PDA

Επιστροφή στο Forum : m3 look η alpina


parouskas
27-02-09, 13:35
Λοιπον παιδια θελω λιγο βοηθεια με το look μου!μολις αγορασα ενα ε36 κουπε και εχο ενα διλειμα!να το κανω look alpina η look m3!??
μεχρι τωρα εχο ασχολιθει με το m3 look και θελω καποιες συμβουλες!!!εχω βρει¨
1)μπροστινο προφυλακτηρα m3 241€
2)καθρεφτες m3 62 € εκαστος
3)τα πλαστικα για τις πορτες π εχουν το σημα m3 171€
4)και αυθεντικες ζαντες με λαστιχα επανω 750€
αυτο δεν σημαινειομως οτι εχω καταληξει!!θελω τις συμβουλες σας!!
:help:

Kostas Christ
27-02-09, 13:58
αν κι εγω ειμαι κολλημενος με τα αλπινα, θα σου προτεινα το αλπινα για λογους διαφορετικοτητας, μιας και σε ε36 πολλοι εχουν Μ λουκ αλλα τα αλπινα ειναι σπανια

E36 RULES!!
27-02-09, 14:35
Αμα το κανεις Αλπινα θα αποκτησω αδερφακι χιχιχιχι

tolis_k
05-06-09, 19:08
φιλε μου που βρήκες αυτες τις τιμες?
εγω που ρώτησα σε αντιπροσωπεια για m pack μου ειπαν γυρω στα 1200

sofos 2.8i
05-06-09, 20:56
Kλασικο, αλλα ειμαι υπερ του M3 look.Ωραιο και το alpina απλα το βλεπω κατι διαφορετικο και οχι και τοσο ομορφο!

Αντών///is
06-06-09, 17:26
φιλε μου που βρήκες αυτες τις τιμες?
εγω που ρώτησα σε αντιπροσωπεια για m pack μου ειπαν γυρω στα 1200
Οι τιμές που έγραψε ο parouskas αφορούν προφανώς κομμάτια μεταχειρισμένα ή imitation. Το πλήρες "Αεροδυναμικό Κιτ Μ" για Ε36, μαζί με κάποια παρελκόμενα εξαρτήματα που είναι απαραίτητα για την συμπλήρωσή του, κόστιζε, πριν από 6 περίπου μήνες, 2.410 €. Καινούργιο, κομπλέ, τιμή αντιπροσωπείας με Φ.Π.Α., άβαφτο.
Υπ' όψιν πως στο παραπάνω κιτ δεν περιλαμβάνονται οι εξωτερικοί καθρέπτες Μ, ούτε ζάντες.

BILL007
06-06-09, 18:01
:+1: στο Alpina...Βουρ για τα κομμάτια...

Nα επισημάνω επίσης ότι και το σαλόνι στο Ε36 απο κάτι φυλλάδια που έχω δει στην alpina πέρα απο τα σήματα και τα υπόλοιπα είχε και κάτι τριχρωμες ραφές,οπότε φτιάξε και το σαλόνι ή βρες το έτοιμο (αλλά θα σου κοστίσει παραπάνω)...

Δες εδώ για leaflet-->> http://www.thealpinaregister.com/downloads/accessorycats/e36alpinaparts.pdf

Ψάξε και άλλα φυλλάδια απο Αlpina,κάνε λίστα μπαξίματος και ALPINA LOOK...ΤΕΛΟΣΣΣΣΣ...

Υ.Γ επίσης για όποιον θέλει να δει γενικότερα τα leaflets απο Alpina για όλα τα μοντέλα μπορεί να το κάνει σε αυτό το url--->>> http://www.thealpinaregister.com/download

Αντών///is
07-06-09, 21:50
Kλασικο, αλλα ειμαι υπερ του M3 look.Ωραιο και το alpina απλα το βλεπω κατι διαφορετικο και οχι και τοσο ομορφο!

:+1: στο Alpina...Βουρ για τα κομμάτια...
Αγαπητέ Μπιλ, με συγχωρείς που θα διαφωνήσω μαζί σου... Συμφωνώ με τον συνάδελφο Σοφό...
Πριν ένα χρόνο βρέθηκα στο ίδιο δίλημμα με τον συνάδελφο parouskas.Τα κίνητρα υπέρ Alpina ήταν αξιόλογα: α) Σημαντικά χαμηλότερο κόστος και, β) σπανιότερη ως επιλογή, άρα το αυτοκίνητο γίνεται ξεχωριστό...
Μελετώντας εξαντλητικά το πακέτο Alpina συγκριτικά με το αντίστοιχο ///Μ, κατέληξα σύντομα και χωρίς καμμία αμφιβολία: Το πρώτο μου φαινόταν σαν "τον φτωχό συγγενή" του δεύτερου. Και επιπλέον ολίγον άκομψο. Αλλού ανεπαρκές, σαν κάτι να του έλειπε (π.χ. αεροδυναμικά κομμάτια μαρσπιέ, πίσω προφυλακτήρας) και αλλού "κραχτό" - υπερβολικό (χρυσές λωρίδες γύρω - γύρω).
Αυτή είναι η άποψή μου, σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα πάντα...

BILL007
07-06-09, 23:46
Αγαπητέ Μπιλ, με συγχωρείς που θα διαφωνήσω μαζί σου... Συμφωνώ με τον συνάδελφο Σοφό...
Πριν ένα χρόνο βρέθηκα στο ίδιο δίλημμα με τον συνάδελφο parouskas.Τα κίνητρα υπέρ Alpina ήταν αξιόλογα: α) Σημαντικά χαμηλότερο κόστος και, β) σπανιότερη ως επιλογή, άρα το αυτοκίνητο γίνεται ξεχωριστό...
Μελετώντας εξαντλητικά το πακέτο Alpina συγκριτικά με το αντίστοιχο ///Μ, κατέληξα σύντομα και χωρίς καμμία αμφιβολία: Το πρώτο μου φαινόταν σαν "τον φτωχό συγγενή" του δεύτερου. Και επιπλέον ολίγον άκομψο. Αλλού ανεπαρκές, σαν κάτι να του έλειπε (π.χ. αεροδυναμικά κομμάτια μαρσπιέ, πίσω προφυλακτήρας) και αλλού "κραχτό" - υπερβολικό (χρυσές λωρίδες γύρω - γύρω).
Αυτή είναι η άποψή μου, σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα πάντα...

Φίλε Αντώνη δεν θα διαφωνίσω μαζί σου...Απλά εμένα σαν Βασίλη απο πλευράς individual το Alpina είναι μπροστά...Απο πλευράς τιμής πίσω (ας πούμε μόνο τις ζάντες Alpina θέλουν 1000+)...Το look m3 το κάνουν όλοι,χωρίς να πει κανείς ότι δεν είναι ωραίο...Απο λεφτά πάλι τα ίδια βγαίνουν πάνω κάτω,αναλόγως αν επιλέξεις μεταχειρισμένα και καινούργια κομμάτια...

Απλά τάχθηκα υπέρ του Alpina επειδή το θεωρώ κάτι ξεχωριστό...Απο κει και πέρα είμαι μαζί σου 100% (το έχεις ψάξει κιόλας οπότε έχεις και μια εμπειρία παραπάνω):)

E36 RULES!!
08-06-09, 11:20
Προσωπικά, ενω το Μ look ειναι πολύ όμορφο, πλεον έχασε την αίγλη του γιατι το 80% των Ε36 που βλέπω ειναι πλεον M look.... Το πρόβλημα του Alpina chin spoiler ειναι οτι
α) θελει κοψιμο ο μαμά προφυλακτήρας να μπει και
β) είναι σκούπα, ειδικά σε χαμηλωμένο αμαξι βρίσκει παντου...

βέβαια, η ψαγμενιά και μόνο, σε συνάρτηση με την εμφάνιση αξιζει να πεις ''χαλαλι''...

Αντών///is
09-06-09, 15:57
Στο ότι το Alpina Αerodynamic διακρίνεται από το πολυφορεμένο M Αerodynamic Κit, συμφωνώ απολύτως! Από την άλλη, ίσως να μην είναι τόσο τυχαίο που οι 95 στους 100, έχουν επιλέξει το δεύτερο...

Πέραν αυτού - επειδή δεν είμαι σίγουρος πως έχω καταλάβει καλά - το Alpina Αerodynamic Κit, τι περιλαμβάνει αλήθεια; Μελετώντας το προσπέκτους της Alpina, για το μόνο που είμαι βέβαιος, είναι για έναν μπροστινό προφυλακτήρα (σε δύο διαφορετικές εκδόσεις: η πρώτη δεν διαφέρει ιδιαίτερα από τον απλό της BMW και η δεύτερη συνίσταται σε κάτι που είναι παρόμοιο με τον απλό προφυλακτήρα + ένα φτυάρι για τελείωμα!) και ένα πίσω σπόϊλερ, λίγο πιο λιτό από το Μ. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
Εντάξει, είναι και οι ζάντες (προσωπικά δεν μου αρέσουν - υπερβολικά "φλύαρες" και "γεμάτες" με τις 20! ακτίνες τους, θέλουν πολύ παραπάνω από τις 17'' - που είναι η μεγαλύτερη διάσταση που διατίθεται - για να "δείξουν"), σε ένα μόνο σχέδιο - χωρίς καμμία δυνατότητα εναλλακτικής επιλογής και οι χρυσές λωρίδες Alpina Deko-Set, με τις επιγραφές Alpina, που, προσωπικά, τις βρίσκω κακόγουστες.

Από σαλόνι τι έχουμε; Μία ξύλινη λαβή επιλογέα που μου θυμίζει... ρόπαλο κι' ένα δερμάτινο τιμόνι χωρίς αερόσακο! Ας ήταν τουλάχιστον κι' αυτό ξύλινο - ασορτί με τον μοχλό!
Και τι έμεινε; Μία ταπετσαρία σαλονιού με πράσινα - μπλε αποτυπώματα...

Αυτά, με βάση καθαρά τα προσωπικά μου γούστα και τις προσωπικές αισθητικές αντιλήψεις μου. Χωρίς πρόθεση να μειώσω την επιλογή οποιουδήποτε συναδέλφου την οποία σέβομαι απολύτως. Ο καθ' ένας είναι φυσικό να βλέπει το αμάξι του ξεχωριστό και μοναδικό και αφού το χαίρεται, χαίρομαι κι' εγώ μαζί του!

georggge46
12-06-09, 08:15
M Αerodynamic Κit ,μακραν πιο ομορφο !!