PDA

Επιστροφή στο Forum : βαλβολινες σε Ε46


kplc16
21-02-09, 10:43
Καλημερα

Παιδια γνωριζει κανεις αν πρεπει να αλλαζουμε τις βαλβολινες απο διαφορικο και σαζμαν σε Ε46;
Αν ναι καθε ποτε;
Αν οχι, σε περιπτωση που θελω να κανω αλλαγη προλιπτικη, τι τυπο να προτιμησω;


Ευχαριστω προκαταβολικα για την ενημερωση σας.

zaharias
21-02-09, 10:57
Ριξε μια ματια εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556&highlight=%E2%E1%EB%E2%EF%EB%DF%ED%E5%F2

kplc16
17-03-09, 14:28
τελικα στο διαφορικο παιρνει συνθετικη βαλβολινη 75-90.
Στο σασμαν παιρνει mtf. To atf ειναι για αυτοματα και σειριακα σασμαν.
Διαπιστομενο απο την bmw Στρατουδακης

gyiama
17-03-09, 14:46
ετσι ακριβως στο σασμαν παιρνει mtf και οχι atf!!!!!!!!!!!!!!!!το εψαξα και γω και δινει και η bmw γνησιες για οποιον ενδειαφερεται!!!!!

zaharias
08-02-11, 09:36
Παραγγειλα σημερα Red Line MTL για το σασμαν (MTF-LT-1) και 75W90 για το διαφορικακι.. Αντε να δουμε αν θα χει διαφορά..

ThaNOS E46coupe
08-02-11, 11:16
Παραγγειλα σημερα Red Line MTL για το σασμαν (MTF-LT-1) και 75W90 για το διαφορικακι.. Αντε να δουμε αν θα χει διαφορά..

ζαχο απο τα παρηγγηλες? Απο ινρενετ η απο μαγαζι? Ενδιαφερομαι κ εγω. Αλλα δεν ξερω που θα τα βρω....

zaharias
08-02-11, 11:43
ζαχο απο τα παρηγγηλες? Απο ινρενετ η απο μαγαζι? Ενδιαφερομαι κ εγω. Αλλα δεν ξερω που θα τα βρω....

Απο εδω Θανο.. http://www.trade-wind.gr/

asteris777
08-02-11, 14:44
ρε παιδια σιγουρα περνουν mtf??
γιατι εγω εχω αγορασει atf redline d4 ακριβως αυτα που ειχε βαλει και ο στεφος στο thread που παραθεσατε...

zaharias
08-02-11, 15:36
ρε παιδια σιγουρα περνουν mtf??
γιατι εγω εχω αγορασει atf redline d4 ακριβως αυτα που ειχε βαλει και ο στεφος στο thread που παραθεσατε...

Τα χεις βαλει εσυ?

Εγω ειπα να βαλω MTF γιατι ειναι χειροκινητο (Manual Transsmision Fluid) το αυτοκινητο μου.. Ξερω οτι πολλοι βαζουν και ATF (Automatic Transsmision Fluid) στα χειροκινητα..

asteris777
10-02-11, 04:37
οχι δεν τα εβαλα ακομα.νομιζω πως υπαρχει ενα ταμπελακι απο κατω διπλα στην ταπα του σασμαν που αναλωγα με το χρωμα βαζεις και το αναλωγο λιπαντικο.
και εγω απο αυτα που διαβασα τα λεω μην παρω στον λαιμο μου και κανεναν.
παντως και πριν τα παραγγειλω ειπα στον μηχανικο μου να ρωτησει για σιγουρια τι παιρνει, τηλεφωνισε καπου και με τον αριθμο πλαισιου μου του ειπαν οτι περνει atf dexron 3

zaharias
10-02-11, 06:49
Πιστευω οτι δεν θα παθει κατι το σασμαν ειτε βαλεις το ενα ειτε το αλλο..
Απλα εγω σου ειπα παραπανω πως το σκεφτηκα και πηρα MTF..
Διαβαζω οτι αλλοι κανουν και μιξη, δηλαδη βαζουν ATF & MTF μαζι, ειτε 50-50, ειτε 60-40 κτλ..

Fairytale
10-02-11, 09:08
Και να λεγα ότι δεν τα 'χετε ζήσει τα αλήστου μνήμης EPIC posts (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=348162#post348162) στο forum...
Μην μπάζετε ότι βρείτε μπροστά σας !!!
C U out there

zaharias
10-02-11, 11:35
Και να λεγα ότι δεν τα 'χετε ζήσει τα αλήστου μνήμης EPIC posts (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=348162#post348162) στο forum...
Μην μπάζετε ότι βρείτε μπροστά σας !!!
C U out there

ΩΧ ΩΧ ΩΧ..!!! Το ειχα ξεχασει αυτο!!

asteris777
10-02-11, 13:37
μολις σωσατε το σασμαν μου.....
αλλα επειδη εχω παρει το atf apo trade-wind τωρα τι θα το κανω που θελω mtf???

Dim77
10-02-11, 16:35
Εγώ βέβαια, είχα για 3 χρόνια και πάνω από 30-35.000χλμ Redline D4 ATF στο σασμάν και δεν έπαθε τίποτα...και δεν του φέρομαι και πολύ χαλαρά.

Απλά είναι μάλλον καλύτερο για πιο κρύα κλίματα (π.χ. Βόρειες ΗΠΑ, Καναδάς, Σκανδιναβία)
Οι κυριες αναφορές ηταν από αμερικάνικα φόρουμ για αυτού του είδους τις βαλβολίνες σασμάν.

zaharias
10-02-11, 17:44
μολις σωσατε το σασμαν μου.....
αλλα επειδη εχω παρει το atf apo trade-wind τωρα τι θα το κανω που θελω mtf???

Αν ειναι προσφατα αγορασμενα και εχεις αποδειξη-τιμολογιο, παρε και ρωτα τους μηπως μπορουν να στα αλλαξουν..

Εγώ βέβαια, είχα για 3 χρόνια και πάνω από 30-35.000χλμ Redline D4 ATF στο σασμάν και δεν έπαθε τίποτα...και δεν του φέρομαι και πολύ χαλαρά.

Απλά είναι μάλλον καλύτερο για πιο κρύα κλίματα (π.χ. Βόρειες ΗΠΑ, Καναδάς, Σκανδιναβία)
Οι κυριες αναφορές ηταν από αμερικάνικα φόρουμ για αυτού του είδους τις βαλβολίνες σασμάν.

Το θυμαμαι που μου το ειχες πει Δημητρη.. Και ξερω και πως του φερεσαι.. :D
Τωρα φορας ΟΕΜ?

Και μενα ATF πρεπει να μου εχει βαλει τωρα..

Dim77
10-02-11, 19:52
Τελευταία φορά μου έβαλαν στο συνεργείο από τα ''υγρά'' της BMW.:icon_pai:

MTF-2 στο σασμάν της BMW, και ένα για διαφορικό δε θυμάμαι ονομασία-χαρακτηριστικά, νομίζω αυτό που δίνουν για αλλαγή στο διαφορικό της Μ3 γιατι στο δικό μας δεν ''προβλέπεται'' καθότι lifetime :icon_toil

Μια χαρά είναι τα ΟΕΜ πάντως.

zaharias
16-05-11, 21:18
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..

God
16-05-11, 23:00
Τα χεις βαλει εσυ?

Εγω ειπα να βαλω MTF γιατι ειναι χειροκινητο (Manual Transsmision Fluid) το αυτοκινητο μου.. Ξερω οτι πολλοι βαζουν και ATF (Automatic Transsmision Fluid) στα χειροκινητα..

Μερικά πράγματα και για τα 2:

Το MTF και ATF έχουν διαφορετικό ιξώδες, το MTF έχει από 30% ως και διπλάσιο ιξώδες.

Το MTF είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί σε χειροκίνητο σασμάν και να προκαλεί ιδανικές συνθήκες ώστε να δουλεύουν σωστά τα συγχρονιζέ, το ATF όχι.

H BMW στα νεότερα μοντέλα ζητά το λιπαντικό να καλύπτει προδιαγραφές GL-4. Πολλά MTF αλλά και ATF την καλύπτουν!


Οπότε με λίγα λόγια δεν είναι λάθος να βάλει κανείς ATF. Απλώς το MTF είναι καλύτερη επιλογή...

zaharias
20-05-11, 10:18
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..

Επειδη το δουλεψα 3-4 μερες τωρα, συμπεριφερεται πολυ καλυτερα τελικα, ακομα και οταν ειναι κρυο το σασμαν..
Με τα ATF που ειχα 1 χρονο τωρα, καταλαβαινα οτι ο λεβιες ηταν πιο μαλακος μετα απο αρκετη ωρα (μιση+ ωρα οδηγηση και 40+ χλμ συγκεκριμενη στροφοδιαδρομη με ταχυτητες απο 2α μεχρι 5η)..
Τωρα με τα Red Line ακομα και μεσα στη πολη, με κρυο σασμαν σχετικα, οι αλλαγες ειναι πολυ πιο "γλυκες".. Αν προλαβω σημερα μπορει να μπαξω και του διαφορικου..