PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαλιδια?Συνεμπλοκ?φουσκες?Top mount?Τι???


randombk
22-01-09, 08:20
Παιδια καλημερα!

Θα θελα την γνωμη σας σε ενα θεματακι στο Ζ4.
Οταν πεφτω σε πολυ μικρες λακουβιτσες και μερικες φορες σε μεγαλες ακουω ενα "τακ τακ" απο τα ψαλιδια...
Εχει συμβει σε καποιον?
Στην οδηγηση δεν εχω το παραμικρο προβλημα και ουτε οταν μπαινω με πολλα χιλιομετρα στις στροφες.

Any ideas τι μπορει να ειναι?

peter79
22-01-09, 08:41
Μήπως είναι απο τα ελατήρια και όχι απο τα ψαλίδια?

randombk
22-01-09, 08:55
Ελα ντε?
Υπαρχει περιπτωση ομως να εχουν λασκαρει τα ελατηρια, η? οταν πεφτω σε λακουβιτσες η? ανωμαλο δρομο να μην προλαβαινουν οι αναρτησεις να αποσβεσουν το χτυπημα?
Παω για αναρτησεις λες? εχω 70.000km

Γενικα παντος ρωταω γνωμες πριν παω στην BMW...

Μήπως είναι απο τα ελατήρια και όχι απο τα ψαλίδια?

peter79
22-01-09, 09:06
εμένα παντω έτυχε να το κάνουν τα ελατήρια μετά απο αλλαγής ανάρτησης...

ακουμπάγαν οι σπείρες μεταξύ τους στισ λακούβες.

randombk
22-01-09, 09:10
Εγω δεν εχω αλλαξει αναρτηση εχω την μαμα ακομα.
Δεν πιστευω να χτυπανε οι σπειρες κατι αλλο ειναι...σκεφτομαι μηπως ειναι top mount...


εμένα παντω έτυχε να το κάνουν τα ελατήρια μετά απο αλλαγής ανάρτησης...

ακουμπάγαν οι σπείρες μεταξύ τους στισ λακούβες.

konas
22-01-09, 09:28
Ναι. Κοιτα τα Top mount (ειχες - εχεις runflat?)

Επισης συνεμπλοκ.

Ταχω αλλαξει και γω και τα 2

randombk
22-01-09, 09:49
Ναι ειχα runflat και εχω βαλει παλι runflat.
Στα ποσα χιλιομετρα και χρονια τα αλλαξες τα συνεμπλοκ και στα ποσα τα top mount?
Αν ειναι top mount λογικα πρεπει να τα αλλαξω οταν αλλαξω αναρτησεις?


Ναι. Κοιτα τα Top mount (ειχες - εχεις runflat?)

Επισης συνεμπλοκ.

Ταχω αλλαξει και γω και τα 2

konas
22-01-09, 09:59
Η αιτια ειναι τα runflat (σκληροτητα - κοπανημα). Γνωστο θεμα (τοχα και στο ΜΙΝΙ πάλι λογω runflat)
και τα 2 ταχα αλλάξει με το που το πηρα (38.000χλμ) - 2 ετων αυτοκινητο.

Οχι, topmount τα αλλαζεις και χωρις να αλλαξεις αναρτησεις. μην ταφησεις.

randombk
22-01-09, 10:06
Εμενα το αμαξι που ειναι του 04 και εχω 70.000km να λεω και ευχαριστω δηλαδη!
γιατι αν τα αφησω τα top mount τι θα γινει?

Η αιτια ειναι τα runflat (σκληροτητα - κοπανημα). Γνωστο θεμα (τοχα και στο ΜΙΝΙ πάλι λογω runflat)
και τα 2 ταχα αλλάξει με το που το πηρα (38.000χλμ) - 2 ετων αυτοκινητο.

Οχι, topmount τα αλλαζεις και χωρις να αλλαξεις αναρτησεις. μην ταφησεις.

konas
22-01-09, 10:11
κατ αρχην να πας να δεις αν ειναι πραγματι αυτη η αιτια καθως και το τι ζημια εχουν (αν εχουν). Εχουν ρωγμη? Ποσο μεγάλη - βαθια ειναι?

Στα topmount δεν είναι που 'δενουν' τα αμορτισερ?

randombk
22-01-09, 10:14
Ναι νομιζω ειναι τα λαστιχα που ειναι αναμεσα στον θολο και τα αμορτισερ...


κατ αρχην να πας να δεις αν ειναι πραγματι αυτη η αιτια καθως και το τι ζημια εχουν (αν εχουν). Εχουν ρωγμη? Ποσο μεγάλη - βαθια ειναι?

Στα topmount δεν είναι που 'δενουν' τα αμορτισερ?

InsaneDriver
22-01-09, 11:39
Tα top mount δεν σπάνε, απλά έχουν ένα ρουλεμάν που βιδώνει το αμορτισέρ και αποκτά μπόσικα μεταφέροντας κραδασμούς.

epapa
27-01-09, 10:01
Είχα κι εγώ αντιστοιχο πρόβλημα με κοπάνημα σε εγκάρσιες ανωμαλίες τις οποίες πέρναγα με ελάχιστα Km και μετά από σφίξιμο των επάνω cross members η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά. Επειδή όμως νομίζω οτι το αμάξι έχει και κατω cross members και αυτά δεν σφίχτηκαν πιθανολογώ ότι αφού γινει κι αυτό το αυτοκίνητο θα γίνει super. Οπότε τσέκαρε πρώτα αυτά, κάτι το οποίο είναι ανέξοδο και μετά προχώρα σε αλλαγη top mount κλπ κλπ...

randombk
27-01-09, 11:20
Τωρα ηρθα απο το συνεργειο.
Τελικα ηταν τα συνεμπλοκ κοντρας στα εμπρος ψαλιδια.
Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι καθαρα αποτελεσμα των RunFlat!
Το κοστος 200ευρω με την εργασια.

Εχω να παρατηρησω οτι στο αμαξι πλεον δεν ακουγετε κιχ!
στην οδηγηση ειναι σαν να εχω αλλαξει αναρτησεις κιολας! τοσο μεγαλη διαφορα και ανεση...
:dblthumb2

djkostas20
02-02-09, 21:31
Και μένα το ίδιο μου είχε συμβεί περίπου στα 65.000 χλμ!!! Κλασικό πρόβλημα από τα run-flat.

pepito
18-08-09, 02:24
παιδια εχω κ εγω αυτο το προβλημα κ αλλαξα προσφατα αναρτησεις και ελατηρια τα λαστιχα μου δεν ειναι ran flat εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ναι

vaspap
18-08-09, 10:56
αν ακους τακ τακ
αντε να δεις για τα σινεμπλοκ στα ψαλιδια 'η για τα ζμφορακια του τιμονιου. τιποτα το σπουδαιο καθαρα θεμα φθορας

pepito
18-08-09, 18:20
σε ευχαριστω πολυ μολις παω στο συνεργιο θα σας ενημερωσω

V.Tsoukas
25-08-09, 16:27
Είχα ένα παρόμοιο κοπάνημα , άλλαξα αμορτισερ και συνέχισε , τελικά παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα και μετά απο ψάξιμο κατάλαβα οτι ήταν τα 2 πίσω συνεμπλόκ των εμπρός ψαλιδιών . Ρώτησα BMW και μου είπαν 97 το ένα και τελικά πήρα 2 της Powerflex . Τα έβαλα σήμερα , άλλο αμάξι , καμία σχέση στη σταθερότητα στο δρόμο , έμεινα πολύ ευχαριστημένος και πλήρωσα και τα 2 , 75 ευρω .

strofimios
03-09-09, 15:08
Εχω και εγω ενα κοπανημα,μπροστα.Υπηρχε απο την μερα που πηρα το αυτοκινητο,με την αλλαγη ομως ολων των σινεμπλοκ(εμπρος,πισω)μειωθηκε αλλα δεν εξαφανιστηκε τελειως.Σκεφτηκα μηπως ειναι τα top mount.Σημερα αλλαξα αναρτηση,η καινουργια εχει δικα της top mount,ομως το προβλημα παραμενει.Εχω αλλαξει τα παντα("μπαλακια" κλπ.) εκτος απο ψαλιδια.Τα "μπαλακια" εχουν μπει πρεσαριστα στα ψαλιδια.Μηπως κατα το πρεσαρισμα εσπασαν και ετσι εχω παλι αυτο το φαινομενο;
Σκεφτομαι για ψαλιδια της meyle.Υπαρχει εισαγωγεας-διανομεας στο Ελλαδισταν;
Ευχαριστω!!

InsaneDriver
03-09-09, 15:30
Εχω και εγω ενα κοπανημα,μπροστα.Υπηρχε απο την μερα που πηρα το αυτοκινητο,με την αλλαγη ομως ολων των σινεμπλοκ(εμπρος,πισω)μειωθηκε αλλα δεν εξαφανιστηκε τελειως.Σκεφτηκα μηπως ειναι τα top mount.Σημερα αλλαξα αναρτηση,η καινουργια εχει δικα της top mount,ομως το προβλημα παραμενει.Εχω αλλαξει τα παντα("μπαλακια" κλπ.) εκτος απο ψαλιδια.Τα "μπαλακια" εχουν μπει πρεσαριστα στα ψαλιδια.Μηπως κατα το πρεσαρισμα εσπασαν και ετσι εχω παλι αυτο το φαινομενο;
Σκεφτομαι για ψαλιδια της meyle.Υπαρχει εισαγωγεας-διανομεας στο Ελλαδισταν;
Ευχαριστω!!

Τζόγος-Κρεμαριερα.

strofimios
03-09-09, 15:49
Το εχουμε τσεκαρει και αυτο.Λενε οτι ειναι ενταξει.

aektzhs18
03-09-09, 16:50
παιδια επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα ,ειναι απο το ψαλιδι εχει παρει κενα το μπαλακι και γιαυτο ακουγεται!

InsaneDriver
03-09-09, 16:54
Το εχουμε τσεκαρει και αυτο.Λενε οτι ειναι ενταξει.

Αυτό http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16958&page=2 το τσέκαρες;
Μήπως αυτό είναι η αιτία; :scratchch

pepito
04-09-09, 14:11
τελικα το πηρα το αμαξι ηταν τα συνεμπλοκ

randombk
04-09-09, 15:03
Το ξερω φιλε μου και γω τα αλλαξα και ηρεμησα :)


τελικα το πηρα το αμαξι ηταν τα συνεμπλοκ