PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ3 3.0i / Supercharger project


Σελίδες : [1] 2 3

VanVIC
09-03-09, 19:47
To project ουσιαστικά ξεκίνησε στο μυαλό μου την επόμενη μέρα της αγοράς του Ζ3, μέσα στο καλοκαίρι του 2003.

Ξεκίνησε ώς ενα ταπεινό αλλά όμορφο roadster με όνειρα πολλά.
Τη ιστορία λίγο-πολύ, αρκετοί την γνωρίζουν, καθώς και την μούρλα μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Το φθινόπωρο του 2006 έγινε 3-λιτρο και τότε ξεκίνησε και το ψάξιμο για την λύση της υποβοήθησης της αναπνοής.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: μια χαρά αμαξάρα έγινε με το 3-λιτρο μοτέρ και μόνο κάποιος "άρρωστος" σαν την αφεντιά μου θα ψαχνε κάτι παραπάνω, ειδικά απ την συγκεκριμένη καρότσα.

Μετά απο 2 χρόνια ψάξιμο και μετά απο ατελείωτες συζήτήσεις με οραματιστές "συναγωγιστές", κατέληξα στην λύση της ESS.
Λόγοι για εξέλιξη πάντα υπάρχουν, το θέμα είναι να δοθεί και η αφορμή...
Να'ναι καλά ο συναγωνιστής Shido και κάτι "περίεργα" OPC με "άπιαστες τρίτες"...
Εγινε και μια προσπάθεια για group-buy (Νίκο προχώρα!) αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... προχώρα μόνος σου.

Είχα "μπριζωθεί" τόσο πολύ που δεν άντεξα και την "εκανα"...
Την περασμένη Παρασκευή παρέλαβα και σήμερα μπήκε τ'αμάξι στο συνεργείο για την εγχείρηση...

Σήμερα ξεκίνησε και κατά πάσα πιθανότητα θα ολοκληρωθεί αυριο.
Αυριο αναμένεται να αφηχθεί και το software απο Νορβηγία για να "περαστεί" και να γίνει και η πρώτη δοικιμή.
Απ'ότι λένε χρειάζεται και στρωσιμο γύρω στα 1500 km, οπότε για πραγματικές συγκινήσεις χρειάζεται αυτοσυγκράτηση και υπομονή.

Το βήμα έγινε και ευελπιστώ να πάει καλά.

Σε όλους τους οραματιστές-συναγωνιστές εξακύλινδρους, σας έυχομαι "και στα δικά σας" !

Pray with me...

VanVIC
09-03-09, 19:53
και οι photo συνεχίζονται...

Ολα τα υλικά είναι φρέσκα απο Νορβηγία (εκτός της πατσαβούρας της μιας photo)

VanVIC
09-03-09, 19:54
να και πού θα μπεί το intercooler

VanVIC
09-03-09, 21:06
το όνειρο αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα...

Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση αλλά και για το οτι μοιράζεστε την χαρά μαζί μου.
ΥΓΕΙΑ ΝΑ 'ΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ !

πολυ ωραιος φιλε,ευχομαι να πηγαινει ετσι οπως θες και απροβληματιστα...!ποιος ειναι ο χειρουργος αν επιτρεπεται???

Το χειρουργείο λαμβάνει χώρα στην Καλλιθέα στο συνεργείο του Σίττα-Φλασκή.
Της επέμβασης επιμελείται ο Χρήστος (για όσους τον γνωρίζουν)
Στην προσπάθεια συμμετέχουν ενεργά και οι Νίκος Αλωνηστιώτης (Speed&Style) και Νίκος Σπέης (R&S Motorsport).
Τους ευχαριστώ και δημοσίως για την κατανόηση, την "ανοχή" αλλά και την συμμετοχή στο όραμα.
Ειδικά ο Ν.Α. αντιλαμβάνομαι οτι το βλέπει και σαν δικό του project.
Τους ευχαριστώ ειλικρινά και το εκτιμώ ιδιαίτερα οτι με αντιμετωπίζουν με τόση κατανόηση.

Βαγγελη κοιμασαι τα βραδια ή εχεις αυπνιες???

Σπύρο τo'χω ξαναδεί "το έργο" όταν ήταν Θεσ/νίκη και περίμενα μια εβδομάδα να γίνει 3-λιτρο.

Fairytale
10-03-09, 14:04
Το kit δεν είναι plug&play; Το πρόγραμμα διαχείρισης δεν θα έρθει έτοιμο;
Με τι ασχολούνται όσοι ευχαριστείς; Τι προβλήματα ανέκυψαν και λύνουν; Σε τι έμπλεξες;
C U out there

shido
10-03-09, 16:55
360 θα βγει κοντα
10 πανω 10 κατω.με το καλο να βγει Βαγγελη

VanVIC
10-03-09, 19:20
Το kit δεν είναι plug&play; Το πρόγραμμα διαχείρισης δεν θα έρθει έτοιμο; Με τι ασχολούνται όσοι ευχαριστείς; Τι προβλήματα ανέκυψαν και λύνουν; Σε τι έμπλεξες; C U out there

Το kit είναι plug"n"play για το E46. Το Ζ3 χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις στην στήριξη του ψυγείου και σε συγκεκριμένα κολάρα.
Δεν έμπλεξα πουθενά Νίκο, απλά προτίμησα να μην στείλω τον εγκέφαλο Νορβηγία και να μου στείλουν το πρόγραμμα σε κάποιον που να μπορούσε να το περάσει εδώ και έτσι και έγινε.

sorry για την παραπληροφορηση!!!!!κανα νεο εχουμε σημερις????βαγγελη που εισαι οεο???

Το Ζ3 (το νέο Ζ3) περαλήφθη σήμερα το απόγευμα και στρώνεται με όση υπομονή μπορώ να διαθέτω.
Εγιναν ήδη τα 70 απο τα 150 km που χρειάζονται.

Στο ανέβασμα για το σπίτι, πάλι στα διόδια της Α.Ο. συνατήθηκα με S2000 με hardtop και κάτι μπούκες ΝΑ ! (μετά συγχωρήσεως).
Εγινε ένα μικρό "παιχνίδι" (είπαμε έστρωνα) αλλά τελικά το άνοιξα το στόμα μου και τον κατάπια απο πίσω και απο αριστερά και δεξιά και απο πάνω και απο κάτω για να την ακούσεις 3D και να μην ξαναενοχλήσει BMW.

Οταν ηρέμησα και τον άφησα να με πλησιάσει απο δεξιά (εγώ στην αριστερή της Α.Ο.με 110) μου έγνεψε να μου μιλήσει και όταν κατέβασα παράθυρο, με ρώτσηε τί έχω κάτω απο το καπώ γιατί αυτός είχε turbo (λέει).
Του φώναξα 2,2 με κομπρέσσορα, τον άφησα ξερό και πρίν προλάβει να μου ξαναμιλήσει, πάτησα μια (με 5η) και τον άφησα στην σκέψη του...

Που'ναι το OPC μωρέ ?
Ενα φτιαγμένο OPC βρε παιδιά !
Αμάν να μου φύγει το άχτι...

Με βλέπω το βράδυ πάνω-κάτω με τον ξάδερφο...

ΚΑΙ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ !!!

Strax
11-03-09, 09:32
Το kit είναι plug"n"play για το E46. Το Ζ3 χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις στην στήριξη του ψυγείου και σε συγκεκριμένα κολάρα.
Δεν έμπλεξα πουθενά Νίκο, απλά προτίμησα να μην στείλω τον εγκέφαλο Νορβηγία και να μου στείλουν το πρόγραμμα σε κάποιον που να μπορούσε να το περάσει εδώ και έτσι και έγινε.



Το Ζ3 (το νέο Ζ3) περαλήφθη σήμερα το απόγευμα και στρώνεται με όση υπομονή μπορώ να διαθέτω.
Εγιναν ήδη τα 70 απο τα 150 km που χρειάζονται.

Στο ανέβασμα για το σπίτι, πάλι στα διόδια της Α.Ο. συνατήθηκα με S2000 με hardtop και κάτι μπούκες ΝΑ ! (μετά συγχωρήσεως).
Εγινε ένα μικρό "παιχνίδι" (είπαμε έστρωνα) αλλά τελικά το άνοιξα το στόμα μου και τον κατάπια απο πίσω και απο αριστερά και δεξιά και απο πάνω και απο κάτω για να την ακούσεις 3D και να μην ξαναενοχλήσει BMW.

Οταν ηρέμησα και τον άφησα να με πλησιάσει απο δεξιά (εγώ στην αριστερή της Α.Ο.με 110) μου έγνεψε να μου μιλήσει και όταν κατέβασα παράθυρο, με ρώτσηε τί έχω κάτω απο το καπώ γιατί αυτός είχε turbo (λέει).
Του φώναξα 2,2 με κομπρέσσορα, τον άφησα ξερό και πρίν προλάβει να μου ξαναμιλήσει, πάτησα μια (με 5η) και τον άφησα στην σκέψη του...

Που'ναι το OPC μωρέ ?
Ενα φτιαγμένο OPC βρε παιδιά !
Αμάν να μου φύγει το άχτι...

Με βλέπω το βράδυ πάνω-κάτω με τον ξάδερφο...

ΚΑΙ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ !!!

Καλοτάξιδο και πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!

Πάντως πήγες να πάθεις καλή ζημιά με το S2000... Εύκολα θα μπορούσε να ήταν καμμιά 400+ (αφού ήταν τούρμπο) και άντε μετά να προσπαθείς να καταλάβεις γιατί σε πέρασε ένα S2000...

Αλλά ο συγκεκριμένος τύπος κομπρέσσορα είναι αλλού!

shido
11-03-09, 15:39
οντως πρεπει να ενισχυσεις πατωμα
λογικα χτυπας 360-370 αλογα αλλα..........44+ κιλακια ροπης ειναι πολλααα λεμε

shido
11-03-09, 15:46
enjoy
http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=101&subcat2=114&id=
an βαλεις και πιστονακια παει 200+

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 15:47
Kι ομως αν βαλεις το ΤS3 τοτε περναει τα 400 αλογα !!!

Και εσύ για στραγάλια τα έχεις τα άλογα …….για 400 θέλει άνοιγμα το μοτέρ άλλα εμβολα κλπ ……τη νομίζεις αντέχουν τα εμβολα 1bar θα τα δεις να κάνουν πουλάκια ….. με το καλό να το χαρείς και έχει ακόμα ψωμί η βελτίωση που λένε αν θέλει και άλλα αλόγατα.:friday:

shido
11-03-09, 15:48
Και εσύ για στραγάλια τα έχεις τα άλογα …….για 400 θέλει άνοιγμα το μοτέρ άλλα εμβολα κλπ ……τη νομίζεις αντέχουν τα εμβολα 1bar θα τα δεις να κάνουν πουλάκια ….. με το καλό να το χαρείς και έχει ακόμα ψωμί η βελτίωση που λένε αν θέλει και άλλα αλόγατα.:friday:

εχμ Ανδρεα

το τς3 τα δινει αυτα που λες.

VanVIC
11-03-09, 15:49
οντως πρεπει να ενισχυσεις πατωμα

Ηταν το πρώτο πράγμα που συζήτησα με τον Χρήστο στο συνεργείο και μάλιστα είχα και μια "made in USA" λύση μαζί μου σε εκτύπωση και του την έδειξα.
Μου επέμεινε οτι δεν χρειάζεται κα΄τι περισσότερο απ'αυτα που έχω κάνει (έχω και πίσω θολόμπαρα)

λογικα χτυπας 360-370 αλογα αλλα..........44+ κιλακια ροπης ειναι πολλααα λεμε

Δεν ξέρω, θέλω να το δώ και σε δυναμομέτρηση.

360-370???

Τουμπανο

350 βγαζουν χωρις αυτα που φοραει ο Βαγγελης χεχε

Ετσι λέω και'γω αλλά θέλω να ανοίξω και με Μ3 Ε46 (όπως λέει και ο Αντρέας) για να δώ "τί παίζει" αλλά και να δυναμομετρήσω (για να επαληθευθέί και ο Νορβηγός)

shido
11-03-09, 15:50
Ηταν το πρώτο πράγμα που συζήτησα με τον Χρήστο στο συνεργείο και μάλιστα είχα και μια "made in USA" λύση μαζί μου σε εκτύπωση και του την έδειξα.
Μου επέμεινε οτι δεν χρειάζεται κα΄τι περισσότερο απ'αυτα που έχω κάνει (έχω και πίσω θολόμπαρα)



Δεν ξέρω, θέλω να το δώ και σε δυναμομέτρηση.





Ετσι λέω και'γω αλλά θέλω να ανοίξω και με Μ3 Ε46 (όπως λέει και ο Αντρέας) για να δώ "τί παίζει" αλλά και να δυναμομετρήσω (για να επαληθευθέί και ο Νορβηγός)


ΠΑρε με να κανονισουμε για MAHA.θελω να παμε μαζι αν δεν σε πειραζει:cheers:

VanVIC
11-03-09, 15:51
ΠΑρε με να κανονισουμε για MAHA.θελω να παμε μαζι αν δεν σε πειραζει:cheers:

Εχω ακούσει καλά για το συγκεκριμένο.
Λές να παίζει Σάββατο, να πάμε και μαζί ?

andreas_R
11-03-09, 15:53
Τα Σαββατα δεν ειναι παντα ανοιχτο

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 15:58
εχμ Ανδρεα

το τς3 τα δινει αυτα που λες.

Πέστε μου σε τη πίεση δουλεύει να σας πω ποσά άλογα θα βγάλει.!!! :ylsuper:

shido
11-03-09, 16:01
15 psi με συμπεση 9.0:1
προσεχε δεν ειναι κομπρεσορα σαν τον δικο σου η σαν asa , rotrex δεν εχει καμια σχεση.
υπαρχουν Setup usa με δυναμομετρημενα νουμερα
χτυπανε 450 HP αρες βεβαια πολλα τα €
Eπισης χταποδια καταλυτες βελτιωτικους ( ο Βαγγελης φοραει)

Geo_3D
11-03-09, 16:01
Κανε κραττει Βαγγελη...Η αισθηση ειναι περιεργο πραγμα.Μπορει να σε παραμυθιαζει
Κανε δοκιμες με αλλα αμαξια,και πρωτα απολα του shido και βλεπεις μετα για τα αλογα και ποσα απο αυτα βγαινουν στον δρομο

VanVIC
11-03-09, 16:07
Κανε κραττει Βαγγελη...Η αισθηση ειναι περιεργο πραγμα.Μπορει να σε παραμυθιαζει
Κανε δοκιμες με αλλα αμαξια,και πρωτα απολα του shido και βλεπεις μετα για τα αλογα και ποσα απο αυτα βγαινουν στον δρομο

Γιώργο εγώ αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, αυτό ακριβώς που λές.
Είναι πολύ γραμμική η απόδοση και νομίζεις οτι δεν έχεις τόσα (?) άλογα.
Απ'την άλλη, για να τα δίνει με τέτοια απόδοση η ESS, δε νομίζω οτι μπορεί να υπάρχει και μεγάλη απόκλιση. Για σοβαρή εταιρεία φαίνεται.

manosm3
11-03-09, 16:09
Καπου διαβασα οτι εχεις πιο κοντο διαφορικο... Ισως σε βοηθουσε τωρα ενα λιγο μακρυτερο :)
Καλες βολτες!

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 16:09
15 psi με συμπεση 9.0:1
προσεχε δεν ειναι κομπρεσορα σαν τον δικο σου η σαν asa , rotrex δεν εχει καμια σχεση.
υπαρχουν Setup usa με δυναμομετρημενα νουμερα
χτυπανε 450 HP αρες βεβαια πολλα τα €
Eπισης χταποδια καταλυτες βελτιωτικους ( ο Βαγγελης φοραει)

Φιλε δε καταλαβενω το 15 ????:love: η 1,5 εχει ανοιχτοι το καπακι ?????/
αν βγαλει 400 κερναω σουβλακια.!!!!

Geo_3D
11-03-09, 16:10
Οχι δεν το λεω γιαυτο Γιαννη.Τι να το κανω αν μιλαμε για 350-370 και να σου ανοιγει σταθερα μεν,αργα δε...

Και πιστεψε με εχω πολλα παραδειγματα αναλογα να σου πω.

Το ταπερ του Αντρεα πχ οταν το οδηγησα χτυπιομουνα στο καθισμα οτι δεν γινεται να ειναι πιο γρηγορο απτο κομπακτ....Αποτελεσμα ηταν να χανω το μετρημα απτις κολωνες αν πηγαιναμε εως πολυ ψηλα σε χλμ και να σφαζεστε σχεδον,οταν ανοιγατε μαζι

330 καμπριο κομπρεσορ που δηλωνε 280 τροχο και πηγαινατε μαζι,ισως και να του ξεμυτισες αν θυμαμαι καλα και δεν εισαι ουτε 270 στροφαλο

Για να μην πω και για το 135,που με κραζατε ολοι,και βγηκε τις προαλλες ο VanVic και με....δικαιωσε

Και μπορω να σου πω πολλα ακομα........Γιαυτο λεω...ας στρωθει το εργαλειο πρωτα και αφηστε τα δυναμομετρα τι νουμερα λενε,μην τυχον τα ψαχνετε στον δρομο μετα αυτα τα αλογα

shido
11-03-09, 16:12
15 psi = λιγο παραπανω απο 1 bar
τι δεν καταλαβες?

ΑΝδρεα δεν εχει σχεση με κομπρεσορα που ξερεις.Επισης μην παιρνεις μετρο συγκρισης το δικο σου μοτερ με του Βαγγελη δεν εχουν σχεση.
Δεν εχω σκοπο να σου αλλαξω γνωμη βεβαια,ο καθενας πιστευει τα δικα του

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 16:14
Κανε κραττει Βαγγελη...Η αισθηση ειναι περιεργο πραγμα.Μπορει να σε παραμυθιαζει
Κανε δοκιμες με αλλα αμαξια,και πρωτα απολα του shido και βλεπεις μετα για τα αλογα και ποσα απο αυτα βγαινουν στον δρομο

Μπραβο σου ρε Γιωργο σε εχω καταλαβει οτι ξερει μεχρι το ποσα αλογα θα βγενουν στο δρομο ....τη να το κανεις 350 και ειναι κολλητήρι ο Γιαννης....!!!!!

saikoE39
11-03-09, 18:01
Bαγγελη να το ευχαριστηθείς οσο μπορείς…..!!!!!!!!

Οσο για τον κομπρεσορα ….τι θελεται να τσεκάρεται...????αν είναι 350 αλογα..?? η αν πηγαινει…..???
Το πραμα είναι τρελο….!!!! Ολοι μας κάνουμε κρα για έναν κομπρεσορα και τώρα θα το βγάλουμε ότι δεν πάει…????…

deepblue
11-03-09, 19:26
Bαγγελη να το ευχαριστηθείς οσο μπορείς…..!!!!!!!!

Οσο για τον κομπρεσορα ….τι θελεται να τσεκάρεται...????αν είναι 350 αλογα..?? η αν πηγαινει…..???
Το πραμα είναι τρελο….!!!! Ολοι μας κάνουμε κρα για έναν κομπρεσορα και τώρα θα το βγάλουμε ότι δεν πάει…????…

Πες τα Χρυσοστομε !!!!

VanVIC
11-03-09, 20:25
Μεγειες Βαγγελη!!!Καλα γκαζια και απροβληματιστα χιλιομετρα!!!

Ητανε που ητανε το εργαλειο εγινε τρελος πυραυλος τωρα!!!

Να δουμε τωρα τι αλλο μπαξιμο θα ανακαλυψεις να κανεις,μιας

και το τερματισες το θεμα!!!!

Μπαξίματα πάντα θα υπάρχουν.
Εχω βρεί το επόμενο: http://store.nexternal.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=vacmotors&StoreType=BtoC&Count1=875942409&Count2=793082833

Οσο για το αν τερμάτισε το θέμα, για ρίξε κι εδώ μια ματιά:

ESS 330 TS3 14PSI Upgrade Kit (115-17)
The ESS TS3 Upgrade kit brings your 330 into supercar territory with performance that rivals some of the fastest production cars in the world. With instant torque and an amazing top end this kit must simply be experienced.

System components:

-Forged, lowered compression ESS pistons, 9.0:1CR.
-Uni-belt SC drive system with TS3 spec SC pulley.
-6 larger Bosch fuel injectors, TS3 spec.
-Perfectly optimized, dyno tweaked 330 TS3 MS43 ECU software.
-Fuel pump and new fuel filter assembly

*The TS3 must be installed in addition to a ESS TS2 kit (115-12) and M54 SC Camshaft Kit (117-01) along with exhaust headers. We also strongly recommend porting the exhaust ports 8-10mm wider with the installation of this kit to achieve optimal performance.

A high performance clutch is required and LSD recommended.

A 15PSI pulley upgrade kit is available as an option for 93+ octane fuel.

Part number: 115-17
Boost pressure: 14 PSI
Horsepower at 14PSI: 450 DIN (Stock 225SAE/231DIN)
Horsepower at 15PSI: 470 DIN
Torque at 14PSI: 520 NM (Stock 300)
Torque at 15PSI: 540NM
0 - 60: Man : 4.2 sec

Ετσι για να'χουμε να σκεφτόμαστε και κάτι για το μέλλον...

Γιάννη με τα valve springs το'χουμε ξανασυζητήσει.
Μήπως ήρθε η ώρα να το προχωρήσουμε ?

bmw330vasilis
11-03-09, 21:01
βαγγελη.....τιμη τελικη δεν μας ειπες.....+τοποθετηση????

VanVIC
11-03-09, 21:02
Βασίλη οταν έρθει η ώρα θα τα πούμε
Εκτός απο τα προβλεπόμενα, υπάρχουν και τα απρόβλεπτα.
Παντως λιγότερο απο 8000 κόστισε όλο το πακέτο, τελικά

BILL007
11-03-09, 21:05
Απο κατανάλωση πως πας Βαγγέλη?:)

VanVIC
11-03-09, 21:07
Απο κατανάλωση πως πας Βαγγέλη?:)

Δυσκολευομαι να πιστέψω οτι έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 21:08
ΩΧ ΩΧ Ανδρεα ετοιμαζε τα σουβλακια

Kαι βέβαια τα σουβλάκια θα λυπηθούμε η χαρά στο φίλο μας είναι μεγάλη αλλά το μοτέρ να μην ανοίξει εννοείται και αυτό βέβαια με εμβολα μαμά ……!!!!! :nutkick:

shido
11-03-09, 21:11
ααα 400 με μαμα συμπιεση εννοεις?ε αυτο δεν θα το δει μαλλον .Οχι ακομα εστω αυτος θα μπαξει το συμπαν χαχα
Τωρα βαζω στοιχημα θα παιξει 350 συν πλην 10

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 21:14
Τη συμπίεση στη επιτρέπω ας πάει όπου θέλει τα εμβολα είναι το θέμα για να αντέξουν μεγαλύτερη πίεση άρα HP ΠΙΟ ΠΟΛΟΥΣ.!!!!

shido
11-03-09, 21:22
Τη συμπίεση στη επιτρέπω ας πάει όπου θέλει τα εμβολα είναι το θέμα για να αντέξουν μεγαλύτερη πίεση άρα HP ΠΙΟ ΠΟΛΟΥΣ.!!!!

μπερδευεσαι

Η συμπιεση καθοριζεται απο τα εμβολα (πιστονια)
Δεν μπορει να μεινει η μαμα συμπιεση 10,2:1 και να δουλευε ενα μπαρ.Δεν πα να χε τα καλυτερα πιστονια της αγορας.
Γιαυτο και δινουν με τουρμπο και κομπρεσορα πιστονια που χαμηλωνουν συμπιεση και ειναι για να δουλευουν με υπερσυμπιεση

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 21:29
Το 1bar με ολο το κιτ βαλε οτι εχει και ιντερκουλερ πεφτει η πιεση στο 0.6 - 0.7 αρα τα εντοσθια ειναι ο.κ.

Γιαυτο και δινουν με τουρμπο και κομπρεσορα πιστονια που χαμηλωνουν συμπιεση και ειναι για να δουλευουν με υπερσυμπιεση

Τα πιστονια δεν ειναι για να χαμηλωσουν συμπιεση ειναι αλλα μεταλα (σφυρηλατα πχ) για να αντεχουν...πανω απο το 0.7 - 0.8 του εργοστασιου μαμα δηλαδη.

shido
11-03-09, 21:36
το ιντρκουλερ δεν ψυχει τον αερα Ανδρεα σε αυτον τον κομπρεσορα.
Ψυχει την εισαγωγη που ειναι επανω μαζι με τον κομπρεοσρα.δεν εχει σχεση με τους κλασικους
Η εςς ειναι η πρωτη εταιρεια στην Αμερικη δεν θα επαιζαν με πιστονια για πλακα

Τα πιστονια δεν ειναι για να χαμηλωσουν συμπιεση ειναι αλλα μεταλα (σφυρηλατα πχ) για να αντεχουν...πανω απο το 0.7 - 0.8 του εργοστασιου μαμα δηλαδη.

Εισαι λαθος .ψαξτο
Forged, lowered compression ESS pistons, 9.0:1CR
μπες σε ολους τους βελτωτες θα δεις πχ για το μοτερ μου Μ54 πιστονια να ανεβασεις συμπιεση (οταν προκειται για Ν/Α βελτιωση) η για να χαμηλωσεις συμπιεση (τουρμο κτλ)
Ο Νικος Μ3 πως ανεβασε απο 11.5 μαμα συμπιεση σε 12.75 .Τα 12.5 το πηγε απο πιστονια σφυριλατα και τα υπολοιπα απο κατεβασμα στο καπακι.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 21:42
Για να καταλαβω τα εμβολα τα δινει για πιο αντοχη η για κατι αλλο δεν ξερω πες μου??/

shido
11-03-09, 21:47
Τα εμβολα τα δινει για να χαμηλωσει η συμπιεση ωστε το μοτερ να μπορει να δουλεψει απροβληματιστα με ενα μπαρ
Αν εδινε πχ ΙΔΙΑΣ συμπιεσης πιστονια σφυριλητα αν θες να πουμε με ενα μπαρ θα επαιρναν το μοτερ στο χερι.
Για να καταλαβεις μπες στο site του vacmotorsport
Για το μοτερ σου Μ52 δινει 4 σε διαφορετικα πιστονια .Γραφει διπλα συμπιεση και για τι χρηση ειναι το καθε σετ.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-03-09, 21:55
Είναι για ατμοσφαιρικά μοτέρ η για υπερτροφοδοτούμενα γιατί τα εμβολα που έχουν τα ατμοσφαιρικά (τα δικά μας) είναι για μέχρι 0.8 μετά κάποια στιγμή … στο χέρι..ξερεις...

Κάτι που σκέφτηκα γιατί δεν βάζουν μια πιο χοντρή φλάντζα στη κεφαλη και χαμηλώνει η συμπίεση ???

shido
11-03-09, 21:59
τα ορια του μοτερ σου δεν τα ξερω.Για τον Μ54 μπορω να σου πω ομως οτι μεχρι 0.6 δινουν (8.5 psi)
σου εξηγω πιο πανω περι πιστονιων

Κάτι που σκέφτηκα γιατί δεν βάζουν μια πιο χοντρή φλάντζα στη κεφαλη και χαμηλώνει η συμπίεση ???

γιατι με φλαντζα μιλαμε για δεκατα..

EVANGELOS
11-03-09, 23:07
Tα έχετε μπλέξει

άλλο σχέση συμπίεσης π.χ. 10.5/1

άλλο πίεση υπερπλήρωσης π.χ. 1 bar

άλλο πιστόνια για αύξηση ή μείωση της ΣΧΕΣΗΣ συμπίεσης

άλλο πιστόνια πιό ανθεκτικά για να αντέχουν πίεσεις υπερπλήρωσης

p.s. Mε εργοστασιακά internals δε γίνεται να βγάλει 400 άλογα ο Μ54 ΠΟΤΕ ... εκτός αν τον δουλεύεις με ημερομηνία λήξεως εβδομάδων

santo
11-03-09, 23:11
Tα έχετε μπλέξει

άλλο σχέση συμπίεσης π.χ. 10.5/1

άλλο πίεση υπερπλήρωσης π.χ. 1 bar

άλλο πιστόνια για αύξηση ή μείωση της ΣΧΕΣΗΣ συμπίεσης

άλλο πιστόνια πιό ανθεκτικά για να αντέχουν πίεσεις υπερπλήρωσης

p.s. Mε εργοστασιακά internals δε γίνεται να βγάλει 400 άλογα ο Μ54 ΠΟΤΕ ... εκτός αν τον δουλεύεις με ημερομηνία λήξεως εβδομάδων

Πές μας και τίποτα.. για το κομπρεσσέρ... πώς το κόβεις?? Να γίνει καμία δοκιμή? με μαμά μ3??

shido
12-03-09, 07:58
Tα έχετε μπλέξει

άλλο σχέση συμπίεσης π.χ. 10.5/1

άλλο πίεση υπερπλήρωσης π.χ. 1 bar

άλλο πιστόνια για αύξηση ή μείωση της ΣΧΕΣΗΣ συμπίεσης

άλλο πιστόνια πιό ανθεκτικά για να αντέχουν πίεσεις υπερπλήρωσης

p.s. Mε εργοστασιακά internals δε γίνεται να βγάλει 400 άλογα ο Μ54 ΠΟΤΕ ... εκτός αν τον δουλεύεις με ημερομηνία λήξεως εβδομάδων

Που διαφωνεις μαζι μου για να καταλαβω..

oldcarskickass
12-03-09, 09:32
Που διαφωνεις μαζι μου για να καταλαβω..

Δε διαφωνεί αλλά από ότι βλέπω και καταλαβαίνω εγώ, εσύ λες ότι μόνο με σφυρήλατα μπορεί να παίξει με τη σχέση συμπίεσης γιατί δε θα αντέξει το μοτέρ με τόση πίεση υπερπλήρωσης.

Κάτι που δεν ισχύει απόλυτα, ένα καλύτερο πιστόνι από το μαμά (ΠΧ σφυρήλατο, γιατί μπορεί και να μην είναι και σφυρήλατο) είναι σίγουρο ότι με τη μαμά σχέση συμπίεσης θα μπορεί να λειτουργήσει με μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ρίξεις τη σχέση συμπίεσης (εκτός από φλάτζα) αλλά σχεδόν όλοι θέλουν άνοιγμα μοτέρ.

Το θέμα είναι ότι από ότι φαίνεται το setup του Βαγγέλη του υπερτροφοδοτούμενου είναι από ότι φαίνεται online αρκετά αξιόπιστο και μαζί με τα υπόλοιπα που έχει πιστεύω θα χτυπήσει καλά νουμεράκια, αν και το ζητούμενο είναι ότι έστω και ένα άλογο να πήρε από το όλο θέμα είναι ευχαριστημένος.

Nick_compact
12-03-09, 10:08
Όταν επενδύεις ένα τόσο μεγάλο ποσό, πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Έχεις και μεγάλες απαιτήσεις, και στο δρόμο, και στο δυναμόμετρο, αλλά και σε αξιοπιστία. Για να πιάσουν τόπο. Δεν έβαλε φιλτροχοάνη, κιτ κομπρέσορα έβαλε, και μάλιστα το καλύτερο.

Θέλω να πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τις προσδοκίες όλων, ακόμα και του ιδιοκτήτη του, σε ανοίγματα, σε drivablitiy, σε δυναμομέτρηση κλπ. Έχει τις προδιαγραφές για να το κάνει.

Όσον αφορά το TS3 πστεύω ότι είναι υπερβολή, αλλά πιστεύω ότι η αναβάθμιση σε TS2+ αξίζει τον κόπο.

oldcarskickass
12-03-09, 10:19
Όταν επενδύεις ένα τόσο μεγάλο ποσό, πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Έχεις και μεγάλες απαιτήσεις, και στο δρόμο, και στο δυναμόμετρο, αλλά και σε αξιοπιστία. Για να πιάσουν τόπο. Δεν έβαλε φιλτροχοάνη, κιτ κομπρέσορα έβαλε, και μάλιστα το καλύτερο.

Θέλω να πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τις προσδοκίες όλων, ακόμα και του ιδιοκτήτη του, σε ανοίγματα, σε drivablitiy, σε δυναμομέτρηση κλπ. Έχει τις προδιαγραφές για να το κάνει.

Όσον αφορά το TS3 πστεύω ότι είναι υπερβολή, αλλά πιστεύω ότι η αναβάθμιση σε TS2+ αξίζει τον κόπο.

Έχεις δίκιο, αλλά ξεχνάς ότι το όλο κιτ είναι εγγυημένο από άτομα εκτός Ελλάδας (και της μίζερης πραγματικότητάς της), οπότε κατά 99% και το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο.

deepblue
12-03-09, 10:19
Όταν επενδύεις ένα τόσο μεγάλο ποσό, πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Έχεις και μεγάλες απαιτήσεις, και στο δρόμο, και στο δυναμόμετρο, αλλά και σε αξιοπιστία. Για να πιάσουν τόπο. Δεν έβαλε φιλτροχοάνη, κιτ κομπρέσορα έβαλε, και μάλιστα το καλύτερο.

Θέλω να πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τις προσδοκίες όλων, ακόμα και του ιδιοκτήτη του, σε ανοίγματα, σε drivablitiy, σε δυναμομέτρηση κλπ. Έχει τις προδιαγραφές για να το κάνει.

Όσον αφορά το TS3 πστεύω ότι είναι υπερβολή, αλλά πιστεύω ότι η αναβάθμιση σε TS2+ αξίζει τον κόπο.

Ειναι ηδη TS2+ Νικο

Nick_compact
12-03-09, 10:20
Έχει F/I εκκεντροφόρους;

deepblue
12-03-09, 10:24
Έχει F/I εκκεντροφόρους;

Εχει shrick και ειναι το ιδιο γι αυτο δε πηρε τον + και το προγραμμα που του εστειλε ειναι για τον +
Ας με διορθωσει ο VanVIC αν κανω καποιο λαθος .

oldcarskickass
12-03-09, 10:25
Πλήρης ανάλυση του τι φοράει έχει στο γκαράζ του ο Vanvic, και από ότι θυμάμαι οι εκκεντροφόροι είναι 262/248.

Nick_compact
12-03-09, 10:29
Μια χαρά τότε, πιστεύω ότι το μοτέρ είναι εκεί που πρέπει. Το TS3 είναι πολύ ακριβό κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει.

shido
12-03-09, 10:30
Εχει shrick και ειναι το ιδιο γι αυτο δε πηρε τον + και το προγραμμα που του εστειλε ειναι για τον +
Ας με διορθωσει ο VanVIC αν κανω καποιο λαθος .


δεν ειναι το ιδιο το εχουμε ξαναπει αυτο το θεμα.Αλλους εκεντροφορους εχει η ατοσφαιρα αλλους οταν πας σε τουτμπο κομπρεσορα

Δε διαφωνεί αλλά από ότι βλέπω και καταλαβαίνω εγώ, εσύ λες ότι μόνο με σφυρήλατα μπορεί να παίξει με τη σχέση συμπίεσης γιατί δε θα αντέξει το μοτέρ με τόση πίεση υπερπλήρωσης.

Κάτι που δεν ισχύει απόλυτα, ένα καλύτερο πιστόνι από το μαμά (ΠΧ σφυρήλατο, γιατί μπορεί και να μην είναι και σφυρήλατο) είναι σίγουρο ότι με τη μαμά σχέση συμπίεσης θα μπορεί να λειτουργήσει με μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ρίξεις τη σχέση συμπίεσης (εκτός από φλάτζα) αλλά σχεδόν όλοι θέλουν άνοιγμα μοτέρ.

Το θέμα είναι ότι από ότι φαίνεται το setup του Βαγγέλη του υπερτροφοδοτούμενου είναι από ότι φαίνεται online αρκετά αξιόπιστο και μαζί με τα υπόλοιπα που έχει πιστεύω θα χτυπήσει καλά νουμεράκια, αν και το ζητούμενο είναι ότι έστω και ένα άλογο να πήρε από το όλο θέμα είναι ευχαριστημένος.

Ναι αυτο λεω αλλα λεω συγκεκριμενα οτι ...Οι νορβηγοι δινουν μεχρι μισο μπαρ μαμα πιστονια
μετα δεν παιζουν οι ανθρωποι λιγο πανω λιγο κατω.
το διπλασιαζουν και το πηγαινουν σε ενα μπαρ και κατι ψιλα.Γιαυτο και χαμηλωνουν την συμπιεση αρκετα
Απο 10:2:1 σε 9:0.Θελουν να εχουν αξιοπιστια και γιαυτο το κανουν πιστευω

oldcarskickass
12-03-09, 10:39
Ναι αυτο λεω αλλα λεω συγκεκριμενα οτι ...Οι νορβηγοι δινουν μεχρι μισο μπαρ μαμα πιστονια
μετα δεν παιζουν οι ανθρωποι λιγο πανω λιγο κατω.
το διπλασιαζουν και το πηγαινουν σε ενα μπαρ και κατι ψιλα.Γιαυτο και χαμηλωνουν την συμπιεση αρκετα
Απο 10:2:1 σε 9:0.Θελουν να εχουν αξιοπιστια και γιαυτο το κανουν πιστευω

Ναι κοίτα, τα σφυρήλατα δε πιστεύω ότι τα δίνουν μόνο και μόνο για να κατεβάσου τη σχέση συμπίεσης, απλά μιας που θα το ανοίξεις είναι αμαρτία να βάλεις απλά πιστόνια και όχι σφυρήλατα. Δλδ το κόστος των πιστονιών σε σχέση με τα υπόλοιπα (όλο το κιτ+εργασία+λύσιμο μοτέρ (αφού πάμε για πιστόνια) είναι αμελητέο.

shido
12-03-09, 10:42
Ναι κοίτα, τα σφυρήλατα δε πιστεύω ότι τα δίνουν μόνο και μόνο για να κατεβάσου τη σχέση συμπίεσης, απλά μιας που θα το ανοίξεις είναι αμαρτία να βάλεις απλά πιστόνια και όχι σφυρήλατα. Δλδ το κόστος των πιστονιών σε σχέση με τα υπόλοιπα (όλο το κιτ+εργασία+λύσιμο μοτέρ (αφού πάμε για πιστόνια) είναι αμελητέο.


Ετσι ναι συμφωνω,.οτι το κανουν για 2 λογους.

τα σουβλακια να ετοιμαζονται
Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη

Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη

Nick_compact
12-03-09, 11:05
ΑΨΟΓΑ!!! Πολύ καλό νούμερο για τροχό!!!!

Action Man
12-03-09, 11:28
...................

http://img5.imageshack.us/img5/4852/317el.gif (http://img5.imageshack.us/my.php?image=317el.gif)

EVANGELOS
12-03-09, 15:07
Δεν είπα ότι τα έχεις μπλέξει εσύ Τζώνυ ;)

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
12-03-09, 16:03
Tα έχετε μπλέξει

άλλο σχέση συμπίεσης π.χ. 10.5/1

άλλο πίεση υπερπλήρωσης π.χ. 1 bar

άλλο πιστόνια για αύξηση ή μείωση της ΣΧΕΣΗΣ συμπίεσης

άλλο πιστόνια πιό ανθεκτικά για να αντέχουν πίεσεις υπερπλήρωσης

p.s. Mε εργοστασιακά internals δε γίνεται να βγάλει 400 άλογα ο Μ54 ΠΟΤΕ ... εκτός αν τον δουλεύεις με ημερομηνία λήξεως εβδομάδων

Πεστα χρυσοστομε αυτο λεω αλλα ο ΦΙΛΟ ΜΑΣ Γιαννης λεει αυτα τα τρελα....:icon_kidr

Μπράβο στο όπλο του φίλου μας μακάρι να έβγαζε και 400 & 500 να το χαίρεται και να μη του το ματιάσουμε σκόρδα έμενα μου αρέσει να βγαίνουν όσο πιο πολλά άλογα γίνεται τώρα αυτό που μένει είναι να δούμε την αξιοπιστία και την αντοχή της κατασκευής (κιτ) πάντως βασικό είναι να είχε κάποιο αντιπρόσωπο στη Ελλάδα για να έχει άμεση αντιμετώπιση σε ότι του συμβεί …… :twak: :icon42:
Υ.Γ. Γιάννη κερνάω σουβλάκι εκεί θα τα χαλάσουμε..!!!!

shido
12-03-09, 16:55
Πεστα χρυσοστομε αυτο λεω αλλα ο ΦΙΛΟ ΜΑΣ Γιαννης λεει αυτα τα τρελα....:icon_kidr

Σου απαντησε ο Βαγγελης ποιο πανω.Δεν τα μπερδευω εγω Ανδρεα.Επισης μην παιρνεις συργκριτικα νουμερα με το δικο σου.Εισαι 400 κυβικα κατω και αλλο μοτερ.


Αντιπροσωπο εχει παλι στην Ελλαδα.ιΑξιοπιστια......οταν δεις απλα την κατασκευη του κιτ θα καταλαβεις,
Και επειδη διαβαζω παντα διπλα αυτα που γραφω,δεν εχεις καταλαβει ακομα τ σου γραφω στις προηγουμενες σελιδες.Που ειπα εγω θα βγαλει 400 με μαμα πιστονια?ειπα 400 με αλλα πιστονια και οτι αλλο δινει το κιτ.Σε παρακαλω διαβαζε τι γραφω.Για τα σουβλακια θα παμε ετσι και αλλιως :)

saikoE39
12-03-09, 16:55
Πώς να εβγαζε 400 και 500 αφου το κιτακι είναι για 350-360…!!!!!!!!!!
Για άλλη μια φορά η ESS βγαίνει άσπρο πρόσωπο…(όχι σαν την Ac ¬¬(schnitzel) που 260 έλεγε και 240 έβγαζαν)….

Nick_compact
12-03-09, 17:04
Για το TS2+ η ESS δίνει 380 άλογα, ΑΛΛΑ, με την τοποθέτηση F/I εκκεντροφόρων, τους οποίους ο Βαγγέλης δεν έχει, οπότε η διαφορά εξηγείται εν μέρει. Βέβαια, ο Βαγγέλης έχει και full σύστημα εξάτμισης από την άλλη, αλλά ας μην ξεχνάμε και το άλλο, ότι το κιτ αυτό δεν έχει σχεδιαστεί για Ζ3, και δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό. Όπως και να έχει 313 άλογα τροχό, σε αυστηρό dyno, είναι υπέρ το δεον καλά, ειδικά όταν πρόκειται και για το σχετικά ελαφρύ Ζ3!

VanVIC
12-03-09, 17:15
Εχει shrick και ειναι το ιδιο γι αυτο δε πηρε τον + και το προγραμμα που του εστειλε ειναι για τον +
Ας με διορθωσει ο VanVIC αν κανω καποιο λαθος .

Του έιχα εξηγήσει οτι φοράω εκκεντροφόρους Schrick 1ου σταδίου και μου είπε οτι θα προσάρμοζε το πρόγραμμα ανάλογα.

...
Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη

Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη

Είμαι πολυ ευχαριστημένος γιατί ένα άγχος το είχα.
Εχω γράψει πρίν οτι η δύναμη αποδίδεται πολύ γραμμικά (θα το δείτε και στο dyno-chart) και λέγαμε με τον deepblue (την πρώτη νύχτα που το πηγαίναμε πάνω-κάτω) οτι η δύναμη δεν φαινόταν (σίγουρα όχι όπως σε turbo ασ πούμε)

Ας ελπίσουμε οτι θα είναι και αξιόπιστο.

Υγεία να'χουμε να τα χαιρόμαστε τα BMW μας και τα "πάθη" μας.

Σας ευχαριστώ όλους, ειλικρινά, για τα καλά σας λόγια και για την συμπαράσταση στην τρέλα μου.

Και στα δικά σας !

shido
12-03-09, 17:17
Για το TS2+ η ESS δίνει 380 άλογα, ΑΛΛΑ, με την τοποθέτηση F/I εκκεντροφόρων, τους οποίους ο Βαγγέλης δεν έχει, οπότε η διαφορά εξηγείται εν μέρει. Βέβαια, ο Βαγγέλης έχει και full σύστημα εξάτμισης από την άλλη, αλλά ας μην ξεχνάμε και το άλλο, ότι το κιτ αυτό δεν έχει σχεδιαστεί για Ζ3, και δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό. Όπως και να έχει 313 άλογα τροχό, σε αυστηρό dyno, είναι υπέρ το δεον καλά, ειδικά όταν πρόκειται και για το σχετικά ελαφρύ Ζ3!

8 πσι ειναι του Βαγγελη
αρα ts2

VanVIC
12-03-09, 17:56
...Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη

Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη

............

konas
12-03-09, 18:06
Εντυπωσιακα γραμμικο. ειχες δικιο

InsaneDriver
12-03-09, 18:35
Πεστα χρυσοστομε αυτο λεω αλλα ο ΦΙΛΟ ΜΑΣ Γιαννης λεει αυτα τα τρελα....:icon_kidr

Καλά με το συμπάθειο φίλε Αντρέα, αλλά μια ζωή 10 άτομα διαφωνούν μαζί σου και εσύ εκεί επιμένεις στην ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λάθος άποψή μου.

Κάνε και λίγο πίσω. Άκου και κάποιον άλλο τι έχει να πει...




Στα του αυτοκινήτου τώρα...Τούμπανο το dyno-chart...

Dimzan
12-03-09, 20:27
Καλοριζικο κι απο μενα και φυσικα με προσοχη ωστε να χαμογελας παντα. Ειναι γλυκα τα αλογα και σε ναρκωνουν.


1)Βλεποντας το διαγραμμα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο εξομαλυνμενο αλλα και παλι μ αρεσι που ειναι οντως πολυ γραμικη η αποδοση

2) Μου δινει την αισθηση οτι με μια μετατοπιση του κοφτη 200-300 στροφες θα εχεις +20 αλογα. Εινια οντως η καταπονηση πολυ μεγαλυτερη ωστε να μην αξιζει η αλλαγη του κοφτη η με κανα ελατηριακι0βαλβιδες το κανεις ευκολα? κανει μπαμ οτι θα παρει αλογα με τον κοφτη πιο ψηλα γι αυτο το λεω. οχι για να σε μπριζωσω στο μπαξιμο, ηδη πας πολυ καλα

agrotis328
12-03-09, 20:34
πολυ καλα τα νουμερα αλλα σιγουρα ο πανευτυχης ιδιοκτητης πανω κατω τα περιμενε,εμενα θα με ενδιεφερε περισσοτερο να δω αν τα μειγματα ειναι ενταξει ωστε να δουμε αν δουλευει καλα το προγραμμα-μπεκ ωστε να το σκιζει ανετα καθε μερα και να μην φοβαται μην γινει σουπα ο κινητηρας απο θερμοκρασιες και πειρακια

VanVIC
12-03-09, 20:35
Καλοριζικο κι απο μενα και φυσικα με προσοχη ωστε να χαμογελας παντα. Ειναι γλυκα τα αλογα και σε ναρκωνουν.


1)Βλεποντας το διαγραμμα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο εξομαλυνμενο αλλα και παλι μ αρεσι που ειναι οντως πολυ γραμικη η αποδοση

2) Μου δινει την αισθηση οτι με μια μετατοπιση του κοφτη 200-300 στροφες θα εχεις +20 αλογα. Εινια οντως η καταπονηση πολυ μεγαλυτερη ωστε να μην αξιζει η αλλαγη του κοφτη η με κανα ελατηριακι0βαλβιδες το κανεις ευκολα? κανει μπαμ οτι θα παρει αλογα με τον κοφτη πιο ψηλα γι αυτο το λεω. οχι για να σε μπριζωσω στο μπαξιμο, ηδη πας πολυ καλα

Το σκέφτομαι για παραγγελία για να τοποθετηθούν και να πάει ο κόφτης 7500 RPM απ'όπου θα'ρθουν ακόμα 25-30 ίπποι
http://store.nexternal.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=vacmotors&StoreType=BtoC&Count1=13195216&Count2=930335640

πολυ καλα τα νουμερα αλλα σιγουρα ο πανευτυχης ιδιοκτητης πανω κατω τα περιμενε,εμενα θα με ενδιεφερε περισσοτερο να δω αν τα μειγματα ειναι ενταξει ωστε να δουμε αν δουλευει καλα το προγραμμα-μπεκ ωστε να το σκιζει ανετα καθε μερα και να μην φοβαται μην γινει σουπα ο κινητηρας απο θερμοκρασιες και πειρακια

Στο δυναμόμετρο μου'παν οτι βλέπουν το μείγμα φτωχό.
Εχω στείλει όλες τις σχετικές μετρήσεις στην ESS για να το δεί το "θέμα" και να μου απαντήσει είτε με software update ή με ότι άλλο.

agrotis328
12-03-09, 20:47
θελει προσοχη γιατι το φτωχο μειγμα ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες καλο θα ηταν να μπει κανα διακριτικο οργανακι μην τρομαζεις και τον κοσμο....

τακτοποιησε τα μειγματα και καλο λιωσιμο!

BILL007
12-03-09, 21:04
Προφανώς για εγκεφαλάκι που διαβάζει τα δείγματα και δείχνει σε οθονούλα...Νομίζω και ο tamtam στο Golf του έχει τέτοιο...;) Λογικά με κάποιο πρόγραμματισμό θα καταφέρει να τα κάνει πλούσια και δεν θα υπάρχει κανένα confict...:)

Dimzan
12-03-09, 21:04
οργανακι μιγματος. Διαβαζει το Λ νομιζω. Εινια αυτο που δειχνει μια μπαρα να ανεβοκατεβαινει αναμεσα σε πρασινο και κοκκινο

E36 RULES!!
12-03-09, 21:06
http://www.plxdevices.com/products/dm5/afr/DM5AFR.jpg

lambda... Αυτο που εχουν τα μισα καγκουρέικα χωρις να ξερουν τι ειναι, και το βαζουν επειδη εχει πολλά λαμπάκια ;) χιχι

shido
12-03-09, 21:22
Bαγγελη φοβερη καμπυλη
με εντυπωσιαζει επισης οτι ακομα και ψηλα κραταει το θηριο πολυ ροπη ευγε!Μια βολτα μαζι να δω κατι και με επεισες στο να..........

φιλε vanvic μας εχεις μπριζωσει ασχημα με το εργαλειο και εχουμε χασει τον υπνο μας!
πρεπει να παρουμε σειρα....αραγε το steptronic θα αντεξει??

καλοριζικο και καλο λειωσιμο μολις στροσει βεβαια.

το δινουν και για αυτο με λιγοτερη πιεση

επισης τα νουμερα του βαγγελη ειχαν ως βαση τα 260 και οχι τα 231

Μπραβο Βαγγελη και παλι:icon42:

agrotis328
12-03-09, 21:24
να μην τρομαζεις τον κοσμο=να μην ειναι καγκουρικο, γι αυτο και λεει διακριτικο.

συμφωνω κι εγω με την τοποθετηση ωστε να χεις μια καλυτερη σιγουρια

σωστα εχουνε γεμισει τα σαξο με μπαρομετρα,βυθομετρα,ταχυμετρα
και εκτος απο αυτο καλο ειναι να μη φαινεται για να μην ξερουν απο που τους ηρθε....

το οργανακι που μετραει απο το λαμδα σε μενα παντως δεν δουλευει η εξηγηση που μου δωσανε ειναι οτι επειδη εχει 2 λαμδα μπερδευεται οποτε πιθανον να μη δουλευει και σε σενα
αλλα αυτα ειναι της πλακας δεν αξιζει

εσυ με 300-400 ευρο παιρνεις ολο το πακετο δηλαδη αισθητηρα windband και οργανακι να τον διαβαζει

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
12-03-09, 21:24
Καλά με το συμπάθειο φίλε Αντρέα, αλλά μια ζωή 10 άτομα διαφωνούν μαζί σου και εσύ εκεί επιμένεις στην ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λάθος άποψή μου.

Κάνε και λίγο πίσω. Άκου και κάποιον άλλο τι έχει να πει...




Στα του αυτοκινήτου τώρα...Τούμπανο το dyno-chart...

Διαφωνία μεν κοινή αγάπη δε….. λέω και εγώ τη άποψη μου σε αυτό που νομίζω σωστό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πρέπει να την αποδεχτούν και όλοι αλλά με το Ευάγγελο πιο πάνω που έγραψε για τη διαφορά στα εμβολα στα ατμοσφαιρικά με τα υπερτροφοδοτούμενα και ότι είναι για άλλες πιέσεις τα μεν και για άλλες τα δε μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα… κάτι τέτοιο έλεγα και στο Γιάννη ότι αν θα λέει στο κιτ ο κατασκευαστής άλλα εμβολα θα λέει για εμβολα υπερτροφοδοτούμενου.
Αυτά που κάνει ο φίλος μας τώρα με το καλό να του πάνε τα έψαχνα 9-10 χρόνια πριν και κάπου θα πρέπει να μαζευτούν αυτοί που έχουν compressores και να γράψουν για τα τυχόν προβλήματα που είχαν... αντιμετώπιση αντιπροσώπου... βλάβες κλπ... όπου να μπορούν να τα διαβάζουν και να πράττουν η να αποφεύγουν κάθε ένας μας αυτό που νομίζει πιο σωστό.:friday:

E36 RULES!!
12-03-09, 21:30
σωστα εχουνε γεμισει τα σαξο με μπαρομετρα,βυθομετρα,ταχυμετρα
και εκτος απο αυτο καλο ειναι να μη φαινεται για να μην ξερουν απο που τους ηρθε....

το οργανακι που μετραει απο το λαμδα σε μενα παντως δεν δουλευει η εξηγηση που μου δωσανε ειναι οτι επειδη εχει 2 λαμδα μπερδευεται οποτε πιθανον να μη δουλευει και σε σενα
αλλα αυτα ειναι της πλακας δεν αξιζει

εσυ με 300-400 ευρο παιρνεις ολο το πακετο δηλαδη αισθητηρα windband και οργανακι να τον διαβαζει

Σωστός, με ενα wideband και κομπλέ θα είσαι, και θα σου διαβαζει μονιμα και οχι οποτε παντας το γκαζι, οπως οι απλοι narrowband (εξου και οι ''σβουριτσες'' που κανουν τα λεντάκια στο 90% των αμαξιων ;))

shido
12-03-09, 21:31
Διαφωνία μεν κοινή αγάπη δε….. λέω και εγώ τη άποψη μου σε αυτό που νομίζω σωστό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πρέπει να την αποδεχτούν και όλοι αλλά με το Ευάγγελο πιο πάνω που έγραψε για τη διαφορά στα εμβολα στα ατμοσφαιρικά με τα υπερτροφοδοτούμενα και ότι είναι για άλλες πιέσεις τα μεν και για άλλες τα δε μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα… κάτι τέτοιο έλεγα και στο Γιάννη ότι αν θα λέει στο κιτ ο κατασκευαστής άλλα εμβολα θα λέει για εμβολα υπερτροφοδοτούμενου.
Αυτά που κάνει ο φίλος μας τώρα με το καλό να του πάνε τα έψαχνα 9-10 χρόνια πριν και κάπου θα πρέπει να μαζευτούν αυτοί που έχουν compressores και να γράψουν για τα τυχόν προβλήματα που είχαν... αντιμετώπιση αντιπροσώπου... βλάβες κλπ... όπου να μπορούν να τα διαβάζουν και να πράττουν η να αποφεύγουν κάθε ένας μας αυτό που νομίζει πιο σωστό.:friday:

Για το μοτερ σου Μ52 δινει 4 σε διαφορετικα πιστονια .Γραφει διπλα συμπιεση και για τι χρηση ειναι το καθε σετ.


Εγω δηλαδη τι ειπα?εσυ εισαι αυτος που ελεγες καλυτερα πιστονια μεγαλυτερη πιεση.Αυτο απο μονο του δεν ισχυει .Παιζει ρολο και η συμπιεση και επειδη δεν καταλαβαινομαστε εγω σταματω εδω.
Και ξαναλεω,ο εςς δεν εχει σχεση με κομπρεσορες του παρελθοντος

KATSAMPOXAKIS
12-03-09, 21:33
shido δηλαδη μηλαμε 231 μαμησιο + 120 ess = 350 σε μενα?

το σασμανακι δεν το βλεπω καλα...εκτος και αν γινει σειριακο

shido
12-03-09, 21:35
shido δηλαδη μηλαμε 231 μαμησιο + 120 ess = 350 σε μενα?

το σασμανακι δεν το βλεπω καλα...εκτος και αν γινει σειριακο

On automatic cars the boost is reduced to 7PSI due to transmission restrictions.


http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=101&subcat2=114&id=

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
12-03-09, 21:44
Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για το ESS ???? τον έχει άλλος δοκιμάσει???? κάνει χιλιόμετρα να μας πει διάφορα ....η είναι ο πρώτος ο φίλο μας για Ελλάδα.???

shido
12-03-09, 21:48
www.e46fanatics.com

saikoE39
12-03-09, 22:03
Παντως δεν νομιζω να εχουν και πολλοι απο αυτους που εψαχναν πριν 10 χρονια για κομπρεσορα...Γνωμη και Αποψη....μιας και δεν τον ειχαν δει(ισως μεχρι και σημερα να μην τον εχουν δει.και να μην ξερουν καν πως δουλευει)
Εδω μιλαμε για ενα πραμα φουντωμα...με τρελο κομπρεσορα...αλλη εισαγωγη(τρομερο θεμα),ιντερκουλερ και αλλα πολλα...που δεν εχουν σχεση με τα πριν 10 χρονια(περνανε τα χρονια η τεχνολογια κανει αλματα)......!!!!για ενα ετοιμο κιτ...που πουλαει σαν τρελο...και εχει θετικες εντυπωσεις........!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bigthumb:

Δεν μιλαμε για μπακαλιστικη εφαρμογη ενος ελληνα αντιπρωσοπου...που οπως παντα κανει τα δικα του,(ζηταει τρελα φραγκα)...και στο τελος το αποτελεσμα δεν ειναι το καλυτερο......!!!!!!!

bmw330vasilis
12-03-09, 22:15
Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για το ESS ???? τον έχει άλλος δοκιμάσει???? κάνει χιλιόμετρα να μας πει διάφορα ....η είναι ο πρώτος ο φίλο μας για Ελλάδα.???
VOUDOURIS BMW
89 Alimou Avenue, Alimos
17455 Athens
GREECE
Phone:302109934800
ανδρεα....αλλος γνωστος απο δω που εχει βαλει ειναι ο paris320 που ειναι πολυ ευχαριστημενος με αρκετα απροβληματιστα χλμ....αν κανεις search θα βρεις και το Project του απο την αρχη!!

deepblue
13-03-09, 00:07
VOUDOURIS BMW
89 Alimou Avenue, Alimos
17455 Athens
GREECE
Phone:302109934800
Ετσι ετσι να πατε να δειτε την γλυκα ....οι τιμες ειναι αστρονομικες !!!
Ουτε να ρωτησεις δε τολμας !!!

BILL007
13-03-09, 00:27
Ετσι ετσι να πατε να δειτε την γλυκα ....οι τιμες ειναι αστρονομικες !!!
Ουτε να ρωτησεις δε τολμας !!!

Το καπέλο πόσο πάει?κανα 3 χίλιαρο εύκολα?αχαααχχαχαχααχ!!!:rofl2:

deepblue
13-03-09, 08:48
Το καπέλο πόσο πάει?κανα 3 χίλιαρο εύκολα?αχαααχχαχαχααχ!!!:rofl2:

Τουλαστιχον 2000 πανω ειναι η τιμες του απο το site ESS
To θεμα ειναι οτι προτιμανε να πουλανε 1 κομματι στην τιμη αυτη που πουλανε ΠΑΡΑ να πουλανε με μια λογικοτερη τιμη κοντα στου ESS και να εχουν περισσοτερες πωλησεις !!!
Αυτα ειναι τα στραβα.
Εδω ακομα και ο ESS αν αγορασεις απο το ιντερνετ θα σου κανει και εκπτωση και εδω κοιμουντε τον υπνο του δικαιου !!

VanVIC
13-03-09, 09:11
Ετσι ετσι να πατε να δειτε την γλυκα ....οι τιμες ειναι αστρονομικες !!!
Ουτε να ρωτησεις δε τολμας !!!

Το καπέλο πόσο πάει?κανα 3 χίλιαρο εύκολα?αχαααχχαχαχααχ!!!:rofl2:

Τουλαστιχον 2000 πανω ειναι η τιμες του απο το site ESS

Το 2007 (τέλος αν θυμάμαι σωστά) είχα τηλεφωνήσει και είχα μιλήσει με τον πατέρα Βουδούρη και μου είχε πεί κάτι για γύρω στις 8500.
Οταν άρχισα να του λεώ για απ'ευθείας εισαγωγή και για direct group-buy απο ESS, άρχισε να μου λέει άλλα και κατάλαβα οτι υπήρχε περιθώριο διαπραγμάτευσης.

Μετά έμαθα οτι άλλαξαν τα πράγματα στην συγκεκριμένη επιχείρηση (αποχωρήσεις μελών) και οτι το τοπίο δεν είναι ξεκάθαρο.

Απ'την στιγμή που η ESS τον έχει στο site της, αντιλαμβάνομαι οτι φέρει και την σχετική ευθύνη για οποίον ενδιαφέρεται για αγορά και τοποθέτηση του κιτ μέσω του εδώ dealer.

Εγώ πάντως το έκανα μόνος μου και πιστευω (ο χρόνος θα δείξει) οτι βγήκα κερδισμένος (σημαντικά).

Οι Νορβηγοί δείχνουν πολύ επαγγελματίες και με κατανόηση (θα σας εξηγήσω σε κάποια συνάντηση).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Χθές κάποια στιγμή είδα στην αρχική σελίδα του forum (εκεί αριστερά πάνω απο το shoutbox, που εμφανίζονται τα logged-in μέλη) τό όνομα MAKIS VOUDOURIS ή VOUDOURIS MAKIS.
Λέτε να είναι ο γιός του πατέρα ?
Εψαξα στην λίστα των μελών αλλά δεν βρήκα κάτι.

ankor
13-03-09, 09:23
Aκριβωs φιλε. Μακηs ειναι ο γιοs τον πατερα τον λενε Σταυρο .Καλυτερα που δεν εμπλεξεs εκει.......
Α...και ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ το νεο σου οπλο.......

panos 316T
13-03-09, 09:32
vanVic και πάλι μπράβο,
αν είδα καλά το dyno 4500 με 5000 ειδικά θα είναι άλλο πράμα στο δρόμο

VanVIC
13-03-09, 09:32
...Μια βολτα μαζι να δω κατι και με επεισες στο να..........

Γιούυυυχου !!!

Σωστός, με ενα wideband και κομπλέ θα είσαι, και θα σου διαβαζει μονιμα και οχι οποτε παντας το γκαζι, οπως οι απλοι narrowband (εξου και οι ''σβουριτσες'' που κανουν τα λεντάκια στο 90% των αμαξιων ;))

Με ενδιαφέρει αρκεί να μπορεί να είναι κάπου πολύ διακριτικά.
Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ή τουλάχιστον να μου πείς πού να ρωτήσω ?

...αν είδα καλά το dyno 4500 με 5000 ειδικά θα είναι άλλο πράμα στο δρόμο

εκεί "γράφει" με 3η...

πιστευω οτι ο κόφτης έπρεπε να μπεί στις 7000

Λέτε, τώρα που είμαι και "ζεστός" να το προχωρήσω λίγο άκόμα, για το TS2+ ???

Ψάχνω να βρώ στο inetrnet καμιά άλλη εφορμογή ESS σε 3-λιτρο Ζ3 αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Ψάχνω εντυπώσεις και εμπειρίες και απ'οτι φαίνεται είμαι μοναχός.
(Βρήκα ένα στον Καναδά αλλά αυτός ήταν 2.8)

panos 316T
13-03-09, 09:38
επίσης ξέχωρα από τον κομπρέσορα φοβερή δουλειά και ο εκ/ρος.
το είδα και στο δικό μου όντας τούρμπο του έβαλα μετά και άλλο πράμα
(οι κόφτες δεν άλλαξαν,προς το παρόν )

ΓΙΑΝΝΗΣ
13-03-09, 10:02
Λέτε, τώρα που είμαι και "ζεστός" να το προχωρήσω λίγο άκόμα, για το TS2+ ???

Βρε δεν πας καλα........η πλεμπα ( βλεπε 320ι) δεν μπορουμε να βαλουμε ουτε βιδα απο ess:banghead::banghead: και εσυ σκεφτεσαι κιολας το upgrade.......

Προχωρα και καντο Βαγγελη..........

Strax
13-03-09, 10:05
τα σουβλακια να ετοιμαζονται
Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη

Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη

Σαν μέτρο σύγκρισης, υπολογίστε ότι ένα Ε46 Μ3 βγάζει περί τα 285-290 άλογα.

Έχω παρατηρήσει ότι γενικά υπάρχει μια σύγχιση για διάφορα θέματα λειτουργίας υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων και ιδιαίτερα αυτών που λειτουργούν με κομπρέσορες. Νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία να προσπαθήσω να διευκρινήσω κάποια πράγματα (η πρότερη ενασχόληση με "μισητή" μάρκα που βγάζει μοτέρ με κομπρέσορες ήξερα ότι κάποτε θα φανεί χρήσιμη).

Ο τρόπος λειτουργίας των κομπρέσορων είναι κάπου ενδιάμεσα από αυτή ενός ατμοσφαιρικού και ενός τουρμπάτου μοτέρ. Σε κάποια πράγματα είναι πιο κοντά στην ατμόσφαιρα (πχ εξάτμιση) και σε άλλα πιο κοντά στα τουρμπάτα (πχ συμπίεση, έμβολα). Όπως θα γνωρίζετε όλοι, ο κομπρέσορας παίρνει κίνηση από μια τροχαλία που συνδέεται με την τροχαλία του στροφάλου. Το μέγεθος αυτής της τροχαλίας καθορίζει τις μέγιστες στροφές του κομπρέσορα και άρα και την παροχή του. Αυξάνοντας τη διάμετρο της τροχαλίας του κομπρέσορα, αυξάνουμε τις στροφές και άρα και την παροχή αέρα. Άρα λοιπόν ο κομπρέσορας της ESS, έχοντας συγκεκριμένη τροχαλία έχει και συγκεκριμένη παροχή αέρα.

Ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ είναι ουσιαστικά μια αντλία αέρα. Έχει συγκεκριμένες δυνατότητες αναπνοής, που καθορίζονται από τους εκκεντροφόρους, τις βαλβίδες, την εξάτμιση κλπ. Η συγκεκριμένη παροχή που τροφοδοτούμε θα δημιουργήσει συγκεκριμένη πίεση, ανάλογα με την "αντίσταση" που θα βρει από το μοτέρ. Όσο χειρότερα αναπνέει ένα μοτέρ, τόσο μεγαλύτερη αντίσταση θα συναντήσουμε. Και εδώ έρχεται μια μεγάλη διαφοροποίηση με τα τούρμπο, που μπερδεύει πάρα πολύ κόσμο. Στο τούρμπο η παροχή (και άρα η πίεση) καθορίζεται από το wastegate. Αυτό είναι ένα μηχανικό σύστημα που ανοίγει όταν φτάσει σε μια συγκεκριμένη πίεση. Αν τώρα εμείς αλλάξουμε την εξάτμιση ή τους εκκεντροφόρους (δεν είναι τυχαία η αναφορά μου σε αυτά), ουσιαστικά μειώνουμε την αντίσταση γιατί το μοτέρ αναπνέει καλύτερα και άρα η πίεση πέφτει, το wastegate θα μείνει περισσότερο κλειστό (μέχρι να φτάσει την πίεση που έχει ρυθμιστεί), η τουρμπίνα θα γυρίσει με περισσότερες στροφές, η παροχή αέρα θα αυξηθεί και έτσι θα κερδίσουμε άλογα.

Αυτό, όπως καταλαβαίνετε, δεν ισχύει στον κομπρέσορα. Ο κομπρέσορας δεν έχει τη δυνατότητα να γυρίσει γρηγορότερα και να αυξήσει την παροχή του. Τι θα γίνει λοιπόν?
Το αυτοκίνητο θα βγάλει (περίπου) τα ίδια άλογα, αλλά με μειωμένη πίεση!!! Έτσι, ελευθερώνοντας την εξάτμιση ή αλλάζοντας εκκεντροφόρους δεν πρέπει να περιμένουμε κάποια θεαματική αύξηση σε ιπποδύναμη, αλλά περίπου τα ίδια άλογα σε μικρότερη πίεση.

Υ.Γ. Η παραπάνω ανάλυση είναι η κεντρική ιδέα λειτουργίας. Είναι επίτηδες υπεραπλουστευμένη για να γίνει καταννοητή. Ελπίζω να βοήθησα!

VanVIC
13-03-09, 10:05
Βρε δεν πας καλα........η πλεμπα ( βλεπε 320ι) δεν μπορουμε να βαλουμε ουτε βιδα απο ess:banghead::banghead: και εσυ σκεφτεσαι κιολας το upgrade.......

Προχωρα και καντο Βαγγελη..........

Γιάννη δεν χάνεις τίποτα να μιλήσεις με τον Hans στην ESS να δείς τί ετοιμάζουν (αν κάνουν κάτι) για τους συγκεκριμένους κινητήρες.
Το ξέρω οτι στο site τους δεν αναφέρουν τίποτα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Θα σου κοστίσει μόνο ένα τηλεφώνημα.
004741558555

Ποτέ δεν ξέρεις...

...Ο κομπρέσορας δεν έχει τη δυνατότητα να γυρίσει γρηγορότερα και να αυξήσει την παροχή του. Τι θα γίνει λοιπόν?
Το αυτοκίνητο θα βγάλει (περίπου) τα ίδια άλογα, αλλά με μειωμένη πίεση!!! Έτσι, ελευθερώνοντας την εξάτμιση ή αλλάζοντας εκκεντροφόρους δεν πρέπει να περιμένουμε κάποια θεαματική αύξηση σε ιπποδύναμη, αλλά περίπου τα ίδια άλογα σε μικρότερη πίεση...


Στράτο αν δείς στο σχετικό link της ESS (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=101&subcat2=114&id=), με την αλλαγή εκκεντροφόρων (δεν λένε πόσες μοίρες) + αλλαγή τροχαλιών και με την προσθήκη πιο απελευθερωμένης εκπνοής (χταπόδι, καταλύτες, τελικό), ανεβαίνει η πίεση κατά 0,5 psi (απο τα 8 στα 8,5) και "βγαίνουν" +30 ίπποι (απο 350 παει 380).

Υπάρχει βέβαια και το 3ο στάδιο (TS3) όπου εκεί πάμε σε πιο σοβαρές επεμβάσεις και η απόδοση σκαρφαλώνει θεαματικά (στην θεωρία τουλάχιστον).

Τουλάχιστον για το TS2, πλέον έχουμε άποψη απο 1ο χέρι και ξέρουμε οτι αυτά τα άλογα που "υπόσχονται" οι Νορβηγοί της ESS, βγαίνουν και μάλιστα εντυπωσιακά γραμμικά.

shido
13-03-09, 10:35
Η 260/268 η 248/256 :):)

VanVIC
13-03-09, 10:40
Η 260/268 η 248/256 :):)

Εμείς έχουμε 264/248
Ποιόν απ'τους δύο πρέπει να αλλάξω?
Μπορώ να αγοράσω μόνο τον ένα ?
Τί λές, να τους ρωτήσω ?

shido
13-03-09, 10:55
Εμείς έχουμε 264/248
Ποιόν απ'τους δύο πρέπει να αλλάξω?
Μπορώ να αγοράσω μόνο τον ένα ?
Τί λές, να τους ρωτήσω ?

Και τους 2 δυστυχως ρωτα τον να σου πει τι ακριβως ειναι αυτοι που δινει στο τς2+

VanVIC
13-03-09, 11:00
Και τους 2 δυστυχως ρωτα τον να σου πει τι ακριβως ειναι αυτοι που δινει στο τς2+

Όταν τον είχα ρωτήσει, μου είχε πεί για τους δικούς μου οτι απλά δεν είναι αυτό το set-up που χρησιμοποιούν για το TS2+.

Αν υποθέσουμε οτι ένας απο τους δύο έχει ίδιες μοίρες με τους δικούς μας, γιατί δεν μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε (για εισαγωγής ή εξαγωγής αντίστοιχα) και να αλλάξουμε μόνο τον άλλον ?
Μπακαλίστικο ακούγεται όπως το διατυπώνω αλλά εξακολουθώ να απορώ.

shido
13-03-09, 11:02
γιατι ο εξαγωγης με τις εισαγωγης δεν πρεπει να ειναι ιδια κατασκευη.καπου θα διαφερουν .

Strax
13-03-09, 11:05
Στράτο αν δείς στο σχετικό link της ESS (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=101&subcat2=114&id=), με την αλλαγή εκκεντροφόρων (δεν λένε πόσες μοίρες) + αλλαγή τροχαλιών και με την προσθήκη πιο απελευθερωμένης εκπνοής (χταπόδι, καταλύτες, τελικό), ανεβαίνει η πίεση κατά 0,5 psi (απο τα 8 στα 8,5) και "βγαίνουν" +30 ίπποι (απο 350 παει 380).

Υπάρχει βέβαια και το 3ο στάδιο (TS3) όπου εκεί πάμε σε πιο σοβαρές επεμβάσεις και η απόδοση σκαρφαλώνει θεαματικά (στην θεωρία τουλάχιστον).

Τουλάχιστον για το TS2, πλέον έχουμε άποψη απο 1ο χέρι και ξέρουμε οτι αυτά τα άλογα που "υπόσχονται" οι Νορβηγοί της ESS, βγαίνουν και μάλιστα εντυπωσιακά γραμμικά.

Το κλειδί σε αυτό είναι ότι αλλάζει και τροχαλία!! Αν έμενε η ίδια τροχαλία, η πίεση θα έπεφτε. Αν ξαναβάλεις τώρα τους μαμά εκκεντροφόρους και τη μαμά εξάτμιση, θα αυξηθεί η πίεσή σου.

Nick_compact
13-03-09, 11:08
Aυτο ισχύει απόλυτα και το ξέρω έμπρακτα και όχι θεωρητικά, σε Cooper S GP γνωστού, μπήκε εκκεντροφόρος με μεγαλύτερη διάρκεια, και το αμάξι σήκωνε μεν την ίδια μέγιστη πίεση, αλλά σε περισσότερες rpm από πριν.

VanVIC
13-03-09, 11:11
Το κλειδί σε αυτό είναι ότι αλλάζει και τροχαλία!! Αν έμενε η ίδια τροχαλία, η πίεση θα έπεφτε. Αν ξαναβάλεις τώρα τους μαμά εκκεντροφόρους και τη μαμά εξάτμιση, θα αυξηθεί η πίεσή σου.

Εγώ πάλι νομίζω οτι -στην συγκεκριμένη υλοποίηση- η πίεση ρυθμίζεται αποκλειστικά απο την τροχαλία, δεν έχει να κάνει με εξάτμιση (δεν είναι turbo) και εκκεντροφόρους.

Nick_compact
13-03-09, 11:11
Όταν τον είχα ρωτήσει, μου είχε πεί για τους δικούς μου οτι απλά δεν είναι αυτό το set-up που χρησιμοποιούν για το TS2+.

Αν υποθέσουμε οτι ένας απο τους δύο έχει ίδιες μοίρες με τους δικούς μας, γιατί δεν μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε (για εισαγωγής ή εξαγωγής αντίστοιχα) και να αλλάξουμε μόνο τον άλλον ?
Μπακαλίστικο ακούγεται όπως το διατυπώνω αλλά εξακολουθώ να απορώ.

Γιατί εκτός από τη διάρκεια σε μοίρες, παίζουν και άλλα βυθίσματα, και άλλα σημεία ανοίγματος και κλεισίματος των βαλβίδων εισαγωγής και εξαγωγής. Αποκλείεται ένας εκκεντρ. για atm μοτέρ να είναι κατάλληλος και για S/C.

Εγώ πάλι νομίζω οτι -στην συγκεκριμένη υλοποίηση- η πίεση ρυθμίζεται αποκλειστικά απο την τροχαλία, δεν έχει να κάνει με εξάτμιση (δεν είναι turbo) και εκκεντροφόρους.

Έχει σχέση Βαγγέλη, σε οποιοδήποτε αμάξι με supercharger έχει.

shido
13-03-09, 11:13
Γιατί εκτός από τη διάρκεια σε μοίρες, παίζουν και άλλα βυθίσματα, και άλλα σημεία ανοίγματος και κλεισίματος των βαλβίδων εισαγωγής και εξαγωγής. Αποκλείεται ένας εκκεντρ. για atm μοτέρ να είναι κατάλληλος και για S/C.

Καταλληλος ειναι ,πχ το Zhp το αμερικανικο φοραει εκεντροφορους βελτιωτικους απο το εργοστασιο.
ΘΑ χρησιμοποιηουσα την λεξη ιδανικος

Nick_compact
13-03-09, 11:14
Παίζουμε με τις λέξεις...

shido
13-03-09, 11:15
οχι δεν νομιζω :)

VanVIC
13-03-09, 11:16
Aυτο ισχύει απόλυτα και το ξέρω έμπρακτα και όχι θεωρητικά, σε Cooper S GP γνωστού, μπήκε εκκεντροφόρος με μεγαλύτερη διάρκεια, και το αμάξι σήκωνε μεν την ίδια μέγιστη πίεση, αλλά σε περισσότερες rpm από πριν.

Δεν έχει σχέση ο ένας κομπρέσσορας με τον άλλον
Αν δεν κάνω λάθος, στο Cooper ο κομπρέσσορας είναι τύπου Roots (της Εaton ίσως ?).
Στην ESS, οι twin-screw είναι Lysholm spec.
Είναι εντελώς διαφορετική η λειτουργία μεταξύ των δύο.

...Αποκλείεται ένας εκκεντρ. για atm μοτέρ να είναι κατάλληλος και για S/C.

Ρε σύ Νίκο, δες το link της ESS (στην προηγούμενή μου απάντηση στον Strax)
Το TS2 με τους εργοστασιακούς εκκεντροφόρους πάει 350 PS

canto
13-03-09, 12:25
Καταπληκτικα αποτελεσματα Βαγγελη!!Απιστευτη καμπυλη και ειμαι σιγουρος οτι στο δρομο το αμαξι θα ειναι ονειρο!!

Καλοταξιδο φιλε μου.


Με ενδιαφέρει αρκεί να μπορεί να είναι κάπου πολύ διακριτικά.
Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ή τουλάχιστον να μου πείς πού να ρωτήσω ?

Επειδη ουτε εμενα μου αρεσουν τα φρου-φρου οργανακια και ηθελα κατι πιο incognito επελεξα το wideband kit της Zeitronix και το χρησιμοποιω για wideband,boost και egt.Το πυρομετρο (egt) δεν ειναι τοσο απαραιτητο σε κομπρεσσορα αλλα οι παραπανω πληροφοριες για το μοτερ δεν εβλαψαν κανεναν.

Zeitronix Οθονη:
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5359.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5359.jpg)http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5364.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5364.jpg)http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5366.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5366.jpg)
To μικρο μπλε κουμπακι σου δειχνει τις μεγιστες τιμες μετα απο καποια ανοιγμα/δοκιμη.

Zeitronix Κεντρικη Μοναδα:
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5367.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5367.jpg)

Bosch O2 Sensor με καλωδιωση:
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5380.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5380.jpg)

EGT Sensor με καλωδιωση:
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5387.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5387.jpg)

Boost Sensor με καλωδιωση:
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5392.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5392.jpg)

Datalogging(Laptop):
http://i199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/th_101_5394.jpg (http://s199.photobucket.com/albums/aa7/Christopherathens/?action=view&current=101_5394.jpg)

Πληροφοριες:
http://zeitronix.com/Products/zt2/zt2.htm

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=UG6080_iH14

VanVIC
13-03-09, 12:46
Καταπληκτικα αποτελεσματα Βαγγελη!!Απιστευτη καμπυλη και ειμαι σιγουρος οτι στο δρομο το αμαξι θα ειναι ονειρο!!

Καλοταξιδο φιλε μου.


Επειδη ουτε εμενα μου αρεσουν τα φρου-φρου οργανακια και ηθελα κατι πιο incognito επελεξα το wideband kit της Zeitronix και το χρησιμοποιω για wideband,boost και egt.Το πυρομετρο (egt) δεν ειναι τοσο απαραιτητο σε κομπρεσσορα αλλα οι παραπανω πληροφοριες για το μοτερ δεν εβλαψαν κανεναν.

Zeitronix Οθονη:
...
To μικρο μπλε κουμπακι σου δειχνει τις μεγιστες τιμες μετα απο καποια ανοιγμα/δοκιμη.

Zeitronix Κεντρικη Μοναδα:
...

Σ'ευχαιρστώ πολύ Canto, αδερφέ του Santo.

Βαισικά όλα αυτά που φαίνονται λίγο πολύπλοκα και δεν έχω καμιά διάθεση να το κάνω το αυτοκίνητο διαστημόπλοιο με διακόπτες, κουμπάκια και γραφικά.

Πιστευεις οτι ανα φτιαχτεί μια φορά το μείγμα σωστά, χρειάζεται συνεχή παρακολουθηση ?
Και ας πούμε οτι βλέπω οτι κάποια στιγμή βλέπω οτι το μέιγμα γίνεται πλούσιο ή φτωχό, τί θα μπορώ να κάνω ?

Καλό και χρήσιμο θα ήταν να βρεθούμε κάποια στιγμή να μου τα εξηγήσεις.
Βέβαια το Ζ3 δεν το'χω για την "χρήση" που'χεις εσύ το δικό σου MR-S (άξιζε το video με το άνοιγμα με το γνωστό Boxster) αλλά θέλω να'χω και το κέφάλι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

canto
13-03-09, 13:18
Σ'ευχαιρστώ πολύ Canto, αδερφέ του Santo.

Βαισικά όλα αυτά που φαίνονται λίγο πολύπλοκα και δεν έχω καμιά διάθεση να το κάνω το αυτοκίνητο διαστημόπλοιο με διακόπτες, κουμπάκια και γραφικά.

Πιστευεις οτι ανα φτιαχτεί μια φορά το μείγμα σωστά, χρειάζεται συνεχή παρακολουθηση ?
Και ας πούμε οτι βλέπω οτι κάποια στιγμή βλέπω οτι το μέιγμα γίνεται πλούσιο ή φτωχό, τί θα μπορώ να κάνω ?

Καλό και χρήσιμο θα ήταν να βρεθούμε κάποια στιγμή να μου τα εξηγήσεις.
Βέβαια το Ζ3 δεν το'χω για την "χρήση" που'χεις εσύ το δικό σου MR-S (άξιζε το video με το άνοιγμα με το γνωστό Boxster) αλλά θέλω να'χω και το κέφάλι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

:hello:
Βαγγελη,τα γραφικα και ολα αυτα τα διαστημικα ειναι μονο αν το συνδεσεις με laptop.Κατα τα αλλα μεσα στο αμαξι θα εχεις μονο την μαυρη οθονη που δεν κανει μπαμ οπτικα.
Μπαρομετρο εχεις μεσα στο αμαξι?Κατα τη γνωμη αυτο και το wideband ειναι απαραιτητα για να εισαι ασφαλης..Αν δεν σκοπευεις να κανεις εκτεταμενη χρηση πιστας δεν θεωρω οτι χρειαζεσαι θερμοκρασια/πιεση λαδιου αφου μου λες οτι δεν θελεις πολλα οργανα.
Με την παρακολουθηση του μειγματος μπορεις να προλαβεις καποια ζημια αφου σε περιπτωση φτωχου μειγματος η προαναφλεξη(πειρακια) ειναι δεδομενη και ολοι ξερουμε τι συνεπειες εχει.Σε περιπτωση παρατηρησης φτωχου μειγματος με φορτιο(under load) κρινεται απαραιτητος νεος προγραμματισμος.
Σε περιπτωση πλουσιου μειγματος προστατευεται ο κινητηρας αλλα στην περιπτωση που το μειγμα ειναι πολυ πλουσιο δημιουργει κομπιασματα στον κινητηρα και σε ακραιες περιπτωσεις δημιουργειται το λεγομενο cylinder wash,δηλαδη το καυσιμο στον θαλαμο μενει ακαυστο και πλενει τον κυλινδρο απο το λαδι με ασχημες συνεπειες.
Εννοειται να τα πουμε απο κοντα στην πρωτη ευκαιρια..Θα ερθω σε ενα απο τα καφεδακια σας!!
Οπως και να εχει,θεωρω οτι πρεπει να βαλεις ενα wideband και ενα μπαρομετρο και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο!!!Το αμαξι ειναι απιστευτο!!:yipee:

VanVIC
13-03-09, 13:24
:hello:
Βαγγελη,τα γραφικα και ολα αυτα τα διαστημικα ειναι μονο αν το συνδεσεις με laptop.Κατα τα αλλα μεσα στο αμαξι θα εχεις μονο την μαυρη οθονη που δεν κανει μπαμ οπτικα.
Μπαρομετρο εχεις μεσα στο αμαξι?Κατα τη γνωμη αυτο και το wideband ειναι απαραιτητα για να εισαι ασφαλης..Αν δεν σκοπευεις να κανεις εκτεταμενη χρηση πιστας δεν θεωρω οτι χρειαζεσαι θερμοκρασια/πιεση λαδιου αφου μου λες οτι δεν θελεις πολλα οργανα.
Με την παρακολουθηση του μειγματος μπορεις να προλαβεις καποια ζημια αφου σε περιπτωση φτωχου μειγματος η προαναφλεξη(πειρακια) ειναι δεδομενη και ολοι ξερουμε τι συνεπειες εχει.Σε περιπτωση παρατηρησης φτωχου μειγματος με φορτιο(under load) κρινεται απαραιτητος νεος προγραμματισμος.
Σε περιπτωση πλουσιου μειγματος προστατευεται ο κινητηρας αλλα στην περιπτωση που το μειγμα ειναι πολυ πλουσιο δημιουργει κομπιασματα στον κινητηρα και σε ακραιες περιπτωσεις δημιουργειται το λεγομενο cylinder wash,δηλαδη το καυσιμο στον θαλαμο μενει ακαυστο και πλενει τον κυλινδρο απο το λαδι με ασχημες συνεπειες.
Εννοειται να τα πουμε απο κοντα στην πρωτη ευκαιρια..Θα ερθω σε ενα απο τα καφεδακια σας!!
Οπως και να εχει,θεωρω οτι πρεπει να βαλεις ενα wideband και ενα μπαρομετρο και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο!!!Το αμαξι ειναι απιστευτο!!:yipee:

Μπαρόμετρο δεν έχω αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται κιόλας.
Σε πίστες (γενικά) δεν πάω οπότε μόνο να μου δουλευει "ασφαλώς' επιθυμώ και να μπορώ όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να το "ανοίγω" και να το χαίρομαι σε καμιά "ψιλή"...

Αλλά να βρεθούμε οπωσδήποτε.
Και πάλι ευχαριστώ

canto
13-03-09, 13:31
Μπαρόμετρο δεν έχω αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται κιόλας.


Να σαι καλα Βαγγελη,απλα μπορει καποια στιγμη να χανεις απο καπου(κολλαρο κλπ) λιγη πιεση και μην το εχεις καταλαβει,για αυτο σου προτεινω ενα μπαρομετρο.Το zeitronix εχει ενσωματωμενες και τις δυο αυτες λειτουργιες,για αυτο το θεωρω καλη λυση!
Θα τα πουμε απο κοντα!
:friday:

shido
13-03-09, 13:36
Να σαι καλα Βαγγελη,απλα μπορει καποια στιγμη να χανεις απο καπου(κολλαρο κλπ) λιγη πιεση και μην το εχεις καταλαβει,για αυτο σου προτεινω ενα μπαρομετρο.Το zeitronix εχει ενσωματωμενες και τις δυο αυτες λειτουργιες,για αυτο το θεωρω καλη λυση!
Θα τα πουμε απο κοντα!
:friday:

Χρηστο λιγο δυσκολο να χασει πιεση
Ειναι ενσωματωμενος μαζι με την εισαγωγη ο κομπρεσορας.Κολαρα εχει μονο για το ιντερκουλερ που κυκλοφορει υγρο για την ψυξη του κομπρεσορα.
Παρολα αυτα εγω συμφωνω μαζι σου.Μπαρομετρο και για να βλεπει μειγματα τα θεωρω απαραιτητα

VanVIC
13-03-09, 18:03
Εχει shrick και ειναι το ιδιο γι αυτο δε πηρε τον + και το προγραμμα που του εστειλε ειναι για τον +
Ας με διορθωσει ο VanVIC αν κανω καποιο λαθος .

...Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη
Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη

Για το TS2+ η ESS δίνει 380 άλογα, ΑΛΛΑ, με την τοποθέτηση F/I εκκεντροφόρων, τους οποίους ο Βαγγέλης δεν έχει, οπότε η διαφορά εξηγείται εν μέρει. Βέβαια, ο Βαγγέλης έχει και full σύστημα εξάτμισης από την άλλη...

Του έιχα εξηγήσει οτι φοράω εκκεντροφόρους Schrick 1ου σταδίου και μου είπε οτι θα προσάρμοζε το πρόγραμμα ανάλογα...

Λοιπόν μιλώντας σήμερα με ESS για την διόρθωση των μειγμάτων, ρώτησα τί χρειάζεται για να πάω σε TS2+.
Μου εξήγησαν οτι το πρόγραμμα που μου έχουν δώσει (προσαρμοσμένο στους εκκεντροφόρους μου) είναι "almost" αυτό για το TS2+.
Επειδή οι εκκεντροφόροι μου (schrick 248/264) είναι πιο "aggressive" απ'αυτούς που δίνουν αυτοί για το TS2+, έπρεπε να δώσουν λίγο πιο πλούσιο μείγμα (περίπου +7%).
Μετά απ'αυτό, αν βάλω την τροχαλία του TS2+ θα έχω + 15 άλογα (δεν θα'χει πρόβλημα) και αν ανεβάσω και τον κόφτη στις 7000 (απο 6900) θα έχω ακόμα περίπου +5 άλογα (δεν το συνηστούν).

Μια τροχαλία χρειάζομαι και νομίζω οτι ξέρω που θα την βρώ για να την αντιγράψω.

Ισως να χρειαστώ και μια αντλία καυσίμου απο Ζ3Μ αλλά αυτό θα το δούμε την Δευτέρα (αν δεν λειτουργεί σωστά η δική μου)

Επίσης παραδέχθηκαν οτι η πεταλούδα DINAN "κάνει δουλειά" στην λειτουργία του supercharger.

Θα υπάρξουν εξελίξεις, σύντομα...

Strax
13-03-09, 18:23
Εγώ πάλι νομίζω οτι -στην συγκεκριμένη υλοποίηση- η πίεση ρυθμίζεται αποκλειστικά απο την τροχαλία, δεν έχει να κάνει με εξάτμιση (δεν είναι turbo) και εκκεντροφόρους.

Η παροχή αέρα ρυθμίζεται αποκλειστικά από την τροχαλία. Η πίεση δημιουργείται ανάλογα με την "αντίσταση" που θα βρει από το μοτέρ, οπότε η εξάτμιση και οι εκκεντροφόροι παίζουν ρόλο.

Μιλάω λίγο χοντρικά για λόγους απλούστευσης!

E36 RULES!!
13-03-09, 19:16
Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ή τουλάχιστον να μου πείς πού να ρωτήσω ?

Tώρα το είδα, σορρυ... Τα ειπε ολα ο canto, και καλυτερα απ'οτι θα στα ελεγα εγω ;)

Καλορίζικο είπα? Δεν ειπα! Καλορίζικο και καλογκάζωτο!!!!!!

oldcarskickass
13-03-09, 22:34
Κάπου θυμάμαι ότι υπήρχε θέμα με τα καυσαέρια και με το Κτεο (δε λέω για το δικό σου αλλά γενικά για supercharger).

Υπάρχει κανένα νέο με αυτό;

VanVIC
14-03-09, 06:26
Κάπου θυμάμαι ότι υπήρχε θέμα με τα καυσαέρια και με το Κτεο (δε λέω για το δικό σου αλλά γενικά για supercharger).

Υπάρχει κανένα νέο με αυτό;

Για τους συγκεκριμένους κομπρέσσορες και ειδικά για αυτό το στάδιο, δεν ύπάρχει θέμα καυαερίων.
Εγώ πάντως, καλού-κακού, μια εβδομάδα πρίν τοποθετηθεί ο κομπρέσσορας, πέρασα το Ζ3 απο ΚΤΕΟ και ας μην ήταν η ώρα του.
Το επόμενο "ραντεβού" ελέγχου είναι σε 2 χρόνια.

...τελικα μερικες φορες οσο και αν ενα ονειρο σε στοιχιωνει,αν προσθεσειςι υπομονη και επιμονη μπορει να γινει πραγματικοτητα ...

Ας μείνουμε και ας επιμείνουμε σ'αυτό.
Ετσι ακριβώς είναι.
Το θέμα είναι να έχεις όραμα, να ξέρεις που θες να πάς, να έχεις υγεία για να συνεχίζεις αλλά και να χαίρεσαι την "διαδρομή".
Εδώ πάει και το keep walking...

Fairytale
14-03-09, 15:34
To thread "μαζεύτηκε" λίγο, αφού είχε μεγαλώσει τόσο πολύ που είχε γίνει πια δύσκολο στην παρακολούθηση του.
Κερδίσαμε πολλές σελίδες, παρακαλώ μείνετε στο θέμα που είναι το project Z3 by VanVic.
Ευχαριστώ.
C U out there

VanVIC
15-03-09, 09:23
Σήμερα "σήκωσα" μια δημοσκόπηση σχετικά με την συνέχεια αυτού του project.

Και έλεγα οτι και με την προσθήκη του ESS θα ηρεμούσα, έτσι έλεγα και το'λεγα και στην γυναίκα μου... :tapedshut

Είναι απίστευτο μ'αυτήν την αρρώστια των αναβαθμίσεων. Μάλλον χρειάζομαι θεραπεία...:smashtard
Με το GLK ρε παιδιά δεν έιναι έτσι, καμιά σχέση.
Αυτό το Ζ3 με πορώνει τόοοοσο...
Απολέιτεται να είναι λογικό αυτό που συμβαίνει.

Λέτε να'χουν σχέση οι "καλές παρέες" αυτού του forum ?
Λέτε να με επιρεάζουν ?
Μια 6-μηνη "αποχή" μου μήπως θα με βοηθούσε ?

alexk
15-03-09, 10:01
Λέτε να'χουν σχέση οι "καλές παρέες" αυτού του forum ?
Λέτε να με επιρεάζουν ?
Μια 6-μηνη "αποχή" μου μήπως θα με βοηθούσε ?

Να είσαι σίγουρος γι αυτό. Πολλοί ξαφνικά ένιωσαν την ανάγκη να πάρουν κάτι που κατά τα άλλα ποτέ δεν θα αγόραζαν.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

VanVIC
15-03-09, 10:02
http://www.da-motorsport.com/projeler/panos330tci/index.htm

Αν και τα αποτελέσματα δείχνουν παραπλήσια, η εταιρεία (DA-Motorsport) πλεον έχει "αποσυρθεί".
Το συγκεκριμένο 330ci είναι ελληνικό (και αν θυμάμαι σωστά είναι στη Θεσ/νίκη).

Εχουν ακουστεί και γραφτεί πολλά διφορούμενα για τις μετατροπές του Mert Dastan (ιδιοκτήτης της Da-Motorsport, με ελληνικές ρίζες) και κάποια στιγμή άκουσα οτι το συγκεκριμένο 330ci "ξεστήθηκε" και το turbo-kit ήταν προς πώληση.

Απλά ενημερωτικά...

... Πολλοί ξαφνικά ένιωσαν την ανάγκη να πάρουν κάτι που κατά τα άλλα ποτέ δεν θα αγόραζαν.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.Εχεις άποψη (θα μπορούσε να'ναι και ερώτηση)

deepblue
15-03-09, 10:33
Σήμερα "σήκωσα" μια δημοσκόπηση σχετικά με την συνέχεια αυτού του project.

Και έλεγα οτι και με την προσθήκη του ESS θα ηρεμούσα, έτσι έλεγα και το'λεγα και στην γυναίκα μου... :tapedshut

Είναι απίστευτο μ'αυτήν την αρρώστια των αναβαθμίσεων. Μάλλον χρειάζομαι θεραπεία...:smashtard
Με το GLK ρε παιδιά δεν έιναι έτσι, καμιά σχέση.
Αυτό το Ζ3 με πορώνει τόοοοσο...
Απολέιτεται να είναι λογικό αυτό που συμβαίνει.

Λέτε να'χουν σχέση οι "καλές παρέες" αυτού του forum ?
Λέτε να με επιρεάζουν ?
Μια 6-μηνη "αποχή" μου μήπως θα με βοηθούσε ?
Πολυ σωστο σε βρισκω VanVIC ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ κυριε VanVIC !!!
Ασφαλως και χρειαζεσαι θεραπεια και αποχη απο τα αυτοκινητιστικα !!!
Εχω λοιπον τις προτασεις της θεραπειας αυτης και εξηγω :
α)Βγαζεις το κομπρεσορα και οτι αλλο αναβαθμιστικο υπαρχει επανω του και το απολαμβανεις κανοντας ανοιξιατικες και φανταστικες καλοκαιρινες βολτες με την ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ συζυγο σου(που ειναι σε απογνωση πια μαζι σου) που δε μπορει πια να χαρει το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αυτο μοντελο Ζ3 και ετσι θετεις σε πιο υγειης βασεις την σχεση σου και παραλληλα για να της δειξεις οτι τα ΕΝΝΟΕΙΣ πραγματικα αυτα που λες και κανεις μου δινεις
ΟΟΛΑ αυτα που εχεις βγαααλλει (συγνωμη για τα παρατεταμενα γραμματα αλλα τρεμουν τα χερια μου απο συγκινησηηηη)!!!!!
β)Η επομενη λυση ειναι το οτι μου δινεις το Ζ3 σου για τουλαστιχον 12 μηνες και δεν ξανασχολεισαι με αυτο το ριμαδι που ΤΟΟΣΣΑΑ χρηματα σου τρωει (ουτε γκομενα να ηταν) και εχεις να κανεις ΜΟΝΟ με το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ GLK ΤΟ Γ@ΜΑΤΟ ΤΟ ΑΠΙΘΑΝΟ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΤΟ ΤΟ....το το το δεν εχω λογια δλδ που δε του δινεις ΚΑΜΜΙΑ σημασια και το ριχνεις διαρκως το ΣΟΥΠΕΡ αυτο GLK που στο κατω κατω σε αναβαθμισει και σου δινει ΚΥΡΟΣ βεβαιως βεβαιως !!!!
Ασε που βαζεις και ΟΛΗ την οικογενεια μεσα ασε που σου προσφερει και ΧΛΙΔΗ αλλα και ΠΟΙΟΤΗΤΑ οδηγησης.
γ)Μου δινεις το ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΚΟ αυτο Ζ3 σου που τιποτα δε σεβεται και ζηταει και ΖΗΤΑΕΙ και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΗ καρδια (ως γνωστον) και σκεφτομαι τα ΦΟΒΕΡΑ αυτα προβληματα του ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ξαδελφουλη μου σου δινω το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ βρμ...βρμ ΓΚΑΖΙΑΡΙΚΟ και δυνατο Ζ3 μου που ΔΕ ΘΕΛΕΙ ουτε ΔΡΑΧΜΗ ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ βεβαιως βεβαιως (μονο για βενζινη)και κανουμε τις μεταβιβασεις και μια και ειμαι και ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ και οχι μονο οπως προανεφερα ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ για την τοσο ΕΠΙΠΟΝΗ για μενα ανταλλαγη αρκει να ειναι ΚΑΛΑ αυτο το ΑΠΙΘΑΝΟ παιδι ο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ VanVIC !!!!
Σκεψου το ΤΩΡΑ ειναι η ΜΕΓΑΛΗ στιγμη της ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΣΟΥ !!!
ΓΥ.συγνωμη για τυχων ορθογραφικαααα λαθη αλλα ειμαι ΒΑΘΥΤΑΤΑΑΑ συγκινημενος !!

VanVIC
15-03-09, 10:42
...Ασφαλως και χρειαζεσαι θεραπεια και αποχη απο τα αυτοκινητιστικα !!!
Εχω λοιπον τις προτασεις της θεραπειας αυτης και εξηγω :
α)Βγαζεις το κομπρεσορα και οτι αλλο αναβαθμιστικο υπαρχει επανω του ... μου δινεις
ΟΟΛΑ αυτα που εχεις βγαααλλει ...
β)Η επομενη λυση ειναι το οτι μου δινεις το Ζ3 σου για τουλαστιχον 12 μηνες ....
γ)Μου δινεις το ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΚΟ αυτο Ζ3 σου που τιποτα δε σεβεται και ζηταει και ΖΗΤΑΕΙ και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΗ καρδια (ως γνωστον) και σκεφτομαι τα ΦΟΒΕΡΑ αυτα προβληματα του ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ξαδελφουλη μου σου δινω το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ βρμ...βρμ ΓΚΑΖΙΑΡΙΚΟ και δυνατο Ζ3 μου ...
Σκεψου το...

Θέλει σκέψη...:screwy:

oldcarskickass
15-03-09, 12:04
Επειδή στο poll δε μπαίνει θέμα χρημάτων διάλεξα την κορυφή, δλδ TS3.

Κοίτα, όριο σε αυτά τα πράματα δεν υπάρχει, υπάρχει όριο χρημάτων και όριο υπομονής των γύρω ανθρώπων, θα έλεγα προχώρα τόσο σιγά ώστε

1)να κάνεις ψυχολογική απόσβεση (να απολαύσεις δλδ) τα χρήματα που έδωσες για το TS2

2)να μην καταλάβει το έτερο ήμισυ και κάτοχος του οχήματος τίποτα.

Και οι βιαστικές κινήσεις συνήθως καταλήγουν σε μλκιες, οπότε ψάχτο μέχρις ότου εσύ να είσαι ικανοποιημένος και... ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ (στο μέτρο και στο βαθμό του (1) και (2))

Dark_Niaou
15-03-09, 12:48
Αν και δεν ψηφισα στο poll, θα σου πω την ταπεινη μου γνώμη....
Να μην πειράξεις τίποτα άλλο, απλά να κάνεις ένα "δέσιμο" στο αμάξι σου, αφού και το απλό Ζ3Μ είχε προβληματα με το πλαίσιό του! Σκέψου το δικό σου, που έχει μερικά αλογάκια παραπάνω... Του Σκανδάλη το Ζ3Μ με τον κομπρέσσορα είχε αρκετά προβληματάκια με το πλαίσιό του... Το αμάξι σου είναι ΥΠΕΡΟΧΟ και μην το "κουράσεις" παραπάνω...
Ταπεινή μου γνώμη...

InsaneDriver
15-03-09, 14:01
Άστο όπως είναι...Ασχολήσου με στήσιμο, ελάφρωμα κτλπ.

Όσο ανεβάζεις άλογα θα φτιάξεις ένα αυτοκίνητο που θα κάνει μόνο για ανοίγματα στην Αττική οδό, θα φοβάσαι να το ξεκινήσεις τάπα από στάση μην σου μείνει στο χέρι τίποτα ή μήπως δεις την πίσω γέρυρά σου από τον καθρέπτη στο προηγούμενο φανάρι κτλπ.

Σημασία έχει να μπορείς να εκμεταλευτείς το αυτοκίνητο σε όλες τις πιθανές συνθήκες: ευθεία, στροφές, βροχή, πίστα κτλπ.

Θα γίνει πολύ ειδικό ανοίγοντας μοτέρ κτλπ κτλπ.

Dark_Niaou
15-03-09, 14:03
Άστο όπως είναι...Ασχολήσου με στήσιμο, ελάφρωμα κτλπ.

Θα γίνει πολύ ειδικό ανοίγοντας μοτέρ κτλπ κτλπ.

Με κάλυψες πλήρως

Action Man
15-03-09, 15:38
Βάγγο,αν θυμάσαι καλά κάπως έτσι γνωριστήκαμε.Μόλις είχες βάλει τον τρίλιτρο.....και κάτι σε έτρωγε....και τότε εγώ με όλο το θάρρος στα έψαλα...
Κοίτα να χαρείς το όχημα....άσε τα "ανοίγματα" και τα "κλεισίματα" και πάρε σβάρνα τους δρόμους να απολαύσεις το χόμπι σου...ανέβα βουνά,κατέβα βουνά....πήγαινε σε μακρινές παραλιακές διαδρομές άνοιξε και την οροφούλα....κτλ κτλ
Ζήσε το αμάξι όπως του αρμόζει....10 άλογα + 10-....δέν έχει σημασία πλέον...
Γύρνα την μίζα και φύγε.-


Άσχετο:
Εθεάθη χθές κοντά στον Πειραιά μπλέ Ζ3 να πηγαίνει φέτες....εσύ ήσουν;

Dimzan
15-03-09, 15:48
εγω λεω να μην το ανεβασεις αλλο γιατι θα καταληξεις να κανεις κοντρες με κατι pundo 400-500 αλογα η και αντιστοιχα civic.

ο χαρακτηρας του αμαξιου σου δεν ειναι οι ευθειες. Αν θες τετοιο παρε ενα λαντα πετα του κινητηρα Μ5 πανω και θα τους περνας ολους. Μη μπαινεις στο τριπακι 0-400 διοτι δεν εχει τελειωμα αυτη η ιστορια. Αν παλι μπορεις να το ανεβασεις κρατωντας την αξιοπιστια αλλα κυριως το χαρακτηρα του αυτοκινητου σου τοτε καντο. Απλα εμενα τα πολλα αλογα σε πισω κινηση μου φερνουν στο νου ειτε ευθειες ειτε ντιφταμαξα που πετανε κωλο οπου βρουν. Ειπαμε ειναι γλυκο το γκαζι αλλα..

KATSARAIOS
15-03-09, 15:54
Βαγγελη ,καπου διαβασα απο αλλον για ελαφρωμα.
ριξε κανα κιλο ρε παιδι μου να αλλαξει ακομα περισσοτερο η σχεση βαρους-ιπποδυναμης.
:jester:

black_beauty
15-03-09, 16:12
Εγω λεω να το ''τσιμπησεις'' λιγο ακομα και μετα αραξε.:smokin:

VanVIC
15-03-09, 19:44
...να κάνεις ένα "δέσιμο" στο αμάξι σου, αφού και το απλό Ζ3Μ είχε προβληματα με το πλαίσιό του! Σκέψου το δικό σου, που έχει μερικά αλογάκια παραπάνω... Του Σκανδάλη το Ζ3Μ με τον κομπρέσσορα είχε αρκετά προβληματάκια με το πλαίσιό του...

Αγγελε και'γω αμέσως μετά την τοποθέτηση του ESS, ρώτησα τον μηχανικό για extra "δέσιμο" απο κάτω (του έδειξα και κάτι που έχω βρεί Αμερική μεριά) αλλά μου είπε οτι μόνο τα Ε36 Μ είχαν παρουσιάσει πρόβλημα εκεί και τα ενίσχυαν με "χλαπάτσες".

Εχεις κάτι κατά νου?
Που ή σε ποιόν να απευθυνθώ που να ασχολείται και να ξέρει ?

Άστο όπως είναι...Ασχολήσου με στήσιμο, ελάφρωμα κτλπ.

Όσο ανεβάζεις άλογα θα φτιάξεις ένα αυτοκίνητο που θα κάνει μόνο για ανοίγματα στην Αττική οδό, θα φοβάσαι να το ξεκινήσεις τάπα από στάση μην σου μείνει στο χέρι τίποτα ή μήπως δεις την πίσω γέρυρά σου από τον καθρέπτη στο προηγούμενο φανάρι κτλπ.

Σημασία έχει να μπορείς να εκμεταλευτείς το αυτοκίνητο σε όλες τις πιθανές συνθήκες: ευθεία, στροφές, βροχή, πίστα κτλπ.

Θα γίνει πολύ ειδικό ανοίγοντας μοτέρ κτλπ κτλπ.

Για τις ίδιες ερωτήσεις που έθεσα στον Αγγελο προηγουμένως, παρακαλώ αν μπορείς να μου απαντήσεις αν έχεις κάτι συγκεκριμένο υπ'όψιν σου.
Τ'αμάξι το 'χω για την βόλτα μου και για "ό,τι προκύψει" κατά την διάρκειά της.
Δεν το βάζω σε πίστα, δεν ισχυρίζομαι οτι είμαι "χεράς" αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ.

Απο στήσιμο, αν δείς το garage μου, νομίζω θα καταλάβεις οτι είναι καλά και απο ανάρτηση και απο φρένα και έχει και αρκετά "δεσίματα" (και στην μηχανή και πίσω).

Βάγγο,αν θυμάσαι καλά κάπως έτσι γνωριστήκαμε.Μόλις είχες βάλει τον τρίλιτρο.....και κάτι σε έτρωγε....και τότε εγώ με όλο το θάρρος στα έψαλα...
Κοίτα να χαρείς το όχημα....άσε τα "ανοίγματα" και τα "κλεισίματα" και πάρε σβάρνα τους δρόμους να απολαύσεις το χόμπι σου...ανέβα βουνά,κατέβα βουνά....πήγαινε σε μακρινές παραλιακές διαδρομές άνοιξε και την οροφούλα....κτλ κτλ
Ζήσε το αμάξι όπως του αρμόζει....10 άλογα + 10-....δέν έχει σημασία πλέον...
Γύρνα την μίζα και φύγε...

Αυτά που μου λές να κάνω είναι "σενάρια ονείρου".
Που ο χρόνος βρε Παντελή ? Αφού ξέρεις...
Με την ψυχή στο στόμα να ξεκλέψουμε κανα μισάωρο για να "παίξουμε" κι εμείς και πάλι τύψεις έχουμε (σε λίγο, με το παιδί θα καταλάβεις ΄"καλύτερα"). Αφού ξέρεις...


Άσχετο:
Εθεάθη χθές κοντά στον Πειραιά μπλέ Ζ3 να πηγαίνει φέτες....εσύ ήσουν;

Αν ενημερώθηκες απο εναν οδηγό μαυρου, targa Corvette Z06 που βρισκόταν στην Λ.Ποσειδώνος μεταξύ ΣΕΦ και Δέλτα Φαλήρου με κατευθυνση Γλυφάδα, ΝΑΙ εγώ ήμουν "και ήμουν καλά"...

... να κάνεις ένα "δέσιμο" στο αμάξι σου, αφού και το απλό Ζ3Μ είχε προβληματα με το πλαίσιό του! Σκέψου το δικό σου, που έχει μερικά αλογάκια παραπάνω... Του Σκανδάλη το Ζ3Μ με τον κομπρέσσορα είχε αρκετά προβληματάκια με το πλαίσιό του...

Μην ξεχνάς οτι του Σκανδάλη ήταν 450+ άλογα με turbo (αν θυμάμαι σωστά) άρα και με απότομες αλλαγές "φορτίων" αλλά δεν είχε (απ΄όσο γνωρίζω) και τα "δεσιματα" που έχει το δικό μου που είναι 100 άλογα λιγότερο
Στην δική μου περίπτωση, εκτός απο τις θολόμπαρες μπρός-πίσω, ακόμα και το hardtop και τα roll-over bars, βοηθούν στο να βελτιωθεί η ακαμψία η οποία με την σειρά της κάατι προσφέρει στο "δέσιμο" του αυτοκινήτου.

Αγγελε και'γω αμέσως μετά την τοποθέτηση του ESS, ρώτησα τον μηχανικό για extra "δέσιμο" απο κάτω (του έδειξα και κάτι που έχω βρεί Αμερική μεριά) ...

Στην Αμερική έχω βρεί αυτό: http://www.strong-strut.com/Butt-Strut.htm αλλά το έδειξα στον μηχανικό μου και μου είπε οτι ειδικά εκεί που "δένει" το συγκεκριμένο, δεν έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα.

Αν έχετε οποιαδήποτε ιδέα ή σύσταση, αναμένω ενημέρωσή σας.

5555
15-03-09, 21:21
Βαγγο δες το σοβαρα εχεις πολυ δυναμη τωρα
http://forums.pelicanparts.com/showthread.php?t=244843

VanVIC
15-03-09, 21:25
Βαγγο δες το σοβαρα εχεις πολυ δυναμη τωρα
http://forums.pelicanparts.com/showthread.php?t=244843

Το ψάχνω Σπύρο, ευχαριστώ.

BILL007
15-03-09, 21:42
Βαγγέλη εγώ προτείνω δυο πράγματα μιας που έφτασες εδώ που έφτασες...
1)Κάντο και ΤS4 που λέει ο λόγος, αμα βγει...Kέρδισε όσο παραπάνω μπορείς σε άλογα.Πλέον είσαι πολύ ψηλά για να σκέφτεσαι θέματα του στυλ,"πως θα ξεκινάει","μόνο Αττική οδο",κτλπ...
2)Κάνε και δεσίματα στο αμάξι.Το πλαίσιο μπορεί να μην δέχεται πιέσεις φορτίων αλα turbo,σίγουρα όμως καταπονείται...

Με το καλό φίλε να κάνεις ότι κάνεις και να χαρείς το projectaκι σου:)

Υ.Γ Θέλω καμία βολτούλα όποτε μπορέσεις...:)

kacey
16-03-09, 03:24
Η παροχή αέρα ρυθμίζεται αποκλειστικά από την τροχαλία. Η πίεση δημιουργείται ανάλογα με την "αντίσταση" που θα βρει από το μοτέρ, οπότε η εξάτμιση και οι εκκεντροφόροι παίζουν ρόλο.

Μιλάω λίγο χοντρικά για λόγους απλούστευσης!

Βασικα, αν δεν κανω λαθος το συγκεκριμενο κιτακι χρησιμοποιει twin-screw κομπρεσσορα που συμπιεζει τον αερα στο εσωτερικο του ηδη, πριν περασει στο επομενο κομματι της πολλαπλης (αμεσως πριν την κεφαλη), οποτε η πιεση εχει περισσοτερο να κανει με τον κομπρεσσορα αυτον καθ'αυτον.

Επισης, για το θεμα του μπαρομετρου. Απο την αποψη ασφαλειας, δεν υπαρχει λογος να υπαρχει μπαρομετρο. Ο κομπρεσσορας σηκωνει Χ πιεση, οτι κ να γινει. Απο την αποψη διαρροων, ναι αλλα κ παλι εφ'οσον ο κομπρεσσορας ειναι ολοκληρο συστημα με πολλαπλη κλπ κλπ κ δεν εχει κολαρα ενδιαμεσα, αμα υπαρχει διαρροη τοτε το προβλημα μαλλον δεν θα χρειαστει μπαρομετρο για να ανακαλυφθει :eek:

m-power_01
16-03-09, 03:59
Σαν μέτρο σύγκρισης, υπολογίστε ότι ένα Ε46 Μ3 βγάζει περί τα 285-290 άλογα.

Έχω παρατηρήσει ότι γενικά υπάρχει μια σύγχιση για διάφορα θέματα λειτουργίας υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων και ιδιαίτερα αυτών που λειτουργούν με κομπρέσορες. Νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία να προσπαθήσω να διευκρινήσω κάποια πράγματα (η πρότερη ενασχόληση με "μισητή" μάρκα που βγάζει μοτέρ με κομπρέσορες ήξερα ότι κάποτε θα φανεί χρήσιμη).

Ο τρόπος λειτουργίας των κομπρέσορων είναι κάπου ενδιάμεσα από αυτή ενός ατμοσφαιρικού και ενός τουρμπάτου μοτέρ. Σε κάποια πράγματα είναι πιο κοντά στην ατμόσφαιρα (πχ εξάτμιση) και σε άλλα πιο κοντά στα τουρμπάτα (πχ συμπίεση, έμβολα). Όπως θα γνωρίζετε όλοι, ο κομπρέσορας παίρνει κίνηση από μια τροχαλία που συνδέεται με την τροχαλία του στροφάλου. Το μέγεθος αυτής της τροχαλίας καθορίζει τις μέγιστες στροφές του κομπρέσορα και άρα και την παροχή του. Αυξάνοντας τη διάμετρο της τροχαλίας του κομπρέσορα, αυξάνουμε τις στροφές και άρα και την παροχή αέρα. Άρα λοιπόν ο κομπρέσορας της ESS, έχοντας συγκεκριμένη τροχαλία έχει και συγκεκριμένη παροχή αέρα.

οσο μικραινει η τροχαλια...ανεβαινει η παροχη

Εγώ πάλι νομίζω οτι -στην συγκεκριμένη υλοποίηση- η πίεση ρυθμίζεται αποκλειστικά απο την τροχαλία, δεν έχει να κάνει με εξάτμιση (δεν είναι turbo) και εκκεντροφόρους.

η πιεση ρυθμιζεται απο την τρχαλια και μονο!!! η εξατμιση το μονο που θα προσφερει ειναι λιγοτερο back pressure αρα περισσοτερο καυσιμο μιγμα ! γιατι μην ξεχναμε οτι δεν απομακρυνονται ολα τα καυσαερια απο τον θαλαμο καυσης

Strax
16-03-09, 09:54
Βάγγο,αν θυμάσαι καλά κάπως έτσι γνωριστήκαμε.Μόλις είχες βάλει τον τρίλιτρο.....και κάτι σε έτρωγε....και τότε εγώ με όλο το θάρρος στα έψαλα...
Κοίτα να χαρείς το όχημα....άσε τα "ανοίγματα" και τα "κλεισίματα" και πάρε σβάρνα τους δρόμους να απολαύσεις το χόμπι σου...ανέβα βουνά,κατέβα βουνά....πήγαινε σε μακρινές παραλιακές διαδρομές άνοιξε και την οροφούλα....κτλ κτλ
Ζήσε το αμάξι όπως του αρμόζει....10 άλογα + 10-....δέν έχει σημασία πλέον...
Γύρνα την μίζα και φύγε.-


Άσχετο:
Εθεάθη χθές κοντά στον Πειραιά μπλέ Ζ3 να πηγαίνει φέτες....εσύ ήσουν;

Άστο όπως είναι...Ασχολήσου με στήσιμο, ελάφρωμα κτλπ.

Όσο ανεβάζεις άλογα θα φτιάξεις ένα αυτοκίνητο που θα κάνει μόνο για ανοίγματα στην Αττική οδό, θα φοβάσαι να το ξεκινήσεις τάπα από στάση μην σου μείνει στο χέρι τίποτα ή μήπως δεις την πίσω γέρυρά σου από τον καθρέπτη στο προηγούμενο φανάρι κτλπ.

Σημασία έχει να μπορείς να εκμεταλευτείς το αυτοκίνητο σε όλες τις πιθανές συνθήκες: ευθεία, στροφές, βροχή, πίστα κτλπ.

Θα γίνει πολύ ειδικό ανοίγοντας μοτέρ κτλπ κτλπ.

Με κάλυψες πλήρως


Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω σχόλια. Ευχαριστήσου το αυτοκίνητό σου για την πάρτη σου. Μην μπάζεις για το μπάξιμο!!!


Βασικα, αν δεν κανω λαθος το συγκεκριμενο κιτακι χρησιμοποιει twin-screw κομπρεσσορα που συμπιεζει τον αερα στο εσωτερικο του ηδη, πριν περασει στο επομενο κομματι της πολλαπλης (αμεσως πριν την κεφαλη), οποτε η πιεση εχει περισσοτερο να κανει με τον κομπρεσσορα αυτον καθ'αυτον.


Έτσι δουλεύει και αυτός και ο τύπος Roots. Εννοείται ότι ο κομπρέσορας παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά από τη στιγμή που έχεις τοποθετήσει συγκεκριμένο κομπρέσορα με συγκεκριμένη τροχαλία, όπως εδώ πρέπει να εξετάσεις τις επιπτώσεις των υπόλοιπων περιφερειακών.

οσο μικραινει η τροχαλια...ανεβαινει η παροχη

Αυτό ισχύει για την τροχαλία του στροφάλου. Για την τροχαλία του κομπρέσορα ισχύει το αντίθετο. Απλή λογική.

η πιεση ρυθμιζεται απο την τρχαλια και μονο!!! η εξατμιση το μονο που θα προσφερει ειναι λιγοτερο back pressure αρα περισσοτερο καυσιμο μιγμα ! γιατι μην ξεχναμε οτι δεν απομακρυνονται ολα τα καυσαερια απο τον θαλαμο καυσης

Δεν υπάρχει λόγος να επαναλάβω αυτά που ήδη έγραψα. Υπάρχει γενικά τρομερή σύγχiση στο πως δουλεύουν τα υπερτροφοδοτούμενα αυτοκίνητα...

Προτείνω δύο βιβλία για όποιους ενδιαφέρονται:

1. Για supercharging (http://www.amazon.com/Supercharged-Testing-Installation-Supercharger-Systems/dp/0837601681/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=books&qid=1237193403&sr=8-1)

2. Για turbocharging (http://www.amazon.com/Maximum-Boost-Turbocharger-Engineering-Performance/dp/0837601606/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=books&qid=1237193478&sr=1-3)

m_power_lunatic
16-03-09, 11:01
Καλοριζικα καταρχην και να το χαρεις οπως θελεις.Μια σκεψη μονο.....αν το παραδυναμωσεις στο θεμα της ακαμψιας του σασι μπορεις να δεις παλαβα πραγματα,ειναι λιγο ζελεδιαρικο σασι οπως λεει ενας φιλος για τα σασι και νομιζω θα απογοητευοσουνα αν εβλεπες καμια ρωγμη κατα μηκος του πατωματος για να μην μιλησουμε για μεταπωλησεις κτλ.Πριν 1-2 μηνες κομπρεσορατο πολυ δυνατο Μ3 Ε46 ανοιξε ολοκληρη ρωγμη μισου μετρου+ στο πατωμα και φοραγε πισω μπαρα θολων κτλ.Εισαι σιγουρος για την επιπλεον ιπποδυναμη???:ban:

Action Man
16-03-09, 11:05
Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα μεταπώλησης,γιατί ο Βάγγος δεν θα το πουλήσει το όχημα.
Απο κει και πέρα επιβάλετε η ενίσχυση του οχήματος.

Μια πίσω θολόμπαρα από μόνη της δεν κάνει δουλειά.Χρειάζεται και άλλα πράγματα.Ίσως για αυτό τον λόγο σκόρπισε και η Μ3.

shido
16-03-09, 11:13
Εχω δει και μαμα Μ3 να ανοιγει δεν λεει κατι αυτο,ειναι και τι χρηση του κανεις.
Βαγγελη ενισχυσε το ,ελαφρωσε το ,και δυναμωσε το !!

andreas_R
16-03-09, 11:26
Εαν το αμαξι δεν καταπονειται με εκκινησεις σε καλο οδοστρωμα και
δεν "συμμετεχει" σε αποτομες αλλαγες-μετατοπισεις φορτιου δεν τιθεται θεμα
να ΄ξεκολλησει".

VanVIC
16-03-09, 11:28
οσο μικραινει η τροχαλια...ανεβαινει η παροχη

...Αυτό ισχύει για την τροχαλία του στροφάλου. Για την τροχαλία του κομπρέσορα ισχύει το αντίθετο. Απλή λογική...

Στράτο τώρα μόλις μίλησα με ESS και επιβεβαιώνουν αυτά που γράφει ο m-power_01.
H δική μου τροχαλία (κομπρέσσορα) για το στάδιο με τα 8psi είναι 83mm.
Για το αμέσως επόμενο στάδιο 8,5psi (+30 ίπποι αλλά και με άλλους εκκεντροφόρους και πιο ελευθερη εξάτμιση με χταπόδι & καταλύτες) έχει τροχαλία 81mm.

...Πριν 1-2 μηνες κομπρεσορατο πολυ δυνατο Μ3 Ε46 ανοιξε ολοκληρη ρωγμη μισου μετρου+ στο πατωμα και φοραγε πισω μπαρα θολων κτλ...

To'γραψα και'γω σε κάποιο προηγούεμνο post οτι μου είπαν στο συνεργείο οτι τα Ε36Μ έχουν παρουσιάσει πρόβλημα (είναι γνωστό δηλαδή) και τα ενισχύουν με "χλαπάτσες".
Και'γω όμως το ψάχνω για τοδικό μου να το ενισχύσω κι'αλλο.

...Βαγγελη ενισχυσε το ,ελαφρωσε το ,και δυναμωσε το !!

Γιάννη όπως έγραψα πιο πάνω, πριν λίγο μίλησα με τον HANS και το ρώτησα για την τροχαλία και μου είπε να μην την αλλάξω γιατί με τους εκκεντροφόρους που φοράω (φοράμε) θα ανέβει πολύ και μπορεί να σπάσει το moter.
Aκόμα και μόνο οι 1ου σταδίου Schrick (όπως οι δικοί μας δηλαδή) είναι πιο aggressive απ'αυτούς που δίνει η ESS για το 2ο στάδιο (ΤS2+).
Για την αντλία καυσίμου μου'πε τελικά (την μετρήσαμε το πρωϊ με τον Χρήστο) να μη την αλλάξω, θά αλλάξουν απο την ESS το μείγμα για να είναι ΟΚ.

Το βλέπω να μένει σ΄αυτά τα επίπεδα η ιπποδύναμη.

Τώρα για να το ελαφρύνω... τί να βγάλω ?
Οσο μπορέσω να αδυνατίσω εγώ, τουλάχιστον να χάσω τα 25 κιλά που ζυγίζει ο κομπρέσσορας με τα περιφερειακά του.

...Άσχετο:
Εθεάθη χθές κοντά στον Πειραιά μπλέ Ζ3 να πηγαίνει φέτες....εσύ ήσουν;

...Αν ενημερώθηκες απο εναν οδηγό μαυρου, targa Corvette Z06 που βρισκόταν στην Λ.Ποσειδώνος μεταξύ ΣΕΦ και Δέλτα Φαλήρου με κατευθυνση Γλυφάδα, ΝΑΙ εγώ ήμουν "και ήμουν καλά"...

Παντελή τελικά δεν μου'πες σε ποιόν "εθέαθη" το "σκηνικό".
Είχε σχέση μ'αυτό που σου απάντησα ?

Nikos M5
16-03-09, 11:48
Βαγγεληηηηηηηηηηηη ......:bullhorn:......!!!!!!!!!!!!...... σταματα.....:chair:...... παρουσιαζεις κακα συμπτωματα που δεν εχουν σχεση μ'εσενα ..............:smashtard

InsaneDriver
16-03-09, 11:55
Τώρα για να το ελαφρύνω... τί να βγάλω ?
Οσο μπορέσω να αδυνατίσω εγώ, τουλάχιστον να χάσω τα 25 κιλά που ζυγίζει ο κομπρέσσορας με τα περιφερειακά του.
Ότι κάνεις από εδώ και πέρα θα είναι extreme.

Eλαφριά ζαντάκια, πίσω arm για να ρυθμίζεις camber, ρυθμιζόμενα τοπ μουντ κτλπ.

Για μένα το πιο φουντωτικό είναι να πάρεις μια οθονούλα διακριτική που θα κρύβεται, θα είναι και radiocd, θα γυρνάει και σε όργανα(θερμοκρασία λαδιού, αναλυτής λ κτλπ) και το καλύτερο, θα πετάξεις και ένα DL1 τηλεμετρία και θα βλέπεις πλευρικές, εγκάρσιες επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις και ότι άλλο σου έρθει στην ίδια οθόνη.

bmw330vasilis
16-03-09, 12:03
υπαρχει κανα καλο???





Για μένα το πιο φουντωτικό είναι να πάρεις μια οθονούλα διακριτική που θα κρύβεται, θα είναι και radiocd, θα γυρνάει και σε όργανα(θερμοκρασία λαδιού, αναλυτής λ κτλπ) και το καλύτερο, θα πετάξεις και ένα DL1 τηλεμετρία και θα βλέπεις πλευρικές, εγκάρσιες επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις και ότι άλλο σου έρθει στην ίδια οθόνη.

shido
16-03-09, 12:51
Γιάννη όπως έγραψα πιο πάνω, πριν λίγο μίλησα με τον HANS και το ρώτησα για την τροχαλία και μου είπε να μην την αλλάξω γιατί με τους εκκεντροφόρους που φοράω (φοράμε) θα ανέβει πολύ και μπορεί να σπάσει το moter.
Aκόμα και μόνο οι 1ου σταδίου Schrick (όπως οι δικοί μας δηλαδή) είναι πιο aggressive απ'αυτούς που δίνει η ESS για το 2ο στάδιο (ΤS2+).
.

Βαγγελη ,δεν ειναι οτι ειναι aggresive.Ειναι που τους πηραμε για ατμοσφαιρικη βελτιωση.
Αλλα N/A αλλους θελεις κανονικα τωρα.

VanVIC
16-03-09, 12:59
Βαγγελη ,δεν ειναι οτι ειναι aggresive.Ειναι που τους πηραμε για ατμοσφαιρικη βελτιωση.
Αλλα N/A αλλους θελεις κανονικα τωρα.

Μου είπε οτι δεν μπορεί να μου δώσει πλέον ούτε TS2+ o;yte TS3 γιατί "εκλεισε" τα διακαιώματα για "αποκλειστική χρήση" στην Ελλάδα για το 2009 κάποιος Γιάννης μ'ενα ασημί Ε46 330ci με SS, εκκεντροφόρους κ.α.
Ξέρεις τίποτα ? :smiley_ab

shido
16-03-09, 13:02
Αλλος θα ειναι χεχε.Εγω δεν κανω αλλο μπαξιμο στο μοτερ.Κατι λακουβιτσες φτιαχνω μονο :)

andreas_R
16-03-09, 13:05
Κατι λακουβιτσες και θα βαλει και κατι τροχαλιοιμαντες εκει δεξια στην εισαγωγη!!!
Χαχαχα!

Action Man
16-03-09, 13:09
Εχω δει και μαμα Μ3 να ανοιγει δεν λεει κατι αυτο,ειναι και τι χρηση του κανεις.
Βαγγελη ενισχυσε το ,ελαφρωσε το ,και δυναμωσε το !!

Nαι,αλλά άλλο λέω εγώ.Ακόμα και μαμά Μ3 μόνο με θολόμπαρα πίσω δεν την γλιτώνει.

shido
16-03-09, 13:10
Συμφωνουμε χεχε

VanVIC
16-03-09, 13:12
Συμφωνουμε χεχε

Με ποιόν ακριβώς συμφφωνείς, με τον Αντρέα ή με τον Παντελή ή και με τους δύο ?
:bigthumb:

Action Man
16-03-09, 13:20
Βαγγέλη,γράψε μας όλους στα αχαμνά σου....γύρνα την μίζα και φύγε(όταν βρείς χρόνο)
Μπαίνεις σε άσχημα τρυπάκια και το μόνο που θα καταφέρεις είναι μόνιμο μπάξιμο και καθόλου ευχαρίστηση.(από μόνο του το "μπάξιμο" δεν είναι ευχαρίστηση....μιζέρια είναι)
Το όχημα είναι έτοιμο.-
Από τώρα και στο εξής άλλαξε μόνο τα αναλώσιμα,με καλύτερης ποιότητας aftermarket.
Δεν σε θεωρώ ευθειάκια,αλλά overall οδηγό... και ένας overall οδηγός αφού κάνει μπάξιμο....μετά το απολαμβάνει.
Πολλούς βλέπω να κάνουν "επενδύσεις" στο όχημα.....αλλά λίγους να το χαίρονται....μη μπείς σε αυτή την κατηγορία.

andreas_R
16-03-09, 13:28
Eτσι φιλε πολυ σωστο ποστ!

Αμα ειναι να το εχουμε για να το διαλαλουμε και να το βλεπουμε αδικος κοπος!

Σκοπος ειναι η ευχαριστηση... και ο Βαγγελης και το ευχαριστιοταν και να ειναι καλα να το
ευχαριστιεται

VanVIC
16-03-09, 13:31
Βαγγέλη,γράψε μας όλους στα αχαμνά σου....γύρνα την μίζα και φύγε(όταν βρείς χρόνο)
Μπαίνεις σε άσχημα τρυπάκια και το μόνο που θα καταφέρεις είναι μόνιμο μπάξιμο και καθόλου ευχαρίστηση.(από μόνο του το "μπάξιμο" δεν είναι ευχαρίστηση....μιζέρια είναι)
Το όχημα είναι έτοιμο.-
Από τώρα και στο εξής άλλαξε μόνο τα αναλώσιμα,με καλύτερης ποιότητας aftermarket.
Δεν σε θεωρώ ευθειάκια,αλλά overall οδηγό... και ένας overall οδηγός αφού κάνει μπάξιμο....μετά το απολαμβάνει.
Πολλούς βλέπω να κάνουν "επενδύσεις" στο όχημα.....αλλά λίγους να το χαίρονται....μη μπείς σε αυτή την κατηγορία.

Καταλαβαίνω τί λές (μ'άρεσε το "overall οδηγό") αλλά εγώ "φτιάχνομαι" και μόνο που οραματίζομαι.
Ξέρεις πόση ώρα μπορεί να κάθομαι και απλά να το χαζευω οραματιζόμενος διάφορα ?
Το ταξίδι που λέγαμε μπορεί να έχει πολλές "διαστάσεις", ανάλογα με τον ταξιδιώτη.
Και μέχρι τώρα, δεν ήταν και μικρό το ταξίδι...

Ποτέ δεν πίστεψα οτι έχω τις οδηγικές ικανότητες να "ξεζουμίσω" έστω τον εργοστασιακό 3-λιτρο, φαντάσου τώρα που'ναι και "φορτωμένος" με τόση δύναμη.
Μ'αρέσει το "ιδιαίτερο", μ'αρέσει το custom, για μένα. Για αυτό το "παλευω", γι'αυτό το ψάχνω, γι'αυτό προχωρώ...

Action Man
16-03-09, 13:39
Ποτέ δεν πίστεψα οτι έχω τις οδηγικές ικανότητες να "ξεζουμίσω" έστω τον εργοστασιακό 3-λιτρο, φαντάσου τώρα που'ναι και "φορτωμένος" με τόση δύναμη.

Ωραία!
Τότε προχώρα στο ξεζούμισμα,και άσε μας να λέμε ότι θέλουμε.
Όταν το βαρεθείς κάνεις την επόμενη κίνηση..

Strax
16-03-09, 13:47
Στράτο τώρα μόλις μίλησα με ESS και επιβεβαιώνουν αυτά που γράφει ο m-power_01.
H δική μου τροχαλία (κομπρέσσορα) για το στάδιο με τα 8psi είναι 83mm.
Για το αμέσως επόμενο στάδιο 8,5psi (+30 ίπποι αλλά και με άλλους εκκεντροφόρους και πιο ελευθερη εξάτμιση με χταπόδι & καταλύτες) έχει τροχαλία 81mm.



Λοιπόν, πάνω στο φόρτο εργασίας παραπληροφόρησα :smashtard!!

Φταίει που μπορείς να πετύχεις το ίδιο πράγμα, είτε μεγαλώνοντας την τροχαλία του στροφάλου, είτε μικραίνοντας του κομπρέσορα. Τωρα το πέτυχα, πιστεύω!! Απλή λογική και μπούρδες που έγραφα!!:twak:


Από θέμα ενισχύσεων, ξέρω 2 Μ Ζ3, ένα ορίτζιναλ και ένα μετατροπή που άνοιξαν στο πίσω πάτωμα. Ξέρω επίσης και ένα Ζ3 1,9 προ facelift που άνοιξε στο πίσω πάτωμα.

Στη θέση σου δεν θα αγχωνόμουν, αλλά θα το είχα υπό στενή παρακολούθηση.

Fairytale
16-03-09, 14:16
...Ποτέ δεν πίστεψα οτι έχω τις οδηγικές ικανότητες να "ξεζουμίσω" έστω τον εργοστασιακό 3-λιτρο, φαντάσου τώρα που'ναι και "φορτωμένος" με τόση δύναμη...Πάντως (για την ιστορία) η BMW έχει προβλέψει και γιαυτό: http://www.bmw.com/com/en/insights/driving_experience/drivertraining/content.html
δες το, μια ιδέα ρίχνω, σκέψου ότι θα συγκρίνεις και θα καταλάβεις ουσιαστικά (οδηγώντας με τα σύγχρονα "θηρία" της εταιρείας) το τι έχεις φτιάξει και αν με το να τουμπανιάσει και άλλο θα γίνει κάτι που θα σε ευχαριστεί περισσότερο ή όχι. Και αυτό γιατί τα ///Μ (που χρησιμοποιούνται κυρίως σαν εκπαιδευτικά) είναι αυτοκίνητα overall, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων δεν είναι ειδικά (σαν αυτό που έχεις βάλει νέο στόχο project).
Άσε που θα κάνεις και ταξιδάκι (οδικώς ελπίζω ...βρες χρόνο).
...Εδειξε το θηριο 313 αλογα τροχο και 38 κιλα ροπης στον Ανδριανακη

Στροφαλο μεταφραζεται 360 και 43,7 κιλα ροπη...Το ότι δεν σκίζονται στα ίδια σημεία το πάτωμα των Ε36 και των Ζ3/Ε30 δεν λέει κάτι. Το link του 5555 έχει βάση. Αν το αυτοκίνητο σου είναι να ασχοληθεί με ανοίγματα (ειδικά από στάση), δες το. Η ροπή σου είναι μεγάλο θέμα.

Βαγγέλη δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Απλά τροφή για σκέψη σου δίνω για το πόσο διαφορετικά θα μπορούσες να δεις το τούμπανο αυτοκίνητο σου.

Edit: και για αποφυγή της όποιας παρεξήγησης, κατά το παρελθόν έχω ξεδιπλώσει αυτήν την οπτική περί αυτοκίνησης και βελτίωσης:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=121176&postcount=62
C U out there

m-power_01
16-03-09, 14:42
ακριβως αυτο...ειναι οπως στο ποδηλατο με τις ταχυτητες!
Η πιεση δεν ανεβαινει στον κομπρεσορα απο αλλαγη εξατμισης...Το μονο που μπορει να συμβει ειναι>
Απο τον θαλαμο καυσης δεν απομακρυνεται ολος ο ογκος τον καυσαεριων λογω του οτι βρισκουν και μια αντισταση πισω (το back pressure) αρα μενουν καποια καυσαερια στον θαλαμο καυσης (που ο κατασκευαστης τα θελει γιατι ετσι επιτυγχανεται οικονομια καυσιμων).Με τον κομπρεσορα ηδη εφοσον η πιεση ειναι μεγαλυτερη ,περισσοτερα καυσαερια φευγουν ...αρα αν μειωσουμε το back pressure το βοηθαμε και αλλο. Με αυτο πετυχαινουμε περισσοτερο "καθαρο" καυσιμο μιγμα στον κυλινδρο!Αρα περισσοτερη δυναμη...Τωρα οσον αφορα την πιεση μενει ιδια στον 'κομπρεσσορα' απλως ειναι πιο ομοιογενες το καυσιμο μιγμα

VanVIC
16-03-09, 15:00
ψάχνωντας βρήκα αυτό: https://www.turnermotorsport.com/html/subcategory_detail.asp?modelcode=Z3&subcat_id=92
Σας λέει κάτι ?

VanVIC
16-03-09, 15:17
Το δικό μου είναι "πεταλουδίτσα" μπροστά στο κτήνος:
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.hasanmotorsports.com/images/exhaust/exhaust2.jpg&imgrefurl=http://www.ls1tech.com/forums/conversions-hybrids/586040-bmw-z3-conversion.html&usg=__FxTbB37i3eGNG6RSY-Ny5IdNiF0=&h=600&w=800&sz=91&hl=el&start=126&um=1&tbnid=YzoATqcxpxxiWM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dz3%2Bsubframe%2Breinforcement%2Bkit%2 6ndsp%3D18%26hl%3Del%26sa%3DN%26start%3D108%26um%3 D1

Εεερε τί βλέπεις ψάχνωντας...

alexk
16-03-09, 15:32
Βαγγέλη,γράψε μας όλους στα αχαμνά σου....γύρνα την μίζα και φύγε(όταν βρείς χρόνο)
Μπαίνεις σε άσχημα τρυπάκια και το μόνο που θα καταφέρεις είναι μόνιμο μπάξιμο και καθόλου ευχαρίστηση.(από μόνο του το "μπάξιμο" δεν είναι ευχαρίστηση....μιζέρια είναι)
Το όχημα είναι έτοιμο.-
Από τώρα και στο εξής άλλαξε μόνο τα αναλώσιμα,με καλύτερης ποιότητας aftermarket.
Δεν σε θεωρώ ευθειάκια,αλλά overall οδηγό... και ένας overall οδηγός αφού κάνει μπάξιμο....μετά το απολαμβάνει.
Πολλούς βλέπω να κάνουν "επενδύσεις" στο όχημα.....αλλά λίγους να το χαίρονται....μη μπείς σε αυτή την κατηγορία.

Πολύ σωστό ποστ. Πολύ σωστό.

EVANGELOS
16-03-09, 18:30
... Στο τούρμπο η παροχή (και άρα η πίεση) καθορίζεται από το wastegate. Αυτό είναι ένα μηχανικό σύστημα που ανοίγει όταν φτάσει σε μια συγκεκριμένη πίεση ... το wastegate θα μείνει περισσότερο κλειστό (μέχρι να φτάσει την πίεση που έχει ρυθμιστεί), η τουρμπίνα θα γυρίσει με περισσότερες στροφές, η παροχή αέρα θα αυξηθεί και έτσι θα κερδίσουμε άλογα...

Στράτο εκ παραδρομής έγραψες "wastegate" ενώ εννοείς "bleed valve" = σκάστρα.

Το "wastegate" αφορά την πίεση των καυσερίων που γυρνάνε το "μαντέμι" της τουμπίνας. Επειδή "πολλά" καυσαέρια δημιουργούν στροβιλισμούς και άρα όχι σωστή περιστροφή του "μαντεμιού" ρυθμίζεται η "wastegate" ώστε να ανοίγει όταν η πίεση των καυσαερίων υπερβεί την τιμή που θέλουμε.
Τα φλογίδια από το πλάι που βλέπουμε οφείλονται σε εξωτερικά "wastegate" που τα επιπλέον καυσέρια ΔΕΝ τα στέλνουν στην εξάτμιση αλλά στο περιβάλλον.

Η σκάστρα είναι αυτή που μετράει την πίεση του εισερχόμενου αέρα , τοποθετείται από την μεριά της φτερωτής και όταν η πίεση του αέρα υπερβεί την προκαθορισμένη τιμή ανοίγει κλπ κλπ ... όπως αναλύει ο Στράτος. H σκάστρα ανοίγει και σε όλα τα "αφήματα" ...

Παρεπιπτόντως ο θόρυβος "φσστ" ακούγεται από τις εξωτερικού τύπου σκάστρες που αφήνουν τον πλεονάζων αέρα στο περιβάλλον ... το γκρούπ που έχει κλειστού τύπου σκάστρες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ φστ φστ ... :D

m-power_01
16-03-09, 19:40
δεν το εχω δει σε αυτοκινητο αλλα τα σημεια που ενισχυει στο 46αρι νομιζω οτι ειναι ευστοχα! Πιστευω οτι εφοσον εχεις ξοδεψει τοσα λεφτα ...δεν θα πρεπει να λυπηθεις αυτα!

Strax
17-03-09, 12:42
Στράτο εκ παραδρομής έγραψες "wastegate" ενώ εννοείς "bleed valve" = σκάστρα.

Το "wastegate" αφορά την πίεση των καυσερίων που γυρνάνε το "μαντέμι" της τουμπίνας. Επειδή "πολλά" καυσαέρια δημιουργούν στροβιλισμούς και άρα όχι σωστή περιστροφή του "μαντεμιού" ρυθμίζεται η "wastegate" ώστε να ανοίγει όταν η πίεση των καυσαερίων υπερβεί την τιμή που θέλουμε.
Τα φλογίδια από το πλάι που βλέπουμε οφείλονται σε εξωτερικά "wastegate" που τα επιπλέον καυσέρια ΔΕΝ τα στέλνουν στην εξάτμιση αλλά στο περιβάλλον.

Η σκάστρα είναι αυτή που μετράει την πίεση του εισερχόμενου αέρα , τοποθετείται από την μεριά της φτερωτής και όταν η πίεση του αέρα υπερβεί την προκαθορισμένη τιμή ανοίγει κλπ κλπ ... όπως αναλύει ο Στράτος. H σκάστρα ανοίγει και σε όλα τα "αφήματα" ...

Παρεπιπτόντως ο θόρυβος "φσστ" ακούγεται από τις εξωτερικού τύπου σκάστρες που αφήνουν τον πλεονάζων αέρα στο περιβάλλον ... το γκρούπ που έχει κλειστού τύπου σκάστρες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ φστ φστ ... :D

Μιλούσα για τα τούρμπο εκείνη την ώρα για να δείξω τη διαφορά με τον κομπρέσορα, οπότε εννοούσα όντως wastegate.

ακριβως αυτο...ειναι οπως στο ποδηλατο με τις ταχυτητες!
Η πιεση δεν ανεβαινει στον κομπρεσορα απο αλλαγη εξατμισης...Το μονο που μπορει να συμβει ειναι>
Απο τον θαλαμο καυσης δεν απομακρυνεται ολος ο ογκος τον καυσαεριων λογω του οτι βρισκουν και μια αντισταση πισω (το back pressure) αρα μενουν καποια καυσαερια στον θαλαμο καυσης (που ο κατασκευαστης τα θελει γιατι ετσι επιτυγχανεται οικονομια καυσιμων).Με τον κομπρεσορα ηδη εφοσον η πιεση ειναι μεγαλυτερη ,περισσοτερα καυσαερια φευγουν ...αρα αν μειωσουμε το back pressure το βοηθαμε και αλλο. Με αυτο πετυχαινουμε περισσοτερο "καθαρο" καυσιμο μιγμα στον κυλινδρο!Αρα περισσοτερη δυναμη...Τωρα οσον αφορα την πιεση μενει ιδια στον 'κομπρεσσορα' απλως ειναι πιο ομοιογενες το καυσιμο μιγμα


Αρχικά, για να είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, μιλάω πάντα για την πίεση στην εισαγωγή, αυτή που μετράμε με το μπαρόμετρο που είναι και αυτή που βλέπει και το μοτέρ.

Σχετικά με το παραπάνω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτό το σκεπτικό ταιριάζει περισσότερο στα τούρμπο. Δεν είναι ακριβώς έτσι στον κομπρέσορα.

Πιστεύεις ότι εάν βάλουμε το συγκεκριμένο κομπρέσορα με τη συγκεκριμένη τροχαλία σε ένα 1600 μοτέρ θα έχει την ίδια πίεση? Ή αν το βάλουμε σε ένα πεντάλιτρο μοτέρ, θα έχει την ίδια πίεση? Σε καμία περίπτωση!! Έτσι και όταν αλλάζουμε είτε εκκεντροφόρους, είτε όλη την εξάτμιση στο ίδιο μοτέρ, θα έχουμε διαφορές στην πίεση που θα βλέπουμε στην εισαγωγή. Αυτό είναι 100% έτσι και το έχω δει πάρα πολλές φορές στην πράξη. Είναι απόλυτα λογικό.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι ένα συγκεκριμένος κομπρέσορας με συγκεκριμένη τροχαλία έχει συγκεκριμένη παροχή. Δεν πάει ούτε πάνω, ούτε κάτω (σε αντίθεση με μια τουρμπίνα/wastegate). Αν τον βάλεις να φυσάει στο περιβάλλον, δεν θα δεις καθόλου πίεση. Αν τον βάλεις να φυσάει σε ένα 1000 μοτέρ, μπορεί να δεις και 3 μπαρ. Αλλά σε κάθε περίπτωση, θα έχει την ίδια παροχή αέρα.

m-power_01
17-03-09, 14:45
αφου μου το ξεκινας καλα γιατι το χαλας στο τελος...Οταν εχεις ενα συμπιεστη ενα απο τα χαρακτηριστικα λειτουργιας του που γνωριζεις ειναι η παροχη! Και οχι η πιεση, η πιεση εξαρταται απο την διαμετρο του αγωγου που θα χρησιμοποιησεις...(αυτο μαλλον θες να πεις σχετικα με το 1600 και το περιβαλλον). Εφοσον μιλαμε για συγκεκριμενη μηχανη και δεν αλλαζεις τις διαστασεις του αγωγου αλλαζοντας εξατμιση (οπου αγωγος βλεπε εισαγωγη και θαλαμος καυσης) αρα η πιεση ειναι η ιδια.Οσον αφορα τους εκκεντροφορους αλλαζει το πραγμα αναλογα με τους νεους χρονισμους (προπορια η βραδυπορια).

VanVIC
17-03-09, 15:02
Για να "φύγουμε" και λίγο απο το θέμα της "πίεσης-παροχής αέρα/ turbo ή κομπρέσσορας", και που τελικά -απ'την στιγμή που έχει ήδη επιλεχθεί η λύση του κομπρέεσορα- μάλλον αδιάφορο (για το συγκεκριμένο thread) είναι, σας παραθέτω και ένα gadget για το οποίο μόλις μ'ενημέρωσε ο φίλος inferno:
http://www.ca-automotive.co.uk/products-Y2FyX21ha2U9Ym13JmNhcl90eXBlPXozJmNhdF9pZD0xMDgmY2 9tcF9pZD05Nw==.html
Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και προβλέπεται να βρεί εφαρμογή και στο δικό μου project
Με τόση δύναμη και δεδομένου οτι το Ζ3 μου έχει ASC και όχι DSC, το βρίσκω χρήσιμο.

gnx
17-03-09, 15:03
Το δικό μου είναι "πεταλουδίτσα" μπροστά στο κτήνος:
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.hasanmotorsports.com/images/exhaust/exhaust2.jpg&imgrefurl=http://www.ls1tech.com/forums/conversions-hybrids/586040-bmw-z3-conversion.html&usg=__FxTbB37i3eGNG6RSY-Ny5IdNiF0=&h=600&w=800&sz=91&hl=el&start=126&um=1&tbnid=YzoATqcxpxxiWM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dz3%2Bsubframe%2Breinforcement%2Bkit%2 6ndsp%3D18%26hl%3Del%26sa%3DN%26start%3D108%26um%3 D1

Εεερε τί βλέπεις ψάχνωντας...

Το θεμα με το πατωμα του ζ3 θελει παρακολουθηση

http://www.zroadster.net/forum/viewtopic.php?t=15873&highlight=subframe

http://www.zroadster.net/forum/viewtopic.php?t=15248&highlight=subframe

Στην Αμερικη υπαρχει ενας τυπος, ο randy forbes, ο οποιος εχει φτιαξει ενα κιτ ενισχυσης και το εχει βαλει ο ιδιος σε, πραγματικα, αρκετα αυτοκινητα

http://www.rfdm.com/Randy/BMW/pics/projects/01_Rear_Reinforcement/

Το κιτ του το πουλα $1500 μαζι με την εργασια νομιζω. Εαν μπεις στο bimmerfest η στο bimmerforums θα δεις τα σχετικα threads.

kacey
17-03-09, 15:55
Στράτο εκ παραδρομής έγραψες "wastegate" ενώ εννοείς "bleed valve" = σκάστρα.

Το "wastegate" αφορά την πίεση των καυσερίων που γυρνάνε το "μαντέμι" της τουμπίνας. Επειδή "πολλά" καυσαέρια δημιουργούν στροβιλισμούς και άρα όχι σωστή περιστροφή του "μαντεμιού" ρυθμίζεται η "wastegate" ώστε να ανοίγει όταν η πίεση των καυσαερίων υπερβεί την τιμή που θέλουμε.
Τα φλογίδια από το πλάι που βλέπουμε οφείλονται σε εξωτερικά "wastegate" που τα επιπλέον καυσέρια ΔΕΝ τα στέλνουν στην εξάτμιση αλλά στο περιβάλλον.

Η σκάστρα είναι αυτή που μετράει την πίεση του εισερχόμενου αέρα , τοποθετείται από την μεριά της φτερωτής και όταν η πίεση του αέρα υπερβεί την προκαθορισμένη τιμή ανοίγει κλπ κλπ ... όπως αναλύει ο Στράτος. H σκάστρα ανοίγει και σε όλα τα "αφήματα" ...

Παρεπιπτόντως ο θόρυβος "φσστ" ακούγεται από τις εξωτερικού τύπου σκάστρες που αφήνουν τον πλεονάζων αέρα στο περιβάλλον ... το γκρούπ που έχει κλειστού τύπου σκάστρες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ φστ φστ ... :D

Λοιπον:

Wastegate = βαλβιδα ("πορτακι" ή οπως αλλιως θες) που βρισκεται ειτε πανω στο μαντεμι της τουρμπινας ειτε εξωτερικη πανω στην πολλαπλη εξαγωγης, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ δουλεια της οποιας ειναι να ρυθμιζει την πιεση της τουρμπινας. Παιρνει σημα πιεσης και ανοιγει (ειτε μηχανικα απο την ιδια την πιεση, ειτε ηλεκτρονικα ελεγχομενα απο τον εγκεφαλο) οταν αυτη φτασει το επιθυμητο επιπεδο, απελευθερωνοντας τα καυσαερια πριν αυτα φτασουν στην φτερωτη ωστε να μην ανεβει κι αλλο η πιεση. Τα πολλα καυσαερια δεν δημιουργουν "στροβιλισμους που δεν περιστρεφουν σωστα το μαντεμι", απλα ειναι πολλα και θα ανεβασουν την πιεση σε μεγαλυτερα επιπεδα απο αυτα που θελουμε.

Σκαστρα = βαλβιδα αερα αναμεσα στην φτερωτη του συμπιεστη και την πεταλουδα, που ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ να ρυθμιζει πιεση. Η δουλεια της σκαστρας ειναι να απελευθερωνει την επιπλεον πιεση που δημιουργειται μεσα στο κολαρο/σωληνα αναμεσα στην φτερωτη του συμπιεστη και την πεταλουδα, οταν αφηνουμε το γκαζι κ η πεταλουδα κλεινει αλλα η τουρμπινα λογω αδρανειας συνεχιζει να στροφαρει κ αρα να συμπιεζει τον αερα που τωρα πια δεν εχει που να παει και εγκλωβιζεται στο κολαρο/σωληνα, ζοριζοντας ετσι την φτερωτη του συμπιεστη κ τον αξονα της τουρμπινας γενικοτερα.

Εννοειται οτι αμα η σκαστρα ανοιγει στα πατηματα (οπως αφηνεις να εννοηθει, ή κανω λαθος?), τοτε δεν δουλευει καλα κ εχουμε διαρροη πιεσης στο συστημα.

Bleed valve = οτι εννοει ο καθενας οπως το χρησιμοποιει. Στο site της ESS στο μονο σημειο που μιλαει για "valve", ειναι για μια bypass valve που επιτρεπει στον αερα να μπαινει στο μοτερ χωρις να περναει απο τον κομπρεσσορα, ωστε να μειωνονται οι απωλειες οταν δεν χρειαζομαστε γκαζια

"The system also utilizes a throttle body type butterfly air bypass valve to reduce SC parasitic drag and increase fuel economy during cruising conditions."

m-power_01
17-03-09, 23:51
σωστος ο παιχτης!! +1

Strax
18-03-09, 09:04
αφου μου το ξεκινας καλα γιατι το χαλας στο τελος...Οταν εχεις ενα συμπιεστη ενα απο τα χαρακτηριστικα λειτουργιας του που γνωριζεις ειναι η παροχη! Και οχι η πιεση, η πιεση εξαρταται απο την διαμετρο του αγωγου που θα χρησιμοποιησεις...(αυτο μαλλον θες να πεις σχετικα με το 1600 και το περιβαλλον). Εφοσον μιλαμε για συγκεκριμενη μηχανη και δεν αλλαζεις τις διαστασεις του αγωγου αλλαζοντας εξατμιση (οπου αγωγος βλεπε εισαγωγη και θαλαμος καυσης) αρα η πιεση ειναι η ιδια.Οσον αφορα τους εκκεντροφορους αλλαζει το πραγμα αναλογα με τους νεους χρονισμους (προπορια η βραδυπορια).

Νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι να συμφωνήσουμε.

Αυτό προσπαθώ να σου πω!! Όπως γράφεις η πίεση εξαρτάται από τη διάμετρο του αγωγού, για την ίδια παροχή αέρα. Και όπως συμβαίνει και με τους εκκεντροφόρους, το ίδιο συμβαίνει και με την εξάτμιση. Αλλάζοντας μια σχετικά περιορισμένη εξάτμιση, όπως είναι η μαμά του 3.0 με τους καταλύτες πάνω στα χταπόδια και ελευθερώνοντάς την μέχρι και το τελικό, επιδράς πάνω στα χαρακτηριστικά του μοτέρ, αναπνέει καλύτερα. Μην ξεχνάς ότι το μοτέρ είναι στην ουσία μια αντλία, όσο πιο εύκολα βγάζεις τα καυσαέρια, τόσο πιο εύκολα θα βάλεις φρεσκο αέρα. Επιμένω γιατί το έχω δει στην πράξη αυτό σε πολλά κομπρεσοράτα αυτοκίνητα και συμβαδίζει με ότι έχω διαβάσει στη θεωρία.

Λοιπον:

Wastegate = βαλβιδα ("πορτακι" ή οπως αλλιως θες) που βρισκεται ειτε πανω στο μαντεμι της τουρμπινας ειτε εξωτερικη πανω στην πολλαπλη εξαγωγης, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ δουλεια της οποιας ειναι να ρυθμιζει την πιεση της τουρμπινας. Παιρνει σημα πιεσης και ανοιγει (ειτε μηχανικα απο την ιδια την πιεση, ειτε ηλεκτρονικα ελεγχομενα απο τον εγκεφαλο) οταν αυτη φτασει το επιθυμητο επιπεδο, απελευθερωνοντας τα καυσαερια πριν αυτα φτασουν στην φτερωτη ωστε να μην ανεβει κι αλλο η πιεση. Τα πολλα καυσαερια δεν δημιουργουν "στροβιλισμους που δεν περιστρεφουν σωστα το μαντεμι", απλα ειναι πολλα και θα ανεβασουν την πιεση σε μεγαλυτερα επιπεδα απο αυτα που θελουμε.

Σκαστρα = βαλβιδα αερα αναμεσα στην φτερωτη του συμπιεστη και την πεταλουδα, που ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ να ρυθμιζει πιεση. Η δουλεια της σκαστρας ειναι να απελευθερωνει την επιπλεον πιεση που δημιουργειται μεσα στο κολαρο/σωληνα αναμεσα στην φτερωτη του συμπιεστη και την πεταλουδα, οταν αφηνουμε το γκαζι κ η πεταλουδα κλεινει αλλα η τουρμπινα λογω αδρανειας συνεχιζει να στροφαρει κ αρα να συμπιεζει τον αερα που τωρα πια δεν εχει που να παει και εγκλωβιζεται στο κολαρο/σωληνα, ζοριζοντας ετσι την φτερωτη του συμπιεστη κ τον αξονα της τουρμπινας γενικοτερα.

Εννοειται οτι αμα η σκαστρα ανοιγει στα πατηματα (οπως αφηνεις να εννοηθει, ή κανω λαθος?), τοτε δεν δουλευει καλα κ εχουμε διαρροη πιεσης στο συστημα.

Bleed valve = οτι εννοει ο καθενας οπως το χρησιμοποιει. Στο site της ESS στο μονο σημειο που μιλαει για "valve", ειναι για μια bypass valve που επιτρεπει στον αερα να μπαινει στο μοτερ χωρις να περναει απο τον κομπρεσσορα, ωστε να μειωνονται οι απωλειες οταν δεν χρειαζομαστε γκαζια

"The system also utilizes a throttle body type butterfly air bypass valve to reduce SC parasitic drag and increase fuel economy during cruising conditions."

Σωστός! Ακριβώς έτσι είναι για την σκάστρα.

Φίλε Βαγγέλη, σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούριο thread για τα τεχνικά, αλλά είχε μπλεχτεί πολύ η συζήτηση και δεν ήταν εύκολο να μεταφερθούν τα posts.
Η ουσία που αφορά άμεσα εσένα και αυτό ήθελα να σου εξηγήσω είναι ότι στο μπαρόμετρό σου είναι φυσιολογικό να βλέπεις ελαφρώς χαμηλότερη πίεση από ένα ίδιο αυτοκίνητο με μαμά εξάτμιση και εκκεντροφόρους.

m-power_01
18-03-09, 19:15
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αισθητες μεταβολες στην διαρκεια των εκκεντροφορων ...

VanVIC
18-03-09, 19:37
...στο μπαρόμετρό σου είναι φυσιολογικό να βλέπεις ελαφρώς χαμηλότερη πίεση από ένα ίδιο αυτοκίνητο με μαμά εξάτμιση και εκκεντροφόρους.

Στράτο δεν έχω μπαρόμετρο .
Επρεπε να 'χω ?

SUPERCHARGER
18-03-09, 20:05
Μιλούσα για τα τούρμπο εκείνη την ώρα για να δείξω τη διαφορά με τον κομπρέσορα, οπότε εννοούσα όντως wastegate.




Αρχικά, για να είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, μιλάω πάντα για την πίεση στην εισαγωγή, αυτή που μετράμε με το μπαρόμετρο που είναι και αυτή που βλέπει και το μοτέρ.

Σχετικά με το παραπάνω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτό το σκεπτικό ταιριάζει περισσότερο στα τούρμπο. Δεν είναι ακριβώς έτσι στον κομπρέσορα.

Πιστεύεις ότι εάν βάλουμε το συγκεκριμένο κομπρέσορα με τη συγκεκριμένη τροχαλία σε ένα 1600 μοτέρ θα έχει την ίδια πίεση? Ή αν το βάλουμε σε ένα πεντάλιτρο μοτέρ, θα έχει την ίδια πίεση? Σε καμία περίπτωση!! Έτσι και όταν αλλάζουμε είτε εκκεντροφόρους, είτε όλη την εξάτμιση στο ίδιο μοτέρ, θα έχουμε διαφορές στην πίεση που θα βλέπουμε στην εισαγωγή. Αυτό είναι 100% έτσι και το έχω δει πάρα πολλές φορές στην πράξη. Είναι απόλυτα λογικό.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι ένα συγκεκριμένος κομπρέσορας με συγκεκριμένη τροχαλία έχει συγκεκριμένη παροχή. Δεν πάει ούτε πάνω, ούτε κάτω (σε αντίθεση με μια τουρμπίνα/wastegate). Αν τον βάλεις να φυσάει στο περιβάλλον, δεν θα δεις καθόλου πίεση. Αν τον βάλεις να φυσάει σε ένα 1000 μοτέρ, μπορεί να δεις και 3 μπαρ. Αλλά σε κάθε περίπτωση, θα έχει την ίδια παροχή αέρα.

Πολυ σωστος σε ολα.
Και οντως στα αυτοκινητα με κομπρεσορα, η διαρκεια και το βυθισμα των εκκεντροφορων μπορει να κανει διαφορα στην πιεση, ιδιως οσο ανεβαινουν οι στροφες. Το εχω δει σε πολλα αυτοκινητα.

Οσον αφορα την σχεση πιεσης και διαμετρου της σωληνωσης, δεν εχει καμια σχεση.
Δεδομενου οτι εχουμε σταθερα μια Α παροχη αερα σε kg/s, η διαμετρος θα επηρεασει την ταχητητα του αερα. Η πιεση θα εξαρτηθει απο την αντισταση του ακροφυσιου στην αλλη ακρη ή στην περιπτωση μας απο την ταχητητα με την οποια μπορει να καταναλωθει ο παρεχομενος αερας απο τον καθε κινητηρα, πραγμα που εξαρταται απο την διαμετρο (χωριτικοτητα) των κυλινδρων, την διαμετρο των βαλβιδων, την διαρκεια που μενουν ανοιχτες, το back pressure της εξατμισης κα πολλα αλλα.......

το οτι η διαμετρος της σωληνωσης σε ενα υπερτροφοδοτουμενο κινητηρα αυξανει τον χρονο του spooling της τουρμπινας ή του κομπρεσορα και οτι ριχνει την πιεση ειναι μυθος.

Μπαρομετρο να βαλεις. μπορει να μην ειναι 100% χρησιμο οπως στα turbo, αλλα ειναι καλο να υπαρχει για διαγνωστικους λογους, ιδιως το καλοκαιρι.

EVANGELOS
18-03-09, 22:11
Kατόπιν τηλεφωνικής επαφής (για άσχετο λόγο) με το Στράτο , κατάλαβα τι εννοούσε στο αρχικό ποστ ...

Επί της ουσίας αυτό που λέει ο Στράτος είναι ότι

Αν ελευθερωθεί η εξαγωγή σε ένα μοτέρ με κομπρέσσορα η πίεση (αλλά όχι και η ιπποδύναμη) ΘΑ ΠΕΣΕΙ ...

και έχει απόλυτο δίκιο

Ίσως γίνει και ξεχωριστό θρέντ ... να γράψουμε αναλυτικά τις απόψεις μας ...

@ Κacey ... δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς ήθελε να πει ο Στρατος και μου έκανε εντύπωση η αναφορά του "wastegate" σε κομπερσεράτο μοτέρ ...

kacey
19-03-09, 01:19
Στράτο δεν έχω μπαρόμετρο .
Επρεπε να 'χω ?

Οχι. Αχρηστο κατ'εμε, η πιεση του κομπρεσσορα ειναι συγκεκριμενη κ καθοριζεται απο τα πραγματα που ειπαμε πιο πανω οποτε δεν μπορει να αλλαξει, δηλαδη δεν μπορει απο καποια βλαβη (πχ κολλησε η wastegate, ελιωσε το σωληνακι που την ανοιγει, τζαζεψε ο εγκεφαλος που την ελεγχει, ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα εχω δει να γινονται...) να ανεβει ανεξελεγκτα = επικινδυνα για το μοτερ.

Στο μονο που θα μπορουσε να φανει χρησιμο ειναι να δεις αν ΔΕΝ ανεβαζει πιεση το συστημα (δηλαδη διαρροη), αλλα κ παλι δεδομενου οτι δεν εχεις κολαρα/σωληνωσεις να χανεις απο καπου αλλα τον κομπρεσσορα πανω στην πολλαπλη κ ολο αυτο το πανηγυρι πανω στο μοτερ, αν εχεις διαρροη απο καπου κατι μου λεει οτι θα το καταλαβεις κ απο μονος σου, γιατι θα ειναι κατι πολυ πιο σοβαρο απο το "μου πεταξε ενα κολαρο καπου" :bigthumb:

VanVIC
19-03-09, 13:58
Σήμερα αντικατάσταθηκαν και οι πολλαπλασιαστές με άλλους πιο "ενισχυμένους" εξ'Αμερικής :
Bavarian Autosport / High Performance Ignition Coils
Θεωρητικά, οι συγκεκριμένοι εξασφαλίζουν ρευμα σύμφωνα με τις αυξημένες απαιτήσεις του πρόσφατου "upgrade" στο μηχανοστάσιο.
Διορθώθηκαν και τα μείγματα και δείχνουν όλα 100% ΟΚ.

Ο χρόνος θα δείξει...

andreas_R
19-03-09, 14:01
Tωρα θα εχεις ακομα καλυτερη αποκριση στο γκαζι!

Θα ειναι μηχανακι εντελως!

Αν βεβαια καταλαβεις διαφορα διοτι ειναι αρκετη η δυναμη

VanVIC
19-03-09, 14:12
Tωρα θα εχεις ακομα καλυτερη αποκριση στο γκαζι!

Θα ειναι μηχανακι εντελως!

Αν βεβαια καταλαβεις διαφορα διοτι ειναι αρκετη η δυναμη

Αμέσως κατάλαβα σοβαρή διαφορά αλλά πιστευω οτι οφείλεται περισσότερο στο πλυσιότερο μέιγμα με τo software update που'ρθε χθές απο ESS και εγκαταστάθηκε σήμερα. Δεδομένου οτι με το που "περάστηκε", εξαφανίστηκε το check engine που΄χα απ'το "φτωχό" μείγμα, σημαίνει οτι "εδεσε το γλυκό".
Απ'την άλλη, πρόσεξα και διαφορά στην κατανάλωση.

Εχω την αίσθηση οτι δυνάμωσε κι'αλλο. Ισως να'ναι μόνο αίσθηση...

andreas_R
19-03-09, 14:17
να εφτιαξες μειγματα και να μην πηρε ειναι πολυ δυσκολο...

Και ροπη και αλογα τσιμπησες

Kostas Christ
20-03-09, 00:33
απο καταναλωση πως πας?

EVANGELOS
20-03-09, 17:36
Γιατί έχεις αυξημένες απαιτήσεις από τους πολλαπλασιαστές ?

Φανερα πρωτος με το θεριο και απο το Μ3.......και σε δευτερες και σε τριτες...τωρα να σας πω μια καροτσα....δυο καροτσες.....δυστυχως δεν μπορουσα να πλησιασω τοσο κοντα για να ειμαι απολυτος!!...

Με ποιό Μ3 πάτησε ? με το CS ???

power 3.O
20-03-09, 22:25
επειδή και εγω τώρα πρόσφατα τελείωσα έκανες την καλύτερη επιλογή μπράβο!!!! καλά χιλιόμετρα !!! το μόνο που να βάλεις άμεσα ή και κατευθείαν πριν βγει δίσκο - πλατό γιατί εμένα με άφησε την πρώτη μέρα...

VanVIC
21-03-09, 09:06
Γιατί έχεις αυξημένες απαιτήσεις από τους πολλαπλασιαστές ?
http://www.bavauto.com/lview.asp?imgfile=assets/imglib500/5002_6.jpg
"high-performance ignition coils increase secondary spark current by 100% and release about 4 times as much energy at the initial moment of spark (increased firepower) to promote and support a faster and a more efficient burn for increased torque in the lower RPM range and more horse power in the upper RPM range."


...το μόνο που να βάλεις άμεσα ή και κατευθείαν πριν βγει δίσκο - πλατό γιατί εμένα με άφησε την πρώτη μέρα...

Eμένα καλά με πάει...

Εγω βασίλη μου ...
... να το χαίρεσαι...

...να ενημερωσω και γω για την βολτα-εμπειρια μου με το αυτοκινητο ...

You are mostly welcome to join midnight rides as co-pilots.
Many more "dog-fights" coming soon...
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για την παρέα, την κατανόηση και την εκτίμηση.
Βασίλη, απίστευτη η περιγραφή σου...
Ολόψυχα ευχομαι και στα δικάς σας, σύντομα !

Σχετικά με το συγκεκριμένο thread, για να μείνει στα του project, προτείνω να ανοίξουμε ξεχωριστό, ειδικά για τις "νυχτερινές επιχειρήσεις εδάφους-εδάφους" είτε θα πρόκειται για "απλές αναχαιτήσεις" ή για "πιο στοχευμένες καταδιώξεις"...
Διακριτικά θα μπορούσαμε να το εντάξουμε στις "εμπειρίες" αλλά δεν ξέρω κατά πόσο (ακόμα κι'ετσι) θα "περάσει"...

VanVIC
22-03-09, 10:18
Δεν υπάρχει λόγος για συγκρίσεις σε πράγματα που δεν συγκρίνονται.
Είναι πολύ απλό, αν σας έλεγαν να διαλέξετε ποιό θα προτιμούσατε να σας δωρίσουν, το συγκεκριμένο Ζ3 ή το Μ3, νομίζω οτι το 101% θα διαλέξει να πάρει το Μ3.
Ειδικά αυτό το CS του Λευτέρη είναι και ΚΟΥΚΛΑΡΑ και φαντάζομαι του κάνει κι όλα τα χατίρια όπου και όπως...
Εκπληκτικό αμάξι που όλοι θα'θελαν να'χουν.

Το οτι με τα χρήματα που έχω "επενδύσει" (sic) στο Ζ3, θα μπορούσα να έχω μεταχ. Μ3CSL, είναι θέμα άσχετο και που έχει να κάνει αποκλειστικά με ένα "προβληματάκι" που έχω στον εγκέφαλό μου.
Αλλά και πάλι δεν το μετανιώνω, αντιθέτως καμαρώνω και νιώθω περήφανος για την ιδιαιτερότητά του και ξέρω οτι θέλω να το κρατήσω για όσο παέι (και πάω).

Το δικό μου Ζ3 δεν φτιάχτηκε (και ουτε θα μπορούσε...) για να είναι καλύτερο σε επιδόσεις γενικά απο ένα Μ3.
Οταν επιστράψαμε στου TamTam, το είπα στον Λευτέρη και σε όλους τους παρευρισκόμενους οτι το αμάξι άνοιγε κι'αλλο απο τα 250-260 αλλά φοβόμουν.
Χάρηκα πάρα πολύ που τ'αμάξι άνοιγε έτσι και με την 5η (απίστευτο για μένα) αλλά φοβόμουν. Ο Λευτέρης κάπου έγραψε οτι το βλεπε να "κάθεται" σταθερά ακόμα και εκεί ψηλά στα 250-260 δεν ήταν όμως μέσα στο Ζ3 και κυρίως δεν κρατούσε το τιμόνι...
Δεν είπα ποτέ οτι είμαι καμιά οδηγάρα αλλά ούτε και οτι το Ζ3 είναι φτιαγμένο για τέτοιες ταχύτητες, τέτοιες πιέσεις, στροφές κλπ. Απλά δεν έιναι.
Αυτό όμως μ'αρεσε και διάλεξα να έχω και να "εξελίξω" για τους λόγους μου.
Ισως ο Πατσουρέας να μπορεί να το πάει με όσα αλλά και πάλι θα υπήρχε το ενδεχόμενο να μου το επιστρέψει σε δόσεις...

Το θέμα απ'την αρχή ήταν να γέινει μια ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ αναβάθμιση (ατμοσφαιρικά είχε πλέον "ταβανιάσει") ώστε να νιώθω οτι μπορώ -αν θέλω και κάνω κέφι- να "εκθέτω" κάποιους "τα πατάω όλα" και να μπορώ να στέκομαι αξιοπρεπώς δίπλα σε Μ3, 997 (έστω στην ευθεία). Ιερόσυλη σκέψη θα μου πείτε...
Δεν θίγω ουτε την αξία του Μ3 ούτε του Porsche, έτσι κι'αλλιώς αν έχουμε υγεία και αξιωθώ, δεν θα τα λυπηθώ τα χρήματα για ένα ξεσκέπαστο 997S (έχει και 2 μικρές θέσεις πίσω Βασίλη...).

Το'χω ξαναγέψει, το Ζ3 μ'αρέσει, μ'άρεσει πολύ σχεδιαστικά και στόχος μου ήταν να το φτιάξω έτσι ώστε να'ναι και ξεχωριστό.
Νομίζω οτι κάτι κατάφερα, τουλάχιστον στα μάτια μου και στα χέρια μου, είναι πολύ ξεχωριστό, το χαζευω και χαίρομαι πολύ, σαν μικρό παιδί.
Δεν ξέρω για σας αλλά όταν απο μικρός διάβαζα 4Τ, ονειρευόμουν και ποτέ δεν μπορούσα να πιστέψω οτι κάποτε η σκέψη μου (μέσα απο τις οδηγικές εντυπώσεις του Στράτη και του Κ.Κ.) θα γίνονταν δρόμος !
Τα γράφω αυτά και "αισθάνομαι κάπως". Τα όνειρα ενός μικρού... Ισως κάποιοι με καταλαβαίνουν... Αν κάπνιζα, εδώ θα άναβα ένα τσιγάρο...
Είναι ντροπή να νιώθει κανείς υγρασία στα μάτια με τέτοιες σκέψεις, βλέπωντας τον εαυτό του μικρό να "χάνεται" μέσα στις σελίδες και τις περιγραφές αυτοκινητιστικών περιοδικών ?


Μετά απο 2-3 λεπτά αποχής απο το πληκτρολόγιο, επιστρέφω:

Σχετικά με τις μετρήσεις, να ανοίξουμε κι απο στάση, και απο 1ες ρολ και και και...
Θα δούμε ό,τι δούμε αλλά τί θα αποδείξουμε ?
Εγώ είμαι πολύ ΟΚ μ'αυτό που ήδη έχω (δεν ξέρω να θα προχωρήσω κι'αλλο αλλά απίθανο το βλέπω για TS3).
Γίνεται πολύ πλάκα στο δρόμο γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει "απο που τους ήρθε"...
Μην βλέπετε που εσείς τα ξέρετε όλα.
Δεν νομίζω να υπάρχουν ποολά, τόσο ειλικρινή garage στο forum. "Ανοιχτό βιβλίο" είναι το Ζ3. Εχει κανείς αντίρηση ?
Επομένως αν κάποιος απ'το forum θέλει να "μετρηθεί" με το Ζ3, τώρα πλεον υπάρχει και η εμπειρία με το CS, υπάρχουν οι ιπποδυνάμεις, οι αναλογίες κιλών/ίππο, το βήμα του διαφορικού, ο κακός αεροδυναμικός συντελεστής, ο οδηγός που σχεδόν έχει τρομοκρατηθεί (μ'αυτά που διαβάζει) μήπως και του "ανοίξει" τ'αμάξι, όλα !
Οι "ψάγμένοι" ξέρουν πλέον ακριβώς αν "μπορούν", "πού" μπορούν και πώς.
Εγώ όπου κάνω κέφι θα "είμαι μέσα" ακόμα και με 997 turbo κι ας ξέρω.
Είπαμε, το "παιχνίδι" αλλά και το ταξίδι...

Οι επόμενες βελτιώσεις, θα προτιμήσω να γίνουν στην ενίσχυση του πλαισίου (κι΄άλλο) κάτι που προβλέπεται να "στοιχίσει" για να γίνει κάτι πολύ σοβαρό.

Για να καταλήξω, σας λέω οτι για μένα, η "επένδυση" με το ESS άξιζε 100% αλλά και πάλι ο χρόνος θα δείξει τα περί αξιοπιστίας και αντοχής (του μοτέρ και του σασί πλέον).

Θα προτιμούσα, το συγκεκριμένο thread να παραμείνει στα του project και να μην αναλώνεται σε ατελείωτες συζητήσεις περί "κολωνών".
Δεν λέω οχι στην πλάκα και στα ψιλοπειράγματα αλλά να μην ξεφύγουμε.

Και πάλι σας ευχαριστώ για την "συμμετοχή" σας (με όποιον τρόπο) στην "αναγνώριση", στην εξέλιξη και την εκτίμηση αυτού του project.

Βαγγέλης

VanVIC
22-03-09, 13:19
...δεν μου αρεσε ηταν ο λεβιες της χαρτγκε...

αυτό το λεβιέ έχει "αποσυρθεί" προ καιρού.
Ψάχνω να το βρώ που το'χω να το δώσω σε κανένα γρήγορο που θέλει πολύ "αντρικό" λεβιέ για καλό grip για τις αστραπιαίες αλλαγές (πσσσσσ !!!)

Σου επισυνάπτω photo απο την "υπάρχουσα κατάσταση", την πιο διακριτική αλλά και πιο όμορφη για μένα.

Κατά τ'αλλα σ'ευχαριστώ.

sm6
22-03-09, 13:36
Σου επισυνάπτω photo απο την "υπάρχουσα κατάσταση", την πιο διακριτική αλλά και πιο όμορφη για μένα.

γνησιος λεβιες Μ = οτι καλυτερο! :)

VanVIC
22-03-09, 13:46
Προχθές που πρωτοσυναντηθήκαμε με τον Λευτέρη, μετά τo "meeting" μου έλεγε οτι απο προηγούμενη εμπειρία του με κομπρέσσορα σε mercedes (αν θυμάμαι σωστά), υπήρχε πτώση της απόδοσης μετά απο παρατεταμένη "πίεση" αλλά ακόμα και σε υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (ελληνικού καλοκαιιού ας πούμε).

Προχθές στην "συνάντηση" ζέστη δεν είχε, κάθε άλλο μάλιστα, οταν σταματήσαμε στην έξοδο προς Αγιο Στέφανο για να κάνουμε αναστροφή και καταβήκαμε απο τα "καταδιωκτικά" ή θερμοκρασία ήταν 2-3 oC. Την ψιλοδαγκώσαμε.
Επομένως θέμα πτώσης της απόδοσης λόγω υψηλής εξ.θερμοκρασίας, απλά δεν υπήρχε.
Προηγουμένως όμως (όλο το πρηγούμενο 45λεπτο) το μοτέρ χτύπαγε συνέχεια 6500-6900 (6900 είναι ο κόφτης) μια με τις καταδιώξεις με τον Βασίλη, μια με τον Γρηγόρη μετά με τον Λευτέρη...

Το Intercooler δεν υποτίθεται οτι υπάρχει για να εξασφαλίζει την συνεχόμενη ίδια απόδοση του συτήματος ?

Τί λέτε ?

Επίσης, ασχέτως των ανωτέρω, στις τελευταίες μετρήσεις με τον Λευτέρη, στις αλλαγές (που προσπαθούσα να είναι κοντά στον κόφτη) μόλις κούμπωνα την επόμενη σχέση, στο αποσυμπλεκτάρισμα, υπήρχε ένα lag (δισταγμός) μικρό αλλά αισθητό, κάτι που στην προ ESS εποχή δεν υπήρχε ποτέ.
Μήπως τελικά είναι και θέμα παροχής καυσίμου εκεί ψηλά και πρέπει να την βάλω την αντλία βενζίνης απο το Ζ3Μ ?
Σημειώστε οτι μια αντλία βενζίνης για το 3΄λιτρο Ζ3 κοστίζει 110-120 ευρώ ενω απο το Ζ3Μ κοστίζει 510 ευρω !
Αξίζει ?

Fairytale
22-03-09, 14:27
Υπάρχουν 2 πράγματα που ακουμπούν την θεροκρασία και την μείωση της απόδοσης.
1. η εξωτερική θερμοκρασία. Δεν ελέγχεται, εκτός και αν καταντήσεις να το κινείς συγκεκριμένη σεζόν του χρόνου ή ώρες της νύχτας. Ο ζεστός αέρας είναι πιο αραιός, η στοιχειομετρική αναλογία είναι 14,7:1 άρα η πυκνότητα αέρα επηρεάζει τρελλά την απόδοση...
2. Η θερμοκρασία μηχανοστασίου. Έχεις 2 προβλήματα. Ο χώρος του μηχανοστασίου είναι συγκεκριμένος και όσο πιο "στενάχωρα" είναι τα πράγματα τόσο πιο δύσκολη είναι η εναλλαγή φρέσκου αέρα μέσα στο engine bay, δεδομένου ότι το compressor kit παράγει με την λειτουργία του λαύρα, η οποία λειτουργεί προσθετικά στην εξωτερική θερμοκρασία και καθώς "ακουμπά" πάνω στα μέρη της εισαγωγής ουσιαστικά τα πυρώνει άρα ζεσταίνει τον αέρα που κυκλοφορεί μέσα τους.
Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπουμε ανθρακονημάτινες εισαγωγές (εκτός του μειωμένου βάρους τους έχουν και καλύτερη θερμοαντίσταση) ή επενδύσεις σε εισαγωγή και εξαγωγή με "θερμοκουβέρτες" ή καπώ από ανθρακονήματα ή με ανοίγματα.

Το intercooler ψύχει σε συγκεκριμένο σημείο του κυκλώματος τον αέρα, ο οποίος όμως κυκλοφορώντας μέσα στο κύκλωμα συνεχίζει να επηρεάζεται από όσα ανέφερα παραπάνω.

Η παροχή της αντλίας σου είπες ότι η ESS θεωρεί ότι καλύπτει τις ανάγκες. Είναι θέμα specs παροχής καθαρά. Απλά έχε στο μυαλό σου ότι σε συνθήκες full power δουλεύει υπερωρίες άρα υπερθερμαίνεται. Επειδή είναι ενβαπτιζόμενη δηλ. ψύχεται από το καύσιμο μέσα στο οποίο "κολυμπάει" να μην κυκλοφορείς με άδειο-μισοάδειο ρεζερβουάρ. Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής της προχωράς ίσως σε αναβάθμιση της.

Ο στιγμιαίος δισταγμός μπορεί να είναι πολλά πράγματα, ακόμα και αίσθηση. Αδράνεια έχουν και οι κομπρέσσορες αφού εμπλέκουν μηχανικά μέρη, απλά δεν τίθεται σύγκριση με στροβιλοσυμπιεστές καυσαερίων κοινώς τουρμπίνες όπου η υστέρηση απόκρισης είναι (ή μάλλον ήταν γιατί η τεχνολογία προχώρησε) πολύ πιο εμφανής.
Μην ξεχνάς ακόμα ότι έχεις επιλέξει λύση κομπρέσσορα με μεγάλη απόδοση.
C U out there

VanVIC
22-03-09, 16:12
Η αντικατάσταση αντλίας νερού με ρουλεμανάτη, σε τί θα με οφελούσε, αν οφελούσε ?
Επίσης, το ντύσιμο του χταποδιού με τους θερμομονωτικούς ιμάντες πιστευετε οτι θα είχε όφελος (ίσως και σε ηχομόνωση) ? Πελεονεκτήματα - μειονεκτήματα ?

Geo_3D
23-03-09, 00:27
Λοιπον να βαλουμε τα πραγματα λιγο σε μια σειρα.

Ο Βαγγελης εβαλε εναν κομπρεσορα για τον οποιο πολλα ειχαμε ακουσει,λιγα ομως δει.

Σε σχεση με άλλα 3.0 και με αλλου ειδους κομπρεσορες,φαινεται να ειναι ειναι καλυτερος......αλλά ως εκει

Και εξηγουμαι.

Απεδωσε πολυ καλα νουμερα στο δυναμομετρο,καλυτερα απο αλλους κομπρεσορες,πιθανον να οφειλεται και στα πραγματα που ηδη ειχε επανω ο Βαγγελης.Φαινεται οτι το μοτερ βγαζει τα άλογα στον δρομο,αλλά....ναι υπο συνθηκες ειναι μπροστα απο Μ3,δηλαδη χαμηλες στροφες,αλλά απο πιο ψηλες εμεινε πισω.Υπο συνθηκες περασα και εγω τον Panoz με το Μ3 Ε92 οταν πατησαμε απο 100 χλμ,αυτος με 6η και εγω με 3η.Παει να πει οτι ειναι πιο γρηγορο το compact????Η διαφορα δεν ειναι ζητουμενο αυτη τη στιγμη.Θα μας απασχολησει σε λιγο.Σε συνθηκες απολυτης κοντρας ομως,σταση ή ρολ πρωτες οπου βολευεται και το Μ3,θα ειναι πισω το Ζ3.Μιλαμε παντα για μαμα Μ3,οχι σαν του Evangelou που ειναι ισως απτα πιο σωστα βελτιωμενα Μ3 και που εχουν κερδισει με την βελτιωση και οχι να χασουν,οπως συμβαινει με τα περισσοτερα Μ3


Και ερχομαστε τωρα στην διαφορα....Το Ζ3 εχει ολα τα φοντα να ειναι πολυ μπροστα απο Μ3 Ε46.Κοντα 100 κιλα κατω και περισσοτερα αλογα.Το καλυτερο λοιπον που εγινε ηταν να ειναι μια καροτσα μπροστα και το χειροτερο μια καροτσα πισω.Μα καλα ρε παιδια...εσεις δεν ησασταν που λεγατε πως τα Μ3 θα μενουν πολυ πισω μετα τον ESS???Που ειναι τα αποτελεσματα που βλεπαμε στα βιντεακια με 330 με ESS???Που ειναι οι κολωνες???Που ειναι τα λογια τα μεγαλα????

Συμπερασμα...Ναι τα αλογα βγηκαν,σιγουρα ειναι πολυ πιο γρηγορο απο πριν,αλλά το τελικο αποτελεσμα δεν ηταν ο αυτοκινητιστικος δαιμονας που ηθελαν να μας πασσαρουν,οποτε τα περι τερατων και θηριων ειναι λιγο ατοπα και υπερβολικα.

@Βασιλης
Ειναι πολλα που θελω να σου πω και να σου γραψω,αλλά το ιντερνετ ειναι ως γνωστον απροσωπο και πιθανον να με παρεξηγησεις και καθε άλλο παρά να γινει αυτο θελω.Δεν εχω καν τετοιο σκοπο..Θα χαρω πολυ να βρεθουμε απο κοντα αυριο στο παλμιε ή καποια άλλη στιγμη να πιουμε εναν καφε και να σου εξηγησω καποια πραγματα

Geo_3D
23-03-09, 09:40
Βαγγελη ηθελα να σε ρωτησω και το ξαχασα.Ο κομπρεσορας μεσα στην καμπινα ακουγεται?

VanVIC
23-03-09, 09:42
Βαγγελη ηθελα να σε ρωτησω και το ξαχασα.Ο κομπρεσορας μεσα στην καμπινα ακουγεται?

Περιέργως, ο κομπρέσσορας δεν ακούγεται καθόλου. Ισως φταίνε τα SS.

Fairytale
23-03-09, 10:11
Λοιπόν το thread αυτό έχει πάρει την κάτω βόλτα...
Σταματήστε επιτέλους τα off-topic και τις ανόητες διαμάχες γιατί από εδώ και πέρα θα αρχίσω τα infractions. Δεν καταλαβαίνετε αλλιώς μου φαίνεται...
To thread θα "καθαριστεί" στην πορεία και θα ξαναδοθεί στον αέρα στο επίπεδο που του αρμόζει.

Βασίλη o S54 είναι το μοτέρ του EVANGELOS, όχι το δικό σου. Είμαι ο 3ος που στο γράφει και περιμένεις ακόμα απάντηση από εκείνον... Διάβασε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά αυτά που σου γράφουν.
C U out there

shido
23-03-09, 10:54
ΤΑ βιντεο στο γιουτιουμπ ειναι απο ΤS3 ρε ξεκολατε
χαλαρα..ερχονται δυσκολες εποχες :)

Dark_Niaou
23-03-09, 12:39
Το θρετ συμμαζεύτηκε.... Σας παρακαλώ να μην ξεφυγουμε πάλι....!!!!!

Strax
23-03-09, 12:59
Στράτο δεν έχω μπαρόμετρο .
Επρεπε να 'χω ?

Δεν χρειάζεσαι μόνιμο, όπως είπε και ο Kacey. Στην περίπτωση της στραβής, το πολύ πολύ να μην πηγαίνει τόσο καλά. Δεν πρόκειται να ανεβάσεις τρελές πιέσεις και να κάνεις ζημιά, όπως με τις τουρμπίνες.

Εγώ είχα ένα πρόχειρο που το έβαζα όταν ήθελα να κάνω τους ελέγχους μου (με Τ και ελαστικό σωλήνα μέσα από το παράθυρο). Καλό θα ήταν να δεις τι πίεση δουλεύεις τώρα, έτσι ώστε να έχεις ένα σημείο αναφοράς για το μέλλον (είτε για λόγους troubleshooting, είτε για λόγους αλλαγών).

Σχετικά με το ιντερκούλερ...είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο!! Θα επανέλθω με περισσότερα!

EVANGELOS
23-03-09, 15:32
...για "να τα πουμε" με τον βαγγελη (η τον καθε βαγγελη) υπαρχουν και τα πμ, δεν ειναι αναγκη να χαλαμε την ροη ενος thread ιδιαιτερα στα thread με τεχνικα θεματα!

Τα off topic καλώς διαγράφονται !

Τα θρέντ καλώς συμμαζέυονται !

Σιγά το λογοτέχνημα ποστ ποστ μου ή των άλλων που σβήστηκε !

Δεν είναι εκεί το θέμα ...

Το θέμα (αν υπάρχει) είναι ότι και στο παρόν θρέντ που (υποτίθεται) συμμαζεύτηκε δεν υπάρχουν πάνω από 10 ΟΝ ΤΟΠΙΚ ποστς ...

και μάλιστα κανένα τεχνικού περιεχομένου ... που να αναφέρει δηλαδή diy , λεπτομέρειες συνδέσεων , πιθανές τεχνικές δυσκολίες ... ΟΥΤΕ ΚΑΝ τα χαρακτηριστικά του κομπρέσορα , του ιμάντα κίνησης , αυτού κλπ δεν έχουν γραφεί !

Αν λοιπόν φίλε Μάνο "εμπενες εσυ μετα απο κανα χρονο γιατι σε ενδιεφερε μια τετοια μετατρωπη" θα έπαιρνες τις εξής πληροφορίες ...

Κάποιο παιδί αγόρασε ένα κιτ (που φαίνεται στις αρχικές φώτο) ...

Μετά διάφοροι φίλοι του επί 5 σελίδες του έλεγαν "μπράβο ρε θηρίο" , "άντε με το καλό , άντε καλοτάξιδο κλπ κλπ

Μετά το Ζ3 τσάγιασε σε ένα βράδυ τη μισή Αθήνα (από ΟΠΣ όπελ μέχρι τουρμπάτα Σ2Κ) και "μπάμ και μπουμ οι κουμπουριές"

Μετά έβγαλε 315 άλογα στον Ανδριανάκη

Μετά έφαγαν λουκάνικα και όποιοι μπηκαν μέσαν "χέστηκαν από το φόβο τους"

Μετά ήταν πίσω από Μ3 Ε46 μαμά από ρολ

Μετά πάλι μπράβο και όλο τσάγια και λίπτον

Μετά σε ένα ΑΣΧΕΤΟ (τώρα που σβήστηκαν τα άλλα ποστ) ο Φέρυ απαντά στο Βασίλη330 τι κωδικό είναι το μοτέρ του και τι είναι το S54 ..

Mετά υπάρχουν διάφορα επίσης άσχετα ποστ (αφού έχουν σβηστεί τα προηγούμενα)

Μετά πάλι μπράβο και "πως ράβει το πράμα , το θεριό"

Ενδιάμεσα ο φίλος που "θα μπει μετά από κανά χρόνο" θα διαβάσει

ότι ο λεβιές του ΒανΒικ δεν είναι όμορφος και να βάλει Μ λεβιέ γνήσιο (με φώτο παρακαλώ)

ότι όταν κουμπώνει 5η λαγκάρει (ο κομπρέσσορας)

ότι ίσως χρειάζεται πολλαπλασιαστές (γιατί άραγες ?)

ότι αν κάνει ζέστη ίσως να μην πηγαίνει τόσο καλά

ότι αν ντύσεις τα χταπόδια κάνεις ηχομόνωση

και τέλος "αν πρέπει να βάλει μπαρόμετρο"


Μετά από αυτό τον ΟΡΥΜΑΓΔΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ... ο φίλος μας που θα "μπέι σε κανά χρόνο " .... μάλλον θα πάρει Μ3 Ε46 πιστεύω

VanVIC
23-03-09, 15:41
...
Μετά από αυτό τον ΟΡΥΜΑΓΔΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ... ο φίλος μας που θα "μπέι σε κανά χρόνο " .... μάλλον θα πάρει Μ3 Ε46 πιστεύω

To M3E46 είναι όνειρο του καθενός, οπότε σε 1η ευκαιρία, ο καθένας...

Κατά τ'άλλα, αν μπορείς -με τις άρτιες τεχνικές σου γνώσεις- να βοηθήσεις στην εξέλιξη αυτού του project, you are mostly welcome to join the conference.

Eιλικρινά και με καλή πίστη
Βαγγέλης (κι'εγώ)

shido
23-03-09, 15:48
Βαγγελη αλλο λες εσυ αλλο ο Ευαγγελος

Και τι να βοηθησει στην εξελιξη ο Βαγγελης?Ειναι καποια πραγματα στανταρ .Η πας σε τς2+ η σε τς3 .

VanVIC
23-03-09, 15:52
Βαγγελη αλλο λες εσυ αλλο ο Ευαγγελος

Και τι να βοηθησει στην εξελιξη ο Βαγγελης?Ειναι καποια πραγματα στανταρ .Η πας σε τς2+ η σε τς3 .

Εχω θέσει ερωτήματα περί: θερμοκρασιών, θερμομονωτικών, αντλιών νερού, ενίσχυσης πλαισίου και είμαι σίγουρος οτι κι αλλού μπορεί να βελτιωθεί το Ζ3 (για παράδειγμα: στο μυαλό του οδηγού του).

Επειδή στο παρελθόν έχω διαβάσει εκπληκτικά thread του, έχω καταλάβει οτι το'χει ψάξει υπερβολικά το θέμα BMW (κυρίως της βελτίωσης στην απόδοση του κινητήρα S54).

Με την λογική οτι απο παντού κάαατι μαθαίνεις (ξεχνάς πόσα μου έδειξες εσύ?), κάτι θα 'χει να προσφέρει και ο συγκεκριμένος συμφορουμίτης, αν θέλει.

Fairytale
23-03-09, 15:55
Το thread "ξαναράφτηκε" με προσωπική μου επιμέλεια. Post παρέμειναν διεγραμμένα (γιατί αποτελούν χαρακτηριστικά παραδείγματα flamming post δηλ. ελληνιστί "μπουρλοτάκια" για καυγά), άλλα επανήλθαν στο φως, άλλα συγχωνεύτηκαν και άλλα μεταφέρθηκαν στα thread που θα έπρεπε να είχαν γραφτεί εξ αρχής.
Οι προσωπικές επιθέσεις ανάμεσα στα μέλη (σε σημείο ξεκατινιάσματος μάλιστα) δεν βοηθούν ούτε την ροή της συζήτησης ούτε και προάγουν το forum.
Παρακαλώ (για τελευταία νομίζω φορά πια) μείνετε στο θέμα που είναι το project Z3 by VanVic και που όπως και ο ίδιος έχει αναφέρει πολλάκις "τρέχει" ακόμα, άρα το thread έχει σαν σκοπό (εκτός της παρουσίασης του αυτοκινήτου του) να υπάρχει κανάλι επικοινωνίας & συμβουλών με/από εσάς.
Ευχαριστώ.
C U out there

EVANGELOS
24-03-09, 06:45
Εχω θέσει ερωτήματα περί: θερμοκρασιών, θερμομονωτικών, αντλιών νερού, ενίσχυσης πλαισίου και είμαι σίγουρος οτι κι αλλού μπορεί να βελτιωθεί το Ζ3 (για παράδειγμα: στο μυαλό του οδηγού του)...
Με την λογική οτι απο παντού κάαατι μαθαίνεις (ξεχνάς πόσα μου έδειξες εσύ?), κάτι θα 'χει να προσφέρει και ο συγκεκριμένος συμφορουμίτης, αν θέλει.

Πριν αρχίσεις όλες αυτές τις απορίες για περαιτέρω ... βελτίωση... καλό θα ήταν μια και το θρέντ το ανέβασες στην κατηγορία "Πρότζεκτς" ... να γράψεις ποιό είναι το "πρότζεκτ" με λεπτομέρειες ...

ήτοι ,

από τι αποτελέιται το κιτ (για όσους δεν έχουν ασχοληθεί) , με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των επιμέρους ανταλακτικών (π.χ. στοιχεία κομπρέσορα , μπεκ , ιντερκούλερ ,τσαρτζ κουλερ αν έχει , κλπ κλπ)

τι τεχνικές δυσκολίες παρουσιάστηκαν κατά τη φάση τοποθέτησης και αν χρειάστηκε να τροποποιήσεις τις οδηγίες του βελτιωτή στη φάση συναρμολόγησης ή μετά

πιθανές "αφανείς" λεπτομέρειες π.χ. προσέξτε στην τοποθέτηση του "χ" εξαρτήματος όταν αφαιρείται το "y" εξάρτημα κ.ο.κ

τι έκανες με τον επαναπρογραματισμό της ECU ? ... δούλεψες με το πρόγραμμα της ESS ? , έφτιαξες άλλο εδώ ? , με τι παραμέτρους ? , έβγαλε κανά "check engine" ? , διάβασε το gt1 faults ? κλπ κλπ

τι αποτελέσματα πήρες κατά τη φάση λειτουργίας του μοτέρ μετά την πλήρη τοποθέτηση του κιτ ... δηλαδή μείγματα , duty cycle των becks , θερμοκρασίες αέρα - καυσαερίων -λαδιού , knocks , adaptation , πίεση λειτουργίας σε διάφορες rpm με φουλ ή μισό φορτίο , συμπεριφορά σε ρελαντί ή/και χαμηλές rpm κλπ

τέλος drive ability ... πως συμπεριφέρεται ? , ανάβει dsc συνεχώς ?, σπινάρει ακατάσχετα ? , είναι γραμμικό όπως πριν ? , κλπ κλπ

Τότε εγώ θα θεωρήσω ότι όντως είναι ποστ για ένα project , που θα βοηθήσει μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές αντίστοιχων συστημάτων και τότε να συζητήσουμε και άλλα θέματα που θέτεις ...

Ειδάλλως με ΜΗΔΕΝ feedback από εσένα τι βοήθεια ζητάς ??

Τέλος όταν δε δέχεσαι καμία κριτική παρά μόνο να συνεχίζονται τα ποστ του στυλ "θεριό" , "έκανα κακά" , "λίπτον" κλπ ? ... όπως σου είπε και ο Τζέο τι βοήθεια να σου δώσουμε στην εξέλιξη δεν είμαστε η ESS... βάλε ΤS3 ... και ο θεός βοηθός ...

Γιατί είμαι σίγουρος ότι και εσύ έχεις απορίες , και εσύ απορέις πως ενώ έβγαλες 25-35 άλογα ρόδα παραπάνω από τα Μ3 και με τόση ροπή και με τόσο λίγο βάρος δεν κατάφερες να είσαι ΠΟΛΥ μπροστά όπως θα έπρεπε ... αλλά αντί να το συζητήσεις το πήρες πατριωτικά ότι σου "τη λέμε" ... και ότι "εσύ ξέρεις πως πάει το αμάξι σου" κλπ κλπ

p.s. Είμαι σίγουρος ότι μετά από 32 σελίδες δεν έχεις αποκομείσει ούτε ΜΙΑ χρήσιμη πληροφορία από αυτό το θρέντ παρά μόνο θαυμασμό από την παρέα σου για το Ζ3... ΑΝ ΟΝΤΩΣ θέλεις να πάρεις πληροφορίες περί του θέματος μήπως δε φταίνε όλοι οι άλλοι που αυτό δεν έχει συμβεί ...

p.s.2 Tα όσα γράφω παραπάνω θα βοηθήσουν και εσένα και την αξιοπιστία της βελτίωσης που έχεις κάνει ... ας πούμε κάπου διάβασα ότι "έσβησε και το λαμπάκι ..." τέτοια "λαμπάκια" σε μοτέρ με +150 άλογα από το μαμά δεν είναι αστείο πράγμα ...

EVANGELOS
24-03-09, 07:43
Παρεπιπτόντως το δυναμογράφημα που πόσταρες είναι με ΜΗ διορθωμένες τιμές ...

Αν θέλεις πόσταρε το άλλο χαρί με τα corrected values ή τα correction factors ... αν δεν το έχεις πες μου τι τιμή ατμοσφαιρικής πίεσης γράφει το χαρτί επάνω και θα σου κάνω τις διορθώσεις κατά SAE.

Aν είχε 1000 hPa (1 atm) μέγιστη διορθωμένη ισχύς σου είναι 306,7 hp , και έτσι είσαι συγκριτικά με ένα καλό ΜΑΜΑ Μ3 που βγάζει 288,7 hp ...

VanVIC
24-03-09, 09:37
... να γράψεις ποιό είναι το "πρότζεκτ" με λεπτομέρειες ...
ήτοι ,
από τι αποτελέιται το κιτ (για όσους δεν έχουν ασχοληθεί) , με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των επιμέρους ανταλακτικών (π.χ. στοιχεία κομπρέσορα , μπεκ , ιντερκούλερ ,τσαρτζ κουλερ αν έχει , κλπ κλπ)...

Αν και νομίζω οτι στο garage μου υπάρχει ιδαιίτερα λεπτομερής αναγραφή όλων των "αναβαθμίσεων" του Ζ3 μου και υπάρχουν και λεπτομέρειες περί των "μερών" του kit (αν προσέξεις εκεί που γράφει TS2 είναι link που σου ανοίγει την σχετική σελίδα στην ESS με λεπτομέρειες), "ανέβασα" και ένα thread στην ενότητα "εμπειρίες" το οποίο δεν πρόλαβα να παραθέσω ως link σ'αυτό εδω το thread. Το είχα γράψει απο το Σαβαατοκύριακο αλλά ήταν "πρός έγκριση" (απο Admins/Mods) και μόλις χθές το απόγευμα "βγήκε στο αέρα"
Δείτε λοιπόν κι'αυτό:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18485

...
τι τεχνικές δυσκολίες παρουσιάστηκαν κατά τη φάση τοποθέτησης και αν χρειάστηκε να τροποποιήσεις τις οδηγίες του βελτιωτή στη φάση συναρμολόγησης ή μετά...

Δεν υπήρξαν ιδιαίτερα θέματα στην τοποθέτηση.
Θα παραθέσω αργότερα λεπτομέρειες.

...
τέλος drive ability ... πως συμπεριφέρεται ? , ανάβει dsc συνεχώς ?, σπινάρει ακατάσχετα ? , είναι γραμμικό όπως πριν ? , κλπ κλπ ...

Απο οδηγησημότητα, έχω ξαναγράψει οτι μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο γραμμικά βγαίνει η δύναμη στο δρόμο, δεν σε τρομάζει με απότομες μεταβολές "τραβήγματος".
Είναι πολύ άνετο-ευκολο και στην καθημερινή χρήση (όταν το κάποιες μέρες το κυκλοφορώ μέσα στην Αθήνα-Πειραιά).
DSC δεν έχω, έχω ASC αλλά με το που ανάβω μηχανή, το απενεργοποιώ (γιατί θέλω και τις γλύστρες μου όπου και όπως...)
Αλλά και που το έχω οδηγήσει με ενεργοποιημένο το ASC, μια χαρά πηγαίνει, χωρίς να αναβοσβήνει η σχετική λυχνία (αν δεν πατήσεις απότομα το γκάζι).
Αυτό που με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα είναι το πώς "ανοίγει" και "απλώνει" η 5η.
Δυσκολευομαι να το πιστέψω αναλογιζόμενος το πώς ήταν πρίν αλλά και την αεροδυναμική του αυτοκινήτου.
Οταν έγινε η συνάντηση με τον Paladin, πρίν είχα την εντύπωση οτι οτι γίνει θα γίνει μέχρι και την 4η μου και οτι στην 5η μου θα με καταπιεί. Αλλά...

...Τέλος όταν δε δέχεσαι καμία κριτική παρά μόνο να συνεχίζονται τα ποστ του στυλ "θεριό" , "έκανα κακά" , "λίπτον" κλπ ? ... όπως σου είπε και ο Τζέο τι βοήθεια να σου δώσουμε στην εξέλιξη δεν είμαστε η ESS... βάλε ΤS3 ... και ο θεός βοηθός ...

Γιατί είμαι σίγουρος ότι και εσύ έχεις απορίες , και εσύ απορέις πως ενώ έβγαλες 25-35 άλογα ρόδα παραπάνω από τα Μ3 και με τόση ροπή και με τόσο λίγο βάρος δεν κατάφερες να είσαι ΠΟΛΥ μπροστά όπως θα έπρεπε ... αλλά αντί να το συζητήσεις το πήρες πατριωτικά ότι σου "τη λέμε" ... και ότι "εσύ ξέρεις πως πάει το αμάξι σου" κλπ κλπ ...

Και κριτική δέχομαι και συζήτηση και οτι θες (ρώτα αυτούς που μ'έχουν γνωρίσει, να σε ενημερώσουν)
Θα ήταν πολύ "δήθεν" να πώ οτι δεν χαίρομαι με τα καλά λόγια των συμφορουμητών (τα μπράβο, τα συγχαρητήρια ακόμα και τις "υπερβολές") γιατί "δήθεν" δεν είμαι.
Είπα απ'την αρχή οτι το "ζώ" σαν μικρό παιδί με καινούργιο παιχνίδι και δεν ντρέπομαι καθόλου γι'αυτό. εξ'αλλου μόνος μου το πλήρωσα και το πληρώνω.

Παρεπιπτόντως το δυναμογράφημα που πόσταρες είναι με ΜΗ διορθωμένες τιμές ...

Αν θέλεις πόσταρε το άλλο χαρί με τα corrected values ή τα correction factors ... αν δεν το έχεις πες μου τι τιμή ατμοσφαιρικής πίεσης γράφει το χαρτί επάνω και θα σου κάνω τις διορθώσεις κατά SAE.

Aν είχε 1000 hPa (1 atm) μέγιστη διορθωμένη ισχύς σου είναι 306,7 hp , και έτσι είσαι συγκριτικά με ένα καλό ΜΑΜΑ Μ3 που βγάζει 288,7 hp ...

Αυτό που γράφεις για την δυναμομέτρηση είναι απολύτως σωστό.
Στην δική μου επισύναψη με την δυναμομέτρηση φαίνονται τα αποτελέσματα στις συνθήκες της μέτρησης (θερμοκραία, σχετική υγρασία) και αναγράφονται δίπλα στα αποτελέσματα.
Με τα correction factors, η ιπποδύναμη ήταν 307+ (το'χω σπίτι, θα το βρώ το βράδυ).
Θα τα γράψω κι'αυτά.
Τώρα με το software update που μου'στειλε η ESS για την διόρθωση των μειγμάτων, νιώθω οτι η απόδοση άλλαξε.
Θα ξαναγίνει δυναμομέτρηση, να δώ οτι και τα μείγματα είναι ΟΚ και θα ξαναδούμε τα "αποτελέσματα"

Αυτά, προς το παρών.

Ελπίζω να έγινα λίγο πιο κατατοπιστικός.

EVANGELOS
24-03-09, 13:08
Αν και νομίζω οτι στο garage μου υπάρχει ιδαιίτερα λεπτομερής αναγραφή όλων των "αναβαθμίσεων" του Ζ3 μου και υπάρχουν και λεπτομέρειες περί των "μερών" του kit (αν προσέξεις εκεί που γράφει TS2 είναι link που σου ανοίγει την σχετική σελίδα στην ESS με λεπτομέρειες), ....

Δεν υπήρξαν ιδιαίτερα θέματα στην τοποθέτηση.
Θα παραθέσω αργότερα λεπτομέρειες.
...
Αλλά και που το έχω οδηγήσει με ενεργοποιημένο το ASC, μια χαρά πηγαίνει, χωρίς να αναβοσβήνει η σχετική λυχνία (αν δεν πατήσεις απότομα το γκάζι).
...
Με τα correction factors, η ιπποδύναμη ήταν 307+ (το'χω σπίτι, θα το βρώ το βράδυ).
Θα τα γράψω κι'αυτά.
Τώρα με το software update που μου'στειλε η ESS για την διόρθωση των μειγμάτων, νιώθω οτι η απόδοση άλλαξε.
Θα ξαναγίνει δυναμομέτρηση, να δώ οτι και τα μείγματα είναι ΟΚ και θα ξαναδούμε τα "αποτελέσματα"

Ελπίζω να έγινα λίγο πιο κατατοπιστικός.

Eπί της ουσίας όχι !

Αν έχεις στοιχεία και δε θες να τα γράψεις από μένα κανένα πρόβλημα ...

Το ότι κάποια στοιχεία για το κιτ υπάρχουν στο σαιτ της ΕΣΣ το ξέρω αφού τα έχω διαβάσει κανά χρόνο τώρα , αυτό που λέω είναι να μας πεις ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ για να δικαιολογεί το θρεντ την υπαρξή του

Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για μείγμα , duty cycle becks , θερμοκρασίες , αβανς , knocks , πίεση σε διάφορες rpm etc ... φαντάζομαι τα έχεις τσεκάρει και είναι όλα ΟΚ ... αλλά γιατί δε μας λες ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ...

Επιπλέον δεν κατάλαβα αν τελικά σπινάρει πολύ ή λίγο ή καθόλου (αν δηλαδή μεταφέρεται η δύναμη στο δρόμο) ... όταν λες δεν ανάβει το asc αν δεν πατάς απότομα γκάζι αυτό είναι άνευ σημασίας ... το ερώτημα είναι το γίνεται στο τέρμα γκάζι ??? κατεβάινει η δύναμη κάτω ? ξεκινάει ??? σε δρόμο εκτός Α.Ο. τι γίνεται ??? ... μήπως χρειάζεται μάκρυμα ή semi slicks ας πούμε ??? ... και επί της ευκαιρίας με τι διαφορικό και σασμάν είσαι ??? ... αυτά επίσης θα βοηθήσουν μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές ...

Τέλος και όσον αφορά το νέο πρόγραμμα , αφού δε ξέρω με τι μείγμα δούλευες πριν και τι ακριβώς πρόβλημα είχε το παλιό πρόγραμμα δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το καινούργιο ...

Με λίγα λόγια αν δε γίνεις λίγο πιό τεχνικός η προτροπή σου να σε βοηθήσουμε ή γενικά να συμμετάσχουμε στο θρέντ είναι μάλλον ανέφικτη !

p.s. Στην ιπποδύναμη έπεσα 0.3 άλογα έξω !!! χεχεχε
(306.7 αντί για 307 ...) , πάντως ατμοσφαιρική η πίεση δε φαίνεται στο dyno που πόσταρες ... τη γράφει το 2ο χαρτί που σου έδωσε ο Γιάννης πάνω πάνω ...

p.s.2 Tην τελική σχέση μετάδοσης (διαφορικό δηλαδή) την τσεκάρατε ή την είπες στο Γιάννη και τη θεωρήσατε δεδομένη ??? με 5η φαντάζομαι πάτησες ε ?

VanVIC
24-03-09, 15:37
Eπί της ουσίας όχι !

Αν έχεις στοιχεία και δε θες να τα γράψεις από μένα κανένα πρόβλημα ...

Το ότι κάποια στοιχεία για το κιτ υπάρχουν στο σαιτ της ΕΣΣ το ξέρω αφού τα έχω διαβάσει κανά χρόνο τώρα , αυτό που λέω είναι να μας πεις ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ για να δικαιολογεί το θρεντ την υπαρξή του

Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για μείγμα , duty cycle becks , θερμοκρασίες , αβανς , knocks , πίεση σε διάφορες rpm etc ... φαντάζομαι τα έχεις τσεκάρει και είναι όλα ΟΚ ... αλλά γιατί δε μας λες ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ...

Επιπλέον δεν κατάλαβα αν τελικά σπινάρει πολύ ή λίγο ή καθόλου (αν δηλαδή μεταφέρεται η δύναμη στο δρόμο) ... όταν λες δεν ανάβει το asc αν δεν πατάς απότομα γκάζι αυτό είναι άνευ σημασίας ... το ερώτημα είναι το γίνεται στο τέρμα γκάζι ??? κατεβάινει η δύναμη κάτω ? ξεκινάει ??? σε δρόμο εκτός Α.Ο. τι γίνεται ??? ... μήπως χρειάζεται μάκρυμα ή semi slicks ας πούμε ??? ... και επί της ευκαιρίας με τι διαφορικό και σασμάν είσαι ??? ... αυτά επίσης θα βοηθήσουν μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές ...

Τέλος και όσον αφορά το νέο πρόγραμμα , αφού δε ξέρω με τι μείγμα δούλευες πριν και τι ακριβώς πρόβλημα είχε το παλιό πρόγραμμα δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το καινούργιο ...

Με λίγα λόγια αν δε γίνεις λίγο πιό τεχνικός η προτροπή σου να σε βοηθήσουμε ή γενικά να συμμετάσχουμε στο θρέντ είναι μάλλον ανέφικτη !

p.s. Στην ιπποδύναμη έπεσα 0.3 άλογα έξω !!! χεχεχε
(306.7 αντί για 307 ...) , πάντως ατμοσφαιρική η πίεση δε φαίνεται στο dyno που πόσταρες ... τη γράφει το 2ο χαρτί που σου έδωσε ο Γιάννης πάνω πάνω ...

p.s.2 Tην τελική σχέση μετάδοσης (διαφορικό δηλαδή) την τσεκάρατε ή την είπες στο Γιάννη και τη θεωρήσατε δεδομένη ??? με 5η φαντάζομαι πάτησες ε ?

Ποιά στοιχεία εννοείς ?
Οτι ξέρω για το αυτοκίνητο και για τις "αναβαθμίσεις" του τ αέχω γράψει στο garage μου.
Πρέπει να καταλάβεις οτι δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις που έχεις εσύ (είμαι των οικονομικών και του marketing) και δεν ντρέπομαι να πώ ότι κάποια απ'αυτά που γράφεις (duty cycle becks , θερμοκρασίες , αβανς , knocks , πίεση σε διάφορες rpm), απλά δεν τα καταλαβαίνω.

Μου γράφεις ότι δεν σας λέω ΚΑΠΟΙΟ (έτσι με κεφαλάια το γράφεις) στοιχείο και αντιλαμβάνομαι οτι εννοείς οτι κρύβω κάτι.
Μίλα ανοιχτά αν υποψιάζεσαι κάτι γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω τί εννοείς, ειλικρινά.
Οτι έχω κάνει στο Ζ3 , είναι γραμμένο στο garage μου.
Αν θες, ρίξε μια ματιά μήπως βρείς εκεί αυτό που ψάχνεις.
Εκεί επίσης αναγράφεται οτι το διαφορικό μου είναι απο το Ζ3Μ με βήμα 3,15
Στο δυναμόμετρο, δηλώθηκε αυτό καθώς και ότι 1:1 είναι η 5η με την οποία έγινε και η μέτρηση.
Επίσης αναγράφονται αναλυτικές όλες οι σχέσεις του κιβωτίου μου.

Σχετικά με το πώς βγαίνει η δύναμη στο δρόμο, δεν έχω δοκιμάσει να κάνω την ιδανική εκκίνηση απο 0km, να αφήσω συμπλέκτη στις 3500 ας πούμε και να δώ τί θα γίνει.
Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε καν (...) να το ζορίσω με τέτοιο τρόπο γιατί όλοι μου λένε να 'χω το νού μου γιατί μπορεί με την ροπή αυτή να αρχίσει να "ανοίγει" πίσω-κάτω.

Ισως θα πρέπει να ξαναδιευκρινίσω οτι το συγκεκριμένο Ζ3 είναι αυτοκίνητο βόλτας και όχι dragster.

Για το πρόγραμμα και τα μείγματα, έχω το σχετικό διάγραμμα (για τα μείγματα) απο την δυναμομέτρηση, το βράδυ θα το "σηκώσω" για να το δείς.
Το πρόγραμμα είναι αυτό που έφτιαξε η ESS και μετά την ένημέρωσή μου για το "φτωχό" μείγμα, μου έστειλαν update όπου απ'ότι λένε το διόρθωσαν.
Θα ξαναγίνει δυναμομέτρηση και θα σας πώ αν όντως έχουν διορθωθεί όπως προβλέπεται.

Strax
24-03-09, 15:45
Καλό θα ήταν να δεις και τι πίεση δουλεύεις, έτσι για να την έχεις σαν σημείο αναφοράς για μελλοντική χρήση. Που ξέρεις, μπορεί να δεις και κάτι ενδιαφέρον!
Λογικά χρειάζεσαι ένα απλό μπαρόμετρο, λίγο ελαστικό σωλήνα και 1 Τ. Θες και να βρεις ένα σημείο να βάζεις το Τ. Την πρώτη φορά μπορεί να θέλει λίγο ψάξιμο. Μετά θα σου παίρνει 1 λεπτό να το βάζεις.
Άλλοι τη βρίσκουν με ήχους, άλλοι με εικόνες και κάποιοι με νούμερα...Τι να κάνεις!!

VanVIC
24-03-09, 15:51
Καλό θα ήταν να δεις και τι πίεση δουλεύεις, έτσι για να την έχεις σαν σημείο αναφοράς για μελλοντική χρήση...

Να υποθέσω οτι στο συνεργείο μπορούν να το δούν ?

Ασχετο αλλά μόλις άλλαξα και το φίλτρο βενζίνης κάτι που προτείνει και η ESS σε περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει πάνω απο 60000 Km, όπως το δικό μου.
Στις αλλαγές κοντά στον κόφτη, ειδικά απο 3η σε 4η και απο 4η σε 5η, είχα μια μικρή αλλά αισθητή υστέριση, όταν άφηνα συμπλέκτη.

Κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω και την αντλία βενζίνης απο Ζ3Μ, αν και ακριβή, ψηλά πρέπει να δουλευει καλύτερα.

Strax
24-03-09, 15:59
Θα πρέπει να πάτε βόλτα...

Αυτό σχετικά με την υστέρηση στις αλλαγές μπορεί και να είναι ένα μικρό lag που έχεις κάθε φορά που αφήνεις και ξαναπατάς γκάζι, μέχρι να ανεβάσεις φουλ πίεση. Εξαρτάται από τη διάρκειά του.

Επίσης, μπορεί να είναι και σύμπτωμα που είχαν και οι πρώτες εκδόσεις του κιτ της AA για τα Ε46 Μ3 και που έφτανε, μέχρι και 1 δευτερόλεπτο.

Μην πετάς λεφτά σε αντλίες, αν καλύπτουν την παροχή που χρειάζεσαι. Αν η ESS σου είπε οκ, δεν έχεις λόγο να ψάχνεσαι. Άσε που αν η αντλία έχει μεγάλη διαφορά σε παροχή, μπορεί να θες και άλλους χάρτες.

VanVIC
24-03-09, 16:02
Καλό θα ήταν να δεις και τι πίεση δουλεύεις, έτσι για να την έχεις σαν σημείο αναφοράς για μελλοντική χρήση...

Να υποθέσω οτι στο συνεργείο μπορούν να το δούν ?


Με την πίεση τί λές, μπορούν στο συνεργείο ?
Θεωρητικά πρέπει να είμαι στα 8 PSI (κατά την ESS)

VanVIC
24-03-09, 16:07
Επίσης, σήμερα στο συνεργείο, με την αφορμή της αλλαγής του φίλτρου βενζίνης, ο ένας μηχανικός μου πρότειναν την λύση του 6-ταχυτου κιβωτίου απο Ζ4.
Μέχρι τώρα ήξερα οτι δεν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά επέμεναν οτι γίνεται και μπορούν να το αναλάβουν.

Πώς το βλέπετε σαν πιθανή αναβάθμιση ?
Αν υποθέσουμε οτι γίνεται, προβλέπεται να έχει πλεονεκτήματα μια τέτοια λύση ?

InsaneDriver
24-03-09, 19:12
Αν μας πεις ποιο 6ταχυτο και τι αλλαγές θα έχεις στις σχέσεις πριν και μετά θα σου απαντήσουμε με επιχειρήματα. Αλλιώς θα λέμε ο καθένας μια άποψη τύπου ''καφενείου''. ;-)

VanVIC
24-03-09, 19:21
Αν μας πεις ποιο 6ταχυτο και τι αλλαγές θα έχεις στις σχέσεις πριν και μετά θα σου απαντήσουμε με επιχειρήματα. Αλλιώς θα λέμε ο καθένας μια άποψη τύπου ''καφενείου''. ;-)

Μου'παν απο 3-λιτρο Ζ4.
Θα τις βρώ και τις σχέσεις του συγκεκριμένου και θα τις παραθέσω.

InsaneDriver
24-03-09, 19:25
Το θέμα είναι που θες να κερδίσεις.
Θες να ανοίγεις από στάση και να απλώνει καλύτερα, θες από ρεπρίζ, τι γενικά θα ήθελες να βελτιώσεις;

Ίσως δηλαδή και με ένα διαφορικό να ήσουν εντάξει.

konas
24-03-09, 19:28
Μου'παν απο 3-λιτρο Ζ4.
Θα τις βρώ και τις σχέσεις του συγκεκριμένου και θα τις παραθέσω.


GS6-37BZ Gear Ratios

1= 4.350
2= 2.496
3= 1.665
4= 1.234
5= 1:1
6= 0.851
R= 3.926

Για αναλυτικο διαβασμα:

http://www.unofficialbmw.com/images/05%20E85%20Driveline.pdf

VanVIC
24-03-09, 19:35
Παρεπιπτόντως το δυναμογράφημα που πόσταρες είναι με ΜΗ διορθωμένες τιμές ...

Αν θέλεις πόσταρε το άλλο χαρί με τα corrected values ή τα correction factors ... αν δεν το έχεις πες μου τι τιμή ατμοσφαιρικής πίεσης γράφει το χαρτί επάνω και θα σου κάνω τις διορθώσεις κατά SAE.

Aν είχε 1000 hPa (1 atm) μέγιστη διορθωμένη ισχύς σου είναι 306,7 hp , και έτσι είσαι συγκριτικά με ένα καλό ΜΑΜΑ Μ3 που βγάζει 288,7 hp ...

...Αυτό που γράφεις για την δυναμομέτρηση είναι απολύτως σωστό.
Στην δική μου επισύναψη με την δυναμομέτρηση φαίνονται τα αποτελέσματα στις συνθήκες της μέτρησης (θερμοκραία, σχετική υγρασία) και αναγράφονται δίπλα στα αποτελέσματα.
Με τα correction factors, η ιπποδύναμη ήταν 307+ (το'χω σπίτι, θα το βρώ το βράδυ).
Θα τα γράψω κι'αυτά...

Οπως είπα και το πρωϊ, παραθέτω και τα στοιχεία που υπέδειξε ο Evangelos, για πληρέστερη ενημέρωση.
Στο 1ο γράφημα αποτυπώνεται η ιπποδύναμη και η ροπή όπου με τα coorection factors που λέει ο Evangelos, η ιπποδύναμη είναι 307,9 στον τροχό (στις θεωρητικά "ιδανικές" συνθήκες μέτρησης)
Το 2ο γράφημα αφορά τα μείγματα.
Προσωπικά δεν ξέρω να το διαβάζω. Στην ESS που το΄στειλα, προφανώς κατάλαβαν και απάντησαν με το software update.

Mε το software update, η αίσθηση στον δρόμο είναι οτι η απόδοση βελτιώθηκε.
Επίσης, με το που "περάστηκε" αυτό το update, έσβησε απο μόνο του και το check engine που είχε ανάψει αρχικά (και είχε ενημερωθεί σχετικά η ESS).

Αναμένεται νεότερη δυναμομέτρηση για να βεβαιωθώ οτι τα μείγματα είναι πλέον σωστά αλλά και για να δούμε αν έχει αλλάξει η απόδοση.

VanVIC
24-03-09, 19:51
...Γιατί είμαι σίγουρος ότι και εσύ έχεις απορίες , και εσύ απορέις πως ενώ έβγαλες 25-35 άλογα ρόδα παραπάνω από τα Μ3 και με τόση ροπή και με τόσο λίγο βάρος δεν κατάφερες να είσαι ΠΟΛΥ μπροστά όπως θα έπρεπε ...

Απορίες δεν έχω πλέον. Ισα-ίσα που είμαι και πολύ ευχαριστημένος, το'χω ξαναγράψει.
Πές μου και κάτι όμως...
Το γεγονός οτι το Μ3 CS είχε SMG έχει σχέση ?
Aααα και το γεγονός οτι το Ζ3 σε σχέση με το Ε46 έχει αεροδυναμική τούβλου, μήπως έχει σχέση (ειδικά στα πολλά) ?

Σημειώση: Το βάρος του Ζ3 με το hardtop ξεπερνά τα 1400 kg, σκέψου οτι και εγώ είμαι 115 kg.

Geo_3D
24-03-09, 19:55
Κοιταζοντας ξανα την δυναμομετρηση παρατηρω καλυτερα το πεσιμο της ιπποδυναμης μεταξυ 6500-6700 και μετα ξανα προς την δοξα τραβα μεχρι τις 6900.Απλα θεωρω πολυ μικρο το φασμα των 200 στροφων περιπου για να επωφεληθεις....Αυτο συμβαινει λογω εκκεντροφορων???

Η αποψη μου ειναι οτι 1)μια χαρα ειναι ο κοφτης εκει που ειναι,μιας και θες να τον σηκωσεις και κιαλλο,2)σε στιγμες φουλ δυναμης....θα αλλαζα ταχυτητες 6500-6600 max;)

Geo_3D
24-03-09, 19:58
Απορίες δεν έχω πλέον. Ισα-ίσα που είμαι και πολύ ευχαριστημένος, το'χω ξαναγράψει.
Πές μου και κάτι όμως...
Το γεγονός οτι το Μ3 CS είχε SMG έχει σχέση ?
Aααα και το γεγονός οτι το Ζ3 σε σχέση με το Ε46 έχει αεροδυναμική τούβλου, μήπως έχει σχέση (ειδικά στα πολλά) ?

Σημειώση: Το βάρος του Ζ3 με το hardtop ξεπερνά τα 1400 kg, σκέψου οτι και εγώ είμαι 115 kg.

Καθαρα για λογους συζητησης...1550 κιλα ειναι το Μ3 χωρις ηλιοροφη και χωρις οδηγο,ζυγισμενο.Και παλι δηλαδη εισαι πιο κατω.

Ειδικα και μονο για λογους συζητησης....συνεχιζω να επιμενω οτι το Μ3 ειναι πιο γρηγορο απο σταση ή απο 1ες

:cheers:

VanVIC
24-03-09, 20:11
Κοιταζοντας ξανα την δυναμομετρηση παρατηρω καλυτερα το πεσιμο της ιπποδυναμης μεταξυ 6500-6700 και μετα ξανα προς την δοξα τραβα μεχρι τις 6900.Απλα θεωρω πολυ μικρο το φασμα των 200 στροφων περιπου για να επωφεληθεις....Αυτο συμβαινει λογω εκκεντροφορων???;)[/QUOTE]
Λόγω εκκεντροφόρων συμβαίνει αυτό.

...Η αποψη μου ειναι οτι ...σε στιγμες φουλ δυναμης....θα αλλαζα ταχυτητες 6500-6600 max;)

Λές ?

...συνεχιζω να επιμενω οτι το Μ3 ειναι πιο γρηγορο απο σταση ή απο 1ες
:cheers:

Λές ?
Για το SMG τί γνώμη έχεις ?
SMG δεν είχε ?

konas
24-03-09, 20:12
Επισης μια και συζηταμε:

Ζ3 drag coefficient=0.420
M3 drag coefficient=0.320

Geo_3D
24-03-09, 20:16
Μου'παν απο 3-λιτρο Ζ4.
Θα τις βρώ και τις σχέσεις του συγκεκριμένου και θα τις παραθέσω.

Το θέμα είναι που θες να κερδίσεις.
Θες να ανοίγεις από στάση και να απλώνει καλύτερα, θες από ρεπρίζ, τι γενικά θα ήθελες να βελτιώσεις;

Ίσως δηλαδή και με ένα διαφορικό να ήσουν εντάξει.

Οπως εχω ξαναπει,σε Ε46 που το εχω ψαξει το θεμα,στα 6κυλινδρα Μ52-Μ54 αλλά και στα 4κυλινδρα,οι σχεσεις των ταχυτητων ειναι ιδιες,αντε να εχουν ελαχιστες διαφορες της ταξης του 0.01 που στην ουσια διαφορα μηδεν στην δρομο.

Τα χλμ της καθε ταχυτητας βγαινουν απο το βημα του διαφορικου και απο τον κοφτη στροφων
Η μονη διαφορα μεταξυ 5αρι και 6αρι σασμαν,ειναι οτι στο 6αρι υπαρχει μια ακομα σχεση διαθεσιμη.Δεν ειναι πιο κοντο.

Απλο παραδειγμα και με μπακαλιστικο αλλά απλο τροπο για να γινει κατανοητο
Ενα 316 compact εχει ιδιο βημα διαφορικου (ιδιο βημα ξαναλεω,οχι το διαφορικο ολοκληρο) με ενα Μ3 Ε46 και αυτο ειναι 3.64.Η διαφορα τους ομως ειναι οτι το ενα εχει κοφτη 6200 και το αλλο 8100.Αυτο σημαινει πως το Μ3 στις 6200 θα εχει τα ιδια χλμ σε καθε σχεση (πλην της 6ης φυσικα) που θα εχει ενα 316 compact

alexk
24-03-09, 20:16
Ευάγγελε, επειδή δεν το γνωρίζω καλά, το δυναμόμετρο αυτοκινήτου έχει χρόνο επιτάχυνσης ? (όπως σε αυτά που ξέρω από μηχανάκια).

Γιατί καλή μια καμπύλη ιπποδύναμης και ροπής, αλλά σε πόσα δευτερόλεπτα φορτώνει στροφές ? Αν δεν κάνω λάθος αυτό ονομάζεται thrust. Σίγουρα ένας μεγάλος κομπρέσσορας θα επηρεάζει αρνητικά αυτή την παράμετρο μιας και αυξάνει την αδράνεια των κινούμενων μερών.

Πιστεύω ότι η βελτίωση που έχει κάνει ο Βαγγέλης (ΒανΒικ) είναι πολύ καλή άν θέλεις να κρατήσεις το ίδιο αυτοκίνητο και να του δώσεις αρκετά παραπάνω άλογα.
Δεν είμαι σίγουρος (προσωπικά μιλάω) άν τίθεται θέμα σύγκρισης με Μ3 Ε46 μιας και είναι τελείως διαφορετικό όχημα και τελείως διαφορετική φιλοσοφία κινητήρα.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μια σύγκριση με M roadster με κινητήρα S54 (τα τελευταία που βγήκαν). Εκεί πιστεύω μπορείς να πεις με βεβαιότητα άν υπερτερεί ή όχι
ένα 3.0 με ESS έναντι 3.2 Motorsport.

Αντίστοιχα, πιστεύω θα είχε τόπο η σύγκριση ενός 330 ESS με Μ3 Ε46.

Αυτά από εμένα.
Παρεπιπτόντως, δεν έχεις κουμπώσει τηλεμετρία ακόμη ? Δεν κοιτάς θερμοκρασία εισαγωγής μετά από ζόρισμα κτλ ??? Δεν σου κινεί την περιέργεια πως δουλεύει το μοτέρ σου ?
Εγώ σε λίγες μέρες θα ανοίξω ένα θρεντ από μετρήσεις που δεν έχουν παίξει, γιατί είμαι περίεργος να δω πως ram-air κτλ επηρεάζουν πίεση και θερμοκρασία στην εισαγωγή αλλά και άλλα πράγματα...

Geo_3D
24-03-09, 20:18
Λές ?
Για το SMG τί γνώμη έχεις ?
SMG δεν είχε ?

Ναι SMG ειχε,αλλά οπως σου ειπα και εχτες εχω δει SMG να μενει πισω απο manual....Ολα εξαρτωνται απτο αν παει το αμαξι καλα ή οχι.Και ως γνωστον υπαρχουν Μ3 και Μ3....
Οχι το ποσο γρηγορα αλλαζει ταχυτητες

VanVIC
24-03-09, 20:21
Αν μας πεις ποιο 6ταχυτο και τι αλλαγές θα έχεις στις σχέσεις πριν και μετά θα σου απαντήσουμε με επιχειρήματα. Αλλιώς θα λέμε ο καθένας μια άποψη τύπου ''καφενείου''. ;-)

GS6-37BZ Gear Ratios

1= 4.350
2= 2.496
3= 1.665
4= 1.234
5= 1:1
6= 0.851
R= 3.926

...

Στο δικό μου Ζ3 οι σχέσεις είναι:
1=4.35:1
2=2.50:1
3=1.66:1
4=1.24:1
5=1.00:1

Δεν βλέπω διαφορές, εκτός του ότι το Ζ4 εχει και την 6η που ουσιαστικά, αν το κάνω, θα μου δώσει πιό ήσυχο και οικονομικό ταξίδι.
Δε νομίζω οτι αξίζει η "επένδυση" (τουλάχιστον για την συγκριμένη "εναλλακτική")

Επόμένως, 6-άρι απο Ζ4 3.0i = rejected

saikoE39
24-03-09, 20:22
Οσο για το σασμαν...ο μονος λογος για μια τετοια κινηση ειναι...αν βαλεις πιο κοντο βημα διαφορικου....
ετσι ωστε με την 6η να φερεις στα μετρα σου την τελικη(η οποια με το 5αρι θα επεφτε και στα ταξιδια...θα δουλευες σε πιο μεγαλες στροφες το μοτερ).......!!!!!!!

για διαφορες σε 5αρι και 6αρι...ο Geo..τα λεει τα μια χαρα...!!!


edit ...μολις ειδα το ποστ απο πανω....

VanVIC
24-03-09, 20:28
...Ολα εξαρτωνται απτο αν παει το αμαξι καλα ή οχι.

Κι απ'τον οδηγό Γιώργο, κι απ'τον οδηγό !


...Και ως γνωστον υπαρχουν Μ3 και Μ3....

και αντίστοιχα, Οδηγοί και Οδηγοί...

...Οχι το ποσο γρηγορα αλλαζει ταχυτητες
Τώρα αυτό το πιστευεις, εσύ ?

Geo_3D
24-03-09, 20:29
Οσο για το σασμαν...ο μονος λογος για μια τετοια κινηση ειναι...αν βαλεις πιο κοντο βημα διαφορικου....
ετσι ωστε με την 6η να φερεις στα μετρα σου την τελικη(η οποια με το 5αρι θα επεφτε και στα ταξιδια...θα δουλευες σε πιο μεγαλες στροφες το μοτερ).......!!!!!!!

Και που αν θες την αποψη μου καθότι το εχω αντιμετωπισει αυτο,ειναι και το μοναδικο κερδος που θα εχει με ενα πιο κοντο διαφορικο.Θεωρω το 3.15 και το 3.23 τα ιδανικοτερα για bmw με βαση τις σχεσεις σασμαν που εχουν.Οτιδηποτε πανω ή κατω απο αυτα τα 2 ισοδυναμει με χασιμο.Απο 3.38 και πανω ειναι οτι καλυτερο για πιστα και μονο,αλλά για δρομο οχι

VanVIC
24-03-09, 20:32
...ετσι ωστε με την 6η να φερεις στα μετρα σου την τελικη(η οποια με το 5αρι θα επεφτε και στα ταξιδια...

Ενημερωτικά, όπως είναι τώρα το Ζ3, με 5η και 6900 είμαι 270+ (κοντέρ), οπότε και πάλι θα μπορούσα να βάλω πιο κοντό βήμα αλλά δε νομίζω...

Geo_3D
24-03-09, 20:36
Κι απ'τον οδηγό Γιώργο, κι απ'τον οδηγό !




και αντίστοιχα, Οδηγοί και Οδηγοί...


Τώρα αυτό το πιστευεις, εσύ ?

Ρε Βαγγελη για ονομα του θεου,δεν μιλαω σε παιδακι...Μην παιζεις με τις λεξεις.
Αν εχουμε 2 αμαξια που ειναι πανομοιοτυπα και οντως πανε καλα,τοτε ναι παιζει ρολο η αλλαγη ταχυτητων και ο οδηγος.Αλλά οταν ενα θεωρητικο φτιαγμενο αμαξι παει χειροτερα απο μαμα, ε τοτε ειναι αυτα που σου λεω.

Geo_3D
24-03-09, 20:39
Συμπληρωνω....Οταν εχεις SMG ο τελευταιος που παιζει ρολο στην ευθεια ειναι ο οδηγος.Ποση τεχνη να θελει πια να πατησεις ενα "αυτι" και να εχεις το ποδι στο πατωμα????Τι γινεται ομως αν σε αυτη την περιπτωση....αυτο το αμαξι ειναι πισω????

VanVIC
24-03-09, 20:43
Συμπληρωνω....Οταν εχεις SMG ο τελευταιος που παιζει ρολο στην ευθεια ειναι ο οδηγος.Ποση τεχνη να θελει πια να πατησεις ενα "αυτι" και να εχεις το ποδι στο πατωμα????Τι γινεται ομως αν σε αυτη την περιπτωση....αυτο το αμαξι ειναι πισω????

Στις ίδιες συνθήκες, το ίδιο αυτοκίνητο, με τον ίδιο οδηγό αλλά με χειροκίνητο κιβώτιο (όπως του Ζ3), θα ήταν πιο "γρήγορο" (πιο μπροστά) ή πιό αργό (πιό πίσω) ?

saikoE39
24-03-09, 20:57
Στις ίδιες συνθήκες, το ίδιο αυτοκίνητο, με τον ίδιο οδηγό αλλά με χειροκίνητο κιβώτιο (όπως του Ζ3), θα ήταν πιο "γρήγορο" (πιο μπροστά) ή πιό αργό (πιό πίσω) ?


κανεις δεν ξερει............:thinkerg:

Fairytale
25-03-09, 01:18
...το ντύσιμο του χταποδιού με τους θερμομονωτικούς ιμάντες πιστευετε οτι θα είχε όφελος (ίσως και σε ηχομόνωση) ? Πελεονεκτήματα - μειονεκτήματα ?Τα πλεονεκτήματα νομίζω προσωπικά στα ανέλυσα νωρίτερα. Νομίζω ότι σε συνθήκες παρατεταμένου "κυνηγιού" του μοτέρ θα έβλεπες διαφορά ειδικά σε ζεστές μέρες. Αν βάλεις όργανα παρακολούθησης θα το δεις επίσης. Τα αρνητικά θα είναι οπωσδήποτε στον ήχο, θα φιλτραριστεί και θα "βαρύνει".
...αντ'αυτών βλέπω απαντήσεις σε άσχετα με την εξέλιξη του project "θέματα"

Βέβαια, όπως πολύ σωστά έγραψε κι'ο Evangelos, το forum αυτό είναι ΔΗΜΟΣΙΟ, οπότε...
Σκεφτείτε όμως, μήπως θα 'πρεπε να το "μαζέψουμε" λίγο το θέμα για να μην καταλήξει και μας το κλειδώσουν ?

Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα, στο δικό μου project έλάχιστοι μ'έχουν βοηθήσει εδώ μέσα (με συγκεκριμένες οδηγίες-συμβουλές).
Οφείλω να αναγνωρίσω την πολύτιμη βοήθεια του Γιάννη/Shido, του Κώστα/Sheriff του Νικου/Fairytale, του Βαγγέλη/deepblue αλλά και του Νίκου/Μ3EST (ίσως να ξεχνώ κάποιον, ας με συγχωρέσει)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ -ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ- ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ PROJECT ME ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.Δεν τίθεται θέμα κλειδώματος, είναι εξάλλου περισσότερα αυτά που θα χαθούν με το να κλείσει... Τέτοιες δουλειές δεν γίνονται εύκολα στην Ελλάδα και ακόμα πιο δύσκολα παρουσιάζονται ανοικτά, είναι προφανώς + για το forum να τις φιλοξενεί. Απλά και εσύ προσπάθησε να δίνεις περισσότερη πληροφόρηση για τα τεκταινόμενα καθώς και για τις "μυστικοσυμβουλές" που σίγουρα παίρνεις από τους ανθρώπους που ασχολούνται με το project. Θα βοηθούσε και την παρουσίαση του αυτοκινήτου αλλά και το να απαντήσουν κάποια μέλη που τυχόν να κατέχουν εξειδικευμένη γνώση πάνω σε κάποιο θέμα.
C U out there

deepblue
25-03-09, 09:14
Ενημερωτικά, όπως είναι τώρα το Ζ3, με 5η και 6900 είμαι 270+ (κοντέρ), οπότε και πάλι θα μπορούσα να βάλω πιο κοντό βήμα αλλά δε νομίζω...
Ασε το Ζ3 οπως ειναι τωρα και μην αλλαξεις σαζμαν πραγματικα δε νομιζω πως υπαρχει κανενας λογος.
Κανε αλλα πραγματα και για αρχη TS2 + με τους εκκεντροφορους.
Αν και γω δεν εχω απορια για δοκιμη με Μ3 μαμα παντα, απο σταση παρολα αυτα μερικες νυχτερινες βολτες θα μας ελυναν καποιες ακομα απορειες αλλα ΟΧΙ με αμαξι απο το φορουμ.

saikoE39
25-03-09, 09:45
Εγω πιστεύω οτι πρεπει να δεθει το πλαίσιο σωστά ετσι ωστε να μην υπάρχει ο φόβος του να κοπεί...απο την αλλη και να κοπεί...δεν ειναι κανένα τρελο θέμα...απλα εαν μπορεις να το προλάβεις γιατι οχι...!!!!
Δεν ξερω τι παιζει με τις ενισχύσεις στο συγκεκριμένο όχημα …που πρεπει να υπάρχουν έτοιμες(τα αμερικανάκια έχουν τρελα με το οχημα)…. Αλήθεια για τα Ζ3…καποιο υποπλαισιο …που να δενει ολόκληρο το οχημα από κάτω δεν υπάρχει..???

Οσο για τα Μ3 deepblue…αν το αυτοκίνητο του Paladin δουλεύει σωστά….. και ξέροντας πως πανε τα Μ3..το Ζ3.. ειναι ένα πολύ δυνατό και σωστά φτιαγμένο αυτοκίνητο …..που δεν είναι αναγκαία η δόκιμη με αλλά Μ3(οσο για τα Εκτος φόρουμ Μ3 και άγνωστα δλδ…να ξερεις ότι το 80% τον Μ3 που βλέπεις στους δρομους..κανένα δεν δουλεύει σωστά……)

InsaneDriver
25-03-09, 12:25
αληθεια το Ζ εχει "ενδιαμεσο" σταδιο, οπου επιτρεπει την πλαγιολισθηση, αλλα σε "μαζευει" οταν "νιωσει" οτι το χανεις? οπως το mdm στα Μ?

Αντίστοιχο Ζ3 που έχω οδηγήσει για αρκετά χιλιόμετρα σε πίστα και δρόμο, είχε μια αδυναμία στο μπροστινό σύστημα ως προς τις πληροφορίες που μεταφέρει το τιμόνι στον οδηγό. Αυτό ήταν το κύριο που εντόπισα εγώ.

deepblue
25-03-09, 12:45
Eλεγα να γελασω για το τι εχει το Ζ3 μεσα αλλα αστο για να μην θεωρηθει ειρωνεια !!
Δυστηχως δεν εχει απολυτως τιποτα για να σε μαζευει το μονο που εχει ειναι το ASC και τιποτε αλλο και αυτο οχι ολα τα Ζ.
Οσο γι'αυτο που λες InsaneDr εχεις απολυτο δικιο ειδικα στα πολλα χιλιομετρα εχει θεμα το μπροστινο συστημα του και νιωθεις οτι δε παταει να το πω το χανεις να το πω παντος πραγματικα φοβιζει απο ενα σημειο και μετα.
Εινα πραγματικα θεμα τα πολλα χλμ στο Ζ3 γιατι τα νιωθεις τα ζορια.

InsaneDriver
25-03-09, 13:06
Εκτός από τα πολλά χιλιόμετρα το ίδιο ένοιωθα και στα drift κυρίως στην απότομη αλλαγή κατεύθυνσης όπου δεν σου έδινε καλή πληροφόρηση για το που κοιτάνε οι τροχοί και πόση διόρθωση θέλει.

Strax
26-03-09, 09:41
Με την πίεση τί λές, μπορούν στο συνεργείο ?
Θεωρητικά πρέπει να είμαι στα 8 PSI (κατά την ESS)

Είχα απαντήσει σε αυτό! Μπορούν, αλλά θα πρέπει να πάτε βόλτες!

Επισης μια και συζηταμε:

Ζ3 drag coefficient=0.420
M3 drag coefficient=0.320

Έτσι είναι, αλλά για να έχει κανείς άποψη πρέπει να ξέρει την μετωπική επιφάνεια. Αυτή είναι σίγουρα μεγαλύτερη στο Ε46, οπότε τα νούμερα θα είναι αρκετά πιο κοντά.

Σχετικά με τις τιμές λάμδα: Η στοιχειομετρική καύση σε βενζίνη είναι στο 14,7:1.

Στο φουλ γκάζι σε ατμοσφαιρικά ζητάμε περίπου στο 12,6-13,2. Γενικά τα τελευταία χρόνια τα μίγματα έχουν φτωχύνει (για ρύπους, οικονομία). Στα τούρμπο μπορεί να συναντήσει κανείς και 11. Με τον κομπρέσορα θα περίμενα ένα νούμερο, γύρω στο 12,0-12,6. Για να κάνεις τη σύγκριση, πολλαπλασίασε το νούμερο στο διάγραμμά σου με 14,7.

Η γενική εικόνα είναι ότι ήσουν αρκετά φτωχός. Δεν θα αισθανόμουν ασφαλής με το πρώτο πρόγραμμα. Στο πιο πλούσιο σημείο, δουλεύεις γύρω στο 12,9 και στο μεγαλύτερο εύρος είσαι γύρω στο 13,7+. Εγώ θα ήμουν συγκρατημένος μέχρι να δω ότι τα μίγματα είναι πιο σωστά. Μην το πατάς και πάρα πολύ. Δεν είναι ανάγκη να πας απαραίτητα στο δυναμόμετρο. Βάλε ένα διαγνωστικό OBD2 και δες τα νούμερα που διαβάζουν οι λάμδα. Θα την πάρεις την ιδέα.

oldcarskickass
26-03-09, 09:58
Είχα απαντήσει σε αυτό! Μπορούν, αλλά θα πρέπει να πάτε βόλτες!



Έτσι είναι, αλλά για να έχει κανείς άποψη πρέπει να ξέρει την μετωπική επιφάνεια. Αυτή είναι σίγουρα μεγαλύτερη στο Ε46, οπότε τα νούμερα θα είναι αρκετά πιο κοντά.

Σχετικά με τις τιμές λάμδα: Η στοιχειομετρική καύση σε βενζίνη είναι στο 14,7:1.

Στο φουλ γκάζι σε ατμοσφαιρικά ζητάμε περίπου στο 12,6-13,2. Γενικά τα τελευταία χρόνια τα μίγματα έχουν φτωχύνει (για ρύπους, οικονομία). Στα τούρμπο μπορεί να συναντήσει κανείς και 11. Με τον κομπρέσορα θα περίμενα ένα νούμερο, γύρω στο 12,0-12,6. Για να κάνεις τη σύγκριση, πολλαπλασίασε το νούμερο στο διάγραμμά σου με 14,7.

Η γενική εικόνα είναι ότι ήσουν αρκετά φτωχός. Δεν θα αισθανόμουν ασφαλής με το πρώτο πρόγραμμα. Στο πιο πλούσιο σημείο, δουλεύεις γύρω στο 12,9 και στο μεγαλύτερο εύρος είσαι γύρω στο 13,7+. Εγώ θα ήμουν συγκρατημένος μέχρι να δω ότι τα μίγματα είναι πιο σωστά. Μην το πατάς και πάρα πολύ. Δεν είναι ανάγκη να πας απαραίτητα στο δυναμόμετρο. Βάλε ένα διαγνωστικό OBD2 και δες τα νούμερα που διαβάζουν οι λάμδα. Θα την πάρεις την ιδέα.


Οι λάμδα που έχει ο Μ54 είναι wideband;

Πως θα μπορέσει να πάρει ιδέα από το διαγνωστικό;

Strax
26-03-09, 11:35
Οι λάμδα που έχει ο Μ54 είναι wideband;

Πως θα μπορέσει να πάρει ιδέα από το διαγνωστικό;

Όχι, δεν είναι. Αλλά δεν ζητάμε την απόλυτη ακρίβεια. Για αυτό είπα ότι θα πάρει την ιδέα.

Σε όλα τα OBD2 διαγνωστικά, μια από τις ενδείξεις είναι και τα volt που δουλεύει ο λάμδα. Θα μπορέσει να δει νούμερα σε volt, αντίστοιχα με αυτά της δυναμομέτρησης. Θα καταλάβει αν βρίσκεται πλέον στο 0,85 από το 0,94-0,95.

VanVIC
26-03-09, 13:12
Λοιπόν σήμερα το πρωϊ έγινε και νέα δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο, κυρίως για να δούμε αν τα μείγματα, με το software update που έστειλαν απο ESS και "περάστηκε", είναι σωστά αλλά και αν υπάρχει αλλαγή στην απόδοση, δεδομένου οτι η αίσθησή μου ήταν οτι μετά το softwarte update, το Ζ3 "πήγαινε" ακόμα καλύτερα.

Σήμερα λοιπόν το Ζ3 έδειξε στον τροχό 317,1 HP στις 6940 RPM με 16oC, με σχετι.υγρ. 37% και ατμ.πιέση 997-997 hPa. H ροπή παρέμεινε η ίδια.
Με τα corr.factors (αυτά που λέει και ο Evangelos), η ισχύς είναι 312,1 ΗP.

H ουσία είναι οτι σχέση με την προηγούμενη δυναμομέτρηση (με το "φτωχό" μέιγμα), βγήκαν + 4 HP απο την διόρθωση του μείγματος με το software update.Οταν ενημέρωσα τηλεφωνικώς την ESS για να πώ ότι όλα είναι πλεόν ΟΚ, μου είπαν οτι κατ'αυτούς το 312,1 ΗP στον τροχό, μεταφράζεται σε 367 ίππους στον στρόφαλο(μετρώντας και τις απώλειες του supercharger σε 2%, το γράφουν και στο site τους).

Και στα χαρτιά αλλά και στο δρόμο είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος και δε νομίζω να προχωρήσω άλλο με τις υπόλοιπες διαθέσημες "αναβαθμίσεις" του συγκεκριμένου kit.

Παραθέτω τα σχετικά διαγράμματα καθώς και ένα συγκριτικό με αυτό της προηγούμενης φοράς για να δείτε τίς όποιες διαφορές. (η μπλέ γραμμή στην ιπποδύναμη είναι η "νέα" καθώς και η κόκκινη στην ροπή)

Σημαντικό είναι οτι παρατηρήθηκε οτι τα μπεκ (τα οποία είναι τα μεγαλύτερα πού έστειλε η ESS) "τελειώνουν" γύρω στις 6700 RPM, δεν μπορούν να δώσουν πλεον περισσότερο καυσιμο (το ήξεραν κι'αυτό στην ESS όταν τους το'πα).
Επομένως, αν θελήσω ποτέ κάτι παραπάνω, θα χρειαστώ κι άλλα, μεγαλύτερα ακόμα μπέκ.

shido
26-03-09, 13:27
φιλτρο βενζινης αλλαξες?