PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ Μ3 ή 330??


bmw330vasilis
18-01-09, 20:15
ΦΙΛΟΙ......επειδη πλησιαζει ο καιρος για την πολυποθητη μετατροπη του καρου μου....επειδη εχω διαβασει εκατονταδες θεματα του φορουμ μας και εχω ακουσει αλλες τοσες γνωμες...επειδη επειδη επειδη.....ανοιγω αυτο το Θεμα.....Μ3 ή 330?

Εχω κατα νου τα εξης και θα θελα την γνωμη σας ή αν εχετε να μου συστησετε που και ποσο για τα παρακατω:

1η επιλογη
σε Μ3
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης
*αλλαγη καπω,μαρσπιεδες,εμπρος πισω προφυλακτηρα με pdc
*φουσκωμα φτερων εμπρος πισω
*αλλαγη κοντερ και λοιπων εσωτερικων μερων σε Μ3 εκτος σαλονιου

2η επιλογη
σε 3.0λιτρο κινητηρα alla look M3
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης με αποληξη σε Μ3
*αλλαγη καπω,μαρσπιεδες,εμπρος πισω προφυλακτηρα με pdc σε Μ3
*φουσκωμα φτερων εμπρος πισω σε Μ3

3η επιλογη
σε 3.0λιτρο κινητηρα
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης
*αλλαγη καπω σε Μ3
*μαρσπιεδες,πισω προφυλακτηρα με pdc σε ΜΤECH

Δεδομενης της μετατροπης....θα θελα να ξερω αν μου αφαιρουνται χρηματα απο τα δικα μου ανταλλακτικα (π.χ.μοτερ,
εξατμισεις,προφυλακτηρες....κλπ τα οποια ειναι σε αριστη κατασταση),καθως και τις εγγυησεις που μου διδονται για οτι τοποθετηθει.
Υπαρχει πιστοποιηση για το μοτερ που θα τοποθετηθει να γνωριζω απο τι χρονολογιας αυτοκινητο θα ειναι και με ποσα χλμ?Νομιζω οτι απο τον αριθμο
της μηχανης μπορω να το γνωριζω...θα με ενδιεφεραν και τα χλμ του. υπαρχει περιπτωση να ξερω τα πραγματικα.

Δεδομενου του χρονου και της διαθεσης σας.....θα χαιρομουν αν ακουσω γνωμες και προτασεις προς αποφυγη.....πατατας μετατροπης.

Ξερω οτι οι πιο πολυ θα πειτε δωστο και παρε ενα ετοιμο....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!
Συναισθηματικοι λογοι με συνδεουν με το εν λογω αυτοκινητο και δεν θα δοθει ΠΟΤΕ!!!!!
Ακομα και το Τζοκερ να πιανα....θα το φτιαχνα και θα το χα να το βλεπω!!

Thanks για τον χρονο σας και τις τυχον αποψεις και απαντησεις σας εκ των προτερων...καλη συνεχεια!!:hello:

giannis_E-46
18-01-09, 20:37
βαλε τριλιτρο κινητηρα για να γινουν λιγοτερα ξηλωματα απο τι ενας μ3. γνωμη μου να βαλεις ενα γνησιο m pack και να μην μπεις στη διαδικασια φουσκωματων. η καλητερη λυση ειναι να βρεις ενα κομμενο αμαξι και οχι να παρεις κινητηρα σκετο σαν και αυτους που φερνουν με το τσουβαλι απο εξω. τα δικα σου μερη ειναι αναλογα τη συμφωνια θα κανεις με αυτον που θα κανει την μετατροπη αν θα τα κρατησει με καποια διαφορα η θα τα πουλησεις μονος στην ελευθερη αγορα. υπαρχουν ατομα εδω που εχουν μεγαλη εμπειρια στις μετατροπες και καλο θα ταν να που την γνωμη τους

Aceman1925
18-01-09, 20:46
φιλε βασιλη καλησπερα.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω πανω στο θεμα οι αποψεις μου ειναι οι εξης.

1ον:ασυζητητη να κανεις ΟΛΟ το λουκ απο Μ3 απο καπω και προφυλακτηρες(καποια ηδη εχεις) μεχρι κοντερ και εξατμησεις.

2ον:να μη βιαστεις καθολου στην επιλογη και αγορα μοτερ.

3ον:παμε τωρα στο δηλημα σου "Μ3 VS 330"
Αυτο που ξερω ειναι οτι πιο δυνατο ειναι το Μ αλλα το 330 εχει ροπες.
Το Μ αυτο που εχει και ειναι αξεπεραστο και μοναδικο ειναι ο ηχος.
Επισεις το αμαξι σου δεν εβγαινε απ οσο ξερω σε Μ.Οποτε μια μετατροπη σε Μ θα το εκανε απο τα λιγα Μ FL.
Απο θεμα τωρα εμπιστοσυνης των μοτερ.Το Μ οπως και να εχει ειναι Μ.οποιος το ειχε ολο και καποια στιγμη θα το ειχε σκισει.Φυσικα ειναι σκυλια....αλλα.....
Το 330 εχει αλλη χαρη με τις ροπουλες του και θα ειναι και κατι φορεμενο στην καροτσα σου.

Η πιτα και το μαχαιρι δικα σου βασιλη.

Ειλικρινα ευχομαι να σου πανε ολα δεξια και να πετυχεις το αποτελεσμα που θες



Υ.Γ:μηπως θες κανα αδερφακι για τη θυγατερα? ή γαμπρο?
με τετοιο μπαμπα/πεθερο,τι αλλο να θελει κανεις!!!!

manosm3
18-01-09, 20:49
Απ' οσο βλεπω εχεις facelift Ε46, αρα δεν μπορει να γινει εξωτερικα Μ3, εκτος κι αν αλλαξεις φαναρια, καπω, προφυλακτηρα, φτερα κλπ. Mε λιγα λογια εξωτερικα το αλλαζεις σχεδον ολο...

zaharias
18-01-09, 21:15
Εγω θα λεγα να μην κοψεις πισω φτερα... Μπορεις να βαλεις πλαινα Μ Pack ή ρεπλικα Μ3 (ή και γνησια αν ταιριαζουν) και Μ Pack πισω προφυλακτηρα και το αμαξι θα ειναι πολυ ωραιο... (ηδη ειναι κουκλα..)

Εγω τουλαχιστον ειμαι ΚΑΤΑ, στο να κοβεις πατωματα-φτερα-λαμαρινες...

Επισης προτιμω το 330 εναντι του Μ3 γιατι εχει αποδειχθει πιο αξιοπιστο μοτερ, στο οποιο αργοτερα βαζεις εναν κομπρεσορα αν δεις οτι δεν σε καλυπτει...

Αν θελεις Μ καλυτερα να ειναι γνησιο... Αυτη ειναι γνωμη μου, εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα..

panagiotisE46ci
18-01-09, 21:31
συμφωνω με τον Ζαχαρια.αφου δεν θα το δωσεις και ποτε οπως λες .
μην κοιτας τα αλογα του Μ εγω θα το εκανα 330 αν προχωραγα σε μετατροπη απο αυτες τις δυο που λες.
φυσικα ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Μ ΓΝΗΣΙΟ δεν θα γινει ποτε με οτι συνεπαγετε αυτο..

VanVIC
18-01-09, 21:41
...φυσικα ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Μ ΓΝΗΣΙΟ δεν θα γινει ποτε με οτι συνεπαγετε αυτο..

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

mitsos_chania
18-01-09, 21:45
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

τι συνεπαγεται αυτο?απο τη στιγμη που λεει οτι θα το πουλησει και αν το στησει ακριβως οπως ενα Μ3 αναρτησεις και μπαρες θολων και ολα τι δεν θα ειναι καλο?

Thronos
18-01-09, 21:46
Προτεινω ενα 330 αυτοματο μαζι και hard top.

VanVIC
18-01-09, 21:48
Αν δεν κάνω λάθος, για να γίνει M ένα απλό coupe, χρειάζεται "κοπτοραπτική".
Αυτό για την ανθεκτηκότητα και την αξιοπιστία.
Αλλά και σαν μεταπώληση, υπάρχει σοβαρό θέμα...

Sp!ros G
18-01-09, 21:50
Απ`οτι καταλαβα εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις αρκετα χρηματα για τη βελτιωση του αυτοκινητου σου.

Εξωτερικα θα σου προτινα να το κανεις ολο M-Pack,δοκιμασμενο και πετυχημενο!!Μηχανικα ολο Μ3

και οτι περισεψει χρηματικα απο το look M3 που θα εβαζες,το τουρμπιζεις!!

sm6
18-01-09, 21:54
ρε παιδια να πω κι εγω κατι, χωρις να βαρεσετε...
αφου ο ανθρωπος απεκτησε οικογενεια (να τη χαιρεσαι φιλε μου, αυτα ειναι τα σημαντικα και τα ωραια...), γιατι να μην το κανει 330 touring, να εχει και χωρους...
και μαλιστα αν θα μπει στον κοπο να το κανει και τετρακινητο, να εχει επιπλεον ασφαλεια οταν βαζει μεσα την οικογενεια...
τι, Μ3 τωρα... το σουμαχερ θα κανει?

http://trucksaleszambia.com/yahoo_site_admin/assets/images/1.18491525_std.JPG

mitsos_chania
18-01-09, 21:55
εγω παντως βασιλη αν ειχα δυνατοτητα να το κανω Μ3 και ειδικα smg θα το εκανα.επισης να πω οτι εχω δει facelift το οποιο εχει γινει φουλ Μ3 αλλα εχουν παραμεινει τα μπροστα φαναρια του και μαλιστα το ειδα στο αιγαλεω.οποτε μπιλ αμα αντεχει η τσεπη σου και αμα αντεχεις να το αποχωριστεις για λιγο καιρο το αμαξι σου τοτε βουρ για Μ3.μονο προσοχη με τα πραγματα που θα επιλεξεις

mitsos_chania
18-01-09, 21:59
ρε παιδια να πω κι εγω κατι, χωρις να βαρεσετε...
αφου ο ανθρωπος απεκτησε οικογενεια (να τη χαιρεσαι φιλε μου, αυτα ειναι τα σημαντικα και τα ωραια...), γιατι να μην το κανει 330 touring, να εχει και χωρους...
και μαλιστα αν θα μπει στον κοπο να το κανει και τετρακινητο, να εχει επιπλεον ασφαλεια οταν βαζει μεσα την οικογενεια...
τι, Μ3 τωρα... το σουμαχερ θα κανει?

http://trucksaleszambia.com/yahoo_site_admin/assets/images/1.18491525_std.JPG

τοι λαι ραι φοιλαρακοι γοιατοι να μοιν τω κανοι Χ5 να ποιγενοι κε στα χιωνια?

sorry για το off-topic

VanVIC
18-01-09, 22:00
ρε παιδια να πω κι εγω κατι, χωρις να βαρεσετε...
αφου ο ανθρωπος απεκτησε οικογενεια (να τη χαιρεσαι φιλε μου, αυτα ειναι τα σημαντικα και τα ωραια...), γιατι να μην το κανει 330 touring, να εχει και χωρους...
και μαλιστα αν θα μπει στον κοπο να το κανει και τετρακινητο, να εχει επιπλεον ασφαλεια οταν βαζει μεσα την οικογενεια...
τι, Μ3 τωρα... το σουμαχερ θα κανει?

http://trucksaleszambia.com/yahoo_site_admin/assets/images/1.18491525_std.JPG

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/141063
Δεν είναι touring αλλά είναι Χi και είναι και full extra και είναι και του "δικού μας" deepblue.
Για οικογενειάρχη με "ανησυχίες" είναι πολύ καλή περίπτωση.

sm6
18-01-09, 22:03
μπραβο, αυτο ελεγα.
τετρακινητο και bmw. οτι καλυτερο.

takism3
18-01-09, 22:04
M φιλε μου...Μ.... μια φορα το φτιαχνεις και αν δε το δωσεις και ποτε ακομα πιο αποφασιστηκα Μ..... κι ας μην ειναι original εσυ θα εχεις ενα Μ3....με τα ολα του ...και 100 αλογα παραπανω απο το 330.....Μ δαγκωτο μιας και ειμαι fun........

stelmaniac
18-01-09, 22:05
Προσωπικα δε θα εμπιστευομουν κανεναν στην ελλαδα(περαν της αντιπροσωπειας αλλα δεν ξερω αν το αναλαμβανει) να μετατρεψει ενα απλο καμπριο σε Μ3....Εδω με το 330 θα χασεις τον υπνο σου...ακου που σου λεω....Ξερω ανθρωπους που πετυχαν και τα χρηματα τους επιασαν τοπο(van vic,deepblue κλπ.) και αλλους που κοπανανε το κεφαλι τους(δε λεω ονοματα)...

bmw330vasilis
18-01-09, 22:26
χιλια ευχαριστω για την αμμεση ανταποκριση ρε παιδια........
ωστοσο που να παω για να παρω προσφορες?????

mitsos_chania
18-01-09, 22:29
βασιλη θα σου προτεινα να πας σε αντιπροσωπεια καταρχην να ρωτησεις.ρωτα και τους βαγγεληδες γιατι εκει που εχουν κανει τη μετατροπη ειναι καλος σε αυτα.αν βεβαια δεν εχεις προβλημα με την αποσταση.παντως καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να εισαι πιο σιγουρος

platanos
18-01-09, 22:36
χιλια ευχαριστω για την αμμεση ανταποκριση ρε παιδια........
ωστοσο που να παω για να παρω προσφορες?????

εγω θα σου προτεινα σε Σπανο.ειναι πιο ακριβος αλλα θα εχεις εγγυησεις.
επισης καλυτερα θα ηταν το 3λιτρο ,καθως τα Μ ειναι ειδκα αυτοκινητα και οι μετατροπες σε τεοια πολυ δυσκολες.

bill987
18-01-09, 22:45
Φίλε Βασίλη εγώ θα έλεγα για 330!!
Δυστυχώς η Μ είναι Μ πάει και τελείωσε, άλλο αμάξωμα κ,τ,λ,!!
Πήγαινε για 330 και εξωτερικά ότι γουστάρεις!!

mitsos_chania
18-01-09, 22:53
Φίλε Βασίλη εγώ θα έλεγα για 330!!
Δυστυχώς η Μ είναι Μ πάει και τελείωσε, άλλο αμάξωμα κ,τ,λ,!!
Πήγαινε για 330 και εξωτερικά ότι γουστάρεις!!

αντε να παιρνεις σειρα και εσυ βασιλη:clap:

KATSARAIOS
18-01-09, 22:59
Βασιλη καντο 330 με m pack.
μην σε απασχολει το Μ.
προσεξε τι θα συμφωνησεις για την μετατροπη και τα δικα σου πραγματα ,μην χασεις απο εκει πολλα χρηματα.
καλη συνεχεια.

BILL007
18-01-09, 23:11
Φίλε Βασίλη, αν έχεις λεφτά μπόλικα πήγαινε για Μ...Aλλα όχι M ολικό λουκ μετατροπή...Για τα μηχανολογικά μιλάω!ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ!!!!Μηχανολογικά Μ και απ'έξω βάλε κανα M pack...ή άστο και όπως είναι...;)Aυτή είναι η γνώμη μου...


Αλλιώς αν είσαι περιορισμένος οικονομικά,πήγαινε σε 330 και αμα θες μετά περισσότερα άλογα βάζεις compressor;)

To θέμα είναι τα λεφτά... (Στοχος είναι τα λεφτά που λέει και η φίλτατη Tζούλια...hehehehe!!!)
http://www.youtube.com/watch?v=v1pINepLIfQ

mitsos_chania
18-01-09, 23:15
Φίλε Βασίλη, αν έχεις λεφτά μπόλικα πήγαινε για Μ...Aλλα όχι M ολικό λουκ μετατροπή...Για τα μηχανολογικά μιλάω!ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ!!!!Μηχανολογικά Μ και απ'έξω βάλε κανα M pack...ή άστο και όπως είναι...;)Aυτή είναι η γνώμη μου...


Αλλιώς αν είσαι περιορισμένος οικονομικά,πήγαινε σε 330 και αμα θες μετά περισσότερα άλογα βάζεις compressor;)

To θέμα είναι τα λεφτά...

αστον ρε βασιλη να το κανει Μ3 εξωτερικα(να παρω και τον προφυλακτηρα του τον μπροστα:105whistl:rofl2:)

BILL007
18-01-09, 23:18
αστον ρε βασιλη να το κανει Μ3 εξωτερικα(να παρω και τον προφυλακτηρα του τον μπροστα:105whistl:rofl2:)

ΟΚ Δημήτρη...


Οπότε μετά απο διακριτικές πιέσεις ανασκευάζω και λεώ να γίνει Μ3 look (να δωθεί ο προφυλακτήρας στο Δημήτρη) και μηχανολογικά να το κάνεις 316 Μ43 και να το τουρμπίσεις(σου δίνω το δικό μου στην προνομοιακή τιμή των 10.000 ρουβλιών)...LOL!!!!!!!χααχχαχαχααχαχχαχααχ!!!!!!!: D


Πάει τον έκαψα τον άνθρωπο...αχχαχαχαα!!!!!:rofl2:

manos///3
18-01-09, 23:27
Και τα δυο εχουν τα υπερ και κατα..Σκεψου και την καταναλωση , η οποια ειναι πολυ υψηλη στο Μ. Για 330 βρες ενα με 6αρι σασμαν(εχει διαφορα απο το 5αρι) , για Μ προτεινω SMG.

Επισης ο μαστορας κανει τη διαφορα!

bmw330vasilis
18-01-09, 23:29
πειτε μαστορους ρε παιδια................!

mitsos_chania
18-01-09, 23:31
μιλα με τον vanvic να σε φερει σε επικοινωνια με τον παπαδοπουλο.ο βαγγελης απ'οτι θυμαμαι ειναι πολυ ικανοποιημενος

KATSARAIOS
18-01-09, 23:36
και ο Deepblue εχει καλο μηχανικο κοντα στην Δαφνη.

BILL007
18-01-09, 23:38
Και τα δυο εχουν τα υπερ και κατα..Σκεψου και την καταναλωση


Kατανάλωση 330 για 231ps
Fuel consumption combined: ca 9.3 l/100km
Fuel consumption (urban): ca 12.9 l/100km
Fuel consumption (extra-urban): ca 7.1 l/100km
CO2-Emissions combined: ca 222 g/km

Κατανάλωση Μ3 για 343ps
Fuel consumption combined: ca 13.4 l/100km
Fuel consumption (urban): ca 20.4 l/100km
Fuel consumption (extra-urban): ca 9.3 l/100km
CO2-Emissions combined: ca 323 g/km

:smiley_ab

320 open
18-01-09, 23:52
εγω κραταω ενα που ειπες!ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!και επειδη φαινεται οτι λειτουργεις με το συναισθημα κανε το Μ μεσα-εξω!ειναι πιο δυσκολη η μετατροπη οσον αφορα την επιλογη των μηχανικων μερων την τοποθετηση και τα χρηματα που θα δαπανησεις.αλλα αφου δεν σε αφορα τοσο πολυ η αξια μεταπωλησης τοτε καλο θα ηταν να εχεις το κορυφαιο μοντελο της σειρας.αυτα!

bmw330vasilis
19-01-09, 01:23
πανω που αποφασιζω.....φτου και απο την αρχη δηλαδη!!!
:smashtard:smashtard





εγω κραταω ενα που ειπες!ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!και επειδη φαινεται οτι λειτουργεις με το συναισθημα κανε το Μ μεσα-εξω!ειναι πιο δυσκολη η μετατροπη οσον αφορα την επιλογη των μηχανικων μερων την τοποθετηση και τα χρηματα που θα δαπανησεις.αλλα αφου δεν σε αφορα τοσο πολυ η αξια μεταπωλησης τοτε καλο θα ηταν να εχεις το κορυφαιο μοντελο της σειρας.αυτα!

Aceman1925
19-01-09, 02:08
πανω που αποφασιζω.....φτου και απο την αρχη δηλαδη!!!
:smashtard:smashtard

εχεις διαλεξει ενα δυσκολο δρομο.

plug & play δεν υπαρχει εδω χωρις τη μεταβλητη "τυχη".

Οπως ειπα και πριν:
ψαχτο ΠΟΛΥ καλα,ΜΗ βιαστεις ------> Σωστος μηχανικος,καλη δουλεια,καθαρο μοτερ-----> μικροτερο % προβληματων.

VanVIC
19-01-09, 07:02
πειτε μαστορους ρε παιδια................!
2310478100 ask for Savas Papadopoulos.
He took care of mine and I am happy !
Ask for Lim.slip.differential also. It is needed and you will appreciate it, indeed.
Sorry for writing in english but I hate greenglish.

Snoopy
19-01-09, 07:40
Μια δική μου άποψη με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια.

Αλλάζοντας όλα τα μηχανικά μέρη με αυτά του 330 και ειδικά αυτόματο φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο που θα σε συνοδεύσει για άπειρα χιλιόμετρα και πάντα έχεις τη δυνατότητα της παραπάνω βελτίωσης με ένα compressor kit.
Φτιάχνοντας ένα πακέτο Μ3, ταβανιάζεις με τη μία του αυτοκίνητο έχοντας τον φόβο της προβληματικής συμπεριφοράς του κινητήρα (ένα αυτοκίνητο που έχει τρακάρει και έχει γίνει τροπέτο, συνήθως δεν έγινε επειδή του έπεσε το γκαράζ στον ουρανό του, κάτι θα έκανε και ο οδηγός του, που δίνει μια καλή εικόνα για τη χρήση του), όπως επίσης θα έχεις και την αυξημένη συντήρηση (διαβάζω για λάδια διαφορικού που δεν είναι Long Life, αλλαγές σε διάφορα αναλώσιμα πολύ πριν από τους κοινούς κινητήρες κ.τ.λ).

Φτιάξε ότι σου αρέσει εξωτερικά και βάλε ένα 330 μέσα μιας και από ότι είπες πας για γάμο.
Ενα rebuild σε Μ δεν έχει καμία σχέση σε κόστος με οποιονδήποτε άλλο κινητήρα και αν το βάθος του χρόνου δείξει ότι το βαρέθηκες τελικά η γνώμη μου είναι πως μια μετατροπή σε 3λιτρο φεύγει πολύ πιο εύκολα απο μια μετατροπή Μ.

Στον αντίποδα, μπορεί κάποιος να πει πως ο κινητήρας Μ και το στήσιμο Μ προσφέρουν σκάλες περισσότερη ευχαρίστηση, αλλά και πάλι, έχω να αντιτάξω ότι μπορείς να στήσεις το αμάξι σαν Μ και να έχεις μέσα 330 με κομπρεσέρ, όπου έχει μια προστιθέμενη αξία καθώς μπορεί να πουληθεί και ξεχωριστά σε επικείμενο διαζύγιο.

Τούτα έχω να καταθέσω και η απόφαση δική σου.

tamtamcafe
19-01-09, 08:23
συμφωνω με τον σνουπυ βεβαια ειναι παντρεμενος ηδη ο βασιλης και εχει γεμισει το σπιτι γυναικες χχαχαχα
ομως περα απο αυτα βασιλη ναι στο λουκ Μ, οχι κοψεραψε, και 330 που κανει τα παντα, εχει δικιο ο σνουπυς!!!!!!!

bmw330vasilis
19-01-09, 09:26
λοιπον...μετα τις χρησιμες αποψεις σας....καταληγω για 330 και βλεπουμε αργοτερα για κομπρεσορα...ας το φχαριστηθουμε πρωτα ετσι και εχουμε καιρο για τουρμπισματα!
Ωστοσο...ο κινητηρας μου ειναι ο γνωστος 2000 valvetronic σε αψογη κατασταση με 64000 χλμ (τα 50 σε εθνικες οδους)......Τι πρεπει να ζητησω για την ανταλλαγη του μοτερ?
thanks και παλι

m_power_lunatic
19-01-09, 09:50
Φιλε Βασιλη....στη θεση σου θα το εκανα 330 με φουλ λουκ Μ-pack και με hard-top και μπλοκε σιγουρα καθως και αν κουραστεις αργοτερα βαζεις εναν κομπρεσορα και απογειωνεται πραγματικα και αξιοπιστα.Βεβαια ///Μ δεν θα ειναι ποτε αλλα αυτο δεν ειναι ο στοχος σου απο οτι καταλαβα μιας και εχεις σκοπο να το κρατησεις για παντα-τα εχω πει και εγω αυτα αλλα ποτε δεν το τηρησα για να ξερεις μονο το ///Μ3 Ε30 θα κρατησω για παντα-απο εκει και περα βαλε πραγματακια απο ///Μ οπως καντραν και καθρεφτες για παραδειγμα κτλ....παντως ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να κοψεις και να βαψεις το αριστο αμαξι σου για να γινει look M3....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!!!!:nono:

andreas_R
19-01-09, 10:22
Να κανω μια ερωτηση?

Με ολα αυτα που θα δωσεις (περιπτωση μετατροπης σε m3)
εχεις σκεφτει οτι παιρνεις ετοιμο m3?

Snoopy
19-01-09, 10:28
ΦΙΛΟΙ......επειδη πλησιαζει ο καιρος για την πολυποθητη μετατροπη του καρου μου....επειδη εχω διαβασει εκατονταδες θεματα του φορουμ μας και εχω ακουσει αλλες τοσες γνωμες...επειδη επειδη επειδη.....ανοιγω αυτο το Θεμα.....Μ3 ή 330?

Εχω κατα νου τα εξης και θα θελα την γνωμη σας ή αν εχετε να μου συστησετε που και ποσο για τα παρακατω:

1η επιλογη
σε Μ3
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης
*αλλαγη καπω,μαρσπιεδες,εμπρος πισω προφυλακτηρα με pdc
*φουσκωμα φτερων εμπρος πισω
*αλλαγη κοντερ και λοιπων εσωτερικων μερων σε Μ3 εκτος σαλονιου

2η επιλογη
σε 3.0λιτρο κινητηρα alla look M3
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης με αποληξη σε Μ3
*αλλαγη καπω,μαρσπιεδες,εμπρος πισω προφυλακτηρα με pdc σε Μ3
*φουσκωμα φτερων εμπρος πισω σε Μ3

3η επιλογη
σε 3.0λιτρο κινητηρα
*πληρη αλλαγη μηχανικων εξαρτηματων συμπεριλαμβανομενων και φρενων και εξατμισης
*αλλαγη καπω σε Μ3
*μαρσπιεδες,πισω προφυλακτηρα με pdc σε ΜΤECH

Δεδομενης της μετατροπης....θα θελα να ξερω αν μου αφαιρουνται χρηματα απο τα δικα μου ανταλλακτικα (π.χ.μοτερ,
εξατμισεις,προφυλακτηρες....κλπ τα οποια ειναι σε αριστη κατασταση),καθως και τις εγγυησεις που μου διδονται για οτι τοποθετηθει.
Υπαρχει πιστοποιηση για το μοτερ που θα τοποθετηθει να γνωριζω απο τι χρονολογιας αυτοκινητο θα ειναι και με ποσα χλμ?Νομιζω οτι απο τον αριθμο
της μηχανης μπορω να το γνωριζω...θα με ενδιεφεραν και τα χλμ του. υπαρχει περιπτωση να ξερω τα πραγματικα.

Δεδομενου του χρονου και της διαθεσης σας.....θα χαιρομουν αν ακουσω γνωμες και προτασεις προς αποφυγη.....πατατας μετατροπης.

Ξερω οτι οι πιο πολυ θα πειτε δωστο και παρε ενα ετοιμο....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!
Συναισθηματικοι λογοι με συνδεουν με το εν λογω αυτοκινητο και δεν θα δοθει ΠΟΤΕ!!!!!
Ακομα και το Τζοκερ να πιανα....θα το φτιαχνα και θα το χα να το βλεπω!!

Thanks για τον χρονο σας και τις τυχον αποψεις και απαντησεις σας εκ των προτερων...καλη συνεχεια!!:hello:

Να κανω μια ερωτηση?

Με ολα αυτα που θα δωσεις (περιπτωση μετατροπης σε m3)
εχεις σκεφτει οτι παιρνεις ετοιμο m3?

:) δεν παίζει

konas
19-01-09, 10:31
:) δεν παίζει

Μπορουμε ομως να ξαναρχισουμε απο την αρχη :jester:

andreas_R
19-01-09, 10:32
Καποτε ολες αυτες οι γλυκες τελειωνουν και δυστυχως δεν μενει ουσια στο τελος!

Σου μιλαει ανθρωπος που εχει βελτιωσει μεχρι τα 26 του 4 αυτοκινητα οπου στα 3 απο αυτα
ηταν με αλλαγη κινητηρα και ολα τα συναφη...

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ παρτο ετοιμο!

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις παντως

bmw330vasilis
19-01-09, 13:35
αλλαγη της μπεμπας μου.....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!
παιρνοντας ολα τα ρισκα....αλλα πρωτα εξατλωντας ολες τις εκδοχες!!

Christos 330i ///M
19-01-09, 17:59
Βασιλη . . .

M pack με 330 μοτερακι κ τελος φιλε . . .

Ασε τα μεγαλα κ χοντρα Goal δεν ειναι καιρος για περιπετειες φιλε . . .

Ουτε κοντρακιας εισαι ουτε γκαζακιας με την καλη εννοια . . .

Βρες ενα καλο μοτερακι (6χυτο) κ αστο φιλε . . .

Κ πιστεψε με θα το ευχαρηστηθεις παρα πολυ το τριλιτρο κ θα αργησεις για κομπρεσορα . . .

Μην τυχον κοψε ραψε δεν λεω κ εμενα μου αρεσει το Μ3 αλλα οχι κοψε ραψε . . .

Το ετοιμο ειναι ετοιμο!!!

takism3
19-01-09, 18:35
πως δε παιζει ρε παιδια εγω βρηκα ελλαδα και οχι ενα αλλα δυο Μ3 2001 με 27.000 ευρω με δουλευετε....και κατσε του λετε του ανθρωπου να μη βαλει μ3 για το κοστος και του λετε330 με κομπρεσορα αργοτερα....δλδ περισσοτερα λεφτα...φιλε να σου πω δε το παιζω εξυπνος αλλα επειδη εχω αρκετες γνωσεις και επειδη το ε36 1600 που ειχα το εκανα μ3 με απο ενα ολοκληρο αυτοκινητο μ3...και δε χρειαστηκα να αγορασω μια βιδα...εγινε 90 % γνησιο...και δεν ειχε κανενα προβλημα...αν ειναι να παθει κατι το μοτερ θα παθει και το 330.....δε ξερω τι τιμη εχεις βρει για ανταλακτηκα...γερμανια βρισκεις τρακαρισμενο πλαγια η πισω με 7000 ευρω περιπου...για μ3 ε46...το 30αρι που εχω παλι μ3 του εβαλα μια χαρα ολα και το στησιμο του απ την αρχη....μια χαρα...ουδεν προβλημμα....βρες ενα μαστορα με γνωσεις και ολα μια χαρα...νομιζεις ειναι δυσκολο να κουμπωσεις ενα μοτερ πανω στο αμαξι σου....αν δε το εχεις κανει σου το λεω δεν ειναι ..αρκει να εχεις τα παντα...Μ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Μ....να ακους αυτους που εχουν κανει μετατροπες....χωρις παρεξηγηση..........

bmw330vasilis
19-01-09, 18:43
εχεις καποιον καλο για μετατροπη να προτεινεις φιλε τακη?


πως δε παιζει ρε παιδια εγω βρηκα ελλαδα και οχι ενα αλλα δυο Μ3 2001 με 27.000 ευρω με δουλευετε....και κατσε του λετε του ανθρωπου να μη βαλει μ3 για το κοστος και του λετε330 με κομπρεσορα αργοτερα....δλδ περισσοτερα λεφτα...φιλε να σου πω δε το παιζω εξυπνος αλλα επειδη εχω αρκετες γνωσεις και επειδη το ε36 1600 που ειχα το εκανα μ3 με απο ενα ολοκληρο αυτοκινητο μ3...και δε χρειαστηκα να αγορασω μια βιδα...εγινε 90 % γνησιο...και δεν ειχε κανενα προβλημα...αν ειναι να παθει κατι το μοτερ θα παθει και το 330.....δε ξερω τι τιμη εχεις βρει για ανταλακτηκα...γερμανια βρισκεις τρακαρισμενο πλαγια η πισω με 7000 ευρω περιπου...για μ3 ε46...το 30αρι που εχω παλι μ3 του εβαλα μια χαρα ολα και το στησιμο του απ την αρχη....μια χαρα...ουδεν προβλημμα....βρες ενα μαστορα με γνωσεις και ολα μια χαρα...νομιζεις ειναι δυσκολο να κουμπωσεις ενα μοτερ πανω στο αμαξι σου....αν δε το εχεις κανει σου το λεω δεν ειναι ..αρκει να εχεις τα παντα...Μ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Μ....να ακους αυτους που εχουν κανει μετατροπες....χωρις παρεξηγηση..........

Snoopy
19-01-09, 19:02
πως δε παιζει ρε παιδια εγω βρηκα ελλαδα και οχι ενα αλλα δυο Μ3 2001 με 27.000 ευρω με δουλευετε....και κατσε του λετε του ανθρωπου να μη βαλει μ3 για το κοστος και του λετε330 με κομπρεσορα αργοτερα....δλδ περισσοτερα λεφτα...φιλε να σου πω δε το παιζω εξυπνος αλλα επειδη εχω αρκετες γνωσεις και επειδη το ε36 1600 που ειχα το εκανα μ3 με απο ενα ολοκληρο αυτοκινητο μ3...και δε χρειαστηκα να αγορασω μια βιδα...εγινε 90 % γνησιο...και δεν ειχε κανενα προβλημα...αν ειναι να παθει κατι το μοτερ θα παθει και το 330.....δε ξερω τι τιμη εχεις βρει για ανταλακτηκα...γερμανια βρισκεις τρακαρισμενο πλαγια η πισω με 7000 ευρω περιπου...για μ3 ε46...το 30αρι που εχω παλι μ3 του εβαλα μια χαρα ολα και το στησιμο του απ την αρχη....μια χαρα...ουδεν προβλημμα....βρες ενα μαστορα με γνωσεις και ολα μια χαρα...νομιζεις ειναι δυσκολο να κουμπωσεις ενα μοτερ πανω στο αμαξι σου....αν δε το εχεις κανει σου το λεω δεν ειναι ..αρκει να εχεις τα παντα...Μ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Μ....να ακους αυτους που εχουν κανει μετατροπες....χωρις παρεξηγηση..........


27χιλιάρικα μπορείς να μου πείς που είναι?

Ενδιαφέρομαι σοβαρά για να τα δώ τα αυτοκίνητα αυτα.

konas
19-01-09, 19:05
μετατροπες θα ειναι

EVANGELOS
19-01-09, 19:08
μετατροπες θα ειναι

Με 30-33 πάντως αγοράζεις ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ ... ο Σάντο πούλησε το δικό του 32 ...

Snoopy
19-01-09, 19:12
Κάτσε ρε, εδώ λέμε για αστέρια αμάξια με 27 χιλιάρικα, του Σάντο θα πάρουμε τώρα?
Αφου το έχει ψάξει το παλληκάρι, με τις ανακλήσεις τους, τα μέταλλά τους, τα σωστά τα πράματα επάνω και σίγουρα θα έχουν και τα σωστά χιλιόμετρα.

Christos 330i ///M
19-01-09, 19:14
27χιλιάρικα μπορείς να μου πείς που είναι?

Ενδιαφέρομαι σοβαρά για να τα δώ τα αυτοκίνητα αυτα.

Σταματη υπηρχε ενα χρυσο γνησιαδα στα 26 χιλιαρικα . . .

Αν παρακολουθεις car.gr θα το ξερες στανταρ . . .

Snoopy
19-01-09, 19:16
Ηθελε και άλλα 16 για τελωνείο Χρήστο.
Λες να μην το ξέρω? απλά εγώ πήρα και τηλέφωνο επιπλέον και έφαγα στο κεφάλι την κρυάδα.

Christos 330i ///M
19-01-09, 19:18
Ηθελε και άλλα 16 για τελωνείο Χρήστο.
Λες να μην το ξέρω? απλά εγώ πήρα και τηλέφωνο επιπλέον και έφαγα στο κεφάλι την κρυάδα.

οχι ρε με πινακιδες ηταν ........

BILL007
19-01-09, 19:20
πως δε παιζει ρε παιδια εγω βρηκα ελλαδα και οχι ενα αλλα δυο Μ3 2001 με 27.000 ευρω με δουλευετε....και κατσε του λετε του ανθρωπου να μη βαλει μ3 για το κοστος και του λετε330 με κομπρεσορα αργοτερα....δλδ περισσοτερα λεφτα...φιλε να σου πω δε το παιζω εξυπνος αλλα επειδη εχω αρκετες γνωσεις και επειδη το ε36 1600 που ειχα το εκανα μ3 με απο ενα ολοκληρο αυτοκινητο μ3...και δε χρειαστηκα να αγορασω μια βιδα...εγινε 90 % γνησιο...και δεν ειχε κανενα προβλημα...αν ειναι να παθει κατι το μοτερ θα παθει και το 330.....δε ξερω τι τιμη εχεις βρει για ανταλακτηκα...γερμανια βρισκεις τρακαρισμενο πλαγια η πισω με 7000 ευρω περιπου...για μ3 ε46...το 30αρι που εχω παλι μ3 του εβαλα μια χαρα ολα και το στησιμο του απ την αρχη....μια χαρα...ουδεν προβλημμα....βρες ενα μαστορα με γνωσεις και ολα μια χαρα...νομιζεις ειναι δυσκολο να κουμπωσεις ενα μοτερ πανω στο αμαξι σου....αν δε το εχεις κανει σου το λεω δεν ειναι ..αρκει να εχεις τα παντα...Μ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Μ....να ακους αυτους που εχουν κανει μετατροπες....χωρις παρεξηγηση..........

Πάντως μέσες άκρες συμφωνώ με τον φίλο Τάκη...Ολόκληρο Μ3 με στούκα πίσω η πλάγια,και τέλος...

Snoopy
19-01-09, 19:21
Ντάξει οκ ρε παίδες.
Εγώ πάω πάσο.

Γούστα είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

Είπα τη γνώμη μου, δεν ειναι ανάγκη να συμφωνούμε και σε όλα.

takism3
19-01-09, 19:28
φιλε χωρις να παρεξηγηθεις στο car.gr υπαρχουν παρα πολλααπο 26.000μεχρι 35.000 και συζητησιμα μερικα και μερικα πολυ καλα ...αν το ψαχνεις τα βρισκεις αν οχι μην αναρωτιεσαι....

Snoopy
19-01-09, 19:30
φιλε χωρις να παρεξηγηθεις στο car.gr υπαρχουν παρα πολλααπο 26.000μεχρι 35.000 και συζητησιμα μερικα και μερικα πολυ καλα ...αν το ψαχνεις τα βρισκεις αν οχι μην αναρωτιεσαι....

Οχι ρε Τάκη, δεν αναρωτιέμαι, απλά έχω μια πικρή πείρα απο τέτοια πράγματα και πάντα είμαι επιφυλακτικός.

Για αυτό το λέω ότι θέλει ψάξιμο.

EVANGELOS
19-01-09, 19:32
Πάντως μέσες άκρες συμφωνώ με τον φίλο Τάκη...Ολόκληρο Μ3 με στούκα πίσω η πλάγια,και τέλος...

ή στη μέση ή στην άκρη συμφωνώ στούκα να είναι και ότι να ναι ...

Ρε δεν παμε καλά ...

takism3
19-01-09, 19:33
ναι φυσικα ψαξιμο....πολυυυυυυυ ψαξιμο συμφωνω...αλλα ολα γινονται μα οοοοολα...αρκει να ειμαστε ξυπνιοι και να ρωταμε οσα περισσοτερα συνεργεια και ανταλακτικα για τιμες μπορουμε...

Christos 330i ///M
19-01-09, 19:42
ναι φυσικα ψαξιμο....πολυυυυυυυ ψαξιμο συμφωνω...αλλα ολα γινονται μα οοοοολα...αρκει να ειμαστε ξυπνιοι και να ρωταμε οσα περισσοτερα συνεργεια και ανταλακτικα για τιμες μπορουμε...

Εχεις δικιο . . .

Οταν εκανα το 46αρι 330 μεχρι Πατρα ειχα φτασει . . .

Αλλα στο θεμα Μ3 καλυτερα δεν ειναι ενα ετοιμο με τις τιμες που υπαρχουν τωρα ; ; ;

Πες οτι πηρες ενα κουπε στα 15 ωραια ; ; ;

Για να το ομορφηνεις θες 4 χιλιραρικα . . .

Παμε στα 19 .....

10 χιλιαρικα +++++++++ για την μετατρωπη παμε στα 29........

Χαζα χαμενα σου μου του 30 χιλιαρικα++++++++++

Δινεις 32-33 κ παιρνεις ενα ετοιμο κ υσηχαζεις!!!!



Αλλα στο τριλιτρο ειναι καπως αλλιως τα πραγματα πολυ ποιο απλα . . .

takism3
19-01-09, 19:48
ναι..απλως ειπε οτι δε θελει να το δωσει.......γι αυτο..

doros-hm-26
19-01-09, 19:49
Τα 330 γινονται...παντου.
Τα M3 γεννιουνται... στο εργοστασιο.

takism3
19-01-09, 19:51
αυτα ισχυουν μονο αν το θες σα συλεκτικο η αν το θες εντελως γνησιο χωρις αλλαγη βιδας.....απο κει και περα γινονται ακομα πιο καλα........και πιο γερα και πιο δυνατα και πιο στημενα..και..

doros-hm-26
19-01-09, 19:56
αυτα ισχυουν μονο αν το θες σα συλεκτικο η αν το θες εντελως γνησιο χωρις αλλαγη βιδας.....απο κει και περα γινονται ακομα πιο καλα........και πιο γερα και πιο δυνατα και πιο στημενα..και..

Φιλε μου τα παντα γινονται, και M5 απο e39 μπορει να μπει, ΑΛΛΑ οταν το κοστος της μετατροπης πιανει τα λεφτα που μπορεις να παρεις ενα γνησιο τοτε δεν ειναι λιγο βλακεια?
Αλλα οσα κι αν ριξεις παλι δεν θα ειναι σαν το γνησιο... γιατι απλα θα ειναι κομμενο και ξαναραμμενο!

Christos 330i ///M
19-01-09, 19:56
αυτα ισχυουν μονο αν το θες σα συλεκτικο η αν το θες εντελως γνησιο χωρις αλλαγη βιδας.....απο κει και περα γινονται ακομα πιο καλα........και πιο γερα και πιο δυνατα και πιο στημενα..και..

Ε οχι κ πιο γερα,στημενα απο το εργοστασιο . . .

Επιτρεψε μου εδω να αμφιβαλω μαζι σου . . .

Δεν ειμαι κομπλεξικος κ ουτε με φοβιζει μια μετατρωπη μιας κ εχω μπει στο τρυπακι . . .

Αλλα στο Μ3 το γνησιο με το Μ3 το τροπετ εχει διαφορα μερα με την βδομαδα . . .

takism3
19-01-09, 20:02
εννοω οτι μπορεις να φτιαξεις το δικο σου ακομα πιο καλο απο ενα μαμα μ3...γιατι απλουστατα υπαρχουν και καλυτερα πραγματα στην αγορα....σε ολους του τομεις ασχετα απο το κοστος.... και το δικο μου φιλε το 30αρι εχει ξεφυγει λιγο απο το κοστος μαλλον αρκετα αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο ενα μαμα μ3ε30...

Christos 330i ///M
19-01-09, 20:09
εννοω οτι μπορεις να φτιαξεις το δικο σου ακομα πιο καλο απο ενα μαμα μ3...γιατι απλουστατα υπαρχουν και καλυτερα πραγματα στην αγορα....σε ολους του τομεις ασχετα απο το κοστος.... και το δικο μου φιλε το 30αρι εχει ξεφυγει λιγο απο το κοστος μαλλον αρκετα αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο ενα μαμα μ3ε30...

Τακη ασε τα λεφτα ρε συ . . .

Ποιος ειπε για λεφτα ; ; ;

Απλα εδω λεμε οτι αντι να σκοτιζεσαι να βρεις Μ3 να το ξυλωσεις να το κοψεις να το ραψεις

να το στησεις να το μπριζωσεις εχει μια διαδικασια οπως ολοι ξερουμε τρελλη ετσι ; ; ;

Το παιρνεις ετοιμο κ ηρεμεις . . .

Απλα επιμενω οτι σαν το μαμα δεν εχει . . .

Κ πως ενα αμαξι κομενο ραμενο απο τον τροπετα μπορει να αγγιξει ενα γνησιο ; ; ;

Εδω τα μαμα στηνουν κ παλι βγαζουν θεματα (μικρα μεν) κι'ομως βγαζουν . . .

takism3
19-01-09, 20:16
βρε δε με πιανεις.....αν μενει μονο ενα σασι ας πουμε και ξεκινας τα παντα απο εκει και περα.....κανεις οτι γουσταρεις...πλεον δεν ειναι μαμα...και φτιαχνεις ενα αμαξι απο την αρχη...αυτο εννοω...και φυσικα τοτε θα ειναι απο ενα μαμα πολυ πιο καλο ..καταλαβες τι θελω να πω.....

doros-hm-26
19-01-09, 20:21
Αυτο δεν ειναι μετατροπη οπως την συνηθιζουμε εδω μεσα....
Αυτο ειναι κατι σαν χομπυ και βαζεις ενα στοχο να κανεις ενα πολυ καλο αυτοκινητο χωρις να νοιαζεσαι ποτε θα το τελειωσεις? και ποσο θα σου κοστισει?

320 open
19-01-09, 20:25
βασιλη μπες λιγο στο γκαραζ του mormon να δεις το αποτελεσμα της μετατροπης εξωτερικα σε Μ3(κουπε).εγω μπαινω και το χαζευω συχνα.σιγουρα χρειαζονται περισσοτερα χρηματα και δουλεια αλλα το αποτελεσμα σε δικαιωνει.και σιγουρα δεν θα εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που θα κανει αυτη την μετατροπη.

sm6
19-01-09, 20:31
καλησπερα σε ολους.
κατ αρχας δεν δηλωνω ειδημων σε τιποτα. το αντιθετο...
αλλα.
το οτι μια χ μετατροπη που εφταιξε ο χ "συνεργειας" μπορει να ειναι καλυτερη απο οριζτιναλ Μ, ομολογω πρωτη φορα το ακουω. :smashtard
προφανως υπαρχουν πολλοι που ξερουν τα Μ καλυτερα απο την bmw....:chair:

bmw330vasilis
19-01-09, 20:32
nai...αλλα εμενα ειναι facelift και θα χρειαστω οντως πολλες αλλαγες!!


βασιλη μπες λιγο στο γκαραζ του mormon να δεις το αποτελεσμα της μετατροπης εξωτερικα σε Μ3(κουπε).εγω μπαινω και το χαζευω συχνα.σιγουρα χρειαζονται περισσοτερα χρηματα και δουλεια αλλα το αποτελεσμα σε δικαιωνει.και σιγουρα δεν θα εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που θα κανει αυτη την μετατροπη.

320 open
19-01-09, 20:36
nai...αλλα εμενα ειναι facelift και θα χρειαστω οντως πολλες αλλαγες!!

χωρις να ειμαι μηχανικος.καπο,πλαινα φτερα μπροστινο προφυλακτυρα(εκτος αν ταιριαξεις αυτο που εχεις)θα μπουν απο Μ3.μονο τα φαναρια θα πρεπει να αλλαξεις εξτρα.

Aceman1925
19-01-09, 20:45
δλδ βασιλη με ολο το θαρος....σκεφτεσαι να βγαλεις τα απιστευτα (κατ εμε) φαναρια του FL και να βαλεις του παλιου 46???????????

bmw330vasilis
19-01-09, 20:52
εχει δικιο ο φιλος ace...καθως και ολοι που εμμενουν στο 330!
καταληγω εκει λοιπον φιλοι.....ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τον χρονο σας....τωρα θα αρχισω το ψαξιμο για το που!!!!!


δλδ βασιλη με ολο το θαρος....σκεφτεσαι να βγαλεις τα απιστευτα (κατ εμε) φαναρια του FL και να βαλεις του παλιου 46???????????

Christos 330i ///M
19-01-09, 21:18
βρε δε με πιανεις.....αν μενει μονο ενα σασι ας πουμε και ξεκινας τα παντα απο εκει και περα.....κανεις οτι γουσταρεις...πλεον δεν ειναι μαμα...και φτιαχνεις ενα αμαξι απο την αρχη...αυτο εννοω...και φυσικα τοτε θα ειναι απο ενα μαμα πολυ πιο καλο ..καταλαβες τι θελω να πω.....

Προσπαθω . . .

manos///3
19-01-09, 21:26
βρε δε με πιανεις.....αν μενει μονο ενα σασι ας πουμε και ξεκινας τα παντα απο εκει και περα.....κανεις οτι γουσταρεις...πλεον δεν ειναι μαμα...και φτιαχνεις ενα αμαξι απο την αρχη...αυτο εννοω...και φυσικα τοτε θα ειναι απο ενα μαμα πολυ πιο καλο ..καταλαβες τι θελω να πω.....

O Τακης εννοει τα περιφεριακα..οχι σασι..δηλαδη αντι μαμα αναρτηση βαζει κατι πιο καλο (αφου θα βαλει που θα βαλει νεα), επισης το ιδιο μπορει να κανει και στα φρενα..Η ιδια λογικη ομως υπαρχει και στο 30αρι.

sm6
19-01-09, 21:30
τι αλλο θ' ακουσουμε σημερα...

takism3
19-01-09, 21:33
μπραβο ρε φιλε με πιανεις...αυτο εννοω...π.χ μη βαλεις αναρτηση απο Μ βαλε shnitzer π.χ μη βαλεις μονοπιστονες δαγκανες Μ βαλε 4πιστονες..μη βαλεις Μ ΨΑΛΙΔΙΑ ΒΑΛΕ AFTERMARKET....ετσι γινονται καλυτερα απο τα μαμα....και μη νομιζεις φιλε μου οτι στα εργοστασια δε ξερουν τι κανουν απλως τα φτιαχνουν μεχρι ενα οριο..αλλιως ολα τα υπολοιπα aftermarket προιοντα θα ηταν αχρηστα αμα το εφτιαχναν τελειο..

konas
19-01-09, 21:39
τι αλλο θ' ακουσουμε σημερα...


Μη βιαζεσαι, ειναι μακρυα η νυχτα

manos///3
19-01-09, 21:41
Εγω παντως προτεινω 30αρι μοτερ με 6αρι σασμαν και ΟΕΜ πραγματα!! Διαχρονικο!!!

sm6
19-01-09, 21:44
μπραβο ρε φιλε με πιανεις...αυτο εννοω...π.χ μη βαλεις αναρτηση απο Μ βαλε shnitzer π.χ μη βαλεις μονοπιστονες δαγκανες Μ βαλε 4πιστονες..μη βαλεις Μ ΨΑΛΙΔΙΑ ΒΑΛΕ AFTERMARKET....ετσι γινονται καλυτερα απο τα μαμα....και μη νομιζεις φιλε μου οτι στα εργοστασια δε ξερουν τι κανουν απλως τα φτιαχνουν μεχρι ενα οριο..αλλιως ολα τα υπολοιπα aftermarket προιοντα θα ηταν αχρηστα αμα το εφτιαχναν τελειο..

αχρηστα ειναι στα Μ τα περισσοτερα (99%), αφτερμαρκετ. τα κανουν χειροτερα, σχεδον παντα.

αν θελεις Μ, αγοραζεις. δεν φτιαχνεται. ουτε καλα, ουτε ασχημα. δεν ειναι Μ μετα. ειναι "τρέχα γύρευε και Νικολό καρτέρει"
αν θες να φτιαξεις οχι Μ, αλλα μια "καστομια" περιποιημενη και ξερεις και τι κανεις και τι εχεις, οκ.
περνεις ενα σασι και του βαζεις οτι θες απανω. και αλλα ψαλιδια και αλλη αναρτηση και μοτερ amg και δερμα αλιγατορα, οτι θες κανεις. αλλα εχεις μια περιποιημενη και ωραιοτατη καστομια που αξιζει αυτο που ειναι.


ποσες φορες θα το πουμε? ενα Μ, ειναι Μ. τελος._

Christos 330i ///M
19-01-09, 21:45
Ας εχεις δηλαδη 6πιστονα φρενα,ρυθμιζομενες αναρτησεις,eisenmann εξατμησεις

και ενα αυτοκινητο κοψε ραψε ; ; ;

Ετσι γινεται καλυτερο ενα αμαξι κ με την ακαμψια τι γινεται τιποτα ; ; ;

Εκει που χρειαζεται το πατωμα ενυσχησεις γιατι τα Μ3 απο τις κλωτσιες που τρονε ανοιγουν εκει τι

γινεται ; ; ;

Βγαζουμε τα μαμα φτερα βαζουμε τα Μ3 φτερα κ οκ εγινε Μ3 ; ; ;

Αντε κ το πατωμα να μπουν οι εξατμησεις κ ετοιμοι ; ; ;

konas
19-01-09, 21:46
Ποιος κλωσταει το Μ του; Εισαστε τρελλοι τελειως

Christos 330i ///M
19-01-09, 21:49
Ποιος κλωσταει το Μ του; Εισαστε τρελλοι τελειως

Δεν χρειαζεται να το κλωτσησει κανεις ρε Κωστη . . .

Απο την φυση του κλωτσαει . . .


:drive2::drive2::drive2:

konas
19-01-09, 21:52
Δεν χρειαζεται να το κλωτσησει κανεις ρε Κωστη . . .

Απο την φυση του κλωτσαει . . .


:drive2::drive2::drive2:


εεελαααα :pth:

takism3
19-01-09, 21:55
πρωτον χωρις παρεξηγηση ο φιλος με το fiesta δεν εχει αποψη επανω στο θεμα μετατροπης bmw..ειχα και εκαψα 2 φορες 2 Μ μηχανες μ3ε36...ειχα 2 εξοδους στο τελος το κατεστρεψα...εφτιαξα αλλο 36αρι καιτωρα το 30αρι...αν δεν εχεις οδηγησει τπτ απο αυτα και Μ και απλα και φτιαγμενα δε μπορεις να εκφερεις αποψη..συμφωνω στην ακαμψια και μονο σε αυτο....αν και πολλα σημεια γινονται αλλα ξαναλεω για οσους δε τα πιανουν....μαμα μ3 ε36 οχι καλη αναρτηση αλλαγη με shcnitzer..,συνεμπλοκ αλλαγη με powerflex...ψαλιδια αλλα αλουμηνιου...ζαμφορ αλλα χοντροτερα οχι μαμα Μ....μπορειτε να καταλαβετε τωρα τι εννοω....αν ειναι να τα ξαναπω .....sorry για το τροπο μου δεν ειναι εριστικος...

shido
19-01-09, 21:57
μαλλον δενμπηκες στο αλμπουμ του να δεις αν εχει φιεστα η οχι
φιλικα

konas
19-01-09, 21:59
τι αλλο θ' ακουσουμε σημερα...

Μη βιαζεσαι, ειναι μακρυα η νυχτα


:bullhorn:Το πα δεν το πα

Snoopy
19-01-09, 22:01
μαλλον δενμπηκες στο αλμπουμ του να δεις αν εχει φιεστα η οχι
φιλικα

και εσύ κατέβα στο γκαραζ σου να δεις αν έχεις ακόμα ζάντες και φρένα...


Ασχετο αλλά αυτό το φιέστα έχει ράψει πολύ κόσμο, προσέχτε γιατί ειναι CSL.

takism3
19-01-09, 22:01
τη φωτογραφια με το fiesta..δεν θυμομουν το ονομα..οτι εχει τεσπα

E36 RULES!!
19-01-09, 22:03
και εσύ κατέβα στο γκαραζ σου να δεις αν έχεις ακόμα ζάντες και φρένα...


Ασχετο αλλά αυτό το φιέστα έχει ράψει πολύ κόσμο, προσέχτε γιατί ειναι CSL.

Tι να κλ@σει μωρε το κουβαδάκι του.... Ακους εκει Fiesta.... σε bmw forum... :p:

Φοράει ΥΒ Cosworth παντως....

MSF
19-01-09, 22:05
Φίλε όπως και να έχει καλή επιτυχία με το μπάξιμο και ελπίζω να έχουμε νέα σου!

sm6
19-01-09, 22:06
και γιατι δεν εχω αποψη ρε τακις? επειδη εχω φιεστα? δεν το καταλαβα αυτο ρε φιλε?
το μοτερ μου το ειδες? ποσες κολονες τρωνε τα Μ3 ξερεις?
αλλο λεμε εμεις τωρα.
λεμε πως το μεταποιημενο Μ δεν ειναι Μ.
καλο και αγιο αλλα ειναι "μαρκα μ' εκαψες". (γι αυτο καιει και τα μοτερ...:cheers:=χιουμορ)

παρεξηγηση δεν υπαρχει εννοειται.
φιλικα μιλαμε.

takism3
19-01-09, 22:11
ρε φιλε μπραβο και αν ριχνεις κωλονες σε μ3 σε χαιρομαι .....απλα δε με καταλαβαινεις...ε τοτε οποιος αλλαζει κατι στο αμαξι του δεν ειναι οτι ηταν...ποσα μ3 απο εδω μεσα ειναι μαμα???εεε???ποιος εχει αλλαξει αναρτηση??φρενα???καταλαβες που το παω και τι λεω..το αν ειναι η οχι μ3 και παλι ειναι αλλο....αλλα ειναι καλυτερο ετσι δεν ειναι???? πρεπει δλδ να δοκιμαστουμε να δω τι κανω εε??φιλικα...

Christos 330i ///M
19-01-09, 22:17
Σιγα μην ριχνεις σε Μ3 με το fiesta ειπαμε . . .

Ουτε μπλοκε εχει αυτο . . .

Snoopy
19-01-09, 22:19
Αλήθεια λέει ρε
μου έχει κάνει διαφορά κολώνα στην Κερατέα, ειναι πολύ ελαφρύ ρε συ

Christos 330i ///M
19-01-09, 22:19
Αλήθεια λέει ρε
μου έχει κάνει διαφορά κολώνα στην Κερατέα, ειναι πολύ ελαφρύ ρε συ

ΟΚ τοτε παω πασο . . .

konas
19-01-09, 22:22
Αλήθεια λέει ρε
μου έχει κάνει διαφορά κολώνα στην Κερατέα, ειναι πολύ ελαφρύ ρε συ


Nai καλα αφου δεν παει το δικο σου. Κοιτα φτιαξε το πρωτα και μετα να μιλας

sm6
19-01-09, 22:23
ωπα, γιατι τα γυριζεις τωρα.
εσυ δεν ειπες να αλλαξω τακακια, ή ελατηρια, π.χ.
ειπες οτι η μετατροπη Μ3 ειναι καλυτερη απο το οριτζιναλ. ή κανω λαθος...?

οσο για το φιεστα επειδη πολλοι τρωγεστε, τι μπλοκε και ξεμπλοκε.
αν θελετε παταμε (φιλικα παντα). τη βενζινη που θα καψετε δεν τη λυπαστε?

takism3
19-01-09, 22:29
αν λες για μενα.....οχι δεν αλλαξα θεση για τπτ... και δεν εχω προβλημα με τη βεντζινη τη καιω εδω και 4 χροννια σε μεγαλο βαθμο.....χαχα..και ενα πατημα δε χαλαει καρδιες..απλα λιγο λαστιχο..

sm6
19-01-09, 22:38
κανε μια ρεπετισιον ρε τακις μηπως δεν καταλαβα.
η μετατροπη Μ3 ειναι καλυτερη απο το οριτζιναλ?

οσο για τη βενζινη, οκ δικη σου ειναι.
καρδιες δεν χαλαμε, εννοειται. ουτε χατηρι. απλα θα πικραθεις, εγω γι αυτο το ειπα.
αν δεν εχεις προβλημα πες. που και ποτε.
εσυ αληθεια τι εχεις?

Snoopy
19-01-09, 22:40
NA ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ

DaywalkeR
19-01-09, 22:41
Αν γινει παιρνω Χρηστο και κατεβαινουμε:dblthumb2

takism3
19-01-09, 22:43
δε λεω οτι μια μετατροπη με πραγματα μαμα μ3 ειναι καλυτερο απο το γνησιο...απλα μια μετατροπη με καλυτερα πραγματα απο τα μ3 ανταλακτικα το εξηγω πιο πανω...30αρι εχω ειναι στο projects σε κανα μηνα θα ναι τελιωμενο μηχανικα και στησιμο...πιστευω θα ναι καλο...στα 400μετρα...αρκετα αλογα... μη το κανουμε και θεμα (κρυφα αυτα)χαχα....

Christos 330i ///M
19-01-09, 22:45
Αν γινει παιρνω Χρηστο και κατεβαινουμε:dblthumb2

ΜΙΚΡΟΛΙΜΑΝΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΠΙΑΤΕΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!!Α ΡΕ SHIDO!!!!!!

sm6
19-01-09, 22:46
ε, ρε φιλε, το 30αρι ειναι το αγαπημενο μου.
σα να κλεβω εκκλησια...
εχουμε και καποιες αρχες...
δεν ειναι σωστο, δε λεει...

takism3
19-01-09, 22:53
ποτε μη λες ποτε.....αν και δε με απασχολει φιλε μου...αν τελιωσει το αμαξι δεν εχω προβλημα να ανοιξουμε φιλικα....το πολυ πολυ να πληρωσω εγω τα ποτα μετα...παντα στα δυσκολα πηγαινα απο την αρχη..παντα..μη χαλασω τη παραδοση..χαχα...σωστα..

sm6
19-01-09, 23:09
και φιλικα και οπως θες ανοιγουμε. σε περιμενω. οταν εισαι ετοιμος πες.
αλλα με το αλλο με στεναχωρησες....
καλυτερες οι μετατροπες απο τα Μ...
φαινεσαι μερακλης και εμπειρο παληκαρι και με γνωσεις.
δεν λεγονται τετοια πραγματα...
φιλικα στο λεω.

takism3
19-01-09, 23:22
παλι δε με πιανεις..αν ηταν ενα μ3 φτιαγμενο γενικα και μια μετατροπη φτιαγμενο θα διαλεγα το μ3 ,αν ηταν ενα μαμα μ3 και μια μετατροπη φτιαγμενη θα διαλεγα τη μετατροπη φτιαγμενη....καταλαβες....προτιμω δλδ να εχει aftermarket πραγματα επανω αν ειναι σε γνησιο ακομα καλυτερα...

sm6
19-01-09, 23:25
τωρα το εθεσες σωστα.
αλλο το τι προτιμα ο καθενας μας, αλλο το τι ειναι καλυτερο.
τωρα ειμαστε οκ. συννενοηθηκαμε.:cheers:

oldcarskickass
19-01-09, 23:40
Θα γίνει κανά πάτημα τώρα;

saikoE39
19-01-09, 23:48
btw...στα cabrio ειναι πιο ευκολο να μπει το κουστουμι του M3.......!!!!!!!!

αν το αυτοκινητο...εχεις σκοπο να το κρατησεις.......μην του κανεις τπτ.....!!!!!!!!!!!!!
η αν κανεις κατι......τουλαχιστον ας ειναι κατι αναστρεψιμο...πχ 3.0..(το γυρνας σε 18αρι ευκολα...)!!!!

sm6
19-01-09, 23:55
Θα γίνει κανά πάτημα τώρα;

οχι ακομα λευτερη, το φτιαχνει ακομα το παληκαρι.
κατσε να το τελιωσει και εχουμε καιρο.

mitsos_chania
20-01-09, 00:23
οχι ακομα λευτερη, το φτιαχνει ακομα το παληκαρι.
κατσε να το τελιωσει και εχουμε καιρο.

ραι φοιλαρακοι παλοι να κλαιψις εκλισια πας?τω εβγαλαις το αιργαλιω απο το σινεργιο?κοσγουορθ βγικε τελοικα?

:dance:

Thronos
20-01-09, 07:05
This thread is a


http://img242.imageshack.us/img242/4118/440417hf8.jpg (http://img242.imageshack.us/my.php?image=440417hf8.jpg)
http://img242.imageshack.us/img242/440417hf8.jpg/1/w247.png (http://g.imageshack.us/img242/440417hf8.jpg/1/)

thread.

bmw330vasilis
20-01-09, 22:44
επαμερχομαι αυτοματο - 5αρι σασμαν - 6αρι σασμαν??????

BILL007
20-01-09, 22:46
6άρι δαγκωτό για μένα!:) (αν και θα κοστίσει κάτι παραπάνω,χαλάλι!!!):)

bill987
20-01-09, 22:47
επαμερχομαι αυτοματο - 5αρι σασμαν - 6αρι σασμαν??????

Αυτόματο smgII, με τα χίλια!!!

KATSARAIOS
20-01-09, 23:24
6άρι δαγκωτό για μένα!:) (αν και θα κοστίσει κάτι παραπάνω,χαλάλι!!!):)

γιατι δαγκωτο αγορι?
εχεις οδηγησει?δηλαδη το 5αρι γιατι σε χαλαει?

Snoopy
21-01-09, 07:36
επαμερχομαι αυτοματο - 5αρι σασμαν - 6αρι σασμαν??????

όπως είπα και πριν, αυτόματο.
Ειναι συνήθως πιό καλά δουλεμένοι οι κινητήρες και λιγότερο σκισμένοι.
Προσοχή θέλει το ίδιο το σαζμαν αν το επιλέξεις καθώς ειναι σχετικά ακριβό στην αλλαγή του.

BILL007
21-01-09, 18:11
γιατι δαγκωτο αγορι?
εχεις οδηγησει?δηλαδη το 5αρι γιατι σε χαλαει?

Γιώργο δεν το έχω οδηγήσει ο ίδιος.
Πόσταρα όμως,δεδομένου αυτών που έχω δει και διαβάσει σε πάρα πολλά ξένα forum-club.

Λένε ότι για τρίλιτρο Ε46 το manual 6άρι είναι ένα σκαλοπάτι κάτω απο το SMGΙΙ...

Ωστόσο θα θέλαμε και τι δική σου γνώμη μιας και έχεις κάτσει για κάποιο χρονικό διάστημα πίσω απο τιμόνι τρίλιτρου Ε46:) Για πες μας τι προτείνεις για το φίλο μας Βασίλη... :):drive2:

KATSARAIOS
21-01-09, 18:26
εγω δαγκωτο δεν ξαναλεω γιατι ο καθε ενας μας οδηγαει διαφορετικα.
το 6αρι υποτιθεται (μπορει και ναειναι) οτι ξεκουραζει σε ταξιδια και ειναι πιο οικονομικο απο καταναλωση.
αλλα δεν υπαρχει σιγουρια για τιποτα αφου η οδηγηση διαφερει ανλογα με την χρηση του αμαξιου.
π.χ οταν ειχα την 3λιτρη πανω και πηγαινα καθε μερα Κηφισια-κεντρο θα ηθελα αυτοματο
αλλο μελος με 6αρι δεν ειχε τα ιδια αποτελεσματα οπως με το 5αρι .
ισως να ειναι καλυτερο, αλλα μην λεμε καλυτερα δαγκωτα και σιγουρα γιατι δεν ξερουμε πως συμπεριφερεται ο καθε ενας μας και πως χρησιμοποιει το αυτοκινητο.

BILL007
21-01-09, 18:48
αλλα μην λεμε καλυτερα δαγκωτα και σιγουρα γιατι δεν ξερουμε πως συμπεριφερεται ο καθε ενας μας και πως χρησιμοποιει το αυτοκινητο.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό Γιώργο...:bigthumb:

Άλλωστε για εμένα είπα...
6άρι δαγκωτό για μένα!:) (αν και θα κοστίσει κάτι παραπάνω,χαλάλι!!!):)
Απο κει και πέρα αν θέλουμε αντικειμενικά να μιλήσουμε πρέπει και ο Βασίλης να μας πει για τι χρήση το προορίζει (?) ώστε να βοηθήσει και τον εαυτό του να αποφασίσει αλλά και κάποιοι σχετικοί να του πουν μια σωστή γνώμη και έτσι να κάνει το ότι καλύτερο,μιας και όλα τα κιβώτια είναι καλά ανάλογα τις περιστάσεις...:)

bmw330vasilis
21-01-09, 19:48
Λοιπον κυριοι.....κλεινω στο αυτοματο....θες λογω ηλικιας θες λογω καλοπερασης θες λογω ανεσης στην οδηγηση...θες λογω οτι δεν ειναι σκισμενα τα μοτερ....anyway....νομιζω οτι αυτο θα απολαμβανω κανοντας οικογενειακα η μη ταξιδια και κοντινες βολτουλες εντος και εκτος Αθηνων ,μια και για την καθημερινη μετακινηση εχω της γυναικας μου και το μοτο!

Ωστοσο και παλι ευχαριστω για τον χρονο ολων που απαντησαν στο θεμα μου....νεα εν καιρω!!





Απο κει και πέρα αν θέλουμε αντικειμενικά να μιλήσουμε πρέπει και ο Βασίλης να μας πει για τι χρήση το προορίζει (?) ώστε να βοηθήσει και τον εαυτό του να αποφασίσει αλλά και κάποιοι σχετικοί να του πουν μια σωστή γνώμη και έτσι να κάνει το ότι καλύτερο,μιας και όλα τα κιβώτια είναι καλά ανάλογα τις περιστάσεις...:)

oldcarskickass
21-01-09, 20:44
Εγώ θα επέλεγα το 330 για πολλούς λόγους (οι περισσότεροι από τους οποίους αναφέρθηκαν).

οχι ακομα λευτερη, το φτιαχνει ακομα το παληκαρι.
κατσε να το τελιωσει και εχουμε καιρο.

Στάθη δε το λέω για μένα...








Για την φουκαριάρα τη μάνα μου που έχει 316 και όλοι την πατάνε...

bmw330vasilis
29-01-09, 09:05
συμφορουμιτες.......
το εργαλειο Δευτερα πρωι μπαινει για την πολυποθητη μετατροπη....στη Θεσ/νικη σε γνωστο οικο.Οποιος εχει ερωτησεις ή ενδιαφερεται για κατι αφου θα βρισκομαι εκει ευχαριστως να τον εξυπηρετησω...
Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν για το μοτερ μου.....
Θα ποσταρω μετα την επιστροφη εντυπωσεις και φωτο......
καλη συνεχεια σε ολους

Υ.Γ.
Φωτο της μπεμπας μου κατα την μετατροπη καθως και εντυπωσεις θα ποσταριστουν μετα!!

Christos 330i ///M
29-01-09, 10:37
Mε το καλο Βασιλη . . .

Ποσο καιρο θα εισαι Θεσσαλονικη ; ; ;

bmw330vasilis
29-01-09, 10:41
2-3 μερες φιλε.........


Mε το καλο Βασιλη . . .

Ποσο καιρο θα εισαι Θεσσαλονικη ; ; ;

Christos 330i ///M
29-01-09, 11:13
Που θα μεινεις ; ; ;

Θα εχεις καποιο αλλο αμαξι ; ; ;

bmw330vasilis
29-01-09, 11:57
τοσα ξενοδοχεια....καπου θα βρω μωρε.....οσον αφορα αμαξι,αν δε μου δωσει ο εν λογω...ή θα νοικιασω ή ταξι...θα δουμε


Που θα μεινεις ; ; ;

Θα εχεις καποιο αλλο αμαξι ; ; ;

stavr
29-01-09, 16:01
φιλε βασιλη δε μας ειπες ποσο θα παει τελικα το μαλλι......για την οοοοολη μετατροπη?

*μπορει και να μας ειπες δηλαδη αλλα ξαναπες μας αν θες............ γιατι δεν ξαναδιαβαζω και τις 14 σελιδες!!!!

bmw330vasilis
29-01-09, 16:18
8000 ή 6500...και κραταει τα πραγματα μου , μου αφαιρει 1500



φιλε βασιλη δε μας ειπες ποσο θα παει τελικα το μαλλι......για την οοοοολη μετατροπη?

*μπορει και να μας ειπες δηλαδη αλλα ξαναπες μας αν θες............ γιατι δεν ξαναδιαβαζω και τις 14 σελιδες!!!!

stavr
29-01-09, 17:24
6500 ε? Τελικα εδω κατω νομιζω οτι μας γδερνουν !!! Για κατι αντιστοιχο πριν 3 χρονια ακουσα 10000.

Μου ειπαν οτι σε αυτο το μοτερ (το 6κυλινδρο του 99-00, 2000κυβ) γινετε πολυ ευκολα 2800 κυβικα και χωρις μεγαλο κοστος. Ξερει κανεις τιποτα για την συγκεκριμενη μετατροπη? Αν δεν κανω λαθος αλλαζουν μονο πιστονια και τα περιφεριακα που χρειαζονται γιατι το 2.0 και το 2.8 ειναι σχεδον ιδια.

Μπορει να τα λεω και εντελως λαθος αλλα αυτα μου ειπαν και μου εκαναν εντυπωση και για αυτο ρωταω.

VanVIC
29-01-09, 17:31
8000 ή 6500...και κραταει τα πραγματα μου , μου αφαιρει 1500

Βασίλη με το καλό !
Πιστευω οτι θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.
Πές του Σάββα να σου διαλέξει απ'τα "φρέσκα", ξέρει αυτός.

και μία συμβουλή (αν μου επιτρέπεις):

Επειδή ξέρω (το έχω ζήσει) τον ενθουσιασμό μόλις το πρωτοακούσεις να "γουργουρίζει" (ακόμα το θυμάμαι πως έκανα σαν μικρό παιδί), προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος στο δρόμο της επιστροφής και να θυμάσαι πάντα οτι είσαι και μπαμπάς !

Αν βέβαια σε "τσιγκλίσει" κανείς εκεί στις ευθείες τις Κατερίνης, πιές του το αίμα, αυτό το μοτέρ δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Θα δείς...

ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ !!!

mitsos_chania
29-01-09, 17:35
και τωρα δλδ εμεις οι 6κυλινδροι πρεπει να κανουμε παρεα και τον Βασιλη?????δυσκολα μας βαζετε :icon02::bananasmi:dance:

με το καλο Βασιλη κι απο δω.τωρα θα ευχαριστηθεις πραγματικα το αυτοκινητο σου

bmw330vasilis
29-01-09, 17:43
φιλε vanvic......με πληρη επιγνωση πλεον του αποτελεσματος παω να κανω το....χειρουργειο....Ευχομαι και γω να πανε ολα καλα και να με δικαιωσει η επιλογη μου!!!
ωστοσο....μετρημενα πραγματα βεβαια (πρωτα μπαμπας οπως ειπες πλεον)...αλλα την επιστροφη την σκεφτομαι πως και πως!:gaysex:
και σε ακολουθω μετα για supercharger.......εισαστε καποιοι εδω μεσα που μας δινεται τα φωτα σας!!



Βασίλη με το καλό !
Πιστευω οτι θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.
Πές του Σάββα να σου διαλέξει απ'τα "φρέσκα", ξέρει αυτός.

και μία συμβουλή (αν μου επιτρέπεις):

Επειδή ξέρω (το έχω ζήσει) τον ενθουσιασμό μόλις το πρωτοακούσεις να "γουργουρίζει" (ακόμα το θυμάμαι πως έκανα σαν μικρό παιδί), προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος στο δρόμο της επιστροφής και να θυμάσαι πάντα οτι είσαι και μπαμπάς !

Αν βέβαια σε "τσιγκλίσει" κανείς εκεί στις ευθείες τις Κατερίνης, πιές του το αίμα, αυτό το μοτέρ δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Θα δείς...

ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ !!!

bmw330vasilis
29-01-09, 17:48
αντε ρε μητσακο να μπω επιτελους στο club των 6κυλινδρων και γω......πατερας εγινα και ακομα το παλευω!!!!:greenboun:bowdown::ylsuper:




και τωρα δλδ εμεις οι 6κυλινδροι πρεπει να κανουμε παρεα και τον Βασιλη?????δυσκολα μας βαζετε

με το καλο Βασιλη κι απο δω.τωρα θα ευχαριστηθεις πραγματικα το αυτοκινητο σου

VanVIC
29-01-09, 17:50
αντε ρε μητσακο να μπω επιτελους στο club των 6κυλινδρων και γω......πατερας εγινα και ακομα το παλευω!!!!:greenboun:bowdown::ylsuper:

τώρα θα παλαυεις να "ισιώνεις" ...

bmw330vasilis
29-01-09, 17:55
αμην και ποτεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!:clap:



τώρα θα παλαυεις να "ισιώνεις" ...

ΔημητρηςΜ3
29-01-09, 18:06
τελικα τι θα γινει Μ3 η 330??

bmw330vasilis
29-01-09, 19:15
330:dblthumb2



τελικα τι θα γινει Μ3 η 330??

5555
29-01-09, 20:32
Ευγε μπηκες στον στραβο δρομο

VanVIC
29-01-09, 21:14
Βασίλη, μια που 'σαι στην "πηγή", δε βάζεις και ένα μπλοκέ, απο Μ3 κατά προτίμηση ?

bmw330vasilis
29-01-09, 21:17
φιλε...αυτο που βρηκα και του κλεισα ειναι διαφορικο με βημα 3,07 το οποιο ειναι το καλυτερο για τον συγκεκριμενο κινητηρα απ οτι μαθαινω....τωρα για μπλοκε δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι!!!




Βασίλη, μια που 'σαι στην "πηγή", δε βάζεις και ένα μπλοκέ, απο Μ3 κατά προτίμηση ?

VanVIC
29-01-09, 21:19
φιλε...αυτο που βρηκα και του κλεισα ειναι διαφορικο με βημα 3,07 το οποιο ειναι το καλυτερο για τον συγκεκριμενο κινητηρα απ οτι μαθαινω....τωρα για μπλοκε δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι!!!

καλό το 3,07 για το 3-λιτρο αλλά δε νομίζω οτι είναι μπλοκέ.
6άρι ή 5άρι ?

bmw330vasilis
29-01-09, 21:21
5αρι μετα απο πολλες γνωμες....και εγω δεν νομιζω οτι ειναι μπλοκε.....αυριο ομως θα μαθω!!



καλό το 3,07 για το 3-λιτρο αλλά δε νομίζω οτι είναι μπλοκέ.
6άρι ή 5άρι ?

StavrosE30
29-01-09, 21:30
Καλησπερα φιλε μου εγω ειχα σε Ε30 μετατροπη μ3 εξακυλινδρο και ειναι απιαστο εγω θα ελεγα Μ3 για παντα!!!!!!

bmw330vasilis
29-01-09, 21:34
αστο φιλε μου...οικογενειαρχες ειμαστε αλλες εποχες επρεπε να το παρουμε....ωστοσο ακολουθωντας τα βηματα ειδημονων εδω μεσα...μπορει και να παταμε τα Μ3 καποια στιγμη!
:chair::rofl2:



Καλησπερα φιλε μου εγω ειχα σε Ε30 μετατροπη μ3 εξακυλινδρο και ειναι απιαστο εγω θα ελεγα Μ3 για παντα!!!!!!

VanVIC
29-01-09, 21:44
αστο φιλε μου...οικογενειαρχες ειμαστε αλλες εποχες επρεπε να το παρουμε....ωστοσο ακολουθωντας τα βηματα ειδημονων εδω μεσα...μπορει και να παταμε τα Μ3 καποια στιγμη!
:chair::rofl2:

κρύβε λόγια...

mitsos_chania
29-01-09, 21:52
βασιλη απο αυτοματο που ειναι τωρα θα το κανεις χειροκινητο?

ΔημητρηςΜ3
29-01-09, 22:04
φιλε bill ακουσα για μια τιμη ισχυει??

bmw330vasilis
29-01-09, 22:30
δεν ειναι αυτοματο το αμαξι μου ρε μητσο!!


βασιλη απο αυτοματο που ειναι τωρα θα το κανεις χειροκινητο?

bmw330vasilis
29-01-09, 22:30
ναι φιλε ισχυει!!

φιλε bill ακουσα για μια τιμη ισχυει??

Aceman1925
30-01-09, 00:51
ποτε θα το εχεις στα χερια σου με τα κλειδια στο χερι???

bmw330vasilis
30-01-09, 07:23
φιλε χρηστε.....λογω υποχρεωσεων στη δουλεια μου...και επειδη θελει να με εξυπηρετησει Τεταρτη βραδυ πρωτα ο Θεος θα μαι σπιτι!!!!!!!:dblthumb2





ποτε θα το εχεις στα χερια σου με τα κλειδια στο χερι???

KATSARAIOS
30-01-09, 07:56
φιλε χρηστε.....λογω υποχρεωσεων στη δουλεια μου...και επειδη θελει να με εξυπηρετησει Τεταρτη βραδυ πρωτα ο Θεος θα μαι σπιτι!!!!!!!:dblthumb2

να γινουν οι φωτο απο το χειρουργειο!!!
και καλη επιτυχια βεβαια πατριδα.

bmw330vasilis
30-01-09, 08:48
nα σαι καλα φιλε Γιωργο....και σε σενα καλη επιτυχια....σε ολους τους τομεις!!!
φωτο και βεβαια θα αναρτηθουν με σχετικες εντυπωσεις απο το χειρουργειο και το ταξιδι!!!



να γινουν οι φωτο απο το χειρουργειο!!!
και καλη επιτυχια βεβαια πατριδα.

YAziDis
30-01-09, 09:00
Άντε με το καλό Βασίλη!!! :)

bmw330vasilis
30-01-09, 10:51
THANKS φιλε....!!!


:boink::DΆντε με το καλό Βασίλη!!! :)

ΔημητρηςΜ3
30-01-09, 21:48
αντε με το καλο ρε boy!!

bmw330vasilis
31-01-09, 07:21
Thanks φιλε ntiospo!!:dblthumb2


αντε με το καλο ρε boy!!

Action Man
31-01-09, 07:30
Με το καλό φίλε!

bmw330vasilis
31-01-09, 21:40
να σαι καλα!!!!!!!!!!:dance::rockon:



Με το καλό φίλε!

scania124
02-02-09, 00:10
αντε με την νικη:ylsuper:

bmw330vasilis
02-02-09, 22:59
παιδες...ειμαι σαλονικα...το ολο project δεν παιζεται!!!!!!εχω κανει την καλυτερη επιλογη παιρνοντας το δρομο προς τα εδω.....ο ανθρωπος δεν παιζεται....η ολη δουλεια χειρουργειο....μπορει και αυριο το βραδυ να επιστρεψω Αθηνα.....με την ολοκαινοργια "καρδια" πλεον.
νεοτερα με το καλο απο Αθηνα

BILL007
02-02-09, 23:02
Άιντε με το καλό η επιστροφή φίλε Βασίλη!:D:D:D

YAziDis
02-02-09, 23:18
παιδες...ειμαι σαλονικα...το ολο project δεν παιζεται!!!!!!εχω κανει την καλυτερη επιλογη παιρνοντας το δρομο προς τα εδω.....ο ανθρωπος δεν παιζεται....η ολη δουλεια χειρουργειο....μπορει και αυριο το βραδυ να επιστρεψω Αθηνα.....με την ολοκαινοργια "καρδια" πλεον.
νεοτερα με το καλο απο Αθηνα

Ο Βασίλης όπως είδατε έκανε και την "μετατροπή" και στο username του.... 330 πλέον αχχααχαχ

bmw330vasilis
02-02-09, 23:26
xaxaxaxaxaxa.....επιτελους!!!!:dance:


Ο Βασίλης όπως είδατε έκανε και την "μετατροπή" και στο username του.... 330 πλέον αχχααχαχ

Aceman1925
02-02-09, 23:28
προς το παρον θα πω με γειες το username Βασιλη.

απο αυριο(θεου και μαστορου θελοντος) θα σου πω και για το καινουριο σου πριονακι!!

bmw330vasilis
02-02-09, 23:46
να στε καλα ολοι παιδια....και για σας οτι καλυτερο !!!!!

elvetost
03-02-09, 21:23
Παιδια το θεριο ετοιμαζετε πυρετωδως! Σε λιγο περισσοτερα απο τον φιλο Βασιλη, που ειναι και ενας καταπληκτικος κυριος με ολη την σημασια της λεξης!
Εγω γνωρισα ενα φιλο και η παρεα μας σε λιγο ενα ακομα "τερας"!!!!!
Αντε με το καλο Βασιλη και καλα χιλιομετρα!

scania124
03-02-09, 22:23
να στε καλα ολοι παιδια....και για σας οτι καλυτερο !!!!!

φιλε βασιλη απο που ηρθες για να κανεις την μετατροπη????:hello:

elvetost
04-02-09, 00:44
Απο Αθηνα ηρθε Σαλονικα στον Παπαδοπουλο να κανει την μετατροπη. Θα σας τα πει και ο ιδιος αλλα πιστευω οτι εκανε την καλυτερη επιλογη! Ο ανθρωπος ειναι γνωστης....

bmw330vasilis
04-02-09, 04:00
οε.......οεοε.........οε.......12:10 εφυγα απο σαλονικα......04:15 ηρθα σπιτι....νεοτερα,πολλα νεοτερα αυριο παιδες!!!!!

bill987
04-02-09, 07:03
οε.......οεοε.........οε.......12:10 εφυγα απο σαλονικα......04:15 ηρθα σπιτι....νεοτερα,πολλα νεοτερα αυριο παιδες!!!!!

Άντε Βασίλη ξύπνα, περιμένουμε!!!

YAziDis
04-02-09, 07:28
5 + θα κοιμήθηκε, δε πιστευω να ξυπνήσει τόσο πρωί. Άσε που θα είχε και λίγο άβολο ύπνο μέσα στη μπέμπα (γιατί τώρα σιγά μην κοιμάται στο κρεβάτι του αχαχαχαχαχ)

andreas_R
04-02-09, 08:50
Καλα χιλιομετρα να εχει ο φιλος και απροβληματιστα!

daglas
04-02-09, 09:19
Ξυπνα Βασιλη !!! Καλοριζικο το νεο οχημα γιατι νεο ειναι , καλα & απροβληματιστα χλμ :dblthumb2!
Αντε ουτε εγω να εκανα την μετατροπη !

VanVIC
04-02-09, 09:29
Ρε Βασίλη ΞΥΠΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Αντε, δώσε ΔΥΝΑΜΗ !
Εεεερε τί μου ξαναθύμισες !
Παραλαβή του ΝΕΟΥ -θηρίου πλέον- απο Θεσ/νίκη και κάθοδο προς Αθήνα...
Στην αρχή αργά, διερευνητικά (να ακούμε και τον βελούδινο εξακύλινδρο) και μετά... ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΗ !
Εεερε γλέντια !

Καλές βόλτες Βασίλη.

billisj
04-02-09, 10:47
Ξυπνα Βασιλη !!! Περιμενουμε νεα σου εντυπωσης φωτο απο την μετατροπη και οτι αλλο εχης να μας πης γενικα απο το αυτοκινητο

andreas_R
04-02-09, 11:03
330 το εκανε ετσι?

YAziDis
04-02-09, 11:13
330 το εκανε ετσι?

Ναι απο 318 σε 330

andreas_R
04-02-09, 11:23
Ε καλα καμιιιιιιιιιιιια σχεση!!!

bmw330vasilis
04-02-09, 13:10
φιλοι συμφορουμιτες....καλημερα!
ευχαριστω οκους για τις ευχες και το ενδιαφερον.......λογω του οτι μου ελειψε η γυναικα και η μικρη μου μπεμπα,θα μου επιτρεψετε να τους αφιερωσω τις πρωτες μου ωρες στο σπιτι!
ωστοσο....θα επανελθω με λεπτομερη αναφορα προς ολους οσους μου εστειλαν και πμ γιατι ενδιαφερονται εκτενεστερα για την εν λογω μετατροπη!......οι πρωτες μου εντυπωσεις απο θεσσαλονικη και απο το ολο project δεν περιγραφονται.....
υπομονη λιγο λοιπον.....θα βαρεθειτε να διαβαζετε αυτα που θα σας καταθεσω
φιλικα!!!

scania124
04-02-09, 16:09
πως και αφησατε την πρωτευουσα και ηρθατε στην συνπρωτευουσα???:smokin:

manos///3
04-02-09, 16:16
Απιστευτη η Σαλονικη!! Ημουν ΣΚ εκει και επαθα πλακα με τη πολη! Και πολυ ζωη!!! Την ερωτευτηκα :love:

Ξυπνα Βασιλη!!!

Fairytale
04-02-09, 16:29
Ναι, συμβαίνει ότι περιγράφεις... Βοηθάνε βέβαια και οι βορειοελλαδίτισες που είναι λίγο ΚΟΡΜΙΑ.

Βασίλη, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο σου εύχομαι να είναι!
C U out there

bmw330vasilis
04-02-09, 21:24
ΞΥΠΝΗΣΑ ρεεεεεεεε!!!

scania124
04-02-09, 21:28
αντε πες μας κανενα νεο,τι θες να μας σκασεις:drive2:

bmw330vasilis
04-02-09, 21:33
γραφω...γραφω...θα βαρεθειτε να διαβαζετε....λιγο υπομονη

scania124
04-02-09, 21:38
σημερα???να περιμενουμε???

bmw330vasilis
04-02-09, 21:44
δωστε μου 10 λεπτακια ακομα....ειναι κατεβατο

NICK BMW LOVER
04-02-09, 21:45
Οχι,εγω δεν περιμενω αλλο,φευγω!!!χεχεχε

Geo_3D
05-02-09, 00:06
κωλοπαιδο....ε τα θελε ο κωλος σου!!!!:rofl2:Βασιλης ρε οχι Μητσος....ολοκληρο Nickname αλλα μολις ειδες 330 μασησες!χαχαχαχαχα

χεχε...βιασυνη..το βασικο νοημα το επιασες παντως

Fairytale
05-02-09, 12:59
Το θέμα συζήτησης έκλεισε... το αποτέλεσμα της μετατροπής του Βασίλη μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17611
Ευχαριστώ.
C U out there

bmw330vasilis
05-02-09, 14:07
thanks fairytale