PDA

Επιστροφή στο Forum : 116i compressor


nickvas19
19-01-09, 12:39
Σήμερα ώρα 13:30 μετα χαράς πήρα τηλ κάφούνη και μου είπε για compressora στο ταπεινο 116ι...4.500euro....λέει χωρίς προβλήματα ένα χρονο εγγύηση....γνώμες σκέψεις δεχτές...

Snoopy
19-01-09, 12:40
Μάρκα?
Ιντερκούλερ?
Τύπος κομπρέσορα?
Εγκατάσταση και πρόγραμμα?

ιπποδύναμη μετά?

ptboul
19-01-09, 12:40
Να γίνει, αλλά και χρήση με σύνεση, για πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

VanVIC
19-01-09, 12:43
Σήμερα ώρα 13:30 μετα χαράς πήρα τηλ κάφούνη και μου είπε για compressora στο ταπεινο 116ι...4.500euro....λέει χωρίς προβλήματα ένα χρονο εγγύηση....γνώμες σκέψεις δεχτές...

Ρώτα, ψάξε, μάθε.
Πρόσεχε !
Ενημερώσου καλά πρίν δώσεις τα λεφτά σου.
Δεν έχω να γράψω τίποτε άλλο.

John Bmwdakias
19-01-09, 12:44
Και εγώ σκέφτομαι να βάλω κομπρέσορα στο 520 και η τίμη ειναι η ίδια!

Geo_3D
19-01-09, 12:48
Περαστικά σου....μπας και βαλεις μυαλο ποτε (bmw116sport)

nickvas19
19-01-09, 12:49
δεν ρώτησα για λεπτομεριες...του είπα τι μάρκα μου είπε...αναλογα τον αριθμό πλαισίου...για ιντερκοολερ αναρωτήθηκα και εγώ αλλα ντράπηκα να ρωτήσω....το θέμα ειναι αν θα έχω πρόβλημα...

andreas_R
19-01-09, 13:01
Καλο θα ηταν να μπει ενα ιντερκουλερ κυριως για την κινηση εντος πολης
τους καλοκαιρινους μηνες.

Τωρα σαν σκεψη εγω θα το εκανα εαν ειχα ενα 116 Απο ιπποδυναμη πιστευω
περιπου στα 160-170 safe. Ρωτησε ομως λεπτομερειες σχετικα με το προγραμμα τι και πως
καθως η αξιοπιστια σε αυτες τις περιπτωσεις επηρρεαζεται σε μεγαλο βαθμο απο
το προγραμμα.

Καλη συνεχεια

zaharias
19-01-09, 13:21
Ζητα να οδηγησεις και να δεις καποιο που εχει φτιαξει...
Και οτι θελεις μην φοβηθεις να τον ρωτησεις, τα λεφτα σου θα δωσεις, οποτε πρεπει το θεμα να το ψαξεις απο ολες τις πλευρες...

BILL007
19-01-09, 13:23
Ζητα να οδηγησεις και να δεις καποιο που εχει φτιαξει...
Και οτι θελεις μην φοβηθεις να τον ρωτησεις, τα λεφτα σου θα δωσεις, οποτε πρεπει το θεμα να το ψαξεις απο ολες τις πλευρες...


ΣΩΣΤΟΣΣΣΣ 1000% ο Ζαχαρίας σε αυτά που είπε...Προσυπογράφω και εγώ φίλε μου αυτά που είπε το παλικάρι...Γενικά πρόσεξε το πολύ το θέμα...;)

320 open
19-01-09, 13:25
καλα λενε τα παιδια.ρωτα πριν αγορασεις.νομιζω οτι ο καφουνης βαζει ροτρεξ

zaharias
19-01-09, 13:54
Οι 4κυλινδροι που φορεθηκαν απο τις τελευταιες Ε46 και μετα (εννοω βαλβετρονικ και μη,απο 1600-2000cc, στη σειρα 3, 1, Χ3...) δεν παιρνουν πολλα σκαλισματα...
Εδω, σοβαροι βελτιωτες δεν καταφεραν να κανουν κατι αξιοπιστο... Γιαυτο και υπαρχει δυσπιστια & αμφιβολια οταν βλεπουμε τετοιου ειδους βελτιωσεις...
Γιαυτο θελει προσοχη μεγαλη και ψαξιμο!

andreas_R
19-01-09, 14:01
Οι 4κυλινδροι που φορεθηκαν απο τις τελευταιες Ε46 και μετα (εννοω βαλβετρονικ και μη,απο 1600-2000cc, στη σειρα 3, 1, Χ3...) δεν παιρνουν πολλα σκαλισματα...
Εδω, σοβαροι βελτιωτες δεν καταφεραν να κανουν κατι αξιοπιστο... Γιαυτο και υπαρχει δυσπιστια & αμφιβολια οταν βλεπουμε τετοιου ειδους βελτιωσεις...
Γιαυτο θελει προσοχη μεγαλη και ψαξιμο!

αυτο το εχω ξανακουσει και απο αλλου

nautilos
19-01-09, 14:50
Δεν ξέρω βρε φίλε αλλά πάντως πρόσεχε πολύ. Στην τελική χιλιες φορές καλύτερα να έχεις ένα ταπεινό 116i 'οπως είπες με 115 ή 122 άλογα παρά ένα ταπείνο 116i με σπασμένο μοτέρ που θα το έχεις πληρώσει 4500 ευρό και θα θες ένας θεός ξέρει πόσα χρήματα ακόμα για να το φτιάξεις.
Αυτά στα λέω πολύ φιλικά αφού στην τέλικη γιατί να μην θέλω να δώ κάποιος να πειραματίζεται με το δικό του αυτοκίνητο να δω εγώ τα αποτελέσματα εκ του ασφαλούς χωρίς να έχω ξοδέψει ούτε ένα ευρό και ύστερα να προχωρήσω με την σειρά μου σε κάτι ανάλογο για το δικό μου αμάξι.

Άρα λοιπόν στο λέω και πάλι πρόσεχε!!!!!:nixweiss:

andreas_R
19-01-09, 14:56
Αληθεια για να γινει ενα 116 σε 120 ποσο παει το μαλλι?

Snoopy
19-01-09, 14:58
κανα ταληράκι αν βρεις μηχανή.

nickvas19
19-01-09, 16:31
ευχαριστώ για τις απάντησεις σιγουρα θα την ψάξω γι αυτό άλλωστε ρώτησα και εδώ...θα ρωτήσω και άλλες λεπτομέριες...όμως αν μου δώσει ένα αμάξι να οδηγήσω τι πάει να πει αυτό?μπορει να δουλέψει οκ έναν μηνα και μετα:drive2:...ετσι δεν είναι?ρωτάω μήπως κάποιος έχει κανει βελτιώσει κανεις στον εν λόγω κυριο αν ειναι αξιος εμπιστοσύνης...και τελικά(που δεν πιστευω) έχει δοκιμάσει κανεις να βάλει κομπρεσορα σε 16αρι...

Snoopy
19-01-09, 16:40
Αν σου δώσει αμάξι να οδηγήσεις και ειναι ψόφιο μέχρι τις 5.000 και μετά κάνει δύναμη, ή αν έχει τραχιά λειτουργία, ή αν κοπανάει στο ρελαντί ή αν κάνει θόρυβο ή αν δείς καμμιά κατανάλωση 45 λιτρα στα 100 χιλιόμετρα δεν νομίζω να ασχοληθείς παραπάνω.

Επίσης αμάξι ζητάς συνήθως για να δεις αν είσαι εσύ ο κασίδης, στου οποίου το κεφάλι θα γίνει το πείραμα, γιατί έχει γινει και αυτό.

Χωρίς να υπαινίσσομαι κάτι για τον συγκεκριμένο.

VanVIC
19-01-09, 16:40
ευχαριστώ για τις απάντησεις σιγουρα θα την ψάξω γι αυτό άλλωστε ρώτησα και εδώ...θα ρωτήσω και άλλες λεπτομέριες...όμως αν μου δώσει ένα αμάξι να οδηγήσω τι πάει να πει αυτό?μπορει να δουλέψει οκ έναν μηνα και μετα:drive2:...ετσι δεν είναι?ρωτάω μήπως κάποιος έχει κανει βελτιώσει κανεις στον εν λόγω κυριο αν ειναι αξιος εμπιστοσύνης...και τελικά(που δεν πιστευω) έχει δοκιμάσει κανεις να βάλει κομπρεσορα σε 16αρι...

Κάποτε, πολύ παλιά (για το forum), είχε "σηκωθεί" ένα thread απο τον TELOPOULOS.
Δεν κατάφερα να το βρώ αλλά το θυμάμαι γιατί το είχα διαβάσει όταν πρωτοέγινα μέλος εδώ.
Ισως να έχει σβηστεί.
Είχε γίνει θέμα τότε!
Είχε σχέση με τον Καφούνη και την "δουλειά" του στο αμάξι του συγκεκριμένου τύπου.
Σίγουρα κάποιοι παλιοί θυμούνται...

nickvas19
19-01-09, 16:46
Snoopy thanks...VanVic εγώ επειδη δεν θυμάμαι θα μου πεις?:P

Libanner
19-01-09, 16:46
Πάντως κράτα μας ενήμερους φίλε nickvas19,δεν έχω ξαναδεί 116 kompressor αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο και είναι αξιόπιστο θα ήταν μια καλή εναλλακτική λύση

ptboul
19-01-09, 16:50
Μόλις πριν λίγες μέρες μπήκε για 3η φορά (μέσα σε 15 χρόνια) τουρμπίνα στο δικό μου αμάξι.

Δε το πολυ - διέδωσα για να μη ματιαστώ.. :icon11:

Κοίτα, επειδή έχει κάποιο όνομα (εξουσιοδοτημένος) στην αγορά δε πιστεύω να διακυβεύσει το όνομα του για κάτι αβέβαιο. Νομίζω ότι θα πρέπει να πας από εκεί και να σου αναλύσει τί αλλαγές θα γίνουν με λεπτομέρεια, τί εγγυήσεις δίνονται, κτλ. :deal:

Μίλα με τον Γιάννη & τον Ηλία. Τί άλλο να πω? :nixweiss:

Πέρα από το ότι είναι τσιμπημένος (για εμένα) στις τιμές, άλλο παράπονο για την ώρα δεν έχω.

VanVIC
19-01-09, 16:59
Snoopy thanks...VanVic εγώ επειδη δεν θυμάμαι θα μου πεις?:P

Συγνώμη, δεν μπορώ να πώ κάτι άλλο.
Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα σε όσους περισσότερους βελτιωτές μπορούσα να επικοινωνήσω, για το αν σε μοτέρ 1600 cc βάζεις κομπρέσσορα, τα πλεονεκτήματα και τα μεινεκτήματα.

Λυπάμαι, ίσως σε κάποια συνάντηση τα πούμε off the record

toumbas
19-01-09, 18:28
φιλαρακο ζητα τον γιαννη και τον ηλια στο συνεργειο και πες να παρει τηλ τα παιδια που εχουν το ενα ειναι ασημι και το αλλο μαυρο που ειναι αρκετο καιρο με compressora για 1.6 παντα γιατι υπαρχει και 2.0 να κανεις μια βολτα και μετα βλεπεις τι θες να κανεις και ακους και της αποψεις τον ιδιοκτητων.........
μετα η αποφασει ειναι δικια σου............

alexk
19-01-09, 18:31
Το 1600 και κομπρέσσορα γιατί το κατακρίνουν αρκετοί ?
Η ίδια η BMW έχει 1600 κομπρεσσέρ (λέγε με Mini Cooper S πρώτη γενιά).
Άριστο το μοτεράκι αυτό... και στροφάρει, και χαμηλή κατανάλωση έχει, και άλογα και ροπή.
Που είναι το κακό σε ένα 116 κομπρέσσορ ρε παιδιά ? Φυσικά όταν έχει γίνει καλή δουλειά...

Έχουμε κάνει το θέμα αλλαγή μοτέρ σε μεγαλύτερο, σαν να αλλάζουμε ζαντολάστιχα.

Φίλε, νομίζω ότι ο Καφούνης είναι ΟΚ σαν άνθρωπος (που τον γνωρίζω προσωπικά). Σχετικά με τις δουλειές του δεν έχω προσωπική άποψη οπότε και δεν θα εκφέρω.

konas
19-01-09, 19:19
Κάποτε, πολύ παλιά (για το forum), είχε "σηκωθεί" ένα thread απο τον TELOPOULOS.
Δεν κατάφερα να το βρώ αλλά το θυμάμαι γιατί το είχα διαβάσει όταν πρωτοέγινα μέλος εδώ.
Ισως να έχει σβηστεί.
Είχε γίνει θέμα τότε!
Είχε σχέση με τον Καφούνη και την "δουλειά" του στο αμάξι του συγκεκριμένου τύπου.
Σίγουρα κάποιοι παλιοί θυμούνται...

Τα θρεντ που εγραφαν ονοματα δυστυχως σβηστηκαν ολα, γιατι απαγορευονταν συμφωνα με τους κανονες του φορου (αιτια δυσφημισης). Τοτε τα ειχα ανασυρει εγω σε κεινο το θρεντ του καρτακια (υπαρχει ακομη) και δυστυχως ημουν η αιτια που σβηστηκαν - τα υπενθυμισα βλεπετε....

τα λινκ που φαινονται σε αυτο το λινκ ειναι αυτα που λες.
Το ενα ηταν η αναφορα του σαντο στην a....n d....n και το αλλο αυτο που λες

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=76209&postcount=14

bmw330vasilis
19-01-09, 19:19
ρε παιδια δινει ο καφουνης κομπρεσορα και για valvetronic????

Geo_3D
19-01-09, 19:29
Η ίδια η BMW έχει 1600 κομπρεσσέρ (λέγε με Mini Cooper S πρώτη γενιά).
Άριστο το μοτεράκι αυτό... και στροφάρει, και χαμηλή κατανάλωση έχει, και άλογα και ροπή.


Nαι αλλά το μοτερ αυτο Αlex ειναι Crysler,οχι bmw

konas
19-01-09, 19:29
ρε παιδια δινει ο καφουνης κομπρεσορα και για valvetronic????

Ετσι λεγεται (για ροτρεξ). Ψαξτο παντως λιγο....

toumbas
19-01-09, 19:42
Κάποτε, πολύ παλιά (για το forum), είχε "σηκωθεί" ένα thread απο τον TELOPOULOS.
Δεν κατάφερα να το βρώ αλλά το θυμάμαι γιατί το είχα διαβάσει όταν πρωτοέγινα μέλος εδώ.
Ισως να έχει σβηστεί.
Είχε γίνει θέμα τότε!
Είχε σχέση με τον Καφούνη και την "δουλειά" του στο αμάξι του συγκεκριμένου τύπου.
Σίγουρα κάποιοι παλιοί θυμούνται...



πολυ γελοιο τοτε αν και τοτε δεν ημουν μελος του φορουμ ειχε πεσει στα αυτια μου...
τι να πω οταν ζημαμε παραλογα πραγματα τι να πω........

και εγω εχω ενα e46 330 και με μονο το πρωτο σταδιο με compressora θελω να ριχνω κολονες στα m3 γινετε εμ δεν γινετε μην ζηταμε μερικες φορες παραλογα πραγματα.....και μετα λεμε οτι μας φταιει ο καθε μηχανικος...................
αλλα επειδη δεν το περασα ομως το m3 φταιει αυτος .......

konas
19-01-09, 19:52
χαχα. Δεν αντεξες ε?

tassos
19-01-09, 19:57
Για τον καφουνη στα 4κυλινδρα ξερω οτι βαζει ΑΣΑ και περιφεριακα δικα του καθως δεν υπαρχει καποιο ετοιμο πακετο γι αυτα τα μοτερ..
Πριν 3 χρονια μου ειχε ζητησει 5.500 για το 316, 170αλογα- 24κιλα ροπη!
+ενας γνωστος με 316 εχει τοποθετησει 2-3 χρονια και ειναι οκ! Αυτες οι γνωσεις μου για το θεμα..
Βεβαια σκεψου και ψαξε σ αυτα τα χρηματα και τη μετατροπη!

toumbas
19-01-09, 20:03
ροτρεξ ειναι ο compressoras.......

nickvas19
19-01-09, 20:21
Παιδες thanx...ναι θα τον πω να δω 1-2 βελτιωμενα....δεν βιαζομε...οπως ειπε και ένας φίλος είναι το τι θέλεις και εγώ δεν ξέρω πως πάει ένα 316 ή ένα 116ι με κομπρεσορα...και μετά μπαινεις και στο τρυπακι να λες αλλαγή μοτερ η κομπρεσορα?...εμενα μου αρεσει αυτη η βελτίωση γιατι δεν έχει πολυ βάλε βγάλε...κάτι αλλό αληθευει οτι πχ αν το μοτερ βγάζει 170hp με το ιντερκοολερ θα ανένει και άλλο...πάντως μου φαίνετε λίγο απίθανο να μην βάλει με το κιτ ιντερκοολερ

alexk
19-01-09, 20:44
Nαι αλλά το μοτερ αυτο Αlex ειναι Crysler,οχι bmw

Μιλάς σωστά Γιώργο.
Το ανέφερα πιο πολύ σαν concept, ότι ένα 1600 κομπρεσσέρ μπορεί να έχει καλά νούμερα ιπποδύναμης, ροπής και κατανάλωσης.
Δεν διαφωνώ ότι ένας πιο μεγάλος κινητήρας έχει άλλα πλεονεκτήματα, ένα εκ'των οποίων είναι η αίσθηση στην οδήγηση, αλλά έχει και μειονεκτήματα.

Geo_3D
19-01-09, 20:56
Μιλάς σωστά Γιώργο.
Το ανέφερα πιο πολύ σαν concept, ότι ένα 1600 κομπρεσσέρ μπορεί να έχει καλά νούμερα ιπποδύναμης, ροπής και κατανάλωσης.
Δεν διαφωνώ ότι ένας πιο μεγάλος κινητήρας έχει άλλα πλεονεκτήματα, ένα εκ'των οποίων είναι η αίσθηση στην οδήγηση, αλλά έχει και μειονεκτήματα.

Μα δεν εχει διαφωνησει κανεις σε αυτο.Ισα ισα που υπαρχουν μελη (βλ SUPERCHARGER Θεμης) που εχουν ακολουθησει αυτη την μεθοδο.

Αυτο που λεμε και ορισμενοι δεν θελουν να το καταλαβουν ειναι οτι πλεον ΔΕΝ μπορουν να γινουν αυτα τα πραγματα στα υπαρχοντα μοτερ.Ολα τελειωσαν στον τελευταιο Μ43 στο Ε46,αλλά τι ξερουμε και εμεις???Εμεις απλα σνομπαρουμε τα μικρα κυβικα και ειμαστε ρατσιστες απεναντι τους.Ετσι μας παρουσιαζουν τουλαχιστον οσοι δεν δεχονται αυτα που ειπα πιο πανω.

P.S.-Μου αρεσει που εχει και επιλογη intercooler αναλογα με το μοντελο!!!!!!!!:icon02:....
P.S.2-Aν βρεθει αλλο,που κυκλοφορει στον δρομο με αυτη την βελτιωση,σφυρηξτε μου κλεφτικα
P.S.3-Τι αλλο θα ακουσουμε.......

lykos_m3
19-01-09, 20:56
φιλε παρε τηλεφωνο και τον Καρρα στο αργος που απ οτι ξερω κανει πολυ καλη δουλεια δινει εγγυηση.και λενε οτι δεν σπανε ποτε τα μοτερ.πιστευω οτι ειναι πολυ καλη λυση απ το να βαλεις μεγαλυτερο μοτερ μετα πρεπει να το δηλωσεις και ιστοριες για αγριους

alexk
19-01-09, 21:04
Μα δεν εχει διαφωνησει κανεις σε αυτο.Ισα ισα που υπαρχουν μελη (βλ SUPERCHARGER Θεμης) που εχουν ακολουθησει αυτη την μεθοδο.

Αυτο που λεμε και ορισμενοι δεν θελουν να το καταλαβουν ειναι οτι πλεον ΔΕΝ μπορουν να γινουν αυτα τα πραγματα στα υπαρχοντα μοτερ.Ολα τελειωσαν στον τελευταιο Μ43 στο Ε46,αλλά τι ξερουμε και εμεις???Εμεις απλα σνομπαρουμε τα μικρα κυβικα και ειμαστε ρατσιστες απεναντι τους.Ετσι μας παρουσιαζουν τουλαχιστον οσοι δεν δεχονται αυτα που ειπα πιο πανω.

P.S.-Μου αρεσει που εχει και επιλογη intercooler αναλογα με το μοντελο!!!!!!!!:icon02:....
P.S.2-Aν βρεθει αλλο,που κυκλοφορει στον δρομο με αυτη την βελτιωση,σφυρηξτε μου κλεφτικα
P.S.3-Τι αλλο θα ακουσουμε.......

Οκ, δεν το ήξερα ότι παίζει αντι-ρατσιστικό κίνημα κτλ.
Εγώ δεν έχω τίποτα με τα μικρά κυβικά, απλά δεν θέλω να έχω. :banned:

Πάντως, για να λέμε και την αλήθεια τι να κάνεις στο βλαβητρόνικ....
Επισκευή και πέταμα που λέγαμε κάποτε.

Geo_3D
19-01-09, 21:15
Φιλε μου εχω ενα 316ι ε46 valvetronic μην του κανεις τιποτε θα το πληρωσεις ακριβα μονο αν θελεις το γνωστο φπε τιποτε αλλο . ειμαι ΠΑΘΩΝ αν θελεις να με ακουσεις ισως ειμαι ο πιο ειδικος (χωρις παρεξηγηση )για αυτο εδω μεσα (δοκιμασα τουρμπο και ακομα το πληρωνω).:nutkick:

Ναι ειναι 16 βαλβιδη 115 αλογα και η μονη μετατροπη που μπορεις να κανεις και να εχεις και το αμαξι σου ενταξει ειναι φιλτρο μεσα στο κουτι που εχεις, ενα προγραμμα και μια εξατμιση πραγμα που δεν στο συμβουλευω γιατι μονο θορυβο θα κανεις και δεν θα μπορεις να κανεις ενα ταξιδι γιατι θα σου περνει το κεφαλι.ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ.Εχω δοκιμασει τουρμπο ,εχω δοκιμασει φιλτροχωανες, εξατμισεις κλπ κλπ. Και μολις τωρα αλλαξα το maf εξαιτειας μιας φιλτροχωανης(360 ευρω).:nutkick:

Δεν χρειαζεται να λεμε ονοματα αλλά ο συγκεκριμενος ανθρωπος απο το 2005 το ελεγε....Δεν εχει αλλαξει τπτ απο τοτε μεχρι τωρα στην βελτιωση αυτων των μοτερ

konas
19-01-09, 21:19
H ζωη μου κυκλους κανει....
Εχω βαρεθει τα ιδια και τα ιδια (πως σε καταλαβαινω Mr. Geo....)

Ρε συ Αλεξ, οχι και επισκευη και πέταμα....χαχαχα πολυ μας ριχνεις....
Απλα δεν σηκωνει βελτιωσεις.
Εχει ομως αλλα προσοντα. πχ πολυ οικονομικος vs απόδοση ( ε οτι αποδοση εχει...)

tassos
19-01-09, 22:17
ροτρεξ ειναι ο compressoras.......

Rotrex ειναι τυπος, ΑΣΑ ειναι μαρκα

shido
19-01-09, 22:27
Δεν ειναι τυπου ροτρεξ Τασο,ειναι ροτρεξ ,οπως ο εςς εχει και twinscrev και vortec και και και

antonis7_10
19-01-09, 22:50
Λοιπόν για να μην σας λύσω την απορία τοθ φίλου nickvas είχα πάρει έγω τον καφούνη πριν καιρό και όταν το ρώτησα αν έχει ξανακάνει αυτήν την μετατροπή σε 116ι η απάντηση ήταν σαν αυτή που έδωσε ο Μεταξας στους Ιταλούς. ΟΧΙ

Υ.Σ Πρός Nickvas---> Φιλαράκι τα έχουμε πει και με msg...δεν γίνετε κάτι άλλο με αυτό το αμάξι..αγάπησε το για αυτό που είναι......

boleneger
19-01-09, 22:57
Αυτο θα πει DOWNSIZING οπως το λεμε και στο χωριο μου μεσα ε?

Nikos120i
20-01-09, 07:48
3 μπαρ ε? μπραβο.
τι μπιστονια εχεις? εμενα του φιλου ειπε κατι μαχλε. καλα ειναι?

το αλλο που λεεις ο φυλος, DOWNSIZING, τι ειναι?

Πιστόνια.

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για το 116i, πούλησέ το και πάρε 120i.

Θα βγάζεις όσα άλογα και το δικό μου ουσιαστικά και αξίζει να κάνεις κάτι συνολικό και να πάρεις έτοιμο αυτοκίνητο.

Τώρα να βάζεις turbo, κομπρέσορες κλπ σε ένα 1600άρι μοτέρ...είναι κάπως επικίνδυνο όταν αυτό δεν έχει μελετηθεί για turbo άρα δεν έχει ενισχυμένα έμβολα.

Αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα.

Πούλα το και πάρε 120i...

DaywalkeR
20-01-09, 08:47
Πιστόνια.

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για το 116i, πούλησέ το και πάρε 120i.

Θα βγάζεις όσα άλογα και το δικό μου ουσιαστικά και αξίζει να κάνεις κάτι συνολικό και να πάρεις έτοιμο αυτοκίνητο.

Τώρα να βάζεις turbo, κομπρέσορες κλπ σε ένα 1600άρι μοτέρ...είναι κάπως επικίνδυνο όταν αυτό δεν έχει μελετηθεί για turbo άρα δεν έχει ενισχυμένα έμβολα.

Αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα.

Πούλα το και πάρε 120i...

Δηλαδη αν παρει ενα αυτοκινητο ιδιο με το δικο σου θα βγαζει και τα ιδια αλογα? Αυτο ειναι απαραδεκτο κυριοι της BMW:twak:

Snoopy
20-01-09, 09:45
Δεν πα να πάρετε ότι θέλετε και να φτιάξετε και τούρμπο με κομπρέσορα μαζί.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ.

leyteris
20-01-09, 12:05
Για σας και απο εμενα.Φιλε nickvas19 εαν θελεις να με ακουσεις και εγω ρωτησα στο Καφουνη πριν 4 μερες
και μου ειπε οτι στο πακετο βαζει και ιντερκουλερ και ψυγειο λαδιου.Απλα του εχω δωσει τον αριθμο πλαισιου γιατι εχω 320 ε90 και περιμενω να του απαντησουν απο εξωτερικο για το συγκεκριμενο μοτερ εαν γινεται.Επισης μου ειπε τιμη 5500 ευρω.

andreas_R
20-01-09, 13:28
Οι τιμες που σας λενε ειναι πολυ καλες παντως.

gnx
20-01-09, 13:40
αυτο το εχω ξανακουσει και απο αλλου

H ΜΚ-motorsport δινει supercharger για τα 4κυλινδρα Ζ4. Δε δινει για μοτερ 1,6 ομως.

DASMANIA
20-01-09, 16:44
σαν να βγηκαμε εκτος θεματος, αμα τα αναλαμβανει υπευινα αυτος που ρο ειπε καντο! αλλα να ξερεις οτι θα κανεις ακροβασεια λογο οτι δεν υπαρχει αλλο παραδειγμα στο 116.
ασε να την κανει κανενας αλλος την δουλεια πρωτα...
(παρε ενα κοβρεμπρεσορι απο μερσεντα μερια η ενα μινι κουπερ...)

TAZ118!
20-01-09, 16:57
Τωρα για την 116,NickVas 19 εχεις κοιταξει σε φορα του εξωτερικου (1addicted,babybmw)
για καποια αντιστοιχη βελτιωση απο καποιον αλλο χρηστη 116?
Δυστυχως οι 4κυλινδροι βενζινοκινητοι Ασσοι δεν εχουν τυχει της προσοχης των μεγαλων
βελτιωτων του εξωτερικου.Αρκεσου προς το παρον σε ενα ΦΠΕ και στην πρωτη ευκαιρεια
την αλλαζεις με μια 2λιτρη η' καποια τουρμπο(ΑΝ εχει βγει σε παραγωγη...)

Geo_3D
20-01-09, 17:15
Tι ξερουν αυτοι στα εξωτερικα μπροστα στο ελληνικο tuning??????

Nikos120i
20-01-09, 19:49
Tι ξερουν αυτοι στα εξωτερικα μπροστα στο ελληνικο tuning??????

Καλά...όταν σπάσει το μοτέρ αυτό να πας να πεις σε κάποιον... :banghead:

Snoopy
20-01-09, 19:50
Καλά...όταν σπάσει το μοτέρ αυτό να πας να πεις σε κάποιον... :banghead:

νομίζω λέτε το ίδιο πράγμα.

TAZ118!
20-01-09, 19:51
Καλά...όταν σπάσει το μοτέρ αυτό να πας να πεις σε κάποιον... :banghead:

Νικολα πλακα κανει.

Geo_3D
20-01-09, 20:20
Καλά...όταν σπάσει το μοτέρ αυτό να πας να πεις σε κάποιον... :banghead:

Α καλα....εχεις κατεβει απο αλλο πλανητη εσυ δεν εξηγειται αλλιως....

Ριξε ρε Νικο μια ματια μερικες σελιδες πισω να δεις τι εχει γραφτει,πριν πεταξεις ενα ποστ ετσι απλα για να γραψεις κατι.....

SUPERCHARGER
20-01-09, 21:28
Εγω να πω???????? (μια και ολο και κατι ξερω απο το θεμα ROTREX αλλα και απο 1600cc με κομπρεσσορα).

1. Δεν εχω δει πουθενα να υπαρχει καποια βελτιωση για 116 με Rotrex ή αλλου ειδους υπερσυμπιεστη. O λογος ειναι μαλλον οτι κανενας βελτιωτικος οικος δεν εχει οικονομικο ενδιαφερον να ξοδεψει δεκαδες χιλιαδες ευρω να εξελιξει ενα κιτ για τα μικρα μοτερ. Αν καποιος το εκανε και ειναι αξιοπιστο, μπραβο του οτι εθνικοτητας κι αν ειναι.
Προς πληροφοριση καποιων, στην Ελλαδιτσα μας εχουμε τρομερους μηχανικους και μυαλα (μεχρι και ανθρωπους που εχουν κανει διδακτορικα πανω σε φοβερους κινητηρες, εχουν εργαστει στην Toyota F1, στην DENSO, στο σχεδιαστικο τμημα της Range Rover, και αλλου, και πολλα αλλα παραδειγματα) που ή δεν βρηκαν ακρη στη χωρα που τρωει τα παιδια της και δουλευουν σαν τεχνικοι διευθηντες σε ιδιωτικα ΚΤΕΟ ή εφυγαν παλι στο εξωτερικο..... (μια και απο βιομηχανια ειμαστε......)
Ανθρωποι που τους ξερω προσωπικα.....

Λοιπον........λιγα λογια για την ROTREX.......

2. Η Rotrex σαν εταιρεια εχει σταματησει να βγαζει η ιδια κιτ για αυτοκινητα απο το 2002.
Ηταν αποφαση του ιδιου του ιδρυτη, εμπνευστη και σχεδιαστη της εταιρειας, του κυριου Anders Kolstrup, οταν το προιον εξελιχθηκε απο την σειρα S στην σειρα SP (και αργοτερα στην σειρα C).
Ο κ. Kolstrup (ενας διμετρος ψαρομαλης Δανος με ενα τρομερο μυαλο και ενας καταπληκτικος ανθρωπος) ειναι δε και BMWδακιας μια και παντα ειχε εμπλοκη με το αγωνιστικο τμημα της BMW και ειναι και ενας απο τους υπευθηνους εξελιξης του θρυλικου και σπανιου S42 τον οποιο η Motorsport χρησιμοποιησε στα Ε36 για λιγο.
Μερικα παραδειγματα της δουλειας του... (προσεξτε τις ημερομηνιες...)
http://www.dtmpower.net/forum/forced-induction/134027-found-s38b36-bi-turbo-sale-have-newbie-questions.html
http://www.faqs.org/patents/inv/83018
http://www.h2carsbiz.com/artman/publish/H2CARSBIZ_205.php

Τελευταιο κιτ για BMW ηταν για Μ42, το οποιο πηρα σαν βαση εγω για να στησω το δικο μου στην αρχη.
Τωρα πια απλα εξελισει συνεχεια το προιον και οι Dealer της αναλαμβανουν την εξελιξη κιτ σε μοντελα που ενδιαφερουν τις κατα τοπους αγορες. Ειναι η πολιτικη τους. Δειτε μερικα παραδειγματα σε αυτες τις σελιδες.
http://www.rotrex.com/
http://www.supercharger-experience.com/
http://www.zantalis.com/rotrex/index.htm

3. Καπου διαβασα αν δεν κανω λαθος κατι για 3bar πιεση???? ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση ενας κομπρεσσορας να σηκωσει τετοια πιεση σε επιβατικο αυτοκινητο. ΜΟΝΟ σε top fuel.........και μονο με κανα γομαρι screw type σαν τα Lyssom....
Σε καθε περιπτωση, στο 116 θεωρητικα μπορει να χρησιμοποιηθει κατι σε C 30-61, αντε C 30-71 με πιεση το πολυ 0,6bar και παντα με intercooler και ΤΡΕΛΟ προγραμματισμο (να δω ποιος θα τον κανει και που θα βρει τετοια μπεκ με μεγαλυτερη παροχη, μια και εξτρα μπεκ και αλλα ημιμετρα εδω δεν παιζουν).

Ελπιζω να βοηθησα αλλα και να πληροφορισα λιγακι......

compact
21-01-09, 12:07
Εγω να πω???????? (μια και ολο και κατι ξερω απο το θεμα ROTREX αλλα και απο 1600cc με κομπρεσσορα).

1. Δεν εχω δει πουθενα να υπαρχει καποια βελτιωση για 116 με Rotrex ή αλλου ειδους υπερσυμπιεστη. O λογος ειναι μαλλον οτι κανενας βελτιωτικος οικος δεν εχει οικονομικο ενδιαφερον να ξοδεψει δεκαδες χιλιαδες ευρω να εξελιξει ενα κιτ για τα μικρα μοτερ. Αν καποιος το εκανε και ειναι αξιοπιστο, μπραβο του οτι εθνικοτητας κι αν ειναι.
Προς πληροφοριση καποιων, στην Ελλαδιτσα μας εχουμε τρομερους μηχανικους και μυαλα (μεχρι και ανθρωπους που εχουν κανει διδακτορικα πανω σε φοβερους κινητηρες, εχουν εργαστει στην Toyota F1, στην DENSO, στο σχεδιαστικο τμημα της Range Rover, και αλλου, και πολλα αλλα παραδειγματα) που ή δεν βρηκαν ακρη στη χωρα που τρωει τα παιδια της και δουλευουν σαν τεχνικοι διευθηντες σε ιδιωτικα ΚΤΕΟ ή εφυγαν παλι στο εξωτερικο..... (μια και απο βιομηχανια ειμαστε......)
Ανθρωποι που τους ξερω προσωπικα.....

Λοιπον........λιγα λογια για την ROTREX.......

2. Η Rotrex σαν εταιρεια εχει σταματησει να βγαζει η ιδια κιτ για αυτοκινητα απο το 2002.
Ηταν αποφαση του ιδιου του ιδρυτη, εμπνευστη και σχεδιαστη της εταιρειας, του κυριου Anders Kolstrup, οταν το προιον εξελιχθηκε απο την σειρα S στην σειρα SP (και αργοτερα στην σειρα C).
Ο κ. Kolstrup (ενας διμετρος ψαρομαλης Δανος με ενα τρομερο μυαλο και ενας καταπληκτικος ανθρωπος) ειναι δε και BMWδακιας μια και παντα ειχε εμπλοκη με το αγωνιστικο τμημα της BMW και ειναι και ενας απο τους υπευθηνους εξελιξης του θρυλικου και σπανιου S42 τον οποιο η Motorsport χρησιμοποιησε στα Ε36 για λιγο.
Μερικα παραδειγματα της δουλειας του... (προσεξτε τις ημερομηνιες...)
http://www.dtmpower.net/forum/forced-induction/134027-found-s38b36-bi-turbo-sale-have-newbie-questions.html
http://www.faqs.org/patents/inv/83018
http://www.h2carsbiz.com/artman/publish/H2CARSBIZ_205.php

Τελευταιο κιτ για BMW ηταν για Μ42, το οποιο πηρα σαν βαση εγω για να στησω το δικο μου στην αρχη.
Τωρα πια απλα εξελισει συνεχεια το προιον και οι Dealer της αναλαμβανουν την εξελιξη κιτ σε μοντελα που ενδιαφερουν τις κατα τοπους αγορες. Ειναι η πολιτικη τους. Δειτε μερικα παραδειγματα σε αυτες τις σελιδες.
http://www.rotrex.com/
http://www.supercharger-experience.com/
http://www.zantalis.com/rotrex/index.htm

3. Καπου διαβασα αν δεν κανω λαθος κατι για 3bar πιεση???? ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση ενας κομπρεσσορας να σηκωσει τετοια πιεση σε επιβατικο αυτοκινητο. ΜΟΝΟ σε top fuel.........και μονο με κανα γομαρι screw type σαν τα Lyssom....
Σε καθε περιπτωση, στο 116 θεωρητικα μπορει να χρησιμοποιηθει κατι σε C 30-61, αντε C 30-71 με πιεση το πολυ 0,6bar και παντα με intercooler και ΤΡΕΛΟ προγραμματισμο (να δω ποιος θα τον κανει και που θα βρει τετοια μπεκ με μεγαλυτερη παροχη, μια και εξτρα μπεκ και αλλα ημιμετρα εδω δεν παιζουν).

Ελπιζω να βοηθησα αλλα και να πληροφορισα λιγακι......
πεστα ρε θεμη!!
ο καφουνης σε test drive compact 1600 "valvetronic"(επεμενε οτι υπαρχει και στα 1600)(compreserato) που πηγαινε σχετικα καλα αλλα αναβε και το κιτρινο λαμπακι του κινητηρα "α δεν ειναι τιποτα θελει σερβις ο κινητηρας"

SUPERCHARGER
21-01-09, 14:10
Κωστα μου, εσυ εισαι ισως ο μονος που με γνωριζει προσωπικα εδω μεσα και ξερεις τι ξερω και απο ποτε.......

shido
21-01-09, 14:13
Φιλε μου βιαστηκες να γραψεις ομως για τα 3 bar,
Χαρακτηριστικα ελεγε ....3 Bar και δυο ταβερνες!.
προφανως και ηταν πλακα στο ολο θεμα.

SUPERCHARGER
21-01-09, 14:40
Sorry αλλα νυσταζα και ειδα μονο το 3bar.........
Οσο και να εψαχνα (με το ενα ματι) δεν το βρηκα και λεω, δεν μαμιετε, γραφτο....

sm6
21-01-09, 14:44
Φιλε μου βιαστηκες να γραψεις ομως για τα 3 bar,
Χαρακτηριστικα ελεγε ....3 Bar και δυο ταβερνες!.
προφανως και ηταν πλακα στο ολο θεμα.

εγω σιντο τη σταματαω την πλακα.
εκτος απο μερικους που οντως κατεβηκαν απο αλλο "μπλανητη", αλλους που δεν ξερουν προσωπα και πραγματα στο φορουμ, υπαρχουν και πολλοι που απλα δεν εχουν χιουμορ.
για να μην εχουμε αλλα, λοιπον, ας αφιερωθουμε στο "τι σπειρωμα βιδα παιρνει ο εσωτερικος καθρεφτης στο Ε30" και στο "ακουω ενα θορυβο απο πισω δεξια, ξερετε τι ειναι?"



για τον κομπρεσορα στο 116 βεβαια χρειαζεται προσοχη και μελετη η αποφαση μιας τετοιας μετατροπης.


supercharger δεν εχει να κανει με το αξιολογότατο ποστ σου αυτο, μιλαω γενικοτερα.

SUPERCHARGER
21-01-09, 14:47
Μια και το ανεφερες....

τι σπειρωμα βιδα παιρνει ο εσωτερικος καθρεφτης στο Ε36? (τρελη τεχνικη πληροφορια ...)

:P:P:P

shido
21-01-09, 14:47
μα και εγω σταματησα την πλακα απλα επειδη εγω εγραψα το 3 μπαρ εκανα την εξηγηση

SUPERCHARGER
21-01-09, 14:49
Ελατε ρε σεις.....

Τι κακο ειναι αυτο εδω μεσα να μην υπαρχει topic χωρις καυγα ρε γμτ....

shido
21-01-09, 14:50
Δεν καυγαδισα με κανεναν.Απλα εξηγησα :)

konas
21-01-09, 14:51
Το ωραιο ειναι ότι σχεδον για ολες τις τεχνικές και μη ερωτησεις ήδη υπάρχουν απαντησεις στα υπάρχοντα παλια threads.

Απλα χρειαζεται λιγο ψαξιμο και αρκετοι βαριουνται και ετσι εχουμε αρκετες φορες το 'η ζωη μου κυκλους κανει'.

SUPERCHARGER
21-01-09, 14:53
Δεν ειπα οτι καυγαδισες με καποιον.
Απλα μου εδωσες την εντυπωση οτι κατι σε πειραξε (οχι απαραιτητα απο μενα) οπως και τον SM6.

Μπορει να ειναι η ιδεα μου.

bmw/E81/tii
21-01-09, 16:33
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση, μπορει να ειναι λιγο εως πολυ κουφο αλλα θελω να ξερω. θελω να ρωτησω λοιπον το μοτερ του mini cooper S εχει καμια σχεση με τα μοτερ τις BMW? αν ναι! μπορεις να το βαλεις αυτο το μοτερ στο σειρα 1?

Libanner
21-01-09, 16:37
Το μοτέρ του mini cooper S δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φοράει η σειρά 1 αν διάβασες και ποιο πάνω,τα πρώτα τα κομπρεσοράτα φορούσαν μοτερ crysler,ενώ τα καινούργια που είναι turbo φοράνε ένα μοτέρ που έχει εξελίξει η BMW με τον όμιλο PSA (citroen peugeot)

Nikos120i
21-01-09, 19:12
Α καλα....εχεις κατεβει απο αλλο πλανητη εσυ δεν εξηγειται αλλιως....

Ριξε ρε Νικο μια ματια μερικες σελιδες πισω να δεις τι εχει γραφτει,πριν πεταξεις ενα ποστ ετσι απλα για να γραψεις κατι.....

Δε νομίζω να γράφω για να γράψω κάτι. Και επειδή έγραψες αυτό θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι αυτό κατά την άποψή μου:

Tι ξερουν αυτοι στα εξωτερικα μπροστα στο ελληνικο tuning??????

είναι μάλλον ένα ποστ που, όπως λες, γράφεις για να γράψεις.

Έχω κοιτάξει τα ποστ και τα έχω διαβάσει, μην ανησυχείς.

Θα ήθελα να μου πεις πάντως από που φάνηκε ότι έχω κατέβει από άλλο πλανήτη :nixweiss:

Τέσπα...συνεχίστε...

TAZ118!
21-01-09, 19:12
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση, μπορει να ειναι λιγο εως πολυ κουφο αλλα θελω να ξερω. θελω να ρωτησω λοιπον το μοτερ του mini cooper S εχει καμια σχεση με τα μοτερ τις BMW? αν ναι! μπορεις να το βαλεις αυτο το μοτερ στο σειρα 1?

Ο HPI κινητηρας του ΜΙΝΙ R56 δεν μπορει να τοποθετηθει σε αμαξωμα BMW λογω του οτι δεν ειναι σχεδιασμενος για διαμηκη εγκατασταση,οπως στις BMW, αλλα μονο εγκαρσια.

konas
21-01-09, 19:22
Ειλικρινα ρε παιδια, εδω και λιγο καιρο εχω που διαβαζω συνεχεια επαληψεις θεματων και ερωτησεων.

Καντε και κανενα search. Δεν λεω να εισαστε καμμενοι σαν και μενα που πριν αρχισω να γραφω διαβαζα για καμμια βδομαδα συνεχεια ΟΛΑ σχεδον τα threads που ειχαν γραφτει πριν.
Αλλα πιστεψτε με υπαρχουν ολα σχεδον ξαναγραμμενα. Και μαλιστα πιο αναλυτικα μια και οταν πρωτογραφεται ενα θεμα ολοι με ενδιαφερον ψαχνουν τη λυση, ενω αν επαναλαμβανεται ψιλοβαριουνται....

Αλλα τι τα γραφω? Πρωτη φορα ειναι? (κιαυτο ακομη εχει ξαναγραφτει) ...εγω τα λεω εγω τακουω...

nickvas19
21-01-09, 21:18
leyteris θέλω pm όταν μάθεις λεπτομέρειες...:)

Tomi
21-01-09, 21:29
συγνώμη αλλά δηλαδή εγώ που είχα στο πισωκίνητο Kadett μοτέρ από μπροστοκίνητο Calibra με μάγια το έβαλα????.....είναι απλά τα πράγματα,πρέπει να βρείς έναν που διατίθεται να το κάνει και κυρίως να έχει τις γνώσεις ακόμα και αν δεν το έχει ξανακάνει..έχουν γίνει πράματα και θάματα με μοτέρ και σασιά ένα εγκάρσιο δεν θα μπεί..το θέμα είναι ότι απλά δεν αξίζει..βάζεις ένα πιο μεγάλο μοτέρ και τέλος..αυτά και χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Snoopy
21-01-09, 21:39
Μια και το ανεφερες....

τι σπειρωμα βιδα παιρνει ο εσωτερικος καθρεφτης στο Ε36? (τρελη τεχνικη πληροφορια ...)

:P:P:P

δεν έχει βίδα έχει παξιμάδι.

άλλη ερώτηση?

konas
21-01-09, 22:09
a) Παξιμαδι χωρις βιδα γινεται? Δεν γινεται.
β) Ακομη και το παξιμαδι εχει σπειρωμα
γ) και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη.

Ασχετο: Ε εσυ!!! Μη χαθουμε θα μας λειψεις :twak:

Geo_3D
21-01-09, 23:09
Δε νομίζω να γράφω για να γράψω κάτι. Και επειδή έγραψες αυτό θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι αυτό κατά την άποψή μου:
είναι μάλλον ένα ποστ που, όπως λες, γράφεις για να γράψεις.
Παρε εδω να χαζεψουν τα μπιρμπιλωτα σου ματια,μερικες σελιδες πριν!!!!

Περαστικά σου....μπας και βαλεις μυαλο ποτε (bmw116sport)

Μα δεν εχει διαφωνησει κανεις σε αυτο.Ισα ισα που υπαρχουν μελη (βλ SUPERCHARGER Θεμης) που εχουν ακολουθησει αυτη την μεθοδο.

Αυτο που λεμε και ορισμενοι δεν θελουν να το καταλαβουν ειναι οτι πλεον ΔΕΝ μπορουν να γινουν αυτα τα πραγματα στα υπαρχοντα μοτερ.Ολα τελειωσαν στον τελευταιο Μ43 στο Ε46,αλλά τι ξερουμε και εμεις???Εμεις απλα σνομπαρουμε τα μικρα κυβικα και ειμαστε ρατσιστες απεναντι τους.Ετσι μας παρουσιαζουν τουλαχιστον οσοι δεν δεχονται αυτα που ειπα πιο πανω.

P.S.-Μου αρεσει που εχει και επιλογη intercooler αναλογα με το μοντελο!!!!!!!!:icon02:....
P.S.2-Aν βρεθει αλλο,που κυκλοφορει στον δρομο με αυτη την βελτιωση,σφυρηξτε μου κλεφτικα
P.S.3-Τι αλλο θα ακουσουμε.......

Δεν χρειαζεται να λεμε ονοματα αλλά ο συγκεκριμενος ανθρωπος απο το 2005 το ελεγε....Δεν εχει αλλαξει τπτ απο τοτε μεχρι τωρα στην βελτιωση αυτων των μοτερ

Να υποθεσω οτι τα εχεις δει και αυτα απο πανω...ε ματαρες μου???

Οσο για το συγκεριμενο ποστ:
Tι ξερουν αυτοι στα εξωτερικα μπροστα στο ελληνικο tuning??????
ηταν χιουμοριστικη απαντηση σε αυτο το post που προηγηθηκε,μιας και πουθενα στο εξωτερικο δεν εχει γινει κατι τετοιο.
Τωρα για την 116,NickVas 19 εχεις κοιταξει σε φορα του εξωτερικου (1addicted,babybmw)
για καποια αντιστοιχη βελτιωση απο καποιον αλλο χρηστη 116?
Δυστυχως οι 4κυλινδροι βενζινοκινητοι Ασσοι δεν εχουν τυχει της προσοχης των μεγαλων
βελτιωτων του εξωτερικου.Αρκεσου προς το παρον σε ενα ΦΠΕ και στην πρωτη ευκαιρεια
την αλλαζεις με μια 2λιτρη η' καποια τουρμπο(ΑΝ εχει βγει σε παραγωγη...)
Αλλά φανταζομαι το ειχες δει και αυτο,ε γαλανοματα μαγισσα (που λεει και το τραγουδι)!!!


Οσο για αυτη την ερωτηση-απορια σου:
Καλά...όταν σπάσει το μοτέρ αυτό να πας να πεις σε κάποιον... :banghead:
Βασικα νομιζω οτι θα γελαω...sorry αλλά αυτη ειναι η αληθεια.Η βλακεια πληρωνεται!!!!
Τωρα γιατι απο κατω ο snoopy και ο TAZ γραφουν ετσι...μαλλον αυτοι δεν γραφουν απλα για να γραφουν...απλως ειναι γκαβοι κι δεν βλεπουν,οπως εσυ!!!
νομίζω λέτε το ίδιο πράγμα.

Νικολα πλακα κανει.


Παμε για την συνεχεια τωρα....
Έχω κοιτάξει τα ποστ και τα έχω διαβάσει, μην ανησυχείς.
Στανταρ!!!!!Ειναι φως φαναρι οπως φανηκε!!!

Θα ήθελα να μου πεις πάντως από που φάνηκε ότι έχω κατέβει από άλλο πλανήτη :nixweiss:
Νομιζω οτι αυτο (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=245852#post245852),θα μεινει στην ιστορια και ειναι σιγουρα λογος για να εισαι απο άλλο πλανητη.Και δεν το λεω με την ενοια της κοντρας,αλλά της συγκρισης.Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για την συγκριση μιας 123d με την BMW SAUBER F1.08 πχ...Μολις 30 κιλα ροπης εχει το μονοθεσιο!!!!!


Τέσπα...συνεχίστε...
Ααααααανετα σου λεω ομως.
24 ωρες το 24ωρο...at your service!!!!!

gyiama
22-01-09, 00:00
off topic
ρε παιδια τι κακο ειναι αυτομε τις κοντρες ανα μεταξυ μας?οτι και να ειπωθει παντα υπαρχει καποιος ετοιμος για καβγα!ξεκινησε ο φιλος ενα θεματακι που ηθελε να μαθει 2-3 πραγματα και εχει εξελειχθει σε ''αρενα''!!! λιγο ηρεμια ρε παιδια μια συζητηση κανουμε και στην τελικη μονο κλοτσιες και μπουνιες δεν παιζουμε χωρις λογο!!!!και να φανταστεις οτι εχουν σβηστει ενα σωρο ποστ απο αυτο το thread. ψυχραιμια λιγο ρε παιδαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα α

δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα ετσι?????γενικα μιλαω.......μην με παριε και μενα η μπαλα!!!!!!!

elvetost
22-01-09, 01:07
off topic
ρε παιδια τι κακο ειναι αυτομε τις κοντρες ανα μεταξυ μας?οτι και να ειπωθει παντα υπαρχει καποιος ετοιμος για καβγα!ξεκινησε ο φιλος ενα θεματακι που ηθελε να μαθει 2-3 πραγματα και εχει εξελειχθει σε ''αρενα''!!! λιγο ηρεμια ρε παιδια μια συζητηση κανουμε και στην τελικη μονο κλοτσιες και μπουνιες δεν παιζουμε χωρις λογο!!!!και να φανταστεις οτι εχουν σβηστει ενα σωρο ποστ απο αυτο το thread. ψυχραιμια λιγο ρε παιδαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα α

δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα ετσι?????γενικα μιλαω.......μην με παριε και μενα η μπαλα!!!!!!!

+1
Ελατε ρε ολοι μια παρεα ειμαστε, ετσι?
Και προς τα πιο καινουργια μελη: παιδια, οτι θελετε να σας βοηθησει ο κοσμος, απλα προσπαθηστε κι εσεις να να μπειτε στην διαδικασια του φορουμ, δηλαδη καντε μια αναζητηση κτλ πριν ρωτατε ετσι ασκοπα.
Και προς τα παλια μελη: παιδια κι εσεις καταλαβετε οτι ολοι δεν γεννηθηκαν με ενα pc αγκαλια και πολλοι δεν καταλαβαινουν ακομα τον τροπο λειτουργειας ενος φορουμ.

ON TOPIC:
Κι εγω ειμαι κατοχος του valvetronic κινητηρα που αποτελει το μεγαλυτερο εμποδιο στην υπερτροφοδοτηση (supercharger or turbo) του τουτου μου...
Κι εγω την ψαχνω συνεχεια, αλλα οσο και να μην μου αρεσει το πηρα αποφαση οτι δεν αξιζει. Για μενα μιλαω παντα, ετσι?
Τωρα με καταλληλη και αρκετα χρηματα, ολα γινονται. Οποιος αποφασισει να κανει μια τετοια κινηση, πιστευω οτι θα κανει πολυ καλα να κρατησει ενα καλο ημερολογιο του εγχειρηματος και, αν θελει, να το μοιραστει μαζι μας. Κι εμεις θα χαρουμε πολυ!

Αυτα παιδια, ελπιζω να επικρατει ηρεμια και ομορφο κλιμα στο φορουμ μας, και να περναμε ολοι καλα!
Χρηστος

Driftakos
22-01-09, 17:22
συγνώμη αλλά δηλαδή εγώ που είχα στο πισωκίνητο Kadett μοτέρ από μπροστοκίνητο Calibra με μάγια το έβαλα????.....είναι απλά τα πράγματα,πρέπει να βρείς έναν που διατίθεται να το κάνει και κυρίως να έχει τις γνώσεις ακόμα και αν δεν το έχει ξανακάνει..έχουν γίνει πράματα και θάματα με μοτέρ και σασιά ένα εγκάρσιο δεν θα μπεί..το θέμα είναι ότι απλά δεν αξίζει..βάζεις ένα πιο μεγάλο μοτέρ και τέλος..αυτά και χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Παλλικάρι μου, σορυ κιολας, αλλα ο συσχετισμός το ελάχιστο άστοχος μπορεί να χαρακτηριστεί. Επειδή τυχαίνει και γνωρίζω το Καντέτ, έχω ακόμα ένα [αν και όχι για πολύ γιατί το διαφορικά ετοιμάζεται να μας αφήσει χρόνους], θες να μας πεις οτι η τεχνογνωσία του τότε με του τώρα είναι η ίδια?? Επειδή μπήκε το μοτες Καλίμπρα σε ένα αυτοκίνητο 30 κοντά χρόνων δεν σημαίνει οτι και με τα τωρινά είναι εξίσου εύκολο.
Και εξηγούμε
1. Αν δεις κάτω από το καπώ του Καντετ και δεις πόσο ελεύθερο χώρο έχει θα καταλάβεις. Εδώ χώραγαν άνετα 3 ταυτόχρονα 1200 μοτέρ.
2. Τα ηλεκτρονικά του τότε, απλά δεν υπήρχαν. Ενα πολλαπλασιαστής και τέλος.
Με αυτό θέλω να πώ οτι οι καφρίλες πουυ γίνονταν σε τετοια αυτοκίνητα δεν είναι τόσο εύκολο να γίνουν στα τωρινά. Και για να προλάβω όσους μου πουν οτι έχει γίνει στο τάδε και στο τάδε μοντέλο, το θέμα είναι με τι κόστος και πατέντες έγινε.

Και τέλος ένα σχόλιο σχετικά με την τελευταία δημοσίευση.
Δυστυχώς πάντα το θέμα κόντρα θα είναι. Και λέω δυστυχώς όχι γιατί κατακρίνω τις κόντρες απλά γιατί σε μερικά τεχνικά θέματα, καλό θα ήταν να απουσιάζουν. Και αυτό είναι η ταπεινή μου γνώμη.

SUPERCHARGER
22-01-09, 18:52
Καλα Snoopy......

Δεν παιζεσαι λεμε ουτε με ρακετες του πινγκ πονγκ....

Και μονο που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις, χρωσταω βρωμικο με διπλη πιτα....

EVANGELOS
22-01-09, 19:06
...υπαρχουν και πολλοι που απλα δεν εχουν χιουμορ.
για να μην εχουμε αλλα, λοιπον, ας αφιερωθουμε στο "τι σπειρωμα βιδα παιρνει ο εσωτερικος καθρεφτης στο Ε30" και στο "ακουω ενα θορυβο απο πισω δεξια, ξερετε τι ειναι?"...

Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο "θέμα" Στάθη - Γιάννη ... που ήταν παρεξηγησούλα αφού ΚΑΙ ΟΙ 2 έχουν χιούμορ και πολύ μάλιστα ...

Γενικά όμως ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΤΑΘΗΣ ...

Μπορεί να ενοχλεί μερικού το οφφ τόπικ ... ΑΛΛΑ :

Eίναι ο καλύτερος τρόπος "άμυνας" απένατι σε κουραστικά και ΑΚΥΡΑ ποστ - θρεντ

Είναι ο καλύτερος τρόπος να τελειώσουν ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΑ θέματα που τα επαναφέρουν παιδιά που ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να κάνουν search ... και κάνουν τις ίδιες ερωτήσεις ΣΥΝΕΧΩΣ

Είναι άκρως διδακτικός τρόπος ... αφού έτσι αναγκάζεται ο "δεχόμενος" την πλάκα να ασχοληθεί σοβαρά και να διατυπώσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ...

Είναι πολύ πιο διασκεδαστικό ....


p.s. To παρόν θα μεταφερθεί και στο έταιρο θρέντ με τα οφφ τοπικ

Tomi
25-01-09, 12:47
Αγαπητέ driftako,αυτό που ήθελα εγώ να πώ και αν διάβαζες σωστά θα το καταλάβαινες,είναι ήταν ότι όταν θές μπορείς αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση απλά δεν αξίζει..Βάζεις ένα μεγαλύτερο μοτέρ και τέλος...Δεν συνεχίζεται το θέμα γιατί απλά δεν συνηθίζω να μπλέκω σε συζητήσεις νοημοσύνης 10χρονου που αποσκοπούν στο ότι η γνώμη τους είναι η καλύτερη χωρίς να τους ενδιαφέρει η συζήτηση.Και λάθος μου που μπλέχτηκα εξ αρχής.Αυτά και καλή τύχη στο φίλο που άνοιξε αυτό το θρέντ με ότι και αν αποφασίσει να κάνει.

andreas_R
25-01-09, 14:00
Διαβαζω τοοοοοοσες σελιδες και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω...

Αλλοι κραζουν του Ελληνες βελτιωτες λες και λιγες φορες εχουν βαλει τα γυαλια σε ξενους ή
νομιζετε μαλλον οτι ολοι εχουμε porsche αυτοκινητα και bmw m division και δεν μπορουμε να τα
βελτιωσουμε εδω....

Υπαρχουν και ασχετοι δεν λεω αλλα πλεον σημερα ολοι εχουν δειξει αν ειναι καλοι ή οχι...

Και τελος παντων για να επανελθω και στο θεμα σιγα την υπερτεχνολογια που εχει το 116 ρε παιδια
και δεν θα ανεχτει βελτιωση με υπερτροφοδηοτηση ΕΛΕΟΣ.

Καποιοι λενε μενουν αναμμενα τα λαμπακια και τετοια... Οκ εχετε δικιο ΑΥΤΑ ομως ειναι παρατραγουδα βελτιωσης... Και σε εμενα ηταν το check αναμμενο 1 χρονο που ειχα βαλει το χταποδι και δεν ειχα βαλει εγκεφαλο. Δηλαδη τι πιστευετε οτι μολις αναψει το check ανατιναχτηκε και το αμαξι? Στα s3 το ιδιο ...
Ενταξει ουτε εγω θα ηθελα να ειναι ανοιχτο εαν ομως μου εξηγουσε καποιος οτι ειναι ανοιχτο
για καποιον απλο λογο και οχι κατι δυσλειτουργικο δεν θα με ενοιαζε καθολου!

Στην βελτιση φιλε μου εαν εχεις υπολογισει 10 παραγοντες στην πορεια θα βγουν αλλοι 5 μεχρι να τελειωσεις και σε περιπτωση που εισαι και πρωτοπορος θα ταλαιπωρηθεις λιγο παραπανω.

Εαν θες το κεφαλι σου ησυχο απλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ και παιρνεις αλλο αμαξι,ετσι απλα

nikos1400
25-01-09, 19:01
Διαβαζω τοοοοοοσες σελιδες και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω...

Αλλοι κραζουν του Ελληνες βελτιωτες λες και λιγες φορες εχουν βαλει τα γυαλια σε ξενους ή
νομιζετε μαλλον οτι ολοι εχουμε porsche αυτοκινητα και bmw m division και δεν μπορουμε να τα
βελτιωσουμε εδω....

Υπαρχουν και ασχετοι δεν λεω αλλα πλεον σημερα ολοι εχουν δειξει αν ειναι καλοι ή οχι...

Και τελος παντων για να επανελθω και στο θεμα σιγα την υπερτεχνολογια που εχει το 116 ρε παιδια
και δεν θα ανεχτει βελτιωση με υπερτροφοδηοτηση ΕΛΕΟΣ.

Καποιοι λενε μενουν αναμμενα τα λαμπακια και τετοια... Οκ εχετε δικιο ΑΥΤΑ ομως ειναι παρατραγουδα βελτιωσης... Και σε εμενα ηταν το check αναμμενο 1 χρονο που ειχα βαλει το χταποδι και δεν ειχα βαλει εγκεφαλο. Δηλαδη τι πιστευετε οτι μολις αναψει το check ανατιναχτηκε και το αμαξι? Στα s3 το ιδιο ...
Ενταξει ουτε εγω θα ηθελα να ειναι ανοιχτο εαν ομως μου εξηγουσε καποιος οτι ειναι ανοιχτο
για καποιον απλο λογο και οχι κατι δυσλειτουργικο δεν θα με ενοιαζε καθολου!

Στην βελτιση φιλε μου εαν εχεις υπολογισει 10 παραγοντες στην πορεια θα βγουν αλλοι 5 μεχρι να τελειωσεις και σε περιπτωση που εισαι και πρωτοπορος θα ταλαιπωρηθεις λιγο παραπανω.

Εαν θες το κεφαλι σου ησυχο απλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ και παιρνεις αλλο αμαξι,ετσι απλα

Νομιζω η πιο περιεκτικη και με ουσια απαντηση σε αυτο το thread...
ειρηνη υμιν τεκνα μου...
:icon11:

Driftakos
26-01-09, 10:06
Σωστόστ
+1 από μένα

ninja3
18-04-09, 14:58
Τελικά έβαλε κανένας compressor στο 116! η είναι σκέτη θεωρία όλη?

nickvas19
18-04-09, 17:56
μην με προκαλείς και πάω και το βάλω άυριο,εγώ προσωπικά θέλω να δω το 316 με κομπρεσορα που ετοιμάζει ένα αλλο συνεργειο...να το οδηγήσω...και αλλα μου σηκωθεί...το βάζω :P...

scania124
18-04-09, 18:02
μην με προκαλείς και πάω και το βάλω άυριο,εγώ προσωπικά θέλω να δω το 316 με κομπρεσορα που ετοιμάζει ένα αλλο συνεργειο...να το οδηγήσω...και αλλα μου σηκωθεί...το βάζω :P...

κρατα μας ενημερους:bowdown::bowdown:

Sokin M3
18-04-09, 18:49
μην με προκαλείς και πάω και το βάλω άυριο,εγώ προσωπικά θέλω να δω το 316 με κομπρεσορα που ετοιμάζει ένα αλλο συνεργειο...να το οδηγήσω...και αλλα μου σηκωθεί...το βάζω :P...

το εχω δει απο κοντα που το ετοιμαζουν τα παιδια......οντως θα βγει καλο

nickvas19
19-04-09, 19:20
καλο δλδ κατι τετοιο --->:drive2: γιατι καλο μόνο αν αντέξει θα είναι..ειναι ρισκο πιστευω αλλα αν ειναι πορωμενος το αγνοείς:cheers:

giannis 116
19-04-09, 19:49
Υπαρχει μηπως καμια εκτιμηση για το κοστος;..
Σε ποιον 1600αρη θα μπει σ αυτον με τα 122 αλογα ή στον παλιοτερο με τα 115 ή μηπως μπαινει και στους 2;

maris7
19-04-09, 19:58
αρα θα μπαινει και σε διλιτρα τετρακυλινδρα!αντε να δουμε!

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-04-09, 20:11
Τα παντα θα εξαρτηθουν απο την απο την αξιοπιστια του συστηματος

nickvas19
19-04-09, 20:47
giannis 116 απο ότι υπολογιζετε και λενε...6000ευρο...δοκιμάζεtε σε 316 το οποιο ειναι valvetronic...και έχω απορια την οποια ακομα καποιος δεν μου είπε...τελικα το ε81 ειναι ή δεν ειναι valvetronic?...γιατι το αλανι που το δοκιμάζει λέει αμα δουλεύει θα δουλεύει και σε εμας...τους 116...ναι maris7 λογικα απο ότι είπες αυτος και για 2λιτρα...ΓΙΑΝΝΗΣ αξιοπιστια ειναι ένα θέμα μεγαλο...το αν ενα μοτερ δεν αντεχει κομπρεσορα ή turbo δεν νομιζω να είναι θέμα αξιοπιστιας...αλλα φιλοσοφίας

Nikos120i
19-04-09, 21:48
Με 6.000 ευρώ μπαίνει το 3λτ μοτέρ της 130i με 265 αξιόπιστα άλογα.

Πολλά τα χρήματα νομίζω.

nickvas19
19-04-09, 22:04
ναι μοτερ απο 130ι και φρένα απο 116ι ωραίος :) και μετά εφορίες και σηματα και ασφάλειες εσυ θα μου τα πληρώνεις?!

shido
19-04-09, 22:09
ναι μοτερ απο 130ι και φρένα απο 116ι ωραίος :) και μετά εφορίες και σηματα και ασφάλειες εσυ θα μου τα πληρώνεις?!

Ενω 200 αλογα με φρενα 116 καλυτερο?:bigthumb:

Χρονια πολλα σε ολους

nickvas19
19-04-09, 22:14
shido χρονια πολλα...καλυτερο...γιατι απο όσο ξέρω το 116ι έχει τα ιδια με του 120ι...που ειναι 2.0l...και 170hp...και εκτος αυτου...αλλο 1,600 και 200(που δεν ειπε κανεις για 200)...και αλλο 3.0l με 265...οποτε καλύτερο :*************

shido
19-04-09, 22:26
ετσι για την κουβεντα
116
Front brake-brake disc 284X22
Rear wheel brake-Brake disc 280X10

120
Front brake-brake disc 300X24
Rear wheel brake-Brake disc 296X10

Nikos120i
19-04-09, 22:49
ναι μοτερ απο 130ι και φρένα απο 116ι ωραίος :) και μετά εφορίες και σηματα και ασφάλειες εσυ θα μου τα πληρώνεις?!

Οτιδήποτε μετατροπή κάνεις και ξεπεράσεις τουλάχιστον τα 140 άλογα θέλεις νέα φρένα, αλλιώς άστο καλύτερα.

Θες να μου πεις ότι έχεις να δώσεις 6.000 για μια μετατροπή για να βάλεις turbo σε 1600άρι μοτέρ ρισκάροντας σοβαρά να το πάρεις στο χέρι, αλλά δεν έχεις να δώσεις 300 ευρώ το χρόνο (25€ το μήνα δηλαδή) επιπλέον για τέλη???

nickvas19
20-04-09, 00:29
Οτιδήποτε μετατροπή κάνεις και ξεπεράσεις τουλάχιστον τα 140 άλογα θέλεις νέα φρένα, αλλιώς άστο καλύτερα.

Θες να μου πεις ότι έχεις να δώσεις 6.000 για μια μετατροπή για να βάλεις turbo σε 1600άρι μοτέρ ρισκάροντας σοβαρά να το πάρεις στο χέρι, αλλά δεν έχεις να δώσεις 300 ευρώ το χρόνο (25€ το μήνα δηλαδή) επιπλέον για τέλη???

ρε φιλε την εφορια που την πας?ουτε καν μπορω να τα δικαιολογήσω...3.0λ μοτερ...

stratos
20-04-09, 00:36
ρε φιλε την εφορια που την πας?ουτε καν μπορω να τα δικαιολογήσω...3.0λ μοτερ...

Η γνώμη μου είναι αν μπορείς να διακιολογήσεις 20άρι μοτέρ να το βάλεις. Και με τα ίδια χρήματα για comp βάζεις φρένα αναρτήσεις και ίσως και πρόγραμμα και έχει ένα all around car. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα vanos και αν μπαινει ή όχι comp, αλλά μου ακούγεται λίγοτραβηγμένο να μπεί σε 16άρι μοτέρ.

Φιλικά :friday:

nickvas19
20-04-09, 00:41
ευχαριστώ strato ευχαριστώ πολύ...το θέμα ειναι ότι ουτε 2.0λ με παίρνει :(

Geo_3D
20-04-09, 01:02
Στο ενα κολλας,στο αλλο δεν μπορεις,θες πολλα,δινεις λιγα,το ενα σου βρωμαει,το αλλο σου ξυνιζει...
Ε δεν το πουλας καλυτερα???

TAZ118!
20-04-09, 01:31
Oι κινητηρες ΗΡΙ στις Ε81 και Ε87LCI ΔΕΝ εχουν Vlakotronic,εεε Valvetronic ηθελα να πω.
Εχουν μονο διπλο Vanos και το DISA.

Nikos120i
20-04-09, 02:07
ρε φιλε την εφορια που την πας?ουτε καν μπορω να τα δικαιολογήσω...3.0λ μοτερ...

Μη... :banghead: (χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο) αν πάρεις τα πιστόνια του 1600άρι αγκαλιά τότε.

Προσωπικά τέτοια πειράματα δε θα έκανα γιατί ένα μοτεράκι θα σου κοστίσει άλλο ένα 6000άρο, οπότε θα είχες πάρει από την αρχή νέο αυτοκίνητο.

Τεκμήριο δεν έχει ούτε το 2λτ ούτε το 3λτ!

VanVIC
20-04-09, 08:46
...
Τεκμήριο δεν έχει ούτε το 2λτ ούτε το 3λτ!

Προφανώς εννοείς οτι δεν έχουν τεκμήριο ακόμα...
Ποιός είναι σιγουρος για το τί τελικά θα κάνουν με το θέμα αυτό μετά τις εκλογές ?

Αν κι εγώ είμαι υπέρ της πλήρους μετατροπής σε 3-λιτρο (130ί ή ακόμα καλύτερα σε 135i), το θέμα τεκμήριο, τέλος κυκλοφορίας και ότι άλλο σκεφτούν οι κυβερνόντες, θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά στα υπ'όψιν πριν απο οποιαδήποτε κίνηση.

Να δείτε που και πάλι το group VAG θα φανεί ως η "ιδανική λύση".
Απέυχομαι...

ΓΙΑΝΝΗΣ
20-04-09, 08:55
Σα σε ακουσουν παλι με το vag, ερωτας (κρυφος) Βαγγελη ε?(χαχα)
Τωρα στο θεμα μας, τα τεκμηρια εχουν πει οτι σκεφτονται να τα αλλαξουν!

VanVIC
20-04-09, 09:12
Σα σε ακουσουν παλι με το vag, ερωτας (κρυφος) Βαγγελη ε?(χαχα)
Τωρα στο θεμα μας, τα τεκμηρια εχουν πει οτι σκεφτονται να τα αλλαξουν!

Γιάννη τα VAG δεν είναι ερωτευσιμα με τίποτα, τους λείπει προσωπικότητα.
Προσπαθούν να είναι λίγο BMW, λίγο Mercedes και κάπου εκεί μπερδευει το πράμα.
Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω το γεγονός ότι προσφέρουν "πρακτικές" λύσεις για πολύ κόσμο.

Για εταιρικό (για την δική μου δουλειά που ταξιδευω και λιγο εντός Ελλάδος), ενα Leon 1.8 TSI με DSG (ή ακόμα καλύτερα το αντίστοιχο turbodiesel με τους 170 ίππους) το θεωρώ ιδανικό συνδιασμό.
Σκέψου, compact διαστάσεις, χώροι για 4, πολύ καλές επιδόσεις, πολύ καλό "στήσιμο", οικονομία, χαμηλά έξοδα συντήρησης, low profile (σημαντικό το να μην προκαλείς στις μέρες μας...) και δεν σπάει.

sorry για την μικρή λοξοδρόμιση απο το θέμα.

Nikos120i
20-04-09, 12:28
Προφανώς εννοείς οτι δεν έχουν τεκμήριο ακόμα...
Ποιός είναι σιγουρος για το τί τελικά θα κάνουν με το θέμα αυτό μετά τις εκλογές ?

Αν κι εγώ είμαι υπέρ της πλήρους μετατροπής σε 3-λιτρο (130ί ή ακόμα καλύτερα σε 135i), το θέμα τεκμήριο, τέλος κυκλοφορίας και ότι άλλο σκεφτούν οι κυβερνόντες, θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά στα υπ'όψιν πριν απο οποιαδήποτε κίνηση.

Να δείτε που και πάλι το group VAG θα φανεί ως η "ιδανική λύση".
Απέυχομαι...

Καταρχάς κανείς δε ξέρει αν θα γίνουν εκλογές. Το αν θα υπάρξει ή όχι τεκμήριο δε το ξέρει κανείς και δε θα στο πει κανείς.

Αλλά ακριβώς αυτό εννοώ. Δεν υπάρχει τεκμήριο και σίγουρα μέχρι τα 3λτ δε θα υπάρξει ποτέ, ειδικά τώρα που είναι έτσι η αγορά. Αυτό λείπει τώρα για να κλείσουν οι μισές αντιπροσωπείες "μεγάλων" αυτοκίνητων. Εδώ δε βλέπεις τι γίνεται για να ενισχυθεί η αγορά? Αλλά και τεκμήριο να μπει δε θα είναι στα επίπεδα που ήταν παλιά, άρα μην αγχώνεστε.

VanVIC
21-04-09, 08:26
Προφανώς εννοείς οτι δεν έχουν τεκμήριο ακόμα...
Ποιός είναι σιγουρος για το τί τελικά θα κάνουν με το θέμα αυτό μετά τις εκλογές ?
...

Καταρχάς κανείς δε ξέρει αν θα γίνουν εκλογές. Το αν θα υπάρξει ή όχι τεκμήριο δε το ξέρει κανείς και δε θα στο πει κανείς.
...

Καλό κι'αυτό...
Πάντα γίνονται εκλογές, έτσι είναι το σύστημά μας και "συνήθως" γίνονται κάθε τέσσερα (max) χρόνια κι'εχουν περάσει ήδη τα 2.
Δεδομένου όμως οτι πλεον οι ισσοροπίες αυτοδυναμίας της κυβέρνησης είναι ιδιαίτερα "λεπτές", προφανώς θα υπάρξουν εξελίξεις νωρίτερα.

Τέτοια μέτρα π.χ. όπως η επαναφορά τεκμηρίων για αυτοκίνητα (έστω και στην ήπιά τους μορφή), σε κάθε περίπτωση θα μας τα "περάσουν" μετά τις εκλογές.
Δεν είναι κανείς χαζός να προααναγγείλει κάτι τέτοιο πρίν την μάχη στις κάλπες.
Mark my words...

Επομένως, αν κάποιος δεν έχει δηλωμένο εισόδημα αλλά μπορεί να έχει αυτοκίνητο (είναι πολλοί αυτοί οι Ελληνες), με το παραμικρό τεκμήριο θα έχει "θέμα".

shido
21-04-09, 10:18
Καλό κι'αυτό...

Δεν είναι κανείς χαζός να προααναγγείλει κάτι τέτοιο πρίν την μάχη στις κάλπες.
Mark my words...


.[/SIZE][/B]


Δεν εχει λογικη διοτι και μετα τις εκλογες θα υπαρχει παντα ο φοβος της επομενης τετραετιας κτλ κτλ

EVANGELOS
21-04-09, 15:02
Nα ξανάρθει η χούντα ... να καταργηθούν οι εκλογές ... για να πάρουμε ΟΛΟΙ corvette 7.3 lt ...

nassosbmw1
21-04-09, 15:23
τι θα γίνει με αυτόν τον κομπρέσσορα; θα γίνει το μπάξιμο; ή να πουλήσω; :smokin:

Nikos120i
21-04-09, 20:46
τι θα γίνει με αυτόν τον κομπρέσσορα; θα γίνει το μπάξιμο; ή να πουλήσω; :smokin:

Μίλησα με τον Καρρά πάντως στο Άργος και είπε ότι ΔΕΝ το προτείνει καθώς είναι αναξιόπιστο.

Είπε όμως ότι μέσα στο καλοκαίρι ίσως έχει κάτι έτοιμο αυτός για λύση με turbo στο 1600άρι μοτέρ.

Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει ή θα το πούλαγα αν θα με ενδιέφερε ΤΟΣΟ πολύ η βελτίωση.

sm6
21-04-09, 20:53
Nα ξανάρθει η χούντα ... να καταργηθούν οι εκλογές ... για να πάρουμε ΟΛΟΙ corvette 7.3 lt ...

εχει και επέτειο σημερα... :rofl2::rofl2:

scania124
21-04-09, 22:54
Μίλησα με τον Καρρά πάντως στο Άργος και είπε ότι ΔΕΝ το προτείνει καθώς είναι αναξιόπιστο.

Είπε όμως ότι μέσα στο καλοκαίρι ίσως έχει κάτι έτοιμο αυτός για λύση με turbo στο 1600άρι μοτέρ.

Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει ή θα το πούλαγα αν θα με ενδιέφερε ΤΟΣΟ πολύ η βελτίωση.

δηλαδη ο καρρας θεωρει ποιο αξιοπιστω το τουρμπο απο τον κομπρεσορα??

VanVIC
21-04-09, 23:38
δηλαδη ο καρρας θεωρει ποιο αξιοπιστω το τουρμπο απο τον κομπρεσορα??

Αν δεν κανω λάθος, ο Αλέκος Καρράς στο Αργος, δούλευε και πρότεινε την λύση του turbo ειδικά στα 4-κύλινδρα μοτέρ των 1.8 λίτρων.
Τότε βλέπεις δεν υπήρχαν τα valvetronic.
Για εξακύλινδρο με vanos, σε μένα προσωπικά όταν είχα ρωτήσει, δεν πρότεινε καν την λύση turbo (αν και ρώτησα συγκκριμένα) παρά μόν την λύση του κομπρέσσορα.

Nikos120i
22-04-09, 07:25
δηλαδη ο καρρας θεωρει ποιο αξιοπιστω το τουρμπο απο τον κομπρεσορα??

Τι να σου πω, ρώτα τον :nixweiss:

Εμένα έτσι μου είπε πάντως.

Sokin M3
22-04-09, 08:43
Nα ξανάρθει η χούντα ... να καταργηθούν οι εκλογές ... για να πάρουμε ΟΛΟΙ corvette 7.3 lt ...

συμφωνω μακαρι να γινει:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Sokin M3
22-04-09, 08:44
καλο δλδ κατι τετοιο --->:drive2: γιατι καλο μόνο αν αντέξει θα είναι..ειναι ρισκο πιστευω αλλα αν ειναι πορωμενος το αγνοείς:cheers:εσυ εαν δεν γνωριζεις καλυτερα να μην μιλας..........

nickvas19
23-04-09, 00:09
ενω εσυ ο παντογνώστης...α ρε κομπλεξ

Sokin M3
23-04-09, 01:02
^ε μα μου πεταγεσαι και μου λες οτι θα ανατιναχτει ενω ακομα δεν εχει δουλεψει?????Αμφιβαλω εαν ξερεις γιατι μηλαμε

nickvas19
23-04-09, 01:17
ειρωνικα το είπα...αλλα δεν έπιασες το χιουμορ μου...τεσπα δεν θέλω να μαλωνω φίλε...απλα ήταν περιττο και ανουσιο αυτο που είπες!

stratos
23-04-09, 04:03
δηλαδη ο καρρας θεωρει ποιο αξιοπιστω το τουρμπο απο τον κομπρεσορα??

Aυτό έλειπε να μην σου πει οτι είναι αξιόπηστο αυτό που πουλάει. Turbo βάζει κυρίως ο άνθρωπος, είναι δυνατόν να σε στείλει σε ανταγωνιστή του που βάζει κομπρέσορες?

Nikos120i
23-04-09, 07:58
Aυτό έλειπε να μην σου πει οτι είναι αξιόπηστο αυτό που πουλάει. Turbo βάζει κυρίως ο άνθρωπος, είναι δυνατόν να σε στείλει σε ανταγωνιστή του που βάζει κομπρέσορες?

Και τον κομπρέσορα αυτός τον βάζει και είναι και πιο ακριβός μάλιστα! :)

Δεν έχει κανένα λόγο να σου πει ψέμματα.

mr incredible
23-04-09, 09:26
Και τον κομπρέσορα αυτός τον βάζει και είναι και πιο ακριβός μάλιστα! :)

Δεν έχει κανένα λόγο να σου πει ψέμματα.

αρκετα λεφτα ομως ρε παιδια και δεν ξερουμε αν ειναι αξιοπιστο μαλλον πρεπει να περιμενουμε λιγο

leyteris
23-04-09, 21:34
ειχα μιλησει με τον καρρα για βελτιωση 320 Ε90 τουρμπο η κομπρεσορ και κου ειπε οτι δεν γινεται τιποτα.Ουτε καν προγραμμα δεν βαζει.

konstantinosz4s23i
08-09-09, 02:25
η G-power μολις εβγαλε supercharger kit για x5 4.8is με τα 355hp στα 625ps..το αναφερω γιατι ο 4.8is εχει διπλο vanos και valvetronic..το θεμα ειναι θα βγαλει ποτε και αν κατι αντιστοιχο για τα μικροτερα μοτερ?ess, g-power..

stef
08-09-09, 13:50
η G-power μολις εβγαλε supercharger kit για x5 4.8is με τα 355hp στα 625ps..το αναφερω γιατι ο 4.8is εχει διπλο vanos και valvetronic....

Και είναι V8......

konstantinosz4s23i
08-09-09, 14:07
λοιπον μολις επικοινωνησα με καποιον κυριο απο την ess tuning και ρωτησα αν θα βγαλουν κατι για 2.0si
2.5si kai 3.0si δηλαδη τα μοτερ που μεχρι τωρα δεν υπαρχει κατι..μου ειπε οτι τωρα ασχολουνται με το project της m3, m5 για συπερψηαργερ κιτ..μου ειπε οτι σε 1 χρονο μπορει και περισσοτερο θα βγαλουν (υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα) supercharger kit για τα μοτερ που ανεφερα πιο πανω..δηλαδη για e90-91-92 και για z4 e89..επισης τον ρωτησα ειναι εφικτο το compressor kit σε valvetronic μοτερ??ειναι αναξιοπιστο??και μου απαντησε οτι δεν ειναι δυσκολο(τουλαχιστον για αυτους)..μπορει να γινει απλα δεν εχουν χρονο (λογω εξελιξης κιτ για m) να βγαλουν κατι..θα γινει ομως στο αμεσο μελλον..προσπαθησα να επικοινωνησω και με g-power αλλα δεν κατεστη δυνατον..

trelogazo
23-10-09, 18:19
μπορεισ να μου πεισ ποσουσ ιππουσ θα ανεβασεισ? ,ροπη? και τι μαρκα καλουδια θα σου βαλουν πανω στο bmw

ANTR12
15-11-11, 01:10
gia sas pedia egw ime polli apelpizmenos kai den ksero ti na kano me to aytokinito mou thelw na veltioso ton kinitira tou aytokinitou mou sto opio forai n43 engine type 116i venzini kai 122hp kai den ksero ti na kano epsaksa gia supercharger kai den vrika tipota i turbo kit den vrika kati mpori kapios na me voithisi gt ilikrina exo metaniosi p exo pari ayto to aytokinito kai den ksero ti na kano pleon gia na ime eyxaristimenos ine polli argo gia mena opios mpori na me voithisi parakalo perimeno mia apantisi eyxaristo

Γεια σας παιδιά, είμαι πολυ απελπισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω με το αυτοκίνητο μου. Θέλω να βελτιώσω το κινητήρα του αυτοκινήτου μου οποίο φοράει Ν43 116i βενζίνη και 122hp και δεν ξέρω τι να κάνω. Εψαξα για supercharger και δεν βρήκα τπτ ή turbo kit και δεν βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί ειλικρινά έχω μετανοιώσει που έχω πάρει αυτό το αυτοκίνητο και δεν ξέρω τι να κάνω πλέον για να είμαι ευχαριστημένος. Ειναι πολύ αργό για μένα, οποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ περιεμένω μια απάντηση. Ευχαριστώ

kostastnt
15-11-11, 09:50
Γεια σας παιδιά, είμαι πολυ απελπισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω με το αυτοκίνητο μου. Θέλω να βελτιώσω το κινητήρα του αυτοκινήτου μου οποίο φοράει Ν43 116i βενζίνη και 122hp και δεν ξέρω τι να κάνω. Εψαξα για supercharger και δεν βρήκα τπτ ή turbo kit και δεν βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί ειλικρινά έχω μετανοιώσει που έχω πάρει αυτό το αυτοκίνητο και δεν ξέρω τι να κάνω πλέον για να είμαι ευχαριστημένος. Ειναι πολύ αργό για μένα, οποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ περιεμένω μια απάντηση. Ευχαριστώ

Πούλα το και πάρε ένα άλλο.. Δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο για να ανέβει το αμάξι.. Αφού δεν ασχολήθηκαν μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού με αυτό το αμάξι, δεν υπάρχει κάποια λύση..

zaharias
15-11-11, 11:16
Πούλα το και πάρε ένα άλλο.. Δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο για να ανέβει το αμάξι.. Αφού δεν ασχολήθηκαν μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού με αυτό το αμάξι, δεν υπάρχει κάποια λύση..

Αυτο...

Ήμουν νιος και γέρασα...
Ποσο καιρο ακουμε για valvetronic compressor..
Ακομα ψαχνω να το δω..

paganis
15-11-11, 12:52
οτι δεν ασχοληθηκε καμια εταιρια με αυτο το μοτερ...δεν αποδεικνυει τιποτα! μην ξεχνας πως οποιος θελει αλογα στον υπολοιπο κοσμο(αυτος ειναι ο πελατης για εκεινους)....αγοραζει εξαρχης ενα μοτερ με υποδομη...και κατοπιν ασχολητε ,εφοσον δεν τον ικανοποιει...με την περαιτερω βελτιωση του! το να ασχοληθει ενας γνωστος ξενος οικος...με την βελτιωση ενος μοτερ,,,που αφορα ενα μικρο κυκλο ατομων (στην ελλαδα και στις υπολοιπες αφρικανικες χωρες) και κυριως με περιορισμενο μπατζετ....δεν ειναι μαλλον κατι που τους συμφερει!
ειμαι σιγουρος πως οταν υπαρχει θεληση ...υπαρχει και τροπος! σιγα το εξελιγμενο στο οριο μοτερ,,,που δεν επιτρεπει να του βαλεις χερι.....ολα ρυθμιζονται..ή τουλαχιστον παρακαμπτονται και ρυθμιζονται εκ νεου!

ANTR12
16-11-11, 03:20
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΜΟΣ ΕΧΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟ ΟΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙΣΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΜΟΥ ΟΜΟΣ ΔΙΣΚΟΛΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΙΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΟΜΟΣ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΙΑ ΟΛΟΚΛΙΡΟΜΕΝΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΡΟΤΙΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΟ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΤΗΑ ΠΑΡΟ ΓΙΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 122ΗΠ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΧΡΙ 160ΙΠΟΔΗΝΑΜΗ ΑΤΜΟΣΦΕΡΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ ΥΠΕΡΣΙΜΠΙΕΣΤΕΣ ΚΛΠ ΟΜΟΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΙΤΑΖΑ ΣΤΙΝ ΕΤΑΙΡΙΑ Κ&Ν ΜΕ ΦΙΛΤΑ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΣΙΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΜΟΥ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΙΝ ΜΑΖΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΑΝ ΞΕΡΙ ΚΑΠΙΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

Σας ευχαριστώ για όσα μου έχετε απαντήσει, ομως έχω να σας πω οτι δοκίμασα να πουλησω το αυτοκίνητο μου όμως δυστυχώς δύσκολα πολύ τα πράγματα και αποφάσισα να μείνω με αυτό μέχρι να δω τι να κάνω. Σκέφτηκα οτι θα δοκιμάσω να κάνω ένα πρόγραμμα στο αυτοκίνητο και κάποια ολοκληρωμένη εξάτμιση και κανένα φίλτρο αέρα και ρώτησα αν τα κάνω όλα αυτά μου έχουν πει από τα 122 hp να πάω 160hp ατμοσφαιρικά οχι με υπερσυμπιεστές κτλπ. Όμως έχω ένα θέμα με το φίλτρο αέρα κοιτάζα στην εταιρεία K&N με φίλτρα αέρα και βρήκα ένα συμβατό με το όχημά μου όμως δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με την μάζα του αέρα στο όχημα. Αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το θέμα και αν μπορείτε βοηθήστε με.
Ευχαριστώ

zaharias
16-11-11, 07:43
Σας ευχαριστώ για όσα μου έχετε απαντήσει, ομως έχω να σας πω οτι δοκίμασα να πουλησω το αυτοκίνητο μου όμως δυστυχώς δύσκολα πολύ τα πράγματα και αποφάσισα να μείνω με αυτό μέχρι να δω τι να κάνω. Σκέφτηκα οτι θα δοκιμάσω να κάνω ένα πρόγραμμα στο αυτοκίνητο και κάποια ολοκληρωμένη εξάτμιση και κανένα φίλτρο αέρα και ρώτησα αν τα κάνω όλα αυτά μου έχουν πει από τα 122 hp να πάω 160hp ατμοσφαιρικά οχι με υπερσυμπιεστές κτλπ. Όμως έχω ένα θέμα με το φίλτρο αέρα κοιτάζα στην εταιρεία K&N με φίλτρα αέρα και βρήκα ένα συμβατό με το όχημά μου όμως δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με την μάζα του αέρα στο όχημα. Αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το θέμα και αν μπορείτε βοηθήστε με.
Ευχαριστώ

Κατ'αρχην καλως ηρθες.. γραφε με μικρα γιατι ειναι κανονας του φορουμ..
160 με ΦΠΕ, πολυ απλα ΔΕΝ παει.. (τι ειναι rallye-saxo..??)
Mε χταποδια καταλυτες ΔΕΝ θα μπορεις να παιξεις.. Μονο προγραμμα, φιλτρο στο φιλτροκουτι & εξατμιση απο καταλυτη και πισω.. Αν παρεις 10 αλογα στο συνολο ειναι ζητημα.. και θα εχεις δωσει πανω απο 1000 ευρω...

kostastnt
16-11-11, 10:02
Το ότι δεν ασχολήθηκε καμιά εταιρεία με αυτό το αμάξι-μοτέρ σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι.. Το λέω επειδή έχω δει κιτ βελτίωσης για twingo, για honda jazz 1000άρια με 50-60 άλογα, κτλ.. Εμένα μου λέει πολλά όταν ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός και γνωστός οίκος δεν ασχολείται με αυτό το αμάξι..

Πρόγραμμα σε ατμοσφαιρικό ίσως δώσει κάτι λίγο.. κανά άλογο, κανά άλογο+πόνυ.. Η εξάτμιση κάτι λίγα επίσης αν και τουλάχιστον σε εμένα δεν έχω παρατηρήσει κάτι να μπουκώνει για να χρειάζεται αλλαγή.. Φίλτρο αέρα κάποιος που έβαλε εδώ του δημιούργησε πρόβλημα..

όποιος σου είπε ότι θα πάρεις 40 άλογα από αυτά σε κοροιδεύει.. Πες του ότι θα πας να κάνεις δυναμομέτρηση το αμάξι μαμά και αφού σου βάλει όλα αυτά και ότι αν δεις παραπάνω από 20 άλογα(τα μισά από όσα υπόσχεται) τότε θα τον πληρώσεις. Εννοείται σε δικό σου δυναμόμετρο, που δεν θα μάθει ποιό είναι..

Dim77
16-11-11, 10:45
Στα πολύ καινούρια μοτέρ ειδικά άμεσου ψεκασμού με Euro 4-5 τα περιθώρια βελτίωσης είναι πολύ μικρά.

Το θέμα δεν είναι να πάρεις 10 άλογα, είναι να μην έχεις συνέχεια προβλήματα με check engine κλπ.

Βελτιώσεις ατμοσφαιρικές για +40 ps δεν γίνονται παρά μόνο στο Gran Turismo (Playstation) και σε ειδικά μοτέρ για αγωνιστική χρήση ή σχεδόν αγωνιστική χρήση.

Μην παίρνουμε τα παραδείγματα παλαιών κινητήρων που κατάφερναν (με πολλές βελτιώσεις και αγωνιστική εξέλιξη από πίσω για να βρίσκονται λύσεις) να ανέβουν τόσο (θυσιάζοντας και κάποια οφέλη του νορμάλ μοτέρ που σε άλλα αυτοκίνητα φαίνονταν και σε άλλα όχι).

Το ότι υπήρχαν κιτ ή υπάρχουν για διάφορα αυτοκίνητα υποδεέστερα δε σημαίνει κάτι. Έχει σημασία 1) ο εγκέφαλος τους 2)Τι τεχνολογία ρύπων έχουν (που συνδέεται με τις δικλείδες που αφήνει ο εγκέφαλος).

Στο 116 δεν θα καταφέρεις να βγάλεις πάνω από 10ps. Με τίποτα.

Αν ήταν έτσι θα πήγαιναν τα 320 στα 200ps και θα το είχαν κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ειδικά εδώ μέσα.

Ο kostastnt έχει ένα δίκαιο για την συμφωνία από πριν, αλλά δε βλέπω να συμφωνεί ο ''βελτιωτής''.
Η δυναμομέτρηση βλέπετε, έχει τα μυστικά της και μπορείς να ''παρουσιάσεις'' ωραίες αυξήσεις από αέρα κοπανιστό.

rapid_fast
17-11-11, 20:00
Βελτιώσεις ατμοσφαιρικές για +40 ps δεν γίνονται παρά μόνο στο Gran Turismo (Playstation) και σε ειδικά μοτέρ για αγωνιστική χρήση ή σχεδόν αγωνιστική χρήση.


E, όχι ρε Δημήτρη, ε όχι ρε Δημήτρη, τα ισοπέδωσες όλα...
Πάνε όλα τα όνειρα μου στράφι....:ices_ange

Dim77
18-11-11, 00:45
E, όχι ρε Δημήτρη, ε όχι ρε Δημήτρη, τα ισοπέδωσες όλα...
Πάνε όλα τα όνειρα μου στράφι....:ices_ange

Τι ήθελες να κάνεις?:icon_pai:

rapid_fast
18-11-11, 06:51
Τι ήθελες να κάνεις?:icon_pai:

Να βάλω πρόγραμμα στο βαλβτρόνικ και να πάρω 60 άλογα...
Ετσι μου είπαν εδώ γύρω..:bs::bs:

giannis 116
19-11-11, 20:19
Τα ειπαν ολα οι προηγουμενοι για βελτιωση σειρας 1 και ισχυουν και με το παραπανω. Εγω ειχα βαλει K&N φιλτρο και μου χαλασε τον MAF απ τα λαδια του φιλτρου. Οποτε μη κανεις τιποτα απλα πουλα το και παρε τη νεα σειρα 1 που ειναι τουρμπο απο μαμα και τελος...

peter79
19-11-11, 20:29
Τα ειπαν ολα οι προηγουμενοι για βελτιωση σειρας 1 και ισχυουν και με το παραπανω. Εγω ειχα βαλει K&N φιλτρο και μου χαλασε τον MAF απ τα λαδια του φιλτρου. Οποτε μη κανεις τιποτα απλα πουλα το και παρε τη νεα σειρα 1 που ειναι τουρμπο απο μαμα και τελος...

αν το λάδωνες αβέρτα....

υπάρχουν όρια και είδκα στα φίλτρα είναι πολύ λεπτή η ισοσσοπία στο λάδωμα.

giannis 116
19-11-11, 20:32
αν το λάδωνες αβέρτα....

υπάρχουν όρια και είδκα στα φίλτρα είναι πολύ λεπτή η ισοσσοπία στο λάδωμα.

Δεν προλαβα καν να το λαδωσω! Με το λαδι που ειχε επανω οταν το εβαλαν καινουριο και σε επισημη αντιρποσωπεια μαλιστα! Μετα απο λιγο καιρο τα εφτυσε ο MAF

Stunt Mike
19-11-11, 21:03
Σκέφτηκα οτι θα δοκιμάσω να κάνω ένα πρόγραμμα στο αυτοκίνητο και κάποια ολοκληρωμένη εξάτμιση και κανένα φίλτρο αέρα και ρώτησα αν τα κάνω όλα αυτά μου έχουν πει από τα 122 hp να πάω 160hp ατμοσφαιρικά οχι με υπερσυμπιεστές κτλπ.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!Μπας σε καλο σου παλικαρι μου,μ'εκανες και γελασα!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα καλυτερο ανεκδοτο κι απ'το ''αγοραστε Ελληνικα ομολογα,σιγουρη επενδυση''!
Φυγε μακρια απο ΟΠΟΙΟΝ και να σου'πε τετοια κλαπ@ρχιδι@!!Προφανως ειναι παντελως ασχετος......

bmwz3m44
19-11-11, 21:11
με ολΑ ΑΥΤΑ που ειπες απο 122 μπορει να πας στα 132 το πολυ.

Bimmer56
20-11-11, 15:47
Συμφωνω με τα παραπανω. Η μαμα φροντισε για το συγκεκριμενο μοτερ. Απλες μετατροπες (φιλτρο, εξατμιση, προγραμμα) 5-15αλογα συν προβληματα, τουρμπο 25-40 αλογα ακομη πιο πολλα προβληματα, τα διεθνη φορουμ ειναι γεματα με πονεμενες ιστοριες.

Υπαρχει και η ακριβη λυση. Στελνεις το αμαξι στον Καναδα, 375 δυναμομετριμενα αλογα κοστος γυρω στα 50000 Καναδεζικα δολλαρια η το στελνεις Αμερικη σε μενα, ξεκιναμε στα 600++ Τουρμπινατα δυναμομετριμενα αλογα με αρχικο κοστος $60000 και $1000 ανα ιππο απο εκει και πανω, μεχρι σημερα περιπου 1000 αλογα ειναι το οριο. Υπολογισε 2000 με 2500 για μεταφορα στην Βορεια Αμερικη και 1000 με 1500 πισω Ελλαδα. Μονο με την υπογραφη συμβολαιου και προκαταβαλης μπορουν να δοθουν πληροφοριες. Υπαρχει 2 χρονια εγγυηση για τα υλικα και την εργασια καλυπτονται μονον οι μετατροπες, και βεβαια θα γινει ελεγχος στο αυτοκινητο.

Dim77
20-11-11, 15:54
Συμφωνω με τα παραπανω. Η μαμα φροντισε για το συγκεκριμενο μοτερ. Απλες μετατροπες (φιλτρο, εξατμιση, προγραμμα) 5-15αλογα συν προβληματα, τουρμπο 25-40 αλογα ακομη πιο πολλα προβληματα, τα διεθνη φορουμ ειναι γεματα με πονεμενες ιστοριες.

Υπαρχει και η ακριβη λυση. Στελνεις το αμαξι στον Καναδα, 375 δυναμομετριμενα αλογα κοστος γυρω στα 50000 Καναδεζικα δολλαρια η το στελνεις Αμερικη σε μενα, ξεκιναμε στα 600++ Τουρμπινατα δυναμομετριμενα αλογα με αρχικο κοστος $60000 και $1000 ανα ιππο απο εκει και πανω, μεχρι σημερα περιπου 1000 αλογα ειναι το οριο. Υπολογισε 2000 με 2500 για μεταφορα στην Βορεια Αμερικη και 1000 με 1500 πισω Ελλαδα. Μονο με την υπογραφη συμβολαιου και προκαταβαλης μπορουν να δοθουν πληροφοριες. Υπαρχει 2 χρονια εγγυηση για τα υλικα και την εργασια καλυπτονται μονον οι μετατροπες, και βεβαια θα γινει ελεγχος στο αυτοκινητο.

Συγνώμη, για το 116 μιλάς?:confused:

oldcarskickass
20-11-11, 17:58
Ε ναι τι άλλο, αλλιώς θα ήταν Offtopic.

Stunt Mike
20-11-11, 21:00
Μαλλον τον δουλευει γιατι αμα ειναι να δωσει καποιος 60.000$!!!!! για μετατροπες σ'ενα 116 για ποιο λογο να μην παρει ενα ετοιμο 135???

rapid_fast
20-11-11, 21:21
Μαλλον τον δουλευει γιατι αμα ειναι να δωσει καποιος 60.000$!!!!! για μετατροπες σ'ενα 116 για ποιο λογο να μην παρει ενα ετοιμο 135???

Μα το τεκμήριο και τα τέλη φυσικα!!!!!:bananasmi

Stunt Mike
20-11-11, 21:27
Ρε συ Παναγιωτη αμα ειχες 60.000$ για μετατροπες,το τελευταιο πραγμα που θα σ'ενοιαζε θα'ταν τα τελη!!!χαχαχαχα!!Παρεπιπτοντως και η προσφορα που του'δωσε για 600+hp ειναι πανακριβη!!!Και μ'αρεσει το ''απο κει και πανω υπολογισε 1000$/ιππο!!Εντελως μπακαλιστικο!!!

Dim77
20-11-11, 21:37
36000 ευρώ για την Καναδική μετατροπή των 375ps (+4000 πήγαινε-έλα το αυτοκίνητο)...
44000 ευρώ για την USA μετατροπή των 600ps (δε βάζω για παραπάνω).

Συγνώμη παιδιά, ή κάτι άλλο κατάλαβε ο bimmer56 ή κάνει πλάκα.

Γιατί μιλάμε για 116 1.6 λίτρα (που δεν πάει στην Αμερική εντωμεταξύ) και δε νομίζω ότι το έχουν ξαναδεί.

Stunt Mike
20-11-11, 22:08
36000 ευρώ για την Καναδική μετατροπή των 375ps (+4000 πήγαινε-έλα το αυτοκίνητο)...
44000 ευρώ για την USA μετατροπή των 600ps (δε βάζω για παραπάνω).

Συγνώμη παιδιά, ή κάτι άλλο κατάλαβε ο bimmer56 ή κάνει πλάκα.

Γιατί μιλάμε για 116 1.6 λίτρα (που δεν πάει στην Αμερική εντωμεταξύ) και δε νομίζω ότι το έχουν ξαναδεί.

Ή απλως ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.....ειναι εκτος τοπου και χρονου η συγκεκριμενη προταση....

Kostas Christ
21-11-11, 04:41
τι ειναι ρε παιδια τα αλογα? φασολια? 2 ευρω το κιλο αμα παρεις 200 κιλα 400 ερω... χαχαχα..

rapid_fast
21-11-11, 07:04
Ρε συ Παναγιωτη αμα ειχες 60.000$ για μετατροπες,το τελευταιο πραγμα που θα σ'ενοιαζε θα'ταν τα τελη!!!χαχαχαχα!!Παρεπιπτοντως και η προσφορα που του'δωσε για 600+hp ειναι πανακριβη!!!Και μ'αρεσει το ''απο κει και πανω υπολογισε 1000$/ιππο!!Εντελως μπακαλιστικο!!!

Τα τέλη και τα τεκμήρια λές να μην νοιάζουν τους "πλούσιους"??
Δε νομίζω!!!
πώς πιστεύεις οτι χάθηκαν σε 12 μήνες όλα τα Μ3-Μ5-Μ6-Χ6 σειρές 3-5-6-7
απο το δρόμο?
Πού πήγαν τα νισσάν 350Ζ? Τα λέξους που χάθηκαν? Πού είναι τα Τζάγκιουαρ και
τα Καγιέν??
Δεν ξέρω τι γίνεται κάτω στην Αθήνα, αλλά εδώ Θεσσαλονίκη, όλα έχουν εξαφανιστεί..
Θα φτάσουμε στις εποχές που αγόραζες ένα Στάρλετ με 2.000.000 δραχμές και έδινες
6.000.000 για να το κάνεις 300 άλογα..
Η αλλιώς αναλογικά, BMW με 25.000 ευρώ και 75.000 ευρώ για μετατροπές...

ditris
21-11-11, 08:57
Τα τέλη και τα τεκμήρια λές να μην νοιάζουν τους "πλούσιους"??
Δε νομίζω!!!
πώς πιστεύεις οτι χάθηκαν σε 12 μήνες όλα τα Μ3-Μ5-Μ6-Χ6 σειρές 3-5-6-7
απο το δρόμο?
Πού πήγαν τα νισσάν 350Ζ? Τα λέξους που χάθηκαν? Πού είναι
τα Καγιέν??

Παναγιώτη και φυσικά τα τέλη είναι υπερβολικά ακόμη και για τους πλούσιους....εκ των οποίων σε πολλούς η δουλειά έχει μειωθεί κατα το ήμισυ το λιγότερο!Και η βενζίνη-ασφαλειες πανάκριβα..οποτε σιγα μη συντηρουν αυτοκινητα κυβισμου 3000+ κυβικά εκατοστά.

Υ.Γ 1)Για να λέμε κ την αλήθεια πολλά απο τα 350Ζ, Μ3 Ε36, Ε46 330, Ε46 Μ3, 530,Μ5 Ε39 όπως και άλλα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ υψηλού κυβισμού-"επιδόσεων" δεν ανήκαν σε ιδιαίτερα πλούσιους ιδιοκτητες αλλα σε "ανθρώπους με εισόδημα + -1000Ε μήνα" που τάχαν πάρει για να βγάλουν τα γούστα τους ξεχνώντας ότι τα μεταξωτα βρακιά θέλουν κ μεταξωτους κ-λους!Αυτό το τελευταίο το εξηγώ ΓΙΑ να ΜΗΝ παρεξηγηθώ....σίγουρα ο καθένας ειναι υπευθυνος κ υπόλογος των πράξεων του...κάνει ο ιδιος κουμαντο στη τσέπη του, με τις κινησεις του(αγορα αυτοκινητου εν προκειμένω) πρεπει να κανει τον εαυτο του χαρουμενο- ψυχολογικα καλύτερα.........αλλά ΟΛΑ εχουν ένα ΟΡΙΟ!Η συντηρηση, εξοδα μετακινησης κτλ αυτοκινητων που προειπα ειναι για ανθρωπους με πολύ χρήμα...που μάλιστα το σκέφτονται κ πρωτου πεταξουν ένα Ε εστω σε βενζινη το χιλιοσκεπτονται!Εχουν καβούρια στην τσεπη τους..γιαυτό κ καναν περιουσία!!
Και δεν καθονται με "αφελεια" να κανουν κινησεις αγοράς-βελτιώσεων σε αυτοκινητα τη στιγμη που μπορει να μενουν σε νοίκι!Γιατι τοχω δει κ αυτό....
2)Κ εγώ είμαι ένας απο αυτούς που έχω κάνει αρκετα λάθη πετώντας χρήμα για βελτιώσεις(ειδίως μηχανολογικά) έστω κ αν δεν είμαι τπτ άλλο παρα ένας κανονικός μεροκαματιάρης!Οταν όμως ειδα μεχρι που φτανουν τα ποδαρακια μου...τα μαζεψα κ ταβαλα μεχρι το τερμα της κουβερτας μου!Κ φυσικά έμαθα ότι στο αυτοκινητο δεν θελει να πετάς το 3πλάσιο της αξίας του για βελτιώσεις!Αλοίμονο...

Stunt Mike
21-11-11, 10:24
Τα τέλη και τα τεκμήρια λές να μην νοιάζουν τους "πλούσιους"??
Δε νομίζω!!!
πώς πιστεύεις οτι χάθηκαν σε 12 μήνες όλα τα Μ3-Μ5-Μ6-Χ6 σειρές 3-5-6-7
απο το δρόμο?
Πού πήγαν τα νισσάν 350Ζ? Τα λέξους που χάθηκαν? Πού είναι τα Τζάγκιουαρ και
τα Καγιέν??
Δεν ξέρω τι γίνεται κάτω στην Αθήνα, αλλά εδώ Θεσσαλονίκη, όλα έχουν εξαφανιστεί..
Θα φτάσουμε στις εποχές που αγόραζες ένα Στάρλετ με 2.000.000 δραχμές και έδινες
6.000.000 για να το κάνεις 300 άλογα..
Η αλλιώς αναλογικά, BMW με 25.000 ευρώ και 75.000 ευρώ για μετατροπές...

Τα περισσοτερα απ'αυτα τ'αυτοκινητα ηταν με leasing και επιβαρυναν εταιρικους προυπολογισμους,αρα με τη κριση το πρωτο που μειωνεις ειναι τα εξοδα σου.Ελαχιστοι απ'αυτους τα πληρωνανε με δικα τους χρηματα.Απ'τη μερα που το leasing επαψε να περναει κατα 100% στα εξοδα της εταιρειας-επιχειρησης(ατομικης ή οχι) τους κακοφαινοταν να το πληρωνουν κερατιατικα στο κρατος τη στιγμη που σκαγανε και οι επιταγες η μια μετα την αλλη.Μετα εχουμε την κατηγορια ''μεταξωτα βρακια''.....το αφηνω ασχολιαστο...:bananasmi Πολλα αυτοκινητα τα ''σκοτωσαν'' λογω των νεων μετρων...
Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον,οποιος εχει 60.000$ για βελτιωσεις και μονο και δεν τα'χει βγαλει ''μαυρα'' για να θελει να τα κρυψει,δεν βελτιωνει ενα 116!Ειδικα στην Αμερικη!!

bimmerm
21-11-11, 11:12
οποιος παιρνει ασσο ξερει για ποιο λογο τον αγοραζει.
για να εχει το καλυτερο ποιοτικα αυτοκινητο της κατηγοριας του,το ποιο οικονομικο,με αξιοπρεπης επιδοσεις,πολυ καλη ποιοτητα οδηγησης και πολλα αλλα εκτος γρηγορων επιδοσεων.
αν καποιος θελει κατι γρηγοροτερο τοτε δεν επρεπενα στραφει σαυτο το αυτοκινητο αλλα σε ενα τουρμπο ας πουμε η' σε ενα μεγαλυτερου κυβισμου της μαμας η' να περιμενενε τον νεο ασσο φ10 που ηξερε οτι θα ειναι γρηγοροτερος.:)

kostastnt
21-11-11, 15:09
Επίσης μιας και μιλάμε για ουτοπικές μετατροπές ας πω ότι και h manhart αναλαμβάνει να σου βάλει ότι μοτέρ θες από bmw της ίδιας γενιάς και να στο κάνει να δουλέυει απροβλημάτισα.. Ίσως συμφέρει πιο πολύ να βάλει 2litro μοτέρ αδήλωτο..

rapid_fast
21-11-11, 21:59
οποιος παιρνει ασσο ξερει για ποιο λογο τον αγοραζει.
για να εχει το καλυτερο ποιοτικα αυτοκινητο της κατηγοριας του,το ποιο οικονομικο,με αξιοπρεπης επιδοσεις,πολυ καλη ποιοτητα οδηγησης και πολλα αλλα εκτος γρηγορων επιδοσεων.
αν καποιος θελει κατι γρηγοροτερο τοτε δεν επρεπενα στραφει σαυτο το αυτοκινητο αλλα σε ενα τουρμπο ας πουμε η' σε ενα μεγαλυτερου κυβισμου της μαμας η' να περιμενενε τον νεο ασσο φ10 που ηξερε οτι θα ειναι γρηγοροτερος.:)

Νομίζω οτι είσαι υπερβολικός και συναισθηματικός, και η κρίση σου έχει επηρεαστεί
με αποτέλεσμα να εκφέρεις υποκειμενική και όχι αντικειμενικά αληθή άποψη....:greenboun

bmw316turbo
22-11-11, 07:52
οποιος παιρνει ασσο ξερει για ποιο λογο τον αγοραζει.
για να εχει το καλυτερο ποιοτικα αυτοκινητο της κατηγοριας του,το ποιο οικονομικο,με αξιοπρεπης επιδοσεις,πολυ καλη ποιοτητα οδηγησης και πολλα αλλα εκτος γρηγορων επιδοσεων.
αν καποιος θελει κατι γρηγοροτερο τοτε δεν επρεπενα στραφει σαυτο το αυτοκινητο αλλα σε ενα τουρμπο ας πουμε η' σε ενα μεγαλυτερου κυβισμου της μαμας η' να περιμενενε τον νεο ασσο φ10 που ηξερε οτι θα ειναι γρηγοροτερος.:)


Δεν νομιζω οτι ο ασσος εχει την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , ουτε ειναι το πιο οικονομικο ουτε το πιο ομορφο στην κατηγορια του.Απλα εχει αξιοπρεπεις επιδοσεις για το βαρος του και πολυ υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει...

paganis
22-11-11, 09:07
Δεν νομιζω οτι ο ασσος εχει την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , ουτε ειναι το πιο οικονομικο ουτε το πιο ομορφο στην κατηγορια του.Απλα εχει αξιοπρεπεις επιδοσεις για το βαρος του και πολυ υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει...

εγω απορω...πραγματικα, πως καποιος αγοραζει τον ασσο! θεωρω οτι ειναι ισως η χειροτερη σχεση value for money...που υπαρχει στην αγορα και επιπλεον αν ειναι το απλο ειναι κακασχημο! εξαιρεσεις αποτελουν καποια που εχουν mpack και της παναγιας τα ματια ,για να δειξουν καπως...

giannis 116
22-11-11, 17:07
Δεν νομιζω οτι ο ασσος εχει την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , ουτε ειναι το πιο οικονομικο ουτε το πιο ομορφο στην κατηγορια του.Απλα εχει αξιοπρεπεις επιδοσεις για το βαρος του και πολυ υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει...

Ο νεος ασσος εχει πλεον ικανοποιητικες επιδοσεις, ο παλιος ηθελες 118i τουλαχιστον μη πω 120i και πανω και παλι για τετοιες εκδοσεις το budget ειχε εκτοξευτει και ειχες κατι αλλα μικρα τουρμπακια του ανταγωνισμου να σου θυμιζουν εκνευριστικα οτι τα 30+ χιλιαρικα που εδωσες...'σουρνωνται'!
Υπερτιμημενος ηταν ο παλιος, αλλα αν αναλογιστουμε και τις ζορικες οικονομικες συνθηκες σημερα ειναι κι ο νεος υπερ-υπερτιμημενος!
Οσο για ποιοτητα κατασκευης πιστευω πως τα τελευταια Α3 και Golf επαιζαν στην ιδια πολυ υψηλα ποιοτικη κατηγορια, οχι ομως οτι κι ο ασσος υπολοιποταν του ανταγωνισμου, ισα ισα.

Τελος παντων το μαδησαμε λιγο στο offtopic και γραφουμε πραγματα που εχουν ξαναγραφτει σε αναλογα threads και topics στο παρελθον.

Για το θεμα μας τωρα, απλα δεν αξιζει καν η προσπαθεια βελτιωσης του παλιου ασσου, ή ζεις μ αυτο ή το πουλας-σκοτωνεις και ψαχνεις κατι αλλο πιο δυνατο και πιο γρηγορο.

bimmerm
22-11-11, 18:16
ο ασσος ειναι μαζι με το α3 τα ποιο ποιοτικα αυτοκινητα της κατηγοριας τους,με την καλυτερη κατασκευη ποιοτικα.
δεν ειπα στην περιγραφη μου οτι ειναι το ποιο ομορφοκι αυτο γιατι ηξερα τι θα λεγατε.Για μενα ειναι, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.. για μενα ειναι πολυ ξεχωριστο.
και οι πωλησεις το επιβεβαιωνουν.γιατι το πρωτο που κοιτανε ολοι οταν θελουν να αγορασουν καινουριο αυτοκινητο ειναι η ομορφια.αρα για να πουλησει τοσο ειναι ομορφο.
και η προηγουμενη 3αρα (οχι η φεισλιφτ) την θεωρω βαρετη αλλα πουλησε.
αν καποιοι θα μου πειτε οτι πηραν τον ασσο μονο γιατι εχει το σηματακι τοτε τι να πουμε για την 3αρα που ακομα και οταν βγαζει καποιο βαρετο και σε ομορφια αλλα και επιδοσεις και ταυτοχρονα ειναι το πιο πανακριβο 1600αρη και πουλαει επειδη ειναι μοδα?
ουτε για αξια αγορας -αξιας ειπα. γιαυτους που λενε για βαλιου φορ χρημα,τοτε με την ιδια λογικη και η 3αρα ειναι το ιδιο υπερτιμημενη.
αλλα εφοσον λετε και γιαυτο και τα 2 αυτοκινητα εγω πιστευω στην αρχικη τους τιμη ειναι υπερτιμημενα,ομως με την μεγαλη εκπτωση φτανουν σε λογικες τιμες(τα απερχομενα μοντελα).
δλδ αν το παρετε ετσι κανενα γερμανικο δεν εχει καλη σχεση αγορας - αξιας.ολα ειναι πανακριβα σε σχεση με τον εξοπλισμο που προσφερουν στην αρχικη τους τιμη και σε σχεση με αλλα αυτοκινητα της ιδιας κατηγοριας.
το α3 ειναι ακριβοτερο,το γκολφ και ο απερχομενος ασσος εχουν τον ιδιο εξοπλισμο και εχουν την ιδια τιμη.δλδ το α3 ειναι καλυτερο? η' μηπως το γκολφ ειναι καλυτερο σαν αυτοκινητο ποιοτικα?οχι
το ποστ το εκανα για να πω στον φιλο μας οτι δεν γινεται να το φτιαξεις γιατι προοριζοταν για αλλη χρηση.

Dim77
22-11-11, 19:37
Παιδιά, είναι αμαρτία να ξεφύγει το θέμα.

Η σειρά 1 είναι πολύ ποιοτική και πιο ποιοτική από τον ''υποτιθέμενο'' ανταγωνισμό (που δεν υπήρχε στην πράξη πλήν του audi A3).

Golf, Astra, Leon, Auris, Mazda 3, Focus, alfa 147, Peugeot 307-308, είναι πιο κάτω. Όχι σαν αμάξια γενικότερα αλλά ...''κάπως''.

Ναι πλήρωνες 3-4 χιλιάρικα για αυτό το ''καπως'' (και για το Α3). Αν δε μπορείς πάρε Golf όχι Α3 ή σειρά 1. Το αν είναι ωραίο ή όχι είναι υποκειμενικό.

Το ότι ο κόσμος θέλει να πάρει BMW και να αισθανθεί αυτή την ''αίσθηση'' είναι γεγονός (μη γελιόμαστε, υπάρχει και για αυτό ότι τουμπανο και να πάρεις, μόλις κάτσεις σε μια 316 θα πείς...''ωραία είναι εδώ μέσα'' και κάποιοι δε νοιάζονται μόνο για επιδόσεις άρα και παίρνουν 316 αντί για octavia RS και είναι ευχαριστημένοι).

(Και στο αντίστοιχο audi νιώθεις καλύτερα από Skoda ή VW και εκεί είναι πιο τραγικό το γεγονός ότι τα φτηνά...είναι ολόιδια αυτοκίνητα στην πράξη από μηχανικής απόψεως τουλάχιστον).

Από το 2004 ακούγονται τα χίλια μύρια για την Ε87. Εντάξει, ήταν μια αλλαγή φιλοσοφίας που ξένισε μαζί με την υπόλοιπη γκάμα λόγω σχεδίων. Αλλά σαν αυτοκίνητα συνεχίζουν να εξελίσσονται ΚΑΚΑ τα ψέμματα, σαν πλαίσια, φρένα, μοτέρ κλπ.

Στην πράξη μπορώ να πώ το εξής.

Μια 116 περιποιημένη του 2005, δεν συγκρίνεται σε εμφάνιση με οποιοδήποτε παρόμοιο χατσμπακ του 2004-5. Την βλέπεις τώρα και ξεχωρίζει...Ένα από τα άλλα της εποχής εκείνης...έγινε της ''σειράς''.

Επίσης μη λέτε για τις υποδεέστερες επιδόσεις γιατί την εποχή εκείνη τα αντίστοιχα έβγαιναν με 100-120 ίππους και είχαν παρόμοιες ή χειρότερες επιδόσεις. Απλά η BMW συνέχισε με τα ίδια μοτέρ, όταν οι άλλοι κάθε ένα χρόνο έβγαζαν νέα μοτέρ ξεφτιλίζοντας την αξία των υπάρχοντων μοντέλων τους που οι κάτοχοι τράβαγαν τα μαλλιά τους βλέποντας κάθε χρόνο νέα μοτέρ και την αγοραία αξία των δικων τους να κατρακυλάει στον υπόνομο.
Και όπως με την 116 και 120 δεν βλέπω να κατηγορεί κανείς την VW που έπαιρνες το 2005 Α3 1.6-2.0 (ή γκολφ) με 120-150ps και ένα χρόνο μετά το έπαιρναν μόνο για ανταλλακτικά όταν τα 1.4 βγαίνανε με 140ps... (βρήκα ευκαιρία να κράξω πάλι το VAG :D )
:icon18:
Καμαρώστε λοιπόν με τις 116 παιδιά και χαρείτε τις, είναι πολύ ωραίο αμάξι...και με 60000 δολάρια γίνονται και 600 άλογα :smokin: :king:

Dim77
22-11-11, 19:42
Και επειδή έχουμε ξεφύγει :embarassm καλό είναι να θυμίσουμε ότι για αυτά τα αυτοκίνητα δεν βγήκε κάτι ιδιαίτερο από πλευράς βελτίωσης.

Πρόγραμμα και εξάτμιση (το φίλτρο είναι ανούσιο αν όχι και επιζήμιο) και...
Υπερκυβισμός σε 2 λιτρα για τα 116 και καλύτερα με αλλαγή μοτέρ ολόκληρου Ν46Β20. (Ν43Β20 για τα facelift).

Κομπρέσορ και τούρμπο δεν ευδοκίμησαν σε αυτά τα αυτοκίνητα. Κάποιοι διάττοντες αστέρες που ανέφεραν κομπρέσορ-τούρμπο τέτοια αυτοκίνητα που ''υπάρχουν'' (Ν42-Ν45-Ν46) δεν ...εμφανίστηκαν στην πράξη να δούμε έστω αν δουλεύουν για 5 λεπτά.

giannis 116
22-11-11, 21:30
[QUOTE=Dim77;446993]Παιδιά, είναι αμαρτία να ξεφύγει το θέμα.

Από το 2004 ακούγονται τα χίλια μύρια για την Ε87. Εντάξει, ήταν μια αλλαγή φιλοσοφίας που ξένισε μαζί με την υπόλοιπη γκάμα λόγω σχεδίων. Αλλά σαν αυτοκίνητα συνεχίζουν να εξελίσσονται ΚΑΚΑ τα ψέμματα, σαν πλαίσια, φρένα, μοτέρ κλπ.

Στην πράξη μπορώ να πώ το εξής.

Μια 116 περιποιημένη του 2005, δεν συγκρίνεται σε εμφάνιση με οποιοδήποτε παρόμοιο χατσμπακ του 2004-5. Την βλέπεις τώρα και ξεχωρίζει...Ένα από τα άλλα της εποχής εκείνης...έγινε της ''σειράς''.

Επίσης μη λέτε για τις υποδεέστερες επιδόσεις γιατί την εποχή εκείνη τα αντίστοιχα έβγαιναν με 100-120 ίππους και είχαν παρόμοιες ή χειρότερες επιδόσεις. Απλά η BMW συνέχισε με τα ίδια μοτέρ, όταν οι άλλοι κάθε ένα χρόνο έβγαζαν νέα μοτέρ

Καμαρώστε λοιπόν με τις 116 παιδιά και χαρείτε τις, είναι πολύ ωραίο αμάξι...

Κατ'αρχην σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια! (οχι δεν ειμαι ψωνιο!)

+1 κι αλλο 1 σε οσα εγραψες. Την καμαρωνω και τη γουσταρω την 116 μου ακομα και μετα απο 7 χρονια συμβιωσης και περιπου 200.000χμ. Και την πηρα στη θεση ενος Golf ιδιου κυβισμου και παρομοιας ιπποδυναμης που οταν 'βγηκα' απ το Golf και μπηκα στην 1 ειπα αυτο ειναι αμαξι και γουσταρα να το οδηγω και γουσταρω ακομα και ακομα καμια φορα πιανω τον εαυτο μου να χαμογελαει πισω απ το τιμονι. Φανταστειτε τον 1ο καιρο!

Θα μπορουσε ομως να χε κανει κατι για τα μοτερ της ομως. Ξανα η ιδια κουβεντα και το χουμε κουρασει το θεμα, χ€στηκ€ η BMW για τη Βορειοαφρικανικη χωρα στο Νοτο της Ευρωπης και ισως γι αυτο αναμεσα σε πολλους αλλους λογους να αφησε τα 1600αρια ασθενικα επι χρονια. Ομως καημο το ειχα (πλεον δεν τον εχω γιατι ξερω οτι το ΔΝΤ, η κριση και οι αχρηστοι 'αρχοντες' μας, μου στερησαν ακομα και το ονειρο να παρω ενα πιο δυνατο BMW απ αυτο που εχω τωρα αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...), καημο λοιπον ειχα να ταν λιγο πιο ζωντανο πιο δυναμικο το μοτερακι, και πως γινεται στα μικρα κυβικα, μονο με σαλιγγαρο...
Γι αυτο και αναστεναξα με λυπη οταν ανοιξα το καπω της νεας σειρας 1 που πηγα να δω σε μια εκθεση τις προαλλες. Πηγα κι εγω να παρω λιγο ματι αν κι ελεγα να μη παω να μη πηξω αλλα τελικα δε κρατηθηκα, πηγα κι επηξα!

Το τραβαω το offtopic αλλα με πιασαν οι συναισθηματισμοι μου! Πριν 7 χρονια και κατι ψιλα ειχα παραλαβει τη νεα (τοτε) σειρα 1 και γουσταρα και τωρα μου ρθαν 'θυμησες'!

Καλα ΟΚ το κοβω εδω μην εχω και τιποτα κυρωσεις!

Επισης αν συμφωνειτε κι εσεις και η διαχειριστικη ομαδα νομιζω πως εξαντληθηκε το θεμα και δεν υπαρχει λογος να παραμενει αλλο ανοιχτο, πιο πολυ για να μη συνεχιζουμε να γραφουμε εκτος θεματος!

Η (παλια) σειρα 1 ΔΕΝ παιρνει βελτιωση ΤΕΛΟΣ, η συνεχεια με τη ΝΕΑ σειρα 1!

Dim77
23-11-11, 01:20
Αν η BMW είχε παρουσιάσει μια σειρά 1 με κινητήρες τουρμπο δηλαδή (π.χ. PSA-BMW) με απόδοση 150ps και 175 για 118i-120i πριν 3 χρόνια και τα υπάρχοντα αυτοκίνητα Ε87 δεν τα έπαιρνε κανείς πια (λόγω ότι είναι φοβερά υποδεέστερα σε επιδόσεις) ξέρεις τι θα έλεγαν όλοι? ότι η εταιρεία δεν τους σεβάστηκε και τα 1-2 ετών αμάξια τους έγιναν ξαφνικά μη εμπορικά.

Όπως έγιναν με τραγικό τρόπο όλα τα Α3-Γκολφ 1.6-2.0 120-150ps όταν βγήκαν τα πρώτα τουρμπο μετά από ένα-δυο χρόνια. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα αν είχα πάρει FSi τότε...θα είχα φρικάρει. Τρελό δούλεμα αν το σκεφτεί κανείς. Κυκλοφορούσε τη μια στιγμή το Golf 2.0 150ps (και το Α3) με 30.000 σχεδόν και σκάει το TSi...Αν έχεις BMW δε σε νοιάζει γιατί έχεις BMW...αλλά να έχεις κου-VAG και να έχεις πάθει τέτοιο χουνέρι?:owned:

Μόνο VAG δε θα ξανάπερνα. (πάλι εκεί το γύρισα) :king:

Και επίσης, το ότι η BMW δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω σε 4 κύλινδρα είναι γνωστό. Παρόλα αυτά ο ανταγωνισμός ήταν αυτός.

A3 1.6 120ps και 2.0 150ps
147 1.6 120ps και 2.0 150ps...μέχρι προσφάτως έτσι?
Lancia Delta...καλά ότι μοτέρ και να έχει είναι ελεεινή.
Ford Focus (το προηγούμενο) 1.6 100-120ps και 2.0 145ps
Fiat Stilo (καλά...άστο ότι μοτέρ και να είχε που και πάλι 110 και 130 από 1.6-1.8 ήταν και το 2.4 170 abarth τρομαρα του πήγαινε σαν 120-150ps).
Opel Astra 1.6-100ps 1.8-140ps 1.6T-180 (στο τέλος και μη νομίζετε ότι πήγαινε καλύτερα από 120i(170ps) χώρια που έκαιγε τα 2πλα.
Renault Megane ΙΙ (με τον άσχημο κ#λο) 1.6 110ps 2.0 140ps (εντάξει και RS-225ps με χρήματα για 120i αλλά είναι άλλο φρούτο).
Peugeot 307 (αρχικά) 1.6 110ps 2.0 173ps so what?
Citroen C4 1.6-110ps 2.0 173ps (so what II)
VW Golf 1.6 120ps 2.0 150ps αργότερα TSi 140 ps 122ps και GT 170ps και στα 2 σπασμένα μοτέρ το 1 δώρο αν έπαιρνες και DSG από τα πρώτα πήγαινες για το Ζάλογγο.
Seat Leon νομίζω στην αρχή ήταν 105ps το 1.6 μετά κάποια στιγμή πήρε 1.4Τ 122, 1.8Τ 160 (άξιζε αυτό ήταν και φτηνό), 2.0 200ps FR, Cupra 240ps (260+)...

Αν δείτε καλύτερα, οι επιδόσεις της BMW ήταν ψιλο-ανώτερες από τον φτηνότερο ανταγωνισμό (παρά και το μεγαλύτερο βάρος του E87) αλλά αγοράζοντας μιας αντίστοιχης τιμής Citroen ή Seat είχες πιο γρήγορο αμάξι...So what? Λάθος πήρε τότε (όποιος το σκέφτεται). Δε φταίει η BMW που διάλεξε κάποιος λάθος.
Πόσο να πάει δηλαδή η 116? Από 17000-19000 σαν την C4 ή το Golf? Είχε από 22000.

Ούτε σκεφτόταν η BMW ότι στην Ελλάδα απαγορεύοταν το diesel (στο 90% του πληθυσμού) και τα 120d (163 και 177ps) που ήταν ΠΟΛΥ γρήγορα δεν ήταν στο παιχνίδι (και έπαιρναν και βελτίωση...)

Για τους μερακλήδες υπήρχε η 130i με 265ps που επαιζε επί ίσους και ανώτερους όρους και από S3 και OPC και Cupra αλλά φυσικά ήταν και ακριβότερο από 5-15000ευρώ. Ε BMW είναι.

Φυσικά αν εξαιρέσεις το Audi τα άλλα ήταν ''αλλιώς'' αν σκεφτόσουν ότι με τα λεφτά της 120 έπαιρνες Megane RS ή Seat Cupra απλά δεν ήξερες τι ήθελες και ήταν συνηθισμένο με τα ανούσια τεστ του ειδικού τύπου τον καιρό εκείνο (που συνέκριναν...ότι μπορούσαν, ιππους με ίππους, λεφτά με λεφτά κλπ...)
Και η S65AMG κάνει όσο μια μικρή Ferrari αλλά ΔΕΝ συγκρίνονται.

Το κακό με την Ελλάδα, είναι ότι πολλοί πήραν μικρή BMW 1600cc (115-122ps) με την ελπίδα να την ''βελτιώσουν'' και δεν έκατσε όπως γινόταν τα παλιά χρόνια μέχρι την Ε36 (για να γυρίσω ξανά στο θέμα)... ε ποιος φταίει βρε παιδιά?:nixweiss:

E36 RULES!!
23-11-11, 01:46
Και επίσης, το ότι η BMW δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω σε 4 κύλινδρα είναι γνωστό. Παρόλα αυτά ο ανταγωνισμός ήταν αυτός.

A3 1.6 120ps και 2.0 150ps
147 1.6 120ps και 2.0 150ps...μέχρι προσφάτως έτσι?
Lancia Delta...καλά ότι μοτέρ και να έχει είναι ελεεινή.
Ford Focus (το προηγούμενο) 1.6 100-120ps και 2.0 145ps
Fiat Stilo (καλά...άστο ότι μοτέρ και να είχε που και πάλι 110 και 130 από 1.6-1.8 ήταν και το 2.4 170 abarth τρομαρα του πήγαινε σαν 120-150ps).
Opel Astra 1.6-100ps 1.8-140ps 1.6T-180 (στο τέλος και μη νομίζετε ότι πήγαινε καλύτερα από 120i(170ps) χώρια που έκαιγε τα 2πλα.
Renault Megane ΙΙ (με τον άσχημο κ#λο) 1.6 110ps 2.0 140ps (εντάξει και RS-225ps με χρήματα για 120i αλλά είναι άλλο φρούτο).
Peugeot 307 (αρχικά) 1.6 110ps 2.0 173ps so what?
Citroen C4 1.6-110ps 2.0 173ps (so what II)
VW Golf 1.6 120ps 2.0 150ps αργότερα TSi 140 ps 122ps και GT 170ps και στα 2 σπασμένα μοτέρ το 1 δώρο αν έπαιρνες και DSG από τα πρώτα πήγαινες για το Ζάλογγο.
Seat Leon νομίζω στην αρχή ήταν 105ps το 1.6 μετά κάποια στιγμή πήρε 1.4Τ 122, 1.8Τ 160 (άξιζε αυτό ήταν και φτηνό), 2.0 200ps FR, Cupra 240ps (260+)...





Ε BMW είναι.


:rofl2: Καλα μιλαμε καθομαι και γελαω μονος μου... Ευτυχως που δεν ειναι κανενας αλλος εδω να με περασουν για βλαμμενο :D


+οο Καλα τα λες.. Κραζουμε κραζουμε τη bmw (κ εγω μαζι), αλλα η πραγματικοτητα ειναι στο post σου..

kostastnt
23-11-11, 09:39
Συμφωνώ με Dim77!!

Πριν πάρω τον άσσο ήμουν ανάμεσα σε golf, civic, a3 και 116.. To civic αποκλείστηκε λόγω υπερ-φουτουριστικού σχεδιασμού μέσα έξω, το a3 τελείως άδειο ήταν στα ίδια λεφτά με full extra άσσο και επίσης την audi δεν την είχα ποτέ ιδιαίτερη αγάπη.. Μετά το golf ήταν απλά ένα αμάξι.. Τίποτα ιδιαίτερο, ένα απλό αμάξι της σειράς που χάνει εύκολα την αξία του.. Και τελικά ο άσσος ήταν πολύ καλύτερο απόλα.. Στην οδήγηση ήταν άλλο αμάξι.. Σε κράτημα, σε στροφές, ακόμα και σε ευθεία με ανάλογο 1600άρι ήταν πιο γρήγορο αν όχι στα ίδια.. Για κάποιο λόγο τα 115 άλογα "βγαίνουν" παρόλο που είναι λίγα.. Τα λεφτά του δεν τα έχασε σαν μεταπώληση.. Το πήρα 19000 και τώρα φεύγει στα 10000-11000 μετά από 6 χρόνια.. Μια χαρά σε σχέση με golf που είχε 16000-17000 μετάχειρο και τώρα φεύγει στα 5000-6000..

Fanis
23-11-11, 10:05
Τα είπε όλα ο DIM....εξαιρετικό ποστ!!

bimmerm
23-11-11, 11:46
καλη αναλυση.
η μπεμπα ειναι απολυτο μηχανημα οδηγησης ειτε ειναι ασσος ειτε 7αρα.
αναλογα τι θες (και τι μπορεις) διαλεγεις και παιρνεις.

nikosdov116i
23-11-11, 16:29
καλη αναλυση.
η μπεμπα ειναι απολυτο μηχανημα οδηγησης ειτε ειναι ασσος ειτε 7αρα.
αναλογα τι θες (και τι μπορεις) διαλεγεις και παιρνεις.

Συμφωνώ απολύτως.

120ihatch
25-11-11, 02:28
Συμφωνω με τα παραπανω. Η μαμα φροντισε για το συγκεκριμενο μοτερ. Απλες μετατροπες (φιλτρο, εξατμιση, προγραμμα) 5-15αλογα συν προβληματα, τουρμπο 25-40 αλογα ακομη πιο πολλα προβληματα, τα διεθνη φορουμ ειναι γεματα με πονεμενες ιστοριες.

Υπαρχει και η ακριβη λυση. Στελνεις το αμαξι στον Καναδα, 375 δυναμομετριμενα αλογα κοστος γυρω στα 50000 Καναδεζικα δολλαρια η το στελνεις Αμερικη σε μενα, ξεκιναμε στα 600++ Τουρμπινατα δυναμομετριμενα αλογα με αρχικο κοστος $60000 και $1000 ανα ιππο απο εκει και πανω, μεχρι σημερα περιπου 1000 αλογα ειναι το οριο. Υπολογισε 2000 με 2500 για μεταφορα στην Βορεια Αμερικη και 1000 με 1500 πισω Ελλαδα. Μονο με την υπογραφη συμβολαιου και προκαταβαλης μπορουν να δοθουν πληροφοριες. Υπαρχει 2 χρονια εγγυηση για τα υλικα και την εργασια καλυπτονται μονον οι μετατροπες, και βεβαια θα γινει ελεγχος στο αυτοκινητο.





1.Μόνο 1000 άλογα μπορεί να φτάσει το μοτέρ του 116i?
2.Στα πόσα άλογα λιώνει το μοτέρ και χύνεται στον δρόμο?

makon
02-12-11, 22:04
θα παω αρκετα ποστ πισω και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν ειναι ευφικτο να μπει κινητηρας της καινουριας σειρας 1 στην παλια....σιγουρα θα δωσει πολλες λυσεις για βελτιωση ιπποδυναμης,θα ειναι οικονομικοτερο απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα και αξιζει πιστευω πολυ περισσοτερο απ οτι εναν κινητηρα 120i...ξερει κανεις μηπως γινεται?

stef
02-12-11, 22:07
Πού θα βρεις τέτοιον κινητήρα φίλε μου?
Ακόμη καλά καλά δεν έχει κυκλοφορήσει η σειρά 1...
Σε 3-4 χρόνια..

120ihatch
02-12-11, 22:58
θα παω αρκετα ποστ πισω και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν ειναι ευφικτο να μπει κινητηρας της καινουριας σειρας 1 στην παλια....σιγουρα θα δωσει πολλες λυσεις για βελτιωση ιπποδυναμης,θα ειναι οικονομικοτερο απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα και αξιζει πιστευω πολυ περισσοτερο απ οτι εναν κινητηρα 120i...ξερει κανεις μηπως γινεται?


Νομίζω ότι και να γίνεται, ίσως να μην κυκλοφορείς νόμιμα (αφού η bmw δεν έβαλε τον συγκεκριμένο κινητήρα σε αυτό το πλαίσιο).

(δεν μιλάω για μπερδέματα με την εφορία, αυτο δεν ειναι και τοσο σοβαρό, μιλάω για την κάλυψη που δεν θα εχεις απο την ασφαλεια σε περιπτωση στραβής, ποτέ να μην την χρειαστει κανεις αλλα ποτέ δεν ξέρεις....)

giannis 116
04-12-11, 11:06
θα παω αρκετα ποστ πισω και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν ειναι ευφικτο να μπει κινητηρας της καινουριας σειρας 1 στην παλια....σιγουρα θα δωσει πολλες λυσεις για βελτιωση ιπποδυναμης,θα ειναι οικονομικοτερο απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα και αξιζει πιστευω πολυ περισσοτερο απ οτι εναν κινητηρα 120i...ξερει κανεις μηπως γινεται?

Πλακα πλακα κι εγω αναρωτιομουν το ιδιο! Δε νομιζω να ειναι εφικτο παντως, ή καλυτερα δε νομιζω να ειναι συμφερον. Μεγαλος μπελας να προσαρμοσεις ενα ολοκαινουριο μοτερ με ολα τα παρελκομενα του σε παλιοτερο πλαισιο. Δεν ειναι μονο το μοτερ αλλα εγκεφαλος, καλωδιωση εξατμιση, διαφοροι αισθητηρες κλπ κλπ που προφανως θελουν παρα πολυ χρημα χρονο και κοπο με αμφιβολο αποτελεσμα. Σιγουρα εχουμε δει ενα σωρο αλλοπροσαλα 'engine swaps' κατα καιρους αλλα το χρημα που εχει ξοδευτει, ο χρονος που απαιτηθηκε και τα τοσα προβληματα πολλα απο αυτα αλυτα, φανταζουν ενα τετοιο προτζεκτ απλα ανεφικτο ειδικα για Ελλαδα και στις μερες μας.
Καλυτερα αγορα ενος καινουριου ή υπομονη λιγα χρονια και αγορα ενος μτχ αργοτερα σε καλυτερη τιμη. (Εαν εχει μεινει χρημα ως τοτε και δεν ειναι προτεραιοτητα μας η επιβιωση και οχι τα αυτοκινητα...)