PDA

Επιστροφή στο Forum : e30 for ever..


drifter01
15-02-09, 00:31
Καλησπερα παιδια.. ειμαι καινουριος εδω,αλλα παλιος bmwδακιας.. το ονομα μου ειναι Γιαννης,ειμαι 21 χρονων κ ειμαι απο Χαλκιδικη.. ας μπω στο ψητο ομως να μη σας κουραζω κιολας... μετα απο 2 4πορτα ε30,επιτελους αγορασα το μωρο μου.. 2πορτο ε30 μ40 ασπρο κ φουλ μαμα.. ψαχνομαι για μετατροπη με πολλα αλογα μαμα κ καποια στιγμη για turbo.. για 1η επιλογη εχω το μ5 ε34 κ καποια στιγμη αργοτερα τουρμπισμα... 2η λυση 325-328 Μ50-Μ52 με σφυριλατα κ τουρμπο.. κ 3η λυση τωρα τελευταια 335 απο 7αρα η 6αρα με σφυριλατα κ τουρμο.. εσεις τι προτεινετε?? αυτα απο κινητηρα.. απο διαφορικο σκεφτομαστε για μπλοκε απο μ3 ε30 με κοντο βημα (ολοκληρη γεφυρα με ακρα κ φρενα).. αυτα προς το παρον.. τα υπολοιπα δεν με απασχολουν κ πολυ σε αυτη τη φαση.. σε λιγες μερες θα αρχισουμε να ξηλωνουμε τα πραγματα απο το ε30.. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,ελπιζω να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση..

Dimzan
15-02-09, 03:05
καλως ηρθες !

εγω ψηφιζω Μ50 2,5 η ακομα καλυτερα 2,8 που φτανουν πρωτο σταδιο 220 αλογα χοντρικα. Μετα βαζεις κομπρεσοορες τουρμπο και οτι αλλο θες. Επισης μια λυση ειναι να παρεις και μοτερ απο 318is (Μ42 δηλαδη) και να το τσιτωσεις με τουρμπο. Γενικα θα απεφευγα τα πολυ βαρια μοτερ με παρα πολλα κυβικα (ακομα και του Μ5 Ε34 κι ας εχει αλογα) γιατι χαλανε παρα πολυ το ζυγισμα του αμαξιου. Εκτος αν το θες μονο για ευθειες και ατελειωτο φιδιασμα. Με ενα πιο ελαφρυ μοτερ εχεις και πιο ελεγχομενο χειρισμο σε στροφες και πλαγιολισθησεις. Τα πολλα κιλα και αλογα απλα προσθετουν βαρος μπροστα. Αυτα απο μενα, καλα μπαξιματα

Action Man
15-02-09, 03:19
Καλησπερα παιδια.. ειμαι καινουριος εδω,αλλα παλιος bmwδακιας.. το ονομα μου ειναι Γιαννης,ειμαι 21 χρονων κ ειμαι απο Χαλκιδικη.. ας μπω στο ψητο ομως να μη σας κουραζω κιολας... μετα απο 2 4πορτα ε30,επιτελους αγορασα το μωρο μου.. 2πορτο ε30 μ40 ασπρο κ φουλ μαμα.. ψαχνομαι για μετατροπη με πολλα αλογα μαμα κ καποια στιγμη για turbo.. για 1η επιλογη εχω το μ5 ε34 κ καποια στιγμη αργοτερα τουρμπισμα... 2η λυση 325-328 Μ50-Μ52 με σφυριλατα κ τουρμπο.. κ 3η λυση τωρα τελευταια 335 απο 7αρα η 6αρα με σφυριλατα κ τουρμο.. εσεις τι προτεινετε?? αυτα απο κινητηρα.. απο διαφορικο σκεφτομαστε για μπλοκε απο μ3 ε30 με κοντο βημα (ολοκληρη γεφυρα με ακρα κ φρενα).. αυτα προς το παρον.. τα υπολοιπα δεν με απασχολουν κ πολυ σε αυτη τη φαση.. σε λιγες μερες θα αρχισουμε να ξηλωνουμε τα πραγματα απο το ε30.. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,ελπιζω να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση..
Kαλως ήρθες,και καλά να περάσεις μαζί μας!

Η Ε30 είναι ενα αυτοκίνητο που ή το μισείς ή το αγαπάς....εγώ το λατρεύω αλλά ταυτοχρονα το σέβομαι..:deal:
Ξεκίνα λοιπόν με ένα πιο "αργό" μοτεράκι,με ενσ Μ50 "ΜΑΜΑ"(που δεν είναι καθόλου αργο!!),για να μάθεις καλά το αυτοκίνητο...και αν το βαρεθείς...προχώρα παραπέρα..
Φιλικα

Mike_gr
15-02-09, 11:08
εγω θα ψηφιζα m5 e34 3.8 με τα 340!!Οντως ειναι πολυ βαρυ αλλα το αμαξι γινεται αεροπλανο.Εχει ενας γνωστος μου και εχω παθει πλακα.

Speedy
15-02-09, 11:32
Καλως ηρθες φιλε!

BILL007
15-02-09, 11:36
Καλωσήρθες φίλε μου και απο εμένα...:D M5 E34 θα σου πρότεινα μια και καλή (αν και σπάνιο μοτέρ,οπότε ετοιμάσου για ξηλώματα οικονομικά)

drifter01
15-02-09, 13:59
Ειναι περιπλοκα τελικα τα πραγματα.. για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι η φωτογραφικη μηχανη μου η οποια θα πιασει δουλεια μολις ξεκινισει το project..:clap:

Airness
15-02-09, 14:26
Καλως ηρθες Γιαννη στην παρεα!

vasilis e30
15-02-09, 15:09
καλως ηρθες στην παρεα

dimitris_bmw
15-02-09, 15:20
καλως ηρθες !

εγω ψηφιζω Μ50 2,5 η ακομα καλυτερα 2,8 που φτανουν πρωτο σταδιο 220 αλογα χοντρικα. Μετα βαζεις κομπρεσοορες τουρμπο και οτι αλλο θες. Επισης μια λυση ειναι να παρεις και μοτερ απο 318is (Μ42 δηλαδη) και να το τσιτωσεις με τουρμπο. Γενικα θα απεφευγα τα πολυ βαρια μοτερ με παρα πολλα κυβικα (ακομα και του Μ5 Ε34 κι ας εχει αλογα) γιατι χαλανε παρα πολυ το ζυγισμα του αμαξιου. Εκτος αν το θες μονο για ευθειες και ατελειωτο φιδιασμα. Με ενα πιο ελαφρυ μοτερ εχεις και πιο ελεγχομενο χειρισμο σε στροφες και πλαγιολισθησεις. Τα πολλα κιλα και αλογα απλα προσθετουν βαρος μπροστα. Αυτα απο μενα, καλα μπαξιματα

Ο Μ42 θα ήταν προτιμότερος, αν και τα εξακύλινδρα πέρνουν πολύ βελτίωση...

johnye30is
16-02-09, 08:16
εγω θα σου ελεγα εναν Μ30 3.5 και αργοτερα turbo , ειναι τερας αξιοπιστιας και αλλιως ειναι να σου χαλασει ο Μ30 και αλλιως ενας Μ5 ε34 .
Αποψη μου , φιλικα !!!

oldcarskickass
16-02-09, 08:42
Επειδή δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται το κόστος του όλου θέματος.

Φίλε μου έχεις καθόλου ιδέα πόσο θα κοστίσουν όλα αυτά (ενδεικτικά ένας << απλός >> S30B36 ή Β38 ξεκινάει από το 3000€ - 3500€);

Η απλά να χαμε να λέγαμε;

Επίσης για να πατήσει όλη αυτή η δύναμη κάτω δε σε βλέπω να σου φεύγουν λιγότερα από 2000€ - 2500€.

Δλδ μιλάς ήδη για ένα 6 - 7 χιλιάρικα project, το οποίο όταν ξεκινήσει θα Κ@@Λ@Σ@ απίστευτα.

Επίσης το να τουρμπίσεις ένα οποιοδήποτε μοτέρ δε θέλει μόνο << σφυρήλατα και τούρμπο >> αλλά και ένα ΚΑΡΟ ΤΡΙΑΞΟΝΙΚΟ άλλα πράματα.(επίσης ανάλογα με τις πιέσεις και την ποιότητα των περιφερειακών μια χαρά μπορείς να βγάλεις ΜΠΟΛΙΚΑ άλογα με μαμίσια σωθικά και τούρμπο)

drifter01
16-02-09, 09:42
Φιλε oldcarskickass συμφωνω μαζι σου οτι ολα αυτα που λεμε,δεν θα γινουν με φιλια,αλλα με λεφτα και μαλιστα πολλα... αν εισαι ηδη στα 7 χιλιαρικα,τοτε συμπληρωσε κ μερικα ακομα για φρενα,ζαντολαστιχα,roll cage,καθισματα κ αξεσουαρ προδιαγραφων για προσανατολισμο πιστας.. κ πολλα αλλα ακομα (βλεπε βαψιματα,δυσκολιες κ εμποδια μετατροπων). Οσο για το τουρμπο,τα περιφερειακα του κ οτι ακομα χρειαζεται για να δουλεψει το αυτοκινητο,τα γνωριζω αρκετα καλα θα ελεγα καθως δουλευω ηδη μερικα χρονια στο συνεργειο του πατερα μου.. Αυτος ειναι κ ο λογος που θα ασχοληθω με τη μετατροπη κ θα την επιμεληθω ο ιδιος.. Αν ομως δεν προσανατολιστω σωστα απο την αρχη και πεταξω μερικα χιλιαρικα χωρις λογο (πχ για καποιο κινητηρα που θα μετανιωσω),τοτε ειναι σιγουρο πως θα αργησω να ξαναμπω στο παιχνιδι..(δεν ειμαι κ κανενας λεφτας,απλα προσπαθω οσο μπορω να κανω τη κ@υλ@ μου). Ενημερωτικα,ηδη το αυτοκινητο,το οποιο το αγορασα πριν 3 βδομαδες περιπου,μου στοιχησε 3000 ευρω.. και σκεψου οτι ουτε βολτας θα ειναι,ουτε καθημερινο οχημα.. στην ουσια ειναι πεταμενα λεφτα.. αλλα η κ@υλ@ ειναι κ@υλ@.. Φιλικα παντα...!

TSAF
16-02-09, 10:17
Καλησπερα παιδια.. ειμαι καινουριος εδω,αλλα παλιος bmwδακιας.. το ονομα μου ειναι Γιαννης,ειμαι 21 χρονων κ ειμαι απο Χαλκιδικη..

Aσχετο αλλα που απο Χαλκιδικη?

oldcarskickass
16-02-09, 11:25
Φιλε oldcarskickass συμφωνω μαζι σου οτι ολα αυτα που λεμε,δεν θα γινουν με φιλια,αλλα με λεφτα και μαλιστα πολλα... αν εισαι ηδη στα 7 χιλιαρικα,τοτε συμπληρωσε κ μερικα ακομα για φρενα,ζαντολαστιχα,roll cage,καθισματα κ αξεσουαρ προδιαγραφων για προσανατολισμο πιστας.. κ πολλα αλλα ακομα (βλεπε βαψιματα,δυσκολιες κ εμποδια μετατροπων). Οσο για το τουρμπο,τα περιφερειακα του κ οτι ακομα χρειαζεται για να δουλεψει το αυτοκινητο,τα γνωριζω αρκετα καλα θα ελεγα καθως δουλευω ηδη μερικα χρονια στο συνεργειο του πατερα μου.. Αυτος ειναι κ ο λογος που θα ασχοληθω με τη μετατροπη κ θα την επιμεληθω ο ιδιος.. Αν ομως δεν προσανατολιστω σωστα απο την αρχη και πεταξω μερικα χιλιαρικα χωρις λογο (πχ για καποιο κινητηρα που θα μετανιωσω),τοτε ειναι σιγουρο πως θα αργησω να ξαναμπω στο παιχνιδι..(δεν ειμαι κ κανενας λεφτας,απλα προσπαθω οσο μπορω να κανω τη κ@υλ@ μου). Ενημερωτικα,ηδη το αυτοκινητο,το οποιο το αγορασα πριν 3 βδομαδες περιπου,μου στοιχησε 3000 ευρω.. και σκεψου οτι ουτε βολτας θα ειναι,ουτε καθημερινο οχημα.. στην ουσια ειναι πεταμενα λεφτα.. αλλα η κ@υλ@ ειναι κ@υλ@.. Φιλικα παντα...!


Ναι ρε φίλος δεν τσακωνόμαστε.

Απλά από το πρώτο ποστ μας πώρωσες και λέω θα είναι κανένας που δεν έχει απλά ιδέα.

Σωστά τα όσα αναφέρεις και το κυριότερο πιστεύω είναι η εμπειρία σου σε συνεργείο.

Θα συμφωνήσω με τον johny για τον Μ30 Και όχι τον s38 για τούρμπισμα πάντως.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια με το project.

drifter01
16-02-09, 12:24
Φιλε TSAF ειμαι απο τη Γαλατιστα,στο δρομο για Πολυγυρο αν γνωριζεις.. ναι παιδια,πιστευω οτι ο Μ30 ειναι μια καλη βαση..

TSAF
16-02-09, 12:55
Ωραιος. Εμενα ειναι η μητερα μου απο Χαλκιδικη. Καθε καλοκαιρι ειναι στο Ποσειδι και απο φετος θα ειναι με το 30αρι της.

Dimzan
16-02-09, 13:13
Off topic

ε ρε κατι καλοκαιρια στο ποσειδι ;)

On topic

Ποσα αλογα θες να το φτασεις? Φανταζομαι θα ξεκινησεις απο 200-250 και αν δε σε εικανοποιησει θα το ανεβασεις κι αλλο μετα?

drifter01
16-02-09, 18:01
Επειδη στο εξωτερικο βλεπω κατι φοβερες κατασκευες κ μετατροπες σε ε30 να γινονται,τρελαθηκα λιγο κ ειπαμε να πειραματιστουμε λιγο.. Βαλαμε στοχο αρχικα τα 350 με 400 τουρμπισια ps (αξιοπιστα),εκτος κ αν παμε τελικα σε m5 το οποιο θελει αρκετα ευρα για να τουρμιστει (ειδικα με εντοσθια).. αν λοιπον καταφερουμε κ βγαλουμε αυτα τα νουμερα θα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.. πιστεψτε με ομως,η αληθινη κ@υλ@ ειναι η ολη ιστορια,δηλαδη απο τη στιγμη που θα ξεκινησουμε να φτιαχνουμε με ολη την αγωνια κ το αγχος μεχρι να παρει μπρος κ να κανουμε την 1η βολτα.. αν κ σε τετοια project,δε σταματας ποτε να βελτιωνεις κ να βελτιωνεσαι,αν κρινω καλα απο αλλους που εχουν ηδη ασχοληθει.. Παιδια ωραιο το Ποσειδι ε?? γενικα η Χαλκιδικη το καλοκαιρι γινεται πολυ ομορφη.. το χειμωνα ομως..πικρα..!

Terry Grant
16-02-09, 18:11
Δεν το πας στο Τεο στα Μουδανια με το celica-supra, να το κανεις καμια 900αρια αλογα να ηρεμησεις!!!

panose30
16-02-09, 18:12
καλωσορισες.καλες οι λυσεις που αναφερεις αλλα για μενα η καλυτερη μετατροπη θα ηταν ενας m20 b25 με μια αξιοπρεπη τουρπινα και πιστονια θα φλερταρεις τα 300 αλογακια χαλαρα.απο εκει και περα οτι δινεις παιρνεις,καλη συνεχεια!!!

drifter01
16-02-09, 18:24
Τerry Grant εσυ που τον ξερεις τον Τεο?? απο που εισαι?? TATSIS RACING.. το εβαψε ασπρο τωρα.. αλλα μη μιλας για toyota σε φορουν της bmw,ειναι ιεροσυλια.. χαχα...

Christos 330i ///M
16-02-09, 18:44
Καλως μας ηρθες . . .

Χαμηλα την μπαλα Γιαννη σιγα σιγα τα αλογα εχει στροφες εκει πανω ρε!!!!

Εισαι για τον Τεο τελος!!!!!!!!

Πας εκει και τελειωνουν ολα σου τα βασανα . . .

Αλλα μετα θα εχεις να κανεις με τον αδερφο μου να ξερεις θα σε περιμενει να γινει το πατημα . . .

Bushido
16-02-09, 19:07
Μ5 Ε34 3.8 εχι το κολιταρι μοθ και παι παρα πολλυ καλλα το εχο και σε μια φοτο μου

drifter01
16-02-09, 22:19
Χρηστο εχω ακομα πολλα ψωμια να φαω για να φτασω τον αδερφο σου.. πρεπει να εβαλε κ τους προφηλακτηρες τωρα νομιζω ε??

Terry Grant
17-02-09, 22:24
Γαμ!@!$$$% τον Αντ@@$%%%% σου!!!!!

Αυτον τον Τεο???? Μπα δεν τον ξερω!!!!