PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα 116ι


xrictod
15-03-09, 13:43
Καλημερα,
Μένω προσωρινα μοναχο και αποφασισα να αγορασω αυτοκινητο και να το κατεβασω..
Απο το λιγο ψαχτηρι που εκανα βρηκα ενα 116 01/20005 με 70000 Κμ κ απο εξοπλισμο ζαντα μαμα ναβιγκεητορ πιλοτο κλιμα γιαλι στην οροφη +++. τιμη 12000 κ τελωνειο καπου 2-2500. Στην ιδια τιμη βρισκω 2006 χωρις εξοπλισμο ενω κ στον ανταγωνισμο δεν ειναι κ τρελη η διαφορα. Τα α3 1.6 ειναι ιδιαιτερα σπανια εδω καθως ολοι αρχιζουν απο 1.9 και 2.0. Τα γκολφ ειναι 2000 φθηνοτερα αλλα δεν τα παω μια. Για οπελ τουοτα γαλλικα κλπ δεν συζητω λογω μεταπωλητικης αξιας. Δεν ψαχνω για κατι ιδιαιτερο σε επιδοσεις, το νο 1 κριτηριο για μενα ειναι αξιοπιστια και ευκολια μεταπωλησης. Δυστυχως μεγαλυτερο απο 1600 δεν μπορω να παρω λογω τελωνειου κ εφοριας οποτε στα 1600 μου φαινεται καλη προταση αλλα επειδη απο μπεεμβε εσεις κατεχετε παραπανω ειπα να ρωτησω. Να το παρω το γα#ίδι? Από τιμη εκει πως πάει??
Αντικειμενικα κ πάντα σύμφωνα με τα κριτήρια μου..

ninja3
15-03-09, 18:24
Το 116ι 05-06 (115ps) δυστιχος η αξιοποιστια δεν ειναι το δυνατο του σημειο!!!
Το 116i 07 (122) που εχω δεν εχω ακουσει τιποτα το σοβαρο και απο ποιοτητα και οδηγηση ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του και το οικονομικοτερο σε καταναλωση 5,8 100χλ/l.
Καλη αγορα.

giannis 116
15-03-09, 18:45
Το 116ι 05-06 (115ps) δυστιχος η αξιοποιστια δεν ειναι το δυνατο του σημειο!!!
Το 116i 07 (122) που εχω δεν εχω ακουσει τιποτα το σοβαρο και απο ποιοτητα και οδηγηση ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του και το οικονομικοτερο σε καταναλωση 5,8 100χλ/l.
Καλη αγορα.

Ολα σχετικα ειναι.. Μπορει να σου τυχει μοντελο με τα 115PS και να μη βγαλει τπτ μπορει και με τα 122PS (f/l) να σε ταραξει στις βλαβες. Βεβαια, ενας γενικος κανονας ειναι και για τις 2 εκδοσεις οτι αν ειναι να βγαλει κατι θα τα βγαλει μεσα στα πρωτα χμ. Οποτε λογικα τ αμαξια που κοιτα ο φιλος απ το Μοναχο, θα χουν τουλαχιστον 30.000km οποτε τις εχουν περασει τις 'παιδικες ασθενειες' Εγω παντως θα πηγαινα για το f/l μοντελο με τα 122PS. Νεος κινητηρας, πιο οικονομικος, efficient dynamics ηπια υβριδικα επανω που ενισχυουν την οικονομια, πιο φρεσκο μοντελο κι αν θες να το πουλησεις καλυτερη μεταπωλητικη αξια απ το πρωτο μοντελο. Τωρα και τα εξτρα ειναι ενα θεμα... Ψαξε λιγο περισσοτερο, που θα παει, στην πηγη εισαι, κατι καλο θα βρεις!

Nikos120i
15-03-09, 18:46
Ερώτηση/απορία. Αφού είσαι στη Γερμανία και δη στο Μόναχο στη καρδιά της BMW, γιατί να φέρεις ένα από τα πιο αργά αυτοκίνητα που έχει βγάλει ποτέ η BMW...και να μη φέρεις μια 118i/120i ή ακόμα καλύτερα μια 118d/120d/123d.

Τι να το κάνεις το 116i?

giannis 116
15-03-09, 18:54
Νικο αφου ο ανθρωπος δε θελει να παει παραπανω σε κυβικα.. Βεβαια ουτε εγω ηθελα και δεν πηγα και το χω μετανιωσει τωρα. Φιλε απο Μοναχο, αμα σε παιρνει να τραβηχτεις λιγο παραπανω αξιζει να δεις για μια 118i η μια 120i. Κι εγω σαν κ εσενα τ αμαξι το φερα απο Γερμανια κ εγω φοβηθηκα και δεν ανεβηκα σε κυβικα και τωρα λεω 'στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα'. Τωρα, αμα δε θες και δε σε παιρνει για 2 λιτρο, πασο. Τωρα για ντηζελ που λες Νικο, ισως να μη μπορει να φερει γιατι ισως να μενει Αθηνα ή Θεσ/νικη στην Ελλαδα. Αν και το ντηζελ για μενα ειναι η καλυτερη, δυνατοτερη κι οικονομικοτερη λυση. Αν επιτρεποταν ντηζελ ΙΧ στην Αθηνα με μια 118d θα μουν τωρα...xrictod, αν μπορεις να φερεις ντηζελ, δες κι αυτη την εναλλακτικη, πιστευω ειναι καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε βενζινοκινητο στα 2000cc.

TAZ118!
15-03-09, 19:00
Φιλε ασε τις βενζινες και παρε ντηζελ....Θα μας θυμηθεις...Μια 118d ειναι τελεια.
Οι 120d kai 123d τα σπανε.....Ποοοολλλυυ ροπη και χαμηλη καταναλωση...

Nikos120i
15-03-09, 19:06
Κοίτα...από προσωπική εμπειρία, είναι φοβερός μύθος (Ελληνικός βασικά...κλασσικά) ότι τα παραπάνω κυβικά είναι ακριβά!

Η μοναδική διαφορά είναι τα 200 ευρώ παραπάνω το χρόνο στα τέλη. Ούτε η ασφάλεια έχει σοβαρή διαφορά, και η κατανάλωση είναι...χαμηλότερη στο 2λτ από 1600άρι!

Θα μιλήσω με νούμερα για το δικό μου 2λτ:
Τέλη: 460 ευρώ το χρόνο (μετά την αύξηση)
Ασφάλεια: 400 ευρώ το 6μηνο
Μέση κατανάλωση: 10.5λτ/100κμ στη πόλη με κλιματισμό, παντιλίκια και γενικότερο σκίσιμο, γύρω στα 7-8λτ/100κμ στην Εθνική με 140-160. Πάνω από τα 160 καίει.
Χαρά: Ανεκτίμητη! Έχεις ένα χαμόγελο μετά από κάθε στροφή, που νομίζω δε σου προφέρει η 116i.

Αν έχεις να δώσεις 200-400 ευρώ παραπάνω το χρόνο, να πας για 2λτ γιατί θα το βρεις φθηνά στη Γερμανία.

Γιάννη, γενικά ναι...απαγορεύεται το diesel, αλλά δε ξέρω τι παίζει να το φέρεις απ'έξω.

xrictod
15-03-09, 19:18
ο πατερας μου εχει octavia 2.0 tdi. δεν παιζεται το ντηζελ. το ξερω καλα.. κ εγω θελω το 118δ αλλα δεν ειναι μονο τα τελη κ η ασφαλεια. τωρα θα πληρωσω στο τελωνειο το 20% της αξιας περιπου 2-2500. σε 2.0 λτ θα πληρωσω 40% !!! δηλαδη 2-3000 ακριβοτερο. γιαυτο κ θελω ευκολια μεταπωλησης ωστε να το δωσω σε ενα 2-3χρονο κ να παω για αλλο. προσωπικα θελω το 118δ κουπε αλλα.... . Ακομα δεν ειμαι 100% εξασφαλισμενος εργασιακα και θελω κατι μεταβατικο.

giannis 116
15-03-09, 19:39
Νικο επειδη το χα ψαξει οταν εμενα Γερμανια, δεν εχει σημασια απο που το παιρνεις τ αμαξι, εγχωρια αγορα ή απο εξωτερικο, αν εισαι κατοικος Αθηνας ή Θεσ/νικης απλα σου απαγορευουν να εχεις ΙΧ ντηζελ.

118d coupe!!! Τι ειπες τωρα! Τωρα μιλησες!!!

Μακαρι φιλε απ το Μοναχο να βρεις αυτο που θες. Τωρα αν για πολγους δικους σου περιοριστεις σε μια 116, θα χεις ενα ολοκληρωμενο, ποιοτικο κι ασφαλες αμαξι που ενταξει, δε θα βαζει και φωτια στην ασφαλτο. Αφου σκεφτεσαι να το κρατησεις και λιγο για να το πουλησεις μετα και να παρεις κατι αλλο, χωρις να πληρωσεις και παρα πολλα, τοτε μια 116 ειναι καλη λυση.

bill987
15-03-09, 19:52
Να κάνω μια ερώτηση??
Πότε φορέθηκε (ακριβώς) ο κινητήρας με τα 122???

xrictod
15-03-09, 20:06
νομιζω 2007 αλλα μηνα δεν ξερω.
Το αυτοκινητο που περιεγραψα ποσο παει στο ελλαντα πανω κατω??

veliopou
15-03-09, 21:08
παραγωγή αυτοκινήτου από 09/2007 και μετά φοράνε κινητήρα με τα 122ps

NINJA2
15-03-09, 21:11
06/2007 Στην Γερμανια.

bill987
15-03-09, 21:59
Ευχαριστώ παίδες!

TAZ118!
15-03-09, 23:50
Στην Αττικη απαγορευεται το ντηζελ μονο στον μεγαλο Δακτυλιο.Εχω δει αρκετα
Χ3,X5 και Cherokee ντηζελ στον Γερακα και την Αγια Παρασκευη.
Οι κατοχοι τους κατοικουν σε περιοχες οπως η Ραφηνα,η Νεα Μακρη κλπ.
Ακομα και στον Γερακα επιτρεπεται το ντηζελ κανονικα.

giannis 116
16-03-09, 00:06
TAZ εγω μενω Ν. Φιλαδελφεια και δε το θελω για επαγγελματικη χρηση αλλα ΙΧ. Δε νομιζω να μπορεσω να παρω ντηζελ. Τωρα που λες, κι εγω εχω δει Χ5 3.0d στην πλατεια Κολωνακιου! Μηπως αυτα τα ντηζελ που λες, τα χουν παρει με καμια 'φουστια' ως επαγγελματικα κι εγω δε ξερω τι αλλο;..

Οσο για τον φιλο που ρωταει για τιμες, δες εδω:

http://www.car.gr/

ολο και κατι θα βρεις για να συγκρινεις.

xrictod
16-03-09, 14:34
Θα σας πω εγω για τα ντηζελ, γιατι εγω μενω Θεσσαλονικη κ ο πατερας μου εχει ντηζελ. Το προβλημα δεν ειναι να το βαλεις στην πολη. Απλα αν ποτε θα σε σταματησουν σε τυπικο ελεγχο αν πεσεις σε τυπικο τροχονομο θα τη φας την κλησουλα. αλλα το σοβαρο προβλημα ειναι οτι αν εμπλακεις σε ατυχημα εχεις προβληματα με τις ασφαλιστικες. Διοτι σου λεει.. εγω σε ασφαλιζω αλλα το αυτοκινητο απαγορευεται να μπει στο κεντρο της πολης. οποτε σου κανουν νουμερα. Οπως αν εισαι κατω των 23, οπως αν το οδηγαει αλλος κλπ κλπ.. ψαχνουν να βρουν απο παντου να σε κανουν μανουρα.. Οποτε το ρισκαρεις να μπεις "ανασφαλιστος" μεσα στην πολη? :nixweiss:
Ε τωρα αν εχεις Χ5 δε σε πολυ νοιαζει ουτε η κληση ουτε αν σε κοψουν ποσοστα απο την ασφαλεια..! :smokin:

kplc16
17-03-09, 16:05
TAZ εγω μενω Ν. Φιλαδελφεια και δε το θελω για επαγγελματικη χρηση αλλα ΙΧ. Δε νομιζω να μπορεσω να παρω ντηζελ. Τωρα που λες, κι εγω εχω δει Χ5 3.0d στην πλατεια Κολωνακιου! Μηπως αυτα τα ντηζελ που λες, τα χουν παρει με καμια 'φουστια' ως επαγγελματικα κι εγω δε ξερω τι αλλο;..

Οσο για τον φιλο που ρωταει για τιμες, δες εδω:

http://www.car.gr/

ολο και κατι θα βρεις για να συγκρινεις.

Δηλωνουν κατοικια Γερακα και κοβουν βολτες στην Ομονοια. Για ελεχο πολυ δυσκολα σε σταματουν.
Αλλα αν στουκαρεις τον ηπιες .Παραδιδεις κλειδια και αδεια κυκλοφοριας και παει για κατασχεση (Οδδυ)

asot
17-03-09, 20:53
Απλα αν ποτε θα σε σταματησουν σε τυπικο ελεγχο αν πεσεις σε τυπικο τροχονομο θα τη φας την κλησουλα. αλλα το σοβαρο προβλημα ειναι οτι αν εμπλακεις σε ατυχημα εχεις προβληματα με τις ασφαλιστικες. :smokin:

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ΜΥΘΟΣ και παρακαλώ, αν κάποιος έχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη (και όχι "μαρτυρίες" τρίτων), να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει.

Τροχονόμος ΧΩΡΙΣ υποστήριξη ΥΠΕΕ (πρωην ΣΔΟΕ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να βεβαιώσει παράβαση για DIESEL - είναι φορολογική η παράβαση....
Η ασφάλεια ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΗΡΩΣ (αναιρείται σε περίπτωση μέθης ή άλλης παραπλήσιας αιτίας, δείτε τα ψιλά γράμματα του συμβολαίου σας...) και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ εντός ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ!!!

Εχω DIESEL εδώ και σχεδόν 2 χρόνια (κάτοικος Λάρισας) και μπαίνω και σε Κέντρο ΑΘήνας και Θεσσαλονίκης (10-15 φορες το χρόνο) και ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.-

Nikos120i
17-03-09, 21:56
Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ΜΥΘΟΣ και παρακαλώ, αν κάποιος έχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη (και όχι "μαρτυρίες" τρίτων), να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει.

Τροχονόμος ΧΩΡΙΣ υποστήριξη ΥΠΕΕ (πρωην ΣΔΟΕ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να βεβαιώσει παράβαση για DIESEL - είναι φορολογική η παράβαση....
Η ασφάλεια ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΗΡΩΣ (αναιρείται σε περίπτωση μέθης ή άλλης παραπλήσιας αιτίας, δείτε τα ψιλά γράμματα του συμβολαίου σας...) και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ εντός ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ!!!

Εχω DIESEL εδώ και σχεδόν 2 χρόνια (κάτοικος Λάρισας) και μπαίνω και σε Κέντρο ΑΘήνας και Θεσσαλονίκης (10-15 φορες το χρόνο) και ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.-

Τι πινακίδες έχεις?

xrictod
17-03-09, 23:01
Απο τη στιγμη που στην αδεια κυκλοφοριας γραφει ευκρινεστατα απαγορευεται η εισοδος στη θεσσνικη κ την αθηνα, ναι μπορει να σε γραψει! Με εχουν γραψει ζηταδες με επαγγελματικο μιτσουμπισι λ200!
και ναι η ασφαλεια σαφως κ σε καλυπτει.. ποσο θα σου ανεβασουν το μπονους μετα ομως?

asot
18-03-09, 07:35
Τι πινακίδες έχεις?

ΡΙΟ-6ΧΧΧ, δλδ καθαρά επαρχιώτικες
Φυσικά, το αμάξι "γουργουρίζει" σαν καθαρόαιμο diesel, ακούγεται κανονικά (ειδικά σε ρελαντί)

asot
18-03-09, 07:45
Απο τη στιγμη που στην αδεια κυκλοφοριας γραφει ευκρινεστατα απαγορευεται η εισοδος στη θεσσνικη κ την αθηνα, ναι μπορει να σε γραψει! Με εχουν γραψει ζηταδες με επαγγελματικο μιτσουμπισι λ200!
και ναι η ασφαλεια σαφως κ σε καλυπτει.. ποσο θα σου ανεβασουν το μπονους μετα ομως?

Η καινούργια άδεια που μου δώσανε προ 6μηνου (που πήρα την κυριότητα) ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ για απαγόρευση.
Εχω φίλο/συνάδελφο (Λαρισαίο) με 3λιτρο DIESEL Grand Cherokee με πινακίδες ΑΘΗΝΑΣ (ΙΖΜ χχχχ) του οποίου επίσης η άδεια δεν γράφει τίποτα περι ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ.
Τι θέλω να πω? Οτι εσκεμμένα (στον φίλο) ή άθελα (σε μένα) η σφραγίδα περι απαγόρευσης μπορεί να "ξεχαστεί"...

Τι παράβαση σου "γράψανε" στο χαρτί οι Ζητάδες? Είμαι σίγουρος οτι ΔΕΝ ΗΤΑΝ για κυκλοφορία εντός περιοχής αλλα για κάτι άλλο (φυσικά, θα σου πανε οτι σε διευκολύνουν, στη χαρίζουν, κλπ).
Το bonus, συνήθως στο ανεβάζουν μετά από ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ εμπλοκή σε ατυχημα (που εσύ αποδέχεσαι οτι προκάλεσες) είτε έχεις DIESEL και κυκλοφορείς σε Κέντρο Αθηνών, είτε οχι...

Που θέλω να καταλήξω? Οτι αν και επίσημα το Κράτος δεν έχει αποδεχτεί (ακόμη) την κυκλοφορία DIESEL σε ΑΘήνα και Θεσσαλονίκη, οι μηχανισμοί ελέγχου είναι χαλαροί και διευκολύνουν τον κοσμο...
Οπως σε συμβουλέψαν και άλλοι, πάρε ΑΣΟ σε diesel και δεν θα το μετανοιώσεις...

Nikos120i
18-03-09, 07:51
ΡΙΟ-6ΧΧΧ, δλδ καθαρά επαρχιώτικες
Φυσικά, το αμάξι "γουργουρίζει" σαν καθαρόαιμο diesel, ακούγεται κανονικά (ειδικά σε ρελαντί)

Άρα λογικό να μη σου κάνουν τίποτα καθώς έχεις πινακίδες εκτός νομού Αττικής.

Πρόσεξε, το diesel δεν είπαμε ότι απαγορεύεται ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, αλλά σε Αθήνα και Θεσσαλονική με αντίστοιχες πινακίδες. Οι πινακίδες εκτός αυτών, στα αντίστοιχα κέντρα επιτρέπονται κανονικά.

asot
18-03-09, 07:56
Άρα λογικό να μη σου κάνουν τίποτα καθώς έχεις πινακίδες εκτός νομού Αττικής. Πρόσεξε, το diesel δεν είπαμε ότι απαγορεύεται ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, αλλά σε Αθήνα και Θεσσαλονική με αντίστοιχες πινακίδες. Οι πινακίδες εκτός αυτών, στα αντίστοιχα κέντρα επιτρέπονται κανονικά.

Ισα ίσα φίλε Νίκο, επειδή έχω πινακίδες ΕΠΑΡΧΙΑΣ, κάνει κρα οτι είμαι σε απαγορευμένη περιοχή με αμάξι που επιτρέπεται στην υπόλοιπη (πλην Αθήνας & Θεσ.νικης).
Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ εκδίδονται (υποτίθεται...) αδειες για diesel ΙΧΕ με διευθυνση κατοικίας εντός απαγόρευσης...
Η πρώτη άδεια που είχα, είχε σφραγίδα απαγόρευσης κυκλοφοριας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περιέγραφε αναλυτικά την περιοχή, οριζόμενη από συγκεκριμένους δρόμους)

Nikos120i
18-03-09, 20:36
Ισα ίσα φίλε Νίκο, επειδή έχω πινακίδες ΕΠΑΡΧΙΑΣ, κάνει κρα οτι είμαι σε απαγορευμένη περιοχή με αμάξι που επιτρέπεται στην υπόλοιπη (πλην Αθήνας & Θεσ.νικης).
Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ εκδίδονται (υποτίθεται...) αδειες για diesel ΙΧΕ με διευθυνση κατοικίας εντός απαγόρευσης...
Η πρώτη άδεια που είχα, είχε σφραγίδα απαγόρευσης κυκλοφοριας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περιέγραφε αναλυτικά την περιοχή, οριζόμενη από συγκεκριμένους δρόμους)

Μα δεν απαγορεύονται στο κέντρο diesel με πινακίδες επαρχίας.

veliopou
18-03-09, 21:27
Μα δεν απαγορεύονται στο κέντρο diesel με πινακίδες επαρχίας.

Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. το τι γίνεται στην πραγματικότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Nikos120i
18-03-09, 21:30
Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. το τι γίνεται στην πραγματικότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Εξαιρούνται τα ταξί, τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες και πινακίδες επαρχίας.

asot
18-03-09, 21:40
Εξαιρούνται τα ταξί, τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες και πινακίδες επαρχίας.

Δεν είναι έτσι, ισχύει οτι είπε ο veliopou
Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη εκτός ΤΑΞΙ και επαγγελματικά άνω των 3,5 τόνων Δ.Χ. (νομίζω)
Φυσικά, δεν υπάρχει εξαίρεση με τις πινακίδες επαρχίας, θα πήγαινα όλοι οι Αθηναίοι στη Θηβα να τα αγοράσουν από κει!!!

Nikos120i
18-03-09, 22:44
Δεν είναι έτσι, ισχύει οτι είπε ο veliopou
Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη εκτός ΤΑΞΙ και επαγγελματικά άνω των 3,5 τόνων Δ.Χ. (νομίζω)
Φυσικά, δεν υπάρχει εξαίρεση με τις πινακίδες επαρχίας, θα πήγαινα όλοι οι Αθηναίοι στη Θηβα να τα αγοράσουν από κει!!!

Μα οι περισσότεροι αυτό κάνουν!

Έχω διαφορετική γνώμη από αυτό, όπως είπα και πριν επιτρέπεται η κίνηση στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη μόνο για κατοίκους της επαρχίας και με πινακίδες εκτός νομού Αττικής.

bill987
18-03-09, 22:52
Δεν είναι έτσι, ισχύει οτι είπε ο veliopou
Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη εκτός ΤΑΞΙ και επαγγελματικά άνω των 3,5 τόνων Δ.Χ. (νομίζω)
Φυσικά, δεν υπάρχει εξαίρεση με τις πινακίδες επαρχίας, θα πήγαινα όλοι οι Αθηναίοι στη Θηβα να τα αγοράσουν από κει!!!

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω 100%!!!!

skatzoxoiros
21-03-09, 18:49
Παιδιά η τεχνολογία έχει προχωρήσει, παρόλα αυτά εμείς έχουμε νόμους 30ετίας!
Και εξηγώ: Το περιοδικό Auto Bild είχε αναφέρει πως το 320d E90, αυτό με τους 177 ίππους, και τα 36Kg ροπή (σαν το δικό μου), έχει λιγότερους ίππους απο ένα Fiat Panta 1100cc!
Παρόλα αυτά, για το κράτος μας, τα αυτοκίνητα που καίνε diesel είναι ρυπογόνα και επικίνδυνα, για αυτό και απαγορεύεται η κίνησή τους στις πόλεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.
Επειδή εδώ στην Κορινθία πολλοί έχουν diesel αυτοκίνητα ΙΧ, (με πινακίδες Κορινθίας) γνωρίζω πως αποφευγουν να πηγαίνουν Αθήνα, ή πηγαίνουν με την ψυχή στο στόμα, γιατι αν τους σταματήσουν για έλεγχο, την τρώνε την κλήση όπως και αν εμπλακείς σε ατύχημα ακόμη και αν δε φταίς.... (ενας γνωστός μου την πάτησε έτσι...)
Τα μόνα που επιτρέπονται να κινούνται με diesel, είναι τα TAXI, και τα επαγγελματικά...

Τέλος, κάτι που δεν ξέρετε... Το ξέρετε πως όλα τα diesel ΙΧ - επαγγελματικά είναι υποχρεωμένα να έχουν ένα "Π" στο μπροστινό παρμπρίζ για να δηλώνουν το καύσιμο που καίει? Φυσικά αυτό το ζητάνε για να μπορεί να γίνει έλεγχος απο μακρυά... Χωρίς αυτό το "Π" το αυτοκίνητο δε περνάει ΚΤΕΟ (οι πιο πολλοί το βάζουν περνάνε και μετά το ξεκολλάνε)

giannis_E-46
21-03-09, 19:30
Οποιοδήποτε όχημα ανεξαρτήτως πινακίδας, αν είναι diesel, απαγορεύεται να μπει και να κινηθεί στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. το τι γίνεται στην πραγματικότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

σωστο. απλα τα οργανα της ταξεως δειχνουν ανοχη σε αυτοκινητα με πινακιδες επαρχιας και συνηθως δεν σε γραφουν.

Nikos120i
21-03-09, 19:59
Και εξηγώ: Το περιοδικό Auto Bild είχε αναφέρει πως το 320d E90, αυτό με τους 177 ίππους, και τα 36Kg ροπή (σαν το δικό μου), έχει λιγότερους ίππους απο ένα Fiat Panta 1100cc!

Τι εννοείς λιγότερους ίππους από ένα Panda? Υπάρχει πάντα με 177 άλογα?

Μήπως εννοείς ρύπους?

skatzoxoiros
22-03-09, 21:00
Σωστός ο φίλος μας ο Νίκος, ρύπους ήθελα να γράψω! :drive2:

Soulb
23-05-09, 12:59
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι νεος στο forum κ νεος στην BMW.Επιτελους το καταφερα! Την επομενη εβδομαδα παραλαμβανω τον ασσο μου (116, τριθυρο, πακ.LIfestyle)!
Εχω λιγες μερες που διαβαζω το forum κ χαιρομαι ιδιαιτερως γιατι βλεπω οτι σχεδον ολες οι αποριες μπορουν να απαντηθουν.
Λοιπον, περναω στο ψητο. Η αγορα του αυτοκινητου εγινε καπως (πολυ!) γρηγορα (λογω της καταστασης με τις προσφορες, τα ετοιμοπαραδοτα που εξαφανιζονται κτλ). Οποτε δεν ειχα τη δυνατοτητα να ψαξω καποια πραγματα λεπτομερως. Δεν βοηθαει κ η δουλεια, οπως κ το οτι η παραγγελια εγινε σε αντοπροσωπεια στην Θεσ/νικη λογω γνωριμιων, ενω ζω στην Αθηνα.

Οι ερωτησεις/αποριες μου ειναι:
1) Το πακετο LIfestyle τι περιλαμβανει ακριβως (εκτος απο A/C κ ζαντες)?
2)Το χρωμα του αυτοκινητου ειναι Sparkling Grafite. Μου κανει εντυπωση οτι το συγκεκριμενο χρωμα δεν αναφερεται ουτε στο εγχωριο ουτε στα διεθνη sites της BMW που βρηκα.Ξερει καποιος κατι παραπανω?
3)Οι προφυλακτηρες ναι μεν ειναι στο χρωμα του αμαξωματος αλλα τα επιπλεον προστατευτικα τους, οπως κ οι λωριδες στην οροφη ειναι πλαστικα μαυρα. Γνωστοι μου ειπαν οτι στο πακετο LIfestyle κανονικα αυτα ειναι χρωματισμενα.Τι ισχυει?
4)Ξερει καποιος ποσο κοστιζουν τα παραπανω πλαστικα (σε προφυλακτηρες κ οροφη) οπως επισης κ το interior trim σε αλουμινιο?
5)Το ραδιοφωνο professional τι διαφορα εχει απο το buisiness?

Αυτα τα ολιγα για αρχη.

Nikos120i
23-05-09, 20:53
1) Το πακετο LIfestyle τι περιλαμβανει ακριβως (εκτος απο A/C κ ζαντες)?

Καταρχάς δεν έχει διζωνικό, ηλεκτρονικό κλιματισμό...αλλά air condition. Δεύτερον έχει τα βασικά καθίσματα, όχι bucket, και περιλαμβάνει 16άρες αλουμινίου και πλαστικά interior inserts, όχι αλουμινένια. Το lifestyle είναι το τέρμα βασικό και έχει τα βασικά πράγματα, δηλαδή ηλεκτρικά παράθυρα, κλειδαριές, αερόσακους, υπολογιστής ταξιδίου, 16άρες αλουμινίου και δερμάτινο τιμόνι.

2)Το χρωμα του αυτοκινητου ειναι Sparkling Grafite. Μου κανει εντυπωση οτι το συγκεκριμενο χρωμα δεν αναφερεται ουτε στο εγχωριο ουτε στα διεθνη sites της BMW που βρηκα.Ξερει καποιος κατι παραπανω?

Το μολυβί είναι αυτό. Ψάξε καλύτερα, ίσως να άλλαξε όνομα.

3)Οι προφυλακτηρες ναι μεν ειναι στο χρωμα του αμαξωματος αλλα τα επιπλεον προστατευτικα τους, οπως κ οι λωριδες στην οροφη ειναι πλαστικα μαυρα. Γνωστοι μου ειπαν οτι στο πακετο LIfestyle κανονικα αυτα ειναι χρωματισμενα.Τι ισχυει?

Δεν είναι χρωματισμένα, είναι πλαστικά.

4)Ξερει καποιος ποσο κοστιζουν τα παραπανω πλαστικα (σε προφυλακτηρες κ οροφη) οπως επισης κ το interior trim σε αλουμινιο?

Αν τα βάλεις μετά, τα πλαστικά καμιά 700αριά και τα αλουμίνια καμιά 500άρα. Δε συμφέρουν...καλύτερα να τα πάρεις από το εργοστάσιο που οι διαφορές είναι πολύ μα πολύ μικρές.

5)Το ραδιοφωνο professional τι διαφορα εχει απο το buisiness?

Αυτα τα ολιγα για αρχη.

Το professional παίζει ΜΡ3, έχει διπλή γραμμή και ψηφιακό δέκτη για το ραδιόφωνο.

bimmer-corfu
23-05-09, 22:07
Τώρα παίζουν και τα business mp3.
Το professional επίσης σου δείχνει το όνομα του τραγουδιού που παίζει και αν συνδέσεις ipod κτλ μπορείς να έχεις έλεγχο απο το τιμόνι (ένταση, μπρος πίσω)

Soulb
24-05-09, 13:05
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αυτο για παραγγελια από το εργοστάσιο πως παιζει? Απο ποιο site?

bimmer-corfu
25-05-09, 07:39
όταν παραγγείλεις το αμάξι ... Εσένα είναι On the way όμως.
Αν πάντως τα θες πολύ θα βρεις κατα καιρούς μεταχειρισμένα σε καλή τιμή στο ebay

Alexandros18
28-05-09, 02:04
σουλμπ τα πλαστικα εξωτερικα επειδη ειναι ετοιμοπαραδωτο αν ειναι μαυρα θα πρεπει να τα παραγγειλεισ ωσ ανταλακτικα και κανουν 80 ευρο το ενα δηλαδη 320 ευρο...δεν μπορεισ να κανεισ γενικα πολλα πραγματα σε εξτρα απλα μπορεισ να ψαξεισ μηπωσ βρεισ κατι καλυτερο απο τα ηδη ετοιμα...οπωσδηποτε βαλε αυτοματο κλιματισμο..και μπακετ αν βρεισ...

nassosbmw1
28-05-09, 10:19
Τώρα παίζουν και τα business mp3.
Το professional επίσης σου δείχνει το όνομα του τραγουδιού που παίζει και αν συνδέσεις ipod κτλ μπορείς να έχεις έλεγχο απο το τιμόνι (ένταση, μπρος πίσω)

Μη μου πεις!
στο δικό μου πάντως δεν παιζει...παμε για αντικατάσταση ή αναβαθμίζεται;
:(

stefanos9
28-05-09, 12:35
Ναι στα καινουργια αμαξια παιζουν τα MP3 κανονικα..εγω την εχω 2-3 μηνες τη μπεμπα.

nchatzi
29-05-09, 10:56
Το δικό μου παίζει MP3(Business) αλλά μου βγάζει track number αντί για όνομα τραγουδιού.
Παίζει να πρέπει να γράψω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο τα κομμάτια στο cd?

bimmer-corfu
29-05-09, 11:39
Το δικό μου παίζει MP3(Business) αλλά μου βγάζει track number αντί για όνομα τραγουδιού.
Παίζει να πρέπει να γράψω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο τα κομμάτια στο cd?

Απ'όσο ξέρω όχι, θέλει professional

Kaminia
31-05-09, 22:23
Στα φυλλαδiα δεν λενε οτi το business παιζει mp3.Aπο ποτε ισχυει αυτο ?

stefanos9
31-05-09, 22:37
καλα τα φυλαδια ειναι παλια, ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ πλεον.

δεν λενε καν οτι εχει τις 16αρες ζαντες αλουμινιου standard καθως και τον κλιματισμο... :bugeye: και αλλα...

παιζει να γινει standard και ο ψηφιακος διζωνικος κλιματισμος σε λιγακι με τον ανταγωνισμο..

bimmer-corfu
31-05-09, 22:49
Μη μου πεις!
στο δικό μου πάντως δεν παιζει...παμε για αντικατάσταση ή αναβαθμίζεται;
:(

Στο ebay παίζουν φθηνα professional

Nikos120i
01-06-09, 07:55
Στο ebay παίζουν φθηνα professional

Έχω ψάξει, αλλά δεν έχω βρει κάτι τώρα τελευταία. Έχεις κάτι συγκεκριμένο?

bimmer-corfu
01-06-09, 08:00
Όχι δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, αλλά είχα αγοράσει εύκολα μαμά radiocd για το 46άρι μου. Επίσης όσες φορές έψαξα απο περιέργεια για Ε90 και Ε92 είχε πάρα πολλά.
Σε Ευρωπαικά ebay πάντα γιατί με τα Αμερικάνικα υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στα FM απ' ότι μου έχουν πει...

Απο μια πρόχειρη ματιά http://cgi.ebay.co.uk/BMW-1-3-SERIES-PROFESSIONAL-CD-RADIO-PLAYER_W0QQitemZ250432560723QQcmdZViewItemQQptZUK_ Audio_TV_Electronics_In_Car_Entertainment_GPS_In_C ar_Audio_Players_PP?hash=item3a4ef19e53&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

lebowski
01-06-09, 08:48
καλημερα , εγω εχω αγορασει ενα professional για το 116 μου απο ebay ενω συνδεθηκε κανονικα και μου εμφανιζει ολες τις λειτουργιες δεν παιζει ο ηχος , εγω νομιζα οτι θελει κωδικοποιηση απο την αντιπροσωπεια αλλα στο σπανο μου ειπαν οτι δεν μπαινε καθολου

bimmer-corfu
01-06-09, 12:31
Δοκίμασες σε άλλη αντιπροσωπεία?
Ο πωλητής έλεγε ότι κάνει για όλη τη σειρά 1?

lebowski
01-06-09, 13:39
πηρα και στον κορφιατη και μου ειπαν οτι γινεται θα παω μαλλον την αλλη βδομαδα

bimmer-corfu
01-06-09, 16:23
Εμένα στο Ε46 έπαιξε αμέσως plug and play που λένε