PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια! Μου χάλασε το ηλεκτρικό κάθισμα!


Tania123
05-03-09, 17:19
Καλησπέρα. Ζητάω τα "φώτα" σας προκειμένου να μην πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου:idea: Έχει χαλάσει η μπρος - πίσω κίνηση του καθίσματος του οδηγού στην Z3 μου, αυτή τη στιγμή βρίσκεται τέρμα πίσω. Υπάρχει τρόπος να μπορέσω χειροκίνητα να το μεταφέρω λίγο μπροστά και να το "κλειδώσω" σε αυτή τη θέση χωρίς να χρειαστεί να πάω το αμάξι για επισκευή;

Σας ευχαριστώ

leyteris
05-03-09, 17:29
ειναι ηλεκτρικη η κινηση του καθισματος;

Tania123
05-03-09, 17:38
ειναι ηλεκτρικη η κινηση του καθισματος;

Ναι, το κάθισμα έχει ηλεκτρική κίνηση. Το πάνω κάτω λειτουργεί κανονικά, το πίσω - εμπρός έχει χαλάσει:(

Τι μπορώ να κάνω;

leyteris
05-03-09, 17:42
υποψιαζομαι οτι ειναι ο διακοπτης.πιστευω θελει ηλεκτρολογο

Tania123
05-03-09, 17:47
υποψιαζομαι οτι ειναι ο διακοπτης.πιστευω θελει ηλεκτρολογο

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν ήταν χαλασμένο ολικά δεν θα δούλευε ούτε η πάνω κάτω κίνηση; Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω το κάθισμα λίγο πιο μπροστα χειροκίνητα; Αν το ξεβιδώσω για παράδειγμα και θελήσω να το τοποθετήσω πιο μπροστά; Γίνεται αυτό ή θα κλειδώσει πάλι στο ίδιο σημείο, κολλημένο τέρμα πίσω δηλαδή;

leyteris
05-03-09, 17:54
επειδη το καθισμα ειναι πανω σε σιδηροδρομο δεν μπορεις να κανεις αυτα τα πραγματα.το μοτερ σπρωχνει με γραναζι το καθισμα.τωρα να εχει καει το μοτερ δεν νομιζω.Εκτος και εαν εχει κολησει το γραναζι και ειναι θεμα λιπανσης.

Tania123
05-03-09, 18:07
επειδη το καθισμα ειναι πανω σε σιδηροδρομο δεν μπορεις να κανεις αυτα τα πραγματα.το μοτερ σπρωχνει με γραναζι το καθισμα.τωρα να εχει καει το μοτερ δεν νομιζω.Εκτος και εαν εχει κολησει το γραναζι και ειναι θεμα λιπανσης.

Το αμάξι μου το πήρα μεταχειρισμένο πριν από μερικές ημέρες και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι από την αντιπροσωπεία του ζήτησαν 500 ευρώ για την επισκευή. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί όντως να έχει καεί το μοτέρ. Όμως τώρα που το σκέφτομαι δεν θα δούλευε ούτε η πάνω κάτω κίνηση. Όμως τόσα χρήματα για μία τέτοια βλάβη; Για αυτό αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Και να φανταστείς πως αν το κάθισμα μόνο 5 πόντους να ερχόταν μπροστά θα ήμουν μια χαρά.

Tania123
05-03-09, 21:42
Θα μου πείτε και άλλες γνώμες?:scratchch:scratchch

konas
05-03-09, 22:02
Οταν πατας το διακοπτη ακουγεται ηχος σαν να προσπαθει το μοτερ να κινηθει και δεν μπορει ή δεν ακουγεται τπτ?

sm6
05-03-09, 22:02
αντε να σου πουμε...

το θεμα "καθισμα οδηγου" ειναι ενα παρα πολυ σημαντικο κομματι του αυτοκινητου, που ο κατασκευαστης περναει πολλες ωρες για να το σχεδιασει και να το τελειοποιησει.
ο λογος ειναι απλος. ειναι το σημειο επαφης του οδηγου με το οχημα.
και δεν ειναι κατι που πρεπει να το αντιμετωπισεις επιπολαια, αν θελεις να εισαι ασφαλης.
αν το καθισμα δεν λειτουργει σωστα ή εσυ επεμβεις με καποιο τροπο και προσπαθησεις να κανεις καποια "πατεντα" ουδεις σου εγγυαται οτι θα συνεχισει να ειναι σταθερο.
δηλαδη με λιγα λογια, αν καποια στιγμη φυγει απο τη θεση του οταν θα ζοριστει (καποιο δυνατο φρεναρισμα, ή επιταγχυνση, ή στροφη), υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να χασεις τον ελεγχο του αυτοκινητου και να προκαλεσεις μικρο ή μεγαλο ατυχημα.
αρα η συμβουλη μου ειναι, κατ' ευθειαν στο μαστορα. δεν χρειαζεται να ρισκαρεις την ασφαλεια σου για καποια ευρω.

elvetost
06-03-09, 01:27
Γεια σου Τανια.
Σου εχω κι εγω μια ιδεουλα.
Ψαχνεις σε παλιατζη, ενα καθισματακι σαν το δικο σου, σε οποιαδηποτε κατασταση κι αν ειναι, αρκει να δουλευει κανονικα. Οσο πιο χαλια ειναι η ταπετσαρια του τοσο καλυτερα γιατι θα το παρεις φτηνα.
Μετα πας σε ταπετσερη και σου μεταφερει τα υπαρχον καλυμματα στο νεο καθισμα ή το μηχανισμο στο δικο σου, αναλογως πιο θα βρει πιο ευκολο....και πιο φτηνο.

Αυτα βεβαια αφου πας σε καποιο γνωστη των BMW και δη ενα συνεργειο, και σου κανει μια πρωτη διαγνωση, μηπως και ειναι κατι φτηνο και απλο να διορθωθει!
Δεν ξερω που βρισκεσε, καθως κι εσυ φαινετε να μενεις στα Αβδηρα (αληθεια ολο το χωριο ειναι μελοι του club LOL) για να σου προτεινω μερη να δοκιμασεις οποτε μας λες και το ξαναβλεπουμε.
Αυτα, ελπιζω να βοηθησα...
Χρηστος

george kaleas
06-03-09, 03:53
εγω πιστευω οτι ηλεκτρικο καθισμα απο z3 σε παλιατζη θα βρεις δησκολα πολυ και αν βρεις θα σου πει 99%
να τα παρεις και τα 2 που θα τα παρεις ακρηβα εγω θα ελεγα να πας σε ενα ταπετσερη αμεσως μπας και σου βρει τη ακρη!! η σε καποιον ηλεκτρολογο κτλ...και μια καλη διαγνωση σε καποιον γνωστη bmw μηπως πραγματικα ειναι κατι φτηνο..

Tania123
06-03-09, 14:05
Καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Καταρχάς δεν μένω στα Άβδηρα, δεν ξέρω πως μπήκε στο προφιλ μου η συγκεκριμένη περιοχή:scratchch Παλαιοφαληριώτισα είμαι:clap: Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να απευθυνθώ σε παλιατζή...σε παλιατζή θα πάω για να τσεκάρει την "Ζετούλα" μου? Και να πάρω άλλο κάθισμα από παλιατζή και να βάλω ταπετσαρία...είμαι και ξανθιά βρε παιδιά, βοηθήστε με γιατί δεν το πολυκατάλαβα αυτο:scratchch

Tania123
06-03-09, 14:07
Οταν πατας το διακοπτη ακουγεται ηχος σαν να προσπαθει το μοτερ να κινηθει και δεν μπορει ή δεν ακουγεται τπτ?

Όταν πατάω τον διακόπτη για την εμπρός - πίσω κίνηση δεν ακούγεται απολύτως τίποτα. Όταν τον πατάω για το επάνω - κάτω δουλεύει κανονικά.

konas
06-03-09, 14:21
Οτι σου ειπε ο λευτερης τοτε. Ξεκινα σε ηλεκτρολογο, καλο ειναι να ξερει απο BMW.
Να ευχεσαι να ειναι ο διακοπτης.

Το μοτερ που κινει το καθισμα μπρος πισω ειναι το Νο 3 παρακατω. Αλλα αν δεν το δει καποιος που ξερει, διαγνωση απο μακρυα δεν γινεται

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTI4MzAyX3A=.png

elvetost
06-03-09, 16:24
Γεια σου Τανια.
Σου εχω κι εγω μια ιδεουλα.
Ψαχνεις σε παλιατζη, .....

Αυτα βεβαια αφου πας σε καποιο γνωστη των BMW και δη ενα συνεργειο, και σου κανει μια πρωτη διαγνωση, μηπως και ειναι κατι φτηνο και απλο να διορθωθει!
Δεν ξερω που βρισκεσε, καθως κι εσυ φαινετε να μενεις στα Αβδηρα (αληθεια ολο το χωριο ειναι μελοι του club LOL) για να σου προτεινω μερη να δοκιμασεις οποτε μας λες και το ξαναβλεπουμε.
Αυτα, ελπιζω να βοηθησα...
Χρηστος

Ερμμμ, το διαβασε κανεις αυτο αραγε????

Καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Καταρχάς δεν μένω στα Άβδηρα, δεν ξέρω πως μπήκε στο προφιλ μου η συγκεκριμένη περιοχή:scratchch Παλαιοφαληριώτισα είμαι:clap: Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να απευθυνθώ σε παλιατζή...σε παλιατζή θα πάω για να τσεκάρει την "Ζετούλα" μου? Και να πάρω άλλο κάθισμα από παλιατζή και να βάλω ταπετσαρία...είμαι και ξανθιά βρε παιδιά, βοηθήστε με γιατί δεν το πολυκατάλαβα αυτο:scratchch

Πηγαινε στο προφιλ σου και συμπληρωσε τα στοιχεια σου. Αλλιως απο μονο του, βγαζει κατοικια το πρωτο μερος που εχει στην λιστα(αβδηρα). Και επιδη ο περισσοτερος κοσμος δεν μπαινει στον κοπο, οι μισοι και βαλε ειναι απο τα Αβδηρα!!!!
Τωρα αν θελεις κανονιζεις ταξιδακι Σαλονικα και αναλαμβανω εγω να σε παω στους καταλληλους ανθρωπους να το φτιαξουμε! Απο αθηνα δεν γνωριζω, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω!
Παντως κανω και μαμω τους καφεδες και θα σου εχω ετοιμο και τριγωνακι πανοραματος!!!! Εισαι και ξανθια (αδυναμια μου..) οποτε πρεπει να σε προσεξουμε, πως να το κανουμε!

george kaleas
06-03-09, 17:30
ηλεκτολογο γνωστη bmw για μενα !!

Tania123
06-03-09, 17:46
Ερμμμ, το διαβασε κανεις αυτο αραγε????



Πηγαινε στο προφιλ σου και συμπληρωσε τα στοιχεια σου. Αλλιως απο μονο του, βγαζει κατοικια το πρωτο μερος που εχει στην λιστα(αβδηρα). Και επιδη ο περισσοτερος κοσμος δεν μπαινει στον κοπο, οι μισοι και βαλε ειναι απο τα Αβδηρα!!!!
Τωρα αν θελεις κανονιζεις ταξιδακι Σαλονικα και αναλαμβανω εγω να σε παω στους καταλληλους ανθρωπους να το φτιαξουμε! Απο αθηνα δεν γνωριζω, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω!
Παντως κανω και μαμω τους καφεδες και θα σου εχω ετοιμο και τριγωνακι πανοραματος!!!! Εισαι και ξανθια (αδυναμια μου..) οποτε πρεπει να σε προσεξουμε, πως να το κανουμε!

Ε αφού θα έχεις έτοιμο το τριγωνάκι δεν το συζητώ:rolleyes:Χτύπησες φλεβίτσα τώρα!

Tania123
06-03-09, 17:49
Παιδιά εγώ και η Ζετούλα μου σας ευχαριστούμε πολύ πολύ!! Μας βοηθήσατε αρκετά:yipee:

elvetost
06-03-09, 17:57
Ε αφού θα έχεις έτοιμο το τριγωνάκι δεν το συζητώ:rolleyes:Χτύπησες φλεβίτσα τώρα!

Αχ.... Χτυπησα φλεβα εγω, εισαι αδυναμια κι εσυ... Μαλλον επιβαλλετε να το κανεις το ταξιδακι!:)
Αντε κανονισε στην πρωτη ευκαιρια σε περιμενουμε να δεις πως φιλοξενουν εδω οι βοριοι!!!
Θα περασουμε καλα, στο υποσχομαι!:ices_ange
Πιστευω πως δεν θα φυγεις παραπονεμενη παντως!
Καλη τυχη με τη Ζετα σου, ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις μια φτηνη λυση συντομα!:hello:
Χρηστος