ζυγισει)!! την φυσικη δεν μπορει να την νικησει καμια αναρτηση και κανενα quatro και κανενα haldex και πως τα λενε αυτα...

Μετα υπαρχει το DSC ...Οταν ειναι ενεργοποιημενο ζεις σε ενα φασιστικο καθεστως, οτι και να κανεις επεμβαινει...
Μπορεις να το πατησεις μια φορα...και αμεσως γινεται πιο φιλελευθερη η κοινωνια , μπορεις και να παρεκλινεις λιγο της τροχια σου...
Ομως το παρτυ ειναι οταν το πατησεις παρεταμενα...Τοτε περνας στην πληρη αναρχια, βλεπεις πλατεια και γυρναει το ,ματι σου!!!!
Αν δεν εισαι τετοιος τυπος ...Παρε audi να πατας τερμα στην ευθεια να τρεχεις με ασφαλεια να εχεις 57/43 κατανομη (ναι και αυτο το εχω μετρησει) να βγαζεις μουτρα οπου το πιεσεις ...και να αλλαζεις τις πλαστικες τρομπες νερου...αααα και λογω συμπιεσης η εννοια κατεβασμα παει περιπατο...απλως πατας φρενο...και σταματας 5 μετρα μετα το bmw, και αν εισαι τυχαιρος και παρεις εκειναι τα καταπληκτικα quatro του 2003 ειχαν τορσεν στο κεντρο και οταν στριβεις επιτοπου η σε στενο κουρδιζει και κανει γργργργργργργργρ. κατασκευαστικο ελλατωμα...επρεπε να το βαλλουν σε 2000 αυτοκινητα για να το δουν ελεος...
ΤΕλος αλλοι θεωρουν οτι η στροφη ενωνει δυο ευθειες(audi) στην bmw ευτυχως ξερουν οτι οι ευθειες ενωνουν τις στροφες...

TAZ118!
22-01-09, 21:31
Η Αudi αρκετα απο αυτα που εχει πετυχει τα εχει πετυχει γιατι ανηκει στο Group VAG.
Με την στρατηγικη της κοινης πλατφορμας εχουν καταφερει οικονομια κλιμακας σε πολλα μηχανικα μερη.Ετσι καταφερνουν να πουλανε φθηνα και γρηγορα αυτοκινητα.
Οι BMW-Mercedes αναπτυσσουν τους κινητηρες και μηχανικα μερη μονο για τα μοντελα τους.
Αν η Audi ηταν ανεξαρτητη οπως οι αλλες,θα ηταν η ιδια εταιρεια που ειναι και σημερα?

konas
22-01-09, 21:37
Η Αudi αρκετα απο αυτα που εχει πετυχει τα εχει πετυχει γιατι ανηκει στο Group VAG.
Με την στρατηγικη της κοινης πλατφορμας εχουν καταφερει οικονομια κλιμακας σε πολλα μηχανικα μερη.Ετσι καταφερνουν να πουλανε φθηνα και γρηγορα αυτοκινητα.
Οι BMW-Mercedes αναπτυσσουν τους κινητηρες και μηχανικα μερη μονο για τα μοντελα τους.
Αν η Audi ηταν ανεξαρτητη οπως οι αλλες,θα ηταν η ιδια εταιρεια που ειναι και σημερα?


Εχεις δικιο σε μεγαλο ποσοστο, αλλα ειναι κι αυτο μια στρατηγικη αποφαση επιβιωσης μιας εταιρειας.

Ειναι πολυ συνηθισμενο τα τελευταια 10 χρονια να ενωνονται εταιρειες (σε καθε τομεα - οχι μονο στην αυτοκινηση) για να αποκτουν ισχυ και κοινη βαση.

bimmer-corfu
22-01-09, 22:12
Σωστός ο m-power_01!!!

Speedy
25-01-09, 10:32
Η Αudi αρκετα απο αυτα που εχει πετυχει τα εχει πετυχει γιατι ανηκει στο Group VAG.
Με την στρατηγικη της κοινης πλατφορμας εχουν καταφερει οικονομια κλιμακας σε πολλα μηχανικα μερη.Ετσι καταφερνουν να πουλανε φθηνα και γρηγορα αυτοκινητα.
Οι BMW-Mercedes αναπτυσσουν τους κινητηρες και μηχανικα μερη μονο για τα μοντελα τους.
Αν η Audi ηταν ανεξαρτητη οπως οι αλλες,θα ηταν η ιδια εταιρεια που ειναι και σημερα?


Θα συμφωνησω και εγω μαζι σου αλλα αυτο εχω την εντυπωση οτι γινετε τωρα..!
Για παραδειγμα η AUDI ειναι αυτη που εφτιαξε μονη της την τετρακινηση και απο αυτο εξαλου την χαρακτηριζει!
Το οτι υπαρχει συνεργασια σε πατωματα και μηχανοηλεκτρικα ειναι γνωστο!

Το θεμα ειναι οτι η Audi εχει πολυ εξελιξη σαν εταιρια!

bimmer-corfu
25-01-09, 16:31
Σπύρο συμφωνώ ότι η AUDI έχει εξελιχθεί πολύ αλλά αυτό οφείλετε εν μέρη και στο ότι πριν λίγα χρόνια δεν ήταν τίποτα σε σχέση με BMW-MERCEDES και είχε δρόμο να καλύψει (¶ποψη μου, μην με φάτε!). Τώρα που είναι στη κορυφή και παίζει τους άλλους premium Γερμανούς στα ίσα είναι λογικό να κόψει λίγο αυτός ο ρυθμός ανάπτυξης

Speedy
25-01-09, 19:19
Σπύρο συμφωνώ ότι η AUDI έχει εξελιχθεί πολύ αλλά αυτό οφείλετε εν μέρη και στο ότι πριν λίγα χρόνια δεν ήταν τίποτα σε σχέση με BMW-MERCEDES και είχε δρόμο να καλύψει (¶ποψη μου, μην με φάτε!). Τώρα που είναι στη κορυφή και παίζει τους άλλους premium Γερμανούς στα ίσα είναι λογικό να κόψει λίγο αυτός ο ρυθμός ανάπτυξης



Αμα δεις στις προηγουμενες σελιδες ενα αρθρο σε μορφη pdf που ανεβασε ο snoopy θα καταλαβεις που στοχευουν!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι πριν μερικα χρονια ηταν παρα πολυ πισω απο Bmw-Mercedes..

YAziDis
25-01-09, 23:20
Δειλημα.εχω 320ι Ε90 150ΙΠΠΟΙ.Στην καλλιτερη βελτιωση πηγε 160ιππους περιπου.Απο την αλλη παιρνεις το Α4 18Τ 160 ιπποι και με ενα προγραμμα ΑΒΤ Πηγαινεις 210 ιππους.εσεις τι θα κανατε! Δεν μου παει να προδωσω την ΒΜW αλλα...

Τελικά ρε φίλε, μιλάμε όλοι, αλλά εσύ έβγαλες κανένα συμπέρασμα; :Ρ

S 2000
25-01-09, 23:39
Δειλημα.εχω 320ι Ε90 150ΙΠΠΟΙ.Στην καλλιτερη βελτιωση πηγε 160ιππους περιπου.Απο την αλλη παιρνεις το Α4 18Τ 160 ιπποι και με ενα προγραμμα ΑΒΤ Πηγαινεις 210 ιππους.εσεις τι θα κανατε! Δεν μου παει να προδωσω την ΒΜW αλλα... :nono:

Φιλε εαν σε ενδιαφερουν μονο οι ιπποι τοτε η καλυτερη λυση ειναι to octavia 5 RS ιδιο μοτερ με του Α4,ιδιοι χωροι, δεν χρειαζεται το προγραμμα ΑΒΤ και εχει πολυ καλυτερη τιμη !

Κρατα το BMW E90 γιατι ειναι κουκλα, πολυ καλο αυτοκινητο !!!!

leyteris
26-01-09, 17:49
:nono:

Φιλε εαν σε ενδιαφερουν μονο οι ιπποι τοτε η καλυτερη λυση ειναι to octavia 5 RS ιδιο μοτερ με του Α4,ιδιοι χωροι, δεν χρειαζεται το προγραμμα ΑΒΤ και εχει πολυ καλυτερη τιμη !

Κρατα το BMW E90 γιατι ειναι κουκλα, πολυ καλο αυτοκινητο !!!!

s 2000 νομιζω τελικα οτι εαν δωσω την Ε90 σε 2 μηνες θα το εχω μετανοιωσει.η bmw τελικα πιστευω οτι συνολικα ειναι καλλιτερη και επισης τερας αξιοπιστιας σε σχεση με το αudi που σε αυτο τον τομεα δεν εχω ακουσει και τοσο καλα λογια

S 2000
26-01-09, 18:34
s 2000 νομιζω τελικα οτι εαν δωσω την Ε90 σε 2 μηνες θα το εχω μετανοιωσει.η bmw τελικα πιστευω οτι συνολικα ειναι καλλιτερη και επισης τερας αξιοπιστιας σε σχεση με το αudi που σε αυτο τον τομεα δεν εχω ακουσει και τοσο καλα λογια :nod:

Μια χαρα ειναι η αμαξαρα σου φιλε !
Δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι καθολου για AUDI κτλ.. θα το μετανοιωσεις σιγουρα..
Κρατησε την κουκλα σου και ευχομαι να την χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις !!!

nikos076
01-02-09, 13:35
Ίσως ένας λόγος που κάνει κατώτερα τα Audi απο τις BMW είναι σαφώς η ποιότητα κατασκευής και οτι τα μοτέρ της για να βγάλουν άλογα θέλουν τούρμπο αλλιώς είναι ψόφια βλέπε Α4 2.0 2008μοντέλο μόλις 131hp BMW 320i 170hp και σε πιό μεγάλα μοτέρ Audi rs4 4.2turbo 420hp BMW m3 4.0 420hp χωρίς turbo.

nocarder
01-02-09, 23:01
... βλέπε Α4 2.0 2008μοντέλο μόλις 131hp...

Δεν υπάρχει τέτοιο AUDI...211hp έχει το 2.0 TFSI και στο δυναμόμετρο έχει δώσει πάνω από 220hp...

Τα έχουμε πει 100 φορές...μέχρι τα 2.000κ.εκ η BMW υστερεί στα μοτέρ, από εκεί και πάνω υπερτερεί. Και είναι λογικό κάτι τέτοιο καθώς κανένα ευρωπαϊκό κράτος δεν φορολογεί τα κυβικά αλλά συνδυασμό ρύπων/ιπποδύναμης...μόνο στο Ελλάντα κλαίμε ακόμα!!!:mad:

JuNiOr_
02-02-09, 00:21
o φιλος εννοει το 2λιτρο multitronic που εβγαινε στην προηγουμενη γενια Α4 και τωρα εχει καταργηθει..

xaris_supercharger
02-02-09, 01:29
Mισό λεπτό ρε παιδιά. Δηλαδή η Ε30, η Ε36 αλλά και η Ε46 στην 320 ήταν ποτέ πιό γρήγορες από ένα 1.8Τ ή μία Αλφα 1.6 ????
Δεν ήταν ποτέ ΓΡΗΓΟΡΑ αυτοκίνητα οι μπέμπες, μάλλον ΒΑΡΙΑ ήταν, με αξιόπιστα αλλά ασθενικά μοτέρια. Αν τώρα πρέπει να πας σε τρίλιτρο για να βάζεις φωτιά στην άσφαλτο, αλίμονο μας.
Το σύνολο κοιτάμε πάντα, όχι ξερά-κοφτά τα νούμερα. Εγώ θα συμφωνούσα όμως στο οτι μας έχει "προδώσει" στην ποιότητα κατασκευής.

δηλαδη φιλε μου εσυ θεωρεις οτι ενα εξακυλινδρο 2.0 μοτερ της BMW ειναι ασθενικο??? προφανως ενα τουρμπατο audi η' ενα ελαφρυ 1.6 alfa romeo πχ. 145 να ειναι πιο γρηγορο αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι και ασθενικα τα 2λιτρα με 150 αλογα!!!