PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Παραθυρα E46 coupe


STR
13-02-09, 13:30
Το προβλημα ειναι το εξης,
Οταν ανοιγω την πορτα δεν κατεβαινει παντα 1εκ. το παραθυρο και σκαλωνει λιγο στο ανοιγμα της η πορτα.
Επισης και το αναποδο, οταν κλεινω πορτα καμια φορα δεν ανεβαινει αυτο το 1εκ. για να κλεισει καλα το παραθυρο.

Το εχει αντιμετωπισει κανεις?

Lil
13-02-09, 13:33
εβγαλες προσφατα πολο μπαταριας?

Dim77
13-02-09, 13:34
Μου φάνηκε ότι το έχω πάθει και εγώ 1-2 φορές.
Ίσως να μην έκλεισε μέχρι επάνω και θεωρεί ότι δε χρειάζεται να κάνει αυτή τη μετακίνηση του 1cm. στο άνοιγμα-κλείσιμο.
Τη μια φορά που είμαι σίγουρος ότι έγινε όντως όταν τράβηξα λίγο το διακόπτη με κλειστή την πόρτα ανέβηκε ένα χιλιοστό (πολύ λίγο) και μετά ανοιγόκλεινε σωστά.

STR
13-02-09, 13:38
εβγαλες προσφατα πολο μπαταριας?

Εχω βγαλει πολο απο τοτε που κανει το προβλημα.Ειναι πολυς καιρος απλα τωρα μου ηρθε να ασχοληθω...

Μου φάνηκε ότι το έχω πάθει και εγώ 1-2 φορές.
Ίσως να μην έκλεισε μέχρι επάνω και θεωρεί ότι δε χρειάζεται να κάνει αυτή τη μετακίνηση του 1cm. στο άνοιγμα-κλείσιμο.
Τη μια φορά που είμαι σίγουρος ότι έγινε όντως όταν τράβηξα λίγο το διακόπτη με κλειστή την πόρτα ανέβηκε ένα χιλιοστό (πολύ λίγο) και μετά ανοιγόκλεινε σωστά.


Εχω κανει κι εγω τετοιες δοκιμες αλλα τιποτα!!!

Action Man
13-02-09, 13:39
Στο 36αρι όταν μου το έκανε,απλά έριξε λίγο αντισκωριακό σε όλους τους μηχανισμους...και μετά λειτουργούσε.

Dim77
13-02-09, 13:40
Μήπως βρίσκει κάπου το τζάμι, ή δε κλείνει μέχρι το τέλος της διαδρομής του, οπότε και το συστημα αντιλαμβάνεται ότι δε χρειάζεται να το ανοιγοκλείσει?

mitsos_chania
13-02-09, 14:28
στο ε36 που ειχε ο stelmaniac θυμαμαι που του το εκανε αυτο και αλλαξε απλα το αντικρισμα δλδ το σιδερακι που ειναι στο πλαισιο και κλεινει η πορτα.για ρωτα τον στελιο

stelmaniac
13-02-09, 15:49
Αν καθ`οδον αναβει στα καλα καθουμενα η πλαφονιερα η παιζει το τζαμι πανω η κατω απο μονο του τοτε εχει χαλασει το κλειστρο στην κολωνα της πορτας και "διαβαζει" λαθος θεση στην πορτα. Μπορεις να το δεις και μονος σου. Αλλιως,πας για μηχανισμο.....

konas
13-02-09, 17:41
Μου εκανε κατι τετοια το μινι κουπερ. Λυθηκαν με επαναπρογραμματισμο παραθυρων. Μπορεις και μονος σου. Ειναι μια μικρη διαδικασια που αν τη βρω στο νετ θα στη ποσταρω

Christos 330i ///M
13-02-09, 17:44
Στο 36αρι όταν μου το έκανε,απλά έριξε λίγο αντισκωριακό σε όλους τους μηχανισμους...και μετά λειτουργούσε.

Το ιδιο θα ελεγα και εγω Στρατο . . .

Geo_3D
13-02-09, 17:53
Aντικρισμα!!!!
neeeeeeeeeext..........

STR
13-02-09, 18:32
ΟΚ παιδια ευχαριστω...Θα δοκιμασω και λαδακια και αντικρισματα και θα επανελθω...

m-power_01
17-02-09, 00:05
αυτη η λειτουργια ειναι προγραμματισμενη απο τον εγκεφαλο ...και δεχεται και επαναπρογραμματισμο!
μια βολτα απο ενα επισημο διαγνωστικο μπορει να ειχε αποτελεσμα.