PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίστα Αγίας Μαρίνας


manos_e30
23-02-09, 20:31
Σκεπτόμενος την αγάπη αρκετών για τις πλαγιολισθήσεις και το πόσο επικίνδυνο (άλλες φορές κι ακριβό, βλέπε κλήσεις) είναι να γίνονται σε δημόσιο δρόμο φτιάχνω αυτό το θέμα ώστε να γνωρίσουν όσοι δεν γνωρίζουν την πίστα της Αγίας Μαρίνας..

Η αρχή έγινε από άλλο φόρουμ, οπότε εμείς πατάμε σε στρωμένο χαλί..
Να τονίσω πως δεν έχω κανένα απολύτως προσωπικό όφελος..

Η πίστα βρίσκεται στην Αγία Μαρίνα (ανάμεσα σε Βάρκιζα και Σούνιο)
Η είσοδος είναι απο τη λεωφόρο Σουνίου (με κατεύθυνση το Σούνιο) ακριβώς μετά την τρύπα του Καραμανλή αριστερά στον πρώτο ανηφορικό δρόμο..
Αντίθετα, ερχόμενοι απο Σούνιο θα δούμε και την ταμπέλα λίγο μετά τα everest..

Λειτουργεί καθημερινά και η χρήση της επιτρέπεται τις ώρες 09.00-13.30 και 17.00-21.00 λόγω ωρών κοινής ησυχίας.. Το drift επιτρέπεται και γενικότερα δεν ενδείκνυται για χρόνους επειδή η άσφαλτος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση..
Το κόστος χρήσης είναι 20€ για ολόκληρη την πρωινή ζώνη ή ολόκληρη την απογευματινή ζώνη (ανάλογα πότε θα πάει ο ενδιαφερόμενος)..

Παραθέττω μία κάτοψη της πίστας για να πάρετε μία ιδέα..

Εδώ θα μπορούμε να ανακοινώνουμε (ο καθένας για τον εαυτό του) πότε θα πηγαίνουμε να ξεδώσουμε, έτσι ώστε αν ενδιαφέρονται κι άλλοι να ακολουθούν..

panagakiss
23-02-09, 21:16
Ωραιο το threadακι Μανο! Εγω σου ειπα ομως, να αρχισουμε να μαζευομαστε για το παραλλο Σαββατο (επειδη το επομενο λογικα οι περισσοτεροι θα λειπουν) να παμε! Για να προλαβουν να βρουνε και λαστιχα οσοι δεν εχουν.. Μπηκα και χθες google earth και την ειδα την πιστα.. αμα γλιστραει κιολας ειναι κουκλα!!!:wub: Μ' αρεσουν τα S-ακια της! Δινεις 20 γιουρα και δεν εχεις και τον "ΜΟΥ ΦΑΓΑΝ ΤΟ ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΜΟΥΥΥ!" πανω απ το κεφαλι σου:icon02::flipa:

Υ.Γ: Στειλε μου τις φωτογραφιες...

M3EST
23-02-09, 21:18
Καλη ιδεα.Εχω ακουσει οτι μαζευονται οτι ασχετο αυτοκινητο υπαρχει.Να το κλεισουμε ενα απογευμα μονο BMWδακηδες.Τι λετε?

manos_e30
23-02-09, 21:26
Καλη ιδεα.Εχω ακουσει οτι μαζευονται οτι ασχετο αυτοκινητο υπαρχει.Να το κλεισουμε ενα απογευμα μονο BMWδακηδες.Τι λετε?

:scratchch Να κλεισουμε; Δεν θα χρειαστει.. Η κατασταση ειναι πολυ χυμα..
Αρκει ενα ραντεβου μεταξυ μας και φυγαμε..! Με τα νεα δεδομενα εγω θα την επισκεπτομαι συχνα.. :boink:

xaros
23-02-09, 21:50
Ωραιο το threadακι Μανο! Εγω σου ειπα ομως, να αρχισουμε να μαζευομαστε για το παραλλο Σαββατο (επειδη το επομενο λογικα οι περισσοτεροι θα λειπουν) να παμε! Για να προλαβουν να βρουνε και λαστιχα οσοι δεν εχουν.. Μπηκα και χθες google earth και την ειδα την πιστα.. αμα γλιστραει κιολας ειναι κουκλα!!!:wub: Μ' αρεσουν τα S-ακια της! Δινεις 20 γιουρα.
αμα ειναι για το σαββατο 7 μαρτη εγω ειμαι μεσα αν μαζευτουμε απο το κλαμπ

fz21
23-02-09, 22:01
αμα ειναι για το σαββατο 7 μαρτη εγω ειμαι μεσα αν μαζευτουμε απο το κλαμπ

μην χασεις εσυ...και εγω μπορω να πω οτι ψηνομαι αν ειναι και κανονιστει μιας και δεν εχω ξαναμπει σε πιστα....:embarassm

να δω ποτε θα κερασω καφε ρεεεεεε....α το περασα και το αλλο.....!!!!!

Geo_3D
24-02-09, 00:26
Μια φορα το εβαλα το compact εκει,εκανα 5-6 γυρους και δεν προκειται να ξαναπατησω.
Η πιστα για μενα ειναι απλα αθλια.Το οδοστρωμα ειναι σαν του Auto Festival,οσοι παλιοι ειχανε παει εκει σε μια συναντηση ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ηθελαν να ξαναπατησουν

manos_e30
24-02-09, 06:52
Μια φορα το εβαλα το compact εκει,εκανα 5-6 γυρους και δεν προκειται να ξαναπατησω.
Η πιστα για μενα ειναι απλα αθλια.Το οδοστρωμα ειναι σαν του Auto Festival,οσοι παλιοι ειχανε παει εκει σε μια συναντηση ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ηθελαν να ξαναπατησουν

Περι οδοστρώματος τα έχω ήδη αναφέρει..
Αλλά μην ξεχνάς! Ό,τι δίνεις, παίρνεις..
Κι επειδή δεν προσφέρονται πολλές πίστες στην Αττική για να βάλεις το αμάξι σου (ακόμα χειρότερα για drift) είναι μια καλή επιλογή.. Περί ορέξεως βέβαια....

DTMPOWER
24-02-09, 11:17
Αυτα ειναι... ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι μου...αλλα ποτε δεν ηξερα οτι μπορω να μπω με το μωροο μου....μονο για καρτ πηγαινα... Τα λεμε στην πιστα.. :P

fz21
24-02-09, 11:22
περι οδοστρωματος εννοεις οτι γλυστραει??γιατι αν ειναι ετσι εμας τους αδυναμους καθε αλλο παρα μας χαλαει πιστευω.......!!!

fast-enough
24-02-09, 11:25
περι οδοστρωματος εννοεις οτι γλυστραει??γιατι αν ειναι ετσι εμας τους αδυναμους καθε αλλο παρα μας χαλαει πιστευω.......!!!
:+1:0000!!!!!!!!!!1

panagakiss
24-02-09, 17:23
Μια φορα το εβαλα το compact εκει,εκανα 5-6 γυρους και δεν προκειται να ξαναπατησω.
Η πιστα για μενα ειναι απλα αθλια.Το οδοστρωμα ειναι σαν του Auto Festival,οσοι παλιοι ειχανε παει εκει σε μια συναντηση ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ηθελαν να ξαναπατησουν

Νταξει ρε Γιωργη.. δεν εχουμε ολοι 2XX αλογα κατω απ' το καπο..:tapedshut:D
Παντως τωρα χωρις πλακα.. σε χαλαει που γλιστραει παραπανω η πιστα? γιατι ετσι ουτε πολυ λαστιχο θα καις, ουτε χρειαζεσαι και τα τρελα αλογα.. Βεβαια αν μπηκες για χρονους παω πασω.. Εμεις λεμε για driftακι κι ετσι..

z3 2.2
24-02-09, 19:21
εγω ειμαι μεσα!!! και αν γλυστραει ακομα καλυτερα!!! αν τωρα θελει καποιος χρονους να παει στα υπεροχα Μεγαρα που η ασφαλτος ειναι για σεμιναρια!!! ας σοβαρευτουμε λεω γω.

naoume
24-02-09, 19:29
συγνωμη ρε παιδια εαν μου ξεφυγε η απαντηση στην ερωτηση που θα παραθεσω αλλα η ασφαλτος γλυστραει τελικα η' οχι??? μπερδευτικα λιγο....

manos_e30
24-02-09, 19:34
Κι εγω θα μπερδευομουν..
Η απαντηση ειναι πως ναι μεν γλιστραει αλλα τρωει και το λαστιχακι της γιατι δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση.. Επισης να αναφερω οτι σαν πιστα δεν χρειαζεται δυναμη (πιστα για καρτ ειναι, με αμαξι κανεις παπαδες)..

Μητσοοοοοο! Θα χαρω πολυ να σε δω!
Και μιας που ειναι ζεστο το θεμα τωρα τί θα λέγατε για μια εξορμησούλα την Κυριακή το πρωί;

tsilis
24-02-09, 20:13
Σε κάθε περίπτωση τα Μέγαρα (που πολλοί βρίζουν) είναι κλασσεις καλύτερα και ασφαλέστερα από κάθε πίστα καρτ (που πολλοί σκέφτονται να μπουν..)
Αλήθεια τι διαφυγές έχει η πίστα κάρτ σε περίπτωση που γίνει έξοδος?
Ή νομίζετε ότι επειδή θα είστε μόνο με 2α στο κιβώτιο δεν υπάρχει πιθανότητα εξόδου?

Παρ'όλα αυτά μπορεί να γίνει διασκεδαστική υπο συνθήκες...

black_beauty
24-02-09, 20:56
μη το κουραζουμε το θεμα αν ειναι καλη η πιστα η' οχι.Προσωπικα ειμαι τακτικος ''επισκεπτης'' της και πιστευω πως ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για προπονηση η' ξεκα@υλομα.Ξαναλεω οτι ειναι προσωπικη μου γνωμη για την πιστα για μενα που παω μονο και μονο για το κεφι μου και να μαθαινω το αμαξι μου.Για καποιους αλλους που θελουν να ''κατεβαινουν'' στους αγωνες ας πανε για προπονηση στα Μεγαρα η' ακομα καλυτερα Σερρες.........Μακαρι να υπηρχαν κανα δυο ακομα πιστες σαν την Αγια Μαρινα στο λαικανοπεδιο της Αττικης .........

panagakiss
24-02-09, 22:38
Σε κάθε περίπτωση τα Μέγαρα (που πολλοί βρίζουν) είναι κλασσεις καλύτερα και ασφαλέστερα από κάθε πίστα καρτ (που πολλοί σκέφτονται να μπουν..)
Αλήθεια τι διαφυγές έχει η πίστα κάρτ σε περίπτωση που γίνει έξοδος?
Ή νομίζετε ότι επειδή θα είστε μόνο με 2α στο κιβώτιο δεν υπάρχει πιθανότητα εξόδου?

Παρ'όλα αυτά μπορεί να γίνει διασκεδαστική υπο συνθήκες...

Φιλε δεν νομιζω οτι εβρισε κανεις την πιστα των Μεγαρων.. απλα επεσε μια μπιχτη για την ασφαλτο που δεν ειναι και η καταληλοτερη για την χρηση που τη θελουμε. Επισης το να εχεις 2α δεν σημαινει απαραιτητα οτι πας κι αργα.. ισα ισα που με την 2α σε ψιλες στροφες ειναι πολυ ευκολο να σου φυγει αμα δεν ξερεις..

ΜΑΝΟOO! Οχι αυτη την Κυριακη ρε συ.. οι μισοι θα λειπουμε! Παμε την επομενη.. κανε και poll αμα θες να ψηφισουν μερα αυτοι που θα 'ρθουν..

tsilis
24-02-09, 22:57
Φιλε δεν νομιζω οτι εβρισε κανεις την πιστα των Μεγαρων.. απλα επεσε μια μπιχτη για την ασφαλτο που δεν ειναι και η καταληλοτερη για την χρηση που τη θελουμε. Επισης το να εχεις 2α δεν σημαινει απαραιτητα οτι πας κι αργα.. ισα ισα που με την 2α σε ψιλες στροφες ειναι πολυ ευκολο να σου φυγει αμα δεν ξερεις..

ΜΑΝΟOO! Οχι αυτη την Κυριακη ρε συ.. οι μισοι θα λειπουμε! Παμε την επομενη.. κανε και poll αμα θες να ψηφισουν μερα αυτοι που θα 'ρθουν..


Kαι να την βρίσεις φίλε μου, χίλια δίκια θα έχεις...
Όμως αυτό που λέω είναι ότι ακόμη και στα χάλια της είναι καλύτερη από πίστα καρτ!

Για τα υπόλοιπα, ακριβώς τα ίδια λέω και εγώ.....2α δεν σημαίνει απαραίτητα αργά, και εκει πρέπει να σκεφθείς και τα περιθώρια ασφαλείας που παρέχει μια πίστα καρτ!

Τέλος πάντων...το κουράζω δίχως νόημα, μιας και το τοπίο στα Μέγαρα είναι θολό, και από την άλλη λέγω ότι πάλι καλά που υπάρχουν και μερικές διαθέσιμες πίστες καρτ
Από το ολότελα...

Geo_3D
24-02-09, 23:06
Για να σας λυθουν οι αποριες ως προς την προσωπικη μου αποψη
1)Η ασφαλτος δεν γλυστραει.Το αντιθετο μαλιστα.Που σημαινει υπερβολικη φθορα στα λαστιχα και μεγαλο ζορισμα του αυτοκινητου γενικοτερα.
2)Τα αυτοκινητα με λιγα αλογα,απλα ξεχνατε παντες με 2α.Με 1η και κοφτες συνεχεια.Και λογω ασφαλτου και λογω πολυ κλειστων στροφων
3)Τυπικη ασφαλεια...μηδεν!!!Και σαν εισοδο αυτοκινητων (ολοι γιουρια δηλαδη) και σαν ανοιγμα ασφαλειας σε περιπτωση που χασει καποιος τον ελεγχο

Και επειδη τυγχανει να εχω μπει και στο Καρτοδρομο και στα Μεγαρα και στις Σερρες και προσφατα και στην Αγ. Μαρινα....το Καρτοδρομο ειναι κλασεις ανωτερο απτην Αγ. Μαρινα σε ολα,το οποιο με την σειρα του ειναι κλασεις κατωτερο απο Μεγαρα και παει λεγοντας.....

panagakiss
25-02-09, 01:44
Επειδη ακουω διαφορες γνωμες, δεν εχω παρα να παω να ριξω μια ματια στην πιστα για να σχηματισω και τη δικη μου αποψη..

manos_e30
25-02-09, 07:43
Θα δείξει.. Εγω σκέφτομαι γι αυτό το Σ/Κ ελπίζοντας μέχρι το επόμενο η μπουμπού να έχει φύγει..

panagakiss
27-02-09, 19:48
Πιστευω αυτο που θελουμε ειναι μια πιστα με ασφαλτο σαν της Πατρας (περιγραφη: σαν καθρευτης.. αμα λαχει ξυριζεσαι κιολας! :p: Οσοι μενουν Πατρα ή εστω εχουν παει ξερουν..:dblthumb2).. Υπαρχει? για δωστε τα φωτα σας εσεις οι πιστακιδες!

m-power_01
21-03-09, 03:33
kart mania στην πατρα ναι ειναι μια καταπληκτικη πιστα που καποιο μ@ ....κες αφηνουν καρεκλες διπλα στα κερμπ!!! τι περιεργο να την χτυπησεις??? επισης ειναι εκμευαλευση γιατι ειναι 15 ευρω τα 2 5λεπτα... τι να πω

Octane
24-03-09, 10:03
Εγω για αλλη μια φορα θα συμφωνησω με τον Geo...
Η πιστα...σε πολυ απλα ελληνικα...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για αυτοκινητα.
Εχω μπει με καρτακι (αυτα τα "γρηγορα" που εχουν εκει) και ακομα και ετσι , σε καποια σημεια νιωθεις καπως nascar... με τον χωρο που σου παρεχει σε περιπτωση εξοδου.
Καμια σχεση ουτε καν με το καρτοδρομο , το οποιο σε σχεση με την Αγια Μαρινα ειναι σα να συγκρινεις τη Monza με τα Μεγαρα... :jester:
(τα οποια ομολογω πως ακομα μου αρεσουν και ειναι και σχεδον ιδια με μια αλλη πιστουλα Ευρωπα'ι'κη ;) )