PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να προσέξω για αγορά Ε36 μεταχειρισμένου


valantis544
05-03-09, 00:38
Βρήκα ένα Ε36 coupe του 98' το οποίο και σκέφτομαι να αγοράσω. Εξωτερικά είναι αυτό που ψάχνω και φαίνεται μια χαρά με το μάτι σε κατάσταση. Πριν γίνει η αγορά το αμάξι θα πάει για έλεγχο σε γνωστό μου σε συνεργείο της BMW. Το ερώτημα μου είναι:

- Υπάρχουν σημεία που θα πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή πριν το πάρω; Εννοώ γνωστά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν φαίνονται με το μάτι Η στον ηλεκτρονικό έλεγχο.

panos 316T
05-03-09, 10:17
Τι μοτέρ;
πάντως όπως και να χει όταν το πας για έλεγχο :
διαγνωστικό στον εγκέφαλο
αν μπορεί να μετρήσει συμπίεση
έλεγχος κάτω από ρεζέρβα και κάτω από το αμάξωμα
καταχώρηση αριθμού στο σύστημα για πραγματική ημ/νία
έλεγξε αν τα καθίσματα συμβαδίζουν κατά κάποιο τρόπο με τα διανυθέντα χλμ
οι βιδούλες του ταμπλό αν είναι χρησιμοποιημένες (θα ναι ξεφτισμένες)
και οπωσδήποτε να κάνεις βόλτα

καλή επιτυχία

Αντών///is
05-03-09, 15:22
Λαμβάνοντας υπ' όψιν την εμπειρία από το δικό μου Ε36, σου γράφω τα πρώτα σημεία που μου 'ρχονται στο μυαλό, εκτός, φυσικά, απ' όσα έγραψε παραπάνω ο panos 316T:
1.- Κινητήρας: Σημάδια διαρροών λαδιού σε σημεία που υπάρχουν καπάκια / φλάντζες: Καπάκια "καθρέφτη", κάρτερ, κυλινδροκεφαλή. Σημάδια διαρροών ψυκτικού υγρού σε όλη του τη διαδρομή (χρωματίζονται από το παραφλού). Προσοχή στην είσοδο και έξοδο των σωλήνων στο ψυγείο. Παρακολούθηση ραλαντί (σταθερότητα, χροιά ήχου) σε ηρεμία και μετά από κίνηση, με κρύο και ζεστό κινητήρα.
2.- Καταλύτης: Μέτρηση καυσαερίων. Παρακολούθηση ήχου εξάτμισης (να μην τρεμουλιάζει υπερβολικά, να μην "κουδουνίζει", να μην κάνει σκασίματα).
3.- Κλιματισμός: Εξαντλητική δοκιμή για πολύ ώρα (ικανοποιητική παροχή ψυχρού αέρα). Έλεγχος ανταπόκρισης σε όλα τα χειριστήρια, έλεγχος σωστής ανταπόκρισης / λειτουργίας αυτόματων επιλογών (αν πρόκειται για αυτόματο κλιματισμό).
4.- Αμάξωμα: Έλεγχος σωστής λειτουργίας ηλεκτρικών παραθύρων. Δοκίμασέ τα αρκετές φορές, να ανεβαίνουν μέχρι επάνω στην "δεύτερη σκάλα" των διακοπτών, να κατεβαίνουν και ανεβαίνουν κατά 1 εκ. αυτόματα με το άνοιγμα και κλείσιμο των θυρών. Επίσης, εκτός από τις ταπετσαρίες, έλεγξε την κατάσταση στα λάστιχα των θυρών, των πίσω φινιστρινιών (να τα ανοίξεις), του πορτ-μπαγκάζ και των παρμπρίζ.
5.- Έλεγχος στο δρόμο: Απόσβεση αναρτήσεων ("κυματισμοί" στο οδόστρωμα, κλειστές και γρήγορες καμπές), συμπεριφορά στην επιτάχυνση, επιβράδυνση, απότομο φρενάρισμα (ABS), συμπεριφορά / απόκριση / "πληροφορίες" τιμονιού. Να έχεις το νου σου για ο,τιδήποτε "ασύνηθες": Θορύβους, τριγμούς, "νευρικότητα"/ απότομες / απρόβλεπτες αντιδράσεις. Κρατάει ευθεία στην επιτάχυνση - πορεία; Φρενάρει χωρίς απόκλειση από την ευθεία; Επαναφορά τιμονιού από στροφή; Συμπλέκτης: Απόκριση; Μήπως πιάνει ψηλά ή πατινάρει;

Και γενικά: Κρατήσου μακρυά από μαϊμουδιές και αμφιλεγόμενες "πατέντες"...

valantis544
05-03-09, 22:48
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά θα τα έχω όλα υπ' όψιν μου.

valantis544
05-03-09, 22:49
μοτέρ μάλλον το 1.600 αν και θα προτιμούσα μια 318is.

Stunt Mike
06-03-09, 22:09
Αν δεν σκοπευεις ν'αλλαξεις μοτερ και θες να πηγαινεις λιγο σβελτα...μακρια απο το 1600..δεν μπορει να παρει τα ποδια του..

valantis544
12-03-09, 06:49
Βρέθηκε αυτοκίνητο τελικά, διαφορετικό από το πρώτο και αγοράστηκε. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.

YAziDis
12-03-09, 07:49
Ε πες μας τι πήρες, βάλε φωτογραφίες κτλ .. Μη μας αφήνεις έτσι :p

valantis544
13-03-09, 10:01
Πήρα ένα 318is κατασκευής 5/95 με 150.000 (όπως λέει το καντράν) και φωτογραφίες θα βάλω σύντομα :)

YAziDis
13-03-09, 10:18
Άντε το τσάκωσες το is όπως ήθελες ;)

valantis544
13-03-09, 10:27
Ναι ευτυχώς δεν πήρα κάποιο 16αρι, γιατί θα είχανε παίξει τα νεύρα μου μετά από λίγο καιρό, γιατί θέλω το αμάξι να έχει λίγο δύναμη και θα αρχίζαμε να δίνουμε πάλι χοντρά λεφτά σε τουρμπίσματα. Τώρα είμαστε παραπάνω από καλά για μερικά χρόνια. Το βασικότερο είναι πως πήρα το Ε36 που ήθελα από τότε που βγήκε (το 91' ήμουν 11 χρονών !!)

Κωνσταντίνος
13-03-09, 17:27
Καλορίζικο και καλοτάξιδο. Να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς εύχομαι.
4πορτο ή coupe ? Τιμή ?
Θέλουμε φώτο..........

valantis544
14-03-09, 12:56
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι coupe και με μεταβιβάσεις και τα λοιπά έπιασε γύρω στα 7.500, φωτό θα ανεβάσω αμέσως μετά που θα το πάω για πλύσιμο αυτές τις μέρες.

yiorgosxania
21-03-09, 15:52
βρε βαλάντη ακόμα να το φωτογραφίσεις? αν είναι να στο φωτογραφίσω εγώ να σου ανεβάσω τις φώτο αν θες βοήθεια..... ;)

valantis544
22-03-09, 18:14
Έβαλα μια φωτό στο γκαράζ μέχρι να βγάλω μερικές καλές! :)