PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ζαντας (μιλαμε για πολυ ΛΟΛ θεμα)


Theos
07-03-09, 15:08
καταρχας καλησπερα σας !!
ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος μιας bmw 3.16 E36, μοντελο 94!!
τετραπορτο, κ το εχω μια 4 ετια! το εχω παρει μεταχειρισμενο !!
ολα καλα , ποτε κανενα προβλημα, συντηρηση , λαδια του κτλπ!
Ωσπου μια μερα εξω απο το σπιτι μου, βρισκω σκαμενο το μπροστα
δεξι λαστιχο! ειδα οτι εχει ενα καρφι μεσα του!
Σηκωσα το αμαξι , εβγαλα τις 5 βιδες που κραταν την ζαντα
αλλα η ζαντα δεν λεει να βγει....
Τι κλωτσιδια , τι WD 40 .. ΤΙΠΟΤΑ!!!
ενα φιλος με ιδιο αμαξι αναφερει οτι απο τα μπροστινα
φρενα παει σκονη απο τα τριμενα τακακια κ καθεται
στο σημειο που παταει η ζαντα ,με αποτελεσμα σκουρια
κ δυκολη αλλαγη τροχου!!
Παιδες , ΒΟΗΘΕΙΑ !! ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΖΑΝΤΑ !!!!μιλαμε ντρεπομαι να το πω σε γνωστους !!!

θενξ !!!

Christos 330i ///M
07-03-09, 16:27
Αλουμινιου φορας ; ; ;

Theos
07-03-09, 17:00
Ναι, 17αρες !!

Thronos
07-03-09, 17:05
Κοπανατη με κατι αριστερα-δεξια να "σπασει" αν δε βγαινει με το χερι.Παρε ενα σφυρι και βαλε καμια πετσετα μπροστα να μην τραυματισεις την ζαντα.

Dimzan
07-03-09, 18:53
συμβαινουν αυτα και δε θα σε κοροιδεψει κανενας. αν σου πει τιποτα πες του βγαλτη εσυ.

η μοναδικη πρακτικη λυση ειναι να προσπαθησεις να τη χτυπησεις με καποιο μεγαλο σφυρι αλλα φροντισε να βαρας αντιδιαμετρικα καθε φορα ωστε να μην παιρνει ολα τα φορτια απο μια πλευρα αλλα σιγα σιγα σε ολες. εννοειται και μια πετσετα η κατι προστατευτικο μην την χαλασεις...

drum
07-03-09, 19:09
κανε κ κατι ακομα, κ ας σου φανει αστειο..
βαλε σε εναψεκαστηρι κοκα-κολα, κ ψεκασε την απο την μεσα πλευρα προς τον αφαλο, εκει δλδ που εχει φρακαρει... αστην κανα μισαωρο κ μετα με πλαστικο σφυρι (ματσολα) αρχισε να την χτυπας.
λογικα θα σου βγει.
αυτη η μεθοδο εχει χρησιμοποιηθει σε κολλημενα εμβολα, μεσα στα χιτωνια, σε ντιζελομηχανη 10.000 ιππων.
καλη επιτυχια...

Christos 330i ///M
07-03-09, 19:18
Παρε σφυρι . . .

Και χτυπα με δυναμη το λαστηχο απο μεσα . . .

αλλα . . .

Να γυρναει η ροδα ωσπου να ξεκολησει . . .

Αλλη λυση δν υπαρχει εαν δεν βγαινει αλλιως . . .

Προσεχε μην χτυπησεις την ζαντα . . .

YAziDis
08-03-09, 06:04
Αυτό με την coca cola δοκίμασε το. Αν φτάσει στο σημείο της σκουριάς και μείνει για πολύ ώρα πάνω, θα φύγει και η σκουριά.

REDNECK
08-03-09, 13:37
Βιδωσε - οχι καργαρισμενα - δυο μπουλωνια , το ενα απεναντι στο αλλο και μετακινησε το αμαξι μπρος πισω πατωντας δυνατα φρενα , αν δεν γινει τιποτα ετσι , προσπαθησε να ανεβασεις την ροδα που θες επανω σε πεζοδρομιο . Μικρες κινησεις ομως, απλα για να ξεκολλησει η ζαντα .

Theos
08-03-09, 15:41
Βιδωσε - οχι καργαρισμενα - δυο μπουλωνια , το ενα απεναντι στο αλλο και μετακινησε το αμαξι μπρος πισω πατωντας δυνατα φρενα , αν δεν γινει τιποτα ετσι , προσπαθησε να ανεβασεις την ροδα που θες επανω σε πεζοδρομιο . Μικρες κινησεις ομως, απλα για να ξεκολλησει η ζαντα .

το λαστιχο ειναι πιττα!!! ξεφουσκωτο !!
αυτο θα διαλυσει την ζαντα!

BILL007
08-03-09, 16:05
Γιατί απλά δεν φωνάζεις ένα άνθρωπο απο βουλκανιζατέρ?Θα δώσεις που λέει ο λόγος 15 ευρώ,αλλά ούτε θα σκας,ούτε θα πειραματίζεσαι με τις ζάντες σου που αξίζουν πολύ περισσότερα απο 15 ευρώ...Έτσι κι αλλιώς το κλαταρισμένο λάστιχο θα το επιδιορθώσεις που θα το επιδιορθώσεις,μπορεί να στο κάνει και τσάμπα στην τελική το βγάλσιμο δεδομένης της επισκευής του ελαστικού...;)

Ας δώσουμε και τίποτα...Δεν κάνει κακό...Κλέφτες θα γίνουν οι υπόλοιποι, αν τα κάνουμε όλα εμείς?:)

Με κάθε καλή πρόθεση,φιλικά Βασίλης:)

stratos
08-03-09, 16:07
Βάζεις πρέσσα Enerpack 50 τόνων απο μέσα, δίνεις τέρμα πίέση και.....

Ώχ αυτό είναι για άλλο πράγμα. Απλά σηκώνεις τροχό και χτυπάς με πλαστκό σφυρί απο μέσα όπως προαναφέρθηκε. Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν πήγα να αλλάξω τακάκια αλλά με 2 σφυριές ξεκόλλησε...

Theos
08-03-09, 16:40
Γιατί απλά δεν φωνάζεις ένα άνθρωπο απο βουλκανιζατέρ?Θα δώσεις που λέει ο λόγος 15 ευρώ,αλλά ούτε θα σκας,ούτε θα πειραματίζεσαι με τις ζάντες σου που αξίζουν πολύ περισσότερα απο 15 ευρώ...Έτσι κι αλλιώς το κλαταρισμένο λάστιχο θα το επιδιορθώσεις που θα το επιδιορθώσεις,μπορεί να στο κάνει και τσάμπα στην τελική το βγάλσιμο δεδομένης της επισκευής του ελαστικού...;)

Ας δώσουμε και τίποτα...Δεν κάνει κακό...Κλέφτες θα γίνουν οι υπόλοιποι, αν τα κάνουμε όλα εμείς?:)

Με κάθε καλή πρόθεση,φιλικά Βασίλης:)

δηλαδη αμα του το πω θα ερθει ο ανθρωπος?
οσο για τις σφυριες δοκιμασα κ με βαρια με ενα ξυλο να ακουμπα την ζαντα μου
για να μην την στραβωσω..
Τζιφος !
εχω βαλει WD 40, αλλα ισως να κανω κ αυτο με την Coca Cola...

BILL007
08-03-09, 16:47
Φυσικά και έρχονται...Τουλάχιστον στην περιοχή μου ο ένας που ξέρω μου έχει δώσει κάρτα και μου έχει πει και Κυριακές απο 10-4 ότι είναι ανοιχτός και αμα μείνεις ποτέ κάπου απο κάτι σοβαρό έρχομαι(να είναι σε λογική απόσταση,όχι και στη Θήβα για παράδειγμα)heheheh

KATSAMPOXAKIS
08-03-09, 17:57
φιλος την ειχα πατησει και εγω σε ενα 36αρι που ειχα.
ειχα βαψει τα μουαγε- δισκους -δανγκανες αλλα δεν περιμενα να στεγνωσουν (μ@@@@ια μου) και κολησαν η ζαντες πανω. ριξε καλο αντισκουριακο και αστο να ενεργισει μετα χτυπα με ενα ξυλο χοντρο ελενχομενα πανω στο λαστιχο η ανεβοκατεβασε το αμξι στο γρηλο χωρις τα μπουλονια βεβαια.
καλη υπομονη!

m-power_01
10-03-09, 02:39
φιλε μου αν εχει κολλησει για τα καλα οπως λες.
βρες ενα γρυλο υδραυλικο αυτους με τα ροδακια που εχουν οι μαστορες ...γιατι με τον μαμα θα πεσει το αμαξι.Σηκωσε το , ξαπλωσε και δωστου με τισ πατουσες σου (ναι καλα διαβαζεις) δυο κλωτσιες...χωρις φοβο να πεσει το τουτου

ptboul
10-03-09, 15:45
Αν έχεις κομπρεσεράκι αέρα, φούσκωσε το (θα κρατήσει για κανά 20 λεπτο) και πήγαινε το σε ένα βουλκανιζατέρ για εξαγωγή και επισκευή._

XPHSTOSE30
10-03-09, 18:02
Φιλος, μια ειναι η λυση στο προβλημα σου. Σηκωνεις το αυτοκίνητο, το ντακαρεις ειτε στο ψαλιδι ειτε στο σασι, οπου βολευει, ετσι ωστε οταν στριψεις το τιμονι σου με λιγο δυναμη να παρεις τη ζαντα στο χερι. Δοκιμασε το και θα με θυμιθεις. Ειχα το ιδιο προβλημα σε ενα Jetta που ειχα παλιοτερα.

drum
10-03-09, 20:35
δηλαδη αμα του το πω θα ερθει ο ανθρωπος?
οσο για τις σφυριες δοκιμασα κ με βαρια με ενα ξυλο να ακουμπα την ζαντα μου
για να μην την στραβωσω..
Τζιφος !
εχω βαλει WD 40, αλλα ισως να κανω κ αυτο με την Coca Cola...

ειχα την εντυπωση οτι δοκιμασες με την κοκα-κολα, κ δεν εγινε τπτ.
καντο που σου λεω, κ θα βγει η ζαντα.

madja
11-03-09, 01:15
Σαω γιος λαστιχά θα σ πρότεινα να βάλεις αντισκουριακο και να χτυπήσεις απο τη μέσα μεριά πρός τα έξω με αρκετή δύναμη!!!Φρόντισε όμως να στηρίξεις καλά το αμάξι!!!!
Αν δεν θέλεις να μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία βρες ένα τρόπο να φουσκώσεις το λάστιχο και πάνε σε ένα βουλκανιζατέρ ή πες το λαστιχά να έρθει να σου το κάνει επιτόπου!!!!

Theos
11-03-09, 01:49
Σας Ευχαριστω πολυ παιδια !!!!!
:)

nino x3
11-03-09, 13:19
ριχνεις το αντισκωριακο ή την coca cola σηκωνεις το αμαξι με υδραυλικο γρυλλο ή αλλιως θα πρεπει να βρεις μια πατεντα να το σιγουρεψεις οτι θα ειναι σταθερο και αφου εχεις αφησει τα υγρα να δρασουν για λιγο χρονο παιρνεις μια μικρη βαρια και ενα τακο και χτυπας τον τακο δεξια -αριστερα στην ροδα μια απο την μια ,μια απο την αλλη.

drum
11-03-09, 18:00
τελικα τι εγινε? βγηκε η πτνα η ζαντα? αϊντε γιατι με εσκασε λεμε...:rofl2:

thanassis
12-03-09, 00:43
χαχα!!! περιμένουμε νέα!! μν μας πεις ότι ακόμη περιμένεις να δράσει το WD-40!!

kplc16
17-03-09, 16:54
εχω σκασει τι θα γινει με την γ@μιμ.νη ζαντα.
Σε παρακαλω μη μας κρατας αλλο σε αγωνια.

drum
17-03-09, 17:18
εγω να δεις?
αληθεια εχω περιεργεια, τι εγινε τελικα.?

skatzoxoiros
17-03-09, 19:26
Θα το παλεύει ακόμη ο φίλος μας!:jester:

- Φίλε σε έχει πιάσει λάστιχο....
- Άσε, έχω δοκιμάσει τα πάντα, δε βγαίνει με τίποτα! :)

gyiama
17-03-09, 20:12
περιμενει να δρασει η κοκα κολα ρε παιδια !!!!!!!ημαρτον!!!!!:banghead::banghead:

drum
19-03-09, 12:25
μπαααα.. θα την εβγαλε κ μας ξεχασε. χαχαχα.