PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κρεμαγιέρας


Nick_compact
26-07-04, 18:38
Γεια σε όλους!Έχοντας στην κατόχή μου ένα Ε36 compact 316i μοντέλο 1997 εδώ και δύο χρόνια σκέφτομαι τι να κάνω για να βελτιώσω την αίσθηση και την ταχύτητα του τιμονιού!Πριν λίγες μέρες οδήγησα το Ε46 316Ci 16V sportive του κολλητού μου.Και επειδή μου άρεσε πάρα πολύ το βάρος του τιμονιού και η απόκριση του θέλω να ρωτήσω το εξής αν και ξέρω οτί είναι εξαιρετικά δύσκολο:υπάρχει περίπτωση να μπει αυτή η κρεμαγιέρα στο δικό μου?Εδώ μάλλον θα χρειαστεί να απαντήσει ένας μηχανικός!Έχετε υπόψην σας ότι ήδη έχω τοποθετήσει τα σινεμπλόκ ψαλιδιών του Μ3.Απ'όσο θυμάμαι κανένα Ε36 δεν φόρεσε κρεμαγιέρα με λιγότερες απο 2,9 στροφές ούτε καν το Μ3

Nick_compact
30-07-04, 01:32
Αφου κανείς δεν φαίνεται να ξέρει για αυτό που ρώτησα τουλ. ξέρει κανείς καμιά εταιρία που να φτιάχνει κοντές αγωνιστικές κρεμαγιέρες?

Strax
30-07-04, 08:55
Εγώ θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι η διαφορετική αίσθηση που λαμβάνεις από το E46 μπορεί να είναι αποτέλεσμα της διαφορετικής γεωμετρίας της ανάρτησης, της επιλογής ελαστικών κλπ και όχι απαραίτητα αποτέλεσμα διαφορετικής κρεμαγιέρας!

M5-Matzos
30-07-04, 09:56
Όσον αφορά την κραμαγιέρα μπορώ να σου πω ότι έχω ένα Ε36 m-pack και φοράει πιο κοντή κρεμαγιέρα απο τη μάνα του, έχει πολύ καλύτερη απόκριση και σου δίνει sport αίσθηση με διαφορά. :cool:

M5-Matzos
30-07-04, 10:46
Πάρε τηλ στην αντιπροσωπεία μήπως γίνεται να πάρεις αυτη που φοράει το δικό μου. ;)

STAIO-CI
30-07-04, 12:47
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ STRAX , Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΓΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. :cool: